«Bekentenissen in Praag worden voortgezet Wettelijke regeling van adoptie in beperkte sin wenselijk Ruim 100 N.A.T.O.-vliegvelden in West-Europa Aannemer vraagt faillissement van Avifauna aan ,s altijd goedkoper/ KWALITEIT Stand van zaken bij de P.B.Ü. De eenzame Reizig er VERZORGING VAN KAMERPLANTEN Bloembollen A RUMPY Graan aan Nederland geleverddat nodig was voor eigen voedselvoorziening Twee Indonesiërs gearresteerd Dertien in ons land Commissoriaal beraad ij&pxm Bijzonder kenteken voor bromfietsen Realisatie binnen vier jaar mogelijk J Él DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 PAGINA 3 Door vreemdelingen politie in Amsterdam Botsing tussen goederen treinen bij Zutphen West-Nieuw-Guinea kies district van Indonesië 5? Conclusie rapport commissie bestudering adoptie-vraagstuk Politieke eenheid V?rsoek aan Centrum voor Staatkundige Vorming Theo Olof in Engeland Beroep op overige crediteuren de haarlotion, die de wereld veroverde wint altijd Vrijwillige opbouw door ANTONIA WHITE Markers bij mr. Algera Verzoek om spoedige dijkverbinding I Margolius, een gewezen Tsjechoslowaaks onderminister voor Buiten- Rudolf kndse Handel, heeft gisteren bij het proces te Praag verklaard schuldig te zijn an hoogverraad. A.F.P. tekent hierbij aan, dat Margolius van Joodse afkomst is. °k otto Fischl, voormalig plaatsvervangend-minister van Financiën, die wordt ji^kuldigd van sabotage, en Otto Sling, voormalig secretaris van de communis- schc partij te Brno, die wordt beschuldigd van spionnage, bekenden eveneens ^huldig te zijn. v e,c'1^s twee der veertien beklaagden, n.l. Karl Svan, voormalig minister van ionale Veiligheid, en Bedrich Reinich, voormalig plaatsvervangend-minister ®n Landsverdediging, moeten nu nog worden gehoord. Reinich wordt beschul- 'Sd van militair verraad, waarop volgens waarnemers de doodstraf staat. Verscheidene landen zijn in het ge- j.'ng gebracht door beklaagde Margo- hs als gevolg van diens bekentenissen et zijn „sabotage" van de buitenland- handel van Tsjechoslowakije. Mar- «us verklaart dat hij grote hoeveel- saen vlees en vleesconserven naar estelijke landen heeft geëxporteerd, °e\vel het nodig was deze producten h de volksdemocratieën in te voeren ht de behoeften van de bevolking te ekken. De gewezen vice-minister van hitenlandse handel zou op dezelfde v'Jze eind 1950 20.000 ton graan hebben geleverd aan België, Nederland en ^Weden, hoewel in die tijd de précaire °edselvoorziening in het land zelf de ^herinvoering van de rantsoenering ,an brood en meel nocdzakelijk maak te. Maandagmorgen zijn de Indonesiërs ®unito, voorzitter van de organisatie ^erhimpunan Indonesia, en de heer Go ^ien Tjwan, vertegenwoordiger van het Indonesische persbureau Antara, in hun honing te Amsterdam door de vreem- helingenpolitie gearrésteerd. Zij zijn aangehouden op grond van bedrijven van ongewenste politieke 8cliviteit, zo vernemen wij van de zijde )!an de politie en het zou in de bedoe- '"tg van de minister van Justitie liggen Jen na verhoor als ongewenste vreem- 'elingen uit te wijzen naar Indonesië. De waarnemend directeur van het Persbureau „Antara" heeft medegedeeld, dat het Indonesische Hoge Commissari at gisteren bij het ministerie van Bui tenlandse Zaken inlichtingen heeft ver acht over de aanhouding en de aanzeg- ^.'ng van uitwijzing tegen de heren Go G>en Tjwan en Soenito. Een zeer ernstig protest tegen de wij- waarop de aanhouding is geschied «n tegen het onderbrengen van de aan gehoudenen samen met criminele arres tanten wordt overwogen. Er zal wor den aangedrongen op mededeling van de gronden, waarop de aanhouding en dc eventuele uitwijzing berusten. Na mens Go Gien Tjwan is aan de buiten landse persvereniging in Nederland t'erzocht. in deze zaak tussenkomst te wrlenen. De aangehoudenen zullen ?andringen op beroep bij de rechterlij ke autoriteiten, aldus een mededeling ?an de waarnemend directeur van „An tara" Advertentie Margolius acht zich voorts verant woordelijk voor het „onnodig en on wettig betalen van schadevergoeding aan de Unilever wegens nationalisatie van een aan het concern behorende fabriek van olie en zeep, welke op wettige wijze geconfiskeerd was als voormalig Nazi-bezit". Deze schade vergoeding werd „deels betaald door voor verhoogde prijzen margarine van de Unilever te kopen", aldus de be kentenis van Margolius. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Sjarett, heeft gisteren te Jeruzalem verklaard dat het te Praag tegen Slansky c.s. gevoerde proces „een donkere en afzichtelijke schaduw heeft geworpen op de tot nu toe vlekkeloze geschiedenis van de Israëlisch-Tsje- choslowaakse vriendschap". Hetgeen te Praag is geschied heeft ten doel een bedreiging te vormen van de Joden in Tsjechoslcwakije", verklaarde Sjarett in de Israëlische volksvertegenwoordi ging, (Het is voor het eerst, dat in een proces in een Oost-Europese commu nistische staat beklaagden in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens „be vordering van het Zionisme"). Vanochtend om kwart over tien is bij Zutphen een grinttrein in botsing ge komen met een goederentrein. Tenge volge van deze aanrijding, die door de ontsporing van een aantal wagens een versperring van de enkelsporige afrit van de IJsselbrug tot gevolg had. was vandaag gedurende een deel van de dag geen treinverkeer mogelijk op de baan vakken ZutphenApeldoorn en Zut phenBrummen. Autobussen reden ter vervanging van de treinen. Westelijk Nieuw-Guinea is een der vijf tien kiesdistricten, waarin Indonesië volgens de ontwerp-kieswet verdeeld wordt. Het voorstel van het comité ad hoe dienaangaan de is door het kabinet aangenomen, aldus bericht Aneta. Politieke waarnemers zijn van mening, dat deze maatregel genomen is in het raam van het programma van de regeringWilo- po, waarin o.m. als programmapunt is op genomen: „Het voortzetten van de strijd om West-Irian zo spoedig mogelijk in het In donesische grondgebied opgenomen te krij gen". (Van onze Utrechtse correspondent) „Het vraagstuk van de wettelijke re geling van het aannemen van kinderen (adoptie) is een verre van gemakkelijk probleem. Het vertoont velerlei facetten en de totstandkoming van een eventuele wettelijke regeling zal met de nodige waarborgen omringd moeten worden om de belangen van het aan te nemen kind veilig te stellen". Aldus betoogde mr. J. Overwater, vice-president van de Rotterdamse rechtbank en voorzitter van de Nationale Federatie de Neder landse Bond tot Kinderbescherming, tij dens de Maandag te Utrecht gehouden vergadering van de Ned. Federatie van Enkele dagen geleden werd het wrak van de „Maracaibo" de haven van Cu rasao binnengesleeptEens is dit wrak een schip geweest, waarover men vooral op de Antillen en in Nederland, maar ook daarbuiten, nauwelijks uit gepraat raakte. Dat was 'in 1929, toen een Venezolaans rebel, Urbina geheten', met een troepje piraten op enkeie schoeners de 'Annabaai kwam binnen zeilen. Voor iemand in het vredige Wil lemstad begreep wat er gaande was, hadden de piraten gouverneur Frytier gevangen genomen en hun zucht naar wapen'en bevredigd. Brutaalweg enter den zij de toen in de haven liggende Maracaiboen keerden terug naar Venezuela om er een opstand te ontke tenen. Nu zullen de slopers wat er van het schip nog over is tot schroot verwerken. De fotograaf, die deze foto nam, knipte juist af, toen Hr. Ms. „Wil lem van der Zaan", op de achtergrond, passeerde. De Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie (NATO) heeft gisteren meege deeld, dat er thans meer dan 100 vlieg velden in West-Europa worden of zijn aangelegd als bases voor de luchtstrijd krachten van de NATO. Een woordvoerder van de NATO ver klaarde, dat er in Noorwegen en Dene marken 7 vliegvelden aangelegd zijn of hun voltooiing naderen, in Nederland 13, België 14, Frankrijk 41, West- Duitsland 35, Luxemburg 1 en Italië 12. Er zijn voorts nog vele bases in Enge land, N.-Afrika, Griekenland en Tur kije, aldus de woordvoerder. In kringen die in nau\$e betrekking staan tot de NATO wordt verklaard, dat men mag verwachten, dat het ge stelde doel voor oorlogsvliegtuigen voor de verdediging van West-Europa 4.000 toestellen) tegen het eind van dit jaar zal worden bereikt. Zoals bekend, zijn er thans in Neder- Naar aanleiding van het besluit van het Katholiek Bureau voor Maatschap pelijk en Cultureel Overleg om het ver zoek tot het instellen van een commis sie ter bestudering van het probleem van de noodzaak van politieke eenheid der Katholieken, aan het bestuur der K.V.P. terug te wijzen, heeft het Partij bestuur in overeenstemming met een suggestie van dit Bureau besloten het Centrum voor Staatkundige vorming te verzoeken het vraagstuk van de nood zaak dier politieke eenheid aan een commissoriaal beraad te onderwerpen. Het partijbestuur zal het Centrum ver zoeken dit beraad op korte termijn te houden. Onder de huidige omstandigheden acht het partijbestuur het zeer gewenst een vergadering van de partijraad bijeen te roepen, die zich zal hebben te bera den over de situatie der K.V.P. en over de conclusies, waartoe dagelijks bestuur en partijbestuur in de afgelopen maanden zijn gekomen. De eerste concertmeester van het Resi dentie-Orkest, Theo Olof. vertoeft thans in Engeland voor een aantal concerten. Hij zal o.a. recitals in Londen, Leicester en Wolverhampton verzorgen en tevens op treden voor de B.B.C. land de volgende vliegvelden in ge bruik: Schiphol (niet-militair), Leeu warden, Twente. Soesterberg, Deelen, Valkenburg, Gilze-Rijen, Iepenburg (wordt nog in gereedheid gebracht), Volkel, Welschap, Woensdrecht, Beek (wordt in gereedheid gebracht en Eel- de. (Van onze correspondent) Naar wij van de directie van het Vo gelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn vernemen, heeft de aannemer van Avifauna, de heer A. L, Oudenes, het faillissement van dit Vogelpark aange vraagd. De totale vordering van de aan nemer, die het gehele park heeft aan gelegd en nadien nog talrijke uitbrei dingen heeft verzorgd, bedroeg destijds f 475.000. Hiervan resteert nog te be talen f 28.000.—. Zoals men weet, heeft de directie van Avifauna al sedert vele maanden met liquiditeitsmoeilijkheden gekampt. Zij heeft pogingen aangewend in die moei lijkheden uitkomst te krijgen door hulp van Herstelbank en gemeente Alphen aan den Rijn. De onderhandelingen ver lopen blijkbaar niet zo vlot als men zich heeft voorgesteld. De totale vordering van alle crediteuren, meest kleine mid denstanders, bedroeg destijds f 200.000, zoals de heer G. v. d. Brink ons destijds heeft verklaard. Hiervan maakt de vor dering van de aannemer, zoals gemeld, slechts een klein deel uit. Niettemin is er tussen de directie van Avifauna en de heer Oudenes verschil van mening Advertentie VOOR DAMES EN HEREN In 41 landen een enorm succes! Overal ter wereld schrijven artsen Stilbépan haarlotion voor, omdat vaststaat, dat geen enkele der verouderde lotions op zo'n doel treffende wijze genezing kan brengen bij haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing. Stilbépan is geen gewone haarlotion. Stilbépan is een geneesmiddel met hormo nale werking. Koop vandaag nog een flacon '^'M~A*aIbric>N De volmaakte biologische haarcream Vraag óók Stilbépan haarcream, in tube of pot voor de ideale haarverzorging. ontstaan over de wijze waarop dit res tant, preferent, zou worden verrekend. Hij heeft thans genoemd besluit geno men. De directie van Avifauna heeft thans de medewerking ingeroepen van de ove rige crediteuren om geduld te oefenen met hun vordering, opdat door de di rectie aangevraagde surseance van be taling, door de rechtbank te 's-Graven- hage zou worden verleend en het fail lissement voorkomen. Heel wat verkeersongevallen ont staan, doordat de fiets en de brom fiets te veel op elkaar lijken. De A.N. W. B. heeft er reeds herhaaldelijk bij de minister van Verkeer en Waterstaat op aangedrongen een bijzonder kenteken voor bromfietsen wettelijk voor te schrijven. De bond meent, dat het ont breken van dit wettelijk voorschrift mensenlevens kost. Hoewel de minis ter het belang van deze kwestie in ziet, is hij echter van mening, dat de bromfietsers in deze geen verplichting moet worden opgelegd. Wèl ziet hij hier een taak van het particulier initiatief. Zoals de zaken thans liggen, meent de bond het door de minister bedoelde initiatief zonder uitstel te moeten ne men. Daarom zal de A.N.W.B. binnen kort een bijzonder kenteken voor brom fietsers ter beschikking van zijn leden stellen en tevens de fabrikanten van accessoires opwekken eenzelfde kente ken in de handel te brengen. Het zal bestaan uit een gele plastic plaat (in het formaat van de nummerplaat van een motorfiets, die op het voorspatbord van de bromfiets bevestigd dient te worden. De kleur geel is gekozen, om dat deze in het verkeer bijzonder goed opvalt. Advertentie In de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer op de begroting van Econ. Zaken, wordt ten aanzien van de P.B.O. medegeoerld, dat het beleid van de desbetreffende mi nister er primair op gericht zal zijn in overleg met het georganiseerde bedrijfsle ven een vrijwillige opbouw te bevorderen. Overigens wordt de hoop niet ongegrond geacht om in deze parlementaire periode van vier jaar tot een realisatie van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie te ko men, die onder meer een zeer aanzienlijk deel van de industriële sector, de hoofd sector van midden- en kleinbedrijf en de agrarische sector omvat. De stand van zaken is thans als volgt. De eerste voorstellen voor bedrijfschappen in de industriële sector, te weten voor de mijn industrie, de rayonindustrie, de vleeswaren- industrie en de griend- en rietverwerkende industrie, zijn door de Sociaal-Economische Raad in behandeling genomen De redelij ke verwachting bestaat, dat de Sociaal-Eco nomische Raad ten aanzien van de instelling van productschappen in de voedselvoorzie- mngssector in Januari a.s. zijn advies aan de regering zal kunnen vaststellen. Ook de voorbereiding van de instelling van een be drijfschap voor de landbouw is reeds ver gevorderd. Ook voor een groot aantal af zonderlijke sectoren van detailhandel en ambacht zijn voorstellen bij de S.E R aan hangig. Wat de bezitsvorming betreft deelt de minister mede, het van belang te ach ten, dat meer aandacht besteed wordt aan die vormen, waarbij de directe ban den tussen de mens en zijn bezit meer op de voorgrond worden gebracht. De menselijke persoonlijkheid kan immers voornamelijk bij een zekere mate van bezit tot haar recht komen. Daartoe moet het bezit, en ook de bezitsvorming, Vertaald door J. W. HOFSTRA Het schijnt een buitengewoon kalmeren de invloed op haar zenuwen te heb ben." Niettegenstaande Isabels scham pere lachjes en het feit dat ze er bijna in stikte, had zij hem tot het bittere einde opgerookt. Isabel had altijd een afkeer gehad van naaien en ging dus niet naar dit soort bijeenkomsten. Om Claude een plezier te doen, liet ze zich zo nu en dan eens zien bij een kransje van ka tholieke dames, waar zij geen gevaar liep haar schoonmoeder te zullen ont moeten. Zij en haar vriendinnen evenwel maakten heel listig van bridge een va derlandse plicht door hun winst aan het Rode Kruis te schenken. Zij had ook een eenzame soldaat geadopteerd, gaf huisconcerten ten bate van verschillen de fondsen en verkocht ijverig vlag getjes. Het gebeurde dikwijls, dat ze een bewonderende koper toestor.d haar te inviteren voor de lunch of voor een kopje thee en ze had meer dan eens tégen Clara gezegd: „Heus, kind, het is dat ik je vader heb en ook omdat ik Rooms ben natuurlijk, maar anders zou ik de meest aanlokkelijke kansen heb ben." Zonder dat het haar onmiddellijk deerde, maakte de oorlog Clara onrus tig. De jongens die de aanvoerders ge weest waren van haar clubje, waren nu belangrijke aanvoerders in de slag. Voortdurend wanneer ze de Tatler opensloeg, zag ze foto's van meisjes van Mount Hilary, slechts een paar jaar ouder dan zij zelf, die naast hun echt genoten. die soldaat waren op de stoep van een kerk stonden of ergens in Frankrijk gewonden verpleegden. Ni cole was chauffeuse op een ambulance; anderen hadden de leiding van canti- nes of reden de wagen van een Gene raal. Als zij terneergeslagen was praatte zij zichzelf in dat zij natuurlijk weer overal buiten stond en vond het lot dat haar niet een paar jaar eerder had doen geboren worden maar erg wreed. Zij deed wanhopig haar best om zo spoedig mogelijk volwassen te worden maar al die pogingen ten spijt gingen de jonge soldaten die ze thuis of bij de Cohens ontmoette door met haar als een kind te beschouwen. Ze ging zelfs zo ver dat ze op haar zestiende verjaardag haar haar opstak wat zowel Patsy als haar ouders ten zeerste betreurden. „Het is heel wat beter om een aan trekkelijke bakvis te blijven, dan een slechte imitatie van een volwassen meisje te geven." zei Patsy. „ik ben heel wat ouder dan jij. maar ik laat dat haar hangen tot het niet meer kan. Je lijkt wel gek. Clara, je haar is het beste wat je hebt." Hoewel Clara het onbehaaglijke ge voel had, dat Patsy wel eens gelijk kon hebben en het een kwelling was om dat haar iedere dag weer op te maken, bleef ze koppig. Maar niettegenstaande dat haar „op zolder" en de uitdagende hoedjes, die ze gevaarlijk schuin op zette, weigerden de mensen haar zo te behandelen als zij dat wel gewild zou hebben. Haar vroegere vriendjes, uit de dagen van Bill de Dievegge, beschouw den zichzelf als volslagen mannen van de wereld, zodra ze maar een uniform aan hadden. Hoewel ze bij lange na nog geen twintig waren, gedroegen zij zich, alsof ze met een jonger zusje uit gingen, als ze haar een enkele keer meenamen naar de Schouwburg. Zij kregen er nooit genoeg van om haar over die fantastische fuiven te vertel len, die ze in de een of andere nacht club of in de flat van een revuegirl hadden meegemaakt Zij had zelfs het angstig vermoeden dat zij haar alleen mee uit namen om er zeker van te zijn dat zij hun zou blijven schrijven als ze weer aan het front waren. Want hoe wel haar koersen als: vriendinnetje tij dens het verlof, niet erg hoog noteer den. liepen zij zeer op als briefschrijf ster. Naar haar brieven was ontzaglijk veel vraag. Zij circuleerden in de loopgraven en het kwam vaak voor. dat volslagen vreemden haar vroegen om aan hen te schrijven Zo nu en dan kwam een van haar onbekende penvrienden op be zoek in de Valetta Road en vroeg dan Claude's toestemming om haar mee uit te nemen. Hij gaf deze ook gewoonlijk, want jonge soldaten konden alles van hem gedaan krijgen. Maar zulke uit gangetjes vielen Clara altijd tegen. Zin netjes als: „Ik had er geen flauw benul van dat je nog zo jong was. je schrijft zulke reuze brieven, dat ik gedacht had dat je minstens negentien moest zijn," kon zij niet meer hóren. Zij werd nog zieker van die eindeloze loftuitingen over die „snoesjes" met wie zij gedanst hadden bij Ciro of The Four Hundred. „Denk je heus. dat een vent als ik schijn van kans heeft bij zo'n meisje? Er zwermen natuurlijk honderd kerels om haar heen." En het bevredig de haar ook niet, dat men haar de ver zekering gaf dat ze er „eentje uit dui zenden" was, en zonder twijfel „hèt van je" zou zijn, als ze een beetje ouder geworden was. De klap op de vuurpijl was altijd nog een complimentje als b.v. „Je bent heel anders dan andere meisjes. Je begrijpt alles zo goed. Je zou een reuze zuster zijn." Maar Clara moest toegeven, dat net enkel haar ijdelheid was die gekwetst werd. Geen van deze bekende of onbe kende jongemannen voldeed aan de voorstelling, die zij zich nog steeds fan taseerde. Hoezeer zij voor zichzelf ook nog steeds de draak stak met het huwe lijk, ze bleef toch volkomen onlogisch ieder nieuw gezicht met heimelijke nieuwsgierigheid bekijken. Iedere keer als ze niet naar een partijtje hao kunnen gaan, was ze er van overtuigd, dat HIJ er natuurlijk wèl geweest was. Op haai zeventiende verjaardag gevoelde zij iets van paniek bij het idee, dat die HIJ misschien nooit ten tonele zou verschij nen. Zij leefde tussen hoop en vrees, maar sprak er met niemand over. In tegen woordigheid van Patsy bleef zij de hou ding aannemen van een cynische flirt en tegenover Ruth, die van een vrije geest. Zij en Ruth spraken nooit over het huwelijk, tenzij als over een ouder wetse instelling en zij hadden er een zeer bepaalde mening over. „Als jij en ik er werkelijk ernst mee willen maken om iets te doen voor de onafhankelijkheid van de vrouw." placht Ruth te zeggen met flikkerende brille.giazen .dan moeten we met onszelf beginnen. Wat heeft het voor zin. of we ons aanstellen als twee geweldige Atalanta's, als we toch capituleren en een trouwring aan onze vinger steken?" Maar toch hoopte Clara op hetzelfde moment dat zij beaamde aan de verlei ding te moeten weerstaan, dat die zich zou voordoen. Met Patsy was zij even min oprecht. Hoewel zij haar verzeker de, dat mannen voor haar alleen ver strooiing betekenden, en dat ze geen zin had om er ooit ernst mee te maken, wilde zij maar al te graag weten, wat Patsy er van dacht. Patsy verzekerde haar, dat zij zich wat haar uiterlijk be trof, geen zorgen behoefde te maken. (Wordt vervolgd). een persoonlijk karakter dragen. Door deze te bevorderen worden nog andere voordelen bereikt, zoals het tegengaan van ontbindende krachten in de maat schappij. verhoging van de productivi teit en de betere zorg voor welvaartsgoe deren. De bezitsvorming behoort niet instellingen voor de ongehuwde moe der en haar kind (F.I.O.M.). Zulks ter inleiding van het daar behandelde rap port van een commissie ter nadere be studering van het vraagstuk der adoptie. De Commissie, samengesteld uit per sonen van allerlei levensbeschouwing, komt in haar rapport na ampele over weging van het pro en contra tot de conclusie, dat een wettelijke regeling van de adoptie in beperkte zin alleszins wenselijk moet worden geacht. De door haar voorgestelde regeling komt in het kort hierop neer: Gehuwde pleegouders, die gedurende een zekere tijd het kind van een ander in hun gezin opvoeden als een eigen kind, terwijl een van hen door de rech ter met de voogdij over dit kind is be iast, kunnen zich door bemiddeling van de voogdijraad dan wel rechtstreeks, wan neer dit college geen termen aanwezig acht dit te doen. tot de rechter wenden met 't verzoek 't kind als eigen kind te mogen aannemen. Dit verzoek wordt slechts toegestaan, wanneer vaststaat dat 't kind door de eigen ouders niet kan en zal kunnen worden opgevoed. De inwilliging van het verzoek doet. wanneer daartegen geen rechtsmiddel meer openstaat, de adoptieverhouding met alle rechtsgevolgen daarvan intre den. Slechts gehuwde pleegouders kun nen toestemming krijgen een pleegkind aan te nemen. De commissie meent, dat een huwelijk vijf jaren zal moeten heb ben geduurd, voordat adoptie kan wor den gevraagd. Ook de verhouding tussen pleegouders en pleegkind zal een zekere tijd moeten hebben bestaan voordat het verzoek ge daan kan worden. Een feitelijke verzor ging gedurende tenminste drie jaren zal aan het verzoek moeten voorafgaan. De commissie zou ten aanzien van de mogelijkheid van adoptie geen verschil willen maken tussen wettige en onwet tige kinderen. Wanneer de eigen ouders beiden zijn overleden, is adoptie door de stiefouder in beginsel niet uitgesloten te achten, mits dezelfde waarborgen worden ge troffen als ten aanzien van andere volle wezen. De commissie acht het dringend noodzakelijk, dat er een officiële Cen trale raad van advies inzake het aan nemen van kinderen wordt ingesteld. Zulk een raad zal zodanig moeten wor den samengesteld, dat de in de samen leving bestaande schakeringen tot hun recht komen. Dat ook de belangen van de pleegouders daarin vertegenwoor digd behoren te zijn, behoeft geen na der betoog. De wettelijke regeling zal het eenvoudigst kunnen worden inge voegd in het Burgerlijk Wetboek en het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering. Een speciale adoptiewet lijkt in het plan van de commissie nodig noch gewenst. Vorige week is een deputatie van drie Markers op audiëntie gev, eest bij de minister van Waterstaat, die men verzocht de dijkverbinding Marken met de vaste wal spoedig tot stand te laten brengen. De minister toonde be grip voor de heersende toestand en zegde zijn volle aandacht toe- De coordinatie-commissifc, waartoe deze drie Markers behoren en die enige tijd geleden een adres aan de minister opstelde, bestaat uit leaen van de vereniging „Marken Leve", de ver- beperkt te blijven tot een bepaalde be- eniging ter verbetering van de huisves- volkingsgroep. doch dient zich uit te strekken tot de brede massa van bezit lozen. Het is duidelijk dat dit streven slechts langs de weg van geleidelijkheid kan worden verwezenlijkt. ting Marken, het Christelijk Natio naal Vakverbond en het Nederlands Verbond van Vakverenigingen. De kosten van die vaste dijkverbin ding zijn (in 1949) geraamd op 2.5 mil- lioen gulden. Is in het vroege voorjaar nog geen greintje leven in de natuur te be speuren valt en als het buiten nog guur en grillig is, ja, als vaak de sneeuw het landschap nog bedekt, dan zien wij achter de ramen van vele wo ningen de eerste voorjaarsbloemen ons opwekkend toejuichen. Het zijn de crocussen, narcissen en hyacinten, die als eerste lenteboden ons te kennen geven dat dra de kale velden en bomen weer in hun kleurenschitte ring zullen verschijnen. Het is een opwekkend beeld en het is zo gemakkelijk om in onze dage lijkse omgeving de groeiende natuur te volgen. Wat wij hiervoor te doen hebben? Als U houdt van gele of witte trosnarcissen, die in Januari al in bloei kunnen staan en waarvan U het groei proces zo mooi kunt volgen: Zoek een drijfschaal op, die min stens vier centimeter of hoger is. Ga dan naar een bona-fide zaadhandelaar of bloemenwinkelier en koop daar nar cissen om op grint te zetten De vol gende variëteiten zijn hiervoor het meest geschikt: Paperwhite. Early Per fection of Grand Soleil d'Or. Bedek voorts de bodem van de schaal met een laagje zand en zet hierop de bollen, mannetje aan man netje. Dan vullen wij de imte tussen de bollen op met grint, maken het ge heel goed vochtig en zorgen er voor dat het zand steeds goed nat blijft; neem hier vooral goede nota van, want anders komt er niets van terecht. Zet de schaal nu in het volle licht, maar niet té warm. Na veertien dagen komen de eerste groene neusjes al te voorschijn en dan ziet U ze a.hw. groeien. Dit is een zeer dankbare liei- hebberij; probeert U het eens! Of voelt U meer voor hyacinten op glazen of desnoods op een jampot" Ac- coord, dit is ook eenvoudig. maar: koop bij een ver trouwd adres en houd U aan de juiste verzorging. Vul het glas met zuiver water, zorg dat het water 2 mM van de bol verwijderd blijft en zet het glas met bol dan in een koele, donkere kast zolang, totdat de groene neus 8 cM. lang is. Dan zetten wij het ge heel voor het raam en de bloem gaat zich ontwikkelen. Kijk er zo nu en dan eens naar in de kast of het soms nodig is om water bij te vullen en let ondertussen op de typische groei der wortels. De beste soorten voor dit doel zijn: l'Inno- cence, Fürst Bis marck, Perle Bril- lant. La Yictoire en Ostara. Wie van enkele crocussen in de huiskamer houdt, volgt dezelfde me thode als hierbo ven genoemd bij de trosnarcissen. Koop vooral bij bona-fide hande laren en vraag naar kwaliteitsbol- len voor de betref fende doeleinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3