Langs de kern der zaak heen Minister Witte toont zich een fel voorstander BESCHEIDEN HUREN TE VERHOGING VAN VERWACHTEN Minister acht compensatie noodzakelijk EISENHOWER zou Brits diplomaat ontmoeten ontspanning in Zuid-Sumatra Enige op Tussen neus en lippen de toestand J Deining inK. VP.-gelederen door teruggang bij verkiesingen Tot hoofd en hart Bij bezoek aan Korea Benoeming van Bambeng Utojo tot commandant met vreugde aanvaard Mutaties in Indon. legerleiding? Het weer Geen spectaculaire resultaten ministers en kamer-fractie van „Op de ladder ziet men de zaken anders dan onderaan de ladder" ALS ST. NICOLAAS INKOPEN DOET... Felle storm teistert Timor Beroep op leden van de landmacht Koud weer houdt aan Sneltrein botst tegen locomotief Vliegtuigbotsing in Engeland WINKELS TOT 9 UUR OPEN WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952 e 76ste JAARGANG No. 25542 (Van onze parlementaire redacteur a.i.) Minister Witte heeft zich Dinsdag in de Tweede Kamer een fel voorstander getoond van huurverhoging. De bewindsman acht Het echter onjuist de huren te stabiliseren op het peil van de hui dige bouwkosten; wei zal de verhoging gecompenseerd moeten worden. Het was overigens een nogal opmerkelijke situatie gis teren in de Tweede Kamer. Aan de regeringstafel een minister uit de K.V.P., Ir. Witte, en tegenover hem achtereenvolgens als sprekers mr. ten Hagen, katholiek in de P.v.d.A. en prof. Lemaire van de Katholiek Nationale Partij. Dat de bewindsman uiteenlo pende stellingen van deze beide geloofsgenoten te horen kreeg, laat zich denken. De heer Ten Hagen uitte zich bijvoorbeeld uitermate critisch ten opzichte van het particuliere initiatief in de woningbouw; dit heeft namelijk z.i. in het verleden volledig ge faald wat de voorziening naar behoefte en het scheppen van een constante werkgelegenheid betreft. Men hangt een carica- turaai beeld op van het particuliere bouwen, d.i. het bouwen uit winstmotief. 900 personen dakloos Eén lichtgewonde Eén dode, vijf gewonden kil I Teddy gevoerde kinderpakjes Vóór de feestdagen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. I3muiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 OP 2 5 Juni van dit jaar gaf een onrustbarend deel der katholieke kiezers er van blijk, 't vertrouwen J1 de K.V.P. te hebben verloren; op 9 September deelde het algem. secre- wiaat der K.V.P. mede, dat het be raad van dagelijks bestuur en partijbe stuur over de situatie van de K.V.P. o.a. e'; besluit had opgeleverd om zich tot jte,a ander te wenden (en wel tot. het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk ®n Cultureel Overleg, zijnde het vaste contactorgaan van de verschillende ^fondsorganisaties:opdat die ander aan ^cer een ander (te weten „een breed samengestelde commissie") de opdracht ?tH' geven de eenheid van de katholie- peh in maatschappelijk en staatkundig Cozicht tot voorwerp van studie te ma- op 21 October besloot het Ka- jholiek Bureau inderdaad tot de instel- i'hg van zulk een commissie; maar op £2 November deelde genoemd bureau mede, dat de feitelijke instel- •,'lg dier commissie toch weer niet zou doorgaan, aangezien bij overleg tussen pot Katholiek Bureau en de K.V.P. ge bleken was, „dat het Katholiek Bureau r®chts ten dele de suggestie van het "«stuur van de K.V.P. zou kunnen vol den"; op 24 November, dat is gisteren, K'erd bekpnd. dat het partijbestuur van K.V.P. in overeenstemming met een fbggestie van het Katholiek Bureau heeft besloten om het Centrum van staatkundige Vorming te verzoeken een Commissie in te stellen, die zich zal be kaden over de noodzaak van de eenheid. Wij durven een prijs uit te loven voor na eenmalige lezing van het boven gaande zou weten wat er precies aan öe hand is geweest, ten bewijze waar- Van wij hem zouden uitnodigen alles hiet eigen woorden na te vertellen. An derzijds zijn wii er van overtuigd, dat Seen lang vertoog even goed als de ge- Seven beknopte opsomming van de fei ten zoti kunnen duidelijk maken, dat ""aagheid en omslachtigheid de weinig effectvolle kenmerken zijn geweest van hpt 5-maanden lange beraad, dat na een hioeizame cirkelgang op zijn uitgangs punt is teruggekeerd: het verzoek tot 'h stelling van een commissie. Een com- hïissie waartoe? Tot onderzoek naar de hood'aak van de politieke eenheid. Maar is dit nu werkelijk het juiste antwoord op de verkiezingsuit- slag van de 25ste Juni? Kan de hele trage gang van zaken plus het vooralsnog niets zeggende resultaat ook hiaar iemand bevredigen, die het wèl jKeent met de K.V.P. en nu al maanden heeft uitgezien naar een door de partij self aan te wijzen remedie tegen het aan 6 dag getreden verlies van vertrou wen? Wij kunnen niet de indruk van ons afzetten, dat de K.V.P., analoog aan een bekend zielkundig verschijnsel, uit misschien onderbewuste afschrik van de kern van de zaak zich op neventer- rcinen is gaan uitleven. Zo vrezen wij. dat de partij bij gebrek aan moedige bereidheid tot ernstig gewetensonder zoek een welkome afleidingsmanoeuvre heeft getracht te vinden in de tot ande ren gerichte suggesties en verzoeken tot instelling van „commissoriaal be- taad".. Een gewetensonderzoek in de eigenlijke zin des woords raakt daarmee fan de baan; daarvoor kan garant zijn de geruststellende, zich ook in het per soonlijk leven voordoende onmogelijk heid, dat de één 't geweten van de ander Sou onderzoeken. En tegelijkertijd kan pan een commissie de langs de werke lijke kern van de zaak heengaande op dracht worden gegeven tot zo iets aca demisch als een studieus onderzoek naar het vraagstuk van de sociale en politie ke eenheid. Het nut van zulk een onder dek is boven iedere twijfel verheven, {haar men geve dit in vacantietiid ter bestudering aan een aantal geleerde "hensen en een aantal gewone, in de braktijk van politiek en sociale organi satie werkzame, mensen; men mene met harne niet. dat daarin de eerst-nodige temedie zou zijn gelegen voor het her tel van vertrouwen. Van de noodzaak, althans de wenselijkheid, van de een heid is men over het algemeen wel hfertuigd. In ieder geval ware het kin derlijk in de twijfel daaromtrent de hoofdoorzaak van de ongunstige verkie- S'hgsuitslag te zoeken. Waar het om §?at is dat het practische beleid van de K. V.P. velen niet heeft kunnen bevre- h'gen, en 'om daarvan de oorzaak na te Kaan zou een eerlijk gewetensonder- j°ek heel wat doeltreffender zijn dan re ogenschijnlijke pogingen om daar- ah te ontkomen. Er schuilt een treffende ironie in de omstandigheid, dat de onresolute wijze waarop de K.V.P. thans de moeilijkheden aanpakt een wezensover eenkomst vertoont met haar wankel- moedig en onzeker politiek beleid, dat S® moeilijkheden heeft doen ontstaan, i meer dan ingewikkelde en voor de |®Wone man niet begrijpelijke procedure het daadwerkelijk besteden van aan bracht aan de middengroepen draagt het- ®lfde stempel: eerst is er een „K.V.P.- apport", daarna distanciëert de fractie voorzitter zich (op gronden, diP wij in ,.a k e 1 ij k opzicht kunnen begrijpen) ®rvoigens stelt het partijbestuur zich chter het rapport, tenslotte stelt het partijbestuur zich voor contact op te .'ernen met de fractie. En na dat alles j, ,er nog geen enkele reden om het aive ei dichter bij te achten dan de dop. ti/htussen zal de gedragslijn, die de par am nu toe heeft gevolgd om tot een 0 00rd te komen op de verkiezings- tJf'ag, niemand verbazen die nauwlet- uu.ü °P de min of meer officiële opinie- jJ'Ogen van de partij sedert de 25ste nJh heeft gelet. Bij voortduring kon de ,vernemen. dat alles en iedereen vj schuld van het stemmenverlies droeg drn alve de partij zelf. Ook de pers We.g schuld, en voor de duidelijkheid hopdoh enige bladen met name ge- VpJod. Maar de partij zelf.neen, die haanjbgde zichblijkbaar in een onfeil- Wm welke bij ons weten aan alles strikt menselijk is onthouden blijft. 1 erugkomend op het „commissoriaal J. beraad", omtrent de politieke een- St heid. dat aan het Gentrum voor Vertv ndi8e Vorming zal worden toe- daarv wd- ziJ herhaald, dat wij het nut men J*n wd degelijk inzien, wanneer dan aaraan niet meer waarde verbindt TV jj ?er hi werkelijkheid aan toekomt. Kathol-1 bovendien van mening, dat het ep Pi h h Bureau voor Maatschappelijk daan v, Ureel Overleg er goed aan ge- ver haeft, het tot dit Bureau gerichte Wordt terug te wijzen. Daardoor kornen'ln\tncrs gelukkig het gevaar voor- ook hm het wezensverschil en dus Politiek verschil in competentie tussen VerVat?p en s°ciale organisatie zou gaan Wij u?rn ten nadele van beide. Laten beraad a1' dat aan het thans beoogde eigenliib- kans wordt gegeven zijn eehsdeel o"1 hoogste effect te bereiken. represem door de commissie inderdaad "kathol i„i ef te doen z«n voor het Volksspel" rr»P>-f allo i rv-i ri I i beraad V'w en en anderdeels door het laten met bij voorbaat de invloed endergaan van een verplicht Tegenover de heer Van Vliet (KVP), die de wenselijkheid van eigen woning- bezit bepleit had. vroeg de socialistische woordvoerder om wat meer nuchter heid bij deze aangelegenheid. Het zijn grote woorden, wanneer men zegt, dat het bezit van een eigen huis bijdraagt tot ontwikkeling van de menselijke persoonlijkheid en van het verantwoor delijkheidsbesef. Voor velen zou de eigen woning niets anders dan een blok aan het been zijn. Bovendien zal elke eigen woning op den duur toch een huurwoning worden. Over de kwestie der woningdifferen tiatie zei mr. Ten Hagen, dat het zaak is de behoefte objectief vast te stellen: slechts 17 pCt. der gezinnen bestaat uit meer dan vijf personen. De woningnood wordrert 5x zoveel speelgoed gekocht als normaal worar ner mees aan snoepgoed be steed meer wordt er geld uitgegeven aan de herenmode dan aan de damesmode wordt er na het snoep en speelgoed het meest handschoenen gekocht *3x zoveel als normaal worden er m de w?ek vWr 5 Dec. meer uit gaven voor dranken ge daan, dan in zomerse wekdn wordt het meeste geld in warenhuizen be steed Vindt u ook, dat December de lang ste maand van het jaar is? Hebt u ook altijd zoveel moeite om het einde van de maand met een platte portefeuille te halen? Zonder twijfel wel en hoe dat komt toont u bovenstaande beeldgrafiek, waarop u kunt zien hoeveel zij, die niet zn Sinterklaas geloven uitgeven voor hen, wier geloof in de bisschop even onwrikbaar is als de overtuiging iets tastbaars in de gezette schoen te vin den. En er komt dan ook heel wat in die schoen. Zien wij alleen al de grote hoeveelheden speelgoed, die er meer gekocht worden dan normaal. En dan die handschoenen. Lijkt het niet of alle Nederlanders elkaar op Sinterklaas de handschoen toewerpen? Dit artikel wordt na banket en speelgoed het meest gekocht. Handschoenen zijn dus beslist geen origineel geschenk met Sinterklaas. is er niet vreemd aan, dat er klein ge bouwd wordt. Men ziet in het departe ment van Wederopbouw en Volkshuis vesting een denkbeeldige vijand van het grote gezin, doch naar de mening van spr. is het niet vol te houden, dat een klein huis de grootte van het gezin zou beïnvloeden. Hij achtte het erger, dat jonge men sen niet kunnen trouwen en dat jonge gezinnen uit hun huis groeien. Inzake de huren werd in deze rede gesteld, dat een verhoging mèt com pensatie veel voordelen heeft; zij brengt ons nader tot een normale toestand. Het vermogen van de huiseigenaar dient echter niet vergroot te worden. Tenslotte uitte de heer Ten Hagen, die overigens de nieuwe minister met ver trouwen tegemoet trad. nog bedenkin gen ten aanzien van diens voornemen om de werkloosheid te voorkomen door het doen uitvoeren van saneringsplan nen. Acht de regering dit binnen het bereik der mogelijkheden te liggen? De kosten zouden op tweehonderd millioen gulden komen en er zou veel tijd mee gemoeid zijn. Prof. Lemaire verdedigde tegenover de scepsis inzake eigen woningbezit het „My home is my castde". Op en kele andere punten zei deze spreker, dat de inzichten van mr. Ten Hagen de zijne niet eens konden benaderen; hij achtte het verder niet opportuun daarover uit te weiden. De woord voerder van de KNP bepleitte ver der. dat de huiseigenaren zouden krijgen wat hun toekomt zonder de druk van een huurbelasting. Aan mr. Van Leeuwen van de VVD, die de bevolkingsgroei bij deze begroting te berde had gebracht, gaf prof. Lemaire ten antwoord, dat dit probleem niet alleen maar economisch ligt. doch dat er ook levensbeschouwelijke re gels bij gelden. De bevolkingsdicht heid dient een a priori en niet het object der bevolkingspolitiek te zijn. Minister Witte is bij deze diverge rende standpunten er in zijn maiden speech gistermiddag naar het ons voorkwam in geslaagd ieder het zijne te geven. Vooreerst echter heeft de bewinds man zeer royaal lof toegebracht aan zijn voorganger; hij wilde het fabeltje uit de wereld helpen dat mr. In 't Veld meer beloofd had dan hij kon verant woorden. De liefde en toewijding, waar mee de vorige minister de woningbouw vooruit heeft gebracht, .verdienen lof en dankbaarheid. Men had ir. Witte toegewenst dat zi.in departement spoedig overbodig zou zijn. Nu dat vond de minister best, maar hij betwijfelde toch of zulks binnen vier jaar het geval zou wezen. (Vervolg op pag. 3) II n 111II1111111111111111II11 III 11111E111111111111111 111 11111111111111M1111111111111II11111M11111 III IMI 111 III 111111II III 11 III 11II11II i III Mil I III II lllll Dinsdag is bij Zutphen een grinttrein in botsing gekomen met een goederen trein. Vijftien wagens ontspoorden en drie werden vernield. Tengevolge van de ontsporing werd de enkelsporige afrit van de IJsselbrug versperd. De locomotief van de goederentrein liep uit de rails, maar viel niet om. De machinist van de grinttrein liep lichte verwondingen op en geraakte zeer overstuur. De conduc teur van het bagagerijtuig moest met een „shock" in het R.K. Ziekenhuis te Zutphen worden opgenomen. Welingelichte Britse ambtenaren heb ben gisteravond, verklaard, dat de nieuw gekozen Amerikaanse president Dwigbt D. Eisenhower op zijn reis naar Korea niet vergezeld zal worden door een lid der Britse regering. Wanneer Eisenho wer echter op Korea is aangekomen zou daar wel eens een Brits diplomaat op hem kunnen wachten. Op minister-president Winston Churchill is in het Lagerhuis pressie uitgeoefend om een kabinetsminister met de Amerikaanse staatsman mee te zenden. Churchill heeft daartoe blijkbaar geen maatregelen genomen. Evenmin heeft Eisenhower de Britse regering uitgenodigd een minister met hem mee te laten reizen. In Lon den wordt echter rekening gehouden met de mogelijkheid, dat de Britse ambassadeur in Japan Sir Esler Denning op Korea zal zi.in voor be raadslagingen over kwesties, die Groot-Brittannië rechtstreeks raken. Denning vertoeft op het ogenblik op Korea. Enkele dagen geleden is hij daar met de V.N.-commandant, ge neraal Mark Clark, heen gevlogen. Nu Eisenhower's kabinet bijna geheel Tengevolge van een storm, die dit weekeinde in Kupang (hoofdstad van Timor) heeft gewoed zijn drie gebou wen van de dienst Openbare Werken, drie kazernes, een gebouw voor évacué's en een aantal kamponghuizen vernield. De schade wordt geschat op 800.000 Rp Negenhonderd personen zijn hierdoor dakloos geworden. Er schijnt een wending ten goede te komen in de toestand in Zuid-Sumatra nu de door de Indonesische regering benoemde commandant Bambeng Utojo daar ken nelijk aanvaard wordt. Aneta bericht uit Palembang, dat overste Kretarto, die Zondag het commando overnam van de waarnemend commandant Kosasih, het bericht van de benoeming van Bambeng Utojo „met vreugde" ontving. Het leger in Zuid-Sumatra voelt zich verlicht door deze regeringsbenoeming. Bambeng Utojo is zowel onder de burgers als onder de militairen populair. De waarde van Utojo's benoeming ter onderdrukking van de rebellie van drie van de zeven republikeinse divisies tegen het gezag van bet ministerie van De fensie is, naar A.P. bericht, overigens grotendeels theoretisch. Utojo was de afgelopen zomer gedwongen ontslag te nemen als commandant van de tweede divisie, vermoedelijk omdat hij het niet eens was met het plan van het ministerie van Defensie om een compact leger te vormen door een groot aantal van de pre-republikeinse guerilla-soldaten af te danken. Sjahrir heeft de berichten, dat zijn partij de P.S.I.-ministers in het kabinet zal terugnemen, indien de minister van Defensie mocht besluiten zijn porte feuille ter beschikking te steilen, ont kend. Sjahrir zei, dat het huidige ka binet geen coalitie-, doch een zaken kabinet is en deelde mede, dat zijn par tij om principiële redenen nimmer te gen het huidige kabinet in oppositie is geweest, noch tegenover de vorige re gering. Het Indonesische kabinet heeft Dins dagavond bijna twee uur -'ergaderd over de maatregelen, die genomen die nen te worden ter afwikkeling van de gebeurtenissen rond de affaire van 17 October. De minister van Voorlichting, Mononutu, deelde na afloop aar de pers mede, dat het kamnet het rapport van de minister-president aanhoorde ten aanzien van de besprekingen, die hij gevoerd heeft. Het kabinet keurde de benoeming van Bambeng Utojo tot gestelde uitkomst. Dit ineludeert bijv. de mogelijkheid van minderheidsrappor ten. Wat evenwel de kern van de zaak, een antwoord op de „uitdaging" van de 25ste Juni betreft, zullen wij het voor lopig moeten doen met de veel te laat (gisteren) gekomen en volslagen onbe vredigende mededeling, dat het partij bestuur het zeer gewenst acht, „een vergadering van de partijraad bijeen te roepen, die zich zal hebben te beraden over de situatie van de K.V.P. en over de conclusies, waartoe dagelijks bestuur en partijbestuur in de afgelopen maan den zijn gekomen". Schameler had het toch al niet gekund. Hoe intussen de K.V.P., na zoveel ge miste kansen, inhoud en vorm denkt te geven aan een wel bevredigend ant woord is haar zaak, maar noodzakelijke v.oorwaarde is, dat een democratische karaktervolheid worde getoond van zo hoog gehalte, dat het bekennen van schuld niet wordt geschuwd. Het is een menskundige waarheid, dat prestige eer der wordt vei'sterkt dan geschaad door de moed om eigen feilbaarheid te er kennen. Politiehond Te Whetstone in Enge land werd, een arrestant door een agent van poli tie naar het bureau op gebracht. De man zag echter kans zich los te rukken en de benen te nemen. Natuurlijk zette de agent hem onmiddel lijk achterna. Een andere politieagent, die met een politiehond aan de lijn in de buurt patrouilleerde, wilde zijn collega helpen en liet de hond los om de vluchtende arrestant te achterhalen. Het beest wierp zich echter volijve rig op de broekspijpen van de hollende agent, zodat deze over de kop sloeg en de gevangene ontkwam. Vriendelijk aanbod J. M. Tully, generaai- agent van New South Wales, vertelt, dat hij van een particulier uit Londen het aanbod heeft gekre gen om voor de somma van slechts 6500 gulden twee weken in een goed Londen's hotel te komen logeren en een plaats aan het raam in een huis in Park Lane te krijgen, waar hij de kronings stoet goed kan zien. In deze prijs, die expres voor bezoekers uit de thuis. Dominions zo laag was gehouden (de Amerika nen zullen heel wat meer moeten betalen), waren ontbijt en lunch en de hele dag champagne, als mede het gebruik van een auto en een particuliere koeriersdienst inbegre pen. Mocht meneer Tully dit toch nog te duur vin den, dan zou hij voor 500 gulden minder een minder goede plaats langs de route kunnen krijgen. Mr. Tully heeft het vrien delijk aanbod afgeslagen. Hij blijft maar liever Hij raakte de tel niet kwüt Hans Eberstark, 'een Weens student in de filo sofie, heeft ten aanschou wen van ongeveer honderd personen in acht minuten en zestien seconden een getal van honderd cijfers zodanig in zijn geheugen geprent, dat hij het, na dat het op het bord was uitgeveegd, zonder aarze len en foutloos herhaal de. In 19.4 seconden ver menigvuldigde hij uit het hoofd twee getallen van vier cijfers en in 2 minu ten en 37 seconden twee getallen van acht cijfers. commandant in Zuid-Sumatra goed- Premier Wilopo deelde de pers mede, dat het kabinet thans doende is een algehele oplossing te zoeken. Hij zei dat het uitvoeren van de aangekondig de maatregelen in de regeringsverkla ring zeer spoedig dient te geschieden. De minister van Defensie is nog niet gereed met voorsteilen ten deze, aldus Vvilopo. Voorts zei hij, dat Bambeng Utojo beschouwd kan worden als een figuur, die de toestand in Zuid-Suma tra het hoofd kan bieden. Op de vraag, hoe de positie van overste Kosasih zal zijn, zei Wilopo, dat de regeling hier van overgelaten wordt aan Bambeng Utojo. Uit Djakarta wordt nog bericht, dat de chef-staf Landmacht naar aanlei ding van de regeringsverklaring van Zaterdag 'n circulaire heeft doen uit gaan voor de diverse legermstantias. Hierin wordt gezegd, dat voor het heil en de homogeniteit van de land macht de legerleiding formeel verant woordelijk is voor handelingen, die binnen het leger geschieden met het oog op de gebeurtenissen van 17 Oc tober. Aan alle leden van de land macht wordt verzocht de plichten rustig te blijven vervullen en het volste vertrouwen te stellen in de president-ooperbevelhebber en de re gering. Tenslotte worden de leden van de landmacht opgeroepen bij- i-.nd te verlenen voor het heil van land en leger door zich te onthouden van handelingen, die in strijd zijn met de militaire discipline. Pi-Aneta bericht uit Makassar, dat de woordvoerdei van hei stafkwartier Oost-Indonesit op eer. persconferentie heeft bevestigd, dat te Makassar een telegram ls ontvangen van overste Sukowati op Ambon, waarin deze zegt, dat hij weigert gevolg te geven aan de oproep van overste Warouw om naar Makassar te komen. De woordvoerder zei, dat Warouw meent, dat Sukowati deze houding aanneemt, omdat hij niet precies weet, hoe een en ander zich te Makassar afspeelde. De woordvoerder overhandigde de pers een gemeen schappelijke verklaring van de gouver neur van Celebes, Sudiro, en de chef staf van jrritorium 7 (Oost-Indonesië), overste Warouw, waarin elke demon stratie, zowel voor als teger ontbinding van het parlement, verboden wordt. Men noemë deze maatregel noodzakelijk om te voorkomen, dat er een gespannen toestand ontstaat, aldus de verklaring. Voorts wordt in deze bekendmaking be paald, dat militaire berichten betref fende Makassar niet mogen worden ge publiceerd, alvorens zij door het staf kwartier zijn gezien. Op de vraag of er op Celebes nog officieren zijn aange houden, antwoordde de woordvoerder, dat alle aangehouden officieren weer in vrijheid zijn, behalve majoor Saleh Lahade, die woordvoerder van de afge zette Gatot Subroto was. tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimimitmiiimiiiiiiiii De Indonesische regering overweegt het aanbrengen van mutaties in de lei ding van de landmacht als één van de maatregelen, die zijn aangekondigd m de regeringsverklaring van Zaterdag j.l over de gebeurtenissen in October, al dus verneemt Aneta van welingelichte zjjde. Bij deze mutaties zouden in eerste in stantie enkele hoge officieren van de landmacht betrokken zijn. Sjahrir heeft de berichten, dat zijn partij de P. S. I.-ministers in het kabi net zal terugnemen, indien de minister van Defensie mocht besluiten zijn por tefeuille ter beschikking te stellen, ont kend. Sjahrir zei, dat het huidige kabi net geen coalitie-, doch een zakenkabi net is en deelde mede, dat zijn partij om principiële redenen nimmer tegen het huidige kabinet in oppositie is ge weest. noch tegenover de vorige rege ring. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniimiiiiiiiiiitiiiiiiiiiitiiiiiiii Het K.N.M.I. deelt mede: De koude lucht uit het Poolgebied, die in de af gelopen dagen een groot deel van Europa heeft overspoeld, wordt nu terugge drongen door een warmere luchtstroom, afkomstig uit de Golf van Biscaye. Het ziet er evenwel naar uit, dat de op dringende lucht ten Zuiden van Neder land tot staan wordt gebracht. Het weer in ons land zal de eerste paar dagen tamelijk koud blijven met temperaturen schommelend tussen een jpaar graden boven en onder het vriespunt. Sto ringsfronten zullen de bewolking tijde lijk doen afnemen en mogelijk kan later enige sneeuw of regen vallen in hoofdzaak in het Zuiden van het land. Al vechtend moet men naar sijn einddoel zijn iveg banen is gevormd verwacht men in Washing ton, dat de generaal zeer binnenkort, volgens bepaalde hypothesen in Ameri kaanse bladen reeds morgen naar Ko rea zal vertrekken. De Zuid-Koreaanse republiek heeft gisteren doen weten, dat zij geen wa penstilstand zal aanvaarden, die door de Ver. Naties tegen haar wens is tot stand gebracht. President Syngman Rhee's mi nister van buitenlandse zaken Y. T. Pyoen gaf gisteren in een officiële ver klaring te kennen, dat zijn regering van mening is, dat de toekomst van Korea alleen Korea aangaat. De verklaring schijnt aanvaarding van enigerlei wapen stilstand uitgewerkt door de Algemene Assemblee van de Ver. Naties of het verenigd commando uit te sluiten. Zuid- Korea is geen lid van de Ver. Naties en neemt evenmin deel aan de vredeson derhandelingen in Panmoenjon. Vanmorgen is de electrische sneltrein, die om 6.24 uur uit Almelo vertrok naar het Westen, bij het verlaten van het station Almelo in botsing gekomen met een op het emplacement rangerende locomotief. Hoewel geen der treinen ontspoorde, werd de cabine van de sneltrein beschadigd, waarbij de be stuurder lichte verwondingen opliep. De trein kon niet vertrekken en is van het treinschema tot Deventer afgevoerd. Van Deventer is een ander treinstel naar het Westen ingelast De niet noe menswaardige vertraging is inmiddels opgeheven. Een Valetta-vrachtvliegtuig van de R.A.F. en een straaljager zijn gisteren bij Salisbury in Engeland in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De pi loot van de straaljager werd gedood en vijf inzittenden van de Valetta werden gewond. De straaljager stortte brandend neer. De Valetta maakte een noodlanding. Advertentie Verwachting tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met in de Zuidelijke helft van het land kans op enige neerslag. Overwegend mati ge wind uit" Oostelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.20—16.35. Maan: 14.12—3.20. Op grond van de nieuwe Winkelslui tingswet mogen de winkels tot negen uur 's avonds geopend zijn op de volgen de data: Zaterdag 29 November, Maan dag 1 tot en met Donderdag 4 December, Zaterdag 20 December. Maandag 22 tot en met Woensdag 24 December, Woens dag 31 December. Op deze dagen vervalt de verplichte halve dagsluiting. Alaska In de Golf van Alaska is een wrak gesignaleerd, dat vermoede lijk van de C124 „Globemaster" van de luchtmacht is, die sinds Zaterdag met 52 man aan boord vermist wordt. Het bureau voor de burgerluchtvaart, die dit nieuws gisteren bekend maakte, zei niets over eventuele overlevenden. „Het verloop van de verkiezingen van dit jaar is voor de K.V.F. onte genzeggelijk teieurstellend geweest, maar het gevolg hiervan kunnen wij niet ongelukkig noemen, tamelijk het feit dat door dit resultaat deining ls ontstaan onder de leden van de K.V.P.", aldus sprak dr. J. P. Chr. de Boer op eei. Dinsdagavond gehouden vergadering van de kring 's-Graven- hage van de K.V.P. in zijn beschou wing naar aanle't'ing van de Tweede Kamerverkiezingen 1952. In Den Haag heeft de K.V.P. 10 pet. van haar kiezers verloren. Van hen ziin 8 a 9 pet. naar de partij van Weiter gegaan en 1 a 2 pet. naar de P.v.d.A. Tit alles is inderdaad zeer pijnlijk geweest, maar de teruggang is toch niet meer desastreus geweest elders. In Haarlem, Den Bosch en Tilburg b.v- heeft de K.V.P. meer kiezers verloren. Vooral in hpt Zui den bleek de trek naar de P.v.d.A. zeer groot- Als een directe oorzaak van deze teruggang noen de de heer De Boer de te zwakke propaganda die voor de verkiezingen is gevoerd. Men heeft een te goed vertrouwen gehad in de afloop van de verkiezin gen. Er was te weinie bezorgdheid on danks de symptomen, vooral in de pers, die hiertoe toch wel aanleiding hadden kunnen geven. Dr. de Boer ging vervolgens dieper in op de oorzaken van de nederlaag, die hij voornamelijk veroorzaakt achtte door de grote moeilijkheden by het samenstellen van de candidatenlijst, om dat men steeds niet met zekerheid wist of de Kamer uitgebreid zou worden of niet, de actie van de groep Steenber- gheDuynstee en ten slotte het ont breken van spectaculaire resultaten van de katholieke ministers en de katholieke fractie in de Tweede Kamer. Er is ongetwijfeld uelangrijk werk ver richt. maar dit 'sprak niet tot de ver beelding van de grote massa. Het was alles te platonisch en niet boeiend ge noeg om de kiezers aan te spreken, terwijl de Pv.d-A. daar b.v. tegenover kon steilen de Noodwet Ouderdoms voorziening. die vooral vele vbeiders er toe bracht op ader Drees" te stemmen. De ontevredenheid bij de middengroeoen was er, volgens dr- De Boer, oorzaak van dat er vanuit deze sector vele stemmen naar de K.N.P. gingen. Een grote hoeveelheid van de stem men die voor de K.V.P. verloren gin gen, zag de heer De Boer ook als een protest tegen het samengaan met de P.v.d-A. en als een waarschuwing dat dit hoogst noodzakelijk moet verande ren- Het is daarom van de meeste ur gentie dat de principiële tegenstellin gen tussen de K.V-P. en de P.v.d.A. en ook tussen de andere partijen duidelijk worden gemaakt. De twee-Ie spreker op deze avond, de heer S. B. Gras. algemeen propaganda leider van de K-VP., gaf ten slotte een aantal richtlijnen voor het practische werk in de afdelingen van de partij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1