Crisis in Indonesië Vonnis in Praag geveld DOOD DOOR DE STROP voor elf beklaagden Anti-Joodse demonstraties in Bratislava VISHINSKY: Voorstel van India door regering van Peking verworpen Djakarta treedt tegen de rebellen op Parlement na 40 dagen bijeen N.S. blijven waakzaam Tussen neus en lippen J **Hjé ORR Tot hoofd en hart v.. Schotelvirtuoze Prins Bernhard in Washington VN. zullen resolutie met voorrang behandelen Roozenburg blijft wereldkampioen Het weer Uiteenzetting vanJr.Den Hollander Sven Hedin overleden PPF*r DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25543 Elf van de veertien beklaagden in het Tsjechische monsterproces zijn vandaag veroordeeld tot de dood door de strop. De overige drie kregen levenslang. Tot de ter dood veroordeelden behoren de voormalige communistenleider Rudolph Slansky en de voor malige minister van Buitenlandse Zaken Vladimir Clementis. Te gen alle veertien verdachten was de doodstraf geëtst. De hoofd aanklager, Dr. Josef Urvalek, zei tot de vijf rechters in de grote Pankracgevangenis in Praag, dat de staat bewezen heeft, dat Slansky en zijn medebeklaagden het voornemen hadden de rege ring van President Klement Gottwald omver te werpen en een Tito-regiem te vormen. DE MILITAIRE CRISIS IN INDONESIË i^lc Melkwagen aangereden door vrachtauto Bestuurder overleden Voor het eerst op de schaats St. Nicolaas Luisterwedstrijd Bontgevoerde handschoenen Befaamd Zweeds ontdekkingsreiziger Burgemeester van Heerde eervol ontslagen BUREAU SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 14S480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 5998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Er heerst in Indonesië een crisis sfeer, welke, als niet alle tekenen bedriegen, in snel tempo een hoogtepunt nadert. De regering te Djakarta tracht de laatste dagen welis waar door kalmerende verklaringen de opgezweepte gemoederen in politieke on militaire kringen in toom te houden, tnaar uit haar voorzichtige woorden en aarzelende houding blijkt duidelijk ge noeg, dat zij zich onzekerder dan ooit voelt. Indonesië staat op een keerpunt. Er is in de hoogste kringen een felle strijd- om de macht gaande, welke in 'aatste instantie zich concentreert rondom twee topfiguren: president Sukarno en de Sultan van Djocja, Hamengkoe Buwono. thans minis ter van Defensie. De' consequenties Van iedere revolutie doen zich thans ook in Indonesië gelden: handhaving en Zelfs uitbreiding van de revolutionnaire geest met het gevaar van een toene mende chaos of inperking der revolu tionnaire hartstochten. ten~ einde te ko men tot een constructieve opbouw en herstel der orde. Men gaat misschien te Ver de president der Indonesische repu bliek onder de eerste categorie te rang schikken en de Sultan onder de tweede, maar wel wijst het verloop der gebeur tenissen er op, dat de president eerder geneigd schijnt de die-hards uit de re volutionnaire periode met zijn autori teit te dekken, dan de meer bezonnen elementen, die naar rust en orde streven. Meer nog dan in het politieke, speelt deze strijd zich af in het militaire vlak. Een hoogtepunt bereikte deze worsteling om de macht reeds op 17 October j.l., toen duizenden demonstranten naar het Paleis van de president optrokken en de lopen der kanonnen zelfs op dit gebouw richtten. Wie de aanstichters van deze demonstratie precies geweest zijn, is nóg niet geheel duidelijk geworden, maar dat hoge militaire instanties achter de scher men aan de touwtjes trokken is uit ver scheidene publicaties wel gebleken. Pa rallel met deze demonstraties, juister nog onmiddellijk hieraan voorafgaande. Was een motie van de P.N.I. in het hood-parlement met grot0 meerderheid aangenomen, waardoor het beleid van de minister van Defensie, Sultan Hameng koe, min of meer werd gedesavoueerd. Een kabinetscrisis stond op het punt uit te breken, maar zoals zo vaak in de In donesische politiek geschiedt, typisch Oosters overigens, de gebeurtenissen verdwenen plots achter een nevelgor dijn. 'Een sfeer van toenadering, conces sies en compromissen werd merkbaar, haar buiten althans, en de crisis scheen voorbij. Sukarno ontving de volgende dagen een aantal hooggeplaatste officie ren, het parlement ging op reces, het kabinet trad niet af. Van een overwin naar of een overwonnene bleek niets. Sukarno mocht zich in tal van aanhan- keliikheidsbetuigingen verheugen en ook de Sultan bleef staan op zijn hoge voet stuk. De uiterlijke rust .was slechts Schijn. Het smeulende vuur zou weldra weer oplaaien in nóg groter he vigheid. Surabaja, Makassar en Palem- bang waren de centra, waar zich in het leger zelf de strijd om de macht afspeelde. In enkele weken tijds was er drie maal een militaire coup. Op de dag van van daag hoort men luide verkondigen, dat de Sultan, als minister van Defensie, van de zeven leger-divisies er nog maar vier in de hand heeft. Op 24 October werd de commandant Van de vijfde divisie (Oost-Java) door de hem ondergeschikte overste Sudir- man aan de dijk gezet, op 15 November Volgde de „putsch" van Warouw met de zevende divisie (Celebes) en een paar dagen geleden heeft Kretarto hun voor beeld gevolgd. De achtergrond van deze onrust in het leger hebben wij reeds eerder vermeld. Zekere Indonesische militaire kringen Verzetten zich tegen de plannen van de Sultan om het uit 200.000 man bestaande leger tot de helft in te krimpen door er de oude guerillastrijders van vóór de Souvereiniteitsoverdracht uit te verwij deren. De meerderheid van de hoge officieren, van wie er velen uit het KNiL zijn voortgekomen, geeft de, voorkeur aan een klein, doeltreffend leger. De Voormalige guerilla's, zoals Warouw, Sudirman en thans weer Kretarto, zijn daarentegen van mening dat militairen, die voor de totstandkoming van de re- Publiek hebben gevochten, niet opzij gezet mogen worden. Dit is de inzet van de huidige machts trijd. Oppervlakkig bezien zou men uit het verloop der jongste gebeurtenissen moeten concluderen, dat in deze strijd Sukarno het grootste deel van het leger, en wel dat deel welks leiders nog met de oude revolutionnaire geest bezield aijn, op zijn hand heeft en dat derhalve de Sultan als minister van Defensie het °nderspit moet delven. Er gingen dan Ook dezer dagen geruchten, dat de Sul jan weldra als minister zou aftreden. Zover is het intussen nog niet. Wij ge loven ook niet, dat de Sultan zich zo Josar zal laten opzijschuiven. Ook al zou hii als minister van Defensie moeten Aftreden, dan nög moet men niet ver- Wachten, dat zijn rol is uitgespeeld. In- wgendeel. Eerst dan zou de strijd wel fehs in volle hevigheid tot uitbarsting bunnen komen. Wéér is de regering thans bezig de gemoederen te kalmeren. Zij stelt zelf OP het ogenblik boven de opstandige officieren figuren aan, in wie èn de oogering èn het leger vertrouwen kun- stellen. Het betekent hoogstens uit- ri ei van de laatste phase in de strijd om y Wacht. d Wdonesië maakt thans critieke dagen r> or. Sukarno reist van Surabaja naar .Rembang en vanPalembang naar Dja v*ta- In Makassar hebben de oude-re- i Wutionnairen de macht volkomen in Feitelijk heeft geen van de 14 ook maar één woord te zijner verdediging aangevoerd. Geen enkel woord van ex cuus werd gehoord in de résumé's van het proces, die door radio-Praag omge roepen of in de dagbladen afgedrukt werden. Inmiddels wordt in betrouwbare berichten, die te Wenen ontvangen zijn, medegedeeld, dat het anti-semi- tisme, dat sinds het Hitier-tijdperk in Oost-Europa sluimerde, in de nacht van 22 op 23 November voor de eerste maal sinds de Nazi-bezetting weer op gelaaid is in de Slowaakse hoofdstad Bratislava. Deze uitbarsting is kenne lijk aangewakkerd door de vele, tij dens 't proces geuite beschuldigingen, dat de Joden verantwoordelijk zijn voor Tsjechoslowakije's huidige tekor ten aan levensmiddelen en steenkolen en dat de staat Israël voordeel getrok ken heeft uit de wandaden van de groep Slansky. Op de woningen van Joodse arbeiders werd „Joden" of „Hier wonen Joden" gekalkt. Op de straten rondom een Joodse synagoge stond: „Weg met de Joodse kapitalis ten". De politie heeft een en ander niet willen verwiideren, aldus werd in de berichten verklaard. Zij betoogde, dat zij gericht waren tegen Joodse kapitalisten en niet tegen de Joodse arbeiders, die het communisme aan hangen. In zijn requisitoir herhaalde Ur valek een oude .klacht van Adolf Hitler: „De Zionisten schrijven de Ver enigde Staten de politiek voor." „Elf der beschuldigden", zei hij, „waren Zionis ten. De Zionistische organisaties hebben altijd samengewerkt met het wereldka- pitalisme. Het proletarische internationa- tionalisme zal over deze internationale kapitalistische beweging zegevieren. Nim mer te voren heeft een Tsjechoslowaak- se rechtbank een misdaad als deze moe ten berechten." „De emigrantenregering van dr. Eduard Benesj, die van 1939 tot 1945 in het Westen verbleef, was een agent schap der imperialisten met het doel de staten van het Oosten bij het Wes ten in te lijven". Verder noemde dr. Urvalek nog als Westerse agenten: maarschalk Tito, de Hongaar Laszlo Bajk. de Bulgaar Traicho Kotov (bei- Collie Jane is een ware schotelvirtuoze. Met plezier laat zij zich enige kopjes en schoteltjes op haar kop zetten, waarna zij er heel voorzichtig de ka mer mee rondwandelt. Met groot ge duld heeft Jane's meesteres haar dit spelletje geleerd, en elke dag oefent zij, want op het partijtje, dat de bazin zal geven, zal ze moeten optreden. Of Jane dan de kopjes gevuld en al moet rondbrengen, is niet bekend. den geëxecuteerd), de in Polen gevan gen zittende Wladislaw Gomulka en de gearresteerde Roemeense minister van Financiën Vasile Luca. Urvalek herhaalde, dat Noel en Hermann Field twee vermiste Amerikanen en Allan Dulles, voormalige directeur van het bureau voor strategische diensten, „agenten tegen Oost-Europa" waren. „Onder leiding van de communistische partij zal het verbond tussen Bohemen en Slowakije eeuwig duren. Er zal niet langer een Clementis zijn om ze van elkaar los te scheuren." „Het is geen toeval", zei Urvalek, „dat elf van de 14 beklaagden producten van Zio nistische organisaties zijn. Dit proces heeft voor de communistische partijen van alle landen het gevaar aangetoond van het Zionisme, dat een agentschap van het Amerikaanse imperialisme is. Dit proces vormt een waarschuwing voor alle arbeiderspartijen ter wereld tegen de infiltratie van Amerikaanse agenten. Het gevaar van het Zionisme is met de stichting van de staat Israël door de Amerikanen toegenomen. Ben Goerion heeft Israël tot een basis voor de Amerikaanse agressie ge maakt." Urvalek besloot zijn requisitoir tot de vijf rechters met de woorden: „In naam van ons volk, in naam van de vrede, eis ik doodvonnissen over alle beklaagden." Prins Bernhard is Woensdagavond zeven uur plaatselijke tijd te Washington aangekomen. De Prins maakte de vlucht van Mexico naar Washington aan boord van een gewoon lijnvliegtuig van de „American Airlines". Na een bezoek aan de Fairchild-fabrieken zal de Prins zich met een toestel van deze fabriek naar New York begeven. De Prins werd Dij aankomst in Washington begroet door de Neder landse ambassadeur dr. Van Royen, Amerikaanse functionarissen e leden van het corps diplomatique. Prins Bernhard heeft het voornemen in New York zijn broeder, Prins Asch- win, die het Amerikaanse staatsburger schap heeft gekregen en curator is van het „Metropolitan Museum", op te zoe ken. De Prins zou 4 December naar Nederland vertrekken. De Politieke Commissie der Verenigde Naties heeft met 49 tegen 5 stemmen en 1 onthouding besloten voorrang van behandeling te geven aan de Indische reso lutie ter oplossing van het Koreaanse vraagstuk. Slechts de communistische lan den stemden tegen. Vishinsky betrad vervolgens het spreekgestoelte. Hij zeide, dat in het Indische voorstel volstrekt geen rekening was gehouden met het standpunt der Noord- Koreaanse en Chinese communistische regeringen. De Indische resolutie is door de regering te Peking verworpen. „Dit was de Indische regering reeds op 24 No vember bekend", aldus Vishinsky. Hq voegde hieraan toe, dat geen enkele af doende oplossing mogelijk is, indien geen rekening wordt gehouden met de me ning der Chinese communistische regering. Vishinsky verklaarde verder dat er in de Politieke Commissie geen ge reehtigheid is te vinden" en dat „de willekeur van de wil dér meerderheid zegeviert De door de Verenigde Stalen geleide groep,poogt ons te doen bukken voor een onwettige beslissing", ver klaarde hij. Militaire coupe v.Öef. tegen mm Divisies U'RAWA BORNEO MIDDEN MATTO ZUID- SUMffTRA Diakarfa Makassar OOST-JAVA OversreWarrouw OOST-fNDONESIE* irman s^en. Het kabinet ziet zich weer ge- tegen een waarschijnlijk oproerig óaa~mer|t> dat na een lang reces van g weer bijeenkwam, liit komende dagen zullen waarschijn- tro ■uVat meer helderheid in de uiterst vbele situatie in Indonesië brengen. CVan onze correspondent) is ,aarsch«nl«k tengevolge van de mist oensdagmiddag bij Scharnegoutum 61 Sneek een melkwagen aangereden 0r een vrachtauto, waardoor de be- C rer Van de melkwagen, de 50-jarige 'ersma, zo ongelukkig van de wagen Viel ria+ u ^ed vrijwel onmiddellijk over- Vari slachtoffer was gehuwd en er van vijf kinderen. Piet Roozenburg heeft op verrassen de wijze zijn titel van wereldkampioen dammen kunnen prolongeren. Hij zelf speelde gisteravond remise tegen de Belg Verpoest. Roozenburg was echter, voordat zijn partij beslist was, reeds ze ker van de eerste plaats, daar Dagenais onverwacht verloren had van de jeugdi ge Zwitser Forclaz, die daarmede zijn eerste en enige overwinning in dit tour- nooi behaalde. Onze landgenoot Huisman, die als re serve heeft deelgenomen, kwam tegen De Descallar niet verder dan remise Hij is echter de enige speler, die geen enkele partij verloren heeft. Voor de verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar het uitvoerig verslag op vagina 5. Op ondergelopen land bij de Grote Wielen in de buurt van Leeuwarden kon men hedenmorgen de eerste schaatsen rijders al in actie zien. ,,.,.2eDivisie Miiitairecoupedooe Overstg Kretarto- 0e nieuwbenoemde alg. commandant Kolonel petoyowordtdoor:' tarlo erkend Na een kabinetsvergadering van vier uur heeft de Indonesische minister van Voorlichting, Mononutu, Woensdag avond aan de pers medegedeeld, dat de regering besloten heeft bepaalde maat regelen te treffen tegen eer aantal functionarissen van het leger. Dc mi nister wilde aan dezi verklaring niets toevoegen. Na een reces van veertig dagen is van daag het Indonesische Parlement bij eengekomen. Sartono hield een openingsrede, die vijftien minuten duurde. Hierin zei hij o.m.: „Juist omdat de toestand nogal cri- tiek is, dient het parlement meer te doen om de situatie te verhelderen. Hij legde voorts de nadruk op de verant woordelijkheid van het parlement en zei te menen, dat het eerst de urgente problemen moet behandelen om de hui dige critieke situatie op te heffen. Sar tono stelde vast, dat behalve de huidige critieke toestand, de gemeenschap en de staat zich geplaatst zien voor een aantal moeilijke problemen, zo moeilijk, dat iemand, die de geest van het In donesische volk niet begrijpt, er aan zal twijfelen, of ze nog overwonnen kunnen worden, zonder een groot scheepse operatie, die zeker offers zou eisen." Sartono zei verder, dat de commissie van overleg uit het parlement in over leg met Wilopo besloten heeft, geduren de de derde zitting van het parlement, welke tot 20 December zal duren, uitsluitend de meest urgente vraagstuk ken te behandelen. Na de rede van Sartono werd mede gedeeld, dat tot 25 November 354 brieven zijn binnengekomen over de positie van het parlement, waarvan 12 de ontbin ding van het parlement eisen en 342 zich uitspreken tegen ontbinding voor er een nieuw parlement is gekozen. Wilopo heeft na afloop van de vergadering van het parlement aan de verzamelde journalisten de vra gen, of de regering in staat is alle moeilijkheden af te wikkelen, met een krachtig „ja" beantwoord. Naar aanleiding van berichten in de Indonesische pers, -volgens welke de re gimentscommandanten van Midden-Java druk zouden uitoefenen op de territori aal, tevens divisie-commandant, heeft de woordvoerder van de territoriale staf in Semarang met nadruk verklaard, dat er geen sprake is van een dergelijke druk. Sukarno zal eind November naar Bali vertrekken. Hij moet op medisch advies rust houden. Tijdens een plechtigheid te Palem- bang, waarbij overste Kretarto het terri toriaal commando overdroeg aan de door de regering benoemde kolonel Bambeng Utojo, heeft gouverneur Isa een boodschap ter sprake gebracht, die was achtergelaten door de chef-staf van het bataljon 305, in Zuid-Sumuatra, de eerste luitenant Simandjutak, die Maan dagmiddag dood in zijn woning werd aangetroffen met een revolver in de hand. In een brief, die men in een bij bel aantrof, richt de luitenant zich tot het Indonesische volk, in het bijzonder tot degenen, die betrokken waren bij de gebeurtenissen rond 17 October. Hij hoopt, dat de gebeurtenissen van Octo ber geen vijandschap zullen teweegbren gen onder het Indonesische volk, dat, broederlijk wegen gezocht zullen wor den om de moeilijkheden uit de weg te ruimen en dat men daarbij voorzichtig heid zal betrachten ter voorkoming van eventualiteiten zoals broederoorlog. Si mandjutak was 28 jaar, hij had zich in de vrijheidsstrijd onderscheiden. De mi nister van binnenlandse zaken. Rum, heeft namens de regering leedwezen met zijn overlijden betuigd. na 90 dagen geen overeenstemming zou hebben bereikt, zou de kwestie worden verwezen naar een Koreaanse politieke conferentie. Volgens de nieuwe lezing zal daarna de verantwoordelijkheid voor deze gevangenen overgedragen worden aan de V.N., die zich strikt aan de in ternationale wetten zullen houden in alle zaken, die betrekking op deze ge vangenen hebben. Hedenavond van tien voor zeven tot tien over zeven wordt de St. Nicolaas Luisterwedstrijd „Voor het Kind", die Maandag" j.l. is uitgezonden herhaald. Op 5 December, surprise-avond wor den de namen van de prijswinnaars be kend gemaakt. Ook wordt dan bekend gemaakt, welke klassen van de scholen die hebben meegedaan ain de verkoop der kinderzegels, een prijs hebben ge wonnen, die, zoals men weet, o.a. be staan uit verschillende reizen. Nog steeds ligt er niet meer dan het eerste zinkstuk tegen een van de uit- geschuurde glooiingen van de bres, die door de „Faustus" in de Noorderpier werd gemaakt. Het ligt er stevig, want het is geducht verzwaard met stort- steen, die o.a. bestaat uit zware koppen van betonnen heipalen. Arbeiders zijn nog steeds aan het werk om het zink stuk hecht te verankeren. Advertentie Verachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met hier en daar tijdelqk mist en plaatselijk enige regen of sneeuw. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen. In het Zuid-Oosten van het land temperatuur tijdelijk oplopend tot enkele graden boven het vriespunt, elders lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.21—16.35. Maan: 14.29—4.44. Als zijn voornaamste bezwaar tegen de Indische resolutie noemde Vis hinsky het feit dat daarin niet wordt gerept over een staken der vijande lijkheden en dat uitsluitend wordt gesproken over terugzending der krijgsgevangenen. De Sovjet-minister diende een aantal amendementen op de Indische resolutie in om deze aan te passen aan het Sovjet-standpunt, n.l. een onmiddellijk staken van het vuren en instelling van een com missie om niet slechts de krijgs- gevangenenkwestie, doch ook de her eniging van Korea te bespreken. Voorts stelde Vishinsky voor, de voorziening van de Indische resolutie, die bepaalt dat geen dwang diende te worden gebruikt om krijgsgevangenen te bewegen tot repatriëring, te schrappen. Na de bijeenkomst verklaarde de In dische delegatie naar aanleiding van V'ishinsky's réde, dat zij haar pogingen niet zal opgeven. Wij kennen de Chi nese bezwaren en blijven contact hou den met de Chinezen, aldus deze ver klaring. De Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Lange, steunde de In dische resolutie, doch vroeg om op heldering van het gedeelte, handelend over het lot van gevangenen, die niet gerepatrieerd wensen te worden. -De Zweedse afgevaardigde Sandler wilde zich nog niet voor of tegen de resolutie uitspreken. Ook hij wilde opheldering op enige punten. Chili, Peru en Mexico spraken zich voor de resolutie uit De Iraakse afgevaardigde Djamali diende een aantal amendementen in. Later wijzigde de Indische delegatie haar resolutie op het punt van anti communistische krijgsgevangenen, die niet gerepatrieerd willen worden. Aan vankelijk had zij voorgesteld een repa triëringscommissie met deze gevange nen te belasten. Indien deze commissie Souvenirs De Engelse souvenir- industrie is thans al druk in touw met het vervaar digen van allerlei wan smakelijke voorwerpen, die straks ter gelegenheid van de kroning van Ko ningin Elizabeth aan de man zullen worden ge bracht Met verschrikte ogen hebben de Lande naars gedefileerd langs een keurcollectie van le peltjes, vorkjes, bekertjes bordjes, doosjes, zout vaatjes, tampekappen enz waarop de jonge ko ningin nu eens als een Oosterse godin met Mon goolse ogen en ver uitste kende jukbeenderen, dan weer als een dikke ma trone van over de veertig met een Victoriaans up set staat afgebeeld. Het excuus, waarmee de ver vaardigers van al dat fraais zich trachtten le verdedigen, luidtdat zij alleen maar fotomateriaal en niet het koninklijke origineel ter beschikking hadden bij hun productie. Bovendien dreigt er een cliaos te ontstaan doordat de Schotten hardnekkig weigeren Elizabeth de Tweede als zodanig te accepteren. Daar Eliza beth de Eerste nooit ko ningin van Schotland ts geweest, is de huidige ko ningin voor hen de eerste en zij zetten dat oók dui delijk op de door hen gc- labnceercle souvenirs. Wanneer straks duizen den buitenlanders zich naar Londen zullen be geven om de luister van de kroningsplechtigheid te aanschouwen, zullen zij hun met een kronings zandloper gekookie eitje aan het ontbijt kunnen eten uit een eierdopje en met een lepeltje en een zoutvaatje, waarop het gelaal van de jonge ko ningin al of met herken baar staat afgebeeld. Zij zullen hun thee uit kopjes met Hare Majesteits glim lach drinken en hun sandwiches van bordjes met Elizabeth's portret eten. 'Zij zullen hun schoe nen aantrekken met een schoerilepel, waarop tn krulletters God zegene onze koningin" staat, en bij het drinken van een biertje de blonde hertog van Edinburgh recht m de poppetjes van zijn blauwe ogen kunnen kijken. En de kinderen? Die zullen, met alle respect de jeuga eigen mogen trappen tegen een prachtige „kroningsbal". Bijen Tien brandweermannen uit Mombasa werden te hulp geroepen tegen een bijen zwerm, die het de bevol king lastig maakte. Zij zet ten er radicaal de snuit op, maar dat hielp niet. Zij werden van alle kan ten gestoken. IJ linos vluchtten zij naar een open terrein en staken daar het gras in brand om zich de kwelgeesten van het lijf te houden. De rook dreef werkelijk de bijen op de vlucht, maai maakte hen zó woedena dat zij zich met her nieuwde ijver op de be volking in de stad wier pen. Tenslotte sloot de politie het door de bijen bezette gebied af. Eerst na vijf uren waren de vertoornde insecten be koeld. (Van onze correspondent) Er bestaat geen enkele reden tot on gerustheid, zo luidt de conclusie van de heer ir. F. Q. den Hollander, president commissaris der N.S., in zijn heden morgen gehouden persconferentie naar aanleiding van de ongevallen welke gedurende de afgelopen weken bq de Spoorwegen zqn voorgekomen. Is er iets bijzonders met de Nederlandse Spoorwegen, heeft men zich afgevraagd toen er in de pers binnen een kort tijdsbestek alarmerende berichten wer den gepubliceerd omtrent ongelukken die zich op de rails hebben voorge daan. Dit is beslist niet het geval, al dus beantwoordde de president-com missaris de vraag welke velen zich hebben gesteld. Met volle verantwoordelijkheid ver klaarde ir. Den Hollander, zowel in zijn kwaliteit als president-commissaris ais in zijn functie van uitvoerder van ae spoorwegwet, dat van technische ge breken geen sprake is geweest. De oor zaken zijn, aldus de president, toe te schrijven aan menselijke fouten, die echter in elk bedrijf voorkomen en waarvoor het personeel der N.S. in zijn geheel niet verantwoordelijk kan wor den gesteld. De ongelukken zoals bij Perms, Hulshorst en Almelo hebben op het per soneel een diepe indruk gemaakt. En deze ongevallen staan op zichzelf. Het vertrouwen in mijn mensen is zelfs door deze onregelmatigheden niet ge schokt, zo vervolgde ir. Den Hollandet die er op wees, dat, hoezeer men ook de technische perfectionnering kan na streven, deze factor toch altijd afhan kelijk blijft van mensen, die instructies moeten gehoorzamen. Zoals bijvoorbeeld uit het ongeluk te Pernis is gebleken, werd de instructie aangaande de snel heid niet nagekomen. Bij een ander ongeluk deed zich de fout voor, dat door onverlicht sein werd gereden. Waarom, zo vroeg de president zich af, rijden fietsers willens en wetens door het rode overwegsignaal, hetgeen spre ker nog hedenochtend had waargeno men op een treinreis naar de Domstad Vergelijkt men het aantal ongevallen met auto's op de weg, dan kan men dagelijks constateren, hoe vele automo bilisten het slachtoffer worden van ge maakte fouten. Wat er op een zeker moment in de hoofden van mensen omgaat is nu eenmaal niet voor de volle honderd procent te doorgronden. Vanzelfsprekend zullen de Spoor wegen doorgaan met het treffen van nieuwe beveiligingsmaatregelen, doch behalve deze is een goede discipline er. volstrekte gehoorzaamheid van het personeel aan gegeven instructies onontbeerlijk. Dat de N.S. ernaar streeft de mensen op de juiste post in het bedrijf te plaatsen bewijst wei de speciale medische dienst. welke sedert 1949 werd opgericht Deze heeft ten doel preventief te werken en zowel sollicitanten als het reeds Wie karig zaait, zal ook karig maaien in dienst zijnde personeel door zowel medisch als psychologisch onderzoek steeds beter te leren kennen. Ik sta garant voor de treinbestuurders, al dus de heer Den Hollander. Deze mensen bezitten een groot verant woordelijkheidsgevoel, waaraan door het gebeurde gedurende de laatste weken niets wordt afgedaan- Als men weet dat dagelijks 126.000 kilometer reizigerstrein en 50.000 kilo meter goederentrein in ons land wordt gereden, waarvan minstens 80 procent op tijd moet zijn, hetgeen aan de hand van dagrapporten wordt gecontroleerd, dan volgt hieruit dat de N.S. met grote zorg alle oorzaken omtrent afwijkingen nasporen. Het technisch systeem is in orde en wordt dagelijks meer geperfectionneerd. En men kan ervan verzekerd zijn dat de directie der N.S. alles in het werk stelt om het personeel te doordringen van zijn verantwoordelijkheid, opdat de zwarte lijst spoedig wit moge wor den. De Zweedse ontdekkingsreiziger Sven Hedin is gistermorgen in zijn wo ning te Stockholm overleden. Hq is zeven en tachtig jaar geworden. Sven Anders von Hedin, 19 Februari 1865 te Drottninggata-Stockholm gebo ren, heeft verscheidene ontdekkings tochten door Centraal Azië onderno men. Zijn eerste grote reizen heeft hij door Tibet gemaakt en hij heeft dat land voor het eerst in de geschiedenis in kaart gebracht. Op zijn derde reis heeft hij de brongebieden van de Brahmapoetra, de Indus en de Satladsja verkend en hij heeft de Trans-Hima- laja ontdekt, die naar hem wel Hedin- gebergte wordt genoemd. In 1923 heeft hij een reis om de wereld gemaakt en in 1927'28 is hij de leider geweest van een grote expeditie met Chinese, Zweedse en Duitse geleerden door de Gobi-woestijn, waarop grote resultaten werden bereikt op meteorologisch en archeologisch gebied. In 1933 ondernam bij in opdracht van de Chinese rege ring een expeditie door Mcngolië. In tal van boeken heeft hij over zijn rei zen geschreven. Van zijn meer populaire werken zijn in het Nederlands vertaald: Door Azië's woestijnen; In het hart van Azië; Transhimalaja; Van Pool tot Pool; Perzit en Mesopotamië; De grote kara vaan. Bij K.B. is aan mr. A. W. Schade van Westrum, op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1953, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Heerde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1