Vredesoort tract en ED.G.-verdrag OVERWINNING IN BONDSDAG VOOR KANSELIER ADENAUER Volgende week ratificatie der verdragen verwacht Gedupeerden van vertrekken in Januari SEOEL MAAKT ZICH OP Tussen neus en lippen Concept gereed voor moeilijkheden in oplossing Indonesië der Zware strijd in Indo-China De moeilijkheden met enkele boerengezinnen Overwinning van Belgische regering Denationalisatie ijzer en staal Bevan gekozen in ^schaduwkabinet" Amerikaan door de douane gearresteerd Forensen de dupe van sneeuwval Overste Hidajat gepolst over functie in legerleiding Ciaanhali-dampen binnengekregen Tot hoofd en hart Vrouwelijke ministers der VS. Het weer VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 76s\e JAARGANG No. 25544 Het West-Duitse parlement heeft er gisteren mee ingestemd de stemming over de definitieve ratificatie van het vredescontract en het verdrag voor de Europese Defensie Gemeenschap vol gende week te doen plaats vinden. De Bondsdag heeft met 220 tegen 160 stemmen besloten om van 3 tot 5 December de verdra gen in tweede en derde lezing te behandelen. Dit is een over winning voor Adenauer, die verleden week Dinsdag een neder laag leed met 179 tegen 166 stemmen. Hij had toen verzocht de definitieve afdoening deze week te doen plaats vinden, maar 57 ieden waren toen afwezig of onthielden zich van stemming. Gis teren heeft niemand zich van stemming onthouden. Spanje's toelating tot de UNESCO goedgekeurd Saakt, Heiligverklaring van Pius de Tiende ï^eeks verzoekschriften !?adr In bezit van diamanten Treinenloop rond de hoofd stad gestoord Vragen aan de minister 7000 emigranten naar Australië Weer vrijwilligers naar Korea Beer voor Aartsbisschop Jonge arbeider overleden Amerikaanse sergeant smokkelt koffie Wapenaankoop door de Zuid-Molukken Kunstschatten van de familie Krupp gedeeltelijk terug Teddy geveerde Wind-jackets Wat KAN kan kan KAN alleen 17-sieens anker - Waterproof Shockproof - Anii-magneiisch lieren pols horloge -f J J I If All Juwelier Horloger l\HH BARTELJORISSTRAAT 2 HAARLEM BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 31543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pet millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var> redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544 55 Van regeringszijde werd betoogd, en de meeste neutrale waarnemers waren het hiermee eens. dat de stemming van gisteren vooruit liep op een overwin ning voor Adenauer in het definitieve debat van volgende week. De verdra gen zijn het West-Duitse vredescontract en het verdrag voor de E.D.G. Verleden week hadden de socialis ten verklaard, dat de parlementaire commissies nog niet gereed gekomen waren met de bestudering van de verdragen die zes maanden geleden getekend verden. Maar dit werk is nu voltooid In het debat van gisteren trachtten de socialisten verder uitstel te verkrijgen en beweerden* zij dat het federale opperste hof eerst een uitspraak gedaan moet hebben over de grondwettelijkheid van de verdra gen, zelfs voordat zij geratificeerd worden. Tegenstanders van de ver dragen hebben de beschuldiging uit gesproken dat Adenauer .,de zaken bespoedigt' om te trachten gedaan te krijgen dat Duitsland het verdrag voor het Europese legei vóór Frankrijk en de vier andere deelne mers ratificeert. Adenau.r- heeft gisteren verklaard zeer tevreden te zijn over de uitslag Van de stemming en er op te vertrou wen dat hij de volgende weck di over winning zou behalen. (Telefonisch van onze Brusselse correspondent! Brussel, hedenmorgen De Belgische regering verwierf gis teren met 105 tegen 88 stemmen het ver trouwen van de Kamer naar aanleiding van een socialistische interpellatie over de toelating van Spanje tot de UNESCO. De socialisten hadden de regering er een Verwijt van gemaakt, dat de Belgische afvaardiging zich had aangesloten bü de 43 landen, die zich vóór deze toelating hebben uitgesproken. Om hun bewijs voering te staven, rakelden zij nog eens de gruwelen van de Spaanse burgeroor log op. De minister van Openbaar Onderwijs, Harmei, tot wie de interpellatie was ge richt, antwoordde door een onderscheid te maken tussen het Spaanse politieke regime en de wenselijkheid een oud cultuurland als Spanje deel te zien uit maken van de UNESCO- De Katholieke fractie van haar kant toonde zich bij monde van haar woordvoerder verwon derd ^over het feit, dat de socialisten blijkbaar nooit enig bezwaar hebben ge voeld tegen de aanwezigheid van Joego slavië in de UNESCO. Het wetsontwerp om de Britse ijzer en staalindustrie weer in particuliere, handen te doen overgaan is gisteren in het Lagerhuis bij tweede lezing met 305 tegen 269 stemmen goedgekeurd. Het Wetsontwerp gaat nu naar de commis sies, die het kunnen amenderen. Daarna vindt de derde en laatste lezing plaats, Welke doorgaans niets dan een formali teit is. De leiders van de Labourpartij hebben feeds verklaard, dat zij de ijzer- en staalindustrie weer van voren af aan Sullen nationaliseren, mochten zij op hieuw aan de macht komen. De regering heeft slechts een meerderheid van 16 Shtels in het Lagerhuis, zodat de marge Van 36 stemmen gisteren min of meer een verrassing vormde. jAneurin Bevan, leider van de lin- fv'eugel der Britse Labourpartij. is .sieren bij een tweede stemming ge- stü*en 'n het „schaduwkabinet", het be- g.p~hf van de Labourfractie in het La- hiii Dc uitslag van de eerste stem 's werd vorige week bekend ge- ft toen bleek, ar>-aanhanger was dat geen gekozen. enkele De 'ht'en Romano" heeft gis- „Osservatore 3e""iio.(ren reeks verzoekschriften voor Henri® gverkl.aring va" Paus Pius de :oeEf,,_ gepubliceerd. De geschriften die ?ez°nden ziin „„v H Vader zijn 'issch—™eer afk°m?tig van de aarts- 'oppen van Manaos (Brazilië) en imede van nen en Trappisten. Jenêdfctij-ndia)' a-mede van de Franse De Amerikaan B. S., van Poolse af komst. is in de trein die van Oldenzaal naar Duitsland vertrekt, door de dou ane gearresteerd. Bij visitatie bleek hij in het bezit te zijn van enkele diaman ten ter waarde van ruim tienduizend gulden. De diamanten waren onder zijn kleding verborgen. De Amerikaan ver bleef de laatste tiid in Antwerpen. Hij werd te Almelo ingesloten. Naar de herkomst der diamanten wordt thans een onderzoek ingesteld. Als gevolg van de sneeuwval van de afgelopen nacht is de treinenloop vanmorgen vroeg rond Amsterdam ge stoord geweest. De vroege ochtendtrei nen en de forensentreinen hadden met een vertraging van tien minuten tot een half uur te kampen. Langzamerhand werd het verkeer normaler, maar tot ongeveer tien uur werd de dienstrege ling nog met vertraging uitgevoerd. Om ongeveer vier a vijf uur van nacht was men van de zijde der N. S. reeds bezig de baanvakken zoveel mo gelijk sneeuwvrij te maken. Dit werk werd echter zeer bemoeilijkt door de felle sneeuwstorm, die de opruimings werkzaamheden vrijwel ongedaan maakte. Degenen, die gedupeerd zijn omdat zij niet met de „Fairsea" naar Australië konden vertrekken, zullen nu in elk ge val in de loop van Januari naar Austra lië worden vervoerd. De Stichting Land verhuizing zal elk geval individueel be zien en, indien nodig, voor een over brugging zorgen. Van het commissariaat voor de Emi gratie vernemen wij over de gebeur tenissen met de „Fairsea" nog het vol gende. Pater Maas, die in Australië al gedurende vier jaar voortreffelijk werk heeft gedaan voor de emigratie van grote boerengezinnen, kwam enige tijd geleden naar ons land voor een kort verlof terug. In die periode heeft hij zijn te waarderen werk voortgezet. Pater Maas zocht in Australië een „sponsor" en na die gevonden te heb ben, kon de emigratie van een of meer gezinnen na enige maanden worden ge regeld. De Australische en de Nederlandse regering erkenden hem als 'n „agency". Daardoor was het mogelijk, dat gezinnen emigreerden zonder dat zij in het bezit waren van een huisvestingsverklaring of een „employment". Het werk van pater Maas werd als zeer waardevol erkend. Zo heeft hij in Australië onder meer een „hostel" voor het onderbrengen der emi granten. Bij zijn komst in ons land vroeg hij aan de stichting Landverhuizing 75 plaatsen te reserveren voor door zijn be moeiingen te emigreren gezinnen. Deze emigranten waren er op dat ogenblik nog niet, maar zouden later worden op gegeven, als hij de emigratie volgens zijn schema had geregeld. Die 75 plaatsen werden gereserveerd. Daarbij werd echter de mededeling ge daan, dat de definitieve opgave 14 dagen voor het vertrek van de „Fairsea" moest zijn gedaan. Pater Maas is toen aan het werk ge gaan. Een tiental katholieke boerenge zinnen in totaal 75 personen zouden volgens zijn schema emigreren. Er werd voor die emigratie een ver snelde procedure aanhangig gemaakt. Op de fatale datum 14 November wa ren de definitieve opgaven echter niet binnen. De Stichting Landverhuizing had beleefdheidshalve pater Maas nog eens aan die datum kunnen herinneren, zo deelde ons de commissaris voor de emigratie mede. Dat is evenwel-niet ge beurd. Op de avond van 21 November werd van de Australische emigratie-autoritei- ten bericht ontvangen, dat'de emigratie van twee gezinnen 19 personen' was goedgekeurd. De andere waren afge keurd. De Stichting Landverhuizing heeft zulks de andere morgen aan de R.K. Emigratie-Stichting bericht, met de mededeling, dat beide gezinnen niet met de „Fairsea" konden vertrekken. Nog afgescheiden van de overboekin gen van passage voor de „Fairsea" was de definitieve mededeling niet op 14 November ontvangen. Het Tweede-Kamerlid de heer De Ruiter (CH) heeft -aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid schriftelijk vragen gesteld over de moei lijkheden, die 170 emigranten ondervin den. nu de aangekondigde reis met de „Fairsea" niet kon doorgaan. Hij vraagt wat de minister denkt te doen om herhaling van het voorgeval lene te voorkomen. Hoe denkt de minis ter de gedupeerden schadeloos te stel len? Verwacht wordt, dat in de eerste helft van volgend jaar ongeveer zeven duizend Nederlandse emigranten naar Australië worden vervoerd. 30 Januari zal de „Johan van Olden- barneveldt" met emigranten vertrek ken. Daarna zullen volgen de „Fairsea", de ..Sibajak" en nog een charterschip. In de eerste helft van het volgend jaar zullen dan vcorts nog geregeld emi granten per K.L.M.-vliegtuig naar Au stralië worden vervoerd Ofschoon de datum van dc komst van generaal Eisenhower strikt geheim wordt gehouden, zijn de inwoners van Seoel druk in de weer met de voorbe reidingen voor de ontvangst. Aan het Kapitool in de stad is een spandoek aan gebracht met een welkomstgroet en het opschrift: „Wij protesteren tegen het terugtrekken der strijdkrachten der V.N." Onvoorziene omstandigheden voorbe houden vertrekt 1 December .as. weder om een aanvullingsdetachement, be stemd voor het Nederlandse detache ment V.N. in Korea, per troepentrans portschip uit de haven van Rotterdam. De commandant van het detachement, dat 5 officieren, 20 onderofficieren en 135 korporaals en manschappen telt, is de reserve eerste luitenant W. F. J. Jansen uit Rotterdam. Met hetzelfde schip vertrekken even eens uit Rotterdam 11 vrijwilligers van het Belgische detachement. Een aap van een man Een 42-jarige man, die enkele jaren geleden uit India in Groot-Brittanmë is teruggekeerd, heeft aan Londense geneesheren madegedeela, dat hij 's nachts een „aapmens" wordt. Hij verklaarde overdag een normaal le ven te leiden, doch tegen twee uur in de ochtend een „onweerstaanbare drang naar de wildernis" in zich te voelen opko men, die hem tot het aanbreken van de dag geheet in zijn macht houdt. In het Maudsley- ziekenhuis werd hij on der behandeling genomen door de psychiater dr. John Doust, die hem grondig onderzocht en normaal bevond. Daarna nam dr. Doust een proef, waarbij het zuurstofge halte. van het bloed van de patiënt werd vermin derd. om aldus een slaap toestand te verwekken. Onmiddellijk begon de lijder over gorilla's en andere soorten- apen 'te ijlen, klom al slapende uit bed, kromde zijn rug en liep aapsgewijze naa- de tuin. Hij werd agres sief en kreeg bevliegin gen van gewelddadigheid. Een ieder, die hem poog de te kalmeren, viel hij aan. Grommend op een wijze, die niets menselijks meer had, klom hij in een boom met een voor een man van zijn leeftijd en omvang merkwaardige behendigheid. Eerst tegen het aanbreken van de dag keerde hij tot zijn norma le toestand terug. De ge neesheer heeft nog geen diagnose kunnen stellen laat staan een geneesmid del vinden. Muzikaal gezin Een gezin in Clarkes- ville Tennesseeheeft zijn buurvrouw een proces aangedaan, omdat zij zó ontzettend vals zingt, dat de kinderen er bang van worden, de moeder 't der mate op haar zenuwen krijgt, dat zij aan schei ding denkt, en de vader zijn zoekt. rust buitenshuis Onvriendelijkheids campagne Sinds de Blitz hadden de Engelsen in hun per soonlijk verkeer hun tra ditionele gereserveerd heid laten varen en spra ken kruiers, seinwciditera, remmers, conducteurs en taxichauffeurs, buffetjuf frouwen en ander vrou welijk stationspersoneel aan met „schat", waarop dezen met het lieftallige „jongen" antwoordden. Dat is nu uit, want de juffrouwen hebbën stren ge instructie gekregen hun dagelijkse met „meneer" spreken. Of de „jongens" nu ook van hun „schat" zulten afzien, is een twee de. Het lot van een lot De Panamese consul op 'Aruba had een lot van de Panamese staatslote rij. Erg veel vertrouwen, dat hij een prijs zou win nen, had hij echterniet. Daarom deed hij het lot van de hand en verkocht liet aan twee Aruba nen. Het lot wilde ech ter. dal op bedoeld lot eer prijs van 44.000 dollars viel. Dat kon de consul niet verkroppen. Hij zei tegen de beide bofferds: Samen delen of ik stuur een telegram, dat jullie het lot hebben gestolen en dus de prijs niet uit betaald mag worden". De politie werd in het geval gemengd. Het resultaat: Arubanen wer- eigenaars ver klaard en de consul wordt vervolgd wegens hel overtreden van de lote- rijwet, die onderhandse verkoop van een lot ver biedt. Een wel zeer uitzonderlijk ge schenk heeft de nieuwbenoemde aartsbisschop van München-Freising, Dr. Joseph Wendel, van de jeugd in ontvangst moeten nemen. Tijdens een feestelijke bijeenkomst op het Domplein te Freising, waar afge vaardigden der jeugdbeweging uit het gehele aartsbisdom hun trouw aan hun nieuwe herder kwamen be tuigen, boden zij de aartsbisschop een springlevende jonge bruine beer aan. Zij. wilden daarmede de aartsbisschop aan de legende her inneren, volgens welke de stichter van het bisdom, de H. Corbinianus, een beer als lastdier gebruikte. In de Maastrichtse Spijker- en Draadna- gelfabriek is gisteren de 21-jarige W. W. tengevolge van het zuigen aan een slang, waarmee men de vorige dag ciaankali ge spoten had, bewusteloos neergevallen en na aankomst in het ziekenhuis St. Annadal overleden. W. wilde met de slang de waterslang ver lengen. Hij zoog aan de slang om de wa tertoevoer te verhaasten. Wellicht heelt hij daardoor de zwaarvergiftigde dampen van de ciaankali binnengekregen. Een tragi sche bijzonderheid is nog dat zes weken geleden de enige en jongere broer van W. om het leven kwam door verbranding op de steenbakkerij in het Bosserveld te Maastricht. Een sergeant van het Amerikaanse leger in Duitsland werd Woensdag met liefst 250 kg. in Nederland gekochte koffie in zijn auto, cfoor douanebeambten aangehouden aan het Swanenhaus aan de Keulse Bar rière bij Venlo. Hijwerd aan de militaire politie van het Amerikaanse bezettingsle ger in Duitsland overgegeven. Het opgroeiend geslacht heeft slechts behoefte aan levende voorbeelden De Indonesische minister-president Wilopo is Donderdagmiddag op het paleis van Sukarno ontboden en heeft een uur lang met de president gespro ken, waarschijnlijk over de tegen enkele officieren te nemen maatregelen. Later had de minister-president een ontmoe ting met de minister van Defensie, Sultan Hamengku Buwono. Donderdag avond zette hij zijn besprekingen met verschillende ministers voort. Naar Aneta voorts verneemt heeft Wilopo dezer dagen een gesprek gehad met Hidajat. voormalig kolonel bij de T.N.I., die thans een functie vervult bij het ministerie van Verbindingen. Naar verluidt heeft Wilopo Hidajat gepolst over een funetie in de leiding van de landmacht. Hidajat was tijdens de revo lutie territoriaal tevens troepencomman dant van Sumatra, daarna bekleedde hij een functie bij de staf. Vanochtend heeft Aneta uit doorgaans betrouwbare bron vernomen, dat de regering een concept gereed heeft voor het oplossen van de problemen, die rond de affaire van 17 October zijn ont staan. Dit concept zou unaniem door het kabinet zijn goedgekeurd. De maat regelen zouden voornamelijk bestaan in mutaties in kringen van het leger, welke mutaties binnenkort te ver wachten zijn. De regering zou een lijst hebben opgemaakt van officieren, die voor mutatie in aanmerking komen. Zij zou thans zoeken naar opvolgers voor enkele officieren van de landmacht, hetgeen in verband met het kleine of ficierencorps niet zo eenvoudig is. De chef staf van de strijdkrachten, gen.-maj. Simatupang, heeft vanochtend met Wilopo een bespreking gehad Geen van beiden wilden mededelen, wat het onderwerp van het gesprek was geweest, doch Wilopo verklaarde, dat de hechtheid van het kabinet ge handhaafd kan worden. Het te Djakarta verschijnende blad „Pemandangan" verneemt dat de repu bliek Zuid-Molukken erin geslaagd zou zijn via tussenkomst van Nikijuluw een crediet van honderd millioen dollars te verkrijgen voor de aankoop van wape nen in de V. S. Men zou van plan zijn op verschillende plaatsen in Indonesië te infiltreren, de veiligheid te verstoren en de positie van de Indonesische rege ring te verzwakken. Het blad zegt, dat de Indonesische regering' over rappor ten beschikt van activiteiten van de re publiek Zuid-Molukken in het buiten land. De Indonesische regering zou, volgens het blad de tijd voor nadere mededelin gen echter nog niet rijp achten. Het blad brengt de kwestie in verband met de claim van Indonesië op West-Irian en zegt, dat de Republiek Zuid-Moluk ken vermoedelijk als stroman gebruikt wordt door een internationaal complot, dat belangen in Indonesië heeft. Het blad acht het duidelijk, dat behalve Ne derland, ook andere landen militaire en strategische belangen hebben in dat ge bied. in het kader van de strategie in de Pacific. Een Britse woordvoerder heeft Don derdag te Bonn verklaard, dat het in West-Duitsland, Groot-Brittannië en Nederland ingestelde onderzoek naar de verdwenen kunstschatten van de familie Krupp thans is beëindigd. Hij zeide dat een „bepaald gedeelte" ervan achter haald is, dat terug zal worden gegeven aan het huidige familiehoofd, de 44- jarige Alfred Krupp von Bohlen und Halbach. IVY BAKER PRIEST zal in Eisenhower's kabinet de post van thesaurier der Ver. Stoten bezetten. Zij is 47 jaar. Haar handtekening zal ko men te staan op alle nieuwe bankbil jetten van de V. S. OVETA CÜLP HOBBY door Eisenhower benoemd tot hoofd van het Bureau voor toezicht op de Ge zondheidszorg. De 47-jarige mevr. Hob by was tjjdeng de Tweede Wereldoorlog hoofd van het corps vrouwelijke vrij willigers. Aavertentie Verwachting tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking met plaat selijk enkele regen- of sneeuwbuien. Aanvankelijk vrij krachtige, later tot matig of zwak afnemende wind uit Noordelijke richting. In de nacht en ochtend bijna overal lichte vorst; midden overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. Zon: 8.23—16.34. Maan: 14.49—6.09. Advertentie klanten ie beide aan te den tot met centrale secondewijzer J Vietminh-troepen, die een aanval ondernamen tussen Hanoi en Lat Chau, in de nabijheid van weg XX RC 41, moesten op Na- Sam terugtrekken, toen Franse strijdkrachten, gesteund door hevige artillerie-aanvallen en door de luchlstrd- krachten, een tegenaanval ondernamen op de vijandelijke troepen, die uit meer dan 18.000 man bestonden. Op ongeveer 50 km. van Lat Chau ontvangt dit groepje Franse soldaten aanvullingen van proviand en wapens uit de lucht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1