HAARLEMS BEVOLKING nam weer toe tot 165.146 Minder werkloosheid door goede vooruitzichten in de bouwnijverheid "t Silver Stoepke s Erian Winterse schoonheid in stad en streek PARAPLUIES SCHOTH Jubileum-voorstelling trok honderden filmliefhebbers mSTJENS daar 9 Meer toeristen in de stad öp het nippertje en WANDELSTOKKEN „Das kommt nur einmal speeigoi'd Feestelijke ont vangst van de Sint 7 HUWELIJKEN TE HAARLEM Zilveren Parochiekruis TWEE DODEN OP ONBEWAAKTE Spoorkaartjes verduisterd „AU BONHEUR DES DAMES" VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 PAGINA 2 voor ƒ20.90. Een zeer goed voor 35.50. voor ƒ31.75. A Emigratie P. M. GERMES Veertig jaar bij P.T.T. „De vrije tijd" Burgerlijke Stand c. SNEEUWPLOEGEN AAN HET WERK Uitslag sportpriisvraag Werkloosheid Verkeersongevallen Volleybal in Haarlem-N. Militair door stengun gedood Meer kerkelijke inzegeningen Kleine brand in de Camphuysstraat Waterstanden Hef geschenk voor allen blijft 'n Radio-apparaat, Televisie of 'n Pick-up! TAMMER heeft ze in alle prijzen en merken Nattig en altijd welkom TAMMER GROTE SORTERING vindt U bij INSCHUIFBARE PARAPLU1ES vanaf ORIGIN. BASK1SCHE BARETTEN Grote Houtstraat 47 Haarlem - Tel. 18036 f 17.00 f 4.05 Steekpartij op de Vergierdeweg Fabrieksarbeider verduis terde textiel goederen ter waarde van ƒ500 Rembrandt-theater in het zilver Fr. van Gemert 40 jaar kerkzanger WENSEN VAN KLEINE MENSEN op 5 December. O Autopedje Fietsje Auto Poppenwagen Vliegende Hollander Tafèl met stoeltje Hobbelpaard Trek- of Kruiwagen Plastic spelen Beertjes Steiff Dierenpark O Ook in textiel voor baby en kleuter vele verrassingen. Zojuist ontvangen: Trainingspakjes, leeftijd 2—4 jaar. TWEE TENTOONSTELLINGEN CONCERT IN DE BEGIJNHOFKAPEL Nieuw postagentschap Advertentie Nadat het aantal inwoners van Haar lem in het eerste halfjaar gedaald bleek te zijn, gaf het derde kwartaal een toe neming te zien van 164.981 op 1 Juli tot 165.146 op 1 October. De vraag rijst of dit slechts een tijdelijk verschijnsel is en het aantal inwoners dus in de vol gende kwartalen wederom zal afnemen dan wel dat in het derde kwartaal het begin valt van een periode met een regelmatige toeneming. Om deze vraag te kunnen beantwoor den, heeft het Ned. Economisch Instituut de verschillende componenten van de toeneming nader bezien. Zowel in het aantal geboorten als in het aantal sterfgevallen is een seizoens beweging waar te nemen. De tpp in de curve van de geboorten ligt in voorjaar en zomer: de top in de curve van sterf gevallen daarentegen in herfst en win ter. Deze tegen elkaar in lopende bewe gingen hebben tot gevolg, dat het ge boorte-overschot in de zomer veel hoger is dan in de winter, zoals blijkt uit de volgende tabel. het tweede kwartaal bedroegen deze aantallen 603. 233. resp. 370. In deze categorie is dus een toeneming van het aantal vestigingen en een afneming van het. aantal vertrekposten waar te ne men, hetgeen een aanzienlijke daling van het vertrekoverschot tot gevolg had. De toeneming van het aantal vestigingen uit het buitenland is waarschijnlijk een toevallig verschijnsel; de afneming van het vertrek wordt, daarentegen veroor zaakt door de in hét gehele land waar neembare. verminderde belangstelling voör emigratie, die het gevolg is van de werkgelegenheidsproblemen in Australië en de strengere eisen in Nieuw-Zeeland. In de volgende kwartalen moet daarom met een verdergaande afneming van het vertrek naar het buitenland worden ge rekend, zoalsreeds" blijkt uit de aantal len aanmeldingen op het Gewestelijk Arbeidsbureau. Kwartaal I II III Australië 187 162 35 Nieuw-Zeeland 131 118 80 Canada 103 34 27 binnen gekomen een nteuw TYPE KIENZLE- jongenshnrloge ,met zeer mooie wijzer platen, degelllke kast. "-'olied uurwerk, onbreek baar glas, radiumcijfers Dameshorloge, 15 steens anker, Eveneens een gesteend Herenpolshorloge met stalen band Alles onder volle garantie en verzekerd tegen VERLIES en DIEFSTAL. 49, GROTE HOUTSTR. Tel. 20049. De kleine zaak mét de grootste keuze. De afneming van de emigratie zal vermoedelijk de invloed van een lager geboorte-overschot en een hoger vertrek naar Velsen compenseren, gezien de or de van grootte van de verschillende aan- 1949 1950 1951 1952 Geboorten zomer winter Sterfgevallen zomer winter 1.677 1.656 1.599 1.533 1.568 1.564 1.485 Geboorte-overschot zomer winter 613 610 592 651 662 723 694 1.064 1.046 1.007 976 906 841 .791 In deze tabel is tevens goed te zien. dat het geboortecijfer nog steeds daalt. Het geboorte-overschot zal in het vierde kwartaal lager zijn dan in het derde, hetgeen een geringere toe neming van de bevolking tot gevolg zal hebben, indien de overige compo nenten gelijk blijven. Het vertrekoverschot lag in het derde kwartaal aanmerkelijk lager dan in het tweede kwartaal '346 tegen 487). Dit verschil moet in de eerste plaats wor den toegeschreven aan een sterk ver minderd vertrek naar de gemeente Vel sen (63 personen tegen 111 en .157 in het tweede resp het eerste kwartaal van dit jaar). Het is waarschijnlijk met juist om aan te nemen, dat dit lage aantal een teken is, dat aan het voortdurende vertrek-overschot naar Velsen een einde komt en wel op grond van de volgende overwegingen. Het is bekend dat er in Velsen meer woningen gebouwd wor den dan in Haarlem. Vele Haarlemmers zijn in Velsen werkzaam, doch in Haar lem slecht gehuisvest als gevolg van het woningtekort. Het is begrijpelijk, dat een gropt deel van hen_.van een mo;_ gelijkheid om in Velsen een betere wo ning te betrekken gebruik mgakt. Zo lang deze situatie blijft bestaan zal het vertrekoverschot naar Velsen blijven voortduren. "Het lage aantal in het derde kwartaal moet daarom geweten wor den- Aan toevallige factoren. In, de vol- ggede kwartalen is een hoger vertrqk- qiér chot het meest waarschijnlijk, het geen een geringere toeneming van de bevolking tot gevolg zal. hebben wan neer <je overige componenten gelijk blijven. Het tweede belangrijke bestanddeel van het vertrekoverschot is het vertrek naar het buitenland. Het aantal vertrok ken personen (544) overtreft het aantal gevestigde personen (276) met 268. In Advertentie COUTURE CHAPEAU Wilhelminastr. 16 Tel. 16SS4 SPECIALE .AANBIEDING Velours-Chiffon Hoedjes Moderniseren en Vervormen Vrijdag 5 December is het veertig jaar gele'den, dat de heer P. M. Germes in dienst trad bij de P. T. T. In de loop der jaren had hij verschillende functies en ongeveer twintig jaar is hijwerk zaam aan het giroloket. Hij werd begif tigd met de gouden ere-medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Germes was achttien jaar di rigent van het Haarlems Postaal Man nenkoor en verder stonden nog onder zijn leiding Storks Mannenkoor, Haar lems Zanggenot en J. S. Bach". Om gezondheidsredenen is hij daarmee gestopt. Reeds tien jaar verleent hij zijn me dewerking bij de zang tijdens de weke lijkse mis in het Huis van Bewaring en de Strafgevangenis De huldiging vindt plaats op het postkantoor, 5 December, 's morgens om half elf. De commissie „De vrije tijd" van de St. Vincentiusvereniging houdt op Maandag 7 December een bijeenkomst in het Vincentiusgebouw aan de Zoe te-traat. Mevrouw Clarenbeek—Van Klaveren zal spreken over; „Advent.- en kerstviering thuis". Aanvang 8 uur. ONDERTROUWD; K, Dilz en Koedam; H. Gooijer en A. Derr. GETROUWD: J. Steegstra en E. Rumpff; H. Reuvers en M. Hetem; J. Stam en E de Graaf; A. van Aken en E. Broekhof: W..Swart en B. HagebouL GEBOREN: P. van der Hoorn-Asse- ler, M. van Kempen-Schalk, E. van Bilderbeek-Kurvers, J. van den Berg- Dees, H. Püts-Braam, A. Kamps-Jan- sen, J. Vegter-Paesi, M. de Graaf-Bliek, A. Schouten-Koldewijn, M. Peters- Hankel allen een zoon; J. H. Verboom den Hartog. M. Bijvoet-Loeb, A. Buij- tenhek-de Geest, M. Kemper-Lagerweij. H. Mosselveld-den Ridder. C. Groene- velt-Dekker, allen een dochter. OVERLEDEN: C. Erkens-B. ngerg 78 jHofdijkstraat; H. Zoet 52 j„ Bree- sjraat; A. Kloet 85 j., Westerhoutpark; Trouw 44 j„ Maerten van Heems- ïe kstraat; E. v. d. Kruif 89 Haze- p*#terslaan; H. Kitseroo 81 j„ Rijks straatweg: A. van Lieshout 82 j., Maer ten van Heemskerkstraat. tallen. Het antwoord op de aan het be gin gèstelde vraag luidt derhalve, dat op grond van de thans waarneembare tendensen In het komende jaar een verdere toeneming van het aantal inwol ners kan worden verwacht. In het derde kwartaal, kwamen 112 woningen gereed, waardoor het totale aantal sedert 1 Januari voltooide wonin gen steeg tot 389. In dezelfde periode van 1950 en 1951 waren deze aantallen 324 resp. 354. De verdeling van de woningen over de opdrachtgevers is weergegeven in de volgende tabel. Met man en macht hebben de sneeuw ploegen in Haarlerff en omgeving van daag gewerkt aan de opruiming van de sneeuw, welke vannacht en vanmorgen overvloedig neerdwarrelde. In Haarlem werd gisteravond en reeds in de voormiddag tot drie uur de gladheid van de wegen met zout en zand bestreden. Omstreeks 4 uur vanmorgen werden de zout- en zandstrooiploegen ver meerderd om de strijd op te nemen te gen de sneeuwval. Begonnen werd met de binnenstad, daarna kregen de hoofd wegen een flinke beurt. Om 7 uur in de morgen begon men met het reinigen van de wegen in Heemstede. Iedereen, die maar gemist kon worden, kreeg de opdracht mee te helpen. Allereerst werden de wegen, waar langs' de busroutes van de N. Z. H. en de bus naar Schiphol, schoongeveegd en met zand en zöut" bestrooid. Ook in Bloemendaal is de Reinigings dienst al vroeg begonnen met het rui men van het dikke pak sneeuw. 5 auto's gingen rond erimet 40 man personeel werden, ook "hier allereerst de hoofd wegen schoongeveegd. FILMS: Rembrandt Jubileum-programma „Mar- va's Ahoy". 'n technicolor. Toegang: alle leeftiiden. Ti.iden: 2. 4.15..7 en 9.15 uur Zondag. 11 uur: ..Een onvergetelijke me lodie". (A song to remember). Toegang: alle leeftijden. Cinema Palace: „De zonen van de mus ketiers". In technicolor. Cornel Wilde. Mau reen O'Marn. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden Jungle". Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15. 7 cn 9.15 uur. Frans Hals: Gesloten t. m. Vriidag 5 Dec. Lido-Th-ater: ..Twee vrouwen". Toegang 1» jaar. Tijden' 2. 4.15. 7 on 9.13 uur. Zon dag 11 uur: ..Jane Eyre". Joan Fontaine, Orson Welles. City: ..Guerilla op dc Philippijnpn". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tiiden: 2.15, 4.39. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Spoken". Toegang: 14 j. Tij den: 2 30 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater; „Jolson Sings Again" Toegang- 14 j. Tijden: Vrijdag en Maandag 2 30 en 8.15 uur. Zaterdag 2.30. 7 en 9.15 u Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 28 November Gem. Concertgebouw: Haarlemse Or kest Vereniging. Concert (3e volkse.) o. 1. van Toon Verhey, 8 uur. Stadsschouwburg: De Ned. Comedie: „De koopman van Venetië" voor de Ver. Geloof en Wetenschap (besl.), 8 uur. Stadsschouwburg: De Ned Comedie: „De koopman van Venetië", 8 uur. (Zondag 23 November) lste prüs, 10: G. Donker, H. Muller straat 44, Haarlem. 9 pnt. 2e prijs, 7.50: P. Meijbootn, Krocht straat 10. Hillegom. 8 pnt. 3e prijs, 5: W N. Nuhout, v. d. Veen- straat 48, Castricum, 8 pnt. 4e prijs, i 2.50: P. Stam, Lijsterstraat 10. Haarlem. 8 pnt. Zeven inzenders met acht punten wer den uitgeloot. Gemeente Woningbouw verenigingen Particulieren Totaal In uitvoering op 1 Juli 67 ."92 99 758 Voltooid 67 10 35 112 Begonnen 26 22 48 In uitvoering op 1 Octobèr 608 86 694 De woningvoorraad nam toe met 95 tot 39.916 woningen. Hét gemiddelde aantal bewoners per woning bedroeg op 1 October 4,14. Het aantal inwoners per 100 wonin gen blijkt sedert 1950 langzaam te. dalen. Het vooroorlogse niveau is echter nog lqng niet bereikt, zoals bliikt uit onder staand overzicht, dat de stand op 1 Ja nuari van een aantal jaren aangeeft. 1939 1940 1941 368 369 376 1948 1949 1950 419 420 423 '1951 420 1952 417 1 Oct. 414 Om de bezetting van 1939 te berei ken zou de woningvoorraad 4.961 wo ningen meer moeten tellen dan thans het geval is Op 31 October waren te Haarlem 1893 mannen èn 151 vrouwen werkloos tegen 1674 mannen en 94 vrouwen op 31 October 1951. Van deze mannen wa ren er dit jaar 152 en verleden jaar 162 werkzaam bil de D.U.W. De grootste aantallen werklozen (excl. D.U.W.-ar- beiders) kwamen voor in de volgende bedrijfsklassen. 31 October 1951 1952 Bouwnijverheid 318 333 Metaalnijverheid 170 199 Handel 89 119 Hotel, café en restaurantb. 65 91 Niet-varend transportp. 62 92 Kantoorbedienden 186 178 Ongeschoolde arbeiders 378 550 De toeneming van de werkloosheid in de maanden Augustus, September en October 53) was aanzienlijk minder dan in de overeenkomstige maanden van 1951 613). Daarbij komt, dat destijds de vooruitzichten in de bouw nijverheid zeer somber waren, terwijl ze thans gunstig genoemd kunnen worden Het Frans Halsmuseum telde dit jaar tot 1 October 4238 bezoeker» meer dan verleden jaar tot 1 October, hetgeen een toeneming met 16 pet. betekent. Dit is een sanwilzing, dat het vreemdelin genverkeer is toegenomen. In het eerste halfjaar van 1952 zijn te Haarlem 635 verkeersongelukken ge beurd. Hiervan waren er 8 met dode lijke afloop. 118 hadden ernstig letsel tot gevolg, 67 licht letsel, terwijl in 442 gevallen uitsluitend materiële schade veroorzaakt werd. De slachtoffers be hoorden tot de volgende 'leeftijdsgroe pen: Leeftijdsgr. aantal p. 10.000 inw. slachtoffers in de leeft.gr. 0— 5 jaar 11 5,26 6-11 21 13,21 12—18 20 12,27 19—39 64 13,20 40—59 61 15,00 60—69 20 14,81 70 jaar en ouder 15 16,13 Het zou onjuist zijn uit deze cijfers interessante conclusies te trekken ten aanzien van het verband tussen de leef tijd en de kans op een verkeersonge luk. Een periode van een half jaar is n.l. zo kort en de aantallen betrokke nen zijn zo gering, dat het toeval een belangrijke rol kan spelen. Dat het cij fer voor de groep van 05 jaar zo laag is. is begrijpelijk, aangezien zeer jonge kinderen practisch geen risico's lopen. Gisteravond vond in het gymnastiek lokaal aan de Eemstraat een volleybal demonstratie plaats tussen een heren team van de politie (P.S.V.H.) en Ve- lox. Een groot aantal belangstellenden was hierbij tegenwoordig en een aantal van hen gaven zich op als lid van de volleybal-afdeling van „Onze Gezel len". Zij, die nog als lid wensen toe te treden (dames zowel als heren) kunnen zich hiervoor Opgeven bij de heer A. J Overtoom, Marsstraat 127 t« Haarlem- Noord. Naar eerst thans bekend is geworden, werd Dinsdag ojpD.eelen een militair door een schot uit een stengun gedood Drie 'militairen stonden om een schild wacht, tóen op onverklaarbare wijze zijn stengun afging. Twee konden opzij springen. maar een 21-jarige militair, die vlak voor de schildwacht stond, werd in de haftstrgek getroffen en onmiddellijk gedood. De 27-jarige schildwacht, bij wie het schot door de kleren ging, moest met een zenuwschok in het militair hospii- taal in Arnhem worden oDgenomen. In het derde kwartaal 1952 werden te Haarlem 390 huwelijken gesloten, waarbij het opmerkelijk is, dat ditzelf de aantal over een gelijke periode van 1950 en 1951 geboekt werd. Nog altijd zijn de maanden Juli en Augustus het meest gewenst voor het trouwfèestje. Al liggen de aantallen gelijk, de ker- gelijk ingezegende huwelijken namen zeer belangrijk toe. n.l. van resp. 1421143 tot 184, zijnde bijna de helft. Men dient dit cijfer echter incidenteel te beschouwen. Er werden vijf en deftig echtscheidingen geregistreerd; in de vorige kwartalen 4-0 en 48. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vier ontstond in een perceel aan de Camphuysstraat een kleine brand. Tijdens afwezigheid van hun moeder, wierp een van de twee achtergebleven kinderen, de 5-jarige Jantje, een paar turven in de kachel en gooide daarover enkele scheuten petroleum. Het gevolg was dat er grote vlammen uit de kachel omhoog laaiden. Het vijfjarig jongetje bezat echter de tegenwoordigheid van geest, liep de straat op, teneinde zijn moeder die in de Linschotenstraat liep, te waarschuwen. Intussen haalde een buurvrouw het tweejarig dochtertje uit huis. De brandweer wérd gealarmeerd. Voordat deze echter ter plaqtse was hadden'omwonenden reeds dé brand ge blust De schoorsteenloper werd ver-, brand en de houten betimmering rond de schoorsteen verschroeid. Vrijdag 28 November Hoog water: 0 39 u. en 13.04 u. Laag water: 8.43 u. en 20.57 u. De sneeuw, die in de afgelopen nacht en gedurende de morgen 'is gevallen, heeft de Haarlemse binnenstad met schoonheid overtogen. Maar lang blijft deze pracht niet ongerept. Het verkeer kent geen pardon en in korte tijd is de witte sneeuw tot vieze brij verworden. Daarom mag men de mannen dankbaar zijn, die zakelijk en efficiënt de resten van het vergane sprookje wegruimen. Anders dan in de stad blijft in de buitengemeenten de sneeuw haar witheidlang behouden. Hierboven ziet u de winterse pracht van de Elswoutlaan in Overveen, zoalê onze fotograaf deze vandaag in het morgenlijke uur aantrof. Men behoeft er niet aan te twijfelen of de jeugd ztal elders, met name op het Bloemendaalse Kopje, van nog andere aspecten van de sneeuwval rijkelijk hebben geprofiteerd. Advertentie APARTE VERLICHTING PHILI-SHAVE - INFRAPHIL en vele ELECTR. GEBRUIKSVOORWERPEN Kleverlaan 176—178 - Telef. 14753 Ook betaling te regelen) Zaterdag Hoog water Laag water: 29 November 1.32 u. en 13.54 u. 9.33 u. en 21.48 u. Advertentie Gistermiddag werd op het bureau van politie in de Smedestraat door een 26-jarige jongeman aangifte gedaan van een steekpartijtje,, dat op 23 November j.l. 's avonds omstreeks 7 uur op de Vergierdeweg had plaats gehad en waarvan hij zelf het slachtoffer was' geworden. Deze jongeman liep op dit tijdstip rustig op de Vergierdeweg, toen hij op een gegeven ogenblik door een tot nu toe onbekend gebleven man zonder meer wérd Uitgescholden voor „slome' De jongeman ontstak in een hevige woede en gar de dader enige flinke vuistslagen,1 hetgeen fot gevolg 'had, dat dedader rijn mes trok en hem hief- ftiede een. stóe'k in de hartstreek gaf Het slachtoffer' is daarna naar de St. Joannes de Deo gegaan, teneinde zich te laten verbinden. Getuigen worden verzocht zich te melden aan het bureau van politie in de Smedestraat. Gisteren heeft ,de Haarlemse recher che van de Haagse politie overgenomen de een en veertigjarige fabrieksarbeider A. E, uit .Haarlem. Deze wordt ervan verdacht een groot aantal textielgoede- ren, welke hij onder, zijn beheer had van een groot huurkoopbedrijf, te heb ben verkocht benéden de winkelwaar de en het geld ten eigeh bate te hebij ben aangewend. De goederen hadden een waarde van 500—, A. E. is nu in gesloten op het bureau te Haarlem. Dcnderdag werd op 'klaarlichte dag een Philips platenwisselaar voor in bouw ter waarde van 200.door een tot nu toe onbekend gebleven dader uit een groothandel In ëlectrische appa raten aan de Nieuwe Gracht gestolen. Ware het niet, dat het Rembrandt- theater gestoken is in de modernste kledij, stralend ook In de zakelijke ver lichting van onze dagen, de bezoekers van gisteravond zouden zich in de twin tiger jaren gewaand hebben. Zij werden immers niet verwelkomd door een croonende juffrouw-op-de-plaat of door een huilend bandje, maar door een ge zellig trio, dat wijsjes uit de oude doos speelde en niet zonder enig heimwee de gasten verzekerde: das kommt nur ein mal De voorstelling, die de heer W. Bakker ter gelegenheid van het zilveren jubi leum van zijn theater gisteravond arran geerde. zal niet gauw meer terugkeren en daarom was het begrijpelijk, dat honderden deze bijzondere gelegenheid hadden aangegrepen om nog weer eens even die „goeie ouwe tijd" van de film wereld mee te beleven. Onder de bezoekers bevonden zich ook de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk en echtgenote, en de burgemee_ster van Haarlem, mr. P. O. E. M. Cremers, eveneens vergezeld van zijn echtgenote. De heren Bets, Denijs en Hasselman speelden er als vanouds lustig op los en Advertentie 199 toen er vrijwel geen plaats meer onbe zet was, sprak de burgemeester een kort woord ter opening, waarin hij de heer Bakkér niet formeel geluk-wenste, maar van harte feliciteerde met de wijze, waarop hij het jubileum van het theater vierde. Mr- Cremers memoreerde met voldoening, hoe de heer Bakker reeds zovele malen het theater belangeloos ter beschikking had gesteld voor een of ander goed doel. Deze avond zou de stille armen ten goede komen, dank zij ook het musicerend trio, de explicateur, de heer Wessels. Polygoon en R.K.O - Nederland, en de gemeente Haarlem zelf, die geen vermakelijkheidsbelasting zou heffen. Spreker spoorde de aanwezigen aan het voorbeeld van de bescheiden heer Bakker te volgen Weliswaar kwamen hun entree-gelden de stille armen ten goede, maar dat mocht geen offer heten, want zij kregen „waar" voor hun geld. Hij hoopte, dat men ook anderszins deze actie zou steunen. Namens het concern, waaronder het theater ressorteert, werden hartelijke woorden van gelukwens gesproken aan het adres van de jubilerende directeur Men gewaagde er van, hoe de naam van de heer Bakker in Haarlem een begrip is geworden en hoe deze onverbrekelijk met het Rembrandt-the.ater is verbonden. Dè jubilaris mocht een geschenk onder couvert ontvangen. De heer Wessels tenslotte leidde zijn explicaties bij de film „Veertig jaar ci nematografie" in en stak het niet onder stoelen of banken, dat dit bijzondere evenement voor hem een grote attractie betekende. Daarna werd de tilm ge draaid, gevolgd door ,,'t Schot is te boord" en de bekende „Bevervallei". Over deze films schreven wij vorige week reeds uitvoerig. Nadat Zaterdag kerkelijk het 40-jarig zangersjübilé van de heer Fr. M. van Gefiiert óp'waardige wijze was gevierd, had Woensdagavond in intieme kring de officiële huldiging plaats- Onder de tonen van een klinkend feestlied werd de jubilaris met zijn echtgenote in de prachtig met groen en bloemen versier de zaal ontvangen. „Het is voor mij een grote vreugde", aldus; de. heer Koster in zijn welkomst woord, „ais vice-president van de bcho- ia Cantorum „Magnificateen harte lijk welkom toe te rpepen. Het wii heel wat zeggen 40 jaar', waarvan 33 ais ac tief lid, zijn beste krachten als kerk zanger te mogen geven. U bent altijd een voorbeeld geweest voor anaere le den. Op repetitie, in Hoogmis of Lof, altijd was „lijs" present. Bij menig zanger mankeert hieraan nog wel het een en ander." Onder luid applaus werd namens het gehele koor ais blijvend aandenken een .ti. Hartbeeld met console aangeboden, alsmede het ere-diploma van de Ned. St. Gregorius vereniging. Ook het kerkbestuur wilde niet ach terblijven en toonde haar waardering door de jubilaris het zilveren parochie- kruis te verlenen voor 40 jaar trouwe dienst ter ere van God en de luister van Zijn Huis. Vervolgens sprak de heer Koster nog eeii woordje tot de echtgenote van de jubilaris. Hij dankte haar. voor de steun en de medewerking aie zij altijd gaarne had gegeven als voor haar man het klokje van gehoor zaamheid had geslagen en hij zijn ge zin in de stéék moest laten om de vrij willig op zich genomen plicht als kerk zanger te gaan vervullen. Spreker liet zijn wociden vergezeld gaan van een prachtig bouquet bloemen. Na een kort woordje van de pastoor, die al wat ei reeds gezegd was ten' volle onderstreep te, werd de avond verder in gezellig samenzijn doorgebracht. Aan het slot van de avond sprak de jubilaris zijh grote dank uit voor alles wgt gedaan was= om deze dag tót een onvergetelijke temaken. Behalve het bezoek, dat. Sint Nicolaas gebracht heeft aan de kinderen in Haar lem-Noord, heeft de goedheilig man op zijn tournée door Nederland ook Heem stede met een bezoek vereerd. De Sint arriveerde per trein en werd aan de uitgang door een grote schare van jube lende kinderen opgewacht. Groots was de ontvangst: met een militair muziekcorps voorop en vrijge vige Pieters tussen de kinderen trok de 'stoet naar het raadhuis, waar Sint Nicolaas door burgemeester en wethou ders op hartelijke wiize werd begroet. Nadat het voorname 'gezelschap zich naar de raadzaal begeven had, hield burgemeester A G. A. van Rappard een toespraakje, waarin hij de Bisschop van Myra hartelijk dank betuigde voor diens komst naar Heemstede. Het speet hem echter, dat hij moest zeggen, dat de Heemsteedse jeugd nog steeds baldadig is. Hii geloofde wel. dat de Sint dit reeds wist, maar hii vroeg zich af of het wel op zijn plaats was, dat de Goede Man met ziin paard de daken beklom. „Wordt de baldadigheid van de. kinderen hier door niet, bevorderd?" De grote kindervriend was het hier mee niet eens Door het tg veel wegvagen van tradities is het feest verwaterd. Hu verklaarde nadrukkelijk aan dit ver schijnsel niet te willen mee doen. Voorts bracht hii dank aan het college van B. en W. en aan de voorzitter van de Win keliersvereniging de heer D. A. -Brink voor de wijze.' waarop het festijn ge organiseerd was. Buiten schreeuwden de kinderen hun kelen hees. Het was dan ook moeilijk voor Sinterklaas om aan dit geroep en gejubel geen gehoor te geven: met twee knechten verscheen hu op de loggia. Het slot van het feest was een feestelijke rijtoer door de gemeente De trein, die vanmorgen om 11.18 uit Amsterdam in Amersfoort had moeten aankomen, heeft op de onbewaakte overweg nabij Birkhoven, even voor Amersfoort, een auto gegrepen. Voor zover men nu weet zijn twee inzitten den van de auto omgekomen. De auto, waarschijnlijk een Franse wagen, brandde uit. De treinenloop heeft ver traging gehad, doch de stremming is thans opgeheven. Het Amsterdamse Gerechtshof zou gis termorgen uitspraak doen in de zaak tegen een 24-jarige ex-spoorwegbeamo- te, tegen wie de procureur-generaal 14 dagen geleden een jaar gevangenisstraf had geëist, waarvan zes maanden voor waardelijk, omdat de verdachte gedu rende vrij lange tijd retourkaartjes zou hebben weggenomen en voor eigen re kening zou hebben verkocht, in totaa, voor een bedrag van ruim f 2.000. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Het Hof achtte het ingestelde onder zoek nog niet volledig en heeft gister morgen nog een getuige gehoord, een inspecteur van de Ned. Spoorwegen, die een toelichting gaf op de manier waarop de kaartjes werden verant woord. De procureur-géneraal per sisteerde bij zijn eis. Uitspraak 11 December. AdvertentH OUDE GROENMARKT 1644 Telefoon 11266 HA.A.HEM Advertentie De Kunst van het Edelsmeden KUNSTHANDEL, WAGENWEG 105 IEL 14011 HAARLEM GR. MARKT 14. TEL 1506» Hoe zouden we dit concert eigenlijk moeten noemen? Een solistenconcert? Een paedagogiseh concert? Voor dit laatste zou wel iets te zeggen zijn, daar de uitgevoerde werken werden ingeleid met een kort commentaar; vóór de pauze door Gé Michels, na de pauze door Henk de Graaf. De uitvoerders waren: Nely de Bock, sopraan, de vio liste Jetty Bossen. Henk de Graaff, fluit en de organist Gé Michels. Als openingsnummer speelde Gé Mi chels de Magnifaca'tvariaties in de twee de toon van Samuel Scheidt, klassiek0 doch dorre, dus vervelende muziek. ó'e niet kan tippen aan bijv. Titelouze, d'Anglebert, Couperin. Gé Michels woekerde met ,de beperkte middelen van het zeker smaakvolle orgeltje, doch was door nog enige andere factoren ge handicapt, onzuiverheid van stemming en de voor het orgel te droge acaustiek. Het beste van Michels' spel is wel zijn registratie, dit kwam ook uit in zijn be- geleiden. De twee Geistliche Lieder van J. S. Bach: Es glanzet der Christen inwen- diges Leber, en: Ich freue mich in dir, deden na het openingswerk weldadig aan. Nely de Bock zong met stijlbegrip, doch zondigde soms een heel klein beet je wat toonzuiverheid betrof door meer malen te hoog te intoneren. Trouwens, vóór de pauze viel er nogal vrij veel onzuiverheid te noteren, ook bij het spel van de violiste, die eveneens aan de hoge kant was. Dit bleek o.a. in de Sonate voor viool en orgel van Corelli, waarin de soliste echter, evenals de so praan in het voorafgaande werk, de stijl bleek aan te voelen. Toch ontkwa men we niet geheel aan de indruk van enige schoolsheid. Of was het misschien wat te veel reserve? In; Ich bin vergnügt in meinem Lei den, uit Cantate no. 58 van Bach (te recht merkte Michels op, dat de onge veer 300 Bach-cantates veel meer moes ten uitgevoerd worden, vooral in Pro testants-liturgisch verband) werd naast vele goede dingen (er werd met over gave gemusiceerd) toch nog wel een ge mis gevoeld aan een volkomen beheer sing van de techniek van het samen- sPel- i Het was een verrassing met het fluit spel van Henk de Graaff, in de vijfde sonate van Loeillet, kennis te maken- Naast een milde toon, bewees hii ook technisch en artistiek iets te kunnen presteren. Vóór de pauze was hij zeker de uitblinker. Van het volgende deel uit de Bach- cantate no. 129 moet hetzelfde gezegd worden als van het deel uit Cantate no 58. Na de pauze werden moderne compo sities uitgevoerd. En het was opvallend, dat zowel de zangeres als de violiste thans geheel andere impressies bezorg den. Van schoolsheid geen sprake meer. de toonzuiverheid was veel beter, alle» was doorleefd. Gé Michels gaf boven dien in de Pastorale en in de Elegie van Albert de Klerk (knappe muziek, doch die ik niet mooi kan vinden) goe de kleurschakeringen. De vijf Duetten van Bartok. die uitgevoerd werden bezetting voor fluit en viool, werden geestig vertolkt, doch de kroon op dez avond spande wel de excellente weer gave van de prachtige oud-Nederlands liederen in superieure bewerking van Anton v. d. Horst uit het Devootend" pi'ofitelyck boexeken.door sopraan, I"" tist en organist. De avond wred besloten met hetqei de Orgelchoral van Hendrik Andries sen. De keuze van dit werk moet mm der gelukkig genoemd worden; ten eei ste is het één van Andriessen's mino sterkere werken, ten tweede si het dit kleine orgel niet behoorlijk uit voeren. Dat het voor drie klavieren schreven is, is nog te ondervangen, o"1- het ontbreken van o.a. de nodige tors werken maakt de uitvoering zeer a denkelijk. Het werk, dat ondanks n. voor Andriessen minder sterk is\ ";d zeker waarde bezit, deed nu prutse De Begijnhofkapel was goed bezet met een aandachtig en dankbaar tonum. DE VRIES (Ongecorrigeerd' De. burgemeester van Haarlem Zaterdagmiddag om drie uur m garenwinkel van de heer G- A gn op de hoek van de Muiderslootweg Geuzevesperstraat een nieuw P° schap openen. j nadat Dit agentschap kwam tot stan het wijkcomité steeds met klem aangedrongen op vestiging eiv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2