Twee moties en één amendement Effectenregistratie in haar geheel een succes Emigratie tot ongeveer de helft van aanwas beroepsbevolking Roometiketten waaiden aan de grens soms als sneeuwbuien rond BRYLCREEM De eenzame Reizig er VICE-ADMIRAAL DE BOOY NEEMT AFSCHEID IN BONN Bastaarden pronken in Artis Voor minister Van de Kieft: Minister Suurhoff installeert Raad voor de Emigratie Het Belgisch-Nederlandse roomcomplot Wist. douane van de zaak? 1 Van haar voor zijn haar... Geef J Hij verlaat ook 's lands dienst KRE0FLAV0N VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 PAGINA 3 VOOR DE KOMENDE JAREN NODIG: f 35.000 verduisterd ten nadele van de K.L.M. IV2 jaar geëist Stijging Belgische kleinhandelsprijzen Mevr. Berthe Seroen viert zeventigste verjaardag °Urgemeester van Krimpen aan de Lek voorkomt en geneest Meer ministers naar „Dag der W erkgroepen" Ziekenfondspremie verhoogd Nationale Vogel tentoonstelling door ANTONIA WHITE "N Concertgebouworkest naar Lissabon uitgenodigd Scandinavische bussen via Oost-Nederland? (Van onze parlementaire redacteur a.i.) De heer Weiter, sinds enkele dagen weer terug in de Tweede Kamer van zijn ïeis naar Mexico, heefi gisteren bij de Begroting van Financiën een redevoering gehouden, waarin hij de mening uitsprak, dat onze toenemende deviezenvoorraad ®en teken is van groeiende nationale armoede: zij wijst op het wegkopen van onze bezittingen door het buitenland. Voor de ellende met het effectenrechtsherstel stelde spr. uitsluitend de Regering verantwoordelijk. Nadat minister Van de Kieft het woord had gevoerd ter verdediging van zijn begroting, waarbij hij vooral aan secun daire kwesties ruime aandacht schonk, heeft de Kamer het de nieuwe bewinds man van Financiën op verschillende Punten lastig gemaakt. De eerste moeilijkheid betrof een kwestie, waar men waarlijk geen drama t'an behoeft te maken, doch die nu een maal gevoelig bleek te liggen: het ver plichte lidmaatschap van het Corps voor studenten op de Beiastingacademie te Rotterdam. De heer v d. Heuvel (A.R.i, die hier het vorige jaar reeds bedenkin gen tegen had geuit, whs hierover Woensdag opnieuw begonnen. Minister Lieftinck had destijds als concessie ge daan, dat studenten, die tegen dit lid maatschap gewetensbezwaren zouden hebben, er van vrijgesteld konden wor den. De heer v. d. Kieft stelde zich op eenzelfde standpunt; hij achtte het corpslidm_.atschap gewenst voor de geest in de kleine werkgemeenschap, Welke de academie is; hij had hierover met de directeur gesproken, De heer v. d. Heuvel had echter reeds gezegd, dat hij het met dat corps alle maal best en mooi vond, doch dat de verplichting van het lidmaatschap hem niet zinde en de heer Schouten, die het tegenspel later overnam, achtte het onjuist bij dit gevalletje gewetensbe zwaren te pas te brengen: dit was z.i. een devaluatie van het begrip „gewe tensbezwaar". De minister is er niet in geslaagd duidelijk te maken, waarom hij de bewijslast van het niet-lid zijn Van het corps op de studenten bleef leg gen en er kwam een A R.-motie over deze zaak, tevens gesigneerd van K.V.P.-, C.H.U.t en V.V.D.-zijde. De heer Ritmeester koppelde de kwestie niet onvermakelijk aan een andere, welke ook ter sprake is ge weest, namelijk het toelaten van vrouwen tot de Belastingacademie (waar de bewindsman niet aan wil). Laat toch vrouwelijke studenten toe, zo zei de woordvoerder van de VVD. dan komen zij in het Corps en worden de mannelijke studenten vanzelf wel lid Doch na deze scherts verviel men weer in bitterere ernst en de heer v. d. Kieft he.eft tenslotte moeten toegeven: hij ver klaarde zich bij de motie van de heer V. d Heuvel te zullen neerleggen. Vasthoudend bleef de bewindsman evenwel in zijn afwijzing van de critiek op het personeelsorgaan van zijn depar tement. Hij achtte het niet erg elegant, dat men hem wilde voorschrijven of een dergelijk blad al dan niet nodig is en dat voor een personeel van twintigdui zend man. Spr. vond het amendement- v. d. Heuvel vermindering van de desbetreffende begrotingspost met een gulden wel een erg grof middel voor een zo kleine zaak; hij zou dit zware geschut zeer betreuren. Het symbolische afkeuringsamendement is echter met te ruggenomen. Behalve de heer Hofstra beeft alleen de heer Weiter zich ten gunste van „Wij van financiën" geuit. Wat had dit alles nog met de financiële politiek te maken? Bijzonder weinig maar het waren de voorpostschermutsc- lingen, waarmee Kamerleden de kracht van de minister aan het meten zijn ge weest. Anders la% de zaak bij een motie Van de heer Biewcnga (AR), mede on dertekend door de afgevaardigden v. d Wetering (CHU), Janssen (KVP), Rit meester en Lemaire (KNP). Het be trof hier een nogal ingewikkelde kwes tie, welke hierop neerkomt, dat terug- Werkende kracht verlangd wordt voor een arrest van de Hoge Raad inzake Herziening van de definitieve aanslagen Voor de heffingen-ineens. Op dit punt Was het verzet van de bewindsman over tuigender: hij achtte de practische con sequenties niet te overzien. Niettemin is deze motie Biewenga gehandhaafd ge bleven. Het ontbreekt er nog maar aan, dat er ook een motie is gekomen over ophef fing van de Spaarraad. op welk insti tuut de critiek ook bij de replieken met Dame door de heer Ritmeester is voort gezet. Wel heeft er nog een derde motie in de lucht gehangen, namelijk van de Heer Janssen, over gewenste verlenging van de wet op de herkapitalisatie. Na dat de minister evenwel nadrukkelijk had toegezegd binnenkort een wetsvoor stel te zullen indienen om de werkings duur van deze wet met één jaar te ver lengen op voorwaarde, dat men het tijdelijk karakter van deze wet zou blij Ven erkennen bleef deze motie-Jans sen achterwege. Wat nu de hoofdzaken in 's minis ters beleid betreft, de bewindsman heeft ruiterlijk erkend, dat hij de materie van het effectenrechtsherstel nu nog niet ten volle beheerst en dat is hem bij deze allergecompliceerdste affaire niet kwalijk te hemen. De heer v. d. Kieft meende echter wel de ef fectenregistratie in haar geheel een succes te kunnen noemen: zonaer deze registratie zouden talloze effecten blij vend verloren zijn geweest. Het leed aan de Joden toegebracht is ontzet tend. maar spr. achtte het onjuist hun schade wel en die van anderen niet integraal te vergoeden. Vandaag zou de eerste bespreking plaats vinden met een vertegenwoordiger van de belang hebbenden in de kwestie van het ef fectenrechtsherstel. De critiek op de Herstelbank achtte de bewindsman niet geheel billijk Ook in het verleden heeft de staat be paalde projecten gefinancierd en niet steeds met direct succes: men herin- nere zich, dat de Hoogovens in de eer ste jaren van hun bestaan nog al flin ke verliezen hebben geleden. De heer Janssen had gepleit voor af schaffing van de vereveningsheffing en van de personele belasting, en voor vrij stelling van het primaire dividend van de vennootschapsbelasting. Geen van deze drie bronnen kunnen wij echter missen, zei de minister. De eerste niet omdat de kosten van de Noodwet Ouder domsvoorziening niet veei meer ver schillen van de opbrengst der vereve ningsheffing; de tweede niet, omdat de personele belasting een van de weinige belastingen is, die nog voor de gemeen ten zijn overgebleven en de derde niet, omdat de consequenties te ver zouden voeren. De katholieke woordvoerder heeft hierop geantwoord, dat hij zulks ook wei wist: hij had alleen maar een principiële opzet willen aangeven. De minister heeft nog medegedeeld, dat de speculatiewinstbelasting zeer ernstig be keken zal worden. voor een Europees belastingstelsel toonde Z- Exc. zich geporteerd, doch het gaat niet alleen om het stelsel, maar te vens om de inning en,wat dat aangaat heerst niet overal in Europa de degelijk heid, welke wij hier kennen. Overziet men aan het slot dit begro tingsdebat, dan zijn de stokpaarden ste vig bereden. Nu ze èfgereden zijn zal de toekomst moeten leren welke ge- vechtswaarde de echte cavelerie heeft, die de Kamer, naar men wel mag aan nemen, bij de volgende gelegenheden in het veld zal brengen. Advertentie De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. heeft Donderdagmiddag in het gebouw van de SER de Raad voor de Emigratie geïnstalleerd De minister noemde de instelling van de Raad voor de Emigratie het sluitstuk op de organisatorische ontwikkeling op het terrein van de emigratie, zoals deze sinds de tweede wereldoorlog is ge schied. Deze organisatorische ontwikke ling heeft gelijke tred gehouden met de ontwikkeling van de Nederlandse emi gratie zelf, waarvan het karakter in de na-oorlogse jaren vergeleken met de emigratie van voor de oorlog zich sterk heeft gewijzigd. Tot na de tweede we reldoorlog heeft de Nederlandse em gratie nimmer het karakter van ee>- massale beweging aangenomen. In 1947 hebben zich bijna 7000 perso nen in verschillende emigratielanden ge vestigd, in 1948 liep dit aantal op tot 13000 personen, in 1949 ongeveer 14000. doch in 1950 steeg het aantal tot 2100U om in 1951 opnieuw sterk te stijgen toi 37000. Volgens schattingen tot het einde van dit jaar zjjn vertrokken of zullen vertrekken in totaal 48000 personen. Wanneer ik, aldus spr., de zorg, waar mee nu de emigrerende mens wordt om ringd, vergelijk met wat zo'n vijftig jaar geleden voor hem werd gedaan, dan is er geen enkele reden om althans op dit gebied van achteruitgang te spreken Ik heb trouwens wel de indruk, dat de klachten welke men thans wel hoort, meer berusten op een vergelijking van het heden met het begeerde ideaal dan met de werkelijkheid van het verleden Onlangs hebben wij uitvoerig bericht over de voorbereidselen, die vier Lim burgse boeren troffen om hun kinderen en kleinkinderen te gaan bezoeken in Brazilië het plan-Van der Sterren, zoals het in Limburg genoemd wordt. Gisteren is de realisatie van dat plan begonnen. In Rotterdam hebben de vier opa's zich ingescheept op de Alioth. Men ziet hen hier op de loopplank. V l. n. r.: de 71-jarige M Goumans uit Venray, de 68-jarige H. Hooymakers u'it Se- venum, de 62-jarige G. Michels uit Sevenum en de 72-jarige J. van der Sterren uit Wansum. De 53-jarige J.' J. B. uit Rotterdam' voormalig chef van het K.L.M.-vracht- kantoor in Den Haag, hoorde Donderdag voor de Haagse rechtbank een gevan genisstraf van een jaar en zes maanden tegen zich eisen wegens verduistering van f 35.000. B. is sedert 1928 in dienst van de K.L.M. geweest. Hij verdiende er een goed salaris maar desondanks begon hii in 1950 te knoeien met vrachtbrieven en afrekeningen. In twee jaar verduis terde hij zo ruim f35.000. De raadsman bepleitte clementie. Hii betoogde, dat zijn cliënt nooit zoveel verduisterd zou hebben indien de con trole van de K.L.M. niet zo „laks" was geweest. Uitspraak 11 December. Het Belgische indexcijfer van de kleinhandelsprijzen is in November 1952 met 0.9 punt gestegen, het bedraagt 415.fi tegen 414.7 in October. Een verhoging van de prijzen van boter, aardappelen, rijst en gedroogde peulvruchten werd waargenomen. Advertentie Se?6 operazangeres, mevr. Bertl van°en' die VJjf Jaar geleden afscheiu jeh het podium nam en nu hoofd was aan het Amsterdams Conseiva- Jaa Is> heeft gisteren haar 70ste ver eng gevierd. Alhoewel er geen offi Riu recePtie was, zijn tallozen uit de ba nkwereld en daarbuiten haar in Uj* woning in Amsterdam-Zuid ko- feliciteren- Vrienden, collega's, vangen en oud-leerlingen, en afge- rja bigden van de andere conservato- ten'ot. ontving de jarige een bui- Seiut 00n groot aantal telegrafische aRm aensen uit binnen- en buitenland, eadea^ talrijke bloemstukken en b hoemn 'bgang van 16 December is be aan a burgemeester van Krimpen Schond Lek de heer R- Meijers te Van hot °uen' heer Meijers is lid Hjks 1 Hoofdbestuur en van het dage landso TSt"ur van de N.I.B.E.G. (Neder- *n ErPyi?aiscke bond van ex-gevangenen van ru ,neerden) en tevens consul ueze bond. Buisje we1 70 tobletten 70 Hetgeen thans door particuliere orga nisaties en overheid voor de emigrant wordt gedaan op het terrein van voor lichting, voorbereiding, subsidiëring en nazorg, vindt in de eerste plaats zijn impulsen in onze gevoelens van men selijke verbondenheid. Wij willen hen. die besluitén te cmiarêrén, helpen en steunen en de moeilijkheden voor hen zo gering mogelijk maken. Maar er is nog een tweede overweging, die tot be moeiingen met de emigranten noopt, zo merkte de minister op. Onder de huidige omstandigheden is emigratie een zeer welkome bijdrage tot de oplossing van de nijpende problemen van werkgele genheid en levenspeil. Voor en na blijve de grondslag van ons emigratiebeleid de volledige vrijwilligheid. In het vervolg van zijn rede zei spr. dat op grond van de Nederlandse econo mie en van de verwachtingen van de naaste toekomst, men kan vaststellen dat het noodzakelijk zal zjjn in de ko mende jaren een emigratie ten belope van ongeveer de helft van de aanwas der beroepsbevolking na te streven. De minister noemde het een gelukkig feit. dat door de totstandkoming van de wét op de organen voor de emigratie de regering bij haar emigratietaak, door de Raad voor de Emigratie zal kunnen worden bijgestaan. De Raad dient de minister, op diens verzoek, of eigener beweging van advies omtrent aange legenheden van algemene aard betref fende de emigratie. De leden kennen de moeilijkheden, de- noden en de wensen van emigranten van nabij. Daardoor zal het mogelijk zijn de individuele en groepsbelangen van de bij de emigratie betrokken Ne derlanders in zo breed mogelijke zin te behartigen. Teneinde de algemene ge zichtspunten eveneens zo goed mogelijk tot hun recht te doen komen, zijn in de Raad vertegenwoordigers opgenomen van die departementen die, hetzij rechtstreeks, aetzij zijdelings, bemoeie nis hebben mei. de Nederlandse emigra tie of met haar consequenties. Tenslotte sprak de commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, m zijn kwaliteit van vice-voorzitter van de Raad. Het Belgisch-Nederlands roomcom plot houdt in zuivelkringen van beide landen de gemoederen druk bezig. De hoogste eisen tot schadevergoeding en boeten door de Belgische regering zijn in België gevallen. Van de ruim 300 rnillioen francs echter worden onge veer 70 rnillioen van drie Nederlandse betrokkenen gevorderd, namelijk blijkens Belgische gegevens, van een grote Bra bantse fabriek tot een bedrag van on geveer 50 rnillioen, van een fabriek in Zuidelijk Drenthe van ongeveer 2 rnil lioen en van een Noord-Hollandse ex porteur van ongeveer 17 rnillioen francs Over zeventien maanden is ruim 6000 ton meer aan België geleverd dan de aangenomen behoefte was. Ongeveer 3600 ton hiervan ging als „gecondenseer de melk" de grens over om tot boter ver- karnd te worden. De Belgen hieven m die tijd vrijwel aldoor 9500 francs per ton room, die dus ontdoken zouden zijn Dit maakt een bedrag uit van ruim 37 rnillioen francs, waaruit het cijfer van ruim 70 rnillioen francs, ofwel het dub bele van de ontdoken heffing, als scha Zoals reeds medegedeeld, zullen de ministers prof. di. L. J. M. Beel, A. C. de Bruyn en ir. B. H. Witte deelnemen aan de „dag der werkgroepen" van ue K.V.P. op Zaterdag 29 November te Utrecht in het Jaarbeursgebouw. Intussen is bericht ontvangen vhii minister mr. J. M. L. Th. Cals. minister mr. F. J. F. M. van Thiel en van de staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp, dat ook zij de bijeenkomst zullen hii- wonen, terwijl minister mr. J. M. A Luns berichtte, helaas en tot zijn leed wezen verhinderd te zijn. devergoeding, geëist van de Nederlandse leveranciers, voor ruim 3600 ton, kan worden verklaard. De Belgische deelnemers aan hét com plot, D., die zich van dokwerker tot zui- velfabrikant opwerkte, diens schoonzoon S., die in deze gehele „handel" de be langrijkste tussenpersoon schijnt te ziin geweest, alsook enige andere zuivelfa- brikanten en handlangers, hebben te zamen een schadevergoeding en boete van ongeveer 240 rnillioen francs tegen zich horen eisen. Het eerste vermoeden van geknoei met roomimport rees bij de Belgische autoriteiten, toen zij de grote toename zagen van de invoer van gecondenseer de melk uit Nederland. Deze had vroe ger nooit een dergelijke afmeting aan genomen. Toen door steekproeven een maal was uitgemaakt, dat inderdaad geen gecondenseerde melk, doch room werd ingevoerd, waaruit in België boter werd gekarnd, besloot de recherche maatre gelen te nemen. Hierop werd een uit h;ederland komende vrachtauto, die bii Lommei over de grens kwam, achter volgd. Deze auto reed naar een opslag plaats te Antwerpen, waar zich intus sen reeds enkele rechercheurs van de opsporingsdienst der douane hadden opgesteld. Alles werd op hun bevel afgeladen en tegelijkertijd werden huiszoekingen ver richt. Aan de hand van het gevonden materiaal 'kon de roomsmokkel afdoen de worden bewezen. Het ..handeltje" was voor alle be trokkenen voordelig De Nederlandse leveranciers hadden een grotere om zet en dus grotere winsten. D. en zijn schoonzoon konden een zoet winstje maken bij leverantie aan zuivelfabrie ken. omdat de Nederlandse room zon der de heffing, ook al zouden de Ne derlandse leveranciers een hogere prijs dan de normale ontvangen hebben, goedkoper en lucratiever dan de Bel gische grondstof, geleverd kon worden. In België vraagt men zich af. waarom de Nederlandse douane zich niet met het verwisselen van de etiketten heeft bemoeid. Men had toch kunnen vermoe den. dat er waarschijnlijk geknoeid werd. omdat de roometiketten soms als sneeuwbuien rondwaarden en ook. dat op sommige Belgische douaneposten de zaak niet pluis moet zijn geweest Formeel had de Nederlandse douane met het ganse geval niet van doen. omdat alles tot en met de Nederlandse grens, waar de goede facturen en de door België niet erkende uitvoermach- tigingen juist werden bevonden, in orde was. Het is echter de vraag of de Neder landse douane niet iets geweten of vermoed heeft. Aangezien de fraude ech ter buiten Nederlands gebied is ge pleegd, lijken rechtstreekse verwijten tegen de Nederlandse douane onjuist. Met ingang van 1 Januari wordt de premie voor verplicht-verzekerden in gevolge het Ziekenfohdsenbesluit ver hoogd van 3.8 tot 4 pet. van het loon in de zin van de Ziektewet. Daar de ziekenfondspremie voor de helft ten laste komt van de arbeider en het maximum-dagloon thans f 14.be draagt, moet van genoemde datum af op het loon 2 pet. tot ten hoogste 28 ct. per dag, f 1,68 pere week of f 7,28 per maand worden ingehouden. Advertentie Advertentie Wittere „Dit is wel een zeld zaam geslaagde bastaard", aldus onze gids die ons gisteravond op de Natio nale Vogeltentoonstelling te Amsterdam rondleidde en terwijl hij dat zei wees hij naar een minuscuul vogeltje dat met angstige kraaloogjes het rumoerige mensengedrang rond zijn kleine kooiwereldje aan staarde. Het was een krui sing van een goudbuikje en een vuurvinkie waar voor nog geen officiële naam gevonden is om dat er 'ot n°g toe slechts enkele exemplaren van bestaan! Voor de negende maal hebben dé leden van de Amsterdamse afdeling van de Bond van Vogel liefhebbers hun zorgen kinderen in een grootse tentoonstelling in de Ko ningszaal van Artis bijeen gebracht: ruim achthon derd vogels van allerlei kleur en formaat geven hier in een veelvoud van toonaarden en met al het volume waarover ze be schikken uiting aan het misnoegen dat zij kenne- liik koesteren over de wij ze waarop zo maar voor iedereen te pronk staan. Eén van de achthonderd had dit misnoegen tijdens de opening van de ten toonstelling in daden om gezet en had de vrijheid verkozen, het vloog nu pijlsnel hoog boven het vogelminnend publiek dwars door de zaal van hoek tot hoek en trok zich niets aan van zijn verbijs terde eigenaar die zijn in zending op deze ongebrui- kelijke manier zag rond fladderen. Behalve een grote col lectie stamsoorten is er een afdeling waar de re sultaten van allerlei expe rimentele kruisingen te zien zijn. gezette vogels waaronder vrijwel al onze inheemse. Hier staren uilen, baard- vogels. tafeleenden en een napoleon met hun glasogen volmaakt ongeïnteresseerd naar hun onrustige colle ga's. De levende have is on dergebracht in driehon derd kooien, die door en kele leden van de veren, met noeste vlijt in hun avonduren in elkaar ge spijkerd zijn. Uit naam van burge meester d'Ailly die wegens drukke (begro- tings) werkzaamheden ver hinderd was zelf te komen werd de tentoonstelling geopend door dr. K. Voous, De zilveren medaille, beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin, werd gewonnen door de heer H. J. Lichthart. Am ster- Deze bastaarden vallen dikwijls of) door hun schit-' dam. met een zilverbrm- terende felheid van kleur- ne kanarie. De zilveren Het geschenk waar de Sint zijn mijter voor afneemt County Perfumery Co. Lid, Stanmore. England, imp. Jaeq Mot Jr, Amsterdam Vertaald door J W. HOFSTRA 70 Ruth was de enige met wie ze wel eens over godsdienst sprak. Deze had een grote verering voor Dante en de Heilige Franciscus en luisterde met be langstelling naar de uitleg die Clara van de leerstellingen gaf. Maar hoewel Ruth sympathiek tegenover het Katho licisme stond, zou niets haar van het inachtnemen van haar eigen Joodse ge bruiken kunnen afbrengen, die eigen lijk niets meer met een leer te maken hadden. Voor haar eigen gebruik pro beerde Ze er een eigen soort godsdienst op na te houden, die iets had van Plato, Spinoza 'en Wordsworth. Ruth was zo goed van nature, elk soort laagheid, afgunst of oneerlijkheid was zo verre van haar, dat Clara zich wel eens af vroeg of orthodoxie eigenlijk wel zo be langrijk was. Hoewel ze deze gedach te van zich trachtte af te zetten als een „bekoring tegen het geloof", had deze toch een onaangename neigjng om tel kens weer terug te komen. Ruth en de protestanten als mevrouw Cohen en de tantetjes zelfs de atheïste uit de zevende, Rhoda Dedaine, waren veel onbaatzuchtiger, betrouwbaarder en meer vervuld van liefde tot hun naas ten, dan <Ie meeste katholieken die ze had leren kennen. Ja als ze bedacht hoe ijdel en tweeslachtig zij was, en hoe weinig zijzelf leefde uit het geloof, dan vroeg ze zich wel eens af of ze niet onopgemerkt een huichelaarster aan het worden was. VIERDE HOOFDSTUK 1 Op een dag tijdens de tweede zomer van de oorlog zei de oude Mevrouw Batchelor tegen Clara: „Voor één ding moeten we de Kaiser dankbaar zijn. Is het jou ook opgeval len dat je moeders humeur er de laat ste tijd zo op vooruit gegaan is? Ze is lang niet meer zo prikkelbaar als vroe ger." Clara had het veel te druk gehad met zichzelf, om enige verandering in haar moeder op te merken. Maar nu haar grootmoeder het zei, moest ze toe geven dat het waar was. Ze had zelfs een hele tijd al niets meer op Patsy aan te merken gehad. „Ja, dat is waar. Maar wat heeft de Kaiser daarmee te maken?" „Nou, dat vlaggetjes verkopen bij voorbeeld. Ze denkt nu niet meer de hele dag alleen maar aan haarzeif. Ze iaat je vader ook veel meer zijn eigen gang gaan. Weet je nog hoe 'n spek takel ze altijd maakte als ik 's Zondags ging marcheren in plaats van haar ge zelschap te houden? Ik vond het altijd een schandaal. Hij gaat zo graag en de frisse lucht is zo goed voor hem. Tegen woordig moedigt ze hem zelfs aan om te gaan. Je kunt me geloven of niet, maar ik heb met mijn eigen ogen ge zien dat ze de knopen van zijn uniform aan het poetsen was." „De wonderen zijn de wereld nog niet uit," zei Clara. „Mij heeft de oor log anders geen goed gedaan. Allesbe halve." „Aan jou behoefde er niets verbeterd te worden, liefje. Je bent altijd een goed kind geweest. Je denkt ook eens aan een ander, zoals je vader bijvoor beeld," Enkele weken voordat dit gesprek plaats vond, maakte Isabel zich weer eens op om vlaggetjes te gaan ver kopen. Ze kleedde zich altijd met bij zondere zorg voor zo'n gelegenheid en vond dergelijke tochten zeer avontuur lijk. Het kwam vaak voor dat zo'n mid dag eindigde met een tête-a-tête met een onbekende in een van die schemer achtig verlichte tearooms in de buurt van Piccadilly. Ten gerieve van offi cieren die met verlof waren, stonden de twee-persoons-tafeltjes in boxen en je had geen last van een serveuse voor dat je haar riep. Ze zei zo'n man nooit haar werkelijke naam: hij fungeerde alleen maar als gehoor en ze speelde steeds een andere rol, al naar gelang haar stemming was. Ze zinspeelde op vroegere romantische gebeurtenissen en placht met een licht accent te spreken. Gewoonlijk deed ze een van haar hel dinnen na: de ene keer was ze Paula Tanquery, dan weer Bella Donna, Nora of Mélisande. Een doodgewone zaken man wist niet meer hoe hij het had als ze begon te praten als Hedda Gabler en als ze een Fransman in haar netten verstrikt had, gedroeg ze zich als de „Princesse Lointaine". Op een goede dag in Juli, toen ze zich in een nieuwe amber-kleurige ja pon gestoken had, vroeg de voorzitster van het comité haar of ze het erg vond voor één keer de Kensington High Street te nemen in plaats van West End. Ze stond op het punt te zeggen dat dit veel te vermoeiend voor haar was, toen genoemde dame zei: „V moet het me maar niet kwalijk nemen, hoor, Mevrouw Batchelor, maar ik moet U toch even zeggen, dat U er nog nooit zo goed uitgezien hebt als vandaag in die beeldige gele jurk. Isabel glimlachte voldaan Haar spie combinaties en verrassend goede zangkwaliteiten en om dit laatste is het de ware vogelliefhebber vaak te doen. De kenner on derscheid namelijk in de ijle fluittoontjes allerlei ondertonen en nuances die tezamen een heel lied vor men. Een andere afdeling is gereserveerd voor op- medaille van Prins Bern- hard verwierf de heer H. Addicks, Duivendrecbt, met een Napoleon-tropi sche vogel. De zilveren legpenning van het ge meentebestuur van Am sterdam ontving de heer C. J. van Ginneken, IJ- muiden, voor zijn oran je-rode kanarei. gel had haar hetzelfde verteld, maar het was toch wel aardig het ook van een ander te horen. Die High Street heeft helemaal zijn best niet gedaan voor de Belgen." zucht te de voorzitster, „ik heb Lady Sisson beloofd dat ik er onze knapste verkoop ster heen zou sturen voor de Winter- inzameling." Hierop kon Isabel moeilijk weigeren dan maar post te vatten bij Barker. Het was stralend weer en ze verlangde naar een avontuurtje. Ze vond het niets pret tig dat ze zo dicht bij huis was. Er was hier niet veel kans op een interessante ontmoeting. Trouwens, het zou hier veel te gevaarlijk zijn ook. De ochtend ver streek traag, terwijl ze met haar bus rammelde voor de neuzen van winke lende dames. Er was niets bij de wei nige mannen die er rond liepen en ze deed alsof ze niets hoorde wanneer er een vroeg: „Wilt U het niet voor me opsteken. Mevrouwtje?" Ze lunchte in een bedompte melksa- lon en vroeg zich af, hoe laat ze met eoed fatsoen naar huis zou kunnen gaan. Toen ze in gedachten haar spiegelbeeld in een etalageruit stond te bestuderen, kreeg ze een man in het oog die naast haar stond. Hij stond zo roerloos, het hoofd een weinig gebogen, dat. ze be gon te vermoeden dat hij naar haar stond te kijken. Ze wendde zich om en keek in twee diepe blauwe ogen die haar aandachtig aanstaarden. Op het eerste gezicht wist ze niet wat ze van hem denken moest. Ze kon hem niet thuis brengen. Hij droeg geen hoed en was slordig en niet al te best ge kleed; hij zag bleek, had slecht ver zorgd kastanjebruin haar en een rossige baard. Door die baard was het moei lijk zijn leeftijd te schatten: hij kon evengoed acht en twintig als veertig zijn. (Wordt vervolgd). Vrijdag heeft de Nederlandse ambas sadeur in Bonn, vice-adm. J. M. de Booy, afscheid genomen van het per soneel der ambassade. Vice-admiraal de Booy verliet niet alleen zijn post in Bonn, zijn afscheid betekent ook een heengaan uit 's lands dienst, waarin de scheidende ambassadeur achtereenvol gens militaire, ministeriële en diploma tieke posten heeft bekleed. Het langst heeft de heer De Booy het land ge diend als officier van de Koninklijke Marine. Negentien jaar was hij daar werkzaam geweest toen hij in 1919 de dienst als luitenant ter zee eerste klasse verliet om eën succesvolle carrière bij de Bataafse Petroleum Maatschappij te beginnen. Hij werd president-directeur van de „Koninklijke" en week in deze functie in 1940 met zijn familie naar Engeland uit. In 1944 is de heer De Booy opnieuw in De directie van het grootste theater gebouw in Lissabon maakt plannen om in het seizoen 1953/1954 in d ze zaal een reeks symphonie-concerten te gaan geven. Voor de plechtige opening van dit groots opgezette muziekseizoen is bet Concertgebouworkest uitgenodigd. Di zou medebrengen, dat in de tweede helft van October 1953 enkele concer ten onder leiding van Eduard van Beinum in de Portugese hoofdstad zou den worden gegeven, waar men het zich, zoals in de uitnodiging staat, tot een eer zal rekenen Europa's meest be faamde orkest te mogen ontvangen. dienst van het vaderland getreden. Hij werd minister van Scheepvaart, later ook van Marine en Visserij, in het Lon- dense kabinet. Hoezeer de heer De Booy aan de marine gehecht bleef bleek toen hij in December 1948 werd geroe pen om generaal Huender op te vol gen als hoofd van de Nederlandse mili taire missie in Berlijn. Later werd htj hoofd der Nederlandse missie in Bonn en ambassadeur aldaar. De grote sympathie, die de scheidende ambassadeur in deze jaren in Bonn en daarbuiten heeft verworven, is bij ge legenheid van zijn vertrek gebleken uit een lange reeks van afscheidsplechtig- heden, die ter zijner ere werden gehou den. De bondspresident, de bondsrege ring, het diplomatieke corps, het per soneel der ambassade en der consula ten, de Nederlandse kolonies in vele plaatsen en de Nederlandse pers in Bonn hebben hem elk op eigen wijze hun blijken van waardering en wensen overgebracht. Twaalf verenigingen voor Vreemde lingenverkeer in Overijsel en Gelder land hebben een bedrag van ƒ6500.— uitgetrokken om een propaganda-actie te voeren in Scandinavië. Men wil trachten het busverkeer vanuit de Noordelijke landen naar België en Frankrijk weer via Oost-Nederland te doen plaatsvinden. Tot 1949 reden deze bussen alle via Enschede. Thans vol gen zij de route Groningen—Afsluitdijk Amsterdam. Dit werd medegedeeld op de eerste contactvergadering van de Twentse Verenigingen voor Vreemde lingenverkeer die in het stadhuis te Enschede werd gehouden. Tevens zal geprobeerd worden het bezoek van toeristen vanuit het Westen van ons land naar Twente te stimuleren. f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3