Mgr. Op de Coul over de verhouding der rechten bij het onderwijs sf de Heer Bekeerd communist over zijn geestelijke crisis Erie de Noorman: DE IHIEE1R BEIR IHIE1RÖ1Ü Eerste Kamer uit bezwaren tegen amendement-Schilthuis Ingenieurs der P.T.T. bouwen aan een hélicoptère Weer twee maanden geëist tegen automobilist i Ouders, Kerk en Staat Het gaat om echte belangstelling Zijn voorbeeld had ernstige gevolgen Kinderbijslag kleine zelfstandigen Het begon in het departement van minister Thorbecke r•- Boek en Blad Schoten dwongen hem tot stoppen La at'ie fijn zijn f" een Prisma-horloge VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 PAGINA 5 De Nederlandse ballonvaart in Griekenland MP* de meest gekochte BONBON 40 en 50 ct. per ons. Verzoek om gratie voor oud-kamparts te Amersfoort 20 siuks -.80 Ook in luxe dozen van 50 sf. 2, - DE SINT VOOR DE TELEVISIE Eaul Huf voorlopig niet op de planken Centrale Werkplaats bestaat 100 jaar Examens J,$mm, - - t L i - I I i a 1 - J». - V Jeugdboeken Zomeravondspel te Apeldoorn Schuldeisers worden gedeeltelijk betaald „Nol' op ieder verlanglijstje PRISMA Hij zeilde over de weg De directeur van het Katholiek Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding te Den Haag, mgr. mr. F. Op de Coul, heeft ter gelegenheid van de ope ning der Katholieke Landbouwhuis- noudschool te Zundert, welke Donder dagmorgen geschiedde, een rede ge houden over de onderwijsvernieuwing en over de invloed der ouders op het onderwijs. Het vraagstuk der onder wijsvernieuwing noemde hij naar de jjaak gezien niet nieuw, hij onderzocht het bijzondere, dat juist het huidige streven naar vernieuwing van het on derwijs kenmerkt en .stelde drie din- §en vast: het onderwijs wordt gezien als een maatschappelijk-opvoedkundig werk van de eerste orde, dat niet slagen kan Zonder de welbewuste medewerking en samenwerking van allen, die bij de op- Voeding van de jeugd betrokken zijn: ouders, onderwijzers en overheden: de onderwijsmethoden worden niet over gelaten aan het persoonlijk goeddunken van elke afzonderlijke docent, doch Worden bepaald in overeenstemming •het de bevindingen der opvoedkundige en zielkundige wetenschappen; de or ganisatie van het schoolwezen wordt zodanig gewenst, dat het één grootse, sluitende ontwikkelingsgang van kleu terschool tot universiteit bevat, waar-- binnen elk kind voor zijn aanleg en met het oog op de positie, die het in het leven wil bereiken, de beste vorming kan ontvangen, welke voor zijn persoon te wensen is. Volgens de leer der H. Kerk liggen de verantwoordelijkheden der opvoeding >n eerste instantie bij de ouders, die onvervreemdbare plichten in dit opzicht hebben. Doch omdat de H. Kerk even eens zorg heeft te dragen voor de zie len. rust ook op Haar verantwoorde lijkheid. Ten derde bezit ook de staat een eigen taak bij het onderwijs, die ech ter komt na de twee voorgaande. Spr. signaleerde daarna enkele ver keerde inzichten over de beginselen. Vooreerst noemde hij degenen, die nog altijd geheel ten onrechte vasthouden aan de openbare school als instituut van waarachtige mensvorming. Daar naast de misvattingen, die heersen om trent de betrekking van de ouders tot de school. Voornamelijk zijn er bezwa ren tegen een te geringe invloed van de ouders op de school en zij gelden vooral die bestuursvorm, waarbij het kerkbestuur schoolbestuur is. Men acht het kerkbestuur ondeskundig, de Invloed van de pastoor te groot, die van de ouders te gering. Men zegt: de school hoort aan de ouders, want het gaat over hun kinderen, en men wenst dan ook schoolbesturen van ouders of althans met een directe invloed van de .ouders. De derde groep van misvattingen komt voor bij die ouders, die het ge makkelijk vinden om al de plichten, die het ouderschap meebrengt, op de on derwijzers to laden en van hen te ver gen, dat zij na en buiten school nog Advertentie N.V. Koninklijk® Pharm®c®utl»ch® Fabrieken v/h Brocade* «Sihtamaii Pharmacia Zondag zal, naar verwacht wordt, het «chtpaar Boesman in Athene opstijgen Voor het maken van een vaart met een ballon. De burgemeester van Athene zal ®an de heer Boesman een goodwill-bood- gchap meegeven voor de nog onbekende ambtgenoot van de plaats waar de bal lon zal daien. De opstijging zal geschie den tijdens het bezoek van de president Van Turkije aan Athene. van alles zullen doen wat de eigen taak der ouders is. Het schoolbestuur behoort, naar spre kers opvatting, in de eerste plaats te bestaan uit wijze mannen, in staat de resultaten van het onderwijs te beoor delen en hart hebbend voor hun arbeid. Zü benoemen onderwijskrachten, voe ren beheer en administratie. De zorgen van het schoolbestuur zijn waarlijk niet gering. Daarom moeten leden van het schoolbestuur het vertrouwen genieten van overheid, geldschieters, onderwij zers, ouders en van de Kerk. Maar zo vervolgde mgr. Op de Coul als het gaat om de meest aan bevelenswaardige vorm van bestuur, wil ik zonder omhaal en in duidelijke tegenstelling tot zekere moderniteiten terstond uitspreken, dat welke vorm men ook kiezen moge men de ver tegenwoordiger van de rechten der Kerk, de plaats gunne, die onze eer bied voor de Kerk ons moet ingeven Waar de Kerk evenveel plichten heeft ten aanzien van de school als de ou ders, en beider rechten eikaars voor waarde zijn, komt aan de Kerk in het schoolbestuur positieve leiding toe. Dit beginsel geldt niet alleen voor de parochiële school, maar ook voor de streekschool. Echter in de serie van kleuterschool tot universiteit liggen de problemen telkens anders en niemand kent nog de juiste oplossing. Maar al tijd gaat het om samenwerking, nooit om tegenstelling. Doch de bisschoppen wijzen de weg uit de moeilijkheden. Zij hebben de Nederlandse Katholieke Schoolraad uitgebreid met vertegen woordigers der ouders, zij hebbenjicht- lijnen gegeven voor de oprichting van oudercommissies, zij hebben het Cen traal Bureau een diepgaande studie van de betrekkingen van de ouders met Je school opgedragen. Zich uitsprekend over de vraag, op welke punten de invloed der ouders in concreto betrekking moet hebben, zei- de spreker: „Het kan niet gaan om „invloed", om enige „macht", omwille van de macht, maar het moet gaan om belangstelling van de ouders voor wat er op schooi met hun kinderen gebeurt. Het werk der onderwijzers mag zich niet geheel ongeweten door de ouders voltrekker.." Er is de nauwste samenwerking no dig in allerlei zaken als: godsdien-on derricht, ontspanning, lectuur, huis werk enz. Hoewel mgr. Op de Coul toegaf, dat vele bezwaren der ouders hun oorsprong vinden in de verstarring der bestuursvormen, wees spreker op een ander verschijnsel: dat de z.g. verenigingsscholen in een parochie school moesten worden omgezet bij gebrek aan interesse der ouders. Aan het slot van zijn toespraak riep mgr. Op de Coul zijn gehoor op ver standig te zijn en eerst volle aandacht aan de opvoeding van het kind te ne steden. „Uw aandacht zal dan vanzelf op de school vallen." Advertentie (Eigen telegram) VATICAANSTAD Luigi Silipo, het communistisch parlementslid, dat zijn partij de rug heeft toegekeerd na zijn geloof te hebben hervonden, heeft een eerste vraaggesprek toegestaan aan het katholieke blad „II Quotidiano". Si lipo stelde er prijs op met nadruk te verklaren, dat er in tegenstelling tot wat zijn vroegere chefs hebben geïnsinueerd geen enkele pressie op hem is uitgeoefend. Nadat hij overtuigd materialist was geweest en nadat hij zich zelfs verzet had tegen het decreet van het H. Officie, waar bij aan de gelovigen verboden werd lid te zijn van de communistische partij, heeft Silipo een gewetenscri sis doorgemaakt, die hem deed be sluiten met het communisme te bre ken. „Ik ben alleen naar God toegeko men", verklaarde hij. „Niemand dan mijn geweten en het verlangen om me tegenover mijzelf te verantwoorden, hebben mij geleid. Toen ik voelde, dat het gewetensconflict in mij zijn crisis had bereikt en toen ik begreep, dat om haar op te lossen en tot klaarheid te brengen de leiding van de Kerk noodzakelijk en onmisbaar was, toen pas heb ik een collega gevraagd mij in contact te brengen met een bevoegd priester, die naar mij zou kunnen luis teren. Zes maanden zijn sedertdien ver lopen en het komt me voor, dat ik in die tijd een even grote afstand heb af gelegd als in heel mijn vroeger be staan". Silipo heeft toegegeven, dat hij er zich van bewust was tegenover veel mensen verkeerd te hebben gedaan door hun door zijn voorbeeld in de waan te brengen, dat het mogelijk was christendom en communisme te ver zoenen. „Talrijk zijn wellicht degenen geweest' verklaarde hij, „die hun geweten Tot zwijgen hebben gebracht door te den ken aan mij, die een onberispelijk lei der en communistisch parlementslid zonder innerlijke twijfel scheen te zijn. Ik weet nu, dat het thans een van mijn taken zal zijn de harten en geesten te verlichten van hen, die aan een crisis als de mijne nog niet toe zijn". Verder heeft Silipo over zijn toekomstige ar beid niets willen zeggen. Hij heeft ech ter verklaard: „Mijn hart zit links en het belang van de arbeiders is nog steeds het mijne en het zal dat altijd blijven. Men kan voor de sociale recht vaardigheid veenten met Marx of met Christus. Ik vecht met Christus en ik zal mijn post in de strijd niet verlaten" s 22. Onbeweeglijk blijft de knaap staan. De krijgshaftige Noorman komt wan trouwend naderbij. Van onder zijn borstelige wenkbrauwen kijkt hij Allan loerend aan. „Stroper!" zegt hij verachtelijk. Dat komt u duur te staan, knaap, koninklijke herten stropen!" „Ik!" begint Allan met fonkelende ogen. „Ik Geen uitvluchten!" snauwt de ander. „Ge weet drommels goed, dat al het wild in dit jachtgebied het eigendom is van heer Eric, koning van alle Noormannen!" De zoon van de heer der Heruli krijgt een schok bij het vernemen van die naam. Hij weet echter zijn zelfbeheersing te bewaren. „Niet ik doodde het hert!" verweert hij zich. Snel doorsprekend, bijna struikelend over zijn woorden, probeert hij uit te leggen, wat er gebeurd is. „Ik heb alleen de hoefpunten genomen," zegt hij tenslotte. „De oude bok bood ze mij aan, uit dankbaarheid De Noorman luistert toe, maar de argwaan staat hem duimendik op het gelaat te lezen. „Ge bazelt!" gromt hij. „Wat zou men mei de hoeven van een hert beginnen Ik heb slechts één hert gevonden en gij spreekt van twee waar is het andere dan gebleven, huh?" Hij schudt het hoofd en neemt de jonge Heruli met stijgend wantrouwen op Gij bevalt mij helemaal met, knaap!" bitst hij ten laatste. „Ge doet vreemd genoeg om u eens nader aan de tand te voelen. Onze bevelhebber zal de waarheid wel uit u krijgen! Vooruit mee!" De wapenknecht doet een stap voorwaarts en wil Allan bij de arm grijpen, doch deze treedt vlug terzijde en zoekt meteen een goéd heenkomen. „Sta, knaap! Of uw laatste uur heeft geslagen! Sta stil, zeg ik De toornige stem drijft Allan tot groter spoed aan. Hij duikt weg achter een bosje en vlucht weg door de struiken Naar wij vernemen is een door dr. N. van Nieuwenhuyzen tijdens de be zetting kamparts te Amersfoort, en deswege na de bevrijding veroor deeld tot een vrijheidstraf van twin tig jaar ingediend verzoek om gratie bij de gratie-adviescommissie thans in behandeling, waarbij behalve dr. Van Nieuwenhuyzen ook de voormalige lijf arts van Himmler, dr. Felix Kersten uit Stockholm door de justitie is gehoord. De eerste aanleiding tot deze behande ling vormt een op 12 September tot de minister van Justitie gericht schrijven van dr. Kersten. Hierin zegt deze, dat dr. Van Nieuwenhuyzen hem belang rijke inlichtingen heeft verschaft, waar door dr. Kersten door intensieve pogin gen bij Himmler heeft weten te voorko men, dat veel leed over de Nederlan ders gebracht werd. Dr. Kersten merkt op, dat de ver diensten van dr. Nieuwenhuyzen voor de Nederlandse zaak zeer groot zijn ge weest. Hij doet een beroep op de minis ter van Justitie dr. Van Nieuwenhuy zen voor begenadiging aan de Konin gin voor te dragen. Voorts heeft de Federatieve Raad van het voormalig verzet in Nederland besloten het gratieverzoek te steunen. Van de zijde van de familie van dr. Van Nieuwenhuizen vernamen wij, dat de kroongetuige bij de behandeling voor het bijzonder gerechtshof, prof. dr. J. G. G. Borst te Amsterdam, een schrijven heeft gericht tot prof. dr. G. E. Lange- meyer. waarin hij het gratieverzoek van dr. Van Nieuwenhuyzen eveneens steunt. Dr. Van Nieuwenhuyzen zou prof. Borst hebben geholpen de kamp reglementen te ontduiken. Hij zou er voorts telkens bij hem op hebben aan gedrongen zoveel medicamenten te ver schaffen als er te krijgen waren. Finan ciële bezwaren mochten daarbij niet gelden. Dr. Van Nieuwenhuyzen wilde ze persoonlijk betalen. Volgens verdere mededelingen van de twee zoons van dr. Van Nieuwen huyzen wordt het gratieverzoek ook door tal van andere intellectuelen, oud- gevangenen van het kamp Amersfoort, ondersteund, om. door mr. A. J. Feith. mr. H. F. Blaisse én de kinderarts dr. N. I. Hevbroek. allen te Amsterdam, die schriftelijk verklaard hebben van dr. Van Nieuwenhuyzen velerlei medewer king te hebben ontvangen. Advertentie Sint Nicolaas is dermate verheugd over de vriendelijke ontvangst, die de Nederlandse televisie hem Zaterdagmid dag j.l. in Amsterdam bereidde, dat hij voornemens is Vrijdag 5 December jong en oud van „kijkend" Nederland te ver rassen. Om vijf uur 's middags is er een speciale N.T.S.-uitzending voor de jeugd onder het motto „Vanmiddag spe len de kinderen de baas in de studio". Des avonds kwart over acht is er een Sinterklaas-programma voor de oude ren, waaraan behalve de Sint en zijn knechten Jan de Cler en Alexander-Poia medewerken Verschenen is het voorlopig verslag Jan de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer, over het ontwerp van tot wijziging van de Noodwet Kin- Terbijslag kleine zelfstandigen. Hieraan ls het volgende ontleend: Enige leden brengen in herinnering ®at zij, bij de behandeling in deze Kamer ra« het oorspronkelijke voorstel, tegen ftet toekennen van de kinderbijslagen ?an zelfstandige ondernemers bezwaar "ebben gemaakt. Men heeft thans bedenkingen tegen de *anvaarding door de Tweede Kamer van et amendement-Schilthuis c.s., waarbij alleen het bedrag van f 2400 verder verhoogd tot 2800, maar ook andere ^''Iragen zijn verhoogd. Hiermede is j}€r(ïer gegaan dan de door de regering e°°gde aanpassing. De aan het woord lJhde leden begrijpen niet dat de minis- *~r van Sociale Zaken en Volksgezond- l<* zich tenslotte toch bij het amende- ent-Schilthuis c.s. heeft neergelegd. Uen wit graag vernemen, aan welke Vp en het moet worden toegeschre- dradat het aanvankelijk geraamde be- ka Van 15 millioen tot f 3'A millioen a« Worden teruggebracht. Is dit hier- schLaar het Amsterdams Toneelgezel- aP ons mededeelt, zal de acteur Paul hipt op last van zün dokter voorlopig ■rt "hogen optreden. T'iemeyer, die in een ziekenhuis hioe verpleegd, zal dit Zaterdag a.s. ru«?en verlaten, maar zal nog een maand typvumoeten houden, alvorens hij zijn kzaamheden kan hervatten. aan toe te schrijven, dat de onder de wet vallende zelfstandige ondernemers in mindere mate aanleiding hebben ge vonden van de door de wet in uitzicht gestelde rechten gebruik te maken dan bij het ontwerp van de regeling was voorzien? Sommige leden zouden tegen het wets ontwerp, zoals het oorspronkelijk, bij de Tweede Kamer werd ingediend, geen overwegende bezwaren hebben, al blijven zij van gevoelen, dat de hier gevolgde methode van wetgeven niet juist is. De aanvaarding echter van het amendement- Schilthuis c.s. in de Tweede Kamer waardoor niet slechts het bedrag van de bijslag maar ook de inkomensgrens wordt verhoogd is oorzaak, dat het wetsont werp de instemming van deze leden niet heeft. (Van onze Haagse redactie) /ti dezelfde ruimte, waar nu de journalisten in Den Haag aan hun parlementair overzicht werken, huisde hon derd jaar geleden de toen jongste telg van de omvang rijke familie der P. T. T., de Herstelwerkplaats, die op 1 December 1852 het levenslicht aanschouwde. Door de instelling van de Rijkstelegraaf deed zich de behoefte ge voelen aan een eigen werkplaats, waar de benodigde reparaties konden worden uitgevoerd. Een Rijkscommissie achtte het wenselijk, dat deze herstelwerkplaats in of bij het departement van minister Thorbecke zou worden inge richt en zo begon de geschiedenis van de herstelwerk plaats met in totaal vijf man personeel in het gebouw van de Tweede Kamer. In de honderd jaar, dat deze dienst nu bestaat, heeft hij zich ontwikkeld tot een groot be drijf, waarin met inbegrip van de Magazijndienst en de Keuringsdienst diensten, die niet van de Werkplaats zijn te scheiden bijna duizend mensen werkzaam zijn. Monteur aan het werk aan een gelijkrichter. In 1883 moest de Herstelwerkplaats uitzien naar ander onderdak. De Tweede Kamer had meer ruimte nodig en had toen het oog laten vallen op de vertrek ken die door de Herstelwerkplaats wer den gebruikt. Een nieuw „home" werd gevonden in een gebouw in de Kazerne straat in Den Haag, dat eertijds als manege had dienst gedaan. Enige om liggende percelen konden worden aan gekocht en zo kon tegemoet worden ge komen aan de expansie-drang van de dienst, die zich toen reeds merkbaar deed gevoelen. In 1905 werden werk plaats en magazijn, tot die datum broe derlijk verenigd, van elkander geschei den en beide begonnen een zelfstandig bestaan. De werkzaamheden namen inmiddels steeds meer toe, hetgeen veroorzaakt werd door de steeds weer nieuwe tele- graafsystemen. die in ons land hun in trede deden. Toen in 1904 de Telegraaf- en Telefoonwet werd aangenomen, be tekende dit voor de Herstelwerkplaats wederom een verhoging van werkzaam- k - 7 Xa De gebouwen van de Centrale Werkplaats en van de magazijnen van de P. T. T. aan de Binckhorstlaan in Den Haag. heden, zo zelfs, dat vaak meer telefoon- dan telegraafmateriaal moest worden hersteld. Na de eerste wereldoorlog nam de technische ontwikkeling een grote vlucht en hiermee ging wederom ge paard een uitbreiding van het arbeids terrein waarop de dienst werkzaam was. Ook na de tweede wereldoorlog heeft zich een dergelijk verschijnsel voorge daan. Het reparatiewerk had zich enorm opgehoopt, daar centrales en andere communicatiemiddelen in vele plaatsen volledig waren verwoest. Ook toen had den zich wederom nieuwe technieken gemanifesteerd, hetgeen dus omschake ling betekende. Door de grote sprongen waarmee de dienst na de eerste wereldoorlog voor uit ging, moest men al spoedig uitzien naar een nieuw gebouw, waar de Her stelwerkplaats gecentraliseerd zou kunnen gaan werken. In 1918 kop men toen «n nieuw gebouw krijgen aan de Binckhorstlaan en hierdoor was het mogelijk de pakhuizen die her en dei- in de stad waren gehuurd, te ontrui men en alles in één gebouw onder te brengen. Een bezwaar was hierbij echter, dat het magazijn niet mee kon verhuizen en daardoor kwamen deze dienst en de werkplaats ver uit elkaar te liggen. Men heeft dit weten te on dervangen door op het bestaande ge bouw aan de Binckhorstlaan eenvou digweg een étage bij te plakken en het nadeel was hiermee verholpen. Toch bleek, dat ook deze ruimte spoe dig te klein werd, voor de gestaag door groeiende diensten. Een tweede gebouw verrees en thans is men druk bezig met de bouw van een vleugel, die tegen het eerste gebouw werd „aangeplakt". Als deze derde nieuwbouw in gebruik is genomen, zal de Centrale Werkplaats en de Magazijndienst in totaal de be schikking hebben over een werkruimte van totaal 20.000 m2. In het gebouwen complex is ook de Keuringsdienst onder gebracht, zodat deze drie diensten, dis steeds met elkaar te maken hebben, het nauwste contact hebben, dat maar mo gelijk i*. De werkzaamheden in de Centrale Werkplaats bestaan in hoofdzaak uit reparaties. Maar ook ontwikkelt men er zelf apparaten, die in hoofdzaak zijn bestemd voor de P. T. T. zelf. Ook wor den er opdrachten van particulieren aanvaard, zij het dan niet in grote mate de C. W. P. is uiteraard geen fabriek voor massa-artikelen zoals bijvoorbeeld een telefooncentrale voor een oorlogsinvalide, die blind was en beide handen miste. De man wilde dol graag weer in het arbeidsproces worden opgenomen en voor hem werd toen een speciale centrale gemaakt. Voor een patiënte in een ziekenhuis in Leiden werd een penciline-verstuiver gemaakt, die zo goed voldeed, dat de C. W. P prompt een aantal bestellingen kreeg van artsen, die een dergelijke verstui ver wilden hebben. Op het moment zijn twee ingenieurs bezig met het bouwen van een helicoptèreeen vliegtuigtype, waarvoor de P. T. T. grote belangstel ling heeft. Het personeel, dat in de Centrale Werkplaats werkzaam is, wordt in hoofdzaak van de ambachtsscholen aan getrokken. Zij worden dan op leerling- contract aangesteld en zijn dan ver plicht om avondonderwijs te volgen. Hebben zij deze cursus doorlopen, dan krijgen de leerlingen, die dan monteur zwakstroom zijn, in het eigen gebouw een specialisten-opleiding, waarna zü examen kunnen doen voor monteur van de P. T. T. Een en ander gebeurt zó ge degen, dat de mensen 21 jaar oud zijn, voordat zij hun volledige opleiding ach ter de rug hebben. Het eeuwfeest van de Centrale Werkplaats en de Magazijndienst zal in eigen kring worden gevierd met een cabaretprogramma. Tegelijkertijd met dit honderdjarig bestaan viert de direc teur van de C. W. P„ de hoofdinge nieur H. J. Wessels, zijn veertigjarig ambtsjubileum. AMSTERDAM Bevorderd tot doctor m de wis- en natuurk. op proefschrift: „Ge ologie de la region du tenda septem- trional (Corsei J. C. Stam. geb. te As sendelft. Cand wis- en natuurk mej. Ph. C Hageman G. Groot, A. P. v. Overbeke en Hirsch (Amsterdam): doctoraal Duits de heer H. Klijn (Gorinchem): cand. psy chologie mej. E. Govers (Amsterdam). AMSTERDAM Doctoraal Engels de heren J. Brouwer, Amsterdam en M. Ver burg. Alphen a. d. Rijn: Doctoraal economie J. v. d. Lee, Amsterdam. AMSTERDAM Bevorderd tot arts mevr. A LuykenOzolins, mej. J. Peeters, mej. E. Brongers en A. Imkamp (Amster dam): artsex. Ie ged. mej. C. Pottjewijó, R. Henarix, J. v. Esser, F. Kamermans, Amsterdam. J. Maas Haarlem, D. Bot, Wonneer, G. v. Dolder, Hilversum AMSTERDAM (V.U.) - C. Schoemakers, Rotterdam: G. Heersink, Aalten en G Veenhuizen (Arnhem). DEN HAAG (Wiskunde MO. K 1) K. Buisman, Hengelo (O A. de Kort, Voor schoten. DEN HAAG (Wiskunde M. O. K. I.) - A. Prins. Groningen. LEIDEN Wis- en natuurk. (E)H. Schuurman, Oegstgeest; H. van Brummen, Ede: idem (K) J. Lycklame. Hillegom en mej. M Erlee. Leiden; doctoraal scheikun de mej. N. Binnendijk. Leiden. In de examenuitslagen van 21 November is abusievelijk opgegeven „cand. Godgel. mej. C. F. A. Grandberg Driebergen", .dit moet zijn mej. L. F. A. Granberg te Drie bergen. LEIDEN Doctoraal Ned. recht: C. Rei gersman. Haarlem en mej. F. Zaman, Sneek. Doctoraal geschiedenis J. v. Stra len. Leiden. ROTTERDAM Klinisch Hoger On derwijs. Semi-artsex.: J. Biert, Capelle a. d. IJssel: D. Bolk, Almelo; H. Grif fioen, Amsterdam en J. L. de Jongste. Rotterdam. Artsex.: mevr. E. Tettelaar van Huizen, Amsterdam: J. Dogterom, Lekkerkerk; H. C. Rietdijk, Rotterdam; H. B. Smalbraak, Den Haag en J. Teke- lenburg, Utrecht. ROTTERDAM Cand. econ. wetensch. H. van Hasselt. Den Haag. J. Mottier, Rotterdam, H. Cozijnsen. Rotterdam, W. Maane. Rijswijk, J. Starrenburg, Leidschen- dam, A. Gerards, Rotterdam en F. Kruize, Voorburg. Doctoraal. Th. Hoogslag, Rot terdam en A. Munter, Amsterdam. c De uitgeverij „De Cantecleer" te Utrecht heeft voor de Sint Nicolaasvie- ring enige goedverzorgde, rijk-geillus- treerde en voor kinderen in prettig aan sprekende taal geschreven boeken het licht doen zien. „Nog eventjes. Klaas Vaak" is een kleutervertelsel boek van Marian Hesper-Sint, met teke ningen van Rie Kooyman. Het door de kleuter (3 tot 7 jaar) altijd weer gewaar deerde kettingverhaal kreeg een ruime plaats. Spelletjes, liedjes, versjes en een zangspel nemen een deel van de 150 bladzijden in beslag; het andere bestaat voornamelijk uit sprookjes, die ouderen ook niet zullen versmaden. Miep van der Velde schreef een boekje onder de titel „K aarsjes voor Kerstmi s", met tekeningen van Goe- ting en een voorwoord van Antoon Coo- len. Deze noemt de wonderbaarlijke ge schiedenissen. die zich in dit boek rond Kerstmis afspelen van een innige, lieve dichterlijkheid, eenvoudig vroom en warm. Men zal het met deze uitspraak eens zijn, wanneer men het verhaal leest over de dieren, die altiid bij het Kindje mochten blijven of de Kerstreis van Erik- Het boek besluit met acht Kerst liedjes. tekst en muziek, waardoor het nog méér waarde heeft gekregen. In zakformaat verschenen tenslotte bij „Cantecleer" „Een huisje vo 1", versjes voor 5-8 jarigen en „Kom je op schoot", versjes voor kleuters, beiden van Marian Hesper-Sint en met tekeningen van Tineke v. d. Weyer. Zeer verzorgde uitgaven. v. W. De paters Norbertijnen te Heeswijk hebben een kleurboek voor de Missie, onder de titel „Wie doet -er mee?" het licht doen zien. Broeder Miguel te Maastricht tekende de prenten. Er is een wedstijjd aan verbonden, waar de onder wijzers meer van weten. Nadat verleden jaar het door het Initiatiefcomité Apeldoorn (I.C.A.) ge organiseerde zomeravondspel „Midzo- meravond-opera „Fantasie", onder regie van Karei Briels, met een tekort van circa f 60.000 was afgesloten, hadden enige crediteuren, hoewel hun vanwege het bestuur van het IC.A. een schik king was voorgesteld, het faillissement van deze stichting aangevraagd. Nadat dit faillissement kort geleden is beëin digd met een uitkering van ongeveer zes procent aan de crediteuren, heeft de Apeldoornse gemeenteraad thans zijn goedkeuring gehecht aan een be sluit van het bestuur der Stichting Vreemdelingen- en Cultuurcentrum Apeldoorn om een bedrag van f 19.726 aan het kapitaal dezer stichting vier jaar geleden gevormd door een restan tenoverschot ad f 100.000 van de tentoonstelling „Bloemen in Berg en Bos" te onttrekken ter gedeeltelijke betaling van de schuldeisers van het I.C.A. Deze zullen, voorzover zij des tijds bereid waren in een minnelijke schikking te treden, thans ieder een zodanig bedrag ontvangen, dat daarna 73y, pet. van ieders vordering zal zijn voldaan. Advertentie Stevige 14 kar. gouden kast, 168.- anti-magnetisch. 15 steens Ancre Z//J/ \\\m\\\w Voor het Amsterdams gerechtshof heeft Donderdag de procureur-generaal, mr. W. P. Bakhoven, een gevangenisstraf van twee maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar geëist tegen de 48-jarige reclame-adviseur L. H. uit Amsterdam, wegens het berijden van zijn wagen onder zodanige invloed van sterke drank, dat hij niet in staat moest worden geacht het motorrijtuig naar behoren te besturen. In eerste in stantie heeft de rechtbank deze ver dachte dezelfde straf opgelegd, zodat de eis van de procureur bevestiging van dit vonnis luidde. Ter zitting hebben twee agenten uit Naarden en een particuliere automobilist uit Huizen, die één der agenten in zijn wagen had opgenomen, uitvoerig ver teld, hoe de verdachte weigerde te stoppen en hoe zij hem slechts door middel van revolverschoten na een kilo meterslange achtervolging over de rijks weg tussen Amersfoort en Amsterdam dichtbij Muiden tot staan hadden kun nen brengen. Reeds voor Baarn was het een andere automobilist opgevallen, hoe gevaarlijk verdachte met zijn wagen over de weg van de ene berm naar de andere zeilde, telkens recht op tegenliggers inreed, als of hij „door een magneet naar hen toe werd getrokken" en dan op het aller laatste ogenblik naar rechts uitweek. Deze automobilist waarschuwde daarop telefonisch de politie te Naarden, die zich met een jeep langs de kant opstel de, teneinde de verdachte aan te hou den. Dit gelukte echter niet. Verdachte reed in volle vaart door, hoewel één der agenten trachtte hem met een rode lan taarn, die hij op en neer bewoog, tot staan te brengen. Vlak daarachter reed een verzeke ringsinspecteur uit Huizen, die wel stopte. De agent stapte in en zette de achtervolging in. Intussen was de andere agent in de jeep de verdachte reed» achterna gegaan. Nadat verdachte de hem gepasseerde jeep opnieuw voorbij was gezeild, achtte de agent in de particuliere wagen de tjjd gekomen om zich van zjjn vuurwapen te bedienen. Hij loste drie schoten, waarvan er één door het achterruitje rakelings tussen de hoofden van verdachte en zijn medepassagier door het spiegeltje ver brijzelde en een ander de rechtervoor band doorboorde. Dit had verdachte, die in de berm belandde, tot stilstaan ge dwongen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5