m Wederom activiteit bij Cinetone SINT NICOLAAS een groot heilige DE EEUW DER WONDEREN s c Twaalf jaar voor moord op meisje i DE VLIEGENDE SCHOTEL Een St. Nicolaas-verrassing Een verzoek per luchtpost O A R No» 4 VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 PAGINA 9 „Buurmans buurman Veilingomzetten hoger in Noord-Holland Goed jaar voor tuinbouw Kolendampvergiftiging eist dode De organisatievorm van de A.V.R.O. Verschoningsrecht voor journalisten Nota van minister Donker op komst Ramp „Koningin Juliana voor Raad v. d. Luchtvaart De gearresteerde Indonesiërs Dinsdag interpellatie- Gortzak Algem. vergadering van het „Centraal Bureau" Rede van oud-minister L. Neher Woerdense moordzaak Verdachten blijven in bewaring Winkeliersvereniging chartert helicopter Eerste Japanse ambassadeur na de oorlog a m Prachtig Weens-rad, van meccano gemaakt n. Hoorde wind waait door de bomen Opheffing rantsoenering stookolie De nieuwe schachten van staatsmijn Beatrix Minimum-garantieregeling voor D.U.W.-arbeiders Zweedse Lutheranen willen diplomatiek contact met Vaticaan ■*y S -1 In het „King George V"-dok te Southampton ligt de Cunard Liner „Queen Mary" Voor de jaarlijkse „grote beurt". Dit geweldige schip, eens draagster van de ••blauwe wimpel", onderhoudt een passagiersdienst op de Verenigde Staten. Zelfs als het meert aan een van de kaden in de haven van New York, waar de grootste Zeeschepen ter wereld bij tijd en wijle een ligplaats hebben, valt dit majestueuze schip op door zijn grootte. (Van onze verslaggever) De grote studio van Duivendrecht; een stukje décor, ettelijke lampen, heen en weer dravende technici, een auteur, die tot vervelens toe zijn vrouw door de telefoon vertelt dat er een brandje is gewees een camera, een microfoon en last but not least een regisseur. M.a.w. er wordt weer gefilmd in de Cinetone. Het is nog wel niet zo lang geleden dat een Duitse groep er opna men maakte voor „Türme des Schwei- gens"- het is nog maar heel kori; gele den dat er aan de Nederlandse film „Sterren stralen overal" gewerkt werd, de première van deze film laat niet lang meer op zich wachten, en thans is sen, uiteraard iets kleinere, ploeg in de tveer om epn kort wervingsfilmpje voor de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking te maken. Het zij" mensen Van de Carillon-film uit Den Haag- Ted de Wit regisseert, Leonard Huizin- ga heeft het scenario geschreven. Ger Raucamp staat aan de camera. Het ivord+ een filmnie van vijftien minuten, dat ook in de binscoop-nrogramma's Vertoond zal worden. Waarsch'"iPik half December al. „Buurmans buur man" is titel. Het verhaaltje is snel verteld. Ken meneer, die niets van be- Volgens het verslag over 1951/52 van fle provinciale commissie uit de veilin gen In Noord-Holiand wordt geconsta teerd, dat het een goed tuinbouwwaar is geweest. De omzet bedroeg 63 mil- 'ioen, dat is 16 miliioen meer dan in het vorige verslagjaar. De export van bewaarkool bedroeg in het tijdvak van 1 Jan. tot 1 Juli 1952 45.000 ton tegen 27.000 in dezelfde pe riode van 1951. Duitsland en België Waren de voornaamste afnemers1; ver der Engeland, Frankrijk, Amerika en Italië en voor het eerst Zwitserland Bovendien wordt een regelmatige ex- Port van kool naar de V.S. niet onmo gelijk geacht, vooral wanneer de stoom vaartlijnen de hoge vracht wat zouden Vóllen verlagen. De export van vroege aardappelen had weinig te betekenen an bedroeg slechts 1600 ton tegen 6000 ion in het vorige jaar. Over het algemeen werden er veel minder producten doorgedraaid dan Vorige jaren, behalve spinazie. De min dere doordraai van andere producten Was veelal een geval van teeltbeper- king. Het aanbod van groenten was kleiner dan in 1950 De hogere omzetcijfers zijn het gevolg geweest van de goede prij- 2en, die bijna voor alle producten wer den gemaakt. Door de mindere oogst in het buiten land had de afzet van fruit een zeer kunstig verloop. De centrale sortering ,van de fruitveilingen beliep 4 miliioen kg. De 64-jarige G. v. 1. uit de Meloen- straat in Den Haag is Woensdag in het ?ickenhuis aan de Zuidwai overleden. Pinsdag was hij met zijn echtgenote in bewusteloze toestand, veroorzaakt door kolendampvergiftiging, naar het zieken huis Zuidwai vervoerd. De toestand van mevr. v. I. is thans redelijk. I Prof. mr. Ph. A. N. Houwing, hoog waar aan de Handelshogeschool te Rotterdam, prof. mr. M. H. Bre-,stein, jjogleraar aan de Gemeente Universi- |'t te Amsterdam .en prof. mi. J. H Wokhuis, hoogleraar aan de Rijksun - -fsiteit te Groningen, zullen op ver- scherming burgerbevolking wil weten, krijgt van een andere meneer, die er alles van weet, aanschouwelijk onder richt in hetgeen de Stichting doet Van daar de opnamen .n Den Bosch, m.m-v brandweer en politie, in de Stafschool te Barneveld en in Den Haag, m.m.v. de E.HB.O. Enfin, het slot van het liedje is. dat de meneer het nu ook weet en ook de helm opzet. De bedoe ling is dat de bioscoopbezoeker dit na het zien van het filmpje ook doet. D.w.z. niet meteen die helm opzet, maar het voornemen maakt zich daad werkelijk" voor de Bescherming Bevol king te gaan interesseren. Mr. Kortenhorst heeft gisteren in de vergadering der Tweede Kamer mede gedeeld, dat de minister van Justitie zich voorstelt ter behandeling van het verschoningsrecht voor journalisten welke kwestie bij motie van mr. Van Rijckevorse! aan dg orde is gesteld een nota het licht te doen zien. Deze nota zal over ongeveer een maand bij de Kamer in bespreking kunnen ko men. De behandeling van de motie-Van Rijckevorse] is tot die gelegenheid uit gesteld. Woensdag 3 December zal de Raad voor de Luchtvaart in openbare zitting het ongeval behandelen, dat het K.L.M vliegtuig, de DC 6, „Koningin Juliana' overkomen is op 22 Maart j.l- nabij Frankfort in Duitsland. Als getuige is opgeroepen een van de beide overlevenden, mej. A. J. G. Gau- tier, stewardess bij de K.L.M. Zoals be kend zijn 45 personen bij de ramp om gekomen. Als deskundigen worden ge boord de heren A. G. Ekels, youtechef vliegbedrijf K.L.M. Afrika-routes en drs. G. A. Lenstra, hoofd van de meteoro logische dienst voor de burgerluchtvaart, en als getuige-deskundige de chef van het vliegbedrijf der K.L.M., de heer A. D. Snitselaar. De Bredase rechtbank heeft de 29- jarige Tilburger J. de W. veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering. Te gen hem was vijftien jaar en ter be schikkingstelling geëist. De W. heeft op 31 Maart te Biest- Houtakker (N.-B.) het 19-jarige Hilva- renbeekse meisje Liesje van Breda overvallen en gedood. (Van cnze parlementaire redacteur a.i.) De heer Gortzak (CPN) heeft gister middag van de Tweede Kamer verlof gekregen om Dinsdag een interpellatie te houden over de arrestatie van twee Indonesische (communistische) staats burgers, die sinds enige tijd in ons land verblijven. De comm. woordvoerder uitte beden- kingèn tegen de omstandigheid dat zijn interpellatie eerst volgende week aan de orde komt, terwijl naar hij meende te weten de betrokkenen reeds Vrijdag met de „Willem Ruys" naar hun land zouden terugkeren. Mr. Korfenhorst heeft hem in ant woord hierop echter voorgehouden dat, zo de minister van Justitie zich door de argumenten van de heer Gortzak zou laten overtuigen, deze bewindsman de beide heren alsnog de gelegenheid zou kunnen geven van boord af te gaan en terug te keren naar Nederland! Het verbondsbestuur van de Eenheids vakcentrale heeft een schrijven gericht tot de minister van Justitie, waarin het zegt met grote verontwaardiging kennis genomen te hebben van de arrestatie van twee Indonesische burgers. Het be schouwt deze maatregel als een ernstig gevaar voor de vreedzame betrekkingen tussen de volkeren van Nederland en Indonesië Het blad „Abadi" zegt, dat de arresta tie van Sunito en Go Gien Tjwan, als mede het niet toelaten in Nederland van Aidit en Njoto, niet te veel protesten van de zijde van Indonesië behoeven te ontlokken. Elke souvereine staat heeft het recht een buitenlander uit te wijzen. „Abad'i" betoogt, dat men zich niet dient te beroepen op de bijzondere verdragen van de R T.C, „omdat wij die willen af schaffen en de Unie willen opheffen". Het blad verwacht echter van de Indo nesische regering, dat zij gebruik zal maken v.an haar rechten om op basis van reciprociteit represailles te nemen, Donderdag 11 December a.s. houdt de Nationale Coöperatieve Aan- en Ver- koopvereniging voor de Landbouw ..Cen traal Bureau" G A. te Rotterdam haai algemene vergadering in Krasnapolsky te Amsterdam onder voorzitterschap van de heer H. D. Louwes. Oud-minister L Neher, directeur-generaal der PTT, zal een rede houden: „Heeft het moderne doelmatigheidsstreven ook zin voor de middel- en kleinbedrijven?" Gistermorgen zijn de beide mannen, die naar. aanleiding van de moord op de Woerdense politieagent Van Eek zijn gearresteerd, D. van H. uit Oudewater en K. V uit Woerden, voor de officier van Justitie geleid. Er zijn termen aan wezig gevonden hen in verzekerde be- Xvaring te houden. (Van onze verslaggever) Heden zal op Schiphol een Belgische helicopter arriveren, welke door een winkeliersvereniging te Dokkum is ge charterd voor een bezoek van St. Nico- laas aan deze stad en enige andere Friese steden. St. Nicolaas zal Zaterdag middag om twaalf uur op Schiphol 'n de helicopter opstijgen en dan een be zoek brengen aan Dokkum. Harlingen, Heerenveen en Steenwijk. De televisie zal zorgen dat geheel Nederland dit mo derne avontuur van een historische li- guur zal kunnen zien. I *0i :.®k van het A.V.R.O.-bestuur advies rengen over de vraag welke orga- q'Satievorm vooi deze radiovereniging tC meest geëigende is en welke dt- chten van haar leden behoren te zijn De eerste Japanse ,iambassadeur in Ne derland na de oor log, de heer Oka- mato, is gisteren in ons land aangeko men. Hij arriveerde gistermorgen in ge zelschap van zijn echtgenote en doch ter op Schiphol waarna hij spoedig naar Den Haag ver trok. tlinnenkorl zal hij zijn geloofs brieven aan H. M de Koningin aan bieden. '•y&sA St. Nicolaasvriend van de kinderen In de tweede helft van de i roeien. Het woord van Bisschop J lnnf/ln V»/-v4- MlflftlolC! IIIOC Vl 1 1 VJ +Q rV» «5 f» Vl 1 Ct derde eeuw leefde er in het stadje Patara, in Klein-Azië, een godvruchtig echtpaar. Ja renlang had het de goede God om een zoon gebeden. Einde lijk verhoorde God hun gebed. Hij schonk hun een zoon! Zii noemden hem Nicolaas. Helaas, ziin vader en moeder zouden niet lang hun vreugde aan hem beleven. De vreselijke pestziekte trof hen; in één slag verloor Nicolaas zijn goede ouders. Gelukkig had Nicolaas ln zijn oom, de bisschop van Mv- ra, een goede en vaderlijke beschermer. Hij nam de ver dere verzorging van de jonge Nicolaas op zich en'stelde hem in staat voor priester te stu deren. Al heel gauw bleek hoe veel Nicolaas van zijn mede mensen hield en hoeveel hij voor hen over had. Van de vele rijkdommen, die hij van vader en moeder geërfd had, wilde hij niets voor zich zelf behou den. Alles bestemde hij voor de armen. Tot driemaal toe, zo vertelt ons een verhaal, liet Ni colaas bij een inwoner van zijn stad een beurs met geld naar binnen rollen, om daardoor te bereiken, dat de dochters van die man een goed huwelijk kon den sluiten. Dg vrijgevigheid van Nicolaas was weldra overal bekend, omdat hij altijd vrien delijk en hartelijk was. Maar Nicolaas zocht de eer der mensen niet. Integendeel, hij ontvluchtte ze. Hij maakte een zeereis naar Europa en Afrika. Ook op die reis viel zijn goedheid op. Hij verrichtte zelfs enige wonderen: een storm bedaarde op zijn gebed en een matroos, die uit de mast van het schip viel en dood bleef liggen werd door de voorspraak van Nicolaas weer ten leven op gewekt. Toen de oude bisschop van Myra stierf wenste men de jon ge Nicolaas tot zijn opvolger De nederige priester verzette zich tegen deze uitverkiezing, maar tevergeefs. Nicolaas moest bisschop worden. Groot is het werk van Bis schop Nicolaas geweest. Nu kon den meer mensen van zijn lief de en goedheid profiteren: nu werden nog meer mensen in staat gesteld het prachtige voor beeld van Bisschop Nicolaas na te volgen. Een grote bloei van de Katholieke Kerk in Klein- Az'ë was er het gevolg van. Dat ondervonden de Romei nen, die ook in deze gebieden het Christendom wilden uit- Nicolaas was hun te machtig. Hun pogingen om de christenen tot afval te brengen hadden geen succes. Als die Romeinen gedurfd hadden zouden ze Bis schop Nicolaas gedood hebben Maar ze vreesden te zeer de woede van het volk. Daarom namen de Romeinen Bisschop Nicolaas alleen maar gevan gen en geselden hem. Met nog groter eerbied ont vingen de christenen hun bis schop, toen hij uit de gevan genschap weerkeerde. Bisschop Nicolaas was ook een geleerde en een goed spreker. Op de 6e Dec. van het jaar 342 is de heilige Nicolaas ge storven. Hij werd in het stadje Myra begraven. Toen de Turken deze stad verwoestten, heb ben enige kooplieden kaans gezien het overschot van dc H. Nicolaas uit de handen van die vernielers te redden. De koop lieden hebben het de zee over gevoerd naar het stadje Bari in Italië. In de grote Basiliek van Bari rusten thans de beende ren van de H. Nicolaas in een zilveren schrijn, terwijl boven de altaartombe het beeld van de heilige in volledige bis schopskleding geplaatst is. Jaarlijks trekken duizenden pelgrims naar het bedevaarts oord Bari, om daar de heilige Nicolaas te eren Nicolaas' voorbeeld blijft le ven onder de mensen. Ieder jaar opnieuw zijn er omtrent zijn sterfdag heel velen, die net als Sint Nicolaas hun ga ven aan armen en kinderen schenken. Ook nu nog leeft Sint Nicolaas op deze wereld! 'Mmuli (Slot van wereld-geschiedenis) Niemand had zich ooit in verbinding kunnen stellen met iemand die ver weg was, vóór dat de telegraaf Was uitgevon den. De telegraaf maakt een klikkend geluid. De electrici- teit vliegt door een draad van de ene plaats naar een andere, die heel ver weg kan zijn. Als je op een knop drukt aan deze kant van de draad, verbreek je de electrische stroom, die er door gaat, en geeft het instru ment aan de andere kant een tik. Een korte tik wordt een punt genoemd, en een lange een streep. Deze punten en strepen komen in de plaats van -<e letters van het alfabet, zo dat je een boodschap kunt «Dellen in punten en strepen. A is punt-streep B is streep-punt- punt-punt E is punt H ispunt-punt- punt-punt T is streep. Een Amerikaanse schilder, Morse geheten, vond het won derlijke intrument, waarmee die woorden en strepen ge maakt kunnen worden, uit.' Hij maakte in zijn land de eerst» telegraaflijn tussen Baltimore en Washington. Een onderwijzer, een zekere Bell, was aan het proberen, of hij een manier kon vinden, om dove kinderen toch te laten horen, en zo vond hij de tele foon uit. Naar hem spreken •ve nog nog van opbellen. De telefoon brengt woorden over, zoals de telegraaf ze tikt. Vele dingen van dagelijks ge bruik zijn door verschillende mensen bij gedeelten uitge vonden. Allerlei mensen waren aan het zoeken naar een ma nier, om een machine door middel van electriciteit te la ten lopen. Daaruit kwam de electrische motor voort. Daar- na bedachten anderen een motor te doen lopen door gas le laten ontploffen. Daaruit ontstond de motor, die voor ift! Poppenmoedertje Wëlk..„.eenfe wilde -gedachten' werden reeds geopperd dog} hen, die zich bezig houden mét -het vraagstuk „Vliegende Scho tel". Zij werden bijna dagelijks aezien boven Amerika, boven Frankrijk, Zweden en Neden. land, bovennu ja, laten wij maar zeggen, boven de gehele' wereld. Volgens velen kwamen zij van Mars. volgens anderen van nög verder: doch niemand wist er, tot voor kort, het ware van. Totdattotdat, ons het zo eenvoudige nieuws, dat een antwoord op alle „vliegende schotel-vragen" was, bereikte: geen „Marsmannen" noch an dere „planeet-wezens" hadden iets met de vliegende schotel ti maken. Wij verzekeren U, dal hieromtrent geen enkele twij fel meer kan bestaan, omdat wij dat, wat wij uit de mond van de secretaris van Sint Ni colaas uit het hoofdkwartier nabij Madrid hebben verno men, reeds hebben bewezen. Piet verklaarde ons in een telefoongesprek, dat hij ons, als eersten het geheim zou ver klappen. De vliegende schotel, zei Piet, was het laatste doo» de Sint zélf ontworpen ver voermiddel voor lange afstan den. Wij snakten naar adem „de Sint?" zeiden wij, ,,'t is waar, deze man is in weer wil van zijn lange baard - eeuwig jong. maar dit? Kun nen wii nog zoiets van hem verwachten?" „Ja", verklaarde Piet, „U begrijpt, ieder jaar weer zo'n lange reis van Span je naar Nederland is ook niet alles. Altijd was er iets, de stoomboot liep bijna op een zeemijn. zijn auto slipte omdat hij 'n lekke band kreeg door een spijkertje, éénmaal viel zijn vliegtuig naar beneden, zodat Sint zich per parachute moest redden, en de helicopter was voor dc Goedheiligman te toch tig. De vliegende schotel was dus het enige, en hij ontwierp er een." Wij begrepen het nog steeds niet. „Maar die schotels van deze zomer dan, van wie waren die?" „O", was het ant woord, „dat waren wij. er moesten toch proefvluchten worden gemaakt? De vliegende schotel zal de Sint dus", zei Piet, „op veilige nooit stortte er één neer en vlugge wijze naar Nederland brengen. Kijk deze maand goed naar 'hem uit, enverklap zijn geheim niet." Toen hing bij de tele- foonhaak op. „Niet verklappen", zeiden wij, „de grootste St. Nicolaas- verrassing van het jaar nie* verklappen?" Dat was niet mo gelijk! Wij namen maatregelen en toen de Sint een dezer dagen per vliegende schotel boven Nederland verscheen, wist een onzer medewerkers hem te fotograferen. De Sint is „ergens in Nederland" veilig geland en begint zijn rondgang door ons land. „Hier is een brief per lucht post uit Amsterdam, Heer. Daar is zeker haast bij." „Maak hem maar open, Pie- tro en lees even voor." „Beste Sint Nicolaas. U zult wel vreemd opkijken, als U deze brief per luchtpost ontvangt. Maar ik moet het wel zo doen, want anders is het misschien te 'laat. Misschien lacht U ook wel om mijn ver zoek. Want ik heb U iets heel bijzonders te vragen. Verleden jaar heb ik een heel leuk wit ooesje gekregen. Het heet net als ik, Mies. U vindt het mis schien gek, maar ik houd erg veel van dat pr-esje. De mensen vinden het allemaal een leuk oeest. En zo mooi is het! Hele maal wit! Geen enkel vlekje zit er op. Maar nu is er iets ergs gebeurd. Op een middag, toen ik uit school kwas, was Mies automobielen gebruikt wordt Electrische lampen, zoals wij die binnenshuis gebruiken, s'erden uitgevonden door Edi son. Hij was een arme jongen, die couranten .en tijdschriften verkocht op een trein. Edison vond vele dingen uit in ver band met de fonograaf en de film. Duizenden mensen, die in vorige eeuwen leefden, hebben geprobeerd te vliegen en ze faalden. Millioenen mensen hebben gezegd, dat vliegen on mogelijk was, en dat het krankzinnig zou zijn, het te proberen. Eindelijk, na jaren van in spanning en duizenoen proef nemingen, volbrachten twee Amerikanen. de gebroeders Wright het onmogelijke, ze vonden een vliegtuig uit, en vlogen! Een Italiaan, Marconi, vond de radio uit en na hen hebben anderen nog wonder baarlijker ontdekkingen ge daan. Het leven gaat sneller en ls meer opwindend; maar het is ook moeilijker en gevaarlijker. weg! Ik heb geroepen en ge zocht maar Mies was nergens meer te zien. Ik heb bij al de buren van de straat gevraagd. Maar niemand had ir .Jn witte poesje gezien. Ze vonden het allemaal jammer, dat het poes je weg was. Kn ik vind het verschrikkelijk! Ik durf het haast niet te zeggen: maar ik heb er zelfs even om gehuild. U begriipt nu zeker al een beetje, wat ik vragen wil. Uw knechten rijden nu overal rond. Ze gaan over de daken, om aan de schoorstenen te luisteren, hoe de kinderen in huls zijn. Nu wou ik vragen: Mogen Uw knechten, als zij bii ons in de buurt zijn, eens uitkijken, of ze mijn wit poesje zien? Ik zou erg blij ziin, als ik het terug kreeg. Misschien zwerft het r.og wel ergens rond; dan zal het vast wel verschrikkelijke honger hebben. Ik hoef van het jaar heus niets te hebben; U mag mijn cadeautjes gerust aan een ander kind gever. Maar ik zou dolgraag mijn poesje terug heb ben!" He he, dat was eer lange brief. De knecht had er een droce kee! van gekregen. Een beetje lachend keek hij de Sint aan. „Dat is al een heel bijzondere brief!" zei die. „Ik geloof niet, dat een van de kinderen ooit zoiets gevraagd heeft." „Maar die Mies schnnt wel een lief meisje te zijn", vond Pietro. „Dat is ze zeker!zei Sint da delijk. „Een kind dat veel van dieren houdt en er goed voor ia. is altijd een goed kind. En daarom. Pietro, we moeten hier iets aan doen. No+eer de straat, waar dat meisje in Amsterdam woont. Een van de knechten moet naar dat poesje uitkijken. En liefst zou gauw mogelijk." „Dat kan heer. Vanavond ver trekt het eerste vliegtuig voor Amsterdam. We kunnen een extra knecht meegeven." „Goed zo! Ik hoop. dat we het meisje blij kunnen rrrken. Zijn er nog meer brieven?" „O ja Heer! Nog honderden." Dan gaan we weer verder. 6 December moeten alle kinderen weten, dat de grote Kinder vriend nog leeft (Wordt vervolgd) Aankomst van St.' Nicolaas per vliegende schotel Hoor de wind waait door de bomen. Hier in huis zelfs waait de vrind, Zou de goede Sint wel komen, Nu hit 't weer zo lelijk vindt. Ja hij rijdt in donk're nachten, Op zijn paardje, o zo snel, Als hij wist hoe wij hem wachtten, Ja gewis, dan kwam hij wel. Hoort, wie klopt daar. kind'ren, Hoort, wie tikt daar zachtjes tegen 't raam 't Is een vreemd'ling zeker, Die verdwaald is zeker, Doe eens open en vraag naar zijn naam, St. Nicolaas, Sint Nicolaas, breng ons vanavond een bezoek. En strooi ons wat lekkers, in d'een of and're hoek. „Stoute kind'ren", zegt hij, „Krijgen knorren", zegt hij, „Of een zakje", zegt hij. „Met wat zout". „Want je weet wel", zegt hij, „Dat Sint Niklaas", zegt hij, „Van die stoute kind'ren niet veel houdt". St. Nicolaas, Sint Nicolaas, breng ons vanavond een bezoek, En itreoi ons wat lekkers, in d'een of and're hoek. Blijkens een beKendmaking van de di recteur van het Rijksbureau voor aard olieproducten in de Nederlandse Staats courant van vandaag wordt met ingang van morgen, 28 November, de rantsoene ring van stookolie, middelzware stookolie er» zware stookolie opgeheven. Cepjffhi op» (Van onze correspondent) Op het terrein „De Meinweg" te Vlodrop-Herkenbosch zijn de grond- onderzoekingen begonnen teneinde te bepalen waar' de schachten van de nieuwe staatsmijn' Beatrix zullen ko men. Een nocdzakelijke verkennings boring zal spoedig worden opgedragen. Van het resultaat van deze boring zal afhangen, welke methode bij het op diepen der schachten toegepast zal worden. Om dit terrein vol bossen en heide te ontsluiten worden de nieuw- aangelegde toegangswegen verhard en verbreed. Ook zijn intussen voorberei dingen getroffen voor de water- en electriciteitsvoorziening. De heer Sem Dresden heeft bedankt els directeur van het bureau der stich- tmg „Jeugd en Muziek". De heer Dresden heeft medegedeeld, dat hij dit besluit heeft genomen uit „technisch-organisatorische overwegin gen". Deze winter zal voor D.U.W.-arbei ders weer een garantieregeling voor minimumloon gelden om te voorkomen, dat het loon van deze arbeiders te sterk daalt door kortere werktijden en „on werkbaar weer." De regeling van de vorige jaren voldeed minder goed voor de arbeiders, die door een hogere pres tatie tot accoord-overschrijding kwamen. Thans zal de accoord-overschrijding bij de vaststelling van het minimumloon buiten beschouwing worden gelaten, zo dat ook in een week met veel regen uren de mogelijkheid bestaat de daling van het weekinkomen te beperken. De regeling is 24 November in werking ge treden en zal gelden tot en met 2 Mei 1953. De Nèd. Scheepshypotheekbank gaat tot een beperkt bedrag over tot beschikbaarstelling van 4 pet. pandbrie ven in srakken van f 1000 en f 500. De koers van uitgifte bedraagt 95 pet. In Lutherse kringen in Zweden wordt momenteel druk het vraagstuk bespro ken van het vestigen ener diplomatieke missie by de H. Stoel. Het aantal Katho lieken in Zweden is sinds 1946 mede door immigratie uit de Baltische lan den verviervoudigd. Sinds Januari van dit jaar is een nieuwe kerkwet van kracht, waarbij aan ieder staatsburger vrijheid van godsdienst wordt verleend. Het officiële Lutherse kerkblad „Var Kyrka" heeft nu aangedrongen op be tere betrekkingen met het Katholicisme en vooral op een diplomatieke vertegen woordiging bij het Vaticaian. VATICAANSTAD Mgr. Feltin, aartsbisschop van Parijs is benoemd tot ere-Groot-Prior voor Frankrijk van de Orde van het H. Graf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 9