SURINAME zal Statuut een faire kans geven Mogelijkheid voor zelfbeschik kingsrecht open gehouden Willekeur Sint Nicolaas een middag op bezoek Bij de kinderen der werkers in ons dagbladbedrijf Oud-SS-ers en NSB-ers demonstreren ^Bcnara, Dusig, Kanip, Anbue Optrekken Middengroepen mag niet ten koste gaan van lagere klassen Kabouter rDe eenzame Reizig er Oud-verpleegsters hebben groot succes met haar rebus Minister Kernkamp terug Hoog water in Nijmegen Ergerlijke dieren verwaarlozing Op Soldatenkerkhof IJselstein Nederlands snelste telexiste worden Bedrijfsapostolaat moet uitgebreid J T MAANDAG 1 DECEMBER 1952 PAGINA 3 Besprekingen te Djakarta duren voort Onbewaakte te Amersfoort Tweede slachtoffer overleden Mgr. Giobbe reikt 12 missiekruizen uit L. A. Rodrigues Lopes overleden Frits Hubeek overleden HüW NU OOK IN LUXE DOZEN VAN 50 STUKS F 1.88 Krans met eikenloof en rood-zwart lint ^e'ukwens van Koningin Konin aan Tito Douanekantoor ook in Smeermaes? Korea-vrijwilligers terug Muziekprijsvraag gemeente Utrecht Indonesische club in Den Haag Staatsloterij 55 Voorzitter Kortink op Bondsvergadering K.A.B. door ANTONIA WHITE Indonesische stappen tegen R.MJS. in buitenland? Maandagochtend hebben te Djakarta p Hster-president Wilopo, vice-premier awoto en de minister van Defensie, 'tan Hamengku Buwono, een bespre- m.nS gehouden op het bureau van de ""ster-president. Enige tijd later nam t de minister van Gezondheid, dr. eirnena aan de bespreking deel. De esprekingen betroffen dfc voorberei- - van de uitvoering van de aan kondigde maatregelen inzake de 17- ctober-affaire. Sultan Hamengku Bu- °no heeft de laatste tijd practisch agelijkg besprekingen gehouden met j^ofdofficieren van de Landmacht. In j" feit. dat de kabinetszitting nog niet tot vastgesteld, zien waarnemers een i. 1en, dat over de voorgenomen muta- ]'®s. in de strijdkrachten nog geen vol- t?rI?e overeenstemming bestaat. De ""nister van Voorlichting. Mononutu, A dat de regering alles doet om alle Bngende kwesties op te lossen. het ziekenhuis „De Lichtenberg" te j^biersfoort is het tweede slachtoffer van ongeval op de onbewaakte overweg te jJMnersfoort. dat Vrijdagmorgen gebeurde, verleden. Het is de 28-jarige mevrouw S. v- d. Leur-Marchand. uit Sainte Savine Frankrijk, echtgenote van de bestuur- van de Franse auto, die op deze over- 4 eS door een trein werd gegrepen. De ®stand van de heer A. A. v. d. Leur is °S steeds zeer zorgwekkend. f,Pe Pauselijke internuntius mgr. Paolo JP0bbe heeft Zondag in de kloosterkerk der Paters Redemptoristen te Wittem mis- .ekruizen uitgereikt aan een twaalftal mis- slotiarissen. 0 pater dr. H. van der Meulen, provinciaal j.vergte van de Nederlandse provincie der sdemptoristen, sprak tot de vertrekkende jissionarissen en hun talrijke familieleden, ha is de eerste Diaal, dat er zes studenten J*ar Zuid-Brazilië zullen vertrekken, waar J. hun studies zullen voortzetten. Na hun J^nester wij ding komen zij in het eigenlijke J^ssiewerk. De Nederlandse provincie der redemptoristen is, aldus pater v. d. Meulen. voornemens ook in Noord-Brazilië een mis- Meprovincie te stichten. Öe twaalf missionarissen zullen omstreeks 20 December scheep gaan. Zondagmorgen beeft mgr. Giobbe in de kloosterkerk te ^ittem een pontificale Hoogmis opgedra gen. liAmsterdam is Zaterdagmiddag plotse- ng overleden de oud-hoofdredacteur van he 0c"tf'nü;)Ost" en „De Nieuwe Post", de rt„er L. A. Rodrigues Lopes. Toen hij in haM tmastraat fietste werd hij door een Vno a' getroffen en is tijdens het ver- d naar het Wilhelmina-Gasthuis overle- Gisternacht is de minister van Unieza ken en Overzeese Rijksdelen, prof. W J. A. Kernkamp, op Schiphol aangeko men uit Suriname, dat hij bezocht na te New York en in de Ned. Antillen besprekingen te hebben gevoerd. Aan de pers verstrekte de minister een verklaring, waaraan wij het vol gende ontlenen: De besprekingen in New York met de regeringsmissies uit de Ned. Antillen en Suriname hadden ten doel, een vaste basis te vinden voor het voortgezet over leg betreffende de vestiging der nieuwe rechtsorde tussen de drie Rijksdelen. Vanwege de Westelijke gebiedsdelen werd daarbij grote nadruk gelegd op de verwezenlijking van de vrije keuze, de vrijwillige verbondenheid, die reeds de grondslag was van de nimmer be ëindigde conferentie van 1948. Aan deze wens is door het te New York gesloten accoord volledig tegemoet gekomen. Eeri concessie moet daarin, gezien het totale verloop der besprekingen sinds 1948, m.i. niet worden gezien. De gebie den hebben dit recht gehad en behou den. Artikel 208 der grondwet verwijst dan ook naar het reeds gepleegde over leg. Men baseert zich voorts o.a. op de bekende Koninklijke rede van 1942. Intussen is sxnds de eerste conferen tie meer gebeurd. De grondwetswijzi ging van 1948 bracht het veertiende hcofdstuk, waarvan artikel 209 stelt, dat Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen tezamen een Koninkrijk vermen. Die grondwetswijziging is niet tegen de wil van de Westelijke Rijks delen tot stand gebracht en moet ook worden uitgevoerd. In Nederland be stond enige twijfel, bf met name Suri name daar nog wel aan wilde mede werken. Die twijfel komt thans onge grond voor. De Surinaamse regering is op basis van vrije keuze ten volle bereid, aan de tot stand koming van een Statuut mede te werken en dat een absoluut faire kans te geven. Zij wil dit even wel alleen, en dat is een tweede ge wichtig punt, indien voor de toekomst op grond van het zelfbeschikkingsrecht allf mogelijkheden open gehouden wor den. Die mogelijkheden omvatten uiteraard wijziging van het Statuut en ook zelfs losmaking van de band met Nederland, als het Surinaamse landsbelang zulks onvermijdelijk mede zou brengen. Dit impliceert niet dat Suriname op een gegeven ogenblik maar rauwelijks zou kun nen uittreden. Integendeel, men zal dan elkan der raadplegen en altijd als eerste mogelijkheid handhaving van de Koninkrijksband overwegen. Voorts zal men intern waarborgen schep pen om te voorkomen, dat de voor genomen stap lichtvaardig zonder behoorlijke peiling van de gevoe lens der bevolking genomen kan worden. Door het accoord lijken de politieke wrijvingsvlakken voor het heden en de toekomst belangrijk kleiner te zijn ge worden. Het verstand en de realiteit hebben bij alle drie regeringen gezege vierd. Op 68-jarige leeftijd is Zondagmorgen te Amsterdam overleden de kunstschilder Frits Hubeek. Hij had een voorkeur voor de Hol landse polder, de heide en duinlandschap- pen. Hubeek was stemhebbend lid van St. Lu cas en erelid van de Onafhankelijken. De begrafenis is bepaald op 4 December a.s. op de begraafplaats Zorgvlied te Am sterdam. De Russische minister van J De Russische minister van Buitenlandse Zaken Vishins- ky heeft over de Politieke Commissie der Verenigde Naties verklaard, dat „er geen gerechtigheid te vin den is", en dat „de wjlle- keur van dq wil der meer derheid er zegeviert". Deze uitspraak uit deze mond is van een bijzondere oprechtheid. Immers in de Sovjet-Unie en haar satellietstaten zegeviert volgens het „volksdemocra- tisch" principe de willekeur van de wil der minderheid, om niet te zeggen van de eenling Stalin, en aan de gerechtig heid, die daar te vinden is, sterven de overjarige bouwers van de communis tische heilstaat vroeg of laat een geweld dadige dood in de strop, die men hen van pathologische zelfbeschuldigingen laat vlechten. Uit verschillende plaatsen langs de Rijn wordt de laatste dagen melding gemaakt van hogere waterstanden tengevolge van de regen- en sneeuwval. Na de hoogwaterperiode van October was de Waal voor Nijmegen geleidelijk teruggevallen tot de mid-winter-stand. Het water in deze rivier is in de Zaterdagnacht voor Nijmegen ongeveer een halve meter gestegen. Deze was zette zich in de loop van Zondag voort, waardoor de lage kade voor de Lage Markt werd overstroomd. De stand bedroeg vanochtend 11.10 meter bo ven N.A.P. De uiterwaarden liepen Zondag geleide lijk onder. Sinds Vrijdag heeft Mannheim een was van twee meter gemeld. Ook uit Trier en Keulen werd was gemeld. Bij Lobith werd Zondagmorgen pas de eerste sterke was geregistreerd. Het laatste etmaal is het water daar 1.17 meter gestegen. Langs de Waalkade te Nijmegen zijn de eerste maatregelen te gen het wassende water reeds getroffen. Op de Boven Rijn bij Rheinfelden werd heden val gemeld. Het bezoek van St. Nicolaas vormde natuurlijk het hoogtepunt van het feest, dat de directie Zondagmiddag aan de hinderen van alle werkers in ons dag bladbedrijf in de Princessezaal aan de Rozengracht te Amsterdam heeft aan geboden. Doch voordat het zover was, deed de manipulator Martin Tonelly (Studio Larettel met zijn boeiende goo cheltrucs de 440 kinderen tellende scha re van de ene verbazing in de andere vallen en de enkelingen, die er met hun neus vlak boven op mochten staan, moesten ervaren dat vingervlugheid zelfs de meest pientere jongens- en meisjesogen te snel af is. Nog meer succes oogstte Tonelly na de pauze, waarin de jeugd was getracteerd. met zijn poppenkast, waarin hij een episode uit het leven van Jan Klaasen en Ka trijn uitbeeldde. Op hartstochtelijke wij ze beleed de kinderschaar haar meele ven met de bedrogen Jan Klaasen. De apotheose van de middag vormdp de komst van St. Nicolaas met zijn twee zwarte knechten. Zijn wijze en vermanende woorden deed de Goed heilig man vergezeld gaan van een ca deautje en versnapering voor ieder kind. De zak van pieterbaas bleek ook nog een geschenk te bevatten voor de sociale verzorgster, mej. L. Timmer mans, wier goede zorgen en organisa tietalent tevens beloond werden met de voldoening van een bijzonder geslaagd kinderfeest. (Van onze correspondent) De Winschoter politie heeft een ern stig geval van dierenverwaarlozing ge constateerd in een grote houten schuur aan de Grindweg, waar een zwerver, Willem B., huisde. B. was al een week onvindbaar en de dieren die in de schuur waren opgesloten gingen op vreselijke wijze te keer. Bij onderzoek bleek dat er zeven honden aan kettin gen lagen, alle bijna verhongerd. Een kip en een geit werden in soortgelijke toestand aangetroffen. Advertentie (Van onze correspondent) Ongeveer veertig voormalige Neder landse S.S.-ers en N.S.B.-ers van de stichting voor Oud-Politieke Delinquen ten hebben Zondagmiddag op het sol datenkerkhof te IJselstein, waar 26 duizend Duitse gevallenen begraven lig gen, openlijk gedemonstreerd ter gele genheid van hun „Heldengedenkdag", ondanks de door dr. Drees reeds vroeger in de Tweede Kamer gedane medede ling, dat er absoluut geen toestemming 'an onze speciale verslaggever) buè„enam, Dusig, Kaazy, Panip, An- ietvu.' dat was de voor argeloze mensen at onbegrijpelijke taal die Zater- "i het hoofdpostkantoor in Amster- Cq(J Werd uitgeseind. Deze handels- tijjj,, om nu maar even „duidelijk te §eva„te zijn werd echter nergens op- ter "gen, want het ging hier om een Öe gelegenheid van het eeuwfeest van ^edsr^tels^raaf uitgeschreven eind- rijd in het bedienen van de telex, 'chrjf'lelegraaf, teletype en gewone h e- Daar namen 65 dames 5tarid*r°n, cl'e in de selectie-wedstrijden "rtibj hadden kunnen houden, deel; '^isi aren van de PTT, maar ook te- ^er^p11 ."it particuliere bedrijven. Zij l®s{. p i" vijf groepen van dertien ge- fherve dus kon men maal het H0ll Tonde ogenblik'van de „start" be- v a"di at wil zeggennadat de exami- "kt'i vzich drie minuten hadden „losge- 5hgstw^5scheen er een heer die met "lent i. hende nauwgezetheid het mo- M te ""baalde met een slag op een niet h®rdove'luidende gong; waarna een oor- chino 'awaai van rap-bespeelde ,Tcle hf-, losbarstte onder de goedkeu- i hen n,T n van tal van PTT-autori- diem, 'h. Weevers uit Rotterdam, rt "slotte jVan de Rijkstelegraaf, bleek ?®Hann -S. snelste telextypiste in Ne- Tnut haalde 11)37 aanslagen per ,a"siagJfn bij een maximum van 4280 (Teler id at de op een automatische m h. Zii ^sloten telex kan verwer- le de slonu?kte nlet hén fout en her- "d van vier vergissingen. Stra- V® eerst» "h ontving mej. Weevers, „"T b, iwPuIJS uit; de handen van de PTt er' directeur-generaal van leB,atshoofri ^'iana heeft het Joegoslavische aenui" 6ezonrio^rfchalk Tito 'n gelukwenste- hit van gelegenheid van de her- T,??,pT der f„?eRe,nde verjaardag van het "bliek. federale Joegoslavische volks- De directeur-yeneraal van de P. T. T., de deer L. Nederoverdandigt de prijs aan mejuffrouw Weevers. voor deze herdenking verleend zou wor den. Met drie autobussen arriveerden Zondagmiddag om half één een veertig tal oud-politieke delinquenten afkomstig uit alle streken van Nederland op het Duitse oorlogskerkhof in het in Noord- Limburg gelegen Peeldorp IJselstein. Onder leiding van de heer Hartman uit Amsterdam begaf de groep zich in alle orde naar het grote kruis in het midden van het kerkhof, waar een met eikenloof en roodzwarte linten ge tooide krans werd neergelegd. Vervol gens werd een minuut stilte in acht genomen. Tot half drie hebben de voor malige S.S.-ers en N.S.B.-ers de graven van Duitse soldaten en Nederlandse S.S.-ers bezocht. Daarna verliet de groep het kerkhof. Marechaussees waren wel aanwezig, doch er hebben zich geen ongeregeld heden voorgedaan. Reeds op 10 November had men deze demonstratie ter gelegenheid van de uit Duitsland stammende en tijdens de Duitse bezetting in Nederland over genomen „Heldengedenkdag" verwacht. Het oorlogskerkhof werd toen afgeslo ten en een hele Noord-Limburgse poli tiemacht was ter bewaking aanwezig. Hoewel toen alle leden van de Stich ting Oud-Politieke Delinquenten per circulaire waren opgeroepen om aan deze demonstratie deel te nemen, heeft de politie op de 10e November niemand gezien. Toen de groep gisteren arri veerde, was het kerkhof voor iedereen geopend. De Nederlandse en Belgische douane-kan- toren te Smeermaes (B.) bij Maastricht zullen worden samengevoegd. Van Belgi sche zijde wordt nog gewerkt aan de uit voering van de plannen. Het gemeenschap pelijk douane-kantoor zal hier op Belgisch gebied verrijzen. Het kantoor der invoerrechten en ac cijnzen te Noorbeek in Zuid-Limburg zal met ingang van 16 December komen te vervallen. De ambtenaren van deze post gaan over naar andere kantoren. De post Hoogcruts zal ook de grensformaliteiten van het kantoor Noorbeek vervullen. Met de K.L.M.-Constellation „Eindhoven" zijn Zaterdagmiddag zeven vrijwilligers in Nederland teruggekeerd na een jaar dienst in Korea. Zes van de militairen waren ge wond. Voor de teruggekeerde vrijwilligers Schip hol verlieten, werden zij door majoor S. da Costa, waarnemend commandant van het regiment Van Heutsz, onderscheiden met het Kruis voor recht en vrijheid. De namen van de gewonde Korea-vrijwil- ligers zijn; sld. R. A. Bussemaker, Bloemen- daai; sld. T. V. de Jager, Den Haag; sld. J. A. van der Mark, Den, Haag; sld. A. Jas pers. Den Haag; sld. G. Rijsdijk, Rotter dam; sld. Th. Stinissen, Nijmegen. De laat ste werd van Schiphol vervoerd naar het centraal militair hospitaal te Utrecht. De andere vijf militairen werden voorlopig op genomen in het centraal militair hospitaal in Den Haag. Daar zal over opname of ziekteverlof worden beslist. De zevende te ruggekeerde vrijwilliger is kapitein G. C. van Gorkum uit Den Haag, die eveneens een jaar in Korea dienst heeft gedaan. Hij was niet gewond. Ook kapitein Van Gorkum werd het Kruis voor recht en vrijheid uit gereikt. B. en W. van Utrecht hebben de gemeen teraad een crediet gevraagd van f 3000 ten behoeve van een uit te schrijven muziek prijsvraag. Uitgegaan zal worden van d'e be doeling een kamermuziekcompositie voor drie personen (bijv. fluit, hobo en piano) te doen creëren. Het ligt in het voornemen drie prijzen uit te loven, resp. van f 500, f350 en f 250. In het gevraagde crediet zijn te vens begrepen de honoraria voor de jury leden en voor de solisten voor een eerste Uitvoering. Onder grotebelangstelling van Indo nesische en Nederlandse zijde heeft de wnd. hoge-commissaris van Indonesië in Nederland, mr. Susanto, Zaterdag m Den Haag de „Indonesian Club" ge opend. In zijn openingsrede zei mr. Susanto, dat deze club vooi de grote Indonesi sche gemeenschap in Nederland een welkom contactcentrum zal zijn, in het bijzonder voor de aan het Hoge Com missariaat verbonden ambtenaren en de vele Indonesische studenten hier te lande. In de 517e Staatsloterij. 5e klasse, 5e lijst, is een prijs van f 15.000 gevallen op no. 6674. De gehele Zaterdag is nodig geweest voor het afwerken van de omvangrijke agenda, die de Bondsraadsvergadering van de K.A.B. in het diocees Haarlem had opgesteld. In een circulaire aan de afdelingen werd in de zomer van dit jaar de mogelijkheid uitgesproken, dat het Bondsbestuur eventueel overgenomen voor stellen van de ingestelde commissie tot statutenwijziging bij de Bondsraad zou indienen. De Bondsraad zou daardoor tevens worden beschouwd als een „daartoe expresselijk bijeengeroepen Bondsvergadering". De bedoelde commissie was ech ter niet met haar arbeid gereed gekomen, zodat deze Bondsvergadering een nor maal karakter droeg. De vergadering werd geopend door de waarnemend voorzitter, de heer J. Kor tink, die enige tijd geleden van de Utrechtse diocesane bond is overgestapt naar de Haarlemse. De heer Kortink werd op deze vergadering definitief tot voorzitter gekozen, alhoewel deze pro cedure niet geheel zonder horten en stoten verliep. In zijn rede stipte de heer Kortink al deze moeilijkheden rond zijn verkiezing aan. Hij wilde er echter niet diep op in gaan, omdat deze kwestie toch nog in de vergadering zelf ter sprake zou komen. De heer Kortink wenste eerder zijn aan dacht te richten op de werkzaamheden van de bond. De voorzitter vroeg zich af, of de werkwijze, die gevolgd werd, wel de juiste was. Hij achtte dit een moeilijk probleem, maar voorwaarde om hier iets aan te kunnen doen, is vorming van nieuw kader en verdieping van het bestaande. Door uitbreiding van het ledental is de bond een massale bewe ging geworden. In deze massale bewe ging moet aandacht worden geschonken aan goede kernen. Er zijn op het mo ment 160 Credo Pugno-clubs, die dit werk verrichten. Dit is te weinig. Als het ooit nodig is geweest, om apostelen te hebben onder de arbeiders, dan is het nu, in onze grote steden en industrie centra. Advertentie Vertaald door J. W. HOFSTRA 72 Ze begreep eigenlijk niet waarom ze zich zo gelukkig voelde: het gewone leven was als een zware mantel van haar schouders gevallen. Het ene ogen blik waren ze in druk gesprek en het andere spraken ze bijna niet. Vaak stonden ze roerloos en zwijgend naar een boom in rijke bloesemtooi te sta ren of naar een zwerver, die met een krant over zijn gezicht lag te slapen. Dingen, die haar nooit eerder waren opgevallen, trokken plotseling haar in tense belangstelling en gaven haar een gevoel van geluk, Het samenzijn met deze man was als de ontdekking van iets nieuws of het terugvinden van iets van vroeger, ze wist het niet precies. Ze vertoefden een poosje in de Hol landse Tuin en keken door een van de openingen, die tussen de noteboompjes gemaakt waren, naar de verzorgde kleurige perken en luisterden naar het vallen van de waterdroppels uit de zinken reservoirs. „Ik zou met u in Versailles willen zijn", zei hij. „U zou het goed doen in dat décor. De natuur moet getemd en geciviliseerd worden, voordat ze met u in aanraking mag komen". „Denk dat maar niet te erg", zei Isa bel, haar hoofd achterover werpend, zodat de schaduw der bladeren als een masker over haar gezicht viel. „Als ik in een bepaalde stemming ben, kan de natuur me niet wild genoeg zijn". Zijn hand schoof dichter naar de hare toe over de stang van het met krullen versierde ijzeren hek. Ze wilde haar hand terugtrekken, maar deed het niet. „Maar ik houd van Versailles", ging ze dromerig voort. „Een van mijn voor ouders was aan het hof van Lodewijk de Zestiende. Dat zou een leven voor mij geweest zijn. Ze droegen toen zulke verrukkelijke kleren en van de bals bij kaarslicht en de maskerades bij maan licht zou ik genoten hebben". „Van de galanteries niet?" „Misschien zelfs daarvan", zei ze preuts. „Het moet allemaal even beeldig en kunstmatig als een toneelstuk ge weest zijn". „De rol van de gepruikte Markies, die de bloemenomkranste schommel van zijn dame voortbewoog, zou me niet erg liggen". Hij wendde zijn hoofd om om haar aan te zien en lachte wrang in zijn baard. Het moest haar wel opvallen, dat zijn boordje smoezelig was en dat zijn verfomfaaide jas een paar knopen miste. „Je bent zeker niet altijd leraar geweest, hè Reynaud?" „Neen. Wat zou je willen dat ik ge weest was? Of wat denk je dat ik ben?" „Ik weet het niet", zei ze; het viel haar niet gemakkelijk hem een plaats te geven in het leven van elke dag. „Een kunstenaar misschien". Hij fronste zijn wenkbrauwen. „Kunstenaar. In Engeland bedoelen ze daar een schilder mee, is het niet? Je behoeft maar een baard te hebben als je nog geen veertig bent en dan denken ze dat je schildert. Het spijt me dat ik je moet teleurstellen, Isabel, maar ik maak geen schilderijen, en ik vind het ook geen compliment wanneer iemand dat van me denkt". Ze was een beetje gekrenkt en zei zacht: „Wees maar niet boos, Reynaud. Ik heb ook nog nooit iemand als jij ontmoet". Hij deed alsof hij haar woorden niet had gehoord en ging op ruwe toon voort: „Mijn vader schilderde en ver domd slecht ook. Hij verkocht nooit een schilderij. Hij heaft zich doodge- dronken". „Wat vreselijk voor je. En voor je moeder", zei ze rillend. „Je had beter kunnen zeggen: Wat zonde van het geld!" Hij scheen eensklaps bitter en op een afstand, zoals hij daar voor zich uit stond te staren, niet naar haar, maar naar de kleurige waterpartij. Zijn baard stak naar voren en er viel een zonne straal op de vlekken van zijn jas. „Ik schrijf, als je 't dan wilt weten" zei hij abrupt. „Hoofdzakelijk Frans. Kritieken. Toen ik jong was, schreef ik gedichten als iedere jonge idioot. Het zou je niet interesseren. Ik verzamel nu al jaren bij vlagen stof voor een studie over de Parnassiens. Maar jij leest na tuurlijk alleen maar romannetjes zoals alle vrouwen". „Ik lees inderdaad veel romans", zei ze tam. „Maar ik houd erg van poëzie. Schrijf je tegenwoordig nooit meer ge dichten?" „Nee, daar heb ik te veel gezond ver stand voor. Ik ken mijn grenzen". „Denk je, dat je er ook nooit meer zult schrijven?" „Je denkt natuurlijk dat verliefdheid me zo gek zal maken. Wil je dat ik een vers maak, zodat je het als een amuiet om je hals kunt hangen? Ach, lieve, ik zou tot over mijn oren verliefd kunnen zijn, maar je vindt heus geen parel in de ingewanden van een haring als hij die niet eerst gekocht en dan opgege ten heeft. Je' hebt niet meer verstand van een gedicht dan ik van jouw hoed". Ze zei moeilijk: „Ik weet wel, dat ik een domme vrouw ben, maar laten we toch maar niet over liefde spreken, zelfs niet voor de grap". „Ik wil er over spreken". Zijn stem ming was wéér omgeslagen. Hij was ook verward. „Of niet? Ik wilde het in elk geval, toeh ik je zag vanmiddag. Nu weet ik het niet meer". Ze zei als een kind: „Ik ben natuur lijk een teleurstelling voor je gewor den". „Was het maar waar". Hij keek haar niet aan toen hij dat zei. Tenslotte zei ze: „Laten we hier weg gaan en wat wandelen. Deze tuin is te gevaarlijk". Bijna zonder te spreken liepen ze tweemaal rond de vijver, tot het hen te gelijkertijd vermoeide en ze neervielen op twee stoelen waarin ze naar de kin deren bleven kijken, die bootjes lieten varen. „Heb je kinderen?" vroeg Reynaud. „Eén, een dochter". „Hoe oud?" „Zestien. Ik was niet veel ouder toen ik trouwde". Ze had deze leugen zo vaak verteld, dat ze zelf was gaan gelo ven dat het waar was. „Lijkt ze op jou?" (Wordt vervolgd). Overstappend van dit groeiende in dustriegebied naar het algemene terrein van het maatschappelijk leven, zag de heer Kortink het als een ernstige moei lijkheid, dat er in ons land nog altijd een grote groep arbeiders werkloos is. De heer Kortink vroeg met de meeste klem, dat de regering hiertegen maat regelen zal nemen. Het is ook van het grootste belang, dat er aandacht wordt geschonken aan de opleiding van de jon geren. De KAB is, aldus vervolgde spr., ten zeerste verheugd over het geluid, dat minister Witte deze week in de Tweede Kamer heeft laten horen over de Volks huisvesting. De opvatting van de mi nister onderschreef de heer Kortink vol gaarne. want de ervaring leert, dat de toestand voor vele jonge gezinnen on houdbaar is. Daar komt nog bij, dat de jonge gezinnen, die geplaatst zijn gewor den in een tweekamerwoning van na de oorlog dubbel gedupeerd zijn, èn door de hoge huren èn door de verhuis kosten, waarvoor ze geplaatst worden. Een klein rekensommetje maakt duide lijk, dat deze gezinnen geen tien gulden huur per week betalen, maar daarboven op nog de verhuiskosten krijgen, het geen alles bijeen een reële huur bete kent van 12 per week. De huren moeten worden herzien, hieraan is niet te ontkomen. Gelukkig heeft de minister als zijn mening uit gesproken, dat huurverhoging gepaard zal dienen te gaan met een compen satie op de lonen. Dit laatste staat voor ons wel vast. Het is voor onze gezin nen niet mogelijk, om wekelijks een bedrag van twee, drie gulden meer uit te geven voor een verhoogde huur. De laatste dagen, aldus vervolgde de heer Kortink, wordt onze aandacht ge vraagd, voor een andere moeilijkheid, n.l de kwestie van de middengroepen. Dat er een achterstand is in de lonen en salarissen van de middengroepen, moe ten we eerlijk erkennen. Dat het on redelijk is, om hier zonder meer aan voorbij te gaan, staat ook vast. Een op trekken van het peil van de midden groepen mag echter stellig niet ten koste gaan van de lagere groepen. In tegendeel. Wij zouden willen zeggen, dat indien men voor de middengroepen meent de kosten van de hogere salaris sen te kunnen bestrijden uit de verhoog de productie, dat dan niet zonder meer de resultaten van de verhoogde pro ductie in handen mag komen van de middengroepen". De heei Kortink vroeg tenslotte nog de aandacht voor de staatkundige vor ming. De verkiezingsuitslag is een waarschuwing geweest voor hen, die de eenheid in gevaar hebben gebracht. Eenheid verbreken is invloed verliezen en daarom gaf de wnd. voorzitter ten slotte de raad: „Beter ten halve ge keerd, dan ten hele gedwaald". Een belangrijk punt van deze agenda vormde voorts de bespreking van het beleid van het bondsbestuur. Enkele afdelingen, waaronder die van Amsterdam wel de voornaamste plaats innam, laakten de wijze, waarop aan de afdelingen mededeling was ge daan van de aanstelling van een nieuwe bondsvoorzitter en de procedure, die bij deze aanstelling was gevolgd. Het bestuur had, volgens de Amster damse afdeling volkomen langs de mensen uit het eigen diocees heen, uitgezien naar een voorzitter. Zelfs de gebruikelijke oproep in de pers was achterwege gebleven, waardoor de mensen uit het diocees Haarlem geen kans hadden gekregen voor deze vacature Ook was er geen bericht van deze aanstelling aan de afdelingen gestuurd, en zij hadden het bericht hiervan in de couranten moeten lezen. In dezelfde geest lieten zich ook en kele andere afdelingen zich uit. Zij verzekerden echter alle nadrukkelijk, dat hun critiek alleen het beleid van het bestuur betrof en niet de persoon van de heer Kortink zelve. De heer G. C. de Vos, die namens het bestuur sprak, weerlegde deze critiek. Er was in het eigen diocees werkelijk niemand te vinden geweest die de func tie van voorzitter wilde aanvaarden. Wat de oproep in de pers betreft, al dus de heer de Vos, het is vroeger óók wel voorgekomen, dat bestuursleden zonder oproep werden aangesteld, als bijzondere omstandigheden dit vergden. Thans was dit eveneens het geval ge weest. Het bericht aan de afdeling was wat later gekomen dan normaal, omdat tus sen de laatste bespreking en de dag waarop dit bericht in de courant ver scheen, Nieuwjaar viel, zodat het be richt niet eerder verstuurd had kunnen worden. Bovendien was dit persbericht niet geheel juist. Na re- en dupliek ging men tot ver kiezing van een voorzitter over, waar bij de heer Kortink 60.060 van de in totaal 60.330 geldig uitgebrachte stem men verkreeg. Reeds vroeger op de dag waren be stuursverkiezingen gehouden. Hier wer den de heren L. J. v. Heijningen uit Rotterdam. F. Spit uit Amsterdam. K. Straatsburg uit Velsen en L. Verbeek uit Dordrecht gekozen. De prae-advie- zen. die door het bondsbestuur waren uitgebracht op de diverse afdelingsvoor- stellen. werden zonder discussie aan vaard. Voor de rondvraag waren schrif telijke vragen ingediend. Deze zullen eveneens schriftelijk worden beant woord. Laat in de avond werd de ver gadering gesloten. Volgens een bericht van „Radio Republik Indonesia" heeft mr. Djody Gondokusomo, het hoofd van de sectie Buitenlandse Za ken van het Indonesische parlement, n« een bespreking met minister-president Wi lopo verklaard, dat de Indonesische rege ring stappen zal nemen ten aanzien van activiteiten van de „Republiek der Zuid- Molukken" (R.M.S.) in het buitenland. Het ai dan niet heropenen van de be sprekingen inzake de Nederlands-Indone sische Unie en Nieuw-Guinea is volgen» Gondokusomo eveneens in dit onderhoud ter sprake gekomen. Sneller dan net rebuscomité van het „Etc- fonds voor oud-vrrpleegsters" had vei- wacht is thans reeds een grote stroom van oplossingen van de rebusprijsvraag, ontwor pen en getekend door Prinses Peatrix er haar klasgenoten, binnengekomen. Binnen enkele dagen kwam hierdoor een bedrag aan extra porti van circa twintigduizend gulden binnen. Er blijkt zulk een enorme vraag te zijn naar de rebusprijsvraag, dat het comité zich genoodzaakt heeft gezien naast alle publicaties die reeds in tal van bladen zijn verschenen, nog een millioen kaarten te doen drukken "waarop de rebus afzonderlijk werd afgedrukt. Binnen enkele dagen zijn deze kaarten over geheel Neder land verspreid. Een staf van vrijwilligsters is reeds be gonnen met het sorteren van de binnen gekomen antwoorden, die allen keurig wor den gebundeld, opdat straks gemakkelijker de prijzen kunnen worden getrokken. Op herhaald verzoek .van de oud-verpleeg sters en duizenden belangstellenden in de rebusprijsvraag delen wij nog mede, dat het secretariaat van het Erefonds voor oud-verpleegsters in handen is van mev T. Zelle—Braaksma, Herengracht 306 t. Amsterdam. r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3