J)ag der Werkgroepen" van de K.V.P. Fractie heeft zich verenigd met algemene geest van Rapport Middengroepen Duivel der onverschilligheid gebannen door vorming Wd -t ft jT 1 Bic de Noorman: BE IHIEEt DER HERULI B.' Osservatorewaarschuwt voor Weens vredescongres PLAIN en CORK Eisenhower benoemt nieuwe delegatieleider bij de V.N. Dodelijk ongeval door de gladheid Voor f 15.000 gestolen Katholiek Oostenrijk kondigt eigen vredesactie aan Brand in woning te Maastricht Voor gerepatrieerden uit Indonesië waait iets gunstiger wind DE .Nicolaas- verrassing/ Aldrich ambassadeur in Londen Monument onthuld in Bergen-Belsen T jJlP«F® (HULSTKAMP) MAANDAG 1 DECEMBER 1952 PAGINA 7 i, &iËL -f'WiM w m Prins Bernhard vliegt in „Flying Boxcar" Voedselvergiftiging in Berg a. d. Maas? Vermoedelijke daders gearresteerd 5? Slechts klein gedeelte van meubilair gered Koningin bij cabaret voorstelling Bakker overvallen door twee inbrekers Zuster Kenny overleden Bekend om haar behandeling van kinderverlamming FANTASTISCH SUCCES JURY VOOR ZWARE TAAK wr HULSTKAMP f7.25 per liter De zuivere, oude genever met de klinkende naam Recht op vergoeding van oorlogsschade en gederfd inkomen benadrukt Meisjesbescherming Waarschuwing voor het nabije Oosten DE „ASUNCION" VLOT Korea wordt ongeduldig Personeel der V.N. Lie mag Amerikaanse communisten ontslaan „Dapper zijn tegenover de waarheid" Jacques Fath moet binnen 10 dagen ES. verlaten Bij aankomst aange houden Jn de hal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht luisterden Zaterdagmiddag veer tienhonderd leden van de werkgroepen uit de K.V.P. naar hetgeen de heren Andriessen, Albering, Gielen en Romme hun te zeggen hadden. Zij waren met 'reinen en autobussen van heinde en ver gekomen. Een aandachtig en ernstig Schoor, met een verheugenswaardig lage gemiddelde leeftijd. Helaas zéér weinig vrouwen. Aanwezig waren de ministers Beel, de Bruijn, Cals, van Thiel en Witte en de staatssecretarissen Moorman en Veldkamp. Na de programmarede van voorzitter Andriessen sprak de partijsecretaris dr. Albering over taak en werkwijze vair de werkgroepen, die hij de zuurdesem van partij noemde. Door de soepelheid Van het studieprogram van de groepen J-a door het systeem van rapporteren aan partijbureau gaat er van de werk groepen invloed uit op het centrum der Partij, waarmede zowel partijbestuur als factie hun voordeel doen. De grote op komst toont de levensvatbaarheid van de werkgroepen. Prof. dr. Gielen sprak over democratie ari vertrouwen en noemde alle bomen, 16 de kiezer verhinderen het bos te aien. De democratie stelt haar eisen aan de kiezer, o.a. besef van hetgeen reeds bereikt is en besef van wat mogelijk is. besef dat goede dingen tijd nodig heb ben. De democratie stelt haar eisen aan de vertegenwoordiger-s, waarbij het stel- sel van de evenredige vertegenwoordi- Êjhg, dat meerderheden registreert, maar b'et schept, bepaalde moeilijkheden toe- v°egt aan het probleem van democratie eh vertrouwen: immers de vertegen woordigers verliezen een deel van hun Vriiheid in het partij- en fractieverband. Prof. Gielen, die van oordeel is, dat de democratie in Nederland eerst an derhalve eeuw oud is, acht het volk in democratisch opzicht nog met geheel volwassen. Tegenover deze onvolwas senheid moet de politieke partij de vor ming tot staatsburgerschap stellen, doch biet de partij alleen, ook de school, de Pers en de radio. Helder programma ®n duidelijk beleid zijn nodig, maar vertrouwen dp de eerste plaats. Dit ^ertrouwen zij gebaseerd op geloof in de eigen idealen. In zeker opzicht heb ben katholieken het gemakkelijk: Zij vmden elkaar altijd op de hoofdpunten en zij verstaan eikaars elementaire ter minologie. Maar het gemeenschappelijk beginsel is voor het verwerven van vertrouwen niet genoeg. Het beleid m°et psychologisch aanspreken, moet kunnen worden „verkocht". De men sen verdragen mislukkingen, als er blaar gestreden is. vertrouwen kan ook versterkt^ wor den door' critiek, maar niet door des tructieve critiek. De criticus, die gelijk beeft, moet toch overwegen, of zijn Jb'ifiek misschien beter geuit kan wor den op andere tijden en plaatsen. In tussen: de hemel beware ons voor een Partijpers. Ook is het nodig voor het vertrouwen, dat er een duidelijke, voor de kiezers Waarneembare grens wordt getrokken, Waar de samenwerking met andere par tijen ophoudt. Voorts zijn enige hervor mingen van de partij onvermijdelijk en Voor de rest: vorming en nog eens vor- opdat de duivel van de onverschil ligheid worde uitgebannen. Politiek is een strijd, waarbij men niet trachten bioet lief gevonden te worden. Spr. ein digde met een variant op Schaepman: Ik ?al onvermoeid strijden tot alle Katho lieken verenigd zijn in de K.V.P. Wordt tr werkelijk gestreden dan was 25 Juni j>een Duinkerken, maar wordt dit onrust barend verlies tot een glorieuze winst. Bezitsvorming Prof. mr. C. Romme sprak over het bnderwerp bezitsvorming. Hij bestreed be gedachte, dat met bezitsvorming be doeld zou worden een herverdeling van bestaande eigendom. Het gaat er om de biassa van het volk, de arbeiders, maar °°k de kleine boeren en kleine zelf standigheden, de weg naar eigendoms- Advertentie Ewi leven lang getale voor *25- Is het roor een vrouw geen geluk, wanneer zij de be schikking heeft over zo'n uioderne, geruisloze en snelle Pfaff-uaaimachine? Mannen, laat deze Sint Nico laas voor uw vrouw het begin van dat geluk zijn! Vrouwen, laat uw •ban deze advertentie le zen! Ieder Pfaff-naaima- chinehuis levert U tegen eerste betaling van slechts «25.-terstond zo'n schitte rende Pfaff. De verdere betalingen Worden zó geschikt, dat U Zich geen zorgen behoeft te maken. Laat U de Pfaff-machi- Jtes (er is een rijke keus in typen en mooie, moderne wasten en koffers) zo gauw •Hogelijk eens demon- 8 .erenDe aflevering kan zo worden geregeld, dat de •Hachine op Sinterklaas- ?v°nd hij LI wordt thuis bezorgd. verwerving te openen door een recht vaardige verdeling van nieuw vermogen, dat uit toenemende productiviteit ont staat. Dit is in de geest van Rerum No varum en Quadragesimo Anno. Het is wel gebleken, dat de gedachte van bezitsspreiding enige tijd nodig had om gemeengoed te worden en daarom was het juist, dat spr. en prof. v. d Brink reeds kort na de oorlog met hun brochure kwamen. Het was een welkome hulp,' toen van socialistische zijde het denkbeeld steun ging ondervinden, ai moet spr. van de socialistische versie van de bezitsvorming niets hebben. Indien wij zouden moeten kiezen tussen sociali satie in handen van de staat of sociali satie in handen van de collectiviteit van öe arbeidersklasse, dan zou de vraag rijzen of het eerste niet verkieselijker zou zijn dan het tweede. Men is het er thans wel over eens, dat bezitsvorming moet geschieden door de arbeider het sparen mogelijk te ma ken dit impliceert meer vrijheid in de loonvorming en ook, dat de be zitsvorming op basis van vrijwilligheid moet worden georganiseerd. Met dit laatste kan spr. zich thans (in afwijking van de genoemde brochure) verenigen. Het bezit van een eigen huis is een aantrekkelijk punt om mee te beginnen, maar als het gaat om de ombuiging van de maatschappelijke ontwikkeling, dan is het arbeidersaandeel in de onder neming wel zo belangrijk, daar het mits het een individueel en geen col lectief karakter draagt een defini tieve overwinning van de sociale wrij vingen betekent. Als men vraagt in welke richting de fractie in de komende parlementaire periode zal werken, dan fs het ant woord, dat geen groepsbelang, maar het algemeen belang richtsnoer zal zijn. Een actueel voorbeeld van zulk een werken in het algemeen belang is het Rapport over de Middengroepen, dat onlangs is verschenen en met welks al gemene geest wij ons in de fractie alge meen hebben verenigd. Ik verklap, al dus spr., daarmede geen geheim, want tot driemaal toe heeft de fractie in de Kamer daarvan blijk gegeven. In dat vierjarenplan wordt ook gedacht aan de ouden van dagen en aan de andere groepen, ook aan het consumptieoffer van 5 pet. Een tweede richtingwijzer is, dat wij een politiek moeten voeren, waarin het accent verschoven is van het getuigen naar het doen. Spr. eindigde met een gloedvol beroep op zijn hoorders toch de tijd te verstaan en zich te richten op het katholiek getuigenis door de waar achtige katholieke daad. Ministers op de Dag der Werk groepen. V. I. n. r.: Staatssecretaris Moorman, de ministers Witte, Cals, Beel, Van Thiel en De Bruijn en staatssecretaris Veldkamp. -1, 'i i* Prins Bernhard heeft Zötetdag een reeds eerder gekoesterde wens vervuld; hij heeft een „C-119-Flying Boxcar" van de Amerikaanse luchtmacht gevlogen. Na het opstijgen van het vliegtuig ging de Prins in het stuurgestoelte zit ten. Hij maakte een vlucht van drie kwartier boven het gebied van Hagers- town in de staat Maryland, landde en steeg daarna weer op. Na de vlucht verklaarde de Prins; „Ik ben van me ning, dat het stijgvermogen en de alge mene prestaties van dit toestel onge woon zijn. Ik ben verbaasd". In een ziekenhuis te Sittard is Zondag middag de achttienjarige Matthieu Pau- lussen overleden. Hij werd daar samen met zijn moeder en een broer verpleegd in verband met vergiftigingsverschijnse len, die enkele dagen geleden werden geconstateerd. Het gezin P. uit Berg aan de Maas had Donderdagavond o.m. geweckte hoofdkaas gegeten. Spoedig na de maal tijd deden zich vergiftigingsverschijnse len voor. Mevrouw P. en twee zoons werden Zaterdag naar een ziekenhuis te Sittard vervoerd. De toestand van de moeder is nog steeds ernstig. De tweede zoon is er minder ernstig aan toe. De twee andere kinderen uit het gezin hadden niet van de hoofdkaas gegeten. De heer P.. die spoedig na het eten moest overgeven, heeft geen schadelijke ge volgen ondervonden. Er wordt een uitgebreid onderzoek in gesteld. Tengevolge van de gladheid is Zater dag op de provinciale weg onder de ge meente Oudorp (N.H.) een dodelijk on geval gebeurd. Omstreeks half vier reed de 33-jarige H. uit Aartswoud met zijn echtgenote als duopassagiere in de richting Alkmaar. Door de gladheid slipte de motorrijder en geraakte in botsing met een van de tegenovergestelde richting naderende vrachtauto. H., die onder de auto terecht kwam. was op slag dood. Zijn echtgenote werd niet levensgevaarlijk gewond. Zij is naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar vervoerd. In de avond van 14 October van dit jaar werd tijdens afwezigheid van de bewoners een inbraak gepleegd in de juwelierszaak van de firma Holtkamp te Oss. Toen de heer Holtkamp thuis kwam, merkte hij, dat ongenode gasten in de zaak hadden ingebroken. Men had zich toegang verschaft door middel van een „drukapparaat", waarmee de naast de winkeldeur gelegen deur van het, woon huis was geopend. Het gehele paneel was van onder tot boven doorgezaagd. Voor een bedrag van ongeveer f 15.000 waren gouden en zilveren horloges en sieraden ontvreemd. Van de recherche van Breda ontving men een spoor, dat leidde naar Rotterdam, waar een overval werd gedaan bij de marktkoopman F., die juist bezig was enkele honderden horloges, afkomstig van deze diefstal, te verkopen. F. werd gearresteerd. Van Rot terdam leidde het spoor naar een zwager van F., de 34-jarige werkloze opperman M. tp 's Hertogenbosch. Ook deze werd gearresteerd. Men vermoedt, dat nog meer daders bij deze inbraak zijn be trokken. 24. Wie zijt gij?" vraagt de jongeling vriendelijk. Vanaf zijn pony kijkt hij parmantig op Allan neer. Doch deze blijft stug-zwijgend voor zich uit staren. „Ge ziet er helemaal niet als een Noorman uit!" gaat de jongen met heldere stem verder. „Maar ge kunt toch zeker wel spreken?" „Een stroper, prins Erwin!" legt de wapenknecht uit. „We zullen hem wel afleren op koninklijke herten te jagen." Allan kijkt verbaasd op. De eerbiedige toon van de oude en de titel, die hij de knaap op de pony geeft, maken hem opmerkzaam. Erwin schijnt zijn gedachten te raden. „Mijn vader is de koning!" merkt hij, niet zonder trots, op. „Hij heeft de grootste burcht van de hele wereld. Ge moet meekomen, dan kunt ge de muren zien, verschrikkelijk dikke muren!" „De zoon van Eric de Noormandenkt de Heruli verwonderd, hij kan nauwelijks geloven, dat die vriendelijke jongen de zoon van die geweldenaar kan zijn. Doch dan glijdt een schaduw van een glimlach over zijn gelaat, als hij bedenkt, hoe weinig hij zelf op zijn vader lijkt. Hebt ge geen paard?" vraagt Erwin weer. Allan schudt het hoofd. De wachter schraapt zijn keel. „U kunt beter niet met hem spreken, prins!" zegt hij. „Uw vader zal hem wel leren hoe we hier met stropers handelen." „Ge kunt van mijn pony gebruik maken!" zegt Erwin, zonder zich aan de waar- schuwing van de krijger te storen. Lenig laat hij zich op de grond glijden. „Prins.Erwin!" zegt de wapenknecht geschrokken. Wat doet ge nu! Op die manier zal hij nog ontsnappen!" Erwin schudt beslist het hoofd. „Zeker niet!" zegt hij. „Hij zal mij zijn erewoord geven, niet te ontsnappen!! Niet waar?" wendt hij zich tot de Heruli, terwijl hij deze met zijn donkere ogen scherp aankijkt. „Welnu?" dringt Erwin met een zweem van teleurstelling aan, als de gevangene blijft zwijgen. ,J3eloof het mij Toe nu!" Heer Robart's zoon kijkt even zwijgend op de knaap neerdan knikt hijmet nauw verholen glimlach. „Ik beloof het!" zegt hij kort. Ziet ge wel!" triomfeert Erwin. ,£.aten we dan gaan!" Kort daarop gaat het gezelschap op weg. Erwin loopt vrolijk pratend naast de pony, waarop Allan zwijgend voortrijdt. Direct daarachter volgen de krijgers, van wie de een voor alle zekerheid een pijl op de pees houdtEn helemaal achteraan drukt Pum-Pum met donkere blik zijn knieën heftig tegen de flanken van de ezel. „Ik niet vertrouwen!" mompelt hij. Pum-Pum oog houden op vreemde stropers- man." Mopperend verdwijnt hij als laatste achter de kromming van de weg (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenmorgen. De Osservatore Romano waarschuwt de Katholieken tegen het „Vredescongres" dat op 5 December geopend wordt in Wenen. Het blad wijst erop, dat de bewe ging, die het congres organiseert, communistisch georiënteerd is en het vergelijkt haar met de beweging, die tussen 1935 en 1939 qd instigatie van Moskou werd georganiseerd „tegen het fascisme en de oorlog". Deze beweging werd in Augustus 1939 gevolgd door het Russische vriendschapsverdrag met Hitler-Duitsland, dat de Ijeslissende stoot heeft gegeven tot de tweede wereldoorlog. Vanmorgen tegen half vijf is brand ontstaan in een arbeiderswoning aan de Tweede Meerssenerdwarsweg te Maas tricht. De bewoners moesten uit hun slaap worden gewekt. Na een half uur blus sen was de brandweer het vuur mees ter. Slechts een klein gedeelte van het meubilair kon nog worden gered. De brand ontstond door onbekende oorzaak in de huiskamer en de achterzijde van het huis, dat ernstig werd beschadigd. Ook de aangrenzende percelen moesten worden ontruimd, doch bleven voor het vuur gespaard. Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet hebben Za terdagavond in Eemland te Soestdijk een voorstelling bijgewoond, die het caba retgezelschap „Rens van Dorth" daar onder de titel „Allemaal Poppenkast" heeft gegeven voor het personeel van het paleis. Aan het einde van de voorstelling werd een verloting van allerlei voor werpen uit de tombola gehouden, waar van de opbrengst ten goede kwam aan de centrale vereniging voor gebrekki- genzorg. Bij de voorwerpen bevonden zich twee schilderstukjes, die Prinses Beatrix had vervaardigd en voor de tombola afgestaan. Toen de bakker E. W. Zaterdagnacht zijn bakkerij te Groningen binnenkwam kreeg hij de schrik van zijn leven. Hij hoorde enig geritsel en zag dat een man zich achter de oven probeerde te ver schuilen. De bakker riep de indringef te voorschijn te komen, maar werd toen van achteren aangevallen door een tweede indringer. Met zijn beiden mis handelden ze de bakker en kozen toen het hazenpad. Het bleken inbrekers te zijn geweest want achter de oven werd een opengebroken geldkistje gevonden. Na uitvoerig de vredesbeweging te hebben geanalyseerd, waarbij het blad vooral de nadruk legt op het funda mentele verschil mot de christelijke op vatting van de vrede, schrijft de Osser vatore, dat afgezien van iedere po litieke beschouwing, duidelijk blijkt, dat de vredesbeweging niets anders is dan een middel om met-christelijke en zelfs anti-christelijke doeleinden te ver wezenlijken. De consequenties, welke voor de katholieken hieruit voJgen, zijn duidelijk. Herinnerend aan het antwoord van de Paus op de uitnodiging van Juliot Curie aan de H. Vader om in te stem men met de vredesbeweging, besluit de Osservatore Romano, dat er vol gens de leer van Christus in haar in dividuele consequenties en meer nog in die voor de volken, geen andere weg is. De huidige actie is slechts een voortzetting onder een andere vorm van de tactiek van ..de uitgestoken hand", die bedoelt de katholieken aan te ]okk?P>.ten einde daardoor het ka tholicisme te verstikken. Maar die katholieken, die volgens de leer van het Evangelie en van Christus' plaats bekleder op aarde, voor de vrede werken, zouden door met deze actie in te stemmen hun steun geven aan hen die in naam van de vrede de gewetens misvormen door een cam pagne, die gebaseerd is op insinuaties en laster, op belediging en bedreiging. Zij zouden de volken en de mensen tegen elkaar opzetten. Met moet im mers niet vergeten, dat overal waar het communisme de kop opsteekt, ae waardigheid van de persoon met voe ten getreden wordt, de heiligste rech ten worden bestreden en de meest radicale oorlog en de oorzaak van alle andere oorlogen wordt ontke tend: de oorlog tegen God, de God van de vrede, de oorlog tegen Chris tus, die als een hemelse gave de vre de in de geschiedenis -.heeft binnen gevoerd. Intussen heeft de Katholieke Kerk in Oostenrijk zelf voor de komende week. die aan het communistisch congres voorafgaat, een vredesactie aangekon digd. Op een persconferentie werd in tegenwoordigheid van Kardinaal dr. Th. Innitzer verklaard, dat het doel van de campagne is de bevordering van de re ligieuze vrede, de sociale vrede en de vrede onder de naties. Kardinaal In nitzer zal gedurende de campagne een rede houden in dezelfde concertzaal in Wenen, waar vijf dagen later het com munistische vredescongres bijeen zal komen. Zuster Kenny is Zondagmorgen in volle vrede ontslapen in haar woning in Toowoomba in Australië, aldus be richt Ass. Press. Zuster Kenny heeft internationale faam verworven door haar methoden ter genezing van kinderverlamming. Haar behandelingsmethode, waarvan de medische wereld eerst niets wilde weten, is later veelvuldig toegepast. Zuster Kenny werd 20 September 1886 te Warrialda in New South Wales ge boren. Tóen zij 16 jaar was werd zij verpleegster. Op 23-jarige leeftijd kwam zij met haar eerste geval van kinder verlamming in aanraking. Het twee jaar oude slachtoffertje leed ontzetten de pijn. Zij probeerde die pijn op ver schillende manieren te verlichten. Ze scheurde een wollen deken in repen, wrong ze uit in kokend water en wik kelde ze rondom de pijnlijke ledema ten. Het kind herstelde en was niet mismaakt. Zuster Kenny heeft nooit beweerd, dat zij een geneesmiddel voor kinderver lamming gevonden heeft. Zij verklaarde - en de medische rapporten bevestig den dit dat haar patiënten door de behandeling niet mismaakt werden. Haar behandelingsmethode werd be kend en erkend ondanks de eritische rapporten van o.a. een koninklijke com missie voor de behandeling van kinder, verlamming in de Australische staat Queensland. Advertentie van Hulstkamp Oude Genever Ruim 25.000 inzendingen... voortdurende nabestellingen... ontelbare gelukwensen... alles wijst erop, dat het nieuwe merk Hulstkamp Oude Genever Nederland stormenderhand veroverd heeft. U verlangt bevestiging Vraag het Uw eigen slijter! De Jury van de Grote Hulstkamp Prtjsvraag staat voor de zware taak uit meer dan 25.000 inzendingen de gelukkige winnaars van de in totaal f 5000.- aan geldprijzen aan te wijzen. Maar nog vóór Kerstmis wordt de uitslag in dit blad bekend gemaakt. Dan verneemt U tevens de naam van n Hoe heet de nieuwe telg t) (Van onze Haagse redactie) „Indien de tekenen niet bedriegen, waait er voor de Nederlandse ge.epa- trieerden uit Indonesië een iets gunsti ger wind. Veel van de desiderata uit ons urgentie-programma staan nu in de belangstelling va.t onze Regering", al dus de heer J. B. Haring, voorzitter van de afdeling Nederland van de Federatie van Katholieke Nederlandse Ambtenaren en Particuliere Werkne mers in Indonesië, op een Zaterdagmid dag in Den Haag gehouden vergadering van deze Federatie, bü afkorting K.N.A.F. genaamd. „Het begint door te dringon", aldus de heer Haring, „dat er voor de gere patrieerde Nederlanders een groot pro bleem ligt. Een probleem, dat in de toekomende tijd eerder toe dan af zai nemen en dat om oplossing schreeuwt. Er zijn echter verheugende verschijn selen", zo vervolgde de voorzitter. Hij wees hierbij op de grote belangstelling, die er van de zijde van de Tweede Ka mer bestaat voor ie opneming van ge- repatrieerden in het bedrijfsleven en voor betere zorg voor huisvesting en voorts op het K.B., waardoor n eind is gemaakt .aan de bepaling in het bezol digingsbesluit voor onderwijzend per soneel, dat gepensionneerden de met pensioen vergoede diensttijd bij bereke ning van hun salaris niet krijgen mee geteld. Ook voor de emigratie voor personen, die nu nog in Indonesië zijn. bestaat van de zijde der Tweede Kamer helangstelling. In het Voorlopig Verslag op de nog niet ingedier.de Begroting voor Maat schappelijk Werk wordt door vele leden, aldus de heer Daring, aangedron gen op spoed bij de afhandeling van verzoeken op grond van art- 9 der ga- antiewet, op verhoging der duurte-toe- slagen enz. Dit alles is gunstig, maar er zijn toch ook nog enkele andere zaken, die belangstelling behoeven. Eén hiervar. is de vergoeding van oorlogs schade en gederfd inkomen. Instede van de Nederlanders uit Indonesië 1 i rechten te honoreren, beschouwt men hen vrijwel uitsluitend als ob jecten van sociale zorg. Het is voor velen vernederend als gunst te moeten aanvaarden en dan nog vaak als gunst, waarvoor later de rekening wordt gepresenteerd wat men ruimschoots als recht heeft te vorderen. Ik zou willen vragen, zo riep de heer Haring uit: beseft de Regering wel vol doende van hce groot nut het voor de assimilatie zou zijn, indien de gerepa trieerden de overtuiging konden hebben van in een werkelijke rechtsstaat te zijn terechtgekomen? Het tegendeel is nu helaas 't geval, en dit verklaart mede in belangrijke mate de teleurstelling en de apathie, waartegen de betrokken orga nisaties optornen en wat hun arbeid zo moeilijk maakt. Gelukkig kunnen wij echter ook op het punt dezer, oor- 1c gsschadevergoeding tekenen waar nemen, die mogelijk op een gunstige wending wijzen." Vóór de pauze was het woord ge voerd door de persoonlijk gedelegeei'ie de heer P. O. Schoe. Hij belichtte ir> zijn betoog de noodzaak zich in katho liek verband te organiseren. Vocris wees hij op het belang van inschrijving van gerepatrieerden in de registers van de Gewestelijke Arbeidsbureau*. De statistieken inzake het werklozen- probleem onder de gerepatrieerden zou den óp deze manier zuiverder zijn, waardoor intenser ingrijpen kan wor den afgedwongen. v. H. Advertentie De Katholieke vereniging voor Meisjes- bescherming waarschuwt meisjes in Ne derland bij voorkeur geen betrekking te aanvaarden als gouvernante-gezelschaps dame etc. bij families in het nabije of mid den Oosten. De salarissen zijn daar over het algemeen hoog. doch kunnen in geen enkel opzicht een compensatie vormen voor de grote gevaren, waaraan het meisje bloot staat. Geestelijke eenzaamheid en aanpassingsmoeilijkheden zijn maar al te vaak oorzaak, dat het meisje uit de rechte koers wordt geslagen. Hoewel voornamelijk Franse en Zwitserse meisjes in deze be trekkingen werkzaam zijn, is het toch no dig deze waarschuwing te laten horen, om dat blijkt, dat getracht wordt Nederland se meisjes voor deze betrekkingen te in teresseren. Gelukkig zijn enigen zo ver standig eerst inlichtingen in te winnen, ge tuige de aanvragen om informaties, die vrij geregeld bij de Katholieke vereniging voor Meisjesbescherming binnenkomen. De goede zijden van een werkkring ln het Nabije Oosten, bijv. in Egypte, waar de kinderverzorgster soms jaren achtereen in dienst blijft van families en de ver trouwde vriendin der kinderen wordt, ma ken het van de andere kant mogelijk meis jes aan te moedigen naar het Oosten te vertrekken, maar dan slechts meisjes, die tot een élite behoren wat karakter en in telligentie aangaat. Het Nederlandse schip „Asuncion" dat bij Hornsudden, aan de Noord- Oostkust van Zweden, aan de grond was gelopen, is vlotgetrokken en naar Igge- stuid gesleept voor reparatie. Het vaar tuig heeft een lek bij de boeg. Eisenhower heeft het afgelopen week einde weer een tweetal belangrijke func tionarissen benoemd. Senator Lodge, die Eisenhowers campagne heeft voorbereid en ook na diens verkiezing tot zijn ver trouwensmannen behoorde, is benoemd tot leider van de Amerikaanse delegatie bü de V.N. Deze benoeming moet nog door de Senaat worden bekrachtigd. Lodge volgt in deze functie Warren Aus tin op. De nieuwe minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, heeft verklaard, dat Lodge een belangrijk aan deel zal hebben in de formulering van de buitenlandse politiek der V.S. Voorts is de bekende bankier Win- throp W. Aldrich benoemd tot Ameri kaans ambassadeur in Londen. Als zo danig volgt hij Walter Gifford op, die in September aankondigde te zullen aftre den „ongeacht de uitslag van de verkie zingen". Aldrich, die tijdens en na de oorlog voortdurend heeft aangedrongen op ruime steun aan Engeland en ook de hulpactie voor Britse oorlogsslachtoffers heeft georganiseerd, staat bekend als voorstander van het afschaffen der Ame rikaanse handelsbelemmeringen voor de West-Europese landen. Hij is in het be zit van de Orde van Oranje Nassau, die hem op 30 November 1946 werd ver leend. Verder heeft Eisenhower een spe ciale commissie in het leven geroepen, die de hervormingen moet bestuderen, welke de nieuwe president wil invoe ren met betrekking tot de uitvoerende macht. De commissie zal zich ook be zighouden met een desbetreffende studie, die kort geleden onder auspi ciën van de Temple-University is be gonnen. Zij wordt onder meer ge vormd door Nelson Rockefeller, een vroegere onderminister van Buiten landse Zaken, dr. Flemming en Milton Eisenhower, een broer van de gene raal, die president is van de universi teit van Pennsylvania. Intussen wordt in Korea alles in ge reedheid gebracht voor Eisenhower's be- De deze maand door Trygve Lie inge stelde commissie ter bestudering van de verhouding tnssen de V.N. en de V.S., heeft de secretaris-generaal van de V.N. geadviseerd elk Amerikaans lid van het V.N.-personeel, dat communist is, te ontslaan. Het rapport komt in de kern hierop neer, dat de secretaris-generaal onder zich geen communisten hoeft te dulden behalve die in dienst genomen zijn krachtens de personeels-quota der landen van het Kominform-blok. Echter dienen volgens het rapport employé's uit communistische landen de verplich tingen te aanvaarden verbonden aan het feit, dat zij in de V.S. als gasten vertoe fen. De commissie werd gevormd door de Britse advocaat, S.ir Edwin Herbert, de Belgische rechter Paul Veldekens en de Amerikaanse oud-procureur-generaal, William Dewitt Mitchell. zoek. Geregeld patrouilleert een compag nie Zuid-Koreanen door de straten van Seoel met apparaten voor het opsporen van mijnen. Politiefunctionarissen ver klaarden dat de belangrijkste straten dagelijks op deze wijze zullen worden gecontroleerd, totdat Eisenhower Korea weer zal hebben verlaten. De meeste politieke waarnemers in Seoel zijn overigens van oordeel, dat, wan neer Eisenhower niet spoedig komt, het enthousiasme der Koreanen over zijn komst binnen korte tijd volkomen ver dwenen zal zijn. De Westduitse Bondspresident, Prof. Henss, heeft gisteren in Bergen-Belsen een monument onthuld, dat in het voor malige concentratiekamp aldaar is op gericht ter nagedachtenis van de 22.590 slachtoffers van het nazi-bewind, die in dit beruchte oord de dood hebben gevonden. Het monument bestaat uit een obelisk, die tegen een muur is ge plaatst als symbool van de Joodse klaagmuur. Prof. Heuss verklaarde bij de onthul ling, dat Duitsers nooit mogen verge ten. wat hun landgenoten hebben mis dreven. „Wij Duitsers moeten leren dap per te zijn in het aangezicht van de waarheid", verklaarde hij. Het was vol gens hem moreel gezien een armzali ge manier om eigen rechtvaardiging te eisen, op grond van kwaad en bar baarsheid van anderen en te verwijzen naar gruwelen in geallieerde interne ringskampen in 1945 en 1946 en naar hedendaagse Russische kampen. De 22.500 doden van Bergen-Belsen liggen nu begraven in 13 massa- en 11 afzonderlijke graven. Het monument werd gebouwd op last van de Britse bezettingsautoriteiten. Het zal door de Duitsers, die ook de onthullings plechtigheid hebben georganiseerd, wor den onderhouden. Toen Zaterdagmiddag de Franse mo dekoning Jacques Fath landde op het vliegveld van Idlewild bij New York, is hij door de immigratie-ambtenaren aangehouden en naar Ellis-Island over gebracht. Na ruim .24 uur werd nij vrijgelaten, met de mededeling, dat tij binnen tien dagen het land weer zou moeten verlaten. Als reden voor dit voorval werd opgegeven, dat hij niet vooruit toestemming had gevraagd voor dit bezoek. Fath bezoekt regelmatig de Verenig de Staten om zijn mode-artikelen te verkopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7