MEER DAN 100.000 MAN ONDER DE WAPENEN ■BH De nieuwe voorzitter J. Middelhuis ontvouwt een groots program Trotyllading op de Duitse tweemansduikboot Tussen neus en lippen Vaart op het IJsselmeer ligt practisch stil Oost-Duits leger in wording Engeland maant Frankrijk en West-Duitsland tot spoed wéA Partijpers O Schaal I Echtpaar om het leven gekomen Na aanvaring gezonken Wapens en munitie gestolen Negen doden aanval op Pakis bil Oude vrouw dood op strand H n Maatregelen om werkloosheid te be perken zijn tot nu toe onvoldoende Tot hoofd en hart Er wordt reeds druk geschaatst Vorst neemt af Het weer li J DINSDAG 2 DECEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25547 Volgens mededelingen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en de Britse Hoge Commissaris in West-Duitsland, zouden in Cost-Duitsland op het ogenblik meer dan 100.000 man onder de wapenen zijn. De verklaring van het Foreign Office wordt in Londen gezien sis een aanmaning aan Frankrijk en West-Duitsland om voortgang te maken met de plannen voor een Europese Defensiegemeenschap. Kolendampvergiftiging Vrachtschip Christina uit Wormerveer Politiemannen wilden verzetsgroep vormen Westerling verborgen Graaf Van Recliteren J Am pui g vrijgesproken Prins Bernhard bezoekt zijn broer Zinken centen vóór 15 December inleveren Tragisch gebeuren te Wijk aan Zee ■BRIJ» lyr Verbondsvergadering van de K.A.B. te Utrecht Zonder ongelukken tot ontploffing gebracht Scliip tegen pijler ge slagen en gezonken t&l Scheepje in nood Gierpont Tiel uit de vaart Dames-Heren Monty-Coats BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave var> redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544 Gistermiddag heeft de politie te Pyn- cker in een tot bewoning omgebouwde tramwagen aan de Vlielandseweg al daar een echtpaar levensloos aangetrof fen. Vermoedelijk zijn de man en de vrouw in de nacht van Vrijdag op Zater dag tengevolge van kolendampvergifti ging om het leven gekomen, aldus deelde de politie ons mede. De man, de 28-jarige timmerman H. P- T., was sinds Zaterdag niet op zijn Werk verschenen en toen kameraden zijn loon Zaterdag thuis wilden brengen en aanklopten aan de tot woning inge richte tramwagen, kregen zij geen ge hoor, Later waarschuwde men de po litie, die de wagen gistermiddag heeft opengebroken. Behalve T. vond zij Ook zijn 22-jarige echtgenote N. J. de V., dood in de wagen. Op de Maas bij Kcssel is een Bel- S'SCh tankschip, geladen met teerolie, ln aanvaring gekomen met het 120 ton Wetende motorschip „Christina" uit Wormerveer. De aanvarng is waar schijnlijk te wijten aan het slechte zicht van de laatste dagen, terwijl het Bel gische tankschip een verkeerde koers schijnt gevaren te hebben. Het met grint geladen vrachtschip „Christina" zonk spoedig. De schipper, zijn vrouw en zijn zoon konden zich met een roeiboot ro veiligheid brengen. De boeg van het -Belgische schip werd zwaar beschadigd. Het gerechtshof in 's"-Hertogenbosch T-eeft Maandag uitspraak gedaan in de ?aak tegen twee politiemannen uit Brunssum (L.). Deze mannen, die een verzetsgroep hadden willen vormen Voor het geval van een Russische Agressie, waren wegens diefstal en ver duistering van patronen voor pistolen du sten guns door de Maastrichtse recht bank veroordeeld tot f25 boete subsi- diair tien dagen hechtenis. In hoger be roep had de advocaat-generaal bij het Bossche gerechtshof f 100 boete subsi- d'air dertig dagen hechtenis geëist. Het hof veroordeelde thans P. B. tot 100 boete, subsidiair dertig dagen "echtenis, en P. H. tot f 60 boete, subs, dertig dagen, met de bepaling, dat zij de weggenomen patronen aan de wa penkamer van het politiebureau moeten teruggeven. De Arnhemse rechtbank heeft heden- J?°rgen overeenkomstig de eis van de Officier van Justitie A. C. H. graaf van ftechteren Limpurg te Angerlo vrijge ef1 roken van het ten laste gelegde in ï®*e artikel 189 Wetboek van Strafrecht, volgens de dagvaarding was verdachte •e.n laste gelegd, het van 11 tot 16 April lt jaar opzettelijk verbergen van de gewezen K.N.I.L.-kapitein Westerling, die naar hij zou weten, door de Officier van ustitie bij de arrondissementsrechtbank e Amsterdam werd vervolgd. Pring Bernhard heeft Maandag in be»W York zijn broer Prins Aschwin die°cllt; en een tante, gravin Kotzebue, aan de Park Avenue woont. Ongeveer 5.000 man dienen bij de in opbouw zijnde luchtmacht, die voor her merendeel over Russische toestellen be schikt. De marine zou reeds over zes mijnenvegers, achttien patrouilleboten en een aantal kleinere vaartuigen be schikken, waarover Admiraal Waldemar Verner het commando voert. Het Oost- Duitse leger bestaat voorlopig uit een drietal divisies, die over 350 tanks be schikken, meest Russische T-34's,' als mede over 200 kanonnen van verschil lend kaliber. Volgens het Foreign Office is de Oost-Duitse herbewapening als onder deel van het nieuwe Sovjet militaire systeem in Juli 1948 begonnen, toen de eerste recruten aangeworven wer den uit Duitse krijgsgevangenen in Rusland. Eind 1951 werden deze een heden geschoeid op de. leest van de Sovjet-infanterie-regimenten. Een rompministerie van Defensie is inge richt en de leiders van de land-, lucht- en zeestrijdkrachten hebben de titels van onderministers van Binnen landse Zaken. Volgens de verklaring van de Britse Hoge Commissaris zijn alle drie wapens van de Oost-Duitse strijdkrachten in een beginstadium van ontwikkeling met een in verhou ding groot aantal officieren. Dit laat ste maakt een snelle uitbreiding mo gelijk. indien de huidige opleiding van soldaten wordt bespoedigd. Tot dusverre, aldus de verklaring, is geen enkele West-Duitser gemilitariseerd in afwachting van de definitieve ra tificatie van het plan voor een Euro pees leger. Wij herinneren onze lezers er aan, dat de zinken centen ten laatste op Maandag 15 December van dit jaar moeten zijn ingeleverd op het postkantoor. Deze munten zijn uit de circulatie genomen en kunnen na die datum niet meer als geldig betaalmiddel gebruikt worden. Keert dus tijdig uw beurs om. Gistermorgen rond negen uur is op het strand te Wijk aan Zee het ontziel de lichaam gevonden van de 79-jarige mevrouw D. Zuiderduin-Burgcr, wo nende aan de Relweg in de badplaats. Zondagmiddag rond vijf uur verliet mevrouw Zuiderduin haar woning om een bezoek te brengen aan een familie lid. dat zeer ernstig ziek lag. Toen zij langer uitbleef dan men van haar ge woon was, is haar man op onderzoek uitgegaan. Overal in het dorp werd na vraag gedaan zonder enig resultaat. Na een angstige nacht is gistermorgen de ontstellende ontdekking gedaan. Men vermoedt dat mevr. Zuiderduin, die wel meer langs het strand wandel de ondanks haar hoge leeftijd, door de koude is bevangen toen zij langs de zee liep. Zij moet zijn gevallen, en is, toen de vloed kwam opzetten, door het water overspoeld- ■RH Met de grootst mogelijke meerderheid, dat is met 148 van de 148 uitgebrachte stemmen, heeft dë Wetgevende Verbondsvergadering van de Katholieke Arbei dersbeweging, gisterochtend in de Jaarbeurszaal te Utrecht gehouden, de heer J. A. Middelhuis, secretaris van de Beweging, tot voorzitter gekozen in de vaca ture-A. C. de Brujjn. In een styivolle, goed doorwrochte programrede heeft de nieuwgekozen voor zitter van de K.A.B., de heer J. A. Middelhuis, Maandag de lijnen uitgestippeld van het in de naaste toekomst door de K.A.B. te vocrèn beleid. Na gewezen te hebben op het essentieel verschil tussen K.A.B. en N.V.V. spreker gewaagde in dit verband van „een niet te overbruggen klove" ver volgde de heer Middelhuis: De economisch-financiëlc toestand van ons land ontwikkelt zich, mede dank zy het consumptie-offer van arbeiders en beambten, verder in gunstige zin. Dc vreugde hierover wordt echter in belangrijke mate getemperd door de minder gunstige stand van de werkgelegenheid en de zorg daarvoor voor de naaste toe komst. De maatregelen, door de vorige regering getroffen, zijn onvoldoende geble ken om de werkloosheid binnen de normale grenzen te houden. De K.A.B. geeft aan nuttige en productieve arbeid voor allen, die werken kunnen en werken willen, verre de voorkeur boven een toestand van grotere welvaart voor een deel, gepaard met grote werkloosheid voor velen. is het ,nacht van Zaterdag op Zondag gevaii P sie Hakis by Magelang aan- 8chattfn ^oor een bende van naar Bh zwaar gewapende Heden. WeflnneZe aanval werd de assistent- htet °Jan l'akis, de heer Sastrosudirjo het ip„ sen°te en drie kinderen om tende gebracht. Bij de daarop vol 4e mohi»iVeÜll.*en werdcn 4 leden van e brigade gedood en 3 gewond. Maandag heeft de gelichte Duitse tweemansduikboot op het strand te Castricum voor een kleine sensatie ge zorgd. In de vroege morgen waren de manschappen van de mijnopruimings- dienst van de Kon. Marine uit Den Hel der op het strand aanwezig om een na der onderzoek in te stellen naar de tor pedo van de gelichte tweemansduikboot. Bij dit onderzoek heeft men het ontste kingspistool van de torpedo kunnen verwijderen, waarmee het gevaarlijkste werk was verricht. Tijdens deze werk zaamheden ontdekte men een rubber kabel waaraan zich een brok trotyl van ongeveer 7 kg. bleek te bevinden Blijkbaar is dit als een verrassing door de Duitsers achtergelaten. Gelukkig was de kabel verbroken, zodat geen onge lukken konden worden veroorzaakt, want ondanks het feit dat dit gevaar lijke goed zeven jaar in het zeewater heeft gelegen bleek het nog uiterst ontplofbaar. Toen men 't namelijk op een flinke afstand tot ontploffing bracht, reageerde het trotyl reeds bij de eerste electrische schok. Op aan wijzing van de officier van de M.O.D. heeft men daarna de torpedo wegge trokken en met lasapparaten doorge sneden. De verwijderde onderdelen zijn door de M.O.D. meegenomen. Indien er zich geen nieuwe verrassingen voor doen, zullen de ondernemers van hel karwei eindelijk tot het demonteren van de duikboot kunnen overgaan. Het Het lichten van de twee-persoons duikboot. gaat er hun dan om, te zien, of zich nog een motor in het wrak bevindt. De heer B. M. Wahlen, aannemer van sloopwerken en zware transporten te Badhoevedorp, wijst er ons op, dat hij al sinds enige tijd de Duitse tweemans duikboot te Castricum van de heren B. Streuli en A. Kuys heeft gekocht. Hij heeft met zijn personeel Zaterdag de duikboot gelicht. Bij het oversteken van de Lek is het ongeveer 1500 ton metende schip Fe- mina, komende uit het Amsterdam Rijnkanaal, gisteravond tegen negen uur tegen de Westelijke pijler geslagen. De hoge stand van de Lek en de daardoor zeer sterke stroom zijn waarschijnlijk de oorzaak. Het schip sloeg lek, brak en zonk vrij spoedig. De bemanning wist zich bijtijds te redden. j Laster is een bewijs van onmacht van Aendie hem uitspuwen Inzake de loonpolitiek constateerde de Verbondsvoorzitter dat helaas de meer derheid van de SER de katholieke min- derheid niet heeft kunnen volgen in haar voorstellen tot grotere .progessie én naar kindertal én naar loon. Wij zullen met beleid en kracht blijven streven naar verdere verbetering van de kin derbijslag. Vervolgens betoogde spreker, dat de K.A.B. niet alleen belangstelling heeft voor het vraagstuk der middengroepen uit hoofde van een groot aantal leden, die er toe behoren, maar ook, omdat zij streeft naar sociale rechtvaardigheid voor alle groepen der bevolking. Ook in onze kringen wordt voor meer vrijheid inzake de loonpolitiek gevoeld. Maar wij hebben in het verleden ook geleerd en aan den lijve ervaren, dat er 'n soort vrijheid bestaat, die voor de arbeidende mens geen andere inhoud en betekenis heeft dan gebondenheid aan minimale levensvoorwaarden. De K.A.B. zal bij de theorie van de dag die prac- tische ervaringslessen uit het verleden niet uit het oog verliezen. Willen wij onze mensen nader tot het ware geluk brengen vervolgde spre ker dan zullen wij middelen moeten zoeken waardoor hun verantwoordelijk heid, hun vrijheid, hun initiatief, hun verstand en hun scheppingskracht zich rodanig kunnen ontwikkelen, dat zij. beter dan tot nog toe die drang naar zelf-verwerkelijking kunnen bevredi gen/die zo diep in elke mens Verborgen ligt. Dit doei vraagt het verwerkelijken van een wijd verbreide persoonlijke bezitsvorming. Het streven moet er derhalve op ge richt zijn zodanige stelsels van loonvor ming en winstdeling te verwerkelijken, dat onze mensen het verband tussen grote inspanning enerzijds en hun winst aandeel anderzijds duidelijk voor ogen staat. Wij zullen voorts moeten geraken, aldus de heer Middèlhuis, tot een doelbewuste en actieve cultuurpolitiek en een even doelbewuste politiek ge richt op het behoud van de katholieke arbeidersjeugd voor Christus en Zijn Kerk. Geloofsafval en geloofsversiap- ping nemen ook onder onze arbeiders onrustbarende vormen aan. Hierop dient de K.A.B. zich ernstig te bezin nen. De zorg voor de katholieke eenheid, besloot spr., heeft ons weerhouden af doende te rageren op tal van irriteren de en prikkelende uitlatingen van de laatste tijd. De K.A.B. is als steeds be reid te zoeken naar wat bindt en samen brengt en te vermijden wat scheidt. Zowel het krachtige applaus, dat op deze uiteenzetting volgde als de ge- dachtenwisseling daarna, bewezen de instemming van de verbondsvergade ring met het betoog van de nieuwe Ver bondsvoorzitter. In de middagvergadering kwam een De sneeuwstormen, die vorige wee!: in de Verenigde Staten gewoed hebben, hadden wel een enigszins bruter karakter dan de min o) meer romantische sneeuwloai, waarmee ons land verrijkt is. Zes mijl ten Zuid-Westen van Dodge City in Kansas sneeuwde een trein in en tientallen wegwerkers wer den te hulp geroepen om de baan weer vrij te maken. Aangezien de sneeuwstorm aanhield, was het werk practisch vergeefse moeite en een extra-trein met sneeuwrui mers moest te hulp worden geroe pen om de doortocht mogelijk ie maken. deputatie uit Haaksbergen, de geboorte plaats van de nieuwe K.A.B.-voorzitter, bestaande uit de burgemeester, de gees telijk adviseur van de K.A.B. en de voorzitter en secretaris van genoemde organisatie, haar gelukwensen aanbie den aan hun oud-plaatsgenoot, waarbij zij hun grote vreugde vertolkten over de hoge onderscheiding, welke hem deze dag was te beurt gevallen. Rest ons nog- te vermelden, dat de Verbondsraadsvcrgadcrins accoord ging met een voorstel van de Kath. Metaalbe- werkersbond om een commissie te be noemen. die zal nagaan of, en zo ja, op welke wijze wijziging in de bestaande reglementen moet worden aangebracht, waardoor ook niet-practiserende katho lieken lid van de K.A.B. kunnen wor den. Op voorstel van de Kath. Bond van Vervoerspersonee! „St. Raphael" werd besloten tot instelling van de com missie, die de positie van de middelbare groepen werkers in studie zal nemen. Als opvolger van de heer P. J. S. Ser- rarens, die als verbondsbestuurslid had bedankt, werd gekozen de heer J. M. Blommers. voorzitter van ..St. Raphaël" Tot gesalarieerd Verbondsbestuurder in de vacature-De Bruyn werd benoemd de heer W. D. Lelieveld, secretaris van de Kath. Bond van Overheidspersoneel. de ,.Dag der Werkgroepen" ran de K.V.P. heeft prof. Gie ten volgens het verslag in ons blad de verzuchting geslaakt: de he mel beware ons voor een partijpers. Wij kunnen het geheel en al eens zijn met hetgeen prof. Gielen met zijn verzuchting tot uitdrukking hééft willen brengen, maar zijn van me ning. dat het eerst in laatste instan tie de hemel is die in aanmerking komt om ons voor een partijpers te bewaren. Waarom zijn toevlucht tot bovennatuurlijke middelen gezocht nog vóór de natuurlijke zijn uitgeput? Wij menen, dat het voorkómen van een partijpers op de eerste plaats een taak is voor de enige organisatie, die tenslotte over de oprichting van zulk een partijpers beslist: de partij zelf. Wanneer de P.v.d.A. geen prijs stelde op een partijkrant, zou Het Vrije Volk een ander karakter hebben dan het thans heeft; wanneer de K.V.P. beslist een eigen dagblad wilde uilge ven. zou, afgezien van de door prof. Gielen bedoelde hemelse tussenkomst enerzijds en de feitelijke abonnemen ten-werfkracht van zulk een hlad an derzijds, Nederland een K.V.P.-krant „rijk" kunnen worden. Wanneer men het daarover eens is, kan men het er ook over eens worden, dat een bestaand dagblad weliswaar niet vormelijk maar toch naar de geest en incidenteel een partijblad wordt, zodra bij dat dagblad de opinievor ming in staatkundig opzicht voortdu rend en vrijwel uitsluitend in handen wordt gelegd van iemand, die een zodanige plaats bekleedt in een par tij. dat hij, zich praktisch of theore tisch op staalkundig terrein bewe gend. niet anders kan doen dan het partijstandpunt verkondigen zonder de vrijheid te hebben dit af te vallen of het fundamenteel te becritiseren. Ons herinnerend, dat van één onzer katholieke dagbladen de staatkundig hoofdredacteur tevens fractievoorzit ter is van de K.V.P., komen wij dan meteen tot een voor de hand liggende, zo moeilijke vraag, dat wij haar be antwoording het liefst aan professor Gielen toevertrouwen, die het vraag stuk der partijpers nu eenmaal heeft aangeroerd. En na daarop een ant woord te hebben gekregen zou het ons ongetwijfeld tevens te binnen schie ten, dat De Volkskrant een blad is van de K.A.B.. waarna in verband met het voorgaande een heel complex van vragen zou gaan rijzenzó moeilijk, dat wij dan zelfs niet weten -ouden hij wie voor de beantwoording daarvan te moeten aankloppen. n het UNO-gebouw van glas en beton te New York heeft men een kapel, een z.g. devotie-ruimte, ingericht voor gedelegeerdendie be hoefte mochten hebben aan ogenblik ken van stflte en overpeinzing. Deze „kapel" 6era* geen enkel religieus attribuut, geen kruis, peen altaar, geen beeld, want niet alleen lieden van al lerlei gezindten, maar ook mensen zonder enige gezindte moeten er stich ting kunnen vinden. Dat is humanis tisch gedacht, want het humanisme gaat uit en eindigt in de mens zelf en erkent boven de mens en dc natuur, geen God, geen bovennatuurlijk leven. In deze zaal staat slechts één „sym bool", n.l. een schaal, die indirect van bovenaf wordt verlicht. Dus toch een kerkelijk attribuutWelnee, het is zelfs geen collecteschaal, maar een schaal met bloemen. Het personeel van de kapel verzekert, dat zo goed als geen gedelegeerde van de UNO er behoefte aan schijnt te hebben om zich in deze „kapel" voor enkele mi nuten terug te trekken. Geen wonder, leegheid kunnen ze overal elders oók vinden. Mossadeq houdt uitverkoop Dc Perzische premier Mohammed Mossadeq is yan olieman tapijtjesver- koper geworden. Hij heeft in alle regeringsbu- reaux de tapijten van de vloeren laten halen om ze te laten reinigen en re pareren en daarna in het buitenland te verkopen. Er zijn prachtige exem plaren bij, die, naar hij hoopt, weer wat geld in het lege laatje van de regering zullen brengen. Verleden jaar heeft Mos sadeq gelast alle rege ringsauto's, die ter be schikking van functiona rissen stonden, te verko pen. De meeste hoge ambtenaren moesten toen hun sleeën missen, maar later hebben zij ze weer teruggekregen en sinds dien wordt er geen woord meer over gerept. Of net met de kleden óók zó zal gaan? Wien, Wien, ach Du ailein In Wenen heeft de po litie er bij de gemeente raad op aangedrongen, dat de verlichting in de stadsparken moest worden gemoderniseerd, omdat de gebrekkige verlichting ze onveilig en tot een vlucht oord voor misdadigei s maakte. De gemeentel aad heeft echter het verzoek van de politie afgewezen, omdat de stadsparken in de Oostenrijkse hoofdstad idyllische geweest over een fabel- rijke mejuffrouw uit de achtige nalatenschap van vorige eeuw. De Kintse een zekere mejuffrouw erfgenamen wensen ech- J. J. 't Kint, die de vo- ter niet zonder meer hun rige eeuw in België leef- zo lang gekoesterde gou- de. Een Antwerpenaar den illusie prijs te geven, heeft een mdrukwekken- Zij hebben een familie- de stamboom van nakome- vereniging opgericht om lingen opgesteld, die on- de nasporingen voort te der elkaar het aardige- zetten, sommetje van 152 millioen De Volkswil francs zouden hebben ie De psychiater John E. verdelen. Om de kosten Talley in Waco (Texas) van zijn onderzoekingen heeft verklaard: „De men- te dekken, liet de Antwer- sen stemmen niet op de eilanden vol ^kingen romantiek en eenzaam- starnC>oom, penaar enkele honderden aspirant-erfgenamen, voor namelijk uit- Charleroi afkomstig, ieder 300 frs. betalen en verdween toen met de Noorderzon. Toen bleek, dat al zijn onder en heel mitsgaders man, van wie zij denken, dat hij liet kan winnen, maar op de man, van ivie zij denken, dat hij de can- didaat kan verslaan, die zij niet wensen". Misschien kan de K. V. P. met deze de verklaring haar voordeel de doen, wanneer zij de oor heid" dienen te blijven. enorme nalatenscuup, op zaken van de voor haar zijn impure fantasie be- teleurstellende verkie- Kinls rustten. Geen enkele bank zingsuitslag aan een diep- In België is al sinds en- had geld in bewaring, dat gaand, onderzoek onder - kele jaren veel te doen afkomstig zou zijn van de werpt. Dc vaart op het IJsselmeer ligt thaDs gezien de ijsgang practisch stil. Het enige .schip dat vanmorgen nog de Oranjesluizen gepasseerd is. was de tan ker van de Kon. Marine A 972, die op weg is naar Den Helder. Boven cen groot deel van het IJsselmeer hangt bo vendien een zware mist. De bootdien sten AmsterdamLemmerGroningen en AmsterdamKampenZwolle zijn geslaakt. De „Jan Nieveen" van de Groningen— Lemmer stoombootmaatschappij, die een dagelijkse dienst heeft, is vanmorgen uit Amsterdam nog in Lemmer aangekomen met een kleine vertraging. Overal op het IJsselmeer rapporteerde men zee** veel ijs. De haven van Lemmer is ijsvrij en de scheepvaart gaat nog door de N - O.-Polder en Lemstersluis. Op het IJs selmeer wordt reeds druk schaatsenge- reden en bij goed weer wordt daar mor gen een ijsbaan aangelegd voor hardrij derijen van de ijsvereniging Lemmer. Twee km. buiten Uitdam in het IJs selmeer zit thans een klein scheepje vast in het ijs. Zijn positie schijnt be nard te zijn. want de bemanning heeft de rode vlag als noodsein gehesen. Men heeft de hulp van de Rijkspolitie inge roepen. doch de boot van deze dienst is niet krachtig genoeg om het scheepje te bereiken. Thans zal men trachten met een zware sleepboot hulp te bieden. Met grote moeite kan de bootdienst van Marken naar de vaste wal nog ge handhaafd worden. Slechts door 's nachts door te varen is het de N.Z.H.V.M. tot heden gelukt de vaargeul enigszins open te houden. De bevolking van Marken ziet met spanning tegemoet of men mor gen de vaste wal nog kan bereiken. De Waal is voor Tiel zo sterk geste gen, dat de gierpont Prinses Juliana uit de vaart moest worden genomen. De veerdienst TielWamel wordt thans door twee boten met aangekoppelde ponten onderhouden. Ook de nachtdienst wordt normaal uitgevoerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiinniiiiiiiii (Van onze weerkundige medewerker! In dg afgelopen nacht werden er in een groot deel van ons land weer lage temperaturen waargenomen, Eelde 8, Ypenburg 5, De Bilt 6. Twente 7, Maastricht 4 gr. C. De luchtdruk bo ven Scandinavië daalt, maar blijft nog vrij hoog boven de Noordzee en Schot land. De wind zal hierdoor van het Oosten meer naar Noordelijke richting draaien, waarmee dan wat minder koude lucht van de Noordzee zal wor den aangevoerd. Dit neemt niet weg, dat er 's nachts nog weer vorst kan op treden, maar overdag kan het kwik boven het vriespunt komen. In o.a. Friesland wordt al druk geschaatst en zoals het zich laat aanzien zullen er vandaag ook elders in het land ijsbanen geopend worden. Of de vorst de komen de dagen wel zal doorzetten is nog een vraag, daar het ni< t onmogelijk is, dat zachtere luchtmassa's van de Oceaan uiteindelijk de vorst weer terugdrijven. Aavertenne tot Woensdagavond: in het Zuiden van weinig bewolking tot zwaar bewolkl 'enige neerslag, in Verwachting Aanvankelijk het land nog overigens half met plaatselijk hoofdzaak bestaande uit regen Zwakke tot matige en in het Noor den tijdelijk vrq krachtige wind tus senWrest en Noord. Aanvankelijk op vele plaatsen nog lichte vorst, maat in de loop van de narht en ochtend invallende dooi. Zon: 8.2816.31. Maan: 17.47—10.47

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1