mm Uit Vaticaanstad M I Dichters en tekenaars I voor I kinderen Boeken over Rusland ,,ln de schaduw van het Kremlin "en „Mijn indrukken uit de Sovjet-Unie Sinterklaas brengt zak vol meisjesboeken H Van zes tot zestien jaar Geschiedenis ener kathedraal m Roofoverval in Nd.-Limburg Sanaairin Eindelijk herdrukt V DINSDAG 2 DECEMBER 1952 PAGINA 5 „4711" Echte Eau de Cologne ,,47ii" Tosca Parfum, Poeder, Crème 38 Bgj >kölnischJ eaudecologn£ vsv viv ragen over „Fairsea" Pauselijke retraite Vaderlijke zorgen voor Romeins boerenmeisje Benedetto Croce overleden V Derde maal in één maand viv viv ViV. V» viv ïvi% I i De dood van Rodrigues Lopes Man in arrest Regering bekrachtigt sociale voorzieningen B.B. Er is wat goeds te lezen de klassieke Eau de Cologne met haar frisse geur. „4711" Tosca Eau de Cologne de frisse geur van „4711" Eau de Cologne, gecombineerd met het zo beminde Tosca Parfum. Voor St. Nicolaas speciaal verpakt in fantasie geschenk-cartons. Diverse assortiment-dozen, inhoudende: 1 fles "4711" Eau de Cologne of 1 fles "4711" Tosca Eau de Cologne met 1 stuk "4711" Eau de Cologne-zeep. VêVi a een verblijf van meer dan vier maanden in Castelgandolfo heeft de H. Vader thans weer |Ün intrek genomen in het Vaticaan. Zijn terugkeer, daags voor de eerste Zondag van de Advent, viel samen toet het begin van het nieuwe liturgi sche kerkelijke jaar. In het Vaticaan is <ht, zoals gebruikelijk, ingeluid met een Plechtige retraite. Het initiatief hiertoe heeft Paus Pius XI genomen In het begin van Zijn pontificaat, toen Hij in een gedenkwaardige encycliek de geestelijkheid opriep regelmatig op re traite te gaan. Om een voorbeeld te stellen, besloot Pius XI toen tevens, dat in het vervolg ieder jaar gedurende de Advent in het Vaticaan een retraite ge houden zou worden, waaraan naast de Heilige Vader ook kardinalen en hoge Prelaten zouden deelnemen en de ie Rome verblijvende oversten en procu reurs van religieuze ordes. Deze retrai tes, tijdens welke gewoonlijk een Jezuïet de predicaties verricht, worden gehou den in de kapel van de Heilige Ma- thilde. Deze kapel bevindt zich in de tweede loggia van het Pauselijk paleis en grenst aan de grote „Sala Clemen tina", waardoor men zich naar die Pau selijke vertrekken kan begeven die de officiële vertrekken worden genoemd om de tegenstelling aan te duiden tot de privévertrekken, welke zich een etage hoger bevinden. De prelaten gaan via de loggia naar de kapel van de H. Mathilde, terwijl de H. Vader zich daarheen begeeft door de „zaal van de Vuren", die gelegen is tussen de sacris tie van de kapel en de zaal van het Consistorie. De „zaal van de vuren Wordt zo genoemd, omdat men daar in Vroeger jaren enorme grote kachels stookte, waarmee men zo goed en zo kwaad als dat ging de grote Pauselijke Vertrekken trachtte te verwarmen. De H. Vader volgt de retraite vanuit een inspringende ruimte bij de deur van de Sacristie, waar licht traliewerk hem Onttrekt aan de blikken van de andere deelnemenden. Slechts door het komen en gaan van de geheim kamerheren kunnen de aanwezigen gewaar worden Wanneer de H. Vader de kapel betreedt of verlaat. Pius XI nam zeer regelmatig deel aan de retraites. Zijn eerste afwezigheid tij dens deze plechtigheid nam een drama tisch aspect aan en moest later wel ge zien, worden als een waarschuwend te ken. Het gebeurde in 1937 en kardinaal staatssecretaris Eugenio Pacelli, de la tere Paus Pius XII, kondigde bij die gelegenheid aan dat de Heilige Vader ziek was. De bijzondere ernst waarmee deze mededeling vergezeld ëin£> 2®* aanleiding tot een zekere ongerustheid, die maar al te zeer gerechtvaardigd bleek te zijn, toen nadere mededelingen over de gezondheidstoestand van de Paus bekend werden. Pius XI, die door zijn sterke lichamelijke constitutie ge vrijwaard scheen te zijn voor de gevol gen van de ouderdom, leed aan de ziek te die iets meer dan een jaar later een eind zou maken aan zijn lang en vrucht baar pontificaat. Pius XII heeft met dezelfde nauwge zetheid de traditie voortgezet van de jaarlijkse retraite, waaraan hij in weer- wil van zijn talrijke bezigheden deel neemt. Op zeer zeldzame uitzonderingen na worden evenals gedurende hei Voorgaande Pontificaat ,tljd|ns.,® retraite geen audiënties verleend. Aan het einde van de retraiteweek ontvangt de H. Vader echter wel de geestelijke, die de predicaties heeft verricht. Deze hele week heerst er dus een nog vrediger stemming in het Vaticaan, dat eens te meer het rijk van het gebed is geworden, waarin de H. Vader zich verenigt met de eenvoudigste onder de religieuzen. Terwijl het Pauselijk Hof zich voorbe reidt op de viering van O.L. Vrouw On bevlekt Ontvangen, feestdag van he moederschap en dus van goedheid en toewijding, heeft de Romeinse pers ge wag gemaakt van een voorval, waaruit opnieuw de vaderlijke goedheid van Pius XII duidelijk naar voren komt. Ja ren geleden werd een klein boerenmeis je uit de omgeving van Rome in haar wieg zo ernstig gebeten door een zwijn, dat haar gezicht ernstig misvormd werd. Het beest beet de ongelukkige kleine in een aanval van razernij de bovenlip, een deel van haar wang, haar neusje en een oortje af. Toen het kind ouder was ge- Worden werd deze ernstige mismaakt heid een kwelling voor haar. Op de een of andere manier men weet niet pre cies hoe geraakte de Paus van deze tragische geschiedenis op de hoogte. Hij droeg er zorg voor dat het meisje be handeld werd in de afdeling gelaatschi- rurgie, die op dat moment nog slechts sedert kort geopend was in het zieken huis van het Kindje Jezus, dat gesticht is door de H. Stoel. Na vier jaar lang liefderijk verzorgd te zijn, in welke pe riode dertig operaties werden verricht, heeft het kleine slachtoffer, dat thans vijftien jaar is, haar gelaat weergekre gen. Voordat het meisje naar haar ge boortedorpje terugkeerde, heeft Pius XII haar in een particuliere audiëntie ont vangen. Benedetto Croce, een bekend Italiaans filosoof, is gestofven zonder het gebaar te maken, dat hem zou hebben verzoend toet de Kerk, die in 1934 al zijn werken verboden heeft. Hij heeft een burgerlijke begrafenis gehad, maar een geestelijke, toet wie hij vriendschappelijke betrek- hingen onderhield, heeft het stoffelijk overschot van de geleerde gezegend op het moment van de teraardebestelling. Zoals altijd, heeft de Kerk ook in deze öe houding aangenomen van een ver gevensgezinde moeder die, ofschoon zij de fouten van de mens afkeurt, hem niet onherroepelijk veroordeelt. Deze hou ding heeft pater Raimonde Spiazzi, een eminent theoloog, synthetisch samenge vat in een artikel in de Osservatore Ro- toano. De auteur heeft de verdiensten erkend, die Benedetto Croce zich heeft Verworven als historicus, criticus, ge leerde, schrijver en zelfs als filosoof op grond van het feit dat hij zich -gericht heeft tegen het positivisme van hen, die 06 geestelijke waarden voortdurend blij den ontkennen, en de theorieën van ijcgel. Maar tegelijkertijd veroordeelde h}J de fouten van de filosoof op het ge- pied van de religie en verweet hij hem to het bijzonder zijn afzijdigheid. In de beschouwingen van de geest kon naar de mening van Croce geen plaats zijn voor en De onsterfelijkheid van de ziel h het bestaan van God waren geen pro- ernen voor hem; zij vormden naar zijn «tong hoogstens een soort tijdverdrijf eei?r fil°sofische theologen, waarvoor hij n duidelijk merkbare minachting v°elde. Pater Spiazzi stelde in zijn ar- (K*Vr> ?e£s*e Kamerlto mr. E. Sassen -'tof heeft aan de minister van So ciale V gesteirikelI en Volksgezondheid vragen heden °totrent de feiten en omstandig heden' zich he laatste dagen voor- per "„met betrekking tot de emigratie °°rdè'eiairs^"' Is de minister niet van hat zui'v s vraagt de heer Sassen, onaunjf- gebeurtenissen de emigratie Wen beïnvloeden en het vertrou- 2ore /tototo.jnen in bepaalde, met de belaste organisatie der emigratie toede te°^®^nen? Is de minister bereid bf zullen n; welke maatregelen zijn *tog van ,wnrden getroffen om herha- van d«ze feiten te voorkomen? tikel duidelijk in het licht dat Croce, ge trouw aan zijn opvattingen, de Open baring, de dogma's, de Sacramenten en de theologie verworpen heeft doch het idealisme en de historische instelling beschouwd heeft als de hoogste ver diensten van het Christendom. Dit alles, aldus het artikel, mag ons niet weer houden de hoop uit te spreken, „dat een straal van de werkelijke geest op het laatste moment is doorge drongen in de dichte duisternis", die heerste in de ziel van de filosoof. De kwestie van de hervorming van de kleding voor religieuzen heeft de uiterst linkse pers in Italië een voor wendsel aan de hand gedaan om zich over te geven aan stekeligheden en on eerbiedige aanvallen aan het adres van de kloosterordes voor zusters. Een groot geïllustreerd weekblad kwam op het idee artisten en bekende couturiers te vragen hun inzicht over deze kwestie kenbaar te maken en enkele hunner hebben in een aantal schetsen de kle ding ontworpen die de religieuzen naar hun mening zouden moeten dragen, daarbij rekening houdend met de eisen van de moderne tijd. Deze ontwerpen heeft men aan de religieuzen getoond, die ze met beleefde reserve in ogen schouw hebben genomen. Onder de tal rijke ontwerpen bevond zich er een van de meest excentrieke onder de vooraanstaande Romeinse couturiers, dat minder herinneringen aan het strenge kloosterleven voor de geest riep dan aan de fantasieën van de zeventien de eeuw. En het was dit model dat ver scheidene extreme Romeinse bladen hebben afgedrukt vergezeld van de me dedeling dat de kloosterzusters er zich reeds mee accoord hadden verklaard en dat de Zusters van Nazareth de eersten zouden zijn die het zouden dragen. Men kan volstaan met te constateren dat de religieuzen hun kleding reeds daadwer kelijk gemoderniseerd hebben doch op een wijze waaraan de H. Vader zelf zijn goedkeuring heeft gehecht o'm zich rekenschap te geven van de boze opzet van deze bladen. Toen Zondagavond te Wellerlooi in Noord-Limburg vrijwel de gehele dorpsgemeenschap op een liefdadig- heidsfancy-fair vertoefde stapte een in militaire uniform gekleed persoon de winkel van de familie C. binnen om met een geweer de in huis zijnde jon geman en oude heer tot kalmte te ma nen. Totaal overbluft zag dit tweetal toe hoe de man zich van de inhoud der geldlade in de winkel meester maakte, en daarna weer ijlings vertrok. De politie heeft een diepgaand onder zoek ingesteld. Of dit allemaal aan een meer dan ongezonde lust tot imitatie van de gangsterfilms te wijten is, is moeilijk uit te maken, maar met dat al werd Zondag de derde gewapende roof overval tijdens de maand November in Noord-Limburg geregistreerd. Op negen November betrapte de Venlose politie 's nachts op heterdaad twee inbrekers gewapend met een geladen stengun. Een week later meende iemand uit Horst zich een zwembroek over het hoofd te moeten trekken om ook al met een stengun het station Horst- Sevenum te bezoeken. Alles bij elkaar een weinig fraaie November-balans. Dat er zo langzamerhand in de Noord-Lim burgse dorpen een zekere onrust begint te heersen is niet verwonderlijk. Advertentie Exclusieve geschenken voor St.Nicolaas! Kélv»r,lr. 124 "/''"buig Geopend t/m 4 Dec. tot avonds 9 uur. Advertentie V» 4*4 4 .VVV .VVV •JsvJ Vanf 1.75 tot 24. uniiiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimimuiiiHiiMiiiiiiuiiiiiiiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiMiiiMf Van f3.65 tot 8.80 Het is moeilijk uit te maken, waar om precies kleine kinderen sommi ge boeken mooi vinden en andere niet: Wij voor ons denken altijd, dat zij niet houden van het geforceerd- opgewekte miniatuur-grote-mensen- toontje, waarin sommige volwasse- nen vervallen als zij aardig willen doen tegen kleine kleuters. Ook in boeken. Het is een beetje verwar rend, dat de kleine luisteraartjes er nog plezier in lijken te hebben ook, Maar misschien lachen ze alleen maar omdat ze het topntje zo mal vinden en op de duur moeten ze er niets van hebben. Als u nu voor Sin terklaas iets echt goeds wilt hebben voor het kleine grut, dan moet u eens lezen hoe een dichter als Han G. Hoekstra in „Rijmpjes en versjes uit de nieuwe doos" (uitg. J. M. Meu- lenhoffj op een dichterlijke manier met zijn fantasie speelt, zoals kin deren dat ook doen. Hij heeft een goed gevoel voor hun nog beperkte taalvermogen en hij kent de echt kinderlijke humor, die zich bijvoor beeld uit in een voorkeur voor malle namen: dag meneer Juttepeer, dag mevrouw Zoetekauw. En Fiep Wes tendorp weet, hoe zij voor kinderen moet tekenen. U kunt overigens ook uitstekend terecht bij de jonge dich teres Mies Bouhuis, die zich in „Hand in Hand" tot iets oudere kin deren richt. Het kenmerkende is ook hier, dat zij de echte kinderfan tasie speels en bekoorlijk onder woorden brengt, zachtmoediger van toon dan Hoekstra en ook teerder van humor. De uitgeefster Daamen heeft er iets heel aantrekkelijks van gemaakt: goede tekeningen van Henk Krijger en bladzijden in verschillen de kleuren. De rijmpjes van Marian HesperSint daarentegen horen op een heel wat lager niveau thuis. Daar is een volwassene aan het woord, die haar best doet om haar eigen kijk op lieve kindertjes voor de peuters be vattelijk te maken. Met miniatuur toontjes dus eigenlijk en grote-men- senfantasie, niet alleen in de twee bundeltjes „Kom je op schoot" en „Een huisje vol", in een aantrekke lijk klein formaat uitgegeven, maar ook in het grotere vertelselboek „Nog eventjes Klaas Vaak", Miep van der Velde, die bij dezelfde uitgeverij een bundeltje Kerstverhalen „Kaarsjes voor Kerstmis" heeft uitgegeven met de plaatjes van Henk Krijger ziet 't er aantrekkelijk uit moest trouwens helemaal niet dichten, want dat kan zij beslist niet. Maar haar verhalen zijn aardig, met wat een voudige poëzie, goed verteld. Heel eenvoudige versjes heeft de schilder Matthieu Wiegman gemaakt. Zij zijn als „Zwart en Wit" versche nen in de goedkope serie „De Rode De Gelaarsde Kat getekend, door J. L. Huens Roos" van Allert de Lange, met de aardige tekeningen van Piet Worm die in dezelfde serie opnieuw ..Een emmertje water halen" heeft laten verschijnen, het getekende verhaal van „Gi en Raf", en Tia Worm, die ook de zeer mooie zomerpostzegels van dit jaar had getekend en 't kleu- renboekje ..Bloemen uit Meeldraad jes tuin", alles in mooie kleuren. Als we het dan toch over gekleur de platen hebben, dan moeten we zeker de zeer mooie tekeningen noe men, die J. L. Huens gemaakt heeft voor het boek „Assepoester", dat is uitgegeven bij Costerman; daar is 'n man aan het woord met waarlijk dichterlijke fantasie en hij uit zich in vormen, die iets hebben van de precieuze nauwkeurigheid der mini aturen en tegelijkertijd in hun sfeer iets hebben van de poëtische onwer kelijkheid, die het sprookje eigen is. Jammer dat de tekst er ongunstig bij afsteekt Dezelfde uitgever brengt ook nog een serie stripverhalen in groot formaat op de markt, span nend, niet zonder humor, maar toch van het bekende leesvoer-genre. Voor een niet gering deel is het aan de koude oorlog te danken, dat er tegenwoordig zoveel boeken over de Sovjet-Unie verschijnen. Aan dezelfde omstandigheid moet het natuurlijk ook worden toegeschreven, dat de boeken, die over de Sovjet-Unie verschijnen, het werk zijn van de enige Westerlingen die krachtens hun ambt nog gelegenheid hebben gedurende enige tijd in de Sovjet-Uniemet name in Moskou, te verblijven, d.w.z. de diplomaten. Dr. P. C. Visser, oud-ambassadeur van Nederland in Moskou, is geduren de enkele jaren op zijn diplomatieke post in de gelegenheid geweest het da gelij kste leven in de Russische hoofd stad en het een en ander van het Russi sche leven daarbuiten gade te slaan. In zijn boek „Mijn indrukken uit de Sovjet-Unie" vertelt hij in levendige trant, zijn persoonlijke ervaringen en observaties en schetst hij onbevoor oordeeld een beeld van de voornaam ste aspecten van het Russische leven na de oorlog. Bij de belangrijkste diplomatieke gebeurtenissen die zich tijdens zijn ambtsperiode in Moskou hebben voorgedaan is dr. Visser als vertegenwoordiger van een kleine mo gendheid uiteraard slechts zijdelings betrokken geweest. Maar misschien heeft hij juist daardoor meer gelegen heid gehad om de situatie in de Sovjet- Unie te observeren. Zijn verhaal, dat in een vijftiental hoofdstukken zowel oewel wij het „vol verwachting klopt ons hart"-stadium langzamerhand te boven zijn, blijft de jaarlijkse zending meisjesboeken, die ons zo tegen Sinter klaas bereikt, altijd nog verrassend voor ons. Kort en goed kunnen wij zelfs zeggen, dat ze dit jaar grotendeels een aan gename verrassing bete kende. Teleurstellend was „Sproet" geschreven door Elisabeth Stelli en uitge geven door Kluitman, Alkmaar. Hoewel wij voor de jeugdige lezeressen, zo van 10—14 jaar, de voor keur geven aan katholiek georiënteerde lectuur, zouden wij ons ook kun nen verenigen met zui ver neutrale boeken, op voorwaarde, dat deze aan bepaalde eisen voldoen. Wanneer een -schrijfster het echter nodig oordeelt te schrijven: „Sommigen zeiden, dat daarboven de hemel was en God en sommigen zeiden dat het malligheid was, zoiets te geloven. Ieder moest het maar voor zichzelf uitma ken", dan maakt zij daar door haar boek als katho lieke jeugdlectuur onge schikt. Voor wie in God gelooft, kan het nooit een kwestie van vrije keus zijn of men al dan niet wil geloven. Daarenboven kunnen wij de toon van jongedames, die haar moeder, die ze op een nogal onwaarschijnlijke manier aan het schrikken hebben gemaakt, ant woorden met een „Ach, mens, niks", maar kwa lijk appreciëren. Waar mee wij maar zeggen dat er betere lectuur is. Daartoe zouden wij ze ker willen rekenen „Ton- ny Berger" door Esther Hagers (uitg. L. C. G- Malmberg, 's-Bosch). Dit is een fris, door en door gezond meisjesboek over het gezellige clubje uit 3 M.M.S., dat uit kamperen gaat. Het tragische onge val, dat de sympathieke Tonny in deze vacantie treft, is ook in zijn gevol gen boeiend beschreven. Het zal zeker door bak visjes gewaardeerd wor den. Voor de iets ouderen is er „Spieghelken", dagboek van een jong meisje, door Maria Rosseels, uitg. Lan- noo, Tielt. Eveneens een prettig boekje, waarin een Vlaamse gymnasiaste haar ervaringen en bevin dingen gedurende haar laatste twee studiejaren neerschrijft. Misschien doet ze dat hier en daar wel eens met wat erg gro te zelfbewustheid en soms vraagt men zich af, of de schrijfster haar hoofdpersoon niet wat te veel inzicht en te scherp oordeel toeschrijft, maar van de andere kant spreekt er uit Spieghel ken zoveel eerlijke over tuiging en zoveel goede wil, dat wij ons haasten te geloven, dat de jeugd van nu misschien nog zo slecht niet is. Guusje Erica door Mar- tie Verdenius, uitg. Hol- landia-Baarn graaft min der diep. Het is genoeg lijke amusementslectuur, waar men plezierig mee lachen kan, maar waar ook niemand rijker van wordt Het is het on waarschijnlijke verhaal van een zeventienjarige, die om een gril van haar ouders opeens het huis houden moet gaan doen. Nadat ze de eerste dag voor 18 gulden zweze rikken verknoeid heeft, heeft ze blijkbaar opeens de kneep van de kokerij te pakken. Natuurlijk krijgt ze voor het ver haal uit is; ook nog de zeer charmante, zeer rij ke man van haar dro men. Meisjes, die een goed, vooral ook een in goed Nederlands geschre ven boek, zoeken, moeten wij adviseren wat ver der te kijken. De „Zeven engelen rond Selma" door Rie van Rossum (uitg. Jan van Tuyl - Antwerpen, Zaltbommel), vertellen van de mooie, idealis tische Selma, die zich in al te grote opofferingsge zindheid wil verloven met de zwakke Baltha- sar, die zich aan haar vastklampt als aan een reddingsboei. Van Sel- ma's jeugd af hebben al tijd 7 engelen rond haar bedje gestaan en nu tre den de engelen gereïncar neerd in goede vrienden van Selma op, om haar van dwaasheden te weer houden. Een boeiend ge schreven, prettig boek. Voor de jongedames van om en nabij 10 jaar is er een heel plezierig boekje: „Vreni helpt" van de hand van de Zwitserse schrijfster Mar tha Maag—Socin (uitg. L. J. VeenA'dam). Vreni is een lief meisje met veel fantasie, die door haar hartelijke en spontane hulp een eind weet te maken aan de werkloosheid van de va der van haar vriendin netje. i. de P. zijn persoonlijke belevenissen als zijn karakteristiek van de verschillende facetten van het Sovjet-regiem weer geeft. is goed leesbaar en wordt be sloten door een algemene conclusie, waarin dr Visser zegt. dat het Westen tegenover het gevaar van de Sovjet- Unie. een samenleving moet stellen van weerbare en samenwerkende de mocratische staten, die hun burgers een beter materieel en een rijker geestelijk bestaan waarborgen. Het boek is ge ïllustreerd met talrijke fraaie foto's. Het is uitgegeven door de Uitg. Mij. Van Holkema en Warendorf te Amster dam. „In de Schaduw van het Kremlin", (Oorspronkelijke titel „My three years in Moscow" door de Amerikaanse Lt. Ge neraal Walter Bedell Smith, voormalig Amerikaans ambassadeur in Moskou, houdt zich bezig met de diplomatieke ontwikkeling in de verhouding Rusland- Amerika gedurende de belangrijke jaren 19461949. De feiten, waarop dit relaas betrekking heeft zijn natuurlijk bekend voor ieder, die de na-oorlogse geschiede nis met enige belangstelling heeft ge volgd. Onthullingen worden in deze mémoires dan ook niet gedaan. Doch velen zal de gelegenheid om de bekende feiten in hun onderling verband te zien tegen de door Bedell Smith getekende achtergrond welkom zijn. Bedell Smith' ambtsperiode in Moskou is samengeval len met de periode, waarin de V.S. en de andere Westerse mogendheden voort durend getracht hebben een basis te leggen voor de coëxistentie, waar over Stalin toen en daarna zo dik wijls heeft gesproken. Bedell Smith' diplomatieke vredesmissie had daarin haar eigen plaats. Uit zijn omstandig cn gedocumenteerd relaas, dat een levendige schildering geeft van de diplomatieke methoden van het Kreml, blijkt, dat het niet aan hem of aan de regeringen der Westerse democratieën heeft gelegen, dat deze vredesmissie niet met succes is bekroond. De schrijver gaat uitvoerig in op de politiek van het Kreml in haar verschil lende facetten, die hij stuk voor stuk ontleedt en die hij historisch zowel als anderszins poogt te verklaren. De diplo matieke geschiedenis van de jaren 1946— 1949, waarin de blokkade van Berlijn zulk een grote rol heeft vervuld, her leeft onder zijn pen. Daarnaast bevat zijn werk een boeiende karakterschets van verschillende leidende figuren in de Sovjet-Unie en weidt de auteur uit over de economische, religieuze en culturele aspecten van het moderne Russische leven. Bedell Smith besluit met een plei dooi voor de vorming in Europa van een groep vrije, krachtige en progressieve staten, die, in harmonie tezamenlevend en samenwerkend op alle gebied, niet langer afhankelijk zou zijn van de Ver enigde Staten of bevreesd voor aanvallen uit het Oosten en een stabiliserende fac tor van de allergrootste betekenis zou vormen. Deze statengroep zou een be volking omvatten, groter dan die van de Sovjet-Unie, beter geoutilleerd in tech niek en verder gevorderd in wetenschap, met beter ontwikkelde hulpbronnen en een industriële organisatie, die veel doel treffender en productiever is. Een dergelijk Europa, meent de schrij ver, zou op effectieve wijze weerstand kunnen bieden aan de aanmatigingen van het communisme en zou een vitale en dynamische demonstratie zijn van de superieure waarden van de vrije levens wijze; zij zou een grote aantrekkings kracht vormen voor alle onderdrukte en verarmde volken, die thans zuchten on der het communistische juk. Het boek is uitgegeven door Moussault's Uitgeverij te Amsterdam. C. d. Gt. Zaterdagmiddag is, naar wjj reeds be richtten, te Amsterdam plotseling over leden de heer L. A. Rodrigues Lopes. Hu werd terwijl hij in de Lutmastraat in de hoofdstad fietste door een hart aanval getroffen en overleed tijdens het vervoer naar het Wilhelmina-Gasthuis. De Amsterdamse politie heeft een man in arrest genomen van wie wordt on derzocht of hij iets uitstaande heeft met de dood van de heer Lopes. Het is na melijk vast komen te staan, dat de heer Lopes vlak voor zijn dood zich ernstig heeft opgewonden tijdens een twist van persoonlijke aard met deze man. Na deze twist schijnt de heer Lopes 'bij de politie aangifte gedaan te hebben van mishandeling. Van de zijde der politie werden ons desgevraagd geen inlich tingen verstrekt, over deze arrestatie. Zulks in overleg met de Officier van Justitie. Advertentie tegen kou - koorts griep Koker 50 leb Mie* 80 at 25 tabletten 45 cl In het Staatsblad zijn bepalingen gepu bliceerd, welke tezamen de sociale voor zieningen vormen voor de organisatie „Be scherming Bevolking" en die tevens de rechtspositie van de vrijwilligers regelen. Met deze publicatie is een laatste hinder paal ,die het begin van de werving voor de B. B. in de weg stond, verwijderd; men heeft zich nl. zoals bekend steeds op het standpunt gesteld, dat met de werving niet begonnen mocht worden, voordat men aan de vrijwilligers zou kunnen vertellen, op welke wiize voor hen gezorgd zou wor den, Gi slaapt al en Raf krijgt nog een nachtkusje (uit „Gi en Raf" van Piet Worm) De kunst van het vertellen voor kin deren is moeilijker dan sommige schrij vers lijken te denken, maar de Ameri kaan Sterling North kan het op een bewonderenswaardige manier, zoals blijkt uit Jerry en het zwarte schaap" Het is ook prachtig vertaald door A. Rutgers van der Loeff-Basenau (uitg. Ploegsma. Amsterdam) en rijkelijk geïllustreerd door Kurt Wiese. Het gaat over de hartelijke genegenheid van een jongen voor een zwart schaap, zonder enige zoetelijkheid, maar met een helder ge voel bondig verteld. Zijn reële humor stelt de schrijver in staat alle figuren in een paar woorden hun eigen duide lijke karakteristiek te geven, de eenvou dige avonturen worden zonder omhaal boeiend verteld, en uit die beknoptheid groeit een mooie, ontroerende sfeer, die he't verhaal een heldere behoorlijkheid geeft. In de oprechtheid van het gevoel schuilt voor een groot deel de kracht van een schrijver van jeugdboeken. De inmiddels al befaamd geworden Lisa Tetzner bijvoorbeeld begrijpt de kin deren in de natuurlijkheid van htm ge voelens. Daarom is ook haar nieuwe boek „"Wat er aan het meer gebeurde" Prof. F. /an der Meer's eersteling, tenminste als men zijn dissertatie over de vroeg-christelijke archeologie buiten beschouwing laat, „De geschiedenis ener kathedraal" is eindelijk herdrukt. Dit boek, waarmee de Nijmeegse pro fessor naam maakte, is thans uitge groeid tot een omvangrijk platenboek met zeer fraaie foto's van Hans Sib- belee, die Frankrijk van loord naar Zuid en van Oost naar West in alle richtingen doorkruiste om zijn mate riaal te verzamelen. Als een wervel wind zijn de eerste twee drukken van dit boek in het begin van de oorlog over ons land uitgewaaid en gelukkig is het boek, dat een weergave is van de schone mbachten, de sensibiliteit en de liturgie van de heerlijkheid der Kerk, thans weer verkrijgbaar- In zijn poëtisch beeldende taal ver haalt F. van der Meer de geschiede nis van de bouw ener kathedraal van de armzalige basilica tot aan de ver waarlozing na de revolutie en de restauraties aan het eind van de vo rige eeuw. die het begin vormden van de nieuwe glans en glorie voor de meesterwerken der Christelijke bouwkunst. Daartussen ligt heel de geschiedenis beschreven van de Ro maanse, Gothische, Renaissancisti sche, Barokke en klassicistische bouw perioden. Dit alles beschreven in zijn kloeke, gecomprimeerde, lyrische en visioennaire taal tot een boeiend verhaal. Sinds ,,De geschiedenis ener kathe draal" is Van der Meer's oeuvre ontzag lijk uitgebreid: De catechismus, Augus- tinus zielzorger, Praeses van Schaik, Christus' oudste gewaad. Sens keerpunt der Middeleeuwen, Rome, Chartres, Atlas der Westerse beschaving. Hij is een bron, die niet uit te putten schijnt. In een luttel aantal jaren schrijft hij, wat anderen tot een geheel levenswerk zouden maken en buiten dat tekent hij, :akt hij kaarten, geeft colleges en lezingen en behoudt ondanks alles zijn onafhankelijke reële en brillante kijk op de wereld, zich niet storend aan de macht van roem en succes of wat dan ook. De geschiedenis ener kathedraal is destijds zo uitvoerig in ons blad be sproken, dat wij het laten bij deze vreugde-exclamatie bij de herverschij ning bij „Het Spectrum". M. (vertaald door Annie WinklerVonk, uitg. Ploegsma) weer zulk een goed boek. Zij zoekt wel wat ongewoner gebeurtenissen bij elkaar dan Sterling North nodig heeft gehad, maar zij weet in ieder geval hoe jongens en meisjes van tien, twaalf jaar daar op reageren en dat maakt haar verhaal warm en boeiend. Erich Kastner kan kinderen, m hun doen en laten ook heel zuiver beschrij ven, met een lichtelijk ontroerende hu mor. maar in „De 35ste Mei" (vertaald door Theo v. d. Wal, uitg. L J. Veen) zoekt hij het toch meer in de merk waardige gebeurtenissen. Ook hier laat zijn hartelijke humor hem niet in de steek, zodat het een heel plezierig boek geworden is, waarin een jongetje en zijn oom in toverland eigenaardige din gen meemaken. Voor de grote mensen schuilt er enige satyre in. Zoals trou wens ook in „De Grote Tovenaar van Oz" van Frank L. Baum (vertaald door Henrik Scholte, uitg. L. J. Veen). Maar voor de kinderen zelf zijn natuurlijk de zonderlinge gebeurtenissen in het tover land het belangrijkste en die worden onderhoudend en niet zonder hart en humor verteld. De boekjes van Douwe Helder „Koning Bastiaan in Tetteraorp" en „De Avontu ren van baron Van Tetteren" (Uitg. Kluitman) vermengen het sprookje wat meer met de werkelijkheid, een beetje een speelgoed-achtige en daardoor wel plezierige werkelijkheid met spannende avonturen Dat doet Dick Laan ook, sprookje en werkelijkheid bij elkaar brengen, maar weer anders: het bekende kaboutertje Pinkeltje gaat dit keer naar Artis om daar met alle dieren kennis te maken. Daar wordt in „Pinkeltje in Artis" heel plezierig van verteld. De Utrechtse uitgeverij Can- tecleer heeft de jeugd van 10 tot 15 jaar weer eens aan zich verplicht door de uitgave van „De prins en de straatjongen", het bekende ver haal van, Mark Twain. De geschiedenis van de straatjongen, die met een prins van kleding verwisselt, waardoor Dei den een overvloed van avonturen door maken, blijkt het nog steeds goed te doen. Het verhaal werd bewerkt door Jook Steenhoff en de tekeningen kwa men van de hand van Frans Lammere. Aanbevolen. Eveneens vestigen wij de aandacht op „De ridders van de tafel- ion d e een boek voor de jeugd van 12 tot 16 jaar, geschreven door D. L. Daalder en ook bij de Cantecleer uitge geven De oude verhalen van koning Arthur, Perceval, Walewein en Lance lot worden in dit boek op prettige wijze opnieuw verteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5