Vriendelijke stronten veranderd watermassa 's WATER VAN GROTE RIVIEREN STIJGT MET HET UUR Nodige voorzorgsmaatregelen reeds getroffen Brutale overval midden op de dag Eisenhower in conflict met Taft Om benoeming van democraat tot minister van Arbeid Fabriek te Enschede blijkt met moedwil in brand gestoken SCHIP RAMT SPOORBRUG Tussen neus en lippen 35 $MSMk Hulp aan door kinderverlamming getroffen kinderen )RR DOOI ZAL NOG MEER WATER TOEVOEREN Hoog water in West-Europa Regeringswisseling in Venezuela Ook in Oost-Duitsland Moomonderzoekingen Zware gevechten in Indo-China Geheel alleen over de wereldzeeën Vrouw in kast opgesloten en gekneveld lm Brandstichting bracht half millioen aan verzekerde waarde op Scheepvaart en treinverkeer enige tijd gestremd Joegoslavië hekelt kardinaals- benoeming van Mgr. Stepinac Tot hoofd en hart Pool-oefening Hef weer Tamelijk koud en buiig Vereenvoudiging van kledij kardinalen Slag om Nasam begonnen NIEUWE PRESIDENT LEGT ADVIEZEN OVER BENOEMINGEN NAAST ZICH NEER Koffiesmokkelaars op heterdaad betrapt J eroordeeld wegens wapenbezit EEN TREKPOP ALS KALENDER woensdag 3 december 1952 76ste JAARGANG No. 25548 (Van onze correspondent) Hét water ven de grote rivieren stijgt nóg steeds bij het uur en hoewel er van directe moeiiijkifeden vooreerst nog geen spraUe 's. volgt de bevolking langs de oevers met spanning de toene mende was, die de laatste dagen in onrustbarende mate is toe- Sencmen. De Waai voor Nijmegen steeg in amper drie dagen *Wee en een halve meter. De nodige maatregelen worden ge troffen om bij voortduring van dit snelle offensief de beneden wed van de Keizer Karel-veste tegen de opdringende vijand te yrijwaren. Maas en Rijn tonen eenzelfde beeld. Van vriendelijke ''vieren zijn zij in enkele dagen tijds veranderd in snel stro mende watermassa's, op sommige plaatsen enkele honderden meters breed. De Rijn bij Lobith is momenteel uitgebreid tot een Moeste stroom van een 400 meter breedte. Strijdkrachten benoemen „sterke man" Jimenez Uitwisseling niet de Sovjet-Unie JL'^k zou dit ^egedeeld Dirk Tober heeft reis naar Nieuw-Zeeland volbracht Gearresteerde op vrije voeten ONZE WERELDBEVOLKING Bontgevoerde handschoenen Schepen trachten ijs op IJsselmeer te breken BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. IEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. '"'itiiiiiiiiiiiimmmmmimiiiimiiifiiimiiiiii minimum Het water van de West-Europese ri vieren is de laatste 24 uur zodanig ge degen, dat maatregelen genomen moes ten worden om ongelukken te voor komen. Het scheepvaartverkeer op de "ijn tussen Koblenz en Linz-Bruhl is gestaakt. Tussen Duisburg en de Neder- landse grfens is de rivier buiten haar "evers getreden. Het water van de Seine heeft in Parijs verschiller.de ka den blank gezet, maar er dreigt geen onmiddellijk gevaar voor de stad zelf. tien verwacht dat het water deze week nog zal blijven stijgen. IhimiiiMio iiiiiiionniiiMiiiiltpiiHomHiiiiniimiiiiniiiiii Paus Pius xil heeft in verband met de ernst van de tüd de kledjj van de kardi nalen vereenvoudigd. Op 1 Januari zullen de nieuwe re- kelen van kracht worden. De veranderingen houden in: 1. de sieep van de rode of ourperen kardi- "aalstoog (ongeveer een halve meter Jang) moet vervallen; 2. de lengte van sleep van de mantel moet worden gehalveerd; thans is d"ze sleep zeven Jheter lang; 3 De purperen toog moet jj®n wol in plaats van zijde zijn. Kardi nalen, die reeds een zijden toog bezit- en, mogen deze echter bij voorkomende Gelegenheden dragen. Venezuela's sterke man", luitenant- ,°'onel Marcos Perez Jimenez, is door 'p strijdkrachten benoemd tot voorlopig 'Jesident, nadat de uit drie leden be lande regeringsraad, waarin Jimenez ^,'Ttir?g had, zijn ontslag bij de strijd- rTachten had ingediend. De regerings led "besfond uit dr. Flamerich (presi- ljC'nU, kolonel Jimenez en kolonel Fe- 'fe Llovera Paez. Deze regeringswijzt- !J n9 is een gevolg van de verkiezingen y°or een nieuwe constituerende verga- eï*ng. die Zondag in Venezuela zijn u-houden De regeringsraad heeft het land be- ri'hUrd sinds het leger in November 1948 sociaal-democratische regering om- j®r wierp. Hierbij werd Romulo Gal- s?8°s, die in December 1947 bij de eer- directe verkiezingen in de geschie- _enis van Venezuela aan de macht was jjekomen. afgezet door de militaire ."'ad van drie leden onder leiding van °'°nel Jimenez. i.Tlet Westduitse Persbureau en enige 4den melden, dat Oost-Duitsland bin- at ort kan beginnen met een eigen .°0,nonderzoek. 4p ,schapper. en de Sovjet-Unie President Wilhelm vertrouwelijk hebben aan de Academie van Me en de Sovjet-Unie zou Zj„, beperkende bepalingen in dit op- hebb' 'n het Verdrag van Potsdam, ben opgeheven voor Oost-Duitsland. oet .aarschijnlijk zullen de ónderzoek- Sa,.a worden opgericht in Böhlen in Univ6n' ^ij worden onttrokken aan de v00rers^®iten en gevestigd in de daar- geëigende sleutelbedrijven. Maar, zoals gezegd, moeilijkheden schijnen er voorlopig nog niet te vre zen. In April van dit jaar wees de peil schaal bij Nijmegen 12.47 aan. Dinsdag 11.69. Er schijnt geen reden tot onge rustheid te bestaan. Aan enige voor spelling durft men zich niet te wagen, daar - alles van het weer afhangt. Het is de laatste dagen nog al „open weer" geweest, maar nu de dooi is ingevallen verwacht men in ieder geval nog wel een klein extraatje, boven hetgeen Keu len en Lobith nog in petto hebben. Ook de scheepvaart ondervindt tot nu toe weinig hinder van het hoge water. De betonningen en bakens zijn door de Rijkswaterstaat keurig verzorgd, zodat de scheepvaart rustig door kan gaan, al liggen de uiterwaarden en daarmee de kribben onder de waterspiegel. Slechts bij mistig weer is het opletten geblazen. Waal, Rijn en IJsel, leden van een e"n dezelfde familie, varen in dit opzicht in één schuitje. De Maas vertoont eveneens een aan zienlijke was. Het vervelende bij de Maas is, dat ze zo wispelturig is. Ze kan plotseling enorm wassen om even plot seling weer te zakken. Het vreemde is, dat ondanks de vorst van de afgelopen dagen de was toch is toegenomen. De enige conclusie die hieruit volgt is, dat het in Noord Frankrijk en België war mer moet zijn. Er is, vooral in Frank rijk, deze herfst nogal veel sneeuw ge vallen. Die sneeuw schijnt nu gesmol ten te zijn en daaraan dankt de Maas in deze dagen een flink postuur. Overi gens is het een ongewoon iets een ho ge Maas bij de vorst van de afgelopen dagen. De weergoden zullen in de ko mende dagen moeten beslissen over de verdere ontwikkeling van de water massa's. die momenteel door ons land stromen. En langs de grote rivieren houdt men in deze tijd dan ook de weerberichtels even goed in het oog als de waterstanden. De Waalkade te Nijmegen is ge heel onder water gelopen en reeds is men begonnen de schotten in de openingen der speciale om walling te plaatsen, teneinde de benedenstad voor watervloed te behoeden. Zevenduizend man van de communis tische Vietminh-strijdkrachten zijn Maan dagavond een hevige aanval begonnen op Nasam, de grootste Franse versterking in Indo-China. Dinsdag in de loop van de middag was de versterking nog in handen van de Fransen. De Nederlander Dirk Tober uit Wor- nerveet^ is met zijn 8% ton grote sta len jacht „IJmuiden" na een reis rond de wereld in Auckland. Nieuw-Zee land, aangekomen, aldus bericht A.P. De reis heeft vijftien maanden geduurd; de laatste etappe van Tonga naar Auck land duurde achttien dagen. Deze 27 jaar oude ondernemende landgenoot nam vorig jaar Augustus afscheid van zijn ouders en zeilde ge heel alleen de pieren van IJmuiden uil. Via de Atlantische Oceaan, door het Panamakanaal over de Grote Oceaan js hij thans in Nieuw-Zeeland aangeko men. Zijn mondvoorraad was voldoende voor een reis van twee jaar geweest, Tober heeft tien jaar voor deze reis ge spaard. Hij wil nu in Nieuw-Zeeland gaan v.erken, maar het moet een baan op het land zijn, want, zo vertelde hij. hij heeft zijn gehele leven last van zeeziekte ge had. De man, die in verband met de plotse linge dood van de heer Rodrigues Lopes door 'de Amsterdamse politie, zoals wii Dinsdag berichtten, in arrest is genomen is thans weer op vrije voeten gesteld. Naar de politie heeft medegedeeld heeft de man niets te maken met de plotselinge dood van de heer Lope Dinsdagmiddag hebben twee mannen in een woning aan de Maarsbergen- straat in Den Haag een overval ge pleegd op de bewoonster, mevr. v. d. B. De overvallers sloten haar in een kast op. Uii de woning worden vermist een radio, een reisklokje en een damespor- temonnaie, inhoudende ongeveer 4. Een der beide daders, de 18-jarige timmerman G. S„ is vannacht onder he vig verzet gearresteerd. Hij is in ver zekerde bewaring gesteld. Omstreeks twee uur vervoegden zich twee mannen van ongeveer twintig jaar aan de woning. Aan de bewoonster stel den zij de vraag of zij even in de ach tertuin de in het voorjaar geleverde rozenstruiken mochten zien. Mevr. v. d. B. liet de mannen binnen en begeleidde hen naar de achtertuin. Op een gege ven moment, toen mevr. v. d. B. de mannen even de rug had toegekeerd, werden haar waarschijnlijk met een gummistok enkele harde klappen op het hoofd gegeven. Het slachtoffer werd hierna in een kast in de gang op gesloten. Even later werd zij er weer uitgehaald, waarop de jongemannen vroegen waar zich het geld bevond. Hierna werd mevr. van de B. een prop <w geeft 10% van hef in leeft voor 2/3 deel in armoede komen aan Kleding uit neemt iedere dag met 68.000zielen toe leeft voordehelft in Azië Ziet dagelijks 90.000 ton vannaarbroodgra hen en rijst door ratten en insecten vernietigd leeft vDorbm in onontwikkelde lan- telt iedere dag 35,5 millioen bioscoopbe zoekers gebruikt voor 1/3 deel de maaltijd nog zondei stoel of tafel (Van onze correspondent) Toen op 16 Mei van het vorig jaar de machinefabriek Oost-Nederland met 'n aangrenzende villa afbrandde, had de Enschedese politie een sterk vermoeden dat er brandstichting zou zijn gepleegd Men slaagde er echter niet in, hoewel experts een onderzoek instelden, enig bewijs te krijgen. De verzekeringsmaatschappijen moesten een bedrag van een half millioen uit keren. De fabriek werd herbouwd en in het najaar weet in gebruik geno men. De zaken gingen echter zoals voor heen zeer slecht. De directeur werd in staat van faillissement verklaard en eni ge weken geleden werd hij wegens he ling gearresteerd In zijn tabriek wer den namelijk goederen aangetroffen die bij de N V. Dikkers in Hengelo waren gestolen. Nu kwam ook de brand weer ter sprake en na vele verhoren legde v. d. H. een volledige bekentenis af. In verband daarmede werd zijn vroegere vertegenwoordiger S. die nu in Leid- schendam woont, en de schilder G. J. Th. eveneens gearresteerd. Reeds in 1950 dreigde een faillissement. Oost-Neder land was gevestigd in een vroegere ma nege, waarvan zijn vertegenwoordiger eigenaar was geweest. Deze woonde nog in de villa naast de fabriek. Van S. is het plan tot brandstichting uitgegaan. Men liet een beëdigd make laar komen, die gebouwen en inventa ris schatte op f 700.000, terwijl de villa met inboedel op f 100.000 werd geta xeerd. Verder werd voor bedrijfsscha de een verzekering voor f 70.000 afge sloten. De schilder Th. werd in dienst genomen en die ging zogenaamd het gebouw opknappen. Men wist hem over te halen aan het complot mee te doen, waarvoor hij f 20.000 zou ontvangen. Ongeveer zes uur 's avonds op 16 Mei 1951 was de schilder met een bran- De benoeming van de katholieke democraat Martin Durkin tot minister van Ar beid in het kabinet van President Eisenhower heeft geleid tot een openlijk ge schil tussen de nieuwe President en de invloedrijke Senator Taft. De onenigheid tussen beide Republikeinen lag weliswaar in de lijn der verwachtingen, maar men had deze eerst later verwacht en wel bij de behandeling van zaken van buiten lands-politieke aard. Taft noemde gisteren de benoeming van Durkin een niet te geloven daad van de nieuwe president. Zonder af te willen dingen op de persoonlijke capa citeiten van Durkin aldus de senator is het een belediging voor millioe- nen arbeiders, die op de Republikeinse partij hebben gestemd, om een man te benoemen, die steeds een partijganger van Truman is geweest, tegen de ver kiezing van Eisenhower heeft geijverd en actief het herroepen van de Taft- Hartleywet heeft voorgestaan. Taft noemde de nieuwe minister een van de vakbondfunctionarissen, die de leden der vakverenigingen hebben geadviseerd voor Stevenson te stemmen. De millioe- nen arbeiders, die dit advies in de wind hebben geslagen, blijven nu zo ver klaarde hij zonder vertegenwoordiging in het kabinet. Men acht het van belang, dat Taft's verklaring over de benoeming van te voren was opgesteld en dat dus de scherpe woorden geen gevolg waren van een spontane opwelling, doch wel overwogen waren gekozen. Men vraagt zich nu af, hoe de ver houding tussen Eisenhower en Taft, die als voorzitter van de senaatscom missie voor arbeidszaken een grote invloed kan uitoefenen, zich verder ontwikkelen zal. Enige dagen geleden heeft Taft reeds verklaard, dat Eisen hower al zijn adviezen voor minister benoemingen, naast zich had neerge legd. Men neemt aan. dat Eisenhower zich bij de benoeming van Durkin vooral heeft laten leiden door de over wegingen, dat het een republikeinse traditie is een vakbondsleider te be noemen tot minister van Arbeid, ter wijl de benoeming van Durkin in het bijzonder aantoont, dat er geen strijd hoeft te zijn tussen de vakbeweging der aan het werk. Plotseling riep hij: Brand! In een oogwenk stonden de fa briek en de ernaast gelegen villa in lichter laaie. Bij het verhoor bleek dat men houtwol in de fabriek en de villa had gestrooid. Er werd bengine over ge goten en alles brandde tot de grond toe af. Twee smokkelaars, die in het nachte lijk duister 20 kilogram koffie naar Duitsland probeerden te smokkelen, werden bij Schinveld in Limburg dooi de douane op heterdaad betrapt. Beide smokkelaars werden gegrepen en ge arresteerd. De koffie werd in beslag genomen. Ook in Vijlen werden vier koffiesmokkelaars betrapt. Dezen pro beerden 70 kilogram koffie te smokke len. Zij werden door de'douane achter volgd. doch konden met achterlating van de smokkelwaar ontkomen. De spoorbrug over de Maas te Maas tricht in de spoorlijn MaastrichtLana- kenHasselt is Dinsdagmiddag half zes aangevaren door een schip „Hendie", dat met 200 ton plaatijzer op weg was van Charleroi naar de ROer in Duitsland Daardoor is zowel de treinenloop op het traject Maastricht-Hasselt ais de sleep- Giste j,ers erav°nd heeft het Joegoslavisch lin asentschap voor het eerst medede- SteD.ge(laan van de verheffing van mgr. he(lfJnac to' Kardinaal. Drie dagen lang het ''°eg°slavië de bekendmaking van s at'eaan genegeerd. Persbureau noemde deze benoe ming een nieuwe stap van het Vaticaan om de betrekkingen met de regering van Tito onaangenamer te maken en een poging om druk uit te oefenen op deze regeringen inzake de positie van de nieuwe Kardinaal. De Joegoslavi sche katholieken beschouwen, aldus dit persagentschap, deze benoeming niet als een gelukkige daad. vaart geruime tjjd gestremd geweest. Dinsdagavond omstreeks half twaalf kon het schip na veet inspanning met twee grote en vier kleine sleepboten worden losgetrokken. Het lek gestoten schip is naar de Wilhelminakade te Maastricht gesleept, waar dë lading ijzer wordt overgeladen in een ander schip. Door de aanvaring is een noodpeilei van de brug vrij ernstig beschadigd. Het zgn. remmingswerk voor deze peiler is totaal vernield. Zowel het scheepvaart verkeer als het treinverkeer kon van morgen hervat worden. iWie leeft, en werkt in dienst van het goede, zal door het kwade onbesmet blijven Bloedtransfusie Een man m Londen liet zich als donor bloed al- tappen ten bate van de bloedtransfusiedienst. De verpleegster ried hem aan een kwartiertje rustig te olijven zitten om weer op verhaal te komen, maar de man voelde zich kip- lekkei en ging. Een ogenblik later werd hij echter het ziekenhuis binnengedragen. Hij was optellen, aftrekken, ver- op de stoep flauw geval- menigvuldigen en delen, len en werd met een is ontworpen door een transfusie van zijn eigen Oostenrijkse ingenieur, bloed weer bijgebracht, toen hij m een Duits con- Toen hij voor de tweede centratiekamp de dagen maal het ziekenhuis ver- telde. liet, merkte hij op, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. Miniatuurrekenmachine Op de Amerikaanse markt wordt een reken machine aangeboden, die slechts 225 gram weegt. Zij is zo klein, dat zij in een hand kan staan, ter wijl zij met de ander be diend wordt. Het appa raatje, waarmee men kan Voetballer De voetballer Alex Jo nes van Detroit rende met het hoofd tegen een stalen paal en bleef lig gen. Toen hij bijkwam verklaarde hij: „Ik Loop haraer met m'n ogen dicht". Kapitalisten in Moskou De rechtbank in Moskou heeft twee arbeiders en vier hogere functionaris sen van staatswinkels tot gevangenisstraffen van tien lot vijfentwintig jaar veroordeeld, omdat zij kippen te duur hadden verkocht en van de onge oorloofde winst feest maaltijden hadden aange richt. De heren commu nisten vervalsten de stem pels op de kippen, die aan de winkels werden gele verd en wekten daardoor de schijn, dat de beestjes van een hogere prijsklasse waren. De directeur van staatswinkel no. 1 van de eieren- en kippentrusl van het ministerie van de melk- en zuivelindustrie behield 60.000 roebel van de aldus gemaakte over winst voor zichzelf en het restant van de 132.000 roe bel winst verdween in de zakken der anderen. Mau-Mau-kaas Dezer dagen kwam op London Airport een stuk kaas aan uit Kenya. Het stonk zo formidabel, dat een van de ambtenaren de suggestie opperde, da' het wel eens een geheim wapen zou kunnen zijn. en de regering. Bovendien is het tra ditie, dat in het kabinet ook een katho liek zitting heeft. Intussen heeft de nieuwe directeur van het Amerikaanse program voor Wederzijdse Beveiliging. Harold Stas- sen, gister verklaard, dat Eisenhower het geven aan Amerikaanse hulp aan het buitenland zal voortzetten, als hoek steen van zijn buitenlandse politiek. Eisenhower's nieuwe minister van Han del. Sinclair Weeks, verklaarde: ,.Ik geef sterk de voorkeur aan een parti culiere geldstroom naar het buitenland. Als particulier geld naar het buitenland gaat, geloof ik. dat onze regering er voor moet zorgen, dat dit geld een rede lijke kans op succes heeft en dat het enigermate beschermd dient te wórden." Truman's reizende anjbassadeur. Philip C. Jessup, heeft inmiddels ontslag ge vraagd. Zijn ontslag gaat in daags voor de installatie van Eisenhower als Presi dent der V.S., op 19 Januari. De Britse marine houdt momenteel oefeningen in het Noordpool-gebied, voornamelijk om de manschappen te trainen in de koude. Bij de manoeu vres werden de zwaarste eisen aan de mariniers gesteld en werden o.m. proe- ven genomen, hoe lang zij in een spe ciaal vervaardigd costuum in de koude ijszee konden ronddobberen, zonder er nadelige gevolgen van te krijgen. Foto: Twee mariniers in hun speciale Pool-pak-kerC, waarin zij gelijken op bezoekers van een andere planeet. in de mond gestopt. Ook werd haar r-g een doek om de mond gebonden. Vervolgens werd het lichaam in een laken gewikkeld, waarna mevr. v. d. B. wederom in de gangkast werd opgeslo ten. Omstreeks half vier kwam een bij mevr. v. d. B. inwonende student thuis, die haar uit de benarde positie be vrijdde. Onmiddellijk werd de politie ingeschakeld. Advertentie ISSTR Verwachting tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige Noordelijke wind. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zon: 8.30—16.31. Maan: 18.58—11.24. Het K.N.M.I. deelt mede dat in de af gelopen nacht het front van een depres sie, die vanmorgen boven Zuid-Zweden hing. met regen en sneeuw ons land pas seerde. Met het front drong minder koude lucht van de Noordzee ons land binnen, zodat de temperatuur reeds gedurende de nacht in vrijwel het gehele land tot boven het vriespunt steeg. Aangezien de grond nog zeer koud was kwamen op uitgebreide schaal zeer gladde wegen voor. Ons land blijft nu enige tijd in een Noordelijke luchtstroming waarin enkele buien voorkomen. Tijdens opklaringen kan de temperatuur 's nachts weer tot iets beneden het vriespunt dalen. Over dag stijgt het kwik echter tot enkele graden boven nul. De scheepvaart op het IJsselmeer is nog gering, hoewel men verwacht, dat zij door de sterke dooi, spoedig normaal zal zijn. Vanmorgen zijn enige schepen door de Oranjesluizen met sleepboothulp het IJsselmeer opgetrokken om te trachten de ijsbarrière te breken. De eerste waren twee motorteerslepen van de Kon. Shell, die voor alle zekerheid toch maar een sleepboot, de „Tine". hadden meegeno men. De boot uit Lemmer is vanmorgen met ongeveer een uur vertraging in Am sterdam binnengelopen, doch de kust vaarder „Viod", die met een lading hout op weg was van Zweden naar Utrecht, heeft de hele nacht bij Marken in het ij s gezeten. Eerst tegen de ochtend kon het schip op eigen kracht vrij komen. Het scheepje dat gisteren voor Uitdam vast zat is door een passerende marine- tanker losgetrokken. Voor de politierechter te Middelburg heeft de machinebankwerker J. A. uit Middelburg terecht gestaan. In zijn wo ning was een arsenaal van wapens aan getroffen. Deze man. tot 1949 lid van de communistische partij, had twee machi negeweren, twee pistolen en 470 scherpe patronen bewaard, naar hij zelf zei uit belangstelling voor het mechanisme. De politierechter veroordeelde hem tot twee maanden onvoorwaardelijke gevangenis straf en vier maanden voorwaardelijk. De eis luidde zes maanden waarvan vier maanden voorwaardelijk en f 35 boete of 10 dagen hechtenis. De officier van jus titie wilde aannemen dat de verdachte thans geen politieke belangstelling meer heeft en hij wilde de zaak los van even tuele politieke bedoelingen beschouwen. Er zijn in Nederland duizenden kinderen, die door de elke zomer optredende ziekte, de kinderverlamming, getroffen zijn. Deze kinderen leven vaak in de meest hulpeloze en ongelukkige omstandigheden, zonder voldoende verzorging en zijn door hun invaliditeit dikwijls verstoken van onderwijs. Vooral op het ogenblik, na het bijna epidemisch karakter, dat de ziekte in de afgelopen maan den gehad heeft, is er veel hulp voor de getroffen kinderen nodig. De Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind heeft daarom haar zorg tot deze gevallen uitgebreid, want de kinderen, die door de gevreesde ziekte zijn aangetast, kunnen in de meeste gevallen wel degelijk genezen. De plannen zijn klaar: medici en paedagogen staan gereed, maar het benodigde geld ontbreekt. Als onderdeel van haar acties om geld in te zamelen heeft genoemde Stichting thans een bijzonder geslaagde kalender uitgegeven. Deze kalender is vervaardigd in de vorm van een trekpop, die aan de harlekijns uit onze kinderjaren doet denken. De prijs van deze grappige kalender, die voor elk kind een bijzon der aardig geschenk vormt, bedraagt slechts twee gulden per exemplaar. De Stichting voor het Gebrekkige Kind zoekt thans o.a. contact met grote Nederlandse bedrijven, opdat in elk bedrijf een aantal mede werkers de kalenders zullen gaan verkopen. Tevens roept de Stichting verenigingen, clubs e.d. op om de verkoop te steunen en te stimuleren. Allen die aan dit werk hun medewerking willen verlenen wordt verzocht zich met de Stichting in verbinding te stellen. Het adres is: Centraal Bureau der Nederlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind, Singel 451453 te Am sterdam. Telefoon 31513. De kalenders kunnen ook rechtstreeks aan bovengenoemd adres besteld wor den. Na het storten van f2.15 ets. portokosten, krijgt U deze aardige ver rassing thuis gezonden. Het gironummer bedraagt 552000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1