Winkelsluitingswet heeft haar perikelen GROTE ACTIE VAN 13-22 DECEMBER Winst voor G.T.T.C. en H.B.C. 2 TSJECHISCH PROGRAMMA OP H.O.V.-CONCERT Commissie richt zich tot Tweede Kamer de BLIKSEMAFLEIDERS Is automaatdie bijgevuld wordt verlengstuk van winkel? W?thouder Bakker geopereerd Haarlem doet in die periode niet mee Violist Jan Damen speelt Dvorak meesterlijk en virtuoos Mgr. M. Lucas Spoed gevraagd bij tunnelbouw Economische Politierechter te Haarlem HERINGA WUTHRICH Veertigjarig jubileum op „Meer en Bosch" Koninklijke onderscheiding voor de heer Jac. Lagas WOLLEN MEREN VESTEN van Kimmenaede Rattenbestrijding in Noordholland Tafeltennis Roosenburg en Dagenais hartelijk gehuldigd Nieuwe scheercreme houdt Uw huid „in conditie" tijdens het scheren! OVERHEMDEN Apostolisch Internuntius in India KIENZLE jongenshorloge Geen sportprijs vraag heemstede STILLE ARMEN zandvoort santpoort Oeververbinding Noordzeekanaal WOENSHAH 3 DECEMBER 1952 PAGINA 2 Aanrijding Burgerlijke Stand zonder mouw v.a. f 15.90 mei mouw v.a. f 23.50 Wollen Jersey v.a. f 32.50 Schaduwzijde OVERHEMDEN DASSEN Kampioen wint simultaan- séance Gevallen door de gladheid SINT BIJ N.Z.H. „Het meisje met de grote voeten" Tafeltennistournooi in Haarlem Biljarten Ned. Wandelsport Bond een eigen vierdaagse? Waterstanden Inbraak in perceel aan Oosterhoutlaan Stadsbibliotheek en ■Leeszaal Voor Operaliefhebbers FAILLISSEMENTEN J Op het nippertje f 20.90 f 35.50 f31.75 't Silver Stoepke 'n TIP VAN BOOTZ Arbeidsongeval Geen spreekuren Psychologisch onderzoek Indische avond in „Zomerlust" Santpoorts ijsbaan nog niet klaar Beurs van Amsterdam Beurs van New York De Officier van Justitie bij de Econo mische Politierechter te Haarlem eiste vanmorgen tegen C. A. uit Heemskerk, kleinhandelaar in zuivelproducten, een geldboete van één gulden subs, één dag. Op '7 October van dit jaar had A., die geen winkel heeft, des avonds om kwart voor negen kaas verkocht. Vol gens zijn verklaringen, zowel voor de politie alsook vanmorgen voor de recht bank, betrof het hier bestellingen; hij gaf echter toe, na een informatieve vraag van mr. Bletz, dat hij meestal niet van tevoren wist hoe groot de be stellingen waren. In zijn requisitoir meende mr. Wiarda dat A. zich nimmer kan beroepen op artikel 7 lid 2 van de Winkelsluitings wet. omdat hij geen winkel bezit. Bo vendien wordt in dit artikel gesproken over bestelde waren; daarvan is in dit geval geen sprake, omdat de klanten, blijkens verklaringen van A. zelf, de hoeveelheid niet opgaven. Zijn bedrijf valt dan ook onder artikel 10, waarin de andere vormen van handel worden genoemd. Mr. Wiarda was van oordeel, dat A. zijn handel moest sluiten op het tijdstip waarop ook de winkels dicht gaan. De politierechter veroordeelde A. conform de eis, terwijl hij hem toe voegde: „U moet niet denken dat het altijd bij één gulden blijft". Vijf dagen nadat de vorige verdachte was bekeurd, liep A.P.. houder van een consumptietent in Aalsmeer, een pro ces-verbaal op. Het ging hier om twee kinderen die op een Zondagmiddag kauwgummi in de tent hadden gekocht. De vrouw van A. P. had hen duidelijk gemaakt dat zij de kauwgummi „ter plaatse moesten opeten". Deze raad schijnen de kinderen niet te hebben op gevolgd. in ieder geval is het mr. Wiarda niet gebleken dat het opeten niet ge beurd zoq zijn. Bovendien zag hij in deze consumptietent een plaats die aan de eis „het verlenen van een dienst" vol doet; als zodanig zou de Winkelsluitings wet hierop niet van toepassing zijn. Hij vroeg vrijspraak nadat hij A. P. erop gewezen had dat deze bij verkoop van tien pakjes kauwgummi redelijkerwijs kan veronderstellen dat deze niet „ter plaatse" zullen worden verorberd. „In dat geval bent U dus strafbaar". De po litierechter achtte het ten laste gelegde niet bewezen en verleende vrijspraak. In de volgende zaak, ook nog steeds betrekking hebbend op de Winkelslui tingswet, ging het om een principiële kwestie. De banketbakker M. A. W. uit Haarlem had op 17 October na zes uur een verkoopsautomaat open gehad en deze vanuit zijn bakkerij steeds bijge vuld. Mr. Bletz concludeerde dat men dus des avonds na zes uur via de automaat Advertentie HAARLEM Maandag is wethouder W. C. Bakker ter observatie opgenomen in het Grote Gasthuis. Na onderzoek bleek dat ope ratief ingrijpen noodzakelijk was. De cperatie geschiedde gisteren en is bij zonder gunstig verlopen. Het zal uiter aard nog wel enige tfjd duren, eer de heer Bakker zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Onder zeer grote belangstelling her dacht de heer Jac. Lagas het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij de Stichting „Meer en Bosch". De voorzitter van de Stichting, mr. C: C. v. Helsdingen, prees de jubilaris om zijn onvermoeide ijver waar het gold de belangen van „Meer en Bosch" en niet minder die van de patiënten te behartigen en zijn aanpassing, wanneer nieuwe methoden van verpleging wer den ingevoerd. Als bewijs van waarde ring en d nk overhandigde hij de jubi laris een enveloppe met in_.oud- De verdiensten - van de heer Lagas zijn ook buiten Heemstede niet onop gemerkt gebleven, zei de burgemeester en hij achtte het een voorrecht, te kun nen mededelen, dat het H.M. de Konin gin behaagd heeft, de jubilaris te on derscheiden met de zilveren ere-me- daille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Toen het appla-s wat bedaard was werd nog het woord gevoerd door de geneesheer-directeur, dr. Ch. Ledeboer en broeder De Vries, die namens het personeel enige boekwerken over mu ziek als geschenk aanbood- Na afloop van deze huldiging was er gelegenheid tot feliciteren voor het personeel en de patiënten. Ook de re ceptie, die de jubilaris des middags te zijnen' huize hield, was zeer druk be zocht en vele bloemstukken waren even zovele getuigen van de grote sym pathie die de heer Lagas in verschil lende kringen geniet. Gistermiddag omstreeks kwart voor één had op de hoek van de Krocht en de Kruisstraat een aanrijding plaats tussen een personenauto en een vracht wagen. De oorzaak hiervan was dat de bestuurder van de personenauto. rij dende in ae Kruisstraat, geen oorrang verleende aan de van rechts komende vrachtwagen. Van de laatste werd de voorzijde beschadigd en de personen auto werd zodanig ingedeukt, dat zij moest worden weggesleept. GETROUWD: J. Th. Weijn en J. H. M. Remer. GEBOREN: M. E. Berghuijs—Berg, z.; J. M. Weij— Koole, z.; G. E. C. Bloem— Margadant, d.; H. G. M. ZwartZweers, d.; J MiedemaDorst, d.; A. F. Hirs van Wijk. OVERLEDEN: J. Prinsen, 64 j„ Slacht huisstraat; E. M. Groustra—Oolgaard Snijder, 80 j.. Gasthuissingel; R. Hoger- vorst—-de Graaf. 79 j„ van Wassenaer- straat; A. J. Schalekamp. 73 j., Klever parkweg; G. Koopman, 67 j., Hazepa- terslaan: E. KesselerGunter, 70 j„ 2e Emmastraat; D. PrinsKooi,, 89 j., Kamperlaan. een heel souper zou kunnen krijgen. De bakker beaamde dit en begon zijn waren aan te prijzen. Tijdens de zitting deelde de jjetuige-deskundige, de heer J. P. Gravensteyn, mede dat over het gehele land een uitgebreid onderzoek heeft plaats gehad naar automatieken die de toets van de wet voor wat betreft het verlenen van een dienst kunnen door staan. Mr. Wiarda beweerde, steunend op artikel 16, dat de automatiek van ver dachte geen echte is, omdat zij steeds bijgevuld moet worden. „Deze automa tiek is een verlengstuk van de winkel". Van meer belang en beslissender in deze zaak achtte hij de wijze van ex ploitatie. Hij eiste een dag voorwaarde lijk met een proeftijd van één jaar. Mr. Den Hollander stelde als criterium dat zowel de PBO als de Organisatie Wol- terson een duidelijk onderscheid had den gemaakt tussen Horeca bedrijven en detailhandel. Hij vroeg vrijspraak. De zaak wordt aangehouden tot 22 De cember. Advertentie SPAARNWOUDERSTRAAT Telefoon 21392 47-80 FILMS: Rembrandt: Jubileum-programma „Mar- va's Ahoy". In technicolor. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De zonen van de mus ketiers". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden Jungle". Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Gesloten t. m. Vrijdag 5 Dec. Lido-Theater: „Twee vrouwen". Toegang 18 jaar. Tijden: 2, 4.15 7 en 9.15 uur. City: „Guerilla op de Philippijnen". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: „Jolson Sings Again". Toegang: 14 j. Tijden: Maandag 2.30 en 8.15. Spaarne-Theater: „Gezworen vijanden". Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 3. December Minerva-Theater: „Ninotchka". Greta Gar- bo, toegang 18 jaar, 8.15 uur. Ook dit jaar zal er in Noord-Holland weer een grote actie worden onderno men om de ratten te bestrijden. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening ons mededeelt, zal de bestrijding op grote schaal ge voerd worden van 13 tot 22 December. Van de zijde van de Gemeentelijke Rei niging vernamen wij echter, dat Haar lem in deze periode niet. aan de actie zal deelnemen. In het voorjaar van 1952 heeft men namelijk in Haarlem reeds de rattenbestrijding en met groot succes ter hand genomen, en of schoon het ministerie de datum ver schoven heeft naar de winter, laten de financiën voor Haarlem het echter niet toe direct in het nieuwe systeem in te haken. De gemeente wil echter met de gehele provincie „op gelijke voet" ko men en daarom zal de eerste bestrijding in Haarlem niet het komende voorjaar geschieden, maar tegelijk met de andere Noord-Hollandse gemeenten weer in de winter van het volgend jaar. Dat de rattenbestrijding overigens harde noodzaak is, blijkt steeds weer uit de successen, die ieder jaar worden geboekt. Noord-Holland is de provincie, waar de meeste ratten voorkomen. Vermoede lijk is dit het gevolg van de grote wa terrijkdom, welke vooral de bruine rat ten aantrekt. De bewoners van deze provincie kunnen zich echter gelukkig prijzen, dat de bestrijding van de ratten hier beter is georganiseerd dan elders in het land. In verscheidene gemeenten loopt de rattenstand jaarlijks dan ook zienderogen terug. Er bestaat derhalve alle reden voor de verwachting, dat Noord-Holland in de naaste toekomst grotendeels van de rattenplaag zal kun nen worden bevrijd. Deze conclusie kan worden getrokken uit de uitslag van de enquête, die de Plantenziektenkundige Dienst dit jaar over het gehele land heeft gehouden naar de resultaten van de streekacties, die in 1951 tegen de bruine rat zijn uit gevoerd. Het rapport over de resultaten in Noord-Holland geeft dus alle aan leiding tot optimisme, ondanks de dich te rattenstand in deze provincie. In één kleine plattelandsgemeente werden 36 haarden bestreden, waarvan er 7 wer den nabehandeld. Ook in andere ge meenten werden grote aantallen haar den geconstateerd. In sommige gemeen ten blijkt een doorlopende rattenbestrij ding door particuliere firma's te wor den uitgevoerd, veelal met gunstige resultaten. Toch komen ook in Noord-Holland zwakke plekken in het bestrijdingsfront aan het licht. De enquête toont bijvoor beeld aan, dat er nog altijd gemeenten zijn, waar de medewerking van het pu bliek veel te wensen overlaat en dit ondanks het feit, dat de ratten er zeker niet minder in aantal voorkomen dan in de gemeenten, die een bijzondere ac tiviteit aan de dag leggen. In verschei dene gevallen worden ook de oorzaken van dit gebrek aan medewerking ge noemd. Enkele gemeenten maken bij voorbeeld melding van de vrees onder het publiek, dat de lokaasporties ge vaarlijk zouden zijn voor andere die ren. Deze vrees is volkomen ongegrond, voorzover het vee en huisdieren betreft. Alleen konijnen kunnen hinder van de lokaasporties ondervinden, maar het is een geringe moeite, om deze buiten het bereik van de langoren te houden. In een andere gemeente werden de lokaas porties slecht door de ratten opgeno men, omdat men had nagelaten levens middelen-afvallen af te sluiten. Uiter aard geven de ratten hieraan de voor keur en het kan dan ook niet dikwijls genoeg worden gezegd, dat het afsluiten van levensmiddelen een eerste voor waarde is voor het welslagen van de bestrijding. In vrijwel alle gevallen, dat de ratten het lokaas onaangeroerd lie ten, moet in dit verzuim de verklaring worden gezocht. Zo ook bijvoorbeeld in die gemeenten, waar de bestrijding per wijk wordt georganiseerd en waarin de ene wijk uitstekende en de andere wijk minder bevredigende resultaten met hetzelfde lokaas raporteert. Over het algemeen echter werden de gevolgen van de bestrijding voortreffelijk ge noemd; in de meeste gevallen bleken de ratten na het uitleggen van de lok aasporties te zijn verdwenen. Advertentie Rapidity heeft tegen TOG 2 zijn eerste nederaag te slikken gekregen. Dit kwam zeker niet onverwacht, want terecht waren velen de mening toe gedaan, dat de Beverwijkers wel wat boven hun stand leefdeiv GTTC blijft maar steeds winnen en klopte deze week Prowano met 8-2. Ook Heemstede boekte volle winst en versloeg Oranje Zwart met 7-3, wat voor laatstgenoemd team toch niet onverdienstelijk was. Ook HBC 2 kwam tot winst en klopte TOG 3 met 8-2. GTTC 2 blijft in de gevaarlijke buurt en verloor van Tonegido met 7-3. In 2A is er een spanning van jewelste. HBC 3 en GTTC 3 deelden de puntjes, Als sluitstuk van de enerverende wedstrijden te Haarlem heeft het be stuur van het Kennemer-district de kampioen Roozenburg en de sympa thieke Canadees Dagenais nog eens apart willen huldigen voor hun uitzon derlijke prestaties. Beiden waren bereid gevonden middels een simultaan de 'vele liefhebbers nog eens een kijkje te geven van hun machtig spel en het moet gezegd worden, dat er velen wa ren, die, hoewel bewust van hun min derheid, toch de gelegenheid niet wil den laten voorbijgaan om eens een partij tegen deze damphenomenen te spelen. De borden, dicht aaneen gezet, werden dan ook dra met speellustigen bezet. Ook de kijkers, en dat waren er zeer velen, hebben kunnen genieten van de spanning en de wijze waarop de simul- taanspelers soms in enkele handige sla gen met hun tegenstanders afrekenden. De kletterende slagen brachten natuur lijk de nodige hilariteit. Vooral Roozen burg was goed op dreef en wist al vrij spoedig verscheidene slachtoffers te maken. Tijdens de pauze sprak de districts voorzitter, de heer J. Warmerdam, na mens het gehele Kennemerland zijn vreugde en trots uit over de behaalde resultaten van onze Piet, huldigde hem onder aanbieding van een cadeau en bloemen voor mevrouw Roozenburg. Ook Dagenais werd daarin betrokken, ook hij ging met een aandenken aan Haar lem, hetgeen hem zeer verraste, weer verder. De heer v. d. Sleen hield als voorzitter van de N.H. Prov. Dambond een vurig propagandaspeechje en wekte vooral de z.g.n. thuisdammers op om volgelingen te worden van de grote, kleine Piet. Bij het verdere verloop van de simultaan bleek wel, dat Dagenais het heel wat zwaarder had dan Roozen burg. Hij had n.l. alle hoofdklassespe lers van Haarlem tegenover zich, ter wijl de wereldkampioen met de nieu welingen niet zoveel moeite had. De uitslag liet zulks dan ook duidelijk zien: Roozenburg 49 gespeeld, 45 ge wonnen, 3 remise en 1 verloren. Dage nais 42 gespeeld, 22 gewonnen, 9 remise en 11 verloren. Op onze vraag deelde Dagenais mede, dat het spelpeil van de spelers alhier hem bijzonder was mede gevallen en hij niet zulke ster,ke tegen stand verwacht had. De prijzen voor de clubs wérden ge wonnen door: 1. St. Bavo, Heemstede, 2. en 3. HDC en Oosterkwartier. Dinsdagmorgen omstreeks kwart over acht kwam de 51-jarige wielrijdster C. H., die op weg naar haar kantoor was, wegens het gladde wegdek zodanig met haar fiets te vallen in de Velserstraat, dat zij een onderbeenfractuur opliep. Per ziekenauto werd zij naar het Grote Gasthuis vervoerd. Advertentie Thans ls het inderdaad mogelijk Tl gemakkelijker en schoner te scheren - en tegelijk Uw huid dat prettige, jeugdige aanzien te laten behouden! Bijzonder heilzaam Ingrediënt Dit alles ls werkelijkheid gewor den door de nieuwe Williams Shaving Cream, die lanoline-ex- tract bevat - een onlangs door medici gedane ontdekking, waar mee de huid belangrijk beter in conditie wordt gehouden dan met gewone lanoline. Lanoline extract verzacht en verfrist Uw gelaat tijdens het scheren. Het helpt Uw huid jong en gezond te houden. Uitsluitend in Williams Elke keer als U de nieuwe Williams Shaving Cream gebruikt onder vindt Uw huid de weldaad van die wonderbaarlijke substantie - en zult U bovendien gladder en ge makkelijker geschoren zijnScheer U morgen eens met Williams. Het is de enige scheercreme die lanoline-extract bevat. 670 De solist van de vierde D-uitvoering der H.O.V., de concertmeester van het Amsterdams Concertgebouworkest Jan Damen had het vioolconcert van Dvo rak gekozen. Door hieraan als orkest werken de symphonie „Uit de nieuwe wereld" van dezelfde componist en het symphonisoh gedicht „De Moldau" van Smetana toe te voegen, verkreeg het programma een speciaal Tsjechisch, volgens de oude benaming Boheems karakter. Smetana is de stichter en met Dvo rak de meest belangrijke figuur van de Tsjechische school in de negentiende eeuw. Smetana's symphonische gedich ten, 'strijkkwartet en opera „De ver kochte bruid" houden evenals Dvorak's solo-concerten, kamermuziek en enkele symphonieën nog steeds repertoire, ai trekken werken van de twintigste- eeuwse componisten uit dezelfde school meer belangstelling. Tsjechische muziek moge cp Holland se programma's niet bepaald een ruime plaats innemen, van te weinig interesse bij het publiek voor deze muziek is echter geen sprake. Als men iets voelt voor het genre-symphonisch gedicht, is er dan ook bij Smetana veel te genie ten. Wel dient men het verklankte on derwerp tot in zijn finesses- goed te kennen. Zo thans bij „De Moldau" het ont springen van de rivier (fluitmotiefjes), het kabbelende water (deinende melo dieën in het vioolspel), weerkaatsing op de oevers van jachthoorngeschal, nymphendans, stroomversnellingen, golf geklots enz. enz. Kan men dit alles vol gen, dan zal dat uitbeelden met orkest klanken zeker voldoen. Het vioolconcert doet nog denken aan het oude virtuozentype en dit kan men dus aanhoren als absolute muziek. Het is vooral aantrekkelijk door de voor ons cor veelal eigenaardig aandoende rhythmische en melodische wendingen waaraan het Tsjechische volkslied ten grondslag ligt kleurrijke instru mentatie, de ietwat melancholische stemming van het Adagio en niet het minst door het rhapsodisch karakter van de finale. Solist Jan Damen droeg het solo concert op boeiende, menigmaal zeer verrassende wijze voor. Zijn tot in de meest markante en felle onderdelen mooie toonvorming heeft ons verbaasd doen staan. Technisch zou men hem een virtuoos uit de twintigste eeuw kunnen noemen. Alles gaat hem uiterst gemakkelijk af; technische problemen bestaan voor hem niet. Die kolossaal grote technische beheersing stelt hem in staat de tempo's hoog op te voeren Ifinale!). Die tempo-versnellingen zijn echter niet het gevolg van onnodig effectbejag. Men voelt, dat elke 1 tempoverandering voortkomt uit een diep muzikaal sentiment. Trouwens het gehele werk deed sterk, intens muzi kaal aan. Vanaf de eerste inzet verkreeg de solist de benodigde spanning. Deze bleef behouden in het meer melancholische Adagio en werd nog verhoogd in de Finale met haar pittig gesyncopeerde hoofd- en meer rustig gehouden tweede thema. Het succes nam direct een ovationeel karakter aan. Solist Damen liet dirigent Adam, concertmeester Hesmerg en or kest in de hulde delen. Terecht, want dirigent en orkest sloten zich goed bij Damen's opvatting aan, werden klaar blijkelijk door het solospel begeesterd. Het orkest bleef ook in de symphonie voortreffelijk spelen. Iedere orkestgroep had uitstekende momenten en tezamen vormden de groepen een fraai, dikwijls imposant geheel. Ook „De Moldau" verkreeg een alles zins goede uitvoering. Hier viel vooral mooi individueel spel van houtblazers op. Het publiek waardeerde de orkest nummers ten volle. Dirigent Adam werd enige malen teruggeroepen om de hulde van de ditmaal al bijzonder aan dachtige en dankbare luisteraars in ontvangst te nemen. Bij zijn verschijnen op het podium vond hij op zijn lesse naar reeds een bouquet rode bloemen. O. K. Ook dit jaar zal Comité Kindervreugd en nog wel op de verjaardag van St. Nieolaas. 3 December, aan 300 kinderen van het N.Z.H.-persoi.eel een feestmid dag aanbieden in het Krelagehuis, daartoe in staat gesteld door de spon tane medewerking, moreel zowel als financieel, van de directie en het per soneel van de Maatschappij: Compl. Haarlem. De muziek zal verzorgd worden door leden van de Harmoniekapel. Er staan vele verrassingen en tractaties op het programma. Het komende week-end en de Maan dag erop bespeelt het Ensemble Wim Sonneveld de Stadsschouwburg en brengt daarbij zijn nieuwste cabaret-program ma: „Het meisje met de grote voeten". Medewerkenden zijn: Emmy Arbous, Conny Stuart, Diny de Neef, Beppy Nooy, Betty Meddings, Wim Sonneveld, Albert Mol, Paul Deen, Roy Carr, Louis Dusee. Aan de vleugel Will Har- tingsvelt. wat voor de gecombineerde een streep door de rekening betekende. TYBB im mers, dat zelf met 7-3 van ATT won, kon hierdoor weer gelijk komen, waar door de strijd en de kans op de titel weer geheel open is. Rapidity 3 blijft nog steeds in de gevaarlijke buurt en verspeelde tegen Togido 2 met 8-2 de volle winst- In 2B kom ende R.K. teams er 'althans voor de hoogste eer waar schijnlijk niet meer aan te pas. Heem stede 3 is hier verre superieur en klopte deze week Te Zaanen. dat nota bene twee weken terug aan de kop stond met niet minder dan 10-0Rapidity 2 blijft op flinke afstand volgen en ver sloeg Winfried 3 met 6-4. Oranje Zwart 2 kon de buit niet binnën krijgen, en zag zich deze door een 6-4 nederlaag tegen Hotac 2 net ontgaan. Gelukkig liet GTTC 4 een beter geluid horen en klop te Togido 3 op overtuigende wijze, 9-1. Uitslagen: Heren, le klasse: TogidoGTTC 2 7-3, Prowano—GTTC 2-8, TOG 2—Rapidity 7-3, TOG 3HBC 2 2-8, Oranje Zwart Heemstede 2 3-7. 2e klasse A: Togido 2 Rapidity 3 8-2, GTTC 3—HBC 3 5-5, Te Zaanen 2—Prowano 2 1-9, TYBB— ATT 7-3. 2e klasse B: Heemstede 3Te Zaanen 10-0, Winfried 3Rapidity 2 4-6, Hotac 2Oranje Zwart 2 6-4, GTTC 4— Togido 3 9-1. 3e klasse A: HBC 4—GTTC 6 6-4, VGZHeemstede 4 4-6, Oranje Zwart 4—Velsen 2 3-7. 3e klasse B: GTTC 5DIOS 2 10-0, VelsenRapidity 4 9-1, Hillegom—Togido 4 9-1, Oranje Zwart 3—Heemstede 5 3-7. 3e klasse C: Heemstede 6—TOG 5 9-1, DIOS—HBC 5 8-2, Geel WitJohez 6-4. 4e klasse A: DIOS 3—TOG 6 10-0, VGZ 3—Johez 4 10-0, Heemstede 8—Togido 6 6-4, TYBB 3 PSVH 8-2. 4e klasse B: DIOS 4—HBC 6 1-9, Winfried 6Heemstede 9 6-4, Vel sen 3—Togido 7 10-0, PSVH 2—Hillegom 2 2-8. 4e klasse C: Togido 5—Hotac 3 3-7, TYBB 4Oronje Zwart 5 7-3, Doko —DIOS 5 4-6, Johez 2—VGZ 4 9-1- 4e klasse D: Heemstede 7—Geel Wit 2 2-8, Te Zaanen 3—Oranje Zwart 6 5-5, Hotac 4-Johez 3 7-3, Rapidity 5Velsen 4 5-5. Dames, 3e klasse: Te Zaanen—Togido 8-2, TOGVelsen 8-2. 4e klasse A: Pro wano 2—Geel Wit 3-7, Rapidity—TYBB 2 5-5, Velsen 2Winfried 3 6-4, TOG 2 Togido 2 3-7. 4 klasse B: GTTC 2—Win fried 2 1-9, ProwanoTe Zaanen 3 10-0, TYBB 3—Togido 3 9-1, Geel Wit 2— Heemstede 3 3-7, Johez 2—Te Zaanen 2 5-5, DokoDIOS 4-6. Advertentie met dubb. boord en f 4 4 75 reserve-boord 13.90 1 I 11 M. DOUWMfl EN ZOON Gen. Cronjéstr. 42-44, tel. 15438 Zondag a.s. wordt er in het Krelage huis ten bate van het herstellingsoord „Dennenheuvel" een groot en belangrijk tournooi gehouden, waaraan vele pro minente figuren uit de Nederlandse ta feltenniswereld zullen deelnemen. Op de eerste plaats is er de Nederlandse kam pioen Cor du Buy, voorts de internatio naal Will van Zoelen en de jeugd-spelers Bert van der Spek, Jan Hogendoorn en Kenter, en de dames-cracks C. Schuyt. meermalen kampioen van Haarlem, Mi de Jong en Haket, die allen tot de tien beste dames van Nederland behoren. Ongetwijfeld zal er dus Zondag veel fraai tafeltennis te genieten vallen, waardoor een gang naar het Krelagehuis zeker de moeite waard zal zijn. De wed strijden beginnen om 12 uur, terwijl de finales te ongeveer 8 uur verspeeld zul len worden. Gieske Hurkmans 90 81 70 70 41 41 12 6 1.97 1.70 Stuifbergen v. d. Veldt 110 110 170 130 35 35 13 26 3.14 3.71 Boerhorst Scholten 175 170 180 180 41 41 19 17 4.14 4.39 Slabbaert v. Wunnik 100 100 115 108 37 37 18 14 2.70 2.91 Oosterling Hooydonk 50 44 60 60 45 45 6 7 0.97 1.50 Stand is nu 30—14 voor I.V.O. Woensdag 10 December belegt de Ned. Wandelsport Bond een openbare discus sie-avond in Restaurant Brinkmann, Grote Markt te Haarlem. Door enkele vooraanstaande personen op wandel sportgebied zal bovenstaand onderwerp worden besproken. Na de pauze zal ge legenheid worden gegeven tot het stel len. van vragen zowel schriftelijk als mondeling. De toegang is vrij voor alle leden en belangstellenden. Woensdag 3 December. Hoog water: 4.30 u- en 16.50 u- Laag water: 0.14 u. en 12.35 u. Donderdag 4 December. Hoog water:. 5.18 u. en 17.32 u. Laag watei: 0.55 u. en 13.14 u- Het K.N.P. verneemt van het Provin- cialiaat van de Paters van het Goddelijk Woord, dat mgr. M. Lucas S.V.D., tot dusverre apostolisch delegaat van Zuid- Afrika, benoemd is tot Apostolisch In ternuntius in India. Gisteravond werd een inbraak ge pleegd in 'n perceel aan de Oosterhout laan. Onbevoegden hebben zich van de tuin uit aan de achterzijde toegang ver schaft tot het huis .na een ruit te heb ben ingedrukt. Vermist wordt een Per zisch tapijt ter waarde van 500 gulden. Naar de dader wordt een onderzoek in gesteld. In Nov. 1952 werden de volgende aan tallen boeken uitgeleend door: de Prin senhofbibliotheek 12.189, het filiaal „Huis te Zaanen" 4.817. de uitleenpost Spaarndam 362, de Muziekbibliotheek 911, de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 3.880, de Ge meentelijke Jeugdbibliotheek in het filiaal „Huis te Zaanen" 2.201. Tezamen werden uitgeleend: 24.360 boeken (v.j. 23.161). Het aantal bezoekers aan de leeszalen bedroeg: de Prinsenhofbiblio theek 5.383, het filiaal „Huis te Zaanen 581, de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 623. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 6.587 bezoekers en bezoeksters (v.j. 6.531). Het Operakoor „Bel Canto" heeft de bekende operazangeres Marisa Mari be reid gevonden een reeks opera-cause rieën in dit seizoen te houden onder het motto: „Zo leert u operamuziek waarderen." De eerste causerie wordt gegeven op 17 December in gebouw opera „La Forza del Destino" (de opera „La Farza del Destino (de macht van het noodlot) van G. Verdi. Zij bespreekt niet alleen deze opera, maar zingt er ook gedeelten uit. „Bel Canto" heeft het plan deze opera in vol ledige vorm uit te voeren. Een unieke gelegenheid om deze operazangeres eens in intieme kring te horen vertellen en vooral te horen zin gen. De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 2 December failliet verklaard: Mevrouw de weduwe A. M. Maas, geb. Dieckman, Santpoort, Bloemendaalse- straatw. 84. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. H. Co lenbrander, Beverwijk. H. Buseman, koopman te Zandvoort, Joh. G. Mezgerstraat 26 a. Rechter-com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cu rator: mr. K. Heimig, Haarlem. W. Pekelder, handelende onder de fa. Aennemersbedrijf „Bowa", Santpoort, W. Daniëlslaan 10. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. Chr. F. M, van Koppen, Haarlem. Wegens gebrek aan actief is op 2 De cember opgeheven het faillissement van: M. Hoogenboom, garagehouder. Haarlëm Koudenhorn 40. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. F. J. D. Theyse Jr., Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 1 December 1952 geëindigd het faillissement van: E. A. Hesseling, houder van een le- vensmiddelenbedrjjf, Oostzaan, Zuid einde 445. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart; Curator: mr. D. Aten, Zaandam. Bij arrest van het Gerechtshof te Am sterdam d.d. 19 November 1952 is ver nietigd het vonnis van de rechtbank te Haarlem d.d. 14 October 1952, waarbij W. F. Kroese, slager, Overveen, Bloe- mendaalseweg 230, in staat van faillis sement is verklaard, met benoeming van mr. L. S. Römelingh, Haarlem tot cura tor. Advertentie binnen gekomen een nieuw TYPE met zeer mooie wijzer platen, degelijke kast. Soiled uurwerk, onbreek baar .glas. Radiumcijfers voor een zeer goed Dameshor loge, 15-steens anker voor Eveneens een gesteend Herenpolshorloge, m. stalen band voor Alles onder volle garantie en verzekerd tegen verlies en diefstal. Grote Houtstraat 49, Tel. 20049. De kleine zaak met de grootste keuze. Advertentie Sint Nicolaasfeest gaat weer komen, Feest van surprises en zalige dromen. Dus zoekt Papa voor Mama En Mama voor Papa. En beiden zijn met Tip van Bootz thuis gekomen. Inz. Hr. J. B., A'dam, ontv. 1 fl. Tip 1 Lfl. Bootz Oude Genever, Ondanks de invallende dooi ziet het er momenteel niet naar uit, dat aan staande Zondag een groot deel van het voetbalprogramma kan worden afge werkt. Wij achten het daarom beter deze week de sportprijsvraag te laten ver vallen. Gisteren daalde de loodgieter 4V. Fehres uit Haarlem op het terrein ten Zuiden van Bleyenhoeve bij Hoogovens een ladder af. Door nog onbekende oor zaak is hij daarbij gevallen en moest m-; kneuzingen aan de linkerheup en linkerpols naar het Rode Kruis Zieken huis te Beverwijk worden overgebracht. Het Comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de vorige verant woording de volgende bijdragen ont vangen: A. M. A. B. 2.50, ir.' C. B. 25, jhr. J. P. W. v. D. 25, N.N. 2,50, mej. d. V. 1. mevr. A. A.H. jjt N.N. 10, mevr. I. D.—D.2.50, H. F. H. E. 10, mevr. G. E.T. 5, mevr. C. C. H.—B. 2.50, st. L. K. Actie 100. J. H. M. 10, G. H. R. 10, J. M. S. 10, J. v. Z. 2.50, mevr. L. B. Z.—B- 2.50, W. A. v. G. 3, K. J. 5, K. W. v. d. T. 20, mevr. H. W. V.—t. Vf. f 2.50, ir. E. A. B. 3, mevr. wed. A- W. H. A.—v. S. C. 5, Coppi 10, N.N- 10, R. S. 5, T. S. 2.50, dames C. en H. K. 5, W. v. B. 10, mevr. H. L. B. S. 2.50, H. L. J.SB. 2.50, N. S. G. 5. dr. F. A. d. G. 10, mevr. M. S. H.—S. 10, P. M. 10, mr. M. R. 10. A. E. V. 5, Q, J. H. M. 10, mevr. G. A. v. d. W.—v. d. M. 5, J V. 1, mr. A. G. A. r. v. R. 10, N.N. 2.50, A- d. W. 2.50, mevr. F. v. L.P 10. H. M. v. U. 5, J. S. 5, W. M. v. H- 10, v. L. 25, H. A. v. O. 10, en H. P. v. R. 5. Totaal 461. zodat nu is ontvangen 653. De penningmeester, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw giften in ont vangst nemen, zowel te zijnen huize. Antonis Duycklaan 12, als ten raadhuize. Zijn gironummer is 153308. De burgemeester van Heemstede tal Vrijdag 5 December verhinderd zijn spreekuur te houden. Dinsdag heeft op de openbare en bij zondere scholen te Zandvoort het psy chologisch groepsonderzoek van leerlin gen der zesde klasse plaatsgevonden. Het onderzoek strekte zich uit over li* kinderen en werd afgenomen door ze ven groepen van twee studenten in &e psychologie aan de rijksuniversiteit 'e Leidèn, onder leiding van de hoofdassis tent van prof. Chorus, de heèr drs. Stol' ker. Het onderzoek vond plaats aan d' band van een algemene begaafdheids test voor onderwijs-differentiatie, sa mengesteld door de staf van het psycho logisch laboratorium van de rijksuniver siteit Op Zaterdag 6 December wordt des avonds in „Zomerlust" te Zandvoort eed Indische avond gehouden, te verzorgen door de in Zandvoort woonachtige ge- repatrieerden'. Het programma vermeld' o.a, het optreden van een Hawaiian- band, dansen, pianomuziek en een kin derrevue Ja, als de winter zo~ vroeg invalt als dit jaar, dan behoeft het geen verwon dering te wekken, dat nog niet alle ijsbanen gereed zijn. Zeker niet in Santpoort, waar men pas enige jaren dit genoegen kent en waar alles noé enigermate in de kinderschoenen staat, of beter gezegd stond, want zo zoetjes aan begint het ook daar iets te worden- Maar de winter kwam toch te vroeg om Santpoort al gauw van zijn ijsbaan te kunnen laten p/ofiteren. Dat kwam in hoofdzaak, doordat het terrein nie' tijdig beschikbaar is. Bovendien heef' men, na het vorig jaar met een gehuur de pomp gewerkt te hebben, thans eed eigen pomp aangeschaft, die Dinsdag middag pas in bedrijf gesteld kon wor den. En rekent men dan de ruime op pervlakte van deze baan tussen Sany poort-Station en de Delft, dan heeft bil nog altiju tweemaal 24 uur nodig om het veld blank te zetten. En na de sneeuw en vorst is De Bd' nu met voor de schaatsliefhebbers we heel teledrstellende mededeling geko men, dat de vorst het van de dooi ver loren heeft. Dss kunnen de schaatsen nog wel even in het vet gehouden w°r' den. Maar ze ergens ver weg opberge" lijkt niet verstandig, want nieuwe_ hoe veelheden koude lucht zijn 631? De commissie Oeverbinding Noordzee kanaal heeft in een adres aan de Tweede Kamer de volgende overtuiging uitge sproken: a. voor de periode welke voorafgaat aan het gereedkomen van de Velser tunnel en bij de Hembrug noodvoorzie ningen te worden getroffen. b. de tunnelbouw te Velsen dient zo veel mogelijk te worden versneld, c. de bouw van de tunnel bij de Hem brug dient nu reeds te worden voorbe reid waartoe op de begroting voor 1953 een post worde opgenomen, d. de tunnelbouw te Amsterdam en Hembrug dient zo spoedig mogelijk te beginnen e. interlocale wegen welke aansluiting geven op de tunnels dienen tegelijk met de tunnels gereed te komen, f. zodra de stand der Zuiderzeewer ken dat mogelijk maakt, dient een in terlocale weg ten Oosten van Amster dam te worden aangelegd. De commissie ziet de volgende eind toestand: 1. een weg Noord—Zuid ten Oosten van Amsterdam, 2. een weg door de IJ-tunnel, 3. een weg door de Hembrug-tunnel met kruising vrije verbinding naar Den Haag, 4. een of twee ponten bij Buitenhuizen (reserve-mogelijkheid voor een tunnel in later tijdvak), 5. een weg door de Velser-tunnel van interlocale en locale betekenis. Het auto verkeer via de ponten neemt voortdu rend toe. In 1950: Amsterdam 1.978.000, Velsen 1.210.000, Hembrug 1.048.000, Buitenhui zen 344.000. In 1951: Amsterdam 1.911.000, Velsen 1.280.000, Hembrug 1.223.000, Buitenhui zen 345.000. alwee£ naar ons land onderweg, dus wie we(L hoe gauw de gladde ijzers ook in Sam poort ondergebonden kunnen worden. (Niet-officiële koers) Vorig Openi»18 slot 3/12 3% Nederl. 1948 92% 3% pCt. Ned. 1950 92 3-3% Nederland 1947 93(1 3 eNd. 62-64 bel.-fac. 93ij Inschr. Grtbk 48 3 pCt. 9311 Ned. Handel Mii. eert. 145% A.K.U. 151'i Van Berkels Patent 99 Calvé-Delft eert. 114 Van Gelder 146 Kon. Hoogovens eert. 147', Unilever eert. 177% Ned. Kabel 199 Philips 155 Kon. Petroleum 305 „Amsterdam" Rubber 74% Holl. Amerika Lijn 142(4 Kon. N. Stoomb. M 133% Ned. Scheepv. Unie 121%' H.V.A. 83% Deli Mij. eert. 63',4 176 V* 154% 3°3 73(4 132% 120(4 82% 637a 1/12 Anaconda Copper 42% Bethlehem Steel 53% Chrysler Corp. 34(6 General Electric 70 General Motors 64% Hudson Motors 16% Kennecott Copper 74% Montgomery Ward 61% North American Can. 23% Radio Corp. 29 Republic Steel 42% Shell Oil 68% Southern Pacific -*3 Southern Railway 76% Tidewater 20 U. S. Steel 41% ex div. 2/12 41(4, 52% 35'-» 69% 64% 16% 61(4 23(4* 29., 430* 41#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2