LETTERS VAN BANKET Minister Donker motiveert arrestatie van Indonesische extremisten Reizig er k Zes weken lang een letterlievende natie E Fop-stukje D.D.D. ..Wek de gal Interpellatie van communisten bracht overvloedig bezwarend materiaal aan het licht De eenzame Bert Lef el knipt r door de haren van Ger de Roos m Alleen in Nederland: Huid- Grote smokkel van uniformstoffen v 'N„ÜW LEVER OP De linnenkast van de banketbakker DURE KOFFIE Felle vlam en een angstwekkend geloei J Het artistieke nummer van de Figaro van 't Turkse Bad Kamer aanvaardt Grondwetswijziging Reclame in strijd met verkoopwet Betere benzine I OUDE GENEVER EXTRA] 7.75 WOENSDAG 3 DECEMBER 1952 PAGINA 3 mmm. öamesV ooral nu flamea-Gelei voor Uw handen Directieleden gearresteerd <U be moord op agent Van Eek erdachten blijven in arrest een s&iSE 'ÊmmMÈmËmmËÊÊfii De Duitse duikboot Torpedo onschadelijk gemaakt P. Schmidt overleden door ANTONIA WHITE Vertaald door J. W. HOFSTRA WSÏÏgR (Wordt vervolgd). They are firm and fresh Smell them Yes Sir, that 's the stuff Buitenl. betrekkingen Winkelier voor de Maastrichtse rechtbank Eind van deze maand verkrijgbaar Museum Religieuze Kunst - tn het kabinet van de ouderwetse huisvrouw: lappen Vrstdeeg, zorgvuldig gevouwen en gerold, bestemd om er straks de spijs in te wikkelen. (Van onze speciale verslaggever) r zijn mensen, die graag hun naam gedrukt zien, maar misschien zijn er nog meer, die hem liever gebakken hebben, al waren het alleen maar de initialen. Aan deze begeerte komt Sint Nicolaas tegemoet: in deze dagen worden in Nederland haast zoveel letters gebakken als gedrukt. Het is een bij uitstek nationale en democratische lekkernij: het alphabet immers voor ieder gelijk en het principe der samenstelling van elke boterletter hetzelfde. En geen natie zo letterlievend als wij, althans in midwinter tijd. Want letterbanket wordt gegeten met Sinterklaas, Kerstmis, Oud en Nieuw, maar nooit omtrent Pasen of Pinksteren. By tienduizenden, honderdduizenden en stellig nog veel meer worden de letters de ovens in geschoten: van Delfzijl tot Sluis en van Vaals tot Den Helder. De spijs- potten zijn tot de rand gevuld en rusteloos draait het gilde der witte mutsen altyd weer nieuwe goudgele pillen, die in bladerdeeg gewikkeld tot letters worden gevormd en straks tot kransen. wurm, van spijs verlaat de pillen- 01eh: het zoete merg in onze dagen van heel het alphabet. Advertentie Laatst vond ik een heel opgewekt drukwerkje in mijn bus. „Geachte familie" stond er boven, en alhoewel ik helemaal alléén ben, ap precieerde ik die titulatuur toch ten zeerste. Ook dat ik gefeliciteerd werd met het huwelijksfeest van mijn „kinderen, broer of zuster". Maar mijn vreugde steeg ten top, toen 'k werd uitgenodigd ten behoeve van gezellige, lollige" avond „Zoek- laggen rnet lied 10 et., neusmaskers met lied 10 ct. en wat klaplucifers, fop- Oonbons, ijswater, niespoeder, sneeuw- Pdien en knetterlach" aan te schaffen. lachend van voorpret ben ik naar fhrjn bureau gegaan. Om dit fop-stukje le schrijven. Advertentie Krabben en peuteren maakt ae kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep UilSlaQ in de poriën door, zuivert, ont- smet en geneest de huid. geneesmiddei tegen Huidaandoeningen (Van onze correspondent) *-en tweetal directieleden van de con- ectiefabriek W. is te Heerlen gear- *est, eerd, nadat een. omvangrijke frau- 'n legcrgoederen is geconstateerd. v fteeds enige maanden geleden was ir,1 ernstige vermoeden gerezen, dat Senoemd confectiebedrijf, dat regel- v- 'K opdrachten van het Rijk tot ver- (jJJNiging van uniformen voor het Ne- vepi ^se lege1" ontvangt, grote ha- v0 'heden van deze stoffen anders dan Ve°r deze legerkleding werden aange- h«,n^- De Kon. Marechaussee, die met ia onderzoek in deze affaire werd be- l' achtte dezer dagen voldoende ter- n aanwezig om tot een arrestatie over ®aan. In hoeverre nog meerdere ar- *hli es ln verband met deze fraude Oftrt n volgen, hangt geheel af van het ®rzoek dat thans in handen is van t,°fficier van Justitie van Rotterdam. v0„e^°elde directieleden zouden de uit- <je roers zijn geweest van een uitgebrei- laj-ïhokkel van deze stoffen naarDuits- ïjv? bij welke smokkel nog diverse Seej^re personen zouden zijn geïnteres- !tr?s November had de rechter-commis- ^°bde Utrecht termen aanwezig ge- van rt c®e twee verdachten in de zaak aEente moord op de Woerdense politie- Jn bewaring te stellen. Deze inbe- telling gold voor zes dagen. Dins- hogen beeft de Utrechtse rechtbank yoo„ !vel tot gevangenhouding verleend Vqq vuv vaiAFiC.AAAAVAlAVAAilft betr"ef?e5.termijn van dertig dagen. Het Van iler' zoals bekend, de 31-jarige 5ecretr_.H-, werkzaam op de gemeente- °errtfle te Oudewater en de. 36-jarige nse Plaatwerker K. V. Advertentie w, *ö°*gens „kiplekker" O»» springen. __n(i®n doen stromen, anders ver- Uw ouuuiDu, tuiucia »er* d. toPt. nlflt. het bederft l) raakt Ciu'bysvert-r,1® Iter gal op te wekken en tniA'wöze "n8.en stoelgang op natuur- Wij hebben bij een gerenommeerd adres de spij spotten gevuld gezien: gro te, bruine Keulse potten met smijig- korrelige inhoud, mengsel van gemalen amandelen, suiker, eieren en citroen rasp, het vette der aarde op zijn smake lijkst, zoals dit dagenlang met rust wordt gelaten, gedijend en rijpend eer het mag worden overgeschept in de pillcnmachine. Al weken heeft de ban ketbakkerij in het teken van spijs ge staan: honderden, duizenden kilo's amandelen zijn gepeld en met de ver dere ingrediënten vermalen cn nog eens vermalen en vermengd tot de fijnste specie, het zoetste merg, dat straks het feestbanket gaat vullen. Uit die potten wordt uur aan uur geput, want het be drijf in de grotere en kleinere bakke rijen nadert zijn hoogtepunt, de stroom van bestellingen wast tot een spring vloed aan: Nederland vraagt letters, al lemaal bovenkast, om een typografische term te bezigen. De M en de W en de V en de A zijn het meest gevraagd. Honderd maal de M van Moeder, honderd maal de W van Willem, honderd maal de V van Vader, vijftig maal de A van Anpie, komen de orders door. Dat zijn de po pulairste letters; naar de Q van Qui- rinus, de X van Xantippe, de Y van Ymuiden wordt weinig gevraagd. Ook het Gotische, Arabische, Griekse al phabet en evenmin Chinese karakters hebben bepaald veel behoefte ge toond, in banket te worden vastgelegd. Dit feestgebak is dan ook typisch Nederlands. Wel toonde ons de heer J. Galjaard, chef-patissier van het gere nommeerde bedrijf, welks naam wij verzwijgen vanwege de concurrentie in heel ons banket-bakkend Nederland, wel toonde hij ons Hebreeuwse tekens, hem eenmaal in zijn practijk ter uit beelding voorgelegd. Behalve letters maakt men ook staven en een enkele keer wordt nog wel een beuling be steld, te vergelijken met de vorm van een rookworst, maar dan van banket. Banketletters, zoals wij die eten, heb ben ook onze bet-overgrootouders el kaar reeds gezonden. In de loop van de tijd is er in de wijze van bereiding niet zo heel veel veranderd, behalve na tuurlijk dat bepaalde bewerkingen thans machinaal geschieden. Zo heeft de pillenmolen veel indruk op ons ge maakt. Draait men aan een slinger, dan komt er een dikke, gelijkmatige wurm De witte larven der nog maagde lijke letters op de bakplaat, gereed om de oven te worden ingeschoten. van goudgele spijs uit een tuut, die men tot kabellengte zou kunnen verder per sen. Er is iets hevig opwindends aan die reusachtige, smakelijke paling, welke maar eindeloos naar buiten wringt, op weg naar de messen, lepeltjes, vorken en grage tanden van snoeplustig, Sin terklaas-vierend Nederland. Op een smalle lat wordt zo'n pier gevangen en overgebracht naar wat men de paktafel noemen kan om hier te worden gewik keld in het bladerdeeg, de korst, die uit vele honderden blaadjes bestaat, tevoren gekneed uit bloem, boter en water en opgeborgen op 'n koele plaats, de z.g. korstkelder, tegenwoordig een flinke ijskast. De kast met lappen korstdeeg werd de tweede verrassing, die ons wachtte. Toen men de deur voor ons geopend had was de aanblik die van een oud kabinet, waar een zorgzame huisvrouw haar dekens en linnen had opgeborgen Maar het zorgvuldig opgerolde goed bleek niets dan deeg te zijn, grote witte lappen deeg. Dat deeg wordt eindeloos uitgerold en opgevouwen eerst in drieën en nog eens in drieën, vervolgens in negenen en nog weer negen maal, wat telkens een toer heet: drie toeren in totaal. Dit ge toerde bladerdeeg, feuilleté genaamd, levert met water bestreken, het luch tige, broze baksel, de goudbruine ban- Advertentie Wynand Fockink ketkorst. En in dat deeg komt de spijspil, als een augurk in de rolmops, de uiteinden afgesneden en dichtge maakt, waarna weer andere handen zo'n deeg- en spijsstaaf overnemen om die te buigen en te vormen tot de gewenste letter. De nog witte larve van de letter wordt dan met geklutst ei bestreken om uiteindelijk in de hoog opgevoerde ovenhitte binnen drie kwartier het prachtig glanzend, naar de rug donker verlopend omhul sel te krijgen, dat de glorie is van het vaderlands banket. Nog anderhalve dag heerst er hoog spanning in de bakkerij. Dan treedt een adempauze in, waarna tegen Kerstmis een nieuwe hausse volgt, thans in kran sen, volgens hetzelfde recept bereid, maar extra versierd met snippers en confijt. Na Oud en Nieuw zijn in de werkplaatsen, groot en klein, de spijs- potten leeg .om eerst na tien maanden opnieuw te worden gevuld als het heerlijk avondje weer in aantocht is. Advertentie maakt ze goed koper en tevens lekkerder Gisteren hebben degenen die op het Castricummer strand aanwezig waren om de verrichtingen van de mijnoprui- mingsdienst gade te slaan nog enige sensationele minuten beleefd. De taak van de mijnopruimingsdienst bestond deze middag namelijk uit het onschadelijk maken van de kop van de torpedo van de gelichte Duitse twee- mans-duikboot. Met dit doel werd zij een heel eind in de richting van Heems kerk gesleept en aan de rand van het water gedeponeerd. Daarna werd een lading springstof naast de kop van de torpedo gelegd en verbonden met een lont. Met spanning volgden de toeschou wers van verre de opbrandende lont. Men verwachtte ieder ogenblik de klap te horen. Maar het werd geen klap maar een felle vlam, die verblindend voor de ogen was en gepaard ging met een angstwekkend geloei dat wel zes tot acht minuten duurde. Tevens werd een hitte verspreid, die slechts op verre afstand te verdragen was. Daarna heeft het personeel van de mijnopruimingsdienst nog een lichte lading in de duikboot tot ontploffing gebracht om te constateren of zich daar in ook nog springstoffen zouden bevin den, hetgeen echter niet het geval bleek te zijn. In de cabine van de duikboot trof men nog een landkaart van de Ne derlandse kust aan. Thans kan tot slo ping van de duikboot worden overge gaan. Op 55-jarige leeftijd is te New York aan een hartkwaal overleden de Neder lander P. Schmidt, sinds jaren lid van de staf der V.N. Ten tijde van zijn over lijden was Schmidt secretaris van de ontwapeningscommissie der Ver. Naties. (Van onze parlementaire redacteur) De communisten hebben gisteren in de Tweede Kamer met een interpel latie over de arrestatie van twee extremistische Indonesiërs, Sunito en Go Gien Tjwan, de minister van Justitie, mr. L. A. Donker, tot een krachtig verweer uitgelokt, waarbij de minister tevens de gelegenheid waarnam, om het een en ander te onthullen over de politieke doopceel van deze beide actieve commu nisten. De minister wees er op, dat er met deze maatregel riiets bijzonders aan de hand was; iedere vreemdeling, die zich aan politieke activiteit schuldig maakt, of hij Indonesiër is of niet en of die activiteit nu rechts of links gericht is, wordt op dezelfde manier behandeld. Over de soort activiteit, waarop deze beslissing is genomen, bestond na het geen de minister over beiden opsomde, inmiddels geen twijfel meer. De inter- pelatie draaide zelfs uit op een bewijs van de activiteit die de regering aan de dag legt om over ongewenste vreeem- w«w. delingen bronnen van informatie aan te boren. Men volgde de beide heren, die door de interpellanten als onschul dige journalisten waren voorgesteld, op hun wegen die van de Rotterdamse havens naar Amsterdamse particuliere huizen met besloten filmvoorstellingen liepenen vandaar naar het jeugdfesti- val voor de Vrede in Oost-Berlijn. Men zag ze de vergaderingen bijwonen van de Azië-groep en de communistisch ge oriënteerde studentengroep Pericles in de hoofdstad, terwijl de vreemdelingen dienst zelfs de gang en wandel van hun vrouwen was nagegaan, waar ook al bezwarend materiaal uit te voorschijn kwam. De vrouwen bewogen zich zelfs aan het Koreaanse front, waar zij anti- Amerikaanse propaganda, vooral op het gebied van de bacteriologische oorlog voering verzamelden, om dan weer naar Indonesië te vertrekken ter verstrek king van juridische bijstand aan de na bestaanden van de opstand van Ma- dioen. Met deze gegevens in handen is het de regering ook mogelijk geweest de bronnen na te gaan van de onrust die deze zomer onder het Indonesisch personeel van de Rotterdamse Lloyd is gezaaid. De administratie van een com munistisch blad en de hoofdredactio nele leiding en het voorzitterschap van de Perhimpoenan Indonesia kwamen nog op het debet van de rekening voor. De minister kan dan ook, toen hij dit alles had opgesomd, tegen de in hun kennelijke verrassing luid sputterende communistische Kamerleden rustig vol houden, dat er in de loop der jaren hee] wat vreemdelingen om belangrijk minder ernstige vergrijpen het land zijn uitgezet. Hij noemde het een zaak die ontoelaatbaar zou zijn voor de orde. rust en veiligheid van de staat, wan neer hier niet op de gebruikelijke ma nier zou zijn ingegrepen. Dat er juridisch niets bijzonders aan de hand is, leidde de minister nog af uit het feit, dat wanneer, zoals verluidt de beide arrestanten zich tot de Hoge Raad willen wenden, om door ons hoog ste Nederlands Rechtscollege te laten uitmaken, of de vreemdelingenwet wel op hen van toepassing is, de regering bereid is deze beslissing af te wachten. Op de kern van de vraag, die in de interpellatie vervat was, n.l. of de minis ter bereid was het bevel tot uitwijzing in te trekken, volgde een kort maar krachtig „neen" als antwoord. Tevoren had minister Donker zeven andere vra gen beantwoord. Hieruit bleek o.a., dat de arrestatie niet, zoals een persorgaan gemeld heeft, het gevolg is van een be sluit om strenger op te treden tegen de ondermijnende arbeid van de commu nisten. Dat de Binnenlandse Veiligheids dienst in dit geval raak heeft geschoten met. wat zij over beide heren verzameld heeft, kon de minister bewijzen door ook te openbaren wat zij zelf na verhoord te zijn. hebben bekend. Van een construc tie die de communistische interpellanten hadden gemaakt, door te veronderstellen dat de regering deze arrestaties als mid del had bedacht om druk uit te oefenen tegen wat in Indonesië aan anti-Neder landse betogingen naar voren is geko men, viel vanzelfsprekend geheel weg, toen dit punt werd beantwoord. Een ogenblik leek het alsof de com munisten voet san de grond kregen, n.l. toen zij betoogden, dat de aanmeldings plicht voor vreemdelingen van Indonesi sche nationaliteit eerst van 13 September 1952 dateerde, terwijl de beide gearres teerde communisten de ene al 5 de andere al 20 jaar in ons land wonen, zodat de verwijten niet op vreemdelin gen betrekking zouden hebben gehad. Maar de minister vuurde met bravour terug, dat allerlei politieke activiteiten van beiden ook na die datum waren blij ven bestaan. Daarmee was de grendel op het slot en verliep deze parlementaire demonstratie, die de publieke tribunes een ogenblik vol had doen stromen, zon der dat daaruit veel propagandistische munt werd geslagen. Sfcl* ^OTÏÏSS;?- ^enplantaardig zach. Clara keek haar moeder eens onder zoekend aan. Het gesprek ging grieze lig de bekende richting uit. Ze stond op het punt om er vandoor te gaan toen Isabel onverwacht begon te lachen. „Misschien is het vandaag of morgen een jongen. Je wordt zo ontzettend groot. Ik kan het haast niet begrijpen." „Er is een heel stel jongens ook die ik aardig vind. Maar verliefd ben ik niet en zal het wel niet worden ook." „Zo dacht ik er ook over toen ik zes tien was. Maar misschien is er wel iemand verliefd op jou, zonder dat je het weet." Dat was iets. Clara keek niet langer naar de deur en ging er bij zitten. „Zegt U dat maar zo, of heeft U iets bepaalds op het oog?" „Er gebeuren vreemde dingen, Clara. Je zou gek opkijken. Misschien draait er wel een jongeman om je heen. alleen in de hoop om maar een glimp van je op te vangen. Misschien hangt hij bij de kerk rond om je uit de Mis te zien ko men." Clara zocht in haar herinnering, maar ze moest zich bekennen dat haar niets verdachts was opgevallen. Maar ze zou de volgende Zondag toch eens goed kijken. Haar moeder zag er vanavond toch anders dan anders uit. Wat zou daar achter zitten?" „Wat doe je toch geheimzinnig. Mama. Heb je een geheimpje?" „Misschien wel." „Vertel op.' „Geen denken aan en zeker aan jou niet." „Heeft het iets met mij van doen?" „Als het uitlekte, zou het jou meer treffen dan je zou denken." „Wat griezelig. Ik zou het toch maar vertellen." Haar moeder schudde het hoofd, draaide zich weer om naar de piano en speelde verstrooid de eerste maten van een prelude. „Nou, als U dan toch geen mond wilt open doen, ga ik maar weer een beetje aan die jurk prutsen." „Dat zal wel het beste zijn, liefje." VIJFDE HOOFDSTUK De eerstkomende weken leefde Isabel dag en nacht als in een koortsachtige hemelse droom. Ze .riep voortdurend ieder moment van die middag met Cal- laghan in de Gardens weer voor haar geest. Ze schreef zelfs alles op wat ze zich er van kon herinneren in een dag boek dat ze kon afsluiten. Ze kleedde het in de vorm van een samenspraak tussen „De Dichter" en „De Vrouw". Ze kocht de gedichten van Yeats en las iedere avond voor ze ging slapen „Het Land van Verlangen". Een paar dagen na hun ontmoeting kreeg ze een hartstochtelijke in het Frans gestelde brief van hem, waarin hij haar smeekte haar te mogen terug zien. Ze voerde een hevige strijd met zichzelf, maar weigerde toch. De brief zelf legde ze in het afgesloten dagboek en las hem zo dikwijls over dat ze hem tenslotte van buiten kende. Nu ze niet meer in zijn onmiddellijke nabijheid was, dacht ze niet meer aan de dingen die ze eigenlijk minder prettig gevon den had; hij werd haar troubadour en zij de koningin, die in de gevangenis zuchtte. Ze werd milder door haar ver stelen geluk en kon zelfs genoegen scheppen in het plezier van anderen. Clara's zeventiende verjaardag viel eer, paar dagen na haar ontmoeting met Callaghan. Ze had haar al een cadeautje gegeven, maar in een plotselinge op welling kocht ze van haar kleedgeld r.og een avondjurk voor haar. Clara was verrast en geroerd. Ze voelde zich ook vaaglijk schuldig, omdat zij niet aan haar moeders verjaardag had gedacht, voordat ze de pakjes op tafel had zien liggen. Ze had vlug naar boven moeten lopen om een bloedkoralen broche, die naar ze hoopte, Isabel niet zou herken nen, in een papiertje te pakken. „Dat had je echt niet moeten doen, Mam," zei ze, de appelgroene zijden japon uit het papier wikkelend. „Dat moet U een bom duiten gekost hebben en ik had al die heerlijke fles Chami- nade gekregen." „Je wordt ook niet elke dag zeven tien," zei Isabel glimlachend. „Geniet maar van je jeugd zolang je kunt, kind. Voor je het weet, is hij voorbij, tot je grote verdriet." Ze gaven een dinertje voor Clara die avond en ze mocht vragen wie ze wou. Ze vroeg Patsy en Mavis en drie jonge officieren, die ze bij de Cohens had leren kennen. Op haar vaders verzoek werd er nog een vierde gevraagd. Een geliefde oud-leerling van hem, die met de laatste avond van zijn verlof geen raad wist. Isabel was geneigd om prik kelbaar te zijn bij zo'n gelegenheid, vooral als Patsy tot de gasten behoorde. De ene keer zat ze er verveeld en hooghartig bij en de andere keer ge neerde Clara zich voor haar, zo ging ze zich dan te buiten bij de charades en het dansen. Ze stelde zich dan aan of ze ook tot hun generatie behoorde. Maar vanavond was ze de ideale gastvrouw, hoewel Patsy schandelijk flirtte met Claude, en de jongelieden het zo druk hadden met opscheppen tegen elkaar, dat ze nauwelijks notitie van haar na men. Clara moest voor één keer toege ven, dat Isabel niet voor Mevrouw Co- hen behoefde onder te doen. Ze omhels de haar moeder extra hartelijk bij het naar bed gaan en zei: „Ik heb een heerlijke verjaardag ge had. U bent gewoon een engel geweest. Heus. Weet U wat Tony Brinton zei dat hij maar niet kon begrijpen hoe U een dochter van zeventien kon hebben?" Een paar weken later zei Claude te gen haar: „Er is nogal een zonderlinge figuur bij de tijdelyke leraren. Hij is katho liek, maar nou niet zo erg goed, geloof ik. Ik heb het idee dat we hem toch maar eens te eten moesten vragen. Zou je het prettig vinden om weer eens Frans met iemand te kunnen praten?" Isabel voelde haar bloed naar haar hoofd stromen en dankte de hemel dat ze van nature bleek was. Ze slaagde et in onverschillig te vragen: „Hoezo is het dan een Fransman?" „Maar 'half. Hij heet Callaghan. Een Ier. Maar hij geeft Frans en schijnt de helft van zijn leven in Frankrijk door gebracht te hebben. Ik moet je wel waarschuwen dat hij er nu niet zo res pectabel uit ziet. Hij heeft een baard en zijn kleren zijn allesbehalve." „Dat is anders niets voor St. Marcus." „Nee, daar heb je gelijk in, maar ik dacht, dat je dat misschien juist wet aardig zou vinden. Ik weet wel dat je de meesten van mijn collega's saaie pieten vindt. Ze hadden er nogal niet wat op te zeggen toen Cavell die vreem de snoeshaan aanstelde. Ik vind hem nu zelf ook wel niet het nee plus ultra, maar ik moet bekennen dat hij hersens heeft en amusant is hij ook." Bert Lefel is kap per in het Turkse Bad van het beken de zwembad aan de Heiligeweg in Am sterdam. Hij knipt daar die schare van uitgezochte lieden, die liever dan een Hauser- of een hon- gerkuur te volgen, hun teveel aan om vang trachten te minderen door mid del van een kracht dadige transpiratie. Lefel doet dat al 26 jaar en hij is een rechtstreekse af stammeling van de legendarische Figa ro, die naast het haarsnijden ook de schone kunsten be oefende. Hoe kan het ook anders als je onder je mes da gelijks alle groten uit het rijk der lichte muze treft. Reeds twintig jaar geleden vond hij zijn weg. Als zijn schaar soepel door de lokken van zijn juist uitgetranspi- reerde klanten gleed, maakte zich een muzikale emo tie van hem mees ter, veroorzaakt door de schlagers, die zonder ophou den door de luid spreker in zijn salon weerklonken. De schaar nam het rhythme van de muziek over en de lokken verlieten de hoofd huid op de maat van „Chiri. biri bin" of de Lambeth Walk". De kaptechni- sche prestaties van Lefel zijn er niet door verminderd. Integendeel. Wat aan- Advertentie m Gistermiddag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp houdende verandering in de Grondwet, strekkende tot wijzi ging en aanvulling van de bepalingen betreftende de buitenlandse betrekkin gen met 66 tegen 7 stemmen aangeno men, waarbij de vereiste tweederde meerderheid werd bereikt. De verandering strekt tot bevordering van een sterkere medezeggenschap van de Staten-Generaal inzake het buitenlandse beleid en beoogt verder de aanpassing van de Grondwet aan de intensieve en steeds groeiende internationale samen werking. In eerste lezing heeft de Tweede Kamer het ontwerp aangenomen met 72 tegen 10 stemmen; de Eerste Kamer heeft het toen aanvaard met 44 tegen 5 stemmen. vankelijk een broodwinning zonder meer was, werd nu een dagelijkse inspiratie, een artistiek nummer dat door de ge- knipten met spanning -werd gevolgd. Toen Bert Lefel van de talentenjacht van Ger de Roos hoorde, stond zijn be sluit onmiddellijk vast. Hij vond het niet noodzakelijk om de officiële auditie te bezoeken; zijn nummer was reeds door zoveel experts op het gebied van de lichte muze gekeurd en goed bevon den, dat hij gewoon bij een repetitie van het „Orkest Zonder Naam" in Am sterdam binnenstapte en Ger de Roos de radiopremière aanbood. Goede kenner van de showbusiness als Ger de Roos is. stond zijn besluit onmiddellijk vast, al betreurde hij het dat hij het niet voor de televisie kon brengen. Want hoe kon hij de luisteraars duidelijk maken dat het rhythmische knippen, dat zij door de luidspreker horen, werkelijk door een knippende kapper wordt veroorzaakt. Daarom als bewijsmateriaal dit plaatje van de opname Dinsdagmiddag in de KRO-stuaio. Een deel van Ger de Roos' lokken is reeds gesneuveld terwijl hij aan de piano „Abadaba honeymoon" ontlokt. Bert Lefel was zo enthousiast dat hij zelfs een deel van de partituur op de microfoon ter afwisseling wilde drummen, doch dat vond de technicus niet goed. Ger de Roos loopt nu prima geknipt rond, maar Ben de Gooyer. die even insprong omdat men het resultaat ook in de controlekamer wilde beluiste ren, is maar aan één kant schoon. Het muzieknummer was afgelopen en Lefel had geen tijd om de andere kant ook nog af te werken. Zaterdagavond kan men het resultaat van Bert Lefel' su perieure kniptechniek horen. In het blikseminterview dat wij met hem hadden, voordat hij zich naar het Turkse Bad terugspoedde. verklaarde hij nog dat de wals te langzaam gaat voor een goed knipnummer. maar dat voor de rest alle muziek, zelfs een pit tig Zuid-Amerikaans nummer, welkom is. Klassieke muziek is niet geschikt voor zijn nummer en aan rhythmisch scheren dacht hij niet. Stel je voor: scheren op de .Tiger Rag" of de „Mam- bo". In de Maastrichtse rechtbank stonden Dinsdag twee reclame-borden waarop aankondigingen waren geplaatst, welke de Sittardse politie in Juni van dit jaar in strijd had geacht met de wet op de uitverkopen. Daarin staat n.l. voorge schreven, dat uitverkopen en tijdelijk voordelige aanbiedingen voorafgaande vergunning van de Kamer van Koop handel nodig hebben. De ene drieregelige aankondiging luidde: „Uit verkoopoogpunt be kekenabnormaal lage prijzen waarvan de tweede regel in kleine, de eerste en de derde echter in grote, op vallende letters. Het andere vermeldde: „Wij verkopen uitonze enorme voorraadaan spotprijzen", op de zelfde manier geschilderd. De Sittardse kantonrechter had de betrokken winkelier, G. J. M. P., ver oordeeld tot twee geldboeten van f 20. In hoger beroep voor de rechtbank eiste het O.M. aan de hand van de door verdachte erkende feiten, twee geld boeten van ieder f 30 of 15 dagen hechtenis. De verdediger in deze zaak. mr. H. F. Sanders uit Maastricht, heeft echter in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat „deze zeer handig opgezette aankondi gingen op zichzelf juist waren en dat ze zeker niet een ontoelaatbare aan kondiging waren van een uitverkoop of tijdelijke voordelige aanbieding. Hij vroeg daarom vrijspraak van de ten laste gelegde feiten. Uitspraak over veertien dagen. Naar aanleiding van het bericht dat binnenkort het octaangetal van de benzine tot 74-76 zal worden verhoogd, deelt de KNAC mede dat deze betere benzine tegen het einde van deze maand verkrijgbaar zal zijn. Zulks houdt o.m. verband met de distributie van deze betere benzine aan de pomphouders, hetgeen naar wordt aangenomen twee a drie weken zal duren. De nieuwe benzine met een hoger octaangetal is klopvaster en de auto zal minder neiging tot „pingelen" heb ben en beter „trekken". In de meeste g.-vallen kan de ontsteking dientenge volge vroeger gesteld worden (meer voorontsteking), het acceleratievermo gen wordt daardoor beter en het ben- zine-verbruik lager, aldus de toelichting van de KNAC. Het Museum van Nieuwe Religieuze Kunst. Lange Nieuwstraat 38. Utrecht, is van 3 tot 17 December voor het publiek gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3