Kanselier Adenauer in Duitse Bondsdag HARTSTOCHTELIJK PLEIDOOI VOOR EUROPESE EENHEID Socialisten eisen uitspraak over Frans-Russisch verdrag van 1944 Goede toon GEVAARLIJKE SECTOR Heeft Sultan van Djocja ontslag gevraagd? Uitwijzing van Nederlandse missionarissen uit China Slansky c.s. geëxecuteerd Schoonzoon veroordeeld tot twaalf jaar Proces tegen Brandende Speer in Kenya begonnen Tussen neus en lippen Nieuwe aanval afgeslagen op Na Sam D r Bijeenkomst van kabinet uitgesteld Lie zou bereid zijn te blijven Diplomatieke stappen zijn zonder resultaat gebleven Tot hoofd en hart T rein verbinding verbroken Walter Donnelly treedt af Moord niet, doodslag we! bewezen Sinterklaas onheus bejegend De Prins morgen weer thuis Het weer Fransen in actie in Zuidelijk deel van de Tonkinese delta J 0 DONDERDAG 4 DECEMBER 1952 o 76ste JAARGANG No. 25549 West-Duitse Bondsdag is gisteren begonnen met de behan deling in tweede lezing van het West-Duitse vredescontract en bet verdrag inzake de vorming van een Europees leger. In een dramatische rede heeft Bondskanselier Adenauer de verdragen Verdedigd, nadat door de verschillende parlementaire commis sies rapport was uitgebracht. Spoedige ratificatie nog onzeker PTu tl 1100 DUW-arbeiders zonder werk Voor onbepaalde tijd naar huis Door activiteit van Indonesische henden Hoge Commissaris in West-Duitsland 26 K.L.M.-employé's in bus onwel geworden De dood van de Haarlemse scheepsbouwer Advocaat de toegang tot het land geweigerd Leeuwarder jeugd slaat zeer slecht figuur Nederlanders in Tanger in arrest Wegens beroving van de „Combinatie" Staatsloterij LODEN REGENJASSEN -~;:i BUREAU SMEDESTRAAT - HAARLEM Talefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Omuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Om half twee begon de strijd in het "arlement met een communistische •hotie om de verdragen terzijde te leg- kon omdat zij „een bedreiging voor de ^rede vormen en het werk was van de Amerikaanse imperialistische oorlogs- ®Phitsers." De Bondsdag verwierp de •hotie. Ook een poging van de rechtse Stoepen om het debat uit te stellen "'erd yerijdeld. De communisten moes- jen herhaaldelijk tot de orde geroepen fjorden. Adenauer hoorde een en ander Snmlachend en vol vertrouwen aan. Nadat de commissies rapport hadden V'tgebracht, beklom de zes en zeventig jarige Bondskanselier het spreekge stoelte om de verdragen namens de fe derale regering te verdedigen. Het be- ®jn van zijn rede kenmerkte zich voor- *1 door een Europese visie, die uitliep P een hartstochtelijk pleidooi voor de enhcid van Europa. „Het verdrag heeft slechts dan zin en waarde, wanneer jjet bekroond zal worden met een op- ;.e's'e politieke autoriteit in Europa", '"Us Adenauer. Daarom ook stelde hij een spoedige herziening van de verdra- *en in het vooruitzicht, welke nodig zou K.A.B., de heer J. Middelhuis, e nieuwe voorzitter van de had de juistheid van zijn uitverkie zing door de grootst mogelijke meer- ^rheid niet beter kunnen bevestigen Fan door de verstandige rede, die hij '9 de Wetgevende Ver bondsvergade ring na ziin benoeming heeft uitge broken Het was geenszins overbo dig. dat hij met nadruk wees op het Essentiële verschil tussen K.A.B. en .V.V., die, zoals hij zeide, door „een diet te overbruggen klove" zijn ge scheiden Hij gaf hiermee een catego- disch antwoord aan de voorzitter van het N.V V., de heer Oosterhuis, die 'hdertijd de handhaving van het bis- Schoppelijk verbod voor Katholieken 0'b lid te worden van het N.V.V als ..een grievend onrecht" had gesigna leerd. Indirect gaf de nieuwe Ver- hondsvoorzitter daarmee óók te ver staan, dat allen, die menen in dit op dicht het onverzoenlijke te kunnen Verzoenen. 'zich aan een illusie over- Éteven Gezien de wijze, waarop men van p y.d.A.-zijde het voortschrijden Van de zgn. „doorbraak"-gedachte h'acht te suggereren, is het g°ed, dat van déze zijde nog e®ns klare wijn werd ge zonken Met instemming hebben Z eveneens kennis genomen van 2'Jn voornemen om niet te berusten 'n het échec, dat de katholieke min- Z'heid in. de Sociaal-Economische °aad heeft geleden met haar voor dellen tot grotere progressie in de kinderbijslag èn naar kindertal èn haar loon, voorstellen, die bij de ■v.d.A. tegenstand hebben onder tanden, al heeft deze partij het suc- Ces van de verbreding van de basis v°°r kinderbijslag voor kleine zelf standigen ook van de K.V.P trachten a* te snoepen. Hoe ongerechtvaardigd de sugges 6 moet geacht worden, dat de arbei- tii u ?ers niet "veel zouden voelen voor de ?.eWiizing van een aandeel in de al niet denkbeeldige welvaartsstij- aan de middengroepen, maakte h'i duidelijk door zijn uitspraak, dat K.A.B niet alleen belangstelling neeft voor het vraagstuk der midden- Sfoepen uit hoofde van een groot ahtal leden, die ertoe behoren, maar °k omdat zij streeft naar sociale ®chtvaardigheid voor alle groepen p r bevolking. Het is immers een al- setpeen erkende eis van sociale rècht- eaardigheid dat de middengroepen °®holpen moeten worden, ook al is ?|eb het over de wijze, waarop, en. de ]>ate: waarin, nog allerminst eens. be' te hopen, dat de middengroe- z h niet al te lang in de pijnlijke on- Dfkerheid zullen worden gehouden, jjj ze in de naaste toekomst iets of V ts zullen hebben te verwachten U*} hetgeen hun in het geruchtma- rapport van de K.V.P is voor- bjegMd. hee ^Hlen hier niet op alle door de nadr Middelhuis aangeraakte punten voldPr mgaan, maar alleen nog met. vetl oening constateren, dat het stre- riCh.Van de KAB volgens hem ge- Van m°et zijn op het verwerkelijken tpin 2°óanige stelsels van loonvor- ders 0n winstdeling, dat de arbei- tiin_ et verband tussen grote inspan- ahdere'1\?rz^s en hun winstaandeel te sta2 S duidelijk voor ogen komt ëetuiEdn 9ver het geheel genomen, als nt ?'-'n rede, zowel naar vorm en hn^r ,inhoud, van een bezonnen- ^°en 20nhenheid, die weldadig aan- sPitste t gerezen en te zeer toege- Sehiiig Ifganstellingên tussen de ver- ties w. katholieke standsorganisa- het beiJ111511 heipen verminderen in heken ;ng, van eenheid der katho- n ln het algemeen. zijn na het tot stand komen van een Europese federatie, hetgeen hij reeds in 1953 verwachtte. Maar onmiddellijk daarop richtte hij zich tot de socialistische oppositie met de waarschuwing, dat een afwijzen der verdragen in feite een zich uitspreken zou betekenen voor Moskou en het communisme. ..Het gaat er bij deze ver dragen voor Duitsland cm te voorko men. dat de Westelijke landen met de Sovjet-Unie op kosten van Duitsland een overeenkomst zouden sluiten", zo verklaarde hij. „Wanneer Duitsland dp binding aan het Westen nu zou afwij zen, dan zou dat betekenen, dat we de anderen welhaast dwingen 'te trachten ten koste vart Duitsland met de Russen tot een accoord te komen." Na hem sprak de jonge socialistische afgevaardigde Brandt, welke namens zijn partij de uiteindelijke ratificatie afhankelijk stelde van een aantal voor waarden, waarbij hij van Frankrijk eis te, dat het zich bindend uitsprak in zake het Russisch-Franse verdrag van 1944 over de Duitse kwesties en over het verdrag van Potsdam, terwijl hij de ratificatie tevens afhankelijk stelde van de uitspraak van het federale Hof van Karlsruhe inzake de grondwettelijkheid der verdragen, alsmede van een rege ling van de kwestie der vrijlating van oorlogsmisdadigers. Intussen hebben de regeringspar tijen een voorstel ingediend, waarin de regering verzocht wordt aan de verdragspartners middels een nota te verklaren, dat iedere Duitse regering aan zal dringen op spoedige herzie ning der verdragen, dat de regering streeft naar een verdragsverbinding met de NATO en dat de regering blijft staan op het standpunt, dat de huidige grenzen van Duitsland in Oost en West niet als definitief kun nen worden rkend. - Uit dit laatste blijkt duidelijk, dat ook de Saarkwestie in deze debatten een rol zal gaan spelen. De socialis ten eisen, dat de geallieerden de grenzen van 1937 zullen erkennen, terwijl ook de regeringspartijen voe len voor een terugkeer van de Saar binnen de Duitse grenzen. Het ziet er naar uit, dat de ratificatie toch niet zo'n vlot verloop zal hebben a.j Adenauer aanvankelijk verwachtte. Men mompelde in Bonn gisteravond al. dat de definitieve stemming wel eens tot na Nieuwjaar zou kunnen worden verschoven. Enkele liberalen uit de re geringscoalitie schijnen de socialisten te willen steunen. Uiteraard bestond er van binnen- en buitenlandse zijde zeer veel be langstelling voor de debatten, die zul len beslissen over de politieke en mi litaire binding van West-Duitsland met de Westelijke geallieerden. Het Bondsdaggebouw was omsingeld door leden van de federale politie en van de brandweer. De belangstelling van de buitenlandse pers was zo groot, dat in het gebouw extra gehoorzalen waren ingericht, waar de debatten door luidsprekers konden worden ge volgd. De Duitse radio-stations zon den ze in haar geheel uit, terwijl de Amerikaanse zender in Berlijn de besprekingen doorzond naar Oost- Duitsland. Het hoofdbestuur van de communis tische partij had een algemene stakings- oproep uitgevaardigd, waaraan echter nauwelijks gehoor werd gegeven. Een poging van een vijftigtal communisten om de zittingszaal binnen te dringen werd verijdeld door de parlementspoli- tie. De demonstranten waren blijkbaar reeds 's morgens het gebouw binnen gedrongen met bezoekerspassen, die hen door de communistische afgevaardig den waren verstrekt. Zij moeten ergens in het gebouw gewacht hebben tot de zitting begonnen zou zijn en kwamen toen naar beneden. Vóór zij echter de zaal bereikten werden zij onderschept door de zaalwachters. Drie kringleiders werden aan de poljtie overgeleverd. it De West-Berlijnsè politie heeft waarschuwingsborden laten aanbrengen op de grens tussen de Amerikaanse en Russische sectoren, waarop de West-Berlijn se automobilisten worden gewaarschuwd, dat. wanneer zij op dit punt de Russische sector inrijdende Oost-Berlijnse volkspolitie hen niet zal toestaan langs dezelfde weg terug te keren. De Indonesische Min. van Voorlich ting, Arnold Mononutu, heeft gisteren te Djakarta verklaard, dat de bijeen komst van het Indonesische Kabinet, welke gisteravond zou worden gehou den om de „vraagstukken in verband met de strijdkrachten'' op te lossen, is uitgesteld op verzoek van de minister van Landsverdediging, sultan Hamang- ku Buwono. Minister Mononuto weiger de persberichten te bespreken, volgens welke de sultan zijn ontslag als minis ter zou hebben gevraagd. Het Chinese dagblad „Sin Pc" meldt dat de Sultan zich heeft verzet tegen een beslissing van het kabinet, slechts maatregelen te nemen tegen officieren, die betrokken waren bij de demonstra ties tegen het parlement op 17 October j.l. Volgens „Sin Po" wilde de minis ter van Landsverdediging ook maatre gelen nemen tegen de officieren, die na die datum hun bevelhebbers hebben afgezet. De secr.-gen. van de V.N., Trygve Lie, heeft verschillende gedelegeerden bij de Algemene Vergadering meegedeeld, dat hij bereid is aan te blijven totdat zijn ambtsperiode op 4 Februari 1954 afge lopen zal zjjn, indien de V.N. niet in staat blijken het eens te worden over 'n opvolger voor die tijd, aldus schrijft de New York Times vandaag. In verband met de aanhoudende vorst zijn elfhonderd arbeiders uit de DUW- kampen bij Venray voor onbepaalde tijd naar huis gestuurd. Het betreft hier arbeiders uit Eindhoven en Noord- Limburg, die bij de ontginningswerk zaamheden in de Vredepeel te werk ge steld zijn. Het gemeenschappelijk admi nistratief kantoor van de werkloos heidsverzekering treft thans de nodige maatregelen. De positie van de missionarissen en zendelingen in China vervult d'e Rege ring met de grootste zorg. Met ontstelte nis en verontwaardiging heeft zij ken nis genomen 'van de veelvuldige arresta ties, welke in verreweg de meeste geval len zijn geschied op aantijging van zoge naamde contra-re,volutionnaire handelin gen en spionnage. De felle, door de Chi nese Regering gevoerde anti-Westerse propaganda en de wijze, waarop het Chinese volk er toe wordt gebracht, desnoods anonieme aanklachten in te dienen, stellen de buitenlandse geestelij ken voortdurend bloot aan het gevaar in moeilijkheden te geraken. Aldus delen de ministers van Buitenlandse Zaken mede 'in hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Voorzover de uiterst moeilijke om standigheden het toelaten tracht de Ne derlandse vertegenwoordiger te Peking gearresteerde Nederlandse geestelijken bijstand te verlenen. De terzake tot de Chinese Regering bij herhaling gerichte diplomatieke vertogen bleven zonder re sultaat. De gedetineerde Nederlanders werden aan langdurige en geestesin- spannende verhoren onderworpen. De te gen hen ingestelde vervolgingen ziin al le geëindigd met uitwijzing uit China. In tegenstelling met hetgeen de com munisten in het voorlopig verslag heb ben te menen moeten opmerken, zijn de ministers er van overtuigd, dat de voor de volksrechtbanken gebrachte Neder landse geestelijken geheel ten onrechte werden verdacht. I Moeilijker is het arm te zijn zonder morren, dan rijk y zonder aanmatiging De Indonesische spoorwegen hebben medegedeeld dat met ingang van 1 De cember de treinverbinding tussen Che- ribon en Djokjakarta over Purwokerto tijdelijk is stopgezet. Op 1 December heeft n.l. een bende de baan opengebro ken tussen de plaatsen Kretek en Bumi Aju. Reparatie is voorlopig niet moge lijk, daar in de buurt benden zijn ge signaleerd. Het treinverkeer is omge legd over Semarang. Van gezaghebbende zijde is gisteren door Reuter te Washington vernomen, dat de Amerikaanse Hoge Commissaris in West-Duitsland, Walter Donnelly, is afgetreden. Donnelly heeft president Truman verzocht hem, met ingang van 31 December a.s. van zijn post te ont heffen. Verwacht wordt, dat Samuel Reber, adjunct-hoge commissaris, Donnelly zal opvolgen. Zes en twintig in Den Haag wonende K.L.M.-employé's die Woensdag, zoals gewoonlijk, per autobus naar hun werk op Schiphol vervoerd \yaren, bleken bij aankomst onwel te zijn geworden door in de wagen aanwezige benzinedampen Rudolf Slansky en de andere tien veroordeelde Tsjechische communisti sche leiders zijn gistermorgen vroeg te recht gesteld, aldus heeft radio Praag bekend gemaakt. Volgens Radio Praag zjjn de terechtstellingen verricht in de Praagse Pankratsj-gevangenis. nadat de verzoeken om clementie alle waren afgewezen: Terechtgesteld werden: Rudolf Slansky, ex-secretaris-generaal van de Tsjechi sche communistische partij; Wladimir Clementis, ex-minister van Buitenlandse Zaken; Ludvik Frejka, ex-chef van de economische staatscommissie; Bedriet) Geminder, ex-chef van de afdt-ling Bui tenlandse Zaken van dc Tsjechische communistische partij; Joseph Frank, vroeger plaatsvervangend secretaris generaal van de communistische partij: Karei Svab. ex-onderminister voor de nationale veiligheid; Otto Sling. vroege re plaatsvervangend secr. generaal van de communistische partij; Otto Fischl, ex-onderminister van Financiën; Rudolf Margolius, ex-onderminister vooi de buitenlandse handel; Andre Simone. vroeger hoofdredacteur van het com munistische orgaan Rude Pravo en Be drich Reicin,- ex-onderminister van De fensie. Vanmorgen deed de Haarlemse recht bank uitspraak in de moord-affaire, waar van de Haarlemse scheepsbouwer Dik- mans destijds het slachtoffer was gewor den. Ook ditmaal was de belangstelling op de publieke tribune bijzonder groot. De 23-jarige schoonzoon J. D„ die in de loods Dikmans met enkele hamerslagen van het leven beroofde en tegen wie deswege veertien dagen geleden een ge vangenisstraf van vijftien jaar werd ge- eist, hoorde zich vanmorgen veroordelen tot een straf van twaalf jaar. Twee weken geleden moest de dader zich voor de Haarlemse rechtbank ver antwoorden. beschuldigd van moord subs, van doodslag. Vanmorgen bleek uit de overwegingen, die tot het vonnis leid den. en die door de president, mr. Fer- werda, werden voorgelezen, dat de recht bank moord niet bewezen achtte Wel werd de schoonzoon schuldig verklaard aan doodslag. Weliswaar had de verdedi- In de zwaar bewaakte rechtszaal vaji Ksrenturia in Kenya, ongeveer 300 km. ten Noorden van Nairobi, is gisteren het proces begonnen tegen Jomo Ke nyatta. „Brandende Speer", de leider van de Afrikaanse Unie, die er van ver dacht wordt tussen 12 Augustus 1950 en 21 October 1951 leider en lid te zijn geweest van de buiten de wet gestelde Mau Mau. De openbare aanklager heeft gisteren tijdens het voorlezen van de dagvaar ding verklaard, dat getracht zal wor den te bewijzen dat Kenyatta aanvan kelijk nauw met de „Mau-Mau" verbon den is geweest en dat deze geheime or ganisatie een ..strijdbare vleugel van de Afrikaanse Unie van Kenya" is. Een handelaar van de stam der Kikoejoes getuigde, dat hij gezien had, hoe Ke nyatta een jong Kikoejoe-neger de Mau-Mau-eed had afgenomen, waart tl het nieuwe lid moest zweren actief deel te zullen nemen aan het verdrijven der blanken uit Kenya en hen te doden. Een Brits advocaat treedt, bijgestaan door een Indisch collega uit Nairobi en (Van onze correspondent) Op het St. Nicolaasfeest van de Bond voor Markt-, Straat- en Rivier- handel, dat te Leeuwarden werd ge houden, heeft een deel van de Leeu warder jeugd wel een zeer slechte indruk op de goede Sint gemaakt. Er waren veel meer kinderen gekomen dan men verwacht had (ongeveer drieduizend), zodat het de politie moeilijk viel orde in de grote toeloop te scheppen. Enkele agenten werden tegen de muur gedrukt en ook de hel pers van St. Nicolaas. die taaipoppen uitdeelden, kwamen in de verdrukking. Een van hen werd onder de voet gelo pen en de taaipoppen werden vertrapt. Toen St. Nicolaas zelf op het bordes van het Beursgebouw verscheen om enkele vermanende woorden tot de rumoerige jeugd te spreken, werd hij door enkele opgeschoten jongens met appels bekogeld, zodat hij spoedig de wijk nam. De Leeuwarder jeugd ver keert nu nog in het onzekere over de vraag of St. Nicolaas op 5 December nog wel naar de Friese hoofdstad terug komt. Telefoontje In Brooklyn kreeg Stanley Cohen een tele foontje, waarin hem werd Grauman indertijd op de gedachte filmsterren af drukken van hun handte keningen en physieke ken- medegedeeld, dat zijn u>in- merken in het natte ce- kel door inbrekers ge plunderd werd. Hij rende naar beneden om pools hoogte te nemen en tcwam toen twee mannen tegen, die hem dwongen het cij ferslot van de kluis te openen. Zij maakten zich van 624 dollar meester. Indrukwekkend In Hollywood staat Grauman's Chinees Thea- ment te laten maken. Zijn theater is daardoor een Mekka voor toe risten geworden, die in de letterlijke zin des woords wensen te wandelen in het voetspoor van verga ne en nog bloeiende ce- lebriteiten. Op het voor plein van zijn theater kan men de namen lezen van Colleen Moore, Pola Ne gri, Norma en Constance ter aan een voorplein. Dit Talmadge. Diana Wynyard, voorplein is geplaveid met Jean Harlow, Bill Hart, blokken cement. In deze blokken cement staan handtekeningen en han den en voeten van ver schoten en nog schitte rende filmsterren afge drukt. De roem moge ver gankelijk zijn en de Hol ly woodse roem moge vluchtiger zijn dan ben zine, de cementen herin- Douglas Fairbanks, Wal lace Beery, Tom Mix, May Robson enz. enz. Sommige handtekenin gen herinneren aan idyl lische huwelijken, die in het tegendeel verkeerden. Zo ziet men er naast el kaar de handtekeningen van Douglas Fairbanks en Mary Pickford. de eer nering aan de roem is het sten. die in 1927 het voor niet. Een filmster, die op het ogenblik millioenen harten van bioscoopbe zoekers over de gehele wereld sneller doet klop pen, kan over tien jaar zijn bijgezet in een ver geten filmarchief. Holly wood bezit geen musea, zo goed als geen monu menten en van zijn ge niet te verwarren met die van Karl Marx, wiens voetsporen men in de Sovjet-Unie en elders kan vinden. Een platvloers openluchtmuseum, de Hol- lywoodse filmcultuur waardig, Twin-set In Beverly Hills (Cali- fornië) hebben de twee lingen Charlotte en Geor gia Steeves beiden hun linkerelleboog gebroken en beide breuken werden op dezelfde wijze gezet. Zij zeiden: „Het schijnt ons, dat we ons tweeling schap soms wat te ver drijven." Het wou niet lukken Na een scheiding van drie jaar kwamen Ber- trian Guilbault en zijn vrouw bijeen om zich met. elkaar te verzoenen. Hij sloeg haar neus stuk en werd door de politie ge arresteerd. ..Het wou niet lukken", verklaarde hij laconiek Repeterende breuk In Toledo in Amerika moesten John C. Elrod en plein hebben gesierd. Men vindt er echter ook een afdruk van het profiel van John Barrymore, van de benen van Bëlty Gra- ble, de mond van Joe Robert W. Clark zich ver- Brown, de baard van antwoorden voor diefstal Monty Woolley, de schaat- van buitenboord-motoren, sen van Sonja Henie, de Zij bekenden, dat zij er knieën van Al Jolson, de maar één hadden gestolen hoeven van de vermaarde en verkocht, toen weer schiedenis wordt niet veel filmpaarden Trigger en hadden gestolen en ver- opgetekend. Daarom kwam Champion en de blote kocht, en tenslotte weer de thans overleden Sid voeten van Harp Marx, hadden gestolen. een West-Indische uit Tanganyika, op als verdediger voor de zes beklaagden. Hij verklaarde gisteren, dat nog enige verdedigers uit het buitenland op weg zijn. Een hunner, advocaat bij het Hoge Gerechtshof van Nigeria, is de toestem ming om Kenya binnen te komen ge weigerd. Hij was Dinsdag per vliegtuig in Nairobi aangekomen en is gisteroch tend weer vertrokken. Een woordvoer der verklaarde, dat de weigering voort vloeide uit veiligheidsoverwegingen. Een tweede advocaat uit Nigeria, die eveneens Dinsdag arriveèrde. kreeg wel tóestemming om in Kenya te blijven. Zeven inheemsen zijn gisteren door de politie doodgeschoten en de achtste liep ernstige verwondingen op. tijdens een inval in een gebouw in het Thoni- sons's Falls-district, waar de Mau Mau een bijeenkomst hield. De inval vond plaats naar aanleiding van een tip, die aan de politie gegeven werd door twee inheemse politiemannen. De politie te Tanger houdt drie Ne derlanders in arrest en heeft aan landen rondom de Middellandse Zee verzocht een achttal anderen te arresteren wegens het beroven van de Nederlandse kust vaarder „Combinatie". Een aantal ge zochte Fransen wordt spoedig te Tangei verwacht. Zij zullen worden gehoord door een internationaal tribunaal. In de 517e Staatsloterij. 5e klasse. 8e lijst is op no. 5339 25.000 gevallen. ger, mr. Stomps, aangevoerd, dat de schoonzoon uit noodweer had gehandeld, omdat Dikmans een stekende beweging in zijn richting had gemaakt, maar de rechtbank was van mening, dat dit be toog niet opging. Verdachte hadf zelf ver klaard. dat hij D. eerst met een slag op het voorhoofd had getroffen en volgens de verklaring van dr. Hulst had die klap slechts een onbetekenende wond tenge volge, waardoor Dikmans wel weerloos was gemaakt, maar niet dodelijk getrof fen. Daarom werd deze klap door de rechtbank niet als doodslag beschouwd. De twee volgende hamerslagen zou den volgens de verdediger ook noodzake lijk zijn geweest, omdat de schoonzoon zichzelf en de familie veilig moest stel len tegen de vergelding van Dikmans. De rechtbank verwierp echter deze mening van mr. Stomps. Dikmans was door de eerste klap al buiten gevecht gesteld, en er verliep een „spanne tijds" tussen deze klap en de volgende slagen. Er was dus geen sprake van verdediging tegen directe aanranding door Dikmans. Doodslag werd derhalve bewezen ver klaard en het vonnis luidde: twaalf jaar. De medeplichtige J. B., die geholpen had het lijk te verbergen, en die tevens sporen van de moord had weggemaakt, werd aan beide feiten schuldig bevonden. Hij werd veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Twee weken geleden eiste de officier zes maanden. De echtgenote van Dikmans werd ver oordeeld tot zes maanden, omdat zij de voorwerpen had weggemaakt, waarmee dë doodslag was geschied. Eenzelfde straf kreeg de zoon. die ook verschillen de sporen van de moord had wegge maakt. De veroordeelden kregen veertien da gen de tijd om in hoger beroep te gaan. Naar wij vernemen wordt Z. K. H. Prins Bemhard Vrijdagochtend 5 De cember van zijn reis naar Zuid-Amerika op Schiphol terugverwacht. Advertentie Verwachting tót Vrijdagavond: Plaatselijk mist. overigens half of zwaar bewolkt. Overwegend droog weer. Over het algemeen zwakke vind tussen Noord-West en Zuid- West. Vannacht op vele plaatsen lich te vorst, overigens temperatuur om het vriespunt tot lichte doof. Zon: 8.31—16.30. Maan: 20.11—11.50. Onlangs is het hoofdkwartier van de Marine op Malakka. dat was gevestigd te Singapore, opgeheven. De ..Malayan Naval Force" verdween en daarvoor in de plaats kwam de „Royal Malayan Navy". Deze marine-eenheid heeft een groot aandeel in de operaties tegen communistische gueriilatroepen op Malakka. Da gelijks patrouilleren de kleine schepen van deze Lilliput-vloot langs de kusten van Malakka, speurend naar smokkelaars en wapenhandelaars. De bootjes, die een kleine diepgang hebben, zijn bewapend met Oerlikons en Bofots, en' bemand met 'Aziatische vrijwilligers. Het offidierencorps bestaat nu nog uit jonge offi cieren van de ..Royal Navy", maar momenteel zijn Aziatische cadetten in oplei ding, die de taak van de Europeanen binnen korte tijd zullen overnemen. Man schappen van de „Royal Malayan Navy" paraderen. De Franse verdedigers van Na Sam in Indo-China hebben een tweede gro te aanval van de Vietminh-opstande- lingen afgeslagen. Men neemt aan, dat de communisten alles in het werk zul len stellen om de Franse vesting te veroveren, aangezien het verlies van Na Sam zou betekenen, dat de Franse Uniestrijdkrachten uit de hele delta van de Rode rivier zouden moeten te rugtrekken. Hooggeplaatste Franse militaire en burgerlijke autoriteiten te Saigon en Hanoi schijnen van oordeel te zijn dat de Franse regering in Parijs tegen een offensief is, omdat de verliezen een kabinetscrisis zouden kunnen veroor zaken. Daarom zou zij de voorkeur ge ven aan een defensieve houding. In Pa rijs toont men zich min of meer ver heugd over het Vietminh-offensief, om dat daardoor de hoofdmacht van het opstandelingenleger gebonden is. Intussen hebben de Franse Uniestrijd krachten in de afgelopen 48 uur in het Zuidelijk deel van de Tonkinese delta een grote actie ontketend, waarbij vol gens een Frans legercommuniqué de Vietminh-troepen zich moesten terug trekken. De Franse actie werd ondernomen in het gebied van Boeitsjoe, ongeveer 80 kilometer ten Zuid-Oosten van Hanoi, door verscheidene bataljons met steun van artillerie, pantserwagens en de luchtmacht. De bedoeling was te voor komen dat een divisie van de Vietminh, die stond opgesteld langs de zuidelijke rand van de delta, de Frans-Vietname- se stellingen zou aanvallen tegelijk met het offensief tegen Na Sam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1