Deviezenkwestie voor Haarlemse politierechter EXPOSITIE IN MUSEUM VAN UOOY Bij ponten over Noordseekanaal heersen noodtoestanden hboii GEZIN VAN VIER PERSONEN OP STRAAT GEZET ZANDVOORTS WEDEROPBOUW KOST 4 MILLIOEN $1 lift onze kranf Hoger beroep in Spaarne-drama Amsterdam geen eersterangs haven met twee spoorbruggen 69 11 DONDERDAG 4 DECEMBER 1952 PAGINA 2 8400 paar nylonkousen „Made in England* moesten uit Amerika komen Drie nieuwe officieren beëdigd Ernstige diefstallen bij wasserij Haarlems bedrijf moest er door inkrimpen Inbraak in perceel aan het Kenaupark Acht maanden voor verduistering Burgerlijke Stand Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek K.Z.O.D. op goed retour door inzendingen met opmerkelijk gehalte Nieuwe behandeling voor gerechtshof in A msterdam St. Nicolaasfeest K.A.B. Zondag a,s. St. Nicolaas bij P.T/IVjeugd 11 Overleg had veel narigheid kunnen voorkomen Helft voltooidRijk betaalde slecht GEEN NACHT ZONDER MATRAS! Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon I-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Op bezoek bij tante...» Waterstanden Hooi voor het paard... voor Uw dranken! VIERT ST. NICOLAAS MET HOOLI'S DRANKEN Z.O. Genever f 7.15 - Ciiroenjenever f 5.95 - Advocaat f 4.5? Biljarten HEEMSTEDE Naar het Bio Vacantie-oord Voor de „Stille Armen" De Sint brengt bezoek aan vliegtuigpassagiers Station te Slo ter dijk In principe overeen stemming V oedséivergiftiging Tweede slachtoffer overleden Beurs van Amsterdam Beurs van New York "I 23 Er zijn in de na-oorlogse jaren al heel wat burgers voor de Economische poli tierechter verschenen, wegens overtre ding van de deviezen-voorschriften. Veelal zijn dit geen gemakkelijke za ken,. zodat de heren rechters er menig uurtje aan verspild hebben en de lunch er herhaaldelijk bij inboetten. De offi cier van justitie zoekt het liever in een hoge boete, die de schatkist spekt dan in een gevangenisstraf, maar herhaaldelijk komt hij niet aan z'n trek, omdat de po litierechter het bewijs niet uit het laby rinth van al of niet overtreden voor schriften en getuigenverklaringen kan destilleren. Cisteren stond in het groene beklaag denbankje van de Haarlemse rechtszaal de directeur van de N.V. Ipko te 's-Gra- venhage. die er van verdacht werd 8400 paar nylonkousen zonder vergunning uit Engeland te hebben ingevoerd, ter wijl hij op een aanvrage bij de desbe treffende instanties valselijk zovheb ben geschreven, dat de import uit Ame rika zou geschieden. Nu zoudt U, niets te maken hebbende met deviezen-bepalingen, kunnen op merken. dat zo'n koopman zelf moet we ten waar hij zijn nylons vandaan haalt, maar dan bent U er glad naast. Er is een groot verschil tussen Engelse pon den en Amerikaanse dollars en er is wel waf te verdienen met dit verschil, terwijl ook de Staat er door benadeeld kan worden. De N.V. Ipko bleef volhouden, dat de kousen uit de U.S.A. kwamen, maar dê douane op Schiphol had na de aankomst van het. K.L.M.-vliegtuig uit Londen de kostelijke zending eens nader bekeken en daarna de begeleidende papieren. Op Vanmorgen had op het voorterrein van de Ripperda-kazerne de beëdiging plaats van drie nieuwe officieren van de K. M. A. Het waren de cornets J. W. Wijnolts uit Schiedam, H. de Rooy uit Utrecht en L. Labrijn uit Nijmegen. Alvorens tot het ceremonieel van de plechtige eedafneming over te gaan. in specteerde generaal-majoor v. Nijnat- ten alle aanwezige troepen. Daarna klonk het hoornsignaal van de militaire drumband ..Iepenburg" ten teken dat de plechtigheid een aanvang nam. Nadat de lastbrief van Hare Majesteit de Ko ningin was voorgelezen, traden de drie nieuwe officieren een voor een naar voren en klonk driemaal de eedsformu le: ,.Ik zweer trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en on derwerping aan de krijgstucht. Zo waar lijk helpe mij God almachtig". De Lt. kol. C. M. J. van Dommelen van het regiment zware Luwa „Iepen- burg.' was het die de nieuwe officieren beëdigde. De drie nieuwe officieren zul len eveneens bij dit regiment worden ingedeeld. ..Ze hebben ongeveer voor tienduizend gulden Verduisterd". zo verklaard" ge tuige O. K. vanmorgen voor de Haar lemse rechtbank in de zaak tegen twee wasserijknechten. M. U.-N. en H. v. d. N. Zij waren belast met het sorteren en wegbrengen van wasgoed. Door op geraffineerde manier bonnen achter te houden hadden zij in het tijdvak 1950- 1952 een bedrag van tweeduizend gulden verduisterd. De boeken van de eigenaar echter hebben uitgewezen, dat dit be drag aanzienlijk hoger ligt. Tengevolge van deze verduisteringen moest een af deling van de wasserij na verloop van tijd worden opgeheven. De officier van justitie sprak in zijn requisitoir van ernstige en kwalijke verduisteringen, die wellicht de goodwill van het bedrijf hebben aangetast. Hij eiste tegen ieder van hen een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan acht maanden on voorwaardelijk en vier voorwaardelijk. De uitspraak in deze zaak is bepaald op 14 December. Tijdens de afwezigheid van de bewo ners rs in een perceel aan het Kenau park in de nacht van Dinsdag op Woensdag j.l. een inbraak gepleegd. Via het souterain hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot het woon huis. Op de bovenverdieping werden de deur van een muurkast en die van een schrijfbureau met een hard voorwerp opengebroken. Uit de kast werd alleen een bedrag van 30 gulden gestolen: voor de rest wordt er niets vermist. Een naarstig onderzoek is ingesteld om de dader te achterhalen, die mogelijk de zelfde kan zijn als de dader van de inbraken enige dagen te voren. De Haarlemse rechtbank deed van morgen uitspraak in de zaak tegen de 23-jarige Amsterdammer A. S., die veer tien dagen geleden terecht moest staan wegens ba'nkbreuk en verduistering. Volgens een ingewikkelde juridische formule werd S. van bankbreuk vrijge sproken. De verduistering werd bewe zen verklaard. Het vonnis luidde: acht maanden. De officier eiste bij de behandeling tien maanden. De tweede verdachte in deze zaak, J. J. G.. hoorde zich veroordelen tot drie maanden. De eis was geweest vier maan den. GEBOREN: 2 Dec.: M. C. Hoogenfcoom Nielen, z.; 1 Dec.: G. C. A. de Bilt van den Aardweg, z.; 2 Dec.: C. C. de WitHandgraaf, z.; C. M. Burghout- Schouten, z.; 1 Dec.: M. H. VosVisse, z.; 30 Nov.: E. M. VeltSchouten, z.. 3 Dec.: N. Bogaardscte Zwart, z.: 2 Dec.: A. TeeuwenLangeveld. d.; A. M. BakkerSmink, d.; 3 Dec.: M. van den EndeBa gram Michael, d. ONDERTROUWD: 3 Dec.: P. Keur en A. M. de Gooijer; G. van der Puil en C. L. Koning; J. H M. Nelis en A. C. G. Di.ikzeul; -J. G. Kan en E. J. van Mil- lingen; J. M. Schoonderwoerd en A. M. van Gaal: K. Dijkstra en E. A. Berin gen; H. Das en H. J. M. Wassink; A. Koning en A. C. Koedijk: P. Wilkes en P C. Verkerk: N van Wirdum en M. Spaansen; H. J. Kuipers en H. Verha gen; A. Hebly en J. E. Heijnsdijk; G. Biesbrouck en J. Oldenburg; F. Fontij- ne en J. P. Koeijers; C. van der Laan en B. C. Scheidsbach. GETROUWD: 3 Dec.: C. F. J. Rust en A M. Spitsbaard: J. A. de Bruin en M A. M Manvis; H. de Kleer en T. Bur ger; C. M. Visser en E. Rosbach; Th. A Duijn en Th. Kaiser; B. Hofstra en T E de Vries; F. W. V. Winter en I. Mol hoek. OVERLEDEN: 1 Dec.: H. E. W. Ja- eomettivan Hulstiin. 87 j.. Midden laan: 2 Dec.: J. Th J. A. Krulning. 5 m., Ga-thuisvest; F. M. Blesgraaf, 74 j„ M. van Heemskerkstraat. de nylons stond „Made in England" en de documenten wezen naar Amerika. Verdachte verklaarde, dat hij pas nr de inbeslagname, die prompt geschied de, had vernomen, dat ze van Engels fa- bricaat waren. Twee inspecteur van de invoer en ac cijnzen togen naar het kantoor van de N.V. in Den Haag en trachtten daar uit de boeken op te maken, dat de zaak fout zat. Zij vonden echter wel een nota van de K.L.M.. maar niet van de zee vracht. De officier van justitie vond dit een veeg teken. De bankemployé trad op als ge tuige a décharge en vertelde een en ander,over de E.B.-dollars. wat Export bonus-dollars bleken te zijn. In dit ge val had de N.V. Ipko gebruik gemaakt van dollar-tegoeden, die een stikstoffa brikant en een bloembollenhandelaar niet nodig hadden. Het O.M. wilde er allemaal niet aan en eiste een boete van f 5000 en één waarborgsom van f 10.000 met een proef tijd van twee jaar. Met deze boete zou dan een voorbeeld gesteld worden. De verdediger, mr. van Hes uit Den Haag. achtte opzet niet bewezen en vroeg ontslag van rechtsvervolging. Nu, opzet wilde de politierechter ook wel uitvlakken, maar afwezigheid van alle schuld kon -hii onmogelijk aanne men. Het vonnis luidde dan'ook twee geldboeten van f 350 met verbeurdver klaring van de goederen ter waarde van f 25. Die laatste bepaling had zo weinig om het lijf. dat de hele partij, op enkele paren na. door Engelse vrouwen gedra gen wordt. AAF JES: Maria Sibylla BERTUS Merian. Dr. R. ANTONISSEN: Zuid-Afri kaanse poëzie. ilr. L. BROUWERS S.J.: Beschouwin gen bij ..L'annonce faite a Marie" van Paul Claudel. G. H. M. VAN HUET: Lézên en laten lezen. Beschouwingen over schrijvers en boeken. Dr. M. J. JOCHEMS C M.: De missie in de litteratuur. Dl. 1. Van de Middel eeuwen tot de Franse Revolutie. Dr. J. F. M KAT: De Verloren Zoon als letterkundig motief. GERARD KNUVELDER: Handboek tot de geschiedenis der Nederlandse letterkunde van de aanvang tot heden; 3 dln. OVER LOUIS COUPERUS door F. Bordewijk, Menno ter Braak, N. A. Donkersloot, e.a. PAUL VAN OSTAIJEN door Jozef Muls, E. du Perron. Jan Engelman, e.a. GABRIëL SMIT: Geboorte. STUDIES aangeboden aan prof. dr- Gerard Brom, onder redactie van L- C. Michels, A. w. B- van Baars, W. Rou- kens, e,a. De Bibliotheek is Vrijdagavond 5 December 's avonds gesloten. ij wisten het allen, de jonge dames, die met de collectebus door de stad zwierven, hoe bang en zwaar daar ivordt geleden in Zuid-Afrika, hoe hoog de nood is geklommen voor het arme verdrukte volk van onze stam. In naam oer generaals trachtten zij leed te ver zachten en in de koude Decemberlucht gingen de beurzen open. Aldus de hoofd redacteur over de collecte ten bate van de Zuid-Afrikaanse Boeren, die zouden overwinnen. De proefneming met de stoompont „Kennemerland"die aan twee kettingen op het Noordzeekanaal bij de Velser overgang lag, is mislukt. Voor de over tocht was drie kwartier nodig, waarbij bleek, dat de kettingmethode niet te ge bruiken is. 10 December 1902; De strenge vorst houdt aan met als gevolg, dat talrijke werkkrachten werkloos wórden en daar door gebrek lijden. Zo was het toen. De 60 bedeelden van het Burgerlijk Armbestuur te Heemstede ontvingen een extra bedeling bestaande uit brandstof en spek. Een ingezetene gaf daartoe een gift. Zo is het nu niet méér. Een drietal schandaal-colporteurs zijn in arrest omdat zij in de Grote Hout straat Hepen te venten met een vlug schrift en dit als volgt aankondigden: „Lees de ideale vorstelijke echtgenoten of taferelen welke worden afgespeeld in het huwelijksleven van de Koningin en Prins Hendrik der Nederlanden. Kóst maar twee centen". Voor de stationsbouw te Haarlem en de verbreding van het stationsterrein zullen 59 percelen onteigend moeten worden; een leerlooierij aan het Spaar- ne, 13 huizen aan de Baljuwslaan, drie aan de Jansweg, 10 op het Kènnemer- plein plus een smederij, twee stallen en een pakhuis, twee in de Kennemersteeg, vijf aan de Kruisstraat, een aan de Hout vaart plus weiland en water. Aan de Oudeweg passeerde een trein van 75 wagens, die zo langzaam reed, dat de afsluitbomen twintig minuten ge sloten bleven. Het wordt tijd, dat de Maatschappij wat meer locomotieven aanschaft, aldus de verslaggever. B, ett W. hebben besloten de gemeen telijke boomkwekerij en het Stadsarmen en -ziekenhuis te verplaatsen naar een terrein aan de Kleverlaan op de aan de gemeente toebehorende boerderij „Het Torentje". 'De ingezetenen der gemeente Sant poort en van Jan Gijzenvaart zullen na 2 Januari hun vuilnis niet méér naar de belt behoeven te brengen. Het zal voortaan opgehaald worden. Op de Grote Markt is geopend het café-restaurant „De Kroon", een rijk en heerlijk geheeh Het maakt een grootse indruk; wij zouden kolommen van ons blad kunnen vullen om te vertellen wat voor prachtig moois er allemaal te zien is. Er zijn schatten aan besteed. De to neelzaal voor 600 mensen heeft Iets toverachtig zachts, de stoelen hebben ge batikte zittingen met vernuftig aange brachte plaatsing voor glas, hoed en programma. Door in de weken rond Sinterklaas in het Huis Van Looy een tentoonstelling in te richten, waar ook de liefhebber, die zo het een en ander gezien heeft en daarnaar zijn eisen stelt, terecht kan, heeft „Kunst Zij Ons Doel" voor een prettige surprise gezorgd. En hoewel dit prettig is voor de re censent. die de onderhand eentonig wordende klaagzang gedurende een lange reeks besprekingen over deze vereniging voorgoed hoopt beëindigd te hebben, en dit zeker ook ten goede komt aan de exposanten zelf, achten wij het grootste belang daarin te lig gen, dat hier getuigd wordt van een strenger waardebesef omtrent de kunst. En dit belang overtreft het be lang van een vereniging in haar totaal of in haar afzonderlijke leden, zoals de verschralende zelfgenoegzaamheid om dezelfde boven-persoonlijke motieven gelaakt moest worden. K. Z. O. D. heeft zich sterk willen laten vertegenwoordigen door een achttal van haar leden, en elk van hen heeft zijn of haar keuze ook sterk sa mengesteld. Het resultaat is. zoals wij in de aanhef constateerden, en zien dan gaarne de enkele doeken voorbij, die kwalitatief beneden de maat blijven, omdat deze door het algemene niveau al voldoende gemerkt worden en ook wegvallen tegenover hgt vele goede, dat bijeengebracht is. Als inzending van een opmerkelijke hoogte hangt hier de collectie Boot: een aantal meer dan levensgrote portret ten, met rust en beheersing in pose en behandeling; groot is ook de summiere aquarel van een vrouwenkop. Elk van deze werken overtuigt voor Boot's voldragen talent. Voornaam is de werkwijze van mevr. Verdenius. De tekenachtig behandelde moestuinen geven haar bedoeling zui ver en zijn knap van bewerking, met eenzelfde soberheid en eerbied zijn de portretten behandeld, waarbij ons voor al het Jongensportret in gedachten is gebleven. Van Baaren verstaat de kunst om bij een spontane, bijna ruige werkwijze de gevoeligheid te bewaren. .Hij laat een grote bewegingsvrijheid aan "Zijn materiaal, dat hij in spaarzaamheid van detail en in synthetische indeling leidt tot een suggestie van volledigheid. Routine is een zeer wisselvallig bond genoot in de kunst. Leidt zij bij Man- dersloot in de olieverven tot louter ge mak en vaardigheid, anderzijds - waren zonder routine dat twaalftal hier ge- exposeerde boeiende tekeningen mét hun voelbare spanning niet ontstaan. Over het algemeen is P. Kloes goed voor de dag gekomen. Hij grijpt nooit naar bijzondere onderwerpen dit is louter vaststellen van een feit en geen eis om zuiks wél te doen maar hij vertoont deze kfeer een goede selectie van prettig nauwkeurig en met begrip geschilderd werk, waarbij zijn winters .Jaagpad" en het portretje „Peter" aparte vermelding verdienen. Gerard Huysser blijft zijn decoratief opgebouwde getemperde kleurtjes steeds trouw. Zien wij hier wat werk uit vroegere tijden (v.a. 1916), waarbij een opmerkelijk schildersportret uit 1931, zijn recente landschappen bij An- necy ontkennen de noodzaak van selectie uit werk van zo uiteenlo pende leeftijd. Met de vermelding van twee Dr.'s, wier titel, hoewel de cata logus sierend, toch niet op het werk ter expositie kan slaan, daar men in ons land, althans bij ons weten, niet als schilder kan doctoreren, willen wij be sluiten. De stofuitdrukking en daarmee de wezenlijkheid van voornamelijk ge glazuurde voorwerpen is voor dr. D. M. Hoogeveen een geliefkoosd onder werp. Het doet ons echter bijzonder goed „Ons Dagelijks Brood" gezien te hebben, waarin bij hem tot nog toe ongekende waarden aan de dag treden, die wellicht in staat zijn de omgeving van zijn voortreffelijke glazuren en metaal tot even duidelijk, zij het schil- derlijk leven te wekken. Het werk van dr. A. Melchior is func tioneel illustratief en bestaat blijkbaar slechts, dank zij de aanwezigheid van tekenachtige details. Met deze expositie is de oude Haar lemse vereniging al met al op goed retour. L. T. In aansluiting op het bericht over de uitspraak, die de Haarlemse rechtbank vanmorgen heeft gedaan in de zaak be treffende de doodslag op de Haarlemse scheepsbouwer Dikmans, vernemen wij, dat drie verdachten hoger beroep heb ben aangetekend, namelijk de schoon zoon. de vrouw en de zoon van Dikmans. De vierde verdachte, de 19-jarige J. B., die geholpen had het lijk te verbergen, had geen raadsman en was vanmorgen ook niet bij de uitspraak aanwezig, Van hem is niet bekend, of hij in hoger be roep zal gaan. Te zijner tijd zal het Spaame-drama dus voor het Gerechtshof in Amsterdam opnieuw in behandeling komen. ge- Vanaf heden zijn alleen in het bouw St- Bavo, Smedestraat. nog kaar ten verkrijgbaar voor het St. Nicolaas feest op a.s- Zondag. Het St. Nicolaas- feest is voor de kinderen van de leden der K.A.B. van1 6 tot 9 jaar. Voor een goede gang van zaken worden dé ouders verzocht de kinderen niet te vroeg te sturen om gedrang te voorko men tussen de beide voorstellingen van half 2 en 4 uur. Woensdagmiddag bracht Sint Nicolaas, in het gebouw van de Haarlemse Jonge Mannen Vereniging, een bezoek aan driehonderd kinderen van P.T.T.-ambte- naren. De vrolijke stemming kwam met het zingen van Sint Nicolaasversjes en door een goochelaar, die de kinderen op alleraardigste wijze bezig hield. Het hoogtepunt van de middag was de ver welkoming van de oude bisschop en ondanks de vermaningen, die aan enkele kleintjes werden uitgedeeld, die in het register van Zwarte Piet voorkwamen, bleef de vrolijkheid in de zaal aanwezig. Nadat ieder kind een surprise in ont vangst had genomen, werd dit zeer ge slaagde kinderfeest gesloten. In verband dat de heer Tesselaar, bode van de Spaarkas, wegens ziekte verhinderd is de spaargelden op te halen, worden de leden dringend ver zocht Zaterdagmiddag van 5—6 uur in gebouw St. Bavo de spaargelden af te dragen- kt De meubelwerkplaats en woning van de heer JG. Oudendijk, aan de Wüstelaan te Santpoortwordt door de deurwaarder ontruimd na een civiele procedure FILMS: Rembrandt: Jubileum-programma „Maf" va's Ahoy". In technicolor. Toegang: ail" leeftijden. Tijden: 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De zonen van de mus ketiers". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tjjden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Verboden Jungle". Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: Gesloten t. m. Vrijdag 5 Dec. Lido-Theater: „Twee vrouwen". Toegang 18 jaar. Tijden: 2. 4.15 7 en 9.15 uur. City: „Guerilla op de Philippijnen". W technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: „Jolson Sings Again Toegang: 14 j. Tijden: Maandag 2.30 en 8.15. Spaarne-Tbeater: „Gezworen vijanden Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 4 December Minerva-Theater: „Ninotchka", GreU Garbo, toegang 18 jaar, 8.15 uur. Donderdagmorgen is in Santpoort op last van de rechtbank te Haarlem het gezin Oudendijk, bestaande uit man. vrouw en twee kinder, een van 3.1/, jaar en een baby van zes maanden, uit de woning Wüstelaan 101 gezet. In de koude morgen kwamen hun meubels en de inventaris van het meubel fabriek,je, dat hier sedert 1945 gevestigd is, op straat te staan. De heer J. G. Oudendijk had aanvan kelijk een vergunning voor een gedeelte van dit huis en later kreeg hij naar zijn zeggen, een vergunning voor het hele huis, waaraan echter de bereidverklaring van de nieuwe eigenaar, de heer A. W, Paulus, ontbrak. Deze had het huis ge kocht en was eveneens in het bezit van een vergunning voor dit Pand. Hij ver klaarde zich «iet bereid aan Oudendijk een vergunning voor het huis te geven, waarna het geval aan de vorderingscom- missie werd voorgelegd. Tenslotte be sliste de gemeente dat het pand in tweeën bewoond moest worden. B. en W. van Zandvoort hebben aan de gemeenteraad een nota gezonden, waarin zij gegevens verstrekken omtrent de gevolgen van de wederopbouw en het herstel van de oorlogsschade voor de financiën der gemeente. Voor het herstel van oorlogsschade heeft de gemeente uitgegeven rond f 543.000 (o.a. voor puinruimen bijna- f 110.000). Zij rekent op een rijksbijdrage hierin groot rond f 439.000. de gemeente moet dus dragen rond f 104.000. Van de f 439.000 welke de gemeente van het rijk verwacht, heeft zij tot dusver rond f 82.000 ontvangen." "Zodat zij nóg' rond f 357.000 finaniert voor oorlogsschade welke voor rekening van het rijk komt. Aangaande de kosten 'van de wederop bouw delen B. en W. mede. dat het rijk deze uitgaven in tweeën splitst, namelijk een deel dat volledig ten laste van de gemeente blijft en een ander deel (de rest) dat op de wederopbouwplan-reke- ning wordt geboekt. Ook van laatstge noemde uitgave moet de gemeente een percentage betalen, maar dat is nog niet vastgesteld. De terzake met hogere in stanties gehouden besprekingen geven B. en W. aanleiding, voor de verdere be rekeningen een percentage van 10 pet. als gemeentelijk aandeel te houden. Een ander punt van onzekerheid is nog', dat Advertentie ge- In een toelichting op het adres van de commissie „Oeververbinding Noord zeekanaal' aan de Tweede Kamer wordt geconstateerd, dat bij de ponten in Amsterdam, Velsen en Hembrug noodtoestanden heersen. Wahttijden veroorzaken millioenen schade, verla gen de arbeidsproductiviteit en brengen grote industriële gebieden ernstig in het nadeel tegenover andere gebieden. m In j ^oord-Holland benoorden het oordzeekanaal treden verschijnselen op van relatieve economische-achteruit gang- vestiging van nieuwe industrieën aldaar wordt belemmerd door het brekkige verkeer te land. Amsterdam zal, aldus de commissie, pas een eersterangs haven zijn als beide spoorbruggen over.het Noordzeekanaal Yfrdwenen. Een deel van de rand stad Holland is sterk misdeeld door de te geringe capaciteit van de oeverver bindingen- Het interlocale verkeer wordt gehinderd. Spoorbruggen die veelvuldig moeten draaien, belemmeren de vereiste frequentie. Verkeer van legeronderdelen aan ponten splitst de onderdelen en is kwetsbaar. De groeiende marine-haven Den Helder heeft groot belang bij spoe dige bouw van de tunnels. Het duin gebied is moeilijk bereikbaar. Vreem delingen, die ons land in toenemend aantal via de Afsluitdijk binnenko men. stuiten op de ponten. Ten aanzien van Amsterdam consta teert de commissie, dat de toestand al daar zeer betreurenswaardig is. De eindeloze files van wachtende arbeiders maken het aanleggen van IJ-tunnels én voor de hoofdstad én voor het land een onbetwistbare noodzaak. De commissie dringt vervolgens aan op noodoplossingen. De tunnel te Vel sen is misschien gereed in 1959, terwijl de IJ-tunnel een enorme voorbereiding eist. Als ideale volgorde van uitvoering der werken ziet de commissie: krachtig voortzetten van tunnelbouw te Velsen; Hembrugtunnel en .IJ-tunnel gelijktij dig, doch in ieder geval zo, dat de Hembrugtunnel niet later klaar komt dan de IJ-tunnel. voor een groot aantal wederopbouwwer- ken het rijk nog niet heeft bepaald welk deel der kosten ten laste van de weder- opbouwplan-rekening zal komen. Op grond van de te dezer zake opgedane ervaringen komen B, en W. tenslotte tot de volgende raming. Tot en met 1952 bedragen de wederopboiiw-uitgaven dei- gemeente Zandvoort f 1.755.000. Direct ten laste van de gemeente zal vermoe delijk komen f 102.500 en ten laste van de wederopbouw zal moeten uitgeven en ten laste van de wederopbouwplan- rekening f 1.652.500. Het rijk verleende voorschotten dot. een bedrag varif 549.000. In'1953 en volgende jaren zal de ge meente voor de wedëröpbouwwerken (Zeereep-midden, Zëereep-Noqrd en Bentvelt) nog ongeler f 1.800.000 moe ten uitgeven (de Zandvoortse wederop bouw is. dus halverwege voltooid!) waar van f 110.000 volledig ten laste van de gemeente en f 1.690X100 ten laste van de wederopbouw-plan rekening. Van de vier millioen gulden welke de gemeente Zandvoort voor herstel oorlogsschade en ed weedropbouw zal moeten uitgeven, zal naar de onder alle voorbehoud gegeven raming van B. en W„ uitein delijk f 650.000 ten laste der gemeente blijven. Zij rekenen er daarbij op, dat de exploitatie van de onteigende gronden in het wederopbouwgebied geen verlies zal opleveren. De gemeente heeft voor die gronden betaald rond f 1.227.000 en door toewijzing van grond terug ontvan gen f 237.000, zodat zij nog gronden be zit met een boekwaarde van f 990.000. Het rijk gaf hiervoor een voorschot van f 575.275. Indien men de last van de f 650.000 oorlogsschaden en wederopbouwkosten over een tijdvak van dertig jaren wil verdelen (hetgeen B. en W. wenselijk achten) zou een 4 pet. annuïteit van f 37589.57 op de gewone dienst der be groting moeten worden gebracht De ge meentebegroting voor 1953 welke fei telijk reeds een tekort vertoont laat het opnemen van. deze nieuwe uitgave echter niet toe. Er is echter wél een mogelijkheid om aan de sanering van de wederopbouw té beginnen: als het rijk er toe zou komen om op korte termijn voorschotten te geven op de uitkeringen welke de ge meente nog te goed heeft voor oorlogs schade en wederopbouw, (B. en W. komen tot een bedrag van rond f 1.500.000!)zou de rente, welke de ge meente nu noodgedwongen voor kasgeld moet betalen, met pl.m. f 30.000 per jaar verminderen. Deze besparing op uitga ven zou het mogelijk maken.met de af wikkeling van de ten laste der gemeente blijvende kosten van wederopbouw en oorlogsschade een aanvang te maken. i - v: Dit heeft later geleid tot een drietal korte gedingen, eerst omdat Oudendijk Paulus de toegang tot het huis weigerde, later omdat de samenwoning tot onder linge wrijvingen aanleiding gaf en de laatste beslissing van de rechtbank stelde Oudendijk geheel in het ongelijk, zodat deze het pand moest ontruimen. Van officiële zijde vernamen wij he denmorgen: „Oudendijk had een ver gunning voor een deel van de woning en het college van B. en W. was voorne mens de woning geheel aan hem toe te wijzen. Toen de oorspronkelijke eige naar het pand verkocht aan de heer Paulus, stelde deze voor, het huis dus danig te verbouwen, dat het naar het oordeel van de overheid in tweeën be woonbaar zou zijn. Op dat moment is er echter een administratieve vergissing gemaakt, die evenwel verklaarbaar is: de vergunning van Oudendijk werd af gegeven voordat die verbouwing tot stand-kwam. Wanneer de beide betrok kenen op dat moment overleg zouden hebben gepleegd met de gemeente over de gerezen moeilijkheden, zou, het hele geval nog op te lossen zijn geweest. Daarna heeft het college echter gepro beerd de fout goed te maken door- Oudendijk met spoed te helpen aan een ander huis en bedrijfsruimte." Tot zo ver de verklaring die ons van gemeente wege werd gegeven. Inmiddels heeft de gemeentelijke ge neeskundige dienst ervoor gezorgd, dat de vrouw, die zeer overspannen is (er is een advies van een Haarlemse zenuw specialist om niet tot uitzetting over te gaan, omdat de vrouw in die mate geestesziek is, dat uitzetting voor haar direct gevaar kan opleveren) en de baby, die hoge koorts heeft, onderdak kregen in Maranatha. Tenslotte Hjkt de indruk gewettigd, dat door tijdig en openhartig overleg tusen de betrokke nen veel narigheid voorkomen had kunnen worden. Dat een 27-jarige kantoorbediende uit Zwanenburg zich verloofde, is na tuurlijk niet zo bijzonder; hij had ar per slot van zaken de jaren voor. Maar die bezoeken bij de tante van het meis je in Haarlem werden hem noodlottig- Och, hoe gaat het, het meisje wilde haar aanstaande man voorstellen aan haar tante en dat eerste bezoek bleek zo aardig te zijn, dat de Zwanenburger besloot nog eens meer naar die tante te gaan. Hij deed dat ook, zij het zon der het meisje. De tante woonde boven een winkel, gedreven door een 72-jarige dame. Nu was het opgevallen dat de kantoorbediende tijdens zijn bezoeken boven nogal eens vaak naar het bene* den gelegen toilet moest en nog meer opvallend was het dat de dame bene den steeds weer geld miste. Aanvanke lijk kon maar niet achterhaald worden wie de dader zou zijn, maar tenslotte viel de verdenking intussen was er reeds een paar honderd gulden vermis1 op de kantoorbediende- De dame be neden was zo verstandig de nummers van de bankbiljetten te noteren en toen er na een volgend bezoek van de jon geman weer geld verdwenen was, werd de politie er in gemengd. De Zwanen burger werd aan de tand gevoeld en de genoteerde bankbiljetten werden °P hem gevonden. Dat betekende voor hem meteen de zwanezang, want met zijn vrijheid was hij ook zijn meisje kwijt- Vanmorgen ontkende hij voor de recht bank die paar honderd gulden wegge' nomen te hebben. De diefstal van het op hem gevonden geld kon hij moeilijk ontkennen. Dat gaf hij ook grif toe- Maar er was nog iets anders. D* aanstaande neef had zijn tante voorge spiegeld dat zij een aardige belegging van honderd gulden kon nemen in een Amsterdamse bouwvereniging. Zij be hoefde dan slechts 75 gulden vóór te betalen omdat hij ook op een bank werkzaam was. De dame geloofde dat maar het geld werd door de neef opge- maakt. Achteraf bleek dat het meisje nogal veeleisend was geweest. Hoe het ook zij, de officier achtte deze kantoor bediende óf een psychopaath óf een' doortrapte deugniet. Hij zou liever eerst een psychiatrisch rapport willen Daartoe besloot toen maar ds mede op verzoek van zien. rechtbank verdediger. de, Donderdag 4 December Hoog water: 5.18 u. en 17.32 u. Laag water: 0.55 u. en 13.14 u. Vrijdag 5 December Hoog watër: 5.58 u. en 18.14 u. Laag water: 1.35 u. en 13.54 u. Advertentie -g» Hof van Holland heeft tegen IVO de achterstand iets weten in te lopen. De uitslagen zijn; Duinker 110 110 43 14 2.5-5 Nijssen 100 98 43 19 2.27 Verbeek 90 90 47 9 1.91 Kramer 100 70 47 10 1.48 Vernout 100 87 40 11 2.17 Loerakker 90 90 40 12 2.25 Hoenderdos 60 60 53 7 1.18 Vinken 70 65 53 5 1.22 en gespeeld; 0.66 45 22 33 3 55 22 33 7 1.66 70 70 29 9 2.41 70 70 29 10 2.41 55 55 39 6 1.41 50 43 39 5 1.10 45 45 26 4 1.73 50 49 26 7 1.88 36 27 38 4 0.71 50 50 38 5 1.31 Ter verduidelijking van de gewenste oeververbindingen laat deze tekening zien, hoe de commissie „Oeververbinding Noordzeekanaal" waarin leden zitting hebben van verschillende Kamers van Koophandel en Fabrieken, zoals Amster dam, Den Haag, Haarlem, Leeuwarden, Zaandam, Hilversum etc., alsmede 14 deskundigen op dit gebied van Waterstaat, Marine, Spoorwegen etc. de eind toestand ziet, wannéér alle moeilijkheden op tunnelgebied uit de weg zijn geruimd. Het cijfer 1 duidt de weg Noord-Zuid ten Oosten van Amsterdam aan; 2 toont een weg door de IJ-tunnel; 3 een weg door de Hembrugtunnel met krui- singsvrije verbinding naar Den Haag; 4 één of twee ponten bij Buitenhuizen; 5 een weg door de Velser tunnel van locale en interlocale betékenis. Amster dam krijgt dus op vrijwel gelijke afstand van zijn centrum Oostelijke en Weste lijk een interlocale weg. Aantasting van de binnenstad wordt vermeden. Stand is nu 3220 voor IVO. Om de Zilveren Bal werden tussen B.V. Groenendaal en Hof van Holland de volgende partij Siemerink Hurkmans Wester Verbeek de Groot Bouwmeester Siemerink Hooydonk Heurink Bouwmeester Stand 46—34 voor Hof van Holland. Heden zijn twee kinderen uit Heem stede voor een verblijf van 6 weken ver trokken naar het Bio Vacantie-oord „Russenduin" te Bergen aan Zee. Deze uitzending is mogelijk gemaakt door de gelijknamige stichting, waarvoor in alle bioscopen in ons land twee keer per jaar een actie wordt gehouden. Het is de verwachting dat na 6 weken deze Heemsteedse kinderen weer geheel gezond naar de ouderlijke woning zullen terugkeren. Op Zaterdag 13 December a.s. zal in het Sportparkrestaurant een avond wor den georganiseerd door het Heemsteedse Fanfarecorps ..Excelsior" en de toneel vereniging „Heemsteedse West", waar van de opbrengst ten goede komt aan „De Stille Armen". „Excelsior" zal onder lêiding van de heer L. ter Braake enige nummers uitvoeren en „Heemstede West" speelt enige eenacters. De avond die te 8 uur begint, wordt besloten met een bal onder leiding van de heer H. v. d. Moolen Jr. en in verband met het goede doel geschiedt alle medewerking belangloos. De goede Sint gaat met zijn tijd mee. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de K.L.M. zal hij een bezoek brengen aan de passagiers van een vliegtuig. De pas sagiers van het DC-toestel dat gisteren om half twaall van Schiphol is- vertrokken naar Zuid-Afrika, zullen hedenmiddag om twaalf uur bezoek krijgen van de goedhei lig man. Het toestel bevindt zich dan onge veer bovèn de evenaar. (Van onze verslaggever) Naar mr. J. J. v. d. Velde, wethouder van Publieke Werken, gisteren tijden' de behandeling van de Gemeentebegro ting 1953 In de Amsterdamse Raad °P desbetreffende vragen mededeelde, tussen B. en W. van Amsterdam en directie van de Ned. Spoorwegen principe overeenstemming bereikt ov«f de vestiging van een station (halte) ®e Sioterdijk voor de vele duizenden nieu we bewoners van de tuinsteden in be® uiterste Westen van Amsterdam. In hét ziekenhuis te Sittard is de jarige mevrouw Paulissen uit Berg de Maas overleden. Zii is het tweed slachtoffer van de voedselvergiftiging die vorige week in haar gezin werd ge constateerd na het eten van hoofdkap Zondag is. zoals bekend, een 18-jariS zoon uit het gezin overleden. De jarige zoon W. P., die er aanvankeWg niet ernstig aan toe was, verkeert tb» ook in zorgwekkende toestand. (Niet-officiële koers) Vorig open®11* 3(4 Nédérl. 1948 3(4 pCt. Ned. 1950 3-3% Nederland 1947 3 eNd. 62-64 bel.-fac. Inschr. Grtbk 48 3 pCt. Ned. Handel Mij. eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. eert. slot 4/12 92 >2 92% 9334 93(1 93 )i 146 151% 98 113% 146 148 175% 198 154% 302% 73% 141 132% 120% 82% 63% 93% 176% 164% 303% 75% l20% 82% 63 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can. Radio Corp. Republic Steel Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel ex div. 2/12 41%* 52% 85% 69% 64% 16% 75 61% 23(4* 29 42% 43% 77 20(4 41% 3/1» 40% 52% 64% 17% 74%, 60% 76% 21% 41%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2