Middenstandsproblemen hoofdschotel van economische debatten Twee soldaten gewond Vele millioenen nodig voor de Zuiderzeepolders OOSTERPOLDER WORDT FLEVOLAND-OOST De vliegtuigramp bij Frankfort Geen aanwijsbare oorzaak bij ondergangKoningin Juliana )DERMA De eenzame Reizig er Grondige documentatie moet een hoeksteen vormen van het toekomstig beleid Werkwillige van „De Ommelanden" door staker mishandeld burgemeester van Weesp beledigd Minister zal verbinding van Marken met de vaste wal in studie nemen mm Tal van nieuwe namen voor plaatsen waterwegen en gemalen in nieuw land MAASTRICHTSE ROVERS VOOR HET GERECHT J DONDERDAG 4 DECEMBER 1952 Pleidooi voor ruimere credietmogelijkheid Paandrig sou werking pistool demonstreren Drie maanden geëist G goudvissenvijver verdronken Gevangenisstraf van zes weken Wmm §|11IP^§I11,<r. y -li-ér Üfü&Jt GELDBOETE GEëlST Tegen secr.'penningmeester van de V.A.R.A. Examens VAN DELFT'S Ta#/- y&a/ Geen misdrijven meer gesignaleerd sinds hun arrestatie door ANTONIA WHITE Katholieke Illustratie (Van onze parlementaire redacteur) de voortgezette behandeling van de begroting van Economische Zaken hebben "o? een achttal sprekers hun wensen en visie naar voren gebracht, waarna minis- er Zijlstra met de aantekeningen naar huis kon gaan, om er morgen een antwoord ®P te geven nadat hy de zaken rustig heeft bekeken. In die aantekeningen zal hij ,an> wat deze dag betreft, vooral de middenstand vertegenwoordigd vinden. Zowel partijgenoot dr. Verkerk, de heer N. van den Heuvel (K.V.P.) ais de heren "er en de V.V.D.-er Cornelissen hebben het daarover gehad. Zij allen begroet en de staatssecretaris dr. Veldkamp, die speciaal met middenstandszaken belast s, als een welkome kracht by het bewerken van de maar moeizaam om te ploegen "Utldens tand sakker, zoals de heer Van den Heuvel deze tak van economische l0rg voor de overheid noemde. Hij vroeg om twee elementaire zaken het beleid te dien aanzien: voortva- eftdheid en tevens grondigheid. De voortekenen zijn in zoverre gunstig, dat de minister al heeft toe gezegd, dat hij een middenstandsnota Sal samenstellen, maar wat hebben ij'ij daaraan, als er niet een grondige documentatie aan ten grondslag ivordt gelegd? Alleen wanneer dit stuk werkelijk een hoeksteen van het toekomstig beleid kan worden, heeft het zin er aan te beginnen. Het moet een duidelijke en concrete lijn aan geven. Daarmee komt er inderdaad een nieuw element in het gehele be leid van de overheid ten aanzien van de middenstand, aldus de heer Van den Heuvel. Tot dusver waren daar fttaar weinig positieve vruchten van te plukken, al is er ook belangrijk overheidswerk verricht, zoals blijkt bit de regeling der vestigingseisen «n de credietregelingen. Er is een biiddenstandsbeleid „nieuwe stijl" hodig, om uit de moeilijkheden te ge- faken. De credietmogelijkheden moeten ver- [birnd worden, hetgeen ook de minister bhjkens de schriftelijke behandeling an de begroting al inziet. De conclu- jle' die in die stukken eveneens voor komt, als zou de liquiditeitspositie in ;,e loop van dit jaar verbeterd zijn, trok °eZe spreker in twijfel. Hoogstens kan van een niet verder gaande achter uitgang worden gesproken. De minister ~°u hoogmoedig zijn wanneer hij dit °lhield na zijn oor eens te luisteren te "ebben gelegd bij de middenstand. De heer Cornelissen wenste dr. Veld- ajnp sterkte toe in zijn strijd tegen ae ele weerstanden, die hij zou onder- „"jden bij andere departementen, ter- jDl de heer Verkerk er de nadruk op ®gde, dat de vestiging van midden standszaken dringend credietsteun be hoeft, omdat ook bij overname van be gaande zaken in oude wijken de kos- ten tegenwoordig veel hoger zijn dan a.en normaal zakenman in staat is te financieren. Wat vestiging in nieuwe wijken betreft, dient de minister goed ■ft het oog te houden, dat de bouw van bedrijfspanden en ook de inrichting daarvan reëel mogelijk moet worden gemaakt. Gebeurt dit niet, dan bete kent dit de facto een voordeel van het -Koot-winkelbedrijf» lnütf„„hcer Weiter sprak over de be- m'rfj n' d'c excessieve lasten op de middenstand leggen. Hij verwachtte van °p minister van Economische Zaken, ftat hij zich niet achter de fiscale rug jan zijn college van Financiën zal ver schuilen als het om deze zaak gaat. die (Van onze correspondent) Pp het terrein van de te Venlo-Blerick 'PeOen Frederik-Hendrik-kazerne heeft g'ch bij een demonstratie met een b'stooi eendroevig ongeval voorge- u"ai}, waarbij twee recruten van het yegiment Limburgse Jagers door kogels 'erden gewond. 6 ^°en op een soldatenkamer de vaan- »pg van piket zijn pistool overgaf aan lift opvolger vroegen enkele recruten aandrig v. M. de werking van dit wa- jj®ft te demonstreren. De vaandrig, die de veronderstelling verkeerde, dat »et wapen niet geladen was, kwam bij demonstratie aan de trekker, waar door hij het hart van de kwestie noemde. Dezelfde heer Welter, die als het op zuiver zakelijke kwesties aankomt, met veel aplomb een goede zaak kan voor staan, heeft nog twee andere onder werpen aangeroerd. Het ene was zijn reis naar Mexico, die hij ter sprake bracht bij de algemene economische beschouwing die hij hield. Hier sprak een man, die door zijn contact met een wereld van nieuwe mogelijkheden een optimistisch geluid liet horen. Hij zag kansen voor ons bedrijfsleven in het Westelijk halfrond, met name in Mid den- en Zuid-Amerika en vroeg met aandrang om subsidies voor het tot gel ding brengen van de „follow up' van de tentoonstelling ..Asi es Holanda" en de goodwill, door Prins Bernharö in Mexico geschapen. Die subsidie zou dan naar de Nederlandse Kamer van Koophandel in dat land moeten gaan, waar men de permanente vertegenwoor diging van Nederland zo krachtig zou moeten maken, dat ons bedrijfsleven vooral de kleine en middelgrote bedrij ven, die geen eigen organisatie kunnen bekostigen over een vlot. contact met de Mexicanen beschikt. Ook wees hij op de credietfaciliteiten die Nederland se exporteurs moeten krijgen, willen zij tegen de concurrentie „dumping", zei de heer Weiter venijnig van andere landen op kunnen. Hij vroeg tenslotte de aandacht voor het grote probleem van de stijging van de productiekosten, waardoor onze hele exportdrive op losse schroeven komf te staan. De andere sprekers hebben algemeen economische onderwerpen aangeroerd. Paul de Groot deed het met veel dema gogisch trommelvuur en gaf de minister te verstaan dat hij wel in kon pakken met zijn hele ministerie van Econo mische Zaken, zolang er een defensie blijft bestaan die zoveel geld kost als de huidige. Dr. J. Schouten was een be zadigd spreker, die vooral de industria lisatie naar voren bracht en daarbij op de fiscale remmen wees. Het jeugdige P.v.d.A.-lid Roemers zag de zorg voor de werkgelegenheid in de conjunctuurpolitiek primair boven de betalingsbalans. Dat de ruilvoet niet verslechterd is, achtte hq een gunstig verschijnsel, omdat de voorspellingen te dien aanzien pessimistisch waren ge weest, Hü gaf de regering de raad om voorai de deflatie in de gaten te hou den, die thans meer dreigt, dan de in flatie, al zag hij beide spookbeelden rondwaren. Nu de goud cn deviezen voorraden zijn gestegen, moet aanstonds het sein veranderd worden. Minder be steden kan voor gezinshuishoudingen misschien een gezonde gewoonte zijn, voor een volkshuishouding achtte de heer Roemers dit juist verkeerd. mmmm - twee schoten uit het automati ze wapen afgingen. De 21-jarige re- AUut A. J. Hesius uit Someren werd de rug getroffen en de 21-jarige l^^ftlonaar A. H. G. Hendrikx kreeg een '?6el in zijn onderbeen. Beide slacht- J'crs werden onmiddellijk naar het ^'Ekenhuis te Venlo overgebracht. De "sstand van de recruut Hesius, die een A;hot in de rug kreeg, blijkt niet zo rftstig te zijn als aanvankelijk werd eedacht. .De Koninklijke Marechaussee stelt onderzoek in naar de juiste toe- acht van het ongeval. t^cgens in de woning van de burgemees- Van Weesp gepleegde huisvredebreuk WoCgens belediging van de burgemeester ste,i de procureur-generaal bij liet Am- 3 y-Oams gerechtshof, mr. W. P. Bakhoven, 46f?aanden voorwaardelijk geëist tegen de correspondent W. K. uit Weesp. JU-/",,Werd deze straf opgelegd met een Pf. "ld van 3 jaar. Bovendien eiste de £Ureur een boete van f 40.subs. 10 te J"- li eerste instantie was de verdach- de rechtbank tot 6 weken onvoor- T "dijk veroordeeld. CUsev zitting maakte de verdachte zijn ex- centf aan de burgemeester, die deze ac- "ivlnorfde' Verdachte was 10 Mei jl. onder vatl ed van sterke drank naaf de woning aa"geh burgemeester getogen, had daar Op dj. d en tvos zonder toestemming van '°Pen tb°de- die hem open deed, doorge- tier njjlf31" de eetkamer. Hier had hij min- gemei t e opmerkingen tegenover de bur- 8evoie gebezigd. Een en ander was een "bsbrniv3" bet feit, dat verdachte wegens °t> dat ruik een krj van sterke drank door B. en W. ZS. zwarte lijst was geplaatst, zo- ijp.I m Weesp geen drank meer kon arej, Sedert hem in Juni j.l. 6 weken 'ijk °^ge'egd had hij zijn leven aanmer- v>ar' ter Jg] gebeterd, zo vertelde de burgemees- ^a8en. getui8e. Uitspraak over veertien sticht tui? van bet St. Antoniusge- 8,Mav:-.-e_ Horst is Maandagavond de ,3rige s. vcertign5®n;. Er stond centimeter water. Vpr<1rnr,i, H. in een goudvissenvijver Vpp.ji ken. Er stond nauwelijks (Van onze correspondent) Voor de Groninger politierechter had zich gistermiddag een staker van de Om melanden te verantwoorden, de zuivel- bewerker C. B., wegens mishandeling van een 17-jarige werkwillige. De po litierechter veroordeelde deze handel wijze scherp en ging accoord met de eis van de Officier van Justitie, waardoor de staker tot 6 weken gevangenisstraf werd veroordeeld. Het voorval had zich op 25 October af gespeeld. Verdachte postte met drie an dere stakers bij de vertrekplaats van de Marnedienst. De 17-jarige zuivelarbei- der J. B„ die voor zijn vader enkele boodschappen moest doen, passeerde. He besloten hem te volgen en te probe ren hem tot staking over te halen. De werkwillige gaf echter duidelijk te kennen dat hij daarvan niet gediena was. Het slot van het liedje was dat C. B. de werkwillige een flinke klap op zijn ogen gaf. De Officier van Justitie was van me ning dat de vrijheid voor iedereen be schermd moest worden en dat diegenen die wilden blijven werken, daartoe in de gelegenheid gesteld moesten worden. Spr. was van mening, dat ergerlijke in mengingen, zoals de laatste tijd herhaal delijk voorkomen, niet geduld kunnen worden. De Officier vond het laf om met vier man achter een aan te zitten, te meer daar het nog een zeer jonge man is. Hij eiste 6 weken gevangenis straf. De verdediger, mr. Koppius, wees er in zijn pleidooi op dat van achter volgen geen sprake was. De stakers wil den slechts met de werkwillige praten om hem tot andere gedachten te bren gen. PI. wees op de grote spanningen waarin de stakingsmensen verkeren. Sinds Augustus zijn er nu al 180 man aan het staken, wordt er dag en nacht gepost en er zijn slechts drie overtre dingen begaan. Dit is te danken aan de discipline van de arbeiders en de leiding van de staking. De politierechter merk te tenslotte op dat de persoonlijke vrij heid beschermd diende te worden De spanningen worden hoe langer hoe groter, naarmate de strijd langer duurt. De stakingsleiding keurt alle excessen af, maar de politierechter vond het juis ter, wanneer iemand, die niet genegen is te „praten", met rust gelaten werd. Een strenge straf was de enige remedie tegen herhaling. De veroordeling luid de dan ook zes weken. Verdachte is in hoger beroep gegaan. .Vanneer de Britten in het vervolg een ontbijt of lunch bestellen in de trein, krijgen zij het op deze foto afgebeelde „maaltijd-koffertje" mee naar hun coupé. Het koffertje, dat van keurig glimmend metaal is vervaardigd, bevat de bestelde maaltijd, een themosfles, twee koppen, twee bekers, een vork, mes, dessert- en theelepel en twee vaatjes. De maaltijd is geschikt op een tweedelig plastic schaaltje. Men heeft er bij de „hotels executive", die de service in de treinen in handen heeft, lang over gedacht, of men de passagiers voor dit kof fertje nu statiegeld zou laten betalen of niet. Nee, heeft men ten laatste gezegd, we doen het niet, de Brit moet maar bewijzen, dat hij eerlijk is. Verschenen is de memorie van ant woord over de begroting van het Zul- derzeefonds 1953. Hieraan is het volgen de ontleend: Voor de verdere voltooiing van de waterbouwkundige werken in de Noord- Oostpolder zal nog 13 millioen gulden moeten worden besteed, terwijl de kos ten van onderhoud en bemaling tot het volledig gereed komen op 7 millioen gulden worden geraamd. De raming van kosten voor de wa terbouwkundige werken voor Oostelijk Flevoland beloopt een bedrag van 290 millioen gulden. De totale kosten van de landbouw kundige werken van de Noordoostpol der hebben tot ultimo 1951 298 millioen gulden bedragen. Voor de verdere vol tooiing van deze werken zal nog een De eerste Japanse ambassadeur in ons land, de heer Okamoto, heeft gisteren op het Paleis Lange Voorhout te Den Haag aan H. M. de Koningin zijn ge loofsbrieven aangeboden. De ambassadeur verlaat het koninklijke staatsierijtuig waarbij de Kon. Militaire Kapel het Japanse volkslied speelt. De minister van Verkeer en Water staat heeft onlangs benamingen voor sluizen, polders, kanalen en gemalen in het IJsselmeergebied definitief vastge steld. De sluizen in de afsluitdijk bij Den Oever zijn de „Stevinsluizen" geworden. Zij zijn genoemd naar Henrie Stevin, die van 1614 tot na 1668 leefde en, voor zover bekend is, voor het eerst het denkbeeld van een afsluiting van de Zuiderzee heeft geopperd. De sluizen in de Afsluitdijk op het Kornwerderzand zullen voortaan de ..Lorentzsluizen" heten, naar prof. dr. H. A. Lorentz (1853/1928). de bekende natuurkundige. Prof. Lorentz heeft als voorzitter van een staatscommissie be langrijk werk verricht inzake het fun damenteel onderzoek van waterbewe gingen en stormvloeden in de Wadden zee. Het resultaat daarvan heeft de af metingen van de dijk en de inrichting van de sluizen bepaald. De toekomstige Westerpolder in het IJsselmeer zal ..Markerwaard" heten. De Zuidoostelijke polder is „Flevo land" genoemd. De benaming „Ooster polder" wordt vervangen door dé be naming „Flevoland-Oost", de benaming „Zuiderpolder" door „Flevoland-Zuid". De stad in het midden van de IJssel- meerpolders, de belangrijkste bewo- ningskern, is „Lelystad" genoemd, naar dr. ir. C. Lely (1854/1929). de ontwerper van het plan voor afsluiting en droog making van gedeelten van de Zuider zee. Lelystad komt in Flevoland-Oost. Het kanaal tussen de toekomstige Markerwaard en het gedeeltelijk in uit voering zijnde Flevoland heet Oostvaar- dersdiep. Dit ruime kanaal (circa vier honderd meter breed) bedient o.m. de belangrijke 'scheepvaart van Amster dam naar het Oosten en Noorden. Het kanaal volgt de route, die van ouds door de Amsterdamse zeevaart, vooral naar „de Oost" werd gebruikt. Ketelmeer is genoemd het deel van het IJsselmeer, dat wordt ingesloten door de Noordoostpolder. Overijssel en Flevoland. Dit Ketelmeer reikt in het Westen tot de ongeveer duizend meter lange brug, die de Noordoostpolder bij de Zwolse hoek zal verbinden met Flevoland. Het meer is genoemd naar het Keteldiep, de gekanaliseerde mon ding van de IJssel in het IJsselmeer. Het randmeer langs Flevoland, van de schut- en uitwateringssluis ten Westen van Kampen tot. Niikerk zal Veluwe- meer heten. Het randmeer langs Flevo- land van Nijkerk tot Huizen Eemmeer. De drie gemalen van Flevoland-Oost. n.l. die bij Lelystad. Ketelhaven en Hardersluis (bij Harderwijk) zijn ge noemd resp. gemaal „Wortman" maal „Colijn" en gemaal „Lovink". ge- De kring Den Haag van de K. N. P. heelt besloten deel te nemen aan de ge meenteraadsverkiezingen 1953. Tot voorzit ter van de hiervoor ingestelde propaganda- commissie is benoemd de vice-voorzitter van het kringbestuur, de heer H W. C Simons. De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr. W. P. Bak hoven, heeft bevestiging van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank van 25 Maart 1952 f 150 boete subsidiair een maand hechtenis gevraagd tegen de 54-jarige J. W. L.. secretaris-penning meester van de V.A R.A. De verdachte was door de Amster damse rechtbank tot deze straf veroor deeld wegens eenvoudige belediging van ir. A. Dubois en smaadschrift jegens mr dr. A. A. Menserinck, door het schrij ven van een artikel „Er was eens.in de Radiogids. het programmablad van de V.A.R.A. van 19 November 1950. Op de vraag van de president waar om verdachte in hoger beroep is geko men. antwoordde deze: „Ik heb niet de opzet gehad opzettelijk te beledigen." Uitspraak 17 December. bedrag nodig zijn van 275 millioen gul den. De inkomsten van de landbouw kundige afdeling hebben tot ultimo 1951 116 millioen gulden bedragen, terwijl de nog te verwachten inkomsten tot het tijdstip van voltooiing op 122 millioen gulden worden geraamd. Voor de kosten van de landbouwkun dige werken van Oostelijk Flevoland zal dienen te worden gerekend op een bedrag van 500 millioen gulden, terwijl het bedrag der inkomsten gedurende de 10 jaar, die de opbouw vermoedelijk zal vergen, worden geschat op 150 mil lioen gulden. Wanneer men het huidige werkplan zal kunnen blijven volgen dan kan de bedijking van de Flevoland-Oostpolder aan het einde van 1955 gereed zijn. zo dat dan met afmalen kan worden be gonnen. Het vraagstuk van de inpoldering van het Waddengebied is zo moeilijk en vereist nog zoveel studie, waarmee intussen al reeds begonnen is. dat het bepaald niet mogelijk zal zijn daar mee te beginnen op het ogenblik dat Oostelijk Flevoland gereed zal zijn. In het centrum en de oostelijke helft van de Noord-Oostpolder is de koloni satie zo ver gevorderd, dat. naar het zich Iaat aanzien, tot instelling van een gemeente voor dit gebied, hetwelk thans reeds meer dan 10.000 inwoners telt, binnen afzienbare tijd zal kunnen wor den overgegaan. Het is de minister bekend dat er on der de bevolking rondom het IJssel meer enige ongerustheid is in verband met de inpolderingswerkzaamheden in het IJsselmeer. Het is niet duidelijk hoe een bere kening kan hebben uitgewezen, dat bin nen 10 jaar een 4000 5000 personen uit het visserijbedrijf en de nevenbe- driiven zullen moeten afvloeien, daar toch in de IJsselmeervisserii in het af gelopen seizoen niet meer dan in totaal 1897 personen werkzaam waren. Het aantal personen, werkzaam in neven- bedrijven. anders dan in de vishandel, is slechts gering, terwijl de vishandel zich reeds vrijwel geheel aan de ont wikkeling der omstandigheden heeft aangepast en naar alle waarschijnlijk heid ook met de verdere ontwikkeling daarvan gelijke tred zal kunnen hou den. De minister is bereid het vraagstuk van de verbinding van Marken met de vaste wal opnieuw in studie te nemen en na te gaan welke conse quenties verbonden zouden zijn aan een vervroegde uitvoering van een deel van de dijk voor de ontworpen Markerwaard, teneinde daarover een vaste verbinding met Noordholland tot stand te brengen. DELFT Prop. civielmgen.: J. op den velde. Naaiden: cand. v. civiel-ing.: H Molenaar. Rotterdam; A. Reijntjes, 's-Gra- venhage: cand. vliegtuigbouwk. ing.: R. Kempers. 's-Gravenhage: ingenieurs-examen civiel-ingen.: L. van Bergeijk, 's-Gravenha ge en R. Vellema. Metslawier. (Van onze Haagse redactie) „Noch uit de rapporten, die zqn in gediend. nocb uit de getuigenverhoren, kunnen wij een conclusie trekken over de oorzaak van de vliegramp met de „Koningin Juliana", aldus de directeur- generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, na de behan deling van deze zaak voor de Raad van de Luchtvaart. Zoals bekend, verongelukte een DC-6 van de K.LM.. de PH-TPJ ..Koningin Juliana", op 22 Maart van dit jaar. Het vliegtuig stortte bij Frankfort neer en vloog in brand. Hierbij verloren 45 per sonen het leven. Slechts twee dames, onder wie de stewardess mej. A. J. C. Gautier, overleefde deze afschuwelijke vliegramp. De voorzitter van de Raad voor de Luchtvaart, mr J. E. v. d. Meulen, re construeerde het ongeval aan de hand van een tweetal rapporten, die door een Amerikaanse commissie en een commis sie van de Rijks Luchtvaartdienst waren opgemaakt. De vlucht van de „Koningin Juliana", aldus blijkt uit deze rapporten, is vol komen normaal geweest, totdat het toe stel bij het landingsbaken boven Offen bach was gekomen. Hier had het zich moeten melden aan de gronddienst van het vliegveld, maar deze melding is nooit binnengekomen. Wat hiervan de oorzaak is, is niet bekend. De Ameri kaanse commissie is van oordeel, dat het geen technische storing is geweest, die de ramp heeft veroorzaakt; de mo toren hebben tot het laatste toe normaal gewerkt. De laatste kilometers van dp vlucht heeft het toestel, volgens oog getuigen. op een hoogte gevlogen van 60 meter, terwijl de normale hoogte 250 meter had moeten zijn. Ook hiervan is de reden niet bekend. Het wolkendek maakte hoger vliegen mogelijk. De hoogtemeters waren goed ingesteld. Van eventuele fouten, door de gronddienst gemaakt, is niets gebleken Ook in het rapport van de R. L. D. komt men niet tot een positieve uit spraak. Hierin wordt eveneens gezegd, dat van een technische storing niets is gebleken, evenmin van ongeschiktheid van de bemanning. Ondanks dit, mag toch niet worden verondersteld, aldus het rapport, dat er zich geen technische storing voorgedaan zou kunnen hebber- Het wrak van het verongelukte vlieg tuig was dusdanig verminkt, dat zulks niet te constateren wras. Het rapport komt tot de conclusie, dat de oorzaak van het gebeuren niet kan worden op gehelderd. Na de bespreking van deze beide rap porten werd mej. Gautier als getuige gehoord. Van veel practische waarde was dit verhoor overigens niet, want mej. Gautier, die grotendeels hersteld is, maar haar werkzaamheden nog niet heeft hervat, wist zich van het onge luk niets meer te herinneren. Zij had absoluut niets bijzonders gemerkt; al les was heel normaal gegaan. Vervolgens werd de getuige-deskun- dige, de heer A. D. Snitselaar, chef Vliegbedrijf van de K.L.M., aan een verhoor onderworpen. De heer Snitse laar. die slechts korte tijd nadat het vliegtuig was neergestort op de plaats van de ramp aanwezig was, kwam eveneens tot de conclusie, dat uit de wrakstukken, die werden gevonden, geen oorzaak kon worden afgeleid. Persoonlijk was hij van mening, dat zich aan boord iets abnormaals heeft voorgedaan alhoewel hiervan tijdens het onderzoek niets is gebleken. De kundigheid van de beide vliegers Poutsma en Gart wenst hij niet in twij fel te trekken. Bij identificatie van de stoffelijke resten van de leden der be manning was komen vast te staan, dat de tweede piloot, de heer Gart, in de linker stuurstoel heeft gezeten, het geen impliceert, dat hij de landing heeft moeten uitvoeren. De heer Gart kende het vliegveld van Frankfort zeer goed en het is dus begrijpelijk, dat gezag voerder Poutsma de tweede piloot liet landen. De derde getuige, de heer A. G. Ekels, routechef van de K.L.M., die het onder zoek eveneens heeft meegemaakt was eveneens van mening, dat er een nood toestand aan boord moet hebben ge heerst. Hij baseerde dit standpunt op een drietal handles, die hij had gevonden. Twee van deze drie handles stonden in een stand, die zij moeten hebben als er brand aan boord van het vliegtuig uit gebroken is. De eiectrische stroom moet bij brand onmiddellijk worden uitge schakeld. Dit zou dan ook tevens het feit verklaren, waarom het vliegtuig tijdens de laatste ogenblikken geen radio-communicatie meer had. Tenslotte werd drs. G. A. Lenstra, hoofd van de meteorologische dienst van de Burgerl. Luchtvaart, gehoord, waarna het woord weer aan de direc teur-generaal van de RLD. de heer Bacher, was. Hij sprak eerst zijn deel neming uit met de slachtoffers en hun nagelaten betrekkingen, waarna hij dank bracht aan allen, die bij de red ding hadden geassisteerd. Het onder zoek, aldus vervolgde de directeur-ge neraal, heeft niet geleid tot een enigs zins aanvaardbare voorstelling, van wat zich in het vliegtuig heeft afgespeeld. De heer Bacher was van mening, dat er geen noodtoestand aan boord van dit vliegtuig heeft geheerst De Raad voor de Luchtvaart zal op 5 Januari uitspraak doen. Advertentie Makkers, staakt o \i Uw wild lawaai. - - Vg aandacht yoor Gistermiddag werd voor het Gerechts hof te 's-Hertogenbosch de behandeling voortgezet van de appèlzaak tegen vier inwoners van Maastricht, die in Mei door de rechtbank van Maastricht we gens poging tot diefstal met geweldple ging en verduistering werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van resp. drie jaar. twee jaar, een jaar en drie maanden, en acht maanden. Het viertal, bestaande uit twee man nen J. K. en H. H. en twee vrouwen 1. M. en A. K„ had, zoals de tenlaste legging vermeldt, in de nacht van 19 op 20 Januari gezamenlijk een poging ondernomen om C. J. Meyer met geweld van zijn geld te beroven. Deze aanran ding speelde zich af in de beruchte Stokstraatbuurt te Maastricht. Meyer werd door K. tegen de grond geslagen, waar hij enige tijd bewusteloos bleef liggen, terwiji zijn kleren door de beide vrouwen werden onderzocht. Toen de aanranders op het geroep van „politie terugweken, heeft het slachtoffer kans gezien om langzaam en tastend langs Advertentie SPECIAAL VOOR DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grote tube thans 95 ct. Vertaald door J. W. HOFSTRA 75 „Je schijnt hem nogal goed te ken nen." „Ik heb hem de laatste weken ook vrij veel gesproken. Hij schijnt altijd in de leraarskamer te moeten zijn als ik er ben. Bij de anderen is hij tamelijk mal vu, misschien dat hij daarom mijn gezelschap zoekt. Ik heb hem een paar keer een borrel aangeboden. Hij schijn' er erg slecht bij te zitten, de stakker en ik geloof wel dat we er goed aan zouden doen wanneer we hem eens te eten vroegen. Maar daarin heb jij het laatste woord, lieve." Isabel werd er wat duizelig van. Zij had eerlijk haar best gedaan om Rey- naud niet meer te zien. Maar als Clau de hem met alle geweld in haar armen wilde werpen, dan kon zij er ook niets meer aan doen. „Je kijkt niet erg enthousiast 't Hoeft niet hoor." „Ik denk alleen nog even, liefste." Ze probeerde zich voor te stellen hoe het zou zijn Reynaud aan haar tafel te hebben onder de ogen van jClaude en Clara en de oude mevrouw Batchelor. Clara zou misschien verlegen en be leefd zijn of anders opscheppen met haar Franse gedichten. Hij zou aan haar rechterzijde zitten. Ze zouden moeten doen of ze elkaar nog nooit gezien hadden, maar ze zouden elkaar toch hun liefde moeten laten blijken. Ze zou zich een bedriegster voelen en schul dig. Het zou haar geheim van zijn glans beroven en hem zo in haar gewone fa miliekring te zien zitten. Om tijd te winnen zei ze: „Is er ook een Mevrouw Callaghan die we moeten vragen?" Dat heb ik niet gevraagd. Je weet nooit wat voor een vrouw het zou kun nen zijn en daar wilde ik je niet mee opschepen." „Ik wil niet onhebbelijk zijn, schal, maar zou het niet beter zijn, als jij al leen ergens in een restaurant met hem ging eten? Het voedsel is nogai schaars tegenwoordig en als we iemand van je collega's moesten vragen, dan komen toch eigenlijk de Slaters meer in aan merking. We hadden hen al eeuwen geleden moeten vragen of ze eens kwa men dineren." „H'm, dat is waar. En we kunnen ook geen twee vliegen in één klap slaan, want Slaters kan Callighan niet uit staan. Ik geloof dat je gelijk hebt lie ve. Ik zal Callighan wel eens voor een herendinertje uitnodigen, per slot van rekening is het meer een man voor mannen en waarschijnlijk zal hij zich met vrouwen niet zo op zijn gemak voelen." Isabel lachte ondeugend toen ze zei: „Wat ik er zo van hoor heb je daarin wel gelijk." Maar hoewel ze lachte klop te haar hart onstuimig. Ze had haar eigen glazen wel ingegooid maar ze was hevig jaloers op Claude omdat hij nu een hele avond met hem zou doorbren gen en zij niet. Het toeval wilde dat ze hem de vol gende ochtend toen ze met Clara een paar boodschappen deed aan de over kant van de North End Road zag lopen. Als Clara er niet bij geweest was, zou ze beslist zijn overgestoken om wat te gen hem te zeggen. Nu duwde ze Clara vlug een winkel binnen, in de hoop dat hij haai niet zou hebben opgemerkt en bespiedde heimelijk zijn lange gebaarde gestalte totdat deze uit het gezicht ver dwenen was. Een paar avonden later kwam Claude vroeger boven dan gewoonlijk omdat zijn leerling van tien uur had afgezegd. Niettegenstaande het nog zo vroeg was, had hij toch half en half verwacht dat ze al zou slapen. Als ze niets bijzonders te doen had. ging ze altijd al spoedig naar haar kamer na het diner. Het lampje naast haar bed brandde echter en zij zat te lezen. Ze keek verschrikt op toen hij binnenkwam. „Is er iets Claude? dat je zo vroeg bent? Ben je niet goed? Je ziet zo wit." Hij zette zich zwaar neer aan het voeteneind „Nee. ik mankeer niets, maar er is weer slecht nieuws." „Is er weer een jongen gesneuveld?" ..Ja. Raymond Harrison. Hij was nog hier op Clara's verjaardag, herinner je het ie? Een van de beste jongens die ik kende." „Wat vreselijk toch. Wanneer hoorde je het?" „Net. John. zijn jongere broer zou hier vanavond gekomen zijn. maar hij belde op. Hij moest natuurlijk bij zijn moeder blijven. „Wat ellendig toch voor je Claude. Wat een zonde toch van al die jonge levens." Hii steunde moe zijn hoofd met beide handen. ..Soms schaam ik mij m'n ogen uit mijn hoofd, Isabel. Zij geven hun leven opdat nutteloze kerels zoals ik hun ge noegzame leventje kunnen blijven lei den." „Jij moet niet zulke vreselijke din gen zeggen, Claude. Jy bent tóch geen nutteloos wezen?" In plaats van te antwoorden sloot hij zijn ogen en schudde langzaam zijn hoofd als was het van lood. „Je trekt het je altijd veel te veel aan," zei ze zacht. „En nog niet genoeg, lang niet. Je gaat het veel te vanzelfsprekend vinden." „Je was bijzonder gesteld op die jon gen van Harrison, hè?" „Ja." Hij slaakte een diepe zucht en herhaalde: ,,'t Was een van de beste kerels die ik kende." „Ik kan me herinneren dat ik vond dat hij er bijzonder goed uitzag." „Dat ook. Hij was voor classicus in de wieg gelegd. Hij had alles kunnen doen wat ik allang heb opgegeven „Omdat je getrouwd bent?" vroeg ze lief. Hij slaagde er in te glimlachen. „Welnee, lieve. Ik zou het toch met gekund hebben. Dat weet ik nu heel goed. Maar ik kan wel zien wanneer een ander iets in zich heeft. En mijn kennis was voldoende om hem op de goede weg te helpen." „Je zult misschien nog wel eens een ander ontmoeten zoals hij." „Nee. Niet zo als Raymond. Van zijn slag zijn er maar twee of drie in een eeuw. Ik had gehoopt tenminste te mo gen medewerken aan het opkweken van een echte geleerde, als ik er zelf geen zou kunnen zijn. Dan zou ik in vrede mijn „nunc dimittis" hebben kunnen spreken." „Je hebt wel eens gedacht dat Cla ra (Wordt vervolgd). de muren de straat uit te komen. Tol zijn nadeel bleek het geroep echter loos alarm, waarop het viertal terug kwam en Meyer voor de tweede maal tegen de grond sloeg. De man moest nadien voor vier weken ter verpleging in een ziekenhuis worden opgenomen Door de bijzondere omstandigheid dat het slacht offer een- leren jas droeg, waarin zich voor de aanranders onvindbaar de be geerde portefeuille bevond, is de ge welddadige beroving tot een poging daartoe beperkt gebleven. De advocaat-generaal mr. A. H. M. H. Receveur kwalificeerde de gepleegde feiten als uitermate ernstig. De bende ging volgens plan te werk en ieder had zijn taak. Er zijn voor verdachten be zwarende aanwijzingen dat zij zich aan erger en meer misdaden hebben schul dig gemaakt dan waarvoor zij thans terecht staan. Het is opvallend, aldus de advocaat-generaal, dat sinds dit jaar, nu de verdachten in verzekerde bewa ring zijn gesteld, zich geen misdrijven of verdrinkingsgevallen, welke vroeger in de Stokstraatbuurt aan de orde van de dag waren, meer voordoen Hij eiste tegen H. H. zes jaar. tegen J. K. vijf .laar, tegen T. M. 3 jaar en tegen A. K. 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediging achtte de poging tot beroving niet bewezen en meende, dat men de verwaarlozing door de overheid van die bepaalde volksbuurt niet ten laste mag laten komen van verdachten. Uitspraak over veertien dagen. Iedere abonné van de Katholieke Illus tratie heeft een kansje de Katholieke Encyclopedie gratis thuis te krijgen; zij vormt namelijk de monumentale hoofd prijs van de prijsvraag „Een dag uit het leven van Jacqueline", welke in dit num mer is opgenomen. Er vallen overigens nog meer dan duizend andere prijzen te winnen. Actueel is de amusante foto reportage over de helpers van Sint Ni- colaas. die door het Sint-Ignatiuscollege te Amsterdam ter beschikking zijn ge steld. omdat hijzelf onmogelijk alle Am sterdamse kinderen die hem verwachten, kan bezoeken. Tot dit terrein behoort ook het artikel van Fred Thomas over de eigenaardige viering van de Sint- Nicolaastijd op het eiland Ameland. Voorts bevat het nummer een levens schets van de Eerbiedwaardige Petrus Donders, met tekeningen verlucht. In een bijdrage over de beroemde militaire academie van West Point, waar alle pro minente Amerikaanse generaals uit de twee wereldoorlogen hun opleiding heb ben ontvangen, wordt de geheel eigen mentaliteit van deze instelling met haar strenge erecode uiteengezet. Aan de huwelijkssluiting van aartshertog Felix van Habsburg en prinses Anne Eugénie van Arenberg is 'n exclusieve K.I-repor- tage gewijd. De karakteristiek van deze week betreft de „Brandende Speer", van de Mau Mau-beweging in Kenya. Jan Cottaar schrijft over een „nieuwe weg' voor de Keuzecommissie. Verder roman, verhalen en vaste rubrieken. De Nederlandse ambassadeur in de Sovjet-Unie, mr. F. C. A. baron van Pal- landt. die ons land twee-en-een-half jaar in Moskou heeft vertegenwoordigd, is Woensdagavond per trein uit Moskou vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3