Actie voor vredescongres van Wenen Bic de Noorman: ©E IHIEflR ©ER HEftULI y I m Vier millioen meer voor tunnel bouw Velsen voor 1953 Opbrengst Rijksmiddelen in Oct. VAN NELLE het Saletmk leidt alleen in Damas-tournooi Nederlaag van Wim v. d. Sluis Algem. Vergadering aanvaardt de Indiase resolutie Jt 1 Ook in Nederland veel propaganda Eén millioen voor herbouw brug over de Maas te Venlo Kruiswoordraadsel Tekort voor ziekenfondsen over 1953 gedekt door reserve NIJB is het eens met gewest Z.-Holland Frankrijk boycott debat over Tunis Mr. Blom regerings commissaris Voor Indonesische aangelegenheden Hogere opbrengst omzetbelasting Nederlandse cineasten onderscheiden Veertien diefstallen en drie inbraken Vijfjarenplan met 4 pet. als premie? DUKEL OP DE TWEEDE PLAATS Faanhof zevende in Ronde van Argentinië (SCBEEPVAARTBERICBTEN Churchill nageroepen in het Lagerhuis DONDERDAG 4 DECEMBER 1952 PAGINA 5 sing kruiswoordraadsel van Dinsdag e+eigen+e PA NEL OB era+l+sfa R+la+ot+t Ambassadeur van India reikt certificaten uit Drie jaar geëist MARKTBERICHTEN Sportflitsen Ook betere representatie Kees Broekman c.s. gaan 27 Dec. naar Hamar Geen Duitsers meer in de Ronde van Argentinië Botwinnik verliest in Russisch kampioenschap van Wenen te succes blijft. Meer 4 dat de actie van het „Vre- in Nederland, om zoveel mo- Vk intellectuele niet-communisten aar het Vredescongres l°kken, niet zonder men algemeen denkt wordt dank zij e intensieve propaganda in ons land nndacht aan dit congres, dat op 12 De- ember begint, geschonken, aldus ver- eetnt het K.N.P, van bevoegde zijde. Reeds geruime tijd wordt door een '•vi'edescomité" waarin vele communis- <-n zitting hebben, een oproep onder het v®derlandse volk verspreid met het handtekeningen en gelden te ver- rnelen voor het Vredescongres der olkeren, dat op 12 December te We- :en wordt gehouden. Een groot aantal v-nstenaars en intellectuelen hebben oproep getekend, waardoor vele "'et-communisten misleid worden om- trent het ware doel van het congres, dat f"enals het vredescongres van 194S te Wroclaw (Polen) er op gericht is om l^opaganda te voeren voor het commu nisme, en een anti-Amerikaanse stem- 1"t«0 te verwekken. Onder de ondertekenaars vindt men namen als van prof. dr. W. F. Wert- £eim, prof. dr. H. J. Pos, prof. dr. J. "resser, L. Boas, dr. W. S. Hugo van Bij K. B. van 26 November 1952 is J6n departemente van Buitenlandse Za ken aangesteld tot regeringscommissa ris voor Indonesische aangelegenheden hir. n. s. Blom. Krachtens een besluit ^an de ministerraad is mr. Blom tevens 0elast met de zorg voor de ambtelijke coördinatie van de behandeling van 'ndonesische aangelegenheden bij de verschillende daarbij betrokken departe menten. In het vorige kabinet-Drees was mr Blom staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Het ambt van regeringscommissaris is hoor de regering destijds ingesteld om Werkzaamheden, waarbij verschillende departementen zijn betrokken, te kun- hen coördineren. Nu, als gevolg van de reorganisatie van het ministerie van Jdniezaken en Overzeese Rijksdelen, de taken van dit departement ten aanzien Jan Indonesië per 1 Januari 1953 wor den overgedragen aan de departemen ten van Buitenlandse Zaken, Binnen landse Zaken, O, K. en W„ Financiën ®n Economische Zaken, wordt het de taak van de nieuwe regeringscommis saris mr. Blom. alle werkzaamheden, die op deze departementen betrekking hebben op Indonesische aangelegenhe den, te coördineren. Dalen. prof. M. Minnaert, Marcus Bak ker en vele anderen, die bekend zijn om hun communistische sympathieën. Deze actie gaat uit van de communis tische Nederlandse Vredesraad. een fi liaal van de Wereldvredesraad, waar van de communistische geleerde prof. Joliot Curie voorzitter is. Voor deze ac tie wordt in communistische bladen, dus onder de aanhangers der communisten, zeer veel propaganda gemaakt. De propaganda daarbuiten blijft tot zeer bepaalde kringen beperkt en krijgt dus geen massaal karakter. De aanhan gers worden n.l. juist bezocht in de kringen der intellectuele burgerij en intellectuele jongeren, omdat men uit gaat van de gedachte, dat de massa van zelf zal volgen als men het leidingge vend intellect eenmaal achter zien heeft. Zoals telkens, heeft ook nu de juiste doelstellingen van het vredesstreven dèr Sovjet Unie zorgvuldig weten te ver bergen. De bescherming van het kind. de medische verzorging der bevolking, het behoud van de vrede, immers, pun ten, die op het program staan, vormen zulk een soort idealen en zijn dermate vaag omschreven, dat communisten en niet-communisten er gemakkelijk voor kunnen gevoelen. 27. De koning neemt Allan en Erwin mee naar de vertrekken van vrouwe Winonah. Zij zal hem wel op zijn gemak stellen! denkt hijen het zal Winonah waarschijnlijk gemakkelijker vallen hem wat meer mededeelzaam te maken. „Dit is mijn vriendmoeder!" zegt Erwin opgetogen. „Ik heb hem in het bos gevonden V' Ietwat bevreemd neemt Winonah de onverwachte bezoeker op. Te oordelen naar zijn grovesimpele kleding zou deze jongeling een landarbeider kunnen zijn of een kolenbrander, doch er zijn trekken in zijn gelaat, die op iets geheel anders duiden. „Deze jonge vreemdeling denkt enige tijd bij ons te blijven," valt de Noorman in. „Hij... eh heeft dunkt mij rust nodig!!" Winonah ontmoet zijn blik en zij begrijpt onmiddellijk de bedoeling. „Gij zijt bij Erwin in de smaak gevallen," zegt zij met een ongedwongen glimlach. „Ge hebt zeker een lange tocht moeten maken om ons een bezoek te brengen?" De knaap ziet haar aan en voor het eerst ontspant zich zijn houding. Hij knikt Winondh toe. „Ik kom van heel ver!!" mompelt hij. Deze vriendelijke vrouw brengt hem in verwarring. Het is net of deze donkere ogen in zijn binnenste kunnen zien... Zij doet hem denken aan zijn moederaan het afscheid thuis „Ik ben een Heruli!" laat hij er dan plotseling op volgen. Er valt even een stilte. Pum-Pum gluurt ademloos van de een naar de ander. De kleine man weet niet wat het is, een Heruli. maar te oordelen naar de verbaasde blikken die zijn meester en zijn meesteres wisselen, moet het beslist wel iets heel ergs zijn Erwin's heldere stem verbreekt de spanning. „Mag ik hem nu meenemen, vader? Ik wil met Allan gaan spelen!" „Het is goed!" knikt Eric. Opgetogen rent de jongen naar de deur.. AUan kijkt nog eens aarzelend naar de koningin. Dan wendt hij zich om en terwijl Eric en Winonah hem zwijgend nakijken, volgt de Heruli langzaam zijn nieuwe speelmakker. „Een Heruli!" zegt de Noorman nadenkend. „Ik zou wel eens willen weten, hoe hij hier gekomen is „Het is vreemd!" zegt Winonah. „Er is iets met die jongen!" En terwijl ze Eric ernstig aanziet, laat ze er langzaam op volgen: „Ik heb het gevoel dat we hem hier moeten houden Advertentie In een nota van wijzigingen op de begroting van Verkeer en Waterstaat vraagt minister Algera een verhoging van bijna vijf eh twintig millioen. Vier millioen daarvan is bestemd voor de tunnelbouw te Velsen, waardoor de reeds uitgetrokken acht millioen wor den verhoogd tot twaalf millioen. Bij het opmaken der begroting was ge meend, dat verwerking van een groter bedrag dan acht millioen niet uitvoer baar zou zijn. Thans is gebleken, dat de tunnelbouw wat bespoedigd zal kunnen worden, waarvoor de hogere uitgave vereist is. De minister vraagt voorts o.a. één millioen voor herbouw van de brug over de Maas te Venlo, twee millioen om kanalisatie van de Neder-Rijn en Lek, 3.4 millioen voor de aanleg van de rijksweg MpenburgBurgerveen en ƒ700.000 voor verbetering van de ver keersverbinding over het Noordzee kanaal bij Velsen. In zijn Memorie van Antwoord zegt de minister o.a. dat het in het voor nemen ligt op korte termijn met de ver nieuwing vah de Moerdijkbrug te be ginnen. De terugbetaling van de amorti- satiebewijzen door de K.L.M. aan Blijkens een toelichting van het mi nisterie van Financiën op de stand van 5 Rijks middelen beliep het in October °Pgelegde bedrag uit hoofde van de ge- zarnenlijke kohierbelastingen 250.4 Jhln., tegenover in de voorgaande maand f 230.6 min. Be ontvangsten uit hoofde van de gezamenlijke kohierbelastingen beliepen 'h October 220.3 min. Daar hiertegen over aanslagen werden opgelegd tot een "edrag van 250-4 min., steeg het nog 11 te vorderen bedrag met ,f 30.1 min. l°t 1.323.4 min. 'Van het in de afgelopen maand ont vangen bedrag werd 2.6 millioen vol kan door inlevering van investerings- ?h beleggingscertificaten en 0.2 mil joen met belastingcertificaten. De opbrengst van de gezamenlijke G'et-kohierbelastingen beliep in Octo ber 333.0 min. De opbrengst van de loonbelasting Geliep 78.9 min. en lag daarmee op hieuw vrij aanzienlijk boven de ont vangsten in Januari en April j.l- ten bedrage van resp. 69-7 en 59.5 min. Bet uit hoofde van de yerevemngshef- Advertentie Winterhanden ri> /\f Wintervoeten I I III Win teroren 1 V1VV/AJ Horizontaal: 1. vogel; 4. wapen; 8. de °Udste (afk.); 10. van de wind gekeerde *lJde; 11. voorzetsel; 13. koortsaanval; J®- de onbekende (afk.); 17. spoedig; eenheid van electr. weerstand; 20. i°ri 21. open land; 22: leidsman; 23. per- "Qonlijk voornaamwoord; 24. sleepnet; horizon; 27. onder andere (afk.); 28. °'eraad; 30. persoonlijk voornaamwoord; momenteel; 32. gereed; 34. hoogmoed; 35, oogziekte. Verticaal: 1. plaats in Noord-Holland; Spil; 3. papegaai; 5. voegwoord; 6. -Oorzetsel; 7. plaats in Noord-Holland; Plaats in Noord-Holland; 12. strijd- 14. handelsgenoot (afk.); 15. titel *afk.); 16. vereist wordend; 18. voeg- 2-°ord; 20. niet harde klap; 24. loswal; hoot; 28. groeve; 29. lang, smal, dun h uk hout; 31. windstreek (afk.)33. PURMEREND ABBENES P UT SI T rijm l lor AL EED ME. H R E V U E 4- I W X E R I N GEN fing geïnde bedrag ad 30.8 min. kan daarentegen vrij normaal worden ge noemd. De opbrengst van de omzetbelasting herstelde zich enigermate van de lage ontvangsten in de voorgaande maanden van dit jaar. Het in October ontvangen bedrag beliep n.l. 119.0 min. De ontvangsten aan invoerrechten ad 331 min. zijn de hoogste van dit jaar. In de voorgaande negen maanden van 1952 werd gemiddeld 29.5 min- per maand geïnd. Ook de opbrengst van de accijns op gedistilleerd ten bedrage van 10.3 min., lag op een hoger niveau dan in de voorgaande maanden van dit jaar, o.m. tengevolge van het vervallen van vijf crediet-termijnen. Daarentegen ver toonden de ontvangsten uit hoofde van de accijns op tabak een terugval van 29.3 min. in September tot 25.3 min. in October. De opbrengst van de accijns op suiker daalde eveneens en wel van 10-7 min. in de voorgaande maand, toen vijf crediettermijnen ve-vielen, tot 7.6 min. in de afgelopen maand. Na de vrij hoge ontvangsten in de voorgaande maand ten bedrage van 7.6 min., werd in October uit hoofde van de bijzondere heffingen sléchts 3.5 min. geïnd. Het. in totaal ontvan gen bedrag is daarmee gekomen op 2.961.3 min. In tegenwoordigheid van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen,- mr. J M. L Th. Cals, heeft de ambassadeur van India, de heer B. N. Chakravarty, Woensdagmiddag in de Indiase ambassade te Den Haag aan vier Nederlandse cineas ten het certificaat van verdienste uitge- reikt Dit werd gegeven voor de door hen ver vaardigde documentaire films, waarmee zij hebben deelgenomen aan het filmfestival, dat op 24 Januari 1952 te Bombay werd geopend. In zijn rede heeft de ambassadeur her innerd aan dit filmfestival, waaraan door 23 landen werd deelgenomen en waarbij 59 speelfilms en 96 documentaire films in 13 talen werden vertoond, in de vier grote steden van India. Bombay, Madras, Cal cutta en Delhi. Het feit, dat aan he vijf documentaire films van Nederlanders het certificaat van verdienste werd toegekend spreekt wel voor het Nederlandse vak manschap, aldus de ambassadeur. De cineasten zijn Max de Haas voor zijn films „Markerage" en „Mensen en micro ben"; Bert Haanstra met „Nederlandse beeldhouwkunst in de late middeleeuwen", Herman van der Horst met „Der zee ont rukt" en Charles van der Linden met „te rug naar het eiland". Voor de Leeuwarder Rechtbank ver scheen Woensdag de 30-jarige timmerman J. V. uit Leeuwarden, die 14 diefstallen en drie inbrakén in Friesland en Groningen pleegde en daarbij o.a. een bromfiets, twee rijwielen, twee radiotoestellen, een groot aantal kledingstukken en andere textiel en een geldbedrag buit maakte. De officier van justitie, die de indruk had dat de man nog meer diefstallen had gepleegd, eiste drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak over veertien dagen VEILING POELDIJK. 3 December. To maten A 2.60—6.10, B 3.70, C 3.50 per bak van 12i/2 kg. Druiven: Alicante (geen ex port) 8292, Frankenthaler 1.45—1.90, Ap pelen 13, Peren 10, Andijvie 51—62, Boe renkool 912, groene kool 814, Spruiten 4054, witlof 45, prei A 1619, idem B 1113. breekpeen 9—9(4, Schorseneren A 5256, idem B 29—30, alles per kg. Knol selderij A 17, B 9(4 per stuk, Selderij 4.75 7.50, Peterselie 7.509.alles per 100 b. KAASMARKT WOERDEN, 3 Dèc. Aan voer: 55 partijen. Prijzen: le soort f 2.40— 2.44, 2e soort f 3.37—2.39. zware f 2.48. Han del matig. het Rijk verloopt op bijzonder ver heugende wijze. Hoewej volgens de gestélde voorwaarden de K.L.M. tot 1965 gelegenheid heeft tot terug betaling van het op deze wijze ver strekte bedrag ad 10.000.000 werd reeds uit de winst over het jaar 1951 f5.000.000.afgelost. De mi nister heeft de verwachting dat de terugbetaling van de resterende amortisatiebewijzen in het volgende jaar zal kunnen geschieden. De 420 aanvragen voor geregelde diensten, welke de N.V. ATO van Gend en Loos heeft ingediend, zijn op de ge bruikelijke wijze m behandeling geno men. De rijkshoofdinspecteur van het verkeer te Utrecht heeft medio Novem ber zijn beslissingen op 101 van deze aanvragen bekend gemaakt aan aan vraagster en aan het georganiseerde beroepsgoederenvervoer. De overige aanvragen zijn nog in behandeling. Wanneer op deze aanvragen is beslist, hetgeen in de eerste helft van het ko mende jaar het geval zal zijn, zullen de vergunningen van de N.V. ATO van Gend en Loos worden vervangen door vergunningen, welke een verbod in houden tot het uitoefenen van gere gelde diensten, voorzover die haar niet uitdrukkelijk zijn toegestaan. De ver gunningen, aan deze N.V. verleend, zullen dan niet alleen naar de vorm, maar ook naar de inhoud gelijk zijn aan die, welke de particuliere onderne mers bezitten. Het ligt in het voornemen te bevor deren, dat bij de eerstvolgende wijzi ging van het wegenverkeersreglement wordt voorgeschreven, dat 1 Januari 1956 alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen met twee achterlichten moeten zijn uitgerust. Het aanbrengen van richtingaanwij zers aan trams dient met het oog op de daaraan verbonden werkzaamheden en kosten geleidelijk 'te geschieden. Minister Algera wil bepalen, dat 1 Ja nuari 1958 trams van richtingaanwijzers moeten zijn voorzien. Alle motorrijtuigen in Nederland zullen 1 Januari 1954 met koplampen van een goed te keuren type en op 1 Ja nuari 1955 met koplampen, voorzien van een rijkskeurmerk, moeten zijn uitge rust. De mening van de regering, dat naast Schiphol een tweede burgerluchthaven voor geregeld commercieel luchtver voer in het Westen des lands voors hands niet was verantwoord, is nog ongewijzigd. Wel werd aan vliegveld Ypenburg N.V. medegedeeld, dat er in principe géén bezwaar bestond tegen het verlenen van toestemming tot de aanleg van een verharde, baan van 1280 m. lengte, waarop voorlopig ook onge regeld commercieel burgerluchtverkeer zou kunnen worden toegelaten. De minister van Oorlog gaat na de mogelijkheid de eventueel op Ypenburg aan te leggen verharde baan van 1280 m. te verlengen tot 2300 m. en bo vendien de nodige rijbanen, opstelplat formen enz. aan te leggen. Hoewel het vliegveld Ypenburg een burgerlucht- vaarthaven zal blijven en de bij het doorgaan der plannen op Ypenburg te stationneren militaire eenheden slechts als medegebruikers van dat terrein zullen optreden, zal naar het zich laat aanzien een deel van de bureerlucht- vaartactiviteiten. welke zich thans op Ypenburg afspelen, met name de vlieg- opleiding, elders dienen te worden on dergebracht. In de halve finales damesdubbelspel van de tenniskampioenschappen van Victoria hebben Maureen Connolly en Julie Sampson met 62,6—4 gewonnen van het Australische paar mevr. A. Thiele—Helen Angwin. Bij de heren hebben SedgmanMc. Gregor gewon nen van Quisst en Brown (Austr.) 61, 6—3, 6—2. De bekende Finse international Ryt- koenen, die in 31 landenwedstrijden is uitgekomen als midvoor of als binnen- speler, is te Parijs gearriveerd op door reis naar Toulouse. Hij zal deel uitma ken van de ploeg van Toulousê F. C., een club uit de tweede divisie. Zoals bericht, is de premie van de verplichte ziekenfondsverzekering voor het volgend jaar op 4 pCt. vastgesteld. Aldus luidde het advies van de S.E.R. aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De Ziekenfondsraad heeft de ont vangsten en uitgaven van de verplichte Ziekenfondsverzekering voor 1953 be groot op resp. f 207 min. (waarvan 190 min. premie-ontvangsten) en f 231.5 min. Hieruit resulteert dus een tekort van f 24.5 min. Ter dekking van dit te kort heeft de Ziekenfondsraad voorge steld de premie te verhogen van het be staande peil van 3.8 pCt. tot 4.2 pCt waardoor het tekort'vrijwel geheel zou zijn gedekt. De commissie van de S.E.R. heeft een ander standpunt ingenomen. Zij stelt voorop, dat de algemene conjuncturele situatie, waarin Nederland zich bevindt, het wenselijk maakt de lasten, welke op het bedrijfsleven drukken, zoveel mogelijk te beperken. Gezien de om vang van het aanwezige reservefonds (per ultimo 1952 circa f 120 tot f 130 min.) meent zij, dat een belangrijk deei van het verwachte tekort voor 1953 uit dit reservefonds kan worden gedekt. De commissie stelt daarom voor met de premieverhoging niet verder te gaan dan tot 4 pCt. en het dan nog resteren de tekort (circa f 15 min.) te dekken uit het reservefonds. De commissie van de S. E. R. be tuigt haar Instemming met het voorstel van de Ziekenfondsraad, voor de finan ciering van de verplichte ziekenfonds verzekering een vijfjarenplan te aan vaarden. Op deze wijze kan een zekere stabiliteit worden verkregen, welke het mogelijk zal maken een diepgaand en systematisch onderzoek in te stellen naar de fundamentele vraagstukken van het ziekenfondswezen. Het is daarby de bedoeling het per verzekerde uit te geven bedrag gedu rende vijf jaar in beginsel te fixeren op f 4144 (voor 1953 in totaal 230 millioen) In tegenstelling tot de Ziekenfonds raad is de commissie van de S. E. R. van mening, dat dit vijfjarenplan in elk geval vöor de eerstkomende ja ren kan worden uitgevoerd op basis van een premie van 4 pet. Daarbij wordt verondersteld, dat, naarmate de reorganisatie-maatregelen hun uitwerking zullen doen gevoelen, er meer ruimte in de financiering zal ontstaan, waardoor op de duur de in tering van het reservefonds zal vermin deren. Mocht evenwel blijken, dat niet temin de intering van het reservefonds in een te snel tempo plaats vindt, dan is de commissie van de S. E. R. van me ning, dat het vraagstuk van de hoog te der premie opnieuw aan de orde dient te worden gesteld. (Van onze dammedewerker) De belangstelling in de vierde ronde van het „Damas"-damtoumooi ging hoofdzakelijk uit naar twee partijen. Want de leiders Saletnik en Van der Sluis moesten respectievelijk tegen Bon- nard en DukeL Geen gemakkelijke op gave dus voor -de beide koplopers. En daarnaast zaten Gordijn en Wim de Jong ai uit te kienen, hoe. de ranglijst zou worden, wanneer één van hen zou zege vieren. Om maar niet te spreken van de „berekeningen", die nullenkoningen als Den Hartogh en Laros becijferden. Zo kenmerkte deze vierde ronde zich door het afwegen van de kansen. Maar dammen is een vrij onbereken baar spel en menige „geheide wedden schap ging door onderstaande uitslage voor diverse bookmakers een verlies post worden: F. GordijnW. de Jong 2—0. H. Noome—B, W. den Hartogh 1—1, B. Dukel—Wim van der Sluis 2—0, M. Saletnik—M. Bonnard 2—0 E. FaneUi H. Laros 02 en R. Fankhauser H. J Berk 20. Na zijn onverwachte, maar vólkomen regelmatige nederlaag tegen Fankhauser speelde de Hagenaar Gordijn gisteravond heel wat beter. Toch had Wim de Jong aanvankelijk hetzelfde goete v°orne- men. In eèn klassieke stelling liet hij echter een eenvoudige ruilcombinatie toe, waardoor een schijf „op de toent kwam te staan. Gordijn omhulde het grieperige schijfje met liefde en staarde inmiddels oogluikend naar het score- bord. Maar Haarlemse Wim bood nog verwoede tegenstand. Het mocht echtei niet meer baten en Gordijn won dan ook beslist. Leider Saletnik trok veteraan Bonnaid stevig aan zijn jasje in een 34—29 ope- ning. Naderhand omknelde hij tevens het zwarte centrum. Onvervaard trok hij „hogerop", zodat de Fransman naar uitwegen moest gaan zoeken. Bij net consolideren van een zwakke voorpost verraste de Italiaan hem met een keu rige damzet. Het afspel bezorgde hem geen hindernissen, zodat Saletnik stevig de kop nam. De andere koploper in dit internatio nale damgevecht. de Amsterdammei Van der Sluis, had heel wat moeilijker besognes. Want de IJmuidenaar Dukei stond slechts één punt achter en voelde niets voor een nederlaag. Na een kias- siek middenspel liet hij zich aan de korte vleugel opsluiten. Na verbrelung daarvan keerden tevens de kansen. Een zetje deed Van der Sluis beschaamd een nul melden. Intussen deden de Stichtse voorvech ters Noome en Den Hartogh elkaar voor lopig stichtelijk geen kwaad. Dat hiel- In een algemene vergadering van de Nederlandse IJsvereniging Bond, heeft men zijn standpunt bepaald ten aan zien van de situatie, geschapen in de KNSB na de jongste reglemenlswijzi- De voorzitter van de N.IJ.B.. mr, S. H. Muntz. schetste de situatie als volgt: de lange ijsbaanclubs zijn destijds uit getreden. omdat men de organisatie van de langebaansport via de gewesten van de KNSB onjuist en onpractisch achtte, verder omdat de invloed van de lange baanijsclubs cp de gang van zaken on voldoende was co tenslotte omdat men zich niet accoord kon verklaren met de representatie, zoals die door het be stuur van de KNSB ton aanzien' van de internationale lange baanspoit geschied de. Spr. was van mening, dat door de reglementswijziging in de KNSB ten aanzien van de lange baansport aan verschillende wensen van de uitgetre den ijsclubs was voldaan, al bleek de KNSB aan het laatste punt, een andere wijze van representatie in het buiten land, niet tegemoet te zijn gekomen. Spr. betreurde het, dat de schaatsen- sport in Nederland zo langzamerhand in twee kampen is verdeeld. Met klem betoogde mr. Muntz. dat er van een tegenstelling tussen N.IJ.B. en de N.V. B.H.S, geen sprake was. Mr. S. J. W. Nyhoff (IJsver. Gro ningen) hield een uitvoerig betoog, waarin hij tot voorzichtigheid maande. Elk voorstel, afkomstig van de zijde van de lange baanclubs, zal in de alge mene vergadering van de KNSB wor den overstemd door de massa ijsclubjes uit Friesland en Groningen, welke niets met de lange baansport te maken heb ben. Spr. zou gaarne de eenheid willen herstellen, maar meende, dat hiervoor enkele voorwaarden moesten worden gesteld. In de eerste plaats achtte hij een duidelijke taakomschrijving van de technische commissie lange baan van de KNSB. zoals dat inderdaad door het gewest Zuid-Holland en de N.V.B.H.S. was voorgesteld noodzakelijk. Verder gaf hij de wens te kennen, dat de voor zitter van deze commissie de represen tatie van de K.N.S.B. bij wedstrijden in het buitenland moest waarnemen. Hij noemde de financiële situatie van de K.N.S.B. een failliete inboedel. Tenslot te stélde mr. Nyhoff voor om het con tact tussen de grote ijsclubs in de toe komst te bewaren en dat dus de N.IJ.B ook na een eventuele terugkeer van de ijsclubs, zou moeten blijven bestaan. den zij lang vol. Zo lang zelfs, dat het einde met remise kwam. Monsieur Fankhauser had de smaak der overwinningen blijkbaar te pakken. Dat uitte hij door herhaaldelijk aan de verslaggevers te berichten, dat hij zo goed ging. Nu waS het een feit. dat Berk hem aanvankelijk ook aardige verge zichten verschafte. Zelfs' in een volko men remise-achtig eindspel kwam de winst nog als een schoon droombeeld. Tenslotte trok Fanelli al knikkend tegen Laros het centrum in. Maar de IJmuidenaar was juist vanavond goed op dreef. Al combinerend sleepte hij de twee punten tenslotte in de wacht. De volgorde van de deelnemers werd zodoende: Saletnik 8 punten, Dukel i punten, Gordijn en Van der Sluis 6 pun ten, Noome, De Jong en Fankhauser 4 punten, Berk. Bonnard. Fanelli en Laros 2 punten, Den Hartogh 1 punt. Tenslotte volgt hier nog de verrassen de nederlaag van Wim van der Sluis in extenso: B. Dukel (wit)—W. F. van der Sluis (zwart). 1. 32-28. 18-23; 2. 38-32, 20—24; 3. 31-27, 17-21; 4. 37-31, 21-26; 5. 43-38. 26x37: 6. 42x31. 11-17: 7. 34-30, 14-20; 8. 49-43. 10-14; 9. 47-42. 6-11; 10. 41-37. 12-18; 11. 39-34. 20-25; 12. 46-41, 7-12; 13. 27-22. 18x27; 14. 31x22. 12-18; 15 44-39. 18x27; 16 32x12, 8x17; 17. 28-22. 17x28; 18. 33x22. 13-18; 19. 22x13, 9x18: 20 39-33. 4-9; 21. 37-32. 2-8; 22. 50-44, 8-13; 23 33-29, 24x33; 24. 38x29. 1-7; 25. 43-39. 7-12; 26. 30-24. 19x30; 27. 35x24, 14-20. 28. 48-43. 9-14; 29. 32-28, 23x32; 30. 34-30. 25x23; 31. 42-37 en zwart gaf op. t)e zevende etappe van de Ronde van Argentinië van Mendoza naar San Luis (260 km.) is gewonnen door de Frans man Charles Coste in 7 uur 1 min. en 30 seconden. Tweede werd de Italiaan Grosso in dezelfde tijd als de winnaar. Derde, en vierde werden resp. de Ar gentijn Muleiro en de Belg Ockers met 36 seconden achterstand. Zij wonnen de sprint van een groep van vijftien ren ners van wie Faanhof als zevende arri veerde. In deze groep zat ook Gerrit Voorting, die als veertiende eindigde. Van Steenbergen heeft nog steeds de lei ding in het algemeen klassement, met op de tweede plaats zijn landgenoot Ockers. Op Zaterdag 27 December vertrekt de KNSB-kernploeg naar Noorwegen om te Hamar de ijstraining voor het aanstaande seizoen voort te zetten. Hoe grcot de ploeg zal worden en welke rijders er deel van zullen uitmaken., zal t.z.t. worden vastgesteld. Verder zal een groep rijders, behorend tot de NVBHS reeds op 22 December naar Hamar ver trekken, eveneens met de bedoeling de conditietraining te doen vervangen door de ijstraining. De Amersfoortse ijsvereniging heeft bet plan opgevat voor het vertrek van de schaatsploeg naar Hamar. ijs en we der dienende, wedstrijden op haar baan uit te schrijven over 500 en 1500 meter, waaraan wordt toegevoegd een afval race. Naar wij voorts vernemen is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat deze wedstrijden per televisie worden uitge zonden. Naar uit Mendoza wordt gemeld, heb ben behalve de wereldkampioen op de weg Muller, ook de Duitsers Weimer en Hörmann de strijd in de ronde van Argentinië gestaakt Zoals bekend, vormden de Duitsers een ploeg met de Nederlandse renners Faanhof en Voor ting. De Fransman Remy is eveneens naar Buenos Aires teruggekeerd. Hij is volkomen uitgeput. AAGTEKERK 4 te Colombo. ABBEDIJK 3 te Rotterdam. AGAMEMNON 4 te Aruba. AGATHA 4 te Tj. Priok. ALAMAK 6 te Rotterdam. ALCYONE p. 4 Gibraltar n. Calcutta. ALETTA 3 te Fladju. ALIOTH 4 n. Porto Alegre ALPHERAT p. 4 Kp. St. Vincent n. R d. AMSTELKROON 3 n. Cheribon. AMSTELVAART p. 4 Kaap Verde n. Tat AMSTELVEEN p. 3 Kp. Bon n. Nederl. ANNENKERK p. 4 Gibralt. n. Genua. ARENDSDIJK 3 naar Rotterdam. ARGOS p. 4 Kp. Bon n. A'dam. ARMILLA 2 naar Lienchien. ATLAS 4 te Lissabon. BAARN 3 n. Cristobal. BACCHUS 3 naar Paramaribo. BENNEKOM 3 te Antwerpen. BINTANG 3 van B. Papan n. Tj. Priok. BLITAR 3 van P. Kembla n. Brisbane. BOISSEVAIN p. 3 Madagaskar n- Maur. BORNEO 4 te Port Said BOSCHFONTEIN 3 van Zanzibar n. Aden. BRITSUM 5 te Narvik. CALTEX LEIDEN p. 3 Kreta n. Sidon. CALTEX PERNIS p 3 Gibraltar n. Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 3 Algiers n. R d. CHAMA 3 van Port Said n. Menaelahm. CLAVELLA 4 n. Singapore. CONGOSTROOM 4 n. Dakar. COTTICA 3 van Trinid. n. Plymouth. DELFLAND p. 4 Abrolhos n. Rio de Jan. DIEMERDIJK 4 te Cristobal. DOMBUHGH 3 te Rouaan. DOURO 3 naar Hamburg. DRACO 4 te Rotterdam DRENTE 3 n. New Orleans EENDRACHT 4 te Rotterdam. ENA p. 4 Luzon n. Kobe. ESSO AMSTERDAM 9 te Rotterdam. PAIR SEA p. 3 Ouessant n. Australië. FRIESLAND 4 Golf v. Bisc. n. R'dam. GAASTERKERK 4 n, Mombassa. GAROET p. 4 Kaap del Armi n. Djakarta. GROOTE BEER p. 3 Kp. Blanco. HATHOR p. 4 Finisterre n R dam. HECUBA 3 te Port of Spain. HELENA 3 naar Tampa. HERMES 4 te P. au Prince. HERSIL1A 4 te Cartagena. HESTIA 4 te Punental. ILIAS 4 te Genua. JUPITER p. 3 Bizerta n. A'dam. KOTA AGOENG 3 v. Padang n. Belawan. LAERTES 4 te Swansea. LARENBERG p. 4 Gibraltar n. Savona. LAURENSKERK 4 te Madras. LAWAK 3 naar Manilla. LEKHAVEN 4 te %st Londen. LEOPOLDSKERK p.NS Lissabon n. Basrah. LINDEKERK 4 n. Basrah. LOENERKERK p. 3 Daedalus n. Aden. LOMBOK 4 te Bombay, LUTTERKERK 4 te Londen. MAAS 4 te Venetië. MADOEftA 4 te Surabaja. MAETSUYCKER p. 3 Madoera n. Frem. MANTO p. 4 Burlins n. A'dam. MENTOR 3 naar Hamburg. MITZA 3 n. Singapore. MU1DERKERK 4 te Barcelona. MYONIA p 3 Gibraltar. NIGERSTROOM 4 te Pointe Noire. ORANJESTAD 3 n. La Guaira. ORION p 4 Ouessant n. Tunis. OVERIJSEL 4 te Suez PRINS FEED. WILLEM 3 te Burriana. PR. WILLEM IV 3 te Rotterdam. PR WILL v. ORANJE p. 2 St. Pierre n. Rotterdam. RADJA 3 naar Madras. RITA 3 naar Bangkok RIJNKERK 3 n. Calcutta. SAMARINDA 2 n San Pedro. SARPEDON 3 n. Santa Maria. SCHIE 4 te Tanger. SCHIEDIJK 2 te Port Swettenham. SIBAJAK 3 naar Suez. SLOTERDIJK 4 te Houston. STAD ALKMAAR p. 3 Bergen n. R'dam. ST. DORDRECHT 3 n. Vlaardingen. STAD MAASSLUIS 4 te Lulea. TABINTA 3 naar Safaga. TARAKAN p. 3 Kreta n. Marseille. TERNATE p. 2 Minikoi n. Pt. Said. TIBERIUS p. 3 Kp. Cruz n. Curacao. TITUS 2 te Beyrouth. TJIBANTJET 3 te Lorenzo Marques. TJILAWAK p. 3 Poeloe Laut n. Tj. Priok. TJIWANGI 2 n Singapore. TOMORI 2 te Penang TROMPENBERG 3 naar Hamburg. WATERLAND 4 te Bahia WATERMAN 3 te Suez WELTEVREDEN 5 n. R'dam. In de vierde ronde van het toumooi om het schaakkampioenschap van Sov jet-Rusland heeft de wereldkampioen Botwinnik van de jeugdige grootmees ter Taimanov verloren. Zoals bekend deelde Taimonov in de eindstand van het internationale toumooi, dat enekle maanden geleden te Stockholm is ge houden, de tweede en derde plaats met Petrosyan. zonder een partij te hebben verloren. Ook Keres leed een onver wachte nederlaag tegen Geiler. Na de vierde ronde luidt de stand in de kopgroep: 1, 2 en 3 Geiler. Tolush en Boleslavsky ieder 3 pnt.; 4. 5 en 6 Bot winnik, Taimanov en Suetin ieder 2% pnt.; 7 en 8 Moiseyev en Ilivitsky ieder 2 pnt. plus een afgebr. partij. In het Britse Lagerhuis is het gister avond tot een rumoerig debat gekomen, toen de vroegere minister van Defen sie, Shinwell, aan Churchill verzocht om een verklaring, waarom thans na zes maanden nog geen uiteenzetting was gekomen over het uitblijven van de be noeming van een opperbevelhebber van de N.A.T.O. in de Middellandse Zee. Churchill antwoordde daarop: „Ik moet mijnheer Shinwell waarschuwen, dat het" mogelijk niet* zo ongelukkig voor dit land zal lopen, als hij zonder twijfel wel wenst." De laatste woorden werden beant woord met luide kreten én ge.iouw van de zijde der Labour-banken. Men riep: „Trek u terug." Toen Churchill later de zaal verliet werd hij nageroepen, een ongewone gang van zaken in het Lagerhuis. Der tig Labour-afgevaardigden hebben daar op een motie ingediend, waarin Chur chill er van beschuldigd wordt Shin well onwaardige, on patriottische motie ven toe te dichten. De premier wordt verzocht zjjn woorden zonder voorbe houd in te trekken. Volgens de proce dure behoeft deze motie niet behandeld te worden. Men is dan ook van mening, dat de regering er niet verder op in zal gaan. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren met 53 stemmen te gen vjjf van de Sovjetlanden en met onthouding van nationalistisch China de Indiase resolutie tot regeling van het Koreaanse krijgsgevangengeschil aanvaard. Tevoren had de Indiase afge vaardigde Menon een amendement in gediend, waarin werd betoogd, dat de resolutie moest leiden tot een wapen stilstand op Korea. Dit om enigszins te gemoet te komen aan de communisti sche eisen. De Russische afgevaardigde Vishynski verklaarde, dat het mandement niet ver genoeg ging en dat de resolutie de strijd eerder verlengen zou dan bekor ten. Zes Russische amendementen zijn met grote meerderheid van stemmen verworpen. De Sovjet-amendementen beoogden de Indiase resolutie om te zetten in het reeds verworven Russi sche plan voor een beëindiging der vij andelijkheden in Korea. Lester Pearson, de Canadeese Mi nister van Buitenlandse Zaken, die voorzitter is van de Algemene Ver gadering. zal de voorwaarden van het Indiase voorstel thans ter kennis brengen van de Noord-Koreaanse en Chinees-communistische regeringen. Hij zal deze regeringen verzoeken hierop, voor het beëindigen van de huidige zitting der Algemene Verga dering, commentaar te willen geven. ne Algemene Vergadering heeft haar voorzitter opgedragen haar „op het eerste, daartoe geëigende tijdstip", verslag uit te brengen van het resul taat van zijn stappen. Vandaag zal de Algemene Vergade ring de Tunesische kwestie behandelen. Indonesië zal een Aziatisch-Arabische resolutie indienen, waarin de instelling van een commissie van goede diensten wordt aanbevolen en waarin bij de Franse autoriteiten wordt aangedrongen op herstel der burgerlijke vrijheden in Tunis. Frankrijk zal uit protest de bij eenkomsten niet bijwonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5