K. V.P.-politiek in perspectief Verrassend besluit in West-Duitse Bondsdag BEHANDELING VERDRAGEN PLOTSELING UITGESTELD Prins Bernhard terug van Amerikaanse reis b St. Nicolaas in St. Nicolaas Elf Nederlandse Sint-burgemeesters vragen méér bouwvolume Tussen neus en lippen d handg Na een reis van ruim vijf weken Nieuwe Russische vliegtuig-typen Uitspraak van Staatsgerechtshof over de grondwettelijkheid wordt afgewacht Italiaanse Kamer leden emeen Lie ontslaat seven Am. ambtenaren weer Brieven Tot hoofd en hart J VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25550 Zoon van Dulles is Jezuïet geworden Moedervliegtuig met twee jagers Twee Hilversummers omgekomen Ongeluk bij Aalsmeer Malakka krijgt eigen leger van 250.000 man Parijs over de gang van zaken teleurgesteld Na ultimatum J Teddy gevoerde Wind-jackets j Hartelijke begroetingen Surpri rises over en weer naar St. Nicolaas Intrekking van bankbiljet van f 25. IV O BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 5998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. V/nd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Er zi.in tekenen, dat de K.V.P. bezig is zich te herstellen van de slag, die haar bij de Kamer-verkiezingen in Juni j.l. werd toegebracht. Weliswaar gaat zij aan de ene kant nog, aarzelend Ie werk men volge haar capriolen om het vraagstuk van de noodzaak der po litieke eenheid onder te brengen bij een tot objectieve beoordeling geschikte in stantie aan de andere kant geeft zij echter eindelijk blijk van openhartige zelfcritiek, getuige de woorden van de voorzitter der partij, de heer Andriessen. op de jongste bijeenkomst te Utrecht van de zogenaamde werkgroepen. Men kan Zich slechts verheugen over een derge lijk gewetensonderzoek. Een juiste ana lyse van het politieke beleid in het ver leden kan fouten blootleggen en wellicht voorkomen, dat ze nogmaals gemaakt tvorden; organisatorische feilen van de Partij zelf kunnen gecorrigeerd worden. Maar vóór alles blijft het belangrijkste Zoals De Tijd reeds dezer dagen schreef, de katholieke daad van de fractie Het is niet zo eenvoudig de grens precies af te bakenen tussen partij en fractie, hoewel over de.verhouding tussen beide en beider competentie en zelfstandigheid reeds veel geschreven is. De vergelij king is misschien wat boud, maar wij zien de partij en haar kiezers in zekere zin als de rederij, die wel het schip char tert, in de vaart brengt en het reisdoel bepaalt van het schip, maar de fractie is het schip, dat volle zee kiest en welks kapitein en bemanning telkens de koers hioeten bepalen en de stormen moeten doorstaan om het schip in de veilige ha- Ven zijner bestemming te brengen. De ogen van alle belangstellenden zijn dan ook veel meer gericht op het schip, zijn kapitein en bemanning dan op de rede rij. De kiezers volgen nauwlettend hoe het schip reilt en zeilt. Z ij n koers is de maatstaf, waarnaar de p a r t ij beoor deeld wordt. De Katholieke Volkspartij begint thans haar buiten weer enige politieke activi teit te ontwikkelen, een activiteit die bijvoorbeeld de P.v.d.A. verre van wel bevallig is. De scherpe en onwelwillende' reacties van de Partij van de Arbeid op olie gestes van de K.V.P. bewijzen dit. Er is op het ogenblik naar wij menen, een steeds verdergaande divergentie te bespeuren tussen K.V.P. en P.v.d.A. Dat ba zeven jaren van nauwe samenwer king en gezamenlijk optrekken langs goeddeels parallelle wegen uiteindelijk pen kruispunt zou worden bereikt, waar op be\der wegen moesten uiteenlopen. Zal niemand die het politieke leven in ons land enigszins van nabij volgt ver wonderen. De uitslag der jongste verkie zingen heeft dit kruispunt aanzienlijk dichterbij gebracht. De P.v.d.A., die tot zij in zetelaantal de mindere was van de K.V.P., toch al de neiging had steeds als de primus inter pares te fungeren, buit thans haar overwinning op alje. moge- •óke wijzen uit. Er zijn bij de verkiezin- Ron in Juni reeds zoveel katholieke scha pen over de P.v.d.A.-brug gewandeld dat zi.1 het volste vertrouwen heeft, dat er hij de volgende verkiezingen hele kud den deze brug zullen passeren. Schapen zÜh nu eenmaal schapen, zo zal zij retie- heren. Als het inderdaad' juist is, dat de K.V.P, op een kruispunt is aangekomen, dan liggen er thans voor haar wegen open, die, wanneer zij met tact en voor zichtigheid worden begaan, het verlies van Juni ongedaan kunnen maken. Grijpt zij deze kans niet, dan staat het vpor ons vast, dat de volgende verkie- z'ngen een verdere afbrokkeling te zien zullen geven. Want nu men toch met een gewetensonderzoek bezig is,, vergete men eén punt vooral niet. De nauwe samen werking tussen K.V.P. en P.v.d.A. in de ha-oorlogse jaren moge wellicht tal van v'oordeien op sociaal en economisch ter rein hebben opgeleverd, zij hield een groot gevaar in voor een groot deel der katholieke volksmassa; zij maakte dit deel niet K.V.P.-. maar P.v d.A.-minded, ^i.l hebben er in de loop der jaren reeds vaak op gewezen; deze samen werking •haakte bij vele katholieken iets los, wat tot dusver hecht verbonden was ge weest, toen de katholieke beginselen duidelijker het fundament vormden voor hpt katholieke politieke beleid. Velen zjen thans niet meer de beginselen en z'on alleen naar het beleid; zij hebben Reen oog meer voor het onverbrekelijke tjorband, dat tussen beide moet bestaan Het zij verre van ons te suggereren, dat Partij en fractie deze beginselen in hun Politiek hebben genegeerd. Maar wel is et zó, dat velen geen of weinig interesse Jheer hebben voor deze beginselen. Zij •ptten alléén op de materiële voor delen welke een politiek beleid hun Prengt. De geloofsvervlakking, de alge mene nivellering, het gemis van een fp'oot katholiek ideaal, zoals in het verre y.oiTeden de gelijkstelling van het katho- ••ek onderwijs, hebben dit alles in de "and gewerkt. Het alléén maar getuigen voor de katholieke beginselen is echter evenzeer °orbij. De tijd voor de katholieke daad aangebroken, werd Zaterdag op de P'jeenkomst te Utrecht terecht ver- De zoon van Eisenhowers nieuw benoemde minister van Buitenland se Zaken, Foster Dulles, is ingetre den in de orde der Jezuïeten. Reeds als student toonde de jonge Foster Dulles grote belangstelling voor de wijsbegeerte van. Aristoteles en Plain en hij kwam. hierdoor tot een nadere kennismaking met de leer van Augustinus en Thomas van Aquino. Dit werd voor hem aan leiding tot. het katholicisme over te gaan. De laatste jaren was hij als hoogleraar verbonden aan de Ford ham Universiteit in New York. kli aard. Op deze daad komt het nu aan. e K.V.P. zal er intussen op voor bereid dienen te zijn, dat zij bij j haar streven naar katholieke da- gebaseerd op haar eigen zedelijke ginselen, herhaaldelijk bij de Partij ten de Arbeid op weerstand zal sfui- Wie geregeld Het Vrije Volk leest bpi wo°rden der P.v.d.A.-leiders goed oistert, bemerkt, dat er na de tot- andkoming van het nieuwe kabinet P Politieke vriendschap geen sprake ic TVT A -JJ „1-r. jne®r is. Nóg is deze vriendschap niet is „haar. tegendeel omgeslagen, maar er SchWejnig voor nodig om dit te doen-ge er J,eden- Heel zeker is het thans zo, dat aP de zijde van de P.v.d.A. een grote Vatl ®iwillend.heid tegenover alle gestes de K.V.P. valt te bespeuren. derriJwel op alle belangrijke terreinen klovo°ncrete Politiek is er een diepe Hoe». mei'kbaar tussen K.V.P.' en P.v.d.A Uit h ^n. wij slechts om een greep beu f. jongste verleden te doen de tu€j Pgpolitiek. de positie der- intellec- *'ek jJ?lc'dengroepen en de gezinspoli- Cas 'i~ïJ de belastingpolitiek had dr. Lu- de jjj. herhaaldelijk aan de stok met Kiejt nJ.sier van Financiën, de heer v. d c°nimi er het jongste rapport van een £roeneSSle uit de K.V.P. over de Midden schamp Piaatste Het Vrije Volk slechts ..Dg K?Te opmerkingen in de trant van dit verhA' belooft gouden bergen". In in Uet ,and is niet zonder belang, wat liek «jongste nummer van het Katho zer <jaEaa*kundig Maandschrift, dat de- yen, KeM i'S verscPenen> wordt geschre- Van rt SUiPt terug naar de woor- dr. Lucas in de Tweede Kamer: Volgens het nieuwe luchtvaartjaarboek van Jane beschikt de Sovjet-Unie over een moedervhegtuig, dat twee jagers onder zijn vleugels kan meevoeren, wel ke op deze wijze in staat zijn zonder brandstojverlies tot op grote hoogte te stijgen en daar gevechten te leveren Voorts wordt melding gemaakt van een nieuwe Russische straaljager, de Sazpta die sneller is dan de MIG 15 Deze ia ger zou ontwikkeld zijn uit de Focke- Wulf Ta 183, die een product is van de Duitse meester-ontwerper Kurt Tank. Het gezaghebbende jaarboek geeft ook enige bijzonderheden over de nieu we Russische bommenwerper, waarvan de staf-chef van de Amerikaanse luchtmacht. Vandenberg, en de Ameri kaanse minister van Luchtvaart. Finlet- tei, hebben verklaard, dat hij van Rus land naar de V.S. kan vliegen en terug, zonder brandstof bij te vullen. Het toe stel heeft naar achter staande vleugels en zes motoren, die een combinatie zijn van straal- en propellermotoren. Over het algemeen blijkt, dat de nieuwe Russische ontwerpen vooral gericht zijn op- brandstofbesparing. Een ernstig auto-ongeluk, waarvan het de politie nog niet gelukt is de oorzaak te achterhalen, heeft Donder dagmiddag het leven gekost aan de twee Hilversummers J. Driënhuizen, 32 jaar, en R. Lodder, 50 jaar. D is chauffeur in dienst van de ga ragehouder J. Brunt te Hilversum. Hij had een opdracht in Hoofddorp en reed met de takelwagen over de grote weg via Aalsmeer. Naast hem zat Lodder, die bij hem inwoont en wie was ge vraagd om mee te rijden. Tussen Aalsmeer en Hoofddorp ging de auto om onverklaarbare oorzaak aan het schuiven en kwam geleidelijk in de berm terecht, waar ze omrolde en in de Kruistocht", een vaart langs de weg, terecht kwam. De inzittenden van een andere auto, die korte tijd later passeerde, trachtten de twee inzittenden nog te redden door de takelwagen met een ketting uit de sloot te slepen. Er was echter reeds te veel tijd mee heengegaan en toen de wagen boven water kwam, bleken de beide inzittenden in de modder te zijn gestikt. De stoffelijke overschotten zijn naar Hoofddorp overgebracht. Groot-Brittannië heeft besloten een nieuw leger op te richten in Malakka Generaal Sir Gerald Templer, die dit gisteren aankondigde, was van mening, dat de oprichtinv var, dit leger, dat on geveer 250-000 man sterk zou worden, een belangrijke stap vormt op de weg naar zelfbestuur voor de Maleise fede ratie. Een verhoging van de nominale salaris sen is in feite het allereerst nodige. Dat kan niet ineens, maar bij voortgezette stijging van het nationale inkomen, zo als in De Weg naar Vrijheid is becijferd, kan in vier jaar tijds het reële inkomen van deze intellectuele middengroepen zeer wel tot een redelijker hoogte worden opgetrokken, al staan zij dan ook nog een stuk beneden het niveau van 1938. Minister Van de Kieft bleek overtuigd te zijn van de betekenis dezer middengroepen voor de maatschappij; afschaffing - van schoolgeld en belasting faciliteiten ten gunste van deze categorie wil ook hij overwegen; maar een toezeg ging terzake van de verhoging der sa larissen heeft hij niet gedaan. Het laat ste woord daarover lijkt ons echter nog niet gesproken! En wat de gezinspolitiek betreft, niet zonder reden liet prof. Romme een ernstige waarschuwing in de Kamei horen. „Er kan een ogenblik komen waarop ook de K.V.P. van verdere sa menwerking moet afzien", zei de frac tievoorzitter. Het was een waarschuwing om het geduld der K.V.P. niet te lang op de proef te stellen. Zeiden wij te veel, toen wij hierboven als onze mening gaven, dat de K.V.P. bij haar beginsel-en program-politiek op grote weerstand in het bijzonder bij de P.v.d.A. zal stuiten? De K.V.P. late zich er niet door weer houden haar politieke program door te zetten. Met voorzichtigheid en tact wel iswaar, maar daarom niet minder vast houdend. En zij tone zich niet beangst als daardoor de klove dieper zou worden met alle consequenties van dien. Het enkel getuigen voor de katholieke be ginselen is voorbij, de tijd van de ka tholieke daad is aangebroken. De West-Duitse Bondskanselier, Adenauer, die Woensdag nog een krachtig betoog had gehouden voor snelle ratificatie van het Duitse vredcscontraet en het Eu ropese Defensieverdrag, heeft er gisteren plotseling in toegestemd dat het de finitieve debat over de ratificatie wordt uitgesteld tot volgende maand. Vandaag zou oorspronkelijk de eindstemming over de ratificatie gehouden zijn. Men had aanvankelijk niet willen wachten tot het Hoge Gerechtshof te Karlsruhe zich uit gesproken had over de kwestie of de overeenkomsten niet in strijd waren met de West-Duitse grondwet. De reeeringspartijen hebben gisteren echter plotseling te kennen gegever. dat zij het derde en laatste debat toch willen uitstellen tot het Hoge Gerechtshof uitspraak heeft gedaan. Die uitspraak is eerst ongeveer midden-Januari te verwachten. Mocht het Hof de overeenkomsten on grondwettig verklaren dan zou de grond wet herzien moeten worden, waarvoor een tweederde meerderheid nodig is, die de aanhangers van Adenauer niet krij gen. Behalve de leden van de oppositie willen ook enige opstandige leden van de coalitiepartijen dat de definitieve be handeling wordt uitgesteld tot na de uitspraak van het Hoge Gerechtshof. Voorts heerst er onzekerheid over de be voegdheid van de Bondsraad in deze zaak, en Adenauer wenst daarover een uitspraak van het Hof. In de Bondsraad heeft de socialistische oppositie, die de ratificatie wil verhinderen, de overhand. De Bondsdag is meer regeringsgezind. De wijze waarop de regeringspartijen plotseling hebben besloten dezelfde weg te volgen, welke de oppositie al maanden lang als noodzakelijk heeft bestem peld, is weinig elegant. Bovendien is deze beslissing tegenover de publieke opinie en het buitenland moeilijk ge heel aanvaardbaar te maken, vooral na dat Adenauer en zijn partijgenoot Kies- linger verklaard hebben, dat het parle ment onafhankelijk van het Staatsge rechtshof, een politieke beslissing diende te nemen- Al heet het officieel dat een dergelijk besluit noodzakelijk was ge worden om langer uitstel te voorkomen, toch zal men in binnen- en buitland naar zuiver politieke motieven zoeken. De.. eerste dag van het debat reeds werd door de regeringspartijen een voorstel ingediend om de geallieerden terstond revisie der verdragen te doen vragen. De liberale- en de centrum partij hadden zelfs hun goedkeuring De Italiaanse regerings- en linkse af gevaardigden zijn elkaar gisteravond met de vuist en met tafels en stoelen lijf gegaan, naar aanleidng van een voorgestelde verandering in de kieswet. Het gevecht duurde een uur. Een zaalwachteer liep een schedelbreuk op en een communistisch afgevaardigde werd bewusteloos geslagen. Het oproer ba-rstte los over de kwes tie van het houden van extra-zittingen om de hervorming in de kieswet te be spreker.. De communisten, die zich he vig verzetten tegen het voorste] van de regering, hebhen gezworen de aanne ming ervan te verhinderen. Het amen dement werd voorgesteld dorr de Christelijk Democratische Partij van premier De Gasperi. Volgens dit amen dement zou een partij of een groep partijen die meer dan 50 pet. van de stemmen behaalt bij de verkiezin<"-' van het volgende jaar een totaal van 65 pet. van de zetels in het parlement verkrijgen. van deze voorwaarde afhankelijk ge steld. Ruim driehonderd vrouwen hebben in tussen tijdens de middagpauze van de Bondsdag gedemonstreerd tegen de ver dragen. Zij.marcheerden naar het parle mentsgebouw om de afgevaardigden te bezweren de herbewapening af te stem men. De politie blies groot alarm en in minder dan geen tijd werden zij door de talrijke agenten met zachte hand verwij derd. Eerder hadden 200 communistische jongeren getracht zich toegang tot het parlementsgebouw te verschaffen onder het slaken van uitroepen als „weg met Adenauer". Ook zij werden door de po litie verdreven. In Parijs toonde men zich gister avond teleurgesteld over de gang van zaken in Bonn. Men was van mening, dat een spoedige ratificatie door de Bondsdag het aannemen van het* E.D.G.-verdrag door de Franse Natio nale Vergadering zou hebben bevor derd, omdat men daarin een bewijs van Duitslands goede wil zou zien. Trygve Lie. de Secretaris-Generaal van de V. N., heeft zeven van zijn Ame rikaanse personeelsleden ontslagen, om dat zij geweigerd hebben, antwoord te geven op vragen van een Amerikaanse Senaatscommissie over mogelijke sub versieve acties. Eerder had Lie aan negen leden van zijn personeel de eis gesteld binnen 72 uur de vragen van de Commissie te be antwoorden. Indien deze ambtenaren, die reeds geschorst waren, zouden wei geren, zou Lie hen ontslaan. Twee hun ner hebben aan het ultimatum van de Secretaris-Generaal gehoor gegeven. Advertentie Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met plaatselijk op klaringen en hier en daar mist. Over het algemeen zwakke wind. Komen de nacht op vele plaatsen lichte vorst, overigens temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Zon: 8.32—16.30. Maan: 21.24—12.09. Prinses Beatrix ontdekte haar vader het eerst: in de cockpit, op de plaats van de eerste piloot. Want de Prins had onöanks het zware wolkendek het laat ste half uur van de tocht Zelf gevlogen en een schitterende landing uitgevoerd Het uitgebreide officiële gezelschap sa lueerde of nam zijn hoed af, de politie- kapel onder leiding van kapelmeeester Johan Pinkse zette de instrumenten aan de mond en klokslag tien uur daal de Prins Bernhard, gekleed in uniform van de luchtmacht, de trap van de „Jan van Rietbeek" af. Stram in de houding (Van onze speciale verslaggever) Sint Nicolaas in Sint Nicolaas, daar moet zelfs Amsterdam het bij afleggen. Laat staan dus Den Haag. En zo behoefde het nauwelijks verwondering te wekken, dat de burgemeesters der elf Nederlandse Sint-gemeenten Donder dag naar Sint Nicolaas waren gekomen, de 50.000 inwoners tellende hoofdstad van 't „Soete Waeslant", in Vlaanderen, om in het Neo-Gothische raadhuis dezer stad aan Sint Nicolaas persoonlijk hun locale verlangens voor te leg gen, culminerend in de algemene wens van meer bouwvolume voor hun respec tievelijke gemeenten. De Sint Nicolaas van Sint Nicolaas hoorde hen allen aan. Hij zei niet: wendt u tot uw eigen regering, maar gaf hen als voorschot op het begeerde volume een zeer volumineuze, want bijna levensgrote spe culaaspop, versierd met de Nederlandse en Belgische kleuren. En als een echte Vlaamse Sinterklaas, die niet uit Spanje, maar recht uit de hemel komt, wenste hij hen toe wat nog nimmer een Haagse autoriteit had gedaan: Gods zegen en Gods vrede en een tot weerziens, hetzij hier dan wel hierboven. Burgemeester V. J. E. Leurs van St. Oedenrode maakt zijn opwach ting bij St. Nicolaas. Links de bur gemeester van St. Nicolaas. Gentlemen blondes. prefer Fen Zuia-Afrikaans ne geropperhoofd heeft bij een pharmaceutisch labo ratorium te Darmstadt een grote hoeveelheid blon- deermiddel besteld. Het is bestemd voor het blonde ren van de kroeskoppen van zijn vijftig vrouwen. Vluchteling Toen de 32-jarige Oost- Duitse vluchteling Richard Meyer op het West-Duitse vliegveld Tempelhofge reed stond om naar West- Duxtsland verder te rei zen, deed een aantrekke lijke vrouw .1 :m harteliji uitgeleide. Plotseling kwam echter een Iweedt dame op hem af, die hevi ten afscheid liefderijk kuste, en daarna kwam nog een derde hem om helzen. Er ontspon zich een meer dan levendig ge sprek tussen de drie gra tiën en toen bleek, dat elk van haar zich op grond van gelijkluidende brie ven als de aanstaande Frau Meyer beschouwde en op deze illusie klin kende munt vooruit had betaald. De veelgeliefde Richard werd door de po litie opgepakt, die er nu aan twijfelt of het enkel politieke motieven ivoren, die hem uit Oost-Duits- land hadden doen vluch ten. "S Vergelijking Dr. Orvar Swenson uit Boston heeft verklaard, dat babies op de operatie tafel een betere kans ma ken om erdoor te komen dan mensen van 40 jaar. Hij zei: ..Babies zijn spik splinternieuwe auto's, maar de ouders zijn ver sleten brikken Philatelist Een zuinige postzegel verzamelaar in Engeland keerde een oude enve loppe binnenste-buiten om derd pond. daarin een paar postzegels naar de postzegelmarkt m Bournemouth te verstu ren. Erg deskundig bleea deze philatelist niet te zijn, want de postzegels die hij inzond, waren waar deloos, maar de zegels aan de binnenkant van de ge keerde enveloppe waren vier exemplaren van de eerste postzegel uit van Diemen's land, die in 1854 werd ingetrokken. Zij vertegenwoordigden een waarde van een paai hon- De elf Nederlandse burgemeesters, die aldus in Sint Nicolaas voor Sint Nico laas verschenen, vertegenwoordigden de elf Nederlandse gemeenten „met een Sint": St. Laurens, St. Annaland, St. Geertruid, St. Jansteen, St. Maarten, St. Maartensdijk, St. Michielsgestel, St. Odi- liënberg, St. Oedenrode, St. Pancras en St. Philipsland. Uiteraard zijn er in Ne derland nog heel wat meer plaatsen en buurtschappen welker naam met Sint begint, maar de gemeenten, waartoe zij behoren, heten anders, zodat zij niet in aanmerking kwamen voor het appèl in St. Nicolaas; jammer in het bijzonder van het Friese St. Nicolaasga. De uitver koren elf verschenen Donderdagmiddag plechtig met de ambtsketen omhangen in de trouwzaal van de stad St. Nicolaas, waar tal van autoriteiten aanwezig waren om hen te begroeten, o.a. de spectaculaire burgemeester-wijnhande laar R. de Vidts, de arrondissements commissaris mr. G. Decleene en de de ken van St. Nicolaas kanunnik De Man. Het werd een samenzijn vol ver rassingen. Allereerst het entrée van de Sintse Sint, een alleszins waardige verschijning, alleen niet gevolgd door zwarte Pieten, maar omstuwd als St. Ursela door louter maagden, dochteren van (de stad) St. Nicolaas, in smaakvol blauw en wit, een rode bloem op de boezem. Burgemeester De Vidts hield een schone toespraak, waarin hij Sint Nicolaas verheerlijkte als de incarna tie van goedheid en liefde, belast met een hemelse zending onder de mensen van goede wil, zoals hij véreerd wordt in Nederland en België gelijkelijk, (Van onze speciale verslaggever) Vanmorgen precies tien minuten voor tien gleed de K.L.M. D.C. 6-B „Jan van Riebeek" uit de grijze regenhemel boven Schiphol op de landingsbaan neer. Vjjf minuten later trad H. M. Koningin Juliana, vergezeld van de prinsessen Beatrix en Irene, uit de ICA-hal naar buiten om achter een der raampjes van de langzaam naar het platform taxiënde machine Prins Bernhard, na een reis van ruim vijf weken door Mexico, Columbia, Ecuador en Peru, weer op va derlandse grond, te zoeken. aanhoorde hij het Wilhelmus en het volgende ogenblik liep de Prins langs twee gala-geuniformeerde marechaus sees lachend zijn echtgenote, die een grijze japon, een driekwart bruine bontjas en een turqoise hoed droeg, en de kinderen tegemoet. De omhelzing was hartelijk, de afwezigheid van de Prins in de huiselijke kring te Soesr- dijk had lang geduurd. Daarna volgde het gebruikelijke tafe reel van handen schudden, complimen ten maken en welkomstwoorden in ont vangst nemen, een protocolaire gebeur tenis die veel tijd in beslag nam. Van de officiële verwelkomers schudde Z. K. H. Prins Bernhard eerst minister president Dr. W. Drees langdurig de han£. Vervolgens begroette hij de ge zanten van Mexico en Columbia en de zaakgelastigde van Peru. In een lange rij traden de overige leden van het ont vangende gezelschap naar voren: mr. J. M. A. H. Luns en mr. J. W. Beijen. mi nisters van Buitenlandse Zaken. prof. dr. J. Zijlstra. minister van Econ. Zaken. mej. M. Tellegen, chef van het kabinet van H. M. de Koningin, de commissaris van de Koningin in de provincie Noordhol- lan> Baron de Vos van Steenwijk, vi- ce-admiraal Rost van Tonningen, ma joor Zinnicq Bergman en de overige le den van de staf van het Koninklijk Huis. Burgemeester d'Aillv sprak enkele woorden namens de hoofdstad, dr. A. Plesman, president-directeur van de KLM, en de directeur van Schiphol, de heer U. Dellaert, voegden hier het hun ne aan toe. De onderlinge begroeting van heel het binnenkomende en wachtende ge zelschap veroorzaakte, ondanks de ge nomen maatregelen een ietwat on overzichtelijke bedrijvigheid. Men zou van „gezelligheid'* kunnen spreken, maar voor de journalisten en foto grafen die enkele meters van dit huiselijk toneel tussen enkele touwen waren „gevangen", was het een on ontwarbaar beeld. De Prins was be reid enkele woorden voor de radio en televisie te zeggen. Hij las een korte verklaring voor, die in onze gehandicapte positie onverstaanbaar bleek. De ..veilige afstand", waarop wij ons bevonden, maakte het ons dan ook grotendeels onmogelijk om ver dere details van de aankomst op Schiphol te verzamelen. Het moet gezegd, dat politie en marechaussee voor een stipt verloop van 's Prinsen korte aanwezigheid hebben gezorgd. Prins Bernhard was zeer ver moeid en is daarom ook regelrecht van het platform af per auto naar Soest- dijk vertrokken. Hij schudde voor zijn vertrek de bemanning nog even de hand en had nog een geestig bedankje voor de steward, die vannacht namens St. Nicolaas vier broches in een van de prinselijke schoenen had gedaan. Ook de Schipholse politie, die van negen tot tien uur, welke tijd o.a. door de po- litiekapel met het spelen van Sinter klaasliedjes werd opgevuld, voor een ®oed verloop van de gang van zaken had gezorgd, mocht enkele woorden in ontvangst nemen. De pers komt over erfkele dagen, wanneer de Prins zich weer geïnstalleerd zal hebben, aan de beurt. De postmeester van Sint Nicolaas en zijn personeel zijn dat al jaren ge wend zo: in deze dagen komen uit heel Vlaanderen brieven naar hun bureel, brieven van kinderen, als re gel ongefrankeerdAl deze brieven zijn gericht aan St. Nicolaas met soms de wonderlijkste adresvermel dingen: au paradis. Hemelweg bij de Sterrenwacht of alleen maar „in de hemel". Met onwrikbare consequen tie worden al deze bneven door de Belgische Posterijen doorgezonden naar St. Nicolaas, dat wil zeggen de stad Sint Nicolaas in het Land van Waes. Gezien als regel een ctuidelijk adres ontbreekt, worden de stapel tjes brieven met hun vaak ontroe rende inhoud tenslotte maar vernie tigd. Sinterklaas zal hopelijk al die kinderwensen toch wel vervullen. beide landen dragers der christelijke beschaving en vex-volgens bleek St. Nicolaas voortreffelijk op de hoogte van het wel en wee der Nederlandse Sint-gemeenten, hun hang naar meer bouwvolume, de vrees voor bedreiging van hun vrijheid. Hij ontbood de bur gemeesters om beurten voor zijn ze tel, hoorde hun wensen aan en sprak hen vaderlijk toe. St. Nicolaas van St. Nicolaas week in zoverre van de traditie af, dat hij alvo rens zijn gaven te verdelen, eerst zélf geschenken in ontvangst nam. Elke Sint-burgemeester had namelijk iets uit zijn locale sfeer als surprise mee gebracht. de meesten een lepeltje met het gemeentewapen. St. Michielsgestel echter een kist sigaren, St. Oedenrode Brabantse klompen, St. Geertruid een foto van het beeld van haar patroon, St. Odiliënberg een tegel met de af beelding van haar Romaanse kerk. Toen was de beurt aan St. Nicolaas. De elf maagden van zijn gevolg hadden zich een ogenblik uit de zaal verwij derd om plechtig in het gelid terug te keren, elk met een zwaar gespalkte vrijer van speculaas, zo groot als zij zelf. En als echte Sinterklaas-maagden stonden zij onverwijld hun vrijers af aan de verraste burgemeesters, die zich spontaan van hun stoelen verhieven en ontroerd de Sint het lied toezongen: „Zie de maan schijnt door de bomen". Hierna was de officiële plechtigheid beëindigd. Er volgde 's avonds een ban ket en buiten op het imposante markt plein der stad lokt de St. Nicolaasmarkt. De Nederlandsche Bank brengt nog maals onder de aandacht, dat de gele genheid tot verwisselen van de bankbil jetten van f 25, model 1945, bij haar bij bank. agentschappen en correspondent schappen 1 Februari wordt gesloten. Van genoemde datum af zullen deze biljetten nog slechts bij haar hoofdbank te Am sterdam kunnen worden verwisseld. Het betreft hier de bankbiljetten van f 25, gedateerd 7 Mei 1945. aan de voorzijde bedrukt met een meisjeskopje. Het escorte van St. Nicolaas in St. Nicolaas: géén zwarte Pieten, maar lieftallige meisjes. Zij, wier zorgen nietver reiken, vinden hun moeilijkheden vlak hij de hand C?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1