Inwoning gaf aanleiding tot heftige vechtpartij CINERAMA in de Schipholweg 1 Januari 1955 voltooid Omwenteling verwacht in de televisie 84 woningen aan Yondelweg SCHIP VAN DE WEEK" 300 MAAL UITGEVAREN Eisenhower al weer terug Zijn buurman met priem gestoken Crediet van f 336.000.-;provinciale bijdrage f 200.000.- Betere reiniging van de viskisten Crediet van ruim 1 mülioen; de gasgeiser wint veld Groeten in morse Taxi na botsing doorgereden VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 PAGINA 2 HAARLEMSE RECHTBANK DE WINKELSLUITINGS WET Parfumerie-zaken Maandag morgen dicht VERMAKELIJKHEIDS BELASTING Prae-advies op verzoek bioscoopdirecties Burgerlijke Stand ChauIIeur verduisterde benzine Aanwinsten voor Frans Halsmuseum Gladheid BESCHERMING BEVOLKING Voor propaganda f8.500 gevraagd f 65.400 VOOR VER NIEUWING RIOLEN HET R.K. ONDERWIJS Uitbreiding en wijziging M.G. „Haarlem Omstr." W aterpoloprogramma HEEMSTEDE Brand in Walco-poetsdoeken- fabriek Snel optreden van de brandweer voorkwam erger Spoorwegwerken te Leiden Nieuw stationsgebouw in gebruik Inbraken in conserven- fabrieken opgelost Waterstanden Staatsvissershavenbedrijf lJm uiden Nieuwe regeling voor de vist os sing HULDIGING P. M. GERMES DERDE DEEL BOUW COORNHERTLYCEUM Scholencomplex aan Van Zeggelenstraat Gemeentelijk schilderwerk in premieregeling Beurs van Amsterdam Beurs van New York SANTPOORT Vier auto's tegen elkaar Met phn. 80 km.-vaart over Rozengracht te Amsterdam Dame du palais benoemd P.T.T.-ambtenaren veroordeeld LAATSTE NlEUjHL Reis door Korea reeds gemaakt Het Amerikaanse leger nn uit Seoul dat generaal ^,se^s hower zijn reis door Korea re® voltooid heeft. Onder de vele grote en kleiner de licten, welke wekelijks voor de Haar lemse Rechtbank worden uiteengerafeld, vormen die, welke voortspruiten uit talloze onaangenaamheden, veroorzaakt door het noodzakelijk kwaad der sa menwoning, een niet gering aantal. Zo moest gistermiddag de 29-jarige commies H. D. v. 't W. uit Haarlem verantwoording afleggen voor de ern stige feiten, welke hem ten laste waren gelegd, n.l. poging tot doodslag, subs, zware mishandeling van het hoofd van het gezin bij wie hij inwoonde. Op Zaterdagmiddag 17 Mei van dit jaar was er een hevig gevecht ontstaan tussen verdachte en de hoofdbewoner W. A. v. M. in de Van de Vinnestraat, die met zijn gezin de benedenverdieping bewoont. Zijn vrouw hielp in de keuken de kinderen in het bad. Op een gegeven ogenblik lekten waterdruppels door het plafond langs de electrische draad naar beneden op het hoofdje van een der kinderen in het bad. Juist kwam v. d. M. thuis. De vrouw vroeg haar man bo ven eens te gaan horen wat dit had te betekenen, v. d. M. ging naar boven. Na een korte woordenwisseling ont stond een hevig handgemeen, waarbij v. 't W. zijn zakmes te voorschijn haal de en met de priem ervan de hoofdbe woner 'n tiental steken in 't gezicht gaf. Ze waren zo vaak, dat verschillende de wangen doorboorden; een ging door de schedel, zodat het hersenweefsel bloot kwam te liggen. Het slachtoffer moest in het Diaconessenhuis worden opgeno men, waar het gedurende 5 weken ver bleef. Van de mishandeling zou v. d. M. epileptische afwijkingen hebben overgehouden. Volgens verdachte was v. d. M. woe dend naar boven gekomen. Deze had hem gevraagd wat het lekken te betekenen had. Toen hij hem verklaarde, dat hij hier van niets wist en de deur sloot, had v. d. M. wederom de deur geopend, terwijl v. 't W. trachtte deze te sluiten. Dit lukte hem niet, aangezien v. d. M. zijn lichaam tussen de opening wrong. Tijdens het gevecht dat toen een aan vang nam, zou de hoofdbewoner v. 't W. bij de keel gegrepen hebben. Hij had toen uit noodweer zijn mes gepakt om zich daarmee te verdedigen, omdat zijn tegenstander veel robuster is dan hij. Toen hij zich niet meer bedreigd voel de, was hij opgehouden met steken toe te dienen. „Begrijpt u dan niet, dat u op een der gelijke manier iemand had dood kun nen steken?" vroeg de president. Verdachte: „Ja zeker, maar op dat moment dacht ik alleen maar aan zelf verdediging. Ik ben radeloos daarna de kamer uitgelopen en over het balcon in de tuin gesprongen." Volgens W. A. v. d. M.. de hoofdbe woner, had verdachte op zijn vraag ge antwoord: „Daar heb je niets mee te maken." Even later had verd. weer de deur geopend, gedreigd met een zak mes en gezegd: „Nu ga je er aan." Ik heb mij toen verdedigd door te slaan." De echtgenote van het slachtoffer verklaarde op het gestommel naar bo ven te zijn gegaan. Zij zag haar man bloedend in de kamer op de grond lig gen, terwijl v. 't W. over hem gebogen stond met de priem in de hand.. Zij had v. 't W. belet verder steken toe te die nen. Daarna was verdachte via het bal con weggegaan. Toen hij r.aar beneden liep om hulp. te halen, kwam juist de vrouw van verdachte thuis. Dr. A. V., neuroloog, die het slacht offer had verpleegd, verklaarde dat de Reeds bij de behandeling van de ver ordening op de winkelsluiting in de raadsvergadering van 17 September j.l. bleek, dat aanvullingen en wijzigingen niet achterwege zouden kunnen blijven. Dat verwondert B. en W. niet, daar het hier om een sterk levende en beweeg lijke materie gaat. Herhaaldelijk komen nog verzoekschriften binnen of worden mondeling wensen geuit. Daarenboven is gebleken, dat de in werkingtreding van de nieuwe winkelsluitingswet aller - wege een zekere onrust in kringen van belangstellenden heeft teweeg gebracht, niet het minst ook doordat op ver schillend gebied de toepassing van deze wet vraagpunten heeft opgeworpen. Het zal dan ook onvermijdelijk blijken, al naar gelang de situatie zich wijzigt, of bijzondere gebeurtenissen zich voor doen, in de toekomst telkens de rege ling van de winkelsluiting aan de nieu we toestand aan te passen. In de raads vergadering van Woensdag komt aan de orde een nieuwe grensbepaling vast te stellen voor fruit- en bloemenwin kels nabij ziekenhuizen, evenals de straathandel in bloemen nabij zieken huizen, stations en begraafplaatsen op Zondagen. Een betere toewijzing van standplaatsen hoofdzakelijk in het be lang van het verkeer is dan tevens mogelijk. De winkeliers in parfumerieën heb ben geprotesteerd tegen de Dinsdagmid dagsluiting van hun zaken. Hoewel zij vóór de regeling hun bezwaren niet kenbaar hebben gemaakt, achten B. en W. het toch onjuist een halve dag sluiting op te dringen. Zij zullen dan voortaan op Maandagmorgen gesloten zijn. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken op hef verzoek van de firma C. Jamin voor openstelling der winkels van deze onderneming gedurende vier uren op de Zondag. Bij de ingekomen stukken voor de raads vergadering van Haarlem op Woensdag 10 December om twee uu: in de Statenzaal is een adres van de directie der Haarlemss bioscoopondernemingen, waarin verzocht wordt om afschaffing van de differentiatie in de tarieven der vermakelijkheidsbelas ting en waarin wordt aangedrongen op vast stelling van een uniform tarief van twintig procent. Enige geleden hebben wij uitvoe rig over de verlangens van de bioscoop directies geschreven, maar de kwestie kwam toen niet in de raad, omdat een andere procedure gevolgd moest worden. Thans stellen B. en W. voor om prae-advies over deze kwestie uit te brengen, zodat eerlang een debat in de raad te verwachten is. GEBOREN: J. van GelderBlom, G. SandersKok, M. de WitHeilig, allen een zoon. G. van der MeulenBakker. E. C.- KuipersBerk. L. P. NumanWicherts, allen een dochter. GETROUWD: J. J. van BekkumJ. H. Vreeken, K. P. W. de Munck en G. A. Bombeeck, M. Smallegange en T. Aalderink, C. C. Hessels en C. Oerle- mans. H. Klaassen en M. van Tunen. OVERLEDEN: J. P. H. Eggelte—Hul- sebos, 76 j., Teslastraat. steek niet dodelijk had kunnen zijn, om dat de priem te kort was. Bovendien zou de vallende ziekte, welke na dit geval werd geconstateerd, ook geweten kun nen worden aan de penicilline-behan- deling. Enige getuigen a décharge verklaar den hierna eenstemmig, dat zij als vroe gere inwoners bij v. d. M. reeds zeer vele onaangenaamheden hadden onder vonden. Hij liet steeds voelen dat hij de hoofdbewoner was. De Officier van Justitie achtte po ging tot doodslag niet bewezen. „De ver klaringen van beide partijen staan lijn recht tegenover elkaar." De zware mishandeling vond hij wel bewezen. „Tegenwoordig schijnt een mensenleven niet meer te tellen," aldus de Officier. Verdachte hoorde 3 jaar gevangenis straf tegen zich eisen. Volgens mr. Van Son, de verdediger van verdachte, liepen de verklaringen juist op het belangrijkste punt uiteen. Hij deed een beroep op noodweer-exces en vroeg vrijspraak van verdachte en ontslag van verdere rechtsvervolging De uitspaak werd bepaald op 18 De cember. Gistermiddag heeft de Haarlemse re cherche aangehouden, als verdacht van verduistering, de 27-jarige chauffeur D. S. uit Haarlem. Hij wordt ervan ver dacht 650 liter benzine gedurende de laatste vier maanden ten nadele van zijn werkgever te hebben verduisterd. Op naam van deze werkgever kocht hij de benzine zonder te betalen tegen afgifte van door hem zelf getekende bonnen. Hij verkocht deze benzine weer beneden de normale prijs en wel voor 20 cent per liter, aan de 42-jarige garagehouder E. H„ eveneens in Haarlem. Deze laatste is aangehouden als verdacht van heling. Beide mannen zijn ingesloten. Jhr. F. Teding van Berkhout heeft ter plaatsing in het Frans Halsmuseum aan de gemeente een schilderij „Duinland schap" van .Wim Steijn ten geschenke gegeven, alsmede ook een van zijn aquarels, voorstellende „Penang" Deze en andere aanwinsten van de moderne afdeling zijn inmiddels geëx poseerd in de bovenzalen van het Frans Halsmuseum. De gemeente-reiniging was paraat. Het liet zich gisteravond aanzien, dat de wegen vooral in de buitenwijken glad zouden worden. Te pl.m. 9 uur werd besloten de strijd te aanvaarden. De gehele nacht zijn zes ploegen bezig geweest de wegen, waar nodig met zand te bestrooien. Laten we hopen dat St. Nicolaas zorgt, dat zijn feest ook door de mannen van de gemeente-reiniging in huiselijke kring kan worden doorgebracht. Teneinde het plan Bescherming Be volking ook in onze stad effectief te deen werken is de daadwerkelijke me dewerking van de ingezetenen onont beerlijk. Daarom dient het publiek voorgelicht te worden. Voor het beman nen van blok- en wijkploegen en van de overige te formeren eenheden zul len zich voor Haarlem ongeveer vijf duizend vrijwilligers moeten aanmel den. De werving zal in het voorjaar van 1953 geschieden. Daar het zwaarte punt van de overheidsorganisatie in dit geval bij de. gemeenten ligt, achten B. en W. het gewenst, naast de provinciale piomotor (oud-burgemeester Van Al phen van Zandvoort) een plaatselijke propagandist aan te wijzen, speciaal in verband met de werving van vrijwilli gers. Zijn tegemoetkoming en de aan propaganda verbonden kosten worden voor 1953 geraamd op f 8500. Op de urgentielijst voor uit te voeren werken komt voor het vernieuwen van cude riolen, welke niet bestand zijn tegen het tegenwoordige zware verkeer. Daarmede wordt gedoeld op de riole ring in de Gen. Joubertstraat, de Beek- steeg, de Esschilderstraat en de Kok straat. Voor het vernieuwen van deze riolen vragen B. en W. een crediet van totaal f 65.400. Daar de riolen sterk chemisch zijn aangetast, kunnen zij een te zware last niet dragen, waardoor re gelmatig gaten in het wegdek ontstaan. Daarom zal dit werk met spoed moeten worden aangepakt. B. en W. zullen prae-advies uitbrengen op de verzoekschriften om beschikbaarstelling van gelden van. het bestuur der Haarlemse Koorschool voor het aanschaffen van meu belen, leer- en hulpmiddelen; van het R.K. schoolbestuur der parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten voor uitbreiden van de Dominicus Savio-schööl aan de Geuzen vesperstraat. Bovendic.i wordt voorgesteld aan het kerk- en schoolbestuur dezer paro chie medewerking te verlenen voor de aan vulling van de inventaris van het gym nastieklokaal in de Eemsstraat, waarvoor 1359.nodig is. Zondag 7 December organiseert M.C. „Haaflem en Omstreken" een betrouw- baarheidsrit over uitsluitend goede we gen. De lengte van de rit bedraagt 72 km. Start is om 13.30 bij café-restaurant „Die Raeckse" Raaks no. 1 te Haarlem. Van 1 uur af kan reeds worden inge schreven. Gemiddelde snelheden zijn als volgt: motoren tot 200 cc en auto's 36 km. per uur; motoren boven 200 cc 40 km. per uur. Er zijn fraaie prijzen beschikbaar ge steld. Zaterdagavond 6 December zullen in het Sportfondsenbad de volgende wa- terpolocompetitiewedstrijden worden ge speeld: Vierde klasse heren: HVGB 5HPC 4, Derde klasse dames: DWR 2Haarelm 2, Centrale wintercomp. heren KNZB: HPC 1IJ 1, Derde klasse dames: DWT 4—HPC 2, Vierde klasse heren: DWT 4 —HVGB 4. FILM: Rembrandt: afgekeurd. Cinema Palace: „Dallas". In technicolor. Toegang 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 1 avondvoorstelling om 7 uur. Luxor: Vrijdag. Zaterdag. Zondag en Maandag: „Morgen is te laat". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2. 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag geen avondvoorstellingen. Dinsdag. Woensdag en Donderdag: „Hoff mann's vertellingen". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Streets of Laredo". Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.30. 7 en 9.15 uur. Vrijdag de gehele dag gesloten. Dinsdag 1 avond voorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Rio Grande". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: ..Forever Amber". Toe gang: 18 jaar. Vrijdag 1 avondvoorstelling om 7 uur. City: Vrijdag, Zaterdag en Zondag: „Omar, de woestijnhavik". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 1 avondvoorstelling 7 u. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donder dag: „Voor wien de klok luidt". In tech nicolor. Gary Cooper. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2 en 7.30 uur. Spaarne: „Treinroof in Missouri". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Vrijdag 1 avondvoorstelling om 7 uur. Minerva-Theater: Vrijdag de gehele dag gesloten (5 Dec.). Zaterdag 6 December geen middagvoorstelling. Henrico Caru so". Toegang: alle leeftijden. Tijden: Za terdag 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 6 December Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld: „Het meisje mgt de grote voeten", 8 uur. Donderdagavond omstreeks half acht ontdekte een bewoonster van de Blee- kersvaartweg onverwachts een lucht van smeulend goed. Zij veronderstelde, omdat zij in de onmiddelijke nabijheid van de Walco-poestdoekenfabriek woont, dat daar iets niet in orde was en waarschuwde onmiddellijk de brand weer en de eigenaar, de heer J. Walla ge. De brandweer was zeer snel ter plaatse e" constateerde een -begin van brand in een partij poetsdoeken, die in de nabijheid van het kantoor waren op geslagen. Onmiddellijk werd het vuur stevig aangepakt en niettegenstaande de hevige rookontwikkeling slaagde men er met een half uur in, de brand te lo- caliseren en daarna met enige stralen te bedwingen. Zowel het gebouw als de verdere inventaris bleven gespaard. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. De. heer Wallage, die wij na afloop van de brand spraken, ver zekerde ons, dat van broeiing in de partij poetsdoeken geen sprake kan zijn. Het electrisch licht functionneer- de normaal zodat kortsluiting ook uit gesloten moet worden geacht. Nadat de smeulende doeken naar bui ten waren gebracht werd nog een an dere partij zekerheidshalve flink natge spoten. De schade die bijzonder mee valt wordt door verzekering gedekt. Hoewel de nieuwe hoge spoorbaan te Leiden nog niet gereed is, heeft de di rectie van de Ned. Spoorwegen toch be sloten het nieuwe stationsgebouw Vrij dag 12 December gedeeltelijk in gebruik te stellen, door de verkoop van plaats bewijzen van het oude naar het nieuwe gebouw over te brengen. De hoge baan kon nog niet in gebruik genomen wor den, omdat zich nabij de Haarlemmer trekvaart verzakkingen voordeden, waarvan een eventuele herhaling zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben voor de reizigers. Daarom werd onlangs besloten, zoals wij reeds berichtten, op dit zwakke deel een betonnen draag- vloer ter lengte van zestig meter aan te brengen. Thans vernemen wij nog, dat hiervoor over dezelfde lengte de hoge baan ontdaan moet worden van bovenleidingen en rails. Daarna kan er vier meter zand worden afgegraven, hetgeen nodig is om de draagvloer te kunnen storten, die op 250 betonnen heipalen zal rusten. Het zal vermoedelijk Mei 1953 wor den voordat de hoge spoorbaan in ge bruik genomen kan worden. Pas daar na kan men het oude stationsgebouw afbreken en het nieuwe geheel in ge bruik nemen. De Velsense politie heeft de 21-jarige IJmuidenaar H. G. aangehouden, die zich schuldig bleek te hebben gemaakt aan diefstal van een geldkistje met een bedrag van vijftig gulden in zijn voor malige kosthuis. Waar het vermoeden bestond dat hij ook de dader was van de in de laatste tijd gepleegde diefstallen met braak in twee conservenfabrieken te IJmuiden, werd een nader onderzoek ingesteld, waarbij deze veronderstelling juist bleek te zijn. Gedurende enkele weken werden daar regelmatig geldsbe dragen vermist tot een totaalbedrag van ongeveer vierhonderd gulden. H. G., die vroeger in één dezer fabrieken werk zaam was, is ondanks zijn jeugdige leef tijd een oude bekende van de politie. Vrijdag 5 December Hoog water: 5.58 u. en 18.14 u. Laag water: 1.35 u. en 13.54 u. Zaterdag 6 December Hoog water: 6.40 u. en 18.56 u. Laag water: 2.13 u. en 14.32 u. Zoals bekend is het gedeelte van de Schipholweg tussen de Zomerweg en de Schalkwijkerweg nog steeds niet aan gelegd, daar de financiën der gemeente steeds uitstel noodzakelijk maakten. De voortschrijding der bebouwing in de onmiddellijke nabijheid van het nog aan te leggen weggedeelte en de omstandig heid, dat op de kosten een belangrijke besparing kan worden verkregen, indien het aanleggen van de wegbaan, zij het dan ook ten dele, tegelijkertijd geschiedt met het ophogen van de gronden ten Zuiden van het openbaar slachthuis, nopen B. en W. thans de raad voor te stellen een crediet van 336.000 te vra gen voor de aanleg van bovengenoemde weg. Reeds geruime tijd hebben onder handelingen daarover plaatsgehad met Ged. Staten. De basis daarvan was de aanleg van een verkeersweg met een dubbele rijbaan, zoais ook voor het ge deelte, van de Schipholweg in de Haar lemmermeer is geprojecteerd. Het laat ste aanbod van Ged. Staten was om van het nog aan te leggen deel van de Schip holweg een gedeelte ter lengte van 275 meter voor rekening van de provincie aan te leggen, waarmede 200.000 ge moeid is. De omstandigheid, dat het reeds bestaande provinciale gedeelte van de Schipholweg voorlopig nog uit een rijbaan zal bestaan heeft geleid tot een project voor een weg, bestaande uit een rijbaan, een rijwielpad alsmede een wandeldreef. Wij hebben daarover in dertijd reeds een en ander gepubliceerd. Het project omvat een rijbaan van 7 meter breed en een rijwielpad van 4 meter. De kosten bedragen 560.0Q0, waarin begrepen de voor de wandeldreef noodzakelijke ophoging welke naar ra ming 79.000 zal vragen. Daar de ver harding van de wandeldreef eerst be hoeft plaats te hebben ais het Burge meester Reinaldapark voltooid is, is het niet noodzakelijk, dat de raad daarvoor reeds thans een crediet, dat 57.000 zou moeten bedragen, beschikbaar stelt. De ophoging van de gronden ten Zui den van het slachthuis was geraamd op 639.000, maar door de gunstige uitslag van de gehouden aanbesteding kan daar van 88.000 besteed worden voor de Verschenen is de nota van de minis ter van Verkeer en Waterstaat naar aanleiding van het verslag van de com missie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over de begroting van het Staats vissershavenbedrijf IJmuiden voor het dienstjaar 1953. Aan deze nota is het volgende ontleend: In het belang van de hygiëne neemt het Staatsvissershavenbedrijf proeven om te komen tot een betere reiniging van de viskisten. Onderzocht wordt of hierbij moderne technische hulpmidde len kunnen worden gebruikt. In het ka der van dit onderzoek werd een stoom- reiniger aangeschaft, waarvan de prijs f 3368.69 bedroeg. Bij de vóór de aan koop van dit apparaat gehouden proef nemingen was gebleken, dat door behan deling van de viskisten met stoom on der toevoeging van een desinfecterend middel inderdaad een betere reiniging verkregen werd. Bij voortgezet gebruik is echter aan het licht gekomen, dat de behandeling van de viskisten op deze wijze te tijdrovend is. Er wordt thans gezocht naar een efficiënter gelpruiks- methode. Inderdaad is het dit jaar, evenals vo rige jaren, voorgekomen, dat in de we ken, dat de grootste aanvoeren van verse haring plaats vinden, schepen een of twee dagen moesten wachten alvorens te kunnen lossen wegens het niet be schikbaar zijn van voldoende vislossers. Om deze reden is onlangs, na overleg tussen reders- en havenarbeidersorgani saties, een nieuwe regeling ten aanzien van de vislossing tot stand gekomen. Deze regeling heeft tot nu toe zeer be vredigend gewerkt, waardoor vrijwel steeds wordt voorkomen, dat vis aanvoe rende schepen op lossing behoeven te wachten. Schipholweg. Daar B. en W. vertrouwen, dat de provincie een bijdrage van 200.000 zal verlenen, moet de gemeente 336.000 beschikbaar stellen. De Schipholweg met een rijbaan en een rijwielpad moet op 1 Januari 1955 voltooid zijn. Het gedeelte van de weg tussen de Zomerweg en de Prins Bern- hardlaan moet uiterlijk op 1 Januari 1965 een dubbele breedte hebben en met gefundeerde bestrating om niet aan de provincie worden overgedragen. Deze voorwaarden achten B. en W. aanvaard baar. (Van onze New Yorkse correspondente) De uitvinder van Cinerama is Fred Waller, een vroegere chef van de afde ling voor filmtrucs bij Paramount. Waller zit het uitvinden in het bloed. Zijn vrienden zeggen, dat hij tot die soort van „handige' mannen hoort, die, wanneer een keukenplank getimmerd moet worden, dit niet kunnen doen voor zij een nieuw soort spijker hebben bedacht, een betere hamer hebben gemaakt en een handiger schroevendraaier hebben uitgevonden. Hij is de uitvinder o.m. van de waterski; van het fototoestel, dat een opname van 360 graden kan maken; van een andere camera, die de maten van een man voor een nieuw pak neemt in een 50ste seconde; en van een ingenieuze vinding om luchtartilleristen op de begane grond te trainen. Het was deze uitvinding, die hem tot Cinerama inspireerde. In een gekoepeld vertrek zaten vier militairen. Vijf gesynchroniseerde projec tors draaiden omhoog en omlaag vóór hen m de koepel films af van vijandelijke vliegtuigen, die de leerling-artillerist op alle mogelijke wijzen „aanvielen". In deze driedimensionale realistische omgeving beantwoordde de artillerist met een electronisch machinegeweer de vijand- Wanneer hij mis vuurde, maakte zijn geweei een ander geluid dan wanneer hij raakte. Als de zo getrainde militairen later werkelijk in een vliegtuig opstegen, hadden zij niet alleen leren schijfschieten maar ook de emotionele ervaring doorgemaakt van het aanvallen en aangevallen worden. Bij Paramount had Waller intussen om speciale effecten te verkrijgen al wijde lenzen gebruikt, die een zwak driedi mensionaal effect gaven. Hij begon toen op te letten, noeveel een mens tegelijk kan zien, hoeveel hij alleen van de zij kanten ziet en hoeveei diepte in de blik bestaat van iemand, die maar met één oog kan zien. Bij dit alles trachtte hij te bepalen hoeveel de hersens eigenlijk voor het oog zien, want, redeneerde Waller, „de ooglens werpt maar schets matig een beeld op het netvlies, de her senen vullen de rest in". Waarop de uit vinder dacht, dat wanneer hij camera's en projectors kon maken, die zoveel mogelijk „zagen" op de wijze van het menselijke oog, al hetgeen daarmee was gefilmd driedimensionaal moest werken omdat het menselijk brein vanzelf „de rest invulde". Toen hij zover was, vroeg een archi tect hem een tentoonstellingszaal zo met foto's van een bepaald gezicht op New York te bekleden, dat het bezoekers zou toeschijnen of ze in werkelijkheid over New York heen blikten. En de vraag was nog niet gedaan of Waller wist in eens, dat het gebogen projectie scherm, in plaats van het vlakke, de laatste oplossing voor de driedimensio nale werking van een film was. Hij maakte een camera met drie lenzen van 27 m.m.: één lens recht vooruit gericht, de twee andere schuin (naar elkaar toe) geplaatst in hoeken van 48 graden. Tezamen bestrijken de lenzen een blikveld van 146 graden, waarvan iedere lens één derde deel „ziet". Eén enkele sluiting wordt voor de drie lenzen gebruikt om gelijktijdig begin en einde der opnamen te verze keren. Ongelukkigerwijs was het onmogelijk de drie films van 35 m.m. in een speciaal daarvoor gebouwde projector samen af te draaien. Iedere film werd dus in een aparte projector gedaan en deze zijn nu in hun respec tievelijke vertrekjes in dezelfde ver houding tot elkaar geplaatst als de drie camera-lenzen. Zodat dus de recht staande projector op het linkse deel, en het links geplaatste toestel op het rechtse deel van het doek pro jecteert. Men kan zich echter de moeilijkheden voorstellen, waar technici voor staan om die drie films volkomen gelijk af te draai en. Want als één der films maar één dui zendste fractie van een filmplaatje tén achter is bij de twee andere films, is het totaalbeeld bedorven. Hetgeen eveneens niet tot in de perfectie is opgelost, is de Hedenmorgen om half elf had in de hal van het grote postkantoor aan de Ged. Oude Gracht de huldiging plaats van de heer P. M. Germes, die vandaag het heugelijke feit herdacht dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de PTT. De heer W. Flooren open de de feestelijke vergadering en heette alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder de jubilaris en diens echtgeno te. De heer J. W. van Schaïk, directeur van de PTT, overhandigde de jubilaris een oorkoncfe voor 40 jaar trouwe dienst en een enveloppe met inhoud. De heer P. Korsman, chef van de afdeling geldarttke- len, bood de jubilaris een vulpen aan. Na mens de Katholieke ambtenarenvereniging sprak de heer L. v. Kessel. De heer J. v. d. Veldt, dirigent van het Haarlems Postaal Mannenkoor, waarvan de heer Germes ruim achttien jaar dirigent was, bood een fruitmand aan en een fraai bloemstuk voor de echtgenote van de jubilaris. Namens het zangkoor, dat ied'ere Zondag onder de H. Mis in het Huis van Bewaring zingt en waarvan de heer Germes thans nog diri gent is, sprak de heer C. v. Gemert en bood de jubilaris een bloemstuk aan en twee kistjes sigaren. Het Haarlems Postaal Mannenkoor zorgde tijdens de huldiging voor de muzikale omlijsting. B. en W. achten het gewenst reeds thans het nodige te doen om ook voor het derde deel van het Coornhertly- ceum de vereiste vergunningen te krij gen, teneinde elke vertraging in de bouw te voorkomen. Dit derde deel be vat vijftien leslokalena De bouw en in richting daarvan zullen f 760.000 vra gen, waarin begrepen 2 pet. voor kunstopdrachten. Om dezelfde reden als hierboven ge noemd vragen B. en W. de vereiste machtigingen voor de bouw en inrich tingskosten van een 7-klassige school voor gewoon lager onderwijs achter de Van Zeggelenstraat. De kosten bedra gen f 236.250 en f 35.000 is daarbij no dig voor verfraaiing van het gebouw door beeldende kunstenaars- Bovendien adviseren B. en W. reeds nu grond ter beschikking te houden voor de t.z.t. aldaar te bouwen kleuter school, waarvoor f 50-475 nodig zal zijn. Zolang de kleuterschool er nog niet is, kan het terrein gebruikt worden als speelveld. De aangrenzende grond kan bestemd worden voor de bouw van een schoolzaal. Het gemeentebestuur vraagt een cre diet van f 67.000 voor het uitvoeren van schilder-, stucadoor- en timmerwerk inverschillende gemeentegenouwen ais gevolg van de bijdrage van 20 pet., die het Rijk voor het verschaffen van werk in deze sector gedurende de win termaanden toestaat- Deze subsidie is alleen te verkrijgen voor het schilder werk, dat ruim f 48.000 van de post uitmaakt. aaneensluiting der drie afdraai ende films op het doek. Voorlopig be helpt men zich met wat de technici „gigolo's" plegen te noemen: stukjes staal, die als fijne kammetjes er uit zien, welke in iedere projector passen en mei grote snelheid op en neer bewegen langs de kanten van de filmband. De zaagtand instrumentjes vervagen op die manier de hoeken van iedere film, maar de op merkzame toeschouwer ziet op het doek toch terdege waar de twee scheidings lijnen tussen de films lopen. Dat is niet erg, wanneer er buitenopnamen getoond wordenmaar als het binnenste van een vertrek wordt vertoond, wordt het hinderlijk. Dat komt tevens, omdat iedere projector-in-werking ietwat trut, doch het rhythme van de trillingen der toestellen onderling verschilt. Kijkt nien nu naar een blauwe lucht, dan valt die trilling minder op, omdat de eenheid van het kleurvak de trillingen minder doet opmerken, terwijl lucht, water of struiken op zichzelf ai geen dood vlak vormen. Maar wanneer men de ene helft van een kamermuur in ander rhythme ziet trillen dan de andere helft, geeft dat een zeer storende werking. Een gewoon doek als in bioscoop theaters gebruikt wordt, kon Waller niet gebruiken, daar het van het doek weer kaatsende licht sterke vertekeningen zod veroorzaken (men vergete niet, dat het doek bijna een halve cirkel vormt). Wal ler liet daarom een scherm maken, dat uit 1100 verticaal gespannen stroken van geperforeerd materiaal bestond, die wJ ten opzichte van eikaar liet spannen ais half dichte jalouzieën. Het gereflecteer de licht kan nu van die smalle banen af springen en er doorheen ontsnappen. De snelle uitbreiding van Cinerama zal voorlopig wel zeer bemoeilijkt blU' ven door de bioscoopverbouwingen, d'e voor vertoning er van onherroepelijk nodig zijn. Dit niet alleen om het ronde bioscoopscherm of de drie in bepaalde richtingen geplaatste projectiekamers- Maar ook om de vorm van het gebou^ zelf. Want men kan Cinerama niet a'* thans nu nog niet bijzonder waarderen- wanneer men aan de uiterste zijkanten van de zaal moet zitten kijken, zoda' men het gebogen scherm en wat daarop staat aan één kant in verkorting ziet- Zelfs ais voor dit alles oplossingen worden gevonden, vraagt men -zich bi) een overweging van Cinerama's filmi sche mogelijkheden toch af: zal het geen struikelblok in Cinerama's ontwikkeling blijken, dat het geen close-ups ver draagt? Want daar het werkelijk de driedimensionale realiteit suggereert, laat het principieel niet de filmische close-up toe. Zoals het menselijk oog eveneens géén close-up van een voor werp maakt. Daar Cinerama als het menselijk oog observeert, kan het zien derhalve die closc-ups niet permitteren, en zou daarmee dus een sterk filmiscn uitdrukkingsmiddel verliezen. Inmiddels is de Amerikaanse filmin dustrie hogelijk geïnteresseerd in net experiment en als Cinerama deze indus trie kan overtuigen, dat de vinding di® omwenteling in het filmwezen inluidt, waarop men zo lang heeft gewacht, zul len spoedig meer financiers de ontwik keling van Cinerama gaan bevorderen- Zoals tot nu toe vooral „Time" Incorpo rated, en Laurance S. Rockefeller heb ben gedaan, die voor een groot deel van de millioenen dollars, in het experiment gestoken, verantwoordelijk zijn. Men kan zich overigens en dit zu terzijde gezegd voorstellen, hoe oe televisie-fabrikanten hun hart aan he vasthouden zijn-want uitbreiding var Cinerama (waar het op de duur toch van zal komen) betekent tevens een omwenteling in de televisie-indüstriëi B. en W stellen voor aan de R. K. Woningbouwvereniging Sint Bavo- Noord een voorschot te verlenen vèn f 1.045.120 voor de bouw van 84 wonin gen op een terrein aan en nabij de- Von- delweg. Deze zulllen bestaan uit 28 bene den- en 56 boven- of étagewoningen, 19 werk- of bergplaatsen en een kan toortje. Er kunnen in worden gehuis vest 11 gezinnen van 9 personen, 16 ge zinnen van 7 personen, 25 gezinnen van 6 personen, 24 van 4 personen en 8 van 3 personen. De huren zullen vermoe delijk gemiddeld f 8.95 per week be dragen, van de werkplaatsen f 4 per week. In het crediet is begrepen de aan koop en het aanbrengen van 84 gasgei- sers en de aanleg van een gemeenschap pelijke tuin, waarvan de kosten respec- (Niet-officiële koers) Vorig Opening slot 5/12 314 Nederl. 1948 92% 314 pCt. Ned. 1950 9214 3-3(4 Nederland 1947 93% 3 eNd. 62-64 bel.-tac. 94 Inschr. Grtbk 48 3 pCt 93 Ned. Handel Mij. eert. 147 A.K.U. 151% Van Berkels Patent 98% Calvé-Delt't eert. 114(4 Van Gelder 146% Kon. Hoogovens eert. 148 Unilever cert. 176% Ned. Kabe) 200 Philips 154(4 Kon. Petroleum 303% „Amsterdam' Rubber 75% Holl. Amerika Lijn 141(4 Kon. N. Stoomb. M 132(4 Ned. Scheepv. Unie 120(2 H.V.A. 82% Deli Mij eert. 63 (j 93 29/32 176% 154'4 301% 77(4 132(4 3/12 Anaconda Copper 40% Bethlehem Steel 52(4 Chrysler Corp. 85% General Electric 69% General Motors 64% .iudson Motors 17(4 Kennecott Copper 74(4 Montgomery Ward 60%* North American Can 23 Radio Corp. 28% Republic Steel 42% Shell Oil 69% Southern Pacific 43% Southern Railway 76% Tidewater 21% U. S. Steel 41% ex div. 62% 4/12 40(4 51% 85(4 69% 64% 16-14 75 60% 23 28% 42% 69 43% 76(4 21% 40% tievëlijk f 15.120 en f 9.000 zullen bedra gen. De bewoners zullen 90 ct. per week verschuldigd zijn. De gronden zullen in eerfpacht wor den uitgegeven. Tevens stellen B. en W. voor goed te keuren, dat de woningstichting „Het Oosten" geisers plaatst in 24 in aan bouw zijnde woningen aan de Dr. Schaepmanstraat. De bewoners zullen 62 ct. per week moeten bijdragen. Nu het complex van 182 flatwoningen aar. en nabij de Spaarndamseweg ge reed is gekomen, moeten de plantsoe nen en binnentuinen op eenvoudige wijze worden aangelegd.Er zal een sobere beplanting komen en verspreid over het gehele complex worden vier zandbakken voor de kleuters van de bewoners aangelegd, terwijl aan de Bandoengstraat een speelweide kan worden gemaakt. De totale kosten zui len f 39.120 bedragen. B. en W. stellen voor het adres van de Vereniging van Makelaars in Haarlem en omstreken over het geleidelijk in krimpen van de districtsmakelaars, die voor het gemeentelijk bureau voor huisvesting werken, voor kennisgeving aan te nemen. Op de Rijksweg te Santpoort wilde gisteravond kwart voor negen een vrachtauto, komende uit de richting Haarlem, linksaf de Broekbergenlaan in slaan. Hij remde om enkele tegenliggers voorrang te verlenen. Het gevolg was dat een volgende vrachtauto uit Haarlem op de spiegelgladde weg slipte en tegen de eerste vrachtauto botste. Daartegen botste weer een slippende personenauto en.tenslotte kwam nog een personen auto het kwartet volledig maken. De eerste vrachtauto werd aan de ach terzijde licht beschadigd, de tweede kreeg flinke schade aan de voorkant, de eerste personenauto werd dusdanig zwaar gehavend dat hij weggesleept moest worden, terwijl de laatste wagen slechts onbeduidende schade opliep. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. „Het Schip van de Week", het con tact programma van de zeevarenden met hun familieleden op de wal, is een welkome gast bij de koopvaar dij. Onder commando van de „ridder van de zee" G. A. Kal van de Wereld omroep vaart het wekelijks uit met als „spreekmeester" de omroeper Guus Weitzel. Reeds 300 keer is de gebruike lijke ceremonie gehouden in de kleine studio van de KRO, waar reeds menige humoristische vondst ten beste is ge geven, maar ook menige traan is gestort. Voor het zestigste lustrum had men gistermiddag de radiotelegrafisten een bijzondere Sinterklaasverrassing ce- reid. Tien telegrafisten op schepen in de Oost, dus in de „omgeving" van In donesië, en tien telegrafisten op de WeStroutes bij Afrika en de Antillen werden opgeroepen. Onder hen waren ook de twee telegrafisten van de Willem Barendsz, die in de koude regionen verblijft. Zo stonden ze weer bij de microfoon, de opgewonden familieleden, die zich in de beste kleren hadden gestoken en soms zelfs een speciale permanent hid den genomen, hoewel de zeeman daar wel weinig van zou zien. Een verloofde van een telegrafist gaf haar groeten in morse-schrift, een teleurstelling voor nieuwsgierige luis teraars, die dit geheimschrift niet meester waren. Tom Erich en Sonja Oosterman vul den met hun muziek aan, wat woorden Donderdagavond omstreeks kwart over tien heeft een taxi, die met een vaart van 80 km. over de Rozengracht te Amsterdam reed, een negentien jarige fietser tegen de grond gereden zodat deze enige keren over de kop sloeg. De taxi-chauffeur is daarna door gereden. De fietser is lopend naar een j olitie-hureau gegaan om daar aan gifte van het gebeurde te doen. De taxi, de fietser en een tramtrein reden in dezelfde richting over de Ro zengracht. De taxi passeerde zowel de fietser als de tramtrein met ongeveei 80 km. snelheid, aldus de politie., Bii het passeren werd de fietser van achte ren aangereden, waardoor hij met zijn fiets enige malen over de kop sloeg. De taxi reed met onverminderde vaart door. Op het politiebureau Marnixstraat waar de fietser aangifte kwam doen klaagde hij over pijn in de rug en mis selijkheid. Een huisarts heeft de jonge man in zijn auto meegenomen. H. M. de Koningin heeft met ingang van Januari 1953 mevrouw W. A. Repe- laer van Driel geboren Van der Willi gen, benoemd tot haar dame du palais. niet meer konden zeggen. En comman dant Kal stapte bij hoge uitzondering zelf voor de microfoon om zijn oude collega's op zee een beste Sinterklaas toe te wensen. Hij heeft ze ditmaal niet zijn sterke verhalen verteld, maar hU heeft een repertoire over zijn avonturen in oorlogstijd, waar een goede avond mee te vullen is Luisteraars van de radiodistributie kunnen" vanavond van half acht tot ach uur de groeten voor de schepen in de West beluisteren. De heer Kal met zijn medewerkers van de „Groetenafdeling" van de We reldomroep bereiden thans een vloot- schouwprogramma voor, dat 23 De cember a.s. zal worden uitgezonden. Tn dit programma zullen de groeten aa° de zeevarenden bij de familieleden thuis in de Kerstsfeer worden opgeno- In afwijking van de mening van de Procureur-Generaal die in verband me diverse verzachtende omstandighede een mildere straf had geëist, heeft he A'damsche Gerechtshof gistermorgen de straffen van een jaar, die de re^n*. bank twee P.T.T.-ambtenaren uit Am sterdam wegens diefstal van loodkab had opgelegd, bevestigd. Geëist negen maanden. Veroordeeld werden een 42-jarië® magazijnhouder en een 46-jai'1® chef-monteur, die beiden vóór de oor zelfstandige radio-distributiehouders ren geweest bij de draadkabel-omroep: Toen deze-omroep door de P.T.T. wer genaast, werden zij ambtenaren. ,g In Maart j.l. werden er in de In(^®C-0 buurt, waar zij hun functies verrichtte nieuwe kabels voor deze draadomr° aangelegd. Bij het slopen van de ou leiding had een verdachte een u van de loodkabels naar de motoT" van zijn vriend en collega laten breng Vervolgens werd de kabel verkocht. verweer van de beide verdachten dat de gesloopte kabel, naar hun ning, hun eigendom was. Evenmin de rechtbank heeft het gerechtshoi Amsterdam dit verweer geaccepteei mp|dt I De generaal is inmiddels U1 pjn»- naar de V.S. teruggereisd. HU 15 t dag aan het front gearriveerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2