Opnieuw vrijspraak gevraagd in zaak W. F. Hermans Sint Nicolaas op Marken Ook vereenvoudiging van de kleding van lagere clerus? Wie stelt kardinaalshoed ter hand aan Nuntius in Italië? rDe eenzame Reiziger Och Sinterklaasje. E Uitdrukkingen niet weergegeven als eigen gedachten van de schrijver Woonwagen- bewoner in arrest In Rome gaan stemmen op om de toog af te schaffen Officiaal van het Bisdom Breda Twee straaljagers in botsing Jongens tijdens spel in botsing DE BESTUURSVORM VAN DE GROTE GEMEENTEN geen examen voor J VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 PAGINA 3 Ernstig ongeluk veroorzaakt BROMFIETSERS A..V.R.O. aanvaardt C.A.O. Baskische muts steeds meer in zwang ?*ht nieuwe kleding- decreet van Officie der Riten Tekort aan boter in Duitsland Graaf van Bylandt volgende week naar Indonesië Mr. Jac. Oomen volgt mgr. dr. W. Koenraadt op Eén piloot gedood 12-jarige scholier aan gevolgen overleden „Euroland" gekapseisd Premier van Suriname overleden door ANTONIA WHITE I Dbg. 1 Donderdag heeft voor het Amster dams gerechtshof de procureur-ge neraal, mr. W. P. Bakhoven bevesti ging gevraagd van het vrijsprekende ^onnis, dat de Amsterdamse recht bank in April heeft gewezen tegen de Nederlandse schrijver W. F. Hermans. Naar men zich zal herinneren werd deze ervan beschuldigd zich over het R.K. volksdeel van ons land in zijn roman „Ik heb altijd gelijk" op bele digende wijze te hebben uitgelaten. Een fragment uit deze roman was gepubliceerd in het tijdschrift „Po dium". De rechtbank sprak in April verdachte 'rij conform de eis van de officier van Justitie. Deze tekende nochtans hoger ueroep aan, omdat hij gaarne zag, dat °°k een hoger rechtscollege een oordeel °ver deze principiële zaak zou uitspre ken. Donderdagmiddag liet bij de behan deling van zijn zaak door het Amster dams gerechtshof de schrijver zelf ver bek gaan. Er waren geen getuigen op- Na een uitgebreid onderzoek is de Eindhovense gemeentepolitie, in nau- Jje samenwerking met de politie te J*eldrop, Eersel en Best, erin geslaagd hand te leggen op de woonwagenbe woner M. W. uit Best. Deze man had Dinsdagmiddag als bestuurder van een ®uto, waarin nog vijf andere woonwa genbewoners waren gezeten, op de ^eidropseweg te Eindhoven twee wiel- Njdsters aangereden, van wie de een ernstig en de andere levensgevaarlijk Werd gewond. Zonder zich iets van de dichtoffers aan te trekken hadden de 2es mannen het hazenpad gekozen. De ^agen was over de kop geslagen en was J^aar beschadigd. De nummerplaat van ue auto voerde de politie naar Geldrop. Daar kwam juist J. W. (een broer van y W.) aangifte doen, dat zijn auto ue auto, waarmee het ongeluk gebeurd ^as gestolen was. De politie koester- direct argwaan. Uit het verder on derzoek bleek, dat de drie gebroeders y uit het woonwagenkamp te Eersel Jot de inzittenden van de wagen hadden behoord. Dezen werden des nachts uit vUn bed gehaald. Zij verklaarden bij J. te Geldrop een begrafenis te hebben "hgewoond. Deze had zijn auto des Morgens aan zijn broer L. W. uit het ^Oonwagenkamp te Den Bosch ver kocht, die daarop de wagen weer aan Zijn broer M. W. van de hand had ge daan. Met de woonwagenbewoner F. N. Uit Tilburg, de gebr. P. en L. W. had M. W. toen een proefrit gemaakt, waar bij hét ongeluk gebeurde. In de loop van Woensdag is daarop M. W. te Best aangehouden. Na lang ontkend te hebben viel hij tenslotte door de mand en legde hij een volledige be kentenis af. Inmiddels was J- W. door Qe Geldropse politie het vuur zo na aan de schenen gelegd, dat hij toegaf valse aangifte van diefstal van zijn auto hebben gedaan. De gedachte van het verplichten van 8ebruikers van bromfietsen tot het vol- Sen van een cursus of het afleggen van ®en eenvoudig examen komt de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- ®.era, zeer moeilijk uitvoerbaar voor, ge- :l6n het grote reeds aanwezige aantal, wuarvan geen registratie bestaat. Aldus W0rdt medegedeeld in de Memorie van tmtwoord over de begroting van dit bpartement- Ook de AVRO heeft thans de CAO •Oor medewerkers aan de Omroep aan aard, welke reeds enige tijd door de «hdere omroepverenigingen is aanvaard. 9e CAO-besprekingen zijn gevoerd door ?6 Bedrijfsunie van Handels- en Kan- ,°orbediendenorganisaties, waarin de oiiafide vakverenigingen zijn vertegen woordigd. geroepen, zodat de procureur-generaal onmiddellijk het woord kreeg. Deze herhaalde in zijn requisitoir al lereerst de motivering van het recht- bankvonnis: „Op zichzelf is de passage uit het fragment, die in de dagvaar ding is opgenomen, beledigend' voor de R.K. volksgroep. De woorden worden echter door de schrijver in de mond ge legd van een persoon, die in het boek wordt voorgesteld als een verlopen indi vidu en een drankzuchtige psychopaat. De onbevooroordeelde lezer zal niet steeds instemmen met de uitlatingen van deze psychopaat, reden waarom de passage niet beledigend kan worden ge acht." Mr. Bakhoven ging vervolgens in op de juridische zijden van de zaak Hij zei, dat artikel 137c spreekt over „het zich in beledigende vorm uitlaten over een volksgroep," hetgeen hij niet het zelfde achtte als „het beledigen van een volksgroep". Voorts betoogde hij, dat het voor de strafbaarheid nodig is, dat de schrijver zijn eigen gevoelens of gedachten tot ui ting brengt. „Afgezien van de vraag of wij dit ge schrift al of niet sympathiek vinden," zo vervolgde hij, „in dit geval zijn de gebezigde uitdrukkingen niet weerge geven als de eigen gedachten of gevoe lens van de schrijver." Indien zich al de vraag zou voordoen of de schrijver mis schien toch op deze gecamoufleerde wij ze zijn gevoelens van minachting of haat tegenover de katholieken in zijn boek tot uitdrukking wenst te brengen, dan is dit volgens de procureur-gene raal. in ieder geval niet te bewijzen. Een en ander gaf hem aanleiding zich geheel achter het vonnis van de recht bank te stellen en dus bevestiging te eisen van het vrijsprekende vonnis. Uitspraak 18 December. De ijsgang op de Zuiderzee had Sint Nicolaas dit jaar bijna verhinderd een bezoek te brengen aan Marken, maar de plotseling ingetreden dooi maakte de vaart naar het visserseiland mogelijk. De boot arriveerde prompt op tijd en zelfs het hart van de kleumende Piet werd verwarmd door de hartelijkheid, waarmee Meester en Knecht werden begroet. (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenmorgen. Na alle recente besluiten van de H. Vader betreffende de vereenvoudiging van de kledij der Prelaten het laatste dateert van gisteren vraagt men zich in kerkelijke kringen af of ook de lagere geestelijkheid, die tot nu toe aan al deze voorschriften met betrekking tot de kleding ontsnapt is, speciale voor schriften in dit opzicht zal krijgen. Inderdaad zijn voor kardinalen, pa triarchen, aartsbisschoppen en bis schoppen, voor apostolisch protonotarii en andere prelaten wijzigingen opgesteld. Ook is er voor kloosterlingen een ver eenvoudiging voorgesteld. Voor eerst- genoemden werd deze kwestie bespro ken tijdens het congres van 1950 en voor de kloosterlingen werd het vraag stuk behandeld tijdens het congres, dat twee maanden geleden gehouden is. De H. Vader heeft in een rede de klooster lingen aangespoord hun kleding en leefwijze overeenkomstig hun staat in overeenstemming te brengen met de eisen van de moderne tijd. Het tempo, waarin deze hervormingen bij de kloosterorden en congregaties tot stand komen, is traag. Men volgt hier de weg van het algemene verzoek en er gaat lange tijd over heen eer alle stichtin gen in de verschillende delen van de wereld de betreffende vragen van hun oversten hebben beantwoord. Tot nu toe is er slechts één kloostergemeen schap, die met toestemming van de Paus een aanzienlijke wijziging beeft aangebracht in de kleding van haar le den en wel de Vrouwen van Nazareth. Dat is begrijpelijk wanneer men be denkt, dat deze groep weinig talrijk is en dus betrekkelijk snel beslissingen kan nemen. Bij de andere kloosterorden, zowel mannelijke als vrouwelijke, eist dit meer tijd. Maar het begin is ge- (Eigen telegram) Vaticaanstad, hedenmorgen. vraag is gerezen wie de rode kar- J^aaishoed aan Mgr. Francesco Borgon- j'hi Duca, Pauselijk Nuntius in Italië, A* overhandigen die onlangs tot de j aardigheid van Kardinaal is verheven, t? katholieke landen is het de gewoon- dat het staatshoofd deze ter hand st„„uat bet «V- aan de tot Kardinaal verheven "btius. Frankrijk hebben aanvankelijk de jasten, later de presidenten dit voor- Iw genoten. Het laatst was dat daar b!1 geval in 1935, toen Mgr. Luigi Mag- Iwje de kardinaalshoed ontving uit "den van president Albert Lebrun. Jw °°k in Spanje en Portugal. Polen O- Stelde bij het herwinnen van zijn lelijkheid na de eerste wereld- %rug de traditie van dit privilege, dat aan zijn koningen was voorbe- ^duden en in 1935 overhandigde de pre- fevfdt te Warschau de kardinaalshoed Dor, ^gr- Marmaggi, die tijdens j-^bsistorie van 16 December va tot Kardinaal was benoemd. Hog het dat b Italië echter heeft zich dit geval hooit voorgedaan; want sinds de Ï6H- hg van het koninkrijk, na de be- s'D"- O van Rome in 1870 en nadat de w;s van zijn tijdelijke macht vervallen Nqn,.Verklaard, heeft maar één enkele bij Pus het Vaticaan vertegenwoordigd "et Quirinaal. Pas bij het sluiten heej® C°hg (Eigen telegram) dgregatie van de Riten in Rome d®Ze glsteren bekend gemaakt, dat het be ,je eek uitgegeven decreet betreffen- ber j, Vereenvoudiging van de kledij Voor "malen ook van toepassing is ®rtsbisschoppen, bisschoppen, pa- r^kleëg en andere hoogwaardigheids- i trekk^S' D>e vereenvoudiging heeft a eP, er.k? op de zijden stof van toga en a 'e'tm niet op de cappa, waarvan "eh, evenwel gehalveerd moet wor- van het Verdrag van Lateranen zijn er immers diplomatieke betrekkingen tus sen beide staten tot stand gekomen. De Nuntius, die in 1929 werd benoemd, is thans tot Kardinaal verheven en men vraagt zich nu af of de Paus aan het Italiaanse staatshoofd hetzelfde voor recht zal verlenen, dat de hoofden van andere katholieke staten reeds eeuwen bezitten. maakt en deze beweging zal vroeg of laat vruchten afwerpen. Voor de priesters is er echter nog niets bepaald, hetgeen niet wil zeggen, dat er ook niets bepaald zal worden. Meer en meer blijkt men overtuigd van het nut om het dragen van een toog achterwege te laten, vooral met het oog op bepaalde vormen van apostolaat. Overigens hebben de priesters uit de landen waar het dragen van een toog algemeen is toegestaan, veelal de ge woonte om wanneer zij op reis gaan naar het buitenland zich te kleden zoals de priesters uit overwegend niet- katholieke landen. Dit streven heeft vooral de Spanjaarden gefrappeerd, die tijdens het onlangs in Barcelona ge houden internationaal Eucharistisch Congres, moeite hadden om te geloven, dat de buitenlandse priesters zonder toog, die zij zagen, katholieken waren. Daarnaast wordt het zelfs in Rome steeds meer de gewoonte om een bas kische muts te dragen in plaats van de ronde zwarte hoed. De voorstanders van de soutane kan men overigens te genwerpen, dat dit kledingstuk eerst door Paus Pius IX werd ingevoerd (waaraan het zijn bijnaam „piano" te danken heeft). Voor die tijd droegen de priesters over het algemeen kuit broeken, net als de leken. West-Duitse regeringsautoriteiten heb ben verklaard, dat er een groot tekort aan boter bestaat in het land, doch voegden hier aan toe, dat er geen reden bestaat voor een „paniek". Er worden pogingen in het werk gesteld de huidige crisis tot een oplossing te brengen door de invoer van boter. Er worden onderhandelingen gevoerd over de invoer van boter uit Nederland en Zweden. De nieuw benoemde Nederlandse H. C. in Djakarta, mr W. F. L. graaf van Bylandt zal Zaterdag 13 Decehber per vliegtuig naar Indonesië vertrekken. Graaf van Bylandt wordt 16 December in Djakarta verwacht. Z. H- Exc. de Bisschop van Breda heeft aan mgr. dr. W. Koenraadt, Vicaris- Generaal, op diens verzoek, eervol ont slag verleend als Officiaal van het Bis dom van Breda, en heeft benoemd tot Officiaal de hoogeerw. heer mr. Jac. Oomen, die professor was aan het Groot Seminarie te Hoeven. De Vicaris-Generaal mgr. dr. Koen raadt vestigt zich in het nieuwe Moeder huis „Maria Mater Dei" (mgr. Hopmans straat 2 te Breda) en zal daar tevens het rectoraat van dat Moederhuis en van het Noviciaat waarnemen. Z. H, Exc. de Bisschop van Breda heeft de hoogeerw. heer mr. Jac. Oomen te vens benoemd tot pastoor van het Be gijnhof en de zeereerw. heer dr. C. de Jong, die tweede secretaris van het Bis dom was, tot professor aan het Groot- Seminarie te Hoeven. (Van onze correspondent) Donderdagmiddag zijn boven Neder- wetten, gemeente Nuenen, twee Meteor- straaljagers van* het vliegveld Soester- 'oerg tijdens een schijngevecht met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Het ene toestel vloog reeds in de lucht in brand en het andere werd op de grond grotendeels vernietigd. Beide piloten, reserve eerste luitenant vliegers van de L.S.K. uit Soesterberg, wisten met de z.g. schietstoel de razend snel neerstor tende vliegtuigen te verlaten. Slechts de parachute van de 26-jarige res. luitenant- vlieger J. v. Kemenade uit Eindhoven ging open. De 31-jarige res. luitenant vlieger v. d. Werve stortte neer en was reeds overleden voor de omwonenden bij hem waren. Luitenant v. Kemenade heeft zich te voet op weg begeven naar het vliegveld, doch werd vandaar vervoerd naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven, waar men een lichte shock en een lichte verwonding aan de enkel constateerde. Het is nog niet bekend waarom luite nant v. d. Werve er niet in is geslaagd zijn parachute te gebruiken. (Van onze correspondent) In het St. Jozefziekenhuis te Venlo overleed Donderdagmorgen een twaalf jarige leerling van de Rijks-HBS aan verwondingen, die hij de dag te voren in de gymnastiekzaal van de school had opgelopen. Tijdens de gymnastiekles kwam D. K. uit Venlo Woensdagmorgen bij een balspel vrij hevig in botsing met een van zijn klasgenoten. Onmiddellijk werd hij naar het ziekenhuis overge bracht. waar men nog getracht heeft zijn leven door operatief ingrijpen te behou den. Dit bleek echter niet meer moge lijk en gistermorgen overleed de scholier aan de bekomen inwendige verwondin gen. De jongen, met wie D. K. met het noofd in botsing kwam. ondervond geen nadelige gevolgen. Het Duitse schip „Euroland", dat in de buurt van Terschelling op een mijn is gelopen en door de sleepboot „Hol land II" van de fa. Doeksen op sleep touw werd genomen, is gel xpseisd. De bemanning was, zoals bekend, al eer der overgenomen door de Duitse sleep boot „Widder", die de Euroland en een ander schip sleepte toen de ontploffing geschiedde. De Holland II heeft de Euroland, die bestemd was voor de sloop, opgegeven en koers gezet naar Terschelling. De premier van Suriname, de heer A. Alberga, is Donderdagmorgen plotse ling overleden. De heer Alberga werd in 1887 in Pa ramaribo geboren. Hij begon zijn car rière als griffie-ambtenaar. Hij deed het praktizijnsexamen en ging vervol gens over in bestuursdienst. Na zijn pensionnering vestigde hij zich als ad vocaat te Paramaribo, was tijdelijk lid van het Hof van Justitie en werd lands- minister van Justitie en Politie. Na het aftreden van dr. Buiskool werd de heer Alberga voorzitter van de rege ringsraad van Suriname, tevens lands- minister van Algemene Zaken. In de Rolzaal van het Binnenhof te Den Haag heeft de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, gistermiddag aan de nabestaan den van 26 gevalle nen de door H. M. de Koningin ver leende dapperheids onderscheidingen uitgereikt. De on derscheidingen, de bronzen leeuw, hei bronzen kru'is en het kruis van ver dienste werden toe gekend wegens moedige en beleid volle daden tijdens de Meidagen van 1940, de strijd in de lucht gedurende de oorlogsjaren, ver zetswerk en dapper optreden aan het front in Korea. Hel zoontje van wijlen reserve-eerste lui tenant D. Boerem.a uit Delfzijl neemt het aan zijn vader posthuum verleen te bronzen kruis in ontvangst. Vertaald door W. HOFSTRA 76 „Ja, vroeger. Ze was zeer veelbelo vend, maar ze heeft lang geleden alle interesse al verloren. Ik geloof niet. dat zoiets voor vrouwen is weggelegd. Neem nu eens Melian Sta well, Jane Harrison grote vrouwen, tot op ze kere hoogte...... maar er ontbreekt toch altijd iets... is het niet de grote greep, dari toch het uithoudingsvermogen. Je vindt evenmin het „ik en weet niet wat" in vrouwen als een parel in een haring." Isabel was er allang niet meer met haar gedachten bij, maar deze woor den riepen plotseling iets bij haar wak ker. „Een parel in een haring? Wat is dat goed gezegd!" „Ik heb het niet van mezelf. Die Cal- laghan zei gisteren iets dergelijks. We spraken over Griekse poëzie." „Poëzie!" „Ja lieve. Ik doe ook wel eens iets anders dan op de kleine woordjes in het Grieks te letten, al lijkt het er soms veel op." Ze ging zuchtend achterover liggen op haar kussen. In het licht van het afgeschermde lampje leek ze zeer jong met haar fluwelen ogen en het donkere haar laag in de nek. „Die arme jongen, 't Is natuurlijk ook jammer omdat hij zo knap was, maar ik denk aan alles in het leven wat hij nu niet meer zal meemaken. Misschien was er al een meisje dat van hem hield." Hij steunde zijn hoofd weer in zijn handen en zei langzaam: „Dat is maar al te waar. Al die honderden jongens die sneuvelen nog voordat ze iets van het leven genoten hebben. Waarom zou de een een groter verlies voor me be tekenen dan de ander? Ik heb mijn beste tijd gehad. Kon ik maar de rest van mijn leven geven om er één te redden al was het maar een gewone kantoorjongen of de eerste de beste nietsnut." „Zo moet je toch echt niet praten, Claude. Je moet ook eens denken aan al het goed dat je doet. Aan alle men sen die je nodig hebben." Ze wachtte even en voegde er toen nog bijna schul dig aan toe: „En vergeet mij ook niet." Hij keek haar bedroefd aan. „Heb je mij eigenlijk wel nodig, Isabel?" Ze sloeg haar ogen neer. Het boek lag nog open op haar schoot en haar blik viel op een regel die ze hardop voorlas: „Jij bent de geweldige deurpost van dit huis." „Wat lees je daar, lieve? Het lijkt wel een vertaling van een van de tra gediën." „Nee, het is een Ierse dichter. Yeats. Hij leeft nog." „Ierland en Griekenland. Vreemd. Ik heb daar altijd een verband gevoeld. Dat zei ik gisteren nog tegen Callaghan en hij was het met me eens." Ze vroeg, hopend dat haar gezicht haar niet zou verraden: „Praat je zoveel met die Callaghan?" „Ja, dat schijnt zo. Over dingen waar aan ik sinds Cambridge nauwelijks een gedachte heb gewijd. Misschien komt het omdat hij een Ier is. Uiterlijk heeft hij niets van hem, maar toch heeft hij denken. Maar Larry als hij zo oud ge weest was als Callaghan zou niet ge rust hebben, voordat ze hem in actieve dienst zouden hebben genomen. Calla ghan hoeft natuurlijk niet te gaan Zijn vader heeft er voor gezorgd dat hij in Ierland geboren werd, hij hoeft dus niet in Frankrijk te dienen zoals zijn voor ganger, De Caux. Bovendien is hij een van die Ieren die Engeland .haten. Hoe wel, je zou eerder gedacht hebben, dat zo'n avonturier als hij alleen al voot de sensatie dienst genomen zou hebben." „Misschien vindt hij niets belangrijk genoeg om er voor te vechten." „Dat kan wel. Het is het enige wat ik op hem tegen heb." Er viel een stilte tussen hen. Ze sloot slinks het boek met Yeats gedichten en legde het op zijn tafeltje naast zich. Zijn vermoeide ogen volgden echter haar bewegingen. „De geweldige deurpost," begon hij, maar hield plotseling snikkend op. Het volgende ogenblik knielde hij naast haar bed en begroef zijn hoofd in de dekens op haar knieën. „Isabel, Isabel. Als ik jou niet had zou ik de eenzaamste man op aarde zijn." ZESDE HOOFDSTUK Op een ochtend in de grote vacantie na haar zeventiende verjaardag werd Clara vroeg wakker. Ze was niet erg tevreden over haar laatste trimester of schoon ze veel betere cijfers kreeg dan ze, gezien haar ijver, eigenlijk verdiend had. Over een dag of twee zouden ze naar Paget's Fold gaan. Ze nam zich voor dat ze zich daar eens wat ernsti ger op de dingen zou gaan bezinnen en een doel zou trachten te vinden om na te streven. Het was pas half zeven toen ze al een hele tijd had liggen denken zonder tot een bepaalde conclusie te komen Ze kreeg een idee, stond op en ging naar iets dat me aan Larry O'Sullivan doet de vroegmis, het was in maanden niet voorgekomen dat ze dit op een doorde weekse dag had gedaan. Ze communi ceerde met iets van haar vroegere vu righeid en wandelde door de stille, zon beschenen straten naar huis, terwijl ze de hoofdstraten vermeed. Ze voelde zich zo fris en vredig als ze in lang niet meer voor mogelijk had gehouden. Het deed haar aan Mount Hilary denken. En onmiddellijk stond haar plan vast: nog diezelfde middag zou ze naar haar vroegere internaat gaan, in hef bijzon der om Mère Lovell op te zoeken. ,,'t Was al zolang geleden dat ie ons was komen opzoeken," zei Mère Lovell. „dat we bang waren dat je niet meer terug zou komen. Ikwij allemaal zouden het jammer gevonden hebben als dat waar was geweest." Clara stond op het punt om met de gewone uitvluchten voor de dag te ko men maar besloot open kaart te spelen „De kwestie is, Mère, dat ik mii hier niet meer zo op mijn gemak voel." „Heb je daar een speciale reden voor, Clara?" „Nee, dat niet. maar ik leid tegen woordig zo'n heel ander leven." „Dat zou eigenlijk een reden moeten zijn om veel nauwer contact met ons te houden." Clara bewaarde het stilzwijgen. „Heb je iets kind? Ik weet dat een katholiek meisje het niet makkelijk heeft in de wereld. Als ik het zo hoor, dan is het nu nog moeilijker met die oorlog. Ben je nog thuis?" „Ja, Mère," „Velen van onze oud-leerlingen zijn zo ingeschakeld in de oorlog, dat ze ver van hun familie moeten leven. Zij hebben natuurlijk de goede geest, maar ik geloof toch niet dat het goed is voor een meis je om losgerukt te worden van het ge zin en maar met jan en alleman om te gaan." (Wordt vervolgd). £iiiiiiiiiiiiHiiiiHiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiimiiiiiiiitiimiimim£ Och, Sinterklaasje, kom maar binnen met je knecht. Ik heb heel wat te zeggen, en 't is niet gauw gezegd ln stad en dorp en land, in verre vreemde streken Hebt gij al eeuwen lang en naarstig rondgekeken. En is er groot verschil tussen de oude tijd En al de narigheid, waar 't mensdom onder lijdt In 't tijdperk van de bom, die, A of H geheten, Het droevig resultaat van dl te menslijk weten Het menselijk geluk van dag tot dag bedreigt? Want wij vergeten snel en ieder tijdperk krijgt Het lot, dat het verdient, zo zeggen ons de wijzen. Men kan voortaan de dag niet voor de avond prijzen. Wie heeft de bom paraat, wie heeft de H-bom niet? Het is een open vraag en een eentonig lied. Gun dan de grote Ike, op speurtocht in Korea, Een klaar en diep besef van 't mooglijk culpa mea En grijp de vader aller Russen bij de staart, Als hij te veel aan waterstofgedoe vergaart. Laat de afgetobde mens voortaan in vrede leven. Een voorbeeld is zojuist door 't Saargebied gegeven. Dat voor Europa pleit en'in de E. D. G. Zijn deel wil hebben in de rust van pais en vree De vijand van weleer, zal hij in goed vertrouwen Aan onze zijde staan en naarstig willen bouwen Aan d'eendracht en 't geluk, voor allen en voorgoed? En zal hij streven, werken, sterven als het moet Om vrij en zonder vrees voor God en voor de mensen Te zijn of niet te zijn? Gij moet ons helpen wensen, Dat 't groot gemenebest geen voorbeeld nemen zal Aan 't klein en naar gedoedat, Benelux geheten. Reeds nu zijn eerste élan lafhartig schijnt vergeten, Noch aan het Weens congres, o. arme brave Sint, Dat nota bene juist vandaag, vandaag begint. Het groot gemenebest van de Vereende Naties, Geringeloord door politieke speculaties, Drijft ongewis en zwak op wilde zeeën rond En geen. die tot dit uur een veilige haven vond. Wat heeft de wereld aan een daverend monopolie Als vriend Mossadeq, die geen raad weet met zijn olie? Wat moet Europa doen. als de verwachte steun Maar één dag later komt dan het kanongedreun? Het indrukwekkend heir der nieuwe Kardinalen Is niet voldoende om de vrede in te halen. De Kromstaf in ons land na honderd jaar regeren Kan niet alleen de vijand van de vrede keren. Zij tonen ons nochtans, dat men slechts eensgezind De ware vrede en het waar geluk hervindt. /n Hollands politiek wordt voor de middengroepen, 't Verdrukte deel des lands, Uw bijstand ingeroepen Dat wordt een hard gelag voor vader Van de Kieft Hij schijnt van goede wil, dus help hem alstublieft. Ga ook eens, goede Sint, de Archipel bezoeken Daar kookt de onrust fel tot in de kleinste hoeken. En in ons eigen land vordert minister Beel Tweehonderd duizend man het klinkt, maar is niet veel!). Die voor het landsbelang in mooglijk bange dagen Bereid zijn, dag en nacht de overall te dragen. Uw zorgen, Sint, zijn groot; daar is de emigrant, Die tevergeefs probeert, het nieuwe vaderland Op tijd met vrouw en kroost en have te bereiken. Maar, als de boot vertrekt, zijn droom slechts na mag kijken En zij, die blijven, zien met wisselend vertrouwen Naar al die huizen uit, die Witte zal gaan bouwen. Daar eten zij hun brood; een vleugje varkensvet Geurt uit de margarine, die men op tafel zet. De echte boter vindt haar weg wel naar de Britten Zodat wij met de rest blijmoedig blijven zitten. Maar daarom niet getreurd, zolang de stoere Friezen Boven de moedertaal hun idioom verkiezen; Zolang 't verschoningsrecht voor onze journalist, Al honderd jaren oud, nog niet is uitgevist; Zolang rechtvaardigheid ten aanzien van Herr Lages Voor ieder denkend mens nog steeds een open vraag is. E Zo zijn wij, Sinterklaas, ook wel verheugd van zin Want bij een groot verlies komt ook veel groot gewin. Gij zult de taaie moed der Nederlanders roemen, Als gij Piet Roozenburg een kampioen hoort noemen. En als gij ooit biljart met Pieter van de Pol, Gij houdt het langer niet dan zeven stootjes vol. Van Faanhof spreek ik niet, die zonder af te stappen Etappe na etappe met trappen op kan knappen. Roem op de dappre Aab, die Lotsy durft weerstaan. Totdat zij samen naar Canossa zullen gaan. En niet alleen de sport, maar ook de vrouwenmode Soms „fashion" genaamd, heeft ons veel liefs geboden. Daar is de grote Fath, een man van wereldfaam Maar niettemin een Fath. Wat is er in een naam? Al sprekend in Latijn kan men wel zeggen: nomen (Voor wat die Fath betreft) is zonder twijfel: omen. Kent gij de „coupe panache"? Probeer het eens bij Piet. Zijn haar wordt vederdos; ge weet niet wat ge ziet! Laat om zijn zwarte nek een shawl of stola glijden, En alle vrouwen zullen hem gemeen benijden. Ook op de wetenschap zet menige vrouw haar zinnen; Men telt onder de profs zowaar een paar profinnen. Maar 't felste wordt de vrouw thans in de zij geduwd, Wanneer zij ambtenaar is en bovendien gehuwd. Tfent ge de wensen, Sint. van onze zakenlieden K Zij leven, zo ge weet, van loven en van bieden. Zij zitten ditmaal stil en needrig aan uw voet, Maar weten niettemin precies wat gij doen moet. Maak de belasting laag, althans voor de bedrijven. Geef werkgelegenheid, opdat wij leven blijven. En maak de gulden „hard"; duld geen inflatie meer. Want die drukt het pensioen en 't rentetrekken neer. Maak de deviezen vrij; 't is nuttig voor 't tourisme. Erken op die manier hun zin voor realisme. m Dan is er nog de zorg voor wat men noemt cultuur, Een overbodig ding en altijd veel te duur, Waarover de overheid altijd wel mee wil praten Als zij de centen maar in de schatkist mag laten. Niet dat de schuld slechts ligt bij O, bij K, bij W. Die willen wel, maar krijgen zelden centen mee. Laat Amsterdam maar weer wat geld ter zijde leggen Voor 't Holland Festival; daar valt niets op te zeggen. Wèl op het droevig feit, dat 't oude A.T.G. Zijn laatste rollen speelt en dan berust in vree. En dat de film nog steeds voor schatrijk wordt versleten En dus belasting dokt, die anderen vergeten. Om te voorkomen, dat ons onderwijs verdort, Gun 't kind de nieuwe lijn, dus Rutten zijn rapport. Laat in de dolle stroom der kunstexperimenten Iets meer beklijven dan 't gemok der malcontenten. En laat mij binnenkort vertrekken naar het oord, Waar Thijm Oranje vond en Vondel leit vermoord. En spaar mij voor een poos de vuige barbarismen, Die welig tieren, niet 't minst in 't journalisme. n hierbij, Sinterklaas, zal ik het dan maar laten. Ik heb u veel gevraagd, doch slechts wat nodig was. Want alles wat ik vraag, komt ons zo goed van pas. "t Is niet voor ons alleen, maar voor ons allen samen I Voor 't algemeen belang. Bedankt bij voorbaat. Amen. HllllimillllllimilllllllllllllllllimlIIIIIWIINIIIIIIIIIMIIIimilllllllllllllllllllimmHIlHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMimil? Donderdagmiddag heeft de minister van Binnenlandse Zaken. prof. dr. L. J. M. Beel, de staatscommissie geïnstalleerd, die de opdracht heeft de regering van advies te dienen omtrent de meest ge wenste bestuursvorm voor de grote ge meenten. mede in verband met het vraagstuk van de samenvoeging van ge meenten. In zijn installatierede zei de minister o.m., dat de taak van de com missie weliswaar kort omschreven is. doch dat haar omvang en gewicht groot zijn. Bij het onderzoek zal de commis sie stuiten op het vraagstuk van de steeds groter wordende afstand tussen de besturen van de grote gemeenten en de bestuurden. De niet eenvoudige taak zal zijn de oorzaken van dit te betreuren verschijnsel op te sporen en de midde len tot verbetering in de bestaande on gewenste situatie aan te geven. Het hier in wezen, zo ze de minister, om de uiterst belangrijke vraag, hoe wat spr. zou willen noemen „de locale demo cratie" in het bijzonder in de grote ste den. tot een levendige werkelijkheid kan worden gemaakt. De research-arbeid van de commissie zal haar ook ongetwijfeld op sociologisch terrein brengen, omdat de vervreemding, waarover prof,. Beel sprak, niet uitslui tend valt toe te schrijven aan het feit, dat in de grote gemeenten zo weinigen zo velen besturen, doch mede op reke ning dient te worden geschreven van een na de laatste wereldoorlog op veler lei terrein zich sterk manifesterend ge brek aan belangstelling en medeleven. Ook het verschijnsel, dat veler interesse nog wel uitgaat naar zaken van nationaal en internationaal belang, doch vaak ge ring is voor locale aangelegenheden, zal zeker de aandacht van de commissie vra gen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3