Minister ZIJLSTRA'S debuut „prikkelend in de goede zin Nieuwe fiscale koers in het vooruitzicht Bic de Noorman: TO IHIEfK TOK IHIEKULi Acht jaar geëist tegen twee woonwagenbewoners Scherpe critiek op de Artillerie-in richtingen Bijna f 83.000.- boete geëist Canada krijgt Raptim-afdeling Expositie van de beste kruisbeelden Nederland verkiest de vrijheid Neem wetsontwerp terug Strijdvraag wijn- gedistilleerd Groot tumult in rechtszaal VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 PAGINA 5 Geen dirigistische aap in de mouw Resultaat van prijsvraag Oude man beroofd en in water gegooid? Overval in Den Haag Ook tweede dader gearresteerd Posthume onderschei dingen uitgereikt Verdachte valt getuige aan Kerst- en Nieuwjaars- gesprekker), met Indonesië Wethouders van Putten bedanken Na benoeming van nieuwe gemeente-secretaris Elsevier 5 pet. interim Examens (Van onze parlementaire redacteur) eerste ontmoeting met de Kamer voor een minister altijd een proef die "em als tacticus in de omgang met de volksvertegenwoordiging en tevens als deskundig bewindsman typeert heeft de jeugdige professor Zijlstra niet licht opgevat. Zoals hij achteraf bekende was er heel wat lood in zijn schoenen, toen hij gistermiddag ter verdediging van de begroting van Economische Zaken het tweede-Kamergebouw binnenstapte. Bij de beantwoording van de replieken, die t'olgden op zijn beschouwing naar aanleiding van wat de Kamer na twee dagen beraadslagen over de begroting had opgemerkt, kon hij echter reeds met op gelucht hart getuigen, dat er van dat lood niet veel over was. Dat was begrij pelijk, want stuk voor stuk hebben de kamerleden die aan het woord kwamen over de rede van de minister, hun voldoening over dit eerste optreden in het Penbaar uitgesproken. Zelfs Paul de Groot, die het wel het minst met de mi nister eens was, omdat hij het nu eenmaal als communist met niemand anders aan communisten eens kan zijn, begon met te zeggen, dat hij dankbaar was voor rit heldere uiteenzetting die de jeugdige prof. Zijlstra van het beleid dat hij «enkt te vMgen, had gegeven. De heer Nederhorst. noemde het debuut' van dè minister prikkelend in de goede zin. De minister, die niet ouder is dan 35 Jaar, zal zich wel niet het minst vanwege fijn jeugd wat vreemd en bezwaard heb ben gevoeld temidden van het gezel- Schap doorgewinterde politici, die juist over Economische Zaken altijd veel strijdpunten in petto hebben. Maar juist vanwege die jeugd maakte zijn optreden Zo'n verfrissende indruk. De minister speelde met de ingewikkelde problemen Van deze tijd en terwijl hij daarmee be- big was werd het de Kamer hoe langer hoe meer duidelijk, dat aan dat spel een biepe en brede studie vooraf was gegaan. °e waardering voor zijn betoog kwam Uiteraard het duidelijkst naar voren in de sobere, bijna vaderlijke woorden ^faarmede de fractieleider van de A.R. Zijn partijgenoot de eerste A.R.-minis- ter in de na de oorlog in ons land ge formeerde kabinetten succes toewen ste. Een zinspeling van V.V.D.-zijde, dat hij zekere trekken van liberaal karakter Vertoonde, wist de minister handig en ?ol humor in de doofpot te stoppen. „Het fs opvallend hoeveel politieke figuren een mens trachten te beduiden dat hij volkomen aan hun kant staat, als hij hiaar eenmaal minister is geworden", zo ongeveer luidde het antwoord in de re plieken. Scherp tekende hij zijn koers uit voor de Kamer, door er op te wijzen, dat zijn economisch systeem soepel, dynamisch en strijdvaardig de eigenaardige moei lijkheden van dit land tegemoet wil tre den. In een wereld, waarin vrijheid van consumptie en vrijheid van arbeid ais hoogste economisch goed in ere worden Behouden en waarin de volkshuishou ding de onderneming erkent alshaar fun dament, is dat lang niet eenvoudig. Dit laatste impliceert n.l. dat een veel heid van ondernemingen mededingt "aar de gunst der consumenten en die Westerse consumenten hebben een geva rieerde en wisselende smaak. Wij kennen een democratisch systeem, waarin druk en tegendruk bestaan, waar de publieke zaak publiek wordt behandeld, waar dc taak van de staat niet overheersend is en waar dus de eenvoud van een centra liserend distributie-apparaat niet be staat. Ingrijpen doen we slechts op de strategische Punten en dat zijn de uit- nt,eringen, tenzij wij in een periode van de hoogste nood en schaarste terecht komen. Ik heb geen dirigistische apen of slangen in mijn mouwen, aldus de minis ter tot de heer Schmal, die bij de be schouwingen toespelingen op de moge lijkheden daartoe had gemaakt. De uit eenzetting van de grondslagen van zijn beleid beëindigend, kwam hij tot de uit spraak, dat de grondwet van een chris telijke economische politiek is: de liefde tot God en de naaste. Als er één zaak is. ten aanzien waarvan het individu een taak heeft, dan is het wel deze, dat de Wens de beelddrager Gods dient te zijn. In zijn uiteenzetting van de huidige situatie in ons land, sprak de minister van een geleidelijk zich ontwikkelend herstel in een economisch gebied dat boor spanningen wordt gekenmerkt. Na be opwaartse beweging van de betalings balans, die sinds medio 1950 als reactie °P Korea is ingetreden, zou het hem hele maal niet verwonderen, wanneer in 1953 een zekere teruggang te constateren zou Zijn. Daarop moet de regering nu reeds rea geren ddbr de totale'bestedingen te hou den binnen het raam van de nationale middelen. Voor het investeringsvraag- stuk betekent dit het leggen van het Recent naar de drijfveer. De werkloosheid besprekend' waar- Schuwde hij vóór een te scherp onder scheid in de verschillende vormen tvaaronder deze zich voordoet. Hij was het met dr. Holtrop eens, dat het per centage van de frictie-werkloosheid, dat toelaatbaar is, (3 pet.), al evenmin als Vaststaand mag worden aangenomen Sis de beide andere componenten der Werkloosheid (de conjuncturele en de structurele). Er moet dus geen „ther mostaat-politiek" bij de bestrijding van bit euvel worden gevoerd, die wel eens Aantrekkelijk wordt geacht, omdat men ban meteen de deflatie-kiemen kan °nderdrukken. De minister zag daarin ®en gevaar van verstarring. Hij ver- Wachtte goed inzicht in deze materie van het cijfermateriaal dat de wacht geld- en werkloosheidsverzekering zal Cpleveren. Bij de conjunctuurpolitiek 2ag hij een groot onderscheid tussen jvat een open en een gesloten volks huishouding zich kan permitteren. De gelden van de tweede overbren- In September van dit jaar heeft de Richting 18531953 eèn prijsvraag uit schreven voor de vervaardiging van en kruisbeeld, dat volgend jaar Mei Cf gelegenheid van de „100 Jaar Krpm- t.Af"-feesten te Utrecht en daarna defi- uef te Nijmegen zal worden opgesteld, j °e belangstelling voor deze prijsvraag bi t0 0VerstelPenb groot gebleken Jkans 200 beeldhouwers verzochten om ezending van de voorwaarden 1 dat stichting na overleg met het gemeen- coestuur van Amsterdam heeft besloten ontm°Selijk een aantal van de beste "werpen in het Stedelijk Muscujn te msterdam ten toon te stellen, gnu rm°edelijk zal deze expositie worden tot uden van Vrijdag 16 Januari 1953 cn met Zaterdag 14 Februari 1953. de» met be plechtige opening van off; ,exP°sitie zal de uitspraak der jury jjcieel bekend gemaakt. beljCt is in verband hiermede, dat alle Worritmers n°ëmaals onder de aandacht hiteVr gebracht, dat hun inzendingen bik 15 December aan het Stedelijk WachtUm te Amsterdam worden inge- d6 Er wordt nog onderhandeld over tie hf°gelijkheid om deze unieke exposi- lana1 naar andere plaatsen van het a te zenden. MINISTER ZIJLSTRA gen naar de eerste leek hem zeer ris kant. In een open volkshuishouding zo als de onze, zijn de deviezenreserves het opvangmiddel. Het is echter onmo gelijk de kracht van onze deviezenre serves thans te meten aan het voor-oor- logse verleden. Hoogstens kan men zeggen, dat de situatie beter is dan in 1949. De minister bleek wat de con junctuur-politiek en de besteding van de middelen betreft af te wijken van de mening van dr. Holtrop, die zegt: doe wat ge kunt, mits ge kunt lenen. Hij stelde daar tegenover: leen wat mo gelijk is en doe dan wat ge kunt. De socialistische drs. Roemers was hem voor dat inzicht zeer erkentelijk. Wat de Europese integratie betreft, was hij van oordeel, dat de E.B.U. tot een gecoördineerde conjunctuurpolitiek uit zou kunnen groeien. Bij de industrialisatie en het in- vesteringsprobleem zag hii thans de rentabiliteit prevaleren boven de li quiditeit, omdat hij de conjunctuur als een dalende beoordeelde. Aan de rendementsverwachtingen zal zich dus ook de fiscale politiek moeten aanpassen. Het klonk wel voor ieder een bemoedigend, toen de minister onthulde, dat de gehele belasting- politiek thans op de helling staat. Bij de besprekingen die daaromtrent in het Kabinet worden gevoerd wordt terdege rekening gehouden met de mogelijkheden tot vermindering van fiscale druk door spreiding van win sten en verliezen over langere perio den zodat de jaarresultaten wat meer tegen elkaar worden afgewogen. Dit hoeft de fiscus niet eens zoveel te kosten. Wat de mogelijkheden van het op richten van nieuwe bedrijven betreft was de minister van oordeel, dat er niet zoveel mislukkingen konden zijn, daar volkomen nieuw uit de grond ge stampte ondernemingen in Nederland we ondernemingen hebben vaak rug- we onderneemingen hebben vaak rug gesteun van elders, bijv. uit Amerika, gekregen. Bij de replieken kwam de mogelijkheid ter sprake, om deze nieu we ondernemingen zoveel mogelijk bui ten de randstad Holland en vooral naar het Noorden te dirigeren. De minister voelden er wel wat voor om de ónder nemers in die richting te adviseren, maar hij zou de initiatiefnemer, de heer Nederhorst (PvdA), beslist niet volgen wanneer deze meer dirigistisch wilde optreden. De „totale planning" echter, waarbij de mens niet vergeten wordt, had zijn volle aandacht. Met ir. Wijffels (KVP) was hij het eens, dat de technici nog belangrijker zijn dan de grondstoffen. Weiter kreeg de verzekering dat zijn Mexicaanse plannen aan het Bezui- denhout op. de verlanglijst genoteerd staan. Hij zag voor de export als grote en toenemende hinderpaal de uit nieuw nationalisme gegroeide handelsbelem meringen en het terugschroeven van de liberalisatie in enkele landen. Elders zal dus naar andere middelen moeten worden gezocht. Over de ruilvoet had de minister de volgende theorie: door de devaluatie van 1949 is de ruilvoet per definitie al verslechterd. Er kan dus, tenzij er gun stige structurele veranderingen in onze economie optreden, geen sprake zijn van verbetering. De minister wilde voor alles eerlijkheid bij de uiteenzettingen van waar wij aan toe zijn. Hij prees het initiatief van enkele Amsterdamse zakenlieden, die, voor uitlopend op een wegvallen van de grenzen bij de integratie van Euro pa, al bedrijfstaksgewijze de conse- quenties daarvan hebben berekend. Naar aanleiding van de onderhande lingen in Knokke in Benelux-verband kon hij mededelen, dat de Belgische bezwaren tegen tariefopheffing reeds worden onderzocht voor de volgende bedrijfstakken: schoenen, papier en papierwaren, de grafische industrie, houten meubelen, kachels en haar den, geëmailleerde artikelen en con fectie. Omtrent de afzet van aardgas werd bekend gemaakt, dat de onderhandelin gen met de Ned. Aardolie Mij. in een beslissend stadium zijn. Wat de aan wending van dit gas betreft, hierover komt op korte termijn een advies. Om trent de bestuurskwestie kon slechts worden medegedeeld, dat deze in de komende gaswet wordt geregeld. Het aardgas wordt niet geëxporteerd. Tien procent zal aan Arnhem worden gele verd. De hoeveelheid raamde de minis ter op 75 millioen kub. meter. Als adviseurs heeft de minister de professoren Kaag en van Berkum van Tilburg en prof. Kreukniet uit Leiden. Middenstandszaken Staatssecretaris Veldkamp behandel de daarna de middenstandskwesties. Ai wordt er nu aan een nota gewerkt, dat wil niet zeggen, dat de lopende kwes ties maar aan deze kapstok worden op gehangen. Maar de Kamer moet met de nota geen haast maken. Het zou wel eens 1954 kunnen worden voor dit stuk geheel klaar is. Bij de replieken heeft de Kamer die termijn voor veel te lang verklaard en bij monde van de heer N. van den Heuvel gevraagd om er een half jaar daarvoor aan te nemen. Ue kwestie van de Borgstellingsfondsen zag dr. Veldkamp aldus, dat deze toch wel aan eigen offerbereidheid, zich uitende in zelfwerkzaamheid van bepaalde bran ches, moeten worden gebonden. Wel wil de hij de suggestie omtrent een Alge meen Waarborgfonds, die de heer Cor- nelissen (VVD) hem had gedaan, over nemen. Op het punt van de liquiditeits moeilijkheden zag hij. indicaties met name het ophouden van geforceerde uit verkopen dat daarin toch wel enige verbetering is gekomen. De departementen van Economische Zaken en Oorlog werken thans concre te plannen uit om dienstplichtigen de mogelijkheid te geven om in hun dienst plicht allerlei studies en ook vakbe kwaamheden te onderhouden. De credietverlening zal dr. Veldkamp aan een ernstige studie onderwerpen, waarin hij ook vergelijkingen met het buitenland zal trekken. Hij washet er mede eens, dat de hantering van het behoefte-element bij de toepassing van de Vestigingswet Kleinbedrijf om prin cipiële en ook om practische redenen geen aanbeveling verdient. Begroting Staatsmijnen Na de behandeling van zijn begroting, die zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen, heeft minister Zijlstra nog in snel tempo de aparte begroting van de Staatsmijnen met de Kamer door genomen. Ook deze werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. De mi nister deelde de Kamer mede, dat vol gens geologische gegevens een voorraad van 1,6 milliard kolen in de gehele Ne derlandse mijngebieden aanwezig is, inclusief de onontgonnen gebieden in Noord-Limburg en Brabant. Hiervan wordt 800 millioen ton als technisch ex- plorabel berekend. Wat economisch ont- ginbaar is staat niet vast. De woning stimulering, waarover de heer Jos Mae- nen (KVP) vragen had gesteld, is voor 98 pet. geregeld. Een schrijven naar de M.I.R. is onderweg. De financiering van de woningbouw door de staatsmijnen zal onderhanden moeten worden geno men. De omvang van de beschikbare middelen is echter onzeker. Binnenkort wordt de oprichting van een Centraal Beambtenfonds verwacht. CO* HARTEN TOONOE* STUDIO 28. Vrolijk babbelend over de burcht, de bedienden en het genoegen dat hij zich belooft van Allan's aanwezigheid, neemt prins Erwin de Heruli mee naar zijn eigen vertrek. „Ga daar nu eens in die zetel zitten," zegt de jongen bedrijvig. Hij beschouwt de knaap helemaal als zijn eigen gast. „Nu zal ik je iets heel moois laten zien!" Met een geheimzinnig gezicht loopt hij naar een met ijzer beslagen kist toe. Blijven zitten hoor!" keert Erwin zich. nog eens om. „Ik zal je wat laten zien nou!" Allan, glimlacht geduldig. Hij vindt het wel aardig dat die vriendelijke jongen zoveel moeite doet het hem naar de zin te maken. Heel gewichtig, alsof hij op het punt staat een wonder te verrichten, buigt Erwin zich over de kist heen en met een zegevierend gebaar houdt hij plotseling twee speelgoedzwaarden voor zich uit. „Hier!" 'roept hij triomfantelijk. „Voor jou een en voor mij ook een!! Nu gaan we spelen, dat jij de rover bent, die mij moet vangen of nee, ik zal wel de rover zijn hier, pak aan. Dat is jouw zwaard!" Allan springt onthutst op. ,JJeen," zegt hij kort. „Neen, ik doe niet mee, dit is geen goed spel!" „Hé? Waarom niet?" vraagt Erwin verwonderd. ,Jk speel het zelf ook!" „Neen!" zegt Allan nog eens. „Ik niet! 't Is niet goed!" „Maar waarom dan niet?" houdt Erwin aan, terwijl hij spijtig naar zijn zwaarden kijkt. „Grote mannen doen 't toch ook? Het is toch echt!? Kom nou, ik zal je laten zien, hoe het gaat! Je vindt het vast mooi! Mijn vader Hij houdt ineens op en er komt een rimpel tussen zijn ogen. ,Je bent toch niet laf?" vraagt hij. Het bloed stijgt Allan naar de wangen. „Ik doe niet mee!" zegt hij hees. „Ik, ik ga een beetje wandelen ik Maar meer hoort Erwin niet. De Heruli heeft zich haastig omgedraaid en loopt vlug het vertrek uit. Geheel uit het veld geslagen blijft Erwin beteuterd staan, terwijl Allan's voetstappen zich in de gang snel verwijderen Paul de Groot, pas terug uit Mos kou, kwam gisteren minister Zijlstra adviseren om deoorlogsbegroting maar te halveren en de richting van de buitenlandse handel van West naar Oost te veranderen. Dan zov het nijpend dollartekort meteen van de baan zijn. „In Rusland is inderdaad geen dollartekort en geen werkloosheid, maar er zijn concentratiekampen antwoordde de minister, „en wat de oorlogsbegroting betreft: U weet zich nog wel Praag 1949 te herinne ren. Dat was het begin daarvan. Wal de buitenlandse handel aangaat: de prijzen voor wat wij in het Oosten zouden moeten kopen zijn ons wat te duur, maar het duurst van alles is ons de prijs voor het experiment, dat wij ons op straffe van volledige uitlevering aan het Oosten geheel daarop zouden moeten oriënteren. Nederland verkiest de vrijheid. Wij zullen onze zorgen weten te dragen, die worden veroorzaakt door het streven om onze geografische reali teit in overeenstemming te houden met de pol'itieke realiteit (Van onze correspondent) Na een bewogen en sensationele zit ting heeft de officier van Justitie bij de Bredase rechtbank. Donderdagmiddag na een uitvoerig en zeer scherpzinnig requisitoir acht jaar geëist tegen de Oosterhoutse woonwagenbewoners J. B. en S. J. Van 's morgens half tien tot 's avonds half zeven duurde de zitting, waarin de primitieve hartstochten in de zaal en op de overvolle publieke tribu ne zich ontlaadden, niet alleen in een vechtpartij, maar ook in bedreigingen aan het adres van de kroongetuige Snij ders. De president schorste tot twee maal toe de zitting en het juridische steekspel tussen de officier en de ver dedigers, mr. Scheefhals uit Eindhoven en mr. B. Drion uit Breda, kreeg een wanordelijke entourage. Op de laatste kermisdag, 24 Augustus 1950, was de 78-jarige A. Broeders uit Oosterhout in een café in gezelschap geraakt van vier woonwagenbewoners, de twee verdachten en de getuigen J. Boum en H. Snijders, en drie vrouwen uit De veilingzaal van S. J. Mak van Waay te Amsterdam bood Donderdagavond een ongewone aanblik. Polygoon-Profilti vervaardigt een kleurenfilm over het leven en de werken van Vincent van Gogh, en had daartoe de veilingzaal in een filmstudio herschapen voor het in beeld brengen van de veiling van een schilderij van Van Gogh. Het scenario en de regie zijn van Dr. J. Hulsker, hoofd afdeling Kunstzaken der gemeente 's-Gravenhage. Een overzicht tijdens de ver filming. Aan de camera de heer P. Out, onder de camera zien we de heer J. Jansen, de productieleider. Breda. Op de terugweg naar Breda werd de oude man van zijn portemon- naie beroofd. De inhoud daarvan was zeven en halve gulden. Het gezelschap liet de oude man huilend over dit ver lies achter. Twee mannen, de getuigen, en de drie vrouwen gingen de rijksweg naar Breda op. De verdachten bleven achter, keerden terug en wierpen toen de oude man. omdat deze naar de poli tie wilde gaan, in het Wilhelminakanaal, waaruit zijn stoffelijk overschot de vol gende dag werd opgehaald. Zo moet zich volgens de politie en de officier van Justitie het drama hebben toege dragen. Maar de verdachten ontkenden de oude man in het water te hebben gegooid. Zij verklaarden regelrecht naar huis te zijn gegaan. Onderweg waren zij door verscheidene mensen gezien. Deze, als getuigen gehoord, verklaarden ech ter niets gezien te hebben. De voornaamste getuige was H. Snijders, die kwam verklaren, dat hij de twee verdachten de oude man nabij 't water over 'n hek had zien gooien. Hij zei ook een plons te hebben gehoord. Na deze verklaring kwam het, zoals wij gisteren reeds in verscheidene edities konden mel den, tot een vechtpartij tussen hem en de verdachte B., die hem recht in het gezicht sloeg. De zitting werd toen even geschorst. Traag voltrok zich overigens het getuigen verhoor, omdat belangrijke getui gen. zoals J. Boum en H. Snijders, en de verdachten, terugkwamen op vroegere verklaringen en over tal van details van mening verschilden. Tijdens de middagzitting hield de offi cier een requisitoir van anderhalf uur. Daarin bouwde hij met grote zorg vuldigheid het bewijs van de schuld van verdachten op. Daarvoor putte hij uit de zeer talrijke details, welke hij als stukjes uit een legpuzzle aaneenpaste tot een wettig en overtuigend bewijs. Acht jaar, achtte de officier noodzake lijk als straf, mede gezien het schrik barende feit, dat de laatste tijd in ons land geen week voorbijgaat zonder ten ernstige moord of overval. De heide verdedigers gingen in hun pleidooien ten aanval tegen de talrijke details, die onbetrouwbaar werden genoemd en en dernamen zo een weldoordachte aanval op de bewijsvoering. Hun conclusie was. dat vrijspraak zal moeten volgen. 18 December zal de rechtbank beslissen. Nadat in de nacht van Woensdag op Donderdag de eerste verdachte van de overval op een bewoonster van een pand aan de Maarsbergenstraat te Den Haag was gearresteerd, is het de Haag se recherche gisternacht gelukt de tweede verdachte aan te houden, n.l. de 16-jarige loopknecht P. C. S. uit Den Haag. Beiden hebljen een volledige De- kentenis afgelegd, zodat de Haagse re cherche in korte tijd deze overval, die Dinsdagmiddag op de alleenwonende dame mevr. Van de B.K. in de Maars bergenstraat is gepleegd, tot klaarheid heeft gebracht. Verschenen is het voorlopige verslag der commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende de „Artillerie-inrichtingen". Dit wetsontwerp dient tot bekrachtiging van de oprichting van een N.V. Neder- landsche Machinefabriek „Artillerie-in richtingen". Algemeen acht men het verloop met betrekking tot dit wetsontwerp niet erg gelukkig. Sinds 1946 hebben de Staten- Generaal herhaaldelijk aangedrongen op voorzieningen, de Rekenkamer heeft telkenjare kritiek uitgeoefend. Algemeen acht men het ongewenst, dat dit bedrijf definitief de vorm van een N.V. krijgt. Men is van mening, dat de vervaardiging van wapens en muni tie in een Staatsbedrijf behoort te ge schieden. Aan een herstel van de Artillerie-in richtingen in de gewenste vorm staat de Bedrijvenwet in genen dele in de weg. Het is bovendien noodzakelijk, dat het personeel van de Artillerie-inrichtin gen bestaat uit ambtenaren. Het karak ter van een voor onze verdediging zo belangrijk bedrijf brengt dit met zich. Op dezelfde gronden is een scherpe se lectie yan het personeel nodig, opdat daarin slechts volkomen betrouwbare personen worden opgenomen Ook met het oog hierop verdient de ambtelijke status verre de voorkeur. Zeer vele leden spreken hun afkeu ring uit over het productieprogramma der Artillerie-inrichtingen, dat nu reeds verschillende jaren heeft gegolden. Het bedrijf dient gericht te zijn op de pro ductie van wapens en munitie ter uit voering van militaire opdrachten en slechts bij hoge uitzondering, wanneer zulke opdrachten ontbreken', mag van civiele productie sprake zijn. Grote bezwaren hebben deze le den tegen het feit, dat de civiele productie in het bedrijf der artille rie-inrichtingen zulk een belangrij ke plaats inneemt en dat blijkens de memorie van toelichting daaraan ook verder veel aandacht zal worden besteed. Men wenst van de regering de toe zegging te ontvangen, dat teruggekeerd zal worden tot de productie van wapens en munitie en dat de productie van ci viele goederen tot de grote uitzonderin gen zal gaan behoren. Tevens acht men het nodig, dat zowel in het wetsont werp als in de statuten de zekerheid zal worden geschapen, dat aan deze wens zal worden voldaan en dat te dien einde tevens aan de minister van Oor log een grotere Invloed op de bedrijfs voering zal worden verleend. Vrijwel algemeen acht men de gang van zaken ten aanzien van de rechtspo sitie van het personeel teleurstellend. De overgang van staatsbedrijf naar N.V. is indertijd steeds als een tijdelijke maatregel aangekondigd en met name is aan de bij het bedrijf werkzame amb tenaren verzekerd, dat hun belangen daardoor niet zouden wordén ge schaad. Dit laatste zou nu bij aanneming van het wetsontwerp wel degelijk het geval zijn. De vrij algemene conclusie is, dat het noodzakelijk zal zijn, dat de rege ring dit wetsontwerp terugneemt, ten einde te komen tot het herstel van de. vorm van een staatsbedrijf, waarvoor^ naar vele leden opmerken, de verant woordelijkheid zal dienen te liggen bij de minister van Oorlog. Voor de rechtspositie van het perso neel wordt een regeling bepleit, welke aansluit bij de CAO voor de metaalbe drijven, terwijl vele leden er nogmaals op wijzen, dat tegemoet zal dienen te worden gekomen aan de bezwaren, wel ken nog steeds worden gevoeld tegen de voornemens, welke de regering laatstelijk nog weder heeft geformu leerd ten aanzien van de regeling voor de vooroorlogse personeelsleden. Sedert dertig jaar voert een Rotter damse wijnhandelaar wijn in. Hiervan werden bepaalde hoeveelheden ontkleurd en ontzuurd en het aldus verkregen product, dat geen wijnsteenzuur meer bevat, gaat naar verschillende afne mers, die het product bijv. gebruiken voor de vervaardiging van likeur. Steeds zijn er op de ingevoerde wijn invoer rechten betaald en ook is de bewerking van de wijn toegestaan. 15 Juni van het vorig jaar is de wet In de rolzaal aan het Binnenhof heeft de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, Donderdag aan de nabestaan den van zesentwintig gevallenen de door H M. de Koningin verleende dapper heidsonderscheidingen uitgereikt. De onderscheidingen, de Bronzen Leeuw, het Bronzen Kruis en het Kruis van Verdienste, werden toegekend wegens moedige en beleidvolle daden tijdens de Meidagen van 1940. de strijd in de iucht gedurende de oorlogsjaren, ver zetswerk en dapper optreden aan het front in Korea. Bij de uitreiking waren tegenwoor dig de chef van het militaire Huis der Koningin, de chef van de Generale Staf en die van de Luchtmachtstaf, de hoofdlegeraalmoezenier en de hoofdle- gerpredikant, vertegenwoordigers van de commissaris der Koningin in Zuid- Holland, van de burgemeester van Den Haag en voorts enige hoge militairen De minister zei het buitengewoon op prijs te stellen de uitreiking te kunnen doen. Zijn gedachten gingen terug naai hetgeen de posthuum onderscheidenen voor het vaderland hebben gedaan. De gevallenen zijn een voorbeeld geweest en hun offer was niet vergeefs. De minister heeft hierna de onderscheidin gen uitgereikt. betreffende het gedistilleerd gewijzigd en sinds die tijd zou het in Nederland verkregen product niet als wijn doch volgens de wetgever als gedistilleerd zijn aan te merken. Dit was de vraag die ten grondslag lag aan het principië le rechtsgeding, dat Donderdag voor de Rotterdamse rechtbank diende. De Rotterdamse firma was door de Rijksadvocaat gedagvaard, omdat er 19 Juni een hoeveelheid gedistilleerd 12.000 liter in voorraad was, dat niet door geldige papieren zou zijn gedekt. De directeur, die zei dat het product wijn is, verklaarde richtlijnen bij het ministerie van Financiën te hebben ge vraagd, doch na 2 maanden kwamen ambtenaren de „wijn" controleren en namen die in beslag, omdat zij meenden dat er van gedistilleerd sprake, was. Enige getuigen verklaarden dat het product als gedistilleerd is aan te mer ken, doch getuigen a décharge meenden dat het product wijn is. De rijksadvocaat eiste de in een der gelijk geval voorgeschreven boete vijfmaal de verschuldigde accijns zijnde f 82.977.75. De subsidiaire straf van zes maanden hechtenis werd door de officier van Justitie geëist. Uitspraak 18 December. (Van onze correspondent) De Oosterhoutenaren J. B. en S. J., die er van beschuldigd worden de 78- jarige A. Broeders, uit Oosterhout, op 24 Augustus 1950 van zeven-en-een- halve gulden te hebben beroofd, waar- na zij de oude man in het Wilhelmina kanaal hebben geworpen, waaruit zijn stoffelijk overschot de volgende dag werd opgehaald, stonden gisteren voor de Bredase rechtbank terecht. Tijdens de behandeling van deze roofmoord zaak is het vanmorgen tot ernstige on geregeldheden gekomen. De verdachte J, B. noemde de kroon getuige H. Snijders een moordenaar, nadat deze belastende verklaringen had afgelegd. Hij gaf Snijders een harde klap in het gezicht. De getuige viel, maar sprong weer overeind en wilde zich op de verdachte storten. Een Oos terhoutse rechercheur, die als getuige werd gehoord, kwam echter tussen beide. Ook parketwachters grepen de mannen vast. De aanval van verdachte was tevens het sein voor de publieke tribune om daar een gevecht te begin nen. Op de voile tribune grepen de partüen elkaar aan. Het was een ge weldig tumult. De rust was spoedig hersteld en de president schorste toen de zitting. De getuige wilde een aanklacht wegens mishandeling indienen. Na enige tijd in raadkamer te zijn geweest, deelde de president mede. dat bij het minste of geringste rumoer de zaal ontruimd zou worden. Twee parketwachters namen naast de verdachte plaats, waarvoor de ruimte niet in overvloed aanwezig is. De behandeling van de zaak duurt voort. Van 15 t/m 20, 22 t/m 24. 27, 29 t/m 31 December 1952 en op 2 en 3 Januari 1953 zijn Kerst- en Nieuwjaarsgesprek- ken (familiegesprekken) met een maxi male duur van drie minuten tegen ver laagd tarief toegestaan over de recht streekse radiotelefoonverbindingen met Indonesië. Aanvragen die 3 Januari 1953 bij het sluiten van de dienst nog niet zijn af gedaan zullen op volgende dagen wor den afgewikkeld. Aanvragen voor Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken kunnen van 8 December af worden ingediend bij de telefoonkanto ren. Gesprekken tegen vol tarief zijn in dit tijdvak eveneens toegelaten. Deze genieten uiteraard voorrang boven de Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken. In het verkeer met Suriname, Cura cao, Aruba en Nederlands Nieuw-Guinea zijn permanent familiegesprekken toe gelaten. Na de Donderdagmiddag gehouden geheime vergadering van de gemeente raad van Putten (Gld.) .hebben de beide (C.H.) wethouders, de heren De Schuitemaker en J- van de Camp. be dankt voor hun functie, nadat de raad een nieuwe gemeente-secretaris had benoemd die niet voorkwam op de door B. en W opgestelde aanbeveling. De raad heeft tot gemecnte-secretans benoemd de heer B. van 't Riet- hoofd commies, chef van de afdeling alge mene zaken ter gemeente-secretarie van Nieuwer-Amstel. Op de aanbeveling van B- en W van Putten was als nummer één geplaatst de heer A. Kouwenhoven, gemeente secretaris te Vreeswijk, en als nummer twee de heer S. Sikkes. gemeente-se cretaris van Holten, beiden C.H. De heer Van 't Riet 'A.R.) heeft bij de stemming acht van de vijftien stem men op zich verenigd- Over 1952 is door de Uitgeverij Else vier te Amsterdam een interim-divi dend betaalbaar gesteld van 5 pet. Over 1951 werd een totaaldividend uitgekeerd van 1234 pet. waarvan 10 pet. in aan delen. AMSTERDAM Bevorderd tot arts H. G. Meyer, H. Hennepes, R. Lopes Car- dozo, J. Krant allen Amsterdam en H. E. Verheus, Haarlem. Artsex. Ie ged.: Mej. M. M. Hader, mej. H. Kreuger, R. Pos, E. A. Belmer, G. M. F. M. Wuist en H. Bakker- LEIDEN Cand. psychologie mej. R. Horstink, Oegstgeest. Kerkelijk voorb. examen, Th. Middendorp te Korsoster (Zw.). De Raptim, de internationale organisatie voor het vervoer van missionarissen, waar van bet secretariaat te Den Haag is ge vestigd, heeft naar het K.N.P. verneemt een nieuwe afdeling in Canada opgericht. Met ingang van Maart 1953 zal het eigen bureau van deze afdeling in Montreal be ginnen. Deze organisatie komt tot stand op instigatie van de directeur der Raptim, mr. J. M. van Wessum. Medio November is mr. van Wessum naar Canada vertrokken. Hij heeft de ver gadering bijgewoond van het comité d'en- tre-aide missionnaire, de samenwerkende organisatie van 22 missionnerende priester congregaties. Bij deze vergadering waren ook vertegenwoordigers van 40 zuster- en broedercongregaties aanwezig. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de werkwijze van Raptim, die een gemeenschappelijk secretariaat heeft naast zelfstandige afdelingen in Duitsland en Frankrijk, heeft mr. van Wessum de voor delen uiteengezet, welke tot op heden door de Raptim zijn behaald. Daarop heeft het comité besloten over te gaan tot een eigen afdeling, waartoe het kapitaal al gedeeltelijk aanwezig was. Be gin Maart hoopt men de voorbereidingen tot een gunstig einde te hebben gebracht. De vraag of het ook mogelijk is ln de Ver. Staten een soortgelijke organisatie voor het vervoer van njissiona rissen op te richten, heeft mr. van Wessum daarna on der ogen gezien met de aartsbisschop-coad jutor van New York, mgr. Fulton Sheen. De besprekingen hierover zullen t. I. t. worden voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5