Nieuw bussenplan van de N.Z.H. waaraan publiek medewerkte Alle wijken in Haarlem verbondenook Z.-West m DE WEEK IN STAD EN STREEK Een Haaflërhsê broüwer in strijd met de plakkaten fJ-I fB m 3^/ Lijn 8 geprojecteerd van de Glip naar Heemstede-station CENTRALE VERWARMING N Beken blijven aandacht trekken Ondergrondse katholieke activiteit Lijn 2 opgenomen 1 Rijksweg Haarlem-Velsen krijgt twee rijbanen t Rrouwershuisje in «ROE.\ A O. lil Inboedelveiling 16/17 Dec, 1952 RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 PAGINA 3 e In on2e courant van 18 November zeilen wij in een uit voerig artikel uiteen, waarom >ie directie der Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maatschappij tot bepaalde maatregelen ten opzichte van de lijnen der stadsbussen in Haarlem gedwongen was en welke gevolgen deze maatregelen voor hei publiek zouden kunnen hebben. Er viel daarover ie praten en als enig vaststaand punt, dat wij na een onder houd met de directie naar voren konden brengen, moet de aanvrage voor een tariefverhoging geboekt worden. De guldenskaart voor acht ritten zal bij inwilliging van hei verzoek slechts voor zeven ritten kunnen dienen, waar door de rit op ruim 14 cent komt, terwijl een enkele reis in het stadsvervoer 15 cent bedraagt en zal blijven kosten. De verhoging betreft dus alleen de riiienkaarten, die ech ter door 70% van de reizigers gebruikt worden. De wijzigingen in het stadsnet, welke wij publiceerden, waren slechts provisorisch, of zoals de heer Jurrissen het uitdrukte „een gevolg van hardop denken". Om echter zoveel mogelijk tevreden reizigers te verkrijgen en anders zins enkele noodzakelijke bezuinigingen ie kunnen door voeren, werd een- persconferentie belegd, waarin de zaken openhartig besproken werden. Wirwar van bussen wirwar van wensen wirwar van plannen, maar: resultaat! BLOEMENDAAL - TEL. 22143 .p. BlPfffll Verkooplokaal NOTARISHUIS Kersttentoonstelling te Lisse DOOR COLLEGA'S GEGREPEN Bij poging tot diefstal AUTQREJLES bij v. d. ZEE betekent MJiSEWSJS OKé Biljarten Sr Burgerlijke Stand i Na publicatie van de plannen of ge dachten kreeg het publiek gelegenheid om zijn zienswijze via de Haarlemse dagbladen of rechtstreeks aai. de direc tie der N.Z.H. kenbaar te maken. Deze noviteit, waarvoor de heer Jurrissen een compliment van de commissarissen mocht ontvangen, waarbij gevoegd werd grote erkentelijkheid jegens de mede werkende dagbladen heeft haar doel niet gemist. Het heeft ingezonden stukken geregend en in de brievenbus aan de Leidsevaart zijn dozijnen protesten of voorstellen en ook veel betuigingen van dank binnen gekomen. Degenen, die- ons hun zienswijze zonden, zullen deze niet zwart op wit zien, maar alle brieven zijn besproken tijdens een tweede pers conferentie. welke in de directiekamer van de heer Jurrissen in het bijzijn van zijn gehele staf. werd gehouden en die meer dan twee en een half uur in beslag nam. Het gevolg daarvan is, dat thans ehn regeling uit de bus gekomen is. die weer sterk afwijkt van het op 18 No vember gepubliceerde plan, maar die, gezien de omstandigheden in de econo mische sector zeer wel aanvaardbaar is. Wanneer wij hieronder het nieuwe plan publiceren, wil dit nog niet zeggen, dat het fn alie details zal worden doorge voerd. omdat daartoe eerst de vereiste goedkeuringen moeten worden verkre gen. Het plan zit echter dusdanig wel overwogen in elkaar en er is zoveel re kening gehouden met de dierbaarste wensen van het publiek, dat het waar schijnlijk wel voor uitvoering zal wor den voorgedragen. Voorop willen wij nog stellen, dat het ten enenmale onmogelijk is om ieder een te bevredigen. Men heeft graag een autobus-halte voor zijn deur en als men er een heeft, die gaat verdwijnen, dan voelt men zich onbehagelijk en gaat protesteren. In het algemeen wordt in ons land aangenomen, dat de uiterste afstand van een woning naar het dichtstbijzijde openbaar vervoer middel 600 meter mag bedragen, en dat er goede overstapmogelijkheden moeten zijn. Wij hebben ons tijdens het overleg op het standpunt gesteld, dat het pu bliek er over het algemeen geen be zwaar tegen heeft om enkele minu ten langer te moeten lopen naar de halte van een autobus, indien het er op aan kan, dat die autobus dan ook komt aanrijden op de tijd, welke vol gens de dienstregeling is vastgesteld. Men heeft er niets aan. als men twee minuten van de bushalte verwijderd is en tien minuten moet ijsberen bij een halte-paaltje. De directie der N.Z.H. deelde dit standpunt, maar zette daar tegenover, dat het op tijd rijden alleen dan gewaarborgd kan worden, wanneer de diensten zo wei nig mogelijk obstakels ondervinden; met andere woorden, dat de route tot in de perfectie wordt uitgekiend. Het is te hopen, dat de nieuwe indeling van de buslijnen deze wensdroom werkelijkheid zal maken. De ingekomen brieven kunnen in twee categorieën gesplitst worden. Een zeer kleine met onhebbelijke^ opmer kingen, of met te goeder trouw be doelde beslist onuitvoerbare plannen en een zeer grote met opbouwende critiek, met gerechtvaardigde verlangens en heldere denkbeelden. Er zijn burgers, die geen interesse hebben voor het ta rief en wel een kwartje per rit willen betalen als er maar veel bussen en liefst door hun straat rijden. Daarmede is de man met de smalle beurs, de grootste klant van de N.Z.H.. geenszins gediend en ook de maatschappij zal al spoedig haar omzet ondanks de grotere ontvangst per rit gevoelig zien terug lopen De mensen met heimwee naar de tram moet kortweg geantwoord worden, dat alleen per autobus een communi catie van alle buitenwijken met de stad, op een schaal zoals in Haarlem bestaat, mogelijk is. En aan de trolley bus kunnen wij niet meer beginnen, daar deze kwestie allang beslecht is. De gedachte opheffing van lijn 6, die thans rijdt van de Pijlslaan over de Wagenweg naar het Houtplein om dan via het station naar de Vondelweg listerstraat te rijden, heeft de bewo ners van Haarlem-Zuidwest in het ge weer gebracht, zodat een equest met een paar duizend handtekeningen op de Leidsevaart bezorgd werd. Deze sug gestie was dus naast de roos. Verschil lende verlangens in Zuidwest baren moeilijkheden, omdat de spoorwegover gangen te grote obstakels zijn. In de laatste vergadering van het wijkcomité Haarlem -Noord bleek men vele klach ten te hebben over de bussen in het uiterste Noorden; wel, de heren kunnen de volgende week meepraten om In Advertentie dat hoekje de beste oplossing tot stand te brengen. Hoe men in Heemstede over de bussen denkt mogen wij bekend veronderstellen. Een ingenieuze oplos sing IS thans gevonden, waarover aan stonds. De gemeente Vels'en heeft er bij de N.Z.H. allang op aangedrongen een verbinding tot stand te brengen tussen het Broekbergerplein en het sta tion Haarlem. Daaraan kan thans vol daan worden. De nieuwe regeling De nieuwe regeling welke uit de bus gekomen is en waarvoor nu de onder handelingen met de openbare instanties zullen beginnen, ziet er als volgt uit: Lijn 1 Haarlem-NoordHeemstede De hele dag tot half negen des avonds een zes minuten-dienst, daarna een tien minuten-dienst. Terwille van een stipt uit te voeren dienstregeling moet het eindpunt te Heemstede op het Wil- helminaplein vastgesteld worden. Er zal dan niet meer door gereden worden naar de Javalaan en de Glip. Het eind punt nabij de VondelwegVergierde- weg in Noord zal worden gekozen in overleg met het wijkcomité, waarbij echter rekening moet worden gehou den met het maken van een lus om een cirkel-gang te verkrijgen. Deze lijn blijft overigens de thans geldende route houden. Als gevolg van de frequentie van zes minuter, komt" fijn 2. die reeds groten deels parallel met lijn 1 liep. te verval len. De heetgebakerde bewoner van de Glip moet zijn krant nog iet kvJaad wegwerpen, want voor hem is een nieiuwe lijn in de maak met het cijfer 8. Het plan is namelijk om een half uurs pendeldienst te onderhoud .n tussen het station HeemstedeAerdenhout. de Binnenweg, het Raadhuisplein, de Glip en waarschijnlijk Bennebroek-Oost. Er zijn verschillende overstap-mogelijkhe- den. die even zoveel kansen bieden. Door deze pendeldienst kan ook voldaan worden aan het verlangen van vele Heemstedenaren om een verbinding te krijgen met het station aldaar. Het is van belang, dat een aansluiting verkre gen wordt op de treinen, die uit de richting Leiden komen, zodat getracht zal worden de dienstregeling daarop te corresponderen Lijn 3 zal volgens het plan beginnen bij het station HeemstedeAerdenhout (en dus niet meer doorrijden naar de Laan van 5... ïd Bloemenhoven) en eindigen op de hoek Bloemendaalseweg—Rustenburgerweg (postkantoor). De thans geldende route blijft men volgen. Door deze kleine in kortingen aan begin- en eindpunt kan de twaalf minuten-dienst weer een tien minuten-dienst worden. L«n 4 rijdt thans van Haarlem Christiaan Huygensplein naar OverveenRollands pad en dan via het station Haarlem naar het Planetenplein. Volgens de nieuwe opzet blijft zij deze route hou den, maar zal vanaf het station fijn 3 volgen tot het Santpoorterplein, om dan naar rechts de Engelsstraat te kie zen en vervolgens rechtdoor te rijden naar de Planetenlaan. Door het vermij den van smalle straten in Noord zou ook hier de tien minuten-dienst weer kunnen worden ingevoerd. L«n 5 die twee hartaders van de stad ver bindt en de beste lijn der N.Z.H. is. blijft ongewijzigd rijden van de Am sterdamse BuurtHoutpleinStation- Haarlem Noord. Met dien verstande, dat ook over het eindpunt overleg ge pleegd zal worden met het wijkcomité Haarlem-Noord.' Gedacht wordt te kie zen de Spaarnhovenstraat, de weg langs het Spaarne, de Vondelweg en de Ek sterstraat, waar thans het eindpunt van lijn 6 is. Lijn 6 blijft leven. Zij kiest thans de Pijlslaan, Wagenweg-Plein-Station-Spaarndam- merbrug—Eksterstraat. De geprojecteer de route is De Ruyterplein—Chr. Huy genspleinSchÓuwtjeslaan, dan de oude route tot het station, alwaar het eind punt is. Deze verkorte lijn wordt uit sluitend gehandhaafd terwille van de bewoners van Haarlem-Zuidwest. Er zal een twaalf minuten-dienst gereden worden, maar voor het op tijd rijden kan de directie der N.H.Z. geen aan sprakelijkheid aanvaarden, daar de spoorwegovergangen op deze fijn veel moeilijkheden kunnen geven. Lijn 7 blijft de dienst op Spaarndam als van ouds onderhouden. Interlocale fijn Haarlem stationBloemendaal—Provin ciaal ZiekenhuisFrans Netscherlaan TerraswegBroekbergerplein. Half uur- dienst met aansluiting op de kwartier- dienst naar IJmuiden (overstappen op de Rijksstraatweg). Deze lijn wordt op verzoek van de bewoners van Sant poort ingesteld. Gebleken is dat het ge meentebestuur van Velsen er niet afwij-, zend tégenover staat. De bewoners vap de Johan Verhulstweg en daarachter gelegen straten missen daardoor helaas een rechtstreekse verbinding met het centrum. Dit is niet te verhelpen, maar er zijn veel overstap-mogefijkheden. Zij zullen onder het interlocaal tarief val len, maar de directie heeft ons verze kerd, dat ernstig gestreefd zal worden naar een zover mogelijk doortrekken van het locaal tarief. Tenslotte zij medegedeeld, dat de N.Z.H. van plan is plaatskaarten-auto maten aan te schaffen, waardoor het kopen van kaartjes vlugger zal kunnen geschieden. Het publiek dient anderzijds met gepast geld te betalen. Wij herha len nog eens dat deze plannen een zeer ernstig karakter dragen en er op ge richt zijn de dienstregeling met niet meer dan een strikt noodzakelijk aantal bussen correct te doen verlopen, waar toe kleine afkappingen of routewijzigin gen onontbeerlijk waren. Natuurlijk zal op drukke tijden, waar nodig, extra-materieel worden ingezet. £r zijn in elke stad figuren, die met de plaatselijke samenleving zijn samengegroeid en door hun maat schappelijke positie in het brandpunt staan of door ieder brandpunt worden aanaetrokken. Zoals een kerk op een marktplein, een burgemeester in een raadhuis en een rechter in het Paleis van Justitie behoren, zo zijn zij niet te scheiden van de plaats en de streek waarin zij werken. Dragen zij een hoed. dan is die bij een wandeling, hoe slecht het weer ook is. meer af dan op. Zijn zij door een hardnekkige griep 'n paar weken uit de roulatiedan is iedereen er mee op de hoogte of vraagt.' „Jansen is toch niet ziek? Ik heb hem zo'n tijd niet gezien!" Misdraagt hij zich. dan stapelen de gloeiende kolen zich op zijn hoofd en moet hij de vlucht nemen. Er zijn van die mensen, die fn het volle zoeklicht staan na het eerst zelf gezocht te hebbener zijn e ook, die recht op deze belichting heb ben. maar in de schaduw blijven en er zich gelukkig mee (mogen) achten. Onze samenleving kent er ook, die de schijnwerper dag in dag uit op ande ren richten en geen toneeltechnicus, film-electricien of soldaat bij de genie of luchtvaart zijn. Het licht kaatst dan terug, hoewel het niet gezocht maar wel gevonden werd. Laat ik ophouden met deze beeld spraak, want wellicht is reeds duider- lijk gewordendat ik de journalist in de stadsgemeenschap op het oog heb. Daar is een bijzondere reden voor, want sinds 1 December is de heer C. J. van Tilburg als redacteur van Haar lems Dagblad gepensionneerd, na bijna vijftig jaar. als geboren Haarlemmer zijn krant gediend te hebben, waaruit voortsproot dat hij de stad gediend heeft en haar burgers. Zeer velen ken nen hem. door vergaderingen en pers conferenties, door het bekleden var apenbare functies of eenvoudig omdat zij als particulier aan „de krant" wat kwamen vragen. Schertsend werd hier en daar bij zijn verschijnen opge merkt„pas op. daar heb je Van Til burg, die zet alï^s in zijn blad" of „ge weet meer dan wij, terwijl wij het toch beter moesten weten". Toen ik nog aankomend redacteurtje aan de Nieu- we Haarlemsche Courant was en overal op uitgestuurd werd om copie te ver garen, had Van Tilburg er al 'n kwart eeuw opzitten, met de hanepolen-let- ters op de blocnote, de eeuwige pijp in z'n mond en de niet vlotte manier van spreken, die hem meer dan eens ten voordeel is geweest. Het zou even mal geweest zijn als Loutje op 'n goede dag niet meer op de Grote Markt zou hebben gestaan als dat onze collega er één dag niet bij in de buurt geweest was. Wie de kleine ingang van het stad huis binnengaat en naar de tfouwhall wil. moet een smalle stenen trap be klimmen; de treden zijn voor een groot deel uitgehold en ik maak me sterk, dat collega Van Tilburg daar een groot deel van op z'n geweten heeft, zodat een gemeentelijke vordering tot scha devergoeding niet onjuist zou zijn. Jaren hebben we naast elkaar op de perstribune in de Haarlemse raad ge zeten, dus ook in de dagen, dat een raadsvergadering met gemak een volle pagina druks mocht worden. Dan drukte hij zijn potlood geen vulpen, want die kon je niet zo gezellig aan punten met overdreven kracht op de stapel copiepapier en blééf schrijven totdat de voorzitter de vergadering sloot. In het begin kon ik hem op de lange afstand niet bijhouden, door kramp en 'n pijnlijke eeltknobbel op het bovenste kootje van mijn middelvinger, maar ik liet me niet kisten, al was het alleen maar om de eer van m ij n krant hoop te houden. En beslist koddig moeten onze gezichten er uit gezien hebben als we van elkander niet wis ten, dat we voor het aanhoren en op schrijven van een bijzondere medede ling samen waren uitgenodigd. Dan was de droefheid om het verlies van de gedachte primeur in de stand van zij n pijp en mij n sigaar te onder kennen Het is jammer, dat onze collega na een leven van dag en nacht werken met meer in volle gezondheid van z'n vrije tijd mag genieten. Ik wil hier mijn waardering uitspreken voor de wijze waarop hij als jongen met een voudige ontwikkeling aan de eenvou dige krant in het begin van deze eeuw zich wist op te werken tot de rechter hand van zijn hoofdredacteur aan het gecompliceerde dagblad der laatste de cennia. Zijn bijna vrouwelijke intuïtie was daarbij ongetwijfeld de meerdere van zijn conversatie-mogelijkheid. oq even een klein onder-onsje, lezer. De kerstinzameling i>oor :le Stille Armen is weer begon nen. Eerlijk gezegd, we zien- daar de laatste jaren een beetje tegenop, want men is zo gauw geneigd de Staat aan sprakelijk erf als noodleniger te noe men. Toch hopen we, dat de bijdragen weer op ons bureau het is een actie van de Haarlemse dagbladen in rijke mate bezorgd zullen worden. Ten eer- 'ste omdat de stille armen groter in aantal zijn en het particulier initiatief zoveel vreugde in honderden huiska mers vooral van de vele werkelijk in nood verkeren'den gepensionneerden kan brengen en ten tweede, omdat deze actie een traditie voortzet die moet blijven herinneren aan de ware naastenliefde in de Decembermaand, een naastenliefde welke ons los be hoort te maken van de foutieve ge dachte. dat de sociale wetgeving de liefdadigheid overbodig heeft gemaakt. Daarover zult u in de komende dagen méér lezen. Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdij kstraat bij de Zijl weg j» Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst. Dit jaar zal wederom een Kerstten toonstelling worden gehouden, waar vakman en liefhebber kunnen kennis maken met de resultaten van de vroeg- bloei. Voor het eerst zal de zaal van Bloemlust in haar gehele omgang in ge bruik worden genomen, een bewijs, dat deze expositie zeer wordt gewaardeerd van de zijde der inzenders. Het zal een grootse wintershow worden, waar zelfs een aantal Zweedse journalisten zullen heentrekken om een kijkje te nemen. Deze tentoonstelling, die op 22 Decem ber om 4.30 uur wordt geopend zal in haar arrangement weer geheel de Kerstsfeer weergevèn. tiaveT.eiiiie Beken hebben de laatste jaren een bijna vaste plaats veroverd in de ver gaderingen van de Velsense gemeente raad. Sedert enkele jaren wordt met een bijna regelmatig terugkerende aan drang gesproken over de „sloot" langs de Hoofdstraat In Santpoort en daar is nu een beek langs de Meervlietstraat in Velsen bijgekomen. De demping van deze laatste beek kan echter nog niet tot stand komen, daar nog niet de medewerking iv: verkregen van alle daarbij betrokken belanghebbenden. Het dempen van de beek langs de Hoofdstraat in Santpoort op slechts die gedeelten van het traject, waarvoor medewerking is te verwachten van de eigenaren wat betreft het zelf betalen van de te plaatsen erfafscheidingen, achten B. en W. om hygiënische redenen minder wenselijk, daar dan stilstaande plassen worden verkregen. Er bestaat echter de verwachting, dat met de ei genaren tot overeenstemming zal wor den gekomen. Het is algemeen bekend, zeggen B. en W., dat het zeer moeilijk is, de ei genaren van agrarische gronden te be wegen om deze eigendommen te ver kopen, terwijl niet minder bekend is. dat, wanneer de eigendommen eenmaal zijn gekocht, nog grote moeilijkheden volgen, omdat de pachters, die nu een maal elders geen grond kunnen huren, trachten de gronden zo lang mogelijk in gebruik te houden, daarin bijgestaan door de Grondkamer. De pachters hebben in natte jaar getijden geklaagd over de slechte wa terafvoer. Nu kan daarin verbetering worden gebracht, aangezien de ge meente een sloot graaft door hun lan derijen. Men zou nu medewerking van de pachters mogen verwachten, aldus B. en W., doch er is een pachter, die weigert te antwoorden, wanneer hem gevraagd wordt of hij. bereid is, een deel van het gepachte af te staan voor het graven van een sloot. Andere pach ters vragen vergoedingen, welke ver uiteenlopen en volgens de Consulent voor Tuinbouwzaken wel aanvaard baar zijn, wanneer de gronden zonder meer werden afgestaan. Er wordt hier echter tegelijkertijd door het graven van de sloot een ver betering aan de gronden aangebracht en daarom zijn de gevraagde hoogste vergoedingen aanvechtbaar, vinden B. en W. Er rijst daarom de vraag of het niet aanvaardbaar is deze omlegging enkele jaren uit te stellen, tot de pacht van de onwilligen is geëindigd. Dit wordt nog versterkt, daar de Rijks waterstaat inmiddels bezwaren kenbaar heeft gemaakt tegen werken aan he beek langs de Rijksweg, maar daar tegenover een voor de gemeente voor delig voorstel heeft gedaan om een ge heel nieuwe beek te graven op een af stand- van 20 M. westelijk langs de Rijksweg, in verband met een voor genomen toekomstige verdubbeling van de rijbaan van deze weg. Hiervoor moet het Rijk echter ook weer enkele grondaankopen verrichten, terwijl ook weer pachters een spoedige uitvoering in de weg kunnen staan. Inmiddels hebben zich echter zodani ge veranderingen voorgedaan in de rio- ieringskosten, dat in onderzoek is of het verantwoord kan worden geacht reeds thans tot demping van de beek langs de Hoofdstraat over te gaan, zonder dat nog gebruik wordt gemaakt van de gepachte gronden. Een afdoende verbetering van de afwate ring kan slechts worden verkregen, wanneer de nieuwe beek langs de Rijksweg gegraven is, zodat voor de omlegging om Santpoort het gunstigste tijdstip kan worden afgewacht, aldus B. en VV. in hun antwoord op het af- delingsonderzoek van de begrotingen 1953. In de nacht van 4 op 5 December zijn de 29-jarige W. B. en de 24-jarige J. v. d. B., metaalsmelters van een metaalwarenfabrieke in de Waarder- polders. door mede-arbeiders gegrepen toen zij probeerden 40 kilo tin, dat zij reeds van tevoren ergens op het fa brieksterrein hadden verborgen, weg te halen. In het huis van bewaring kunnen zij over hun snode daad nadenken. Verscheidene namen in de stad en de naaste omgeving herinneren nog aan de industrie, die eeuwenlang de roem er, de rijkdom van Haarlem was, de brouwerij. Van betekenis tot de buitenlandse bieren, de thee en de je never het koppige nat van de Spaarnestad verdrongen. De herinnering leeft voort in het Brouwershuisje, Brouwerskolk, Brouwerssluis en de Brouwersvaart. Voordat we de opstellen over het St. Maartensgilde en haar lecsen besluiten, willen we echter nog enkele herinneringen ophalen aan de brouwers, de rijk geworden Haarlemmers, die het patriciaat van de stad vormden. Het moeten over het algemeen zeer degelijke mensen, zijn geweest, die, hoewel ze tot grote welstand kwamen, geen parvenu-neigingen vertoonden, dit in te genstelling tot het latere patriciaat, groot geworden in de dagen van de Oost- Indische Compagnie. In het Bloemendaal van de zeventiende eeuw treffen we beide groepen. Vele Haarlemse brouwers hadden er hun woning, evenals de rijkgeworden kooplie- .den van Amsterdam, die zich ook te Beverwijk en Velsen statige buitenplaatsen lieten bouwen en later de Vechtstreek verkozen. We vonden enkele aantekeningen om trent Haarlemse brouwers uit die tijd, aantekeningen, die zeer typerend zijn. Ze betreffen onder meer zekere Corn. Gebr. Borst, een katholieke patriciër, die zich van de staatse instellingen' niets aantrok en zijn katholieke activiteit principieel, zij het ondergronds, voort zette. Het Hof van Holland gaf op 4 Juli 1644 aan Andries Wiedershnysen, baljuw van Brederode opdracht een in val te doen in de Bloemendaalse wo ning van deze Haarlemse brouwer. De woning moest worden doorzocht ,qf daer kerk of plaets omme te doen exer citie van de Roomsche religie." Nood gedwongen volvoerde de baljuw zijn op dracht, maar laconiek heette het In Aavertentte Telef. 17355 De uitslagen van de wedstrijden ge speeld tussen IVO en Hof van Holland, zijn: —LxL NIEUWE HMRLEfDCHE B» 1>5iKVW/ SPAARNEBABBELAAR Guldemond 90 90 34 13 2.64 v. d. Nouwland 90 84 34 16 2.47 Oosterling 50 45 47 5 0,95 v. Dam 50 45 47 8 1.06 Dijkmans 100 87 54 12 1.61 Loerakker 110 110 54 9 2.03 Bosse 170 170 20 35 8.50 Luiten 190 173 20 25 8.65 Stand 3624 voor IVO. GEBOREN: S. V. SpoorDe Lassa- equère z; I. Misset—Vreem z; A. Faro Zevenbergen 2 z; H. M. Hoenderdos Goedemans d; E. GeerlingsLie verse d; H. H. van StijnOrth d; K. P. A. Aarts Honijk d; F. C. SterenbergKoreman d. OVERLEDEN: P. J. van Schooten. 71 j., Zocherstraat; H. M. van der Wolf Hopman, 72 j.. Kennemerstraat: R. Ruij- zenaarsDijkstra, 82 j.. Leidsevaart; A. H. Vermeij—Kroon van Diest, 69 j„ Java- straat; M. C. Koek, 71 j., Timorstraat. diens rapport: Niets gevonden, dat cp kapel of altaar lijkt. Alles is er heel gewoon, zoals in iedere andere burger woning. In iedèr geval blijkt hieruit, dat Borst een „verdacht" persoon Was. Hij was evenwel schatrijk, stond o.m. grond aan het St. Maartensgilde af tot het graven van de Brouwerskolk. De baljuw zal net beter geoordeeld hebben tolerant te zijn en goede vrienden te blijven met brou wer Borst. Vaststaand is namelijk, dat vooral m het zuiden van Bloemendaal. waar de Haarlemse katholieke patriciërs zich bij voorkeur vestigden, dikwijls katholie ke bijeenkomsten werden gehouden. Opvallend is dat de meest bekend" schuilkerk het Brouwershuisje, ook wel „Koekoek" genaamd, is. Dit oorspronke lijke jachthuis had op de zolder een al taar. De zolder was voorts geheel als kerk ingericht. Meerdere brouwerszoons werden priester, ook in de moeilijke hervor mingsjaren. In 1648 werd Pieter van der Wiele, zoon van een Haarlemse brou wer. tot pastoor van Zandvoort be noemd, terwijl hem tevens de zorg over Vogelenzang werd opgedragen. We mogen dus wel aannemen, dat de Haarlemse brouwers trouwe zonen van de Kerk waren, die ook in moeilijke omstandigheden hun trouw bewezen. Zij stonden daarin gelijk met de blekers, die overigens dikwijls met de brouwers overhoop lagen. We vertelden reeds eerder daarover Het was de brouwers namelijk, tenge volge van de vervuiling van het open baar water in de stad, niet meer mo gelijk daarvan voor hun bedrijven ge bruik te maken. Het water moest dus worden aangevoerd o.m. van een vijver op het land van mr. Dirk .Ramp onder Overveen. Daarin verzamelde-zich het duinwater, dat zelfs beveiligd werd door dijken tegen overstromingen. Deze dij ken tussen het Zandvoorter-voetpad en de Heerenweg waren het eigendom van het St. Maartensgilde, evenals de Brou werskolk „gedolven in de ban van Tet- rede", op grond van eerder genoemde Corn. Gebr. Borst. De uit de vijver van mr. Ramp stromende „Ramp-vaart" werd tengevolge van de bemoeienissen van de brouwers spoedig Brouwers vaart genoemd. Een echt mooi stukje oud-Overveen was dus in handen van het Haarlemse St. Maartensgilde. Een stukje, dat ook nu altijd nog even verrassend is voor bezoekers, die van het Noorden komend, voorbij het witte kerkgebouw van Ka tholiek Overveen, langs de Brouwers vaart trekken, tussen hoog geboomte wandelen, met links het gezicht op de Spaarnestad: de trotse St. Bavo-Basi- liek, oprijzend vanachter de velden, die landelijke rust ademen Dg moeilijkheden tussen brouwers en blekers ontstonden hierdoor, dat de ble kers het water verontreinigden, dat de brouwers moesten gebruiken. Een strijd, die tussen Haarlem en Brederode, eige naar van. de heerlijkheden rond de stad, nooit tot een oplossing is gekomen al werd de stad na de dood van de laat ste heer van Brederode, overwinnaar. Toen evenwei was de glorie van brou wers en blekers reeds lang tanende- Jan B. Zaterdag 6 December Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sen ne void „Het meisje met de grote voeten", 8 uur. Zondag 7 December Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld: „Het meisje met de grote voeten". 8 uur. Teylers Museum: Bespeling van het 31- toons orgel door dr. Anthon v. d. Horst, 's middags tussen 3 en 4 uur, Maandag 8 December Stadsschouwburg: Cabaret Wim Sonne- veld: „Het meisje met de grote voeten', 8 uur. FILMS: liembrandt: afgekeurd. Cinema Palace: „Dallas". In technicolor. Toegang 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maandag:- „Morgen is te laat". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Dinsdag, Woensdag en Donderdag: „Hoff mann's vertellingen". Toegang: 14 jaar, Tijd'en: 2, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Streets of Laredo". Toe gang: 14 Jaar. Tijden' 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.30, 7 en 9.15 uür, Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Rio Grande". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 uur: „Forever Amber". Toe gang: 18 jaar City: Zaterdag en Zondag: „Omar, de woestijnhavik". In technicolor. Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag: „Voor wien de klok luidt". W technicolor. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2 en 7.30 uur. Spaarne: „Treinroof in Missouri', m technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. 's Zondags 2, 4.15, 7. en 9.15 uur Minerva-Theater: Zaterdag 6 Decembe* geen middagvoorstelling. „Henrico Caru so". Toegang: alle leeftijden. Tijden: Za terdag 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag 2.30 en 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huls Van Looy, ingang Kamperlaan: Naj aarsten toonstelling va» het Genootschap „Kunst Zij Ons D°e' Geopend op werkdagen van 10.15 uur. ur Zon- en feestdagen van 14—17 uur. Van af 22 November t.m. 14 December. Kunsthandel Leffelaar. Grote Markt „Au bonheur des Dames" Expositie. Bloem sierkunst Immortellen, Ceramiek, Han"„ weefwerk. Kunstnaaldwerk. Geopend werkdagen van 1017 uur. 's Maandags v 14—17 uur. 's Zondags gesloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg JyfJ „De kunst van het edelsmeden". JaaiW* se expositie van sieraden en ontwerp-tefj ningen van „Atelier Martinshof", kn opend van 1017 uur. 's Zondags en Maa .dagmorgen gesloten. (Van 29 November t.m. 21 December). APOTHEKEN: D- Zondags- avond- en nachtdienst v® de Haarlemse Apotheken worden w-aa a nomen door: Bosch en Vaart-Ap°r„n- Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290: traal Apotheek v. h. Florijn. Grote en straat 78. tel. 10500—10502; H. Rf"imers Zoon. Kruisstraat 6. tel. 10354; mb2L Apotheek: Jan Gijzenkade 181, tel. ZIEKENVERVOER g0 Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9. te Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 2140u. Heemstede: Fa. Buitenman en Co- hu isplein 7, tel. 28523. HEEMSTEDE De Zondags- avond- en nariitdieWst ar- de Heemsfeedse apotheken worden geriomeii ctoor: Apotheek Schotsman, nenweg 206—208. tel. 38320.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2