Tweede Advents zondag Moeilijkheden en resultaten bij VGLO Leerlingen maken interessante projecten I Kath. leraren van Amsterdam geven blijk van ongerustheid Zware, radar-gerichte bewapening ,Starfire' verdubbeld van D I Voorbereiding op het leven Ontwikkelings- crediet m2u Botsing op de Nw. Waterweg Acht en veertig vervaarlijke raketten rond rompneus en op vleugels Knoeierijen met sigaretten ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 PAGINA 5 anadese ambassadeur op Militaire begraafplaats Paedagogische centra leggen verantwoording af Verstrekking door de overheid Open brief aan K.V.P.-bestuur Schade valt mee Nieuw hoofdbestuur der Zusters van Schijndel Bemanning ziet de vijand slechts op 't radarscherm Zeepost naar Oost en West Hoge geldboeten geëist GELDWISSELEN BIJ AUTOMATEN Boete opgelegd Congregatie van J.M.J. heeft nieuw hoofdbestuur Hurkgraf te Slappeterp Liturgische weekkalender Ingetogenheid is een woord, dat voor de meesten in een andere wereld thuishoort. In onze gejaagde, onrus- "Ee en verwarde tijd verstaat men het niet meer. Men weet er niets mee aan te vangen en vindt het hoogstens iets Voor beschouwende kloosterorden. Daar- ?m zijn innerlijke vrede en rust dan ook begrippen, die men alleen maar meer bij "aam kent. En toch zijn innerlijke rust, innerlijke kalmte en ingetogenheid juist de dingen, die de H. Kerk in deze weken van voor bereiding op het Kerstfeest met zoveel nadruk van ons allen vraagt. De grote betekenis van een innerlijke beleving van het Kerstfeest voor ons Eeestelijk leven, de onpeilbare inhoud ^an het hoogheilig Kerstgebeuren, heb ben de Kerk ertoe gebracht een voor bereidingstijd van vier weken op dat feest in te stellen, die bedoeld is als een tijd van boete, van ingetogenheid en stille overweging. De Verlosser der Wereld komt, de Heer van hemel en aarde, die het verloren mensdom weer wil opnemen in de vriendschap met God bn vrede schenkt aan de hele aarde. Voor de negentien honderd en twee en Vijftigste keer viert de wereld de ge dachtenis van de geboorte van de Ver losser. Voor de hoeveelste keer viert jeder van ons dit feest in ziin eigen leven? Vrede op aarde is een goddelijke belofte, waaraan wij niet mogen twij felen. Maar als wij de geschiedenis na gaan, ook die van de christelijke volke ren, wat is er dan van die vrede terecht gekomen? Waar heerst er vrede in onze dagen? En toch is de Verlosser geboren Jbet de door Engelen overgebrachte boodschap van God: vrede aan alle men- Sen van goede wil! God houdt onder alle omstandigheden Eijn woord. Dan kan de schuld alleen bij ons liggen! Dan hebben wij nooit de diepe zin van het Kerstwonder in ons Opgenomen zó, dat het ons hele leven Voor goed richtte op God, op Zijn H. Wet, die toch alleen maar voor ons welzijn Uitgevaardigd is. Dan hebben wij tot nu 'Oe nog nooit werkelijk goed Kerstmis gevierd en waarschijnlijk een min of hieer sentimentele aandoening voor een ocht beleven gehouden. Kennen wij dan tenminste vrede in onze harten, de rust, die de beloning is van een goed geweten? wok daarop moeien velen ontkennend antwoorden. De ervaring van alle tijden toont aan, dat, ondanks talrijke malen, dat er Kerstmis is gevierd, de mens heid er geen blijvende verandering-ten- Eoede van heeft overgehouden. Gods ge nade gaat aan ons voorbij zonder dat wij er de waarde van beseffen, zonder dat Wij er met gretigheid naar grijpen, en haar tot de onvergankelijke basis van °ns leven maken. En de oorzaak daarvan? Omdat wij te oppervlakkig zijn, omdat wij te veel onze geest, en heei ons leven afgestemd hebben op de dingen van deze aarde en ons innerlijk, onze zjel verwaarlozen, "ij kunnen het wenden en keren zoals wij willen; het woord van Christus over het „enig noodzakelijke" blijft zijn volle Waarde behouden voor alle tijden. Geen blode, geen moderne opvattingen, geen Wetenschap en geen aardse macht zijn Ooit in staat er ook maar het. geringste San te veranderen. Het gaat er dan ook SUeen om onze juiste houding te be halen tegenover dat goddelijk woord, Want daarvan hangt dus ons eigen beuwig welzijn af. maar tevens de vrede °P aarde, waarnaar de hele wereld zo Verlangend uitziet. Wie ook maar even werkelijk ern stig nadenkt over de betekenis van het Kerstfeest voor de hele wereld, moet toegeven, dat de houding van de mensheid daartegenover onbe- ^vijpelijk is. Onze. onverschilligheid wijst ®bn volkomen omkering van alle 'umuuiui van anc hol "en. Wat kan er nu toch van meer uejang 2jjn op ^eze aarde dan de komst van haar goddelijke Verlosser? Op be zoeken van hoge menselijke persoonlijk heden bereidt men zich lang tevoren voor en schuwt geen kosten en moeiten blijk te geven van waardering voor hun aanwezigheid. Maar wie het dan °°k moge zijn. het blijven mensen zoals Wij, sterfelijk zoals wij, die geen blijven de betekenis hebben voor het algemeen Welzijn van het mensdom in zijn geheel. Maar voor Godzelf, Die voor ieder af zonderlijk en, allen tezamen de enige, ^veranderlijke en oneindig-liefdevolle Vader is, wat hebben wij voor Hem over Ms Hij komt? Onverschilligheid voor Hem staat absoluut gelijk met onver schilligheid voor onze eigen hoogste be langen. Daar is niet aan te ontkomen. Zou het nu niet eindelijk eens tijd Worden, dat wij gehoor geven aan de dringende vermaning van de Kerk de fjdvent, de voorbereiding op Christus' komst te benutten op een wijze, die olijk geeft, dat wij de waarde beseffen Van datgene, waarop wij ons voorberei den? Het voornaamste, wat wij dan te doen hebben, is ingekeerd te leven. Wij Moeten nu niet naar buiten, maar haar boven leven, zoals iemand eens ?ber juist hééft gezegd. En daarom is het juist te doen. Naar boven leven, Jjaar God toe! Ons bezig houden met de hoogste belangen van heel ons bestaan, jfod tonen en bewijzen, dat wij Zijn riefde begrijpen en waard zijn Zonder .hgetogenheid houdt de wereld ons in naar, greep met al haar oppervlak- ?'£e eisen en gewoonten, met al haar hebbelijkheden en veranderlijke Waardebegrippen. Als wij naar God toe Trillen leven, moeten wij de waarde van d? stilte' gaan begrijpen. Want God is 'iet in het rumoer of de drukte, God Preekt alleen tot een hart, dat stil en Mgetogen luistert, dat aardse belangen n zorgen weet buiten te sluiten en alle erstrooiing vermijdt. God wenst de Mie aandacht van hem. tot wie Hij Preekt. De aarde leidt af, trekt onze khdacht weg van God en vult ons hart het wensen, verlangens, gedachten en gaarden, die onverenigbaar zijn met vPds aanwezigheid. Daarom moeten wij rust en orde in hs binnenste aankweken, die ons fijn gevoeligheid schenken voor de dingen jhh God. Natuurlijk betekent dat alles 8'. t, dat wij onze plichten van staat en knd moeten verwaarlozen. Maar wel v dat zeggen, dat wij ons daardoor niet lat 2eer en zp fofaa' in beslag mogen ten nemen, dat wij geen tijd en vooral Aen innerlijke geschiktheid meer over heden om naar God te luisteren. Ook ctekent dat, dat wij. zoveel wij maar (jhhnen, alles vermijden, wat wij weten, (jpl 'n strijd is met Gods geboden. Lief- ®vol en rechtvaardig moeten wij zijn Q er de hele linie van het leven, tegen- ieder met wie wii in aanraking igri1- God is mens' geworden voor Uit n van ons zonder uitzondering, en IhUmhef de. wij mogen daarom, als wij op> verwachten, geen liefdeloosheid in dien darten toelaten. In woprd en daad Vm ®n wij de liefde te beoefenen, willen Plaat God van liefde een waardige Vq0 in onze harten bereiden. Maar Vonnk1 'noeteri wij beseffen, c_. iets5eiding op Christus' komst niet „de God van liefde een waardige i bereiden. Maar VoAk' 'noeteri wij beseffen, dat deze iets re'ding op Christus' komst niet "Voorbijgaands mag zijn. God wil ons do leven anders richten! Daarom daajk-- op aarde. Weigeren wij Hem veriia onze volle medewerking, dan en vL en wij Zijn bedoeling. Met ons Dit6 ,de wereld! staat op het spel. L. r> Mr. Tk5.nadese ambassadeur in Nederland, as A. Stoi van de r* Thnvl e ambassadeur in Nederland, y®rS€Zf»i#?as A- Stone, heeft. Vrijdagmorgen, i*ché, Cqi Y?n be Canadese militaire at- f^bracht J9bnston, een kort bezoek (Van onze Haagse redarteur) Bijna aan het eind gekomen van een driejarige activiteit over een even tuele verlenging der werkzaamheden wordt nog ter. departemente overleg gepleegd hebben de speciale gedelegeerden uit het katholiek, protestant- christelijk en openbaar onderwijs dezer dagen te Den Haag een soort oper.iiijke verantwoording afgelegd over hun stimulerende arbeid voor de groei van de V.G.L.O.-school. De zelfstandige V.G.L.O.-seholen het zijn er thans 244 tellen dit jaar een kleine twintigduizend leerlingen. Daarnaast bereikt het voortgezet Gewoon La ger Onderwijs nog ruim elfduizend kinderen via de zevende en achtste klassen, die met een erkenning van V.G.L.O. gebreveteerd zijn. Er blijven echter ook nog een achttienduizend leerlingen buiten deze vorm van onderwijs staan: zij vol gen de zevende en achtste* leerjaren, die nog op de oude leest geschoeid zijn. Het Voortgezet Gewoon Lager On derwijs is een aangelegenheid, welke zich nog verder ontwikke len moet. In 1921 is, omdat de zesjarige grondschool te weinig aan algemene vor ming meegaf voor de moderne maat schappij, het zevende leerjaar inge voerd. Het werd evenwel een verleng stuk van de zesde en gaf dus niet wat de bedoeling was geweest: een voorbe reiding op het leven. In 1942 werd de achtjarige leerplicht ingevoerd met het daaraan verbonden V.G.L.O. Dat kon geen succes worden, ten eer ste niet, omdat het een Duitse maatregel was, ten tweede niet, omdat de organi satie onvoldoende was voorbereid, ver volgens niet, omdat de meeste onderwij zers niet op deze nieuwe taak waren voorbereid en tenslotte niet, omdat de nodige gebouwen en outillage ontbraken. Toen de bezetting voorbij was is men van de achtjarige leerplicht terugge keerd naar de zevenjarige. Het achtste leerjaar was hiermee niet voorgoed van de baan: het is op 1 Januari 1950 weer ingevoerd; daarbij is de achtjarige grondschool gehandhaafd, doch ander zijds aan de zelfstandige V.G.L.O.-school ruimte gelaten voor vrije ontplooiing. Voor deze ontplooiing zijn de drie pae dagogische centra volgens de drie be kende zuilen ingeschakeld. Geschikt voor het leven Het Voortgezet Gewoon Lager Onder wijs wil een productieve herhaling geven van de leerstof der zesklassige school en het wil tevens de leerlingen leren hoe ze groepsgewijs en individueel al lerlei kwesties zelfstandig kunnen aan pakken. De bedoeling is aldus de scho lieren meer geschikt te maken voor het maatschappelijk leven en het effect kan tevens zijn, dat er met dit V.G.L.O, ook een einde komt aan de ongewenste toe stand, dat duizenden leerlingen naar het L'.L.O. of ander voortgezet onderwijs gaan, die daar naar de practijk over duidelijk heeft uitgewezen toch nooit het einddiploma halen en die er alleen maar naar toe gestuurd worden, omdat ze nu eenmaal die acht leerjaren moeten volmaken. Na deze theoretische uiteenzettingen kan nog de vraag rijzen of men met het Voortgezet Gewoon Lager Onder wijs toch niet bij een soort bezighouden belandt. Dit gevaar is inderdaad te duch ten daar, waar men de zaak tè beschei den opzet; dan kan het V.G.L.O. niet datgene geven, wat beoogd wordt. Project-onderwijs Voor de leek werd deze vraag echter zeker bevestigend beantwoord met de expositie, welke men deze week voor belangstellende deskundigen op het mi nisterie van O. K. en W. had ingericht. Een tentoonstelling, op welke men een groot aantal bewijzen te zien kreeg van het z.g. project-onderwijs. Hierbij neemt een klas een bepaald onderwerp, bijvoorbeeld het jubileum van de. Staats mijnen. de P.T.T. of de „Flying Enter prise", bij de kop en dat wordt dan ge zamenlijk of individueel door de leer lingen van alle mogelijke kanten beke ken. De geografische, sociale, econo mische, technische, historische, reli gieuze, aesthetische en eventueel nog andere aspecten van zo'n onderwerp ko men alle tot hun recht in tekeningen, plaksels, opstellen enz., die tezamen ca hiers en hele boekwerken vormen, die ook voor ouderen zeker geen oninteres sante lectuur zijn. De leerling leert al dus in de jaren van zijn voor-puberteit de samenhang van verschillende kwes ties zien, hij is actief bezig om zelf al lerlei materiaal hiervoor bijeen te garen en ontwikkelt inmiddels zijn handvaar digheid. Het is vaak bepaald indrukwekkend, wanneer men ziet wat leerlingen van die leeftijd van zo'n project weten te maken. Het ministerie van Economische Za ken vestigt er de aandacht op, dat voor industriële ontwikkelingen, waarvoor in de desbetreffende ondernemingen niet voldoende middelen aanwezig zijn, van overheidswege financiële steun kan worden verleend door het verstrekken van een ontwikkelingscrediet. In het algemeen worden bij deze crediet-verlening als voorwaarden ge steld, dat het desbetreffende project van algemeen economisch belang is, dat het bedrijf zelf een deel van de ontwikke lingskosten voor zijn rekening neemt en dat men over de middelen c.q. de rela ties beschikt om na afloop van de ont wikkeling ook tot productie over te kunnen gaan. Voor het dienstjaar 1952 werd op de begroting van Economische Zaken voor dit doel een bedrag van f 750.000 uitge trokken. Ook voor 1953 is een bedrag aangevraagd. >4> nSnBMIMWmm.v, .24 De katholieke docenten bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onder wijs te Amsterdam hebben een open brief gericht tot het Hoofd- en Dagelijks Bestuur van de Katholieke Volkspartij, in welke brief een in krachtige bewoor dingen gesteld beroep wordt gedaan op de K. V. P. en op de fractie van die partij in het bijzonder, om daadwerkelijk te ijveren voor opheffing van de noodtoestand onder de docenten bij het V. H. en M. O. Het schrijven, waarin tevens over de houding van de leider van de Tweede Kamer-fractie wordt gesproken, is ondertekend door vrijwel alle katholieke docenten te Amsterdam (ruim 100), met name ook door de volgende bestuurderen bij het Ignatius-Col lege: dr. H. van Waesberghe S.J., rector van het College; L. Muskens S.J., rector van het gymnasium; dr. C. Jansen S.J., directeur van de H.B.S.P. Ter- steegen S.J., onderdirecteur van de H.B.S.voorts ook door zr. Antoinette, rectrix van het Meisjeslyceum „Fons Vitae", zr. Pascahs. directrice van de M. M. S. en G. Rooymans, rector van het avondlyceum „Contardo Ferrin'i". De aan het K.V.P.-bestuur gezonden brief luidt als volgt: „Ondergetekenden, allen katholieke docenten bij het V.H. en M.O. te Am sterdam, doen weten aan het hoofd- en dagelijks bestuur der K.V.P., dat zij met vreugde kennis hebben genomen van de drie rapporten over de Middengroepen, opgesteld door de Commissie voor de Middengroepen van de Katholieke Volkspartij en in het bijzonder van het derde rapport, inhoudende verstrekken de voorstellen tot verbetering van de salariëring van de Middengroepen, dat zij hieruit afleiden dat de Katho lieke Volkspartij het voornemen heeft krachtig te gaan ageren voor de verbe tering van de slechte economische po- sitie van de Middengroepen, en van de noodtoestand onder de docenten bij het V.H. en M.O., waardoor het gehele V.H. en M.O. ernstig wordt getroffen, dat zij eveneens verheugd zijn te ver nemen, dat de Partijraad van de K.V.P zich met deze rapporten verenigt, dat zij echter ten zeerste verbaasd en verontwaardigd zijn over de houding van de heer fractieleider van de Tweede- Kamerfractie van de K.V.P. ten opzichte van deze rapporten, welke houding him gebleken is uit de artikelen van de heer fractieleider in de „Volkskrant", dat zij zich afvragen, welke betekenis deze rapporten kunnen hebben, als de politieke vertegenwoordiging van het katholieke volksdeel er zich niet achter stelt, dat zij daarom duidelijk willen weten, welke houding de fractie ten opzichte van rapporten denkt aan te nemen en of de fractie het voornemen heeft met alle beschikbare middelen er bij de regering op aan te dringen de in het De Luchtmacht van de Verenigde Sta ten maakt thans gebruik van vierkante benzinetanks in plaats van de grote ronde, zoals men die vroeger gewend was. Deze grote gevaarten hebben een inhoud van 100.000 liter per stuk en worden gemaakt door de N.V. van Nel len in Rotterdam., Het grondpersoneel van de Luchtmacht vindt deze vier kante tanks het ei van Columbus, om.- dat ze zo gemakkelijk op te stapelen zijn. «Ma? laats aan de Canadese militaire be- °P de Holterberg. Gisteravond omstreeks half twaalf zijn twee schepen op de Nieuwe Waterweg mei elkaar in aanvaring gekomen. Het betreft de „Arendsdijk" van de Ho 11.- Amerika Lijn en de „Ragni" uit Oslo. De aanvaring, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, is nogal goed afge lopen. De „Ragni" heeft geseind, dat er geen gewonden aan boord zijn. De Noor zou door uit te wijken een aanvaring hebben willen voorkomen Het schip zou thans aan de grond zitten. Een ha vensleepboot van L. Smit en Co is on derweg om de door de „Ragni" ge vraagde assistentie te verlenen. In Maassluis is vernomen, dat beide schepen geen ernstige schade hebben opgelopen. Er zijn geen lekkages. Wel is de „Ragni" aan de verschansing en aan de railing op het achterdek bescha digd. Bij de reeds vermelde aanvaring op de Nieuwe Waterweg is nog een derde schip betrokken geweest n.l. het Noorse s.s. „Baden", dat Vrijdagavond uit Rot terdam naar Oslo was vertrokken. Het schip lag op de Waterweg vanwege ae mist voor anker, toen het werd aange varen door de „Arendsdijk". die even eens met de „Ragni" in aanvaring kwam. Geheel duidelijk is de situatie- echter niet. „De „Baden" werd midscheeps getrof fen en keerde terug naar de IJssel- haven in Rotterdam, waar experts on derzoeken of het schip weer kan ver trekken. De „Ragni". die na de aan varing aan'de grond kwam te zitten, is vlot getrokken door de sleepboot „Hec tor" van Smit Co.'s Internationale Sleepdienst, die het schip naar de Waal haven bracht. De „Arendsdijk" is op de Waterweg ten anker gegaan. Wanneer de thans heersende mist zal zijn opge trokken. zal dit schip zijn reis naar Antwerpen vervolgen. Onder voorzitterschap van mgr. W Mutsaerts is te Schijndel de verkiezing gehouden van het nieuwe hoofdbestuur der congregatie van de Zusters van Je zus en Maria, Moeder van Goede Bij stand, Gekozen werden: tot algemeen overste zuster M. Borgia Boerkamp; tot lste assistente de aftredende algemene overste zuster M. Cécile Kievits; tot 2e assistente zuster M. Annie van Over- beek; tot 3e assistente zuster M. Fulgen- tia Bollen; tot 4e assistente zuster M. Ve- ronique van Woerkom. (Van onze luchtvaartmedewerker) e Amerikaanse Lockheed F-94C „Starfire". het Amerikaanse equivalent van de Engelse Gloster GA-5 dag- en nachtjager, wordt in de toekomst nog zwaarder bewapend dan dit type in zijn huidige uitvoering reeds is. De Lockheed „Starfire", een verdere ontwikkeling van de welbekende „Shoo ting Star"-straaljager, die op het Koreaanse front van zich heeft doen spreken, is het Amerikaanse radarvliegtuig, dat geheel automatisch werkend zijn prooi onder schot n.eemt. Velen zien hierin een antwoord op de Russische bedreiging met de TuG-75, de nieuwste Rode lange-afstandsbommenwerper, die een vlieg- bereik schijnt te hebben van ca. 10.000 kilometer, waardoor vrijwel alle belang rijke Amerikaanse steden onder het bereik van de Rode luchtmacht komen. In hoeverre dit laatste op waarheid berust kan moeilijk vastgesteld worden, maar het is wel zeker dat vijandelijke vliegtuigen, die boven Amerikaans grondgebied mochten doordringen, door deze nieuwe Starfire duchtig aan de tand gevoéld zullen worden. Het opmerkelijke van deze Ameri kaanse nachtjager, die er bij slecht weer en in het donker van de nacht op uit moet trekken, zit namelijk in de dofglanzende zwarte radardom op het voorste deel van de vliegtuigromp, waar de onzichtbare radarstralen de installatie verlaten en weer binnen ko men en daardoor de vijandelijke vlieg tuigen ontdekken. Rondom dezelfde radardom, in een sleuf tussen de romp- neus en de rompbeplating die tijdens de vlucht door kleppen is afgesloten bevinden zich 24 in een kring opgestel de explosieve raketten die met behulp van de automatische radarvuurleiding op de vijand kunnen worden afgescho ten. Deze 24 raketten van 7 centimeter diameter, zijn juist daarom in de rompneus aangebracht, omdat ze zo doende meer in het centrum van de stralenbundel liggen, waardoor de trefkans wordt vergroot. Bij de nieuw ste uitvoering van de Starfire worden deze raketten in de vliegtuigncus nog maals aangevuld met tweemaal 12 raketten van hetzelfde kaliber, waarvan in twee cilindervormige om hulsels, aan weerszijden van de romp op de vleugelneus, twee bundels zijn aangebracht. Hiermede is de bewapening van deze gevaarlijke nachtjager verdubbeld. Eén bundel raketten van 12 stuks kan in een onderdeel van een seconde worden af geschoten, zodat alle afzonderlijke ra ketten van de bundel ongeveer gelijk tijdig het vliegtuig verlaten. De cilinder vormige rakethouders aan de vleugel- neus zijn aan de voorzijde door een stroomlijndop van fibergias afgesloten. Door de gasdruk, die in de cilinders ontstaat bij het afschieten van de ra ketten, vliegt de dop in duizend stukken, zodat de raketten ongehinderd kunnen passeren. Weliswaar veroorzaken de het opstijgen, het zoeken van de prooi te hangen. De bewapening van de Amerikaan se nachtjager „Starfire" wordt thans verdubbeld, zodat het toestel over 48 raketten beschikt, die ieder in staat zijn de grootste bommenwer per uit te schakelen. Tot nu toe bevonden zich 24 van deze raket ten in een ronde sleuf tussen de rompneus en de rompbeplating achter de zwarte radardom (zie open pijl). Thans heeft men op iedere vleugel in sigaarvormige koker ook nog een bundel van 12 raketten gemonteerd (zie pijlen links en rechts). raketcilinders daarna zonder stroomlijn dop een grotere luchtweerstand, maar het snelheidsverlies dat hierdoor ont staat is niet meer dan 10 a 15 kilometer, wat bij een vlucht bij maximum snel heid ongeveer 1000 km per uur al heel weinig uitmaakt. Zoals bij zovele wapens het geval blijkt te zijn, is ook de bewapening van de Starfire voor een groot deel automa tisch. De bemanning van het vliegtuig bestaande uit bestuurder en radar operateur krijgt van een radarstation op de grond opdracht op te stijgen, wanneer door dit station vijande lijke vliegtuigen worden gesig naleerd. De waarnemers in het grondstation leiden de nacht jager ver volgens radiotelefonisch naar het doel, totdat de radar-operateur in het vlieg tuig de vijandelijke bommenwerper op een gegeven ogenblik op zijn eigen radar scherm kan waarnemen. Op dat moment wordt de aanval ingezet en worden de raketten afgevuurd. De gehele aanval. en het richten is slechts een zaak van enkele minuten. Na een geslaagde aanval komt de nachtjager na een korte tijd weer op zijn basis terug, zonder dat de inzitten den van het vliegtuig iets van het vijandelijke doel zelf hebben gezien of opgemerkt. Alleen de radarinstallaties op de grond en in de nachtjager maken het mogelijk de nachtelijke aanvallers met succes te bestrijden. De gehele radar- installatie in het vliegtuig weegt onge veer 500 kilogram, weinig minder dan het gewicht van een klein sportvlieg tuigje! In plaats van rakettenbundels kunnen in de cilindervormige lichamen aan de vleugel ook 12.5 mm machinegeweren worden gemonteerd, die elk de beschik king hebben over 265 munitieronden. In bepaalde gevallen kan de Starfire ook nog bewapend worden met twee bommen van 450 kilogram of met napalmtanks die onder de vleugel komen derde rapport genoemde voorstellen tot werkelijkheid te maken, dat alleen hierdoor de grote ongerust heid in lerarenkringen over het beleid van de K.V.P. kan verminderen, en dat alleen door een krachtige actie, zoals boven is genoemd, kan worden voorkomen, dat nog meer docenten zich vari de K.V.P. zullen distanciëren". Moties aan „St. Bonaventura' het de Ter aanvullende informatie bij bovenstaande zij nog gemeld, dat Amsterdamse afdeling der R.K. Leraren vereniging „St. Bonaventura" enige we ken geleden reeds 'n motie heeft gericht aan het hoofdbestuur van die vereniging, waarin o.a. uitdrukking werd gegeven aan de „diepe teleurstelling over de al te grote lankmoedigheid, betoond door de gezamenlijke lerarenorganisaties, dus ook doof St. Bonaventura, tegenover de Regering bij de gevoerde onderhande lingen (bedoeld worden onderhandelin gen ter verbetering der salarispositie Red.), die, weer begonnCn in November 1951, eerst in Juli 1952, d.i. na ongeveer 9 maanden, werejen voortgezet". In de zelfde motie wordt aan het hoofdbestuur van „St. Bonaventura" in overweging gegeven „bij de salarisaetie een eigen strakke koers te varen en de daadwer kelijke medewerking te eisen van de katholieke Kamerfractie, die in sterke mate mede verantwoordelijk is voor de verlaging van onze sociale status en de noodtoestand bij velen onzer". In een toelichting op de hier bedoelde motie wordt o.a. nog opgemerkt: „Het uitgangspunt van het hoofdbe stuur zij hierbij de drie rapporten over de Middengroepen, welke op verzoek van het partijbestuur door een daartoe aangewezen commissie zijn opgesteld Het hoofdbestuur beseffe dat de K.V.P zich hiermee moreel heeft gebonden, temeer daar de rapporten thans door het partijbestuur zijn goedgekeurd. Het is nu zaak te zorgen dat de fractie er zich niet van afmaakt. Reeds heeft de heer Romme als fractieleider uitlatingen ge daan, welke er op wijzen, dat hij althans niet van ganser harte achter de rap porten staat; hij heeft dit weliswaar op de dag der werkgroepen te Utrecht ge corrigeerd door te verklaren, dat de fractie zich met de algemene strekking der rapporten kan verenigen. Het hoofd bestuur stelle zich hier echter niet mee tevreden en eise van de fractie, en wel onophoudelijk, dat zij zich met de con crete strekking van het derde rapport verenigt, n.l. dat de salarissen van de middengroepen met 30% dienen ver hoogd te worden". Zoals uit de laatste nummers van het weekblad van „Sint Bonaventura" blijkt hebben ook de afdeling Haarlem en de Twentse afdeling der kath. lerarenver eniging een motie tot het hoofdbestuur gericht, een dringende aansporing be vattend tot een krachtiger en actiever houding jegens de Regering". Ook actie elders Zoals uit de laatste nummers van het weekblad van de Katholieke Leraren vereniging „St. Bonaventura" blijkt, hebben ook de leraren elders in den lande via hun afdelingsbestuur moties aan hun hoofdbestuur gericht, waarin zij aandringen op een „krachtiger en actie ver houding jegens de regering". Moties van die strekking zijn o.m. uitgegaan van de afdelingen Haarlem, Twente, Heerlen- Kerkrade en Roosendaal. Raad van Leraren Intussen houdt ook de Raad van Le raren bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs zich. reeds gerui me tijd met de „salarisactie" bezig. Eén van zijn jongste daden is een adres aan de minister geweest, waarin er tegen wordt geprotesteerd, dat het Bezoldi gingsbesluit van 10 October 1952 tot stand is gekomen zonder overleg met de lerarenorganisaties; waarin opnieuw krachtig wordt geprotesteerd tegen het slepend houden der salarisonderhande lingen (de eerste vergadering op 8 No vember 1951, de tweede op 9 Juli 1952); en waarin de Raad de minister zijn me ning kenbaar maakt, „dat hij zich veel beter alleen kan bepalen tot de regeling van allerlei detailkwesties met betrek king tot de salariëring, hoe belangrijk zulke kwesties op zich zelf genomen ook Overigens wijst de Raad in dit adres eens te meer op de „hoogst ongewenste terugslag", die de „zeer onbevredigende salariëring van de leraren" nog altijd op de personeelsbezetting van de scholen voor V.H.M.O. heeft. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië ms Weltevreden (11 Dec.); Ned. Nw Guinea ms Oranje (23 Dec.); Ned. Antillen ms Helicon (8 Dec.) Su riname ms Stenton (10 Dec.); Unie van Z. Afrika ms Winchester (6 Dec.); Ca nada ss Nw Amsterdam (8 Dec.); ms Noordam 11 Dec.): Australië en Nw Zeeland via Engeland (6 Dec.); Argen tinië, Uruguay, Bolivia, Chili. Paraguay ss Presedente Peron (10 Dec.); Brazilië ms Alnati (10 Dec.). Door het hoge water zijn verschillende rivieren op vele plaatsen buiten haar oevers getreden. Door de koude bete kende dat dit jaar extra overlast, want met 't water spoelden ook ijsschotsen op het land, zoals hier in Overijssel. Voor het Haagse gerechtshof hebben gis termorgen terecht gestaan F. W. de G. uit Rotterdam, zijn broers J. de G. uit Blari- cum en W. J. de G. uit Amsterdam. Als vennoten van de firma H. van der V. wa ren zij door de politierechter veroordeeld, omdat zij op een transitopaspoort goederen hadden aangegeven, welke bij visitatie in mindere hoeveelheid aanwezig bleken te zijn. De eerste appèllant had deswege een boete, 3.000.—. subs. 2 maanden hechtenis gekregen en zijn broers ieder 500.sub sidiair 20 dagen hechtenis. Het ging hier om een lading sigaretten, die de firma Van der V. aan boord van een schip had laten brengen. Bij het in pakken van de sigaretten was controle uit geoefend door een douanebeambte en de douanevergunning was in orde. Toen de volgende dag controle aan boord van het schip werd gehouden, bleken er 17.400 si garetten te weinig aanwezig te zijn. De Rijksadvocaat jhr. mr. De Bra uw achtte de opgelegde boeten juist. De pro cureur-generaal, mr. J. Zaaijer. vroeg eveneens bij niet betaling voor de eerste apellant twee maanden gevangenisstraf en voor ieder van zijn broers 20 dagen. Vervolgens stonden <appèlb»nten terecht, omdat zij te weinig tabaksaccijns zouden hebben betaald en onjuiste documenten zouden hebben aangeboden. F. W. de G. was hiervoor door de politierechter ver oordeeld tot 20.000 subs, vier maanden hechtenis en zijn broers ieder tot ver beurdverklaring van de goederen. De rijksadvocaat meende, dat als boete een bedrag van ruim ƒ9.000 aan de ven noten moest worden opgelegd. Hij achtte het juist, dat F. W. de G. daarvan drie vijfde zoii betalen en zijn broers ieder een vijfde. De procureur-generaal vroeg bij niet betaling voor F. W. de G. een gevan genisstraf van drie maanden en voor ziin broers ieder een maand. Bovendien eiste mr. Zaaijer, die van een grootscheepse "knoeierij gewaagde, nog drie maanden ge vangenisstraf tegen F. W. de G. Uitspraak over veertien dagen. De economische politierechter te Rot terdam heeft uitspraak gedaan in twee principiële zaken, die aanhangig waren gemaakt tegen de 67-jarige J. D. B. uit Rotterdam. Die man zou op een avond in October buiten de winkel van een siga renhandelaar geld hebben gewisseld, zo dat kopers zich van de verkoopautoma ten konden bedienen. Hij zou dit hebben gedaan „in opdracht, althans met mede weten en goedvinden" van de winkelier en daar de winkel voor het publiek ge sloten moest zijn, zou de Winkelsluitings wet 1951 overtreden zijn. De economische politierechter achtte de geldwisselaar in overtreding en hij veroordeelde hem, conform de eis, tot een geldboete van vijftig cent subs één dag. Verdachte zal tegen dit vonnis in beroep gaan. Verdachte, die een andere avond toe vallig in de winkel was en toen geld heeft gewisseld, werd ook daarvoor ge dagvaard. Hij werd hiervoor veroor deeld, conform de eis, tot een geldboete van twee gulden, subs, één dag. In het klooster „Mariënburg" te 's-Her- togenbosch is onder voorzitterschap van mgr. W. Mutsaerts het nieuwe hoofdbe stuur van de Congregatie der Zusters van het Gezelschap van J.M.J. gekozen. Dit hoofdbestuur is thans als volgt sa mengesteld: algemene overste zuster M. Daniella Swagemakers; le assistente zus ter M. Léon Eijsen; 2e assistente zuster Mè Gertruce van de Berg; 3e assistente zuster M. Stephanie Meijer; 4e assisten te zuster M. Crescentiana de Vrede. Ver der werden gekozen tot algemene secre taresse zuster- M. Regina Brinkhof en tot algemeen econome zuster M. Rosa de Lima Swarte. Bij graafwerkzaamheden te Slappeterp (Fr.) is een sketlet gevonden van een kind van ongeveer 7 a 8 jaar. Het be treft hier een zgn. hurkgraf. waarbij de beide armen gevouwen, de handen tegen de schouders en de benen, in de knie iets gebogen, zijn opgetrokken. Het skelet wordt op grond van bijvondsten gedateerd omstreeks het begin van onze jaartelling. Merkwaardig is, dat de dode op de buik liggend is begraven. Hurkgraven werden tot nu toe voor namelijk in de Friese kuststreken van ons land aangetroffen, b.v. in de buurt van Tzum en Franeker. bij Beetgum en Midlum, alsmede te Blija en te Hooge- beintum bij Ferwerd. In de provincie Groningen te Leermens en te Wierhuizen. ZONDAG 7 December: 2de Zondag v. d. Advent; Mis v. d. dag; 2 H. Ambrosius; "Breda: 3 H. Barbara); Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; paars. MAANDAG: Onbevlekte Ontvangenis v. Maria; Mis v. h. feest; 2 v. d. dag; Credo; prefatie van O. L. Vrouw; wit. DINSDAG: onder octaaf v. Onbevlekte Ontvangenis; Mis v. h. feest; 2 gebed v. d. dag; 3 tot de H. Geest; (Breda: 2 H. Bar bara; 3 v. d. dag): Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. WOENSDAG: als Dinsdag, behalve: 3 H. Melchiades; Breda: 4 H. Melchiades. DONDERDAG: H. Damasus, Paus, belijder; Mis Si diligis; 2 Onbevlekte Ontvangenis; 3 v. d. dag; Credo; prefatie v. d. Apostelen; wit. Breda: octaafdag v. H. Barbara; Mis v. h. feest; 2 H. Damasus; 3 Onbevlekte Ont vangenis; 4 v. d. dag; Credo, prefatie v. d. Apostelen; rood. VRIJDAG: als Dinsdag, behalve het bij zondere voor Breda. ZATERDAG: H. Lucia, maagd, martelares; eigen Mis; 2 Onbevlekte Ontvangenis; 3 v. d. dag. Credo; prefatie van O. L. Vrouw; rood. ZONDAG 14 December: 3de Zondag v. d. Advent: Mis v. d. dag; 2 Onbevlekte Ontvan genis; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldig heid; paars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5