DELFT en BOLSWARD ter stembus ■MP® Zelfbeschikkingsrecht sal in het statuut tot uitdrukking komen Lagae, de Belgische minister van Justitie afgetreden EISENHOWER terug van bezoek aan het Koreaanse front VERZORGING VAN KAMERPLANTEN De Aloë Gaan V.S. buitenlandse koers wijzigen? DE WERELD ROND In Delft stemmen onder paraplu in bed; in Bols ward vlechtmatjes op de kleuterschool Kabinetscrisis op komst in Japan?- SE- Uitgangspunt de verbondenheid der drie Rijksdelen Hulp aan Zuid-Korea moet blijven Weinig tijd voor Syngman Rhee West-Duitse Bondsdag aanvaardt Eur. verdragen in tweede lesing Heftig duel ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 pagina 6 Politiek gezag voor Europa? Philips-Roxane kweekt komkommers Experiment in laboratorium NACHTMIS VOOR NIET-KATHOLIEKEN -- 'm 1 -.«r -• 1 ppjpiij Het overleg met de West Benelux-beeldhouwers in Antwerpen „De onbekende politieke gevangene" Venezolaans ambassa deur in Londen neemt ontslag (Van onze Haagse redacteur) Zoals eerder reeds werd aangekon digd zal op Woensdag 17 Decem ber in Delft en Bolsward een Europees Referendum worden gehou den. De bevolking van deze plaatsen wordt dan namelijk op precies dezelf de wijze als bij de verkiezingen voor de Staten Generaal opgeroepen om zich uit te spreken over de vraag of men een Politiek Gezag voor Europa wenst, ja, dar. wel neen. De vraagstelling voor dit Referendum luidt: Meent U, dat de Europese volkeren bepaalde gemeenschappelijke belangen voortaan gezamenlijk dienen te behartigen en wenst U daartoe een Verenigd Europa onder een Europese Overheid en met een Democratische Vertegenwoordi ging, te omschrijven in een Europese Grondwet? Op deze vraag kan men slechts vierkant ja of neen antwoor den: verdere aantekeningen op het stembiljet maken dit, zoals ook bij gewone verkiezingen het geval is, on geldig. Waarom juist in Delft en Bolsward dit Referendum? De reden hiervoor is geen andere dan dat 't toevallig deze plaatsen zijn, waar bij de jongste verkiezingen de stembus een uitslag gaf die het dichtst de landelijke uitslag benaderde. Men heeft dus met de politieke samen stelling van deze gemeenten dezelfde doorsnee als die van het gehele land en derhalve mag de uitslag vrij represen tatief worden geacht voor Nederland. Het is niet de bedoeling, dat de bevol king voor dit Referendum nu eens met veel bravour zich unaniem uitspreekt voor Europese eenheid. De opkomst is niet verplicht: het belangrijkste is dus te zien hoeveel inwoners er komen stemmen en daarmee getuigen voor een Europees Gezag belangstelling te heb ben. Wanneer er daarbij ook tegenstem men uit de bus komen, krijgt de ver kiezing er alleen maar meer reële waar de door. Wat die belangstelling betreft, deze is tot nu toe boven verwachting groot. Om te beginnen wordt er veel medewerking verleend van officiële zijde. Tot nu toe is in Europa een dergelijk Referendum Eind vorige week was er een vroege Sinterklaasverrassing op de groenten- veiling in Loosduinen. Er waren name lijk weer komkommers en dat terwijl men dacht dat de week daarvoor de laatste exemplaren waren aangevoerd. Deze komkommers, vijf stuks in totaal, waren afkomstig uit de kas van het laboratorium van Philips-Roxane in Huize Boekestevn bij Hilversum, waar de heer J. v. Gammeren de scepter zwaait. Zeven weken tevoren had hij de toen vijf weken oude plantjes in de kas gezet en de vorige week- kon hij reeds voor de eerste maal oogsten. De eerste vijf exemplaren zijn aan de Koningin aangeboden. In de komende maanden hoopt men er nog enkele honderden te kunnen oogsten. Het is niet de bedoeling dat Philips gaat concurreren met tuin ders. Het betreft hier slechts een proef neming op kleine schaal. Door middel van kunstmatig licht wil men trachten komkommers te telen gedurende de maanden dat dit onder normale omstan digheden niet mogelijk is. Men maakt daartoe gebruik van superhogedruk- kwiklampen, die meestal van acht uur 's morgens tot tien uur 's avonds bran den. De temperatuur in de kas bedraagt ongeveer 25 gr. C. en de vochtigheid van de lucht schommelt om 80 procent. De afnemers koesteren echter nog enig •wantrouwen tegen deze producten. De laatste komkommers uit de telerskassen brachten f 1.50 op. doch de Boekesteyn- exemplaren slechts f 1.33. Ieder jaar zijn er veel nlet-katholle- ken. die met Kerstmis een katholieke kerk bezoeken om er de Nachtmis bij te wonen. Zij maken dan kennis met een zo groot aantal gebeden, gezangen en ceremoniën, dat zij behoefte voelen aan een verklaring. Daarom worden in Am sterdam. Den Haag Rotterdam, Leiden, Utrecht en Bithoven deze maand enkele inleidingsavonden gehouden met uitleg voor niet-katholieken. Aan het slot wor den aan degenen, die het wensen, toe gangskaarten voor de Nachtmis uitge reikt. Katholieken worden verzocht dit be richt aan niet-katholieke belangstellen den door te geven en hen eventueel te vergezellen. Deze avonden worden gehouden: in Amsterdam: „'Reinildahuis" Mamix- straat 285. Tel. 30285 op Vrijdag 12 en 19 Dec. en Dinsdag 23 Dec. om 8 uur; in Den Haag: „Alden-Eyck" Elandstr. 128. tel. 334593 op Zondag 7, 14 en 21 Dec. en teven* op Vrijdag 12 en 19 Dec. en Dinsdag 22 Dec. (inhaalcursus) tel kens om 8.30; in Rotterdam: „De Haven" Randweg 45, teL 74408 op Dinsdag 9. 16 en 23 Dec. om 8 uur: in Leiden: „Verum Dei" Plantage 16, tel. 21988 op Dinsdag 9. 18 en 23 Dec., 's avonds om 8 uur en tevens op Zondag 7, 14 en 21 Dec., 's mid dags om 4.30; in Utrecht: „De Beiaard" Rijnkade 5, tel. 20792, op Donderdag 11 en 18 Dec. en Maandag 22 Dec. om 8.15 uur; in Bilthoven: „Het Zonnehuis" Sweelincklaan 12. tel. K 3402-2321, alleen op Woensdagavond 24 Dec. om 19.30 uur. Hier is bovendien gelegenheid de Kerst dagen door te brengen. pas gehouden in een tweetal plaatsen, in Duitsland. De autoriteiten in Delft en Bolsward stellen alles in het werk om de oproepen, de stembureaux en de con trole op precies dezelfde wijze in te rich ten als bij de verkiezingen voor de Sta ten Generaal. In Delft wordt voor het eerst gebruik gemaakt van een rijdend stembureau, dat langs de huizen voor ouden van dagen, ziekenhuizen enz. zai gaan. Voor zware patiënten wordt de gelegenheid gegeven om onder een para plu ter verzekering van de geheim houding in bed te stemmen! In Bolsward wordt de belangstel ling voor het Referendum reeds bij de allerjongsten aangekweekt: op de scholen voor voorbereidend onderwijs werkt de jeugd thans met vlechtmat jes, met daarin op verkleinde schaal verwerkt het affiche, dat Frans Met- tes voor deze stemming gemaakt heeft. Bij de wat oudere scholieren heerst er thans reeds een ware rage in Europa-fietsvlaggetjes: men kan zijn fiets met een dergelijk vlaggetje niet veilig meer buiten laten staan, want dan wordt de vlag buitgemaakt, zo werd ons door de organisatoren van dit Referendum verteld. Studen ten gaan door Bolsward rond" en stellen de leerlingen, wier fietsen met een. dergelijk vlagje prijkt, vragen over Europa. Ook de middenstand laat zich in deze plaats niet onbetuigd: hij organiseert een etalagewedstrijd, welke in het teken van de Europese eenheid staat; de ko lenboer zal daarbij de betekenis van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal trachten uit te beelden, de groen teman die van het plsn-Mansholt enz. Op de dag van het Referendum zelf zal een melkfabrek te Bolsward in alle gezinnen koffieroom bezorgen, voor zien van een etiket, dat opwekt om naar de stembus te gaan. Ook zullen op die 17de December al* laatste reclame filders worden verspreid, waarin ge reproduceerde krantenknipsels voorko men, welke zich pro en contra de Euro pese eenheid uiten. De voorlichtingsvergaderingen, die tot nu toe gehouden zijn, hebben uitge wezen, dat de bevolking in beide plaat sen deze zaak serieus neemt; zelfs echt Nederlands serieus. De -vragen liggen bijna alle in het principiële vlak: hoe zal de positie van het Koninklijk Huis worden in een Verenigd Europa, krijgen de Duitse generaals het weer voor het zeggen enz. 17 December lijkt een niet oninteressante dag te wórden. De oppositie van het Japanse Parle ment heeft gisteren gedreigd een motie van wantrouwen in t* dienen tegen de minister van Buitenlandse Zaken, Okazaki. Politieke waarnemers te Tokio be schouwen de positie van het nieuwe Liberale kabinet als bijzonder moeilijk. Zij achten het moeilijk dat de jongste ontwikkeling de val van de regering zal teweeg brengen- De politie is bezig een onderhoek in te stellen naar in breuken op de kieswet, die door de minister van Buitenlandse Zaken zou den zijn begaan. Men zegt dat hij bij de campagne voor de algemene verkie zingen in September meer geld be steedde dan was toegestaan. Vorige week heeft de oppositie de minister van Handel, Ikeda, gedwongen af te treden. - - '''E: Honderdduizenden Chinezen, die voor de legers van Mao Tse Toeng zijn ge vlucht, hebben in Brits Hongkong een schuilplaats gevonden. In dalen en tegen de flanken van de heuvels hebben zij hutten gebouwd, waarin zij een miserabel bestaan leiden. Meermalen breekt er in deze opeenhopingen van vluchtelingen brand uit, zoals dezer dagen in het Shek Kip Mei-dorp, waar 3000 armzaligen dakloos werden. Het resultaat van de besprekingen, welke de minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. J. A. Kernkamp, in New York heeft gevoerd met de regeringscommisies uit Surina me en de Nederlandse An.ilien, i»-vas'.- gelegd in een vijftal punten. Deze puil en luiden als volgt: (Van onze Brusselse correspondent) 4 September minister Pholien op, die BRUSSEL, hedenochtend. De Belgische minister vai. Justitie, Lagae, heeft om gezondheidsredenen zijn ontslag aangeboden. De Koning heeft dit ontslag aanvaard. De heer Lagae was in de nacht van Maandag op Dinsdag door een hartcrlsis getroffen. Zijn toestand baart weliswaar geen zor gen, maar op doktersadvies heeft hij zijn zware ministeriële taak moeten neerleggen. De ministerraad is gistermorgen bij eengekomen en prenver Van Houtte heeft de minister van Landbouw, Heger. opdracht gegeven ad interim het departement van Justitie te beheren. De ontslagnemende minister volgde op over de genadeverlening aan de beul van Breenüonk De Bodt en hst in vrij heid stellen van kolonel Van Coppe- noile was gestruikeld. Zijn opvolger zal eveneens op het stuk van de repressiepolitiek een zv are dobber voor de boeg hebben, daar hij voor de beide Kamers het wetsvoorstel De Grijse (inzake het verminderen van de aan politieke delinquenten opgeleg de boeten), de wijzigingen aan art. 123 sexies (o.a. inzake publicatieverbod en het bekleden van zekere ambten) en het wetsontwerp Lagae t betreffende het weigeren van gratie aan bepaalde categorieën gestraften) zal moeten ver dedigen. De grondslag van de voorzetting van het overleg voor de conferentie Neder land-Nederlandse Antillen-Suriname is dezelfde gebleven als die van de confe rentie van 1948, t.w. de gelijkwaardig heid en vrijwillige verbondenheid. De Gondwetswijziging van 1948 is het resultaat van de overeenstemming be treffende de vrijwillige verbondenheid, welke tijdens de conferentie van 1948 be reikt is, welke conferentie werd ver jaagd en niet werd beëindigd. Xn aansluiting op het reeds gepleegd overleg heeft het Statuut hoofdstuk XIV van de Grondwet in acht te nemen. Het moet dus uitgaan van de verbondenheid der drie Rijksdelen. Daarmede is echter niet gezegd, dat dit Statuut het eind punt van de ontwikkeling der verhou ding tussen de drie Rijksdelen behoeft te zijn Wanneer het Statuut tot stand is ge komen is daarmede het bestaande hoofd stuk XIV van de Grondwet uitgewerkt. Wijzigingen in de verhouding tussen de drie Rijksdelen kunnen daarna worden aangebracht door herziening van het Staiuut, welke in onderling overleg op niet te moeilijke wijze zal moeten kun nen tot stand komen. In de preambule van het Statuut zal het zelfbeschikkingsrecht tot uitdruk king komen. Het „Institute of Contemporary Art" te Londen heeft de beeldhouwers van alle landen in de gelegenheid gesteld deel te nemen aan een expositie, die op nader vast te stellen tijdstip in Londen zal worden gehouden. Vooraf zullen elders tentoonstellin gen ter voorbereiding van genoemde expositie worden georganiseerd. Zo in de Harmonie te Antwerpen van 6 tot 31 Dec. a.s. van beeldhouwwerken uit de drie Beneluxlanden. Hiervoor hebben 124 Nederlanders, 112 Belgen en 9 Luxemburgers ingeschreven. Nog niet vast staat of allen inderdaad zullen deelnemen. De stad Antwerpen heeft 20.000 francs beschikbaar gesteld, voor de vier beste inzendingen. Een jury, bestaande uit ihr W. J. H. B. Sandberg. K. E. Schuurman (beiden Nederland). Paul Fierens en W. van Beselaere (beiden België) en J. Cites (Luxemburg), zal de werken beoordelen en de prijswin naars aanwijzen. Aan de hand van de resultaten dezer beoordeling zullen negen kunstenaars worden aangewezen voor deelneming aan de expositie in Londen. Uit de deelnemérs aan de Londense expositie zal de beeldhouwer worden gekozen, die het beeld „de onbekends politieke gevangene" mag vervaardi gen. De organisatoren hebben geen be paalde plaats op het oog, waar dit beeld zal worden opgericht. Generaal Eisenhower, de toekomstige President van de Verenigde Staten, heeft de afgelopen week een bezoek gebracht aan Korea. Dinsdag is hij aan het front ge arriveerd en gisteren is hjj op terugreis naar de V.S. op het eiland Goeam aan gekomen. Gisteren eerst heeft de toekomstige president van de V. S. Syngman Rhee ontmoet. Over de aard van de bespre kingen is niets bekend geworden. La ter, bij zijn afscheid, heeft de generaal tegenover verslaggevers een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, dat hij naar Korea was gekomen om de toestand te bestuderen. Hij prees de soldaten van de V. N. en het Zuid-Koreaanse volk om hun, uithoudingsvermogen in de moeilijke omstandigheden, waarin Ko rea verkeert. Deze omstandigheden, al dus Eisenhower, zijn de oorzaak, dat het land nog lange tijd buitenlandse hulp zal moeten blijven ontvangen. De generaal was op zijn tocht verge zeld van zijn minister van Defensie, Charles Wilson, de toekomstige Procu reur-Generaal Herbert Brownnel Jr., de voorzitter van het comité van staf chefs, generaal Bradley en een aantal iana-, zee- en tucntmachtcommandan- ten in het Verre Oosten. Zijn zoon John, die majoor is op Korea, vergezelde zijn vader als adjudant. De tocht werd gemaakt in een Con stellation van het leger. Zaterdag was de generaal zijn hotel in New York uit gestapt als om een wandeling te gaan maken. In werkelijkheid begaf hij zich echter naar het Mitchell-vliegveld op Long Island, vanwaar hij zijn reis be gon. Intussen gaf zijn hoofdkwartier in New York allerlei berichten over benoemingen door, om de aandacht af te leiden. Dinsdagmiddag om tien voor zes plaatselijke tijd arriveerde hij op het vliegveld in Seoel. Woensdag heeft hij met de opper bevelhebber van de V.N.-strijdkrach- ten, generaal Mark Clark, en met de commandant van het achtste leger, generaal James van Fleet, de situatie op Korea besproken en vervolgens een bezoek gebracht aan enige geal lieerde troepenonderdeien. Donder dag bezocht de generaal de Britse di visie en enige Zuid-Koreaanse onder delen. President Syngman Rhee van Zuid-Korea had zijn kabinet bijeen geroepen voor een begroetingsplech tigheid, maar Eisenhower verscheen niet. Een grote massa Zuid-Koreanen waren samengestroomd, maar zij kre gen niemand te zien. De generaal zag geen mogelijkheid om op korte termijn de situatie te wij zigen, „maar", zo verklaarde hij, „er kan veel gedaan worden en er zal veel gedaan worden". Hij sprak zich uit voor een snelle versterking van het Zuid- Koreaanse leger, zodat het de plaats van de V. N .-strijdkrachten zal kunnen innemen. Men neemt aan, dat het bezoek van Eisenhower de Zuid-Koreaanse bevol king vertrouwen heeft gegeven in de geallieerden. In Amerika is men enigs zins teleurgesteld over de negatieve uitlatingen van de generaal, maar rpen is over het algemeen tevreden, dat hij geen voorstander blijkt te zijn van uit breiding'van het conflict. Dit schijnt de generaal overigens eerder in New York al verzekerd te hebben aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, An thony Eden. In Londen verwacht men thans een officieel rapport van een Britse waar nemer in Tokio over het bezoek van Eisenhower. Churchill zou dit rapport dan Zondag bespreken met de Pre- Toen wij de Succulenten met u be spraken hebben wij de algemene verzorging van deze planten uit voerig toegelicht. Wij beloofden u ech ter in de loop van het jaar over nog enkele bijzondere soorten, die voor de kamer zeer geschikt zijn, te spreken. In iedere vetplantenverzameling neemt de Aloë een bijzondere plaats in. Vele, van de meer dan honderd bekende soorten zijn afkomstig uit Z. Afrika. De bijzondere eigenschap van Succu lenten is het verzamelen van vocht in de bladeren, waardoor zij dan tegen een langdurige droogte bestand zijn. De Aloë's hebben voor het interieur een bijzondere voorkeur, omdat de lucht er altijd erg droog is. In een dergelijke omgeving ontwikkelen zij zich uitermate goed; de plant wordt flink gedrongen, waardoor de bladeren stevig aan de stam zitten. Ook wordt de kleur van de planten hierdoor intens, hetgeen veel al tot de aantrekkelijkheden van deze soort planten behoort. Het is vrij gemakkelijk de Aloë's ie- SIÉÉMII --vi, der jaar in bloei té krijgen; wij moeten dan gedurende de zomermaanden gere geld een beetje kunstmest geven en het vochtgehalte van de aarde niet verwaar lozen. Al kunnen wij gedurende de war me zomermaanden regelmatig water ge ven, in de wintermaanden houden wij de plant over het algemeen koel en droog. Vooral in een matig verwarmd vertrek maar sporadisch water geven, daar anders de plant gaat rotten. De afgebeelde plant is de Aloë mitro- formis; de bladeren zijn donkergroen en hierover ligt een blauwgroen waas. De randen van de dikke vlezige bladeren zijn met stekelige tandies bezet. In het voorjaar verschijnt de lange bloemsten gel, waaraan de oranje-rode bloemetjes zitten. Dit soort bloeit ieder jaar en is zeer decoratief, zodat wij u deze kunnen aan bevelen. Een andere Aloë, die ook zeer ge schikt is voor ieder interieur en die ook ieder jaar gemakkelijk in bloei te krij gen is, is de Aloë variëgata of ook wel „Patrijsveer" genoemd. De bladeren hiervan zijn driehoe kig en dwarsgestreept en boven dien groeit de plant draaivormig Aan de voet van de Aloë's ontwik kelen zich de jonge plantjes, die zodra zij een ontwikkeld stadium bereikt hebben, kunnen verwijderd worden en in een potje verplant. Ook kunnen wij de plantjes laten staan, waardoor zich dan op de duur een touffe planten ontwikkelt, die op een ruime plaats tot een ko lossaal geheel kan uitgroeien. Het beste grond- mengsel voor de Aloë is een meng sel kleigrond, blad- aarde en scherp zand. Daar de meeste Aloë-soorten nogal vrij groot kunnen worden en dit voor vele plantenlief hebbers een be zwaar kan zijn, verdient het aan beveling om steeds nieuwe vervan gers op te kweken. Gedurende de zomermaanden kan de Aloë op een niet te zonnig plaatsje in de tuin worden geplant. miers van het Gemenebest, die momen teel in Londen in conferentie zijn. „Oplossing" van MacArthur Generaal MacArthur heeft gisteren te New York in een rede voor de natio nale vereniging van Amerikaanse fabri kanten verklaard, dat er een „duide lijke en definitieve oplossing" voor het Koreaanse conflict bestaat, die de ver liezen niet al te zeer zou doen toene men en ook niet het gevaar voor een wereldoorlog zou vermeerderen. De voormalige opperbevelhebber in het Verre Oosten weigerde zijn plan in het openbaar te ontvouwen, doch hij was wel bereid zijn visie aan de nieuwe president, generaal Eisenhower, bekend te maken- Spreker was van oordeel, dat de huidige gang van zaken naar een wereldoorlog leidt. Sinds hij 20 maan den geleden zijn post jn Tokio verliet waren de omstandigheden in materieel opzicht zodanig gewijzigd, dat de oplos sing. die toen kans op succes bood, thans niet geheel meer te verwezen lijken was. Brief aan Syngman Rhee Eisenhower heeft in een brief president Sinsman Rhee en diens landgenoten gepre zen om hun opmars naar het grote doel, de vrliheid. De Zuid-Koreaanse regering heeft de brief heden gepubliceerd. E'3eE„hoEE zijn reis door Korea heeft beëindigd. Een Koreaanse woordvoerder verklaarde dat Rhee en zijn ministers zeer verheugd Waren over de brief van Eisenhower. Na een af scheidsbezoek. dat gisteren heeft plaats ge vonden, zijn tussen Eisenhower en Rhee nota's gewisseld. De inhoud van de brief van Rhee zal niet worden bekend gemaakt. In regeringskringen nam men evenwel aan, dat Rhee zijn verzoek aan de U.N.O. om geheel Korea te verenigen, de Ko reaanse strijdkrachten te versterken, de Chinese communisten uit Korea te verja gen en het. Noord-Koreaanse leger te ont binden, heeft vernieuwd. Men meent voorts Het draaibare gedeelte van de grote verkeersbrug over de oude Maas bij Barendrecht is gisteren vervangen door een nieuwe vaste overspanning. Sleepboten voeren hét nieuwe brugdeel, dat 360 ton weegt, aan. dat ook om meer economische hulp is ge vraagd. Eisenhower merkte in zijn brief op: „Het stemt in het bijzonder tot voldoening, nauwkeurig kennis te nemen van de prachtige bijdrage, welke door de strijd krachten en het volk van de republiek Korea wordt geleverd. Hij gaf uiting aan zijn pprechte voldoe ning Korea te hebben hunnen bezoeken en Rhee te hebben kunnen ontmoeten en hij schreef verder: Zoals gij weet was het doel van mijn komst naar Korea, uit de eerste hand kennis te nemen van de alge mene toestand, de militaire bevelhebbers t« velde te ontmoeten en te spreken met de militairen van vele landen, die de last van deze strijd tegen de communistische aan valler dragen. De troepen van de republiek Korea, die ik heb gezien, hebben grote indruk op mij gemaakt. Het zijn prachtige troepen, echte strijders. Hun nationale trots, hun grote trouw en hun vastbeslotenheid om de strijd tegen onze vijand voort te zetten zijn duidelijk waarneembaar. De grote offers, die in het verleden gedurende twee en een half jaar door uw land zijn ge bracht, zijn in de gehele vrije wereld be kend. Het is zeker dat de geschiedenis u een deel van de lof zal geven, die gij zo eerlijk verdient." Van de Amerikaanse kruiser „Helena", aan boord waarvan Eisenhower zich thans bevindt, wordt gemeld, dat verwacht wordt dat de kruiser op weg naar Pearl Harbour de toekomstige Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, aan boord zal nemen en dat de toekom stige president met hem het gehele pro bleem van het Verre Oosten onder de ogen zal zien. Men neemt ook aan, dat Eisen hower met hem de politiek zal bespreken, die.zijn regering zal volgen met betrek king tot. de militaire en economische hulp aan Zuid-Korea. Men verwacht dat de „Helena" op D December In Pearl Harbour zal ankeren en dat de generaal daar twee of drie dagen zal blijven, alvorens naar zijn hoofdkwar tier te New York terug te vliegen. Na een emotioneel debat van drie dagen heeft de West-Duitse Bondsdag vannacht de „Europese verdragen" in tweede lezing aanvaard. Besloten werd voorts om de behandeling in derde lezing voor voorlopig nog onbepaalde tijd uit te stellen, ten einde de uitspraak van het Staatsgerechtshof over de grondwettelijkheid der ver dragen af te wachten. De laatste dag van het debat bereikte in de avonduren een hoogtepunt met een duel tussen Bondskanselier Ade nauer en de socialistische oppositie leider Ollenhauser. Deze laatste vatte nog eens de socialistische bezwaren te gen het Vredescontract en het E.D.G.- verdrag samen en noemde dezê over eenkomsten tweeslachtig,, omdat zij veiligheid tegenover Rusland zowel als tegenover Duitsland beoogden. HU pleitte dan ook voor een ruimer dan alleen Europees collectief veiligheids systeem, waarin Duitsland volkomen gelijkberechtigd zou zUn. HU was o.m. van mening, dat Duitsland toch geen goede wapens zou ontvangen om tegen Rusland te kunnen strUden. Dit bracht Bondskanselier Adenauer tot de practische uitspraak, dat West- Duitsland „de beste en modernste wa pens" zou ontvangen, zoals de Verenig de Staten zouden hebben gegarandeerd. De Amerikaanse militaire hulp zou zelfs een bedrag van 9.5 milliard dollar belopen. Hij verweet de socialisten, dat zij door hun houding de wereld wan trouwend maakten tegenover Duits land. Later verklaarde de Amerikaanse Hoge Commissie in Bonn, dat Adenauer in de hjtte van het debat een bedrag had genoemd, dat slechts gedeeltelijk juist was. Deze 9.5 milliard dollard zijn n.l. het totale beraamde bedrag voor de Duitse defensie. De Duitsers zullen ech ter zelf een aanzienlijk deel van dit bedrag moeten opbrengen. Tenslotte aanvaardde de Bondsdag kort na middernacht het Vredescon tract met 218 tegen 164 en het E.D.G.- verdrag men 216 tegen 165 stemmen. De behandeling in derde en definitie ve lezing vindt waarschijnlijk eind Januari plaats. Intussen heeft Adenauer gisteren te genover verslaggevers verklaard, dat zijn plotselinge besluit om de definitie ve stemming uit te stellen, uitsluitend bedoeld was om tijd te winnen. Door zelf een uitspraak van het Staats gerechtshof uit te lekken wilde hij „eens en voor altijd" duidelijk gemaakt zien, dat de verdragen door het Parlement met gewone meerderheid van stemmen kunnen worden aanvaard en niet met een meerderheid van twee derde zo als de socialisten willen. Het regeringsgezinde llad „Bonner Anzeiger" heeft echter het vermoeden uitgesproken, dat dr. Adenauer in een onzekerheid verkeert omtrent de nieu we politieke koers van Amerika en om buitenlandse politieke redenen uitstel van de ratificatie der verdragen zou hebben gewenst. Volgens het socialisti sche blad „Neue Presse" zou ook de vroegere Duitse RUkskanselier dr. Hein- rich Briining, die thans professor in de V.S. is, politieke vrienden in Bonn dringend hebben gewaarschuwd voo* een aanvaarding der verdragen in dit stadium. HU zou daarbij volgens het blad hebben verwezen naar een te. ver wachten omzwenking der buitenlandse politiek van Washington. De betekenis van die omzwenking was tot nog toe, naar de mening van Briining, in rege ringskringen in Bonn onderschat, aldus het blad. De Venezolaanse Ambassadeur in Lon den, dr. Carlos Sosa-Rodriguez, heeft ontslag ingediend omdat hij het niet eens is met de politiek van zijn regering na de verkiezingen van vorige Zondag. Een woordvoerder van de Venezolaan se Ambassade te Londen heeft verklaard, dat de censuur op het nieuws, die na de verkiezingen is ingesteld, ook op de Ambassade van toepassing is. De Am bassadeur had slechts de tekst ontvangen van de bekendmaking, waarin Jimenez zich tot voorlopige President uitroept. Kenya De politie van Nairobi heeft gisteren duizenden inboorlingen aange houden om ondervraagd te worden. Zu ging hiertoe over nadat berichten waren ontvangen over een grote uittrek van Kikoejoe's uit een voor hen gereser veerd gebied. W.-Duitsland Verdacht van spion- na ge in de Britse zone van Duitsland zijn twee West-Duitse journalisten in staat van beschuldiging gesteld. NATO De NATO-landen zullen voortaan stalen in plaats van koperen hulzen gaan gebruiken voor patronen van lichte wapens en voor granaten Israël Israël heeft in Praag gcPr°" testeerd tegen het lasteren ten nadei van de regeringTel Aviv gedureno het proces-Slansky. Roemenië Volgens nog onbevestig de berichten zou de gewezen Roemeen se minister van Buitenlandse Zaken* Anna Pauker. gearresteerd zijn. K.S.G. Woensdag 10 December zul len de pasbenoemde leden van het rl°|n Gerechtshof van de Europese Kolen- Staalgemeenschap in Luxemburg vo het eerst bijeenkomen. Argentinië. De Argentijnse zef^T pitein Pedro Iraolagoita, die aireete is van de atoomenergiecommissie regering, heeft „Associated Press b teren medegedeeld, dat er f bui- geen redenen" zijn voor de in "et. „nt tenland gepubliceerde berichten volg welkë professor Ronald Richter, van de atoom-proefinstallatie °P.. eiland Huemul, gearresteerd zou zijn-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6