Critiek op S.E.R.-rapport inzake grote gezinnen Bic de Noorman: TC IHEf IRt MR IHIERUU Prinsessenkalender de stel-' Iets over de moderne narcose D DE BESTE VERKOPERS VAN KINDERP OSTZEGELS „Amal en de Drie Bezoekers Cameratabrengt première van Menottis nieuwste werk Op 2 Januari voor de televisie Werkloosheid in Nov. gestegen Nederlandse zeesleepboot veertien dagen op Atl. Oceaan zoek Uitslagen van de wedstrijden Iedere <w c&Apems r naar maar. ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 PAGINA 7 Katholieke Bond Voor het Gesin" Synthetische rubber- productie wordt opgevoerd 60-jarig professiefeest dr. W. Muijsers Onze nieuwe gebieden "'"""'""fle Behouden in haven van Fortaleza gearriveerd Meer oorlogsschepen voor Nederland uit de %V.S. Onder... of... In de pantoffel... Medisch standpunt Ambonees vermoord door landgenoot Zaak voor Nederlandse rechter? Nieuwe leden bestuur Sociaal Econ. Raad SPMembei1 pakjtsdaf.. AMB&CAN Het hoofdbestuur van de Katholieke Bond „Voor het Gezin" heeft een open brief gericht aan de Eerste en Tweede Kamer in verband met het door de S.E.R. uitgebrachte rapport inzake wet telijke voorzieningen ten behoeve van "e grote gezinnen. Wij ontlenen er het volgende aan: .■.De S.E.R. gaat in zijn gehele advies Uit van de grondstelling: dat de ouders Persoonlijk verantwoordelijk zijn voor be gezinsvorming en zij ook in de eer ste plaats de verantwoordelijkheid dra gen voor de opvoeding der kinderen. Deze grondstelling aanvaarden alle Katholieken zonder onderscheid. Vreemd vindt het hoofdbestuur het, dat de S-E.R. uit dit beginsel meent te kunnen afleiden, dat het daarom nimmer ge oorloofd kan worden geacht, dat de volledige additionele kosten der kinde ren door de gemeenschap worden ge- bragen en dat slechts waarborgen die nen te worden geschapen, dat zekere minimale voorwaarden voor de opvoe- bing steeds vervuld zullen zijn. Het hoofdbestuur wil duidelijk maken, hoe bit beginsel bij de Katholieken wordt verstaan. Ten aanzien van gezinsvorming ge voelen de katholieke ouders zich per soonlijk zeer sterk verantwoordelijk. Zij weten en zijn er diep van door- brongen, dat het niet aan hun wille keur is overgelaten weinige, vele of geen kinderen te hebben. Het is primair de taak der ouders hun kinderen op te voeden en aan bezen een ontwikkeling te doen geven overeenkomstig de stand van het gezin en de talenten der kinderen. Zij zijn van nature aangewezen te zorgen, dat be tijdelijke middelen, daartoe' nodig, aanwezig zijn. Ontbreekt het de ouders aan deze middelen, en kunnen zij on mogelijk door eigen toedoen deze mid delen verwerven, dan is het een taak Van de overheid te zorgen, dat door een ■Wettelijke regeling aan de ouders deze middelen ter beschikking worden ge steld. De loonpolitiek en met name de kin- derbijslagpolitiek moeten er op gericht zijn, de ouders op redelijke wijze in staat te stellen, hun eigen persoonlijke verantwoordeliikheid ten aanzien van de procreatie en educatie te kunnen dragen. Slechts het minimale levenson derhoud en het minimum noodzakelijke voor de opvoeding der kinderen te willen «waarborgen, hetwelk de meer derheid van de leden der S.E.R. advi seert, is een even grote verwaarlozing van de plicht van de Staat, als voor de arbeiders en de loontrekkenden slechts het minimale levensonderhoud te wil len garanderen. De volle additionele kosten zullen nooit geheel en al vergoed kunnen wor den. Indien echter relatief de druk voor de grote gezinnen te zwaar is, en de S.E.R. komt dan met het argument der persoonlijke verantwoordelijkheid der ouders, dan betekent dit in feite, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid, waarmee vele ouders zich op grond van hun levensbeschouwing voelen belast, niet meer wordt erkend en dat de S.E.R. zijn ei een visie op 's mensen ver antwoordelijkheid aan anderen en met name aan de katholieke ouders wil op dringen. Het advies volgen, dat 22 Fe bruari 1952 door de S.E.R. is uitge bracht, is gelijk te stellen met zich slechts te bekommeren om de produc tieve krachten des lands van heden en tegelijkcrtüd de toekomst van ons volk te veronachtzamen en te vergeten. De kinderen immers van nu zullen een maal worden de krachten van ons volk in de toekomst. 'Aan het einde van de open brief her haalt de Katholieke Bond „Voor het Gezin" zijn beide verzoeken, uitgédrukt in het aan de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid kort geleden aangeboden request, die ook gesteund zijn door een minderheid van de S.E.R.: I. De kinderbijslag zodanig te ver- verhogen, dat voor de grote ge zinnen steeds 75 pet- van de ge- zinsko.'ten, door het ba„is-inko- men en de kinderbijslag tezamen worden gedekt. n. De hoogte van de kinderbijslag te laten afhangen van de hoogte van het primair inkomen, zodat bij een hoger basis-inkómen een hógere kinderbijslag zal worden uitgekeerd. 'OONOt» sruoio 29. Met een hoogrode kleur van opwinding stormt Erwin de kamer van zijn moeder binnen. Winonah kijkt glimlachend op van haar weefgetouw. „Wel?" vraagt ze, „kunt ge het samen nogal goed vinden „Neen, hij is een lafaard!" kondigt Erwin woedend aan. „Hij durft niet tegen mij op en hij is nog wel groter dan ik!" „Zo!" zegt Winonah verwonderd. „Vertel het eens rustig, Erwin! Wat is er eigen lijk gebeurd?" Allan is laf!" zegt Erwin. „Hij werd bang van mijn zwaard. Dat is toch laf, moeder?" Pum.-Pum knikt heftig, doch Winonah glimlacht. Misschien heeft Allan het niet goed begrepen?" zegt ze toegeeflijk. „Vast wel!" protesteert Erwin. Vader vindt het vast ook laf! Hij durft niet te vechten, hij zegt dat. het slecht is!" „Hij zelf slecht!" gromt Pum-Pum opstandig. „Stil nu!" gebiedt Winonah. „Men is niet slecht als men niet wil vechten. Integen deel! Allan heeft eigenlijk gelijkmijn zoon, vechten is niet goed!" Erwin kijkt haar verbouwereerd aan. „En vader dan?" stamelt .hij met trillende S1Winonah glimlacht. „Luister Erwin," gaat ze ernstig verder. „Vechten is slecht, maar soms zijn er duistere, kwade machten, die de rechtvaardigen dwingen om naar het zwaard te grijpen, omdat anders het kwade in de wereld zou overheersen en het goede verstikt zou wordenVrouwe Winonah werpt een liefdevolle blik óp haar zoon, die ineens zijn boosheid vergeten is. „Ga nu snel!" zegt ze. „Zoek Allan op, anders gaat hij misschien voorgoed weg." Op hetzelfde ogenblik loopt de Heruli met een somber gezicht door de gangen van de burcht. „Ik ga weg!" denkt hij, het bos in! Nu die jongen ook weer hij is wel vriendelijk, maar zij zijn toch allemaal hetzelfde alleen de Noorman... Hij kijkt om zich heen hoe hij lopen moet om de poort te bereiken en schrikt als hij een kleine gestalte ziet, die hijgend en puffend de trap af komt hollen. Zo vlug ais zijn buik en zijn korte beentjes het toelaten, komt de dienaar op de Heruit toe. Als hij eindelijk zoveel adem verzameld heeft, dat hij zich verstaanbaar kan makev, kijkt hij Allan met grote, trouwhartige ogen aan en zegt: „Meester Ene heeft bevolen, dat gii deze klederen neemt, dat is een gebruik op Wogram s burcht voor hen, die hier verblijf houden!" „t Me „Ja maar ik stamelt de Heruli. Verbaasd kvkt hij naar de stapel kleren, die de 'dienaar op de arm torst. „Ik zal u naar uw vertrek brengen! biedt de gevaar aan. Allan staat, in tweestrijd, doch hij kan't niet over zich verkrijgen, dieklerne man met zijn vriendelijke gezicht te\eur te stellen. En met een kleine glimlach zegt hj. „Het is goed, ik zal met u meegaan!" Een woordvoerder voor rubberafdeling van de Reconstruction Finance Corp. heeft ontkend, dat men voornemens zou zijn de productie van synthetische rub ber te beperken. Integendeel, zo merkte hij op, R.F.C. is voornemens in Januari a.s. de productie nog verder uit te breiden. Hij wees er op, dat in October 1.1. door de R.F.C. een alcoholfabriek is heropend om de vraag naar butadyne te voldoen. In de afgelopen maand heeft oe R.F.C. een ongewoon groot aantal aan- vragen gekregen voor synthetische rub- ber. De R.F.C. heeft daarom moeten mededelen, dat hot niet in staat was aan alle verlangens te voldoen. Men heeft deze afwijzingen geinterpreteerd. als zou de R.F.C. voornemens zijn de pro ductie te beperken. Zondag wordt in zijn geboortedorp Merselo het zestigjarig professiefeest ge vierd van pater dr. W. Muijsers M.S C. Z. H. de Paus was tijdens zijn studie in Rome een klasgenoot van de jubilaris. Zij zaten in dezelfde schoolbank naast elkaar. In zijn congregatie heeft de thans tachtigjarige pater Muijsers steeds een leidende functie bekleed,. In het begin van het volgend jaar zal 't Nederlandse televisie-publiek een belangwekkende gebeurtenis kunnen tegemoetzien. Op Vrfjdag 2 Januari zai onder auspiciën van de K.R.O. het speciaal voor de televisie gecomponeer de zangspel „Amal en de Drie Bezoe kers" voor solisten, koor, orkest en bal let van Gian-Carlo Menotti langs draadloze weg te zien en te horen zijn. Dit nieuwste werk van Menotti krijgt hiermee zijn Europese première en wordt uitgevoerd door de Kameropera- pvpn cterk poep „Camerata" onder de bezieldeMmot l, die^zeker een sterk leiding van Max van Doorn, die de j theatraaJ als en medewerking heeft |<*regen van enige erin scène_beeld te ontwer. leden van het K.R.O.-orkest, van de„o-dionctpr slotte neemt Amai afscheid van zijn moeder en trekt met de Koningen verder. De tweede hoofdfiguur, dé moeder, wordt gezongen door Torna Tadens, de Nederlandse sopraanzangeres, die sinds Mei gerepatrieerd is uit Amerika, waar zij in New York bekend is geworden.. Zij heeft sindsdien al de Marcelline ge zongen in „De Barbier" bij de Utrecht se Opera. De Drié Koningen: Caspar. Melchior en Baithasar werden vertolkt d jr Henk Meyer, David Hollestelle en Peter de Vos. Hun page is Piet Tra. Verder verleent medewerking het koor van het Nederlandse Vocalistenensem ble. Het aantal bij de arbeidsbureau's gere gistreerde werkloze mannen nam in de af gelopen maand toe van 111.461 tot 129.560. Hieronder bevonden zich 30.186 DllW-ar- beiders (vorige maand 26.882). Deze stij ging. welke In de meeste bedrijfstakken tot uiting kwam, moet worden toegeschreven aan de seizoeninvloeden. In net bijzonder oefende de reeds vroeg ingetreden vorstperiode een ongunstige in vloed uit op het werkloosheidscijfer, om dat hierdoor verschillende werkzaamheden moesten worden uitgesteld, aldus het mi nisterie van Sociale Zaken. Het aantal ingeschrevenen beneden 19 jaar nam toe van 4949 tot 5445. Onder de bouwvarltarbeiders nam de werkloosheid toe van 20.370 tot 28.914, de metaalarbei ders van 11.041 tot 11.210, de landarbeiders van 8861 tot 14.007 en de losse arbeiders van 18.977 tot 21.220. De relatieve werkloosheid was eind No vember het hoogst in Drenthe met 86, het laagst in Zeeland met 18 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren, terwijl het rijksgemiddelde 42 bedroeg tegen 36 op 31 October. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van- 8856 tot 8968. harpiste Rosa Spier en van het Scapt- no-Ballet. De regie van het geheel is in handen van Joris Diels: de beeld- fegie voor de televisie verzorgt Jan Kastelijn en de décors zijn van Peter Zwart. „Amal en de Drie Bezoekers" heet pen. Over de televisuele verdiensten kunnen we ons uiteraard nog geen oor deel vormen, maar na het bijwonen van een volledige orkestrepetitie nebben wij opgemerkt, hoezeer hij het effect weet te benutten van de prille jongens stem tegen de achtergrond van een harp of in een duet met de -sopraan. De het oorspronkelijke spel. „Amal and the muziek speelt een eenvoudige^ maar bij Nïoht,ïc nrieimninppn- uitstek dramatische taal. Zij doet in Nightvisitors" en is een Driekoningen spel. Gian-Carlo Menotti, die nu een en veertig jaar is, heeft zich met een rii opera's, die naar vorm en inhoud een heel eigen taal spraken, een snelle roem verworven. „Amal" is de eerste in opdra-cht voor de televisie ontworpen opera; (in 1933 had Menctti al „The old mand and the thief" geschreven Voor de Amerikaanse radio). Amal is een kleine jongen en het middelpunt van het verhaal; alle gebeurtenissen moeten simpel en direct worden voor gesteld alsof men ze door kinderlijke ogen zag. Het is de uitdrukkelijke ■Wens van de componist., die tekst èn muziek schreef, dat deze figuur door een kind (en niet door bijvoorbeeld een zangeres in travestie) wordt uit gebeeld. Aan dit voorschrift is door Max van Doorn voldaan kunnen worden. De rol wordt vervuld door Piet, die tien jaar oud is en om begrijpelijke redenen anoniem moet blijven. Er zijn nog twee andere kleine zangers in reserve, die even hard op hun rol studeren, voor het geval dat Piet op de Uitvoering niet disponibel mocht zijn. Zijn rol is die van een arme, kreupele jongen, die met zijn moeder in een kleine hut woont, en in de verte de Drie Koningen ziet naderen. Hij waarschuwt opgewonden zijn moeder, maar deze bestraft hem we gens zijn verzinsels; dan raakt Amal in gesprek met de vreemde rijk ge klede mannen; zij hebben bij zich goud, wieroc-k, myrrhe en ook...... zoute drop. Daarna komen de herders en huldigen de Drie Koningen met een dans. Een dramatische wending volgt, die we nog niet vertellen. Ten- haar afwisseling van vrije en gebonden vormen, in ha-ar levendige rhythmiek en open orkestratie enigszins denken aan die van Benjamin Britten. Na de voorstelling voor de K.R O. vertrekt de Camerata naar Hamburg, waar op 5 Januari „Amal en de Drte Bezoekers" voor de televisie zal worden uitgevoerd. v- K npoioermg I1 Toekomstige^ IInpoldering Dijk Ontworpen hoofdweg Gemaal rmeer NO. POLDER 942 •••.•■Enkhuizéni oom::;: '-M MARKERWAARD^ VVJAj. LelyshsV y FLEVOLAND-ZUID FLEV0LAN 0LAND harderwijk GELDERLAND :-/.Naardèrv. NOORDHOLLAND Pil De dijk van neYoland-Oosr kan in 1955 gereed zijn Hel" nieuwe land zal 4 tot" 5 m. onder de zeespiegel liggen Deze zonnige foto is van de nieuwe prinsessenkalender voor 1953, die zoals gewoonlijk wordt verkocht ten bate van de Ver. ,Pro Juventute". Zelden waren de foto's van onze op groeiende prinses sen, voor dit doel afgestaan door H M. de Koningin, zo aardig als ditmaal. De 13 foto's zvin genomen door Z. k H. Prins Bernharc. en zijn vrienden. Ze tonen de prin sesjes ongedwongen bij sport en spel en in vertrouwelijke omgang met el kaar. De kalender is ook verkrijg baar bij de plaatse lijke verenigingen van Pro Juventute, alsook bij het Centraal Ka lender bur eau W atteaustraai o. Amsterdam- Zoals men weet is de opbrengst bestemd voor het preventieve werk onder de jeugd, die in moeilijke omstandigheden opgroeit. Veertien dagen lang is de Nederlandse zeesleepboot „Amazone" zoek geweest op de Atlantische Oceaan. Het schip, ei gendom van het aannemingsbedrijf R. Boltje en Zonen te Zwolle, dat bagger- werkzaamheden In Brazilië verricht, ts thans veilig en wel de haven van For- taleza (Brazilië) binnengesleept. 18 November j.l. vertrok een klein Nederlands convooi uit de Braziliaanse havenstad .Natal naar het verscheidene honderden kilometers Noordelijker ge legen Fortaleza. De zeesleepboot „Ama zone" trok twee bakken. Tweehonderd kilometer benoorden Natal kreeg de „Amazone" machineschade, welke tijde lijk hersteld werd. Enige tientallen kilo meters verder was het echter weer mis. De Zwollenaar J. van Enk, kapitein van de „Amazone" besloot het -anker uit te gooien. In Fortaleza ontstond onrust toen het convooi niet op de verwachte datum, Boven het aantal mijnenvegers dat in Nederland wordt gebouwd, zal de Ko ninklijke Marine in de loop van 1953-'54 n°g een aantal mijnenvegers van ca. 701) en 400 ton ontvangen die op Amerikaan- ®e werven worden gebouwd. Tevens is een aantal patrouillevaar tuigen uit Amerikaanse nieuwbouw v°or de Koninklijke Marine bestemd. Ken* nettenlegger, de AN 93 van de ■Amerikaanse Marine, welke aan de Ko- Uinklijke Marine is toegewezen, heeft "t® naam Hr. Ms. „Cerberus" gekregen, ®n Wordt binnenkort in Nederland ver dacht. Genoemde schepen worden beschik- aar gesteld onder de regelingen van het act tot wederzijdse militaire hulp. -Ge twee gemoderniseerde onderzee ën „Hawkbill" en „Icefish", die de °binklijke Marine van de V.S. in k'uikleen krijgt, totdat de eigen nieuw- °Uv'onderzee boten gereed zullen zijn, uilen bij de Koninklijke Marine in p*emt worden gesteld als Hr. Ms. „Wal- ePS Sn "Zeeleeuw". Zij zullen in de ®rste helft van 1953 in Nederland aan- kc: men. Advertentie p'tis De in 1951 overleden be roemde Duitse chirurg Fer dinand Sauerbruch vermeldt in zijn mémoires een voor val, dat in de' geschiedenis van de narcose merkwaardig, hoewel niet zeldzaam ge noemd mag worden. Het ge beurde op een verbandplaats achter het front te Yperen tijdens de eerste wereldoor log. Een jonge luitenant kwam binnen, zijn rechter onderarm hing slap, bloedig en onbeweeglijk naar bene den, maar hij liep rechtop verder, blijkbaar zonder pijn te voelen in het stukgescho ten lichaamsdeel. Tijden het onderzoek vroeg Sauerbruch hem naar zijn belevenissen. De man gaf daarop een ge weldige beschrijving van de aanval, waaraan hij had deelgenomen en ging zo op in zijn verhaal, dat Sauer bruch besloot de amputatie te wagen zonder enige ver doving. Met enkele terloopse vragen spoorde hij hem steeds tot verder vertellen aan en vóórdat de luitenant erop verdacht was, was de onderarm ter hoogte van het elleboogsgewricht verwijderd. Sauerbruch schrijft: „We hadden de pijn bedrogen. De opwinding van de jongeman had zijn pijngevoel volko men opgeheven." in de tijd. dat er van nar cose of verdoving nog geen sprake was, opereerden de snijmeesters, terwijl enige behulpzame omstanders al lerlei pogingen in het werk stelden om de patiënt af te leiden, zodat hij zo min mo gelijk pijn zou voelen. Zij gingen dus volgens hetzelf de principe te werk als Sauerbruch nog geen halve eeuw geleden, met dit ver schil. dat de luitenant niet meer afgeleid behoefde te worden, want hij bewoog zich reeds in een andere wereld, een wereld van ver se. aangrijpende herinnerin gen. Vroeger was de invloed van de persoonlijkheid van de ge neesheer op zijn patiënten zo groot, dat men zware opera ties aandurfde zonder de mo gelijkheden van de moderne narcose-middelen. Larrey, de lijfarts van Napoleon, was een dergelijke machtige persoon lijkheid. Zijn beschrijving van d'e uitvoering van amputaties zonder verdoving is een van de grootste werken in de ge schiedenis der geneeskunde. Talloze operaties zijn ook ge schied nadat men de slacht offers dronken had gevoerd, zulks op grond van het er varingsfeit, dat mensen in alcoholroes practisch gevoel loos zijn. Later ontdekte men, dat inademing van chloro form en aether eveneens een toestand van gevoelloosheid, zelfs bewusteloosheid ten ge volge had. Voortbouwend op deze laatste ervaringen ex perimenteerde men bij die ren met vele andere vluch tige stoffen, en legde de hand op lachgas, chloraethyl, tri- lene en cryclopropaan. De moderne narcotiseur U weet dat narcotiseren sinds de laatste wereldoorlog tot een specialisme is uitge groeid, waarvoor ettelijke jaren van studie en practijk nodig rijn heeft in onze dagen een uitgebreid arse naal van vo--Hovinemiddelen, weegt in elk individueel ge val de voor- en nadelen van deze stoffen tegen elkaar af, en doet een keuze, die voor d» patiënt het aangenaamst en het veiligst is. angst voor de nar- cosekap krijgt lang zamerhand minder re den van bestaan naarmate meer gebruik wordt gemaakt van inspuitbare narcotica. Het is bijkans een genoegen om via een injectie ven de wereld te raken en nie mandsland binnen te zeilen. Voor bepaalde heelkundige ingrepen aan de ledematen wordt de laatste tijd ook weer teruggegrepen naar een vroegere methode van ge'voelloosmaking: te weten de bevriezingsmethode. De arm of het been. wordt uren lang in ijs gelegd en pas aangegrepen als het pijnge voel totaal geweken is. Ten slotte noemen we nog een vorm van narcose, waar over in de moderne litera tuur verscheidene publicaties zijn verschenen, en die in wezen terug te voeren is op de practijken van Larrey en op de bovengenoemde erva ring van Sauerbruch. Ette lijke patiënten werden geo pereerd o'nder een zoge naamde hypno-narcose. Zij werden door een vakman ge hypnotiseerd en zo lang als nodig was onder hypnose ge houden. Het voordeel van deze „verdoving" is onge twijfeld. dat de angst voor en de schadelijkheden, respec tievelijk naweeën van che mische narcotica worden ver meden. Het begrijpelijke na deel is, dat slechts weinig chirurgen het aandurven met een hypnotiseur in zee te gaan. Op het gebied van narcose is er dus tegelijkertijd veel en weinig nieuws onder de zon, terwijl toch al de hier aangestipte vormen van ver doving gevangen kunnen worden onder de titel Mo derne Narcose. J. J. C. M. arriveerde. 24 November vertrok J- Boltje Jr., die de leiding over de bag- gerwerkzaamheden heeft, met de zee sleepboot „Zuiderzee" om de verdwenen „Amazone" te zoeken. Intussen was de motorvlet „Martin van de „Amazone" weggestuurd om hulp te halen. Dit kleine bootje, dat twee man aan boord had werd door de „Zuiderzee" ontdekt J. Boltje Jr. en zijn mannen gingen echter niet terug naar de plaats, waar de „Ama zone" lag. Volgens berichten zou de vermiste sleepboot n.l. weer op volle kracht over de Atlantische Oceaan stomen. Toen de .Zuiderzee echter in Fortaleza aankwam, was er geen „Amazone" te zien. De heer Boltje stuurde de sleepboot er opnieuw op uit en zelf huurde hij een vliegtuig. Inderdaad ontdekte hij toen de „Amazone" en de twee bakken, die op de Atlantische Oceaan bij ruw weer lagen te dobberen. Het vliegtuig had geen radio-installatie aan boord, daar door kon de zeelieden nog geen con creet nieuws worden meegedeeld De Braziliaanse piloot had intussen zo lang rondgecirkeld, dat hij die avond geen vliegveld meer kon bereiken. Hij moest een noodlanding op het strand maken. Daar bleven hij en Boltje Jr. tot de vol gende ochtend, toen het vliegtuig weer op eigen krachten het luchtruim kon kiezen. In Natal huurde Boltje Jr. nu een ander vliegtuig. Er kwam een eigen radio-apparaat in en opnieuw cirkelde hij boven de „Amazone". Ditmaal lukte het radiocontact tot stand te brengen en 1 December slaagde hij erin de „Zuider zee" naar de voor anjcer liggende „Ama zone" te leiden. De „Zuiderzee" nam de „Amazone" en de bakken op sleeptouw en gisteren kwam het convooi behouden in Fortaleza aan. De baggerwerkzaamheden, welke R. Boltje en*Zn. in Brazilië uitvoert verlo pen overigens vlot. De Nederlandse baggervloot heeft nog voor minstens drie jaar werk. De 18-jarige Ambonees J. M., die een verhouding had aangeknoopt met de veertienjarige dochter van zijn 36-ja- rige landgenoot L. S., werd door laatst genoemde op 26 Juli van dit jaar door vijf schoten uit een cylinder-revolver gedood. Beiden verbleven in het woon oord „Geesbrug". Gisteren diende deze zaak voor de arrondissementsrechtbank te Assen, waarbij het niet zozeer om de moord ging, dan wel om de vraag of een Ne derlandse rechter bevoegd is recht te spreken over Ambonezen, die hier te lande verblijven. De raadsman, mr. J. Verdoorn te Assen, herinnerde er aan, dat de re publiek Ambon weliswaar niet door andere mogendheden, waaronder Ne derland, wordt erkend, maar toch in het jaar 1950 ais zodanig is uitgeroe pen. Verdachte was daarom de me ning toegedaan niet voor een Neder landse rechter te behoeven terecht te staan, omdat hij met een Nederlander had vermoord of zich aan een Neder landse zaak had vergrepen. Wel kun nen de Nederlandse rechtsinstanties dit delict uitzoeken, doch zij dienen de bescheiden te zijner tijd in hancien te stellen van de Ambonese overheid. De Asser rechtbank verwierp dit verweer, hetgeen ook de officier van Justitie deed. De eis luidde acht jaren gevangenis straf. Volgens het rapport van een des kundige moet verdachte op het mo ment van zijn daad als verminderd toe rekeningsvatbaar worden beschouwd, omdat hij in drift heeft gehandeld. Uitspraak over veertien dagen. Reeds enige jaren is voor vele duizen den kinderen en hun families een van de belangrijkste onthullingen op Sinterklaasavond: de uitslag van de wed strijd verbonden aan de verkoop van de kinderpostzegels. Jaarlijks gaat deze verkoop -.door het kind voor het kind" aan het Sinter klaasfeest vooraf en jaarlijks wordt door alle deelnemers met. spanning gewacht op de biizondere radio-uitzending van 5 December 19.00 uur. tijdens welke be kend wordt gemaakt welke schoolklassen de meeste zegels hebben verkocht en daarmee als klas een reis of reisje heb ben verdiend. De uitslagen van de wedstrijd van dit jaar rijn de volgende: Verkoopactie Winnaars: le prijs een vacantie van 14 dagen in Nederland: Op. Jan Ligthart- school Delfzijl, klas no. 6: 2e prijs een vacantie van 7 dagen in Nederland: St. Josephschool. Hoensbroek, klas no. 6; 3e prijs een schoolreisje van 2 dagen: De Bazelschool. Havikslaan 22 Amsterdam- N. klas no. 2a; een schoolreisje van 1 dag (in hun provincie) Rijks HBS Assen, klas no. 2; Industrieschool voor meisjes. Rotterdam, klas no. 1 b: Oranjeschool. Zwolle, klas no. 6; De Bazelschool, Am- sterdam-N, klas no. 1 c; School Groot Dochteren Laren (Gld.) klas no. 5/6; Landbouwhuishoudschool „Prinses Juli ana" Zierikzee. kl. no. 2 c: St. Lamber- tus-school, Schijndel, klas no. 5; St. Vin- centiusschool, Bocholtz (L.) klas no. 7; Van Heemstraschool, Driebergen, klas no. 3; Openb. lagere school. Appinge- dam. klas no. 6; Chr. ULO-school, Dok- kum. klas no. 2 b: Een radiotoestel voor schoolgebruik: Vakschool voor meisjes. Almelo, klas no. 1 d; Prinses Margriet- school. Krimpen a. d. Lek, klas no. 5; Bouman-school. Amsterdam-Z.. klas no. 6 b; Openb. lagere school. Wamsveld, (Gld.) klas nos. 6 en 7; St. Barbaraschool Lindenheuvel (gem. Geleen), klas no. 5: Ned. Hervormde school, Coevorden. klas no. 6. 1. een vacantie van 7 dagen in Neder land: Chr Nat. school. Akkrum kla» nos. 3 en 4; 2. een schoolreisje van 1 dag: Middelbare meisjesschool der Rot terdamse schoolvereniging, Rotterdam, klas no. 1; 3. een schoolreisje van 1 dag: St. Barbaraschool, Leiden, klas no. 5 b, 4 en 5 een radiotoestel voor schoolge bruik: St. Cyriacus school. Hoonhorst (Gem. Dalfsen) klas no. 7 en Emmaschool Driebergen, klas no. 6. Van de individuele inzendingen van deze zelfde luisterwedstrijd is die van Tilke Smeets. Nieuwstraat 22. Amsten- rade, met de eerste prijs (een fiets) bekroond. Het bestuur van „Voor het Kind" heeft nog geen totaal overzicht van de in het gehele land bereikte resul taten, doch vindt in hetgeen tot nu toe is binnengekomen enige aanleiding tot de veronderstelling dat rij die van vorig jaar overtreffen en dat zij zelfs „het inillioen" wel kunnen benaderen. Ter voorziening in de vacatures, ont staan door het overlijden van prof. mr. B. C. Slotemaker en door het ontslag van de heer A. C. de Bruijn als lid van de Soc -Economische Raad, zijn benoemd tot lid van het dagelijks bestuur prof. dr. G. M. Verrijn Stuart en de heer J. A. Middelhuis. In de commissie lonen en prijzen is prof. dr. J- Zijlstra vervangen door prof. dr. B. Pruyt. Een werkcommissie premie-inning sociale verzekering is ingesteld. Deze commissie heeft tot taak het vraagstuk te bezien van de inschakeling van de belastingdienst voor de premie-inning ten behoeve van éér. of meer takken van sociale verzekering. Voorzitter van de commissie is prof. dr. M. J. H. Smeets. Advertentie M»Jc trom "«un.kiiscd" tokKcos IVlIIIIIIWIllllli ZONDAG HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8.00 nieuws. 8.15 gram.. 8.25 Hoogmis. NCRV 9.30 nieuws. 9.45 gram.. 10.00 prot. pr., 11.30 gram., 11.45 kerkconcert, KRO. 12.15 Apologie, 12.35 gram., 12.40 lichte muziek. 12.50 100 jaar Kromstaf, 13.00 nieuws. 13.10 lunchconcert, 13.40 boek. 13.55 gram.. 14.00 jeugd, 14.30 klein koor. kamerorkest en solisten. 15.15 viool en piano. 15.30 gram.. 15.35 De 50.000ste, causerie, 15.50 gram.. 16.10 thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 prot. pr.. 18.00 prot. pr.. 18.45 prot. pr. NCRV: 19.00 vocaal ensemble. Bachork. en solisten, 19.30 prot. pr. KRO19.45 nieuws. 20.00 gram., 20.25 de gewone man. 20.30 gevar. progr.. 22.35 act.. 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 8.00 nieuws. 8.18 gram.. 8.35 orgel. 8.58 sport. 9.00 causerie, 9.10 kamerorkest, klein koor en solisten. 9.45 causerie. 10.00 lichte muziek. 10.30 Met en zonder om slag. 11.00 Promenade-orkest. 11.30 ca baret. AVRO: 12.00 Marinierskapel. 12.35 Even afrekenen, heren. 12.45 Hammond orgel. 13.00 nieuws, 13.05 med. of gram.. 13.10 Veluws progr., 14.00 boek. 14.20 Promenade-orkest, 15.05 gram., 15.20 film. 15.35 omroeporkest.. 16.30 sport. VARA: 17.00 strijkensemble, 17.30 jeugd. 17.50 sport. 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. IKOR: 19.00 jeugd. 19.35 prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 instrumen taal en vocaal concert. 21.00 hoorspel. 21.40 med.. 21.45 Zuid-Amerikaanse en Spaanse muziek. 22.15 reportage. 22.20 gram.. 22.35 Metropole-orkest. 23.00 nieuws, 23.15 reportages of gram.. 23.25 gram. BBC IN HET NEDERLANDS: 224 en 48,54 m.: 22.00—22.30 nieuws; Londense brief van J. H. Huizinga; Engelse be roemdheden in mozaïek. ENGELAND. BBC. Home Service. 330 m.: 17.00 orkestconcert. 19.30 pianoreci tal. 22.45 symphonie-orkest. BBC. light progr.. 1500 en 247 m.: 15.15 Casino-orkest, koren en solisten. 21.30 Community Hymn singing. 22.00 gevar. muziek, 23.45 orgel. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 omroeporkest en solist, 13.20 a.nusem.muziek. 16.30 dansmuziek. 18.00 Philh. Orkest. 20.00 avondconcert, 22.45 gevar. muziek. 0.10 symphonie-or kest en soliste. 1.15 muziek tot morgen vroeg. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 15.30 Grafin Maritza. operette. 17 45 orkest, kerkkoor, knapenkoor en solisten. 22.45 kamermuziek. BELGIË. 324 m.: 12.34 Belgische muz.. 23.05 dansmuziek. 484 m.: 12.08 omroeporkest en solis ten. 15.00 groot symphonie-orkest. 20.00 militair orkest, 21.00 lichte muziek. 22.10 lichte muziek. MAANDAG HILVERSUM I. 402 m NCRV: 7.00 nieuws. 7.13 muziek. 7.45 prot. pr.. 8.00 nieuws. 8.10 sport. 8.20 gram.. 9.00 zie ken, 9.30 vrouw. 9.40 gram.. 10.00 sopraan en piano. 10.30 prot. pr., 11.00 gram.. 11.15 gevar. progr 12.25 boer en tuiryjer 12.33 orgel, 12.59 klokgelui. 13.00 nieuws. 13.15 amusem.muziek, 13.45 gram.. 14.00 school radio. 14.35 gram.. 14.45 vrouw, 15.15 gram.. 15.20 piano. 16.00 prot pr., 16.30 vocaal ensemble en piano, 16.50 gram., 17.00 kleuters. 17.15 gram.. 17.30 jeugd. 17.45 Economisch beeld van Indonesië. 18.00 koorzang. 18.20 sport, 18.30 Suri naamse volksmuziek. 18 45 Engelse les. 19.00 nieuws, 19.10 semi-klass. muziek. 19.30 causerie. 19.45 gram., 20.00 radio krant. 20.20 gram.. 20.45 Het leven op "t land, hoorspel. 21.45 psalmen, 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws. 23.15 Man en vrouw, causerie. 23.30 gram. HILVERSUM II, 298 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram.. 7.15 ochtendgymn., 7.33 gram.. 8.00 nieuws. 8.18 gram.. 9.00 Onder de pannen, hoorspel. 9.20 gram. VPRO: 10.00 causerie. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 voordracht, 10.40 zieken. 11.40 viool en piano. 12.00 gram.. 12.15 dansmuz. .12.03 platteland. 12.38 dans muziek. 13.00 nieuws. 13.20 Metropole orkest. 13.55 middenstand, 14.00 vrouw. 14.15 piano, sopraan en celli, 14.40 orgel. 15.00 voor boven de zestig. 16.00 saxo foon en piano. 16.15 gram.. 16.45 jeugd. 17.15 gram.. 17.50 militair comm.. 18.00 nieuws, 18.15 piano. 18.30 parlementair overz.. 18.45 jeugd. 19.45 Landbouwru- briek, 20.00 nieuws. 20.05 In Holland staat een huis. hoorspel met muz.. 20.35 aetherforum. 21.15 dansmuziek.. 21.35 Voor en achter het voetlicht. 21.55 De Arabische wereld en het Westen. 22.10 Radio Philh. Orkest. 23.00 nieuws. 23.15 Esperanto. 23.20 orgel. 23.45 gram. BBC IN HET NEDERLANDS: 224 en 48.54 m.22.0022.30 nieuws; Pakistan en de toekomst van het Gemenebest; Engelse les voor gevorderden. ENGELAND. BBC. Home Service. 330 m.: 14.10 lichte muziek. 15.00 Schots or kest. 19.30 Schots orkest. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuziek. 13.45 concertorkest. 16.00 salonorkest en soliste. 16.45 lichte muziek 19.00 dansmuziek. 23.20 amuse mentsmuziek. 0.20 strijkensemble. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 orkestconcert. 13.25 om roeporkest. 14.15 operettemuziek. 15.50 viool en piano. 16.40 rhythmische muz.. 17 45 rhythmische muziek. 19.30 Philh. orkest. 22.10 dansmuziek. 0.30 dansmuz., 1.15 muziek tot morgenvroeg. FRANKRIJK, nationaal programma. 347 m.: 12.00 klass. muziek. 12.30 oude Franse muziek. 15.00 orkestconcert. 16.00 kamermuziek. 17.00 Franse muziek. 19.01 klass. muziek. 20.00 symphonie-orkest en soliste. 21.15 symphonie-orkest en soliste. BELGIË, 324 m.: 12.00 lichte muziek. 18.45 pianospel. 16.00 Le Devin du Vil lage. opera. 17 15 lichte muziek. 18.00 Franse les. 20.00 omroeporkest, 22.15 Hammondorgel. 484 m.: 12 05 lichte muziek. 16.00 amu sementsorkest; 16.35 amusem.orkest 21.15 omroeporkest en soliste.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7