Sterke verhalen reinigingsman in Romantiek van de vuilnis belt 'en herinnering aan fooien-dagen van oud- Haarlem Kath. Thuisfront in parochie aan Paul Krugerstraat Kerstinzameling Armen Stille halve prijzen DeZ witsersche Casti Connubii Iedere dag Neem per man steeds driekwart kan mm m A De laatste latinist Films van deze week in Haarlem SLEUTEL WEG? Leesportefeuille en Geïllustreerde Pers „De Volkskrant" veroordeeld Kaptein lobi/lette klopt hij aan Uw deur De Koningsdochter HERINGA WUTHRICH Trou wan to's het Christelijk Huwelijk ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 PAGINA 8 STADEN STREEKGENOTEN VERTELLEN jo De heer Goedhart over vreemde histories Gevonden voorwerpen HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Tegen de duurte Cinema Palace Lid o Lux or City Spaarne Rembrandt Frans Hals en Minerva HAARLEMSE KUNST GEMEENSCHAP H.O.V.-Vrijdagavondconcert „Kinderen van ons volk" DE SLEUTELSPECIALIST" P.V. „HAARLEM-N." Kampioenschappen lP52 Kort geding in hoger beroep Tweede Beursconcert op 13 December Tot f 5000.schade vergoeding wegens belediging Ter gelegenheid van de opening van ons 38e Filiaal TE HAARLEM Gen. Cronjéstraat 144 Tel. 17795 nog slechts KORTE TIJD STOMEN TEGEN DE HELFT VAN HET NORMALE TARIEF De zorg voor Uw garderobe is bij DE ZWITSERSCHE ingoede handen Barrevoetestr. 23, Tel. 15900 Gen. Cronjéstr. 144, Tel. 17795 encycliek van Z.H. Paus Pius XI over welke zeer bijzonder ter lezing wordt aanbevolen aan verloofden. Prijs gebrocheerd f 0.75 Neem geen risico Neem een Fr. P. van Rumpt Zonen DE STEMPEL Éénmaal per jaar komt een groot weldoener in ons land. Maar staat U er wel eens bij stil dat er iedere dag iemand aan de deur komt, die U en Uw gezin .wéldoet"! De melkman brengt U gèzondheid bij liters in huis. Melk met de onmisbare en zo voordelige eiwitten, kalk en vitamines, die nodig zijn om goed gevoed de winter in te gaan. voor BETERE boeken Bruce Marshall Wlvlw [•VoVtY f4.90 rAV.v.ii vXv.v3 KvIwM w y.w.w 'Xv.v.v r ,w. U SPAART LITERS BENZINE MET EEN, n Agent voor Haarlem en Botermarkt omstreken 5 - Telefoon wonderop wielen Automobielbedrijf Jan v. d. VOSSEN b-g.g. 10399, 20449 Dat sneeuw een wisselvallig genoegen is, bleek de afgelopen week wel zeer duide- oor ae jeugd stekende ze slee-wedstrijden organiseren op het Kopje van Bloemendaal, sneeuw-poppen maken, en hopen op een extra vrije nadaag. De ouderen vonden de sneeuw over hel algemeen maar matig: mensen, d'.e zich plotseling belangrijk voelden, spraken over stagnatie in de aanvoer van groene kool, anderen, die zich minder belangrijk achtten, deden hoog op van de loopjongen, die te Laat de ochtendpost kwam brengen en een derde categorie maakte zich, bij het ontwaren van de smetteloze pracht, kwaad, omdat zij zich al zagen baggeren door de grijze brij, die door de plotselinge dooi niet lang op zich heeft doen wachten. Hoe wij over al die mensen denken is moeilijk te zeggen. Nog maar kort geleden hebben wij de mannen van de reinigingsdienst aan het werk gezien. En om eerlijk te zijn: wij vonden het jammer, dat de maagdelijke pracht geweld werd. aangedaan én door het verkeer èn door het personeel van de reinigingsdienst. Maar naast deze droefenis, hadden wij wel begrip voor de zaak. Toen wij de sneeuwploegen druk aan het werk zagen, moesten wij plots den ken aan het communiqué, dat de reiniging ons vorige week had toegestuurd. Tij dens 'iet bewerken van deze kopij werden wij verrast door de simpele medede lingen, waar echter meer achter zat, zoals bijvoorbeeld het organiseren en ver- delen van het personeel over de stad. Dat bracht ons op het idee om een oad- inspecteur van deze dienst in onze wekelijkse reportages aan het woord te laten, cie natuurlijk ook in zijn tijd met het personeelsbijltje gehakt heeft. De man in casu vonden wij in de persoon van de heer E. W. Goedhart, die reeds meer dan zeven en twintig jaar gepensionneerd gemeente-ambtenaar is. De heer Goedhart kwam in gemeente dienst op 1 Januari 1900. echter niet als reinigingsman, doch als klerk op de se cretarie. Nauwelijks gewend aan de tred in de ambtelijke molen, stapte hij in September 1902 over naar de ge meentereiniging. De overgang van het klerkambt op dat van opzichter was een formatie, die van beslissende invloed op zijn gehele leven als ambtenaar is ge weest. Meer dan zeventien jaar heeft hij het werk van „opzichteren" uitge oefend; in 1920 werd hij inspecteur, een bevordering die er wezen mocht, want van dat ogenblik af had hij het toezicht op ruim 100 mensen, die dag aan dag Haarlems straten schoonhielden. Vijf jaar later ging hij om gezondheidsrede nen met pensioen. In de vijf en twintig jaar, dat de heer Goedhart meegewerkt heeft de straten en pleinen van de bloemenstad schoon te houden, is er heel wat gepasseerd, al was het alleen maar de uitbreiding van de gebouwen en modernisering van het materieel. Nog niet zo lang geleden heeft de burgerij bij gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de G.R. kun nen zien hoe het oude naast het nieuwe materieel defileerde langs „Dreef- zicht". Er is waarschijnlijk geen dienst, die zo goed kan constateren hoe slordig en nonchalant de mensen zijn. Vooral de Sinterklaastijd brengt steeds een rijke cogst Het waren ook destijds niet al tijd en alleen pepernoten en taai-taal- poppen, maar zelfs overhemden, die in de drukte en spanning van het „heer lijk avondje" verloren gingen en de volgende morgen op de vuilnisbelt be landden. Eens in het jaar werd het gevon dene op een grote uitschuiftafel ge legd. Het zou niet passend zijn te spre ken van een uitdragerij, maar een tweede-handszilverwinkel was het lo kaal toch wel, waarin de tafel stond. Zilveren lepels en vorken, gouden broches en andere kleinodiën lagen er te kust en te keur. „En wat er te ruggehaald werd, mijnheer, dat was maar bitter weinig." Het gedeelte, dat overbleef werd getaxeerd en ver kocht. De opbrengst was bestemd voor de eerlijke vinders, dus voor de h ai; art en lie mannen van de ophaaldienst. In ze kere zin een douceurtje van de vuil nishoop. Nu wij het toch over de belt hebben, mogen wij u niet het verhaal onthou den van de gemeente-man, die steeds op zoek was naar oud brood, geschilde en ongeschilde aardappelen. Wanneer hij des avonds thuis kwam, legde hij hutje bij mutje, kookte zijn avondpot en at er smakelijk van. Op die manier, dus door het eten uit zijn mond te sparen, heeft hij een huisje gekocht. Vragende naar de gezondheid van deze man, antwoordde de heer Goedhart ons, dat hij wellicht een van de meest ge zonde was. „Het is sterk", zeiden wij. Dat onze gastheer van vele jaren te rug spreekt, wordt des te 'duidelijker, wanneer hij de periode aanroert, waar in het fooienstelsel bij de G.R. nog op geld deed. Hij heeft de tijd nog gekend, dat de vuilnisman van „het meisje van mevrouw" een fooi kreeg. Later werd het aannemen van fooien verboden, om dat de lonen op een hoger niveau wer den gebracht. Op een goede dag. zo vertelde de heer Goedhart, kwam ik in een straat, waarin enkele van mijn mannen aan het werk waren; een huis vrouw vond, dat de lieden uitstekend hun best hadden gedaan. Zij wilde haar dankbaarheid tonen door het geven van een kwartje. De man echter zag, dat ik in aantocht was en zei tegen de dame; „Gooit u het kwartje maar op de grond; oprapen is nog niet verbo den...." In ons vak horen wij nog al veel mensen praten over die goede ouwe tijd. en het is steeds met een zeker verlangen, dat wij graag naar de ver halen willen luisteren. Maar wanneer wij ze dan gehoord hebben, kunnen wij een gevoel van onbehaaglijkheid niet van ons afzetten; wij zijn van mening, dat men graag praat over die goede ouwe tijd, omdat achteraf bekeken, al les nog op zijn pootjes terecht is ge komen. In die goede ouwe tijd dan was van een pensioenregeling nog geen sprake, later kwam er een van gemeen tewege tot stand. De heer Goedhart gaat dan verder, dat van de 100 arbei ders amper 12 in het pensioenfonds wa ren. Typerend was de mentaliteit, wan neer hij met de mensen ging praten en dan te horen kreeg, dat de vrouw van die of gene het geld niet kon missen, of „Als ik dood ga, neemt mijn vrouw wel een andere kerel". Na veel vijven en zessen is het de heer Goedhart uit eindelijk gelukt toch nog een aantal mensen voor het fonds te interesseren. Enige jaren na het gebeuren werd het verplichtend gesteld. Nog vreemder is de geschiedenis van de man, die nooit een vrije dag nam. zelfs niet toen zijn moeder begraven werd Op aandringen van zijn collega's is hij toch gegaan. Jaren nadien vroeg hij een vrije dag, omdat hij naar Leiden moest. waar. een erfenis lag te wach ten. Na enkele uren verscheen hij al weer op het bedrijf en de heer Goed- hart vroeg hem, hoeveel het wel was: „Mijnheer een tafel vol geld". „En waar heb je het nu". Het antwoord was ge lijkluidend aan dat van Kees, het Dia coniemannetje: „Onder mijn hemmetje". Het was ongeveer f 300 a f 400. Zijn chef stelde hem voor het geld naar de spaarbank te brengen, waarmee de ge lukkige man instemde. Op weg naar de bank, bleef hij plotseling staan en vroeg aan de heer Goedhart: „Mijnheer, mag ik een tabakspijp kopen....". Behalve dat de heer Goedhart zich met hart en ziel gewijd heeft aan zijn taak. koesterde hij ook grote belangstel ling voor zaken, die buiten zijn dagelijks werkterrein lagen. In de crisistijd werd eveneens in Haarlem een duurte-vereni- ging opgericht. Onze gastheer was hier van voorzitter. Tevens was hij lid van het hoofdbestuur van de landelijke bond tot bestrijding van de duurte. In deze functie kwam hij veel in aanraking met de middenstands-adviseurs van de regering, hetgeen tot gevolg had. dat de invloed van de conferenties, die hij met deze instanties had, merkbaar was toen een ontwerp van wet bij de Tweede Kamer werd ingediend. De Haarlemse afdeling presteerde het in de korte tijd van haar bestaan tot een omzet van enkele tonnen te komen. In zijn tijd was hij. behalve tweede secretaris van het hoofdbestuur van het nationaal verbond van gemeente-ambte naren, enige jaren voorzitter van de Haarlemse afdeling: tevens had hij van de oprichting af zitting in de commissie van georganiseerd overleg. In dit ver band vertelde de heer Goedhart ons een aardig voorval, dat geenszins aan geduid mag worden met „uit de school klappen". Er was aan een school een betrekking van concierge open. Twee sollicitanten hadden zich aangemeld: de een was katholiek, de ander A.R. Enkele dagen voordat de kwestie be handeld zou worden had zich een derde candidaat aangemeld, modern georiën teerd. Tijdens de vergadering werd een kaart doorgegeven, waarop getekend: twee vechtende kippen en een haan (de naam van de derde candidaat), die met de buit gaat strijken, aan weers zijden van de arena in vogelkooitjes de twee wethouders die hun geloofsgenoten bijstand zouden verlenen, respectievelijk kenbaar aan een witte en zwarte das Onder de politieke prent stond het leer zame spreekwoord' twee vechten om een been. de derde loopt er hard mee heenDe tekening was gesigneerd met M. Ook de heer Goedhart kreeg de prent in handen en gaf haar door aan wethouder Bomans.- die haar in zijn zak liet verdwijnen. Enkele dagen later kwam de heer Goedhart de heer Slin- gerlandt tegen, die hem in geuren en kleuren vertelde, dat mr. Bomans quasi te keer was gegaan tegen burgemeester Maarschalk, die van de prins geen kwaad wist. Onze gastheer verzekerde ons. dat de heren Bomans en Slinger- landt hun slinger in het geval hadden, toen zij het betrokken gezicht van de burgemeester zagen. „Dat gaat tegenwoordig niet zo ge makkelijk meer", en hij zucht „Die goede ouwe tijd De rolprent „Dallas", welke deze week in Palace draait, spreekt tot de toeschouwers en heeft de overdadige schietpartijen, zoals die alleen maar in Amerika kunnen voorkomen, met een extra kleurtje versierd. Gary Cooper, de hoofdrolspeler zorgt weer voor de nodige spanning. In de stad Dallas wordt de strijd uitgevochten tussen een stel veedieven, een halfbakken sheriff en een heel dappere vogelvrije ex-kolonel. Men zit flink in spanning, omdat er nog al gerend en geschoten wordt. De tafe reeltjes wijken niets af van die in soort gelijke films: een kroeg, die in elkaar wordt getimmerd, steigerende paarden, een aardige iuffrouw en kerels met boe ventronies Pas op het laatste nippertje komt alles in kannen en kruiken. Wie er van houdt kan hier een aardig rob bertje zien vechten, 14 jaar De naam zegt het al. De film „Rio Grande", die deze week in Lido draait speelt zich af in de omgeving van de machtige rivier, die de grenslijn vormt tussen de Verenigde Staten en Mexico. De cavaleristen van kolonel Kirbey York. gering in getal, maar dapper van hart, bestrijden uit hun fortificaties aan de oever van deze rivier de Indianen- benden. die er de orde verstoren. Ter 'opluistering van het dramatisch gegeven neemt Jeff York, Kirbey's zoon. dienst bij deze mannen, nadat hij in West Point is .gestraald" Ook de vrouw van de kolonel, die hij in vijftien jaar niet heeft gezien, verschijnt ten tonele en natuurlijk eindigt de geschiedenis uiter aard met een triomfantelijk gewonnen slag wanneer de Indianen de kinderen van het kamp hebben ontvoerd. Voor veertienjarigen. De Italiaanse film. die wij reeds uit voerig hebben besproken -r- „Morgen is het tc laat" loopt thans in Alhambra. Een film over de sexuele voorlichting, zoals men zich herinneren zal. en een sympathieke film. die het netelige pro bleem op half ernstige, half humoristi sche wijze behandelt. De keuring acht, terecht o.i„ de film voor personen bo ven de veertien toegankelijk. Advertentie UTORI.JLES? HAA lil. AUTORIJSCHOOL PLEIN 33 - TEL. 13000 U. eerd K.N.A.C. Instructeur Wij hebben opwindende aankondigin gen gelezen van de verblindende schit tering en de adembenemende roman tiek. welke ons in „De Woestijnhavik" zouden worden gepresenteerd. Over vloedige pracht, woestijnplunderaars, voor het gevecht geboren, 1001 Nacht, vurige strijdrossen, wilde stammen en een koningin, die gisteren heerste over woestijnstammen, maar (vandaag) sla vin is in het Paleis der Duizend Heer lijkheden. En nu hebben we dat woes- tijnavontuur (in technicolor) ook be- lééfd. We hébben de overvloedige pracht genoten, de woestijnplunderaars horen tieren, de vurige strijdrossen ho ren snuiven en de wilde stammen hun wreedheden zien bedrijven. Wie gaarne de gemeenste woestijnplunderaars, de sterkste bokskampioenen, de schitte rendste juwelen en de verblindendste vrouwen wil zien en volwassen is, kan in City terecht. „.Treinroof in Missouri" is de film van deze week. Het is de eerste grote trein roof in de Amerikaanse geschiedenis, op een spectaculaire wijze verfilmd, drama tisch en realistisch door Wendell Corey en Macdonald Cary vertolkt. Geduren de de Amerikaanse Burgeroorlog voeren Frank en Jesse James, twee boeren uit de stad Missouri, een troep guerilla- strijders aan om de Noordelijke soldaten te bevechten, die het platteland afstro pen op zoek naar buit. Na de gevechten komen zij in moeilijkheden met majoor Trowbridge, waarna wederom grote en heftige gevechten ontstaan. Bankroven en wat dies meer zij worden nu ge pleegd, Op het eind besluit Frank James een eerlijk leven te gaan leiden en hij weet Jesse ook hiertoe te bewe gen. Maar voor Jesse kan ontkomen wordt deze neergeschoten door Bob Ford, die de 10.000 dollar wil incasse ren, die op Jesse's hoofd staan. 14 jaar. De film, welke deze week in dit thea ter draait, is door de KFC afgekeurd. De films in Frans Hals en Minerva kunnen wij nog niet bespreken, daar in deze theaters de voorstellingen van avond weer worden hervat. In Frans Hals draait „Streets of L,a- redo" (veertien jaar), in Minerva: „En rico Caruso" (alle leeftijden). Onder auspiciën van de Haarlemse Kunst Gemeenschap zal dr. P. H. Schroder, ge ïnspireerd door de „Divina Comedia" van Dante, op Vrijdag 12 December in de mu ziekzaal van restaurant Brinkmann een lezing houden over het onderwerp „Een reis door de hel". Donderdag 18 December draait voor de leden van de H. K. G. in het Rembrandt- theater de Franse film „Le diable au corps" van Claude Autant-Lara. Deze film werd op het filmfestival te Brussel met de grote prijs voor de beste mannelijke hoofd rol en de grote prijs van de internationale critici bekroond. De hoofdrollen worden vertolkt door Micheline Presle en Gérard Philipe. Rolf Peterson, de leider van de toneel groep „De Witte Vogel", zal op Tweede Kerstdag in de Stadsschouwburg een kin dervoorstelling geven van het sprookje „Van de koning, die een kip werd", dat door hem geschreven is. Aanvang 2.15 uur. Vrijdag 12 December geeft de H.O.V. m.m.v. de in België woonachtige Tjechi- sche violist Eugen Prokop het 4e concert in de reeks Vrijdagavondconcerten. Deze in 1922 geboren violist verwierf verschei dene grote onderscheidingen, zoals de Jan Kubelik-prijs en de CarlFlesch-medaille Hij is reeds in vele landen, o.a. Tjecho- Slowakije, België, Frankrijk, Joegoslavië Polen en Engeland opgetreden en heeft eveneens in verschillende steden van Neder land gespeeld. Op het concert van Vrijdag avond zal hij met' de H.O.V. het Viool concert van Brahn s vertolken. Het programma van deze avond vermeldt vervolgens het Capriccio espagnol van Rimskv-Korsakoff, alsmede het Voorspel „Die Meistersinger von Nürnberg" van Rich. Wagner. Het concert wordt door Toon Verhey gedirigeerd. De toneelgroep van Sociale Zaken zal op 12 December in de Stadsschouwburg het spel van Antoon Coolen opvoeren: „Kinderen van ons volk". Aanvang 2.30 Op een onlangs gehouden vergadering, belegd door het hoofdbestuur van „Kath. Nationaal Thuisfront" in Hotel Americain te Amsterdam, onder voorzitterschap van de heer Staffhorst, werden in tegenwoor digheid van de hoofdaalmoezenier lt. kol. mgr. H. J. M. van Straelen en de hoofd- vlootaalmoezenier mgr. kol. J. F. M. De- sain, aan zes Nederlanders de bronzen - eremedaille van Kath. Nationaal Thuisfront toegekend, onder wie de heer A. A. Was senaar, uit Haarlem, voorzitter van Kath. Thuisfront in de parochie van de H.H. Eli sabeth en Barbara. Dit ere-metaal werd hem door de hoofdaalmoezenier lt. kol. van Croonenburg op de borst gespeld. Zij allen dankten deze onderscheiding aan het feit, dat zij, ook nadat onzé jon gens uit Indië waren thuis gekomen, door gingen en Thuisfront in hun omgeving op peil hielden. Het is bekend dat de parochie van de H.H, Elisabeth en Barbara hier een uitstekend figuur slaat. De heer Wasse naar is als voorzitter van een parochie- afdeling geenszins een parochiewerker ge bleven. Het werk, dat hij overnam van twee uitnemende voorgangers, die beiden al met het Thuisfront-speldje zijn onder scheiden, de heren J. Bosman en A. Kaag man, heeft hij in de periode, toen vrijwel iedereen en zeker in Haarlem het meren deel, het hoofd liet hangen, voortgezet. Naar .aanleiding van deze onderscheiding toog aalmoezenier Croonenburg naar Haar lem en werd ten huize van de voorzitter een bijzondere vergadering belegd onder voorzitterschap van kapelaan J. H. M. v. In gen. Tijdens deze vergadering werden aan de dames J. van Eijk, A. van Straa- ten en M. Schoorl en de heer A. v. Eijk, het bronzen draaginsigne toegekend en na een gloedvolle rede van de hoofdaalmoeze- ldvertentïe LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Nu het Kerstfeest in zicht komt, doen wij weder een beroep op Uw naasten liefde. Het komt ons overbodig voor deze inzameling voor de Stille Armen warm bij U aan te bevelen, omdat zij reeds ingeburgerd is. Ook dit jaar is de nood weer ontstel lend groot. Tallozen zien reeds uit naar de gave, die zij met Kerstmis zullen ontvangen. Bedenk, dat het Kerstfeest een feest van het Licht is. Gedurende de komende feestdagen licht te doen schijnen in tal van gezin nen, die in deze moeilijke tijden in nood en zorg verkeren, is, zoals bekend, het doel van onze actie. Hieraan wilt gij toch zeker gaarne medewerken? Wij vertrouwen dan ook, dat Uw bijdragen rijkelijk zullen binnenkomen, opdat wij in staat zullen zijn allen, die hiervoor in aanmerking komen met een feestgave te verblijden. Is geld voor U een probleem, voor de stille arme nog meer. Stort zo spoedig mogelijk Uw bijdrage aan het bureau van deze Courant (of bij Twentsche Bank N.V. gironr. 4000). Het Comité voor de Stille Armen; Beschermvrouwe J. W. Baronesse de Vos van Steenwijk-van Royen; ere presidente mevrouw C. Cremers-de Bruyn; wnd.-voorzitter mr. F. v. d. Goot; secretaris mr. J. M. Wicherink leden: mr. P. E. Barbas; ds. H. E. Beker; ds. M. G. Blaauw; D. Boer; mr. A. Beets; ds. A; M. Boeyinga; mevr. Is. Droog-Deckers; P A. Dijkema; D. van Egmond; mr. J. H. Ekering; W. F. Happé; D. G. Hazekamp; N. J. Hoeflake; P. J. Kapteyn; E. F. J. Kerstholt; pastoor J. W. Key; deken J. J. A. Kuilman; mevr. M. E. Land-de Vries; B. W. Las- schuit; mevr. T. von Löben Sels-Lucar- die; mevr. M. C. Lucassen-van Idsinga; rnevr. J. van Nispen-van Wely; F. S. Noordhoff; A. J. M. van Os; R. Peere boom; J. Plaat; mevr. Roeters v. Lennep- van Bassen Jongbloet; A. Ph. Romeyn: mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi; dr. C. Spoelder; J. W. A. Stalpers; mevr. C. A. Steenhuis-Polman; P. H. Suerink: J. C. Tadema; jhr. F. Teaing van Berk hout; J. J. Thöne; Th. J. H. Verhoeven, ipr. Th. A. Wesstra; ds. G. J. Waarden burg; W. van Willige Bijdragen kunnen bezorgd worden aan het bureau van de Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, of gestort wor den op onze girorekening 143480, met vermelding „Voor de Stille Armen" Doe het nu! nier opgespeld door de voorzitter, de heer A. A. Wassenaar. De hoofdaalmoezenier drong er ten zeer ste op aan nog meer donateurs te werven met het oog op het feit dat de jongens eerdaags in Europees verband gaan wer ken. Nu reeds zijn er verschillenden naar Frankrijk gezonden. Vitesse: 1. A. Bot 175 p., 2. Ch. J. Wullems 163 p., 3. G. Wolvers 151 p„ 3. A. Doffer 151 p. Fond: 1. A. Doornbosch 117 p., 2. J. Schuitemaker 92 p„ 3. Ch. J. Wullems 91 p. Oude duiven: 1. A. Bot 263 p., 2. Ch. J. Wullems 259 p., 3. A. Doornbosch 238 p. Jonge duiven: 1 A. Bot 127 p„ 2. K. H. v. Well 101 p., 3. C. Verlaan 95 p. Generaal: 1 A. Bot 390 p., 2. Ch. J Wullems 339 p, 3. A. Doornbosch 317 p. Navlucht: 1. A. Bot 117 p„ 2. Ch. J Wullems 116 p., 3. C. Verlaan 102 p. Kampioensvogel oude duiven A. Doornbosch met de H.-50 138136. Kampioensvogel jonge duiven C. Ver laan met de H-52, 741505. Voor het Amsterdamse gerechtshof, ondei presidium van mr. J. Verdam, zijn de plei dooien gehouden in een kort geding, dat door het leesportefeuillebedrijf „De Nieuwe Haagsche Leeskring" als eisende partij be gin November is aanhangig gemaakt tegen de uitgeversfirma .De Geïllustreerde Pers N.V." als gedaagde. 7 November stelde de president van de Amsterdamse rechtbank de eisende partij in het ongelijk en veroor deelde haar tot betaling van de kosten van het geding. Het leesportefeuillebedrijf heeft tegen deze uitspraak beroep aangetekend De dagvaarding heeft in het kort de vol gende inhoud „De Nieuwe Haagsche Leeskring" eiser i betrekt wekelijks van een grossier in tijd schriften te Den Haag 855 weekbladen „Week in Beeld" en 385 weekbladen „Mar griet", die in enkele honderden leesporte feuilles worden gelegd. „De Gïllustreerde Pers", die deze weekbladen uitgeeft, heeft zich échter in October tot de grossier in Den Haag gericht met de waarschuwing, dat hem geen tijdschriften meer zullen worden gestuurd, indie., hij voortgaat deze te leveren aan afr emers,- die deze voor de verspreiding in een leesportefeuille bestem men. Eiser heeft zich inmiddels tot de minister van Economische Zaken gericht met het verzoek in te grijpen, doch verzoekt de president intussen „De Geïllustreerde Pers o.a. door middel van een dwangsom te ver plichten de grossier in Den Haag op de normale wijze van voldoende periodieken 'e voorzien en hem niet te verhinderen deze ook aan eiser ten behoeve van de leespor tefeuilles af te leveren. Voor „De Nieuwe Haagsche Leeskring' heeft vanmorgen mr J. van der Pla gepleit, waarna mr. T. P C. Stuyt voor de gedaagde „De Geïllustreer de Pers" het woord heeft gevoerd. Het Hof zal 8 Januari arrest wijzen. Advertentie Amsterdamsche Rijtuig Mij - Haarlem Zaterdag 13 December zal in de grot® Beurszaal te Hillegom het tweede beurs concert worden gegeven. Het Zuid-Hollands Orkest onder lei ding van Johan van Gooi zal werken van Von Weber, Schubert, Mozart en Liszt uitvoeren, terwijl de pianist Pier re Palla het Pianoconcert van Grieg ten gehore zal brengen. Het dagelijks bestuur is thans ge vormd en bestaat uit de heren jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter, Q. Waverijn, secretaris en P- G. M. Reckman, penningmeester. De civiele kamer van het Gerechtshof te Amsterdam heeft Vrijdag arrest gewezen in de zaak van „De Volks krant", als gedaagde, contra de heer Serphos als eiser. Deze laatste achtte enige passages in een artikel over de z.g. Velser affaire, op 14 April 1951 in dit dagblad verschenen, waarin hij aU enige met naam werd genoemd, beledi gend. Hjj heeft op grond daarvan een schadevergoeding van 25.000 gld. ge- eist. Op 20 November j.i. had de recht bank zijn vordering afgewezen. In het vonnis werd o.a. overwogen, dat het kennelijk de bedoeling van het dagblad is geweest het grote publiek in bewe ging te krijgen en dat daarom een be roep op het dienen van het algemeen belang gegrond mag worden geacht. Het gerechtshof heeft thans het dag blad veroordeeld tot betaling van 5.000 gld. schadevergoeding met een rente ad 5 pCt. 's jaars, te betalen van de dag af der inleidende dagvaarding, 25 Au gustus 1951. Verder werd de gedaagde veroordeeld in de kosten van het ge ding in beide instanties, tezamen 1.000 gld. Het arrest zal gedurende een maand aan het gerechtsgebouw aange plakt blijven. In de overwegingen van het arrest wordt o.a. gezegd, dat het beroep op het algemeen belang niet kan worden aanvaard. De aantijgingen zijn van zo danige aard, dat 't publiek niet anders kan begrijpen, dan dat de eiser in het complex van feiten een belangrijke, .zo niet de hoofdrol heeft gespeeld. In een brief van de hoofdredactie van het dagblad aan de advocaat van eiser wordt verklaard, dat hij een onderge schikte rol heeft gespeeld. Het artikel heeft hem onnoemelijk veel leed en schade berokkend aldus vervolgt het arrest. In Cu ra cao is men hem gaan mijden. Hij heeft daar zijn zaak moeten verlaten. Zijn gezondheid is geschokt. De aantijgingen en beschuldigingen ui de bedoelde passages worden voor hem beledigend geacht Het Hof kwam tot de conclusie, dat zij „in onnodig grie vende vorm voor hem waren gesteld", het dagblad heeft, gezwegen omtrent de aard en de betrouwbaarheid van de bionnen en deze laatste onvoldoende gecontroleerd. Omdat „de vage beschul digingen onvoldoende gemotiveerd" waren, is het Hof niet op het aanbod tot levering van bewijs van de zijde van het dagblad, ingegaan. (uitgez. bedden en tapijten) WASSEN STOMEN - VERVEN VERKRIJGBAAR IN DE BOEKHANDEL Het volmaakte rijwiel met hulpmotor. Luxe uitvoering Telescoop-Voorvork Vol automatische Koppeling. Trommelremmen 485. Model Velgremmen 415.- Model m. remnaaf 430.. compleet met verlichting Termijnbetaling mogelijk Hoofdagent Spaarn wouderstraat 105 Haarlem - Telefoon 13127 (SCOTl KING'S MODERN EUROPE) Roman van Evelyn Waugh. Vertaald door Hans Bronkhorst. Deze roman van de bekende Engelse romanschrijver Evelyn Waugh is een kostelijke parodie op de congres-excessen van deze tijd. Het is met waarlijk groot meesterschap geschreven en op wrang humoristische vvijze drijft Waugh de spot met de moderne wereld. Men leest dit boekje met groot genoegen in één adem uit Gebonden 2.90 Verkrijgbaar in de boekhandel i •••••••••••••„•.•-• t* t t e Neem vooral in dit slechte jaargetijde per dag tenminste 3 liter melk, pap, yoghurt of vla voor 4 personen. 4 iViVAV#%V 5e druk Levenswijsnefd, humor en wanne mensenliefde stralen de lezer tegen uit dit sympathieke boek. [•••••Ui WAV m t >999 9 9 9 >999 999 rttt ré 999 999 V ré 9 9 9 9 rV9 1 9 9 9 9 19 9 9' 9 9 9 9 I t A'S >9 9 9 Talrijke accessoires Schuifdak Verwarming Smaakvol uiterlijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 8