totaal geen zicht PINAY STELT V/EER DE VERTROUWENSKWESTIE GROTE RAVAGE bij trein ongeluk te Breda Grote vertraging voor busdiensten en luchtvaart In vele delen van Londen In nevel gehuld Vrij ernstige botsingen in Tunis Moeilijkste punt in de balans is teruglopende buitenlandse handel Door het ijs gezakt en verdronken Mist houdt aan Botsing tussen autobussen Kinderen onder auto's gedood Drie personen licht gewond Moordaanslag in Huizum Stagnaties in de treinenloop 12 jaar voor moord op Keesje Schreurs Drukkersstaking in V.-Duitsland Tot hoofd en hart Fransen nemen twaalf nationalistische leiders in arrest MAANDAG 8 DECEMBER 1952 o 76ste JAARGANG No. 25552 Het weekeinde heeft vele delen van Europa in een dichte mist 9ehuld, maar op andere plaatsen was het helder, zonnig weer. Noord-Duitsland zat geheel in de mist gevangen, maar Zuid-Duits- 'and had droog, zonnig weer, met temperaturen om het vries punt. In de Beierse Alpen waren de omstandigheden ideaal voor de wintersport. Langs de gehele Belgische kust hing een zware hiist en op de Schelde was alle verkeer gestremd. Londen zit al enige dagen „potdicht." In vele delen van de stad was het zicht nihil. Gistermiddag om drie uur was 't op Piccadilly Circus al helemaal donker. Het verkeer lag stil en vele gauwdieven hebben kans 9ezien hun slag te slaan. In tientallen huizen is ingebroken en °ok de handtasjes van de dames moesten het ontgelden. Tweede vlucht over de Noordpool geslaagd binnenkort geregelde dienst via poolroute? Ten tweeden male in één debafr Slachtoffers ongeluk bij Wamel gevonden Prinselijk huwelijk in Luxemburg Half April inzegening? Vier ernstig gewonden OOK ONLUSTEN IN MAROKKO Slachtoffer aan de dood ontsnapt Teddy gevoerde windjackets Mt. Everest-expeditie door koude mislukt Op zestig meter van de hoogste kam Door rondvliegend stuk hout gedood Polen verlaat UNESCO Stakers blijken niet erg solidair te zijn f A Het Britse ministerie van Luchtvaart heeft verklaard, dat sinds mensenheug- his de mist in Londen niet zo dicht is geweest. Alleen per ondergrondse kan Jhen zich nog in de stad verplaatsen ~r hebben de laatste dagen 300 ver- heersongelukken plaats gevonden, waar bij drie personen om het leven zijn gekomen en tientallen personen werden gewond, In Oost-Londen brak een brand bit. die door de mist eerst veel later ^erd ontdekt. London Airport en het Vliegveld Northholt zijn gesloten Ook be scheepvaart op de Theems ligt ge heel stil. De directie van een bioscoop !n het Westen van de stad raadde de bezoekers gisteren aan eerst eens in öe zaal te gaan kijken alvorens plaat sen te nemen, want op latere klachten, bat men het witte doek niet' had kun- hen zien, zou niet kunnen worden in gegaan. Zaterdag brandde in alle kan toren van de City overdag licht. Te Croydon, 25 km. buiten Londen, was tiet gisteren mooi helder weer. Een Schotse veefokker, die voor een vandaag te openen veetentoonstelling naar Londen gekomen was, kon niet langer aanzien, dat zijn koeien, scha pen en varkens stonden te hoesten tengevolge van de dikke-gele mist,. De feefokker drenkte een aantal jute zakken in whiskey en bond ze de «leren om de kop. Het was een oud beproefd middel, en het hielt) dan °ok onmiddellijk. Zondagavond hebben ook verschei dene delen in ons land last PT had van 'en zeer dichte mist. In de stad Utrecht •hoesten zelfs de plaatselijke busdien sten worden gestaakt. Ook in het Noor- ben ondervond het autobusverkeer gro- vertraging. in de hoofdstad ging het nog wel Jhet de mist. behalve in de buitenwij ken, waar naar schatting op sommige b'aatsen niet meer dan tien meter zicht yas. De busdiensten van Amsterdam ?aar de plaatsen in het Gooi en de "aarlemmermeer ondervonden veel Vertraging, maar bleven toch rijden. Ook Schiphol heeft in de greep van öe mist gelegen. Op de dienstregelin gen van het luchtverkeer naar en fan de haven bleek niemand meer te kunnen vertrouwen. Zaterdagmiddag was het zicht vrij goed, maar een aantal vluchten moest Vervallen omdat de buitenlandse vliegvelden „dicht" zaten. Zondag middag konden et weer wat toestel len binnenkomen en vertrekken, maar Vanochtend is er geen enkel vliegtuig geland. j öe „Hjalmar Viking", een DC-6 van b® Scandinavische luchtvaartmaat- chappy, is gisteravond na een vlucht x?h 29 uur en 46 minuten over de y°ordpool op het. vliegveld van Stock- oltn geland. Het toestel, dat Vrijdag avond in Los Angeles gestart was, maak- tussenlandingen in Edmonton (Cana- en Thule (Grocraland). De vlucht 'onder moeilijkheden verlopen, maar ^■sscn de beide tussenstations in bon '-gens atmosferische storingen niet de radio gebruik worden gemaakt. gHet is het tweede toestel van de Tandinavische luchtvaartmaatschappij, p? deze proefvlucht over de Noord- bi®1 volbrengt. De maatschappij wil dip en afzienbare tijd een geregelde nst via de Poolroute openen. Op de Nieuwe Waterweg heeft de mist enige kustvaartuigen parten ge speeld. De gevolgen zijn echter niet van ernstige aard. Het kustvaartuig „Mar- ne" dat Zaterdagavond cp weg naar zee bij Hoek van Holland wegens mist voor anker ging verspeelde een anker omdat een Fins schip langs de „Marne" schuurde. Het schip keerde naar Rot terdam terug, kreeg eep noodanker en vervolgde zijn reis. Het kustvaartuig „Flevo", dat in de Nieuwe Waterweg door mist vastliep, arriveerde op eigen kracht via Rotterdam te Vlaardingen, waar onderzocht zal worden of er schade aan het schip is toegebracht. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Voor de tweede maal in hetzelfde financiële debat heeft de Franse minis ter-president de vertrouwenskwestie gesteld. Morgen zal de Kamer zich moe ten uitspreken nadat de gelegenheid is gegeven aan de hee- Pinay di balans op te maken over het aff elG,:en jaar en zijn programma voor het komende jaar te schetsen. Het moeilijkste punt van de balans zal de constatering van het teruglopen van de buitenlandse handel, waarover men spreekt in crisistermen, zijn. Een tweede ernstige moeilijkheid ligt Zondagmiddag is het zesjarig doch tertje van de familie B., dat met een vriendinnetje achter het ouderlijk huis aan de Westzanerdijk te Zaandam aan net spelen was, door het ijs gezakt en verdronken. Het vierjarige vriendinne tje heeft de ouders gehaald. Daarmee ging echter zoveel tijd verloren, dat de levensgeesten van het slachtoffertje reeds geweken bleken te zijn. Zaterdagmorgen omstreeks twaalf uur zijn de lichamen van de man en het meisje, die Vrijdagavond fietsend over de Veerweg on der de gemeente Wamel door de stroom werden gegrepen en verdronken, gevonden. De slachtoffers bleken de 33-jarige J. van Mill uit Nistelrode, die gehuwd was en va der van een kind, en de 23-jarige. mej. M. Zondag uit Wamel te zijn. in de tekst van de memorie van wijzi ging, door de regering inzake de her ziening van het belastingsysteem aan de Kamer voorgelegd, in deze tekst zet art; 103 bis de Kamer onder hoge druk; ais namelijk de wet op de oelasting- hervorming niet vóór 1 juni 195C is aangenomen, zal de regering van de Kamer voimacht krijgen deze zaak bij besluitwet te regelen. Tegen deze eer ste poging tot machtsovername door de regering ten koste van de wetgevende vergadering bestaat reeds nu groot verzet. Misschien wordt voor morgen nog wel een compromis gevonden. Intussen wendt mei. te Parijs weder om bezorgde blikken naar Noord-Afri- ka. De situatie is te Tunis na de moord op de vakbondsleider Ferhat Hached ernstig geworden. Een algemene sta king is a'gekondigd en slechts met ver sterkte politiehulp is het -even in de stad te verzekeren. Naar Marokko drei gen intussen de onlusten over te slaan. Twee bommen hebben in de loop van het weekend ernstige schade aangericht in -Casablanca, maar voor vandaag is een 24-uurs sympathiestaking met Tunis afgekondigd. De oppositie probeert blijkbaar nogmaals op deze wijze steun te verlenen aan hun zaak bij de Ver enigde Naties. Naar vernomen wordt, treft men mo menteel in Luxemburg voorbereidingen voor het huwelijk van Kroonprins Jan en Prinses Joséphine-Charlotte van België, wier verloving op 7 November bekend werd gemaakt. Het huwelijk, dat naar alle waarschijnlijkheid in de week na Pasen zal worden ingezegend, vindt niet plaats in Brussel, zoals men verwachten zou, maar in Luxemburg, omdat Prins Jan als erf genaam van de Luxemburgse troon in rangorde boven de Prinses staat. Zaterdag heeft Z. K. H. Prins Bernhard verslag uitgebracht van zijn re"is naar Zuid- en Midden-Amerika aan de ministerraad. V. I. n. r.. dr. L. J. M. Beel (Binnenlandse Zaken), mr. J. W. Beyen (Buitenlandse Zaken), S. L. Mansholt LandbouwVisserij en Voedselvoorziening), prof. dr. J. Zijlstra (Economische Zaken), mr. J. M. A. H. Luns (Buitenl. Zaken), A. C. de Bruijn (minister voor de P. B. O.), Prins Bernhard, prof. mr. dr. W. J. A. Kernkamp (Overzeese Rijksdelen), ir. C. Staf (Oorlog en Marine), dr. W. Drees (min.-pres. en Alg Zaken), mr. L. A. Donker (Justi tie), J. G. Suurhoff (Sociale Zaken) en mr. F. J. F. M. v. Thiel (Maatschap pelijk Werk). (Van onze weerkundige medewerker) De kans op dikke mist blijft van nacht en morgenochtend groot. Daar de temperatuur op vele plaatsen tot beneden het vriespunt daalt, ont staan gladde wegen. In Engeland wordt vandaag een langzaam op trekken van de mist verwacht, maar op het vasteland van Europa zal er nog geen grote verandering zijn te bespeuren. Londen had de dikste mist sinds mensenheugenis en ook in ons land nam het zicht plaatselijk tot minder dan twintig meter af. IIIIIIUIIIIIlllllllllllMllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllMlllill t Tengevolge van de gladheid zijn Za terdagmorgen tussen Neede en Eibergen twee bussen van de N.V. Gelderse Tram wegen uit Doetinchem tegen elkaar gebotst. Even voor Neede kwam de uit de richting Doetinchem komende bus te slippen, waardoor hij tegen de tegen ligger botste. De bussen kwamen schuin over de weg te staan en waren aan de voorzijde zwaar beschadigd. Vier vrij ernstig gewonde passagiers zijn in een ziekenhuis in Enschede op genomen. Het zijn de chauffeur G. K. uit Borculo, die o.a. een been heeft ge broken, mej. R. van der V., lerares te Aalten, die ernstige snijwonden heeft gekregen, mej. E. J. B., onderwijzeres te Eibergen en wonende te Enschede, die eveneens diepe snywonden heeft en E R. uit Nijmegen, die de kaak gebroken heeft. Een aantal licht gewonden kon na behandeling huiswaarts keren. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is het zoontje van de familie N. op de Looweg te Coevorden onder een truck met oplegger geraakt en gedood. In de Franklinstraat in Den Haag is 's middags omstreeks tien voor vijf de zevenjarige J. B. onder een vrachtauto met aanhangwagen gekomen en gedood. De knaap wilde een van het trottoir ge rolde knikker grijpen en kwam voor de wielen van de aanhangwagen, juist op het moment dat de vrachtwagen zich in beweging zette. Het jongetje kwam onder het rechtervoorwiel en overleed ter plaatse. v komen. Gisteren is het echter in Tunis toch tot vrij ernstige botsingen gekomen. In het centrum van de stad vond een vuurgevecht plaats tussen 300 Arabische nationa listen en afdelingen van de Franse politie. De nationalisten trachtten op te mar cheren naar het hoofdkwartier van de Resident-Generaal om te protesteren tegen de moord op Hasjed. De betogers vuurden op de politie, die het vuur beant woordde. Daarna trokken zij zich terug in de grote moskee, waar ongeveer 2.000 Tunesiërs een vergadering hadden belegd. wond werden. Een andere bom ontplof te bij een apotheek. In de politieke commissie van de V.N. blijven de Fransen intussen wei geren het Tunesië-debat bij te wonen. De Britse afgevaardigde, Selwyn Lloyd, heeft de competentie van de commissie betwist en zich'aangesloten bij het Franse standpunt, dat het hier een interne aangelegenheid betreft Egypte, Indonesië en Perzië meenden echter dat het Tunesië-geschil de wereldvrede in gevaar bracht en dat daarom de U.N.O. in moest grijpen. De begrafenis van Farhed Hasjed, die Zaterdag op de Kerkannah-eilanden zou plaats vinden, is uitgesteld. Het Franse escorte-vaartuig „Lancier" kon het lijk ten gevolge van de ruwe zee niet ont schepen. Een afgevaardigde van het Tunesische vakverbond had een bezoek gebracht aan het bureau van de resident-generaal. Hij verzocht de Franse autoriteiten de arbeiders in de gelegenheid te stellen een begrafenisplechtigheid in Tunis te houden. De Franse autoriteiten stemden daarin niet toe, maar zij boden twintig afgevaardigden aan de begrafenis op de Kerkannah-eilanden bij te wonen. De afvaardiging wilde dit aanbod echter niet aannemen. De door het Algemeen Tunesisch Vakverbond uitgeroepen drie daagse staking heeft over het algemeen weinig succes gehad. In Marokko en Tanger echter hebben de nationalisti sche Istiglal-partij en het algemeen vak verbond een 24 uur-staking uitgeroepen uit solidariteit met de Tunesische arbei ders. Bij het pro-Franse Arabische blad ..El Azima" in Casablanca is gisteren een bom ontploft, waardoor drie zetters ge- (Van onze correspondent) Vanmorgen is vlak bjj het station Breda een ernstig spoorwegongeluk ge beurd, waarbij drie personen licht ge wond werden. De materiële schade is zeer aanzienlijk. Het treinverkeer van Breda in de richting Den Bosch en Eindhoven is geheel gestremd. De die sel, die om 8.35 uur uit de richting Den Bosch het station Breda naderde met naar schatting 70 km. snelheid, ramde een aantal goederenwagens, welke ge trokken werden door een locomotor. De wagenbestuurder zag nog kans uit de cabine te komen. De linkerzijde van Zaterdagmorgen is te Huizum (gem. Leeuwarden) de heer G. Wobbes aan gevallen door een jongeman V. van B. en met een mes gestoken. De drie en twintigjarige Y. van B. verliet 's morgens half acht zijn wo ning, waarin hij omstreeks acht uur wederkeerde. In de korte tussenperiode heeft hij aan de Badweg de vijf en der tigjarige G. Wobbes, die werkzaam is op de aan deze weg gelegen proeftuin, een steek met een mes in de buikstreek gegeven, zodanig dat het slachtoffer in levensgevaarlijke toestand naar het Stadsziekenhuis moest worden ver voerd. De dader werd gearresteerd en op het bureau van politie verhoord, waar hij de indruk vestigde niet geheel normaal te zijn. Enkele jaren geleden is de jongeman verpleegd geworden in de Borniakliniek, een inrichting voor zenuwzieken. Bij zijn verhoor heeft hij weinig of niets losgelaten. Wel deelde hij mede het slacht offer, met wie hij enige tijd geleden ruzie zou hebben gehad en dat hij reeds toen bedreigd moet hebben, de laatste zeven weken niet te hebbed ontmoet. In de ouderlijke woning van de dader werd een dolkmes gevonden en in beslag genomen, maar het staat nog niet vast, of de steek hiermede is toegebracht. De toestand van het slachtoffer van de moordaanslag is naar omstandig heden redelijk goed te noemen. Hij is als door een wonder aan de dood ont snapt. Er is een goede kans op herstel. De dader is werkzaam geweest op de proeftuin, waar het slachtoffer nu nog werkzaam is. In hoeverre het hem ge geven ontslag tot dit drama geleid heeft, is nog niet zeker. Zondagavond tussen 10 uur en 10.40 uur is de stroomlevering van de IJsselcen- trale uitgevallen met het gevolg dat de treinen tussen Deventer en Enschede. Hengelo en Oldenzaal. en Meppel en Leeuwarden ernstige vertraging hebben gehad. Bovendien is vertraging ontstaan op versbhillende andere lijnen. Zo is b.v. de D-trein uit Parijs, die slechts enkele minuten te laat in Rotterdam was, 27 minuten te laat uit Den Haag vertrok ken; hij heeft moeten stoppen om de ijzel van de voorruiten der locomotief te ver wijderen. de bestuurscabine en het daarachter gelegen compartiment, dat vrij zicht geeft op de rails, werden ingedrukt en zwaar beschadigd. Drie banken werden omvergeworpen. De passagiers in het compartiment kwamen er wonderlijk goed af. Een heer uit Den Bosch werd aan zijn knie gewond en kon, nadat eerste hulp verleend was, per taxi naar zijn woonplaats terugkeren. Twee da mes liepen schaafwonden op en werden naar het St. Ignatiusziekenhuis over gebracht om te worden verbonden. Door de hevige botsing raakte een der goederenwagens los. Deze rolde met grote snelheid in de richting van het station. Een tweede wagon werd uit de rails geworpen en kantelde. Een derde kwam naast de rails te staan. De loco motor en twee wagens bleven onbe schadigd. De dieseltrein bestond uit twee treinstellen. Het eerste stel werd uit de geheel ontwrichte rails gedrukt. Het tweede stel bleef onbeschadigd. Daar de diesel en de goederenwagons dwars over alle lijnen liggen, is het treinverkeer volkomen gestremd. De reizigers worden nu per bus van Breda naar Tilburg vervoerd. De Brabantse Buurtspoorwegen hebben nagenoeg al het beschikbare reservematerieel in bedrijf gesteld. Over de oorzaak van het ongeval hul len de spoorwegautoriteiten zich in een zorgvuldig stiilzwijgen. De zware mist is er de oorzaak van geweest dat de wagenbestuurder de goederentrein niet eerder heeft gezien. Kort na het ongeluk arriveerden spoorwegautoriteiten en de officier van justitie van de Bredase rechtbank mr. Hustinx ten tonele. On middellijk is met het herstel- en oprui- mingswerk begonnen. Naar de oorzaak wordt een diepgaand onderzoek inge steld. Advertentie Verwachting tot Dinsdagavond: Nevelig of mistig weer met lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. Langs de kust tijdelijk matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Overigens weinig wind. Zon: 8.36—16.29. Maan op: 12.47. Mount Everest, ongenaakbaar en onbe reikbaar Volgens uit Nepal afkomstige berichten is de Zwitserse Mount Everest-expeditie door koude en hevige wind gedwongen geweest haar pogingen te staken. Een woordvoerder van het Zwitserse instituut voor Alpinisme heeft Zaterdag te Zürich verklaard, dat het instituut „zeer teleurgesteld" is door het mislukken der tweede Zwitserse Everest expeditie. Het was nog niet bekend, welke hoogte de expeditie had bereikt. Wel ..as be kend, dat de mannen een punt op 60 meter onder de hoogste kam van de Everest heb ben bereikt ondanks aanhoudend slecht weer. Vanmorgen heeft het gerechtshof te "s-Hertogenbosch de 42-jarige weduwe J. M. GH. uit Zierikzee wegens moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs veroordeeld tot een gevange nisstraf van twaalf jaar en ter beschik king stelling van de regering. De advo caat-generaal had vijftien jaar en ter beschikking stelling geëist. De 46-jarige mevr. PrinsHol uit Beu- sichem is in Geldermalsen gedood door een stuk hout. Zij wilde de huisgenoten, die in een schuur bezig waren met het zagen van stamhout tot kachelhout, voor het middagmaal waarschuwen, toen een van de electrische cirkelzaag wegvliegend stuk hout tegen haar slaap sloeg, met het gevolg, dat zij kort daarop overleed. De UNESCO heeft heden bevestigd dat Polen de organisatie heeft verlaten. De Poolse ambassadeur heeft het desbetreffen de besluit in een brief bekend gemaakt. Polen is de UNESCO aan achterstallige contributie nog 627.228 dollar schuldig. Het heeft sinds twee jaren geen deel aan het werk der UNESCO gehad. Polen is het eerste land. dat zich uit de UNESCO terug heeft getrokken. Van de landen achter het Uzeren Gordijn zijn nog slechts Tsjechoslowakije en Hongarije lid. Zij hebben zich sinds 1950 van alle actieve deelneming aan het UNESCO-werk onthou den en sindsdien ook geen contribtutie betaald. Een door de West-Duitse drukkersunie aangekondigde algemene staking is Za terdag begonnen. De ochtenbladen ver schenen wel, maar het laatste nieuws, zoals de aanvaarding van de Europese verdragen in tweede lezing door de Bondsdag, was niet opgenomen Oorzaak van de staking is de eis van de druk- j Pessimisme wordt geboren uit kwijnende levenslustj kers om een loonsverhoging van tien pfennig per uur. De werkgevers willen slechts vier pfennig meer geven. Ook verschenen er gisteren geen Zondags bladen. Naar schatting kunnen twee aerden van de zeshonderd nieuwsbladen in West-Duitsland niet verschijnen. Dins dag komen vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers bijeen om opnieuw een oplossing te zoeken voor het conflict. De staking bleek echter al spoedig te verlopen. Bij verschillende kranten aan vaardde het personeel aanbiedingen van lioger loon en verklaarde zich bereid weer aan het werk te gaan, ondanks de eis van het drukkersvakverbond om solidariteit in het gehele land. Het vak verbond heeft deze locale overeenkom sten afgekeurd en gedreigd tegen de af valligen maatregelen te nemen. Vele drukkers hebben met zeven pfennig ge noegen genomen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 DICHTE MIST ONTWRICHT verkeer in West-Europa Zondag en ook heden lag over ver scheidene delen van ons land een dichte mist met als gevolg grote vertraging bij tram- en busdiensten en gedeeltelijke staking van hei luchtverkeer. In de buitenwijken van de steden was slechts enkele meters zicht. Ook het Damrak, de brede en anders zo zonnige toegangs weg van de hoofdstad, lag 'in nevelen gehuld. De Franse autoriteiten hebben Zaterdag een twaalftal nationalistische leiders in Tunis gearresteerd. Onder hen bevond zich Mohammed Messadi, de opvolger van de Donderdag vermoorde vakbondleider Farhed Hasjed. De arrestaties schijnen uitsluitend ten doel te hebben gehad om demonstraties en botsingen te voor-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1