Extreme nationalisten roeren zich ZEER ERNSTIGE ONLUSTEN IN FRANS MAROKKO Vijftig doden bij relletjes in Casablanca Ook incidenten in Algiers Vluchtend voor het water Verkeer loopt stroef tengevolge van dikke mistbanken Tussen neus en lippen Nieuwe zuiveringsactie in Tsjecho slowakije Vijf ex-ministers in arrest lot hoofd en hart Moord eindelijk opgehelderd Vertraging in treinenloop echter niet abnormaal groot55 Deviezensmokkel Belastingverlaging en verbetering van positie der middengroepen Tragisch ongeluk op rangeerterrein Been verbrijzeld door heiblok Het weer J DINSDAG 9 DECEMBER 1952 o 76sfe JAARGANG No. 25553 'n Casablanca in Frans-Marokko is het de afgelopen 48 uur tot ernstige ongeregeldheden gekomen, die aan tenminste vijftig Personen, onder wie zeven Europeanen, het leven hebben ge kost. Ruim zeventig personen werden gewond. De politie en het 'eger zijn thans de toestand meester. De ongeregeldheden in Ma- r°kko zijn Zondag begonnen, toen door de nationalistische Istig- 'al-partij en het algemeen vakverbond een 2 uur-staking werd "''geroepen uit solidariteit met de Tunesische arbeiders. Zoals ">en weet hebben in Tunesië de afgelopen dagen ernstige onge regeldheden plaats gevonden als gevolg van de raadselachtige moord op de vakbondsleider Farhed Hasjed. ^orst wordt geleidelijk teruggedrongen H, Vader bidt de rozenkrans voor Na zes jaar Dader legt bekentenis af TWEE PAARDEN GEDOOD Op onbewaakte overweg Schouwen-Duiveland geïsoleerd Twee safes in Haarlemse banken opengebroken Inzicht en ideeën gevraagd Voorman tussen treinbuffers bekneld en gedood Bontgevoerde handschoenen BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. Ilmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M, van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.— per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. pe algemene protestsaking heeft by ?uim tachtig procent van tie Marok- *aanse arbeiders weerklank gevonden. Br ontploften Zondag twee bommen in J'ssablanca. In de loon van de avond ^°k een stoet van naar schatting 5.000 "larokkar.en door de straten van de s(ad om tegen de Europeanen te de monstreren. Verschillende auto's wer- "on in brand gestoken. Vervolgens vvera Cef> politiebureau omsingeld, waarbij de Bolitie van de vuurwapenen gebruik "\pest maken. Intussen werden de "Goems". de Marokkaanse troepen te hulp geroepen. De onlusten spelen zich voornamelijk af in en vond de arbeiders wijk „Carrières Centrales." Gisterochtend is het opnieuw tot bloe- "'ge ongeregeldheden gekomen. Ondanks de veiligheidsmaatregelen Van de politie, die in en rondom Casa blanca de strategische punten bezette en biet gevechtswagens patrouilleerde, zijn tvvee Europeanen door de nationalisten Vermoord. In een steengroeve buiten de stad werden hun onthoofde en totaal verminkte lijken teruggevonden. Alle militaire verloven ziin ingetrok- vtO ,en be patrouilles in de stad zijn de rl'T-k*" Blcn Marokkaan werd door Brn gedood toen het vuur op een s nep demonstranten geopend werd La ter Werden de stoffelijke resten gevon deni van twee Marokkaanse soldaten die n handen van de demonstranten waren gevallen en met messen en stenen ter bood waren gebracht. Zes andere Ma- okkaanse soldaten moesten met ver kondingen naar het ziekenhuis worden gebracht. De politie is op grote schaal egonnen arrestaties te verrichten. Gistermiddag laaiden de gevechten bhnieliw op, toen zesduizend demon stranten slaags raakten met de politie de Franse troepen. die inmiddels be handhaving van de orde hadden overgenomen. Het gevecht duurde ruim een uur. In de loop van de dag ^'erden drie bladen van de nationa- hstische Istiglapartij verboden- Bij ongeregeldheden elders in Casablanca kwamen nog vijf blanken, onder wie twee vrouwen, om het leven In de middaguren verschenen franse vliegtuigen boven de arbei derswijk Carrières Centrales. Zij zou- Het K. N. M. I. deelt mede: j Het gebied van hoge barometerstan- jeh, dat enkele dagen het weer in grote ve'en van West-Europa beheerste en j ®rgezeld ging van veel mist, neemt nu q betekenis af en koerst naar het Zuid- j °sten. Oceaandepressies beginnen zich pgzaam over de Britse eilanden en tj-t Noordzeegebied in Oostelijke rich- t "g uit te breiden. Hierbij wordt zach- vre lucht van Oceanische oorsprong in °ord-Oostelijke richting getranspor- erd. Onder invloed van het opdringen van zachte lucht kwam in Engeland ^.Selopen nacht nog slechts op enkele aatsen vorst voor. Een regenzone ver- ^'"'zaakte er bovendien op verschillen- Plaatsen regen tot motregen. Het is q Verwachten, dat de invloed van de t^aandepressie zich de komende 33 ook steeds meer over onze omge- wf, zal uitbreiden. Dit zal tot gevolg Zam dat de temperatuur een lang- stijging ondergaat, waarbij de 2a, st geleidelijk naar het Zuid-Oosten borden teruggedrongen. In Limburg ?jc. Oostelijk Noord-Brabant zal deze ven ü0g ket langst weten te handha af' Een frontensysteem van de Oce- dert pi'essie' dat nu over Engeland na- Ver;' zal later enige neerslag kunnen 0rzaken. De wind zal daarbij wat jakkeren uit richtingen tussen Zuid biSe!;®st- Aangezien op de Oceaan nog depressies in aantocht zijn en de °p etle luchtdrukverdeling niet duidt koUd6en sP°edige aanvoer van nieuwe kap a luclltmassa's naar West-Europa, ipgev li dooi- wanneer deze eenmaal is ^°Pden tenm^nste enkele dagen aan- ?°zenkratieana heeft gisteravond het de h ansgebed uitgezonden dat door - el werd van het ï°°rc„K„jder in z'jn huiskapel ï?est e", ter gelegenheid van iiei >aarna u *e Onbevlekte Ontvangenis. tin a r>„ .e HÜ aan de luisteraars ^J^Pstolisch^ Zegen verleend. k\S d"l uw naam van goed loliek seen tlprtrlilrl ptihot den de demonstranten met traangas- bommen bestookt hebben. Dit werd later evenwel tegengesproken. Man schappen van politie en leger hebben een cordon getrokken rondom twee duizend vakbondsleden, die zich in het centrum der stad verschanst heb ben. De politie is begonnen de Fransen en andere Europeanen uit de omge ving te evacueren. Zij werden naar een centraal punt gebracht, vanwaar zij tijdelijk bij andere Franse families ondergebracht zullen worden. In de vergadering van de Marok kaanse regeringsraad, een adviserend college van de Sultan, dat gisteren ter bespreking van de begroting bijeen was; heeft de Franse president-generaal van Marokko, generaal Guillaume ver klaard, dat „de vrede in Marokko ver stoord" is. „Ik ben tegen geweldpleging, van welke kant ook aldus de generaal. „Daarom zullen zij die verantwoordelijk zijn voor het verstoren van die vrede, voor het gerecht worden gedaagd." In Franse regeringskringen in Parijs is men van mening, dat de onlusten in Marokko het werk zijn van extreme nationalisten, die daardoor druk willen uitoefenen op de Verenigde Naties, die momenteel de moeilijkheden in Noord- Afrika bespreken. Regeringssprekers noemen de toestand ernstig, daar voor het eerst in Marokko en Tunesië gelijk tijdig grote spanning heerst. Er bestaat enige vrees, dat de onlusten zullen overslaan naar Algerië, waar Zondag kleine incidenten voorkwamen tijdens een begrafenis. De Amerikaanse afgevaardigde in de politieke commissie van de V.N. heeft gisteren een bespreken van de Frans- Noord-Afrikaanse geschillen „juridisch misschien wel juist, maar politiek ze ker onvoorzichtig" genoemd. Hij sprak zich uit voor hervatting van de onder handelingen tussen Frankrijk en Noord* Afrika en verweet de Noord-Afrikaanse nationalisten, dat zij het probleem bij de V.N. aanhangig hadden gemaakt. Zij schijnen volgens de afgevaardigde van de V.S slechts ten doel te hebben de Franse goede wil in discrediet te bren gen en V.N. wantrouwen te zaaien in 4 1IIMIIIII1IMIIIIII1IIIIIMIIIIII Ifllllllllllllllll lil IIIIIIIIIMlillllHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIf lllll IIHIlllllllllllllllllllllltllllllllllUlltUIIIIIIIII! siWÜ leder jaar weer komen er overstromingen voor in de Povlakte en ieder jaar weer Zien vele in dit gebied wonende boeren zich genoopt weg te trekken. Treu rige stoeten vullen dan de wegen: karretjes met het inderhaast bijeengeraapte huisraad; vee, getrokken en geduwd door wanhopige mensen of vrachtwagens met het vee en het meubilair van hen, die zo gelukkig waren de huur van een auto te kunnen betalen. Op de foto de uittocht uit het dorpje Rosolina. Eerst zes jaar nadat zich naast een bunker nabij de Watersteeg te Zwoller kerspel een drama had afgespeeld, waarbij de twaalfjarige Hennie Koezen het leven liet, is Maandag deze moord opgehelderd Kort na de misdaad stond J- S. uit Zwolle onder ernstige verdenking, doch hij moest wegens gebrek aan be wijs op vrije voeten worden gesteld. De opsporingsambtenaren bleven van zijn schuld overtuigd en toen hij enkele weken geleden verdacht van verduiste ring werd gearresteerd, kwam ook deze moordzaak weer aan de orde. Opnieuw bleef hij hardnekkig ont kennen iets met deze zaak uitstaande te hebben. Na een langdurig verhoor, dat enkele weken aanhield, heeft S., de thans 33-jarige handelsvertegenwoordi- ger, tenslotte bekend na aanranding van het meisje, uit vrees voor ontdek king het bewusteloos geraakte kind aan de kant van de Nieuwe Vecht in het water te hebben gelegd. Uit de des tijds verrichte sectie op het stoffelijk overschot kwam vast te staan, dat het kind nog niet dood was, toen de man het in het water legde. De trein, die Maandag om 13.42 uur uit Roozendaal naar Rotterdam ver trok, is op een onbewaakte overweg tussen Zevenbergen en Lage Zwaluwe in botsing gekomen met een tweetal paarden. De dieren waren aan elkaar gebonden en werden meegevoerd achter een wagen, welke door een derde paard werd voortgetrokken. Trekdier én wagen v/aren juist de overweg gepasseerd, toen de trein de beide achterste paarden aan reed. Deze werden onmiddellijk gedood. Amerikaanse luchtbasis Spoorlijn SPAANS Pl.Lyautey Meknps r v0ued Zem A1 BenguérifS^: Jl ,iii,-Jr MarrakKh ,,;4 Mogador i a va//- 4 DTiznif Bou Arfa Sindsl912 onöer Frans proTecToraal. Vooral tengevolge van de vrij zware mistbanken hebben de treinreizigers Maandagavond niet te veel op hun spoorboekje kunnen vertrouwen. Voor al na het invallen van de duisternis heeft de gehele dienstregeling „een beetje stroef gelopen", zo deelt men ons van de zijde der Nederlandse Spoorwegen mede. Er waren echter geen abnormaal grote vertragingen. Zo wel een defect aan een wissel nabij Schiedam, juist op de splitsing van de spoorlijnen naar Den Haag en Hoek van Holland, omstreeks zeven uur als de stagnatie op de lijn nabij Breda ten gevolge van de treinbotsing van Maan dagmorgen droeg er niet toe bij de stagnatie in de treinenloop te vermin deren. Om twee uur gistermiddag kon het reizigersverkeer van Breda in de rich tingen Eindhoven en Den Bosch over één lijn worden hervat. De opruimings- ploegen hebben de ravage na het onge val vrij spoedig geklaard. Moeilijker bleek het echter het gehele baanvak te herstellen. Toen de avond viel, werden vele lampen opgehangen, maar de zwa re mist bleef nagenoeg ondoordring baar. geen verguld etiket N lS °P onbeduidende waar Was Een wasbaas in Auck land. Nieuw-Zeeland. zag, dat er tussen de witte was een zwart voorwerp mee door de machine draaide. Onmiddellijk zette hij het apparaat stop en kwam tot de ontdekking, dat het een zwarte kat was.' Minister De Zweedse minister van Binnenlandse Zaken heeft een boete van 1400 Zweedse kronen gekregen wegens onvolledige opga ve voor de belastingen van zijn inkomsten. Zijn vrouw werd voor eenzelf de nalatigheid veroordeeld tot 600 kronen. Zij hadden in totaal 8.170 kronen niet vermeld op hun aangifte biljet voor 1949. omdat zij het vergeten hadden. Olifantslurfvis In het Victoriameer in Oost-Afrika heeft men een merkwaardige vis ontdekt, die men de naam van „Olifantslurfvis" heeft ge geven Deze vis leeft van larven, die zich in de modder op de bodem van het Victoriameer bevin den. Daar zijn kop tijdens het zoeken naar voedsel in het slijk verborgen is, zou hfj gemakkelijk een weer loze buit kunnen worden van zijn vijanden. Zijn staart is evenwel voorzien van een soort van radar installatie. waarmee hij electrische schokken met een frequentie van tachtig tot honderd in de minuut kan uitzenden. Bovendien is hij uiterst gevoelig voor de aanwezigheid van an dere vissen in zijn nabij- „Operatie Kerstmis heid, zodat hij over een In de Amerikaanse zone „ontvanger" moet beschik- van West-Duitsland zal ken. waardoor hij elke het traditionele Kerstman storing in zijn electrisch netje geen gebruik maken stroomveld onmiddellijk van zijn slee met rendie- Inmiddels is gebleken, dat het sein voor de dieselbestuurder om binnen te rijden op veilig stond. De bestuurder van de rangeer-loComotor had slechts zeer weinig zicht tengevolge van de mist en daaraan moet het te wijten zijn geweest, dat hij bij het oversteken van de lijnen de diesel niet heeft zien na deren. De scheepvaart op het IJsselmeer on dervindt niet alleen hinder van de ijs gang, maar evenzeer van de zware mist. Maandag moest de reddingboot van Lemmer uitvaren om assistentie te ver lenen aan de houtboot „Tine", die bijna vierentwintig uur op het IJsselmeer had gedobberd. Het schip, dat op weg was van Amsterdam naar Harlingen. was de koers kwijt en kon zich niet oriënteren, omdat de -misthoorn van Lemmer defect is. De nachtboot AmsterdamLemmer „Jan Nieveen" is vanmorgen met een gewaar wordt. Met zeer gevoelige instrumenten heeft men, volgens het verslag van de directeur van de Oost-Afrikaanse organisatie voor vtsonder- zoek. de uitzendingen van het orgaan in de staart van de Olifantslurfvis kunnen beluisteren. ren, maar van een heli copter wanneer het speel goed voor 100 Beierse weeshuizen met meer dan 14 000 kinderen gaat rond brengen. Deze tocht gaal uit van de Amerikaanse luchtmacht, en valt binnen het kader van „Operatie Kerstmis". Het was voor de directie van het kantoor Haarlem van de Nederlandsche Middenstandsbank een niet veel voor komende gewaarwording dat de Haar lemse justitie de safes van een der cliënten met geweld liet openbreken. De rechtercommissaris mr. H. G. Ram- bonnet in gezelschap van de officier van justitie voor economische strafzaken mr. J. Wiarda en twee rechercheurs eisten deze opening omdat de justitie een grote deviezensmokkel naar Duits land op het spoor zou zijn, namelijk van ir. G„ die vroeger in Haarlem woonde en sinds enige tijd in Duitsland ver toeft. Naar de heer De Jong. directeur van de Middenstandsbank, ons mededeelde wenste hij dat mr. Rambonnet zich zou legitimeren, waaraan deze echter geen gevolg wilde geven. Er ontstond toen een incident. Intussen was ook eenzelf de procedure gevolgd bij De Twentsche Bank te Haarlem, waar ir. G. ook een safe in huur had. De inhoud van beide safes werd in beslag genomen en het justitiële onderzoek wordt thans krach tig voortgezet. Ook bij De Twentsche Bank bestonden aanvankelijk bezwaren, maar de wet laat de gevolgde handel wijze van de Justitie nu eenmaal toe. Van de zijde van mr. Rambonnet ver nemen wij nog dat deze zich bij de directie van de Nederlandsche Midden standsbank vervoegd had met de op dracht om de safe te mogen zien van ir. G. De heer De Jong bracht hem naar de kluis en wees de safe van ver dachte aan. Bij weigering van de di recteur om de safe te openen, heeft mr. Rambonnet een smid opdracht gegeven de safe open te breken. Terwijl de smid zijn werk deed, ontstond er tus sen de heer De Jong en de rechter commissaris een woordenwisseling, die betrekking had op de vergoeding van de vernielde safe. De heer Rambonnet suggereerde de directeur, dat zulks een kwestie zou worden tussen de Staat en de Midden standsbank en dat hij verder hier bui ten stond. Tijdens de openbreking trachtte de directeur de smid van de safe weg te trekken, waarop mr. Ram bonnet de rechercheurs gelastte de heer De Jong buiten de kluis te zetten. Naai aanleiding van deze mededeling vroeg de heer De Jong aan de rechercheurs zich te legitimeren; van een legitimatie van de zijde van mr. Rambonnet is in het geheel geen sprake geweest, aldus onze zegsman. Toen de heer De Jong een andere houding aannam heeft hij de door de justitie gevolgde procedure kunnen bijwonen. vertraging van bijna drie uur in Lem mer aangekomen. Tijdens de overtocht heeft de „Jan Nieveen" nog een motor schip, dat in het ijs vastzat, assistentie verleend. Het verkeer per as van en naar het eiland Schouwen en Duiveland was Maandag bijna de gehele dag gestremd vanwege de mist. De veerboot „Greve- lingen" op het veer Zijpe-Anna Jacoba- polder (St. Philipsland) deed slechts twee keer dienst. De boot van de pro vinciale dienst Zierikzee-Catse Veer (Zuid-Beveland) voer Maandagmorgen wel uit, maar kwam in de Havendijk terecht, waar zij tot 's avonds vijf uur bleef vastzitten. Wel was er gelegen heid om met het voetveer van Zijpe naar Anna Jacobapolder over te varen. Ook de veerdienst Zijpe-Numansdorp (Beierland) was de gehele dag ge staakt. (Van een bijzondere medewerker) De katholieke Tweede-Kamerfractie heeft de kat de bel aangebonden; zij heeft openlijk verzet aangete kend tegen het streven der regering om de ten koste van ondraaglijke offers opgebrachte belastinggelden te besteden voor buitengewone uitgaven. Uit de Millioenennota bleek, dat 131 millioen gulden door de regering waren bestemd om uit het particuliere bezit te worden overgeheveld naar het vermogen van de Nederlandse staat. Het opmerkelijke feit deed zich voor, dat deze eerste uiting van de door prof. Romme aangekondigde „daden-politiek" der katholieke Tweede-Kamerfractie vrijwel gevolgd werd door mededelingen van het ministerie van Financiën, waar uit bleek dat de opbrengst der rijks middelen terugliep! Een grote toevallig heid zou men zeggen en het zou wel licht interessant zijn om in het binnen ste van het departement van Financiën af te dalen en na te gaan of hier niet enkele speelse manipulaties van admi nistratieve aard kunnen plaatsvinden. Minister Van de Kieft vond inmiddels aanleiding om te verklaren, dat de in tussen beroemd geworden 131 millioen er wellicht voor het eind van dit jaar niet meer zullen zijn. Onwillekeurig moeten wij hierbij denken aan een taart welke door moeder wordt weggezet om zich een dreinende kinderschaar van het lijf te houden. Van socialistische zijde heeft men het verzet van de katholieke fractie tegen de te hoge belastingen laatdunkend genoemd het gezelschaps spel „belastingverlaging", daardoor de suggestie wekkend dat belastingverla ging nog niet tot de directe mogelijk heden behoort. Tot dusver zijn nog slechts voorposten gevechten geleverd, maar het laat zich aanzien dat de strijd om het ombuigen van het regeringsbeleid zeer hard zal zijn en dat „Zij van Financiën" alles zullen doen om dit te beletten. Als de tekenen niet bedriegen, zal het zelfde gebeuren met het streven om de maatschappelijke positie van de midden groepen enigszins gezond te maken. Van socialistische zijde loopt men daar, zachtjes gezegd, niet warm voor en past men ook daar de tactiek toe van: „wat U meent te zien bestaat niet en zal niet komen ook!" Want men ontkent in die kringen de mogelijkheid van toeneming van het nationale inkomen in die mate, dat daardoor het vermagerde paard der middengroepen eindelijk de haver zal kunnen krijgen welke het verdient. Het verzet tegen belastingverlaging en de sanering der maatschappelijke positie der middengroepen zal, naar wij ver wachten, zó heftig zijn, dat de katho lieke fractie en degenen, die haar in dit streven zullen bijstaan, voor een uiterst moeilijke taak staan. Dan zal zich m volle omvang doen gevoelen het feit, dat de volksvertegenwoordiging tegen over de regering in een ongunstige positie verkeert, omdat zij de inlichtin gen, die zij nodig heeft om het beleid van de regering te kunnen beoordelen, voor een belangrijk deel moet ontvangen van de departementen, dit is: van de regering zelf! Het is daarom zaak, dat hier hulp geboden wordt en wie zouden daarvoor meer in aanmerking ko men dan degenen die tot de midden groepen behoren? Want zij zijn de meest belanghebbenden; als er geen middelen vrij komen, kan men niet denken aan belastingverlaging evenmin als aan ver betering: van de maatschappelijke positie der middengroepen. Men verwijt de middengroepen dat zij zich niet tot een macht verenigd hebben en zich daardoor hebben laten afslachten. Deze heterogene groep is uiterst moeilijk te organiseren. Maar de individuele leden van de mid dengroepen hebben een geducht wapen: hun intellect! Elke middengroeper moet zinnen op ideeën welke dienstig kunnen zijn om het beoogde doel te bereiken. Het gaat hierbij om denkbeelden wel ke kunnen leiden tot: verlaging der rijksuitgaven, verhoging van rijksinkom sten (uiteraard zonder belastingverho ging!) en verkrijging van een zuiver en niet geflatteerd beeld van de toestand van 's lands financiën. Wij geven hierbij een voorbeeld van wat wij bedoelen. Toen de wet op de materiële oorlogs schaden tot stand kwam, werd een dek kingsplan vastgesteld voor de uitgaven welke voor het rijk zouden voortvloeien uit deze en enkele soortgelijke wetten. Men raamde een netto-uitgave van 7.400.000.000. Het dekkingsplan voor ziet in een afschrijving van dit enorme bedrag in 50 jaarlijkse annuïteiten, groot 250.000.000, tot welk totaal-be drag verschillende belastingen werden verhoogd. Nu de wet op de materiële oorlogs schaden enkele jaren heeft gewerkt, openbaart zich het verschijnsel, dat een groot aantal personen, die oorlogsschade hebben geleden door het verloren gaan van gebouwen en dientengevolge een inschrijving hebben gekregen in 't Groot boek van de wederopbouw (met recht op belangrijke financiële hulp als zij het verlorene willen herbouwen), ontheffing vragen van hun bestedingsplicht Dat wil zeggen dat zij de hoofdsom van hun inschrijving-Grootboek krijgen uitge keerd en het rijk ontslagen wordt van de plicht om bijdragen of credieten voor herbouw te geven. In sommige gemeen ten belopen deze ontheffingen reeds een vierde deel van het totaal der oorlogs schade, in die gemeenten geleden. Er zijn al gemeentebesturen, die zich zorgen maken over de vraag of de wederop bouw van hun gemeente niet gestag neerd wordt door het wegvloeien van herbouwplichten. Want het ligt in de rede dat deze ontheffingen in toenemen de mate zullen worden gevraagd; im mers de actieve gedupeerden die met durf en ondernemingsgeest hebben het eerst herbouwd; degenen, die de voorkeur geven aan het trekken van rente, laten hun inschrijving bestaan tot zij een meer aantrekkelijke vorm van belegging hebben gevonden. Aan her bouwen denken zij niet. maar toch houdt het rijk rekening met de mogelijkheid, dat zij hun herbouwplicht te eniger tijd wèl zullen gaan vervullen en dan bij het rijk om credieten of bijdragen zullen aankloppen. Naar onze mening is bij de totstand koming van het dekkingsplan voor de oorlogsschaden niet gerekend op een zo sterke mate van royering van herbouw plichten. Wij maken ons sterk, dat een nieuwe berekening van de verplichtin gen van het rijk te dezer zake zal leiden tot de conclusie dat hier een behoorlijke stille reserve aanwezig is. zodat de jaar lijkse last van 250.000.000 kan worden verlaagd. (Van onze correspondent) Een tragisch ongeluk is gebeurd op het rangeerterrein te Onnen. Het heeft de voorman-rangeerder, de 40-jarige A. Santing te Haren, het leven gekost. Twee rangeerders waren bezig met het sluiten van een zogenaamde kopdeur van een Duitse wagon. Toen dit niet geluk te probeerde men het met een plank en toen ook hier de resultaten uitbleven besloot men de deur met behulp van *n plank en het rangeertreintje dicht te duwen. Helaas knapte plotseling de balk en botsten de buffers van de wagon en de locomotief tegen elkaar. De rangeer der geraakte er tussen en was vrijwel op slag dood. De andere rangeerder liet zich nog bijtijds vallen. In het dierenpark Wassenaar is vier weken geleden een tijgertje geboren. De moedertijger toonde evenwel weinig belangstelling voor haar jong. Toen men dit bemerkte, hebben de oppassers van het dierenpark het tijgertje bij de moe der weggenomen. Een poging om het diertje aan een moederhond te geven mislukte, doordat de hond door de scherpe nagels gewond werd. Nu wordt het tijgertje door mevrouw Louwman, echtgenote van de eigenaar van hét dierenpark, met een speciaal uit Amerika ontvangen preparaat, be staande uit gecondenseerde melk, vita minen en vleesextracten, met de fles groot gebracht. Het is niet de eerste maal dat mevrouw Louwman deze taak op zich neemt, echter blijft dit werk toch niet zonder risico. Onlangs verloor me vrouw Louwman een vinger, toen zij met een ex-flessenkind in het park aan ht spelen was: het was alleen aan haar koelbloedigheid te danken dat het daar bij bleef. Hier krijgt het tijgertje de fles: naast hem zijn speelmakker Cossie, een 6 maanden oude chimpansee. Op de Rijn bij Wesel heeft zich een ernstig ongeluk voorgedaan, waarvan H. Thijssen uit Reuver het slachtoffer is geworden. Tijdens werkzaamheden met een baggermolen knapte een kabel van de heistelling af waardoor het zware heiblok naar beneden stortte en Thijs sen het water in werd gesleurd. Toen de drenkeling op het droge was gebracht, bleek, dat zijn onderbeen geheel ver brijzeld was. Onmiddellijk werd hij overgebracht naar een Duits ziekenhuis, waar zijn been geampteerd moest wor den. Volgens het officiële Joegoslavische persbureau Tanjung zou Tsjechoslowa- kije momenteel een nieuwe, grote zui vering meemaken in de leidende kringen van de communistische party. Een aantal ex-ministers zou gearresteerd zijn. In een te Wenen opgevangen nieuws uitzending uit Tsjechoslowakije werd echter niet over deze arrestaties gespro ken. Het persbureua Tanjung deelde mede, dat een zestal ex-ministers was gearres teerd, onder wie vice-premier Fierlin- ger. Dit laatste werd echter later her roepen. De andere gearresteerde ex- ministers zouden zijn; Antonin Gregor. voormalig minister van buitenlandse handel, generaal Ludwig Svoboda. de eerste na-oorlogse minister van defen sie, Vladimir Kopsjiva, ex-minister van de politie, Eugene Erban, ex- minister van openbare werken en sociale veiligheid en Augustine Kli- ment, ex-minister voor de zware in dustrie. Gregor werd vorige week van zijn functie ontheven. Twee van zijn onder ministers stonden terecht als medebe- klaagden van Slansky. Gregor was lid van het Presidium van de Tsjechische communistische partij. Onmiddellijk na de staatsgreep van 1948 werd hij tot minister benoemd. Svoboda was van 1945 tot 1950 partijloos minister van defensie. Tijdens de oorlog had hij het bevel over de Tsjechische divisie in Rus land. In 1943 ontving hij de Lenin-orde. Kopsjiva was eveneens lid van net partij-presidium. In Januari werd hij van zijn functie ontheven, z.g. op eigen verzoek. Erban werd in 1951 van zijn post ontheven. Hij bracht na de staats greep van '48 de socialisten in het com munistische kamp. Kliment tenslotte werd in September van dit jaar afgezet. Hij is lid van de centrale vakvereni gingsraad. A avert entte DARTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Woensdagavond: Overwegend zwaar bewolkt; voor al aanvankeiyk op vele plaatsen nog nevel of mist. lijdelijk enige neer slag. Zwakke tot matige en aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Langzame stijging van temperatuur, maar in het binnenland aanvankeiyk nog lichte vorst. Zon; 8.37—16.29. Maan: 6.55—12.58.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1