Bureau voor Huisvesting gaat toch verhuizen Enquête onder 500 bedrijven in Zuid-Kennemerland Beeldhouwwerk in de hal van Scheveningen-Radio Op RADIO-REPARATIE h z n vroegst pas op 1 Mei 1953 Actiedie slagen moet Nog steeds tekort aan geschoolde arbeidskrachten 9 ton geblokkeerd Filiaalhouder veroordeeld Hoe spelen de R.K. clubs? Yisserijgolf GEEN NACHT ZONDER MATRAS' HAARLEMS MATRASSENHÜIS F. DAMIAANS ZN H. J. Maertens N. V. g* t* DINSDAG 9 DECEMBER 1952 tAGINA 2 Verbouw Proveniershuis begonnen Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Economisch- Technologisch Rapport „Het Witte Paard" Bil'jartcompetitie F.B.H.O. Sportflitsen Burgerlijke Stand ZILVEREN SPAARNE. STAD-JUBILEUM VAN ZEGGELENPLEIN WORDT FRAAIER Tijdelijke heester- beplanting FLESSENTREKKERIJ Haarlemse koopman ingesloten Melkbezorger verduisterde 100 gulden Sneeuwpret op Aerdenhouts kopje Kunstwerk in wereld van techniek Betrouwbare Haarlem lenigt nood Gemeentelijk gesteunden krijgen 50 procent extra uitkering met Kerstmis A. R. M. MAAS T Hoofddirecteur van drie Haarlemse bioscopen SOCIALE RAAD HAARLEM Nieuwe voorzitter wordt gekozen R.K. E.HJB.O. Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening Aanwinsten R.K. Openbare Leeszaal Splinters HEEMSTEDE Trekking Ruïne-loterij Waterstanden Haarlem procedeert tegen Beheersinstituut Twee directeuren bij de N.R.U. Vlees en vleeswaren achtergehouden Sleep verliest bagger molen in storm Engelse runner verdronken Varkensprijs wordt herzien Veilingnotering Beurs van Amsterdam Beurs van New York 28 In het aloude Proveniershuis aan de Grote Houtstraat is het sinds een week een gezellige rommel. Werklieden zijn er bezig om de boel letterlijk ax te bre ken, maar over enkele maanden zal het interieur er weer fris en glanzend uit zien, zodat de nieuwe bewoners er het nodige plezier aan kunnen beleven. Zo als bekend is het de bedoeling om het Gemeentelijk Bureau voor Huisvesting onder te brengen in de vleugel van het Proveniershuis, waar vroeger de Dienst van Sociale Zaken was gevestigd. Deze Dienst groeide bij wijze van spreken uit het pand en de bekrompen huisves ting maakte het noodzakelijk om So ciale Zaken over te brengen naar een ruim pand aan de Raamsingel. Voorlo pig deed toen het Proveniersuis dienst als sociëteit voor ouden van dagen, maar sedert 1 September van dit jaar zijn deze mensen weer verhuisd naar het pand Jansstraat 48. De gemeenteraad trok voor de restau ratie van het Proveniershuis een bedrag uit van" f 86.500. Intussen zat men bij Openbare Wer ken niet stil en plannen werden ont worpen om het oude gebouw zo goed mogelijk te restaureren, daar het inte rieur bijzonder vervallen was. In No vember kwam er een goed opgezet plan gereed en op de 26ste November kon den de verbouw en de restauratie On derhands worden aanbesteed. Er waren drie inschrijvers en het werk werd ge gund aan de laagste inschrijver. het Haarlemse Aannemersbedrijf Buts en Kroon. Maandag 1 December is dit bedrijf aan de slag gegaan. Van gemeentewege is blijkens informaties berekend, dat het Huisvestingsbureau per 1 Mei 1953 kan verhuizen van de Zijlstraat naar het Proveniershuis. Dat zal echter niet helemaal uitvoerbaar zijn. want het bouwbedrijf heeft voor zijn werk vijf maanden tijds gekregen, zodat dan inderdaad de datum 1 Mei 1953 bereikt wordt. Maar ook moet het schilders- werk berekend worden, het aanbrengen van de verwarmingsinstallatie, de stof fering en nog allerhande zaken. De ver huizing van het Huisvestingsbureau zal dus wel op een later tijdstip in 1953 geschieden. In ons blad van gisteren heeft men een eerste verantwoording kunnen aantreffen van binnengekomen gif ten voor de „Stille Armen". Zulke staat jes zullen er, zoals te doen gebruike lijk, dag aan dag verschijnen. Zij maken melding van het gegevene; mogen zij tevens een aansporende herinnering zijn voor wie nog niet gaven. Want de jaar lijkse Kerstinzameling voor de Stille Armen kan alleen slagen wanneer ieder die iets kan missen weinig of veel zijn bijdrage geeft tot leniging van de nood van de verkommerende even mens. Hoe groot de nood is zal in de komende dagen nader worden belicht, maar laat men zijn bereidheid tot ge ven toch niet afhankelijk stellen van de mate waarin men aan de hand van feitelijke toelichting op de hoogte is ge raakt van een gering deel van de nood welke in werkelijkheid geleden wordt. Wie even nadenkt en mits hij niet in een merkwaardige afgeslotenheid leeft om zich heen ziet, kan onmid dellijk overtuigd raken van de erbar melijke omstandigheden, waarin die ca tegorie van mensen leeft welke van overheidswege te weinig of in het ge heel niet wordt geholpen en buiten het kader valt van de overige georganiseer de voorzieningen. Meestal zijn het te vens mensen, die uit te respecteren schroom niet met hun armoede te koop lopen noch luid om hulp en steun roe pen, omdat zij hun medemens niet tot last willen zijn. Juist met het oog daar op worden zij stille armen geheten. En waar het nu eenmaal een teken des tijds is, dat het eerst wordt geholpen wie het hardste klaagt, is er te meer reden om ééns in het jaar, tegen Kerst mis, het feest van de liefde, de in stilte lijdenden bijzonder te gedenken. Kerstmis is een wonderlijk veelzijdig feest. Het eigenlijk en op de eerste plaats vierenswaardige, de menswording Gods, is een religieus gegeven. Het wordt voornamelijk kerkelijk, althans godsdienstig gevierd. Maar daaromheen heeft zich een teder samenstel geweven van huiselijke innigheid en familiale hereniging in de behaaglijkheid van warmte en licht. En dat alles wordt doorstroomd van een geneigdheid tot goed zijn en goed doen jegens elkaar. Uit beide gegevens, het religieuze en het maatschappelijke, valt rijkelijk vol doende inspiratie te putten tot hulp aan de behoeftigen. Het „vrede op aarde aan de mensen van goeden wil" werd uitgesproken bij de geboorte van Hem, die het gebod der naastenliefde als op één na het belangrijkste is komen bren gen. En hoe zou men aan de andere kant onbekommerd kunnen genieten van de huiselijke geneugten van het Kerstfeest, zolang anderen, wier nood men kent. de vreugde van het „iets extra's" missen en ook dan niet uit komen onder de doem van de karigheid van iedere dag? Men kan natuurlijk zeggen, dat op ons, katholieken, al zo vaak een beroep wordt gedaan om hulp te bieden aan onze geloofsgenoten of om te offeren aan liefdadige doeleinden van allerlei aard, die een specifiek katholiek be lang vertegenwoordigen. Maar zolang het gebod van de liefde op de even mens in het algemeen betrekking heeft en zolang het begrip „evenmens" met door de grenzen van godsdienst of ge zindte wordt afgebakend, kan men daar aan geen excuus ontlenen om zich te onttrekken aan een hulpactie voor de Stille Armen van alle gezindten. Men zou er voor de duidelijkheid de parabel van de barmhartige Samaritaan nog eens op na kunnen lezen in de Schrift. Evenmin mene men, dat de sociale wetgeving de particuliere liefdadigheid overbodig heeft gemaakt. Met een enkel woord werd daarop reeds gewezen in onze Zaterdagse rubriek „De week in stad en streek" door Spaarnebabbelaar, de chroniqueur van het stedelijk en regionaal gebeuren. Het zal u niet ver bazen, dat wij hem daarin gaarne bij vallen. Wij, katholieken, plegen als goe de aanhangers van de christelijke maat schappijleer zo hoog op te geven van het particulier initiatief en de collec- tivistische staatszorg zo lang mogelijk te weren. Laten wij daarin geen lippen dienst bewijzen en niet retireren wan neer er gevraagd wordt om consequen ties die rechtstreeks onze beurs raken. Laat voor het_ slagen van deze we derom door de beide Haarlemse dagbla den gevoerde actie ten bate van de Haarlemse Stille Armen ieder het zijne bijdragen. Ieder het zijne, dat wil zeg gen: ieder naar de mate van zijn krach ten. Maar mogen toch ook de kleine bijdragen niet achterwege blijven. Het penninkske der weduwe heeft immers evengoed zijn waarde, zowel in geeste lijk als in materiëel opzicht. Iedere bij drage wordt gaarne aanvaard op ons bureau of op ons gironummer, 143480, met vermelding „Voor de Stille Ar men". Men stelle niet uit. Geef van daag nog. In ieder geval morgen. Hoe het ook zij, wanneer het zover is, zal dit bureau over een goed ingericht kantoorgebouw beschikken. Uit een kort onderhoud dat wij he denmorgen met de heer Kroon mochten hebben, bleek wel. dat er nog heel wat gebroken moet worden eer het zover is. De toestand van de balklaag en de vloeren is van dien aard, dat alles moet verdwijnen. Oorspronkelijk be stond de constructie uit z,g, móerbal- ken met kinderbalken er over heen. In de loop der tijden is daaraan veel ver timmerd (en verknoeid), maar alles zal weer in de oude toestand worden teruggebracht. Dat geldt ook voor de constructie van de kap. Op de benedenverdieping zullen vier kantoorlokalen worden ingericht, een lokaal vóór de concierge en een wacht kamer. Boven is er nog plaats voor een kantoorlokaal en de garderobe, terwijl daarnaast een grote ruimte wordt vrij gehouden voor het archief. De zolder tenslotte komt weer geheel vrij, d.w.z. de tussenschotten. die aangebracht wa ren, zullen worden weggebroken. Zoals men leest, er moet heel wat ge daan worden om voor de Huisvesting een woning klaar te maken. Maar goed, de vergunning is in ieder geval bin nen Advertentie FILMS: Rembrandt: afgekeurd. Cinema Palace: „Dallas". In technicolor. Toegang 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Maandag: „Morgen is te laat". Toegang: 14 jaar. Tijden: 7 en 9.15 uur. Dinsdag, Woensdag en Donderdag: „Hoff mann's vertellingen". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Streets of Laredo" Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Rio Grande". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Dinsdag, Woensdag en Donderdag: „Voor wien de klok luidt". In technicolor. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2 en 7.30 uur. Spaarne: „Treinroof in Missouri". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 9 December Stadsschouwburg: Herman Heyermaas: Betje regeert (dil.), 8 uur. Minerva-Theater: „De Vrek", Jan Musch, 8.15 uur. Woensdag 10 December Stadsschouwburg: H. T. C. voor Kon. Let- terk. Ver. J. J. Cremer; „De Cirkel". Aan vang 8 uur. Minerva-Theater: „De 13 Lanciers", toe gang 14 j„ aanvang 2.30 uur en 8.15 uur. De commissie van advies van de Eco- nomisch-Technologische dienst voor Noordholland heeft zich over het tijd vak 1 September 19511952 met talrij ke problemen bezig gehouden, die de credietverlening en de algemene in dustrialisatie betreffen. Zij besprak de criteria, die moeten gelden voor de wij ze waarop en de mate waarin gemeen ten steun aan zicb vestigende onderne mingen mogen verlenen. Ook de werk gelegenheid en de uitbreiding van het aantal ondernemingen in de provincie werd bestudeerd. Twee maanden gele den werd een tweede sociaal-geograaf op bet bureau aangesteld. In het verslagjaar is wel zeer duide lijk aan de dag getreden, dat de hausse in het economisch leven, die in de jaren na de bevrijding bijna onafgebroken heeft aangehouden meer en meer be gint plaats te maken voor een periode, waarin vele ondernemingen eerder te weinig dan teveel werk zullen hebben. Hoewel de omvang van de orders voor de defensie toenam, hebben kleine be- Advertentie Van Noord naar Zuid of van Oost naar West, bij Oamiaans is 't werk altijd even best. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Verhuizingen Verpakkingen Tel. 12456 - 14155 - 11141 De uitslagen van de onderlinge wedstrij den waren: Groep 1: Comansv. d. Velde 01, H. HappelW. Happel y2Groep 2: de Langev. d. Stoop y2V2. Groep 3: Hol dorpBaas 10, v. d. Berg—Huyboom 01. Groep 4: GoedemansOverdijk y2l/z. Be ker: BakkerBanken 01, Spoor—Hoogland 01, HunekerHoltkamp Sr. 01, Huyboom v. d. Stoop y2V2, Holtkamp Jr.v. d. Valk 1—0. A-Klasse: TelescoopADO I 62; DWO K.R. II 44, CentrumOosten 62, ADO II Kampervest 35, KR. IZandvoort 80. B-Klasse: H. WestCentrum 35, ADO I Kennemerl. II 6—2, Kennemerl. IADO II 6—2, OostenDuvelshoek 2—6. C-Klasse: KampervestTelescoop 80, CentrumH. West 44, DuvelshoekBW 44, ZandvoortK.R. 80. D-Klasse: CentrumH. West 44, DWO I —BW 2—6, ADO X—DWO II 6—2, Teles coopADO II 62. E-Klasse: H. West—ADO I 4—4, ADO II— Kampervest 6—2, K.R.—Kennemerl. 8—0, BWOosten 62. Donderdag a.s. des avonds om acht uur spreekt de hèer Kaufman in café Brinkman over voetbaltechniek en -tactiek. De Haarlemse sportweek in 1953 wordt gehouden van 6-13 Juni. GEBOREN: T. BonnDolstra, A. Cas- teleinvan der Plas, S. E. de Jong Smits, E. S. M. NeevenLichleitner, W. H. KuipersPeeters, H. W. Kinkhou wersvan Ewijk, M. C. Willemsvan Drunen, F. C. Koersde Boer, T. Kei zervan Leeuwen, A. I Treffersvan Troost, E. HaakKalf, M. B^erepoot Snoek, alien een zoon. T. van Dansik—van Stipriaan, M. M. Brandvan Schaick, H. A. J. Buschman Weijers, D. SwaanswijkKeijzer, H. M. J. LeijenRoeien, M. H. Rutte Prenen, S. E. A. M. Angenentvan Ee- den, G. WestermanSchmitz, allen een dochter. ONDERTROUWD: C. van der Weele en C. A. de Kwaadsteniet. OVERLEDEN: F. van WortBoeren dans, 79 j.. Generaal Joubertstraat, J. H. van AkooijHering, 76 j. Zomerkade, A. van Blijenburgh—van den Berg, 80 j. Hoofmanstraat, A. P. Niemann, 77 j. Schotersingel, J. Koedijk. 63 j„ Maerten van Heemskerkstraat. ijdrijven daaraan weinig, omdat de gro tere slechts weinig werk uitbesteden. De werkloosheid in Noordholland is groter dan een jaar geleden. In Augus tus j.l. waren het er ruim 18500. De cij fers in de rayons Amsterdam, Haarlem en Zandvoort waren relatief hoger dan in andere delen van de provincie, al thans wat de zomermaanden betreft. De algehele teruggang van de werkgele genheid in de metaalnijverheid deed zich niet voor in scheepsbouw, die zich nog steeds uitbreidt. De hoogovens ge ven zeer velen werk. Geconstateerd mag worden, dat de vraag naar ge schoolde arbeidskrachten het aanbod nog steeds overtreft. Al is het aantal la gere technische scholen niet onbelang rijk toegenomen, in het tekort aan ge schoolde arbeidskrachten wordt daarme de nog niet voorzien. De scholen stellen de jongens in staat beter vakman te worden, de praktijk en een voortge zette opleiding volgens het leerlingstel sel moeten de jongemannen daar toe vormen. In Noordholland is sinds 1930 het aan tal personen werkzaam in de Nijverheid toegenomen van 191.428 tot 302.331 of met 58 pet. (Rijk 59 pet.). De bevol king steeg met 24 pet. Hieruit kan ge concludeerd worden, dat in Noordhol land relatief de industrie iets sterker is toegenomen dan in het overige deel van het land. Het aantal personen werk zaam in handel en verkeer nam slechts toe met resp. 5 pet. (Rijk 16 pet.) en 20 pet. (Rijk 33 pet.). In deze periode nam confectie-industrie zeer sterk toe. De bouwnijverheid bleef achter. De enquête onderongeveer vijf honderd van de voornaamste bedrij ven in Zuid-Kennemerland met de bedoeling een inzicht te verkrijgen in de wijze waarop en de mate waar in deze ondernemingen gebonden zijn aan de streek, slaagde volkomen. Het ziet er naar uit, dat de onlangs in Amsterdam in gebruik genomen industrie-hallen voorlopig de enige fabrieksgebouwen zullen blijven, die voor algemeen gebruik gebouwd werden. Wel bestaat er bij vele on dernemingen behoefte aan betere huisvesting; het wordt tijd dat meer algemeen geldende richtlijnen wor den vastgesteld. Met een vijf en twintigtal in dustriëlen werd over de vestigings- en verplaatsingsmogelijkheden van een be drijf gesproken. Rapport werd uitge bracht over de vestiging van filiaal bedrijven van Zweedse ondernemingen. Een hotelhouder uit Haarlem wendde zich tot de dienst om hulp bij het sa menstellen en indienen van een niet zonder succes gebleven verzoekschrift om Marshall-hulp te mogen ontvangen. In overleg met de Provinciale Planolo gische Dienst werden inlichtingen ver strekt aan de commissie „Stichting In terkerkelijk Ziekenhuis" te Velsen. Aan de Gemeentelijke Commissie tot onderzoek naar de stand van het Nij verheidsonderwijs te Haarlem werd op haar verzoek enige malen over ver schillende onderdelen van het vraagstuk rapport uitgebracht. Hoewel een onder zoek over de plaats, die door de gedi plomeerden van technische scholen in het bedrijfsleven uiteindelijk wordt in genomen, alsmede naar de invloeden dcor het vervullen van militaire dienst plicht, migratie e-d. daarop uitgeoefend, beter inzicht in de gehele materie zou geven, kon hiertoe nog niet worden overgegaan. Bij het fonds van de dienst kwamen negen en twintig aanvragen binnen, hoewel het bedrijfsleven over het al gemeen nog moeilijk geld kan aan trekken. In totaal werd ruim ƒ78.000. uitgeleend. Enkele gesteunde onder nemingen mislukten. In totaal werken in gesteunde ondernemingen pl.m. 350 personen. De N.V. Drukkerij De Spaarnestad vierde Zaterdag 6 December het zilve ren jubileum van de heer Bondareff, beheerder materialen fotodiensten, die de dag begon met bij de directie van dit bedrijf tast- en hoorbare bewijzen van bijzondere waardering in ontvangst te nemen. Vervolgens begaf hij zich met zijn echtgenote en stiefzoon naar het feestelijk versierde foto-atelier, waar vele belangstellenden waren ver zameld. De heer Douwes sprak de jubilaris toe namens de hoofdredactie. „Alvorens in Nederland neer te strijken", zo zei de heer Douwes onder andere, „hebt u na uw strijd in hetWitrussische leger van generaal Wrangel drie werelddelen doorgezworven, hetgeen voor u genoeg was om bij de filosofische inslag, welke u kenmerkt, een levenswijsheid op te doen die ieder imponeert. Wij verheu gen ons erom, dat u zich aan de om standigheden in ons bedrijf zo goed hebt weten aan te passen en wat het meest in u wordt geapprecieerd is, dat u zich ook tegenover de jongeren met wie u moest samenwerken, altijd zulk een uitmun tend collega hebt betoond. Uw hoffelijk heid en tegemoetkomend optreden zijn spreekwoordelijk en hebben zeker an deren gunstig beïnvloed. Wij wensen u en uw echtgenote, van wie wij weten dat zij uw ballingschap op voorbeeldige wijze met u draagt, nog een lange en gelukkige toekomst." Na zijn rede bood de heer Douwes de heer Bondareff na mens diens vele vrienden een fraai boekwerk aan. De heer Herber, assistent bedrijfslei der, herinnerde aan het veelbewogen leven van de heer Bondareff en ver klaarde, dat deze zich wel een zeer goed veirtegenwoordiger heeft betoond van de beste eigenschappen die in het Rus sische volk leven. Op verzoek van cere moniemeester Stuifbergen onthulde de jubilaris hierna een fraai portret var. hemzelf, dat door de vaardige hand van de heer Hilterman, chef van het atelier, was vervaardigd. Na dit tweede ge schenk Volgde direct het derde: een mooie schemerlamp welke werd over handigd door de heer Mathot die na mens de „Retouche" en, „Repro-foto grafie" een aardige speech afstak. Na dat vervolgens nog de heer Hopstaken als tolk van de technische chefs en de heer De Jong als nestor van de foto buitendienst het woord hadden gevoerd, sloot de heer Bondareff zelf de rij van sprekers. Hij dankte alle aanwezigen en verklaarde, dat deze dag hem altijd als het symbool van hun vriendschap bij zou blijven. Onlangs heeft het gemeenteraadslid J. Willemse (P.v.d.A.) enige schriftelijke vragen gesteld over de slechte toestand' van het terrein op het Van Zeggelen- plein, waarop vroeger een school heeft gestaan. B. en W. hebben er nu op ge antwoord, dat de toestand van dit ter rein inderdaad te wensen overlaat, maar dat in afwachting van een definitieve bestemming een eenvoudige tijdelijke beplanting zal worden aangebracht. Er komt een afrastering achter enkele rij en heesters zodat voorbijgangers het prikkeldraad niet kunnen zien op dezelfde wijze als toegepast op het ter rein tussen de Planetenlaan en t}e dag- openluchtschool. De uitvoering van dit werk zal geschieden in Gemeentelijke Sociale Werkvoorziening. De Haarlemse Recherche bleek een goede vangst gedaan te hebben, toen zij op Maandag 1 Dec. j.L de 60-jarige Haarlemse koopman aanhield, die er van verdacht werd enige verduisterin gen gepleegd te hebben. Bij een nader onderzoek is komen vast te staan, dat deze koopman er een beroep van maak te om zoveel mogelijk Haarlemse han delaren en gewone burgers op te lich ten. In de laatste maanden is hij wel wat al te grof te werk gegaan, zoals bleek uit het onderzoek. Bii een textiel handelaar in de binnenstad kocht hij twee karpetten en een loper, samen ter waarde van 1200 gulden, waarvan hij slechts 15 gulden betaalde. Bij een tweede textielhandelaar kocht hij twee herencostuums, welke hij later zou be talen, hetgeen niet is gebeürd. Zij had den een waarde van 350 gulden. In een derde textielzaak kocht hij een karpet op crediet, ter waarde van 350 gulden, later weer een ter waarde van 370 gulden. Vervolgens ging hij bij de gewone burgers zijn slag slaan. Hij kocht een damessportrijwiel voor 220 gulden, een 4-tal paar schoenen en een oudé fiets met de gezamenlijke waar de van 67 gulden. Het totale bedrag komt ongeveer op 2500 gulden. Al deze goederen heeft hij op openbare veilin gen doen verkopen. Gistermiddag heeft de Haarlemse Recher che aangehouden als verdacht van ver duistering van geld de 35-jarige melkbe zorger J. P. uit Haarlem. Hij wordt er van verdacht gelden bij de klanten van zijr werkgever te hebben geïnd en dit ten eigen bate te hebben aangewend. Het be drag komt ongeveer op 700 gulden. Buurtbelang Aerdenhout Bentveld wil een comité stichten dat bij sneeuwval de sledevaart bij de rijpere jeugd wenst te animeren. Voor deze sport kan een zeer geschikt particulier terrein bij het Aer- denhoutse kopje gebruikt worden, wan neer een comité zich garant zou willen stellen voor eventueel veroorzaakte scha den aan het er langs staande gazen hek. Advertentie De nuchtere zakelijkheid van telefo nie- en telegrafie-toestellen, van kanto ren, telexen en bureau's in het nieuwe stat;ou van Scheveningen-Radio op het tweede Sluiseiland te IJmuiden. zal binnenkort in de hal van dit gebouw een tegenhanger krijgen door de plaat sing van een beeldhouwwerk van de Haagse beeldhouwer Th. v. d. Nahmer, die hiervoor in opdracht van de P.T.T. een symbolische voorstelling maakte, grotendeels abstract, zoals de radii zelf ook abstract is, dat uitgevoerd zal wor den in gepolijst koper. De plaatsing zal waarschijnlijk in Januari of Februari van het komende jaar geschieden. De beeldhouwer Th. v. d. Nahmer neet't nier alleen willen grijpen naar een voorsteliing van de zeeman met een reddingsboei, of van een persoon aan de radio. Hij heeft een compositie ge maakt van grote en kleine zendmasten en deze zodanig verwerkt, dat een har monisch geheel is verkregen. Tevens heeft hij in deze grotendeeis abstracte voorstelling vorm willen geven aan de veelheid van vernuftige instrumenten en apparaten, die in dit gebouw onder gebracht zijn. Het beeldhouwwerk krijgt een hoog te van circa. 1.30 meter en wordt uitge voerd in gepolijst koper. Het zal in de hai geplaatst worden, in e»- entourage van geglazuurde steen. Dit zal, In com binatie met het bovenlicht var flenzen in de hal, op het beeld een soort flits geven, zoals ook de radio een flits is. Het staat nog niet vast wanneer deze voorstelling geplaatst zal worden. Het gipsmodel is gereed en thans bij de bronsgieter, de firma Stöxen in Leiden. Het ligt wel in de bedoe. ng de plaat sing, die in Januari of Februari zal ge schieden, een officieel cachet te geven- Nassaustraat 5 Haarlem Telef. 15220 De ingezetenen van Haarlem, die door de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken financieel gesteund wor den krachtens de gemeentelijke steun regeling (dat zijn dus diegenen die niet onder een Rijkssteunregeling vallen', ontvingen in voorgaande jaren met Kerstmis een extra uitkering, berekend op basis van de voor elk van hen gel dende richtlijnen, namelijk 25 procent van de z.g. „steunnorm". De winter is dit jaar vroeg en onge woon streng ingetreden. De voor de wintermaanden verstrekte brandstof- fentoeslag, die weliswaar is verhoogd in verband met de huidige kolenprijzen, laat niettemin, naar moet worden aan genomen, onder deze omstandigheden onvoldoende speelruimte voor de voor ziening in andere bijzondere behoeften in dit jaargetijde. Óp grond van deze overwegingen heeft het college van B. en W. besloten de kerstuitkering voor dit jaar te bepalen op 50 procent van de normen. In de ouderdom van 73 jaar is te Nij megen overleden de heer A. R. M. Maas, een der hoofddirecteuren van de N.V. Utrechts-che Maatschappij tot Exploita tie van Bioscooptheaters. Met hem is de laatste eter drie oprichters van het Rembrandt Theater, dat onlangs 25 jaar bestond, heengegaan. De Maatschappij exploiteert ook in Haarlem Cinema Palace en sinds kort het Spaame-theater. Zaterdag 13 December, des middags om 2 uur zal de Sociale Raad (Armen raad) in café Brinkmann vergaderen. Op de agenda staat de ontslagaanvra ge van de voorzitter, mr. R. C. Bak huizen van den Brink, wegens gezond heidsredenen en het ontslag van de se cretaris, mr. P. E. Barbas, die de pen sioengerechtigde leeftijd zoals be kend bereikt heeft. De Raad zal een nieuwe voorzitter kiezen. Na afloop van de vergadering zal de heer Barbas ge legenheid geven tot afscheid tot 5 uur. Hedenavond te 8 uur zal dr. M. C. Hil- brink voor de gediplomeerde leden zijn maandelijkse lezing houden. Tijdens de pauze zal de beschikbaar gestelde prijs aan de winnaars van de wedstrijd welke op de laatste oefenavond werd gehouden worden uitgereikt. Tevens wordt er op gewezen, dat dit de laatste bijeenkomst van dit jaar zal zijn voor de gediplomeerde leden. De Federatie voor Vrouwelijke Vrij willige Hulpverlening in de provincie Noord-Holiand is dezer dagen opgericht. Het bestuur is als volgt samengesteld: Mevrouw V. VisLeguit, Venhuizen, presidente Bond van Plattelandsvrou wen; mej. B. E. Harmens, secretaresse, Wagnerkade 53, Heemstede, Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers; mevr. v. d. WeteringMulder, Vosmaerlaan 16, Bus- sum, penningmeesteresse, Nederlandse Christen Vrouwenbond; mevr. J. Nieuw- huisKok, Amsterdam, R.K. Vrouwen Beweging; mevr, J. Vermeervan Does burg, Naarden, Partij van de Arbeid (Vrouwenbond); mevr. W. Swanenburg de VeyeMulder, Alkmaar, Nederland se Vereniging van Huisvrouwen; mevr. C. van den BergDikmans, Haarlem, Vrouwenbond N.V.V.; mej. S. Koekoek, Wieringerwerf, Bond van Christelijke Boerinnen en Plattelandsvrouwen. Hendrik Andriessen: Muziek en muzikali teit; H. Th. Bossert: Ornamente der Volks kunst. Tl. 2. Keramik, Holz, Metall u.a. In parables; illustrations of the parables of Christ by Chinese artists; Osbert Lancaster: Kunsthistorie met een glimlach: Norbert Loeser: Moussorgsky; F. van der Meer: Ge schiedenis ener kathedraal: W. Meilink: Handboek voor de poppenspeler; Dr. Elisa beth Neurdenburg: De zeventiende eeuwse beeldhouwkunst in de Noordelijke Neder landen; H. Ruhemann and E. M. Kemp: The artist at work; Prof. Dr. E. W. Schal- Ienberg: Uit de geschiedenis van het ora torium: Son of man; pictures and carvings by Indian, African and Chinese artists; J. Stuldreher—Nienhuis: Verborgen paradij zen; reproducties uit de werken van Maria Sibylla Merian; The Things we see: Vol. 2 Houses by Lionel Brett. Vol. 4. Pottery and glass by Bernard Hollowood. Vol. 5. Public transport by Christian Barman. Vol. 6. Ships by David Pye. Aan de muziekschool van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst is tot leraar in het trompetspel benoemd de heer C. H. Tukker. Donderdag 11 December geven leer lingen van Peter de fileer een uitvoe ring in de grote zaal van de Muziek school aan de Nieuwe Gracht. De heer M. G. de Boer zal Maandag avond 22 December in café Brinkmann een voordracht met lichtbeelden in kleu ren over „Haarlem" houden voor de ver eniging „Haerlem". Voor de leden can Buurtbelang Aer denhout-Bentveld zal Vrijdag 12 Decem ber in restaurant Boekenrode te Aer denhout een lezing worden gehouden door de heer C. van der Hidde onder de titel S.O.S. De heer Van der Hidde is een internationale figuur in de zeesleep vaart en vertoefde geruime tijd in Ame rika. Hij zal over de hulpverlening aan schepen in nood door sleepboten spreken en daarbij beelden projecteren. De trekking Ruïne-Loterij ten behoeve van de jeugdraad der parochie van O. L. Vrouw Hemel waart te Heemstede heeft plaats gehad. De eerste prijs viel op no. 4744 (radio met pickup), tweede prijs op 1855 (bromfiets), derde Prijs op 3837 (stofzuiger). De overige 21 prijzen wor den de winnaars thuisbezorgd. Dinsdag 9 December Hoog water: 8.48 u. en 21.13 u. Laag water: 4.04 u. en 16.26 u. Maanstand1: laatste kwart. 14.22 u. Woensdag 10 December Hoog water: 9.42 u. en 22.11 u. Laag water: 4.53 u. en 17.17 u. Het was geen gezellige brief, die het gemeentebestuur van Haarlem op 3 Maart van dit jaar ontving van het Ne derlands Beheersinstituut. Daarin werd een bedrag van f 900.000 binnen een maand opgevorderd, omdat dit als vij andelijk vermogen zou moeten worden aangemerkt. Van deze negen ton heeft de gemeente te goeder trouw twee ton na de bevrijding uitgekeerd aan bur gers, die recht hadden op vergoeding, omdat de Duitse Wehrmacht auto's, textiel en andere goederen vorderden en daar een bewijs voor afgaven. De rest van dit geld bleef in de gemeente kas in afwachting van nadere bepalin gen. De negen ton werden niet binnen een jaar betaald en volgens het Be heersinstituut moet daar nu 6% rente van betaald worden. In overleg met enkele andere gemeenten heeft het ge meentebestuur van Haarlem intussen be sloten te procederen tegen de vordering bij de afdeling Rechtspraak voor de Raad van Rechtsherstel. Er gingen ze ven jaar voorbij, vooraleer het Be heersinstituut met zijn vordering kwam en het ziet er naar uit, dat er nog wel enkele jaren zullen verstrijken om wij ze juristen te laten uitmaken, wie of er gelijk heeft. In ieder geval komen de werkelijk benadeelden voorlopig niet aan hun trekken en zullen hun kinde ren misschien in de toekomst een on verwacht erfenisje krijgen. Het bestuur van rte Ned. Radio Unie za' binnenkort overgaan tot de benoeming van twee directeuren ter ontlasting van de werkzaamheden van resp. de technische en de programmacommissaris. Als candidaten zijn voorgedragen de heren W. Vogt en E. Bomli. Naar ons werd medegedeeld zijn de werkzaamheden van de technische com missaris, de heer W. Vogt, onder wie 400 man technisch personeel ressorteren, en de programmacommissaris, de hc-er J. B. Broeksz, onder wie 500 man musici, hoor spelacteurs enz. ressorteren, zodanig uit gegroeid, dat er voor de commissarissen bijna geen tijd meer overschiet om zich aan hun eigenlijke omroepwerkzaamheden te wijden. De commissarissen zijn name lijk tegelijkertijd bestuurslid van een der omroepverenigingen. Alleen bij de heer W. Vogt is dit niet meer het geval door de ongewone gang van zaken na zijn ont slag als directeur van de A.V.R.O., toen het N.R.U.-bestuur de nieuwe A.V.R.O.- candidaat voor het technische commissa riaat, de A.V.R.O.-secretaris J. Corvér, wegstemde en de heer W. Vogt hand haafde. Van bevoegde zijde werd ons het bericht in een dagblad tegengesproken, dat het N.R.U.-bestuur op korte termijn zou over gaan tot splitsing van het technisch com missariaat om de heer Vogt vrij te maken voor het Radio City Plan aan de Insulinde- laan in Hilversum, waarvoor een speciaal secretariaat in het leven zou worden ge roepen. De heer Bomli is momenteel hoofd van de personeelsafdeling van de hoor spelkern der N. R. U. De heer Vogt zou zijn functie als technische commissaris neerleggen. Mr. A. H. v. d. Veen (N. C. R- V.) zou hem in deze functie opvol gen. De heer G. de Clercq (A.V.R.O.) zou commissaris van personeelszaken worden. Door deze wijzigingen, die zich in de vergadering van 12 December a.s. moeten voltrekken. zou weer een der vier N.R.U.-commissariaten in handen van een AVRO-bestuurder komen. Het voorstel voor deze wijzigingen is uitgegaan van de KRO, NCRV en VARA. Naar verluidt verwacht men oppositie van de AVRO. Een voormalige filiaalhouder van een grossier in vlees en vleeswaren te Am sterdam is gisteren door de politie rechter tot een maand gevangenisstraf veroordeeld (overeenkomstig de eis), omdat hij vlees, vleeswaren, margarine en vet in de eerste helft van dit jaar ten nadele van zijn patroon heeft ach tergehouden. Zijn patroon schatte de totale schade op f 2000, maar verdachte raamde zelf de waarde op f 500. Hij meende tot het achterhouden van de genoemde produc ten gerechtigd te zijn, omdat hij het be schouwde als compensatie voor niet- betaald overwerk. Hij had o.m. een ge deelte aan een wasvrouw gegeven als betaling voor het doen van de was! De verdediger pleitte clementie, om dat verdachte z.i. geheel te goeder trouw is geweest, maar de rechter vond de eis nog zeer mild en nam het de verdachte kwalijk, dat hij op zijn aan vankelijke bekentenis voor de politie is teruggekomen. De zeesleepboot „Hudson" van L. Smit en Co s internationale sleepdienst heeft op 150 graden ten Zuiden van Lorenzo Marquez, aan de Oostkust van Zuid-Afrika, een hachelijk avontuur be leefd. De boot was met de baggermolen „Afrika" en een bak op sleeptouw on derweg van Beha, via, Kaapstad, naar Songuldak in Turkije, maar geraakte in een orkaan. Tot grote schrik van de be manning zagen zij plotseling de bagger molen omslaan, waarbij twee Neder landse runners en een Engelse runner overboord sloegen. Onmiddellijk wer den pogingen in het werk gesteld de mannen te redden. Dit gelukte met de twee Nederlanders, maar de Engels man, B. Florence, die in dienst stond van de Ned. Maatschappij van - Haven werken te Amsterdam, kwam om het leven. De baggermolen verdween spoe dig in de diepte. De „Hudson" heeft de steven gewend en vaart met de bak naar Beira terug. Minister Mansholt voert met het agrarisch bedrijfsleven besprekingen in verband met de moeilijkheden bij de afzet van varkensvlees. Er bestaat in principe overeenstemming over de in stelling van een varkensfonds, dat handhaving van de gegarandeerde prijs voor baconvarkens tot taak zal hebben. Na overleg met de Stichting voor de Landbouw heeft minister Mansholt be sloten met ingang van heden de spe ling in de gegarandeerde prijs voor baconvarkens, die tot nu toe 5 cent naar beneden en naar boven bedroeg, op 10 cent te brengen. De minister heett voorts beslpten de prijs voor baconvarkens in Januari te veriagen als gevolg van de gedaalde voederprijzen op de wereldmarkt. (Zondag 14 December! HBC—Archipel TYBBHPSV DEMAlw. Forward VelsenWijk aan Zee GVO—Vitesse LimmenUSVU DSSDJK SJCTeijlingen ASCConcordia Lisse—VVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet ge respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. In tegenstelling tot de verwachting was er Maandag in de afslag te IJmui den ondanks een iets levendiger handel, toch nog geen sprake van tlinke aanko pen, zodat ook de prijzen weinig neiging tot stijgen vertoonden. Zowt-1 in binnen- als in buitenland bleek de vraag naar de producten var: de zee niet bijzonder groot te zijn en de handel was dan ook zeer kieskeurig met inkopen. Hierdoor kon het gebeuren, dat de grote heek, die anders toch met gemak een f 300 per kist van 125 kg weet te bedingen, nu niet hoger kwam dan tot f 170. Overi gens deed de rondvis het niet slecht. Grote schelvis werd gewaardeerd °P f 4550 per kist van 50 kg en de braat- schelvis gong voor f 3032 van de hand. De makreel bleek bij de rokerijen zeef in trek te zijn en kon opklimmen tot f 34 per kist. Conservenfabrieken en ro kerijen toonden ook flinke belangstel ling voor de Kanaalharing, die daardoor f 1215 per kist kon opbrengen. Daar tegenover bracht de anders zo gewilde haai het niet verder dan f 20—22 per kist. De hoogste besomming aan de Maan- dagmarkt werd ook deze keer weer door de stoomtrawler Haarlem IJm. 9 in de wacht gesleept. Een reis van 6 da gen op Kanaalharing werd bekroond met een besomming van niet minder dan f 27.000. De VIOS I IJm. 24 was even min onfortuinlijk met een eindresultaat van f 26.000 voor een 12-daagse visreiS- De Eli CheneVière IJm. 32 en de TU' bantia IJm. 37 gaven elkaar geen duim breed toe met ieder een Desomming van f 16.500 voor ieder een reis van 13 da gen Bij de loggers ging de hoogste be somming naar de Excelsior III KW met f 7.700. Uitgezonderd enkele loggers die Maan dag rustig bleven liggen en hun vang sten aan boord hielden voor de Dinsdag- markt, waarbij dan enkele dagvisser» gevoegd kunnen worden, was het Din®" dag in IJmuiden in de afslag een still® dag. De keus voor de handel bleef hiei" door beperkt - tot practisch alleen vr' plat- en fijnvis. Voor de Woensdagmarkt ziet het ef intussen heel wat anders uit. Van de Noordzee-vissenj worden de Maria van Hattum IJm. 10, Herman IJm. 2 en Antj® RO 15 verwacht, terwijl van de harinj* visserij in Het Kanaal gerekend op de trawlérs Mary IJm. 61 en TzoO IJm. 1. De vangst van de Herman IJP' 2, die Maandag al op thuisreis was, staat uit 75 kisten schelvis en piep®fj 120 kisten gestripte wijting, 150 kist®, dichte wijting, 50 kisten makreel, kisten zwarte koolvis, leng en kabe jauwen. Van de Noord-loggervioot wot den verwacht de Drie Gebroeders "V 79 en Pietertje HD 87, alsmede de W- ronkotters. Van deze schenen werden echter nog geen vangstmeldingen ont vangen. CASTRICUM, 8 Dec. Door h®' open weer was de aanvoer op de vel ling - aanmerkelijk groter dan vorig® week. De prijs van de spruiten was iets lager en de eerste kwaliteit noteet'o® 4262 cent per kg., tweede kwalitel bracht 2132 cent per kg. 'op. Verder® noteringen waren: Prei 15.521.5, uien 7.520, Doerenkooi 13.517.5, groen kool 9, peren 7, appelen 510 cent, 8'* les per kg. Bospeen 1519 cent per t>o?> knollen 15—18 cent per stuk. BEVERWIJK, 8 Dec. Andijvie 161°: bospeen 1837, waspeen 1224, P{® 1023, knollen 822, spruiten 18—5»' tomaten 1654, sla 8, boerenkool U"' 18, uien 1221 en breekpeen 610. Amsterdam, 8 Dec. 19& Een grote schare belangstellenden stoö vandaag in de Oliehoek waar de koers V® aandelen Koninklijke opnieuw licht ter®,*, liep en tenslotte op 300 pCt. beland® Bijzondere factoren waren voor de v®rBrt, re koersafbrokkeling niet aan te wiU'. In tegenstelling met het aandeel KJ» Olie kwamen cert. Unilever op hoger n veau. Naar het scheen werden er ruilingen Koninklijke in Unilever uitgevoerd, wijl de arbitrage zowel als koper als ve koper optrad. Philips goed prijshoudend, AKU onvef anderd. i04 Verder is er in de scheepvaartafdel" een lichte koersdaling ingetreden. u. De staatsfondsenmarkt was in het gemeen lager. (Niet-officiële koers» Vorig Ope® int 314 Nederl. 1948 314 PCt. Ned. 1950 3-314 Nederland 1947 3 eNd. 62-64 bej.-fac. Inschr. Grtbk 48 3 pCt Ned. Handel Milcert. A.K.Ü. Van Berkels Patent Calvè-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl. Amerika Ujn Kon. N. Stoomb. M Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mil. cert. slot 92% 92 >a 93 ti 9414 9311 147% 152% 9914 115 147% 149 178% 204 154% 300% 77% 140% 131 121% 81% 6214 9/12 94 tl 177* 154'? 77 132,: 120 63* 5/12 Anaconda Copper 39% Betnlehem Steel 51% Chrysler Corp. 85% General Electric 70 Genera] Motors 64% Hudson Motors 17 Kennecott Copper 75% Montgomery Ward 61 North American Can. 23'4 Radio Corp. 2814 Republic Steel 42% Shell Oil 69% Southern Pacific 43)4 Southern Railway 79% Tidewater 22% U. S. Steel 40% 8/1* 40* 43* 69**

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2