M Haagse wethouder biedt zijn ontslag aan Bic de Moomin: DE HEI® DE® HEKOU ZWIT5AL 7 SIROOP Varsseveldse vergiftigings zaak voor het gerecht V(5ór of tegen Verenigd Europa Se Beslissing over bestuursvorm van de N.O.-polder Mr. Donker wil streep zetten onder afgelopen periode r Burgemeester en andere wethouders distantiëren tich van drs. Van Luttervelt Hoest Uw Kind....? europa larschijnlijk wordt status van open baar lichaam met één jaar verlengd Ben Zvi president van Israël Critiek van Tweede Kamer gegrond Emigrantencursus van Onderwijs Vereniging krijgt ook subsidie Wij luisteren naar_ Perikelen rond rioolwaterzuivering België overtreedt Land- bouwprotocol Twee broers en zuster vonden de dood Gang van zaken bij Beheersinstituut Geen gegevens over totale fraudes Dames! Vooral nu Bondsvergadering L.T.B. in Haarlem Met ingang van October 1953 C SCHEEPVAARTBERICHIEN J Nadelige actie tegen AVRO ondernomen? DINSDAG 9 DECEMBER 1952 PAGINA 5 Protest Stichting v. d. Landbouw Hamea-Gelei voor Uw handen Middagvergadering ver* hief Kan- vrij" noei V „zii ee" (Van onze Haagse redacteur) De gemeentepolitiek in Den Haag j'eegt doorgaans niet zo bijster opwin end te zijn, maar de vergadering van e gemeenteraad, welke hier gisteren i„ouden is, had een zeer spannend ver- .®°P. Nadat twee interpcllanten, de 'actieleder van de K.V.P., mr. H. ehürmann, en die van de A.R., de heer Smitskamp, zich vragenderwijs be reid critisch hadden geuit t.o.v. het eid van de wethouder van Openbare rken, drs. C. van Luttervelt (V.V.D.), 8 laatstgenoemde in zjjn verdediging de erantwoording daarvoor niet uit de weg *®6aan, doch trachtte de wethouder zich ^el te disculperen. De burgemeester, fl1"' P. Schokking, legde hierna een ver dring af, waarin hy stelde, dat de cn?i°tst m°gelijke meerderheid van het oilege van B. en W. geen kennis had «edragen van feiten, die in het beleid an drs. Van Luttervelt becritiseerd J;aren. Laatstgenoemde heeft hierop te fennen gegeven, dat de basis voor col- l^g'aai overleg tussen hem en de andere t* van en was weggevallen, ho d waarom hiï ontslag nam als wet v ^e moeilijkheden betroffen de uit- ^°erbaarheid van het op 10 Maart j.l. boor de Haagse raad aanvaarde plan !°t het bouwen van een kostbare instal latie aan de Leyweg voor het zuiveren jjan rioolwater. De kern der perikelen yormde daarbij de vraag of de bezwaren tegen dit project waren gerezen z°Wel jjjj Rijksinstituut voor de Zui ering van Afvalwater als bij Dijkgraaf p Hoogheemraden van Delfland, reeds seuit waren voordat het voorstel in de gemeenteraad kwam. Dat er moeilijkheden gerezen wa- Jen, vernam men in Den Haag name lijk eerst uit een recente publicatie Jh een der plaatselijke bladen. Ei kwamen aanvankelijk verklaringen yan de wethouder, dat de genoemde lristanties wel degelijk van tevoren accoord waren gegaan met het plan eri pas achteraf bedenkingen hadden geuit; later heette het, dat het R. I. A. van het standpunt was veran- Jterd, toen het raadsbesluit bijna vol tooid werd. Groot rumoer ontstond er over deze kwestie, toen het Rijks instituut verklaarde, dat het medio !95l al te kennen had gegeven zich je kunnen verenigen met een instal latie met een capaciteit voor 250.010 inwoners, doch niet voor 800.000 in woners. Bovendien bleek in een vergadering van het Hoogheemraad- aehap, dat er vooraf geen overleg met ••Delfland" had plaats gevonden over °e lozing van het afvalwater. De kwestie van rioolwaterzuivering voor e®n stad als Den Haag is technisch keer ingewikkeld, doch uit een en ander blijkt wel, dat de gang van Zaken bij dit project zulks niet min der is. De katholieke fractieleider, die gis teren bijzonder goed op dreef was, het beleidsaspect bij deze aange- leden r^ ecdlter scherp weten te ont- hat h t stukken wezen voor hem uit, juist beleid van de wethouder als on- aan en onvoldoende moest worden j. hSemerkt. Een aangelegenheid van d 1 grootste belang was hier z.i. onoor- Ueeikundig behandeld. Rm'tn mede-in terpellant, de heer hutskamp, wees er op, dat de gemeen- aad bij een technische materie als p °nderhavige moet varen op het kom- hli'b-Van de wethouder. De raad had als VoJk van vertrouwen in B. en W. het °rsel z. h. s. aangenomen, doch thans L?st de anti-revolutionnaire fractier Chhu s'Preken over ongerustheid, een ïe D®haaglijke stemming, een verbijste- Schit situatie en een ernstig tekort y.^ethouder Van Luttervelt heeft in ^Jh wederwoord herhaalde malen de ^zekering gegeven, dat hij zich niet oiu ziin verantwoordelijkheid wenste te attrekken. Hij had echter niet deelge noten aan hét zuiver technische over- g met het R.I.Z.A.; zijn indruk was Se6h andere geweest dan dat de advi- K/"ende instanties het rioolwaterzuive- jjigspian fiatteerden. Dat er met het 1 ogheemraadschap Delfland geen over- tjp" Was gevoerd op bestuursniveau wil lij thans ajs een ernstig verzuim er kennen. De verschillen in zijn uitlatin gen over het tijdstip, waarop de bezwa ren aan hem kenbaar waren gemaakt, waren van redactionele aard. Of be paalde mededelingen hem door de di recteur van gemeentewerken waren doorgegeven, wilde hij in het midden laten. Spreker had de bezwaren van het hoogheemraadschap, welke hem vlak voor de behandeling van het voor stel in de Raad ter kennis waren geko men, als van zuiver formele aard be schouwd en ze dus ook niet aan de an dere leden van B. en W. medegedeeld. Dat hij bewust malicieus gegevens zou hebben achtergehouden was z.i. een te dwaze veronderstelling. Onmiddellijk na deze uiteenzetting kwam burgemeester Schokking met zijn verklaring, dat de grootst mogelijk^ meerderheid van het college van B. en W. geen kennis had gekregen van ver schillende thans bezwarend geachte omstandigheden op het moment, dat wethouder Van Luttervelt zijn voorstel in de gemeenteraad verdedigde. In een gespannen atmosfeer reageer de de wethouder van Openbare Wer ken hierop met de mededeling, dat hij de laatste weken ervaringen had opge daan, die hem ernstig gegriefd hadden. Het zou hem niet moeilijk vallen op de verklaring van de rest van het college een niet oninteressant commentaar te geven, doch hij wilde zich hiervan ont houden. Wel achtte hij het twijfelach tig, dat op zijn minst zijn ambtgenoot van Financiën de Katholieke wet houder Dresmé niet zou hebben ge weten van de bezwaren van Delfland, aangezien deze immers zelf tevens hoogheemraad is De laatste dagen wa ren er zo grote verschillen van inzicht geweest tussen hem en de andere leden van B. en W., dat hij geen basis meer zag voor samenwerking. Hierna kreeg de dubbele interpellatie een abrupt einde. Mr. Schokking schorste de vergadering. Er ontstond een levendige discussie tussen de raads leden onderling en op de druk bezette publieke tribunes. Na eert half uur her haalde de burgemeester het standpunt van de grootst mogelijke meerderheid van het college; hij verklaarde daarbij, dat de heer Dresmé als hoogheemraad niet van het standpunt van Delfland op de hoogte was geweest. De interpellanten zagen verder af van repliek en het wachten is thans op een nota van B. en W. over het riool- watervraagstuk. Want de wethouder is nu afgetreden, maar de vraag blijft waar Den Haag, dat zijn riolen niet meer in zee kan lozen, nu met dit wa ter naar toe moet. Men spreekt van lozing op de Nieuwe Waterweg. Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! [Om kinderhoest te bestrijden is er:j 31. Vertel mij alles, wat er op het schip gebeurd is zegt Eric vriendelijk. Zijn de mannen, die u wegbrachtenaan land gekomen?" Allan schudt het hoofd. „Ik ben over boord gesprongen!" legt hij grimmig uit. De Noorman fronst het voorhoofd. „Ik was het aldoor al van plan," mompelt de jonge Heruli en haalt de schouders op. „Ik wilde niet naar u toe, ik... ik was bang voor u maar ik zou 't waarschijnlijk toch nooit gedaan hebben, als Bogul die meeuw niet had doodgeschoten de lafaard „Zeker, dat is laf!" knikt Eric. „Men moet niet doden als er geen noodzaak toe bestaat!" „Men moet helemaal n^oit doden!" stoot Allan uit. „En het schip?" vervolgt Eric, zonder op Allan's laatste opmerking in te gaan. „Ze zijn weggevaren," antwoordt de jongen. „Ze hielden mij natuurlijk voor dooa. En ik wilde alleen blijven in het woud, in de natuur wonen, met mijn vrienden, de dieren „Dus als mijn krijger u niet gevonden had, dan zwierf ge nu ergens in het waud rond. Ongewapend? Zonder u te kunnen verweren tegen wolven en beren? Komaan, mijn waarde Allan lacht. „Ik vrees de beer noch de wolf," zegt hij luchtig. „Ik ben hun vriend Een dier voelt dat, nietwaar?" „Nu goed!" glimlacht de Noorman. „Aangenomen dat gij met broeder beer goed zoudt kunnen opschieten, maar hoe wilt ge u zonder pijl en boog voedsel ver- schaffen „Oh, maar ik zou geen dieren willen schieten!" antwoordt de Heruli verontwaardigd. „Hoe dacht ge dan uw honger te stillen?" „Welde natuur levert immers alles op?" antwoordt Allan vol vertrouwen. ,£)e dieren t „Ook de dieren verslinden elkaar, mijn vriefidvalt Eric bedaard in. „Om i,. leven te blijven! Aan dit bestel kunt ge niets veranderen!" Allan schudt vastberaden het hoofd. „Dat zou ik nooit kunnen!" Winonah heeft stil toegeluisterd. „Ik voel,"' merkt zij op, „dat ge meent wat ge zegt, doch bij uw komst waart ge in een wolvenpels gehuld. Daar heeft toch eev wolf voor moeten sterven, nietwaar? Vindt ge dat dan niet erg?" De Heruli kijkt hem bedremmeld aan. „Ja," zegt hij aarzelend. ,*Ja Winonah laat hem niet verder spreken. „De natuur gehoorzaamt aan een strenge wet," zegt zij. „Die geldt voor alle schepselenóók voor de mens! Liefde voor de mensen is een groot gebod en zo is het ook goed, de dieren lief te hebben. Doch vergeet niet, dat geen schepsel de natuurwet kan trotseren zonder ten onder te gaan Allan kijkt haar peinzend aan. „Vreemd," zegt hij eindelijk, „gij spreekt als mijn moeder Als de knaap zich teruggetrokken heeft, zegt Winonah bezorgt: „Hij heeft hulp nodig en wij moeten die geven. Zijn vader heeft het trouwens zo gewild en wij zijn dus verantwoordelijk voor hem!" „Ik aanvaard die taak," zegt Eric ernstig. Vreemde speling van het lot! De Heruli staan bekend om hun harde leefwijze en de zoon van hun heer komt tot mij om een man te worden Nadenkend staat hij op. Doch dan verheldert een glimlach zijn gelaat. „Ik geloof," zegt de Noorman langzaam, „dat ik weet, hoe die knaap moet worden aangepakt De Stichting voor de Landbouw heeft in een brief aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning, haar ernstige ongerustheid tot uit drukking gebracht over de wijze waar op van Belgische zijde de bepalingen van het landbouwprotocol ten aanzien van tuinbouwproducten worden toege past. De Stichting heeft er hierbij de aan dacht op gevestigd, dat het optreden van Belgische zijde geheel indruist te gen de geest van het protocol, daar vaak minimum prijzen worden vastgesteld welke ver liggen boven de Belgische kostprijs van het desbetreffende pro duct. Daarnaast heeft de Stichting ern stige bezwaren geuit tegen de wijze waarop van Belgische zijde import van tuinbouwproducten in verscheidene ge vallen is stopgezet. De Stichting heeft aan de minister gevraagd bij alle voor komende gelegenheden in het belang van de Nederlandse tuinbouw krach tig te protesteren tegen de onredelijke Belgische maatregelen. In Delft en Bolsward wordt 17 De cember een vroefreferendum ge houden, waarbij de bevolking zich zal uitspreken voor of tegen een, politiek verenigd Europa. De „ver kiezingscampagne" is op het ogen blik in volle gang. In Delft wer den gisteren op de bruggen span doeken aangebracht. ,}f December komt de poldercommissie algemene belangen, welke in de °rdoostpolder nog steeds de taak van ^gemeenteraad, maar dan in advise- Hjt zin- waarneemt, voor een belang- ®ciw beslissing te staan. Zij zal moeten 0 'set-en over de vraag hoe de Noord- s'tii *n de naaste toekomst be- bamm za' moeten worden. Het is nu teen ruim tien jaar geleden dat de "ten alige secretarissen-generaal van de Vg^tementcn van Binnenlandse Zaken, °PenkStaat' Financiën en Landbouw het ?old lichaam de Noordoostelijke in ?r hebben ingesteld. Het heeft altijd st bedoeling gelegen dat de be- ^0n UUr van <*it openbare lichaam zo in hogelijk zou zijn, maar met name ?ich6 Peri°de 19421947 heeft de polder in ni?let zo snel kunnen ontwikkelen als vai rmale tijdsomstandigheden het ge- dU ZIin geweest. Nog steeds wor- getn6ae besluiten, welke elders door een do0r Juteraad moeten worden genomen, va-n i*e landdrost, die tevens directeur °cst Wieringermeer (afdeling Noord- °0,:1o<t kenl is. genomen. Na de bolcjgp werd hijgeadviseerd door de 1 2p?Jnmissie welke aanvankelijk door van werd samengesteld, maar waar- V?°r wleden in Juni van het vorige jaar b'eUwp i erst door "ie bevolking van het is e land werden gekozen. Onlangs staanaZe commissie een uit drie leden tetepid dagelijks adviescollege be- °ok w',ZOciat de polder in zekere zin In U£iers heeft, bbssig^teten zitting heeft de poldercom- lybeufgj® vraag wat er nu verder moet ri6cemw reeds.. onder ogen gezien. 17 k?en. Do u ?al zb dat in het openbaar t i aan .belangrijkste vraag welke daar- 01 opbpff;„orde zal komen zal zijn of rrioet g van be* openbaar lichaam fl°et mprfP worden overgegaan. Daarbij de p0iaanmerking nemen de vraag yokkeij, ,r reeds voldoende tot ont- volkino 'k gfkomen om door de eigen bestuurd te kunnen worden. Het openbaar lichaam is immers inge steld opdat men in de kolonisatieperiode de beslissing over de verdere groei en ontwikkeling aan de Staat wilde laten. Te verwachten is dat de status van open baar lichaam met een jaar verlengd zal worden, omdat men meent niet tijdig te kunnen overschakelen op een gemeente, met alle daaraan verbonden voorzienin gen. Bovendien zal er ook nog een ant woord moeten worden gegeven op de vraag of de Noordoostpolder uit één of meer gemeenten zal bestaan. Over het algemeen heerst de gedachte dat er meer gemeenten moeten komen (b.v. een vier tal) maar dat de eenheid van het nieuwe land bij een splitsing in meer gemeen ten geen gevaar mag lopen. (Van onze correspondent) Vanmiddag half drie is de Arnhemse rechtbank begonnen met de behande ling van de vergiftigingszaak, die nauwelijks vier maanden geleden zoveel opschudding heeft te weeg gebracht. Voor deze moord had zich te verant woorden de 52-jarige landbouwer D. J. L. uit Varsseveld, gemeente Wisch, in de Gelderse Achterhoek. Hij wordt er van beschuldigd, de 45-jarige Bernard, de 54-jarige Gerrit en de 52-jarige Mien te L. door middel van een bij zonder gevaarlijk vergif waar van alleen het inademen reeds dodelijk is van het leven te hebben beroofd, teneinde zich het be langrijk bedrag aan contanten, dat de familie te L. in huis had, te kunnen toeëigenen. 29 Juli van dit jaar waren de broe ders Bernard en Gerrit en hun zuster Mien te L. naar het land gegaan voor het gebruikelijke werk. Rond de mid dag gingen ze gezamenlijk thuis eten van het maal, dat mej. te L. des mor gens reeds had bereid. Kort na het eten deden zich bij het drietal vergif tigingsverschijnselen voor en deze ver ergerden dusdanig, dat de 45-jarige B. en zijn zuster, de 52-jarige M., reeds spoedig na de komst van de inderhaast verwittigde geneesheer, overleden. De 54-jarige broer G overleed niet lang daarna in het Ziekenhuis te Doetin- chem. De door dr. Hulst verrichte sec tie op de lijken wees uit, dat de dood was ingetreden als gevolg van vergifti ging met een bijzonder zwaar insecten- dodend vergif. Het had niet veel ge scheeld of ook een broer van de dader was het slachtoffer der vergiftiging ge worden. Hij had namelijk op de bewus te dag enig karwei voor de familie te L. verricht en was uitgenodigd te blijven eten. Hij zag daar evenwel maar van af, omdat hij zijn broer niet alleen wilde laten. De eerste dagen na het tragisch ge beuren tastte men volkomen in het duister met betrekking tot de oorzaak der drie sterfgevallen. Men dacht aan toevallige vergiftiging door het eten van te zwaar bespoten andijvie. Op de dag van de begrafenis arresteerde de recherche echter de 52-jarige landbou wer D. J. L„ buurman van de fam. te L. De arrestatie geschiedde, terwijl L. deel nam aan het klokkenluiden, een tra ditie in deze buurtschap, waar men de doden „uitluidt"'. L. bekende de drievoudige moord te hebben gepleegd en gaf toe, dit te heb ben gedaan met behulp van vergif, dat zijn broer had gekocht, om de bieten tegen bladluis te bespuiten. Dit zware vergif, dat geleverd wordt in flacons van 10 gr. en dan van 1 op 1000 moet worden verdund, goot L. onverdund in de stamppot van andijvie, die de buren op het petroleumstel hadden staan, terwijl zij op het land aan het werk waren. Het Israëlische Parlement, de Knes- seth,, heeft gisteren de 68-jarige Isaac Ben Zvi gekozen tot President van Israël. Ben Zvi was candidaat gesteld door de sociaal-democratische Mapai- partij Bij de derde uiteindelijke stem ming verwierf hij 62 stemmen van de 120. Daarmee is hij voor een periode van vijf jaar benoemd. Morgen vindt in Jeruzalem zijn plechtige installatie plaats. De ambtswoning van de nieuwe President komt eveneens in Jeruzalem. Zvi is de tweede President van de Joodse staat. Hij volgt als zodanig dr. Chaim Weizmann op, die 9 November is overleden. Minister Donker verklaart in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer Inzake de regelingen van het Nederlands Beheersinstituut tot en met 1949 dat hü de ernstige critiek van alle leden der Kamer op de door de rege ring in deze materie gevolgde gedrags lijn niet kan afwijzen. Anderzijds even wel kan hjj de ontstane vertraging niet aan onwil of schuld der regering wij ten. De minister meent, dat thans de administratie van het Beheersinstituut en de controle daarop aan redelijke eisen voldoen. Aan de wensen van de Rekenkamer met betrekking tot de administratie is zoveel mogelijk tegemoet gekomen. De Rekenkamer heeft dan ook inmiddels de ontvangsten en uitgaven van bet Be heersinstituut over 1950 verevend en in haar verslag over 1951 heeft zij over A a vert.eu tie VEILING POELDIJK, 8 Dec. Alicante (geen export) 0.72, Andijvie 0.36—0.55, Rode kool 0.060.11, Savoye kool 0.09 y2, Witte kool 0.05, Boerenkool 0.130.15, Spruiten 0.28 —0.40, Prei A 0.15—0.20, idem B 0.09—0.11, Peren 0.20, alles p. kg. Knolselderij A 0.17, idem B 0.100.15 per stuk, Selderij 8.00, Pe terselie 6.00—8.50 p. 100 bos. PURMEREND, 9 Dec. 1952. Eieren 4500 kip peneieren 18.50—20.— per 100 stuks. 1000 eendeneieren 13.per 100 stuks. Veemarkt: Runderen, totaal 588 stuks. 280 vette koeien 2.10—2.85 per kg., handel kalm, 175 gelde koeien 550—775 per St., handel stil, 70 melk koeien 6801075 per st., handel kalm, 34 pin ken 375600 per st., handel stug, 17 stieren 6501400 per st., handel stug, 12 graskal veren 170—300 per st., handel stug, 7 vette kalveren 200260 per st., handel kalm, 197 nuchtere kalveren, v. d. sl. 48—105 per st., handel vlug. id. fokkerij 75—125 per st., handel vlug, 186 vette varkens v. d. slacht 1.80—2.— per kg., handel stug, 989 schapen en lammeren, schapen (vette) 80—125 per st., handel vlugger, lammeren 60—98 per st., handel vlugger, 32 bokken en geiten 10—50 per stuk, handel stug, 28 paarden 600—975 per stuk, handel stil, totaal aantal dieren 2027. Pluimveemarkt: 3600 oude kippen en hanen (witte en rode) 2.002.20 p. kg., 200 oude kippen en hanen (blauw) 2.202.40 p. kg., 500 eenden 1.502.50 per stuk, 900 ko nijnen 2.507.— per stuk, 200 ganzen 8.00 13.— per stuk, 200 kalkoenen 2.502.60 per kilogram. In „De Leeuwerik" te Haarlem hield de L.T.B. gisteren zijn algemene honds vergadering onder leiding van de voor zitter, de heer G. W. Kampschöer. Voor af kwamen de meeste afgevaardigden der afdelingen in de Sint Josephkerk aan de Jansstraat bijeen, waar de honds adviseur van de L.T.B., rector J. A. G. van der Hoogte, een H. Mis opdroegt De bondsvergadering, welke daarna door de heer Kampschöer geopend werd met een uitvoerige rede in ons num mer van gisteren reeds gepubliceerd bracht in den beginne de gebruikelijke agendapunten ter tafel, welke echter zonder of althans met weinig commen taar konden worden afgewerkt. Zoals te doen gebruikelijk vormde de bondscontributie weer een punt van uit voerige bespreking. Het hoofdbestuur stelde voor om de contributie te hand haven conform de regeling van 1952. Daar waren echter enkele kringen (Gou da, Kennemerland, Haarlem en Amster dam) die liever een ander systeem in gevoerd zagen en met een voorstel in die geest kwamen. Het hoofdbestuur achtte het practisch niet mogelijk om de regeling voor het komende jaar te wijzigen. Wel wilde het aan de verlan gens tegemoet komen door een commis sie te laten samenstellen, die deze zaak grondig zal bekijken en advies aan het hoofdbestuur zal uitbrengen. Verschillende afgevaardigden waren tegen dat voorstel, omdat de huidige regeling voldeed. Een vond de contri butie zelfs te laag, maar de afgevaar digde van Hoogmade verklaarde, dat zijn afdeling pertinent tegen de verho ging was, die het vorige jaar reeds was ingevoerd. Die verhoging had namelijk een groot aantal bedankers opgeleverd. De voorzitter achtte die „bedankers" een geheel andere kwestie. Hij moest tot zijn leedwezen vaststellen, dat de bedankers het meest genoteerd werden onder de welgestelde leden. „Zij denken de L.T.B. niet nodig te hebben, nu het hun goed gaat. Maar gaat het slecht, dan krijgt de L.T.B. de schuld", zo ver klaarde hij. Na verdere bespreking werd besloten de regeling van 1952 te handhaven. De voorgestelde commissie werd niet nodig geacht. In zijn toespraak behandelde rector J. van der Hoogte naar aanleiding van een voorstel van de kring Leiden (afd. Hazerswoude) de „verwaarlozing van de goede vorming van de jeugd", zoals dat gesteld werd door de betrokken af deling. Nu achtte de adviseur dat wel een beetje te dik gesteld. Wanneer men toch ziet, wat er op allerlei ter rein in het katholieke leven tot stand is gekomen, dan kan men toch moeilijk van verwaarlozing spreken. Wel zou natuurlijk gezegd kunnen worden, dat het resultaat niet altijd beantwoordt aan de inspanning. Speciaal wijdde spr. in verband daar mee aandacht aan de vereniging tot be vordering van het land- en tuinbouw- onderwijs. En hij noemde het een vreemd verschijnsel, dat zovele leden van de L.T.B., waaronder deze vereniging res sorteert, daarvan geen lid zijn. Hij hoop te, dat dit punt niet alleen in beraad zou worden gehouden, maar dat ook op de volgende bondsvergadering 'n voor stel ter tafel zou komen, waardoor iedere L.T.B.-er lid wordt. Rector Van der Hoogte vond hst beneden de stand van de L.T.B., dat het jaarlijkse tekort van de vereniging gedekt moest worden door een kerkcollecte. Sprekend over de gespletenheid in het politieke vlak stelde hij de vraag, of die inderdaad een symptoom is van de splitsing der geesten. Veeleer zag hij zelf dat alles meer als een kwestie van ontevreden heid. Daarom zal het de taak van ieder katholiek staatsburger zijn zich in deze te bezinnen. Ten aanzien van de ge- loofsverzwakking en -afval achtte spr. het een gevaarlijk verschijnsel deze al leen maar te constateren, terwijl men er zelf door wordt aangetast. Gebeurt het namelijk niet, dat L.T.B.-ers om bij komstige redenen hun kinderen naar een neutrale land- en tuinbouwschool stu ren en dat sommigen zitting hebben in een commissie van toezicht op zo'n neutrale school. Daarom zal het zaak zijn dat iedereen eerst het eigen gewe ten onderzoekt en vervolgens al zijn krachten geeft aan die instellingen, die belast zijn met de (her) kerstening van ons land, waarbij vooral het Willibror- dusapostolaat zo enorm veel werk moet verzetten. Korting, secretaris van de Centrale Raad van Overleg, een beroep op de L.T.B.- afdelingen om nauw contact te zoeken met andere standsorganisaties, om zo tot een grotere onderlinge samenwerking te komen. De heer Van Campen sprak vervol gens over het belang van de coöperatie, hetgeen een uiteenzetting was betref fende de voortzetting der zaken van bet In- en Verkoopkantoor en van de Zaad teelt en Zaadhandel van de L.T.B. door de Centrale Coöperatie L.T.B. Het ligt overigens in de bedoeling, dat deze kwestie nog nader wordt toegelicht in de verschillende afdelingen. Bij de vele voorstellen, die uit de af delingen waren binnengekomen, kwam ook de emigratie ter sprake. De voorzitter kon de kring Leiden (afd. Oud-Ade en Hazerswoude) op een desbetreffend verzoek antwoorden, dat van het departement bericht was ont vangen, dat met ingang van October 1953 ook een subsidie zou worden ge geven aan de emigrantencursussen, die georganiseerd worden door de Onder- wysvereniging van de L.T.B. Daar was verder een voorstel om er op aan te dringen de herhalingsoefe ningen voor agrarische militairen als dit mogelijk is in de wintermaanden te doen plaats vinden. Het hoofdbestuur was echter van mening, dat het voorstel van te kort begrip getuigde voor de inter nationale gevaren. De PJB.O. vroeg weer de nodige aan dacht en de kring Leiden (afd. Hazers woude) sprak de vrees uit, dat de be voegdheden van het komend landbouw schap heel klein zullen zijn. In het prae- advies werd wel gezegd, dat het over leg omtrent de bevoegdheden nog gaan de is, maar de heer Groen uitte toch zijn grote vrees, dat het landbouwschap alleen sociaal gericht zou zijn en econo misch niet veel zou betekenen. Overi gens had voorzitter reeds in zijn ope ningswoord het standpunt van de L.T.B. geformuleerd. Ten aanzien van de grondprijzen, aan gesneden door de kring Leiden, onder schreef het hoofdbestuur de gedachte van deze kring, dat algehele vrijlating van de grondprijzen niet verantwoord zou zijn. Het beheersingspunt zal echter zodanig moeten worden opgevoerd, dat er een meer reële verhouding ontstaat met het algemeen prijspeil in ons land. Zoals te verwachten was, bracht de onteigeningsaffaire de gemoederen weei op behoorlijke temperatuur. Rejds in de vergadering van tuinders was daar over uitvoerig gesproken en besloten werd tenslotte, dat het hoofdbestuur met een nieuw prae-advies zou komen waarin het standpunt van de L.T.B. principieel en nauwkeurig vastgesteld wordt De rondvraag tenslotte bracht geen In de middagvergadering deed de heer schokkend nieuws. het Beheersinstituut slechts weinig op merkingen hoeven te maken. De minister is van oordeel, dat het wetsontwerp dient om een streep te zetten onder een periode, waarin van vele zijden minder of meer verschoon bare fouten zijn gemaakt en dat het wetsontwerp hiertoe de thans enig mo gelijke uitweg biedt. De mening van de Kamer, dat een vertraging van jaren hierbij is ontstaan als gevolg van verzet van de zijde der regering tegen de inzichten en voor stellen van de algemene rekenkamer, alsmede tegen het aandringen tot spoe dige afwerking van de zijde der Twee de Kamer, kan de minister niet delen. Het aantal gevallen van fraude door beheerders kan niet volledig worden opgegeven. Gegevens zijn verkregen omtrent acht en twintig gevallen van fraude, tot een totaal bedrag van ruim 265.000. In negen gevallen is de scha de door of namens de betrokkenen ge heel terugbetaald; in vijftien gevallen is de schade teruggevorderd, doch niet of nog niet geheel terugbetaald. In vier gevallen van terugvordering afge zien. In totaal was terugbetaald ruim 98.000.Een strafrechterlijke veroor deling is in vier gevallen uitgesproken. Wat betreft het vermogensbeheer van vijandelijke verzekeringsmaatschappijen deelt de minister mee dat de werk zaamheden dezer commissie zijn vol tooid voor twee en veertig maatschap pijen. Voor de een en vijftig overige maatschappijen verkeren zij in een vergevorderd stadium. Wegens „wanbeheer" zijn bij de ge wone rechters twee en veertig zaken aanhangig gemaakt, waarvan negentien zijn afgedaan; in de twee en veertig aanhangig gemaakte zaken was in to taal gevorderd ruim 2.000.000.Toe gewezen werd in totaal 19.900. Bij de Raad voor het Rechtsherstel zijn 570 zaken aanhangig gemaakt waarvan 504 zijn afgedaan. Ten aan zien van deze procedures is er van af gezien om cijfers te verzamelen over de gevorderde en de toegewezen bedragen. Bij de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel zijn 146 zaken aanhangig gemaakt. Totale vor dering 3 millioen. Einduitspraak is gedaan in 106 van deze zaken. Toe gewezen werd in totaal ƒ39.600. De voorzitter van de Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding, majoor b.d. J. N. Breunesse. is benoemd tot Offi cier in de orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Hij heeft deze onderschei ding ontvangen als waardering voor zijn werk voor de internationale vierdaagse afstandsmarsen. AM3TELDIEP p. 9 Azoren n. Amst. AXELDIJK p. 8 Bermuda's n. Havre. ATLAS 9 Dec. te Tunis. ALPHARD 9 Dec. te Santos. AMSTELVEEN p. 9 Finisterre n. Amst. ALCYONE p. 9 nm. Kreta n. Calcutta. ALPHERAT p. 9 Lissbon n. Antw. AKKRUMDIJK p. 9 Balearen n. Genua. AMSTELVAART 8 van Tenerife n. Antw. ARGOS p. 9 Kp. St. Vinct. n. Nederl. ALKAID p. 9 Perim n. Suez. ARENDSKERK p. 9 Kp. Gata n. Genua ARUNDO 10 te New Orleans verw. AALSUM 9 te Bordeaux. ABBEDIJK 9 te Hamburg, verbeter. ALCHIBA p. 10 Kp. St. Vine. n. Recife ALETTA 9 te Telok Anson. AMOR p. 9 Finisterre, 10 te Lissabon. ARGOS p. 9 nm. Kp. Roca n. A'dam. ALDABI 9 te Ilheos. ALPHACCA 9 te Santos. BOSKOOP 9 nm. te Trinidad BREDA 9 te Pisco, verbetering. BAARN 9—10 te Paita. CALTEX DELFT 9 van Sidon n. Rott. CORILLA 8 nm. te Banias. CALTEX PERNIS 9 v Sidon n. R'dam. CALLISTO p. 8 Acapulco n. Yokohama. CHAMA p 9 Rasfartak n. Mena Ahm. CRONENBG. p 9 Dungen. 10 te IJm. DANAE 8 te A'dam. ERINNA 9 te Balikpapan. ENA p. 8 Okinawa n. Kobe. EEMDIJK p. 9 Bahamas n. Antwerpen. FAIRSEA p. 9 Kreta. 10 te Pt. Said. FLEVO 8 te Amsterdam. GAASTERLAND 9 nm. te A'dam. GAASTERKERK 9 te Massowah. GAROET p. 19 Djeddah n. Aden. GROOTE BEER 9—10 bij St. Helena. GADILA 9 te Curasao. HECTOR 9 te Triëst. HELENA 8 van Tampa n. Rotterdam. HERCULES 9 nm te Tunis. HERMES 9 te Guanta. HESTIA 9 te Pisco. INDRAPOERA p. 9 nm. Malta n. Rott JAVA 9 nm.10 te Aden. J. V. OLDENB. 9 v. Frem. n. Melb. JUPITER p. 19 Kp. St Vincent n Rott KERTOSONO 8 van San Franc. n. Manilla. KOTA GEDE 9 nm. te Suez. KOTA BAROE 9 te Pt. Swettenham. KOTA INTEN 11 te R'dam verw. LAURENSKERK 9 te Calcutta. KOTA AGOENO 9 te Singapore. LOPPERSUM p. 9 Kp. St Vine. n. Genua. LAWAK 9 te Siain. LISETA 8 nm. van Bangkok n. Pladju. LOMBOK 8 van Bombay n. Cochin. LAAGKERK p. 9 Chagos-eil. n. Adelaide. LE MAIRE 9 te Surabaja. LANGLEECLYDE 8 te Durban. LARENBERG 9 nm. te Savona. LIEVE VROUWEKERK 9 nm. te Suez. LOENERKERK p. 9 Rasfartak n. Karachi MAASKERK 9 nm. te Amsterdam. MELISKERK p. 9 Padaran, 10 te Hongk. MUIDERKERK 9 nm. te Havre. MACUBA p. 8 Okinawa n. Yokohama. MEERKERK 8 nm. te Bremen. MAAS p. 9 Brindisi n. Algiers. MENTOR 8 te Bremen. MIRZA 9 te Bombay. MURENA p. 9 Okinawa n. Yokohama. MALE A p. 9 Kreta n. Bordeaux. MITRA 8 van Singapore n. Io Ho. MYONIA 9 te Liverpool. MANTO p. 9 Dungeness, 10 te Amst. NESTOR 9 te Willemstad (Cur.). OBERON 8 nm. te Pt. au Prince. ORANJE 9 nm. van Pt. Said n. A'dam. ORANJESTAD 10 te Barbados verw. ONDINA 10 te Stanlow. POLYDORUS 8 van Boston n. Galveston. PARKHAVEN p. 9 Cape Race n. Baltim. PR. JOH. WILL. FRISO p. 9 Kp. Race n. Antwerpen. PR. WILLEM V 21 te R'dam verw. PR. WM. v. ORANJE 17 te R'dam verw. PR. FR. WILL. p. 9 Finisterre n. Rott. PR. J. W. FRISO p. 9 Kp. Race n. Antw. PR. WILL. Ill 10 te Havre, 16 te Rott V. PR. WILL. IV p. 9 Gibr. 10 te Valencia. RAFAELA 9 nm. te Priok. RAKI 8 te New York. RITA (t.) 8 nm. te Bangkok. ROEPAT 9 nm. te Priok. ROD AS 9 te Kingston (J.). RIJNKERK 9 te Marseille. RIJNLAND 9 te Amsterdam. SARPEDON 8 te Puerto Limon. ST. MAASSLUIS p. 9 Oland n. Emden. SALLAND p. 9 nm. Bahia n. B. Aires. ST. ARNHEM p. 9 Shetlands n. Narvik. STR. BANKA 9 te i^amatave (Madgc.). STAVELOT 4 van Suez, 9 te Aden verw. verm. 10 van Aden, ca. 16 te Bombay v. SLAMAT p. 9 Minicoy n. R'dam. SLAMAT p. 9 Minicoy n. Djibouti. SAPAROEA 9 van Freet. n. Gr. Bassin. SCH1EDDK 9 van Singap., 10 te Priok. SINGKEP 9 nm.—10 te Pladju. ST. SCHIEDAM p. 9 Kp. St Vine. n. Sav. TALISSE p. 9 Perim. 10 te Pt. Sudan. TEUCER 9 nm. te Aden TJIMENTENG 8 nm. te Priok. TERNATE 9 nm. van Aden n. Rotterdam. TJIPANAS p. 8 Okinawa n. Hongkong. TABIAN p. 9 Sabang n. Colombo. Het bestuur van de AVRO heeft aan de oud-administrateur, de heer J. N. Cramer, medegedeeld, dat zijn rechten op verdere uitkering van zijn salaris hij nam in Juni ontslag onder voor waarde, dat zijn salaris nog een jaar zou worden uitbetaald vervallen worden geacht. De heer Cramer, zo meent het bestuur, heeft het recht op dat salaris verspeeld „omdat hij de voorwaarde heeft over treden geen nadelige acties tegen de AVRO te ondernemen". Het besluit van het AVRO-bestuur zou naar ons wordt medegedeeld een uitvloeisel zijn van een oude zaak, waar bij het comité van actie van AVRO- leden is betrokken. Dit comité heeft bij de justitie het bestuur van de AVRO beschuldigd. In het dossier zou thans de raadsman van het AVRO-bestuur een door de heer Cramer aan het comité verstrekte en getekende verklaring heb ben aangetroffen, waarin deze bevestigt als oud-administrateur bekend te zijn met het feit, dat het bestuur zou hebben besloten zichzelf een bedrag van f 15.000 aan vacatiegelden uit te keren, hoewel in het geheel niet zou zijn vergaderd. WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.13 prot. pr.. 7.45 prot. pr„ 8.00 nieuws. 8.15 gram., 9.00 zieken. 9.30 vrouw. 9.40 gram., 10.10 idem, 10.30 prot. pr., 11.00 Het leven op het land, hoor spel. 12.00 sopraan en piano, 12.33 gram 12.37 prot. pr., 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws. 13.15 thuisfront. 13.20 banjo orkest, 13.50 gram., 14.00 kamerorkest en solist, 14.45 meisjes, 15.00 strijkkwartet, 15.30 gram., 16.00 jeugd, 17.20 orgel, 17.50 militair vraaggesprek. 18.00 lichte muz.. 18.30 prot. pr., 18.45 prot. pr., 19.00 nieuws. 19.10 boek. 19.25 prot. pr.. 19.30 buitenl. overz., 19.50 gram., 20.00 radio- krant, 20.20 orkest, 21.10 prot. pr., 21.30 gram., 21.40 piano. 22 00 prot. pr., 22.40 gram., 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM n. 298 m. VARA: 7.00 neiuws. 7.10 gram.. 7.15 oehtèndgymn., 7.30 gram., 8 00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 gram.. 9.25 idem. VPRO: 10.00 schoolradio. VARA: 10.20 vrouw. 11.00 gram., 12.00 accordeonorkest, 12.33 olatteland. 12.38 lichte muziek, 13.00 nieuws, 13.15 commentaar. 13.20 gevar. muziek. 13.45 gram., 14.00 causerie. 14.15 jeugdconcert, 15.00 jeugd, 15.30 idem. 15.50 piano. 16.10 jeugd, 16.45 zieken. 17.15 dansmuz., 17.50 Antilliaanse dieht- dochter van de houtvester, operette hoorspel, 21.35 omroeporkest. 22.00 cau serie. 22.35 strijksextet, 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 23.30 gram. BBC IN HET NEDERLANDS: 224 en 48,54 m.: 22.0022.30 Nieuws; Commen taar; Vrijbuiter'! Radiodagboek. ENGELAND, BBC. Home Service. 330 m.: 14.30 Samba-orkest, 19.20 rhythmi- sche muziek. 21.00 symphonie-orkest, koor en solisten. 22.15 symphonie-orkest. koor en solisten. BBC. light progr„ 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuziek, 13.15 lichte muziek. 13.45 concertorkest. 16.00 gevar. muziek. 16.45 militair orkest. 17.30 amusem.mu- ziek, 18.00 Schots orkest, 20.30 variété- orkest en solisten. 23.20 amusem.muziek 0.20 gevar. muziek. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 orkestconcert, 13.25 lichte muziek, 15.50 filmmuziek. 166.30 piano recital. 17.45 omroeporkest en solisten 20.00 amusemmuziek. 22.10 symphonic orkest, 22.30 dansmuziek, 23.00 amusem muziek, 23.20 gevar. muziek. FRANKRDK, nationaal programma 347 m.: 19.01 klassieke muziek. BELGIË. 324 m.: 12.34 lichte muziek. kunst. 18.00 nieuws, 18.20 toespraak, 18.30 20.00 Seppl. operette. lichte muziek. 19.00 discussie, 19.20 gram. VPRO: 19.30 jeugd. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 commentaar, 20.15 De 484 m.: 16.00 lichte muziek, 16.35 lichte muziek. 20.15 groot symphonie-orkest 22.15 jazzmuziek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5