Speelgoedfabrikant van de hemel Haarlemse loodgieter bouwt paradijs voor kinderen De plaatsing van het Hildebrand-monument Kapitaal nog niet bijeen Zijn gezin in de steek gelaten Verrassende uitslagen in de basketballcompetitie Engelse drifters hebben iu IJmuiden niet veel meer te zoeken BLIKSEMAFLEIDERS sii AGENDA Subsidie wellicht nodig Bloemendaalse schilderspatroon voor het Amsterdamse Gerechtshof Antilopen verliest van H.H.C. Yisserijgolf Transito-handel mag geen naam meer hebben HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 PAGINA 2 HET OPENEN VAN SAFES Verklaring uit de bank wereld Stille Armen ROVERSBAL IN CONCERTGEBOUW Verklaring van Geloof en Wetenschap" Jubileum bij de P.T.T. Burgerlijke Stand FAILLISSEMENTEN Surséance van betaling TEMPO Veertig jaar letterzetter Splinters Civiel rechtsgeding werd strafzaak Afscheid kap. Kamerbeek De standen Mooie successen voor H.V.G.B. Biljarten Schoolbasketbaltournooi 196 WONINGEN AANBESTEED Hoe lang nog- Concert Amsterdams Concertgebouworkest Voor muziekliefhebbers buiten de hoofdstad Beurs van Amsterdam Beurs van New York Gisteren zijn wij op bezoek geweest bij de heer Cinqualbré, die zijn tijd zoek brengt met het maken van speel goed voor de kinderbewaarplaatsen van Haarlem-Noord en -Zuid. De bakermat van de Cinqualbré's ligt ergens in Zuid-Frankrijk, waar de grootvader en vader van onze gastheer zijn geboren. Al op zeer jeugdige leef tijd trok zijn vader naar het hoge Noor den, waar de heer Cinqualbré zijn werk in het loodgietersvak heeft gevonden. Dit ambt heeft hij 58 jaar lang uitge oefend; een bord naast de deur laat nog zien, dat hij in die periode zelf een be drijf heeft weten op te bouwen. Toen hij zeventig was, vond hij het welletjes, verkocht zijn machines en besteedde zijn dagen aan knutselen. Met een zelf de wilskracht en energie, als waarmede hij gewerkt had in het loodgietersbe- drijf getuige de vele goede rappor ten, die hij met rechtgeaarde trots laat zien zette hij zich aan het fabriceren van allerlei speelgoed, dat in aantal weldra groeide. Een berichtje in de krant van het bestuur van de kinder bewaarplaatsen, waarin gevraagd werd naar oud speelgoed, deed hem besluiten zijn voorraad af te staan aan deze stich ting, die van gemeentewege slechts een heel kleine subsidie geniet en dus zelf maar moet zien hoe zij rondkomt. Het aanbod van de heer Cinqualbré was niet te versmaden, temeer nog daar hij zich in den vervolge beschikbaar stelde om gratis speelgoed af te leveren. En zoals mevrouw Van Geluk het ons ver zekerde, was dit een reuze uitkomst. Hieraan is het bijvoorbeeld te danken, dat telkenjare het Sinterklaasfeest zo goed slaagt. In de drie jaar, dat hij nü al voor de grashes werkt, heeft hij meer verstand van paedagogie op het gebied van kinderspeelgoed dan wellicht me nige fröbelonderwijzeres, die nog niet lang geleden de schoolbanken verlaten heeft. Een bewijsje of een, zoals u wilt, een proeve van zijn kennis en tege lijkertijd ook van zijn kunnen is een pakhuis van ongeveer een meter hoog, dat hij eens voor zijn kleinzoon heeft gemaakt. De heer Cinqualbré heeft De publicatie over de kwestie van het openen van twee banksafes in de ge bouwen van de Twentsche Bank en de Nederlandse Middenstandsbank te Haar lem door de rechter-commissaris bij de Haarlemse Rechtbank, mr. H. G. Ram- bonnet, dient aangevuld te worden. De heer F. E. Hendriks, penningmeester van dé Vereniging voor de Geld- en Ef fectenhandel, deelde ons mede dat een ,.bank" nooit in staat is om een safe van een cliënt te openen, daar de sleutel (s) uitsluitend in diens handen (is) zijn. Het verzoek van de rechter-commissaris was dus onjuist en zijn zienswijze, zoals wij die gisteren weergaven, kon dan ook in bankkringen niet geaccepteerd worden, waartoe men dan ook de nodige stap pen zal doen. Het Comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de vorige verant woording de volgende bijdragen ont vangen; T. V. f 100, W. J. V. f 5. R. H. B. f10, mevr. A. C. v. L. f10, mevr. J. L. Ph. H. H. v. Z. f2.50, mevr. wed. dr. H. L. O.—R. f5, J. H. P. f10, A. R. f 100, G. J. S. f 10, J. v. S. f2.50. J. G. f25, J d. B. f25, A. G. G. f5, W. G. f5, W. H. f 2.50, mr. C. M. J. d. J. f 10, K. H. J. f5, R. M. f5, P. v. O. f3, J. P. P. f 10. mevr. H. O. P. M H. f2.50, N.N. f10, mej. H. J. S. f2.50, mr. G. S. f5, mevr. J. M. E. v. S.—T. f2.50, D. v. W. f25, mevr. C. N. J. D.P. f 10, mevr. S. f2.50. W. S. f2.50, N. N. f 15, G. C. K. f2.50, N. N. f10, C. G. B. f5, S. d. C. f 10. J. D. f2.50, F. C. d. H. f 10, H. D. K. f2.50, F. R. H. R. f 100, J. G. W. f 10, F. J. G. Z. f 3.50, C. A. v. M. f 10, Hand werkfonds f 10, P. H. K. S. f 50, K. R. v S f 50, P. E. f 10, N. N. f 5, S. H. f 5, J D. B. f5, G. E. f10, C. D. F. f 10, T. H. H. f 10. J. M. A. K—B. f10, mevr. A. J. L.—Br. f25, E. C. v. N. v. M. f10, A. v. S. f 5, mevr. wed. A. V.D. f 1.50, P H. O. f2.50, J. S. f5. mevr. S. f2.50, mevr. J. A. S. f 5, H. L. B.—B. f 5, mevr. A M. P. f 5, A. V. f 7.50, C. H. M. f 1.50. Totaal f 847, zodat ontvangen is f 1500. De penningmeester, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw giften in ont vangst nemen, zowel te zijnen huize, Antonis Duycklaan 12, als ten Raadhui- ze. Zijn gironummer is 153308. Het bestuur van de Vereniging „Ge loof en Wetenschap'' deelt ons mede, dat de bijzondere avond, te organiseren door Vrienden van de H.O.V. op Zaterdag 7 Februari in het Concertgebouw, van harte zijn steun heeft, voorzover het betreft de uitvoering van de Rovers- symphonie. Van het Roversbal daarna wenst het bestuur zich echter nadruk kelijk te distancieren. Woensdag 17 December hoopt de heer E. Zuiderduin, besteller-chauffeur, Dick- manstraat 38 Haarlem, zijn 25-jarig ju bileum te vieren in dienst van de P.T.T. De jubilaris begon zijn loopbaan ais hulpbesteller in Overveen in 1927, en werd overgeplaatst naar Haarlem, toen een gedeelte van de besteikring Over veen na de annexatie naar Haarlem overging. 15 Aug. 1931 ontving hij zijn benoeming als besteller. Daarna volgde in Feoruari 1940 nogmaals overplaatsing naar Aerdenhout, totdat de heer E. Zuiderduin in 1947 weer werd overge plaatst naar Haariem in de rang van besteller-chauffeur. GEBOREN: N. D. M. MusmanVan Dijk, z; I. P. Velt—Van Dijken, z; P. Chr. G. van GalenVerhoef, z; W. C. M. BijvoetFijen, z; H. M. Vendel Huneker, z; A. Vosse—Maselii. z; N. J. Vollemande Knijff, z. A. M. Goosens Klerk, z; J. Bruijn—Smit, d; M. Neele— van Brussel, d. ONDERTROUWD: A. Blom en J. Goeting; U. Piso en C. Th. Kortekaas OVERLEDEN: A. Chr. B. Priegelaar, 44 jaar, Hazepatersiaan, S. C. Land, 74 jaar, Wagenweg. H. J. de Vries, 86 j„ Kamperlaan; H. M. G. C. Kelderman, 79 jaar, Romolenstraat; J. van Apel doornWoestenburg, 76 jaar, Kenau- park; F. Raman, 47 jaar, Barendsestraai 22 B rood. F. Vrisou, 71 jaar, Bredero- destraat; M. H. van der Heijden, 76 j., Bakenessergracht; G. Zuurbierde Waard, 85 jaar, Aelbertsbergstraat. het warenhuis zo in elkaar gezet, dat zijn kleinzoon beslist geen ruzie hoeft te krijgen met zijn vriendje, want de voor- en achtergevel hebben elk een hijsblok en werktuigen. „Dit heb ik gedaan, omdat ik voorzag, dat het pakhuis, zoals het over het algemeen verkocht wordt, meer ruzie dan vreug de zou brengen." Tijdens ons bezoek hebben wij het huis kunnen zien, waaraan hij op het ogenblik bezig is en dat bestemd is voor een bazar met een liefdadig doel. Ruim een meter hoog een een halve meter diep en .breed, mag het een riante wo ning genoemd worden voor een pas ge trouwd poppenpaartje. Wat tegenwoor dig in de meeste „mensenwoningen" gaat ontbreken, n.l. een volledige ge- installeerde badkamer met geyser en vaste wastafel, is in het huis van „ar chitect" Cinqualbré aanwezig, terwijl een ruime keuken de poppenmoeder in staat zal stellen het meest uitgebreide menu te bereiden. De huiskamer is voorzien van zeil en karpet; de cra- peauds nodigen als het ware uit om bij de schouw een plaatsje uit te zoeken. De slaapkamer van het „echtpaar" ziet uit op een balcon, dat boven de erker van de kamer ligt. Bij het optrekken van het huis heeft de bouwheer van zelfsprekend niet vergeten het nood zakelijke loodgieterswerk aan te bren gen; de goten en de vergaarbakken zul len voorkómen, dat de bewoners tegen over de eigenaar klachten zullen indie nen wat betreft lekkages en wat er mee samengaat. ,Op dit loodgieterswerk ben ik niet prat, per slot van zaken is dat mijn stiel geweest, maar dat de hout bewerking mij goed af gaat, schenkt mij meer bevrediging," vertrouwt de heer Cinqualbré ons toe. die reeds vroeger voor zijn kinderen veel geknutseld heeft, waardoor hij nog nooit één cent aan speelgoed heeft uitgegeven: „ik heb het steeds zelf gemaakt." De ontwerpen zijn deels van hem zelf. deels van platen, die hij in over vloedige mate bezit. Ook hebben speelgoedwinkels de belangstelling van deze 73-jarige, die nog jong ge noeg is in zijn hart om te beseffen waarmee peuters van vier en vijf jaar het liefst spelen. De heer Cinqualbré heeft steeds meerdere werkjes onder handen om de pit er in te houden. Zo is hij bijvoorbeeld doende met de ark van Noach. Alle beesten, die deze tweede stamvader van het menselijk geslacht meenam, vooraleer hij zijn ark op de berg Ararat neerzette, zullen een plaatsje krijgen in die van de heer Cin qualbré en ook eens zal ze verhuizen naar de kinderbewaarplaatsen, waar de kinderen op 5 December allen een ca deautje hebben gekregen van deze goe de Sint, die alleen het hout op zijn onkostennota schrijft. Behalve voor de bewaarplaatsen knutselt hij ook voor de zusterschool in de Kloosterstraat. Onze gastheer heeft een eigen mening over de tegenwoordige jeugd, die vol gens hem niets liever doet dan over de straat slenteren. „Ik zou wel weten hoe de jongens van de straat te houden." Hij is namelijk van mening, dat ze op school veel meet in contact gebracht moesten worden met de vreugde van het knutselen; „ze worden daardoor niet alleen handig, maar later hebben zij er ook iets aan," verkondigt hij. Dat dit laatste nog zo dwaas niet klinkt, mogen wij wel vaststellen, wanneer wij de wens horen van mevrouw Van Ge luk, die niets liever had, dan dat er nog meer speelgoed-makende oude heertjes waren. Ze vond de heer Cinqualbré een voorbeeld voor de gepensionneerden. Wij zijn het daarmee in zoverre eens, dat wij slechts moeilijk van onze Haar lemse gepensionneerden kunnen verlan gen, dat Zij hun levensavond zouden doorbrengen met het zagen en maken van speelgoed. Wij hebben in ieder ge val kunnen constateren, dat de heer Cinqualbré een man is. die kinderhar ten blij weet te maken. FILMS: Rembrandt: afgekeurd. Cinema Palace: „Dallas". In technicolor Toegang 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Woensdag en Donderdag: „Hoff mann's vertellingen". Toegang: 14 jaar Tijden: 2, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Streets of Laredo". Toe gang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido-Theater: „Rio Grande". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Woensdag en Donderdag: „Voor wien de klok luidt", in technicolor. Toe gang: 18 jaar. Tijden: 2 en 7.30 uur. Spaarne: „Treinroof in Missouri". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 10 December Stadsschouwburg: H. T. C. voor Kon. Let- terk. Ver. J. J. Cremer: „De Cirkel". Aan vang 8 uur. Minerva-Theater: ,,De 13 Lanciers", toe gang 14 j., aanvang 2.30 uur en 8.15 uur. Donderdag 11 December Frans Halsmuseum: (Renaissancezaal). Co mité voor jonge toonkunstenaars, 8 uur. Minerva-Theater: De dertien Lanciers, toe gang 14 j., aanvang 8.15 uur. Reeds enkele maanden hangt er weer de bekende stilte rond het Hildebrand- monuirrent van prof. Bronner. Na de grote tentoonstelling in de Haarlemse Vleeshal is er niet veel nieuws meer losgekomen over de mogelijke plaat sing in de Haarlemmerhout. Het was immers de bedoeling, dat het monument in het voorjaar van 1953 zijn bestemming zou krijgen, waarover in de loop der jaren al zoveel te doen is geweest. Blijkens de laatste berichten is het voordelig saldo niet indrukwekkend groot te noemen. De baten zijn althans niet van die omvang, dat de plaatsing van het monument daaruit volledig be kostigd kan worden. Nu heeft het werkcomité, dat reeds zolang er voor geijverd heeft om de beelden op hun bestemming te krijgen, veel werk verzet om alsnog de nodige contanten bij elkaar te krijgen. Aan de bezoekers van de HHdebrand-tentoon- stelling zijn ongeveer 15.000 circulaires uitgereikt met de opwekking tot een persoonlijke gift. Daarnaast is een on geveer gelijk aantal circulaires uitge gaan naar Nederlandse bedrijven, ter wijl ook zeer vele particulieren, die daarvoor in aanmerking kwamen; op deze wijze werden bewerkt. Niet min der dan 75.000 dirculaires zijn er in to taal de deur uitgegaan. Nu heeft ook de actie bij het be drijfsleven niet bepaald aan de ver wachtingen beantwoord. Aan die zijde distancieerde men zich min of meer, hetgeen overigens niet geheel onbegrij pelijk was, omdat de bedrijven over het algemeen overstroomd worden met De rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 9 December failliet verklaard: J. van Wijk, los-werkman, Haarlem, Luzacstraat 15. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. H. J. Pot, Haarlem. J. H. A. Meekel, tuinder, Haarlem mermeer, Lijnderdijk 178. Rechter-com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cu rator: mr. K. Hugenholtz, Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op 9 December 1952 opgeheven het faillis sement van: E. Janssen, vrachtrijder, Zand voort, Oosterparkstraat 58. Rechter-commis saris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. J. H. Junge, Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: J. Engeman, koopman in textiel, Haarlem, Hyacinthenlaan 6 rood. Rech ter-commissaris: mr. N. Reeling Brou wer. Curator: mr. J. van der Hoeven, Haarlem. H. Chatillon, fabrikant van kleine houtwaren, Zaandam, Langestraat 82. Rechter-commissaris: mr. J. A. Blet2. Curator: mr. H. M. C. Dekhuyzen. Zaandam. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem van 9 December 1952 is voor lopig surséance van betaling verleend aan H. Wals, Haarlem, Weteringstraat 7, zaak drijvende onder de naam ,Wals' Rijwiel Engros", Haarlem, Nobelstr 2, met benoeming van mr. J. van dei Hoeven te Haarlem, Ged. Oude Gracht 65, tot bewindvoerder. Het verhoor van de schuldeisers is bepaald op Maandag 2 Februari 1953 des namiddags te 2.15 uur. verzoeken om steun voor een of ander sociaal-charitatief doel. En dit laatste prevaleert uiteraard bij het bedrijfsle ven. Hetgeen wel tot voldoening stemt is de grote toevloed van bijdragen van particuliere zijde. De bedragen zijn weliswaar niet groot, maar het grote aantal getuigt tcch van bijzondere belangstelling. Wel zeer opvallend is het, dat de „gewone man" met zijn financiële steun niet achterblijft. Verheugend is het ook te noemen, dat van Nederlanders in het buitenland vele giften zijn binnengekomen. Niettemin moet ervoor geijverd wor den om het benodigde bedrag geschat op 70.000 bij elkaar te krijgen en daarom zal er wellicht een be roep gedaan moeten worden op de ge meente, de provincie en het Rijk. Ver wacht mag dan ook worden dat binnen niet al te lange tijd een aanvrage om subsidie in die richting zal worden ge daan. Advertentie voor VERHUIZINGEN GROOT en KLEIN Expeditie en besteldienst. Meubel- en Pianotransport door geheel Nederland. Bergplaats voor inboedels. Goederen zonder prijsverhoging ver zekerd. Teief. 20020 - 12525 ROZENSTRAAT 13 Op 5 Januari 1953 hoopt de heer Th. A. Wigcherink. de dag te herdenken, dat hij 40 jaar onafgebroken als zetter in dienst is bij de drukkerij O. Th. Dantuma, Zijlstraat 79—90 te Haarlem. Bij ministeriële beschikking van 8 December 1952 is aan ir. L. Schoorl te Bloemendaal op zijn verzoek eervol ont slag verleend als plaatsvervangend werk- geverslid van de Raad van Arbeid te Haarlem en is als zodanig benoemd ir J. Tromp te Aerdenhout De heer D. A. Geluk, wethouder van On derwijs, zal Donderdag 11 December ver hinderd zijn spreekuur te houden. (Van onze verslaggever) Een Bsoemcndaaise schilderspatroon was door de Haarlemse Techtbank tot vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd ver oordeeld, omdat hij aan zijn alimenta tieplicht jegens zijn gezin niet had vol daan. Hij kwam daarvan in hoger be roep en stond gistermorgen voor het Amsterdamse Gerechtshof terecht. De Procureur-Generaal eiste bevestiging van het vonnis van de Haarlemse recht bank, ook wat de bijkomende voorwaar de: geregelde betaling van de opgelegde alimentatie, betreft. Uitspraak 23 De cember. Het merkwaardige van deze zaak is, dat de kwestie eerst bij een civiel rechtsgeding aanhangig was gemaakt, maar de Hoge Raad besliste, dat de schilderspatroon strafrechtelijk ver volgd moest worden, omdat hij zijn ge zin het nodige geld en goederen voor het levensonderhoud had onthouden. Hij was veroordeeld om f 100 per week aan zijn vrouw te betalen, maar liet dat na, zodat zijn vrouw en twee kin deren door het Burgerlijk Armbestuur moesten werden ondersteund. De procureur-generaal meende, dat dit laatste allerminst reden voor verdachte had mogen zijn om zich er op te beroe pen dat hij niet voor het levensonder houd van zijn vrouw en twee kinderen had behoeven te zorgen. Het is immers de taak van verdachte om zijn gezin te onderhouden en niet de taak van het Burgerlijk Armbestuur. De procureur- generaal meende dan ook dat verdachte zich zeer onbehoorlijk heeft gedragen en daarvoor nog mild gestraft is door de Haarlemse rechtbank. De verdediger zette uiteen dat ver dachte de laatste jaren door het ongeluk achtervolgd is. Hij moest grote schulden betalen, aijn schuldeisers werden onge duldig en vroggen zijn faillissement aan. Daardoor is het verdachte onmoge lijk geworden aan zijn alimentatie plicht te voldoen. Hij bood zijn vrouw f 45 per week aan mits ze van het door de rechter vastgestelde alimentatiebe drag wilde afzien. De president van het Hof merkte op dat dit z.i. chantage is. De verdediger meende echter dat verdachte in zijn omstandigheden niet anders kon hande len en vroeg vrijspraak. In ieder geval verzocht hij geen gevangenisstraf op te leggen. Verdachte is werkloos, zijn zaak is failliet en hij zit volkomen aan de grond. Hij kan dus geen geld aan zjjn gezin geven ook al wil hij dat. De parochianen van Bloemendaal zul len Donderdagavond afscheid nemen van kapelaan Kamerbeek, die zoals bekend benoemd is tot kapelaan aan de Deke nale Kerk te Noordwijk. Om half acht zal de scheidende priester het Lof ce lebreren in de parochiekerk en daarna zal in de „Bispinck" de dank van de pa rochie vertolkt worden. Vanwege de be perkte plaatsruimte is een regeling noodzakelijk. Bestuurders, leidsters, leiders, zelatrices en andere functiona rissen, die in parochieel en interparo chieel verband werken en aan de zor gen van kapelaan Kamerbeek waren toevertrouwd, worden met de leden van de mannelijke jeugd- en jongerenbewe ging terstond na het Lof in de Bispinck verwacht. Van 9 tot 9.30 is iedereen welkom, die de kapelaan de afscheids- hand wil drukken. In de afgelopen week zijn er weer enkele verrassende uitslagen in de Haarlemse basketballcompetitie te no teren, want niet alleen verloor in de eerste klasse heren het Antilopen:team verdiend van HHC, ook de ploeg van Oosterkwartier wist slechts met de grootste moeite het RAO-team te over winnen. Het team van de politie verloor wederom en Is thans geheel uit de kop groep verdwenen; Uitslagen, dames: HGA IRapiditas I 28—8, HHC III—HOC III 9—11, Schoten I—Antilopen II 3—17, Antilopen I— HHC I 22—18, HHC III—IHJ I 7—14, Antilopen IIIHOC IV Heren: HGA IIAntilopen II 2029, SC Haarlem II—HOC III 30—13, Scho ten IOosterkwartier II 1929, RAO I Oosterkwartier I 2627, SC Haarlem III—HOC II 28—30, HGA IV—Schoten III 16—5, HHC II—PSVH I 26—23, HGA III—RAO II 15—19. HHC I—Antilopen I 31—16. Voor deze week zijn weer enkele zeer interessante ontmoetingen vastgesteld, want in de dames eerste klasse is de belangrijke wedstrijd SC Haarlem— HOC de strijd om de bovenste plaats en hoewel SC Haarlem slechts één punt achterstaat op HOC, geven wij laatst genoemd team ae beste kansen door beter ploegverband. In de andere da meswedstrijd geven wij de HGA-ploeg de meeste kansen tegen de politie- dames, waardoor de derde plaats door HGA bezet zal blijven. Bij de heren zijn eveneens enige bij zondere wedstrijden vastgesteld, want het Ambtenarenteam komt in het veld tegen het spectaculaire IHJ en men zal van deze ploeg moeten winnen om de fraaie plaats in de kopgroep te behou den, hetgeen zeker mogelijk geacht moet worden. De wedstrijd van SC Haarlem tegen 't puntloze HOC-heren- team moet een overwinning worden van de Sportclub. Ook in de tweede klasse heren is een zeer aantrekkelijke wedstrijd in het programma opgenomen, n.l. Rapiditas tegen de Harlem Tigers en indien de Rapiditas-heren in de kopgroep willen blijven dient gewonnen te worden, hoe wél het tegen de Tigers nog lang niet zeker is. De politiemannen zullen van de HGA-reserves moeten winnen om de nog theoretische kans te behouden. Nu de competitie reeds enige maan den oud is, lijkt het wel goed een over zicht te geven van de diverse afdelin gen per 5 December. Dames le kl. HOC I 5 5 0 0 10 "SC Haarlem I 5 4 10 9 Antilopen I 6 3 12 7 HGA "I 5 3 0 2 6 HHC I 6 2 0 4 4 PSVH I 5 0 10 1 Rapiditas I 6 0 10 1 Dames 2e kl. SC Haarlem II 5 5 0 0 10 HHC II 4 4 0 0 8 Oosterkwartier I 5 HOC II 6 Antilopen II 5 HGA II 5 Schoten I 5 Rapiditas II 5 Dames 3e kl. IHJ I PSVH II SC Haarlem III HOC III HHC III 4 4 2 1 0 0 A 5 3 3 2 1 Dames 3e kl. B HOC IV 2 2 HGA III 3 2 Oosterkwartier II 4 2 IHJ II 1 1 Antilopen III 3 0 Heren, le klasse Oosterkwartier HHC I HGA I Antilopen I RAO I SC Haarlem I IHJ I HOC I 1 10 2 6 2 6 4 4 5 2 0 1 2 0 3 1 1 1 2 3 3 4 5 Door de R.K. zwemvereniging „De Water trappers" is Dinsdagavond in het Sportfond- senbad de derde ontmoeting van de kring- zwem competitie georganiseerd, waarbij door H.V.G.B. mooie successen werden geboekt; d'rie van de zes nummers hebben de H.V.G.B.ers voor hun rekening genomen, terwijl DWT, Haarlem en HPC daartegen over slechts een overwinning boekten. De uitslagen zijn: 66/3 meter vrije slag heren nieuwelingen: Rudi Prins, HPC 40.9 sec.; H. Jöbsin, HVGB, 41.2 sec.; W. Goedhart, Haarlem, 41.6 scc. 66 2/3 meter schoolslag meisjes: M. Fuyk- schot, HVGB, 60.4 sec.; N. de Zwart, HVGB, 61.9 sec.; J. Prins, DWR 62.7 sec. 4 x 66 2/3 meter wisselslagestafette jon-? gens: HVGB 3 min. 38.1 sec.; Haarlem 3 min. 52.5 sec. 100 meter rugslag heren junioren: M. Cleyndert, HVGB, 1 min. 18.3 sec.; C. Huel, Haarlem, 1 min. 20.7 sec.; R. Prins, HPC, 1 min. 24 sec. 66 2/3 meter rugslag dames: Ria Nelissen, DWT, 55.9 sec.; M. Marsman, HVGB, 56 sec.; C. Holm, Haarlem, 56.1 sec. 3 x 66 2/3 meter wisselslagestafette heren nieuwelingen: Haarlem 2 min. 27 sec., HPC 2 min. 31.4 sec.; HVGB 2 min. 33.4 sec. Rest ons nog te vermelden dat er bij en kele wedstrijden een record aantal deelne mers aan de start verschenen en het pro gramma, dank zij de goede organisatie, op een vlotte wijze werd afgewerkt. B, V. Groenendaal ontving- Maandag avond Hof van Holland voor het spelen van de laatste wedstrijden. Kooyman 170 170 33 19 5.15 Scholten 180 172 33 33 5.21 De Bruyn 120 120 22 23 5.45 v. Koersel 120 71 22 13 3.22 Siemerink 45 44 35 7 1.25 v. Dam 40 40 35 10 1.14 Onvlee 40 40 42 6 0.95 Petersa 40 36 42 4 0.88 Ketel 250 .94 10 18 9.40 Dijkstra 250 250 10 59 25. v. Putten 30 20 42 3 0.47 Toepoel 40 40 42 5 0.95 Eindstand 5240. Hiermee komt Hof van Holland voor een jaar in het bezit van de Zilveren Bal. Om „Het Blauwe Bord" werden Dins dagavond de navolgende wedstrijden tussen Hof van Holland en I.V.O. ge speeld; Bosse 170 63 18 22 3.50 Luiten 190 190 18 37 10.55 Oosterling 50 50 36 8 1.38 Hurkmans 70 70 36 7 1.66 Vreeken 60 43 33 5 1.30 Hurkman 70 70 33' 16 2.12 v. d. Puften 75 71 45 8 1.67 Aufderheide 80 80 45 14 1.77 de Rooy 100 45 22 5 2.04 Hoek Jr. 120 120 22 35 5.45 Stand is 3428 voor I.V.O. Heden avond worden de slotpartijen gespeeld bij Hof van Holland, alwaar tevens de prijsuitreiking zal plaatsvinden. Heren 2e klasse Antilopen II 6 5 0 1 10 Schoten I 6 4 0 2 8 Rapiditas I 5 3 0 2 6 PSVH I 6 3 0 3 6 Oosterkwartier II 6 3 0 3 6 Harlem Tigers 5 2 0 3 4 HGA II 6 2 0 4 4 HHC II 6 1 0 1 2 Heren 3e klasse A IHJ II 6 5 1 0 11 HOC II 8 5 0 3 10 RAO II 5 3 1 1 7 Schoten II 5 2 1 2 5 SC Haarlem III 6 2 0 4 4 HGA III .6 1 1 4 3 Oosterkwartier IV 6 1 0 5 2 Heren IIIB Oosterkwartier III 5 5 0 0 10 Antilopen III 5 4 0 1 8 SC Haarlem II 5 4 0 1 8 HOC III 6 2 0 4 4 HGA IV 3 2 0 1 4 IHJ III 3 1 0 2 2 HHC III 4 0 0 4 0 Schoten III 5 0 0 5 0 Evenals verleden jaar zal ook thans door de schoolbasketbalcommissie van de Nederlandse Basketbalbond, afdeling Haarlem, een tournooi worden georga niseerd voor scholieren van Middelbare scholen uit Haarlem en omgeving. In tegenstelling tot verleden jaar zal nu ook worden deelgenomen door scho len uit Bloemendaal, terwijl eveneens enige ULO-scholen aan het tournooi deelnemen. Was de winst verleden jaar al 50%, dit tournooi overtreft de verwachtingen, want niet minder dan 52 teams zullen strijd leveren, welke teams verdeeld zijn in vier afdelingen, waarbij voor de oudste meisjes- en jongensafdelingen een wisselbeker beschikbaar is van o.a. het Gemeentebestuur van de gemeente Haarlem. Het tournooi zal plaatsvinden op Maandag 29 December en Dinsdag 30 December a.s., terwijl Vrijdag 2 Januari 1953 a.s., des avonds, de finalewedstrij den gespeeld zullen worden. De eerste wedstrijden op Maandag 29 December a.s. zullen door het niet beschikbaar zijn van ae zaal van het Krelagehuis gespeeld worden in de zalen van de HBS B en het Zander instituut. De wedstrijden voor de overige dagen zijn alle vastgesteld in het Krelagehuis aan de Leidsevaart. Ook dit jaar zullen het weer enige hoogtijdagen worden voor de oudere schooljeugd. Advertentie HAAKLEM Als niet onverwacht de stoomtrawler Mary IJM 61 met 1.400 kisten Kanaaina ring aan de markt was gekomen, zou n Dinsdag in de afslag te IJmuiden maar e stille boel zijn geweest. Voor de "an° zat er overigens toch weinig variatie m e de weinige plat- en fijnvisboten, die va Maandag waren blijven liggen, zagen nu waar dan ook als sneeuw voor de zon ve - dwijnen. Toch kwamen de prijzen ni veel hoger dan Maandag, zodat de da» langer blijven liggen geen winst opléve - de. Voor de Kanaalharing werd rond per kist betaald. t Gezien zijn vangst van 1.400 kisten roocn de Mary IJM 61 niet klagen over het re sultaat van deze 7-daagse Kanaalreis, werd gehonoreerd met een besomming va rond 17.500.—. De motorlogger Elizaoeiu KW 64 besomde voorts 4.630.—. Voor de Woensdagmarkt kwamen van de trawlervloot in IJmuiden binnen de Mar van Hattum IJM 10 met 350 kisten schei vis en piepers, 50 kisten makreel, 210 kl ten gestripte wijting, 40 kisten dichte WU ting, 130 kisten koolvis, kabeljauw en s\ 30 kisten radio, 75 kisten diversen, 65 stu*t stijve kabeljauwen, (ie Herman IJM 2 m 75 kisten schelvis én piepers, 120 k^sve dichte wijting, 150 kisten gestripte wijting» 40 kisten makreel, 215 kisten koolvis e leng, 150 kisten heek, 150 kisten haai, ros en vleet en de Tzonne IJM 1 met 1.900 Kis ten Kanaalharing. Enkele Noordloggers kustvissers completeerden het geheel. Veel haring wordt in de tweede hen van deze week niet verwacht. Met de bin nenkomst van de Tzonne IJM 1 uit h Kanaal zijn er geen schepen van oude ve trekdatum meer. De eerste gegadigde is o Thorina IJM 33, die pas op 3 December zee koos en gezien de uitkomsten van n visserij pas tegen het einde der week ver wacht wordt. Ook van de loggervloot woro de eerste dagen niet veel verwacht. De drijfnetvisserij loopt op haar eind. u Everdina Jacomina KW 173 van de rederj D. Ouwehand, die deze week aan de mar» kwam, heeft de teelt beëindigd en gaaj wat men noemt,- afsnijden. Binnenkort ver trekt deze logger binnendoor naar Katwfl om er te overwinteren. In het Prins "en drikkanaal krijgt hij dan weer zijn jaar lijkse beurt. Verwacht mag worden, dat ai lè loggers, die over motoren met germs vermogen beschikken, nog vóór de Kers dagen de teelt zullen beëindigen. Die me sterkere motoren zullen dat geleidelijk aa ook doen en dan weer overschakelen °P de trawl, voor zover zij dat al niet gedaai hebben. Naar „Economische Voorlichting" weet t® melden bereidt de Italiaanse regering een plan voor ter verbetering van de visserij vloot. Dit plan komt hierop neer, dat van 2.600 motorschepen de benzinemotor doof een oliemotor vervangen zal worden. kosten worden per schip geraamd op millioeh lire. Hiertoe zal de staat create* ten verstrekken met lange looptijd en las rente. De garnalenbotter IJM 226 had Dinsdag een bijzonder goede dag. Als enige van ztf soortgenoten was hij uitgevaren en toen n« Dinsdag in de middag weer aan de marK verscheen kon hij 266 kilo gezouten ga nalen in de markt zetten. De export ha« er erg veel zin in en betaalde f 1.02 p® kilo. Met deze ruime vangst en &°e^L prijs was zijn dag al goed. Maar boven dien had hij nog 120 kilo zogenaam^ flauwe garnalen aan boord, die bewaar werden voor de Woensdagmarkt. In gebouw „Zang en Vriendschap" vanmorgen aanbesteed het bouwen van 19 woningen op een terrein, gelegen nabij Rijksstraatweg en Vondelweg. Hoogste in' schrijver was A. van Varik uit Haarled® voor 2.276.000, laagste inschrijver was J' Visser uit Leeuwarden voor 2.012.000. De gunning is nog aangehouden. Het aantal Engelse drifters, een soort „stoomfietserJ', diet op haring vissen, dat dit jaar IJmuiden aandoet, is op vallend gering. Maar voor wie de om standigheden in de visserij van heden kent, is dit geen vreemd verschijnsel. Duitsland vangt zelf zo n kolossale hoe veelheid haring met zjjn herbouwde vloot, dat buitenstaanders geheel van hun markt verdrongen zjjn en dat het zelfs niet denkbeeldig moet worden ge acht, dat West-Duitsland, kort na de oorlog een flinke afnemer van haring, ook van Nederland, de rol van verko per zal gaan spelen. En wat zullen En gelse drifters in IJmuiden komen doen, wanneer transito-handel voor hen, door de lage prijzen in West-Duitsiand, geen enkele zin heeft? Dinsdag zijn er toch nog twee drif ters in IJmuiden binnengelopen, zoals er in de laatste weken af en toe toen nog wel enkele verschenen zijn. Maar dat is dan een gevolg van ruime vangst e.i lage prijs in Engeland. Want dez& haring wordt normaal in de IJmuiden- se afslag voor Nederlandse afnemers verkocht. De handel neemt er wat van en verder de conserven-industrie. Deze haring bracht van f 11.50 tot f 12 oer kist op, wat gelijk staat met ongeveer 70 shilling. Maar in Lowestoft wordt bij een gretige markt ook wel 80 tot 85 shilling genoteerd en in dat geval is het voor deze drifters voordeliger naar de eigen haven te stomen. De besommin gen van de beide schepen waren LT 108 f 8.030 en LT 279 f 6.760. Tot nu toe zijn voor transito-handel in IJmuiden door Engelse drifters in totaal slechts 700 tot 800 kisten haring gelost, een te verwaarlozen hoeveelheid en zeker geen reden om te spreken van transitohandel. Dat is ook onmogelijk, want in de afslag van Hamburg brengt de Kanaalharing van de Duitse schepen 13 en 14 Mark op. Gesteld, dat Neder landers en Engelsen deze prijs ook in IJmuiden zouden maken, dan nog zou de haring al 18 a 19 Mark kosten, voor dat zij aan de grens is. Want verpak king en vervoer vragen veel geld. En met een prijs van 19 Mark is het in de huidige omstandigheden slecht concur reren. Het zijn niet alleen de Engelsen, die van de lage haringprijzen in Duitsland de gevolgen ondervinden. Hun transito handel wordt hiermee onmogelijk ge maakt, maar evenzeer worden de Ne derlandse haring-exporteurs gedwongen met de armen over elkaar te zitten. De enige kans js nog te verzenden naar andere landen, maar deze mogelijkhe den liggen slechts dun gezaaid en lang niet iedere handelaar voelt voor de rompslomp van compensatie-transacti^ zoals met Tsjechoslowakije nog mog lijk is. a ont- In visserij-kringen wórdt deze oo^ Het Concertgebouworkest te Amster dam zal Zondag 14 December om half drie een buitengewoon concert geven voor muziekliefhebbers buiten Amster dam. Dit concert staat onder leiding van Ferenc Friscay Solistische medewerking verleent de Hongaarse violiste Johanna Martzy. Et zijn bepaalde vervoerfaciliteiten. wikkeling met bezorgdheid, maar met jalouzie bekeken. Het is niet leen zo, dat West-Duitsland een t ducht woordje is gaan meespreken visserijgebied. Het is juist de omsta dighëid, dat dit land in staat was na-oorlogse jaren direct en ten v°' te benutten voor de wederopbouw v3 zijn vloot, waaraan met name Nedej land niet kan tippen. Er is een hJJ rapport van de Commissie Tinberg^ over de sanering van de vloot. Maar w hebben wij aan rapporten zeggen vissers als de practische uitvoering lang op zich laat wachten, dat straks achteraan komen en de mark'e door anderen veroverd zijn. Het is telkens weer hetzelfde geld'3' dat men in de visserijwereld beluister Ontevredenheid en de overtuiging stier moederlijk bedeeld te zijn in het kad van het herstel der geleden oorlo»^ schade. Nog steeds moet de visserij maar zien uit de narigheid te kome terwijl b.v. West-Duitsland een belah® rijke hulp biedt door subsidie op brandstof, een zware kostenfactor de Nederlandse visserij. Steeds weer hoort men dezelfde gen, culminerend in „Waarom? „Hoe lang nog?" En steeds weer va3 de visserij uit, stuurt de reder zijn scp^ pen naar zee, al zijn et intussen ree4y enkele rederijen gesneuveld, omdat niet langer tegen de stroom op kond^ roeien. Het wachten is nog altijd helpende hand, die, natuurlijk in e| menwerking met de mensen van bedrijf, kan voorkomen, dat de nale visserij te gronde zal gaan. (Niet-officiële koers) t Vorig OPeI* slot, ÏO/I2 3% Nederl. 1948 92% 3% pCt. Ned. 1950 92',4 3-3% Nederland 1947 94 ft 3 eNd. 62-64 bel.-tac. 94 ft lnschr. Grtbk 48 3 pCt. 94-ft Ned. Handel Mii. eert. 147% A.K.U. 152',i Van Berkels Patent 98 Calvé-Delit eert. 116% Van Gelder 147% Ken. Hoogovens eert. 149','2 Unilever cert. 177',2 Ned. Kabel 204 Philips 154% Kon. Petroleum 299',4 „Amsterdam" Rubber 777s Holl. Amerika L;in 140% Kon. N. Stoomb. M 132 Ned. Scheepv. Unie 120'i H.V.A. 80% Deli Mij. eert. 63% 4 177 J57'4 300 79 131!» 1201. 80r'i 64 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors riudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can. Radio Corp. Republic SteeJ Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel 8/12 40% 52 U 86% 71 651'4 17% 76% 61% 23% 28% 43% 69% 44 80 Si 22 41% j/12 401» 62% 88, 71% 66'' ill» 61# 23;" 43? 6!»'*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2