Vrijere loonvorming Verkeer in grote moeilij kheden geraakt Bussen en autos machteloos langs de kant Amerikanen „overwinteren een nacht op Marken I Leiders van de Istiqlal in arrest IJmuiden-radar uitkomst bij mist Tussen neus en lippen Bijna f 40.000 verdwenen Hagenaars werden per luidspreker gewaarschuwd Opgehouden door kruiend ijs Aanslag gepleegd op Semjonof Tot hoofd en hart Roofovervallen in Midden-Java Maatregelen tegen de Bey Ben Zvi beëdigd Het weer J DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 76ste JAARGANG No. 25555 Boring te Denekamp zonder resultaat In de loop van de nacht xijn de wegen in vrijwel het gehele land spiegelglad geworden tengevolge van ijzel. Het verkeer is daar door in grote moeilijkheden geraakt. Niet zozeer in de steden, waar in de loop van de nacht reeds zand werd gestrooid, maar vooral op de grote verkeerswegen. De interlocale busdiensten hebben verscheidene diensten moeten stilleggen. In de provin cie Utrecht zijn sommige diensten geheel uitgevallen, andere diensten worden uitgevoerd met grote vertraging. Vertraging voor bussen van N.Z.H. Ongevallen In de hoofdstad Per luidspreker gewaarschuwd Aanvullende uitkering voor bepaalde werklozen Sovjet-ambassadeur in Berlijn 111111 Instelling van militaire posten? Aan gasvergiftiging overleden Zoon van de Bey „naar de wintersport WINDJACKETS - SWEATERS Uit hef postkantoor te Boxmeer BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 31543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. jWeede boring naar aardgas van gevino er^andse Aardolie Mij. in de om- suitaaf Yd Oenekamp is thans ciusig beëindi8<i- Hieruit ma De commissie-Thurlings, inge steld door het Centrum voor Staatkundige Vorming, heeft geadviseerd tot vrijere loonvorming, vrijere, geen vrije. De vooroorlogse toestand, waarbij slechts 15% der loonarbeiders hun loon bij C.A.O. ge regeld zagen, wenst de commissie niet terug. De bedrijfschappen met veror denende bevoegdheid zullen zich deze materie moeten gaan aantrekken door het aangeven van loonminima en -maxima. De overheid zal repressief toezicht moeten houden. Meer bewegingsvrijheid ten aan zien van de lonen, zonder het los laten van de loonvorming, aldus kan het rapport van de commissie wor den samengevat. Die bewegingsvrij heid wordt gewenst ten behoeve van de loondifferentiatie, d.w.z. ten be hoeve van de lonen van geoefende en geschoolde arbeiders, wier lonen door de na-oorlogse loonpolitiek te dicht zijn komen te liggen bij die van de ongeschoolden. Het vraagstuk overlapt dat van de middengroepen. Immers, na de oorlog moesten de laagste lonen het eerst worden opge trokken, om te vermijden, dat in de onderste lagen van de loontrekken- den door de stijging van het prijs niveau regelrechte armoede zou ont staan. Doch de lonen van geoefenden, geschoolden en hoofdarbeiders kon den niet in dezelfde mate worden verhoogd. Dat was in het algemeen niet anders mogelijk. Maar de aldus ontstane toestand is noch sociaal, noch economisch wenselijk. Zodra het na tionale inkomen toeneemt, zal dit probleem moeten worden aangevat, ten minste, als kan worden aangeno men, dat de onderste lagen hun be staansminimum reeds hebben bereikt. Voor de huidige omstandigheden meent de commissie de inkomens van de ongeschoolde arbeiders als be staansminimum te mogen aanmerken, zodat correctie van deze lonen niet onmiddellijk dringt. Dat wil niet zeg gen, dat aan de ongeschoolden geen hoger levenspeil wordt gegund. De Weg daartoe gaat echter langs scho ling en kapitaalvorming. Degene im mers, die zich de opofferingen van het verwerven van scholing getroost of grotere verantwoordelijkheid aan vaardt, kan aanspraak maken op een hogere beloning dan de ongeschoolde of degene, die een kleinere verant woordelijkheid op zich neemt. Dit eist niet alleen de rechtvaardigheid, ook de doelmatigheid verlangt het. Worden de loon ver schillen te gering, dan verzwakt onvermij délijk de prik- tot het verwerven van scholing en tot het aanvaarden van verant woordelijkheid. Op den duur moet de geschooldheid (of de ongeschoold heid) van de arbeider tot uitdruk king komen in de productiviteit. Een Verstandige loondifferentiatie derhal- ve, die de productiviteit ten goede homi, behoeft niet eens het algemene kosten peil te verhogen. Van socialistische zijde kan men tegen deze denkbeelden opposi tie verwachten onder de leuze: gelijk loon voor gelijke prestatie. Het is echter zeer moeilijk uit te maken Wie de grotere prestatie levert, de mijnwerker of de varensgezel, de banketbakker of de fotograaf. Behal ve de lichamelijke inspanning spelen ook geschooldheid, vaardigheid, diensttijden, verantwoordelijkheid 'n rol, om van nuttigheid nog maar niet te spreken. De ene industrie onder vindt buitenlandse concurrentie, de andere is vrijer in de bepaling van zijn kostenpeil. Uniformiteit van loonpeil zou betekenen ongelijke be lasting van verschillende bedrijfstak ken. Zou men dit weer wegwerken door een loon-egalisatiefonds, dan zou hien de weg banen naar verregaande Collectivisering van het bedrijfsleven. Terecht wenst de commissie clan °ok per bedrijfstak het loonpeil te richten op de normale rendabele on derneming, met toezicht van de over heid. Dat daaruit een verschillend loonpeil in de verschillende bedrijfs takken zal voortvloeien, is onvermij delijk. Dit advies markeert de afsluiting Van de na-oorlogse periode van strak ke loonbeheersing, geboden door het inflatiegevaar. Tenzij door de over heid zelf, zo zegt de commissie, licht zinnig met het monetaire evenwicht Wordt omgesprongen, is er thans voor epn uit de band lopen van het loon niveau geen gemotiveerde vrees te koesteren. De loonpolitiek staat op een twee- Sprong. De weg links voert naar Voortgezette nivellering in collecti- Vistische geest. De andere weg naar de verscheidenheid van een organi- s°he maatschappij. Het merkwaardige daarbij is, dat in dit vraagstuk ideologische menings verschillen veel meer dan sociale klassentegenstellingen beslissend zijn. fWt vraagstuk van de loondifferen- "atie betreft niet een enkele maat schappelijke groep. Het is in wezen kef vraagstuk van de gelijke kans Voor een ieder, om" voor zichzelf of ZlJn kinderen door inspanning en Scholing een hogere trap op de maat schappelijke ladder te bereiken en aarvoor een evenredige beloning te °wtvangen. Het is tevens het vraag- hk van de verplaatsbaarheid van de Jbmdskrachten van de ene bedrijfs- ®k naar de andere, nauw samenhan- hekf met ^at van werkgelegen- SPIEGELGLADDE WEGEN tengevolge van ijzel zonder re- mag de con- voort worden getrokken, dat het gas- Derktkmen in dit gebied van zeer be- Êene °.mvang blijkt te zijn. door nieuwe diepboring naar gas zal ill het .N.A.M. worden aangevangen *®fder §ebied van De Wijk, waar reeds aardgas is aangetoond. In Noord- en Zuid-Holland zijn van morgen de bussen ook óf niet uitgere den óf ze reden met grote vertraging. In Gelderland viel het nogal mee, ai werd ook daar met vertraging gere den. Groningen meldde, dat. de vroege trams en trolleybussen een uur te laat uitreden. Op Walcheren en Noord-Be veland stonden vele bussen en auto's in file machteloos langs de kant van de weg. De spoorwegen zijn waarschijnlijk de enige vervoeronderneming die wei nig last van de ijzel ondervonden. Het gevolg van de gladde wegen was, dat vele mensen vanmorgen te laat op hun werk kwamen. Ook Haarlem moest uiteraard zijn tol betalen aan de gladheid. Vrijwel alle straten waren veranderd in volslagen ijsbanen. De Reinigingsdienst bleek echter paraat en had omstreeks twaalf uur vannacht het personeel opgeroepen om de strijd tegen de gladheid aan te binden. Het werk bleek overigens zeer moeilijk, want de fijne regen en de lage temperatuur waren oorzaak, dat het werk zonder resultaat scheen. Eerst werden de hoofdwegen onder handen genomen en vooral die straten, waar langs de busroutes lopen. Desondanks ondervond het busverkeer in Haarlem belangrijke vertraging. Op sommige punten in de stad konden de bussen niet „los" komen en bij het Santpoorter plein was het zelfs zo, dat verschillende bussen bijeengehoopt stonden, daar de weg niet te berijden was. In allerijl werden toen verschillende routes om gelegd. De meeste last van de gladheid on dervond echter het interlokale busver voer. De route Haarlem-Leiden was vrijwel onbegaanbaar. Toen wij van morgen langs Sassenheim reden, ston den daar bij een halte minstens honderd reizigers op een bus te wachten. In Lisse schatten wij het aantal wachten den op tweehonderd. Ook in Hillegom moesten zeer vele reizigers geduid oefenen, eer zij te langen leste met de bus konden vertrekken. De buslijn Haarlem-Den Haag was van Haarlem uit nog wel te berijden tot Noordwijk, maar daarna was het onbegonnen werk. De N.Z.H. heeft ech ter met man, macht en bus gewerkt om het vervoer toch nog zo goed mogelijk te regelen. Natuurlijk bleven in Haarlem de no dige ongevallen niet uit. Het eerste slachtoffer was de 50-jarige textielhan delaar A. Z. uit Haarlem, die vannacht om kwart voor één bij de ingang van het station uitgleed en daardoor een lichte hersenschudding opliep. Met een taxi werd hij naar zijn woning ver voerd. De 26-jarige stuurman der koop vaardij W. v. K. uit Zeist moest met eenzelfde verwonding naar het Grote Gasthuis gebracht worden, nadat hij met een snelheid van pl.m. 60 kilometer met zijn auto op de Zuider Houtlaan tegen een boom was gereden. De oorzaak was: de gladheid. Ter hoogte van de Melk- brug reed vanmorgen om kwart voor zes een vrachtwagen in het Spaame. De bestuurder reed de Melkbrug op, doch zijn wagen gleed achteruit, maakte een slag en kwam in het water terecht. Nog bijtijds wist de chauffeur zich van een nat pak te redden. Kort daarna, om half zeven, reed een zandstrooier van de Gem. Reinigingsdienst in de Bakenesser- gracht. De bestuurder was even geluk kig als het vorige slachtoffer. In Over- veen kwam vannacht om tien over twaalf een 24-jarige wielrijdster te vallen op de hoek van de Julianalaan en de Cearalaan. Met inwendige kneuzingen werd zij naar het Marine Hospitaal over gebracht. In de afgelopen nacht omstreeks twaalf uur kwamen bij de Gemeente reiniging van Amsterdam de eerste klachten over gladde wegen binnen. Na dat men eerst met de normale nacht ploeg de bestrijding was begonnen bleek tegen drie uur, dat extra maatregelen nodig waren omdat de hele stad in een ijsbaan dreigde te veranderen. Tegen de morgenuren waren de geasphalteerde wegen goed berijdbaar. De klinkerstra ten bleven uiteraard grote risico's bie den. 125 ton zand en 50 ton zout onge veer waren intussen uitgestrooid. De bussen van het Gemeentelijk Ver voerbedrijf konden in de meeste geval len op de aangegeven tijden uit de ga rages vertrekken. Slechts in Amster dam-Noord ontstond aanmerkelijke stag natie, mede doordat daar een zandstrooi- wagen defect was geraakt. De trams ondervpnden in de morgenuren weinig hinder van de gladheid. Wel was de toe vloed van passagiers veel hoger dan normaal. De in' de buitenwijken wonen de fietsers zagen er terecht tegen op de glijbanen, die daar waren ontstaan te berijden. Veel voetgangers gebruikten liever de rijweg'dan de stoepen, die voor het merendeel verraderlijk glans den. Vele Hagenaars werden vanmorgen uit hun slaap gewekt door een mededeling uit" de luidspreker van een rondrijdende politie-auto, welke waarschuwde voor „zeer gladde wegen". Zo'n roep door de straten „Hallo, hallo, dames en heren" doet degene, die nog met zijn slaap aan het afrekenen is, vermoeden, dat het buiten wel bm- en boos moet zijn/ En de berichten dó<Tr de radio om acht uur °ver de mogelijkheid, dat men wel niet tijdig zijn werk zou bereiken, deden daar nog een schepje bovenop. Terecht had men het publiek gewaarschuwd, want 'sinds gisteravond half elf had de G.G.D. van Den Haag dertig maal moe ten uitrukken in verband met onder been- en enkelfracturen, lichte hersen schuddingen van mensen, die gevallen waren, een hoofdwond, enz. Ernstige ongevallen hadden zich gelukkig niet voorgedaan en er behoefden slechts en kele personen in de ziekenhuizen te worden opgenomen, maar het was met deze ervaringen, opgedaan in een nacht met spiegelgladde straten, toch wel no dig, dat er een waarschuwing uitging. Het is, toen de grote stroom van kan toorpersoneel zich naar zijn bureaux begaf, nogal meegevallen. Met grote ac tiviteit heeft de Haagse Reinigings dienst namelijk vannacht en vanmorgen in alle straten, welke van belang waren voor het verkeer, de gladheid bestreden. De bussen van de H.T.M. begonnen pas laat te rijden, maar ze reden! De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft besloten een wij ziging aan te brengen in de sociale voorziening voor werklozen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen, dat een aanvullende uitkering wordt ver strekt tot een bedrag, dat volgens groep B der sociale voorziening berekend wordt aan werklozen, die krachtens de werkloosheidswet een lagere uitkering ontvangen. Deze wijziging zal worden toegepast met ingang van deze week. Defietsers maakten soms- vreemde capriolen op de spiegelgladde wegen. Vijf en veertig Amerikanen hebben vannacht tegen wil en dank op Marken moeten „overwinteren". Deze lieden, o.w. 6 dames, brachten gisteren onder leiding van een gids van het reisbureau „American Express" een bezoek aan het eiland. Op het moment dat zij naar de vaste wal wilden terugkeren bemerk ten zij tot hun aanvankelijke schrik dat de harde en ongenadige wind het drijf- ijs zo hoog had opgejaagd dat de veer boot er niet meer door kon komen. Er bleef hun niets anders over dan te over nachten op het eiland. Helaas is de ho telaccommodatie van Marken niet op 'n zo plotselinge overwintering ingesteld Een oplossing was evenwel spoedig ge vonden, want de burgerij van Marken stelde haar deuren open. Zo gebeurde het dat Amerikanen in onvervalste Markense bedsteden konden slapen, het- Volgens de Sunday Times blijkt uit thans doorgekomen berichten, dat on langs een aanslag is gepleegd op de Sovjet-ambassadeur in Oost-Duitsland, Semjonof. In de nieuwe Sovjet-ambassa de Unter den Linden in Berlijn zou een kleine bom geplaatst zijn onder het bureau van de Ambassadeur, die tien minuten nadat de bom was ontploft in het gebouw was aangekomen. Door de ontploffing liepen enkele personeels leden verwondingen op. De bom zou geplaatst zijn door twee Duitsers, die de electrische installatie kwamen nazien. Wie altijd schreeuwt maakt dove oren mendal aan het reisschema werd toege- geen een sensatie bleek, die voor nie- voegd. Hoewel de American aanvankelijk het plan had om de touristen per helicop ter van het eiland te halen, bleek het vanmorgen mogelijk de mensen met de normale veerboot aan de vaste wal te brengen, daar de vaargeul weer open was. De Nederlandse IJsberichtendienst deelt mede. dat tengevolge van de Zui delijke wind het ijs aan de Zuidrand van het IJsselmeer in beweging be gint te komen en in Noordelijke rich ting afdrijft. De laatste weken zijn in het steeds on veiliger wordende gebied tussen Salatiga in de residentie Semarang en Magelang in Kedu enkele grote roofovervallen gepleegd, die sterk de aandacht hebben getrokken. Eerst is de desa Sinoman in de Kota Salatiga op grootscheepse wijze geplun derd. Daarna werden 26 toko's en huizenr in Grabag leeggehaald. In Pingit werd bij een overval de assistent-wedana en zijn gehele gezin vermoord. In Bringkin bij Salatiga wercï eerst een dorps-onderwijzer vermoord en Maandagavond werd daar bij een grote rampok-overval een ambtenaar vermoord. Van de zijde van de militaire staf in Semarang verneemt Aneta, dat de terri toriale commandant, lt. kol. Moh. Bach- run, overweegt, of het noodzakelijk zal zijn in dit onrustige gebied weer militaire pos ten in te stellen. De handhaving van de veiligheid in dit gebied is zes maanden geleden in handen gesteld van de politie en de mobiele brigade- en de militaire pos ten werden teruggetrokken. „Merdeka" meldt, dat alle verloven van de Brawidjaja-divisie sinds Woensdag zijn ingetrokken. De Brawidjaja-divisie is ge legerd in Oost-Java. In het R.K. Binnenziekenhuis te Eind hoven is de 33-jarige A. I. overleden. De man was daar Maandagavond na gasver giftiging opgenomen, die was veroorzaakt d'oordat het kraantje van de gaskachel op de slaapkamer van J. had opengestaan. De politie meent redenen te hebben aan te nemen dat het kraantje per ongeluk is opengestoten. In Casablanca in Marokko zijn gisteren de acht blanken ter aarde besteld, die bij de recente onlusten in de stad het leven hebben verloren. De begrafenisdienst in de Kathedraal van Casablanca werd door enige duizenden Europeanen bijge woond. Na afloop hield de Resident-Generaal, generaal Guillaume, een rede, waarin hij verklaarde, dat Frankrijk de orde en rust met vaste hand zou hand haven, Ihuis is overleden, een Tunesiër was, een De toestand in Frans Noord-Afrika is na de onlusten van de laatste dagen, betrekkelijk rustig. In Marokko heeft de Sultan gisteren een verklaring afgelegd, waarin hij de onlusten betreurt en de bevolking tot orde en rust aanspoort, op dat een in vriendschap samenwonen van Fransen en Marokkanen mogelijk zal blijven. De politie heeft gistermiddag alle'leiders van de nationalistische Istiq- lalpartij in arrest gesteld. Naar schatting bevinden zich ruim 10.000 man onder Franse leiding staande troepen nabij de stad Casablanca. De politie van Casa blanca heeft Djnsdag medegedeeld, dat een der opruiers, die Maandag in 't zieken- Tijdens een korte plechtigheid ten overstaan van het Israëlische Parle ment, het Knesseth, heeft de nieuwe President van Israël, Isaac Ben Zvi gisterochtend in Jeruzalem de eed op de grondwet afgelegd. Nadat hij door een aantal volksver tegenwoordigers het Parlementsgebouw was binnengeleid, tijdens welke plech tigheid naar aloude Joodse traditie twee ramshorens (sjofaas) werden geblazen, verklaarde de nieuwe president met ge dekt hoofd en opgeheven rechterhand in het Hebreeuws: „Ik neem op mjj de staat Israël en zijn wetten trouw te dienen en op loyale wijze de plichten van een president te vervullen". Ter wijl hij vervolgens de oorkonde onder tekende werden een en twintig saluut- salvo's afgevuurd. zekere Mohammed Ben Belaid, die Za terdag in Casablanca was aangekomen. Aan de- Tunesische politie is verzocht een onderzoek naar Belaid's anteceden ten in te stellen. In Tunis was het de afgelopen 24 uur iets minder rustig. In de eerste nacht, dat het uitgaansverbod was opgeheven, is in de stad Tunis een bom ontploft, die echter geen persoonlijke ongelukken ver oorzaakte. Dinsdagochtend is op het Traject Gasfa-Sfax een fosfaattrein met vuurwapens beschoten. In Parijs heeft de regering gisteren de mogelijkheid besproken om de Bey van Tunis af te zetten wegens gebrek aan samenwerking met Frankrijk. De meeste ministers achtten een dergelijke maat regel op dit moment evenwel ongeschikt. De Franse Resident-Generaal van Tune sië, de Hautecloque, heeft gisteren voor het eerst sinds de moord op de vak bondsleider Farhed Hasjed de Bey een bezoek gebracht. Men meent, dat hij de Bey zou hebben voorgesteld zijn zoon „naar de wintersport" te zenden. De zoon van de Bey, Prins Chedley, is een doorn in het oog van de Fran sen. Zij zijn van mening, dat de prins zich te veel inlaat met de nationalisten en zelfs, dat hij deelneemt aan de lei ding van de nationalistische activiteit. Hij heeft veel invloed op zijn vader en schijnt deze geadviseerd te hebben de Franse hervormingsplannen te ver werpen of althans de bestudering er van zo lang mogelijk uit te stellen. De voornaamste reden van de nieu we Franse stap, die beoogt de Prins uit de omgeving van zijn vader te verwij deren, is het interview dat hij heeft toegestaan aan de Londense Daily Herald. Daarin zou hij gesproken, heb ben van een oorlogstoestand tussen Frankrijk en Tunesië en de Fransen beschuldigd hebben van de moord op Hasjed. De prins heeft echter ontkend een dergelijke verklaring afgelegd te hebben. Advertentie Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met voor namelijk in de kustgebieden enkele buten. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Vannacht in het binnenland plaatselijk tempe ratuur om het vriespunt Overigens flinke dooi. Zon: 8.39—16.29. Maan: 3.19—13.29. Twee ervaringen heeft de haven van Amsterdam in deze reeks van mistdagen opgedaan: in de eerste plaats is bewezen dat de Radarinstallatie in IJmuiden, de eerste continentale havenradar in Euro pa, een prachtig hulpmiddel is voor het binnenloodsen van schepen. En in de tweede plaats heeft het Noordzeekanaal zijn functie als veilige toegangsweg van zee, bij uitstek gedemonstreerd. In deze drie mistdagen hebben er op de Weser, op de Schelde, op de Nieuwe Waterweg zo goed als op de Elbe, alle havenmonden waar stroom staat, aanva ringen plaats gevonden. Het scheepver- keer pp het Noordzeekanaal echter heeft zich zonder enige aanvaring kunnen af wikkeien. De IJmuiden radar is deze keer op twee manieren de scheepvaart te hulp gekemen. In de eerste plaats werd zij gebruikt om de loodsboot naar de voor IJmuiden wachtende schepen, die an ders in de dikke mist, met een zicht De ironie Van het lot wilde, dat een pekelwagen van de Gemeentereiniging te Haarlem zelf het slachtoffer werd van het slipgevaar, dat de wagen voor de andere voertuigen w'ilde bezweren. Hierboven ziet men, hoe het vehikel uit de Bakenessergracht op het droge wordt getrokken. Sinterklaas-variëteiten In België rijdt Sinter klaas niet op een schim mel. maar op een ezel. In de Angel-Saksische landen kent men Sinterklaas niet, maar stelt men zich te vreden met een surrogaat, het Kerstmannetje Santa Claw dat alleen maar door zijn gulgeefsheid aan het bisschoppelijke origi neel herinnert. In Sovjet- Rusland werkt „Opa Vorst", een figuur, die niets met de vroegere grootvorsten heeft te ma ken, maar zijn naam aan het vriezend jaargetijde ontleent, Zelfvergetcn Burgemeester John. M. Cuelenaere van Prince Albert kan niet herkozen worden. Bij het opstellen van de kieslijsten heeft hij zijn eigen naam vergeten. Vergulde armoede De hertog van Norfolk, die de regeling heeft van de a.s. kroningsplechtig heid in Londen, is de ver armde Britse adel tege moet gekomen door de kledingvoorschriften voor het bijwonen van de kro ning van koningin Eliza beth te wijzigen. Edelen beneden de rang van graaf, die geen kroontjes bezitten, kunnen volstaan met staatsiebaretten, mits zij niet meegaan in de stoet of deelnemen aan de ce remonie. Geen Lord zal een al te opzichtig kroon tje mogen dragen. Juwe len en edelstenen in de kroontjes zijn verboden. De kroontjes van baron nen. burggraven, graven pn markiezen moeten met zilveren kralen zijn ge tooid, niet met echte of valse parels. Deze laatste bepaling heeft een histo- -isrhe grond. In vroegere tijden kwamen edelendie met de monarch overhoop lagen, nu en dan zo ver blindend uitgedost voor de dag, dat de luister van de souverein erbij verschoot. Edelen, die niet over staatsiemantels be schikken en die niet in de stoet meetrekken, mogen de mantels van ridderor den of parlement over hun avondkleding dragen. De donker-rode fluwelen staatsiemantel der edelen geeft hun rang aan. De mantel van een baron heeft twee, die van een burggraaf twee-en-een- half, die van een graaf Jrie, die van een markies drie-en-een-half en die van een hertog vier her melijnen randen. Voor alle niet-adellijken is minstens avondkleding verplicht. Jacht De beroemde jager op grof wild, José de Silva, is in Portugees Oost-Afri- ka bij het achtervolgen van een olifant in een lagune vol krokodillen ge vallen, die hem onmiddel lijk verslonden. Nieuw escorte De koninklijke auto van Koningin Elizabeth van Engeland werd onlangs voor 't eerst in de geschie denis geëscorteerd door. twee helicoptères. die op 45 m. hoogte aan weers kanten der auto vlogen. Het gold een bezoek aan het hoofdkwartier van de luchtvaartafdeling van de Royal Navy. dat soms niet meer dan enkele tiental len meters bedroeg, moeilijk of niet te vinden waren, te dirigeren. Was de loods eenmaal aan boord, dan werd het te belcodsen schip met hulp van de „walkie-talkie", die iedere zeeloods meekrijgt, vanaf de wal „binnen- gepraat". Op deze wijze konden alle schepen die voor IJmuiden wachtten binnen hoogstens twaalf uur in het Noordzeekanaal worden gebracht. En nog sneller had dit radarapparaat kunnen werken wanneer bij zulk een onverwacht lang aanhoudende mistpe- riode de loodsdienst over een groter aantal walkie-talkies had beschikt. Nu moest soms een schip buitengaats wach ten wijl alle kortegolf zend- en ontvang- installaties in gebruik waren. Zonder radar zou Amsterdam niet als enige con tinentale haven het normale aantal schepen hebben kunnen ontvangen. Vit de brandkast van het postkantoor te Boxmeer is een bedrag van f 39.000 verdwenen. Aangenomen wordt dat dese som Dinsdagavond omstreeks half tien weggenomen is. Van de daders ont breekt tot nu toe elk spoor. Dinsdagavond waren drie postambte naren van de binnendienst op het post kantoor te Boxmeer bezig het geld in te pakken dat op die dag was ontvan gen. Een pakje was er gemaakt met bankbiljetten ter waarde van f 39.000. Bovendien was er nog wat los geld ter waarde van f 60 in een trommeltje ge legd. Dit geld werd geplaatst in de sa fe. Het schijnt dat de betrokken ambte naar de deur van de safe- niet heeft ge sloten, maar op een kiertje heeft laten staan. Even daarna gingen de drie amb tenaren naar het kantoor van de di recteur om iets te bespreken. Toen zij later terugkwamen ontdekten zij tot hun schrik, dat de safe openstond en dat het geld, dat daarin had gelegen, was verdwenen. Zij stonden voor een raad sel. Ogenblikkelijk werden directie en ook de rijkspolitie gewaarschuwd. De rijkspolitie stelde onmiddellijk een on derzoek in en nam de drie employé's die bij het inpakken van het geld aan wezig waren geweest in verhoor. Zij werden later weer op vrije voeten ge steld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1