Huisvestingsbureau blijft samenwerken met makelaars Haarlemse gemeenteraad vergaderde ruim zes uur DE AARDAPPELMOEHEID IN ZANDVOORT Groentenhandelaar was niet voorzichtig genoeg Overtreding winkelsluitings wet berecht Haringloggers hebben Dieppe als basis TAXI? bei 13000 Wandeldreef op Schipholweg Haarlemse rechtbank Hoe spelen de R.K. clubs? Vlaardingse jongen assisteerde Franse havenmeester AUTORIJLES? TROUWAUTO'S TAXI-13000'? GEEN NACHT ZONDER MATRAS! HAARLEMS MATRASSENHHI KORTING ZELF GEBRUIKT DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 PAGINA 2 Kerstviering K.A.B. Woensdag 17 December Burgerlijke Stand De makelaars Bescherming bevolking Met één hamerslag BLOEMENDAAL Afscheid kap. Kamerbeek PLEIN 33 TEL. 13000 „Blauwe Bord" voor Hof van Holland Gevonden voorwerpen STILLE ARMEN Slipgevaar op Stationsweg te Velsen Balletten in Haarlem VOLKSWAGENS at/ch Kantonrechter legde voorwaardelijke straf op Haarlemse economische politierechter Zandvoortse karavaankamp EXPLOITANT IN HOGER BEROEP 25 gulden boete geëist Waterstanden Ontspanningsavond ouden van dagen 'Beufs vrifi Amsterdam Beurs van New York Er is de laatste tijd nogal veel te doen geweest over de winkelsluitingswet, maar misschien zou het niet overbodig zijn, wanneer er ook een gemeenteraadssluitings- wet van kracht werd, welke bepaalde, dat het verboden is na zes uur nog enig voorstel in behandeling te nemen. Gisteren hebben wij tenminste wel even naar zo'n wet verlangd, toen om klokke acht uur 's avonds de Haarlemse gemeente raad nog doodgemoedereerd vergaderde. Tien minuten later kon loco-burge meester Angenent deze laatste raadsvergadering van 1952 met de beste wensen afsluiten en daarmede was dan vanaf twee uur een agenda van vijf en dertig punten afgewerkt. De wethouders Bakker en Geluk waren wegens ziekte af wezig en toen ook burgemeester Cremers omstreeks half acht moest vertrekken, werd de ambtsketen met een galant gebaar aan wethouder Angenent overge dragen. Het belangrijkste punt van de agenda was ongetwijfeld de kwestie rond de makelaars en na een interessant en zonder twjjfel spannend debat moest de Partij van de Arbeid het loodje leggen, hetgeen in dit geval betekende, dat het huisvestingsbureau met de makelaars zal moeten blijven samenwerken. Doch daarover straks meer. De heer Henneveld (C.P.N.) drong aan op een gratificatie van 2 pet. voor het gemeentepersoneel, maar daartegen verzette zich wethouder HAPPé (Arb.), omdat de normale behoeftevoorziening voldoende is. Degenen, die steun ont vangen van Sociale Zaken, zijn wél getroffen door de vroeg ingevallen winter. Het zou onjuist zijn het ge meentepersoneel te bedelen, in de zo mer wordt 2 pet. vacantietoeslag uit gekeerd. Tot lid resp. plaatsvervangend lid van het bestuur van het Strand schap Zandvoort werden benoemd de heren mr. H. E. Phaff, gemeentesecre taris. en J. Stalpers, chef van de 1ste afdeling ten stadhuize. Bij het goedkeuren van de jaarstuk ken over 1951 van enkele woningbouw verenigingen wees de heer v. BOCK- HOVEN <Arb.) er op. dat de boetepot bestaande uit boete bij achterstallige huur aan de betrokken verenigingen dient, te worden geschonken. De boete- bedinging doet de huren vlotter binnen komen en dus is er minder rente-ver lies. Weth. ANGENENT (K.V.P.) was het met de spreker eens; deze extra bate moet voor extra doeleinden ge bruikt worden, maar in Den Haag wil men het Haarlemse standpunt niet aan vaarden. Een kort debat ontspon zich over het aanschaffen van verduisteringsgordij nen in scholen, waar films vertoond worden. Verschillende leden wilden deze niet toestaan. Mej. BOLSIUS (K.V.P.) merkte op, dat er scholen zijn. die een projectie-apparaat hebben, maar dit niet kunnen gebruiken zon der verduisteringsmogelijkheid. Men moet niet krenterig zijn. temeer daar met een hamerslag f 765.000.-r beschiK- baar werd gesteld voor het derde deel van het Coomhertlyceum. De katho lieke scholen aan de Eemstraat kunnen verduisteren, besloot de raad, met uit zondering van de V.V.D.-fractie. Het gemeentebestuur is blijkbaar een groot voorstander van het aanbrengen van gasgeisers in de nieuwe woning complexen. Verschillende voorstellen om een crediet voor dit doel te verle nen, bereikten de raad. De bewoners moeten 62 cent per week boven de huur betalen. De voorstellen werden goed gekeurd. De Stichting Kinderbewaar plaatsen kreeg een verhoogd subsidie over 1952. De vaststelling van een verordening betreffende het toekennen van een te gemoetkoming in de studiekosten van ambtenaren, leverde van verschillende zijden commentaar op. De opmerkingen hadden over hét algemeen een aanvul lend karakter en vrijwel iedere spre ker kwam met een of meer suggesties om bepaalde artikelen scherper te stel- Advertentie Plein 33 Tel. 1300Q De Kersttijd nadert en de K.A.B. gaat zich voorbereiden voor een waardige Kerstviering of Kerststemming voor haar leden. De keuze van een toneelstuk om deze advents- of kerststemming op te wekken is zeer zeker het toneelstuk „Mariken van Nmwegen", een spel in vele taferelen, dit gespannen houdt van het begin tot het einde. De K.A.B.- toneelgroep „St. Franciscus" zal dit to neelstuk voor de leden der K.A.B. op voeren. De leden hebben op vertoon van de bon. welke in het „Damiaatje" staat en uitgeknipt moet worden, recht op toegang tot deze avond, welke zal gehouden worden op Woensdag 17 De cember a.s. Is de belangstelling van dien aard. dat één avond te weinig is, dan zal ookDinsdag 16 Dec. een uit voering gegeven worden. Zonder plaats bespreken heeft niemand toegang. De plaatsbespreking vindt hedenavond plaats in het gebouw St. Bavo van 710 uur en Vrijdag 12 December a.s. van 1012, 2.305 uuf en 's avonds van 8.3021.30 uur en zo nodig Zaterdag van 35 uur. GEBOREN; M. Meijerse-Meijer, R. Groels-Hessels, A. van Rijn-Stam. H. Prenen-Eshuis, allen een zoon; L. Loo- man-Stam, M. de Meij-Paauwe, W. Keijzer-Heesterman. J. Oosterhof-Wijers, W. Kalbfleisch-van Marken, allen een dochter. ONDERTROUWD: B. Prins en S. Wjj- nand, V. de Vries en P. van El, L. Deckers en M. van der Burgt, A. Naakt geboren en A. Post, J. Daan en C. Mens, J. v. Baar en W. Janssens, A. Huis in 't Veld en A. Groenenberg, J. Sondorp en J. Roest, L. van Dansik en A. v. d. Ham, F. Simons en B. Mc Nab, F. Meijerse en W v. d. Velde, G. Lennings en A. Vaser.. B. Vérheyen en J. de Crauw. W Pennarts en A. Dekker, P. Pfersich en J. Kater, Th.'Mulder en M. Klein. K. Numan en A. Brico, J. Veene- man en B. van Wiefferen, W. Mounier cn E. Frentrup, K. Rozenhart en A. van Veenendaai. GETROUWD: P. Lagerweij en J. v. d. Wijden, A. Biere en M. Aalsma, A. de Rover en C. Bartels, A. Koks en N. Bakker, J. Sloper en L. Knaven, H. Delhez en A. Bcedijn, P. Groenendijk en E. v. d. Velden, G. van den Berg en G. Piso. J. van Koutrik en G. Petrie, H. Moors en C van de Voort, N. van Laar en E. Smit, J. van Eekkum en M. Gerrits, H. Niemeijer en P. Groene- woud, G. Hellenberg en F. Linck, H Burer en M, Boon. OVERLEDEN; A. Castricum-Terluin 83 j., Prinsen Bolwerk; H. de Vaan-Van Eijl 49 j„ Gasthuisvest; J. v. d. Schrier 57 j„ Gasthuisvest, W. van de Hoef, 62 j.. Koningstraat. len. Wethouder HAPPé gaf de heer LOERAKKER (K.V.P.) een compli ment voor het ontdekken van een fout in de verordening, welke dan ook haastig werd hersteld. Voor het overige stelde hij, dat men getracht heeft al gemene regels te stellen, waarbinnen B. en W. bepaalde bevoegdheden wor den toegekend. Er moet echter wel een zekere speling zijn, zodat B. en W. ieder geval apart kunnen bekijken en beoor delen. Een uitvoerige discussie, welke maar liefst anderhalf uur duurde, volg de nog en leverde tenslotte een serie amendementen op, welke alle werden verworpen. Met een kleine wijziging werd de verordening toch aangenomen. In verband met het uitbreidingsplan „Omgeving Kleverlaan" stelde de heer GOEDEE (Arb.) de vraag wat toch de reden is, dat er nog steeds geen bestemming is gegeven aan de grond ten Noorden van de Kleverlaan en ten Westen van de Delftlaan. Wethouder ANGENENT gaf ten antwoord, dat men het er nog steeds niet over eens is wat er op die grond moet komen: een sintelbaan. een turnhal, een ijsbaan of wat dies meer zij. Geruime tijd besteedde de raad ook aan het voorstel van B. en W., om voor kennisgeving aan te nemen het adres van de Vereniging van Makelaars in Haarlem en Omstreken betreffende de werkzaamheden van de districtsmake laars voor het gemeentelijk bureau voor huisvesting. Zoals bekend willen B. en W. deze makelaars vervangen door ambtenaren in vaste dienst van de gemeente. De heer FIBBE (V.V.D.) wees er op, hoe de gemeente een dankbaar gebruik heeft kunnen maken van de makelaars. Indien zij nu worden uitgeschakeld, dan zullen de werkzaamheden moeilij ker worden. Als er ambtenaren zullen komen, zal het de gemeente ook meer geld gaan kosten. Als het huisvestings bureau verdwijnt, dan zit men vast aan die ambtenaren. De makelaars ecrUer kan men dan geruisloos laten afvloeien. De heer Fibbe merkte daarenboven op dat bij aanstelling van nieuw? ambte naren ook weer meer kantoorruimte zal nodig zijn, terwijl de makelaars nu over ei#en rdimte beschikken. Hij diende tenslotte een motie in, waarin aangedrongen werd op terug name van het voorstel. De heer SCHIPPERS (K.V.P.) be treurde het voorstel van B. en W„ dat bovendien weinig steekhoudende argu menten heeft. Het getuigde volgens hem ook van weinig dankbaarheid t.o.v. de makelaars. Spr. stelde vastdat er geen verwarring 'is geconstateerd bij de pri vaatrechtelijke en publiekrechtelijke taak van de makelaars. Gezien het grote tempo, waarmede thans won'ingen worden gebouwd en de verlichting in de nood, die thans merkbaar is, meen de spr., dat de jaren van het huisves tingsbureau nu geteld zijn. Daarom achtte hij het voorstel van B. en W. overbodig. Hij was er van overtuigd, dat bij een nieuw onderzoek zou blij ken, dat samenwerking met de make laars noodzakelijk is. De heer GOEDEE (Arb.), wiens mo tie destijds aanleiding was tot deze kwestie, handhaafde zijn mening, om dat de omstandigheden in het geheel niet veranderd zijn. In 1946 was men nog optimistisch gestemd, maar thans is het toch wel zo, dat de woningnood pas rond 1965 ten einde zal zijn. Spr. gewaagde verder van de gewe tensconflicten, waarin de makelaars kunnen komen te verkeren. En dan is het de vraag, of zij objectief kunnen blijven. De heer Goedee bracht vervolgens naar voren, dat er voor de ambtenaren ook veel werk zal zijn na opheffing van het huisvestingsbureau. In dat verband noemde hij de noodzakelijke sanering, waarbij deze mensen belangrijk werk kunnen verzetten. De heer SPEK (A.R.) ging accoord met het voorstel van B. en W„ piaar de heer WENSING (C.H.) liep er niet bepaald warm voor, evenmin als de heer PROPER (Comm.). Wethouder HAPPé zette nog eens het standpunt uiteen van B. en W., maar moest toegeven, dat er in het verleden geen concrete misstanden waren ge constateerd. Dat wilde volgens hem echter niet zeggen, dat in alle opzichten de ad viezen van de makelaars objectief kun nen zijn In het algemeen is wel ge streefd naar objectiviteit, maar uit hoofde van hun typische gemengde functie kunnen de makelaars niet al tijd zo objectief zijn als zij zelf wel zouden wensen. Verschillende sprekers voerden nog in tweede instantie het woord en ven slotte kwam de motie in stemming,' die de heer FIBBE had ingediend en waarin gesteld werd in te gaan op het verzoek van makelaars,, ver vat in hun adres. Met 21 stemmen vóór waaronder ook die van wet houder Angenent en 13 stemmen tegen werd deze motie aangenomen. Het voorstel van B. en W werd ver worpen met omgekeerde stemmen verhouding. Het huisvestingsbureau zal derhalve blijven samenwerken met de makelaars. Een principieel duel werd er geleverd door de voorzitter en de heren Mol en Vooren van de communistische fractie Dat was naar aanleiding van het voor stel van B. en W. om f 8500.ter be schikking te stellen voor de te voeren propaganda voor de Bescherming Be volking. De communisten noemden dat weggegooid geld, maar de voorzitter wees er op. dat de B. B. in geval van oorlog bijzondere diensten kan bewij zen door het beperken van de gevolgen van de striid. De voorzitter gaf toe, dat de bevol king niet veel voelt voor de B. B., maar dat was volgens hem niet natuurlijk, zoals de heer Vooren betoogd had. Er zal hard moeten worden gewerkt om de bevolking uit die apathie te wekken. Intussen betreurde de voorzitter het, dat er zo weinig raadsleden aanwezig waren bij de voorlichting over de B. B in het begin van dit jaar gegeven door de heer H. L. de Vries in de raadzaal. Het voorstel van B. en W. werd met 253 stemmen aangenomen. Bij de bespreking van de aanleg van een deel van de Schipholweg kwam de heer VAN VELSEN (K.V.P.) met woorden van waardering. Hij achtte deze aanleg een verbetering in alle op zichten. Hij had echter wel graag ge zien, dat de wandeldreef op die weg, die wel ontworpen is, maar nog niet zou worden aangelegd, toch zijn be slag zou krijgen. Zo dat niet zou ge beuren, zou de weg voorlopig alleen maar beschikbaar zijn voor het rijver- keer. Volgens spr. zullen ongetwijfeld zeer vele mensen gebruik maken van de wandeldreef. Hij deed daarom de suggestie alsnog die dreef in het uit te voeren object op te nemen. De heer GOEDEE (Arb.) onder streepte deze suggestie. Hij ging echter tevens in op enkele financiële aspecten en kwam tot de conclusie, dat een glo bale berekening uitmaakt, dat een last van f 720.000 (bij aanleg van de ge hele weg) zou gaan drukken op het nabij gelegen bouwterrein. Voor de ge meente in haar geheel zou dan slechts f 40.000 overblijven, hetgeen spr. niet billijk vond. Wellicht kon die bereke ning nog eens onder de loupe worden genomen. Wethouder ANGENENT kon hem in zoverre tevreden stellen, dat een nieu we berekening toch moet plaats heb ben, omdat de kosten wellicht anders komen te liggen. De opmerking van de heer 'Van Vel- sen was hem bijzonder aangenaam en hij nodigde dit raadslid bij wijze van spreken uit om met een concreet voor stel ter tafel te komen. Dat geschiedde dan in de vorm van een motie en via een schijnbaar-juri dische puzzle werd in die motie meteen voorgesteld voor die wandeldreef f 57.000 uit te trekken. Het college nam dat over, het voorstel werd in die zin gewijzigd en iedereen ging er mee ac- coord. Inmiddels was wethouder Angenent gepromoveerd tot voorzitter en hij voelde er niet veel voor om de verga ring vanwege het late uur te sluiten. De wijziging van de winkelsluitings verordening kwam er door en eveneens kreeg het instellen van een sportraad zijn beslag. De heer VAN TURNHOUT (K.V.P.) was weer zeer sportief jegens de pers en maakte het kort. Zijn commentaar kwam hierop neer: hoera, wij hebben een sportraad, maar zorg zo gauw mo gelijk voor een dagelijks bestuur, want er is werk genoeg aan de winkel. De heer VOOGD (Arb.) was veel uit voeriger, maar het voorstel werd toch gerealiseerd. Het werd ook hoog tijd. want het was reeds tien minuten over acht! Goedgekeurd weraen de volgende credieten: f 65.400.voor het vernieuwen van de riolering in de Gen. Joubertstraat, de Beeksteeg, de Esschilderstraat; f 236.250.voor de bouw- en inrich tingskosten van een zevenklassige school voor gewoon lager onderwijs op een terrein achter de Van Zeggelen- straat; f 32.491.— als aanvulling op de kos ten van bouw van 40 woningen aan de Harmenjansweg, Oudeweg etc. en van 38 woningen voor bejaarden aan de Dmkelstraat- f 67.000.voor het doen verrichten van schilder- en timmerwerk in ver schillende gemeentegebouwen met be hulp van de 20 pet. bijdrage van het Rijk, indien de werken vóór 1 Maart zijn uitgevoerd; f 765.000.voor de bouw van het derde deel van het Coomhertlyceum; f 1.045.120.voor de bouw van 84 woningen aan en nabij de Vondelweg door de R.K. Woningbouwvereniging „St. Bavo" N. Na het Lof van half acht te cele breren door kapelaan Kamerbeek is er vanavond gelegenheid afscheid te nemen van de kapelaan in de Bispinck. Eerst voor de leiders van de mannelij ke jeugdbeweging en de bestuurderen, leidsters, leiders, zelatricen en die functionarissen van die werken, welke bijzonder aan zijn zorg waren toever trouwd. Van 9 tot 9.30 uur is er dan gelegenheid voor andere belangstellen den om afscheid te nemen. Advertentie Onder deze foto zouden wij met een variant kunnen schrijven: „Als er een schaap over de dam is, volgen er weldra meer". De jeugd denkt reeds gauw, dat, indien het ijs in de slootjes één kind kan houden, er nog wel meer bij kunnen. De foto graaf snapte deze schare op één van de slootjes bij de Vlaamse-weg. De uitslagen van de laatste partijen tussen Hof van Holland en I.V.O. zijn: Loerakker 90 79 43 7 1.83 Vernout 100 100 43 11 2.32 Nijssen 100 57 32 6 1.73 Hoek Jr. 120 120 32 30 3.75 Boerhorst 175 96 22 14 4.36 Dijkstra 220 220 22 28 10.— Kramer 100 70 45 10 1.55 Verbeek 90 90 45 11 2.— Breeuwer 55 41 55 7 0.74 v. Dam 50 50 55 4 0.90 Eindstand 4238, zodat „Hof van Hol land" voor een jaar in het bezit komt van het fraaie Blauwe Bord. Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem, Nassaujjlein no. 3, zijn op alle werkdagen van 10.00 tot 14.00 uur in- uur inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen. Autopeds, gouden- en zilveren arm banden, dames blouse, leesboek, zeil bootje, boorden, melkbus, R.K. kerk boekje, studieboek, batting, diverse bril len, broches, capuchon, ceintuurs, ben zinedop, tabaksdoos, duimstok, passer doosje met inhoud, wieldop van auto. dekens, driehoek, enveloppe met geld, school-etui met inhoud, filter, gewicht, bank- en muntbiljetten, hoofddoeken, handschoenen, dameshoed, honden, di verse horloges, jongens- en herenjassen, babyjurkje. sportkous, nylonkousen, halskettingen, Siamese kat, scheerkwast, zilveren kruis met medaille, kraan, kist je, liniaal, damesmantel, zakmesje, mat ten klopper, (4-üter maat, mandje met breiwerk, mutsen, ontstopper, tabaks pijp, pantoffel, passer, pet, stoffen popje, damespantoffels, herenpantalon, parapluie, portefeuille met inhoud, por- temonnaies met inhoud, regenpijpen, padvindersriem, dames- en herenringen,' rozenkransen, kinderrijwiel, driewieler- tje, sjaals, schuifmaat. sabel, schort, achterschot van vrachtauto, sigaren aansteker, sloop met inh. pyama enz,, schroevendraaier, schoenen. sleutels, gouden- en zilveren dasspeld, bos touty, tabakszak, tassen met inhoud, uurwerk van horloge, meisjesvestje, vulpotloden, vulpennen, wimpel, windjack, diverse wanten, zeemlap, papieren zak met inhoud, zakje met kinderzegels. FILMS: Rembrandt: afgekeurd. Cinema Palace: „Dallas". In technicolor Toegang 14 jaar. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Donderdag „Hoffmann's ver tellingen". Toeg. 14 jaar. Tijden 7 en 9.15 u. Frans Hals: ..Streets of Laredo". Toe gang: 14 jaar. Tijden'. 2.30, 7 en 9.15 uur Lido-Theater: „Rio Grande". Toegang: 14 jaar. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: Donderdag „Voor wien de klok luidt", in technicolor. Toegang: 18 jaar. 7.30 uur. Spaarne: „Treinroof in Missouri". In technicolor. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 11 December Frans Halsmuseum: (Renaissaneezaal). Co mité voor jonge toonkunstenaars, 8 uur. Minerva-Theater: De dertien Lanciers, toe gang 14 j., aanvang 8.15 uur. Vrijdag 12 December Gem. Concertgebouw: Haarlemse Or kest Vereniging, 8 uur. Op ons bureau zijn bezorgd of op onze girorekening zijn gestort de volgende bedragen ten bate van de Kerstactie voor de stille armen: N.V. Drukkerij „De Spaarne- stad" f 1000.— Weduwe v. H. B. - 5. N.N. - 5.— J. S. - 2.50 R. K. - 5.— C. J. - 2.50 J. K. - 25.— J. L. J. - 5.— J. F. v. d. M. - 5 Cor en Bert - 5. A. H. - 4.— Giften kunnen worden bezorgd op ons bureau Smedestraat 5, Haarlem of ge stort worden op onze postrekening 143480 ten name van de Nieuwe Haar- lemsche Courant. De bestrating van de Stationsweg te Velsen, welke uit keien bestaat, is zeer slipgevaarlijk, zodat hier voortdurend auto's en motorrijwielen slippen. De A.N.W.B. heeft het gemeentebestuur van Velsen dan ook verzocht deze ge vaarlijke keien door een stroevere weg verharding te vervangen. Donderdag 22 Januari komt het ballet van Kurt Jooss in Haarlem, waar des avonds in de stadsschouwburg een voor stelling zal worden gegeven. Het Ballet Recital o.l.v. Sonia Gaskell treedt nog deze maand in Haarlem op, en wel op Zaterdag 20 December, des avonds in de Stadsschouwburg. De leden van de St. Vincentiusver- eniging worden Zondag 14 December om 9 uur verwacht in de kapel Zoete- straat. Na de H. Mis gemeenschappelijk ontbijt. Advertentie Telef. 17000 99 Plein 33 Destijds werd voor de Haarlemse kantonrechter de zaak behandeld tegen W. P., wie ten laste was gelegd dat hij in Juni 1952 in de duinen nabij Bloemen- daa! aardappelplanten had gekweekt. Verd. had toegegeven dat hij wist, dat het verboden was, aangezien men in Zandvoort aardappelmoeheid had ge constateerd. Men ging toch door met telen ondanks het verbod. De Zand- vcortse politie heeft tegen drie bewo ners, onder wie ook W. 1|., proces-ver- baal opgemaakt. De eis bij de vorige rechtzitting was 50 gulden boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. M. B. Cohen, was toen van mening, dat het verbod uit- sipitend voor het Zandvöorts,.gebied gölcC échter niet' voor" de' duinen in Bioemendaal, welke er vlak bij liggen. De bewoners van Zandvoort zouden zgn. niet meer hebben geweten aan welke bepalingen zij zich nu hadden te houden, aangezien in beide gemeenten verschillende regelingen waren getrof- Vanmorgen moest voor de Haarlemse Rechtbank terecht staan een Haarlem se groentenhandelaar, die zich had schuldig gemaakt aan een verkeers overtreding. Hij reed namelijk op 23 September van dit jaar zijn bestel auto van de Grote Markt af de Ko ningstraat in. Nabij de Hoofdsteeg stopte hij, ofn in een perceel aan de overkant van de straat groenten af te kunnen leveren. Hij opende het linker portier, maar od dat moment naderde de 54-jarige mr. Ferwerda op de fiets en deze wilde de stilstaande bestelauto passeren. Hij reed echter tegen het ge opende portier aan met de rechter kant van het stuur en viel daarna naar links op de straat. Het slachtoffer liep daarbij enige verwondingen op, waardoor hij enige tijd rust moest hou den. De officier achtte het ten laste gelegde feit bewezen. Er worden volgens hem de laatste tijd te veel van zulke over tredingen geconstateerd. De groenten handelaar had beter de situatie van het Woensdagmorgen stonden voor de Haarlemse Economische Politierechter terecht vijf verdachten, die ziéh hadden schuldig gemaakt aan overtreding van de winkelsluitingswet, welke 1 October j.l. van kracht werd. Allereerst werden de overtredingen behandeld van twee verdachten, de 31- jarige J. B. en de 33-jarige J. H., beiden banketbakkers uit Zaandam. Hun werd ten laste gelegd op 3 en 8 October 1.1. 's avonds na zes uur kokswaren aan het publiek te hebben afgeleverd door mid del van een automatiek, welke in ver binding Stond met de winkel. Van daar uit werden tenminste de kokswaren in de automatiek gedeponeerd. Beide ban ketbakkers bleken lid te zijn van de Horeca en hadden als zodanig vergun ning om via een automaat het publiek te bedienen. De Officier van Justitie meende niet te kunnen zeggen, dat zij een dienst- verleningsbedrijf onderhielden, zoals de automatieken, welke geheel onafhanke lijk staan van een winkel. Dat was ze ker niet het geval met de automatiek van beide verdachten, welke deswege beschouwd moest worden als een ver lengstuk van de winkel, omdat de auto matieken van daar uit werden bijgevuld. Om het principiële karakter in deze kwestie eiste de Officier tegen beide verdachten een dag hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar. Mr. Derks, de raadsman van beide ver dachten, meende, dat de stelling van de winkelsluitingswet niet gold voor de z.g. mechanische restaurants, zoals auto maten enz. en als zodanig zou deze wet niet van toepassing zijn op de Horeca bedrijven. Bovendien waren beide automaten gevestigd in een gerieflijke hal met banken, verlichting enz. De Of ficier meende, nu deze automaten in verbinding stonden met de winkel, niet uit te kunnen maken of zij al of niet na zes uur waren bijgevuld; dit is niet te" controleren. De politierechter ver oordeelde echter beide verdachten con form de eis. De derde verdachte P. S., broodbe zorger bij een Haarlemse firma, had brood afgeleverd na zes uur 's avonds en wérd bij verstek veroordeeld tot een dag hechtenis met een proeftijd van een jaar. Daarna kwam de verdachte C. G. B. uit Krommenie in de beklaagdenbank. Deze verdachte, die een slagerij heeft, had sinds enige tijd 's avonds zijn zaak omgetoverd in een soort cafetaria. Het vlees werd opgeborgen in de koelcel, de haktafel bedekt met een laken; een ta feltje met vier stoelen werd in de win kel geplaatst, een potje mosterd op ta fel en de cafetaria was ingericht. Hem werd ten laste gelegd 's avonds na slui tingstijd aan klanten croquetten te heb ben geleverd. De Officier achtte de hoofdfunctie van deze verdachte het slagersvak en meende dat deze daarom geen enkel recht had zijn slagerij des avonds in een koffiehuis of lunchroom te veranderen, terwijl met grote letters op de ruiten stond aangegeven dat daar een vleeshouwerij gevestigd was. Boven dien was het vlees in de koelcel zicht baar voor de mensen. De Officier eiste een dag voorwaardelijk met een jaar proeftijd. De rechter veroordeelde con form de eis. verkeer in acht moeten nemen. De offi cier eiste f 75.boete en een voor waardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar. Eveneens stond een 'andere Haarlem mer terecht, wien diefstal van een da mestas ten laste werd gelegd. Deze man had namelijk in Augustus van dit jaar in de tram van Haarlem naar Amster dam een damestas gevonden, welke hij mee naar zijn woning nam en waarvan hij de inhoud, 1Q3 gulden, ten eigen bate aanwendde. Verdachte gaf het hem ten laste gelegde volmondig toe, met dien verstande, dat hij min of meer door de omstandigheden daartoe gedwongen was. De Officier achtte het feit bewezen. Hij wilde echter rekening houden met het psychiatrisch rapport, waaruit bleek dat verdachte niet geheel toerekenbaar moést worden geacht. Hij eiste zes maanden met aftrek. De raadsman, mr. Sachse, bracht nog eens de grote economische moeilijkheden naar voren, waarin verdachte gewikkeld was; bovendien bleek verdachte altijd een betrouwbaar man geweest te zijn. Door een geneeskundige behandeling, waarna het. geheugen van de man dik wijls niet meer functionneerde, was hij meermalen niet_ in staat zich de conse quenties van zijn daden te realiseren. De raadsman vroeg daarom een mildere straf. De uitspraak in beide zaken werd bepaald op Woensdag 24 December. Vanmorgen kwam de kwestie van het karavaankamp te Zandvoort weer aan de orde. De exploitant van dat kamp, de 52-jarige M. uit ^andyoort, was van het vonnis van de 'Haarlemse kantonrechter, waarbij hij veroordeeld werd tot een boete van f 25 in hoger beroep gegaan. De Haarlemse Rechtbank deed deze af faire vanmorgen weer eens uit de doe ken. Nieuwe feiten kwamen niet aan het licht, want verdachte gaf weer toe dat zijn kamp vanaf de openbare weg zicht baar was. In zijn requisitoir stelde de officier van Justitie, dat de gemeente verordening van Zandvoort in deze was overtreden. Het verweer, dat deze ver ordening in strijd zou zijn met de ge meentewet en dus geen bindende kracht zou hebben, achtte hij onjuist. Er was volgens hem wel degelijk sprake van bindende kracht. Hij eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, een boete van f 25. De verdediger vroeg vrijspraak. Donderdag 11 December Hoog water: 10.44 u. en 23.17 u. Laag water: 5.52 u. en 18.24 u. Vrijdag 12 December Hoog water: 11.50 u. Laag water: 7.08 u. en 19.33 u. fen. Zulks zou de reden zijn geweest waarom zij toch doorgegaan waren met aardappelen te telen. Door de moeilijk heden, welke dit jaar hieruit ontston den, gelastte de Plantenziektekundige Dienst binnen twee dagen de aardappe len te rooien. Sommigen hadden aan dit verzoek niet voldaan. Gistermiddag werd deze zaak op nieuw in behandeling genomen, welke was uitgesteld om enkele getuigen te horen. Dr. C. J. Briejer, directeur van de Plantenziektekundige Dienst te Wage- ningen, verklaarde, dat voor geheel Zandvoort met uitzondering van het ge'bied der Amsterdamse Waterleiding, waar niet getëelt wordt een teelt- ■éefbod bestaaf!"Hét ligf" geënsztris fri de bedoeling dit verbod op te heffen. Men heeft onlangs wel het plan opgevat, in het Noordelijk deel van de gemeente, nabij Bioemendaal een stuk woeste grond te cultiveren. Te Zandvoort werd volgens de heer S J. Buré, inspecteur van politie, door zeer velen tégen dit verbod gezondigd. Aangezien niemand op de aardappel velden aanwezig was, wanneer- een agent verscheen, was het zeer moeilijk proces-verbaal op te maken. Reeds vijf tien personen zijn gewaarschuwd en te gen drie proces-verbaal opgemaakt. De kantonrechter was van mening dat de politie in Zandvoort toch wel wat laks was geweest bij haar nasporingen van overtreders. Waarom wel op zwem broekjes gelet en niet op -zo'n groot probleem als dat van de aardappelmoe heid. Bij zulke belangrijke vraagstuk ken als deze, kunnen internationale oe- langen op het spel staan. De ambtenaar van het O. M. achtte deze kwestie te groot om niet een zwa re straf te eisen. Een voorbeeld voor de toekomst diende nu gesteld te worden. Hii bleef bij zijn eis, gesteld bij de vo rige rechtzitting, n.l. 50 gulden boete, subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter wilde echter in aanmerking nemen dat er nu te Zand voort een vereniging is opgericht, wel ke zich tot doel stelt richtlijnen te ge ven voor het aardappeltelen, om zo doende in de toekomst verdere moei lijkheden te voorkomen. Hij legde een voorwaardelijke straf op van 150 gulden boete subs. 30 dagen, met een proeftijd van twee jaar. (Zondag 14 December) HBCArchipel TYBBHPSV DEMAlw. Forward VelsenWijk aan Zee GVO—Vitesse LimmenUSVU DSS—DJK SJCTeijlingen ASCConcordia Lisse—VVSB Inzendingen tot Zaterdagochtend ne gen uur op open briefkaart aan de Sportredactie Nieuwe Haarlemsche Courant, Smedestraat 5, Haarlem. Over de prijsvraag wordt niet ge respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men, dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in, bezoekende club is 2, gelijk spel is 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. A fhsotrfoYitl e> Uw Matrassen bijgevuld of vernieuwd Maakloon 1-pers. f 12.50, 2-pers. f 15.- H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 Gisteravond genoten vele ouden van da gen kennelijk Van de ontspanningsavond, weike hun in het gebouw St. Bavo door het bestuur van de Algemene Bond Ouden van Dagen werd aangeboden. De voorzitter van de Bond afcf. Haar lem hette aan het begin van de avond al len hartelijk welkom. Het amusementsorkest G. E. B. o. 1. v. H. Hoogland zorgde voor de muzikale om lijsting. Het dubbelmannenkwartet „Elga" gat o. 1. v. N de Zwager enige aardige lie deren ten beste. Vol bewondering zagen wij deze krasse dirigent de dirigentstok han teren. Dat hij zijn koortje in bedwang had bewees wel het prachtige resultaat dat het oogstte Ook was er een conferencier, die tracht te de verschillende programma-nummers op een „leutige" wijze, aaneen te koppe len. Dit gelukte hem maar ten dele, zijn „mopjes" waren dikwijls al te gezocht. Met grote belangstelling hebben we ech ter genoten van de een-acters. ten tonele gebracht door de toneelclub „Onder Ons", welks leden allen ouden van dagen zijn. Niet zonder humor met een levensecht heid, waaraan vele amateurtoneelspelers nog een lesje kunnen nemen, speelden zij enige aardige stukjes, welke over proble men handelden, die zo uit het dagelijks le ven waren gegrepen. Advertentie Möbilofoonservice. Dag en nacht, (N iet-officiële Koers) Vorig Opening slot U/12 3>4 Nederl. 1948 3)4 pet. Ned. 1950 3-3(2 Nederland 1947 3 eNd. 62-64 bei.-fac. Inschr. Grtbk 48 3 pCt. Ned. Handel Mi), eert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert, Unilever eert. Ned. KaheJ Philips Kon. Petroleum „Amsterdam1' Rubber Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stootnb. M Ned. Scheepv. Unie H.V.A. Deli Ml), eert. 92iï 92'4 94 94% 94 A 148 151% 97 116% 147% 149% 178% 204 158% 299% 78% 127" 131%. 120 81% 64% 9411 176%eX 159% 300% 79% 130% 120% 811/2 64% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electrie General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Can. Radio Corp. Republic Stee) Shell Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U. S. Steel 9/12 40% 52% 88 71% 66 Vz 17% 77 61% 23% 28% 43% 6944 44% 30% 22% 41% 1 10/12 40% 52(4 88 71% 67% 17% 77% 61 23(4 23 74 44 69 44% 80% 22 41(4 Onze Nederlandse vissersvloot en de haven Dieppe in Noord-Frankrijk zijn nauw verbonden; wekenlang is Dieppe de basis, de thuishaven voor onze log gers als de vloot op die hoogte op ha ring jaagt en bij slecht weer een toe vlucht zoekt. Slecht weer was het ook in de nacht van 28 op 29 November; zestig Neder landse loggers, twintig Duitsers, een paar Polen en een Belg vielen Dieppe binnen tijdens een korte maar hevige storm. Het was druk voor de sluizen en de havenmeester moest hard werken om een verkeersregeling te scheppen en ongelukken te voorkomen. Per omroep installatie gaf hij zijn aanwijzingen, maar.... hij sprak alleen Frans. Een eenvoudige, maar handige vissersjongen sprong hem bij, nam de microfoon over, en toen klonken de commando's en aanwijzingen in onvervalst Vlaardings en Duits over de haven. De administrateur der Vereniging Hospitaal Kerkschip „De Hoop", de heer H. J. Suermondt, gaf hem de nodige ver talingen door, zodat het binnenloodsen zonder ongelukken verliep. In het stadje had het interkerkelijk Dieppe-comité een tijdelijk zeemanste huis ingericht in barakken, die het ge meentebestuur beschikbaar had gesteld. Daar ontvingen ds. Schouten uit Vlaar- dingen en de comitéleden, de heer er> mevrouw Thurmer, eveneens uit Vlaar- dingen, hun gasten. Zondag d.a.v. sprak namens De Hoop de heer Suermondt vóór de avondkerkdienst, de vissers toe die in de nacht van Zondag op Maandag weer naar zee zouden vertrekken. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" had een zware reis naar Dieppe gehad. Midden November was het schip, na op gehouden te zijn door zwaar weer, uit IJmuiden vertrokken. Op zee is nog een groot aantal patiënten verzorgd; ruim veertig. Na 25 Nbveraber werd het weer slecht, en daar de haring toch in Het Kanaal verschenen was zette „De Hoop' koers naar Dieppe, waar schipper Kuyt een paar dagen later binnenliep. Ip de haven had de dokter na het binnenko men van de vloot weer handen vol werk- Maar ook op deze reis is weer geble ken, hoe dringend noodzakelijk het 15 de reeds 40 jaar oude, „De Hoop" door een nieuw, modern schip te vervangen Een Amsterdamse procuratiehouder stond gisteren terecht voor de Amsterdams® rechtbank omdat hij in 1948 en 1949 een handeiskorting van 10 procent op de lev® ring van 10.000 flessen jenever door eet Schiedamse distilleerderij adn een A™" sche firma op zijn eigen rekening had 1 ten boeken hoewel die korting de firma goede had moeten komen. De procurat' houder was bij deze firma in dienst wist dat de firma om de een of a*J het reden de korting niet wenste. Hij deedjj tegenover de Schiedamse distilleero voorkomen alsof de korting, ad totaal f1 t op de rekening van een dochtermij. m.„eii worden gestort. Maar dat was zijn eig rekening! De Officier van Justitie eiste f 500 en een maand gevangenisstraf voorwaa lijk met 3 jaar groeftijd. jn Een 'Amsterdamse administrateur, a vyd- financiële moeilijkheden zat, had enl®f vab tantles ten nadele van een beheerde een nalatenschap, voor wie hij wer» ui' rirVittp vprvals+ door ze voor zicnze^ ^qQ, richtte, vervalst door ze voor --- te schrijven. Het betreft hier totaal De Officier van Justitie eiste v'er ®aaej, den gevangenisstraf onvoorwaarde: J vier maanden voorwaardelijk met P™itsptaak in beide zaken 24 December

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2