Mr. DE GRAAF houdt vast aan zelf beschikkingsrecht voor Ambonezen P. v. d. A. niet gekant tegen internationaal beheer over Nieuw-Guinea 1 Koning Gustaaf Adolf reikt Nobelprijzen uit m Katholiek Filmcentrum voor de Jeugd Dertig gulden Kijkgeld per jaar enperT.V.-toestel m Locale brief en briefkaart één cent duurder rDe eenzame Reiziger Eén politieke organisatie voor Europa noodzakelijk geacht Vijf anjers Plechtigheid in Stockholm 3000 tot 6000 toestellen in gebruik Protest van de ANWB. RUWE HUID, J genéést DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 PAGINA 3 Indonesië onderwerp van vele beschouwingen Geen internationalisatie van volksgezondheid en onderwijs voor dr. Waksman VAN DELFT C\ Oud-verpleegsters Met hulpverlening wordt begonnen de haarlotion, die de wereld veroverde Vraag óók Stilbépan, de volmaakte biolo gische baarcreamin tube of pot voor de ideale haarverzorging. Oplichting na twee jaar voorbereiding Nederlands geschenk voor Japan Wetsontwerp ingediend Straaljagers op Ypenburg gevaar voor het verkeer Verduistering bij de K.L.M. berecht Voormalig chef tot twee jaar veroordeeld Vogt administrateur der Nozema w Twee jaar voor huwelijks- zwendelaar Locaal telefoongesprek komt op vier cent door ANTONIA WHITE N. Van zestien meter hoogte gevallen Slachtoffer overleden Minister Staf spreekt met zijn Belgische collega ''adat de Tweede Kamer twee dagen land het hare had gezegd over het buiten lands beleid, heeft gisteravond minister J. Beyen, de „minister zonder politiek etiket", zoals hij zichzelf noemt, de Kamer alvast een voorlopig antwoord ge geven, dat hij vandaag zal voortzetten. Het was slechts een dankwoord voor de welwillendheid van bijna alle sprekers ten opzichte van de eerste symptomen van het beleid van hem en zijn collega minister Luns en een korte schets van de taak, waarvoor Nederland, wat dit buitenlands beleid betreft, thans staat: de rol die het te vervullen heeft in de driedelige groei van de nieuwe Europese vormen, binnen Europa, Atlantisch en in wereld-verband en voorts de houding, dit het moet bepalen ten opzichte van het grote eilandenrijk, waar een zo be langrijk deel van ons economisch en geestelijk vermogen is belegd, zowel ten Voordele van dat rijk als van Nederland. Over Indonesië was in de loop van de middag van alle zijden gesproken. Mr. de Graaf, de Indonesische specia list van de K.V.P., waarschuwde de Ministers, dat zij de erfenis van het Vroegere ministerie van Uniezaken niet Ms een pakket „buitenland" moesten behandelen. Dit onderdeel van hun taak *sl speciale tact vereisen vanwege de gevoeligheden waarmede Indonesië, ook ®1 is het nu „buitenland" geworden, toch altijd met Nederland verweven *al blijven. De Unie. die wij met Indo nesië gesloten hebben, is in de ogen van deze afgevaardigde nog altijd een object, dat mogelijkheden inhoudt, al Mjn de berichten die ons de laatste tijd bereiken dan ook zorgwekkend. Wij moeten voorzichtig zijn dat Unie-huis te breken. Pas wanneer er verkiezin gen zijn geweest in Indonesië zal het mogelijk zijn een oordeel over de ver houdingen daar en dus ook onze hou- ding te geven. De visie ten aanzien van °e militaire missie van mr. De Graaf Verschilde met wat anderen daarover hadden laten horen. Hij vond het ver standig, dat ze niet door ons was te ruggeroepen. Officieel is er van geen terugzenden door Indonesië sprake. De chaotische omstandigheden daar Jhoeten ons uiterst voorzichtig maken ,n de beoordeling van allerlei uitlatin gen en geschrjjf in verhitte persorganen. Wat de kwestie-Ambon betreft, stond h'i er op, dat wanneer de onderhande lingen met Indonesië worden hervat, daarbij het zelfbeschikkingsrecht geens- sins buiten beschouwing blijft. Het is «en deel Van de overeenkomst, die als gevolg van de R.T.C. met Indonesië is aangegaan. Zowel Nederland als Indo nesië hebben daaromtrent verantwoor delijkheid aanvaard. De heer Ritmees ter (V.V.D.) eiste een volksstemming onder leiding van de Verenigde Naties. sp?0? c'e heer Goedhart (P. v. d. A.) da. over de Ambonezen en meende, j 1 Voor het politieke probleem, dat ?eze met Indonesië hebben uit te vech ,Ten niet Nederland maar Indonesië het l°urnooiveld "moet zijn. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk yss. dat de Nederlandse regering on langs de demonstratie van de Ambo hezen op het plein 1813 in Den Haag por het kabinet van de minister-pre sident heeft kunnen toelaten. Zijn frac- Tle is voor een welwillende houding ten opzichte van Indonesië, maar de heer Goedhart hoopt wel, dat er ook aan de andere kant van de wereld in het par ament eens een goedhartige Indone- S!«r zal opstaan, die hetzelfde zal zeg- Sen ten aanzien van Nederland. Het openleggen van Nieuw-Guinea noemde hij een hachelijk avontuur, dat milliarden zou kosten, waarvan Wij alleen maar misère zouden bele ven. De P.v.d.A. heeft er niets op te gen, om wanneer de chaotische toe standen waarin Indonesië thans ver keert, verdwenen zullen zijn, dit land mee te laten spelen in een internatio naal beheer over Nieuw-Guinea. .Hij verzocht de ministers om maar hiet over de incidenten met de „Blitar" de „Talissa" te spreken, wanneer zij Met eerst de Kamer alle dessous van deze zaak via de kamercommissie had den meegedeeld. De heer Stufkes (P.v.d.A.) vroeg om ®en meer menselijke behandeling van ?e achterstallige betalingen van Neder landse ambtenaren, die uit Indonesische dienst zijn teruggekeerd. Duizenden eXistenties zijn daarmee gemoeid en dan staan er in de Memorie van Antwoord koele woorden als „er wordt overwo- Dinsdagavond heeft een heer van Middelbare leeftijd met een klem Meisje in het Grand Hotel te Stock holm, verzocht toegelaten te worden l°t dr. Selman A. Waksman, win baar van de Nobelprijs-1952 voor de Geneeskunde. Eerst werd zijn verzoek gewei- Berd, maar hij werd ten slotte toegela ten. Met het kleine meisje aan de hand liep hij op dr. Waksman toe en zei: •:Dit 'is mijn dochtertje. Eva. Vijf Haar geleden kreeg zij hersenvlies- hbtsteking en de dokters hadden naar reeds opgegeven, toen het nieuws van uw ontdekking van de peplomycine ons bereikte. Het ge- fesmiddel werd in allerijl naar het iekenhuis gebracht en redde haar het leven. ,,ln een periode, dat zoveel tijd. Beid voor en inspanning besteed wordt Middelen oni mensen te doden uin i/iciioc/i c-e uuucit de P gaarne een groot geleer- pjdie werkt aan het redden van danken"eVenS' wl^en eren en be- dP« kieme meisje overhandigde Vijf hksman daar&p een ruiker van jaar anielieren een voor elk zijn' At tot dusver, dank zij cine .dekking van de streptomu- „Het fd heeft- dat n,- lS het hartverwarmendste, ^elcsrA °0it overkomen is", zei nOg pdn, „ik beschouw het als een er eer dan de Nobelprijs". gen" en „er wordt gewacht op resulta ten van commissorieel overleg...." Europese integratie Beschouwingen over de Europese in tegratie werden gegeven door mr. Blaisse (KVP) en de heer Bruins Slot (A.R.), die het niet geheel met elkaar eens waren. Beiden zijn bij de eenwor ding van Europa door parlementaire werkzaamheden nauw betrokken, maar de laatste gaf met meer nadruk te ken nen, dat hij naast het onmisbare idea lisme een grote dosis wantrouwen on misbaar achtte. Wel had de heer Blais se gezegd, dat hij met de regering een economische integratie niet mogelijk achtte zonder een politieke, maar over een politieke integratie zonder een economische zou misschien onder be paalde omstandigheden nog te denken zijn. De heer Bruins Slot zag in de theorie van de heer Blaisse een element van onvastheid. Hij vond, dat de koppig heid die de Nederlander altijd kenmerkt, wanneer hij zijn zaak voorstaat, de heer Blaisse by zijn houding thans, in tegenstelling met wat hy in Parijs al tijd had voorgestaan, enigszins in de steek had gelaten. Ook ten aanzien van zijn standpunt wat betreft het komende Europees kiesrecht had hij dat af zwakken bemerkt. Hjj keurde voorts artikel 38 van de E.D.G. scherp af en meende, dat een wezenlijke federatie gekenmerkt wordt door een federale autoriteit met eigen gezag, die gecon troleerd kan worden door een volks vertegenwoordiging. De unanimiteits- bepaling welke het statuut van de mi nisterraad aankleeft, moet eruit. Met een recht van veto komt er van een juiste staatkundige opbouw niets te recht. Met mej. Klompé was deze af gevaardigde het eens, dat onderwijs en volksgezondheid twee taken zijn, die niet bij het supra-nationale orgaan thuis horen, maar 'typisch nationale zorg zullen blijven vereisen in een toe komstig ééngeworden. Europa. De heer Blaisse zag de integratie alleen dan gezond worden, wanneer de thans gevormde gemeenschappen op militair en economisch gebied (E.D. G. en K.S.G.) worden ingebouwd in een gemeenschappelijke politieke or ganisatie. Waar blijven wij als wij met meer parlementen en meer gerechtshoven te maken krijgen? Ook stond hij een meer evenwichtige ver deling van de bevoegdheden over de betrokken organen voor, waarbij hij speciaal dacht aan de plaats van het Europees parlement in de komende politieke gemeenschap. De uitvoeren de macht zal meer verantwoordelijk heid moeten hebben, terwijl de in vloed van een Europees volk op de samenstelling van het parlement via direkte verkiezingen moet komen. Al leen wanneer er op deze manier een integratie op breder terrein ontstaat heeft dit alles zin. Naast de uitvoe rende macht, een parlement (bestaan de uit Volkskamer en Senaat) en het Hof zag hij voorts als wenselijk or gaan een Sociaal Economische Raad, die evenals de Nederlandse S.E.R. op de duur verordenende bevoegdheid zou krijgen in Europees verband. Een grote tegenstelling tot de vrou welijke rede van mej. Klompé de dag tevoren was het fanatieke betoog van de communistische mevrouw Lips-Odinot. Een stuk demagogie van haat vervuld. Zij kon niet nalaten midden in haar be toog de drie ministers, die de krant zaten te lezen, te interrumperen met „als het u niet interesseert zal ik wel ophouden". Geen wonder dat die minis ters de krant zaten te lezen terwijl me vrouw bezig was de socialisten, die zij destijds teleurgesteld de rug heeft toe gekeerd, uit te veteren. Ten slotte heeft ook dominee Zandt op zijn manier gefulmineerd. Het indie nen van een amendement om het ge zantschap bij het Vaticaan op te heffen werd wel druk besproken door de Ka mer, maar het zal wel, evenals in 1946, geen schijn van kans maken. Toen kreeg dominee Zandt 9 Kamerleden mee. Advertentie KAASBOLLETJES en ZOUTJES Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft Woensdag in het Concertgebouw van'Stockholm de Nobelprijzen voor geneeskunde, scheikunde, natuurkunde en litteratuur voor het jaar 1952 uit gereikt. De Amerikaanse hoogleraar van Rus sische afkomst, prof. Selman Waksman kreeg de prijs voor geneeskunde we gens zijn ontdekking van streptomy- cine, een belangrijk middel in de strijd tegen tuberculose. De Britse scheikun digen dr. Archer Porter Martin en dr. Millington Synge ontvingen samen de prijs voor chemie op grond van hun werk op het gebied der analyse. De Amerikaanse geleerde prof. Edward Purcell en de Zwitser prof. Felix Bloch deelden de prijs voor natuurkunde we gens hun werk op het gebied van het kernonderzoek. De Franse auteur Fran cois Mauriac tenslotte ontving de prijs voor litteratuur. Het 49ste festival van de Nobel- snentmg werd geopend door dr. Birger Ekeberg, opperceremoniemeester van Zweden. Elke winnaar werd aan de koning voorgesteld door een vooraanstaande Zweedse figuur op eigen terrein. Eén voor één ontvingen zij uit handen van de koning de onderscheidingstekenen, die met de Nobelprijs gepaard gaan, n.l. de grote gouden Nobel-medaille en het Nobel-diploma. Verder werden aan de winnaars cheques ter hand gesteld tot een totaal bedrag van 664.000 Zweedse krenen of f 505.400 gulden. De eerste, die aan de koning werd voorgesteld, was de kernphysicus Fe lix Bloch. De koning schudde hem de hand en wisselde enkele woorden met hem. Vreemd genoeg had het bestuur van de Nobel-stichting tot Dinsdag toe in de veronderstelling verkeerd, dat Bloch een Amerikaan was. Frangois Maurtac, met het grootkruis van het Legioen van Eer op de borst werd ingeleid door dr. Anders Oester- ling, de secretaris van de Zweedse aca demie van letteren. Deze noemde Mauriac „een auteur, die de tradities van de grote Franse moralisten als Pascal, La Bruyere en Bousset hooghoudt". Zijn meest opmerkenswaardige boe ken worden gekenmerkt door een logi sche helderheid en een zuiver klassieke soberheid, die aan de tragedieën van Racine doen denken. De rebus ten behoeve van het Ere- fonds voor oud-verpleegsters welke door Prinses Beatrix en haar klasgeno ten werd ontworpen is een groot succes geworden. Tachtigduizend goede oplossingen kwamen reeds binnen, ter wijl nog dagelijks uit alle delen van ons land reacties worden gezonden. Teneindp te voldoen aan het veel vuldig verzoe*k, een rebus-formulier te ontvangen, heeft het Erefonds besloten een groot aantal rebus-briefkaarten te doen drukken. Deze worden op aan vraag gratis gezonden door de secre taresse van het werkcomité EVO, me vrouw T. M. A. Zelle-Braaksma, Hee rengracht 306, Amsterdam-C. Thans is voor alle oud-verpleegsters, die in financiële moeilijkheden verke ren, de gelegenheid geopend zich schriftelijk te wenden tot mr. Servatius, secretaris van het Stichtings-bestuur van het EVO, Laar-eind te Hattem. In dien het benodigde kapitaal bijeen is, zal zo snel mogelijk met de hulpverle ning worden begonnen. Advertentie VOOR DAMES EN HÉREN In 41 landen een enorm succes! Overal ter wereld schrijven artsen Stilbépan haarlotion voor, omdat vaststaat, dat geen enkele der verouderde lotions op zo'n doel treffende wijze genezing kan brengen bij haaruitval, roos en vroegtijdige vergrijzing. Stilbépan is geen gewone haarlotion. Stilbépan is een geneesmiddel met hormo nale werking. Koop vandaag nog een flacon In Januari van 1953 zal onder de naam van „Katholiek Filmcentrum voor de Jeugd" een stichting in het leven worden geroepen, die de „Werkcom- missie voor Film en Jeugd" zal vervan gen, haar werk overnemen en aanzien lijk uitbreiden. Het Katholiek Film centrum voor de Jeugd zal zich behal ve op de opleiding van filmdocenten en op filmdocumentatie ook toeleggen op de beoordeling van jeugdfilms. Voorts zal de stichting, die zich als werkcom missie reeds twee en een half jaar in stilte met het probleem film en jeugd heeft bezig gehouden, nu meer in de openbaarheid treden en zich als onaf hankelijke Katholieke instantie recht streeks bemoeien met de opvoeding der jeugd voor wat betreft de film. De werkcommissie werd in het na jaar van 1950 opgericht op initiatief van het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, de Katholieke Jeugdraad en de Katholieke Filmactie. Het bureau is ondergebracht op het Landelijk Bureau van de Katholieke Filmactie, Prinsengracht 656 te Amster dam. De in de Werkcommissie samen werkende instellingen worden elk door één persoon in de Werkcommissie ver tegenwoordigd: namens het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding is dit drs. C. Souren. namens de Katholieke Jeugdraad dr. H. Fort- mann, namens de K.F.A. dr. J. M. L. Peters, die ook met de dagelijkse lei ding is belast De medewerkers voor de kadercur- De Nederlandse ambassadeur in Ja pan, de heer P. E. Teppema (links), heeft aan de gou verneur van Tokio, Seiickero Ygsvi, namens burgemees ter d'Ailly van Am sterdam honderd jonge boompjes aangeboden. De boompjes zullen ge plant worden in het „Woud van de Vre de", dat zal worden aangelegd in het park van het Meiji- paleis. sussen zijn behalve dr. J. M. L. Peters ook pater J. P. Dirkse S.C.J., drs A H. B. Briels, adjunct-directeur van de K.F.A. en K.F.C., en de heer A. A. E. van Driel. Als medewerker voor de jeugdcursussen noemen wij nog de be kende cineast, de heer P. van der Ham De opzet der Werkcommissie was siechts voorlopig. Het geheel nieuwe terrein, dat werd betreden, diende ver kend te worden. Naar aanleiding van de bereikte resultaten zou later naar een nieuwe vorm worden gezocht. Er zijn een 20-tal „kadercursussen" gegeven aan circa 500 personen uit de kringen van leraren en leraressen, jeugdleiders en -leidsters, maatschappe lijke werksters, geestelijken etc. Ook is een begin gemaakt met het samenstellen van een catalogus van voor jeugdigen geschikte smalfilms. In de loop van 1952 is een uitvoerig rap port over de situatie „film en jeugd" in Nederland samengesteld, dat als uit gangspunt dienen kan voor de nog te ondernemen werkzaamheden. Na deze twee jaren van „stille" ar beid achten de initiatiefnemers de tijd gekomen om de voorlopige opzet in een duurzame te veranderen, om zo in staat te zijn met meer kracht het probleem film en jeugd van Katholiek standpunt uit te benaderen en op te lossen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp-wet op het „Kijkgeld" dat ge heven zal worden van de bezitters van een televisie-ontvanginrichting. De in voering van deze heffing heeft in geen enkel opzicht de bedoeling vooruit te lopen op de beslissing, die het volgend jaar genomen zal moeten worden met betrekking tot de vraag of. c.q. hoe de televisie-uitzendingen na afloop van de experimentele periode zullen worden voortgezet. De heffing zal 30 per jaar per ont- vanginrichting bedragen, bij vooruitbe taling te voldoen. Mocht achteraf blijken, dat het ontvangtoestel niet gedurende het gehele jaar bij de houder aanwezig is geweest, dan zal reductie van het kijkgeld worden verleend op basis van f 2.50 per maand. Het is niet mogelijk een nauwkeurige raming te geven van de opbrengst van het kijkgeld, omdat niet bekend is hoe veel ontvanginrichtingen in gebruik zijn. De schatting variëren van 3000 tot 6000 toestellen. Rekening houdende met de omstandigheid, dat een aantal toe- stelbezitters zal worden vrijgesteld van het betalen van kijkgeld, mag men aannemen, dat de opbrengst aanvanke lijk tussen f 75.000 en f 165.000 per jaar zal liggen. Daar het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie volle dig is ingesteld op de inning der luis terbijdrage, is dit lichaam ook het meest geschikt te achten om met de inning van het kijkgeld te worden be last. Er zal een televisiekaart worden vereist, die ten doel heeft de in Neder land aanwezige televisie-ontvanginrich- tingen te registreren en daardoor de controle op de betaling van het kijk geld voor het staatsbedrijf der P.T.T. te vergemakkelijken. Uit de opbrengst van het kijkgeld zal de P.T.T. een vergoeding ontvangen voor de werkzaamheden, welke ,uit de uit- DE INTELLIGENTIE VAN NEDERLAND 25% der kinderen biijr r lx zitten slechts 47%v.d leen— ruim 60% \an de 15 la' rige kinderen krijgr geen onderwijs meer v d bevolking be- linqen doorlooptdeschool hoort tot de begaafden 1 de gestelde bij het MO be geen diploma voor bet middenstands examen slaagt? 60% \wm ov van elke 6 kinderen is prl datde zesdeklas niet haalt 45% van ons volk be zit een gemiddeld ver stand rap t; voering van deze wet voortvloeien; de kosten van de televisieraad worden er uit voldaan en het resterende bedrhg komt tot een maximum van f 1.200.000 ten goede aan de Nederlandse Televisie Stichting. Een geldboete van ten hoogste f 1000 wordt opgelegd aan hem, die geen tele visiekaart bij zijn toestel heeft. Het ligt in het voornemen de wet op 1 Januari 1953 of zo spoedig mogelijk daarna in werking te laten treden. In een adres aan de Minister van Oorlog heeft de A.N.W.B. zijn ern stige verontrusting uitgesproken over de plannen, welke er bestaan om Ypenburg in te richten tot vliegveld vpor straalvliegtuigen. De Bond wijst er op, dat het vlieg veld Ypenburg enerzijds begrensd wordt door de drukste weg van on land: Den HaagRotterdam, en straks eveneens door de in de naaste toekomst aan te leggen Rijksweg 4a. RotterdamAm sterdam Voorts bevindt zich in de di recte omgeving van Ypenburg eveneens de weg Den HaagUtrecht. Dit betekent in feite, dat het belang rijkste wegenknooppunt van ons land in de onmiddellijke nabijheid van een militair vliegveld van hoge orde zal ko men te liggen. Het valt te voorzien, aldus de A N. W.B., dat de met grote snelheid opstij gende en dalende en dus laag vlie gende straalvliegtuigen, het verkeer op de betreffende wegen in verwarring zul'Ln brengen, hetgeen ongetwijfeld ernstige verkeersgevaren, zal scheppen. De A.N.W.B. dringt er dan ook met klem bij de Minister op aan, zijn be slissing in deze te herzien. De Haagse rechtbank heeft de 53-ja- rige J. J. B. uit Rotterdam, voormalig chef van het K. L. M.-vrachtkantoor in Den Haag, veroordeeld tot twee jaar met aftrek. B. was in 1950 begonnen te knoeien met vrachtbrieven en afrekeningen. In twee en een half jaar verduisterde hij op die wijze ruim f 35.000. De officier had één jaar en zes maanden geëist De raad van beheer van de Nozema (de Nederlandse Omroep Zender Maat schappij) waarvan prof. mr. P. S. Ger- brandy voorzitter is. heeft de heer W. Vogt "benoemd tot administrateur dezer vennootschap. De heer Vogt is in sa menwerking met PTT belast met de voorbereiding van de totstandkoming van het nieuwe zenderpark van de Wereld omroep te Lopik. De terreinen voor het oprichten van zendergebouw en anten nesystemen zijn inmiddels definitief aangewezen. Advertentie esprongen handen,kloven? met ongeëvenaarde geneeskracht De Rotterdamse rechtbank heeft van morgen de in Rotterdam woonachtige 42-jarige koopman L. O. M. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Hij zou in de afgelopen jaren een aantal dames voor diverse bedragen hebben opgelicht. De dames was een huwelijk voorgespiegeld, doch ze wis ten niet, dat de man getrouwd was. Een van de dames zou er circa f 23.000 bij zijn ingeschoten. De eis was een gevangenisstraf van vier jaar. Het tarief voor locale brieven en lo cale en interlocale briefkaarten zal met ingang van 1 Juli 1953 een cent hoger worden. Aldus blijkt uit de memorie van antwoord van de minister van Ver keer en Waterstaat over de P.T.T.-be- groting. De voornaamste wijzigingen van de tarieven in het buitenlandse verkeer betreffen de brieven (voor een gewicht t/m 20 gram verhoogd van 20 tot 25 cent, met verdere verhogingen bij gro ter gewicht), de briefkaarten welke van 12 tot 15 cent worden verhoogd en drukwerken, waarvan het tarief per 50 gram van 4 op 5 cent komt met even redige verhoging van het minimum. De overige verhogingen betreffen rechten, n.l. het luchtrecht in het ver keer met Indonesië, dat zal worden aangepast aan de reeds ingegane ver- Vertaald door J. W. HOFSTRA 81 Ruth werd niet gauw kwaad, maar nu liep ze rood aan en zei nors: „En dat na al die plannen, die we gemaakt heb ben! Je denkt natuurlijk dat je je vrij heid tegemoet gaat door gouvernante te worden van zo'n snert plutocraten- kind.". „Jij hebt zelf altijd gezegd, dat je zo veel mogelijk alle kanten van het leven moet proberen," zei Clara, ook boos. „Ik breng dit tenminste in practijk en heb er niet alleen mijn mond over vol." „Er is anders niets moeilijks aan om op tien pond per trimester te moeten leven, terwijl jé boterham aan twee kanten gesmeerd wordt.". „Of het nu zo moeilijk is op je dooie sloffen prefect te spelen en praeses te zijn van de Litteraire Club?" „We staan ruzie te maken als twee ordinaire viswijven. Dat hebben we tot nu toe nog nooit gedaan." „Vergeet het maar Ruth. Maar ik had gedacht dat jij me zou begrijpen.". „Idioot." Er stonden heuse tranen in Ruth's ogen achter de ronde brillegla- zen. „Ik zou ik weet niet wat willen doen om je hier te houden." „Ik ben een afschuwelijk wezen. Je weet het niet half." „Ik weet het anders best," zei Ruth met een wrang lachje. „De alleen lo pende kat. Clara, de critische. De grote cynische van de zevende. Ze verlaat ons voor dat stelletje Bradburys. Ze holt voor een titel." „Ga je gang maar. Zeegroen Onom koopbaar Monster. Speel maar de deugd zame Ruth, de Hekeldichtstèr!" „Ik geloof dat je in jë hart een stin kende burger bent." „Dat begin ik zelf ook te geloven. Vaarwel dus, Vrije Geest." „Vaarwel, Jane Eyre." In Worcester holde Charles haar op het perron tegemoet. Hij was een op vallend knap jongetje, met schitterende donkere ogen en een hoogrode gelaats kleur. Hij was vreselijk opgewonden, nog erger dan ze zich van hem herin nerde. Lady Cressett had haar al ver teld dat het zo'n opgewonden standje was en aardig verwend sinds zijn va der aan het front was. „Uw trein is te laat," zei hij, met een ruk zijn tweed pet van zijn hoofd ruk kend. „Vijf minuten en drie en veertig seconden. Er staat een Bear-locomotief voor. Had U dat gezien?" Hij liep te springen aan haar zijde. „Ik heb zelf het perron gevonden waar U aankwam. Het stond op het bord. Nan wilde niet dat ik U van de trein ging halen: ze zei dat het heel mooi was als Milburn ging. Maar Mam mie vond het goed. We kregen een lekke band. Ik heb Milburn geholpen de wagen te krikken. Als ik er niet geweest was waren we beslist te laat gekomen. Laat Nan maar stikken." Toen ze by de auto kwamen, zei hij gewichtig: „De bagage van Juffrouw Batchelor moet op de bagagedrager. Neem die kleine koffer maar voorin. Ik ga ach terin nu Juffrouw Batchelor er is." „Uitstekend, jongeheer Charles." De hele weg ratelde hij luid. Clara luisterde tevreden in een beetje afwe zige roes en keek naar de zonnige, gele velden en naar de Severn, die in de verte tussen de herfstige bomen glom. „Juffrouw Batchelor is nogal een rare naam voor een meisje, hè?" „Op school maakten ze daar altijd „Joffer" van. „Om je dood te lachen! Zal ik dat ook doen." „Ik weet niet of je moeder dat wel goed zal vinden." „Die vindt gewoonlijk alles goed wat ik wil. Pap is zo makkelijk niet. Hij is net majoor geworden. Ik wou dat hij maar kolonel werd. De vader van Jim Coldfield is kolonel en hij kan er zijn mond niet over stil houden, hoewel die maar reserve is. Kijk dat vliegtuig 'ns! Het is een Sopwith. 't Is een Sopwith, he Milburn, dat heb ik je toch gezegd. Ik ben een nieuw soort vliegtuig aan het ontwerpen „Joffer". U mag me er mee helpen als U wilt. Nan is woedend, omdat ik lijm op de tafel geknoeid heb. Daarom wou ze natuurlijk ook niet, dat ik U ging afhalen." „Nan is al bij jullie van dat je een baby was, hè?" „Ja. Ik ben natuurlijk veel te groot voor een kinderjuffrouw. Daarom is Nan nu eigenlijk linnenjuffrouw en zo'n beetje kamenier van Mammie. Maar sinds ik longontsteking gehad heb vorig jaar, is ze weer bij me op de ka mer komen slapen. Ik doe er maar niets tegen, want het is wel prettig haar in de buurt te hebben als ik nachtmerries heb." „Gebeurt dat nogal eens?" „Dat niet, maar als het zo is, is het reuze beroerd. Ik slaapwandel ook we) eens. Dat komt omdat ik opgewonden ben. Ik kan er helemaal niet* tegen als iemand me iets in de Weg legt." Hij sprak doodernstig en leek wel een oude invalide man die over zijn kwalen sprak. „En wat gebeurt er als je eens niet je zin krijgt?" „Nou, dan raak ik helemaal buiten mezelf en weet gewoon niet meer wat ik doe. De dokter zegt dat het een soort hersenkoorts is. Nan nam eens een keer mijn beste locomotief weg en sloot die in een kast. Ik ben toen in de vijver gesprongen maar ik wist dat helemaal niet, voordat ik voelde dat ik in het ijskoude water lag te spartelen." „Laat Nan je altijd maar je gang gaan?" „Nee, lang niet. Ze heeft nog wel eens een bevlieging dat ze verschrikke lijk streng is, net alsof ik nog een baby ben. Ik moet mijn poot wel eens stijf houden en Mammie er bij halen. Ze is ook een monster van netheid. Ik hoop dat U ook erg netjes is. Anders krijgt U ruzie met Nan. Ze ging altijd gewei- dig te keer tegen Juffrouw Stephenson, mijn vorige gouvernante, omdat die de rommel in de leskamer niet opruimde." „Ik ben bang dat ik niet zo vreselijk netjes ben." „Wees maar niet bang hoor! Ik zal U wel beschermen. Dat deed ik Juffrouw Stephenson niet, want dat vond ik zo'n vervelend mens en ik wilde niets lie ver dan dat ze maar ophoepelde. Ik weet gewoonlijk wel goed met Nan om te springen want ze is dol op me. Be halve als ze het verschrikkelijk op haar heupen heeft." Hij gluurde naar de ve teranen-rug in de groene livrei van Milburn en dempte zijn stem tot een hees gefluister. (Wordt vervolgd). hoging van de aan de KLM te betalen vergoeding voor de luchtdienst Amster dam-Djakarta; voor gewone en giro kwitanties in het binnenlands verkeer van 15 op 25 cent; voor postwissels ln binnenlands verkeer van 15 op 20 cent (voor wissels van f 12.50 t/m f 25) en van 20 op 25 (voor wissels van f 25 t/m f 50); voor postpakketten met aan gegeven waarde in binnenlands verkeer het aantekenrecht en het vastrecht van 15 op 20 cent en het aantekenrecht resp. inklaringsrecht in het buitenlandse ver keer van 15 op 20 cent resp. van 35 op 50 cent (briefpost) en van 40 cent op 1 gulden (pakketpost). De uit deze tariefsverhogingen voort vloeiende vermeerdering van baten zal naar raming ongeveer 7.4 min. gld. per jaar belopen. Ook deze verhoogde tarieven worden per 1 Juli 1953 ingevoerd. Het tarief voor locale gesprekken zal worden gebracht van 3 op 4 cent. Het tarief voor interlocale gesprekken wordt gelijktijdig verhoogd. De kosten van aanleg van een tele foonaansluiting staan in zeer ongunstige verhouding tot de daarvoor gevraagde vergoeding. De minister acht het nood zakelijk de vergoeding voor de aanleg te verhogen van f 25 op f 40- Deze ^wijzigingen zullen eerst kunnen worden verwezenlijkt nadat de voor de invoering nodige technische voorzienin gen zijn getroffen. Daar deze geruime tijd. zullen vergen zal de invoering van deze tariefswijziging zeer geleidelijk geschieden. Woensdag is in het ziekenhuis te Sit- tard overleden de 45-jarige F. W. B., wonende te Maastricht. De man viel Maandagmorgen tijdens werkzaamheden in de haven van Stein van een hoogte van zestien meter. In zorgwekkende toestand werd hjj toen in het zieken huis te Sittard opgenomen. Hij was on gehuwd en als lasser in dienst van de firma Van Riet te Geleen. De Nederlandse minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, heeft Woensdag een bezoek gebracht aan zijn Belgische colle ga kolonel De Greef. De beide ministers hebben o.a. van gedachten gewisseld over de bijeenkomst van de Noord-Atlantische Raad Maandag te Parijs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3