Nachtelijk debat in de Kamer om het Biesbosch-project Bic de Noorman: DE IHIEE1R DIK IHIEIRPIII O.E.E.S. dringt aan op verdere liberalisatie Politie bezet Ambonezenkamp te Vught AFBRAAK GEERTEKERK OPGESCHORT 'n fa BORDEAUX TRUMAN ontstemd over de handelwijze van MacArthur Hogere October-omsetten door detailhandel Motie-Burger ingediend en weer ingetrokken Aan Nederland opgave van te nemen maatregelen verzocht RUST IN RUMOERIG GEBIED OP NIEUW-GUINEA Actie voor behoud boekt eerste succes Wie Wijn schenkt schenkt vreugde Drink met de feestdagen Plan voor vrede in Korea dient aan regering bekend gemaakt te worden Het beslag op de „Pamir" Eind 1953 zestig divisies gereed DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 PAGINA 5 Begroting Verkeer en Waterstaat aangenomen Nederlanders naar zitting Noord-Atlantische Raad „Burgerrecht" dagvaardt de Staat Examens Stop die n dadelijk' Engelse onderscheiding voor Nederlandse emigrant Nieuwe ongeregeldheden oea-stammen kwamen Papt in beweging Adhaesie gevraagd P.N.I. veroordeelt de October-demonstraties Schenk ditmaal ook eens een fles aan goede vrienden en verwanten - een feestelijke en originele verrassing rode en witte wijn VIVE LE VIN DE FRANCE VIVE LE VIN DE FRANCE Generaal adviseur van Eisenhower Openbaar Consistorie minder prachtlievend Duitse maatschappij veroordeeld Wijziging wet op de bedrijfsorganisatie Hoofdzakelijk gevolg van prijsstijgingen Trygve Lie ontvangt vredesonderscheiding NATO-plannen (Van onze parlementaire redacteur) Eerst om half vier vannacht is de begroting van Verkeer en Waterstaat door de Tweede Kamer aangenomen. Dit geschiedde na een langdurig debat, tijdens het welk de fractieleider van de P.v.d.A., de heer Burger, een motie indiende, die ®ij later weer introk, omdat de minister hem tegemoet kwam en hem de toe zegging deed spoedig een nota te zullen indienen over de Biesbosch-plannen. De minister zou dan de gelden in het betreffende begrotingsartikel niet besteden Voordat de Kamer over de nota zal hebben gediscussieerd, hetzij in een open bare vergadering, hetzij in de betreffende commissie. Als de eenzame mr. Smith uit de film Van Capra over het Washington Parle ment, zo stond vannacht minister Alge- Ja rustig en steil als een ware zoon van f riese bodem om half twee nog zijn be- ieid te verdedigen. Mr. Algera is van Eenzelfde kaliber als zijn kabinetge- ®pot prof. Zijlstra: kundig en slagvaar- "'g, volkomen opgewassen tegen de Veelzijdige problemen van zijn porte feuille, die als een doos van Pandora fevuld is met belangrijke kwesties en «leingoed. Van tegen elf uur af heelt ?e minister gepraat over de Europt-se integratie van het verkeer, de proble men van de Rijnvaart en talloze kleine- Je projecten, om tenslotte terecht te ?omen bjj de Biesbosch, waarover hij m het begin van de avond door de heer Burger (P.v.d.A.) was aangevallen. He heer Burger had gevraagd waar de ®°ta bleef, die de minister nota bene ielf in 1951, toen hij nog Kamerlid was, Jan zijn voorganger had opgeëist. De beer Burger sloeg een vrij felle pro testerende toon aan, maar na twee uren balm redeneren van de minister, die behalve zakelijk ook menige keer droog- bumoristisch uit de hoek kwam, werd be stemming van de fractie-voorzitter van de P.v.d.A. milder. De minister eindigde de avond met een omstandige uiteenzetting van de probleem rond de Biesbosch. Hij wees op de grote economische en agrarische voordelen, de waardevermeerdering Van het land met 20 millioen gulden, Werkgelegenheid ten bedrage van 680.000 man-weken en zette uiteen, dat het hele project thans veel eenvou diger is geworden nu hij het aan een laatste revisie heeft onderworpen. De Biesbosch en de bijbehorende spui- Werken zouden namelijk tegelijkertijd kunnen worden uitgevoerd, waardoor het ene het andere gaat compenseren en de veligheid rond Dordrecht bij hoog water wordt gegarandeerd. Wat de nota betreft, zei de minister, bat er bepaalde staatkundige voorwaar den waren, die eerst vervuld moesten J-'orden vooraleer het stuk gepubliceerd kan worden, althans wanneer het met concrete gegevens voor de dag moet ko- bien. Hij nam dan ook de volle verant woordelijkheid op zich voor het feit, dat dit nog niet gebeurd was. Over de Rijn» Vaart sprekende, zei de minister, dax trof. Lemaire wel eens gelijk kon heb ben in zijn veronderstelling, dat de Duitsers bezig zijn ons zware concur rentie voor te bereiden. Hij noemde dit een strijd op onrechtmatige wegen en hij deed een beroep op Duitsland om de Rijnvaartacte ook in het land zelf te eerbiedigen. Hij deed dit beroep met veel klem en zei, dat het onmogelijk r.ou zijn tot samenwerking te komen, wanneer de Duitsers zelf dit offer niet °Pbrengen. Over de verhouding overheid tot Particulier bedrijf zei de minister, dat de overheid het particuliere be drijf nooit mag terugdringen. Een rapport terzake van de S.E.R. wacht hij met spanning af. Hij noemde het een luguber deel van zijn taak om dagelijks de stapel aanvragen voor Vervoersvergunningen te moeten door- Werken, waarvan altijd een groot ge deelte moet worden afgewezen. Het Zijn even zovele goede initiatieven, rnaar het algemeen belang moet dik wijls voorgaan. De Europese integratie Zag de minister als een belangrijk doel ook voor Nederland, maar de situatie bakkersbedrijf. voor ons land is niet eenvoudig, om dat het Nederlandse vervoerswezen steunt op gezonde principes, die niet overal in het buitenland gelden. Ook is de gehele Nederlandse economie gebaseerd op (het verlenen van ver voersdiensten buiten onze grenzen. De spoorwegongelukken hebben de volledige aandacht van de bewindsman. Zonder iets ten nadele van de arbeiders te zeggen, wilde de minister wel beves tigen, dat niet de technische onvolkomen heden, maar fouten bij het personeel de oorzaak zijn. De directie van de Neder- landsc-he Spoorwegen zoekt met ernst naar een oplossing. De rijksdienst belast met het toezicht op de spoorwegen volgt een systeem om alle onregelmatigheden aanstonds op te sporen en door te geven. Wanneer ergens een ongeluk gebeurt, worden onmiddellijk telegrammen ver- .zonden aan de burgemeester, aan de minister en zelfs aan de officier van justitie, zodat alles in het werk wordt gesteld om de oorzaak op te sporen. De minister sprak over het tunnel plan te Velsen en in Amsterdam. Dezer dagen zullen de namen wor den gepubliceerd van de leden van de Coördinatiecommissie Oeverver binding Noordzeekanaal en het IJ. Deze tunnelbouw is een zo kostbare aangelegenheid, dat men alleen met samenwerkende plannen tegenover het Nederlandse volk kan komen. Van het bezwaar, dat de P.v.d.A. had tegen het overdragen van een pakket aandelen Fokker uit overheidsbezit in verband met de fusie der drie vliegtui- genfabrieken, zei minister Algera, dat hij er goede nota van had genomen. Voor een haven te Katwijk voelt hij in principe wel veel, maar men kan niet alles tegelijk in orde maken. Van de overgang van Woltersom-organisaties naar de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisatie zei de minister, dat hij zich hield aan het principe van zijn ambtsge noot minister De Bruijn, dat vrijwillig heid de basis moet zijn voor de oprich ting van de bedrijfschappen. Bij de replieken kwam de heer Bur ger, die aanvankelijk nog helemaal niet te spreken was over de plannen van de minister, met zijn motie, waarin hij vol ledige vrijheid tot instemming of af keuring van het plan voor de Kamer opeiste, nadat dit aan de hand van een nota nader zou zijn' beoordeeld. De mi nister ging daarna opnieuw op zijn overtuigende manier aan het praten, daarbij geholpen door de heer Engel- bertink (K.V.P.), die al eerder had aan getoond, dat de heer Burger de eigen lijke waarde van de Biesboschplannen onderschatte. De heer Burger werd nog een keer boos, toen de minister hem zei, dat zijn liefde voor de natuur klaar blijkelijk de overhand had op zijn sociaal gevoel, daar hij de grote werkgelegen heid niet zag die in het plan verdiscon teerd was. „U moet zakelijk blijven. Zo moet u iemand niet wegpraten", was het antwoord van de( heer Burger. Hier op werd de minister zeer zakelijk en gaf toe, dat hij ter wille van het vormen van een zo groot mogelijke eenheid in de Kamer voor dit plan van nationale betekenis, dan wel de toezegging wilde doen om spoedig met een nota te ko men, die de Kamer wel zou kunnen bespreken voordat de gelden besteed zullen worden. Het was de voorzitter, mr. Kortenhorst, die het voorstel deed de motie te laten vervallen. De heer Burger ging daarmede accoord en de begroting werd aangenomen. Het bestuur der Organisatie voor Eu ropese Economische Samenwerking heeft de landen van de Europese Beta- lings Unie aangespoord tot nauwere sa menwerking teneinde de tot dusverre tot stand gebrachte liberalisatie van de handel te handhaven en verder uit te breiden. Dit verzoek geldt niet voor Italië, welk land reeds vrijwel zijn ge hele invoer heeft vrijgemaakt. Aan Engeland en Frankrijk heeft het bestuur der O.E.E.S. verzocht hun in voerbeperkingen ta verzachten, opdat de andere landen der E.B.U. hun reeds genomen liberalisatiemaatregelen niet zullen behoeven in te trekken. Het be stuur der O.E.E.S. is van oordeel, dat de. landen ,m.et betalingsoverschotten in de E.B.U. West-Duitsland, België/ Luxemburg, Nederland en Portugal hun liberalisatie verplichtingen zijn na gekomen. Niettemin is aan deze landen verzocht na te gaan, in hoeverre zij nog tot verdere vrijmaking van hun invoer kunnen overgaan om hun aankopen in de andere E.B.U.-landen uit te breiden. Aan de vijf genoemde landen is verzocht tussen 1 en 10 Januari a.s. aan het bestuur der O.E.E.S. mee te delen, welke maatregelen zij hebben genomen of denken te nemen om de invcer te vergroten. De OEES wijst in haar rapport Neder land er met nadruk op, dat de overschot ten van ons land in de EBU practisch het maximum hebben bereikt. Reeds eerder was ons land er door de EBU op gewezen de liberalisatie verder te ver hogen dan de huidige 75 pet. Ons land heeft dit toentertijd afgewezen met te wijzen op de te verwachten stijging der defensieuitgaven. De OEES heeft thans Nederland en ook West-Duitsland erop gewezen, dat bij verdere stijging der overschotten de helft hiervan in goud zal worden betaald, doch dat voor de andere helft credieten aan de EBU moe ten worden verstrekt. Eenzelfde tij delijke maatregel werd indertijd voor België getroffen. Het bestuur heeft voorts aanbevelin gen gedaan, die beogen de gevolgen voor de andere E.B.U.-landen te ver zachten van de enige tijd geleden' door Engeland en Frankrijk ingestelde in voerbeperkingen. Te Parijs begint 15 December a.s. de tiende ministeriële zitting van de Noord- Atlantische Raad. De Nederlandse delega tie zal bestaan uit: de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, de mi nister van Financiën, de heer J. van de Kieft en de minister van Oorlog en Ma rine, ir C Staf, die vergezeld zullen zijn van verschillende militaire en civiele ad viseurs. 33. Wolf springt onmiddellijk achter roodrok aan, doch een kort bevel van de Noorman doet hem terugkeren. Jankend snuift hij in de'struiken langs het pad. „Grijpt de rover!" roept Allan Qriftïg. Vonken van kwaadheid schieten uit zijn ogen. „De bruut! Dood hem!" „Dat kunt ge toch niet menen?" vraagt Eric met goedmoedige spot. „Alle dieren zijn immers uw vrienden?" De knaap schudt heftig het hoofd. „Er zijn goede en slechte dieren!" zegt hij koppig. „Net zo goed als er goede en slechte mensen zijn" Gij vergist u, vriend!" antwoordt de Noorman, terwijl hij zijn ogen recht in die van zijn tochtgenoot boort. „Een mens kan slecht zijn, een dier nooit!" „En die moordenaar dan?" roept de Heruli opgewonden. „Dat roofzuchtige beest?" „De vos doodt ook om te leven!" wijst de Noorman hem terecht. „In het vossenhol wordt hij waarschijnlijk opgewacht door kleine, donzige vosjes, die gij o zo graag onder uw vrienden wilt tellen! Verlangt gij dan, dat ik die vos dood en de kleinen van hun moeder beroof? Zouden ze niet ellendig omkomen?" De Heruli kijkt Eric besluiteloos en niet-begrijpend aan. „Ik begrijp u niet," zegt hij eindelijk. „Gij spreekt zo vreemd „Dan hebben wij tenminste iets gemeen!" glimlacht de Noorman. ,jDoch kom, het is nog vroeg in de morgen. Misschien hebben we geluk!" Verwonderd kijkt Allan op. „Wat bedoelt gij, heer?" vraagt h\j met ontzag. Doch Eric maakt een gebaar. Stijg af!" zegt hij zacht, „en volg mij Het comité „Burgerrecht" heeft de Staat in kort geding gedagvaard voor de president van de Haagse Rechtbank omdat de P.T.T. geweigerd zou hebben geheel of gedeeltelijk de bestelling uit te vceren van een extra-nummer van het weekblad „Burgerrecht", dat go- heel gewijd was aan critiek op het welvaartsplan van 't N.V.V. Het betreft hier de verzending en huis-aan-huis- bezorging van ongeadresseerde stukken. De P.T.T. had een groot deel van de oplaag reeds geëxpedieerd, maar een ander deel daarvan werd opgehouden. Hoewel de P.T.T. zich bereid heeft ver klaard de resterende exemplaren als nog te bezorgen, meent „Burgerrecht", dat deze vertraging schade heeft op geleverd. Het kort geding zal 16 Dec. dienen. AMSTERDAM Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsb. op proefschrift: „En quiries into the history of art-historical functions and terms up to 1950" E. v. d. Grinten, geb. te Venlo; Cand. Engels mej. G. Stolk, Amsterdam; Cand. theologie P. Estie, Bussum; A. Burghoorn, Delft en A. Duyvendak, Apeldoorn. AMSTERDAM Bevorderd tot arts mej. D. Hintzen, mej. B. Krot, S. Snieder, Am sterdam en F. Schreuder, Amstelveen; Artsex. Ie ged. mevr. B. Augustinvan Amstel, F. Kehrer, D. de Levita, P. van Staveren, Amsterdam, Th. Heeremans, Haarlem en C, v. Sambeek, Nijmegen. 's-GRAVENHAGE Akte wiskunde M.O. K M. Buyssen, Rosmalen. DELFT Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap ir J. Fortuin en K. Rietema. Hun proefschriften walen ge titeld resp. „De bereiding en toepassingen van enige aromatische hydroperoxyden" en „Study on the compressibility of filterca kes". GRONINGEN Op een proefschrift, ge titeld „de geneeskunde bij 's lands oor logsvloot in de 17e eeuw" is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde A. Leuftink, geb. te Amsterdam. LEIDEN Cand. wis- en natuurk. K: P. Fuchs, «Leiden; doctoraal biologie P. den Boer, Den Haag; B. Lensink, Den Haag; Cand. sociol. D. Knibbeler, Den Haag; Cand. klass. taal- en letterk. mej. L. de Jong (cum laude), Den Haag. ..UTRECHT Cand. rechten: G. Helsen, Eindhoven; Cand. psychol.R. Baron van Ittersum, Hilversum; Cand. wis- en nat.: F: D. Gebhardt, Bilthoven; G: K. de Kloet, Maarsen; H: J. Kaasschieter, Utrecht; L: Th. Malingre, Hoogezand; Doet. scheik.: H. Wouterlood, Zeist; Doet. veeartsenijk.: L. Blanken, Gouderak, C. Brakman, Nij megen, C. v. d. Brink, Laren N.H., J. Claassens, Amsterdam, C. Holzhauer (cum laude), Overschie, S. Levy, Terborg, N. de Vin, Oude Tonge, G. Zeelen, Leiden, D. Vervoorn, Putten; Vee-arts ex.: L. Wou- da, Ten Boer, H. van Soest, Hengelo (Gld.), A. van Pul, Rotterdam, mej. F. Mulder, Hilversum, U. Dijkstra, Haren (Gr.). Advertentie Neef" AANGENAAM VAN SMAAK Aan een Nederlandse huisschilder, die in de oorlogsjaren door de Duitsers werd gevangen genomen omdat hij 85 gealli eerde militairen uit gevangenschap had helpen ontvluchten, is in Melbourne een Engelse Koninklijke dapperheidsonder scheiding uitgereikt. Koning George VI had deze onderscheiding in 1947 reeds toe gekend, doch eerst kortgeleden werd ont dekt, dat de onderscheidene, Cornelis Bar tholomew van Leent, thans in Australië verblijft. Van Leent was voorheen woon achtig in Den Haag. „The Kings commen dation for brave conduct" is onze landge noot toegekend voor zijn bijdrage aan de geallieerde zaak en als erkenning van zijn moedig gedrag hierbij. De heer Van Leent, die in 1950 naar Australië emigreerde en nu in Melbourne woont met zijn Australische vrouw, ver bleef drie jaar in Duitse concentratiekam pen. Woensdagmiddag zijn er in het Am- bonese woonoord „Lunetten" te Vught nieuwe ongeregeldheden voorgekomen, waardoor het noodzakelijk werd geacht extra politieversterking naar het kamp te zenden. De gemoederen der Am bonezen waren de laatste dagen nogal gespannen wegens de politieke tegen stellingen tussen de CRAMS (Commis sie repatriëring Ambonese militairen en schepelingen) en de BPRMS (Badan Perwakilan Rajat Maluku Selatan of Vereniging tot behartiging der belangen van het Zuid-Molukse volk in de kam pen). De aanhang van de CRAMS in het Vughtse woonoord, waarin vierduizend Ambonezen zijn ondergebracht, be draagt ongeveer een derde van het aan tal bewoners. De indirecte aanleiding tot deze ongeregeldheden moet moge lijk worden gezocht in de recente pu blicatie over de Indonesische kwestie en de positie der Ambonezen. Eén der aanhangers van de BPRMS, die zijn politiek inzicht tegenover een lid van de CRAMS kenbaar maakte, werd op hardhandige wijze aangepakt en aan het gezicht gewond. De CRAMS-man werd door de politie gearresteerd, waarop de aanhangers van deze laatste groep zich tegen de politie keerden. De burgemeester van Vught, jhr. mr. F. van Rijckevorsel, heeft daarop de Rijkspolitie om versterking verzocht. Onlangs werd melding gemaakt van een overval op een politiepatrouille in het gebied van Waris in N.-Guinea, ten Oosten van Hollandia, waarbij een viertal agenten door inheemsen mei pijlen werden gedood en enige vuur wapens werden buitgemaakt. Uit nadere berichten uit Hollandia blijkt, dat een onmiddellijk gezonden sterke politiepatrouille onder leiding Advertentie (Van onze Utrechtse correspondent) Van het eerste moment af, waarop er in de pers werd bericht over de drei gende afbraak van de Geertekerk te Utrecht, tot aan dit ogenblik, waarop biet deze afbraak een aanvang zou worden gemaakt, is een algemene publieke bewogenheid gegroeid ten aanzien van het sombere lot dat de oude kerk ïou treffen. In Utrecht zelf is een actie ondernomen, die als eerste resultaat heeft gehad, dat Monumentenzorg de beslissing van de afbraak heeft opge schort. Vele dag- en weekbladen, waaronder blad, hebben talrijke brieven van 6l"ontwaardigde en ontstelde lezers °htvangen. In de stad Utrecht heeft, zich comité gevormd o.Lv. dr. L. A. **uïst, mej. mr. W. M. W. v. Lanschot Prof. dr. W. G. Sillevis Smitt, dat al mogelijke doet om de Geertekerk t de slopershanden te redden. 'let comité, .dat een groot getal adhae- 'ebetuigingen heeft ontvangen en nog a8eljjks ontvangt, heeft zich in tele- JJanimen gewend tot de minister van JN K. en W. en tot de Centrale Monu- p utencommissie, waarvan gisteren het j^'ste resultaat zichtbaar geworden is: Ujed ontving een telegram van de Rijks- v voor Monumentenzorg, dat een s'issing omtrent de afbraak van de nog wordt aangehouden. Men heeft toezegging dat alsnog alles zal wor- 3 geprobeerd om de kerk te behouden. is een bijzonder verheugend be- derTi 1113ar men behoort hierbij te be- dat men hiermee nog niet aan e Practisehe oplossing toe is. Een btuele gunstige beslissing van Mo- o «entenzorg zal gegrond moeten zijn Ofj, voorstel van welke zijde dan ook de kerk mee te helpen restaureren res ®v®ntueel, indien de huidige eigena- Rier "iertoe niet bereid is, te kopen, haar e5 ziJn besprekingen gaande, die besi tvij hopen niet al te lange tijd in h0_ g. zullen nemen. Veel valt hierover st(.m.nid mede te delen, maar intussen geieJ "et feit dat'deze niet lichte aan- v^UEvf d wordt overwogen reeds tot daa gde. Het had kunnen zijn dat van Geert r.e®ds de slopershamer op het '«kerkhof werd gehanteerd. echter een definitievè beslis- Va.n °g niet genomen is blijft de actie ^hou-i die de Geertekerk van harte Adhap<1^n. zouden willen zién gewenst. ®an .i-j^nigingen kan men zenden Gr; dr. acht U. A. Hulst, Kromme Nieuwe 2'. Utrecht. heeft, zoals hij ons mede- ue sterke indruk dat het aantal van hen die vóór sloping zijn, zeer ge ring is, ook in de kringen van de Ned. Herv. Gemeente. Wat de resultaten zullen zijn van het comité van actie enerzijds en de onder handelingen van de Rijksdienst voor Monumentenzorg met de eigenaresse, de Ned. Herv. Kerk, en eventueel andere gegadigden anderzijds zal zo spoedig mogelijk worden medegedeeld. Het P.N.I.-congres, dat in Surabaja wordt gehouden, heeft de October-de monstraties als „een verkrachting van de democratie" veroordeeld en de pogin gen van de provincies om een uitbrei ding van deze „verkrachting" tegen te gaan goedgekeurd. Het congres dringt er bij de regering op aan de pogingen om de kwestie op te lossen te bespoe digen, waarbij de te nemen stappen die nen te zijn gebaseerd op overeenstem ming tussen de regering en Sukarno als opperbevelhebber. Kolonel Bambang Sugeng heeft te genover Aneta het bericht in het in Djakarta verschijnende blad „Pedoman" tegengesproken, dat hij zou hebben ge weigerd de functie van chef-staf van de landmacht te aanvaarden. Hij zei nog enkele officieren te willen spreken in verband met zijn eventuele aanstel ling. Bambang Sugeng zei voorts te streven naar een spoedige verbetering van de verstandhouding tussen de di verse groepen van de strijdkrachten. Woensdag heeft hij een onderhoud ge had met Wilopo. Sukarno, die op Bali rust houdt, wordt, naar Aneta in welingelichte kringen verneemt, het komende week einde in 'Djakarta terugverwacht. De algemene staf van de Indonesi sche landstrijdkrachten heeft medege deeld, dat de acties tegen de benden van Kahar Muzakkar op Zuid-Celebes nog steeds voortgang vinden. Er is geen sprake van, dat de gevechten tussen het leger en Muzakkar zouden zijn beëin digd. V 1 V E LE VIN DE FRANCE VIVE LE VIN DE FRANCE dezelfde wijze uit, maar verklaar Vnorool orltiioonr \/or» voorts, dat het McArthur's plicht President Truman heeft gisteren in een schriftelijke verklaring medege deeld, dat, indien iemand beschikt over een redelijk plan om de Koreaanse strijd te beëindigen op een eervolle wijze, welke niet onmiddellijk een grote oorlog veroorzaakt, hij dat plan onmid dellijk aan de president behoort voor te leggen. De President laakte hiermee McAr thur's handelwijze om wel Eisenhower en niet Truman op de hoogte te willen stellen van zijn zienswijze inzake een mogelijke oplossing van het Korea- conflict. Woordvoerders van Truman's ministerie van Defensie lieten zich op dezelfde wijze uit, maar verklaarden voorts, dat het McArthur's plicht als militair was zijn plannen via de leger leiding kenbaar te maken. Medewerkers van de nieuwe Presi dent van de V.S. hebben gisteren ver klaard, dat generaal Eisenhower kort na zijn terugkeer uit Korea in zijn wo ning of in het Commodore-hotel in New York een bespreking zal hebben met zijn vroegere collega McArthur. Bij die gelegenheid zou deze laatste aan Eisen hower zijn „duidelijke en definitieve oplossing" voor het Korea-vraagstuk voorleggen. Dezelfde zegslieden hebben medege deeld, dat McArthur, hoewel hij geen zitting zal krijgen in het nieuwe kabi net. toch een van Eisenhower's belang rijkste adviseurs inzake het Verre Oos ten zal worden. (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenochtend. Het schijnt vrijwel zeker te zijn, dat het plechtig openbaar Consistorie tijdens hetwelk de Paus de nieuwbenoemde Kardinalen de rode kardinaalshoed op het hoofd zal zetten, evenals in Februari 1S46 tijdens het laatste Consistorie, op 15 Januari zal plaats'vinden in de St. Pieter. Deze keer zal de plechtigheid echter, overeenkomstig de geest waarin de H. Vader ook de kledij van Kardinalen en prelaten heeft doen vereenvoudigen, niet plaatsvinden aan 't Pausaltaar en in de Absis. 'De plechtigheid zal dus noodza kelijkerwijs een minder prachtlievend karakter dragen dan vorige keer. De overhandiging van de rode kardi naalshoeden door de Paus op Woensdag 14 Januari vindt plaats in een van de pauselijke appartementen. In tegen stelling tot vorige keer zal hier nie mand bij tegenwoordig zijn. van een controleur B. B., H. A. van Anael, aanstonds het opsporingswerk ondernam. Toen de moordenaars wei gerden gehoor te geven aan een oproep tot inlevering van de wapens werd de kampong, waarin zij zich met ongeveer zeventig anderen hadden verschanst door de politie bezet. Alle buitgemaak te wapens werden teruggegeven. De medeplichtigen maakten zich uit de voeten over de grens van Australisch- Nieuw-Guinea. Als gevolg van de opwinding, die door het voorgevallene onder de bevol king was ontstaan, kwamen de Molof- stammen uit Oeskoe en Samsara in be weging en maakten zich gereed om een oude onderlinge vete uit te vechten. Hierdoor geraakte de zendingspost Eenggi, waar een Australische en een Nederlands-Canadese zendeling, de laatste met vrouw en vier kinderen, ge vestigd zijn, in het nauw. Tijdig optre den der autoriteiten kon echter onge lukken voorkomen. Met medewerking van de Australische zendeling Jones slaagde men er in de Papoea-stammen in het gebied tot rust te brengen. De extra-politie-bewaking zal nog enige tijd in. het Warisgebied blijven om de rust te waarborgen. De patrouilles v/orden met medewerking van de K.L.M. uit de lucht van voedsel voor zien. Ongeveer 150 man politie met hand vuurwapens uitgerust hebben thans het kamp bezet. De procureur-generaal, mr Speyart van Woerden, en de geweste lijke commandant der Rijkspolitie, ko lonel Van den Vliervoet, bevinden zich eveneens ter plaatse. De politie heeft in de afgelopen nacht 27 arrestaties verricht. De aangehouden Ambonezen zijn leden van de C. R. A. M. S. Zij zijn overgebracht naar de ka zerne van de Koninklijke Marechaussee in 's-Hertogenbosch. De politie heeft bovendien beslag gelegd op een grote hoeveelheid steek- en slagwapens. Vooralsnog zal de versterkte poKitebe- zetting in het woonoord niet worden opgeheven. Woensdag heeft de Rotterdamse recht bank uitspraak gedaan in zake de vor dering, die de „Neerlandia" scheep vaart en agentuur mij. N.V. te Rotter dam meende te hebben op de rederij Schlieuwen. eigenaresse van het school- schip „Pamir", dat enige tijd geleden aan de ketting werd gelegd. De rechtbank veroordeelde de Duitse rederij tot betaling van het door „Neer landia" gevorderde bedrag, groot f 36.339.75 en RM 1656.30, alsmede tot betaling van de kosten ad. f283.97. Het beslag van de „Pamir" werd van waar de verklaard. De opvarenden van de „Pamir" ho pen, dat de Duitse bondsrepubliek zich voor het verschuldigde bedrag geheel of gedeeltelijk garant zal stellen en indien gedeeltelijk, dat andere maatschappijen het restant voor hun rekening nemen. De bemanning heeft maar één wens, vóór de Kerstdagen weer thuis te zijn. 0 Aan het verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Wet op de Bedrijfsorganisatie is het volgende ontleend: Zeer vele leden spraken hun teleur stelling uit over de trage gang van za ken bij de voorbereiding en de tot standkoming van de Publiekrechtelijke Bedrijfs Organisatie. Nu de feiten echter zo liggen, meenden zij tegen het wetsontwerp geen bezwaar te moeten maken. Dit betekent echter niet, dat zij ook met verder uitstel bij voorbaat accoord zouden kunnen gaan. Er zal naar hun mening thans met alle ernst gestreefd dienen te worden naar de totstandkoming van publiekrechte lijke organen, vóór 15 Februari 1954. Velen waren van oordeel, dat, waar in de Woltersomse organisaties nog reserves of belangrijke bedragen aan kasgeld aanwezig zijn, niet moet worden overgegaan tot een contributieheffing over het jaar 1953. Blijkens een publicatie van het Econo misch Instituut voor den Middenstand met betrekking tot het omzetverloop in het klein- en middenbedrijf gedurende October jl. zijn in de voedingsmiddelenbranches en die in genotmiddelen over het geheel geno men hogere geldomzetten behaald dan in de overeenkomstige maand van 1951. Zulks moet in hoofdzaak worden toegeschreven aan prijsstijgingen. Een uitzondering wordt slechts gevormd door de detailhandel in aardappelen, groen ten en fruit, in welke branche een geringe omzetdaling is ingetreden. De stijging van de prijzen van tal van levensmiddelen was oorzaak, dat in het bakkersbedrijf, het krui- deniersbedrijf en in het slagersbedrijf een niet onbelangrijke vermeerdering van de geldomzet werd genoteerd en wel van resp. 8 pet., 9 pet. en 11 pet. In de detailhandel in vis en in de detailhandel in zuivelpro ducten was de toeneming van de geldomzet van geringere omvang, te weten resp. 3 pet. en 4 pet. De omzetbeweging in duurzame con sumptiegoederen liep in de verschillende branches belangrijk uiteen. Relatief gunstig konden de in October jl. behaalde omzetten worden genoemd in het rijwielbe- drijf, de detailhandel in schoeisel en in de boekhandel. Hier werd namelijk ten op zichte van de corresponderende maand in 1951 een omzetstijging geboekt van resp. 25 pet., 20 pet. en 5 pet. In de kantoorboek handel lagen de geldomzetten in October 1951 en 1952 op eenzelfde niveau. In de detailhandel in meubelen en aan verwante artikelen, die in glas, porcelein, aardewerk en huishoudelijke artikelen, als mede in de handel in ijzerwaren en gereed schappen gaven de omzetten daarentegen een daling te zien met resp. 11 pet., 7 pet en 6 pet. Ook in de detailhandel in textiel en in de detailhandel in sportartikelen be reikten de geldomzetten niet het peil van October 1951, al was de omzetdaling in dezs branches dan ook van geringere omvang, namelijk resp. 3.pet. en 1 pet. Van de winkels in genotmiddelen was het omzetverloop het meest gunstig in de de tailhandel in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken. In deze branche waren de Octoberomzetten in 1952 namelijk 14 pet hoger dan die iri 1951. In het chocolaterie* bedrijf, de detailhandel in parfumerieën, cosmetische en toiletartikelen en in het ban ketbakkersbedrijf waren de geldomzetten in October jl. resp. 4 pet., 2 pet. en 1 pet. hoger dan die in de gelijknamige maand van 1951. De omzetten in de detailhandel in ta baksfabrikaten liepen t. o. v. October 1951 evenwel terug met 3 pet. Vergeleken met de daaraan voorafgaande maand vertoonden de omzetten in October van het lopende jaar in de winkels in voe- dings- en genotmiddelen over het algemeen eveneens enige toeneming. Uitzondering vor men de detailhandel in vis en het banket- Tijdens de derde algemene vergade ring van de Wereldorganisatie van Oor logsveteranen is besloten aan de secre taris-generaal van de V. N., Trygve Lie, de vredes-onderscheiding uit te reiken, wegens de „uitstekende bijdragen" di» Lie voor de wereldvrede heeft geleverd. Het betreffende document is onder tekend door Albert Morel uit Parijs, de president van de organisatie, Elliot H. Newcomb uit Chicago, secretaris generaal, en W. van Lanschot uit Eind hoven, penningmeester. De militaire NA..T.O.-commissie, die momenteel in Parijs vergadert ter voor bereiding van dte ministersbij eenkomst op Maandag a.s., heeft zich accoord verklaard met het voorstel van de militaire vertegen woordigers der Grote Drie om aan de N.A.T.O.-ministerraad de benoeming aan te bevelen van de Britse Admiraal Mount- batten tot onderbevelhebber van de N.A.T.O.-marine in de Middellandse Zee. Mountbatten zal speciaal belast worden met de bescherming van de geallieerde verbindingswegen De commissie keurde ook het uitbrei dingsplan goed betreffende de aanleg van militaire installaties en vliegvelden in West-Europa ter waarde van anderhalf milliard gulden. Volgens de raming van deze commissie zullen de NATO-strijd- krachten eind 1953 een totaal van zestig divisies omvatten, waarvan dertig parate di visies.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5