Nederland is en blijft sterk land ■.■-■■-w111 kwaliteit Een parlementaire missie spoedig naar N.-Guinea Brazilië betaalt een maand de verblijfkosten -I Reizig er DE POSITIE DER LERAREN goedkoper! m rDe eenzame HULP VAN ANGEL-SAKSISCHE ZIJDE ONMISBAAR 32 Ambonezen in arrest Aetherpiraten veroordeeld Aandacht voor rationeler werkmethoden en betere coördinatie Dr. v. d. Meerendonk voorzitter EXTRA VOORDEEL! J MDPASTa Polemiek tussen voorzitter van St. Bonaventura en prof. Romme VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 PAGINA 3 Mening nieuwe minister van Buitenlandse Zaken Groeiende internationale samenwerking ^°bertSchuman Zaterdag ochtend in Tilburg B.P.R.M.S. staat buiten het conflict Strenge straffen uitgedeeld De toeslag op lonen van mijnwerkers Vragen van Tweede- Kamerlid „Pro-Avifauna" Tegemoetkoming aan Nederlandse immigranten Bestuur Wit-Gele Kruis door ANTONIA WHITE N. Raptim-vliegtuig heeft vertraging (Van onze parlementaire redacteur) behandeling van de begroting van buitenlandse zaken is gisteren in de Twee de Kamer beëindigd met een hoofdelijke stemnjing, waarbij alleen de commu nisten zich tegen goedkeuring verklaarden. Weer waren de wandluchters aan, minister-president kwam .acte de présence geven, de loges waren gevuld en de Kamer au grand complet aanwezig, om de beide ministers te horen, die hun geleid uiteen zouden zetten. De indrukken waren, de omstandigheid in aanmer- 'ng genomen, dat de beide bewindslieden vreemdelingen zijn in het parlemen taire Jeruzalem, bevredigend, al is er geen vergelijking mogelijk met de brillante "guur van minister Stikker, wiens functie zij tezamen overnemen. Mr. Beyen, de partijloze, stond in zijn uitvoerige rede iets ten achter bij zijn collega zonder Portefeuille, mr. Luns, maar deze laatste was in een belangrijk gunstiger positie, daar hij als beroepsdiplomaat in de politieke wereld nog beter thuis is dan de f'nancieel-economische expert met grote buitenlandse ervaring, die thans aan «et hoofd staat van dit ministerie. Bovendien heeft mr. Beyen in het Parlement tegen, dat hij geen politieke "deur bekent. Hij gaf daarvan een mo vering, die eigenlijk niemand bevre digde. Van geen partij kan men ver dachten, zo zei hij, dat zij in staat is «aar program en beginselen zo in te Jj'chten, dat alle politiek-daklozen er door worden gegrepen. Van de andere «ant kan men ook niet van ieder indi- vidu verwachten, dat hij zich naar een Partij weet te vormen. Zowel de socia listische heer Van der Goes van Naters d's de liberale heer Korthals hebben bij de replieken geprobeerd de minister Je overtuigen dat hij alle kenmerken ver- toonde bij hun groep te behoren! Mr. Beyen is geen brillant en sugges- •lef, maar een zakelijk en kun'dig spre- «®r. Zijn debuut was bovenóidn moei lijk omdat hij uiteraard nog bezig is Zich in te werken in een veelzijdige 'aak. Beschouwt men het zo, dan was er veel te waarderen. Hij hield zich aanvankelijk op de vlakte en kwam e®rst goed los bij de replieken, toen *bn slagvaardigheid bleek in het reage- ren op tal van opmerkingen die de Ka- |her in tweede instantie maakte. Zijn konnis van zaken over de Europese in- •ogratie is duidelijk. Ook daarbij bleek, ?at hij deze zaken bij uitstek nuchter "Okijkt en geen grote visionnaire plan ben wilde ontvouwen. Zijn collega zon aar portefeuille, mr. Luns, hield in zijn dorste rede een betoog dat meer indruk jhaakte. Hij lichtte zijn gehoor omstan dig in omtrent tal van internationale Waagstukken die de achtergrond vor- bion van de buitenlandse politiek, spra^ over de grote Aziatische conflicten en do ontwikkelingen in verschillende we- rolddelen. Het terrein is tussen de beide minis- ors zo verdeeld, dat mr. Beyen de Eu- r°pese zaken voor zijn rekening neemt on mr. Luns de Benelux en verder de Zaken die buiten Europa vallen. Vooral ?h zijn beschouwing over de Verenigde fjaties, waarover de Kamer zoveel kwaads heeft verteld in de afgelopen «agen, heeft mr. Luns een uiterst reële «ijk gegeven op de mogelijkheden die Ons bij dit wereldforum gegeven zjjn. Hij waarschuwde voor het forceren van politieke aspiraties, waarin wjj als klei ne natie geen kansen hebben en waar door wjj mogelijkheden die er nog wel voor ons zijn met name onze positie •nlndonesië zouden kunnen verzwak- Zijn mening over de klachten ui» Kamer over onze slappe houding dfZake van het onthouden van stem- S1111? door Nederland in de kwestie of "Panje tot de UNESCO moet worden •pegelaten en of de rassenkwestie in ■f.Pid-Afrika bij de V. N. aanhangig lent te worden gemaakt, luidde, dat dit 'en zaak is van practische politiek die «oor Nederland met zorg en politieke "'fkeiykheidszin is afgewogen. Ook de minister van uniezaken en overzeese rijksdelen, prof. dr. Kern- k®mp, heeft nog even het woord ge voerd. Hij was er slechts om formeel ®h moreel steun te geven, zoals hij het uitdrukte en wilde alleen over 'n interne kwestie betreffende Nieuw-Guinea spre- Peh. Als zodanig kwam in aanmerking *>et in hechtenis nemen van vertegen woordigers van de republiek Zuid-Mo- Wkken op Nieuw-Guinea, omdat zij zich vaar niet aan de afspraak hebben ge houden geen politieke activiteit te zul- ontplooien. Prof. Kernkamp vond bot een pijnlijke kwestie, waarbij hij ?.lch in hoogst voorzichtige termen uit liet over ,.de aanleiding om te overwe- Sen, dat ook deze Indonesiërs nog eens baar Nederland zouden kunnen worden ®ezonden". Zij hebben namelijk vanwe- die activiteit geen paspoort waarmee *iJ elders terecht kunnen. Mr Beyen begon zijn rede met een antwoord aan degenen die de christe- iJke basis der Europese cultuur ter °Pfake hadden gebracht en stelde zich fiet hen op het standpunt dat er geen wijfei over bestaat dat de christelijke Seginselen zo in onze beschaving zijn voorgedrongen, dat iedere Europeaan in diepste innerlijk zich daar de dra- §?.r van weet. Hij sloot aan bij mej. j Qmpé, tóen hij sprak over de gesple- .ehheid in de wereld die tot ieders bit- are ontgoocheling na de laatste oorlog b°g dieper is geworden. Het grote licht- j;üht dat de minister zag, was het alom «roeiende besef dat de Westerse wereld pkar internationale samenwerking moet broeien. Het wezen van de taak van de eSeringen zag hij dan ook gelegen in et overbruggen van de tegenstellingen Ussen de belangen van individuele sta- g.i en het gemeenschappelijk belang, ihds de oorlog is er in de opzet van samenwerking tussen de volkeren Wh wezenlijk verschil gekomen. De «inden zijn inniger dan in de tijden, .aarin de gouden standaard en idealen (jbp financiële en economische vrijhan- jJ1 hoogstens tot ongeorganiseerde sa- jVenwerkingen voerden. De positie van al®vorland zag mr. Beyen als een nog belangrijke, ook al spelen «tijd r0V op materieel gebied een bescheiden Nederland is en blijft een sterk "d, met een hoopvolle toekomst. ij®,®4 is evenzeer bedreigd als andere ven maar het behoudt zijn karakter, Advertentie scherp, niette zuur; t£ heerlijk pittig en... nietduur t,an°')fïrt. Schuman, de Franse minister de fjuf'Urtenlandse Zaken, die Zaterdag i ebi }n ontvangst zal nemen, waarbij e Een er.e-doctoraat van de Katholie- ^ordt ri07Ti'sche Hogeschool van Tilburg dens n Verlecnd, zal die dag des mor- iaam„er trein in Roosendaal arriveren. °Urg Vertrekt hij per auto naar Til den V)aar om 11 uur de plechtigheid invang neemt. Nq, r? *al de recePtie en de officiële lunch b'ei" aJllellu,e doctor om. ongeveer half land weer verlaten. ook al wordt het steeds meer in inter nationaal verband ingeschakeld. De binding met de Angel-Saksische landen is een eerste voorwaarde voor zijn toe komst. Tegen deze achtergrond zette mr. Beyen de Europese integratie uit een waarin wjj niet het enge gebied van defensie en dat van de steenkool en staal moeten zien, maar een volko men fusie van belangen, groeiend onder het dak van een supra-nationaal orgaan met politieke bevoegdheden. Op vragen uit de Kamer deelde de minister later mede dat concrete nieuwe voorstellen van Nederland aangaande de integratie van Europa zojuist vervat zjjn in een memorandum, dat nog heden aan de Raad van ministers der Kolen- en Staalgemeenschap is verzonden. Daarin wordt op de eerste plaats als nieuw en vergevorderd plan de landbouwintegra- tie aanbevolen. Van de andere kant was de minister gereserveerd ten aanzien van de poli tieke vormgeving. Directe verkiezingen voor een assemblée zag hij nog niet mogelijk. Hij wilde daarvoor zelfs geen enkele termijn noemen. Voor het ove rige kwamen de inzichten van de Ka mer, waarover wij de laatste dagen reeds het nodige hebben bericht, wel met de zijne overeen. Hij achtte het prijsgeven van het unanimiteitsbeginsel (vetorecht) in de Raad van ministers van het politieke lichaam op dit mo ment nauwelijks nodig of mogelijk, evenmin als het toekennen van wet gevende bevoegdheden. Bij de econo mische integratie echter meende hij dat het van grote betekenis kan zijn deze beide wensen te verwezenlijken. De heer Bruins Slot (AR) ging bij de re plieken nader in op de tegenstellingen tussen het standpunt van Nederland en dat van de andere deelnemende landen en drong erop aan dat wij ons terdege doen gelden. Zonder ons, aldus deze terzake kundige parlementariër, kun nen de landen van het Schuman-plan niet integreren. Laten wij dus het been stijf houden. Minister Luns bleek met grote animo bezield om de Benelux over het dode punt heen te helpen. Dienaan gaande kon hjj mededelen dat het ontwerp van een interparlementair orgaan der drie landen thans in wor ding is als een nieuw en zeer belang rijk gesprekscentrumter aanwakke ring van de Benelux-gedachten. Er moet echter ook een goede tegenspeler van dit parlement op regeringsniveau worden gevonden en daar moeten de drie landen weer unaniem aan mede werken. Zoiets valt niet uit de grond te stampen. Lang en breed is er ook gepraat over de verschillende slachtoffers van de moeilijkheden in Indonesië, waarbij de Kamer deze minister de practische resul taten van het juridische en diplomatieke spie dat Nederland volgens hem voert, wel onder de handen vandaan wilde halen. Van alle kanten werd er op aangedrongen bij de vergoeding van de achterstallige salarissen der ambtenaren, die uit Indonesië zijn gerepatrieerd en prof. Lemaire vroeg de regering om toe te zien dat de arrestanten in Indonsië nu niet binnenkort de derde verjaar dag van hun arrestatie gaan vieren. Mr. K. v. Rijckevorsel (K.V.P.) heeft zich gemengd in het koor van sprekers die de Ambonezen in bescherming namen. Hij stelde voor de zaak op het interna tionale forum aanhangig te maken waar zij thuis hoort. Wij hebben destijds bij de souvereiniteitsoverdraeht de ver plichting op ons genomen om het zelf beschikkingsrecht te erkennen. Waar kan daarover beter beslist worden dan voor de hoogste internationale rechter? Door deze zaak in eigen kring te houden, komen we nooit van de verantwoorde lijkheid af, aldus deze katholieke spre ker. Een gepassionneerd woordvoerder van vandaag was ook de heer Welter, die weer op de Verenigde Naties terugkwam en verder de socialist Goedhart van het opdienen van wetenschappelijke larie koek beschuldigde, omdat hij geen toe komst voor Nederland in Nieuw Gui nea zag vanwege de vele milliarden die het openleggen van dit land ons zouden kosten. Hoe kan de heer Goedhart dat weten? Het land is namelijk niet eens geëxploiteerd. En de zedelijke verplich tingen ten opzichte van Nieuw-Guinea, houden die bij de milliarden op? Met verheffing van stem zei de heer Wei- ter dat dit wel je reinste kapitalisme was van de heer Goedhart. jfc Later op de avond bij de replieken heeft minister Luns erop gewezen dat er meerdere malen in de geschiedenis dezelfde kortzichtigheden ziyn voorge vallen waaraan de heer Goedhart zich schuldig maakte. Hij noemde met na me het plan van Amsterdamse zaken lieden in 1887 om Noord-Sumatra maar prijs te geven en verder de domheid- die na de val van Napoleon begaan Is toen Nederland Nieuw-Zeeland alseen waar deloze kale rots heeft afgewezen. Minister Luns heeft in antwoord op de rede van de heer Goedhart gezegd dat de regering niet denkt aan inter nationalisering van Nieuw-Guinea. Advertentie ln de nacht van Woensdag op Don derdag zijn in het Ambonezenwoonoord „Lunetten" te Vught 32 aanhoudingen verricht en niet 27, zoals aanvankelijk was gemeld. Vijf Ambonezen zullen voor de Officier van Justitie te 's-Her- togenbosch worden geleid, verdacht van mishandeling, opruiing, vernieling en het onbevoegd voorhanden hebben van munitie en trotyl. Het onderzoek naar de recente ongeregeldheden staat on der leiding van de Officier van Justitie mr. J. baron van Imhoff. De gezinnen van de 32 aangehouden Ambonezen werden gisteren, bij wijze van strafmaatregel, naar een ander woonoord overgebracht. Voor het ge deelte van het wdonoord, waar de leden van de CRAMS zijn gehuisvest, is een uitgaansverbod ingesteld. Naar een me dedeling van de politie te Vught heb ben de leden van de B.P.R.M.S. (Ver ging tot behartiging der belangen van het Zuid-Molukse volk in kampen) zich geheel af zij dit gehouden. Het rumoer speelde zich alleen af tussen de CRAMS en de Nederlandse politie. Het clandestien uitzenden van radio programma's. is door het gerechtshof te Leeuwarden streng gestraft. De verdach ten M. J., A. van der L., J. Sch., en A. J„ allen te Emmen waren indertijd door de Asser rechtbank veroordeeld ieder tot f 50 boete of 25 dagen hechtenis en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de in be slag genomen goederen. Het hof veroordeelde hen gisteren resp. tot vier weken, een week, twee weken en drie weken gevangenisstraf, met gedeeltelijke verbeurdverklaring. H. de V., te Emmen, W. E. te 't Haantje, en J. B., te Kerkenbosch waren veroordeeld tot een maand met verbeurdverklaring. Zij behielden- hun gevangenisstraf, doch de verbeurdverklaring werd niet bevo len. Het Tweede. Kamerlid Van Lienden (Arb.) heeft aan de minister van Eco nomische Zaken o.m. het volgende ge vraagd: Is het juist, dat de Mijnindustrieraad een verordening heeft vastgesteld, waar door aan mijnwerkers een toeslag op het loon wordt gegeven, die na hun 22ste jaar 15 ondergrondse of 20 bovengrondse dienstjaren bij eenzelfde mijnonderne ming hebben? Acht de minister deze verordening redelijk tegenover de mijnwerkers, die dit aantal jaren in dienst van verschil lende Limburgse mijnondernemingen hebben gewerkt, en is de minister bereid te bevorderen, dat deze verordening als nog wordt gewijzigd, waardoor deze mijnwerkers een gelijke waardering ge nieten? In hotel 's Molenaarsbrug te Alphen aan de Rijn is een actie-comité opgericht, ge naamd Pro-Avifauna, dat zich t en doel stelt Avifauna te beschermen en het vogel park zowel moreel als financieel te steunen. Het comité is er van overtuigd, dat het noodzakelijk is, in het belang van Alphen aan de Rijn en het vreemdelingenverkeer voor geheel Nederland, dat Avifauna met zijn huidge directie blijft bestaan. De regering juicht het denkbeeld, dat een parlementaire missie op korte ter mijn een bezoek aan Nieuw-Guinea zal brengen, toe, aldus lezen wjj in de Me morie van Antwoord van de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, over de begrotingen van Nieuw-Guinea voor 1950, 1951 en 1952 en over het wets ontwerp: Credietverstrekking aan Nw - Guinea. De indruk bestaat, dat het gouverne mentele apparaat in verschillende op zichten nog niet bevredigend function- neert. Meer dan tot dusver het geval was zal aandacht moeten worden ge schonken aan rationeler werkmethoden en betere coördinatie terwijl verder een goede personeelsselectie dient te worden nagestreefd. Verwacht wordt, dat de centralisatie van de landsdiensten te Hol- landia-haven, alsmede het gereedkomen van het scheepsbouw-programma tegen het einde van dit jaar, waardoor de ver bindingen te water aanzienlijk zullen verbeteren, aan de coördinatie en effi ciency der verschillende diensten in be langrijke mate zullen ten goede komen. Vanwege de bij velen gevoelde onze kerheid over de uiteindelijke status zijn moeilijkheden ondervonden bij de per soneelsvoorziening. Om deze reden houdt ook het grootkapitaal zich in het alge meen afzijdig. Het komt de minister voor, dat de verdere verbreiding van het chris tendom het grote medium is om de Papoea de weg tot een zinvol be staan te openen, doch voor een inte grale deelneming aan de nieuwe wereld zal de Papoea zich geheel moeten omschakelen. Missie en zen ding nemen een zeer belangrijke plaats in dit gebiedsdeel in. Daarom zijn o.m. practisch het gehele onder wijs en een groot onderdeel van de medische verzorging in haar handen gelegd. Aan zending en missie wordt materiële steun verleend in de vorm van bekosti ging van nieuwbouw en zware herstel ling, alsmede subsidiëring van inrich tingen van onderwijs en ziekenzorg. Met de gouverneur wordt overleg ge pleegd nopens de vraag of het wenselijk is om verlening van materiële steun ook (Van onze Haagse redacteur) In aansluiting 0p onze mededeling van Woensdag over nieuwe emigratiemo gelijkheden naar Brazilië, waarbij speciaal ook gedacht werd aan Indische Nederlanders, vernemen wij thans van het regeringscommissariaat voor de emigratie, dat' dit commissariaat, in Brazilië het belangrijkste industrie land van Zuid-Amerika mogelijkhe den ziet voor stedelijke werkers, voor personen, die door hun bekwaamheid in enig technisch vak aan de industria lisatie aldaar hun medewerking kun nen verlenen. Gedacht wordt hier aan ongehuwde mannen van 18 jaar en ouder en kleine gezinnen. Men acht het verantwoord de emi gratie naar Brazilië enigszins op te voeren. De emigranten, die onder de overeenkomst met de Braziliaanse auto riteiten vallen, behoeven niet zoals tot dusverre gebruikelijk was een arbeids contract met een werkgever in Brazilië te bezitten. Zij worden eerst na aan komst in Brazilië geplaatst. Teneinde deze plaatsing zo efficiënt mogelijk te doen geschieden, zal deze door de Bra ziliaanse autoriteiten, daarbij geas sisteerd door Nederlanders, worden uitgevoerd. Nederlandse emigranten zullen daarbij worden geplaatst in Sao Paulo en de Indische Nederlanders in de staten Bahia of Pernambuco. De Braziliaanse regering zal de kos ten van de huisvesting en het levens onderhoud, van iedere emigrant voor een periode van een maand na zijn aan komst op zich nemen. Emigranten, die onder deze regeling zullen vertrekken, ontvangen een bijdrage in hun ver voerskosten. Teneinde de hier te lande woonach tige Indische Nederlanders zo goed mo gelijk van voorlichting en advies te dienen, zijn de in ons land bestaande organisaties, die de belangen van deze groep behartigen, bij het nieuwe emi gratieschema ingeschakeld voor wat de voorlichting in zeer algemene zin be treft (Van onze correspondent) Dr. L. G. J. v. d. Meerendonk te Horst (L.) is bereid gevonden het voorzitter schap te aanvaarden van het bestuur van de nationale federatie van het Wit-Gele Kruis te Utrecht. Dr. v. d. Meerendonk volgt in deze functie dr. L. Veeger op, die in 1951 is overleden. Advertentie dameszakdoek cadeau! U krijgt een prachtige, doorgeweven 1 dameszakdoek cadeau (dessin naar keuze) bU 2 pakken 1.2.3. - het zelfwerkend wasmiddel, dat een schonere was en frissere kleuren garandeert! Per groot pak 42 ct Jq Vertaald door J. W. HOFSTRA 82 „Tante Monica, de zuster van Mam mie, zegt dat zij een huistyran is en dat Mammie haar op moet doeken." Hard op voegde hij er aan toe: „Maar nie mand zou zich Maryhall zonder Nan kunnen voorstellen." Clara begon toch wel een beetje bang te worden, hoewel Lady Cresset haar gewaarschuwd had. Toen ze er veer tien dagen geleden geweest was, had Nan zich op de achtergrond gehouden. Maar het beeld van de kleine magere vrouw met het gladde rode haar en het bleke benige gezicht met de neergesla gen zandkleurige oogleden was goed bijgebleven. Lady Cressett had haar ge zegd dat Nan gauw jaloers was op iemand die bij Charles in de smaak scheen te vallen. Bij Juffrouw Ste phenson hadden we daar geen last van, want Charles had nooit om haar gege ven. Maar U schijnt hij ineens graag te mogen." Zij reden de oprijlaan in langs de portierswoning en het huis kwam in zicht aan het eind van de met taxis om zoomde oprit. Clara zuchtte verrukt. Het huis was even verrukkelijk als ze zich herinnerde. Maryhall was een klein Jacobijns landhuis van pruimenkleurt- ge baksteen, gebouwd in de vorm van een open vierkant met in het midden een betegelde hof. Het stond op een kleine hoogte, en grasvelden, omzoomd met geschoren taxis, glooiden zacht naar beneden aan de voet van een laagommuurd terras. Er achter lagen bossen in een halve cirkel, het gebla derte schitterend in de zon als de veren van een goudfazant en in de verte zag jé het blauwe waas van de heuvelen van Malvern. Toen de chauffeur de mo tor afzette, hoorde ze de duiven koe ren bij de stallen en het geklapwiek van hun vleugels als ze van de til op vlogen. De deur van het huis vloog open en met grote sprongen kwam een collie hevig blaffend op Charles af en zette zijn poten tegen hem op toen hij uit de wagen stapte. „Af, Hero, af Doe niet zo zot!" De hond liet zijn tanden zien en ging op zijn achterpoten zitten. „Vooruit geef de dame eens een poot." De hond keek aarzelend van Charles naar Clara en liet zich aaien, maar gaf geen poot. „Stomme hond!" zei Charles boos het beest een klap op zijn bek gevend. „Gauw doen wat de baas zegt. Geef op die poot, Mijnheer!" „Dat is niet de manier om hem af te richten," riep zijn moeder vanuit de >deur. „Laat Hero met rust en Juffrouw Batchelor ook. U zult wel ontzettend naar thee verlangen, Juffrouw Batche lor. Kom maar gauw binnen en laat U niet afblaffen." Lady Cressett was een grote zware vrouw van acht en dertig. Ze had een bezadigd gezicht, wat haar ouder maak te. Charles leek in geen enkel opzicht op haar. Ze had een Vlaams gezicht met een lange neus en doffe grijze ogen. Haar peper-en-zoutkleurig haar had ze opgemaakt in een gematigde Pompadour-stijl, die mode geweest was toen ze jongmeisje was: het was keurig en handig gekapt, maar alle ijdelheid was er vreemd aan. Alles aan Therese Cressett was zeer eenvoudig, maar van een goede en duurzame kwaliteit, van haar gesneden en geperste tweed cos- tuum tot haar wandelschoenen die glommen als kastanjes. Haar eigen uiterlijk en dat van het huis gaven de indruk van voortdurend in uitstekende conditie gehouden te worden. Clara droeg een rode fluwelen mantel die haar, toen ze hem kocht, zeer smaak vol en geschikt voor buiten geschenen had, maar ze voelde nu, dat ze met haar wilde haren onder de rode baret volkomen uit de toon viel. Maar Lady Cressett lachte haar toe op de haar eigen bijzonder aangename manier en zodoende kwam Clara over haar verle genheid heep. Van het eerste ogenblik was ze in de ban van die glimlach ge weest. Het was een bescheiden maar toch prettige glimlach die te kennen gaf, dat de enige persoon die lichtelijk belachelijk kon wezen alleen Therese Cressett zelf kon zijn. „Ik zou eigenlijk moeten vragen of U moe bent van de reis," zei ze toen ze Clara bij de arm naar boven bracht. „Maar U ziet er zo jong en blozend uit dat het belachelijk schijnt. Ik hoop maar dat U het hier niet te saai zult vinden." „Ik heb de dagen geteld," zei Clara enthousiast. „Ik herinner me alles nog. Zelfs de geur van het huis." „Hemel!" zei Lady Cressett. „Die is me nooit opgevallen. Ik hoop maar dat het geen nare lucht is." „Het is een heerlijke lucht. Bijenwas vooral, net als op Mount Hilary." „Dat zal dan onze meubelwas wel zijn Die koop ik bij de Carmelitessen. Toch hoop ik maar. dat het hier niet naar een klooster ruikt." „O nee. De rest is werelds genoeg. De geur van een haardvuur en kruiden, ro zemarijn onder andere. En op de achter grond iets van een heerlijke cake die staat te bakken." „Laten we dan maar hopen, dat de heerlijke cake voor vandaag op tafel staat te wachten." Charles kwam de lage eiken trappen achter hen afgeklotst, een van Clara's koffers zwaaiend aan zijn hand. „Schiet op, kom naar beneden en dan een beetje vlug met de thee," gilde hij. „Houd Uw jas maar aan. Ik heb U buiten nog een hoop te laten zien." Boven aan de trap stond Nan te wach ten, Zij droeg een smetteloze witte zij den blouse, en donkere rok en een klein batisten schortje. Zij krulde haar dunne lippen tot een aangename glim lach toen ze zei: „Dag, Juffrouw Bat chelor. Ik hoop dat U een goede reis heeft gehad." Maar toen Charles bleef brullen en Clara aan haar mouw bleef sjorren, ver dween haar glimlach. „Kom onmiddellijk mee om je han den te wassen en laat Juffrouw Batche lor nu eindelijk eens met rust" zei ze scherp en nam hem bij de schouder. Hij probeerde los te komen maar ze had stevige polsen hoewel ze niet veel gro ter was dan hij, en dirigeerde hem de gang door. „Ik heb U de kleine blauwe kamer gegeven die U zo prettig vond," zei Lady Cressett. een deur openend. Clara slaakte een kreet van verruk king, maar vroeg zich tezelfdertijd af waarom ze die kamer de blauwe kamer noemden, omdat er, behalve het vloer kleed en één pulletje, niets blauws te bespeuren viel. De muren waren wit gekalkt tussen de onregelmatige don ker eiken panelen. Er lag een lappen deken op het smalle ouderwetse ledi kant en de gordijnen voor de open slaande ramen waren geborduurd met veelkleurige zijden bloemen, die eens hel van kleur geweest moesten zijn, maar nu verschoten waren. (Wordt vervolgd). uit te strekken tot andere terreinen van zorg van zending en missie, zoals met be trekking tot de evangelisatie-arbeid. Economische aspecten Een urgentieplan bevindt zich thans in uitvoering- Het eerste werk, de bouw van ruim 200 woningen, zal naar het zich laat aanzien begin 1953 gereed zijn. Een 110-tal kwam dezer dagen geheel gereed. Voor het tweede werk, de weg- verbetering Hollandia-Ha ven-vliegveld, zijn de werkzaamheden inmiddels even eens begonnen. Het betreft hier een to tale weglengte van 38 km. Uiteraard zal de regering de econo mische ontwikkeling van Nieuw-Guinea bevorderen, in elke richting waarin zich op grond van weloverwogen plannen mogelijkheden voordoen. De grote schaarste aan arbeidskrach ten eist zeer bijzondere aandacht voor het mechanische element in de land bouw, hetgeen een vraagstuk met vele facetten betekent. Daarom is in overwe ging de instelling op korte termijn van een commissie van overwegend land bouwkundige specialisten. Versnelling van de exploratie is een gebiedende eis. De afdeling mijnbouw moest mede omdat mijnbouwkundige ingenieurs moeilijk te verkrijgen zijn, zeer klein worden opgezet. Een algemene explora tie van Nieuw-Guinea, met name van het centrale bergland, kofht eerst in een later stadium aan de orde. De regering hier te lande, zowel als die in Nieuw-Guinea, is er van door drongen, dat voldoende ruimte dient te worden geboden aan het particuliere bedrijfsleven, het grote en het kleine. Ter stimulering van het bedrijfsleven wordt overwogen rechtenvrije invoer cq. opschorting van de betaling van rechten te verlenen voor kapitaalgoederen (voor duurzaam gebruik in de onderneming bestemd), die voor een eerste inrichting als essentieel kunnen worden beschouwd. Voorts is bij de begroting 1952 gerekend op credietverlening aan middenstands- bedrijven door de Nederlandse Handel maatschappij onder garantie van de Overheid. Tot dusver zijn enige credie- ten van beperkte omvang verstrekt door het gouvernement. De oprichting van een Volkscrediet- bank wordt voorlopig als praematuur beschouwd. Eind 1950 bedroeg het aantal onder be stuur gebrachte Papoea's 299.616. een jaar later was dit toegenomen tot 316.878. Omtrent de vraag op welke wijze op de duur in de behoefte aan bestuurs ambtenaren zal moeten worden voorzien is nog overleg gaande. Voorlopig is het aanbod van jonge bestuursambtenaren, afgestudeerde Indologen en nog stude rende Indologen voldoende om de eerst volgende jaren in de noodzakelijke aan vulling te kunnen voorzien. Advertentie '0e1 nal* De voorzitter van de afd. Amsterdam van St. Bonaventura, de heer M. A. Allessie, preciseert in „De Volkskrant" var. Woensdag nader het adres dat na mens practisch alle katholieke docen ten bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs te Amsterdam vorige week aan het bestuur der K.VJP. is gezonden. Prof. Romme heeft in „De Volkskrant" van Maandag dit adres grievend genoemd door zijn „onge gronde verdachtmaking van de voor zitter der -Katholieke Tweede-Kamer fractie". De heer Allessie wijst er op, dat de heer Romme op de Dag der Werkgroe pen van de K.V.P. in Utrecht niet ver der kwam dan te verklaren zich met „de algemene geest" van het K.V.P.- rapport te kunnen verenigen, een ver klaring, waarmede hij nog alle kanten uit kan. Hier ligt de kern van de „ver dachtmaking", die naar de mening van de schrijver, stellig niet ongegrond is. Verder wordt aangehaald de toelichting op de motie, aangenomen door de afd. Amsterdam van St. Bonaventura op 23 November. Hierin wordt o.a. gezegd: „De heer Romme heeft er zich (tijdens de debatten over de begroting van Bin nenlandse Zaken, waarbij de gehele salarispositie der middengroepen ter sprake is geweest) toe beperkt vast te stellen, dat de achteruitgang der mid dengroepen voortkomt uit hun inko menspositie, zonder daaraan enige con clusie of politieke eis te verbinden. Het mag geen wonder heten, dat minister Beel na het optreden van de fractie veilig kon retireren zonder enige toezegging te doen...." Prof. Romme heeft, aldus de heer Allessie, de noodtoestand1 onder de do centen bij het V.H. en M.O. wel erkend, maar zijn eigen aandeel en dat van de Kath. Tweede-Kamerfractie in dezen niet erkend. Vandaag antwoordt prof. Romme in „De Volkskrant" op deze opmerkingen. Hij beticht de heer Allessie en zijn mede-ondertekenaren niet van opzet, maar hij noemt hun' opmerkingen wel onverantwoord lichtvaardig. De bewering, dat de fractie-voorzitter zich bij de begroting voor Binnenlandse Zaken „er toe beperkt heeft, vast te stel len, dat de achteruitgang der midden groepen voortkomt uit hun inkomens positie, zonder daaraan enige conclusie of politieke eis te verbinden," is on waar. De fractie-voorzitter heeft bij de begroting voor Binnenlandse Zaken helemaal niet gesproken. Hij heeft, na mens de fractie gesproken bij de Alge mene Beschouwingen, en daarbij inge leid zijn fractiegenoot dr. Lucas, die over de positie van de intellectuele middengroepen in het algemeen zou spreken. De fractie-voorzitter heeft daarbij tevens gelegenheid gevonden, (wat overigens bij Algemene Beschou wingen niet gebruikelijk is), om aan één bepaalde minister, de minister van O., K. en W., te zeggen, dat deze vele beoefenaren van onderwijs en cultuur uit de verdrukking moet halen, en dat dit hem, minister van O., K. en W., aan gaat, omdat de al te grote teruggang in ae intellectuele middengroepen in het wezen van de zaak niet uit hun belas tingpositie, maar uit hun inkomensposi tie resulteert. De heer Romme verwijt zijn opponent grote onvolledigheid. Zo heeft hij in zijn stuk in „De Volkskrant" onware en on volledige opmerkingen gemaakt aan het adres van de Tweede Kamerleden Lu cas en Van der Zanden. Minister Beel heeft, aldus prof. Rom me; zich niet op zo'n simplistische ma nier geuit als de heer Allessie zegt. Minister Beel zei, dat het wel gemak kelijk zou zijn, van zijn plaats af te zeggen, dat het ingewikkelde vraagstuk „zijn belangstelling" had, maar dat hij die gemeenplaats zeker niet wilde uit spreken. Vooral als gevolg van de be raadslagingen met de Kamer (en dat was hier bepaald de K.V.P.-fractie) achtte hij nadere bezinning over het vraagstuk noodzakelijk geworden; en omdat her zieningen in opwaartse richting geld kosten, zou de Kamer uiteraard gelegen heid krijgen, zich nader over het vraag stuk uit te spreken. Het is natuurlijk mogelijk, aldus prof. Romme, dat de heer Allessie liever niet uiil begrijpen en daarbij dan zijn be derven van de zaak der middengroepen niet telt maar dan ware het toch be ter, dat hij, voorzitter van de afd. Am sterdam der lerarenvereniging St. Bona ventura zijnde en privé schrijvende, privé niet meer zou schrijven en zijn leden niet meer zou bewegen tot ge zamenlijke privé-adressen met dingen er in, die zij voor hun geweten niet kunnen verantwoorden, zelfs niet al gaat het tegen publieke personen. Het adres der Amsterdamse docenten sloot met de passage „dat alleen door een krachtige actie kan worden voor komen, dat nog meer docenten zich van de K.V.P. zullen distanciëren." De heer Romme acht dit een platte bedreiging: „Als we op het gebied van. onze salariëring onze zin niet krijgen, dan lopen er van ons. ondertekenaren, een massa uit de partij." Als de heer Allessie tenslotte schrijft: „Aan de voor de K.V.P. teleurstellende verkiezingsuitslag hebben mede leraren het hunne bijgedragen" dan moeten we, aldus prof. Romme, tegen een in tellectueel toch zeggen: neen, meneer Allessie, niet teleurstellend voor de K.V.P. het politieke instrument maar teleurstellend voor de levensbe langen van ons land en van ons volk, en in het bijzonder teleurstellend voor de katholieke zaak, waarvoor gij en uw mede-ondertekenaren ook uw politieke verantwoordelijkheid hebt, de katholie ke zaak die zonder onze katholieke po litieke eenheid in dit land naar de knoppen gaat, met of zonder uw sala risverhoging. Adhaesie-betuigingen Op het adres van de Amsterdamse leraren zijn inmiddels uit het hele land adhaesiebetuigingen binnengekomen, n.L van het Bisschoppelijk College in Roer mond 33, van het Kath. Gelders Lyceum te Arnhem de rector en 25 docenten, van het Titus Brandsma Lyceum te Oss de rector en 30 docenten, van het St. Fran- ciscus College afd. Gymnasium te Rot terdam 21 docenten, van het St. Fran- ciscus College afd. H.B.S. te Rotterdam 25 handtekeningen, van het Triniteitsly- ceum te Haarlem de rector en 21 hand tekeningen. van de Gemeentelijke H.B.S. te Maastricht de directeur en 17 handte keningen, van het Janseniuslyceum Hulst 18 handtekeningen, van de R. H.B.S. te Geleen de directeur, de mod*- rator en 16 handtekeningen van docen ten, in Boxmeer de directeur en 13 hand tekeningen, het R. K. Gymnasium Aiè- gustinianum te Eindhoven de rector 24 docenten, het Openbaar Lyceum t« Terneuzen 4 docenten, de Rijks H.B.S. te 's Hertogenbosch 6 docenten en de R IL. H.B.S. te Hengelo de directeur, de on derdirecteur en 18 docenten. Het Raptim-vliegtuig, dat Maandag met missionarissen aan boord naar Afrika li vertrokken, zal op zijn terugreis één dag later op Schiphol aankomen, dan op he» tijdschema was vastgesteld. Door een sta king in Malakal, een der permanente pleii- terplaatsen van de Raptim. is men nX ge noodzaakt de route te verleggen over Luxor, zodat het vliegtuig pas op 19 December in Amsterdam kan worden terugverwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3