Bell-helicopters voor de Amerikaanse luchtmacht in Europa Congres over maatschappelijk werk in de bedrijven PU ROL Frie de Noorman: DE 1HIEI1K IMEIR IHiERUU GOLD SPUR 50 Hervorming Koninkrijk kan niet langer worden uitgesteld Dierlijke en sierlijke scholing in de R.A.I. Kanttekening bij Tentoonstelling fotowedstrijd voor militairen in Den Haag ABDIJSIROOP Hefschroefvliegtuig heeft in Korea zijn bruikbaarheid bewezen goedkoop! Gij makt Haat? asSem. Vijf en dertig honderd stuks klassiek kleinvee (sCBltPVAARIBERICHIEN) Geen personeelsvereniging wanneer er ter plaatse voldoende mogelijkheden tot vrije tijdsbesteding bestaan Engelse opdracht voor Nederl. sleepdienst VAN NE LLC* Mevr. de Beaufort begraven VERHOUDING MET DE WEST O echte „snoezepoi de „snoezepoes" U nie-aangelegenheden VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 PAGINA 5 kèÈmssÊm r.' y Examens KtvrUiteit f Prof. v. d. Ven vervangt Prof. Gobbenhagen O ntw erp-begroting ingetrokken Grenskantoren open voor goederenvervoer Schip voor Finland te water gelaten MARKTBERICHTEN Smokkelarij rond Aken A 7 a dp. beide Sikorsky reddingshe- Y Hcopters die enkele weken gele den de Atlantische Oceaan "Vervlogen met bestemming Wiesbaden 2Q! de Amerikaanse luchtmacht in Eu- r°va binnenkort de beschikking krijgen "ver een groot aantal Bell type H-13E 'lefschroefvliegtuigen die voor hetzelfde a°el zullen worden aangewend. Dit is voor het eerst dat deze kleine nuttige koestellen van hetzelfde type als het Postvliegtuig van de Belgische Sabena bij de Amerikaanse luchtmacht in Europa dienst zullen doen. Sinds het uitbreken van de viiande- nikheden in Korea, waar de helicopters ®P grote schaal worden gebruikt, heeft jut soort vliegtuig zijn grote bruikbaar heid bewezen. Ruim twee-derde deel ^an de meer dan 14000 gewonden onder ?e troepen van de Verenigde Naties, die 'h de loop van de oorlog aan het front gered konden worden, werden per hef schroefvliegtuig in veiligheid gesteld. Het vervoer van gewonden met een he licopter heeft niet alleen het voordeel ®at het sneller gaat, veel sneller zelis. het is van belang dat de zwaargewonden °P een comfortabele wijze naar de hos pitalen worden gebracht. Ook slaagt men er met dit soort vliegtuigen in om ge bonden en vermisten aan b<?ord te ne- hten op plaatsen waar andere voertui gen in het geheel niet kunnen doordrin gen. Het is daarom niet overdreven te 2eggen dat een groot aantal V.N.-man schappen hun leven aan de helicopters te danken hebben Een en ander heeft tengevolge dat de helicopterfabrieken volop werk hebben. De Bell Aircraft Corporation, die be halve helicopters ook gewone vliegtui gen fabriceert, heeft het laatste jaar in Forth Worth een geheel nieuwe fabriek in gebruik genomen die uitsluitend wordt gebruikt voor de aanmaak van helicopters. Deze fabriek bouwt thans per maand meer van deze vliegtuigen dan voor de oorlog in Korea in een ge heel jaar. De ervaring die men de laatste jaren met hefschroefvliegtuigen heeft kunnen opdoen heeft er zeer toe bijgedragen om de bedrijfsvaardigheid en de betrouw baarheid van dit type te vergroten. De recente vlucht over de Atlantische Oceaan heeft wel geleerd dat helicop ters thans even betrouwbaar zijn als ge wone vliegtuigen en dat deze zonodig ook voor grote afstanden kunnen wor den gebruikt. Niettemin blijft de heli copter uitermate geschikt voor kleine afstanden. De in verhouding tot de gewone vliegtuigen kleine snelheid wordt dan gecompenseerd door de tijd winst die valt te behalen door van minder afgelegen luchthavens te opere- Een groot aantal Bell-helicopters van het type H-13E, bestemd voor Korea en Europa, staat bij de Bell Aircraft Corporation op het vliegveld Fort Worth in Texas in een lange rij opgesteld, gereed cm verzonden te worden. -k< L 5JK1 De Nederlandse Vereniging voor Maat schappelijk Werk heeft gisteren in Kras- hapolsky te Amsterdam haar algemene ledenvergad'ering gehouden. Heden is. er ®en congres over maatschappelijk werk m vc bedrijven. Voor dilt congres zijn vier Prae-adviezen uitgebracht, waarover van Bedachten zal worden gewisseld. In zijn prae-advies over: de verhouding Jan het bedrijfs-maatschappelijk werk tot het maatschappelijk werk- van kerkelijke en Particuliere instellingen, constateert drs. G, «os (bedrijfspsycholoog), dat er geen alge mene opvatting hestaat over hetgeen onder maatschappelijk werk in het bedrijf moet Worden verstaan. Er is bovendien verschil van mening over de plaats, die de maat schappelijk werker ln de gehele bedrijfs- hierarchie behoort in te nemen en evenmin staat iets vast over de karakterstructuur de voor hem meest gewenst geachte cpleiding. Tegeiiwoordig wordt nog steeds sis doel van de onderneming gezien het Wnst maken. Wanneer dit vervalt zou de PPderneming haar taak in de samenleving P'ct goed kunnen blijven vervullen. Het maatschappelijk werk zal trachten "c ongelukken op geestelijk gebied, ont staan door fouten in het personeelsbeleid, ?P goed mogelijk te herstellen. Behande- 'ihg van geestelijke stoornissen moet als fegel aan kerkelijke of particuliere instel- 'mgen worden overgelaten. Met de vrije-tijdsbesteding moet het be- ?Hi' zich niet meer dan strikt noodzakelijk miaten. Mej. E. Goubitz (docente aan de School •Oor Maatschappelijk Werk te Amsterdam) Midt haar prae-advies aan de menselijke •erhoudingen in het bedrijf en de functie ,'e de maatschappelijk werker kan ver- 'fllen. vHet maatschappelijk werk in de bedrij- ysn, gezien van werkgeverszijde, wordt be handeld in het prae-advies van de heer D. jP- Stork (directeur van de Koninklijke gjachinefabriek Genr. Stork en Co. N.V.). ?leeds meer besteedt men van werkge verszijde aandacht aan de mens in het be- jjWf. in het besef, dat de mens uiteinde- '3k belangrijker is dan de machine die hij "smient. Het maatschappelijk werk in de "hderneming omvat de voorzieningen en cnioeiingen, die er op gericht zijn, dat Persoonlijkheid het best tot ontplooiing 5°<nt en de mens zich voelt opgenomen in bedrijfsgemeenschap. Arbeids- en levens vreugde nemen hierdoor toe en de beste p cstaties voor het bedrijf zullen worden seieverd. ti®6 directie dient geen personeelsverenl- j'Pg op te richten of tc stimuleren wanneer v1. Plaatse voldoende mogelijkheden tot j/'le-tijdsbesteding bestaan. Als dit niet geval i# en het initiatief uitgaat van j.® 'eden van het personeel, is steun van b®1 bedrijf geen Dezwaar, al dient men teMp'i t"cn voorzichtig te zijn.. De di- j-Ctle mag niet zo ver gaan, dat zij zich C' het verenigingswerk zelf bemoeit. Ve^6t maatschappelijk werk in de bedrij- beh' Bezien van werknemerszijde, wordt j "andeld in het prae-advies van de heer rii. 'amkken (voirzitter van de Utrechtse 'Ocesant: Bond van de K.A.B.). Niet het stelr n van Winst is de voornaamste doel- vet.ïnB van een onderneming, maar het tie "Jbten van een maatschappelijke func- b, De voornaamste doelstelling van het van schappeUjk werk is: de waardigheid de individuele mens onder alle om-' Aduertentie standigheden te erkennen, het uiteindelijke doel: bij te dragen tot het volledig berei ken van het inzicht, dat een onderneming een werkgemeenschap is, Waar kapitaal en arbeid tezamen een maatschappelijke pres tatie verrichten. De taak vaft een sociaal werkster is het zijn van een intermediair tussen bedrijf, gezin en vrije maatschappelijke organen. Heel bijzondere zorg verdient de groep jeugdigen in het bedrijf. Het vraagstuk van de arbeidsvreugde zou dichter bij een oplos sing kunnen worden gebracht door het in schakelen van een bedrijfspsycholoog. De verantwoordelijkhei'' voor het maatschap pelijk werk in de onderneming behoort aan de bedrijfsleiding. Dit houdt in, dat bij de opleiding tot ondernemer, zoals die als re gel op de economische hogescholen ge schiedt, ook behoor* 't geven van wijsgerig en sociaal inzicht. De taak van de vakbe weging in dit Opzicht is, dat zij -ïaar le den niet alleen begrip voor sociale recht vaardigheid moet bijbrengen, maar ook zodanig vormend werken, dat de leden ook mentaal tot samenwerking in het bedrijf in staat zijn. ren. Helicopters kunnen zonodig in het centrum van een stad vertrekken en aankomen, gezien de kleine ruimte die voor een start en landing nodig is. Het is dan ook zeer waarschijnlijk dat het hefschroefvliegtuig ook voor het bur- gerluchtverkeer binnen niet al te lange tijd een belangrijke rol kan spelen. Het besluit van de KLM om zich voor 1954 een aantal helicopters aan. te schaffen voor het personenluchtverkeer wijst wel in deze richting. Advertentie Winterhanden Wintervoeten Winteroren In 1927 werd een droogdok van 50.000 ton hefvermogen van Engeland naar Singapore gesleept door acht sleepbo ten van L. Smit en Co's internationale sleepdienst. Tijdens de oorlogshandelin gen op Malakka werd het dok door de Engelsen tot zinken gebracht.-De Japan ners brachten het weer boven water maar Amerikaanse bommenwerpers brachten het nogmaals tot zinken. Sinds Maart van dit jaar heeft de bergings afdeling van de Engelse admiraliteit ge werkt aan de berging van het dok. Het sleeptransport naar Engeland Is thans opgedragen aan L. Smit en Go's inter nationale sleepdienst te Rotterdam. AMSTERDAM Doctoraal schei kunde K. H. Relyveld (Amsterdam); cand. wis- en nat. mèj. W. K. J. de Waard, N. J. Groot (Amsterdam), F. M. Schimmel (Bussum) en J. H. Langen- berg (Haarlem); doctoraal geschiedenis Th. v. Tijn (Amsterdam); doctoraal klass. lett. C. M. Braun (Amsterdam); cand. Zweeds mej. M. A. J. v. Brink (Amsterdam). AMSTERDAM Bevorderd tot arts mej. D. Hintzen, mej. B. Krot, S. Snieder, Am sterdam en F. Sehreuder, Amstelveen; Artsex. ie ged. mevr. B. Augustin—van Amstel, F. Kehrer, D. de Levita, P. van Staveren, Amsterdam, Th. Heeremans, Haarlem en C. v. Sambeek, Nijmegen. 's-GRAVENHAGE - Akte wiskunde M.O. K M. Buyssen, Rosmglen. AMSTERDAM Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsb. op proefschrift: „En quiries into the history of art-historical functions and terms up to 1950" E. v. d. Grinten, geb. te Venlo; Cand. Engels mej. G. Stolk, Amsterdam; Cand. theologie P. Estie, Bussum; A. Burghoorn, Delft en A. Duyvendak. Apeldoorn. DELFT Gepromoveerd tot doctor In de technische wetenschap ir J. Fortuin en K. Rietema. Hun proefschriften waren ge titeld resp. „De bereiding en toepassingen van enige aromatische hydroperoxyden" en „Study on the compressibility of filterca kes". LEIDEN Cand. wis- en natuurk. K: P. Fuchs, Leiden; doctoraal biologie P. den Boer, Den Haag; B. Lensink, Den Haag; Cand. sociol. D. Knibbeler, Den Haag; Cand. klass. taal- en letterk. mej. L. de Jong (cum laud'e), Den Haag. UTRECHT Cand. rechten; G. Helsen, Eindhoven. Cand. psychol.: R. Baron van Ittersum, Hilversum; Cand. wis- en nat.: F: D. Gebhardt, Bilthoven; G: K. de Kloet, Maarsen; H; J. Kaasschieter, Utrecht; L; Th. Malingre, Hoogezand; Doct. scheik.: H. Wouterlood, Zeist; Doct. veeartsenijk.: L. Blanken, Gouderak, C. Brakman, Nij megen, C. v. d. Brink, Laren N.H., J. Claassens, Amsterdam, C. Holzhauer (cum laudej, Overschie, S. Levy, Terborg, N. de Vin, Oude Tonge, G. Zeelen, Leiden, D. Vervoorn, Putten; Vee-arts ex.: L. Wou- da. Ten Boer, H. van Soest, Hdngelo (Gld.), A. van Pul, Rotterdam, mej. F. Mulder. Hilversum, U. Dijkstra, Haren (Gr.). 34. Als de rijdieren op een beschutte plaats zijn vastgebonden, sluipen Eric en de Heruli door de struiken. Met waardering slaat Eric zijn jonge metgezel gade. De Heruli beweegt zich door het struikgewas als een geboren woudbewoner, omzichtig, soepel en geluidloos welk een jager zou er uit deze jongen te vormen zijn! Wolf begint te grommen en voor zich uit ontwaart Eric op een bosweide een kleine kudde edelherten. De Noorman laat zich tussen de struiken glijden. „We moeten meer naar links aanhoudentot we helemaal boven de wind zijn," voegt hij de Heruli toe. „Kom, volg mij!" Een beweging van Allan houdt hem terug. „Wat" vraagt deze onrustig. „Boven de windwat wilt ge dan?" „Dat moet u toch duidelijk zijn!" antwoordt Eric met een glimlach. „Gij behoeft niets te doen, ge hebt trouwens geen pijl en boog. Overigens zijn deze edelherten in Noorwegen alleen voor de jacht des konings bestemddoch dat zou voor u natuurlijk niet geldenindien ge de scherpte van uw oog en de vastheid van uw hand op de herten zoudt willen beproeven Allan kijkt de koning recht in de ogen en de blikken t?an de jongen zijn een mengeling van afkeer en verontwaardiging. „Gij zijt slecht!" sist de Heruli met snel opkomende drift. Doch ik doe er niet aan mee! Thuis niet en hiér niet! Hoort ge? Ik heb er genoeg van gezien, gij gij vos in mensengedaante!" En voordat Eric goed en wel van zijn verwondering bekomen is, heeft de Heruli zich omgedraaid en verdwijnt hij met enkele lénige sprongen tussen het gebladerte. Advertentie Onder zeer grote belangstelling, o.a. uit hofkringen en uit het verzet, is Don derdagmiddag op de begraafplaats Hei- dehof te Ugchelen (gemeente Apel doorn) het stoffelijk overschot ter aar de besteld van mevrouw L. Th. de Beaufort geb. bar.esse van Hardenbroek, dame du palais van H.K.H. Prinses Wil- helmina. Tevoren hadden H.M. Konin gin Juliana en H.K.H. Prinses Wilhel- mina in het paleis Het Loo aan de baar afscheid van de dode genomen. Ook de regering betreurt het, dat de besprekingen met Suriname en de Neder landse Antillen nog niet tot een defini tieve oplossing voor de nieuwe rechts orde in het Koninkrijk hebben geleid. Naar het oordeel der regering kan van een falen der voorbereiding van de conferentie moei lijk worden gesproken. Aldus deelde de minister voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer mede. Een rustige doorwerking van de in terimregeling gedurende enige jaren, alvorens tot een definitieve rechtsorde te komen, zou ook naar de mening van de regering mogelijkerwijze voordelen hebben kunnen opleveren. Zij heeft ech ter gemeend zich niet te mogen ver zetten tegen de aandrang, die door de beide Rijksdelen werd uitgeoefend om de verwezenlijking van de reeds in 1942 in uitzicht gestelde hervorming van het Koninkrijk niet langer uit te stellen dan onvermijdelijk was. De ontwikkeling is inmiddels verder voortgeschreden. Besprekingen door de minister te New York gehouden, hebben een bevredigend resultaat opgeleverd, dat neergelegd is in een memorandum. Verwacht mag worden, dat de omtrent dit memorandum verkregen overeen stemming de oplosisng van de nog be staande geschilpunten tijdens het ver moedelijk in Januari te hervatten over- Aavertentte leg in belangrijke mate zal bevorderen. De resultaten, welke in de proefpol- der in Suriname zijn bereikt, zijn van dien aard, dat omtrent het slagen van het Nickerieproject goede verwachtingen mogen worden gekoesterd. Hiermede wil niet worden gezegd, dat de vele land bouwkundige problemen, welke zich voordoen, alle zijn opgelost. De minister meent dat de verwach ting gewettigd is, dat de gelden, welke thans in Suriname worden geïnvesteerd te zijner tijd goede vruchten zullen af werpen. De minister is het er mee eens. dat bij de ontwikkeling van Nieuw-Guinea het accent gelegd moet worden op hetgeen in de naaste toekomst staat te gebeuren ten aanzien van dit gebied. Bij de be antwoording van de daaraan verbonden vraag of Nederland kan voldoen aan artikel 73 van het Handvest der V. N., dient in het oog gehouden te worden, dat de opvoeding van een primitieve be volking tot een „volledige mate van zelf bestuur" onmogelijk op korte termijn te verwezenlijken is. Evenmin is dit mogelijk ten opzichte van de economi sche, sociale en educatieve vooruitgang van de bevolking. Gezien de ervaring in het verleden is er geen enkele reden om te twijfelen aan de Nederlandse kundig heden op dit terrein, noch aan de daar voor vereiste moderne gezindheid. Wel kan worden toegegeven, dat bui tenlandse deelneming aan de ontwikke ling van het land zeer welkom zal zijn. met name zal een samenwerking met Australië, dat op Nieuw-Guinea met overeenkomstige vraagstukken te maken heeft, aan te bevelen zijn. Door ziekte is prof. dr. M. J. H. Cobben- hagen verhinderd*Zaterdagmiddag zijn rede over ,,25 jaar Katholiek Economisch Hoger Onderwijs" ter gelegenheid van de Tilburg- se Hogeschooldag uit te spreken. In zijn plaats zal het aangekondigde onderwerp behandeld worden door prof. dr. F. J. M. v. d. Ven. Advertentie V Uw luchtwegen zijn 'door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met de krachtig werkende AKKER'S 's werelds beste hoestsiroop De minister van Financiën heeft, me de namens zijn desbetreffende ambtge noten, aan de Tweede Kamer meege deeld, dat het wetsontwerp tot vaststel ling van hoofdstuk VIII A (Unie-aan- gëlegenheden) der Rijksbegroting voor het dienstjaar 1953 wordt ingetrokken. Nadat de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen en de Natio nale Organiatie voor het Beroepsgoede- renvervoer een verzoek bij het minis terie van Financiën hadden ingediend om te bevorderen dat enkele grenskan toren dag en nacht voor de in- en uit- klaring van goederen worden openge steld, is thans ook van verladerszijde bij het ministerie aangedrongen op een spoedige regeling. De dag- en nacht-openstelling van een grenskantoor aan de Belgische en Duitse grens zal het de vervoerders en ver laders mogelijk maken de transporten te doen uitvoeren op tijdstippen die voor hen het meest geschikt zijn, aldus het adres. In de afgelopen nacht is een hotel kamer van hotel „De Gouden Zwaan in Tilburg uitgebrand. De uitgerukte brandweer was na een half uur het yuur meester. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het meubilair ging verloren. (Vin onze speciale verslaggever) TTJ anneer u vanavond naar het RAl-gebouw te Am- l/|/ sterdam gaat, zitten daar vijf-en-dertighonderd stuks kleinvee berustend of opstandig langs de tralies van hun kooi te kijken. Terwille van de ijdelheid van hun fok kers en eigenaars wordt van hen verwacht, dat ze drie dagen hun beste beentje voorzetten, want daar is het uit gebreide expositionete gedoe om begonnen. De Amster damse vereniging van liefhebbers en fokkers van hoen ders, konijnen, cavia's, katten, kleurkanaries, zangvogel tjes en postduiven „Ornis" draagt de schuld voor deze dierlijke en sierlijke samenscholing. Zij schaamt zich intus sen allerminst voor haar organiserend werk, dat minnaars van dieren van diverse pluimage en geluid uit binnen- en buitenland in actie heeft gebracht. Integendeel, hebben we gisteren vastgesteld. In deskundige kringen heeft men het opzienbarend initiatief om de levende have van een groot aantal verzamelende gemeenschapjes bijeen te bren gen, luide toegejuicht. En met de aanwezigheid van En gelse kroppers, Duitse langsnavelige tuimelaars, Rexen. Angora's, Polen, Vlaamse reuzen, Lotharingers, Franse Hangoren, Weners, Nederlandse Hoogvliegers en Blauwe Russen is een groots unicum aan de hoeveelheid reeds be staande exclusiviteiten toegevoegd. De uitslag van de Donderdag gehou den keuring was: Beste sierduif: Pauwstaart van de heer L. Steenbakkers (Boxtel); me daille van H. M. de Koningin. Beste kleurkanarie: Zilver Isabel van de heer J. C. Roosendaal (Amster dam); medaille Z. K. H. Prins Bern- hard. Beste konijn: Wit Wener van de heer J. D. Geytema (Haarlem); zilveren legpenning gemeente Amsterdam. Beste witte schoonheidsduif: die van de heer H. Reinders (Groningen); medaille van minister S. L. Manshoit. Gisteravond is ons de eer te beurt ge vallen om als eerste niet-fokker het ge fokte te bekijken. De rondgang langs de uitgestrekte rijen traliewerk, waar binnen zich het bekroningswaardige gepluimte ophield, was een enorme op gave, te veel van het goede voor niet- fokkers als wij. Drieduizend duiven, on derverdeeld in vertegenwoordigers van de vliegers en speciaal-aesthetische dui ven, blikten eenzaam in het luchtledige van de uitvoerige overkoepeling van het RAI-gebouw, trots en statig wanneer wij enigszins uit de buurt bleven, meest al schichtig wanneer we te dichtbij kwa men. Rond hen heen rook het naar stro en voer, nog niet naar mensen, want die waren er nog nauwelijks geweest. En ook de katten waren ruikbaar absent. Zij komen, 145 in getal, Zondag pas. omdat ze het kieskeurigste en meest verwende deel van het exposabel geheel vormen. Omdat wij vrezen voor vreemdeling in het dierenminnend Jeruzalem van 't RAI-gebouw versleten te worden, wanneer we u één der tentoongestelde duifjes of kanaries zouden aanbevelen, laten we ons generaliserend uit. De si tuatie van voorbereiding, waarin de ten toonstelling zich gisteravond nog be vond, miste trouwens de sfeer, waaraan menige dierenuitstalling haar succes dankt. Zonder licht en grotendeels zon der omringend groen deden de konij nen, kanaries en duiven wat zielig aan. Althans naar onze begrippen, want de uitermate deskundige en witgejaste keurmeesters waren ër reeds bijzonder vlot in geslaagd de goede en slechte eigenschappen van elk der aanwezigen op de respectievelijke visitekaartjes vast te leggen. De flamingo's, dife over eenkomstig hun stand en afkomst in een miniatuur-parkje waren ondergebracht, waren ten overstaan van de beoorde laars volmaakt onschendbaar. De vier exotische dieren, uitgeleend door die renpark Wassenaar, stonden er op hun griezelig dunne ene poot, die elk mo ment middendoor dreigde te knappen, ietwat caricaturaal bij De heer A. W. Otten, directeur van de tentoonstelling, wist het gemis aan sfeer op te vangen in een historisch net, dat hij rond het pluimvee weefde. Deze liefhebberij dankt haar bekendheid vooral aan Amsterdam, dat in het verre verleden al kifcpen en duiven hield. Als we het desbetreffende verhaal mogen geloven, dan had Michiel Adriaanszoon de Ruyter op zijn schepen een verzame ling kippen, die hij iedere dag zelf ging voeren „Het zou niet eens zo gek zijn, wanneer in het Amsterdamse wapen een duif stond", vond de heer Otten. De 145 katten, die momenteel stuk voor stuk nog in huiselijke kring lief derijk verzorgd worden of in een zacht mandje uit België, Frankrijk en Zweden op reis naar het RAI-gebouw zijn ge gaan, hadden een waardig pleitbezorger in de persoon van dr. ir. J. Doeksen, be stuurder van de enige kattenliefheb- bersbond „Felikat." Deze hartstochtelijk deskundige houdt er zelf een col lectie van twintig katten op na, die te zamen met één duif, welke deze katten al drie jaar lang hebben vergeten op te eten, en veertig kippen een waar die renpark vormen. Hij heeft ons in het geheel niet bewogen door de scherts- aankondiging van een ereprijs, gedaan door een der bestuursleden van „Or nis" Inhoudende „de beste postduif voor de beste kat" middels een bescheiden uiteenzetting een enorme schat kattig heid bijgebracht. We weten nu, dat de katten in drie klassen onder te bren gen zijn, t.w. Europese kortharen, Per zen en Siamezen. De eerste categorie is U en ons het beste bekend; zij wordt gevormd door de zogenaamde „dakha zen". Alhoewel er zeer fraaie exempla ren van dit soort katten bekend zijn, worden ze in ons land zwaar verwaar- loosd. ,,Er loopt een groot aantal lelij- kerds bij, omdat de eigenaars niet we ten hoe ze (de katten bedoelde hij waar schijnlijk) er uit moeten zien", aldus kenner Doeksen. De Fransman bezigt met betrekking tot dit soort katten een treffend gezegde, dat inhoudt, dat men de kruising aan het dak overlaat. Te genover de ietwat slordige Franse kat tenfokkers staan de Engelsen, die een ware suprematie op dit gebied ten toon spreiden. De Britse kattendeskundigen hebben, geloven wij, een natuurlijke aanleg tot het fokken van lieve poezen. Zij bezitten ontzaglijk mooie exempla ren en gedogen niet eens, dat er buiten landse katten binnen de Britse grenzen komen. Zondag zal een hoogtepunt van de tentoonstelling worden. Want de 145 ka ters, poezen en poesjes, stuk voor stuk vooraanstaande vertegenwoordigers van prominente rassen waaronder wij U vooral de Siamese poes met diep-blauwe ogen en de langharige Perzen noemen zullen een summum aan liefderijk gespin rond zich verzamelen. En voor de deskundigen zelf is er ook nog een attractie: 'n Europese kortharige poes van dertig pond Gistermiddag ,is van een der hellingen van de N.V. Scheepswerf en Machine fabriek „De Merwede" te Hardinxveld met goed gevolg te water gelaten het voor de rederij Enso Gutzeit te Hei voor de regering Enso Gutzeit te Hel sinki. MARKT BARNEVELD, 11 Dec. Pluim vee. Aanv. 25.000 st. Prijzen: oude lichte kippen 2.15—2.25. id. zware 2.30—2.40, kal koenen 2.25—2.45, alles p. kg. p. St., gan zen 69, oude hanen 2.505.50, oude een den 1.002.20, tamme konijnen 3.508.50, tamme jonge duiven 0.650.75, hazen 4 7.50 wilde konijnen 1.75—2.25, fazanten 3.504.75, patrijzen 1.20—2.50. Eiermarkt: Aanvoer 825.000 St., handel vlug. Prijzen: kippeneieren 21—21.75, alg. prijs 21.40 per 100 St., kiloprijs 3.40, henneneieren 19—20, algem. prijs 19.40 p. 100 st., kiloprijs 3.40. VELUWSE EIERVEILING „BARNEVELD EDE". Aanvoer circa 570.000 st. Handel redelijk. Prijzen: kippeneieren 60-65 gram 20 5621.55. henneneieren 52-59 gr. 8130 20.11, alles p. 100 st. KAASMARKT GOUDA, 11 Dec. Aanv. 38 pakjes kaas. Prijzen: le kwal. f 2.402.43, 2e kwal. i 2.362.39, extra kwal. tot f 2.45; handel kalm. VEEMARKT DELFT, 11 Dec. Aanvoer: 6 runderen, 20 nuchtere kalv. Prijzen: vare koeien f 550850, wicht. kalv. 4050, run deren, per kg slachtgew. f 2.402.60; han del redelijk. AMSTELVEEN 13 10 u. te R'dam verw. ATLAS 11 te Tunis. AND IJK 8 te Tampico. ALTAIE 12 nm. te Las Palmas. AMSTELVRT. p. 12 Finister. n. Antw. AMERSKERK 12 te Bremen. AMSTELVEEN p. 12 Dover, 13 te Amst. AAGTEKERK p. 12 Perim n. Suez. ABBEDIJK 12 van Bremen, 14 te Antw. ARGOS p. 12 Ouessant, 14 te A'dam. ARKELDIJK 12 van Antw. n. New Orleans. AALSDIJK p. 12 nm. Scüly n. Rott. AGATHA 11 te Manggar. ALAMAK 12 te Bremen. ALCHIBA 12 van Laspalmas n. Recife. ALETTA 12 te Pladju. ARK EDI JK 11 te Philadelphia. ALMKERK p. 12 Socotra n. Cochin. AMSTELDIEP 14 nm. te IJmuiden verw. ALKAID 12 nm. te Suez. ALWAKI 11 van Norfolk 13 te New York. AMSTELDIJK 12 te Corpus Christi. BILLITON 11 in Gf. v. Oman n. Bahrn. BINTANG 13 te Karachi verw. BILLITON p. 12 Runsaljebel n. Bahrein. BAARN 12 te Callao. BOSCHFONTEIN 12 nm. te Suez. BLOEMFONT. p. 12 Walvisbaai n. A'dam. CALTEX LEIDEN 15 te R'dam verw. CLEODORA 12 nm. te Pladju. CONGOSTR. p. 12 Wight n. Bordeaux. COTTICA p. 12 Flores n. Plymouth. DANAE p. 12 Dungeness n. Midd. Zee. DOURO 12 te Kopenhagen. DANAE 12 te Rotterdam. DUTVENDRECHT 12 te Lagos. EOS 12 van Izmir n. Antwerpen. ERINNA 10 te Balikpapan. ETREMA p. 11 Aruba n. Malta. EENDR. 11 van Bremen, 13 te Antw. ETREMA 11 van Pta. Cardon n. Malta. FAIRSEA 12 nm. van Suez n. Australië. GAROET p. 12 Guardafui n. Belawan. GORDIAS 12 van Izmir n. Calamata. GOOILAND 12 te Itajai. GADILA 11 nm. van Curacao n. Stockholm. GR. BEER p. 12 Walvisbaai n. Kaapst. HELDER 12 te Santa Marta HELENA p. 12 Savannah n. Rott. HEEMSKERK 12 van Antw. 13 te A'dam. HECTOR 12 te Rijeka. HOLLAND 12 te Quelimane. HA THOR 12 nm. te Hamburg. HERMES 12 te Carupano. ILOS p. 12 Kp. Hatteras 13 te N. Y. INDRAPOERA p. 12 Kp. Gata n. R'dam. JAPARA KRL. 12 te Basrah. JAVA p. 11 Socotra n. Colombo. JOH. v. OLDENB. p. 12 Kangeroo-eil. KOT A GEDE p. 12 Kreta nfc Halifax. LOMBOK 11 te Aleppy. LAWAK 12 te Cebu. LARENBEHG p. 12 Kp. Nao, 14 te Huelva. LEERSUM p. 12—13 Bermuda's n. Houst. LOENERKERK 12 nm. te Karachi. LEMSTERK. 11 van Antw. 13 te Bremen. LINDEKERK p. 12 Rasbadra n. Muscat. LIEVE VR.KERK p. 12 Kreta n. Rott. LOOSDRECHT 12 nm. te Bahrein. LAERTES 12 te Birkenhead. LEOPOLDSKERK p. 12 Napels n. Basra MALE A p. 12 Pantellaria n. Bordeaux. MAT ARAM 12 te Surabaja, 13 n. Sem. METULA 12 te Singapore. MENTOR 12 van A'dam n. Midd. Zee. MERWEDE 11 te Wilmington. MIRZA 12 van Bombaj2 n. Port Okha. MAASDAM p. 12 Scilly n. Halifax. MAASHAVEN 11 van Takoradi n. Las Palm. MACUBA 12 te Tokuyama. MANOERAN 12 nm. van Suez n. Indon. MARIEKERK 11 van Mombasa n. Aden. MELISKERK 12 te Hongkong. MAAS p. 11 Sardinië. 13 te Burriana. MIDAS 12 te Limassol. NOORD WIJK 11 van Rio Haina n. Baltim. NIEUW AMST. p. 12 Scillys n. N. Y. OBERON 11 van Sp. Haitien n. N. Y. ORANJESTAD 14 te La Guaira verw. ORANJE p. 12 Algiers n. Southampton. ORANJEFONTEIN 12 te East London. OVERIJSEL 12 te Marseille. POELAU LA UT 12 nm. te Nw. York. POSEIDON 12 te Puerto Cabello. PR. WILL. V p. 12 Scillys, 13 te Havre. PYGMALION p. 11 Cp. S. Ant. n. N. Orl. PR. WILLEM II 10 van Sorel n. R'dam. PR. WILLEM III 11 te Havre. PR. FRED. WILLEM 12 te Rotterdam. PR. MAURITS 12 nm. te Londen. RADJA 12 te Budge Budge. RIDDERK. p. 12 1^ gr. kan. v. Aden. ST. ARNHEM 13 van Narvik n. Midd.'bro. ST. VLAARD. 1213 van R'dam n. Wabana. SOMMELSDIJK 11 te Galveston. SLAMAT p. 12 nm. Socotra 14 te Djibouti. SIBAJAK p. 12 Algiers n. R'dam. STR. SOENDA 10 v. Hongk. n. O. Afr. SLOTERDIJK p. 12 Azoren n. R'dam. STAD MAASTRICHT 12 te Gibraltar. ST. MAASSL. p. 12 Brunsbutt. n. Rott. STR. MALAKKA 12 te Zanzibar. SALLAND p. 11 Kp. Frio n. Montevideo. SCHIE 11 nm. te Savona. SOESTDIJK 11 nm. te Halifax. TEIRESIAS p. 12 Kp. St. Vine. n. Ind. TERN ATE p. 12 Djeddah n. Suez. TABIAN 12 te Colombo. TABINTA p. 11 Socotra n. Belawan. TALISSE 12 nm. te Suez. TARAKAN p. 12 Kp. St. Vinct. n. Amst. TROMPENBERG p. 11 Ouessant n. Houst. TJISADANE 12 te Durban. TASMAN 12 te Singapore. THALATTA p. 12 Stromboli n. Tripolis. TIBERIUS 11 te Pampatar. WM. RUYS p. 12 Minikoi, 13 te Colombo. WONOSARI p. 12 Cochin, 13 te Colombo. WAAL p. 11 Kp. Finisterre n. Amsterd. WATERMAN 12 nm. Wight 13 te Rott. WESTLAND 12 te Montevideo. IJSSEL p. 12 Kp. de Gata n. Megara. ZAAN 12 van A'dam n. Gofle. In November heeft de Akense douane in totaal 450 smokkelaars aangehouden. In beslag werden genomen 4300 kilo kof fie, 19.000 sigaretten, tien auto's en 8 fietsen. (Van onze Haagse redactie) De sous-chef van de Generale Stad, generaal-majoor F. H. VV. C. J- van Dun heeft Donderdagmorgen in Pulchri Stu dio een tentoonstelling geopend van fo to's, welke door militairen der Ko ninklijke Landmacht en Luchtmacht on der auspiciën van de Dienst Welzijns zorg Leger waren gemaakt. De op deze expositie tentoongestelde foto's zijn de bekroonde inzendingen van de 350 mi litairen, die aan deze wedstrijd hebben deelgenomen. In totaal zün ruim 1000 foto's ingezonden. In zij openingsspeech stipte generaal- majoor van Dun het grote belang aan van het stimuleren van de zelfwerk zaamheid der militairen bij hun vrije tijdsbesteding. Wat hiermee bereikt kan worden, wordt door deze tentoonstelling aangetoond, aldus de generaal. De inzendingen zijn beoordeeld door een jury, samengesteld uit vertegen woordigers van de Nederlandse Ama teur Fotografenvereniging. In totaal werden 20 prijswinnaars aangewezen en 9 eervolle vermeldingen uitgereikt in de verschillende groepen (beginnelin gen, gevorderden, vrije onderwerpen en militaire onderwerpen), terwijl voor fo to's van militaire onderwerpen in deze groepen nog 5 prijzen en 2 eervolle ver meldingen werden toegekend. De tentoonstelling zal tot en met Za terdag in Pulchri Studio te bezichtigen zijn. Daarna zal de expositie, bestaande uit de bekroonde foto's en de beste niet-bekroonde foto's, een tournée ma ken langs verschillende militaire on derdelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5