Minister Suurhoff in Memorie van Antwoord aan Tweede Kamer VERHOGING VAN LOONPEIL NIET RAADZAAM Het ongedaan maken van de consumptiebeperking niet opportuun geacht I Antwoord op open brief der A'damse katholieke docenten Eisenhower wil Amerikaanse troepen in Korea houden 1 Meer stootkracht voor roepen D de OPROER IN NOORD-AFRIKA xv-i RUMOER BIJ BEGRAFENIS Dagelijks bestuur K. V.P. acht geen reden voor verontwaardiging en ongerustheid aanwezig I ito organiseert demonstraties Tot hoofd en hart Tunis en Marokko tamelijk rustig H, f! Het weer Kouder weer met buien AANDACHT VOOR GROTE GEZINNEN BIJ KINDERBIJ SLAGPOLITIEK Tegen kardinaalsbenoe ming Mgr. Stepinac Zolang er Amerikanen krijgsgevangen zijn J De gouverneur van Kenya te Londen Groot-Moefti roept op tot heilige oorlog Kapitein en majoor in Indonesië vermoord - J Week van Tunis en Marokko (Jee MORRIS fefmyen iiuj! Bontgevoerde Handschoenen ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 e 76ste JAARGANG No. 25557 Minister Suurhoff acht een algemene verhoging van hei loonpeil hier ie lande, mei hei oog op de daaraan verbon den consequenties voor de werkgelegenheid niei raad zaam. Vooris achi hij hei ongedaan maken van consump- iie-beperking, waartoe in hei voorjaar van 1951 werd besloten, niei opportuun. Reeds sederi bijna een jaar be draagt deze consumptie-beperking ihans minder dan de desiijds overeengekomen 5 pci. Volgens de index-cijfers van hei Centraal Bureau voor de Siaiisiiek, is de consumptie- beperking ihans minder dan 3 pci. In Augustus van dii jaar was zij zelfs ioi 2 pci. teruggelopen. Bij de ie ver wachten huurverhoging en in hei algemeen bij hei optre den van nieuwe betekenende prijsstijgingen zullen vanzelf sprekend wel compenserende maatregelen bevorderd worden, waarbij inderdaad de volle aandacht geschonken zal moeten worden aan de positie, waarin ouden van da gen en andere groepen, die van vaste inkomens moeien leven, zullen komen te verkeren. Aldus deelt de minister van Sociale Zaken mede in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer. 11 4 m °.P is de Amerikaanse troepen Nr^aa,u James van Fleet, bevelheb- an het Achtste Leger in Korea, BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 7. J. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel 21544 De nieuwe regeling van de kinder bijslag voor zelfstandigen zal niet vóór 1 Juli 1953 in het Staatsblad kunnen verschijnen. De SER maakt een diep gaande studie van de moeilijkheden, Welke zich bij de premie-heffing van de zelfstandigen zullen voordoen. De minister zal vanzelfsprekend bij zijn overwegingen omtrent de te volgen kinderbijslagpolitiek trachten in enigerlei vorm de pas sage in de richtlijnen voor het re geringsprogram, volgens welke ge stand zal worden gedaan de toe zegging van verleden jaar, dat gro- te gezinnen bij de consumptiebe- verking niet in evenredigheid meer ?hllen achteruitgaan dan andere, te honoreren. be bewindsman verwacht het advies Wn de SER over de definitieve ouder domsvoorziening in de eerste helft van het volgend jaar. Een algemene verhoging van de uitkeringen krachtens de Noodwet ouderdomsvoorziening, *an, zolang een merkbare stijging van de kosten van het levensonderhoud daartoe geen aanleiding geeft, niet in Uitzicht worden gesteld. De minister onderschrijft de opvat ting van die leden, die zich hebben uitgesproken voor het voeren van een actieve politiek ter bestrijding en ook ter voorkoming van werkloosheid. De regering is van oordeel, dat eni gerlei vorm van beheerste loonpolitiek Vooralsnog behouden dient te blijven. Zou men de werkgevers de vrijheid laten, om naar eigen oordeel van de Bestelde regelingen en tarieven in gun stige zin af te wijken, dan zou men haar de overtuiging van de minister in korte tijd het gehele zo moeizaam op gebouwde systeem ontwrichten. De mi nister zou zulk een beleid vooralsnog Diet gaarne voor zijn verantwoordelijk heid willen nemen. De regering heeft besloten tot een aantal voorzieningen, die tot een ver ruiming van de werkgelegenheid kun- hen bijdragen. Tot dit program behoort' in de eerste Plaats het besluit, dat het tempo der Uitkeringen wegens oorlogsschade, V'aarftp naar bekend reeds eerder een Versnelling is toegepast, andermaal zal tvcn-den verhoogd. Vervolgens heeft de hunister van Verkeer en Waterstaat epn voorstel tot verhoging van de be grotingsuitgaven in 1953 ten behoeve Van de Rijkswaterstaat ingediend, dat (hede is opgesteld met het oog op de belangen van de werkgelegenheid. In he derde plaats is beslotenhet aange jaagde bedrag voor de uitvoering van Apenbare werken te verhogen met 1 50.000.000. Thans zal ten spoedigste de uitvoe- ,hg ter hand worden genomen van V'aterleidingaanleg in het kader van de uitvoering van de eerste phase van de >;8. ontwikkelingsplannen, waartoe van fHikswege een bedrag, dat verhoogd worden tot bijna f 7.000.000, zal gorden bijgedragen ten behoeve van Illlllllllllllllllltlllllllllltllll as I Tijdens de openbare begrafenis van vier van de Europese slachtoffers van de incidenten te Frans Marokko, werd door een militaire kapel het Franse volks lied, de Marseillaise, gespeeld, gevolgd door het Marokkaanse volkslied. Vele van de naar schatting 40.000 kijkers protesteerden tegen de gang van zaken. De prefect van Casablanca, Boniface, gebaart ongeduldig tegen de fluitende en schreeuwende menigte, terwijl resident-generaal Guillaume salueert. Waterleiding aanleg in Oost-Friesland fUid-West-Groningen en Oostelijk r ACenj-Brabant. burag aangevr; en Daarnaast wordt een e -ö aangevraagd voor aanleg van hkele drinkwatervoorzieningen ter be- 'Djding van de werkloosheid, j Tenslotte is er dan nog de post van beg '"00 voor jaarlijkse bijdragen ten jjhoeve van de „onrendabele gebieden", hort-in de bedoeling in 1953 de Uithge voorbereidingen te treffen ter ëeh- iding van de waterleiding in deze v bieden, waartoe dan bij de begroting jj.br 1954 een hoger .bedrag aan jaar- yse bijdragen zal moeten worden ''getrokken. Dc secretaris van de KVP, dr L. A. H. Albering, heeft namens het dagelijks bestuur een antwoord gezonden aan het correspondentie adres van de Amster damse katholieke docenten, die een door ons gepubliceerde open brief hebben gericht aan het bestuur van de KVP. Het schrijven luidt als volgt: 1. Het dagelijks bestuur van de KVP heeft kennis genomen van uw oordeel over de drie rapporten van de commis sie-Middengroepen van de KVP. Het waardeert uw instemming met het standpunt van het partijbestuur ten op zichte van deze rapporten. Het partij bestuur geeft echter ook in zijn publi catie een oordeel over het beleid van de fractie o.a. reeds vóór het ver schijnen van het derde rapport en vermeldt tenslotte de procedure, die het ten opzichte van deze rapporten wil volgen. De tekst luidt als volgt: Het partijbestuur van de Katholiekp Volkspartij, zijn oordeel uitsprekerAl over de grote lijnen van het derde rapport van de commissie-Midden groepen, begroet met grote instem ming de tot standkoming van dit rap port. Het waardeert zijij brede en logische opzet en zijn gerichtheid op het algemeen welzij-n, waardoor het Teneinde in geheel Joegoslavië pro testdemonstraties te beleggen tegen de verheffing van mgr. Aloys Stepinac tot Kardinaal heeft de Joegoslavische Communistische Partij een commissie gevormd. De voornaamste figuren uit deze commissie zjjn wel de vice-presi dent van Joegoslavië en tevens partij ideoloog Djilas en Blasjewiltsj, die als rechter een belangrijke rol heeft ge speeld in het proces tegen de aartsbis schop van Zagreb. De commissie heeft reeds aan de communistische Vereni ging voor Priesters, aan schrijvers en geleerden, aanwijzingen gegeven voor het indienen van protesten bjj het Va- ticaan, omdat het een „oorlogsmisdadi ger, een nazi-vriend en volksvijand" enz. tot Kardinaal heeft benoemd. Aan alle diplomatieke vertegenwoor digers van Tito in het buitenland, in het bijzonder in de Katholieke landen, heeft de commissie opdracht gegeven „de publieke opinie voor te lichten over de schaamteloze, schandelijke en gruwelijke daden" van mgr. Stepinac. d» *gens Basil Brewer, de uitgever van Eist,,''W Bedford Standard-Times, heeft hij "Bower op 24 October verklaard, dat rijtj °rea te houden, zolang zich Ame- SeneA®1 in communistische krijgsgevan- ling arnPen bevinden. Een briefwisse- Wepd ?sen de uitgever en Eisenhower bühli„e,steren in de Standard-Times ge- *«cecrcl. heeft op een persconferentie verklaard, dat hij deze winter geen belangrijke uitvallen van de Chinezen verwacht. De Chinezen, zo vervolgde hij, zijn niet op een winteroffensief voorbereid. „Wij echter zijn in staat tot iedere soort oorlogvoering, statisch of bewegend. Ik zeg echter niet, dat wij een winteroffen sief zullen houden". Indien de Chinezen tot de aanval zouden overgaan zouden zij veel zwaardere verliezen lijden, dan zij zouden verwachten. boven de betekenis van een belangen- verdediging uitgaat. Ht is met de commissie overtuigd van de dringende noodzaak van ver betering van de positie van de mid dengroepen en is eveneens met de commissie van oordeel, dat het ver wachte welvaartsacres de 5 pet. con sumptiebeperking zal moeten ophef fen en de positie van de „achterge bleven'' groepen, onder wie ouden van dagen en grote gezinnen en in het bijzonder ook de middengroepen, zal dienen te versterken. Lettend echter op het grote belang van de zaak heeft het partijbestuur het gewenst geoor deeld ook het oordeel van andere vaste partijcommissies op korte ter mijn over dit rapport te vragen. Het Partijbestuur stelt zich voor daarna met het bestuur der Katholieke Tweede Kamerfractie contact op te nemen over dit rapport. Inmiddels heeft het Partijbestuur er met instem ming kennis van genomen, dat de Ka tholieke Tweede Kamerfractie zich bij monde van de heren Romme en Lucas, reeds voor de verschijning van het rapport overeenkomstig de geest ervan ten opzichte van het overheidsperso neel heeft geuit. Eveneens nam het Partijbestuur er met instemming ken nis van, dat de fractie na de verschij ning van het rapport, bij monde van de heer Van der Zanden, deze uiting heeft herhaald. Stellig mag dit als de aan leiding worden beschouwd voor de mededeling van de minister van Bin nenlandse Zaken, dat nadere bezinning over het vraagstuk door de publicaties van de laatste tijd en vooral als gevolg van de beraadslagingen met de Kamer, noodzakelijk is geworden". Overeenkomstig het bovenstaande heeft prof. Romme ook gesproken op „de dag der werkgroepen", die onlangs te Utrecht door de K.V.P. werd belegd. Naar het inzicht van het dagelijks be stuur zijn er voorts, wat de houding van prof. Romme betreft, nóch in zijn kwa liteit van fractievoorzitter, noch in die van staatkundig hoofdredacteur van de Volkskrant, redenen om uiting te geven aan „verontwaardiging" zoals in uw schrijven is geschied. Voor ongerustheid in de kringen der leraren over het be leid der K.V.P. zijn naar het oordeel van het dagelijks bestuur in het licht van het bovenstaande evenmin redenen aanwezig. Het is de K.V.P. geweest-die door haar commissie-Middengroepen riteer dan een jaar geleden het initiatief nam voor een uitvoerige studie die zepr veel arbeid gevraagd heeft over de posi tie der middengoepen. Geen andere poli tieke partij heeft zich zulk een documen tatie over dit vraagstuk verschaft, die noodzakelijk is voor het voeren van een weloverwogen beleid ten opzichte dezer groeperingen. Geen andere fractie heeft zich ten opzichte van de middengroepen geuit, zoals de K.V.P.-fractie bij de jong ste algemene beschouwingen en de be handeling van de begroting van Binnen landse Zaken". Aan het adres door de katholieke Am sterdamse docenten bij de V.H.N.M.O. ge richt aan het hoofd- en dagelijks bestuur der K.V.P. kwamen heden de volgende ad- haesiebetuigingen binnen: Canisiuscollege Nijmegen 40 docenten, R.K. Lyceum voor Meisjes Den Haag 21 docenten. Kon. H.B.S, Tilburg directeur en 9 docenten, R.K. H.B.S. Veghel directeur en 12 docenten, R.K. H.B.S. St. Jan Hoensbroek directeur en 14 docen ten. R.K. H.B.S. Kerkrade 23 docenten, Ste delijk Gymnasium Maastricht 8 docenten Gymnasium Breda 4 docenten. N.B Rectoren en directeuren zijn alleen genoemd indien achter hun handtekening hun kwaliteit vermeld staat. Het verlangen naar liet begeerde is groter dan het bezit De Britse gouverneur van Kenya, Sir Evelyn Baring, is gisteren naar Londen gevlogen, waar hij onmiddellijk is be gonnen met een reeks dringende offi ciële besprekingen. Hij braebt aan de minister van Koloniën, Oliver Lyttel- ton, rapport uit over dc situatie in Kenya. In Marokko en Tunis is het ook giste ren vrij rustig geweest. De Fransen heb ber. Senegalese soldaten laten patrouil leren, waarvoor de Marokkanen ontzag hebben. Even dreigden gisteren de onlusten opnieuw op te zullen laaien, toen in Ca sablanca na de Mohammedaanse rouw dienst ter herdenking van de slachtof fers van de relletjes in het begin van de week, opgewonden menigten door ce arbeiderswijk „Carrières Centrales" trokken. De ijlings toesnellende mili tairen wisten echter de rust te handha ven. In Tunis hebben een paar demon stranten in een restaurant op politie beambten geschoten. Er vielen echter geen slachtoffers. Alle nationalistische en communis tische leiders in Marokko zijn nu in arrest. De Franse politie heeft de moordenaar van een vooraanstaand Frans ambtenaar in Casablanca, die afgelopen Maandag gedood werd. ge arresteerd. Ook drie van zijn hand langers zijn gevangen genomen. Gis terochtend zijn 16" betogers, die bij de relletjes betrokken zijn geweest, veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar. In Parijs heeft de poli tie een inval gedaan in de Bureaux van de Algerijnse „Beweging voor de overwinning der democratische vrij heden." Dé oplage van het blad „Al- gérie Libre" is in beslag genomen. Intussen beeft de Groot Moefti van Egypte in het blad „Al Akram" opge roepen tot een heilige oorlog om de volken van Noord-Afrika te helpen in hun strijd tegen het Franse imperia lisme. Het Semarangse blad „Suara Merdeka" schrijft, dat kapitein Muljadi, commandant van de militaire politie in Solo en majoor Basuno, commandant van bataljon 423 in Semarang enige tijd geleden zijn ver moord door leden van de Darul Islam, die een speciaal corps Commando's" of „Shock-troops" geheten, hadden gevormd. De moordaanslagen op beide comman danten, aldus het blad, vertonen grote ge lijkenis. In beide gevallen werd om 1 uur 's nachts op de deur van de woning ge klopt en m beide gevallen vroegen in uni form geklede personen, die zich uitgaven voor ondergeschikte militairen van de Slachtoffers, de commandant te spreken en éveneens in beide gevallen werden de com- mandantén toen zij te voorschijn kwamen, direct neergeschoten met automatische wapenen. v. <c i PI Dertigduizend Nederlandse tulpenbollen, een gift van Nederlandse kwekers ter gelegenheid van de aanstaande kroning, zullen te Londen' worden geplant. Gis termiddag werden de eerste bollen door mevrouw Stikker, in aanwezigheid van haar man, de Nederlandse ambassadeur te Londen, en enige metisjes in Nederlandse klederdracht, geplant. (Telefoto). Tan een bijzondere medewerker) (hi (Van een bijzondere medewerker) e „Middengroepen" staan in de toenemende belangstelling van tal van personen en instanties, die van invloed kunnen zijn op het mate rieel welzijn van de hier bedoelde groe pen. Er is alle reden ons hierover te verheugen. Feit immers is. dat bij de algemene stijging van lonen en prijzen de Middengroepen voornamelijk „deel den" in de prijsstijging, terwijl hun lonen hopeloos achteraan bleven sukke len. Er is niet veel inzicht nodig om te begrijpen, dat hier dus t.a.v. een bepaalde maatschappelijke groep een onrechtvaardige bejegening heeft plaats gevonden. Elk Christelijk denkend mens kan niet anders dan zich ver heugen. wanneer niet ernst wordt ge tracht een maatschappelijke onrecht vaardigheid weg te nemen. Een belangrijke vraag is uiteraard door wie op de eerste plaats en op welke wijze de zaak moet worden aan gepakt Theoretisch is het vanzelfspre kend zo, dat een beslist maatschappe lijke rechtvaardigheid een zaak is van de gehele Christenheid en in de practi- sche orde derhalve een zaak. waarvoor elke katholieke sociale organisatie zich hevig dient te interesseren. Nu h'ebben die Organisaties meer dan een halve eeuw practische ervaring en die ervaring leert ons dat de beharti ging van een groepsbelang op de eerste plaats wil zij effect, sorteren dient te worden aangepakt door die groep zelf. De leden van de groep immers er varen de betreffende nood aan den lijve en het is duidelijk, dat hun der halve op de eerste plaats die nood iets zegt. Wanneer men arbeiders, met een basisinkomen van pl.m. f 2500 per jaar. spreekt over de nood der Middengroe pen enmen vertelt daarbij, dat het gaat over mensen met een jaarinkomen van b.v. f 7000 tot f 10.000. dan mag het niet verbaten, dat men de wenkbrau wen verwonderd omhoog ziet gaan: Hebben die mènsën nood? En wij dan, die maar 34 en minder verdienen? Bij de ontvangers der uitgesproken hoge inkomens (overigens een niet zo geweldig grote groep) is het begrip voor de Middengroepen eveneens zeer betrekkelijk. Daar kan men zich zeer moeilijk voorstellen wat het betekent, culturele standseisen te bevredigen met een zeer beslist onvoldoende inkomen. Stemt het derhalve reeds tot voldoe ning, dat de nieuwe landelijke voor zitter der K.A.B. in zijn entrée-speech begrip toonde en aandacht vroeg voor de noden van de Middengroepen, het zou eenvoudig van roekeloos vertrouwen getuigen, te menen, dat deze verdien stelijke uitlating, gevoegd bij het rap port van de Commissie voor de Mid dengroepen der Katholieke Volkspartij, voldoende stuwkracht bezit, om de noodzakelijke verbeteringen te bereiken. We moeten wel aannemen, dat van zulk een roekeloos vertrouwen ook geen sprake is. Op welhaast regelmatige tijden hebben wij van acties kunnen kennis nemen, die in onderschei den groepen mediale werkers werden ondernomen. De A.R.K.A., de onderwij zers, de groep kaderpersoneel uit de administratieve wereld, en zeer recent de St. Bonaventura-leden in Amster dam en elders (vereniging van leraren bij het Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs) hebben op gezette tij den van hun nood doen horen. Telken male hebben we hiervan met instemming én met een zekere ongerustheid kennis genomen. Met instemming, omdat we er zo van overtuigd zijn, dat voor deze groepen nog heel wat moet worden goed gemaakt: met ongerustheid, omdat we het verwachte en verhoopte resultaat niet wel verwezenlijkbaar achtten, ten gevolge van het al te incidenteel aan de orde stellen van het probleem. Nu heeft weliswaar de Commissie voor de Middengroepen der K.V-P, niet al leen het vraagstuk gesteld, maar ook de weg tot verwezenlijking minstens in be ginsel aangegeven, maar juist nu blijkt het centrale representatieve orgaan van de Middengroepen te ontbreken. De leraren in Amsterdam hebben een adres samengesteld. Waarom alleen de Am sterdamse leraren en waarom alleen de leraren? Waar zijn op dit belangrijke moment de overige mediale werknemers: de onderwijzers, de journalisten, de Noord-Afrika heeft deze hele week in het middelpunt van de internationale politieke belangstelling gestaan. In twee kustgebieden, Tunis aan de Middellandse Zee en Frans-Marokko aan de Atlantische Oceaan, heb ben ernstige onlusten plaats gevonden, die het karakter aannamen van anti-Franse demonstraties. Beide landen zijn Franse protectoraten, waar onafhankelijkheidsbewe gingen ageren. Er heerst al sinds geruime tijd onrust in deze gebieden en vorige week Zaterdag is het in Tunis wepr eens tót een uitbarsting gekomen toen de Franse autoriteiten enige nationalistische leiders in hechtenis na men. De maatregel werd getroffen om botsingen te voor komen, maar desondanks braken er toch ongeregeldheden uit. Vooral de volgende dag. Zondag, was de toestand in de stad Tunis hoogst gespannen. De nationalisten organi seerden een demonstratie-optocht naar het gebouw waai de Franse resident-generaal, De Hauteclocque. zetelt en er ontstond een gewapend conflict met de Franse politie. De vorige week Donderdag gepleegde moord op een Tune sische vakbondsleider had de gemoederen in beweging ge bracht. Van het Tunesische staatshoofd, de Bey genaamd, ondervindt de regering in Parijs niet veel medewerking. Men schijnt in de Franse hoofdstad overwogen te hebben de Bey af te zetten, maar een diergelijk ingrijpen zou de bestaande spanning tussen Frankrijk en Tunis allerminst doen afnemen. Intussen is in het begin van deze week de onrust in Tu nis op Frans-Marokko overgeslagen. In de Marokkaanse stad Casablanca, was Zondag door de nationalistische par tij, de Istiqlal, en door het algemeen vakverbond een sta king uitgeroepen die 24 uur zou moeten duren. De sta king was bedoeld als solidariteitsbetuiging met de actie Tunesische arbeiders. Toen de politie en het leger na ver woede vuurgevechten tenslotte Maandagavond de toestand meester waren, bleken meer dan 50 personen gesneuveld te zijn'. De Franse resident-generaal in Marokko, generar Guillaume. constateerde Maandag dat „de vrede in het land verstoord" was en hij verklaarde de oproerlingen voor het gerecht te zullen dagen. Dinsdag waren de ergste onlus ten voorbij. De Franse autoriteiten hadden toen in Marok ko ruim vijfhondei-d arrestaties verricht, terwijl een dag later alle leiders van de nationalistische Istiqlal in hech tenis werden genomen. Het Marokkaanse staatshoofd, de Sultan, legde Woensdag een verklaring af waarin hij de bevolking tot orde en rust aanspoorde, opdat „een in vriendschap samenwonen van Marokkanen en Fransen" mogelijk zou blijven. Terwijl in Noord-Afrika de moeilijkheden van de Fran sen een bloedig karakter aannamen werden de zelf de spanningen in New York in de Politieke Com missie van de Verenigde Naties besproken. De status van Tunis vormde daar het onderwerp van heftige debatten. De Fransen, die van mening zijn dat het hier om een bin- Vijf gearresteerde inwoners van de Marokkaanse stad Casablanca, waaronder (geheel rechts) een vrouw, die het gedicht bedekt. In Marokko en in Tunis hebben deze week anti-Franse demonstraties plaats gevonden. nenlandse aangelegenheid gaat. waar de V. N. zich niet mee heeft te bemoeien, hebben geweigerd de besprekin gen bij te wonen. Men kan iets voor dit standpunt van Parijs voelen, al gaan de Fransen niet geheel vrij uit en zijn zij zeker mede aansprakelijk te stellen voor de in Ma rokko en Tunis heersende ontevredenheid. Wat is nu de achtergrond van de gespannen verhou ding tussen Frankrijk en de Franse protectoraten in Noord- Afrika? De schuld van het conflict ligt aan twee kanten: De Fransen hebben een halfslachtige pclitiek gevoerd in deze protectoraten, en in Parijs is niet voldoende aandacht geschonken aan het gerechtvaardigde verlangen van de Noord-Afrikanen om meer aandeel te krijgen in het be stuur. Anderzijds kan men weliswaar niet zeggen dat bijvoor beeld de nationalistische partij in Marokko, de Istiqlal, onder communistische invloed staat, maar wel neemt men aan dat communisten een listig spel spelen op deze voor hen zo gunstige politieke voedingsbodem in Noord-Afrika. De toestand in Marokko en Tunis blijft onrustbarend. De spanning blijft bestaan, al hebben de Fransen de ern stigste onlusten dan ook weten te onderdrukken. Met het neerslaan van opstandige bewegingen wordt het probleem niet opgelost. Aan de eisen van de Noord-Afrikanen zal door Frankrijk in grotere mate tegemoet gekomen moeten worden. Parijs zal ten aanzien van deze protectoraten een andere en meer positieve politiek moeten gaan voeren. (hogere) ambtenaren, het leidinggevend personeel? O zeker, zij zuilen in hun respectievelijke verenigingen wel „met voldoening hebben kennis genomen van enz." maar waar ligt de centrale stootkracht van hun aller gezamen lijke mening? Wat deze groepen mankeert, dat is een centrale binding voor het behartigen van hun economisch op welhaast gelijk niveau liggende materiële belangen. De grote kracht van de arbeidersbewe ging was het dat de onderscheiden groe pen met beslist niet overal gelijk liggen de belangen reeds in het begin van deze eeuw elkander vonden in een Vakbu reau. of gelijk we tegenwoordig zeggen, een vakcentrale. Nu kunnen we ons nog indenken dat aanvankelijk deze behoefte bij de in bespreking zijnde groepen niet zo sterk sprak als bij de handarbeiders en daarmee gelijk te stellen groepen. Maar na de tweede wereldoorlog is dit belang toch wel degelijk gelijk komen te liggen: misschien is de noodzaak van vakorganisatorische binding nog sterker SDrekend geworden. We hebben hier nog steeds te maken met geheel los van elkander staande groeperingen: de bond van R.K. Mijn-beambten, de R.K. Jour nalistenvereniging. de A.R.K A„ het Kath. Onderw. Verbond. De Kath. Leraren verenigingen St. Bonaventura en St Ber- nulphus en misschien nog enkele an dere. Slechts één daarvan" heeft de moed gehad zich openlijk en beslist vakorga nisatie te bekennen en een weg te kie zen. waardoor zij als vakorganisatie rechtstreeks werd betrokken bij o.m. het overleg betreffende lonen en prijzen. De A.R.K.A. sloot zich vakorganisatorisch aan bij de K.A.B. De overige hierboven genoemde groeperingen bleven elk voor zich op een betrekkelijk eenzame post strijden voor de eigen groepering. Nu erkennen we. dat het thans, nu een bisschoppelijke commissie het totaalbeeld van deze situatie in sludie heeft, bezwaarlijk is dat alle be deelde groepen zich aaneensluiten tot een vijfde katholieke vakcentrale, maar wel komt het ons uitermate gewenst voet-, dat minstens een samenwerking ad hoe een tijdelijke, voor dit geval bedoelde worde tot stand gebracht. Dar. alleen lijkt het ons mogelijk, dat concrete studies over de groepsgewijze mogelijkheden tot verwezenlijking van de gestelde desiderata leiden. Daarbij moet ons iets anders van bet hart. We hebben nogal eens iets te ma ken met overleg-instantjes tussen de verschillende standsorganisaties. Daar- bi; missen we als regel juist de leraren, de onderwijzers, de ambtenaren, de journalisten Daar is weliswaar een organisatie van de zogenaamde Werk nemende Middenstand, de organisatie, die bedoelt te zijn de organisatorische binding tussen de leden van de stand dei mediale werkers. Met uitzondering van Limburg wordt deze stands-orga nisatie echter in hoofdzaak gevormd dcor „grensgevallen'. Juist de mensen met middelbare opleiding, op leiding gevende posten, met een cultuur-niveau, hetwelk zich kenmerkend onderscheidt van dat der handarbeiders, ontbreken in deze organisatie. Daardoor komt de or ganisatie van de Werknemende Mid denstand niet tot behoorlijke ontwik keling en mist zij tot op heden werke lijke invloed. In de kringen der gewone K.A.B leden (niet in hoofdbestuur en kader» haalt men met onderwaardering de schouders op voor deze W.M.-beweging, waarin men slechts een dissidente groep witte-boordjes-arbeiders ziet. Dere zienswijze is onjuist. Natuurlijk. Maar zij wordt door de feiten in de hand ge werkt. Wanneer de groepen, die wij in deze beschouwing betrokken, eens groepsge wijze besloten tot aansluiting bij de Werknemende Middenstand, dan zou den zij èn de standsorganisaties in Ne derland een machtige steun geven èn de leden van him groep op een voortref felijke wijze ook materieel kunnen hel pen. Advertentie BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verwachting tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele bnien en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak tos sen Zuidwest en Noordwest. Onge veer dezelfde temperatnnr als van daag. Zondag: Zon: 8.4116.29. Maan: 5.56—14.02. Maandag: Zon: 8.4216.29. Maan: 7.17—14.34. (Van onze weerkundige medewerker) Een zeer actieve depressie is de af gelopen nacht van de Golf van Bis- caye naar Frankrijk getrokken en zal vandaag met de kern juist ten Zuiden van Limburg naar Duitsland zich be wegen. De wind, die flink zal aanwak keren. zal door Oost naar Noord tot Noord-West krimpen. Morgen wordt koudere lucht van Noordelijke breed ten aangevoerd. Aangezien hier vrij veel buien in voorkomen zal het weer een ongunstig karakter hebben, terwijl 's nachts tijdens opklaringen op vele plaatsen weer lichte vorst kan optre den. Frankrijk. In Bordeaux is een apo theker in staat van beschuldiging ge steld wegens het bereiden van een baby poeder, dat aan 46 baby's het leven heeft gekost. De lijkjes bleken sporen van arsenicum te bevatten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1