Pater Van Straaten sprak over Oostpriesterhulp De kunst van het edelsmeden 1 m ft. rrm DE WEEK IN STAD EN STREEK Versiering van Heemstede tijdens Flora 1953 Plannen van hemelse origine en millioenen-omvang Voor ZENDINGEN Figuratief of abstract „Hillman" - „Humber" LEDENCONCERT VAN H.O.V. Solist: Eugen Prokop, viool Middenstand draagt f 6.000.- bij ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 PAGINA 2 „GELOOF EN WETENSCHAP" AaBaG» Cultureel onderwijs voor de schooljeugd Aantrekkelijke voorstellingen in Haarlem EINDPUNT BUSSEN IN NOORD Bespreking N.Z.H. en wijkcofnité Operette „De Bedelstudent" Jaarlijkse expositie van „Martinsliof" bij Leffelaar „KINDEREN VAN ONS VOLK" Voor ouden van dagen Waterstanden Amsterd, Rijtuig Mij Official dealer AUTOmJLES bij v. d. ZEE betekent RIJBEWIJS OKé STILLE ARMEN - KATHOLIEKE KINDERUITZENDING De heer Aukes eindigt een belangrijke taak RADIO MOORS HET NIEUWE BLOEMEND AALSE RAADHUIS Stem uit.de schoonheids commissie Veilingoverzicht Beurs van New York GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Zondagsdienst Vergadering Algera. Ver. voor Bloembollencultuur R.K. Verenigingsgebouw Gisteravond sprak de stichter en de leider van de Oostprieiterhulp, pater Werenfried van Straatenuit Tongerlo Belgiëvoor de leden van „Gelooi en Wetenschap" over de geest, de gestalte en het perspectief van deze geestelijke hulpactie, die met vindingrijke liefde het. front van de christenheid wil ver sterken. Met geestdriftig enthousiasme heeft hü zijn auditorium weten te overtuigen van de noodzaak van deze West-Europese beweging; met een veelheid van bewijzen ook heeft „de spekpater", in België zo genoemd, om dat hij steeds grote hoeveelheden spek bij elkaar vergaart, zijn toehoorders overdonderd en warm gemaakt voor het werk van de rugzak-priesters, die onder zes millioen verjaagde katholie ken hun bovenmenselijke taak van priester-zijn verrichten. Hij vertelde van het meisje, aan wie hij een „beeldeke" had gegeven om dit in een barak of bunker aan de muur te hangen. Het antwoord, dat hij kreeg, luidde, dat haar familie in de bunker geen muur had. Hij vertelde het ver haal van een lange magere man, die graag spek wilde hebben, omdat hij honger had en die, nadat hij het ge kregen had. een dankbrief je schreef, gericht aan „de Paus van België". Vervolgens schetste hij de schrille en erbarmelijke toestanden, waarin de katholieken en - hun priesters leven. „Wij zijn ons nog niet bewust van het gevaar", daarmede doelend op het eventueel verloren gaan van de voor posten in West-Duitsland voor de Kerk. Het doel. dat de Oostpriester hulp nastreeft, is vast te leggen in een aantal punten: een zo lang mogelijk inschakelen van de rugzakpriesters; de aanschaf van de nodige technische uit rusting en het instandhouden van het vluchtelingenseminarie in Königsstein. waar op het ogenblik ongeveer 450 studenten worden opgeleid tot priester, die in de toekomst over de diaspora zullen uitzwermen. En dan komen de cijfers en de plan nen los van deze organisator, die het in simpele woorden weet te zeggen en mogelijk hierdoor de harten weet los te slaan. 50.000 kg. spek in 1948 800 vracht wagens textiel; 150 paar spiksplinter nieuwe schoenen, gekregen tijdens een „lifT met een schoenenfabrikant, alsook bedragen van duizenden guldens, bij eengezameld op lezingen en tournees. Maandelijks sturen Belgische schoolkin deren 40Ö0 voedselpakketten. Voor 30.000 Duitse kinderen, die hun Eerste Com munie deden werd 40 ton snoepgoed opgehaald, en last but not least kreeg Oostpriesterhulp de beschikking over 120 volkswagens en 17 kapelwagens, welke laatste door de Nederlandse ka tholieken werden geschonken. Plannen heeft pater Van Straaten in overvloed Het seminarie in Kömgsstem Advertentie groot of klein, is Besteldienst A.B.CL niet te evenaren. Barrevoetestraat 2 - Haarlem Tel. 18428. na 6 unr 14810 - 14155 De scholieren wachten weer enige belangrijke gebeurtenissen op cultureel gebied. Het tweede, door bemiddeling van de Commissie voor Culturele Vorming van de Schooljeugd te geven H.O.V.-conoert iQ de Gemeentelijke Concertzaal vindt plaats op Vrijdag 16 Januari a.s., des avonds om 7.30 uur. Het programma luidt: Die Moldau van Smetana en La Mer van Debussy Het orkest staat onder leiding van Marinus Adam, die tevens een toelich ting zal geven op de uit te voeren wer ken. Het concert is toegankelijk voor hou ders van abonnementen voor de paeda- gogische jeugdconcerten, alsmede voor andere leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs. Er is nog een be perkt aantal losse toegangsbewijzen be- schikbsdr. Verder treedt voor de jongere leer lingen van bovenbedoelde scholen het Scapino-baliet op. Dit geschiedt op Za terdag 10 Januari a.s., des namiddags om 2 uur in het Concertgebouw, Deze balletgroep geniet grote bekendheid op het gebied van de danskunst. De groep treedt met een eigen pro gramma op voor de scholen en past zich hierbij aan aan de leeftijd van de genen. voor wie zij speelt. Voor de jongere scholieren is dit een goede gelegenheid om met beschaafde en op voedende danskunst in aanraking te komen. Voor de oudere leerlingen heeft de Commissie voor Culturele Vorming van de Schooljeugd het gezelschap van Jan Musch geëngageerd. Het gezelschap treedt Woensdag 14 Januari a.s. op in de Stadsschouwburg met het bekende toneelstuk van Molière „De Vrek' Musch vervult de hoofdrol. Het is goed voor de jongeren Jan Musch nog eens op de planken te zien en vooral in zijn glansrol van de vrek, want spoedig zal zijn optreden tot het verleden behoren aangezien hij zijn afscheidstournée maakt. Voor de voor jongeren zo be langrijke toneelvoorstelling wordt grote belangstelling verwacht De Commissie voor Culturele Vor ming had graag meer spreiding ge bracht in concert en opvoeringen. He laas was dit nu niet mogelijk. Zij is af hankelijk van het beschikbaar zijn van de Schouwburg en de Concertzaal, van de tijd. waarop de optredende gezel schappen in Haarlem kunnen komen alsmede van de dagen, waarop er geen school is. Zij zal echter trachten voor volgende Jaren tijdleer te bespreken waardoor meer spreiding kan worden bereikt Hoewel de commissie zich bewust <s van dp nadelen, welke in de snelle op eenvolging van culturele lessen liggen, heeft zij toch gemeend de leerlingen de geboden gelegenheden niet te moe ten onthouden. Nadere inlichtingen zowel over het concert als over de balletopvoering en de toneelvoorstelling kunnen worden verkregen bij de scholen en bij de Af deling Onderwijs der Gemeentesecreta rie. zal bestemd worden tot eën internatio naal opleidingscentrum voor priesters met een „Osthart." Wetenschappelijk zal worden uitgemaakt welke gebieden het eerst in aanmerking komen voor de bouw van kloosters, kerken en scholen. Er zijn plannen ontworpen óm de West- Duitse bouwcapaciteit te verhogen jaarlijks komen er 300.000 huizen ge reed. Voor dit doel zullen jonge werklozen worden ingeschakeld, die in de diaspora zullen meehelpen aan de bouw van huizen enz. Hoe dit alles ge financierd moet worden, staat pater Van Straalen reeds duidelijk voor ogen. Ver schillende acties heeft hij ontworpen en reeds ontketend, zoals de graanactie, die hem een slordige 3 millioen francs zal opleveren; een melkactie, waaruit jaar lijks een bedrag van 40 millioen francs moet rollen. Tevens werkt hij op het ogenblik aan een industrie-plan. dat, naar hij hoopt, milliarden in het laatje zal brengen. Deze interessante lezing werd beslo ten met een collecte. Op de bijeenkomst werden reeds ver schillende plannen naar voren gebracht, die in nadere overweging zijn genomen. Voor onze lezers laten wij hier nog het adres volgen van de Oostpriester hulp in Nederland. Het luidt; Pater Van Aken. Hekellaan 6. Den Bosch. Gisteravond heeft het bestuur van het wijkcomité Noord meer dan ander half uur vergaderd met de directie van de N.Z.H.V.M. Zoals bekend ging deze bespreking over het eindpunt der lij nen die in Haarlem-Noord rijden in het kader .van de door ons uitvoerig be sproken voorgestelde wijzigingen. Beide partijen gingen accoord met de route van lijn 1 (waarin opgenomen lijn 2) die in het uiterste Noorden zal rijden. Jan Luykenstraat, Vondelweg, Ver- gierdeweg. Muiderslotweg, Jan Luy kenstraat (een lus). Ten aanzien van lijn 5 gaf het wijkcomité het verlangen te kennen dat het eindpunt naar het Jephtaplein zou worden doorgetrokken. Dit zal de directie der N.Z.H. ernstig ovrwegen. Ook de wachthuisjes kwa men ter sprake. Mén meende in Noord achtergesteld te worden bij Heemstede en wees ver der op de service van de gemeentelijke vervoerbedrijven en de dagen der Brockwaybussen. Onafhankelijk daarvan zal de kwestie van de wachthuisjes weer bekeken worden. Op 4 Januari 1953 zal de Operette vereniging „Johann Strauss" onder lei ding van de regisseurEly Huyboom er, de dirigent André Kaart in de Gem. Concertzaal uitvoeren de operette „De Bedelstudent", muziek van Carl Mil- löcker. Aan deze uitvoering zal o.a. de volgende solistische medewerking wor den verleend: Sylvia, Conzyn, sopraan, Gerard Hurkmans, tenor. Kees van Raay, tenor en -Marcel Dirickx, bariton. Wat later dan in vorige jaren, maar psychologisch wellicht op een juister moment, exposeert de edelsmidse „Martinshof" zijn kost bare kleinodiën wederom in do Kunstzaal van Leffelaar aan de Wa genweg. Als décor dient er een andere kost baarheid, maar dan ook een op een heel ander formaat: het geweldige gobelin „De Jacht", uit samenwerking van de ontwerper Jaap Bouhuys en de weverij „De Knipscheer" ontstaan. De vrucht bare uitwerking van wederzijds aan voelen door een jarenlang contact is in dit tapijt voelbaar; het is romantisch van compositie en inhoud, modern in détail, een product van een eeuwenoud handwerk, dat schoonheid en geest te voorschijn roept uit het materiaal dat de natuur levert. Bij de edelsmid ligt het accent ech ter meer op het privé-materiaal, ook al gebruikt Maud Smit veelal de edele metalen als materiaal, ondergeschikt aan de voorstelling, die zij wil uitbeel den. In de regel echter is het metaal zelf doel, en de edelsmid zal zich be ijveren om zijn materiaal, soms in com binatie van metalen, stenen en ivoor, te exposeren door de vorm die hij er aan geeft. Het metaal wordt dan be werkt om zichzelfs wille. We zien dit heel sterk gedaan door een nieuwe figuur van „Martinshof". n.l. Chris Steenbergen, die voor ons gevoel de meest geïnspireerde en pure werkstukken ter expositie heeft gebruikt. Zijn stijl is strak en weinig poëtisch, op een zakelijke wijze plooit en combineert hij zijn metaal, hij repe teert een eenvoudig vorm-element tot het in zijn rhythme een klassieke schoonheid oproept, streng en ongepo seerd als de pure. ernstige devotie die de Romaanse mens bezielde tot zijn kunstwerken van bestaande kracht. Vooral zijn armbanden hebben meer waardigheid dan dat ze sieraad zijn. Zijn zilver is van een koele onaantast baarheid. Met zo'n armband zou je een gesprek willen beginnen, zoals ze daar ligt als een levend karakter, een zwijgende per soonlijkheid. Archibald Dumbar. van wie we vorig jaar eveneens een kloeke, man nelijke behandeling van het materiaal zagen, is dit jaar wat vriendelijker van expressie. Hij splitst zijn metalen tot ijlere vormen en maakt ze daarmee charmanter. Zijn zilveren huwelijks- De Stadsschouwburg was gistermiddag nagenoeg tot de nok gevuld met Ouden van Dagen, voor wie de jóhge enthou siaste toneelgroep „S.Z.", samengesteld uit personeelsleden van Sociale Zaken een voorstelling op de planken bracht van Antoon Coolen's „Kinderen van ons volk". Hier verkwikte de jeugd de men sen, die van een welverdiende rust ge nieten. een oudere generatie, waarmee wij maar willen zeggen, dat men een dankbaarder publiek niet wensen kan en dan vooral bij zo'n spel, waarin het leven en de moeilijkheden van het een voudige Peelvolk met zijn nog eenvou diger karakter worden uitgebeeld. In het begin werd er iets zwak ge speeld doch daarna kwam al spoedig het zelfvertrouwen weer terug en speel de men vlot en met veel élan. De into natie bij de meesten was verre van slecht. Waar het Brabants dialect wel eens schipbreuk scheen te lijden gaf dit toch geen aanleiding tot ergernis. Daan Snaargaren vertolkte de rol van Oodefridus v. d. Breemortel uitstekend. De scène, waarin hij zijn rivaal Giol Sleeger (Jan de Keijzer) om het leven brengt, had misschien wel iets heftiger kunnen zijn, al kwam dit in andere scènes minder van nas Ada Ree in d° rol van de jonge boerendochter en echt genote van Godefridus was voortreffe lijk. Zij wist dikwijls de juiste sfeer te treffen, speelde met fijn gevoel en op natuurlijke wijze De pastoor (Carel Schouten"! kon in het begin niet zo op dreef komen, doch later, vooral in de twee laatste bedrijven, overtrof hij meerdere malen zichzelf Doruske Tim mer (Bas Bliiker) gaf het echte type van de timmerman zoals wii die uit Coolen's roman kennen. Klaneke (Pi°t Westerdorn) was goed. drong zich on danks ziin bescheiden aandeel niet op de voorgrond. De overige ro'len waren eveneens goed bezet Deze toneelgroep 'al mettertiid grote vorderingen maken onder de regie van de heer C. J. Veer- hoff. IJMUIDEN Zondag 14 December Hoog water: 1 19 u. en 13 40 u. Laag water' 9 11 u en 21 25 u. Maandae 15 December Hoog water: 2.08 u. en 14.24 u. Laag water: 10.04 u. en 22.15 u. armband met briljanten is een verfijnd stukje symboliek. Om nog nader op Maud Smit terug te komen, haar speelse, barokke en meermalen óp de volkskunst geïnspi reerde motleven' maakt zij het best waar in zilver, en dan is het voortref felijk, waarschijnlijk omdat dit me taal in minder spaarzame hoeveelheid wordt aangewend dan het dure goud. Goud verdraagt de speelse verwer king slecht zonder zijn waarde te ver liezen. tenzij het eveneens in zodanig formaat wordt gebruikt, dat de na druk van zijn kostbaarheid wordt af-, gewend. Goud vraagt om de ciseleur, in 't algemeen om versierd te worden, én meestal niét om als sierende grondstof te dienen. De expositie-vitrines zijn ingericht door de beeldhouwer Piet Siegers, die zich ten doel heeft gesteld om de siera den zonder afleiding door vreemde voorwerpen te laten soreken, waarin hi.i zeer wel is geslaagd. De tentoonstelling, die zeer de moeite waard is kan in Haarlem tot 22 Decem ber bezocht worden. L. T. Advertentie Advertentie Telef. 17355 FILMS: Rembrandt: „De fidele Boer". Paul Hör- biger. Toegang: alle leeftijden. Tijden2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondag 11 Uur: „Een onvergetelijke me lodie" Toegang: alle leeftijden Cinema Palace: ..Leger-show in Tokio", in technicolor Betty Grable. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De drum" In technicolor. Sa- bu. Toegang: 18 Jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Zaterdag en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15. Frans Hals: „Jungle Jim and the skelet men". Johnnie Weissmüller. Toegang: 14 jaar. Tijden: Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 uur. Lido-Theater: „Misdaad op bestelling". Humphrey Bogart. Toegang: 18 jaar. Tij den: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Zondagmorgen 11 uur: „Forever Amber". Cornel Wilde, Linda Darnell. Toegang: 18 jaar. City: Vrijdag, Zaterdag en Zondag: „Aas gieren der woestijn':. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 'en 9.15 uur. Maandag t.m. Donderdag: „Johnnie Belin da". Jane Wyman. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jungle goud". In technicolor. John Payne. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Minerva-Theater: Vrijdag 12 t.m. 15 De cember: ..Dokter Holl". Dieter Borsche, Ma ria Schell en Heidemarie Hattheyer. Tij den: Vrijdag en Maandag 2.30 en 8.15 uur. Zaterdag 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Zaterdag 13 December Stadsschouwburg: De Nederl. Comedie: „De bruiloft van Figaro", aanvang 8 uur. Maandag 15 December StadsschouwburgAmsterdams Toneel gezelschap: „Driekoningenavond", aanvang 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Museum Het Huis Van Looy, ingang Kamperlaan: Najaarstentoonstelling van het Genootschap ..Kunst Zij Ons Doel". Geopend op werkdagen van 10.15 uur. Op Zon- en feestdagen van 14—17 uur. Van af 22 November t.m. 14 December. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt 14. „Au bonheur des Dames" Expositie. Bloem- sierkunst Immortellen. Ceramiek, Hand weefwerk, Kunstnaaldwerk. Geopend op werkdagen van 10—17 uur. 's Maandags van 14—17 uur. 's Zondags gesloten. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: „De kunst van het edelsmeden" Jaarlijk se expositie van sieraden en ontwerpteke ningen van „Atelier Martinshof". Ge opend van 10—17 uur. 's Zondags en Maan dagmorgen gesloten. (Van 29 November af t.m. 21 December). Gebóuw „Domi" (te Overveen). Zater dag 13 en Zondag 14 December, de jaar lijkse postduivententoonstelling. Opening Zaterdag 2 uur. APOTHEKEN: De Zondags- avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken worden waarge nomen door: Fa. Duyn en Keur, Keizer straat 6. tel. 10378: Apotheek Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30. tel. 10043: Marnix- Apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd„ tel. 21400; te Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. Op ons bureau zijn binnengekomen de volgende giften: N.N. f 5.M. v. d. W. f 10.—, A. M. B. f 2,—. Bij het comité kwam binnen: f 500.—, "TM. H. P.). -sN.:;::tóV De grote.violist Joachim vatte zijn oordeel over Brahms' vioolconcert pak kend in de volgende korte woorden samen: „Zeer origineel en violistisch". Waarschijnlijk is de: draagwijdte van deze. woorden ve.len in. die. tijd ontgaan. Het merendeel immers sloot zich bjj de spottende groep aan, die dit stuk ..een concert tegen de viool" noemde. Wei nigen zullen vermoéd'" hébben dat juist de extréme behandeling van het instru ment door Brahms, tot gévolg had dat de technischeen expressieve mogelijk heden van de viool in aanzienlijke mate uitgroeiden. Ei- zijn tegenwoordig heel wat violisten die dit Brahms-opus voor treffelijk spelen. Eugen Prokop, de solist op het Vrijdagavond gegeven HOV-concert. onder leiding van Toon Verhey, heeft de diverse vioöïtechnische détails zonder twijfel gaaf opgelost, in dit door hem gespeelde werk. Hoewel mij de toonvorming, juist voor dit con cert, iets te bescheiden voorkwam, be merkte men toch in deze weergave een warm voelend muzikantenhart als grondtoon. Wel had'men als toehoorder enige ogenblikken „nodig' om aan zijn spel te wennen, daar het. oppervlakkig beluisterd, wat koel aandoet. Later ech ter groeit er iets in dit'spel hetgeen in sterke mate boeit. Mede door.de prach tige begeleiding der HÖV werd speciaal het. Adagio ontroerend schoon. Hét laatste 'deel had ik mij weer iets groot ser of triomfantelijker voorgesteld. In tussen behaalde Prokop er een. verdiend succes mee, waarin hij dirigent én orkest liet delen. Met de verklanking van het Capriccio espagnol van Rimsky-Korsakoff ver kreeg het orkest na de pauze oen op merkelijk succes. De.gemakkelijk aan sprekende ntéfoaiek.eti net nier en daar fascinerbricte rhythme 'zullen hieraan niet 7 y et begint er op te lijken, dat J~J de gemeenteraden in onze omgeving om strijd trachten de aandacht té trekken door iets buitengewoons. In Velsen hebben bepaalde raadsleden het nogal eens gemunt op de burgemeester, die zij liever vandaag dan morgen zagen verdwijnen, terwijl zij dit niet on der stoelen of banken staken, in Zandvoort weet de burgervader zo lekker te zeggen waar het op staat, waardoor dan weer de reactie van de aangevallenen wordt opgewekt. In feite komen in deze gemeenten de ruzietjes voort uit een contro verse tussen de nazaten der oude dorpskernen, de verwoede conser vatieven, die de klok het liefst stil zagen staan eii die de indringers, de forensen, die op weg zijn de meerderheid te vormen. Daar staan dan de burgemeesters tussenin en als zij het wagen een standpunt in te nemen, datveelal in de pro gressieve richting gaat, ongeacht de politieke opvatting van de func tionarissen, is het hek van de dam En de volgende dag smult het pu bliek van de verslagen in de kran ten en geeft de ene of de andere partij gelijk. Daarboven staat de onaantastbare Kroon, wier diena ren onbewogen de betrokken bur gemeesters herbenoemen en door de verslagen tot de conclusie zijn gekomen, dat deze gemeente-hoof den precies op hun plaats zijn. De Bloèmendaalse burgervader is er zelf diep van overtuigd, dat men ih het provinciehuis en ge deeltelijk ook in Den Haag „een kijkje op hem heeft". De heer Den Tei is een verwoed strijder voor de autonomie van de gemeente, hij durft zich verzetten en stormt te paard met een ridderlans in zijn handen de belagers tegemoet. Tot nu toe waren er uit Heem- nn stede weinig copie gevende feiten te puren. Het was daar onder de schutse van Ridder van Rappard evenveel koek als ei. Voor de ge zelligheid werden de raadsverga- deringen, op 's middags vier uur gesteld- zo lussen de thee en de borrel eh bij wijze van: dénk er om, uiterlijk om half zeven moe ten we aan tafel, dus de agenda dient' vlug doorgenomen te worden. Veelal lukte dat en als de rond vraag daar niet met oude luister behouden was, zou menige open bare bijeenkomst na twintig minu ten haar beslag gekregen hebben. Maar sinds kort is daar verande ring in gekomen. Het kan wel een' bij achten worden, waardoor dan èn de middag èn de avond in de debatten betrokken zijn. Veronder stel nu niet, vreemdeling, dat er een borrel geschonken wordt en dat dus bij het drinken van een glas de tongen los komen; het blijft bij thee. en nog wel zeer goede en geurige. De oorzaak is kortweg te vinden in de ijver der raadsleden en misschien ook wel wat in de met rasse schreden naderende ver kiezingen. Het is wel waar, dat ip-e veel zegt veel te verantwoorden heeft, maar wie zwijgt loopt niet in de gaten en de kiezer wil waar voor zijn geld. r\ oor de geschiedenis rondom JA de Oranjerie heeft Heemste de zich geschaard bij de ge meenten, welke in het grote nieuws komen. Eerst kwam het bericht, dat dit „vervallen bouwwerk" om niet aan het Openlucht-museum i»> Arnhem was afgestaan. Kort daar op deed de mare de ronde, dat deze transactie niet doorging en het gemeentebestuur vroeg zich af wat er in vredesnaam met dit ka valje moest worden ondernomen. Slopen zou het beste zijn. Daar verscheen echter een architect ten tonele, die juist in zulke bouwval len een heerlijk object zag, er zich op wierp de bouwval bleet staan en de raad voorstelde er flatwoningen van te maken. Na zeer lange discussie verleende de vroedschap toestemming. echter met dien verstande, dat niet eerder met de werkzaamheden zou wor den begonnen, dan nadat de goed keuring van Gedeputeerde Staten binnen was. En ziet, daar ontdekte de heer Reynders, alziendoog van de Partij van de Arbeid, tegenstan der van het plan, dat er méér ge beurde met de Oranjerie dan oir- baar was. Hij had naar de burge meester kunnen gaan om hem dit te vertellen en te vragen eens poolshoogte te nemen. Hij verkoos een gecompliceerder maar ongetwij feld ook meer spectaculaire weg en stelde vragen, welke in de kranten van zijn richting met zichtbaar ge noegen'werden opgenomen. Op de beantwoording kon de heer Ka merbeek (Katholieke vrije lijst die hebben ze in Heemstede) niet wachten en daarom toog hij mei grote passen naar de burgemeester - zelf om diens mening te vernemen over de al of niet fatsoenlijkheid van de gestelde vragen.. Ridder van Rappard vertelde, 'dat de architect wellicht met een begin van uitvoe ring was begonnen in plaats van zich met de conservering bezig te houden. Om alle twijfel weg te ne men, heeft deze daarna alle werk zaamheden stopgezet. De heer Kamerbeek tot de bur gemeester: Acht U onder de gege ven omstandigheden de publicatie van de gestelde vragen juist? Burgemeester: De inhoud- sugge reert dat B. en W. zich niets gele gen laten liggen aan het oordeel van de raad, noch aan dat van Ge deputeerde Staten, hetgeen ten enenmale onjuist is. De heer Kamerbeek: Is het ook Uw oordeel, dat deze vragen in strijd zijn met het politiek fatsoen o.a. omdat de kans bestaat, dat door het stellen van de vragen de besluitvorming van Ged. Staten zou kunnen worden beïnvloed? De burgemeester: Het ligt m.i. niet op de weg van de burgemees ter om op deze vraag antwoord te geven. De heer Kamerbeek besloot daarop het onderhoud met te con stateren, dat er slechts verliezers zijn. Hij schreef de dialoog óp en zond hem naar een krant. Deze pu blicatie mogen dan ongewoon zijn, ze is beslist leuk en met vreug de moge Heemstede begroet worden in de eerbiedwaardige rij van Velsen en Zandvoort. Ik vind deze aantijging van de heer Ka merbeek zó erg, dat de heer Reyn ders (Arbeid) het er niet bij kgri laten zitten. Óf misschien kan de V.V.D. zich er hu ook mee gaar, bemoeien. Het papier is. geduldig en als de strijd, in de dagbladen is uitgevochten, kan de raadsverga dering haar bestek krijgen tussen thee- en borreluur. Daar moet men in Heemstede toch heus weer naar toé. SPAARNEBABBELAAR vreemd geweest zijn. Intussen leverden de orkest-musici in dit stuk menige fraaie individuele prestaties. Tot slot hoorden we dan Richard Wagner's voor spel tot de opera „Die Meistersinger von Nürnberg". De veel omstreden figuur Wagner leverde hier toch maar een Compositorisch geniale prestatie van Contrapunt-techniek. Opvallend goed waren de klankvei'houdingen in de uit voering ervan. Het werd een pakkend en waardig slot van dit overigens niet zo goed bezochte concert. JAN LAARVELD Gisteravond is het bestuur der afde- lipg Haarlem van de Katholieke Kinder uitzending bijeengekomen, teneinde o.a. een nieuwe administrateur te benoemen. De voorzitter notaris B. M. Brans deelde mede dat bij de ingekomen stukken een ontslagaanvrage was van de secretaris- administrateur 'de heer A. Aukes, die talrijke jaren de kinderuitzending in Haarlem regelde en de transporten naar de koloniehuizen in Bakkum en Boxtel verzorgde. De heer Aukes is nu 76 jaar en hij meende dat het tijd werd zijn taak aan een jóngere over te dragen. De voorzitter stelde voor het ontslag als administrateur per 1 Januari 1953 op de meest eervolle wijze en met grote darlk te verlenen, maar. hij meende dal de 'gezondheidstoestand van de. heer AUkes 'zoBIhig goed is. 'dat Ke't secretariaat nóg door hem vervuld kan worden. Hierin stemde de heer Aukes toe. Tot admini strateur werd benoemd de heer W- Ver- nooy, onderwijzer aan de B.L.O.-school té Haarlem, wonende Bleekenbergstraat 10. In 1952 heeft de. afdeling 155 kinderen uit gezonden met 6114 'verpleegdagen. Bij het financieel overzicht werd er' op gewezen dat de subsidie in andere grote gemeenten veel hoger is dan in Haarlem, zodat besprekingen daaromtrent met de Overheid noodzakelijk werden geacht. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Zo ziet het IJsselmeer er uit aan de Oostkant, nabij Urk en Lem mer. Een onafzienbare ijsvlakte, gevormd door op en onder elkaar geschoven schotsen. Langzaam wordt dit geheel door de wind voortgestuwd. De raadhuisbouw in Bloemendaal, die Donderdag in de gemeenteraad behan deld zou worden, belooft een interessan te discussie te veroorzaken, waarbij ons tot nu toe slechts stukken verstrekt zijn •van de voorstanders, terwijl de oppositie, die- zowel in de woningwetcommissie als in de schoonheidscommissie bestaat, nog niets van zich heeft laten horen. Wij ontvingen een- afschrift van een brief die. architect A, P. Smits te Aerdenhout als lid van de schoonheidscommissie verzonden heeft; Hij noemde het front van Bloemenheuvel niet aanvechtbaar veranderd, maar heeft wel bedenking tegen te lange zijgevels, die ten opzichte van het bestaande gebouw zullen domi neren. Gezien het gezicht hierop vanaf de Bloemendaalseweg, en de hoge lig ging van het terrein, zal van déze lengte een deel wegvallen, terwijl een ander deel door beplantingen aan het gezicht kan worden onttrokken. BEVERWIJK, 12 December Andij vie 1172; bloemkool 1932, bospeen 2241, waspeen 10—26, tomaten 20-—98, spruiten 28W72, Prei 1628, knollen 10 24, boerenkool 1119, groenekool 715, rodè kool 5—8. gele kool 6^-8, breék- peen 5—-12, schorseneren 1258, uien 1022, witlof 28:68. appelen 1038, peren 510, soep 48. 11/12 12/12 Anaconda Copper 40% 40% Bethlehem Steel 52ti 53% Chrysler Corp 88 88% General Electric. 71% 72% General Motors 67(4 6713 Hudson Motors 17% 16% Kennecott Copper 771,2 76% Montgomery Ward 60'4 60(4 North American Can. 23% 24 Radio Corp. 28% 28% Republic Steel 44% 44% Shell Oil 68% 70(4 Southern Pacific 44% 45(4 Southern Railway 80 80 (a Tidewater 22 21% U S Steel 41% 41(4 Het ligt in het voornemen van B. en W. van Heemstede om tijdens de Flora de plantsoenen extra te .verzorgen. Me dewerking is ingeroepen van de ingeze tenen voor de verzorging van hun tui nen, terwijl de winkelstand bereid is dit feest in aanzien te verhogen. Het ligt in de bedoeling op enkele punten een typische Heemsteedse welkomst groet aan te brengen, het raadhuis een passende feestverlichting te geven en enkele markante punten o.a. de oude kerk op het Wilhelminaplein extra te verlichten. Voorts zal ten behoeve van de middenstand, die zelf bereid is f 6000 beschikbaar te stellen, een aantal aan- trekkingspuntèn worden opgesteld, Jie als baken het. publiek uitlokken tot be zichtiging van de versierde winkels. Er zal een bekwaam ontwerper dienen te wórden ingeschakeld en van gemeente wege zullen voor de versieringen prij zen beschikbaar gesteld moeten worden. De raad der gemeente Heemstede komt Donderdagmiddag 18 December te drie uur bijeen. Op de agenda komt voor o.a. het aangaan van drie geldleningen resp. groot f 250.000.f 125.000.en f 125.000.—. B. en W. vragen een crediet van f2500—, .af te schrijven in vijf jaar en vóór het aanbrengen van een ver- keersstrook voor auto's langs de Noord zijde van de Zandvoortselaan tussen de Amaryllislaan en de Laan van Bloemen hoven. Hierbij wordt aan de bezwaren van de winkeliers tegemoet gekomen. Van het zeer brede trottoir ter plaatse zal 2 meter worden afgenomen. Voorgesteld wordt te verkopen 540 en 1340 m2- grond aan de Zuidzijde van de Slotlaan tegen f 10,30 per m2, be stemd voor de bouw van 3 en 7 wonin gen. Een crediet van f 1900.wordt ge vraagd voor het voeren van een twee de actie ter bestrijding van de bruine rat. De 'Zondagsdiensten voor artsen worden op 14 December waargenomen door dr. K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dr. J. L. Tombrock, Burg. v. Lennepweg 1, tel. 38032.. welke diensten op Zaterdagmiddag 14 uur ingaan.. Wijkverpleging, zuster B: G. Bading, Heemsteedse Dreef. 138, tel. 398181. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197: Aerdenhout Apo theek. Zandvoortselaan 164. tel. 26772. Deze Zondagsdienst gaat Zaterdagmiddag 2 u. In. Daarom vragen B. en W, een crediet van f 50.000. Reeds op 28 Augustus ver leende de raad een crediet van f 45.000, voor werkzaamheden in verband met de Flora. De resultaten van de onder handelingen over de verhuur hebben deze uitgaven grotendeels gedekt. Voor de vergadering van de afdeling Heemstede van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur welke gisteravond onder voorzitterschap van de heer A. J. Braam werd gehouden, bestond een zeer grote belangstelling. In zijn ope ningswoord liet de voorzitter de ver schillende gebeurtenissen op vakgebied de revue passeren en constateerde dat men over het algemeen geen reden tot klagen had en dat de vooruitzichten voor het bedrijf niet bepaald ongunstig mochten worden genoemd. Het voor naamste punt van de agenda, de behan deling van de beschrijvingsbrief, had een zeer vlot verloop en de vergadering was het met het beleid van het hoofd bestuur in grote trekken eens. Alle voor stellen van het hoofdbestuur werden zonder veel discussie goedgekeurd, zo dat men na behandeling van deze brief kon overgaan tot de benoeming van twee afgevaardigden. Daartoe werden aangewezen de heren Martin Roozen en J Dix Jr. en als plaatsvervanger de heer W. van Nieuwenhuizen. Na de rondvraag kwam nog een ex tra mededeling van het bestuur dat plannen heeft om in navolging van an dere afdelingen eveneens een bindciu'- sus te organiseren, waaromtrent de le den nog nadere inlichtingen zullen ont vangen. De voorzitter sloot daarop me' een dankwoord voor de zeer vlott0 medewerking het officiële gedeelte van deze bijeenkomst. Maandag 8 uur: Repetitie „Laudat® Dominum".- 8 uuic Toneelrepetit1 „Berkenrode". 8 uur: Missie Naaikrans- 8 uur; Bestuur H.B.C. Dinsdag. 8 uur: Repetitie Kath. Ge mengd Koor. 8 uur: Repetitie R:K. Har monie „St. Michaël". Woensdag 2 uur: 'Repetitie Kath. Km, derkoor. 7.30: Damclub St. Bavo. 8 UJ Klaverjasavond Tafeltennisafd. Donderdag 8 uur: Ledenvergade1'' Kath.. Landarbeidersbond 8- uur: "ep titie Viva Maria. 3 uur St. Vincenti Vrijdag. 8 uur: Toneelrepetitie H-A-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2