Amerik. piloten doen Pool ervaring op „Plaats waar de Poolhonden rusten THULE. eenzame Eskimo-nederzetting wordt belangrijkste luchtbasis Afe/jer: NEDERLANDSE POSTTARIEVEN DE LAAGSTE TER WERELD Niet altijd voldoende waardering voor Korea-strijders Tilburgse Hogeschool krijgt eigen gebouw .1 In toekomst alleen onderscheid tussen locaal en interlocaal telefoontarief Nieuwe postzegels op komst Begroeting in Utrecht Fondsen voor wetenschappelijke studie geschonken Mgr. Cobbenhagen Commandeur O.N. ZATERDAG 13 DECEMBER 1954 PAGINA 5 Bij 40 gr. C. blijven vast' gevroren lappen rubber van de vliegtuigbanden in het ijs achter Luchtpost naar Indonesië aanmerkelijk duurder GROENLAND Liturgische weekkalender Mr. Kranenburg: Geen slachtoffers meer a/b. van de „Ellen*' Mgr. Lucas in Rome Binnenkort bezoek aan Nederland Middenstandsbank voor Bleiswijk in moeilijkheden Militaire belangen banen weg voor de burgerluchtvaart Titelkerken van de nieuwe Kardinalen Noordpool Zo banen de schepen van het kon vooi zich een weg door de dikke ijsmassa in de Baffin-baai. Slechts twee maanden per jaar is de ha ven van Thule door schepen be reikbaar. Om de opbouw van de luchtbasis te versnellen, werd veel van het materiaal ook door vlieg tuigen aangevoerd. Ook het lucht havenpersoneel en de bezettings troepen werden door transport vliegtuigen overgebracht. In het geheel zijn al meer dan 20.000 per sonen door de lucht naar Thule vervoerd en voor een deel ook weer naar het vaderland terugga- bracht. ALS STRATEGISCHE BASIS (Van onze Luchtvaartmedewerker) Op het uiterste Noord-Westelijke deel van Groenland, op een afstand van slechts 1450 kilometer van de Noordpool, ligt de Noordelijkst gelegen luchtbasis ter wereld: Thule. De naam van deze luchtbasis waarvan het bestaan eerst kortgeleden werd bekend gemaakt, en waaraan, als deze geheel klaar is, een bedrag van niet minder dan 263 millioen dollar ten koste gelegd zal zijn, trof men de laatste maand in vrijwel alle kranten. Thule is namelijk niet alleen de meest Noordelijk gelegen luchtbasis; als de tekenen niet bedriegen zal het ook één van de belangrijkste, zo niet de be langrijkste luchtbasis ter wereld worden. Gelegen op de 77e breedtegraad dus een goed eind binnen de poolcirkel waar in de winter de zon zich in geen twee volle maanden laat zien, vormt Thule de meest vooruitgeschoven Amerikaanse luchtbasis, die het Noord-Amerikaanse vasteland tegen aan vallen van die zijde kan verdedigen. geles in Californië denkt te onderne men. heeft reeds een geslaagde proef vlucht over het poolgebied gemaakt. Weldra zullen dan ook de Amerikaanse en Engelse maatschappijen en wellicht ook de K.L.M., lijnen over het hoge Noorden uitleggen. De kortste verbin dingen tussen de werelddelen lopen im mers over de Noordpool en alleen de vliegtuigen die de afstanden toch al zo bekort hebben zullen deze wegen kunnen volgen. Rum. Steunpunt Q U-S.A. Steunpunt aantallen vrachtauto's, bull-dozers, graafmachines en allerlei andere voerlui- olPt b°uw ban de Thule-luchtbasis nodig zijn, worden per schip naar larw -U5n bestemming gebracht. De luchthaven ligt in een grote vlakte, die ndoor een b°°g, met eeuwige sneeuw bedekt gebergte, is omgeven. J->at is de grote ijskap, die een groot deel van Groenland bedekt. (Van onze Haagse redacteur) Een bibliophiel uit het P.T.T.-personeel heeft onlangs een oude gids over de stad Amsterdam op de kop getikt; het boekje dateert van 1882 ere er stonden ook posttarieven in. Deze tarieven hebben uitgewezen, dat men zeventig jaar geleden voor het verzenden van een brief tot een gewicht van 15 gram vijf cent moest betalen en bij een gewticht tot 20 gram een dubbeltje. Ook na de zo pas aangekondigde verhoging van een aantal P.T.T.-tarieven blijven voor het ver zenden van een brief, die niet meer dan 20 gram weegt, de kosten beperkt tot tien cent. De P. T. T. is dus wat dit betreft niet duurder geworden in die zeven tig jaar en dit zegt toch wel 'iets wanneer men bedenkt, dat een liter melk in 1882 zeven cent kostte en thans drie-en-twintig cent en een pond boter toen zeventig cent en thans twee gulden twintig.... Deze vergelijking werd gisteren te Den Haag opgezet door de heer L. Ne- her, die overigens daarmee geenszins alle vragen, welke bij de komende ta riefsverhogingen rijzen, beantwoord achtte! Hiervoor had de directeur-gene raal van de P.T.T. nog wel andere pij len op zijn boog. Hij wees er namelijk o.m. op, dat de posttarieven in ons land de laagste ter wereld zijn. Om dicht bij huis te blijven: in België is onlangs het tarief voor interlocale briefpost op (omgerekend) 15,2 cent gebracht en dat voor briefkaarten in het binnenlands verkeer op 9,12 cent. Ter motivering van het besluit tot ta riefsverhoging gaf de heer Neher ver der de bekende argumenten zoals de enorm gestegen kosten voor vervanging en nieuwbouw van technische installa ties, waarbij de invloed van het Ko reaanse conflict zich heeft laten gelden en de devaluatie. Spr.'voegde hier nog de mededeling aan toe, dat over het gehele land gerekend de inkomsten voor de P.T.T. per telefoonaansluiting dalend rijn. Wat de posttarieven betreft vernamen wij in aanvulling op hetgeen reeds ge publiceerd is nog, dat het verzendeii van een briefkaart naar Indonesië (port plus luchtrecht) van 20 op 25 ct. zal worden gebracht. Voor het verzenden .van een brief naar Indonesië waren de kosten tot dusverre 30 ct. per tien gram; dit gaat nu worden 45 ct. per vijf gram en voor elke vijf gram meer 30 ct. daarbovenop. Gedrukte stukken voor Indonesië zullen straks kosten 35 ct. bij een gewicht tot en met twintig gram en 80 ct. bij een gewicht tot en met vijftig gram. De speciale luchtpostbladen wor den niet duurder dan ze thans zijn, d.i 30 ct. Voorts kan aangekondigd worden, dat er postzegels met een nieuwe beeltenis zullen kmen. De Directeur- Generaal van de P.T.T. heeft een dringend beroep gedaan op het pu bliek en hij dacht daarbij vooral aan het bedrijfsleven om niet alle stukken tegen de avond ter post te bezorgen. In vrijwel alle onderne mingen is de gang van zaken nu een maal zo, dat de uitgaande brieven aan het eind van de dag getekend worden en dan de deur uit gaan. Daardoor ontstaan echter hoge pieken in de drukte op de postkantoren, hetgeen de bedrijfskosten van de _,.T.T. opvoert. Over het telefoonverkeer heeft de heer Neher nog medegedeeld, dat er naar gestreefd wordt in de toekomst thans is dit nog niet aan de orde bij de tarieven slechts één onderscheid te ma ken, namelijk tussen locaal en interlo caal verkeer. De dezer dagen aangekon digde tariefsveranderingen zullen ge leidelijk aan in 1953 worden doorge voerd. De kosten voor het aanbrengen van een telefoonaansluiting bedroegen voorheen slechts zes gulden, thans komt deze aansluiting op f25.en dit wordt veertig gulden; met laatstgenoemd be drag blijft de nieuwe abonné echter nog vijftig procent beneden de werkelijke kosten. De verklaring hiervoor is te vinden in de hoge materiaalprijzen. De P.T.T koopt jaarlijks bij de Ne derlandse industrie materiaal tot een waarde van 70 millioen gulden en in het buitenland voor 20 millioen. ZONDAG 14 December: 3de Zondag van de Advent (Gaudete); Mis v. d. dag; 2 Onb. Ontvangenis; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; paars. MAANDAG: Octaaf dag v. d. Onb. Ontvangenis; Mis v. h. feest; 2 gebed v. d. dag; Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. DINSDAG: H. Eusebius, bis schop, martelaar; Mis Sacerdotes; 2 gebed v. d. dag; 3 tot de H. Maagd; (Haarlem: 4 voor de bisschop); gewone prefatie; rood. WOENSDAG: Quatertemper-Woensdag; Mis v. d. dag; 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; gewone prefatie; paars. Ook: Gul den Mis; Mis Rorate; 2 gebed v. d. dag; Credo; prefatie v. O. L. Vrouw; wit. DON DERDAG: Mis v. d. Zondag; 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; gewone pre fatie; paars. VRIJDAG: Quatertemper-Vrij dag; Mis v. d. dag; 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; gewone prefatie; paars. ZATERDAG: Quatertemper-Zater dag; Mis v. d. dag- 2 vigilie v. d. H. Tho mas; 3 tot de H. Maagd; gewone prefatie laakte evangelie v. d. vigilie; paars. ZON DAG 21 December: 4de Zondag v. d. Ad vent; Mis v. d. dag; 2 tot de H. Maagd; 3 voor Kerk of Paus; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; paai*. (Van onze Utrechtse correspondent) Talrijke militaire en burgerlijke autoriteiten waren Vrijdagavond te Utrecht in het N.V.-huis bijeen ter be groeting van vele uit Korea gerepartri- eerde militairen, in het bijzonder die van het tweede detachement van 1951. De staatssecretaris van oorlog, mr. F. J. Kranenburg, heeft bij deze gelegen heid de Nederlandse vrijwilligers voor Korea openlijk de hulde gebracht die zij verdienen als mannen die zijn opge komen voor de rechten van de mens, met name voor de geestelijke vrijheid. Mr. Kranenburg zei te geloven dat het Nederlandse volk niet altijd zonder voorbehoud een rechtvaardige waarde ring heeft getoond. Men heeft wel eens al te zeer getwijfeld aan de zuiverheid der motieven, en deze te veel in. het persoonlijke vlak getrokken. De staats secretaris stelde hiertegenover dat het op zijn minst geoorloofd is, de Korea- manschappen de eer te geven die hun toekomt. In zijn toespraak herdacht hij de 93 strijders die in hun plichtsvervul ling zijn gevallen. Hierna werden door jhr. F. Beelaerts van Blokland aan tien vertegenwoordi gers van het detachement bij oorkon den behorende legpenningen uitgereikt, als blijk van waardering voor de plichts betrachting van het gehele detache- Het onderzoek aan boord van de Duitse tanker „Ellen", die, zoals bekend, door de „Maasdam" is overvaren, heeft geen- verder resultaat gehad. De over schotten van de vier bemanningsleden die- nog vermist worden, zijn niet aan getroffen. ment. Vice-admiraal Stöve, waarnemend voorzitter van „Onze Vloot", overhan digde aan tien man marinepersoneel een bij de oorkonde behorend boekwerk. Na een dankwoord van luitenant-kolo nel G. H. Christan. oud-commandant NDVN, w4rd het officiële gedeelte be sloten. Hierna begon voor de aanwezige oud-Koreastrijders en hun invité's het officieuze en feestelijke gedeelte van de avond, dat tot ver na het midder nachtelijk uur heeft voortgeduurd. De nieuwbenoemde internuntius in Ir,dia, de Nederlandse bisschop mgr. Lucas SVD, tot dusverre apostolisch delegaat in Zuid-Afrika, is gisteren uit Pretoria in Rome aangekomen. Hij blijft daar tot eind December om besprekin gen te voeren met de monseignori Mon- tini en Tardini, beiden pro-secretaris sen van het Pauselijk staatssecretariaat, alsmede met de H. Congregatie der Fropagande Fide en van de Oosterse Kerk. Hij komt daarna voor een kort bezoek naar Nederland om tenslotte in de tweede helft van Januari zijn functie in New Delhi te aanvaarden. Hij is de opvolger van de Nederlandse bisschop mgr. Leo Kierkels, die kortgeleden ont slag heeft genomen om gezondheids redenen. Naar wij vernemen heeft de N.V. Midde.-standsbank voor Bleiswijk en omstreken bij de Arrondissements rechtbank te Rotterdam surseance van betaling aangevraagd. Deze bank maakt geen deel uit van de Nederiandsche Middenstandsbank te Amsterdam. „Het curatorium van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg heeft opdracht gegeven tot het ontwerpen van een eigen gebouw aan de architecten Jos. Bedaux te Tilburg en ir. J. v. d. Laan te Leiden." Deze vreugdevolle mede deling deed dr. ir. F. Teilegen gisteren tijdens de recepetie, die ter gelegenheid van het vijfde lustrum der Hogeschool werd gehouden. Het was tevens het laatste van een lange reeks van geschenken, dit met vele en hartelijke gelukwensen aan de jubilerende instelling ten deel waren gevallen. Cobbenhagen door ziekte verhinderd was deze bijeenkomst bij te wonen, evenals de president-curator, de heer H. Blom- jous en mr. Van Sonsbeek, lid van het curatorium. Spr. wenste hun allen een spoedig herstel toe. De zitting van de Senaat van de Hoge school in de Metropoleschouwburg, waar rector-magnificus, prof. dr. M. Smeets, een rede uitsprak, getiteld: „Bevorderen hoge belastingen de bedrijvigheid?" werd o.m. bijgewoond door Z. H. Exc. mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, mgr. dr. J. Hanssen, bisschop coadjutor van Roermond, mgr. Jos Bae- ten, bisschop van Breda, mgr. J. Groot, vicaris-generaal van het bisdom Haar lem, dom Wil. van Dijk, abt van het Trappistenklooster Koningshoeve, de mi nisters prof. dr- L. Beel en A. C. de Bruijn, dr. G. Veldkamp,, staatssecretaris voor de middenstand, mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer, mr. dr. F. Houben en prof dr. J. de Quay, com missarissen der Koningin in Limburg en Brabant, prof- dr. Th. de Vries, voorzit ter van de S.E.R. en vele vertegenwoor digers van andere Nederlandse hoge scholen en universiteiten, alsmede cura torium, senaat en studenten. Prof. Smeets betreurde het, dat prof. Advertentie Verschenen: ECONOMISCHE WETENSCHAP EN ECONOMISCHE POLITIEK Een bundel opstellen, aangeboden aan de Senaat ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, (geb. 14.—). BEVORDEREN HOGE BELAS TINGEN DE BEDRIJVIGHEID? Rede uitgesproken bij de feestelijke herdenking door de rector-magnificus, dr. M. J. H. Smeets. (ing. 1.50). Bestelt nog heden bij Boekhandel Gianotten, Tilburg, telefoon 3218. „De Economische Boekhandel van het Zuiden". Erkentelijkheid der regering Minister dr. L. Beel sprak namens de regering en in plaats van zijn ambtge noot bij O., K. en W-, die door de be groting was weerhouden. Spr. zei, dat in de afgelopen 25 Jaar de Tilburgse hogeschool haar naam ge vestigd heeft als centrum van weten schappelijke vorming. De vruchten van deze vorming worden thans allerwegen door het maatschappelijke en weten schappelijke leven geplukt. Spr. zei, dat de regering zeer erkentelijk is voor de diensten, die de hogeschool in haar bestaan reeds aan maatschappij en wetenschap heeft be wezen. Hij memoreerde nog de ont wikkeling van de sociologische weten schap, welke ontwikkeling de grond slag is geworden voor de nieuwe wet telijke regeling van de economische en sociologische studie. Bij de oprichting en de uitbouw van de Katholieke Economische Hogeschool is prof. dr. M. Cobbenhagen de centrale figuur geweest. Wegens zijn grote ver diensten heeft H. M. de Koningin hem thans benoemd tot Commandeur in de orde van Oranje Nassau. Gelukwensen van Episcopaal Mgr. Mutsaerts bracht de gelukwen sen van het Nederlandse Episcopaat over. Spr. wenste de curatoren een wijs beleid, de beheerder der finan ciën een goede subsidieregeling, de professoren een steeds toenemende kunde en ijver en de studenten de goede combinatie van luim en ernst. Prof. dr. Kernkamp, de rector-mag nificus der Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, deed zijn ge lukwensen vergezeld gaan van een fraai havengezicht van De Jongere. Mr. E. baron van Voorst tot Voorst, burgemees ter van Tilburg zei, dat het belang van de hogeschool voor Tilburg niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. Na mens het gemeentebestuur bood spr. een klok aan voor de senaatskamer. Drs. A. Tummers, de voorzitter van de Tilburgse Academische Economische kring vertolkte de dank der afgestu deerden, die men thans kan vinden in alle geledingen van de maatschappij. Als getuigenis van hun dankbaarheid zowël voor de professionele vorming als De Senaat verlaat de St. Jozefkerk. Op prof, dr. Th. Goossens en prof. mag. voor de ontwikkeling van hun persoon lijkheid boden zij de senaat een bundel opstellen aan, getiteld: „Economische wetenschap en economische politiek". De T.A.E.K. ziet dit geschenk als een eerbewijs aan de Hogeschool, die voor de T.A.E.K.-leden een ware Alma Mater is geweest. De dank en waardering van de Til burgse burgerij werden tot uitdrukking gebracht dor de heer L. Janssens. Als geschenk voor de jubilerende Hoge school werd een bedrag van f 50.000 bij eengebracht voor een Hogeschoolfonds, dat zich ten doel stelt het bevorderen van wetenschappelijke arbeid op sociaal en economisch terrein van docenten, studenten en afgestudeerden der hoge school. Nadat dit vorstelijke geschenk aan de rector-mag nificus w-as over handigd, kwam drs. Nadaud in een stu dentikoze speech vertellen, hoe ook de zeshonderd af gestudeerden een fonds. nl. het T.A. E.K.-fonds, hadden bijeengebracht, naast het reeds eerder genoemde spirituele ge schenk. Het doel van het T.A.E.K.- fonds komt vrijwel met dat van het Hogeschoolfonds overeen. De ge zamenlijke T.A. E.K.-leden schon ken aan dit fonds f 18.000. Als laatste sprak de praeses van „SL Olof". de heer J. Meinders. die na mens de leden een monumentale rec torszetel aanbood. Prof. Smeets be sloot deze zitting met een zeer har telijk dankwoord, In dit slotwoord deelde spr. mee, dat de gezamenlij ke Staatsmijnen aan de jubilerende hogeschool als feestgeschenk een bedrag van f 2000 de voorgrond mgr. hadden doen toeko- dr. F. A. Weve. men. ken. 's Winters kan het er 40 gr. C. vriezen, terwijl de ijzige poolwinden met een sneltreinvaart over de vlakte waaien. Dan houdt geen mens het er uit. Zelfs de Eskimo's duiken in hun iglo's om beschutting te zoeken tegen het geweld van de natuur. Sneeuwstor men verblinden de manschappen, zodat ze alleen langs geleidingstouwen van de ene barak in de andere kunnen komen De eerste Amerikanen die hier in 1950 aan land gingen om met de bouw te beginnen hadden het hard te verduren Thans echter zijn de grote startbanen klaar. Enorme hangars en werkplaatsen zijn er verrezen. Er zijn woonhuizen, cantines en bioscopen, waar de bezet ting meer dan 10.000 man in een redelijk comfort kan leven. Het is een klein op zichzelf aangewezen stukje Amerika, ver van de bewoonde wereld verwijderd. Maar de bewoners kunnen zich ook zelf redden. De vliegtuigen van de MATS. waarvan er vier per dag van Westover in Massachussets naar Het vliegveld ligt op een vlakte van ongeveer 360 vierkante kilometer gren zende aan een fjord aan de Baffins- baai. Aan landzijde is de vlakte aan alle zijden door een hoog gebergte omgeven, dat het gehele jaar door een dikke sneeuwlaag is bedekt. Dit is de bekende ijskap van Groenland, die van zee uit reeds van verre zichtbaar is. Natuurlijk staat de vliegbasis Thule hier niet alleen. Het is zeer waarschijn lijk dat er zich in het onherbergzame Noorden van Groenland nog meer Ame rikaanse vliegvelden bevinden, evenais er een groot aantal weerstations is ingericht. Dat alles is mogelijk dank zij de militaire overeenkomst die ere Ame rikanen met de Denen hebben gesloten Groenland staat evenals IJsland on der Deense Souvereiniteit voor een gemeenschappelijke verdediging. Thule echter is het brandpunt van alle activi teiten in de lucht boven Groenland. Het is de centrale basis waarom de kleinere steunpunten zijn gegroepeerd. Van Thu le uit zullen ook de reddingspatrouil les vertrekken in helicopters om bij on gevallen hulp te kunnen bieden. De hefschroefvliegtuigen kunnen tot vlak boven het ijs neerdalen en mensen met een takel aan boord nemen. K.L.M. ook over de Noordpool? Thule wordt ook de grote basis in het toekomstige poolluchtverkeer. Het eerste vliegtuig van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S., die te gen het voorjaar van 1953 een geregel de dienst van Stockholm naar Los An- Het bouwen bij Thule is minder eenvoudig dan men denkt. Een deel van de met water doordrenkte bodem, dat dieper dan 1.20 meter onder het oppervlak ligt, blijft permanent bevroren. Door de warmte, die de gebouwen en barakken uitstralen, zou de grond onder de vloeren ontdooien, waardoor de funderingen in de natte bodem wegzinken. Men heeft deze moeilijkheid opgelost door de kléinere gebouwen, zoals de houten barakken, op palen te zetten. Thule vliegen een luchtbrug die slechts door de Berlijnse luchtbrug in capaciteit werd overtroffen hebben zoveel goederen en machines overge bracht, dat de bewoners als het moet veel dingen zelf kunnen maken. Intussen is de basis, hoewel deze nog niet geheel klaar is en er nóg en kele nieuwe startbanen moeten wor den aangelegd, al voor een goed deel in gebruik genomen. Een groot aantal bommenwerpers en verkenningsvlieg tuigen die in de hangars een goed plaatsje vinden, worden blijvend ge- stationneerd en de ondergrondse benzinetanks waarin millioenen liters brandstof kunnen worden opgeslagen, zijn reeds voor een groot deel gevuld. Nu al zijn enkele van de startbanen geschikt om de zwaarste vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht te la ten landen en starten. Het gaat hier om de vliegende reuzenforten van het type B-36. die een actieradius hebben van 16.000 kilometer en de nieuwste zware straalbommenwerpers van het type Boeing B-52, die een afstand van 10.000 kilometer kan afleggen zonder tussen landing. Thule ligt op een afstand van 4500 km. van Moskou, zodat beide ty pes vliegtuigen de Russische hoofdstad gemakkelijk op een ononderbroken re tourvlucht kunnen bereiken. Overigens zijn de vliegtuigen er op dit moment in hoofdzaak om wat pool- ervarirjg op te doen, niet alleen in» het vliegen, maar ook in het onderhoud en de bediening van de vliegtuigen. Tem peraturen van 40 gr. C., waarbij de vliegtuigwielen op de grond vastvrie zen en, bij het verrijden, de lappen rubber in het ijs achter blijven, zijn niet bepaald bevorderlijk om alles van een leien dakje te laten gaan. Toch zijn de vliegers over het algemeen met de luchtbasis ingenomen. Het grootste deel van het jaar is het vliegweer uit stekend, alleen in de zomer kunnen er nevelbanken hangen die een vlot ver keer belemmeren. Sneeuwen doet het er ook niet zo bar veel. Als men de neerslag rekent die per jaar boven Thule naar beneden komt, dan schijnt het er nog droger te zijn dan in de Sa hara. (Eigen telegram) VATICAANSTAD, hedenochtend. De H. Vader heeft aan Kardinaal Fel- tin, aartsbisschop van Parijs, de titel kerk toegewezen van de H. Maria van de Vrede en de titelkerk van de H. Bernardus aan Kardinaal Grente, aarts bisschop van Mans. De laatste titularis van de kerk van H. Maria van de Vrede was August Kar dinaal Hlond, aartsbisschop van War schau, die in 1948 gestorven is. De H. Vader heeft de kerk toegewezen van Kardinaal Feltin uit hoofde van diens voorzitterschap van de Pax Christi-be- weging. De titelkerk van St. Bernardus hoorde destijds aan Guiseppe Kardinaal Sarto. de latere Paus Pius X, die vorig jaar door de Kerk tot de eer der altaren is verheven. De laatste titularis van deze kerk was Kardinaal Bandrillart, die in 1942 is gestorven. Evenals de nieu we titularis, was deze Prelaat lid van de Académie Frangaise. Nog niet zo lang geleden vond men °p deze afgelegen plaats, waar de grond het grootste deel van het jaar met een dikke sneeuwlaag is bedekt, een kleine Eskimo-nederzetting, die in het Eski mo's „Piktufik" werd genoemd. Dit be tekent: „plaats waar de poolhonden rusten". Nu rusten de poolhonden er biet meer. Als ze rust nodig hebben, dan moeten ze een ander plaatsje op- roeken, waar het rustiger is, want in Thule ratelen nu de pneumatische Klinkhamers, waarmede het stalen ge raamte wordt samengeklonken van de Vele ijzeren loodsen en hangars of van de stalen radiomast, die meer dan 300 meter hoog in de koude poollucht boort. Door dit geratel heen dreunt het Zware geluid van de tientallen bulldo zers, die de grond gelijk schuiven en grote massa's stenen en rotsblokken Wegwerken. En boven dit alles uit ron ken de motoren van de vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, die hier reeds in het verre noorden gestation- beerd zijn, en van de honderden Vrachtvliegtuigen van de MATS de militaire luchttransportdienst die met ruimen vol het materiaal aanvoe ren en de manschappen, die hier in het Poolgebied dienst zullen doen. Tien maanden van het jaar ligt de haven van Thule muurvast bevroren en zelfs in de beide zomermaanden, wan- beer het ijs gebroken wordt, kunnen de zeeschepen slechts met de grootste moeite door de dikke ijsschotsen varen. Zo komt het, dat de vrachtvliegtuigen Van de MATS reeds 2100 vluchten van bit de Verenigde Staten naar Thule hebben ondernomen om materiaal, ar beiders en soldaten over te brengen. Meer dan tien millioen kilogram aan materiaal en ongeveer 20.000 mensen zijn nu al op deze wijze naar Thule overgebracht. Het noordelijk deel van het enor me Groenland, dat ongeveer 35 maal zo groot is als Nederland en België samen, werd eerst in 1910 door de bekende Deense Poolonderzoekers Knud Rasmussen en Bernt Balchen, dezelfde, die in 1929 met admiraal Byrd over de Zuidpool vloog, ont dekt en in kaart gebracht. Bernt Bal ehen, de vlieger, voorzag destijds al de grote waarde van een basis in het hoge noorden, een basis, die eens hef centrum zou kunnen worden van het drukste wereldluchtverkeer, dat zich boven de onmetelijke ijsvlakte van de Noordelijke IJszee zou afspelen. En het ziet er naar uit, dat Baichen gelijk gaat krijgen, want ook de bur gerluchtlijnen van Skandinavië naar de westkust van de Verenigde Sta ten en van Londen naar Tokio, alle over het Noordpoolgebied, zijn op komst. Toch zouden de Amerikanen er nooit 263 millioen dollar in gestoken hebben als de basis niet in de eerste plaats uit militaire overwegingen uit de grond Werd gestampt. Nu ze er dan eenmaal fs kan men het vliegveld natuurlijk evengoed voor de burgerluchtvaart ge bruiken, evenals men dat na de oorlog gedaan heeft met Gander op Newfound land en Reikjavik op IJsland, die in de tweede wereldoorlog als springplank Werden gebruikt voor de Amerikaanse bommenwerpers, die uit de Verenigde Staten naar Engeland werden overge- vloogen. Trouwens niet alleen op New foundland en IJsland, maar ook in Zuid Groenland werden vliegvelden aange legd, onder leiding van dezelfde Bernt Balchen die jaren tevoren dit gebied Verkende. Zo vlogen de Amerikaanse vliegtuigen die gedurende de oorlog aan be Engelsen werden geleverd over de Trans-Atlantische Oceaan van New foundland naar Groenland, van Groen land naar IJsland en tenslotte van IJs land naar Groot-Brittannië. Maar in het hoge noorden van Groen land had men toen nog niets te ma ken. Daar bü de Eskimose nederzet- ■Jbg Thule werd eerst in 1946 een start haan aangelegd. Misschien was het Voorlopig bij die ene startbaan geble ven als de oorlog in Korea de inter nationale spanningen niet had doen toe nemen. Toen besloot men in Amerika «aar een van de grootste luchtbaseste houwen die ooit tevoren was gebouwd en *mds die tijd wordt er met man en niacht gewerkt om het steunpunt ge- *eed te krijgen. Zo eenvoudig is dat overigens niet. fhgenlijk kan men alleen de zomertijd benutten om op het vrije veld te wer-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 5