primitief gehuisvest en werkend met primitieve apparatuur Groot aantal roepingen bij de Trappistinnen Ere-doctoraat voor Robert Schuman: Ziekte betreft altijd de GEHELE mens T De band met alle Nederlanders in het buitenland I Papa breng je een aPie GROTE BELANGSTELLING DER EMIGRANTEN Informatiedienst is de hoofdzaak Om een vermogen van vijf millioen Een derde der zusters komt uit Den Haag Niet slechts de wetenschapsman, bovenal de excellente promotor van een nieuw Europa Herinnering aan Mgr. Poels Minder invoer van nylons Onderzeebootbasis E' - ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 PAGINA 6 I voor me mee? Luchtwandelingen Holdert contra Ned. Beheersinstituut Maar er zijn voldoende Enkalon-kousen In 1953 van Rotterdam naar Den Helder? Medisch standpunt V eertienhonderdste „Zonnebloem" Eis van Groot-metaal niet ontvankelijk Duitse vergoeding voor weggevoerde effecten WERELDOMROEP Aan verscheidene Hilversumse deuren vindt de bezoeker de naam van de Wereldomroep. Aan verscheidene deuren inderdaad, want de Wereldomroep beschikt niet, zoals de binnenlandse omroeporganisaties over een fier en spatieus gebouw. Men moet hem zoeken, verdeeld over een reeks villa's, in elke waarvan enkele afdelingen zjjn ondergebracht. Zo was het vroeger met de binnenlandse omroeporganisaties: statige villa's naar de buitenkant, hokjes, primitieve studio's en her der verspreide kantoren naar binnen. De Wereldomroep verkeert dus nog altijd in het primitieve tijdperk. Maar niet alleen terzake van zijn huisvesting. Directeur H. v. d. Broek en zijn medewerkers zouden er nauwelijks van kikken, wanneer dat maar hun enige zorg was. Per saldo kan een omroep groot worden in villa's, waarvan men er altijd nog wel een paar bij kan huren. Maar de Wereldomroep laboreert aan tweeërlei primitiviteit: de huisvesting aan de ene kant, die men licht kan tellen en onaangenaam is, mede omdat het niet zo goed staat, en de onvol doende zendapparatuur, die de regering aan de andere kant de Wereld omroep ter beschikking stelt, en die onaangenaam is omdat men de uitzen dingen van de Wereldomroep niet zo goed hoort. En de hoorbaarheid be paalt het gehele bestaansrecht van een omroeporganisatie. werk doen ten bate van het eigen land. Maar dit gaat langs zeer subtiele wegen, waarvoor de Amerikanen het welspre kende, schoon eerlijk gezegd weinig subtiele, woord „ballyhoo" hebben uit gevonden. Wij willen dus maar zeggen, dat er allerlei sterke redelijkheidsoverwegin gen gelden voor het in stand houden van een wereldomroep. Redelijkheids- overwegingen echter, waarvan de uit komst nooit als van een rekenkundige formule te bewijzen valt. Men kan eraan blijven twijfelen. Er zijn zeker wel mensen, die van oordeel zijn dat een wereldomroep zich baseert op een illusie en die op de opmerking, dat alle beschaafde landen dan toch maar doen aan die illusie onbewogen antwoorden, dat er dan slechts sprake kan zijn van een algemene psychose. Goed, maar wat een algemene psychose is, mag niet meer gelden als een abnormaliteit. De wereld doet aan wereldomroep en dit op alleszins redelijke gronden. Geen land, dat zijn belangen wenst behartigd t'e zien, kan zich aan dat concert der korte aethergolven onttrekken. Trouwens, vvie van de tallozen in den lande, die hun dierbare betrekkingen hebben met de zeevarenden, weten er de Wereldomroep geen dank voor, dat zij bij het lange afwezig zijn eens de gele genheid krijgen persoonlijk hun groeten te zenden aan de dierbaren op het verre Tussen die twee primitiviteiten in en over de tweede vinden we verderop nog wel gelegenheid te spreken ligt het enige deel van de Wereldomroep, dat niet primitef is: zijn organisatie zijn programma-afdelingen. Omdat die dingen goed werken is de Wereldom roep in zeer wijde kring in Nederland een instelling geworden, die veel sym pathie geniet. Natuurlijk: de Wereld omroep is geen organisatie, die in het binnenland aan de weg timmert. Dat kan hij niet, want wat hij uitzendt is bestemd voor de buitenwereld en komt niet anders dan bij wijze van toeval terecht achter de schuttingen der natio nale landsgrenzen. De Wereldomroep bespeelt de aether via de kortegolf, die bijna geen enkele binnenlandse radio luisteraar aanzet. Daar is achter in ieder land een aantal luisteraars op zichzelf vrij groot, al is het natuurlijk in verhouding tot de binnenlandse al thans de lange en middelgolf-luisteraars de minderheid dat een voorkeur heeft voor het luisteren naar de korte golf. Zij doen dit als regel niet op de korte golven van hun eigen land, om dat ze daar minder behoefte aan heb ben. Ze hebben echter een sterke passie voor de korte golven uit den vreemde, misschien gedeeltelijk uit die oude ro mantische radio-geest, die bepaald werd door het verlangen om te horen wat ver weg was en die in de pionierstijd van de radio van elke amateur een fa naat maakte; misschien ten dele oo> uit de even romantische liefhebberij in het exotische. De gewone landen, die liggen onder het bereik van de omlig gende zenders, zijn voor de luiste raar in zekere zin geen vreemde landen meer. Vreemd wordt het pas, wanneer het geluid uit andere werelddelen in uw huiskamer komt, bij voorkeur wan neer er wereldzeeën of een geheel we relddeel tussenin liggen. Tot die mensen richt zich een we reldomroep. Hun getal heeft de on ontkoombare aantrekkelijkheid van de onbekende grootheid. Zijn het er veel. of zijn het er weinig? Maar wat is veel en wat is weinig? Men kan er eeuwig naar gissen, want een wereld omroep rtrooit zijn zaad naar alle hemelstreken en kan nooit ook maar bij benadering de oogst wegen. Maar zo is het met alle dingen die op dit vlak worden ondernomen, Daaronder valt in het algemeen alles wat pro paganda is of wat een propagandisti sche werking heeft Een organisatie, die propaganda voor vreemdelingen- bezoek drijft, weet ook nooit hoeveel het geeft. Een adverteerder weet even min welk deel van zijn omzet door zijn propaganda gunstig beïnvloed is. Maar de ervaring heeft uitgewezen, dat er dagelijks, jaar in jaar uit stro men brieven uit alle hoeken der aar de binnenkomen bij de Wereldom roep. Soms laat ons zeggen, uiterst roerende brieven zoals van een meis je in Nieuw-Zeeland, dat een harts- correspondentie onderhoudt met een ideale jonge borst, maar wier moeder wenst, dat haar dochter in een kloos ter gaat, en die nu vraagt (het meis je bedoelen wijl aan de Wereldom roep, die altijd alles bliikt te weten, wat zij daarmee aan moet. Men kan er verder van vinden wat men wil. maar het bewijst het bestaan van een band. En overigens wordt dit voorbeeld hier maar voor de aardigheid gegeven. Er zijn wel andere soorten van brieven en reacties, die aantonen dat de Wereldomroep een naweegbaar nut sticht, hetzij doordat hij mensen be weegt zakenrelaties aan te knopen, het zij doordat hij mensen er toe brengt iets van Nederland te begrijpen. Er komen dus vele brieven binnen, die natuurlijk toch niet meer dan een fractie van het aantal luisteraars kun nen dekken. Maar verder kan men gis sen en zich oefenen in de voortreffelij ke deugden van geloof en vertrouwen. Daarbij weet de Wereldomroep dat er zich een zeer vast en zeer aanzienlijk contingent van luisteraars onder zijn vaste klanten bevindt: de Nederlanders in den vreemde, dat zijn de Nederlan ders. die in West-Indië zitten de Ne derlanders, die in Oost-Indië leven en zwoegen, de volksstammen van emi granten en dan verder natuurlijk allen, die ergens ver weg hun bestaan gevon den hebben buiten de emigratie om. Men kan er moeilijk over twisten of het van belang is de band met al die categorieën van mensen te onder houden. Dat moet natnnrllik. Dege nen, die niet zijn geëmigreerd, doch na kortere of langere tild weer In Nederland terug zullen keren, ver langen er hartgrondig naar het con tact met het land. dat hun vaderland is. te onderhouden. In hun hart blijven zii. die zii zijn, en bovendien: vroeg of laat moeten zij er zich weer in thuis gaan voelen, Maar ook voor de emigranten heeft een wereldomroep een taak. Voor hen ls het eensdeels goed. als zij zich zo spoedig mogelijk assimileren aan het land. dat hun nieu we vaderland is geworden. Maar hoe snel raat zulk een proces in ziin w»rk? De mensen .hebben het moei lijk en het is maar zeer de vraag of hun assimi'atienroces sneller zou ver lopen, Indien zij vanaf de eerste dag. waarop zij voet aan wal zetten, het ge voel zouden hebben door hun formeel opgegeven maar in hun harten no~ zo sterk levende vaderland eomnleet aan hun lot te zijn overgelaten. Wan neer de aether voor hen leeg en dood bleef, en hoeveel te nMnWlter toii dat zijn. 'ndien de aether voor andere -mi grant's uit andere landen niet dood zou blijken. Door die emigranten tegemoet te ko men kan een wereldomroep teven» goed De K. L. M. heeft nagegaan hoe groot de afstand is, die stewardessen en stewards tijdens vluchten in de cabines afleggen. Dit onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat de ste wardessen en stewards behoorlijke einden lopen. Voor het traject Am sterdamLonden v.v. is de afstand n.l. vier kilometer; voor Amsterdam Parijs v.v. drie en een halve; Am sterdamStockholm v.v. negen kilo meter; AmsterdamMadrid v.v. twaalf kilometer; AmsterdamBrus sel v.v. drie kilometer; Amsterdam Wenen v.v. zeven kilometerAmster dam-—München v.v. vijf kilometer; AmsterdamDublin v.v. acht kilome ter en AmsterdamNew York v.v. niet minder dan vijf en zeventig kilo meter. „Pappa, breng je een apie voor me mee?" In het wekelijks groetenprogramma ".Het schip van de week" spreken kinderen tot hun vaders, ergens op de zeven wereldzeeën. En dan is daar nog die zeer speciale service, die de Wereldomroep verleent In de vorm van de transcriptiedienst, zoals dat genoemd wordt in het vak jargon. De transcriptiedienst is een spe cialiteit, waarmee de Wereldomroep zich een positie aan de spits veroverd heeft. Hij bestaat heel eenvoudig uit het op nemen van speciale programma's op gramofoonplaten, die verzonden worden naar het buitenland en daar door de binnenlandse omroep worden uitgezon den om aldus door de massa luisteraars van het bestemde land te worden ge hoord. De transcriptiedienst is een prachtige uitvinding, die grif afzet vindt onder de buitenlandse omroepen, mits de programma's van uitgelezen kwaliteit zijn. De Wereldomroep heeft over de afzet van zijn transcriptiepro gramma's waarlijk niet te klagen. Dat Nederlanders over zee blijven op de hoogte van Nederlandse en Europese vraagstukken door de discussies in het Rondetafel-parlement. V. I. n. r. de par lementsleden mr. J. Algera, J. J. Vorrink, mr. L G. Kortenhorst (voorzitter Tweede Kamer), H. A. Korthals en H. W. Tilonus. schip! En de planters, die het hard heb ben in een onveilige hoek van Java. zullen u ook kunnen vertellen, dat Je Wereldomroep wel eens een speciaal programma aan hen wijdt om hun wat opwekkende steun te geven in hun verre van gemakkelijke omstandighe den. Zo zijn er wel zeer verscheiden, maar nochtans zeer reële belangen, die de Wereldomroep op zijn aetherische wijze behartigt. Een onderdeel als wij zoëven noemden, valt onder de Nederlandse dienst die alle uitzendingen in het Ne derlands en in de eerste plaats voor Nederlanders bestemd voor zijn reke ning neemt. Dat komt neer op het geven van informaties in velerlei vor men nieuwsberichten, via de korte ditjes en datjes van Gerard de Haan tot korte nieuwsflitsen uit gebeurtenis sen en een buitenlands overzicht toe; en daaromheen vermaak, ontspanning en goede muziek. Nieuws, muziek of ontspanning. Dat is de vraag, waar de Wereldomroep altlid weer voor staat. Uiteraard heeft de Wereldomroep een gans andere taak dan de binnenlandse omroep. De laatste mag men ontspanningsomroep noemen (met een sterke educatieve inslag wel te verstaan), de Wereldomroep is in de eerste plaats informatieomroep, die de mensen in den vreemde voornamelijk op de hoogte moet moet houden, van wat er zich op de dag zelf in Nederlnad en van de Nederlandse gezichtshoek uit gezien ook in de wereld voordoet. Daaromheen is er natuurlijk plaats voor ontspanning, ook voor kunst, die alleen maar een betere vorm van ontsoanning ls. De luisteraars, opmerkelijk veel althans, vragen er naar. ongeacht de ont- vangstmogeltjkheden. Het menselijk oor ls een fantastisch instrument: het vult zelf wel aan wat er aan de reële klank ontbreekt, en men is niet spoedig ver wend, als men In afgelegen streken van de aardbol zit, waar dé kortegolfzenders veelal het leeuwendeel van de taak der „binnenlandse" omroepen moeten ver vullen. Te beginnen met het Concert gebouworkest beschikt Nederland over het nodige, dat rocu is in de wereld. Maar hoofdzaak moet nu eenmaal zijn de informatie, die in eerste, zij het zekér niet in enige linie zetelt in de Nieuwsdienst, van tien uur 's och tends tot vier uur 's nachts geregeld in de aether, in vele talen zijn uit- zendterrein over de aardbol verleg gend, achter de zon aan. Daartegen over dan de verschillende diensten met specifieke taken: de reeds ge noemde Nederlandse dienst, de bui tenlandse dienst, die zich vooral richt op de niet-Nederlanders (en, om maar Iets te noemen het Midden-Oosten bespeelt met uitzendingen in het Ara bisch), de Indonesische dienst, waar onder niet valt te verstaan de dienst, die voor de Nederlanders ginds uit zendt, maar die in het Indonesisch uitzendt voor Indonesië, buitenland, maar een bijzonder stuk buitenland. vak verstaat men in Hilversum. De voordelen van de transcriptiepro gramma's zijn in het oog vallend: men bereikt immers het binnenlandse publiek van het vreemde land op het gewenste tijdstip en met de stof, 'die men het speciaal onder de aandacht wil brengen. De Nederlandse radioluisteraars bemer ken daar natuurlijk niets van, maar een bezoek van Prins Bernhard aan Zuid- Amerikaanse landen wordt ingeleid en opgevolgd door Nederlandse transcrip tieprogramma's. Evenzo geschiedde het ter gelegenheid van het officiële bezoek van Koningin en Prins aan de V.S. Tal van Amerikaanse radiostations hadden toen transcriptieprogramma's uit Hil versum. Daarnaast zijn er weinig instel lingen. die zoveel voor de Nederlandse muziek doen als de Wereldomroep, vooral ook met transcriptieprogram ma's. Zij behoren kortom tot de belangrijk ste onderdelen van de activiteit van de Wereldomroep- Misschien is het mede de nood, waaruit de deugd der trans criptie gegroeid is. Zeker is, dat deze laatste helpt om de ernstige hindernis van ons totaal verouderde en achterlijke zenderperk enigermate te overwinnen. Maar over deze beschamend primitieve zijde van de Wereldomroep zullen wij nóg in een volgend artikel spreken. Het Ned. Beheersinstituut heeft des tijds in beslag genomen het vermogen van H. Holdert, gewezen directeur van het dagblad „De Telegraaf", ten be drage van ongeveer vijf millioen gul den. H. vordert dit bedrag terug en de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel heeft zich Vrijdag met deze zaak bezig gehouden. Een ontvijandingsverklaring was afgewezen. Het bijzonder gerechtshof te Amster dam 'heeft H. tot twaalf jaar gevange nisstraf wegens zijn gedrag gedurende de bezetting veroordeeld. Onder meer nam hij dienst bij de Waffen SS. H. was zelf bij de behandeling aanwezig. Voor hem pleitte mr. B. H. J. de Ponte uit Amsterdam. Deze betoogde, dat idealistische overwegingen H. hebben gebracht tot het dienst nemen bij de Waffen SS. H. had, toen hij in dienst trad geen eigen vermogen. Hij heeft dit pas verworven in 1944 door verer ving. Pleiter zette uiteen, dat H. geen vijand is in de zin van het Besluit vij andelijk vermogen. Pleiter acht het on rechtvaardig hem nu nogmaals te straffen door hem een vermogen af te nemen, dat hij niet ten bate van de vijand heeft gebruikt. Voor het beheersinstituut pleitte mr. E. van Haersma Bum a te 's-Graven- hage. Hij zette aan de hand van de parlementaire behandeling van de Wet vijandelijk vermogen uiteen, dat het wel degelijk de bedoeling is geweest, de categorie mensen, waartoe H. be hoort, onder het vijandelijk vermogen te rangschikken. Wanneer men H. zijn vermogen ge heel of gedeeltelijk zou laten behouden, zc-u men grote onbillijkheid betrachten tegenover zijn soortgenoten. De familie van H. bezit nog driekwart van het totale vermogen van H.'s vader en zal deze zoon ongetwijfeld helpen, waar door hij toch reeds in een gunstige po sitie verkeert. De afdeling rechtspraak zal later in deze zaak uitspraak doen. (Van onze Brabantse redactie) De mededeling, dat vier Zusters Trap pistinnen uit het enige Nederlandse Trappistinnenklooster, dat te Berkeï- Enschot (N.B.), voor een nieuwe vesti ging naar Dahlem in Duitsland zijn ver trokken, bewijst wel, dat ook in onze tijd de belangstelling voor het contem platieve kloosterleven nog steeds groei ende is. Het is eerst vijftien jaar ge leden, dat Nederland weer een Trappis tinnenklooster kreeg. Toen vestigden zich te Berkel een dertigtal zusters, voornamelijk Nederlandse, die te Chi- may in België haar noviciaat hadden ge maakt. In deze vijftien jaar is het getal der bewoonsters gegroeid tot negentig. Zo groot is de toeloop, dat ieder jaar een scherpe selectie van de adspirant- postulanten moet worden toegepast. In 1951 meldden zich 35 candidaten en in 1952 meer dan twintig. Dat vele van deze meisjes worden afgewezen, gebeurt niét alleen, omdat de abdij bij een der gelijke toeloop spoedig te klein zou zijn, maar vooral omdat men meent, dat voor de geestelijke vorming der postulanten en voor de geest in het klooster en het beleven van de regel, het beter is slechts weinigen tegelijk aan te nemen. De terreinen van de „Volkswohlfahrt", waar de Trappistinnen zich thans gaan vestigen, zijn 17 ha. groot. De pastoor deken van Dahlem heeft eerst de Trap pisten van „Mariawald" gepolst over de mogelijkheid hier een abdij te vestigen. De abt van „Mariawald" meende, dat dit een goede gelegenheid zou zijn voor de vestiging van Trappistinnen, omdat deze orde, die algemeen geldt als de strengste contemplatieve orde voor vrouwelijke religieuzen, in Duitsland nog geen klooster had. De Nederlandse Trappistinnen ver klaarden zich bereid naar Duitsland te komen en toen men het terrein voor een zeer matige prijs kon kopen was de zaak zeer spoedig geregeld. De Trappisten van „Mariawald" heb ben het gebouwtje en de terreinen reeds voor de zusters in orde gemaakt. Dit gebouw is echter geenszins geschikt om een kloostergemeenschap te herbergen. Er zal dan ook spoedig begonnen wor den met de bouw van een klooster. De vier zusters, die dom Willibrord van Dijk, deze week heeft begeleid naar Dahlem, hebben dan ook in de eerste plaats tot taak, het gereedmaken en in richten van de nieuwe abdij, die „Maria Frieden" genoemd zal worden. Aan het hoofd van de kleine kloostergemeen schap staat Zuster Paula de Reuver, af komstig uit Den Haag. Het is trouwens opvallend dat ruim dertig van de Neder landse Trappistinnen uit Den Haag ko men. Men hoopt volgend jaar, 15 Augustus het nieuwe klooster in gebruik te kun nen nemen. Het enthousiasme, waarmee Het hoogtepunt van de herdenking van het vijfde lustrum van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg vormde vandaag de ere-promotie van de Franse staatsman Robert Schuman, minister van Buitenlandse Zaken, die de stoot gaf tot de vorming van de eerste supra-nationale gemeenschap van West- Europa, de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Om elf uur hedenmorgen waren in de Metropole-schouwburg te Tilburg zeer vele genodigden bijeenge komen om deze ere-promotie bij te wonen. de dorpsbewoners nog 's avonds laat de zusters hebben verwelkomd in Dahlem, wettigt de verwachting, dat men van die kant op goede hulp mag rekenen. Volgend jaar zullen nog een tiental zusters uit Berkel de „kwartiermaak sters" volgen. Het is natuurlijk de be doeling dat op den duur Duitse meisjes in „Maria Frieden" zullen intreden. In de eerste tijd zal daar echter geen novi ciaat gevestigd zijn. zodat postulaat en noviciaat vooralsnog in Berkel-Ensehot zullen moeten worden doorgemaakt. De Zusters zijn met groot enthousiasme naar Duitsland vertrokken, zo verzekerde ons pater-rector, die er bij voegde, dat men in het klooster de hoop koestert te zijner tijd ook in het Verre Oosten nog eens een stichting te kunnen vestigen, omdat de Oosterling wel bij uitstek geschikt is voor het contemplatieve leven. (Van onze verslaggeefster) In verband met het bericht dat de minister van Economische Zaken op 11 December de import van Amerikaanse nylons,' ingekocht voor de zogenaamde bonus-dollars, heeft stopgezet, hebben wij getracht ons op de hoogte te stéllen van de situatie der nylonkousen in Ne derland. Naar men ons in verkoop-krin gen mededeelt, zijn er op het ogenblik grote voorraden nylons en heeft deze maatregel ongetwijfeld ten doel de Ne derlandse industrie te beschermen als ook de handelsbalans in evenwicht te licuden. De Nederlandse vrouw werd van nylon-kousen voorzien, vooral uit Engeland, het eigen land en Amerika. De Nederlandse productie uit grond stoffen, die door de mijnen worden ge leverd is thans echter op een zoda nig peil, dat de voorziening van de paar millioen Nederlandse vrouwen die ny lons dragen, door de beperkende bepa ling geen stagnatie zal ondervinden. De Amerikaanse kousen horen tot de duur ste en ook veelal tot het luxueuze gen re. De „Enkalon"-kous is er echter in alle gevraagde soorten: van wandelkous tot spinragfijn Of mogelijk de volledige invoer, o.a ook uit Duitsland van de Perlon-kous beperkt zal worden, is nog niet bekend. Naar wij vernemen is er een redelijk goede kans, dat de inrichting van een nieuwe onderzeebootbasis in Den Hel- der omstreeks het eind van het vol gend jaar haar beslag zal krijgen Dit betekent dat dan de onderzeebootdienst uit Rotterdam, waar hij gevestigd is op een door de Duitsers ingerichte basis, zaj kunnen verdwijnen. Men acht dit laatste van belang voor de Rijnscheep vaart. In zijn openingswoord mede rec- tor-magnificus, prof. dr- M. J. H- Smeets, op dat de katholieke economi sche hogeschool bij haar vierde lustrum voor het eerst een ere-doctoraat heeft toegekend en wel aan een figuur in Nederland, die op sociaal gebied als een werker en wel ker kan worden betiteld: de helaas inmiddels overleden mgr. H. A. Poeis. De grote verdiensten van mgr. Poels lagen vooral op sociaal terrein, in het Nederlandse kolenbekken. Hij was een ziener in de toekomst, die door middel van tijdig getroffen, voor die tijd soms opzienbarende, maatregelen de goede verhoudingen op sociaal gebied heeft bevorderd en gunstige voorwaarden heeft geschapen vóór de economische vooruitgang van de mijnstreek. Prof. Smeets zag in minister Schu man ook een ziener in de toekomst'. Ook hij baant nieuwe wegen, waar langs vrede en welvaart, economie en recht in het Europa van deze tijd, naar mag worden gehoopt, zullen ge dijen, en ook bij hem valt het accent van de belangstelling op de econo misch zo gewichtige kolensector. Hij gaf hierna het woord aan prof, H. A. Kaag, hoogleraar in Je economie, het geld-, crediet- en bankwezen en de economische politiek, die door de senaat was gerechtigd minister Schu man, op de gebruikelijke wijze met 'het ere-doctoraat te bekleden. (Van onze medische mede werker) en meisje van 14 jaar werd eens door haar huisarts naar de poli kliniek van een internist verwezen, omdat zij sinds langere tijd maagklachten had. Voornamelijk na het eten kreeg zij een zeurende pijn in haar bovenbuik en werd bovendien gehinderd door opstotend zuur tot in haar keel, slechte eetlust en een algemeen mat gevoel. De huisarts vertrouwde het niet, dacht blijkbaar aan een maagzweertje alhoewel maagzweren op deze jonge leeftijd zeldzaam zijn acht te het raadzaam een inter nist te raadplegen en het meisje eens grondig te la ten nakijken. Nauwkeurig onderzoek wees uit. dat de patiënte een ontsteking had van het maagslijmvlles. De specialist raadde haar aan di eet en rust te houden en in geval van pijn bepaalde poe ders te gebruiken. Een maand later kwam het kind terug met onveranderde klachten. De internist ging er eens extra voor zitten en sprak met haar over thuis, informeerde naar eventuele drukkende omstandigheden. Wat bleek? Moeder was al geruime tijd bedlegerig. Va der Haör druk werk op de fabriek en kon zich met het huishouden niet bemoeien. Er waren drie jongere kin deren thuis en bovendien een ouder zusje, dat op een atelier werkte. Laatstge noemd zusje vond, dat ze genoeg deed buitenshuis en vertikte het 's avonds ot 's morgans een hand uit te steken. Zij liet zich door de veertienjarige bedienen en olaagde haar nog op de koop toe. De Moeder had wel de gelijk in de gaten, dat het gehele huishouden op d'e schouders van het jonge meisje rustte en dat de oud ste dochter onverdraaglijk was, maar zij kon aan de situatie niets veranderen omdat zij, ziek als ze was, machteloos was tegenóver haar man, die de oudste de hand boven het hoofd hield. Intussen werd de veertien jarige de dupe van de dwangtoestand. De internist, die verband zag tussen de maagklachten van het meisje en de moei lijkheden thuis, stelde haar gerust, sprak haar moed in, maar kon onmogelijk het huiselijk euvel met wortel en al uitroeien. Toen de pa tiënte twee weken later ter controle kwam, bleek zij zich toch beter te voelen en minder pijn te hebben. De uitleg en steun van de dok ter hadden kennelijk een genezende invloed gehad. Anderhalve maand liet het meisje zich niet zien. Op een middag kwam ze weer bin nenlopen, lichtvoetiger dan anders en met een kleur en een blikvastheid, die haar bijkans onherkenbaar maak ten. Zij had nu al dagen geen last meer van haar maag, at wat ze lustte en voelde zich beter dan ooit te voren. De verbaasde dok ter kreeg te horen, dat de wolkige toestand thuis was opgeklaard. De oudere zus had verkering gekregen met een knaap, die door de Va der na een hevige ruzie bui ten de deur was gezet. Het atelier-meisje had partij ge trokken voor de jongen en was mèt hem verdwenen. Ineens waren de gezinsver houdingen rustiger gewor den. Papa zag in, dat hij on rechtvaardig was geweest ten opzichte van zijn ande re dochter, de Moeder fleur de op, kortom: patiënte was bevrijd geworden uit de klem en weinige dagen later waren haar buikklachten na genoeg weg. Ziehier een ziektegeval met op de Röntgenfoto duidelijk aantoonbare afwijkingen, dat zonder twij fel zijn oorzaak had in psy chische spanningen. Men herinnere zich nu, wat er in deze rubriek geschreven werd over asthma en de nerveuze krop. We komen dan tot de conclusie, dat ze kere lichamelijke kwalen hun oorsprong vinden in on geregeldheden van het ziele- leven. Dergelijke ziekten noemt men psychosoma tisch. Dè als zodanig be kende ziektenreeks groeit nog steeds aan naarmate het ontwikkelingspsychologische onderzoek in deze richting een grotere vlucht neemt. Zielsconflicten kunnen n.l- een uitweg vinden in psy chische verschijnselen mals angst, onlust, vluchtneigin gen en dwanghandelingen, maar ook in lichamelijke symptomen zoals hoofdpijn, bloeddrukverhoging, zweren van de maag en tvoaalfvin- gerige darm, asthma, migrai ne, dikkedarmontsteking e.a.- Daarbij komt, dat in alle overwegend lichamelijke ziekten psychische factoren een rol, spelen en bij alle geestesziekten zekere licha melijke manifestaties voor komen. Zulks is begrijpelijk als men bedenkt, dat lichaam en ziel een onverbrekelijke twee-eenheid vormen, gelijk in vroegere Medische Stand punten is uiteengezet, Bllderdljk, die een dichter en een medicus was, voelde dit aan en merkte op: „Ziekte is halingsdrang. geen verdelgingszucht," De twee-eenheid lichaam ziel tracht steeds een bepaald evenwicht in stand te hou den, vergelijkbaar met de oppervlaktespanning van een vloeistofspiegel: elke be roering veroorzaakt 'n rim peling, golfjes en dalen, die elkaar in afmetingen com penseren De ziekte, van wel ke aard dan ook, is een neu traliserende reactie van de mens op een of andere be roering. De taak van de arts is dan ook: de zieke mens in zijn gansheid te ontmoe ten en niet d'e ziekte maar de totale mens te behande len. Dat speciaal de huisarts deze hippocratische instel ling moet bezitten, behoeft geen nader betoog. Dr. J. L. C Wortman schreef een handleiding aan het ziekbed voor huisart sen die op klemmende wijze bovengenoemde aspoc ten van de verhouding arts- patiënt In het licht stelt. Ook daar waar het onver taald medisch jargon voor outsiders onbegrijpelijk is, schemert schrijvers bedoe üng als een rode draad door het wetenschappelijk stru weel. Als bezwaar tegen dit boek zou kunnen gelden dat het voornamelijk refererend is en de auteur soms vervalt in een magische speculatie ve betoogtrant. Van philoso phische zijde moet worden opgemerkt, dat Wortman de onverbrekelijke relatie tus sen lichaam en ziel op inge wikkelde wijze aannemelijk heeft gemaakt met behulp van Spinoza's wijsgerige theorieën en ook diens ethi ca niet kan missen. Het ls vreemd dat een erudiet ge lijk hij de philosophie van Thomas van Aquino in dit verband ongenoemd laat, ter wijl hij daarmede hetzelfde toch veel gemakkelijker en juister kan bewijzen. J. M Onder de titel „Psycno- matische Geneeskunde", 173 blz. Üitg. De Tijdstroom/ Lochem. Prof. Kaag gaf een uiteenzetting van de motleven, die leidden tot de toeken ning van dit ere-doctoraat, welker toe kenning, eens Schuman's naam hiervoor genoemd, Je gehele hogeschool-gemeen schap enthousiast toejuichte en het was speciaal de jeugd, die begreep, dat het hier niet enkel een wetenschapsman betrof, maar bovenal de excellente pro motor van een nieuw Europa, een nieuwe wereld. Prof. Kaag meende in de werken van Schuman, die niet alleen contacten met Franse, maar ook met Duitse economis ten zoals Wagner en Schmoller heeft gehad, de gelukkige invloeden te onderkennen, speciaal ten aanzien van de samenhangen van economische, so ciale en politieke factoren. Schuman's uiteenzettingen, waarin echter ook steeds een warme liefde voor Frankrijk te beluisteren was, het Frankrijk met zijn hoge roeping voor samenwerking en vrede, muntten uit door helderheid, kennis van zaken en zin voor de rea liteit Een frappant voorbeeld hiervan zag de promotor in de verklaring van 9 Mei 1950, waaruit Schuman's persoon lijk karakter en staatsmanschap wel in het bijzonder blijken. In deze ver klaring toont Schuman zich de moe dige propagandist van de gedachte, dat voor de handhaving van de we reldvrede een verenigd Europa on misbaar is en dat deze Europese een wording een grondslag van feitelijke solidariteit vordert, waarvoor de op heffing van de Frans—Duitse tegen stellingen een primaire eis is en deze gedachten vormden de onmiddellijke grondslag voor het practisch voorstel tot onverwijld handelen op een be perkt terrein, n.l. het samenbrengen van de Franse en Duitse kolen- en «taalproductie onder een hoge auto riteit, waarbij toetreding voor andere Europese landen openstaat- Uiteindelijk heeft deze varklaring van Schuman dan geleid tot de kolen- en staalgemeenschap. De promotor wil de ln dit verband niet nalaten de vele medewerkers aan dit project eer te geven en hij noemde als zodanig spe ciaal de oud-minister van Economische Zaken, prof. J. van den Brink, die bij de krachtige en warme verdectging in Nederland zo'n belangrijke rol speelde. De promotor ging hierna over tot de plechtige ceremonie, waarbij alle aan wezigen zich van hun plaats verhieven. Prof. Smeets, rector-magnificus van de Tilburgse Hogeschool, verlaat de kerk na de Pontificale H. Mis, die door mgr. Mutsaerts werd op gedragen. In de St. Maartenskliniek te Nijmegen heeft Alex van Wayenburg Donderdag ochtend voor de patiënten daar zijn veertienhonderdste „Zonnebloem"-uit- zending verzorgd m.m.v. verscheidene radio-artisten. Aan het slot van de uit zending sprak dr. Bai, geneesheer-direc teur van de St. Maartenskliniek, een dankwoord. De Groninger rechtbank heeft vonnis gewezen in het geschil, dat gerezen is lussen de Stichting bedrijfspensioen fonds voor de metaalnijverheid te Den Haag (Groot-Metaal) enerzijds en de N.V. Scheepsbouwunie te Groningen (deel uitmakend van Noord-Metaal) anderzijds. De rechtbank acht eiseres (Groot-Me taal) in haar vordering niet ontvanke lijk en veroordeelde haar in de proces kosten. De Duitse Bondsdag heeft Donderdag in tweede en derde lezing zonder de batten een wetsontwerp goedgekeurd tot ratificatie van een Nederlands-Duit se overeenkomst betreffende restitutie en de blokkering vgn in Reichsniark luidende effecten. De West-Duitse regering zal vólgen* deze overeenkomst aan Nederland millioen R.M. betalen tot afkoop va" de .aanspraken op het terugontvang®» van effecten in Reichsmark, die tijde»1' de bezetting in beslag werden genom®» en naar Duitsland overgebracht. Verder erkent de West-Duitse re^Sg ring, dat zij als tegenwaarde voor 'jj millioen Reichsmark-obligaties een n°? niet vastgesteld bedrag aan Nederla11 schuldig is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 6