Principiële debatten over Onderwijs in de Tweede Kamer B K. en A R. tegen algehele afschaffing van schoolgelden Ene de Noorman: TOE IHEIR TOER IHIERULi Uitvindingen Centrum betreurt critiek van Het Oranje Kruis Ollenhauer wil een motie van wantrouwen indienen GULDEN MIS IN DE ADVENT In vroeger tijden schalden de Midwinterhoorns II Overheid begrijpt haar taak niet meer Bonthandelaren voor f20.000.— opgelicht Oud-H.C. Lamping in ons land mimê MM De titulatuur der Britse koningin Jongeman steekt zijn ex-verloof de Optil- en transportdoek iüsl Jpg J Reorganisatieplannen in Oost-Duitsland Kerken moeten voortaan zelf belasting innen Verkiesingen geëist DE HISTORIE VAN HEER SIGISMUND Vredescongres in Wenen geopend Overeenkomsten moeten worden hersien Eind 1953 reis door het Gemenebest Belg. tuinbouwers wensen wijsiging landbouw- protocol ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 PAGINA 7 Pater Stokman: Renteloze voorschotten te zware last voor afgestudeerden Dader meldt zich bij politie Verhoudingen in Indonesië voor ons moeilijker Anderhalf jaar geëist mmm MÈ Geld Adventskrans Minder deelnemers dan in 1950 in Warschau Stoffelijk overschot opge haald uit N.-Holl. Kanaal Caraïbische conferentie Volkeren kunnen een grotere verantwoordelijkheid aanvaarden (Van onze parlementaire redacteur) Uitgaande van het principe, dat niet de overheid maar de ouders verantwoorde lijk zyn voor de opvoeding van hun kinderen, heeft pater Stokman (K.V.P.) Sisteren het onderwysdebat in de Tweede Kamer geopend over de begroting. 9yer deze vraag: wat is de overheidstaak, vormde zich weer de oude tegenstei- Uhg uit de tUd van de schoolstrijd. De anti-rcvolutionnaife heer Roosjen schaar de zich achter de K.V.P., terwijl de socialistische heer van Sleen met zijn partij genoot de Loor het andere front bezette. De schoolstrijd is al lang verleden tijd Seworden. Daarvoor is de hele kwestie door de gelijkstelling van het lager on derwijs te veel uit de gezichtskring van het grote publiek geraakt. Maar de daarboven liggende onderwijsterreinen bieden nog wel degelijk bedenkelijke 'ekorten op dit gebied, zoals later bleek tit wat de heer Engelbertink in de Kamer opmerkte. Het merkwaardige is echter, dat er 'egeüjkertijd een andere kwestie aan de orde komt: het gevaar van een te- Veel aan gelijkstelling, ml- een totale Nivellering, niet alleen van schoolgel den, maar ook van de oudertaak door de in de Troonrede vernielde mogelijk heden van algehele afschaffing van de schoolgelden. Tegen dit kosteloze on derwijs nu trok pater Stokman met een feharnast betoog te velde, waarbij de bovengenoemde principes punt van uit gang waren. Hij sprak over de concrete maatre gelen die de Troonrede heeft genoemd °ni tot behoud en versteviging van de geestelijke waarden en tot grotere deel neming van de bevolking aan onder lijs en cultuur te geraken, zaken waar mede pater Stokman het volkomen ®ens was. Die maatregelen echter be staan uit vereenvoudiging en af schaffing van schoolgelden- Voor "et eerste voelde hij eveneens alles, toaar voor het laatste, in tegenstelling tot de heer Van Sleen. om principiële Redenen totaal niets. Het is volgens dem op de eerste plaats redelijk, dat een bescheiden retributie wordt ge vraagd voor een prestatie van de over heid, terwijl bovendien het kosteloos •daken van het onderwijs niet het mid del zou zijn om het doel te bereiken. ue school- en collegegelden maken n.l. blaar een gering dee* uit van de be dragen welke de ouders aan de studie yan hun kinderen moeten neertellen. Daarom zou de overheid met veel meer begrip voor haar taak belastingfacili teiten voor studiedoeleinden kunnen invoeren. Dit zou geheel stroken met det principe van ons belastingstelsel, 'at luidt: heffing naar draagkracht, ter wijl het bovendien een els van sociale 'echtvaardigheid is. Pater Stokman heeft nog enkele andere feilen in het overheidsbeleid terzake het onderwijs aangetoond. O-m. sprak hij over de verhouding tussen het aantal studiebeurzen en de verstrekte renteloze voorschotten aan studenten, die volgens hem onjuist was. Op een aantal van 25.000 a 28.000 studenten hebben voor 1952/53 2.200 «en renteloos voorschot gekregen, 'erwijl slechts 213 studiebeurzen zijn ®egèven. Maar de renteloze voor schotten betekenen later een zware 'ast voor de afgestudeerde met alle consequenties van dien voor zijn ge- 2in en zijn mogelijkheden om zich Verder te bekwamen. Voorts waarschuwde de pater tegen 'e veel indirekte steun aan studenten, By de recherche van het politiebu- feau Stadhouderskade te Amsterdam heeft zich een 32-jarige Amsterdamse bontwerker aangemeld, die in enkele laren twaalf bonthandelaren heeft op- Belicht voor een bedrag van f 20.000. Aanvankelijk was de man naar het buitenland gevlucht uit vrees voor ont dekking. Wegens diefstal en bedrog beeft hij echter ook in Duitsland zes, 'Veken in de gevangenis gezeten. In 1949 is hij met zijn praktijken be ltonnen. Doordat hij bont had moeten Verwerken, dat duurder was dan hij had berekend, is de man in schulden ge bakt. Hij verkocht partijen bont, die dem voor bewerking waren gegeven, beneden de marktprijs. Lange tijd beeft hij getracht het ene gat met het andere te stoppen. Tenslotte is zijn Schuld zo groot geworden, dat hij geen andere uitweg zag dan zich te melden bij de politie. (..Vrijdagavond is de heer A. Th. Lam- j'dg, oud Hoge-Commissaris van Neder- t®bd in Indonesië en thans benoemd b' ambassadeur van Nederland in Bonn, b Schiphol aangekomen. r Pe heer Lamping vertelde, dat hij vUl«i een maand geleden uit Djakarta is aftrokken en daarna een reis heeft ge- 'Uakt langs diverse Zuid-Aziatische jbofdsteden, zoals Singapore, Bangkok, jWty Delhi en Damascus, teneinde zijn tj®bnis en ervaring inzake de Zuid-Azia- che verhoudingen af te ronden, ge heeft op zijn reis slechts hij weini- j( b belangstelling opgemerkt voor de tr bstie Indonesië-Nederland. ,,Men be- ïtj -brt het, dat de samenwerking tussen ojfbj'hesië en Nederland niet nauwer is, de'at uien er van overtuigd is, dat een de„g?hjhe samenwerking voor beide lan- bijzonder belangrijk zou zijn. Men «6] l0fteb dan neem ik als voorbeeld Cey- de J— was verwonderd, als ik vertel toon' Indonesië weinig voor nauwe sa- nWerking met Nederland voelt." lJreff*nde de verhoudingen in Indo- AoJLf®4 de heer Lamping: „Ik ben 11 tuatip1 r vertrokken. Toen was de si- hefc, 1 al 1liet overzichtelijk en daarna hoorri *?aor weinig nieuws meer ge- Cen We' gaf de heer Lamping als Ben rso°nlijkc visie, dat de verhoudin- iijn 0n Indonesië voor ons moeilijker hiee S®U)orden. ..Wy moeten er rekening *iide 'Pudendat er van Indonesische 4*tUe» n veel grotere mate aanspraken worden gedaan." hetgeen ook al weer neerkomt op het ontnemen van zelfstandigheid en ver antwoordelijkheidsgevoel. Eerder in zijn betoog had pater Stok man de opmerking gemaakt, dat de overheid de vrijheid van het onderwijs te zeer aan banden legt door voorschrif ten inzake leerplannen, uur-roosters en examenregelingen, die buiten de over heidstaak vallen. Ook de bepaling, dat Gedeputeerde Staten en gemeenteraden advies moeten uitbrengen over de be hoefte aan scholen, werkt volgens hem in de praktfjk verkeerd, omdat dan van zelfsprekend de politiek om de hoek komt. Dergelijke beslissingen moeten worden genomen op grond van zuiver neutrale en zakelijke gegevens van so ciografische instituten. Voorts somde hij een aantal subsidieregelingen op, waaruit bleek, dat aan de praktijk van de subsidie van het middelbaar onder wijs nog het nodige hapert. Er bestaat nog altijd een vicieuze cirkel: zonder leerlingen en zonder bevoegde leraren geen subsidie en zonder subsidie geen leerlingen noch bevoegde leerkrachten. Als voorbeeld noemde hij het Amster dams Katholiek Avondlyceum „Contar- do Ferini". Hij sprak de hoop uit dat het kleuter onderwijs wat meer armslag krijgt, ter wijl hij op cultureel terrein de aan dacht van de minister vroeg voor het feit, dat de Unesco weinig begrip toont voor de verantwoordelijkheid der ouders en de noodzaak van vrije orga nisaties- De heer Engelbertink (K.V.P.) heeft later vooral het land- en tuinbouw- onderwijs besproken, dat door de mi nister van Onderwijs altijd stiefmoeder lijk wordt bedeeld, omdat het bij Landbouw thuis hoort- Het rjevolg is echter, dat de coördinatie van dat on derwijs en de gelijkstelling in het ge drang komen. Hij verklaarde zich ook tegen inschakeling van het Rijksin- koopbureau bjj het nijverheidsonder wijs met het oog op de middenstands- belangen en pleitte voor de stichting van een M.T.S. en een Katholieke Huis houdschool te Hengelo, De heer Roosjen stelde zich geheel achter de K.V.P. wat betreft de theorie inzake het afschaffen van het school geld- Al waren er principiële tegenstellin gen tussen socialisten en katholieken over de genoemde passage in de Troon rede, er was toch ook een platform, waarop beiden elkaar vonden, n-1. de strijd voor de leraarssalarissen. Allen waren het met de leuze eens, die door de heer Roosjen was aangeheven: ver los ons van het ontknikkingsgevaar. Maandagavond komt de minister aan het woord. Als laatste spreker heeft dr. Mol (K.V.P.) een betoog gehouden waarin hij een ander systeem aanprees voor het onderwijs voor kinderen met gees telijke defecten, die op school niet best mee kunnen komen. Dit systeem is ge ïnspireerd op in het buitenland reeds bestaande onderwijsplannen, waarbij bevordering niet per klas, maar per vak geschiedt. - Bij de aanvang van de vergadering heeft dr. Kortenhorst de teleurstelling van de Kamer uitgesproken over het uitblijven van de Memorie van Ant woord van het ministerie var. Sociale Zaken. Hierdoor zal het waarschijnlijk niet meer mogelijk zijn om deze begro ting nog vóór Kerstmis in behandeling te nemen- De Officier van Justitie bij de rechtbank te Zutphen heeft anderhalf jaar met af trek, door te brengen in de jeugdgevan genis, geëist tegen de 19-jarige W. uit Deventer, die met een dolk naar een meis je, mej. L. van T. heeft gestoken. Door dat het meisje op dit moment als bij intuïtie bukte, schampte het mes. Zodoen de raakte de punt van de dolk alleen haar windjack. De jongeman had enige tijd omgang ge had met mej. van T., een leerling-ver pleegster. Nadien had zij het contact ver broken. Met zijn vriend M. ging hij op de avond van 25 Augustus fietsen in de omgeving van de „Brinkgreve". Hier liep het meisje te wandelen tussen twee vrien dinnen. Zij weigerde met W. te spreken toen hij haar dit vroeg. Hij reed daarop achter het meisje langs en stak met de dolk van M. naar mej, van T. De Officier van Justitie achtte de po ging tot doodslag bewezen. 35. Met een kort bevel houdt Eric Wolf terug. Nadenkend staart hij naar het struikgewas, waarin de Heruli verdwenen is. Bet zou verkeerd zijn, de knaap nu ach terna te gaan en hem te dwingen naar de burcht terug te keren. De Noorman schudt het hoofd. Allan kan met woorden niet overtuigd worden. Hij zal zelf moeten onder vinden, hoezeer hij zich vergist. In een mismoedige stemming keert Eric naar de paarden terug. Hij heeft geen lust meer, alleen de jacht op de herten voort te zetten. De dieren zijn door het rumoer bovendien toch al gevlucht en op hun hoede. De gehele dag hangt er een gedrukte sfeer in de burcht. Als het 's avonds voor Erwin tijd wordt om naar bed te gaan, verklaart de jonge prins met ongewone heftigheid, dat hij op wil blijven. „Tot Allan terugkomt!" zegt hij. „Hij móet komen. Ik kan toch niet slapen als hij er niet is!" Kom mijn zoon!" sust vrouwe Winonah. „Ge behoeft u niet ongerust te maken. Morgen zal hij er zeker zijn." „Mij niet geloven!" valt Pum-Pum in, doch Eric wenkt hem te zwijgen. „Het is tijd. Erwin!" zegt hij op een toon, die geen tegenspraak duldt. „Morgen zullen wij verder zien!" In zichzelf namokkend laat Erwin zich door zijn moeder wegbrengen „Ik had wellicht beter gedaan, de jongen terug te houden," peinst Eric als Winonah in het vertrek is teruggekeerd. Gij behoeft urelf geen verwijten ie maken," antwoordt zij kalm. „Het schijnt mij dat deze jonge Heruli steeds overbid handelt. Later zal hij gaan nadenken en naar de burcht terugkeren Een nacht in het woud zal hem wel het dwaze in zijn gedrag doen inzien." De Noorman zucht. ,Jk hoop het," merkt hij op. „Ik ben in zeker opzicht voor hem verantwoordelijk. Wij zullen zien." Doch Eric kan deze avond zijn rust niet terugvinden. En voor hij zich te slapen begeeft, gaat hij zelf naar de wachter bij de poort. „Zorg ervoor, dat gil wakker bliift," drukt hij de krijger op het hart. ,,Het- is mogelijk dat de jonge Heruli deze nacht terugkeert. En dan zult ge hem terstond binnenlaten." De wachter knikt en met een korte groet verwijdert Eric zich. doch. zijv woorden ten spijt, de Noorman voelt dat z\jn verwachting niet in vervulling zal gaan... dat de poort deze nacht gesloten zal blijven Enige dagen geleden is in de pers een critiek verschenen van de Kon. Nat. Bond voor Reddingswezen en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje Kruis" op de uitvinding „Optil- ep Transportdoek" van de lieer Van Gas- selt te Vcnlo. Het Uitvindingen Centrum te Den Haag heeft hierop gereageerd en deze critiek zeer overdreven en misplaatst genoemd. In de eerste plaats, omdat de Medische Dienst van het ode Kruis over dezelfde uitvinding zegt: „Dat dit optildoek niet sterk genoeg in onze welwillende aandacht kan worden aan bevolen". Ten tweede, omdat het Oranje Kruis niet tijdig d.w.z- vóór de de monstratie op 18 November j.l. in Den Hout, waarvoor 't een uitnodiging ont ving het Uitvindingen Centrum van zijn oordeel verwittigde. In de verklaring wordt verder gezegd: „Natuurlijk neemt het Uitvindingen Centrum het standpunt in, dat onoor deelkundig gebruik van de optildoek ÉMWP .Midwinterblazen". - De tijd Is weer aangebroken, waarop de midwinterblazers volgens aloud gebruik In den Achterhoek en Oost-Overijsel de hoorns over de velden laten klinken. Een meisje uit Borne tijdens de beoefening dezer folklore gevaren kan meebrengen. Maar wij mogen toch aannemen, dat zij, die met zieken- en gewonden-berging zijn De last, niet tot de onbekwamen en onbe voegden behoren. Bovendien, als het Oranje Kruis zegt: „dat do optildoek slechts te gebruiken is bij het verwijde ren van gewonden uit zeer lastige po sities, b.v. als de getroffene beklemd zit achter het stuur van een auto", dan impliceert dit toch zeker ook, dat men er gebruik van kan maken, indien zich minder lastige situaties voordoen. Als het Oranje Kruis zou hebben beweerd: „De doek heeft nog dit of dat gebrek", dan zouden de uitvinder en wij ons hebben gehaast deze verbéteringen aan te brengen. Maar wat moeten wij nu van het vernietigend oordeel van het Oranje Kruis denken, nu de deskundi gen van het Rode Kruis het tegendeel beweren? Het ware dwaas te veronderstellen, dat het Uitvindingen Centrum eoüte que coütc de optildoek of welke andere uit vinding op medisch gebied ook, „er in" zou willen stampen. Deze handelwijze zou werkelijk onverantwoordelijk zijn- Anderzijds mogen wij echter van de deskundigen van het Oranje Kruis ver wachten, dat zij in hun oordeel niet slechts afgaan op een vroegere verto ning van tien minuten, zonder de doek ooit in de practijk gebruikt te hebben. Wij geloven, dat d° uitvinder hierop het volste recht heeft De recente toespraken van de com munistische leiders in Oost-Duitsland tonen aan, dat het land in een econo mische crisis is terechtgekomen, die men op politieke wijze denkt op te los sen. Na de aankondiging van een partij en staatsreorganis&tie en van verscher ping der bestaande maatregelen door Premier Grotewohl, heeft de leider van de prcpaganda-afdeling van de (communistische) S.E.D. een hervor ming van het Oost-Duitse propaganda- systeem aangekondigd, dat de West- Duitse leugencampagne zal moeten ont zenuwen. Het komt daarbij meer op de kwaliteit aan, dan op de hoeveelheid van het propaganda-materiaal, aldus deze functionaris. Volgens de persdienst van de Ned. Hervormde Kerk zullen de protestantse en katholieke kerken in Oost-Duitsland voortaan hun belastingen zelf moeten innen, hetgeen een uitgebreid admini stratie-apparaat vergt. Vroeger werd dezz belasting tegelijk met de loonbe lasting door de staat ingehouden. Intussen heeft het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een verklaring uitgegeven, waarin Oost-Duitsland be schuldigd wordt kinderen af te richten voor de strijdkrachten. De beschuldi ging betreft vooral de „Freie Deutsche Jugend", de „Dienst für Deutschland" en het „Gesellschaft für Sport und Technik". De leider van de socialistische oppositie in West-Duitsland, Ollenhauer, heeft gisteren tijdens een persconferentie voor meer dan tweehonderd binnen- en buitenlandse verslaggevers verklaard, dat de socialisten niet tegen een interna tionaal veiligheidsstelsel waren, mits Duitsland daarin een gelijkberechtigde plaats zou hebben. Ollenhauer verklaarde, dat de socialisten om deze reden zich zouden blijven verzetten tegen ratificatie van het Vredescontract en het E.D.G.-verdrag. Hij stond een regeling voor „in de geest van een vredesverdrag". Op grond hiervan zouden de Westerse geallieerden slechts bevoegdheden voorbehouden blijven aangaande vraagstukken met betrekking tot Berlijn en de hereniging van Duits land en het bepalen van een passende status voor de in West-Duitsland gelegerde geallieerde troepen. Hij deelde mede, dat zijn partij de verdragen niet zal erken nen, zelfs wanneer zij volgend jaar na de algemene verkiezingen aan de macht zou komen. De socialistenleider toonde zich voorts zeer verbolgen tegenover Bondskanse lier Adenauer, die een buitengewoon ernstige toestand geschapen heeft door de bemoeienis van de regering met de bevoegdheid van het constitutionele hof en van de president. De situatie was „een constitutionele crisis zeer nabij". Hij noemde het een „ernstige politieke fout" om het Hof te Karlsruhe en de President in het gewoel van de poli tieke strijd te betrekken. Ollenhauer deelde mede, dat zfjn Het kerkelijk jaar begon vroeger met een Advent, die meer dan vijl weken duurde en na Sint Maartensavond een aanvang nam. Eerst et kerkelijk jaar begon vroeger met een Advent, die meer dan^ vijf weken duurde en na Sint Maartensavond een aanvang paus Gregorius heeft de Advent op vier weken vastgesteld De Adventstijd is de stilste tijd van het jaar. Het werk op het land rust en de dieren staan op stal. Alleen hoorde men 's avonds binnenshuis het snorren van de spinnewielen, die met Sint Maarten, als de drempel van de winter was overschreden, van zolder werden gehaald. Op de derde Woensdag van de Advent gaan velen 's morgens vroeg naar de kerk om de Gulden Mis of Messiasmis te horen, die ter ere van Maria wordt gezongen. Allen, die voortdurend de gevaren van het reizen over water of over land moeten trotseren, schippers, marskramers en venters wonen deze Mis bij en ook zij, die „van de wind" moeten leven: de molenaars. Deze Gulden Mis wordt niet zo ge noemd, omdat zij vroeger met gulden letters in de Missalen stond geschreven of wegens de gulden pracht der misge waden: gulden betekent hier voortref felijk, buitengewoon. Het volk acht. deze Mis de krachtigste van het gehele jaar, waarop rijke, gulden genade wordt ver kregen. De Schippersmis noemen wij haar in Holland: de Vlaming spreekt van Duve- kedaatsmesse, omdat er eertijds aan de Mis een mysteriespel verbon den was, waarbij een duveke (duif) daalde uit het kerkgewelf, om neer te strijken bij het meisje, dat Maria ver tolkte in het spel „De Heilige Geest zal over U nederdalen en de macht des Allerhoogsten zal U overschaduwen," staat er immers in het Evangelie. Dit mysteriespel van de Verkondiging aan Maria begon onmiddellijk na de Zegen. Een jongen, die de engel ver beeldde, begon van af het koor te zin gen: „Ave Maria, gratia plena!" waarop het volk, dat de kerk vulde, in viel en verder zong: „Benedicta tu in mulieribus!" In deze stille weken, die aan Kerst mis voorafgaan, wordt 's avonds de rust van het Twentse land verbroken door het doffe, lang aangehouden geluid van de midwinterhoorns, die door de boeren worden geblazen boven de put op het erf, zodat het geluid uit de diepte voller wordt weerkaatst. Deze Kersthoorns zijn ongeveer an derhalve meter lang en worden gemaakt van gekuipt vlieren-, beuken- of wil genhout. Met koperen banden of met doorntakken zijn de beide uitgeholde helften met elkaar verbonden. Het mondstuk, de „happe" geheten, wordt bijna steeds gemaakt van eenjarige vlierloten; het heeft een doorsnede van 4 a 5 cm. en is schuin afgesneden. Ge leidelijk verwijdt zich de hoorn tot hij aan het uiteinde een doorsnede van 10 cm. heeft. Voor drie kwart van zijn lengte loopt de Kersthoorn recht toe recht aan; alleen het laatste gedeelte is in een kwartcirkel omgebogen. Zo wordt de geboorte van het Kerst kind wijd en zijd aangekondigd over het lapende land. Ook na Kerstavond wordt nog op deze hoorns geblazen en wel gedurende de twaalf nachten, die op Kerstmis vol gen; eerst als ook de Drie Koningen hun weg gevonden hebben naar het Kerst kind, zwijgen de hoorns en valt de stilte over het winterland, nog dieper dan te voren. Niemand zal er echter aan denken om vóór de Advent de hoorn uit de put te nemen, waar ze het gehele jaar gebor gen wordt, en er op te blazen. Vooral rond Ootmarsum hoort men in deze weken de Kersthoorns weerklin ken. Een oud verhaal vertelt ons het hoe en waarom. In de tijd, dat men Mis moest horen in schuren en verscholen kerken of Ónze Lieve Heer op zolder zoeken moest, was Sigismund, graaf van Hey- den Hompesch, drost van Twente, een man, die als geen de kunst verstond om geld te slaan uit het dorre land. Al jaren en jaren lang waren de hand- en spandiensten afgeschaft door de Staten van Overijsel, maar Sigis mund deed ze herleven. Onder de naam van drostendiensten moesten de boeren hetzelfde gratis overwerk verrichten als hun voorouders en naar dat onrecht kraaide geen haan. De akkers van de drost moesten be mest, bezaaid, geploegd worden, de oogst moest worden binnengehaald, het hout worden gehakt in zijn bossen, het gras gemaaid op zijn hooilanden. Vier, vijf mannen kon men bezig zien om de stoepen bij het kasteel van Oot marsum te wieden en de bladeren in de lanen van het park op te rapen, ter wijl hun roggeoogst op de velden stond. In de herfst moesten zij in de boom gaard vruchten plukken en niemand zou het gewaagd hébben om een appel of een peer op te eten of in zijn zak te steken. Was niet de boer van Groot- Agelo. in de Ageter Es, voor het eten van twee peren met een' gouden ducaat beboet?! Geld had heer Sigismund steeds no dig, want dat rolde uit zijn zakken op de speeltafels in 's-Gravenbage. Eens werd het zelfs hem te erg. HU werd stil van zijn verlies, maar een van zijn be ruchte vrienden stak hem een hart on der de riem. „Sluit maar een paar schuurkerken," zei hy, „dan heb je je verlies dubbel en dwars terug." Dat deed Sigismund maar al te graag. Om de nietigste reden werd een schuil kerk gesloten en eerst als men de drost sleutels van goud kon overryken, gin gen de deuren weer open. Slechts een man in heel Twente heeft heer Sigismund weerstaan, de overoude pastoor van Deurningen, die Mis wilde lezen in zijn kerk, zo lang hij nog leef de. Hoe vaak werd de drost niet door slinks verraad gewaarschuwd, wat er die morgen zou gebeuren in het kleine kerkje. Dan werden de rakkers opge trommeld, dan stonden voor dag en dauw de paarden op het voorplein van het kasteel te trappelen van ongeduld; dan steeg de drost zelf in het zadel en hief zijn gehandschoende hand en voort ging het door de beukendreef en de Witte Poort naar Deurningen. Nauwelijks was de stoet onderweg óf de eerste de beste boer, die hen in het schemerdonker vodrbij zag jagen, greep zijn hoorn en blies erop. Het doffe ge schal droeg heel ver in de kille, stille morgen. Anderen, die het hoorden, gre pen ook hun hoorns en zo sprong het geluid, van erf tot erf, van het kasteel te Ootmarsum tot aan de kerk van Deurningen, veel sneller dan de hard dravers van de drost konden rennen. Bij de kerk gekomen, vond de drost altijd de deur gesloten en gegrendeld en er was geen pastoor te bekennen; alleen wat oude boeren met norse ge zichten stonden er in het rond, geleund op hun mispelaars. Ook binnenshuis wordt de Adventstyd op een bijzondere manier herdacht door de Adventskrans, een krans van groene takken, want groen is de kleur der hoop en die hoop zal weldra vervuld worden in de Kerstnacht. De krans kan nog met ander natuurlijk groen worden versierd, alvorens men er vier kaarsen in steekt; voor elke week van afwach ting een. In de eerste week van de Advent ont steekt men 's avonds een kaars; in de tweede week twee, in de derde drie en in de laatste week vóór Kerstmis moe ten de vier kaarsen branden. Van de Adventskrans, die in de veer tiende eeuw, behalve in de huizen, ook in de kerken werd gehangen, heeft men eeuwenlang in West-Europa weinig meer gehoord, wel bleef dit gebruik be houden in het Oosten. De laatste jaren echter is de weg te ruggevonden tot zo menig religieus ge bruik, dat in vergetelheid geraakte in de jaren, dat het Beloof, de hoop en de liefde, die de Middeleeuwers bezielden, in de mens geblust werden, S. fractie een motie van wantrouwen te gen Adenauer zal indienen, wanneer de Bondsdag na haar kerstreces op 31 Januari weer bijeenkomt. Hy ver klaarde zich geenszins overtuigd door de korte verklaring, die dr. Adenauer Donderdag in het parlement heeft afgelegd en In genen dele bereid de controverse over het ingetrokken ver zoek van President Heuss aan het Staatsgerechtghof met betrekking tot de verdragen van West-Duitsland met het Westen als gesloten te beschou wen. Hij drong aan op onmiddeliyke algemene verkiezingen in West-Duits- land om het volk zelf zich te laten uitspreken over de verdragen. Gistermiddag is onder auspiciën van de communisten in het „Konzerthaus". in de Britse sector van Wenen, het grote „vredescongres" geopend. Volgens de persdienst van het congres zijn 2000 ge delegeerden uit 72 landen aanwezig. De namen der gedelegeerden worden, op een paar beroemde na, nog geheim ge houden. In het presidium van het con gres zijn o-m. gekozen prof. Montagu (Engeland), Pierre Cot en Jean Paul Sartre (Frankrijk), Howard Fast en Paul Robeson (Amerika), Ilja Ehren- burg (Sovjet-Unie), Pietro Nenni (Ita lië), mevrouw Soen Jat Sen (China) en Zatopek (Tsjechoslowakije). In zijn openingsrede heeft de Franse natuurkundige Joliot-Curie aangedron gen op een vreedzaam naast elkaar be staan van de communistische en de niet- communistische wereld. In dit verband bepleitte hij verruiming van de handels betrekkingen. Hij veroordeelde de pre ventieve oorlog en eiste toezicht op het gebruik en vervaardigen van atoomwa pens. een spoedig staken van het vuren op Korea en een vijfmogendhedenpact waarin communistische China zou zijn opgenomen. Al bij al blijkt het congres minder deelnemers te hebben dan zijn voorgan ger in Warschau in 1950. De communis tische pers brengt het nieuws oyer dit congres in grote opmaak, waarin de no dige verwijten worden gericht tegen de kapitalistische landen, die dit „volks congres voor de vrede" hebben getracht te verhinderen. De rijkspolitie van Beemster heeft Vrijdagmiddag uit het Noord-Hollands- Kanaal hel stoffelijk overschot opge haald van de 54-jarige ongehuwde D. Wedzinger uit Beemster, die sedert 30 October j.l. werd vermist. Na zijn terugkeer in de Nederlandse Antillen heeft de correspondent van het A.N.P. aldaar een interview gehad met mr. I. C. Debrot. die deel uitge maakt heeft van de delegatie van de Nederlandse Antillen ter West-Indische conferentie op Jamaica. Op deze con ferentie heeft de heer Debrot een reso lutie ingediend, waarin o.a wordt vast gesteld dat sinds de instelling van de Caraïbische commissie de staatkundige verhoudingen van de verschillende lan den in het Caraïbisch gebied en hun moederlanden zodanig zijn gewijzigd, dat de Caraïbische commissie in haar huidige vorm niet langer de nieuwe verhoudingen tussen de moederlanden en de landen in het Caraïbisch geb.ed juist weergeeft. De ledenstaten van de Caraïbische commissie worden uitgenodigd speciale stappen te doen ter herziening van de cv ereenkomsten, welke de Caraïbische commissie in het leven hebben geroe pen. In het licht van de getoonde wens en bekwaamheid van de volkeren in dit gebied kunnen zij grotere verantwoor delijkheid aanvaarden bij de oplossing var, de problemen, die zich in het Ca raïbisch gebied voordoen. De heer Debrot vertelde, dat deze re solutie, die met op één na algemene siemmen is aangenomen, tot op zekere hoogte als een bliksemschicht uit de heldere hemel van de West-Indische conferentie was gevallen. Persoonlijk megnde mr. Debrot. dat de ze resolutie en de steun, die de delegatie der Nederlandse Antillen onmiddellijk van Nederlandse zijde heeft ondervon den. wel eens een belangrijke factor in de V.N. kunnen zijn. omdat hieruit duide lijk blijkt, dat de Nederlandse regering volledig begrip toont voor de huidige - situatie. Het was van het hoogste belang, dat op deze West-Indische conferentie deze zaak aangesneden werd. aangezien de overeenkomst, waarop de Caraïbische commissie steunt, in 1953 afloopt. De heer Debrot wees er tenslotte op. dat het West-Indische bedrijf van de K L.M. steeds moeilijkheden ondervindt. Dit bedrijf zou. als er maar medewer king van de diverse regeringen wordt gevonden, zijn diensten aanzienlijk kun nen uitbreiden en byv. door het invoe ren van vrachtvliegtuigen zeer nuttig werk kunnen doen. De premiers van het Britse Gemene best hebben op hun byeenkomst te Lon den bepaald, dat elk land van het Ge menebest een eigen vorm voor de titel van Koningin Elizabeth dient te hebben. In Engeland zal zij heten: „Elizabeth de Tweede, bij de gratie Gods koningin van het Verenigd Koninkrijk van Groot- Brittannië en Noord-ïerland en van haar andere rijken en gebieden, hoofd vaa het Gemenebest en verdedigster van het Geloof'. Vroeger stond in de titulatuur der Britse vorsten, dat zij koning waren van Ierland, in plaats van Noord-Ierland. Een belangrijke verandering in de titels is. dat het woord „dominion", dat bepaalde gebieden van het Gemenebest denigrerend achten, is komen te ver vallen. In Canada. Australië en Nieuw- Zeeland zal de titel gelijk zijn aan de Engelse, doch inpiaats van Groot-Brit- tannië zal de naam van het dominion worden ingevoegd. In Zuid-Afrika heet Elizabeth „Koningin van Zuid-Afrika en van haar andere rijken en gebieden, hoofd van het Gemenebest" en in Pakis tan: „Koningin van het Verenigd Ko ninkrijk en haar andere ryken en ge bieden, hoofd van het Gemenebest". Zy wordt in Pakistan niet koningin- ge noemd. omdat dit land zijn grondwet nog niet heeft opgesteld. India, dat een re publiek is binnen het Gemenebest, er kent Elizabeth slechts als „hoofd van het Gemenebest". Voor Schotland schijnt nog geen beslissing te zijn genomen, aangezien de eerste koningin Elisabeth niet als vorstin van Schotland wordt er kend door de Schotten en de huidige koningin dus niet Elizabeth de Tweede kan heten. Koningin Elizabeth heeft zich met de titulatuur accoord verklaard. Zij moeten nu nog door de verschillende parlemen ten worden goedgekeurd. Verder is be kend gemaakt, dat het Koninklijk gezin in December van het volgend jaar een reis gaat maken naar de Gemenebest- landen. Het Belgische verbond van tuinbouwers heeft een comité van actie opgericht dat de herziening zal vragen van de Bene- lux-overeenkomsten. Het comité eist o.a. dat snijbloemen, potplanten en sierplanten worden toegevoegd aan de lijst van pro ducten, die voorkomen in het Benelux landbouwprotocol van 1947. Bovendien verlangt het dat maatregelen worden ge nomen tegen het huis aan huis verkopen van Nederlandse snijbloemen in België te gen zeer lage prijzen, daar htt hierin een oneerlijk» concurrentie voor de Belgische bloemenhandelaars ziet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 7