Oostenrijkse Volkspartij door nieuwe groeperingen bedreigd Prof. Dobretsberger gaat met de communisten samen Christelijk congres voor de vrede te Wenen Oostenrijkse Pax Christi- beweging opgericht Winter-werkloosheid in de landbouw verontrustend WASSERIJ „KLEVERPARK" zegt: r Uw gelukwens r onze OlDEJAARS-£ra^/ OMROEPERS I COSTUUMS VOOR KERSTSPEL STEUNZOLEN Overheid biedt helpende hand door de s.g. B. W. 2-werken in De BONTMANTELS AJ.Christiaanse Koningsdochter ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 PAGINA 8 Nederland bij federatie van katholieke knapenkoren Drie premières bij het Operaballet Pater Vijgen godsdienst leraar op Amerik. school Paasreis naar Rome Dr. Janssen naar Egypte Grafstudies in Thebe De klant van heden is door onze zorgen ook de klant van morgen. Wij leveren U een heldere, keurig gemangelde was. HAARLEM SANTPOORTERSTRAAT 41—49 TELEFOON 10131 ANEGANG 29 HAARLEM Een naam waarin Uw ouders en grootouders reeds jaren vertrouwen steJJen „HET HAARLEMS TEXTIELHUiS SPECIALE MANCHESTER-VERKOOP „HET HAARLEMS TEXTIELHUIS" MET EEN „OVERDRIVE" VOOR HOGE SNELHEDEN! 4VERSNELLING VIE ENORM VEEL BESPAART Agent voor Haarlem en Botermarkt omstreken: Automobielbedrijf Jan 5 - Telefoon 10399, b.g.g. 20449 Talrijke accessoires Schuifdak Verwarming Overdrive 'n wonderop wielen v. d. VOSSEN IK STA ER WEER VOOR! ZEER VEEL DOODARME MENSEN. TE HUUR: Thomasvaer en Pieternel, Volksdrachten, enz. TONEELHUIS Ged. Oude Graeht 119 Haarlem - Tel. 20257 T RECHTSTREEKSE LEVERING Huiskamers, Salons, Slaapkamers, Clubsiellen etc. SOCIAAL ADVIESBUREAU AUTOPLAAT- WE R K E R U L. Heerenstr. 3(6-38 Haarlem Tel. 14371 - 16633 Autospuitinrichting Bruce Marshall f4.90 P.J.NACHTEGELLER Betrekkingen gevr. OOK GROTE MATEN GED. OUDE GRACHT 72 HAARLEM Betrekkingen aangeboden Te koop gevraagd Te koop aangeboden Zaken en Huizen Rij-, Vaar- en Voertuigen Muziekinstrumenten Te huur gevraagd Te huur aangeboden Lessen Ambachten Diversen Woningruil Pensions tl°* «i de ït k (Van onze Weense correspondent) Oostenrijk bereidt zich op de a.s. verkiezingen van 22 Februari voor met een heftigheid, die ontegenzeglijk Amerikaans aandoet. Ofschoon de twee regeringspartijen een soort Godsvrede hebben gesloten met de weder zijdse belofte om niet vóór 7 Februari met de eigenlijke verkiezingscampagne te beginnen, staan de besprekingen op de kaderdagen van deze twee partijen geheel in het teken van de aanstaande strijd. De socialistische partijdag, die ov 10 November werd beëindigd, liet vermoeden, dat een aantal ontevreden stem men aan het woord zou kennen. Daarom waren de vergaderingen noch voor het brede publiek, noch voor de pers toegankelijk. Het is niet uitgesloten, dat er m de boezem van de partij enkele harde woorden zijn gevallen, maar één ding staat vast: de eenheid van het socialistische front werd niet geschokt al was het alleen maar met het oog op de komende strijd met de Volkspartij, die de socialisten nu eens definitief willen verslaan door haar de relatieve meerderheid in het parlement te ontnemen. oppositie". Op dit Trojaanse paard zet ten de communisten al hun geld voorlopig bij deze verkiezingen en straks, naar zij hopen, bij de omvorming van Oostenrijk tot een volksdemocratie. Het pijnlijke hierbij is, dat de Volks partij door de eerzucht van Dobretsber ger zowel stemmen als invloed zal ver liezen. Want men kan er op rekenen dat de communisten deze professor vrij zullen laten spreken wanneer door dit spreken maar het ene doel wordt bereikt: een bres te slaan in de eenheid van de volkspartij. En jammer genoeg is Dobretsberger geen domme man, die men met hoongelach in het parlement kan afmaken. Dit is eerder mogelijk bij de partij van de „Onafhankeljjkcn", die of schoon zij geen routine had toch met een flink aantal zetels in het parlement is vertegenwoordigd en misschien ook nu weer een kleine winst zal kunnen boeken, omdat zij nog altijd steunt op ex-nazi's, vroegere soldaten, ontevrede nen en mensen, die met Duitsland sym pathiseren. Men zou er verkeerd aan doen deze groep als neo-nazistisch te be stempelen of haar op een of andere ma nier te vergelijken met de aanhangers ran Ramcke in Duitsland. Daarvoor zijn deze kleine Oostenrijkse middenstanders en boeren toch veel te anti-militaris tisch, maar ze zijn nu eenmaal ontevre den met de regering en ze hebben ge noeg van de zogenaamde coalitie. Aan een politieke „Anschluss" wordt in deze kringen beslist niet gedacht, maar wel ziet men in Duitsland de sterkere macht, waarvan het kleine zwakke Oostenrijk op economisch en cultureel gebied zou moeten profiteren. Uit deze kringen ko men dan ook voortdurend de prachtige verhalen, dat het daar over de grens veel beter is dan in Oostenrijk. Ofschoon deze „Onafhankelijken' zelfs geen spoor van een constructief jfrogramma laten zich en hun aanhangers op politiek gebied grote kinderen zijn, betekent hun optreden toch een gevaar voor het burgerlijke en grotendeels ook katholieke front. Dit katholicisme is dan wel niet zo strijdvaardig als in andere landen met een gemengde bevolking, maar de katholieke beginselen vinden ten minste in de Volkspartij een zekere steun, vooral op het gebied van de hu welijkswetgeving en het bijzonder on derwijs. Er is nog een burgerlijke groep, die in de laatste tijd veel van zich laat horen, Ook de Volkspartij heeft haar kader dag gehouden en zich nog eens uitdruk kelijk conform verklaard met het Be zuinigingsplan van minister Kamitz. Hoe zij denkt over het zogenaamde sociale programma van de socialistische partij kan men nu reeds lezen in een vliegend blaadje, dat huis aan huis wordt ver spreid. Ofschoon hier nog met geen en kel woord over de verkiezingen wordt gesproken, valt er aan de bedoeling van dit geschrift niet te twijfelen. De Volks partij staat er op 't ogenblik eigenlijk niet zo slecht voor, omdat een groot ge deelte van de bevolking bevreesd begint te worden voor de steeds hogere eisen, die de socialisten aan de schatkist stel len. Van de andere kant beschikt echter de Volkspartij niet over een goed opge bouwd propaganda-apparaat, zodat het niet te verwonderen zou zijn, dat zij bij de aanstaande verkiezingen een paar zetels zou verliezen. Dat zou dan niet op de eerste plaats te wijten zijn aan het sterker worden van de socialisten, maar aan het optreden van een aantal factoren, die de eenheid van het rechtse front bedreigen. Er heeft zich namelijk in Oostenrijk een feit voorgedaan, waarvan men net gevaar en de uitwerking niet mag onder schatten: in verband met de a.s. ver kiezingen hebben namelijk de commu nisten een kiesgemeenschap gesloten niet alleen met de extreem-links-socia list Scharf, maar nu ook voor de eerste maal met de kleine groep „Demokrati- sche Union", die onder leiding staat van de sociologie-professor Dobretsberger uit Graz. Ofschoon deze vroegere minis ter uit het kabinet-Schuschnigg zich tot nu toe wist te distanciëren van het communisme en telkens uitdrukkelijk verklaarde, dat hij katholiek was en bleef, heeft hij klaarblijkelijk geen kans gezien om op politiek gebied carrière te maken, tenzij door het opstellen van een gezamenlijke kieslijst met de commu nisten. En al zal Dobretsberger wat zeer waarschijnlijk is niet het ver eiste aantal ste'mmen behalen, de com munisten zullen hem zeker een zetel in het parlement verschaffen, zoals zij dat bij de laatste verkiezingen ook voor de extreem-socialist Scharf hebben ge daan. Op deze wijze zal het burgerlijke front doorbroken worden en zal Do bretsberger als vertegenwoordiger van een zogenaamde burgerlijke groep een plaats krijgen tussen de communisten, die voor deze gelegenheid een nieuwe naam hebben uitgedacht, n.l. „volks- namelijk de monarchistische. De socia listen spreken hier over een dreigend gevaar en publiceren bij voorkeur lijs ten van mensen, die op audiëntie bij Aartshertog Otto van Habsburg zijn ge weest. Maar ook hier is het overdreven om van een grotere beweging te spre ken. Het is mogelijk, dat deze groep bij de a.s. verkiezingen optreedt, maar meer dan 150.000 stemmen zal zij niet be halen en dat is nog altijd te weinig voor een zetel. Dat zou dan van de ene kant een verlies aan prestige betekenen voor de monarchistische idee zelf, maar wat veel ernstiger is: het burgerlijke front zou daardoor opnieuw worden verzwakt. Dat' schijnen al die goedwil lende aristocraten en intellectuelen niet te begrijpen. Deze mensen geven vol mondig toe, dat de tijd voor het herstel van de monarchie nog niet is gekomen, ja ze vermoeden zelfs dat zulk. een her stel een gevaarlijke burgeroorlóg tot ge volg zou kunnen hebben, maar toch kun nen zij zich niet weerhouden met poli tiek vuur te spelen, waardoor ten slotte juist die partij de meeste schade lijdt, die hun belangen voorlopig nog het best behartigt. De communisten gaan er intussen een beetje op vooruit, zowel in ledenaantal als in invloed. Nu zij gemerkt hebben, dat ze met hun communistische en pro- Sovjet-Russische slagwoorden niet ver der komen, besteden zij al hun krachten aan het zogenaamde „vredeswerk". Het feit, dat de regering een officiële ver klaring heeft afgelegd, dat het a.s. vol- kerencongres voor de vrede een commu nistische aangelegenheid is, bewijst, dat deze beweging toch indruk schijnt te maken. De communisten doen dan ook alles om dit congres tot iets sensatio neels op te blazen en men moet toe geven, dat zij succes hebben gehad. Want het staat vast, dat de Franse wijs geer en schrijver Sartre aan de bespre kingen zal deelnemen; verder zal de drievoudige Olympische kampioen Zato- pek uit Tsjechoslowakije bij deze gele genheid een run naar Wenen onderne men, terwijl geneesheren van naam, zo als Pasnizek, eveneens hebben toege zegd. Zelfs wanneer de Oostenrijkse bladen ook deze keer dit congres zullen dood zwijgen, zullen zjj niet kunnen verhin deren, dat heel sportief Wenen op de been zal zijn om de „Tsjechische loco motief" te zien. En alles wat in Wenen aan kunst doet", zal ten minste moeite doen om Sartre te horen spreken. En de communisten zullen op dit succes kun nen wijzen, dat zij namelijk voor „hun" congres een paar mensen van naam heb ben gecharterd. Dit succes is al vol doende en een klein politiek voor deel zal er ook wel bij afvallen. In 1907 is in een der voorsteden van Parijs opgericht het knapenkoor „f.es petits chanteurs a la croix de Bois". dat de basis werd van de internationale fe deratie van Franse knapenkoren. Deze koren wijden zich speciaal aan de ka tholieke kerkelijke en de klassieke zang. Thans telt deze federatie over 56 lan den 1268 zanggroepen met ruim 53.000 jeugdige zangers. Ook is Nederland tot deze federatie toegelaten. De Nijmeeg se zangertjes van de parochie Onze Lie ve Vrouw Geboorte te Nijmegen zullen op 11 Januari a.s. officieel de bulla van lidmaatschap ontvangen uit handen van mgr. Heintz. bisschop van Metz. Het Ballet van cle Nederlandsche Opera heeft enige nieuwe werken op zijn reper toire genomen, waarvan onder leiding van Frangoise Adret de eerste voorstellingen worden gegeven op Dinsdagavond 16 De cember a.s. in de Stadsschouwburg te Amsterdam en op Donderdagavond 18 De cember in de Stadsschouwburg te Utrecht. In eerste uitvoering bij dit ensemble komen dan de tweede acte van Coppélia, choreografie naar' Mérante, muziek van Delibes, ingestudeerd door de balletmees- ter Roland Casenave; Apollon Musagète, choreografie van Frangoise Adret, mu ziek van Igor Strawinsky; en Pas de Trois, choreografie van Frangoise Adret, muziek van Glinka. Voorts zal men een reprise geven van Quatre mouvements. Behalve de solisten van het operaballet zullen in dit programma twee gasten op tieden: Ethery Pagava en Youly Algaroff. Het orkest van de Nederlandsche Ope ra verzorgt de begeleiding. De muzikale leiding berust bij Charles ■Bruck. Pater H. .gen C.ss.R. is aangewezen als godsdienstleraar op de Amerikaanse school te Den Haag. Zijn benoeming is geschied op verzoek van de Amerikaan se Katholieken, wier kinderen deze school bezoeken. De Amerikaanse school werd opge richt ten gerieve van de vele Engels sprekende Amerikanen, Engelsen en Australiërs, die verbonden zijn aan de gezantschappen en ambassades te Den Haag. Aangezien het een „public school" een openbare school betreft, geeft pater Vijgen het godsdienstonderricht iedere Woensdagmiddag na schooltijd. Iedere Zondagochtend om half elf wordt bovendien in de kloosterkapel der Redemptoristen te Den Haag een H. Mis opgedragen, speciaal voor Amerika nen, Engelsen en Australiërs. Onder de H. Mis wordt in het Engels gepreekt. De belangstelling ervoor is zeer groot. De kloosterkapel dreigt reeds te klein te worden. (Van onze correspondent in Wenen) Eindelijk heeft katholiek Wenen, de stad waar dc communisten bjj voorkeur hun vredescongressen houden, het bewijs geleverd, dat ook anderen over de vrede kunnen spreken en vooral, dat de Katholieke Kerk met veel meer recht de vrede als programma voor zich opeist. Drie dagen achter elkaar hebben vertegenwoordigers van het religieuze leven in Oostenrijk het vredesvraagstuk van alle kanten belicht. Sprekers waren de wijbisschop van Graz, dr. Pietsch, de aartsbisschop-coadjutor van Wenen, Mgr. Jachym, de Lutherse bisschop dr. G. May, de secretaris van de Pax Christi- beweging in Duitsland p. Manfred Hörhammer en ten slotte kardinaal Innitzer. De sprekers namen deze gelegenheid waar om eenstemmig en met de grootste nadruk te verklaren, dat het christendom van af zijn stichting de authentieke drager is van de vredesboodschap. Daarbij liet men vooral uitkomen, dat iedere waarachtige vredesbeweging en propaganda dienen uit te gaan van een geestelijke atmosfeer, namelijk de echte vredesgezindheid, die steunt op liefde en recht- vaardigheid. Ofschoon de uiteenzettingen geen po lemisch karakter droegen, kwam toch duidelijk tot uitdrukking dat iedere vorm van propaganda, die de vrede mis bruikt voor politieke doeleinden, in strijd is met de leer van Christus en met de leer en de practijk van de Kerk die eeuwenlang voor de vrede heeft ge werkt, wat vooral het duidelijkst blijkt uit het vredeswerk van de laatste pau sen. Het is daarom niet meer opvallend dat de wapenspreuken van Pius XI en Pius XII juist de vrede noemen: name lijk Pax Christi in Regno Christi en Opus Justitiae Pax De Weense besprekingen hebben bovendien een voorbeeld gegeven van de eigenlijke vreedzame atmosfeer waarin dergelijke gesprekken dienen gehouden te worden. Onder dit opzicht was het optreden van de Lutherse bisschop wel iets nieuws, maar zeker zeer leerrijk. Zonder de dogmatische verschillen te verdoezelen verklaar den alle sprekers hoezeer zij het ge mis der eenheid betreurden, waarbij zij allen de nadruk legden op het ge bod der liefde waarin de twee grote christelijke levensbeschouwingen el kaar toch weer Vinden, elkaar waar deren en waar het nodig is elkaar helpen. Er was aan beide kanten gelegenheid genoeg om een „mea culpa" uit te spre ken, maar tevens verheelde men zich toch niet dat er nog verschillende wen sen waren overgebleven die men in een geest van vredelievendheid vervuld wenste te zien. Maar dat alles werd niet geëist in de vorm van een ultimatum, doch geopperd op een toon van weder zijdse waardering en in de hoop dat de betrekkingen, die bij vroeger vergeleken al veel beter waren, „nog beter zouden worden". Deze bijeenkomst was van het groot ste belang voor het katholieke Wenen, omdat bij deze gelegenheid ook de Pax Christi-beweging in Oostenrijk werd op gericht om als actief orgaan daadwer kelijk en dagelijks voor de vrede te gaan werken. Binnen enkele dagen mag dan het communistische volkerencon- gres in het Weense concertgebouw wor den geopend, in dezelfde zaal werd bjj monde van kardinaal Innitzer het vredeswerk van de pausen uitvoerig ge schilderd en werd een oproep gedaan aan het adres van alle verantwoordelij ke politici om voor het bijleggen van de grote geschillen, die dc vrede in gevaar brengen, dc bemiddeling van de Paus in te roepen. (Van onze landbouw-medewerker) De landbouw is, als geen ander be drijf, afhankelijk van weer en jaarge tijde: seizoenwerkloosheid zal in deze bedrijfstak wel nooit kunnen verdwij nen. Toch heeft ze tegenwoordig een veel grotere omvang dan eigenlijk no dig is, want terwijl vele arbeiders in de winter met lege handen rondlopen, blijft op de boerderijen allerlei nuttig werk ongedaan, omdat het niet renda bel is. De winterwerkloosheid in de landbouw begint de laatste jaren verontrustende vormen aan te nemen. In 1950 waren ge durende de maanden Januari tot April gemiddeld 18.000 arbeiders werkloos en in 1951 bijna 19.000. In 1952 echter maakte het werk loosheidscijfer een sprong van on geveer 50 pet.: in de genoemde maanden telde men op 125.000 landarbeiders 25.600 werklozen! Voor het overgrote deel zijn dit echte seizoen-werklozen, want reeds in Mei werkten hiervan weer 12.000 mannen, in de volgende "maanden nog meer. Het is van het allergrootste belang, dat deze seizoenwerkloosheid xn de landbouw verdwijnt. Niet alleen voor de arbeiders is dit een nijpend vraag stuk, maar vooral ook voor de landbouw in zijn geheel. Want indien geen oplos sing gevonden wordt, waardoor de land arbeider practisch het volle jaar werk heeft, zal de vlucht uit de landarbeid zo ontstellend groot worden, dat in de zaai en oogsttijd het werk niet gedaan zal kunnen worden. Nu mene men vooral niet, dat hierin een brok overdrijving schuilt. Reeds een globale blik op de meer dan 13.000 enquête-formulieren, die landarbeiders dit .jaar hebben ingevuld voor een onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut, leert dat het be roep van landarbeider in sommige delen van het land aan het uitsterven is. Al leen door zeer snel ingrijpen kan de voor onze samenleving zeer ernstige toestand, dat de jóngere generatie er voor past landarbeider te worden, opge heven worden. Er zal in de winter ren dabele arbeid moeten worden verricht, dat is de enige gezonde oplossing. Nu is rendabiliteit tegenwoordig een zeer rekbaar en een zeer betrekkelijk begrip, in feite is b.v. menige herverkave ling, egalisatie of drainage rendabel, want de opbrengst der landerijen wordt hierdoor gedurende een reeks van ja ren aanzienlijk hoger. Toch leert een eenvoudig rekensommetje in zulke ge vallen vaak, dat het vooi'deliger is deze nuttige werkzaamheden maar achter wege te laten, bijv. omdat de uitgaven niet terug kunnen komen uit een ho gere pacht De door de overheid gevolg de grondpolitiek der laatste jaren maakt het uitvoeren van nuttig winterwerk veelal onmogelijk. Gelukkig heeft de overheid begrepen, dat ze hierdoor grote verantwoordelijk heden draagt en daarom is op de be groting van Landbouw voor 2953 een aanzienlijk bedrag uitgetrokken voor de zogenaamde BW 2-werken; dit zijn „boerenwerken met loonadministratie" Indien de boer gedurende de winter oj zijn bedrijf zulk een BW 2-werk uit voert, kan hij een belangrijke subsidie op de loonpost verkrijgen. Daardoor wordt het financieel mogelijk, dat de boeren m de winter allerlei verbete- nngswerken ondernemen, die op zich zelf nuttig zijn, maar door de overheids maatregelen toch niet rendabel zouden zijn, indien ze geheel door de onderne mers zelf bekostigd zouden moeten wor den. Het is te hopen, dat in de toekomst op zeer ruime schaal BW 2-werken zullen worden uitgevoerd. Hiermee wordt niet alleen veel leed voorkomen, maar wordt ook gebouwd aan de vorming van een gezonde landarbeiders-stand, die naast een gezonde boerenstand onmisbaar is voor onze samenleving. Het is voor de hand liggend, dat een boer zich nog wel twee keer wil be denken, alvorens hij tot een BW 2-werk overgaat want hij is ietwat huiverig van de rompslomp, die gesubsidieerde werken tot heden meestal meebrachten. Gelukkig kan meegedeeld worden, dat men ditmaal nu eens niet behoeft te vrezen voor bedelving onder voorschrif ten, reglementen, richtlijnen, formulie ren en andere papieren: deze vorm van werkverruiming zal uitgevoerd worden op practische wijze, met volledig begrip voor de grote belangen van economi sche en sociale aard, die op het spel staan. Met andei-e woorden: ditmaal geen papier-lawine. De vijfde Bedevaart naar Rome van de Stichting „Het Graf van Sint Ser- vaas" te Maastricht vertrekt 1 April. Deze vijfde pelgrimsreis naar de Eeu wige Stad zal onder geestelijke leiding staan van prof. dr. L. Rood S.J. Tevens zal gelegenheid worden gegeven tot een bezoek aan het Graf van de H Maria Goretti te Nettuno en aan Assisië. Binnenkort zal dr. -Jozef Janssen, priester van het bisdom Roermond, te Leiden, opnieuw voor een studiereis van enkele maanden naar Egypte vertrek ken. Deze reis wordt ondernomen in op dracht van het Griffith Institute te Ox ford. Het doel is in de dodenstad van het. aloude Thebe een aantal onbekende graven van Egyptische rijksgenoten van ruim drieduizend jaar geleden te be studeren. Voor het fotografische ge deelte zal de eerwaarde heer Janssen worden bijgestaan door de secretaris der Egyptische Stichting „Koningin Elisabeth" te Brussel, de heer Arpag Mekhitarian. Zij zullen hun intrek ne men in het huis, dat het Metropolitan Museum van New York vroeger heeft laten bouwen bij Deir el-Bahri en dat thans eigendom is van de Egyptische Oudheidkundige Dienst. In 1950 heeft dr. Janssen in de woes tijn van El-Kab een uitvoerig onderzoek TFI 19479 Filialen in vele andere plaatsen I CL. \£.H/ L. Reparaties aan alle merken. Aantrekkelijke prijzen. li'6 llT'' °P betalingsvoorwaarden Manchester broeken voor riem en bretelles met zware voering en zakken, extra verst, kruis. 18.50, 20.95 Manchester mouwvesten, m. extra zware pilow mou wen, prima gevoerd, onberispelijk v. pasvorm, 19.95 Onze fant. manchester sportpantalons in de kl. grijs blauw en bordeaux, dus de echte manchester, f 25.75 Steeds in voorraad, geheel manchester mouwvesten, manchester colberts en jekkers. Cronjéstraat 133 Voortingstraat 59 tel. 21030 teL 21472 Wij nemen ook Voorzorgzegels aan Herenconfectie - Bedrijfskleding - Herenconfectie U MOET ME HELPEN. VAARMEE? Wel. u kent de Teresia-parochie toch? Zo graag zou lk de allerarmsten onder hen met Kerstmis eens willen vertroetelen, want arm zijn is erg. Ik zou er een feest van willen maken, maardat eeuwige geld. Ik heb het niet. De gewone hulp vraagt al zo veel van me. Toe. stuur me wat. Pastoor Jac. J. Eeken. Lange Hilleweg 260, Rotterdam-Z. GIRO 193085. IS >53... van fabriek aan verbruiker van Bezoekt onze uitgebreide toonzalen. Fa. W. A. VAN UEN BROEK Opgericht 1§80. Blekersvaartweg 9, U'stede. Gevraagd in Maart 1953 in Heemstede of omgeving door familie m. verlof hier te lan de - bestaande uit echtpaar en 3 dochters - kamers met volledig pension, dan wel ge meubileerde en gestoffeerde appartementen. - Brieven onder nummer. 29409. KOSTELOOS Jansweg 39 Spreekuren: Maandagrqorgen van 1012 u Woensdagmiddag van 24 u Vrijdagmiddag van 24 uui 5e druk Levens w nsneid, humor en warme mensenliefde stralen de lezer tegen uit dit sympathieke boek Plastic, roestvrij metaal, aluminium, volgens gipsmodel Atelier voor ORTHOPAED1E en KUNSTLEDEMATEN Gasthuisvest 17a - Tel. 18505 Door H.H. Doktoren als vakk. orthop. instrumentmaker erk. Ziekenfondsleden korting. PEDICURE-afd. onder gediplomeerde leiding Plaatsing geschiedt a 16 cent per m.m.-hoogte Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen. aan de erkende advertentie-bure&ux en aan de erkende boekhandelaren. JONGE VROUW vraagt thuis werk, onverschillig wat Brieven onder no. 13625. PERSOON, 30 j., R.K., b.z.a om gedurende zijn vaeantie Jagen van 16 t/m 31 Dec. a.s., uit tijdverdrijf admini stratieve of arbeid van an dere aard te verrichten te Amsterdam of te Haarlem. Brieven onder no. 13635. JONGED., 23 j., m. diploma Huishoudsch., z.z.g.g. als zelfst. hulp i. d. huish., uitsl extern. Uitst. ref. Brieven onder no. 13655. NETTE JONGEDAME, 20 jaar, uit goed milieu, b.z.a. voor hulp in de huish., voor halve dagen (na de middag) tegen 1 Januari a.s. Br. on der no. 13645. VRIENDELIJK NET MEISJE OF JUFFR. gevr. van 26 of of van 2—7, in klein gezin. Eenvoudig kunnende koken. Br. onder no. 13597. NETTE WERKSTER gevraagd voor Vrijdags. Mevr. Bende. Zijlstraat 75. KEURIG MEISJE gevr. v. d. bediening in café-restaurant in de bollenstreek. Brieven onder no. 13607. AANK. NAAISTERS, AANK. KNIPSTERS gevr. door Lin gerie- en Pyamafabriek Gebi Wolff, conféctionnairs van de bekende Wolff-Fabrics. He rengracht 70 te Amsterdam. Event. reiskosten worden vergoed. Aanm.: Maandag t/m Vrijdag 9—5.30 uur. EEN FLINKE HULP IN DE HUISHOUDING, intern, spoe dig gevr. in gezin van 2 pers,, wegens huwelijk der tegen woordige. V.g.g.v. Zéér goed kunn. koken. Hulp v. werk ster aanwezig. Aantrekkelijke voorwaarden. Mevr. Bühr- mann, Ter Hoffsteedeweg 9, Overveen, tel. 23432. HULP IN Dl HUISH. gevr. v. d. of v. d. en n. Lorentz- plein 11. HANDIG R.K. MEISJE ge vraagd, boven 18 j., liefst v. buiten, intern, omg. Haar lem, in groot gezin, met hulp voor ruw werk. Brieven onder no. 13647, BEJAARD BEREISD HEER v.z.g.h. zoekt vcor 4 x per week van 912.30 dame, die perfect kookt. Brieven- ond. no. 13665. EEN NETTE ZELFST. HULP IN DE HUISHOUDING gevr voor direct of later, klein gezin.. Hulp voor ruw werk aanwezig. Aanm. v. 7.308.30 uur: mevr. v. Kimmenaede, Dr. D. Bakkerlaan 52, Bloe- mendaal. FLINKE HULF gevr., niet be neden 18 jaar. Eventueel voor Maandag, Woensdag en Vrij dag. Mevr. Hin, Platanenl. 12 Bloemendaal. VOOR EXPORT: koper, por- celein, tin, kristal, mahonie meubelen, curiosa. Voor Hol land: alle inboedelgoederen A. van Zadelhoff Zn., Krocht 8a, Haarlem. Bel op 21315 en wij komen vrijblij vend. BOEKEN OP ELK GEBIED. Boekh. Laurens Coster", Kruisweg 38 zw;, tel. 18963. KURKSCHORS voor bekle ding kerststalletjes. Beun- der's Tuinbouwinr., Kleine Houtstraat 41, Haarlem, teief. 18920. 'T OPKLAPBEDDENPALEIS. 10 extra korting op onder staande >rijzcn. Dubbel di- vanbed met 2 bedstellen 118.Een-persoons divan- bed met bedstel f 59 Twee persoons divanbed met bed stel f 88.—. Grootste sortering opklapbedden, kantelbedden ook verticaal. Alles voorradig Ook lange, brede en korte dan normaal. Ie klas. 15 jaar garantie. Javakapokbedstel- len, binnenvering matrassen, wollen dekens, enz. Monster kamers Orionweg 8, bii Zaa- nenlaan (gesl. huis), telefoon 23932. H.H. COLLECTANTEN. Zwart colbert en ves*t met streeppar.talon, als nieuw, maat 48 47.50. Na 6 uur- Brouwerskade 37 zw. ENG. KINDERWAGEN. Ban- tamstraat 82, Haarlem-N. SLACHTE. ALKOENEN. Vooi de Kerstdagen 25 jonge slacht kalkoenen te koop. ook per stuk. A. Jager, „Lindenheu- vel", Terhoffsteedeweg Overveen. FILMPROJECTOR (normaal) geschikt voor stroken. Hof- dijkstraat 46. VERLOVINGSKAARTJES? VISITEKAARTJES? Vraagt prijs bij Drij. „EUREKA", Muiderslotweg 85, tel. 25383. Alles binnen 2 dagen gereed JONGE GEMESTE HANEN v.af 6,—. 7.—, 8.—. Be stel vroegtijdig. Alle dagen Mr. Joostenlaan 13, zijstraat Kl. Houtweg. KERSTBOC M VERLICHTING Philips, 16 kaarsjes en kerst boomversiering 20.Br onder no. 13639. PRIMA WERKENDE NAAI MACHINE 45, goed sp Philips Radio mod. 185. Acaciastr. 10 (bij Marnix- straat). Na 7 uur. WIT EMA.ILLE 4-PITS GAS FORNUIS met 2 ovens f 37.50; 5 saoelen 19.50. Jansstraat 39, telef. 15639. EL. TEAKHOUTEN WAS MACHINE, merk Erres, rr -?t onderaandrijving. Rijksstraat weg 966, Haarlem-N. SPOT KOOPJEPr. sleestof zuiger, compl., als nw., met 2 jaar gar. 50; pracht Phi lips-radio 1952, in .schitt. ka 'mermeubel, gek. 450, voor 185, pr. geluid. Hooger- woerdstraat 26, Haarlem-N Ook Zond. HUIZE li TE KOOP. Te koop herbouwplicht 402 m2., gele gen Hennebroek, Santpoort, Velsen. IJmuiden. Br. onder no. 13631. WINTERT ARIEF. Verhuur zonder chauffeur. Nieuwe wagens, thans ook 6-pers. wagens met radio. Fa. de Boer en v. d. Lubbe, Nieuwe Kerksplein 4, tel. 16655, b.g.g 23427. VRACHTWAGEN, Ford V 8. te koop; lange laadbak, dub bel lucht. J. Snoeks, Schouw- tjeslaan 6. EIKEN PIANO te koop, in goede staat. Prima Alt. Serc. en Bugle. Hoofdweg 1191, Nieuw- Vennep. PIANO te koop gevr. Br. met opgaaf van prijs en merk on der no. 13649. GEST. KAMER en berg ruimte gezocht door heer. in klein besch. milieu. Tel. en douche. In centrum of Zuid. Geen beroeps. Br. met prijs onder no. 13593. PRIMA PENSION (geen be roeps), omg. station H'lem, aangeb. aan R.K. heer, m. 1. Brieven onder no. 13629. AUTO- EN MOTORRIJLES. Keijzer's Rijschool. Auto- clubles 3.50 per uur. Motor f 45.— per cursus. Iepen straat 3, Haarlem-Noord. BOEKHOUDEN, Ass., M.B.A., S.P.D. Club- en Privélessen. W. Takes, Lr. M.O., Ekster- straat 238, Haarlem-N., telef. 25932. GRONDIG NAAIEN EN KNIPPEN LEREN. Erkama, Grote Houtstraat 3 rd. Heden aanm. van leerlingen. ENGELS - DUITS. Privé- en clubles. W. A. Levert, Lo- rentzplein 1, tel. 12656. LEERT VLUG EN VEILIG MOTOR OF SCOOTER RIJ DEN. Ie Haarl. Motorrijsch., Raamsipgel 28, tel. 15454. f 6.— PERMANENTEN 6.—. Dames, voor de a.s. feestda gen een prima permanent voor 6.bij P. L. van Dam, Koudenhom 14, telef. 18028. MACHINAAL OVERTREK KEN DEKENS (ook met eigen stof). C. Huibers, Re gulierstraat 1'. VOOR UW HUWELIJKS REPORTAGES in stadhuis of kerk. Foto Scherpenhuyzen., Staten Bolwerk 6, tel. 20095. Walbrecht, Spaarnwouderstr. 21. tel. 15.551. BREUKLIJDERS! Er is een methode om weer even flink als vroeger Uw werkzaam heden te verrichten! Werp Uw oude breukband weg. Er bestaat iets veel beters voor U! Vraag zonder verplich ting inlichtingen aan: Brooks Breukapparatenbedrijf, Singel 25 (22 N), Amsterdam-C. ZOLDER-SLAAPK., b.b.h.h Brieven onder no. 13595. MULLER EN v. d. LANDE, Haarlem. Verhuizingen, •Overzee-verpakkingen, Be waring inboedels; sinds 1881 Nieuwe Raamstr. 4-12, Telef. 11423 HEEL HUIS aangeb. oP z. st. te H'stede, bev. kamer en suite, 3 sl.k., W.C., douche cel, zold., keuken en bijk. schuur, voortuin, gr. achtert. 46.— p. m. Gevr.: groter huis in of omg. van Heem stede. Max. huurpr. 60.— p. m. Br. onder no. 13653. ZIT-SLAAPK. m. voll. pens. per 1 Jan. gezocht door R.K. jongeman. Br. ond. no. 13633. HOOVER-WASMACKINE. VERHUUR f 2— per keer 's Avonds f 4-.50. Bosma, Vel- serstraat 89, tel. 17294. KOFFER SCHRIJFMACHINE, nieuw, van 275.voor f 210.Parklaan 1. tel. 50234, A'dam. RHEUMA-, ISCHIAS- EN HARTPATIËNTEN. Ook thans voor U mogelijk de bekende EPED A-HELI ANTHOS elec- trisch verwarmde matras of het mat asdek, dat op Uw bestaande matras kan worden gelegd, aan te schaffen. Door de automatische temperatuur- regelaar kunt U naar eigen behoefte de warmte kiezen (van 22—45 gr.). Attesten ter inzag:. Vraagt inl. bij de fa briek: N.V. A.F.O.-HelianthoS te Hattem. Tel. K 5206941. R.K. MIDDENSTANDS MEISJE zoekt dito vriendin. 16 17 jaar. vlot type. Br. onder no. 13619. VLOTTE R.K. JONGELUI van goede fam. gevr., pl.nL 24 jaar, om gez. club te vor men. Brieven onder no. 13619* «th

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 8