Een Haarlemse brouwer in de adelstand verheven Trans heerkens thijssen Veel groenten, weinig bloemen Moordaanslag op meisje berecht Feest in Tilburg begonnen Feestrede: Bevorderen hoge belastingen de bedrijvigheid? HET BROUWERSHUISJE OF DE KOEKOEK h.h. Missen op Zondag TWEE OPLICHTERS VOOR HAAGS GERECHTSHOF De drie priesters Drie maanden geëist voor afpersing van geld SLEUTEL WEG? Films van deze week in Haarlem Eerste kersttulpjes Drie jaar gevangenisstraf geëist Zitting van de Senaat RONDOM EN IN DE STAD AAN HET SPAARNE GEERVLIET PLEIN 13 - HAARLEM VEILINGEN BEVERWIJK HERINGA WUTHRICH IxerstbincrBanöant 25 jaar Katholieke Economische Hogeschool ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 PAGINA 9 HOORTOESTEL BLOEMENDAAL 7-15 en erstfeest voor de kinderen De brouwerskapel 6 toonzalen met keur van Kerstgeschenken Antiquiteiten - Meubilair - Perzische Tapijten - Schilderijen - Juwelen Porselein - Koper - Tin VERGEEFSE ROMANTIEK IN SASSENHEIM „DE SLEUTELSPECIALIST" City Rembrandt Cinema Palace Luxor Lido Frans Hals Minerva Spaarne Klaverjassen bij H.B.C. afd. Tafeltennis HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Dodenherdenking Veteranenlegioen Weinig bloemen Kerstfeest in de gevangenis Zwemvierkamp van H.V.G.B. Zwemmen Rijbewijzen vervalst We hebben eens ooit het verhaal gelezen van een Hollandse jongeman, die studerend in Zuid-Frankrijk in de herberg verzeild raakte. Dit zou hem niet bepaald als een zonde zijn aangerekend, ware het niet, dat hij iri- Plaats van het bier de dochter van de herbergier nam. Zeer tot ongenoegen van de deftige Hollandse familie, die scheiding eiste. De jongeman eindigde zijn leven teer eervol in Den Haag, de herbergiersdochter is als valse munter ter dood gebracht. Het is een heel oud verhaal, dat voor een groot deel in onze streek speelt de longeman was Gerrit van Assendelft, heer van Assumburg en vreemd genoeg hog niet aan romanschrijvers de stof leverde voor een zeker zeer boeiende histo rische roman. Het schoot ons te binnen, toen we het romantische relaas van de herbergen rond de stad lazen, die veelal in handen waren van de rijke brouwers. Van de brouwer haar de herbergier is maar een kleine stap, vooral in het Haarlemse geval. Wilden ^e de stap zetten, bij het naslaan van de bronnen kwamen we nog enkele aardige en opmerkelijke dingen tegen over de brouwers, zodat we nog niet van het bier haar de dochter van de herbergier gaan, maar dit opstel nog wijden aan de leden van het Sint Maartensgilde. In ons vorig artikel hebben we over •Jet Brouwershuis gesproken. We von den daarover nog enkele zeer belang rijke notities in het boekje van mevr. d. M\ SterckProot „Geschiedenis van Aerdenhout". Zij schrijft daarin (Hoofd ruk X), dat onder de vroegste zomer- hewoners van Aerdenhout katholieke "aarlemmers voor komen. Reeds in 1609 ^erd namelijk Frans Adriaansz. de Kies d'genaar van het latere Mariënbosch. h>it buiten bleef tot het einde van de i'de eeuw aan de erven De Kies. toen het overging aan de eveneens katholieke ^enedictus ingels, zoon van Jan Reinier hgels, een lid van de Muiderkring. Het geslacht De Kies, brouwers van oor sprong, behoorde vóór het beleg tot de *egentenklasse van Haarlem. In 1627 garden de twee voornaamste leden van t geslacht door keizer Ferdinand II Jn de adelstand verheven en sindsdien Juidt hun naam naar een vrouwelijke lak De Kies van Wissen. Frans de Kies kocht er ook nog de oude boerderij aan ha Viersprong bij van Jhr. Jan Adriaan he Kies van Wissen, die op Teylinger- hosch zijn zomers doorbracht, huwde de «echter van een ander voornaam katho- hek geslacht, met de Van Berkenrode'» ijerwant, namelijk zijn buurmeisje Gu- huia van der Wielen. Haar vader, Cor- helis Fz. van der Wielen, brouwer in i;de Fortuyn" te Haarlem, kocht in 1640 h® hofstede met boerenplaats genaamd he Voorkoekoek, thans Iepenrode aan he Herenweg in Heemstede, dat, toen he Leidse Vaart nog niet gegraven was, lansloot aan het nog bestaande jachthuis he Koekoek, naar deze eerste eigenaars h°g wel het Brouwershuis genoemd en he meer Zuid-Westelijk gelegen Achter koekoek. Ook alle pachters en duinmeiers in en hPi Aerdenhout bleven het oude geloof trouw; en daar de families vooral ook he Zondagen buiten doorbrachten, deed zich vanzelfsprekend voor gezin en per soneel sterk de behoefte gevoelen aan geestelijke bediening in deze streek. Voorsprekers voor een eigen priester zijn stellig geweest twee voorname Geestelijken in deze brouwersfamilies, v Pastoor van de Haarlemse St. Anna- ,eik, Josephus de Kies van Wissen en 5e bekende rector van de Haarlemse ?,egijnen, Jan Albert Ban, zwager van k-ornelis van der Wielen. Vorige maal ®chreven we reeds over een derde be kende priester, Petrus van der Wielen, h!p pastoor te Zantvoort was. Uit diens nalatenschap is het Haarlemse Hofje «et Lam gesticht. De Haarlemse brouwers waren kunst zinnige mensen. De schilder Jan de ray heeft de portretten gemaakt van Advertentie is een van Komagstrasi 11 Haarlem MüL T I T 0 N E (voor ideaal radioluisteren en telefoneren) BLAUPUNKT PHILIPS AUDIUM AERDENHOUT (BENTVELD) Antonius van Padua: 7.30, 11 uur. 01 9 uur de Hoogmis. H Drieëenheid: 7, 10.15, 11.30; om 8.30 «p de Hoogmis. „Hulpkerk van het Allerheiligst Sacra- ,?ht. Dennenweg 17, Bloemendaal-Nrd.: •oQ - -- uur; om 10.15 de Hoogmis. HAARLEM r, H- Antonius: 6.30, 7.30, 10, 11, 12 uur 8.30 uur de Hoogmis. H* Bavo: 6.30, 7.30, 11 uur en 12 uur; Hoogmis om 9 urn-. J.H.H. Elisabeth en Barbara: 6.30, 7.45, Pur; om 9 uur de Hoogmis. e *»erh. Hart van Jezus: 6.30, 7.45, 9 \12 uur; 10.30 de Hoogmis, j,"' Joannes de Doper: 6.30, 7.30, 8.45, 12 uur; 9.30 Hoogmis. (jH- Joseph: 6.45, 8 en 11 uur; 9.15 uur Hoogmis. !it 'Vr. Rozenkrans en H. Dominicus: {j„s> 7.30, 9 en 12 uur; 10.30 uur pl. °hgniis. h L. Vr. van Zeven Smarten en Ui,„Bavo-* 6.30, 7.30, 10.15, 11.30; om 8.45 he Hoogmis. tie hkerk te Spaarndam: 7.30 en 10 uur „Hoogmis. Didulna. he Hoogmis. —ugaus. Liduina: 6.30, 7.30, 8.30, 11.30 uur; HEEMSTEDE 7.15 en 8.45 uur; 10 uur hip _8ttUs en 11.30 uur. RqP L. Vrouw Hemelvaart: 7 uur, 8.30 Shiis, 10.15 en 11.30 uur. 0 OVERVEEN h Onbevl. Ontvangen: 7, 8, 10.30; Uur de Hoogmis en 11.30 uur. ZANDVOORT he pAsatha: uur, 8.30 uur en 10 uur Hoogmis. De T3 gaPise Middenstandsvereniging or- hep ert voor de kinderen van de le- hagg P Zondag 21 December des mid- Si'ote twee uur een Kerstfeest in de Gaal van hotel „De Leeuwerik". de drie genoemde priesterzonen uit de voornaamste brouwers-families en Von del onderhield relaties met verschillen de van hen. Voor Jan Albert Ban dicht te hij: Is nu de Blink in Thabors schijn En Gods Jordaan te zien in 't Sparen? Mevr. Sterck-Proot, wier echgenoot een Vondelkenner bij uitstek was, zegt voorts, dat het zeer goed mogelijk is. dat Vondel ook in Aerdenhout op be zoek is geweest bij Benedictus Ingels, zoon van zijn grote vriend Jan Reinier Ingels. Het jachthuis de Koekoek, gelegen in Aerdenhout, had op de zolder eèn schuilkerk ingericht. Tot in de 20ste eeuw heeft dit huis deze naam gedra gen. In zijn „Onkruid" schrijft Frederik van Eeden, de vader van de bekende tachtiger, daarover: „Het is blijkbaar in vroeger eeuw een kapel of gedeelte van een klooster geweest; nog zijn in een der hoge holle vertrek'-m sporen van een altaar in de muur te zien". Architect A. A. Kok te Amsterdam, die de Koekoek restaureerde, schreef; „Op de zolder zijn overblijfselen van een schuilkerk: van het eerste spant is de hanebalk afgezaagd en de einden met zuiltjes ondersteund. Deze zuiltjes zijn van grenenhout, gekalkt. Daartus sen kan het altaar gestaan hebben, met de rug tegen de schoorsteen. Dit spant is hol uitgehakt; het tweede spant even zo. Hier is bovendien een houten schin kel bewaard gebleven, die duidt op een houten hoogvormig gewelf. Het ge bouwtje is van belang voor de geschie denis van Kennemerland, zodat het be waard dient te worden". Zo hebben Haarlemse brouwers, on danks de grote offers, die moesten wor den gebracht, medegewerkt in Kenne merland het H. Geloof te bewaren. Duinmeiers en pachters kond enin deze schuilkerk de H. Mis bijwonen. Hun na komelingen zijn ook nu nog de oudste parochianen van verschillende paro chies rond Haarlem. Jan B. -Si:; Advertentie Het Jachthuis „De Koekoek", het oude Brouwershuis, waarin Haarlemse brou wers in woelige tijden een schuilkerk hebben 1ingericht Een arbeider uit Sassenheim, die meende een middel gevonden te hebben, om van de liefde in het leven te kunnen blijven, stond gistermiddag samen met zijn medeplichtige vriend in het be klaagdenbankje van het Haagse Gerechts hof. De jongeman was destijds in contact gekomen met een dorpsgenote, waar hij volgens zijn zeggen althans „wel zin in had". Toen hij enkele maien met haar uit was geweest, vatte hij echter ook genegenheid op voor een ander, een jonger meisje. De juffrouw met de oud ste rechten meende de liefde toch nog te kunnen behouden door haar verloofde regelmatig geldelijke bijdragen in de hand te stoppen. Zo mocht hij bijv. op haar kosten leren autorijden, een an dere cursus volgen en bovendien gaf zij hem een maandelijkse toelage van f 25. Dit had de Don Juan, die er voor de groene tafel nogal zielig uitzag, op het idee gebracht ineens een groot bedrag van haar af te troggelen. Hij maakte een afspraak met zijn vriend, N. J. v. d. E„ eveneens uit Sassenheim, die het wel op zich zou nemen de romantiek op een bepaald moment wreed te verdrijven en Verder het administratieve gedeelte van het zaakje te regelen. Op een avond ging S. met zijn „aan staande" wandelen en onttrok zich aan het storend geweld van de straat om op een bankje in een bos te gaan zitten. Op een gegeven moment werden er echter steentjes naar het tweetal gewor pen. S. „schrok" en gaf een staaltje hel denmoed weg, door zijn meisje naar huis te sturen en zelf op de steentjes- .dvertentle LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 In „De Fidele Boer" krijgt de toe schouwer het verhaal voorgezet vaneen boerenjongen, die in Wenen landbouw kunde gaat studeren. Het behalen van de doctorsgraad zal voor zijn vader de vervulling betekenen van een levens ideaal. Het dreigt allemaal anders af te lopen, de liefde doet zich gelden, maar tenslotte is het de ziel van de simpele boer, die alles tot een goed einde leidt. Deze film is wel geen hoogvlieger, maar een zekere aantrekkelijkheid kan men haar niet ontzeggen. De toeschou wer zal in ieder geval voldaan huis waarts keren. Paul Hörbiger is hier weer de grote man. Iedereen kan deze fidele boer gaan zien. „Legershow in Tokio" behandelt de geschiedenis van twee meisjes, die kort na de bevrijding in Tokio de Ameri kaanse soldaten willen vermaken. Zij zetten een show op, waarin de mannen ook zelf optreden, maar de prestaties zijn zodanig en de décors zo geperfec- tionneerd, dat men wel voelt bij de neus genomen te worden. Dat hindert echter niet en het amusement is er niet min der op. Een getrouwd stel, dat van el kaar wil, maar door de show toch weer de trouw voortzet, is ditmaal in plaats van de prille liefde gekozen. Betty Grable zingt" danst en schenkt brede lachjes in tientallen costuums. Liefheb bers van dit genre zullen wel weer te vreden zijn. Wat wil men nóg meer? (Alle leeftijden.) Deze week draait in Luxor de film „De drum", waarin de hoofdrol ver tolkt wordt door Sabu.-De rolprent, die in technicolor is gemaakt, laat zien hoe Engeland met man en macht zijn gebie den verdedigt in Voor-Indië. Expedities worden uitgezonden naar die gebieden, welke in opstand komen en proberen zich van het Engelse juk te bevrijden. Hoe de intriges tot stand komen, laat de film duidelijk zien, terwijl zij boven dien een beeld geeft van de moeilijkhe den, waarmee Engeland destijds te kam pen had; reeds toen was zijn positie aan het tanen. Een interessante film, die alleen toegankelijk is voor 18-jarigen. Humphrey Bogart speelt een boeiende rol als politie-inspecteur in de film „Misdaad op bestelling", waarmee weer eens een beklemmend relaas wordt ge geven van de verbitterde worsteling der Amerikaanse justitie met de onder wereld. In deze geschiedenis is een bende aan het werk, die, zoals de titel zegt, op bestelling zonder hartstocht dus zonder wraak- of haatgevoelens mensen die ze eigenlijk nauwelijks kent, om het leven brengt. Een weer zinwekkend bedrijf, dat nochtans in alle gemoedsrust en met ijzingwekkende vanzelfsprekendheid wordt beoefend. Het verhaal past geheel in de traditie van de films, waarmee de Amerikanen dit thema al zo vaak hebben bespeeld, maar het is ongetwijfeld een der goed geslaagde. Vanwege de vele sensaties niet voor jeugdige personen. Fantasierijke geesten, belust op de meest fantastische avonturen en sensatie, moeten deze week beslist naar dit thea ter gaan om Jungle Jim (Johnny Weis- müller) te zien optreden tegen de skelet mannen. Jim dringt door in een onder grondse radio-actieve mijn, waar een ge leerde langs chemische weg diamanten fabriceert. De inheemse arbeiders ster ven na enkele dagen door schadelijke gevolgen van radio-activiteit. Er wordt een aardig stukje strijd uitgevochten. Een bijdehante doch charmante jonge dame. als foto-journaliste, prae-histori- sche monsters etc. vormen de entourage. Het verdienstelijke in deze film is dat de cameraman een dankbaar gebruik heeft weten te maken van de prachtige natuur. Liefhebbers van dergelijke sen satie, die op zijn tijd nog niet eens on aardig is, kunnen him hart ophalen. 14 j. Spanning, moed en durf vormen het thema, waarin „Aasgieren der woestijn" haar ontstaan vindt. Maar daar houdt de gelijkenis met de clichéprbducten op dit gebied dan bokop. Régisseur Raoul Walsh heeft er zich terdege re kenschap van gegeven, dat het scenario hem gelegenheid bood om een film te maken, die boven het middelmatige uitsteekt. Hij laat zijn veedief, die van moord verdacht wordt, de sheriff red den en tenslotte het recht op bevredi gende wijze zijn loop hebben. Veertien jaar. ,.DrHoll" of „Het verhaal van een grote liefde" aldus de ondertitel van deze film brengt ons in contact met een millionnairsdochter, die lijdende is aan een ongeneeslijke ziekte, waaraan ook haar moeder is gestorven en waar voor de medische wetenschap nog geen serum ter genezing heeft gevonden. Haar vader spaart moeite noch geld om zijn enige dochter te redden en de ver pleegster adviseert hem de hulp in te roepen van een jonge dokter, die ern stige studie maakt van deze ziekte en er in geslaagd is een serum te vinden, dat in ieder geval alle pijnen en angst wegneemt. De verpleegster spreekt er niet van, dat de dokter haar verloofde is. Samen besteden zij er alle zorg aan, dat het meisje nog in leven blijft, maar de zekerheid wordt steeds sterker, dat het slechts een kwestie van maanden zal zijn. Het meisje is er echter heilig van overtuigd, dat zij dank zij de dokter, Is genezen- Zij vat een grote liefde voor hem op, die hij nogal bruut afwijst- De gevolgen zijn niet te overzien en haar vader smeekt hem het meisje te trou wen om haar de kortee tijfl, dat zij nog te leven heeft „een hemel op aarde" te bezorgen. De dokter gaat daartoe over, wanneer ook zijn verloofde daarop aandringt, en met veel luister wordt het huwelijk voor de pastoor voltrokken. De tragische consequentie blijft niet uit, wanneer de dokter inderdaad het goede serum ontdekt en zijn echtgenote volkomen geneest. Het hele verhaal schijnt een triest einde te nemen, maar de hemel klaart weer op, als de verpleegster het offer van haar „grote liefde" brengt en de dokter bekent alleen aan het meisje zijn liefde te hebben gegeven. Wij hebben even het voórhoofd ge fronst over dat huwelijk, want die zëlf- opofferende dokter gaf daar toch wel 'n onwaarachtige zo geen ongeldige kleur aan alle vroomheid, waarmee het omgeven werd. ten spijt. Tenslotte kan men er zich wel mee verzoenen, in de overtuiging dat het schijnhuwelijk slechts schijn was. De regisseur heeft zijn thema met rust behandeld; de bijkomstige, maar kostelijke figuren van de pastoor en een oudé professor heeft hij op de ge schiktste ogenblikken in het verhaal gevoerd, waardoor het evenwicht niet verloren ging. Maria Schell als de mi- lionnairsdochter en Heldemarie Hat- heyer als do verpleegster kregen geen kans een melodrama in optima forma te leveren en Dieter Borsche (Dr. Holl) deed ons bijna geloven, dat wij niet met een Duitse film te doen hadden. Alles bijeen, een sympathieke film. (14 jaar). Het gaat in de film „Jungle goud" om een heel vervelend pin up-achtig meis je, dat het middelpunt vormt van een geschiedenis, waarin een aantal schur ken en een „goeie jongen" achter een hoeveelheid verloren goud aanzitten. De weinig verheffende verwikkeling, biedt enige fraaie' onder water-opna men, maar meer weet regisseur Lewis Foster niet te bieden- In Spaarne voor boven de veertien werper toe te snellen. „Hij zou intussen wel met deze knaap afrekenen" De volgende morgen kwam hij het meisje een verhaal vertellen. Hij was op weg naar de bespieder gestruikeld en had daarbij zijn portefeuille verlo ren waarin een brief had gezeten van „haar aan hem", een brief met een in houd die beter niet wereldkundig ge maakt kon worden. Verder zeide hij een brief ontvangen te hebben van de vinder, een nogal be rucht individu, waarin deze beloofde de brief terug te zullen geven, wanneer hem een flink bedrag ter hand werd ge steld. N. J v. d. E. de steentjeswerper en administrateur van S. stelden een brief op, die aan het meisje verzonden werd. Zij diende een bedrag van i 250 mee te nemen naar de plaats van ontmoeting, een brug bij Sassenheim. Zij kwam in derdaad bij de brug, doch niet over de brug. Het meisje was zo verstandig ge weest de politie in de zaak te mengen met het gevolg, dat de twee vrienden werden ingerekend. De rechtbank had beide jongelieden veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden. Om te trachten vermin dering van straf te krijgen waren de twee oplichters in hoger beroep gegaan. De procureur-generaal van het Haagse Gerechtshof, mr. J. Zaayer, eiste beves tiging van het vonnis. Het Hof zal over 8 dagen uitspraak doen. Vanwege het grote succes van voor gaande avonden, organiseert de T.T.- afdeling van H.B.C. op Woensdag 17 December wederom een klaverjasavond in het R.K. Verenigingsgebouw aan de Heerenweg. Inschrijving voor koppels tot 7.45 uur aan de zaal Wederom staan fraaie prijzen op de gelukkige winnaars te wachten. Vanwege de te verwachten grote belangstelling raden wij allen aan tijdig aanwezig te zijn, of zich op te geven bij een van onderstaande adressen; Joh. B. de Kok, Berkenlaan 3, Heem stede: J. B. Hense, Iepenlaan 17. Heem stede; A. J. v. Bakel, Lindenlaan 19, Heemstede. Ook zonder partner kunt u zich op geven. Op het feest van Maria Onbevlekte Ontvangenis neeft Z. H. de Paus in zyn par ticuliere kapel voor de Vaticaanse radio de rozenkrans voorgebeden Kinderen en prelaten (varen in de kapel aanwezig. (Tengevolge van de stagnatie van het luchtverkeer door de mist is deze foto met enige vertraging in ons bezit oeko- men. Red.). BEVERWIJK De graentenmarkt had deze week een gunstig verloop. Er was voor de winterdag nog een ruim aanbod. Spruiten gingen vlot weg. Er werd voor de eerste kwaliteit van 4570 cent per kg. betaald. Andijvie blijft de prijs houden: vooral de glasandijvie ging voor veel geld weg. Er werd van 20 72 cents per kg. betaald. Bospeen liep in prijs op tot 41 cent per bosje. Hier voor werd van 1527 cent per kg. be taald. Tomaten, die nog aanspraak ma ken op goede kwaliteit, noteerden van 50—98 cent per kg. Prei gaat grotendeels boven de 20 ct. per kg. weg. met als hoogste prijs 27 ct. per kg. Selderij- knollen zijn er minder dan enkele we ken terug. De prijs draaide ook nu weer rond de 20 ct. per stuk. Boerenkool stond op een prijs van 11 19 cent per kg. Groenekool kwam een enkele keer tot 14 ct. per kg. De overige koolsoorten bleven beneden de 10 cent per kg. Uien gaan van 1122 cent per Advertentie (Van onze verslaggever) Een jonge Amsterdamse koopman, twintig jaar oud, maar reeds (voor waardelijk) veroordeeld, had zich gis teren voor de Amsterdamse rechtbank te verantwoorden, omdat hij in de nacht van 27 op 28 Juli j.l. in een wo ning in de Solostraat zjjn 18-jarige ex- verloofde talrijke messteken met een dolkmes heeft toegebracht uit woede over de verbroken verloving. Het meisje, dat weer hersteld is. ver klaarde als getuige vanmorgen, dat haar 21 messteken waren toegebracht en de president merkte op, dat het een won- HILLEGOM Advertentie Tijt <£cn tntirnie JtrrStsfeer Ccn exquis mrnu <Cen bcstfjaaftj orkest „treslong" biebt alles toat £1 bunt berlangrn «Vurnr lulirii U>i| rrn tatfl boor JU rtstrlirrtn JTrl. I\ "S2C 5347 Het feest tn Tilburg ia gisteren dan begonnen, het zilveren feest van de katholieke Economische Hogeschool, met een H. Mis van Dankbaarheid in de St. Jozefskerk. Daarop is vanmiddag een officiële openbare zitting van de senaat van de Hogeschool gevolgd, waarbij de rector magnificus, prof. dr. M. J. H. Smeets, de feestrede heeft uitgespro ken. Een feestrede waarvoor het onder werp, zoals te doen gebruikelijk, was ontleend aan het vak van de rector magnificus; Bevorderen hoge belastin gen de bedrijvigheid? In de litteratuur wordt de stelling verdedigd, dat de belastingen niet slechts de bedrijvigheid verplaatsen ten gevolge van een belasting-verhoging, als bijvoorbeeld mindere afzet in de be drijven, die consumptiegoederen verko pen, maar anderzijds meer omzet in de oorlogsindustrieën ten gevolge van overheidsopdrachten, doch dat de over heid zelf door en meer uit te geven en meer belastingen te heffen de totale om zetten in het bedrijfsleven zou kunnen vergroten. Spr. heeft zijn onderwerp be perkt. Zo is hij uitgegaan van de veronderstelling, dat de overheidsbegro ting sluit. De hierboven bedoelde situa tie kan alsdan ontstaan, indien de be lastingbetalers hun bestedingen met een geringer bedrag doen teruglopen, dan met de som welke zij meer aan belas tingen hebben moeten afstaan. Dit is mogelijk in enkeie gevallen, o.a. indien belastingbetalers over hoge kasreserves beschikken. Daarbij wordt dan voorge steld, dat de overheid de ontvangen be lastingsommen aanstonds besteedt. Dat de overheid derhalve geen hoge kasre serves aanlegt. Prpf. Smeets wees op de ongunstige gevolgen van hoge tarieven. Hij is van oordeel, dat zij meermalen productie die voor Het land van grote betekenis kon zijn geweest, achterwege doen blij ven. Daarentegen zetten hoge belastin gen, hij noemde het bijna paradoxaal, wel aan tot vergrote bedrijvigheid door middel van de bedrijfseconomisch niet verantwoorde kosten, waartoe onderne mers overgaan, opdat de overheid in die kosten tengevolge van hoge tarieven subsidieert. Een dergelijke uitgave kost een ondernemer, zolang hij behoorlijk verdient, in feite slechts een fractie van de nominale prijs. Bij dit verschijnsel heeft de spreker vrij uitvoerig stil ge staan. Hij kwam tot de conclusie dat het om meer dan één reden mogelijk is, dat zelfs in perioden waarin particulie ren en lichamen door het vormen van hoge kasreserves de omzetten vertragen en de overheid aanstonds de belasting sommen besteedt, de gevolgen van zwa re belastingen niettemin zodanig kunnen zijn, dat per saldo in de volkshuishou ding de totale vraag naar goederen en diensten niet toeneemt. De spreker heeft daarna nagegaan of deze nadelige gevolgen niet kunnen wor den geneutraliseerd. Hfj is van oordeel, dat indien in de belastingtarieven een aansporing kan worden gelegd om meer te investeren en te beleggen, per saldo eveneens een hoger nationaal product kan worden verkregen, derhalve, zon der verdere opzettelijke uitbreiding van de overheidsvoorzieningen. Hij is van oordeel dat fiscale tege moetkoming terzake van bepaalde in vesteringen en bepaalde besparingen, reeds een belangrijk middel kan zijn om bedrijvigheid te stimuleren. Hij be pleit deze tegemoetkomingen niet alleen door investeringen of andere besparin gen in de bedrijven, doch ook voor an- aete blijvende besparingen, b.v. woning- bouwvoorzieningen. der is, dat ze er nog levend van is af gekomen. Aan de steekpartij waren enige dagen tevoren ruzies voorafgegaan, die zo hoog liepen, dat het meisje op Zater dagavond 26 Juli de verloving had uit gemaakt. waarbij een worsteling ont stond tussen haar en de koopman, die haar wilden wurgen. Hij wilde toen een kledingstuk terug hebben, dat hij haar ten geschenke had gegeven. De daarop volgende Zondagavond is de jongeman de woning van het meisje in de Solostraat via de niet-afgesloten keukendeur binnengedrongen en heeft haar in haar slaapkamer, waar ze met haar zuster sliep, bloedend verwond. Zij is gaan gillen en de dader heeft daarop via een raam de vlucht geno men en is via enige „daken ontkomen. Het meisje werd naar het O. L. Vrou- wegasthuis gebracht. Het mes stak nog in haar been toen de dader vluchtte. De jongeman beweerde dat hij het dolkmes van zijn vader had gekregen. Het was een aandenken aan zijn in In donesië gesneuvelde broer. Hij had het altijd bij zich gedragen, zo beweerde hij tegenover de rechtbank, omdat hij het goed kon gebruiken bij het open snijden van zakken wol, waarin hij handel dreef. Het meisje verklaarde als getuige nog. dat de jongeman haar meermalen heeft bedreigd. Hij zou zelfs gezegd hebben: „Ik zal je wel krijgen al moet ik ervoor in de gevangenis". Het psychiatrisch rapport noemt hem toerekeningsvatbaar en het reclasse- ringsrapport vermeldt, dat de verdachte bekend staat als een „linke, uitgekookte jongen", wantrouwend van aard en gauw geneigd tot excessieve daden. De Officier van Justitie achtte de po ging tot doodslag bewezen. Hij hield er rekening mee dat verdachte in een staat van grote opwinding heeft gehandeld, maar stelde daartegenover, dat het menselijk leven een groot goed is, dat beschermd moet worden onder alle om standigheden en niet in gevaar mag worden gebracht om een teleurgestelde liefde. De Officier van Justitie achtte de daad van verdachte zeer lakenswaardig en eiste drie jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. De verdediger pleitte clementie. Verdachte meende in zijn laatste woord het recht te hebben het meisje te mogen beschuldigen dat zij ontrouw aan hem geweest zou zijn. maar de pre sident merkte op, dat dit toch nooit aanleiding mag zijn tot een moordaan slag en dat hij het eerste woord van berouw van verdachte nog moest horen. Uitspraak 24 December. Op een Ambonavond te Drachten van het district Friesland van het Veteranenlegioen (oud-strijders ln Indonesië) heeft de dis trictssecretaris, de heer H. J. C. Ravelli uit Surhuisterveen, medegedeeld, dat men op 27 December bij het monument op de Dam te Amsterdam een landelijke dodenherden king wil houden. Zoals bekend is werd op 27 December 1949 de souvereiniteit aan In donesië overgedragen. Op het programma staan o.m. een gemeenschappelijke kerk dienst in de Nieuwe Kerk, waar een aal moezenier en een legerpredikant zullen voorgaan, een kranslegglng en een défilé langs het monument. kg. Breekpeen en bieten varieerden van 6—14 ct. per kg. Regelmatig worden er nog schorseneren aangevoerd, die tot 58 cent per kg. komen. Witlof liep in prijs op tot 65 cent per kg. Appelen waren beter te verkopen en enkele soorten gingen tot 38 cent per kg., pe ren blijven goedkoop. Het aanbod op de bloemenveiling if klein. Bolbloemen zijn er weinig, terwijl de chrysanten op een enkel partijtje na op zijn. Tulpen komen in enkele soorten; zo verschenen de eerste rode kersttulpjes, die van 915 cent per stuk noteerden. Lange tulpen gingen van 720 cent per stuk. Narcissen brachten bij een kleine aanvoer van 714 cent per stuk op. Blauwe druifjes brengen regelmatig van 3847 cent per bosje op. Fresia werd iets goedkoper: er werd 85 cent per bosje betaald. Cyclamenbloemen noteerden van 38100 cent per bosje. Éen knap bos troschrysanten gaat tot 100 cent per bos: de grootbloemige brachten 40 ct. per stuk op. Cyclamens varieerden van 60175 cent per stuk. Bij het naderend Kerstfeest gaan onze gedachten uit naar alle mensen, die het moeilijk hebben. En daarbij behoren ook de bewoners van de Koepel. Ze ker, men kan zeggen: het is hun eigen schuld, dat ze daar zitten en som migen verdienen misschien ook een hard oordeel, maar op velen kan men ook het gezegde toepassen: veel begrij pen is veel vergeven. Christus is er niet voor teruggeschrokken om zich ook met deze geringsten der zijnen te vereenzel vigen als Hij zeide: Ik was gevangene en gij hebt Mij verlost. Daarom een op roep: Wie wil helpen om ook aan de gevangenen een blij Kerstfeest te be zorgen? Hij zende zijn gave aan on derstaand adres. God moge u lone voor deze daad van eqht christelijke barm hartigheid. W. J. Dekleermaeker, Jansstraat 41, giro 224368, aalmoezenier van de gevan genis Bij de door HVGB jaarlijks georgani seerde zwemvierkamp werd de wissel- prijs in 1950 definitief gewonnen door Merwede uit Dordrecht. Om echter de traditie te kunnen voortzetten, heeft HVGB thans weer een nieuwe wissel- prijs beschikbaar gesteld. Zondagmid dag zullen, naast HVGB als organise rende vereniging. Meeuwen, Amster dam, Merwede, Dordrecht en DAW uit Alkmaar tegen elkaar in het strijdperk treden. Het programma omvat 50 me ter-nummers voor adspiranten en 100 meter-nummers voor ouderen, voorts de 3 X 50 meter wisselslag estafette en de 10 X 50 meter vrije slag estafet'e gemengd. Vooral op dit laatste num mer heeft het nimmer aan spanning ontbroken. Aan de start zullen onder anderen verschijnen: Margot Marsman, HVGB Iet Koster—van Feggelen, Meeuwen, Jelle Hoekstra. HVGB. en Atf Boxem. DAW. Laatstgenoemde heeft onlancs nog succes geboekt in de Nederlandse zwemploeg, die kort geleden op de Ca- narische Eilanden uitkwam. Eveneens voor de puntentelling geldende wordt een polotoumooi gehouden tussen de heren- ploegen. Derhalve zullen dus de hoofd klassers Merwede, Meeuwen en HVGB en de tweede klasser DAW van de par tij zijn. Van de polospelers dienen ge noemd te worden de beide internatio nals Nijs Korevaar, Merwede en Ruud van Feggelen. De wedstrijden beginnen om half twee en worden gehouden in Stoop's bad. Van de wmterzwemcompetitie Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond is de stand na de derde ont moeting. Dames Haarlem 1066.1 punten; DWR 1067.2 pnt: HVGB 1081.1 pnt; DWT 1119.6 pnt; HPC 1149.6 pnt: MEISJES: HVGB 489.1 pnt: DWR 512 pnt; DWT 526 pnt; HPC 536.5 pnt; Haarlem 537.6 pnt: HEREN junioren; HVGB 260.1 pnt: DWR 263.9 pnt; Haarlem 269.9 pnt; DW T 272.8 pnt; HPC 291.4 pnt; HEREN nieuwelingen: Haarlem 1028.3 pnt: H\ srB 1056.3 pnt; HPC 1108.7 pnt; DWT 1123.9 pnt. JONGENS: HVGB 455.2 pnt; Haar lem 497.1 pnt; DWT 524.7 pnt.; HPC 528 pnt.; DWR 531.1 pnt. De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren een 32-jarige reclametekenaar en een 35-jarige monteur, beiden Am sterdammers, die hun eigen en een ge vonden rijbewijs hadden vervalst, voorts daarop vier personenauto's hadden ge huurd en verkocht, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen hen was resp. 2% en 2 jaar geëist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 9