„AARDBOLSTRATEGIE" PUNT VAN BESPREKING Alarm op de Hein in Koreaanse wateren de Pamfletten in Djakarta tegen Nederlanders Reeds ruim twee millioen slachtoffers in Korea Critiek op verwerping van Indiase plan voor Korea door Vishinsky J Wat kan het Westen de rode strijdmacht tegenover van zes millioen man stellen Robert Schuman ontvangt eredoctoraat te Tüburg Storm teistert W.-Europa v. Najaarszitting van Noord-Atlantische Raad te Parijs H. Vader draagt de Nachtmis op China verwerpt Indiase resolutie Aantal babies gestorven Oud-minister Terpstra t Onzichtbare vijand boven een dicht wolkendek Eenden op de radar Amateur-acrobaat Jaag alle Nederlandse onrust stokers weg Dame gedood bij autobotsing Het weer Nieuw geluid op Weens „Vredescongres" mevr. Alexandra Piaggio Rede van Tot hoofd en hart maandag is december 1952 76ste JAARGANG No. 25558 bureau smedestraat 5 - haarlem Uitzending over Radio V aticana Voor regeling van het Koreaans conflict Door vergiftigd poeder Scheikundige in Frankrijk in arrest Opstand in Koreaans gevangenkamp Tzvee en tachtig doden Executies te Kenya ^Igr. B. v. Leeuwen bediend Door gasverstikking om het leven gekomen Zweeds zeeman onder locomotief gedood Teddy gevoerde windjackets N.-Koreaanse vrouw doet beroep op de Amerikaanse vrouwen Prof. mr. C. Romme Geen staatkundig hoofd redacteur meer van „De Volkskrant" Door gladheid over de kop geslagen Hulpkeurmeester gedood Nieuw Kamerlid O I Telefoon: Redactie 21544; Adverten'ies 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45, tel. 3998 Bijkant. lOmuiden: Bonifaciusstr. 27 tel. 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severirt. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 47 cents per week, f 2.per maand, f 6.per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Vandaag is te Parijs de tiende zitting van de Noord-Atlantische Raad geopend. Twee en veertig ministers uit de veertien aangesloten landen zullen vier a vijf dagen in geheime zitting met tal van lioge militaire en economische deskundigen de grote veiligheidsvraagstukken, waarvoor de vrije wereld gesteld is, be preken. Door de afwezigheid van vertegenwoordigers van de nieuwe Amerikaanse poli- Dek is men te Parijs geneigd deze najaarszitting te vergelijken met die, welke v°rig jaar te Rome is gehouden. De voornaamste taak van de zitting te Rome k'as de voorbereiding van Lissabon ter hand te nemen. Ook nu zal deze zitting 'e Parijs zich voornamelijk bezig moeten houden met het opmaken van de stand *an zaken sinds Lissabon en de bestudering van eventueel later in de voorjaars- titting te nemen nieuwe maatregelen. De activiteit van deze zitting zal derhalve Voornamelijk op het technische gedeelte gericht zijn. Immers, wat weet men op Jet ogenblik van de opvattingen van het nieuwe Amerikaanse congress inzake "e credieten tot hulpverlening en hoe wordt over Europa en Azië gedacht? (Eigen telegram) VATICAANSTAD In Vaticaanse kringen verluidt, dat Heilige Vader in de Kerstnacht we- ?er°m een nachtmis zal opdragen in de *apel van de Heilige Mathilde. Evenals vorige jaren zullen de leden van het V-°i"ps Diplomatique en de Romeinse adel "'orden uitgenodigd de H. Mis bij te r°nen. De Pauselijke nachtmis zal door •tadio Vaticana op de gebruikelijke golf- lt:"hgten worden uitgezonden. rHet Communistische Chinese Persbu- geJ* «Nieuw China" heeft hedenmor- tekst van een boodschap van de „n n'ster van Buitenlandse Zaken, Tsjoe v Lai, aan de voorzitter der Algemene evgadering der V. N„ Lester Pearson, °ekend gemaakt, waarin wordt medege- j?e'd, dat communistisch China de In- 'ase resolutie inzake een regeling van ®t Koreaanse conflict van de hand (1st. De inhoud van deze resolutie, die December door de Algemene Ver gadering werd aanvaard, was de vol- sende dag ter kennis van de regeringen an Communistisch China en Noord- Aorea gebracht. In de resolutie wordt voorgesteld nmiddcllijk hét vuren te staken en' ervolgens een speciale commissie te enoemen ter regeling van de repatrië- **ng van krijgsgevangenen, het enige Punt dat een bestand in Korea in de staat De premier van India, Nehru, heeft Vandaag in het parlement verklaard, Dat indien communistisch China en Sovjet-Rusland de Indische resolutie beëindiging van de Koreaanse oor- *og nader zouden bezien „zij tot de er- Jenning zullen moeten komen, dat de Daarin vervatte voorstellen rechtvaar- jbg en billijk zijn". Nehru zei, dat India 5et ten zeerste betreurt, dat Moskou en •eking (je resolutie van de hand ge lezen hebben. De Fransman Cazenave, noofd-scheikun- jjl8e van een laboratorium te Bordeaux waar s abypoeder wordt gefabriceerd, is dood door pruilt! ten laste gelegd in verband met het Llek worden en sterven van egen aantal ba- les in West- en Noordwest-Frankrijk, die /*et dit poeder waren behandeld. Een par- van het betrokken poeder zou door een ^gissing met arsenicum vermengd gewor- zijn en het treffen van maatregelen na ontdekking van de vergissing zou ver- 0^ging ondervonden hebben, aldus is van ^officiële zijde medegedeeld. Slechts in Sol van °*e aangegeven gevallen is lijk- houwing gehouden doch naar verluidt zou- V® fneor dan veertig sterfgevallen door het rgiftig poeder zijn voorgekomen. i een opstand, die gisteren uitbrak j. een gevangenkamp op het eiland „®ngam, zjjn 82 communistische krijgs- vangenen gedood, terwyl 120 krijgs- Vangenen verwondingen opliepen, al- i. meldt het opperbevel van de V.N.- °epen in Korea. .Thomsons Falls (Kenya) zijn Zaterdag ^heemsen opgehangen wegens het ver- tfc \j en van medeburgers, aldus is officieel bekendgemaakt. Dit is de eerste defV inheemsen zijn terechtgesteld se- A|aü {J de herfst de bedrijvigheid van de -Mau in Kenya oplaaide. is mgr. B. v. Leeuwen, Tiill°°r Van de T°sePhparochie te e«°m, door mr. A. Diepenbrock, uit otïorg bediend. Op het programma staan evenwel en kele belangrijke actuele vraagstukken, inzonderheid die van het Middellandse Zee-commando, waar de Engelsen wel in een compromis de benoeming van Mountbatten hebben kunnen doordrijven maar de zesde Amerikaanse vloot niet onder zijn bevel komt, alsmede het vraagstuk van de „infrastructuur" van de luchtmacht. Lord Ismay, de secreta ris-generaal van de NATO, heeft in een rapport van vijftig bladzijden de huidige situatie op militair en economisch ge bied toegelicht. Hij bleek tevreden te zijn over de wezenlijke, vooruitgang die in de Atlantische organisaties geconsta teerd kan, worden. Nauuriijk is deze ge legenheidstevredenheid niet genoeg om de ernstige bezorgdheid over het nog steeds ontbreken van een werkelijke Atlantische politiek goed te maken. Op de agenda staat verder dat Frankrijk de krachtsverspilling in Indo-China wederom op het tapijt zal brengen. Want in de situatie aldaar en in de wereld is sinds het Franse me morandum van 22 September van dit jaar niet veel veranderd. Een betere verdeling van de lasten en een ver nieuwd Atlantisch Pact worden we derom voorgesteld. Naar de Franse opvatting moet een „aardbolstrategiè" worden uitgewerkt, rekening houdend met de gevaren in Azië en Europa, die aandringt op een gemeenschappelijke productie en begroting van de Atlan tische gemeenschap. De-Engelsen zul len hun moeilijkheden in het Nabije Oosten ter sprake brengen. Het verslag van de parlementaire raad maakt gewag van ongeveer 180 Russi sche divisies, waarbij oog gevoegd kun nen worden 70 divisies uit dc satelliet staten. Bij elkaar een strijdmacht van circa G millioen man, die voortdurend moderner worden uitgerust. Wat kan het Westen daartegenover zetten? Zo lang het vraagstuk van de Duitse her bewapening nog een onzeker leven leidt in een ontwerpverdrag tot oprichting van een Europese Defensie Gemeen schap zal het belangrijker zijn de moei lijkheden die dit verdrag in de weg staan ter oplossing te bespreken. Aan genomen mag worden dat dit stellig een van de belangrijkste punten van overleg zal zijn. Een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht sleept drie reddingboten met opva renden van het Noorse s.s. „Fernstream", dat in de Baai van San Francisco door het s.s. ..Hawaiian Rancher" werd overvaren en ten onder ging, van de plaats, waar de botsing geschiedde. Alle opvarenden van het gezonken schip werden gered. Mr. J. Terpstra. oud-minister van O., K. en W., is in de nacht van Zater dag op Zondag op 64-jarige leeftijd in een ziekenhuis te Den Haag na een operatie overleden. Hij was sinds 1933 secretaris van de Tweede Kamerfractie der A.R. partij en directeur van dc- Vrije Universiteit te Amsterdam. Voorts eerste secretaris van de Schoolraad van de Unie voor scholen met de bijbel en directeur van de Bond voor Christelijk middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs. Van 1929 tot 1933 was mr. Terpstra minister van O., K. en W. Begrafenis Donderdag op „Nieuw Eik en Duinen" te 's-Gravenhage. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is de heer J. W. M. H., woonachtig te Mid delburg en tijdelijk verblijf houdende in Brielle door gasverstikking om het leven gekomen. Bij de hoofdbewoonster van het perceel, mevr. De W., en de overige fa milieleden konden, nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, de levensgeesten worden opgewekt. De politie stelt een on derzoek in. De 22-jarige zeeman Bengt Georg Emill- son uit Apsö in Zweden reed Zaterdag in een taxi, die op de hoek van de Brede Hilledijk en de Sumatraweg in Rotterdam werd aangereden en meegesleurd door de electrische locomotief van een rangeerdeel. Hij was op slag dood. Het stoffelijk over schot is naar het Zuiderziekenhuis over gebracht. Vier-, vijf-, zesmaal ratelt de grote electrische schel voor de deur van de hut. Alarm! Ik grijp meteen mijn zwemvest en mijn helm. Alarm betekent hier, vlak voor de kust van communistisch Noord-Korea, dat er grote kans bestaat op een ot andere vorm van een vijandelijke aanval. Het is bittere ernst. Ik ren de steile, smalle trapjes op naar de brug, word onderweg ettelijke malen ondersteboven gelopen door grote zware kerels, die allemaal verschrikkelijke haast hebben om hun attributen te halen en hun posten te bezetten. Aldus schryft de le lt. oorlogscorrespondent a/b. Hr. Ms. „Piet Hein". Op de brug van de torpedojager ..Piet Hein", die in geallieerd verband in de Koreaanse wateren opereert, stgan de dienstdoend commandant, de lt. ter zee le klasse De Jonge van El- lemeet en nog enkele officieren met dikke jassen aan tegen de felle, ijs koude noordelijke wind. helmen op en zwemvesten om. Van de radarhut is be richt binnengekomen, dat vijandelijke vliegtuigen op het scherm zijn waarge nomen „rood twaalf, zeven", zegt de luidspreker. Dat betekent, dat de vlieg tuigen zich twaalf graden links van de boeg en op zeven mijl afstand van ons bevinden. Op de brug zien wij niets De promotor prof. H. A. Kaag biedt de bul aan na de erepromotie van Robert Schuman te Tilburg, Op de receptie, welke plaats vond na de erepromotie van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, werd door de senaat van het Tilburgse Studentencorps een reusachtige promotietaart aangeboden. anders dan de grauwe zee, de kust van Noord Korea waar we langs varen en boven ons een dicht, haast ononderbro ken wolkendek. Daarboven moeten de vijandelijke vliegtuigen zich bevinden. Wat zijn het voor vliegtuigen? MIG's, de beruchte Russische straaljagers? Alle kanons zijn bezet, de vier stuk ken van twaalf centimeter en de vier centimeter Bofors luchtdoel, gereed om op het eerste teken in de juiste positie te worden gedraaid en een regen van witgloeiende scherven staal te versprei den tussen de vijandelijke vliegtuigen. „Groen acht vijf", zegt de luidspre ker. Ze komen dichterbij. De spanning i intens en iedereen is er door bevangen, de officieren op de brug zowel als de matrozen bij de kanons en in de muni- tiebergplaatsen, de koks, de machinis ten en de stokers. „Groen vijftien, vijf", klinkt het door de luidspreker. Nog steeds is van de vijand niets te zien. Heeft hen ons wel waargenomen? Hij vliegt in een cirkel om ons heen. Wat voert hij in zijn schild? Vele paren ogen turen door verre kijkers het luchtruim af. Hier en daar wordt tussen de wolkenformaties een streep blauwe lucht zichtbaar, die het volgende ogenblik weer is bedekt. De „Piet Hein" is gelukkig nog nooit aangevallen. Wordt het vandaag de eerste keer? Niemand hoopt het. Maar als 't gebeurt, dan de tanden op el kaar. Fier wappert van de achtermast het rood, wit en blauw. En in ons kielzog vaart een moderne Amerikaanse torpe dojager, waarvan wij de kanons drei- Laat ze gend omhoog gericht zien. maar komen, wij zijn gereed. „Groen honderd-een, acht", zegt dc luidspreker. De vliegtuigen moeten zich nu rechts Zuidelijk van ons bevinden. Niets te zien. Dat is nog het spannendste ele ment van de hele situatie. Als we die dingen maar zaggn. „Groen honderd een en zeventig, vijf tien", klinkt het een poos later. Dan een hele tijd niets meer. Met grote kracht boort de boeg van de Nederland se torpedojager zich door de golven, die af en toe hoog over het dek spatten. Na tien minuten neemt de comman dant de microfoon en vraagt: „Heb je ze nog op het scherm?" „Neen, commandant". is het ant woord door de luidspreker, „ze zijn ver dwenen." Ai-ai." Dat is de marine-uitdrukking voor: heb het begrepen. Boven onze hoofden breekt de be wolking voor enkele momenten. Een vlucht van wel vijftig eenden klap wiekt in volmaakte V-formatie in Zuidelijke richting. „Ze hebben toch geen eenden gepeild op de radar?" vraagt iemand lachend. „Moeten verdraaid snelle eenden geweest zijn", antwoordt een ander. De spanning is gebroken? De vlieg tuigen zijn weg. Even later wordt „einde alarm" aangekondigd en ieder gaat weer normaal aan het werk. Na vier en een half uur varen ten Zuiden van Wladiwostok, dicht bij de grens tussen Korea en Mandsjoerije keren de twee torpedojagers, de Ne derlander en de Amerikaan, terug naar het Zuiden. Vanmiddag liggen we weer bij het eilandje Yangdo en is de blok kade-patrouille zonder incidenten vol bracht. De glazenwasser V. in Delft viel uxt de dakgoot van een zes meter hoog huis. In de val raakte hij een luifel boven de deur, veerde even op en belandde toen netjes met beide be nen op de grond. Zijn linkerarm deed een beetje pijn, doordat deze tegen de luifel was geslagen. Doch dat was ook alles Gedrukte en gestencilde pamfletten, waarin leuzen als „Jaag alle Nederland se onruststokers weg", werden Zondag avond in verschillende delen van Dja karta, in sommige straten huis aan huis aangeplakt. De pamfletten waren on dertekend door organisaties als die der oudstrijders, de Pemuda Rakjat en Vak verenigingen (o.a. de Serikat Buruh Ma- kanan Dan Minuman, d.i. de Vakvereni ging van arbeiders in de voedselvoor ziening). In de pamfletten wordt gevraagd: re presailles te riemen tegen de maatrege len van de „reactionnaire Nederlandse regering", de Nederlandse militaire missie weg te sturen, wier leden „ge vaarlijke imperialistische spionnen" worden genoemd, de R. T. C. te annu leren, te strijden voor Westelijk Nieuw- Guinea en alle Nederlandse onruststo kers weg te jagen als antwoord op de arrestatie van Go en Sunito. Sommige pamfletten vragen ook het verschij ningsverbod van kranten, „die in dienst zijn van het imperialisme". De pamfletten zijn niet alleen aan geplakt aan huizen, waarin Nederlan ders wonen, doch ook aan huizen van andere buitenlanders. Ook op de hekken van de ambts woning van de Nederlandse Hoge Commissaris zijn pamfletten aange troffen. Maandag heeft het Nederlandse Hoge Commissariaat aan het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken een nota overhandigd, waarin onder de aan dacht wordt gebracht, dat de inhoud van (Van onze correspondent) Zaterdag zijn omstreeks het middag- Uur. nabij de verkeersbrug te Deventer op de Rijksweg Deventer-Almelo een zandauto en een Volkswagen tegen el kaar gebotst. Hierbü is de 36-jarige mevr. S. Akkerman uit Almelo om het leven gekomen. De twee andere inzit tenden van de personenauto, het echt paar Kchildmeyer, eveneens uit Almelo afkomstig, zijn met zware verwondin gen in het ziekenhuis te Deventer op genomen. Hun toestand is thans rede lijk weL Het ongeluk is te wijten aan grove onvoorzichtigheid van de bestuurder van de zandauto, de 22-jarige J- B. B(erserik) uit Den Haag. Hij kwam van de Wilpsedijk en wilde de Rijks weg oversteken. Daarbij heeft hij zich niet gestoord aan het feit, dat hij een voorrrangsweg naderde. De omgekomen dame zou een bezoek aan haar ouders in Beverwijk brengen en had het aanbod van de familie S gekregen om mee te rijden. de pamfletten een gevoel van onrust en onbehagen bij de Nederlandse ge meenschap veroorzaakt. In de nota wordt het vertrouwen uitgesproken, dat geëigende maatregelen zullen genomen worden, opdat de Nederlandse gemeen schap geen overlast wordt aangedaan. De politie in Djakarta heeft Zondag nacht acht personen gearresteerd, onder wie twee leden van de communistische partij, die hadden deelgenomen aan het opplakken van de pamfletten. Na ver hoor zijn zij op vrije voeten gesteld. IJs, sneeuw en een storm met wind vlagen van orkaansterkte hebben zich in het afgelopen weekeinde in West- Europa doen gelden. Vijf personen zijn om het leven gekomen. Er werden windsnelheden gemeten van 150 km per uur. Op de Rijn, waar de golven hier en daar een hoogte van drie meter be reikten. zonken twee schepen. Zuid- West-Duitsland en het Saargebied hebben het meeste van de zware storm te lijden gehad, maar ook in Frankrijk, Oostenrijk, België en Luxemburg is stormschade aangericht. In de West- Duitse staat Hessen liepen de steden Frankfort, Darmstadt en een aantal andere aanzienlijke stormschade op. In België werd hier en daar door zware sneeuwval het verkeer ontwricht en knapten telefoonlijnen en hoogspan ningskabels af, in Wenen waren de stra ten Zaterdagochtend zo glad, dat zich talloze valpartijen voordeden. Ruim 180 personen moesten naar ziekenhui zen worden vervoerd met gebroken ledematen of verwondingen. Ook de Elzas werd door storm geteisterd. De kathedraal van Metz. waar vele daken en schoorstenen werden vernield, werd beschadigd. Advertentie Verwachting tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met enkele re gen-, hagel- of sneeuwbuien. Langs de kust aanvankelijk nu en dan krach tige, overigens zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuidwest en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Zon. 8-43-16.29. Maan 8.34-15.22. In de Koreaanse oorlog hebben tot dusver beide partijen gezamenlijk meer dan twee millioen man aan doden, ge wonden en vermisten verloren. Dit cij fer is gebaseerd op officiële verklarin gen van de geallieerden en op schat tingen van de door de communisten ge leden verliezen door het opperbevel der UNO-troepen. Van de 2.129.310 gesneu velde, gewonde of vermiste soldaten be hoorden 364.370 tot de UNO-troepen, 1.764.940 tot de communistische legers. In de cijfers zijn nietbegrepen de tien duizenden burgers, die door de oorlog zijn omgekomen. De verliezen van het Zuid-Koreaanse leger zijn de hoogste. Zij bedragen: 35.031 doden, 123.647 gewonden, 6102 Op het zogenaamde Vredescongres, dat te Wenen wordt gehouden, heeft de ver tegenwoordigster van de Italiaanse christelijke vredesbeweging, mevrouw Alexandra Piaggio, critiek uitgeoefend op de Russische minister van Buiten landse Zaken, Vishinsky, omdat hij niet het Indiase plan ter beëindiging van de vijandelijkheden in Korea had aanvaard. Dit plan is vandaag ook door Rood- China verworpen. Mevrouw Piaggio was van mening, dat het plan een goede kans op een oplossing van het conflict bood. Het is de eerste maal, dat op het door de communisten gesteunde congres critiek in deze richting wordt geleverd. De leden van de beweging, waartoe zij behoorde en vele anderen waren volgens haar ten zeerste teleurgestela door de verwerping van de resolutie van India inzake Korrea door Vishinski. V/ij vragen onze Russische vrienden alhier om een verklaring van de ver werping van India's voorstel, zo zei ze. De Italiaanse afgevaardigde ver klaarde voorts, dat de Russische pro paganda-uitzendingen „te heftig' wa ren en niet de zaak van de vrede dienen. De Sovjet-propaganda. aldus spreekster, dient herhaaldelijk de v-ede niet, doch leidt tot scherpe ant woorden een spel, dat als een der oorzaken van de koude oorlog kan worden aangemerkt. En indien de Sovjet-Unie cijfers noemt waaruit de massa-bewapening in andere landen blijkt, dan moet zij haar eigen bewa pening niet vergeten. Spreekster be- tnoide ten vutte de vervolging van het christelijke geloof n commu'i.s- tiscn China en de a iti-semit.sche Co.npagn"-: in dc volksiemocratieën Zij riep echter wel uit naam der christelijke vredesbeweging op tot het houden van een zesmogendhedenconfe- rentie, waaraan ook communistisch China zou moeten deelnemen. Een der gelijke conferentie is reeds lang de wens van de communisten. Verder drong zij er op aan, het Noord-Atlanti sche verdrag te vervangen door een Europees bondgenootschap, gewaar borgd door de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten, te vervangen en te ko men tot een vredesverdrag tussen de V. S. en Rusland met een looptijd van tien jaar. Haar rede, die een uur duur de, werd met instemming begroet. Tevoren had o.a. Koen Jeng Son, een Noord-Koreaanse vrouwelijke afgevaar- oigde, het woord gevoerd. Zij deed een beroep op de Amerikaanse vrouwen om te eisen dat haar zonen en echtgenoten van de Koreaanse slagvelden zouden worden teruggeroepen. Zij zeide, dat zi; was afgevaardigd door haar volk om ar wereld te vertellen „over de wreed heden, die door de strijdkrachten vac de Verenigde Naties onder bevel van generaal MacArthur waren gepleegd" Zij schilderde deze beweerde wreedhe den uitvoerig, en ook herhaalde zij de communistische beschuldigingen dat de Amerikanen gebruik hebben gemaakt van bacteriologische wapenen. Na beëindiging van haar rede werd zij tien minuten lang door de 1500 af gevaardigden uit zeventig landen toege juicht. Velen stormden naar voren om haar de hand te drukken, en zy werd naar haar stoel gedragen. Wrok bederft de gezondheid van ziel en lichaam vermisten. Verdere cijfers luiden: Ne derland: 94 doden, 497 gewonden, 4 ver misten, Ver. Staten 20.073 doden, 94.588 gewonden, 12.997 vermisten. Engeland: 505 doden, 1771 gewonden. 1107 vermis ten, Canada: 236 doden, 988 gewonden, 29 vermisten. Australië 227 doden. 863 ■gewonden. 34 vermisten, België-Luxem- gurg: 46 doden. 162 gewonden, 34 ver misten, Fi ankrijk: 147 doden. 682 ge wonen, 23 vermisten, Griekenland: 115 doden. 313 gewonden, Nieuw-Zeeland: 23 doden, 61 gewonden, 1 vermiste. Tur kije: 518 doden, 1650 gewonden, 401 ver- misten, Zuid-Afrika 11 doden, 50 ver misten, Thailand: 67 doden, 574 gewon den, 4 vermisten. Het te Genève bijeen zijnde bestuur van de „Liga van Rode-Kruisvereni gingen" heeft Zaterdag een resolutie aangenomen, waarin on de strijdende partyen in Korea een beroep wordt ge daan zieke en/of gewonde krijgsgevan genen onverwijld naar hun landen van herkomst terug te zenden. Naar „De Volkskrant" van vandaag bericht zal prof. mr. C. P. M. Romme met ingang van 1 Januari zijn hoofd- i edacteurschap van dit blad neerleggen. Het besluit hiertoe is 30 October reeds genomen. Het ligt niet in de bedoeling van de uitgevers van „De Volkskrant" de functie van staatkundig hoofdredac teur, welke prof. Romme gedurende acht jaar heeft vervuld, vooralsnog te hand haven. Het terugtrekken van prof. Romme zal geen wijziging in de politieke richting van het blad tengevolge hebben. De 25-jarige hulpkeurmeester De J. uit Nieuwveen, gedetacheerd te Box meer, reed Zaterdag op zijn Vespa- scoc-ter van Nijmegen naar Boxmeer. Hij reed met flinke vaart en werd ver rast door plotseling opvriezende wegen. In de St. Annastraat te Nijmegen sloeg hij over de kop en werd door de vaart nog een eind over de weg gesleurd. Zwaar gewond is hij overgebracht naar het Canisius-ziekenhuis te Nijmegen, waar hij gisteren zonder tot bewust zijn te zijn gekomen, is overleden. Als opvolger als lid der Tweede Ka mer van wijlen mr. J. Terpstra komt in aanmerking de heer H. van Eysden (A.R.) te Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 1