Kolenverduisteraars moeten terecht staan Laatste koetsier van de paarden tram overleden -*ïïL?* De genezing van spastische kinderen TAXI?"T7Ï3000 BL OEMBOLLENCUL TUUR Laatste wedstrijden waterpolo- competitie Nieuwe stagnatie in de H. VB. R.K. elftallen houden kansen in de lagere afdelingen [Ge Haarlemse Politierechter HERINGA WUTHRICH Het Tinholt-Huis te Bloemendaal heel droog 3 7 ct. per Interessante en leerzame in Brinkmann causerie Goed werk van Venlose dames Sultan van Djocja onaanvaardbaar MAANDAG 15 DECEMBER 1952 PAGINA 2 Burgerlijke Stand Beurs van Amsterdam Postduivententoonstelling in Domi Herhaling „Ballet-Recital" TROUWAUTO'S PLEIN 33 TEL. 13000 ZR. M. VELZEBOER f Recollectie-avond Kring Oost Hockey in Haarlem Sneeuw geen beletsel voor Alliance Geen thuis-wedstrijden WASSERIJ DUYN Het is niet alles jenever... Waterstanden MUZIEK IN HAARLEM A'dams concert voor niet-Amsterdammers V olleybal Geslaagd Arbeidsongevallen School-schaaktournooi STILLE ARMEN Handelsreglement aanvaard Plein 33 BRANDSTOFFEN S.H.S. en Alliance leiden Haarlem klopt Het IJ Biljartcompetitie F.B.H.O. SANTPOORT Brand in perceel aan de Brouwersstraat Voorzitter P.N.I. Besluiten van P.N.I.' congres VOLKSWAGENS z/ch „TAXI-130ÖO" Haarlemse Postfanfare voor bejaarden Kinheim-feest marktberichten Veilingen Hedenmorgen hadden zich voor de Haarlemse politierechter te verantwoor den zes verdachten, die in de jaren 1949-'50-'51 zich schuldig hadden ge maakt aan verduistering van kolen op het goederenstation aan de WesteY- gracht. Vijf van hen waren werkzaam bij .de firma H. in Haarlem. Zij gaven verdachte S. V., die vroeger al eens bij deze firma had gewerkt, een tip dat hij met zijn auto op een afgesproken tijdstip kon komen ten einde enige zakken kolen mee te nemen, waarvoor hij 2,4 a 3 gulden per zak moest be talen. Met deze verduisterde kolen dreef S. V. op zijn beurt handel. In deze zaak moet hij dus als de heler worden be schouwd. Alle beschuldigden bekenden het hun ten laste gelegde feit. „Dit is dan de zoveelste groep kolen- verduisteraars" in de reeks, welke de laatste weken hier voor de rechtbank zich hadden te verantwoorden", aldus de Officier van Justitie. Het schijnt te genwoordig een heel gewone zaak te zijn bij de kolenbewerkers en kleine handelaren. Dit euvel is de laatste tijd inHaarlem en omgeving ontstellend toegenomen. Het was nu niet meer vast te stellen in hoeverre de vijf eerste ver dachten schuldig waren. De strafrap- Advertentie HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Uit onderwijzerskringen te Bloemen daal werd onze aandacht gevraagd voor het „Tinholthuis", dat is gevestigd in de voormalige christelijke lagere school aan de Vrijburglaan 17 te Overveen. De col lectie werd daarheen in Januari van dit jaar overgebracht, nadat de verzame ling bijna twee jaar in de Hartenlust- school aan de Vijverberg te Bloemendaal een onderdak bad gevonden. Daar had de officiële overdracht aan de gemeente Bloemendaal plaats door wethouder mr. Rohling op 29 Maart. 1950. Ruim veertig jaar geleden legde de heer K. Tinholt, oud-hoofd van de lagere school aan de De Genestetweg te Bloe mendaal. de grondslag voor de onder eijn naam zo bekend geworden natuur historische-, aardrijkskundige- en ge schiedkundige collectie, welke, eigendom zijnde van de gemeente Bloemendaal, nog steeds door de stichter met grote liefde en nauwkeurigheid worden be heerd en verzorgd. Door medewerking van belangstellen de vrienden en oud-leerlingen in binnen- en buitenland, is hier een respectabele verzameling voorwerpen bijeengebracht, waarvan de bedoeling is, dat de stof uit de leerboeken voor aardrijkskunde, ken nis der natuur en geschiedenis op aan schouwelijke en verhelderende wijze wordt voorgesteld en aangevuld. Het Tinholthuis wordt merendeels be zocht door leerlingen zowel van lagere scholen als van inrichtingen voor voort gezet onderwijs, maar vele volwassenen tonen eveneens hun belangstelling. Het Bulletin van de Koninklijke Ne derlandse Oudheidkundige Bond, vierde Jaargang no. 3 van 15 Juli 1951, heeft eveneens aandacht aan de Verzameling- Tinholt besteed en wel speciaal met be trekking tot de jeugd en het onderwijs. Het blad schrijft: „In verband met het vraagstuk van de verhouding tussen jeugd en museum, dat ep het ogenblik zeer urgent is, komt het gewenst voor de aandacht te vestigen op de natuur-historische collecties, welke, beheerd door de heer K. Tinholt, thans eigendom zijn van de Gemeente Bloe mendaal. Reeds veertig jaar geleden werd de grondslag gelegd en ook nu nog wordt dit werk op zeer energieke wijze voortgezet- Zelf aan een lagere school verbonden, heeft de heer Tinholt inge zien, van hoeveel belang het is de stof uit de leerboeken door aanschouwelijke voorstelling voor de leerlingen te doen leven. (De heer Tinholt geniet reeds lang zijn pensioen, red.). Immers voorzien van bijschriften vol ledig gebaseerd op de indeling, welke Ir. de leerboeken van geschiedenis, aard rijkskunde en natuurlijke historie wordt gegeven, is wederom na het verloren gaan van het Tinholthuis (nabij de ruïne van Brederode) in de korte tijd van twee Jaar een respectabele verzameling bij eengebracht, die alleszins de aandacht verdient en die men wil maken tot een permanent centrum van belangstelling, mede doordat de collectie steeds wordt aangevuld. Het Tinholthuis is opengesteld iedere werkdag van 10 tot 12 uur en verder bovendien steeds op aanvraag. De toe gang is gratis. Het verdient evenwel aanbeveling voor het bezoek door groe pen, van te voren met de heer Tinholt overleg te plegen. GEBOREN: M. KroonVos z; A. H. FrankeLandwehr Johann z: J. van Gulikvan Ling z; W. KotOlie d; M. MoerwijkKienjet d: J. TierieBakels d; N. Mullerde Loose d; J. M. Bro- sensvan Kampen d; W. SmitHom mels d. Geboren: N. F. Beunder-van Beem, z. M. Campfens-de Haan, z. A. H. Willemse- Lamoree, z. A. E. Zeulevoet-de Vries, z. I. M. M. Schoonebeek-Becker, d. P. Stringer-van Zeist, d. ONDERTROUWD: C. P. Kortekaas en Chr. ,J. Nijssen. OVERLEDEN: A. H. J. Merens, 74 j., Wilhelminastraat; C. W. Oolders, 68 j., Middenweg: W. van Leeuwen, 72 j., Hazepaterslaan. Overleden: J. de Vries-Vrisou, 72 jr., Brederodestraat. C. van Rooden, 75 jr. Maerten van Heemskerkstraat. (Nlet-officieie koers) Vorig Opening slot 15/12 3% Nederl. 1348 pCt. Ned. 1950 3-3H Nederland 194! 3 eNd. 62-64 bel.-fac Inschr. Grtbk 48 3 pc Ned. Handel Mij. eert A.K.U. Van Berkels Patent Caivé-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever eert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rnbbei Holl. Amerika Lijn Kon. N. Stoomb. M Ned. Scheepv. Unie H.V_A. De li Mij. eert. porten wezen wel uit, dat men hier met vijf zwakke broeders te doën had. De officier wilde het deze keer nog bij een gecombineerde straf laten en eiste 25 gulden boete subs. 15 dagen en 2 maanden voorwaardelijk. De politierechter veroordeelde deze vijf verdachten conform de eis met een proeftijd van 3 jaar. Iets anders lag het geval bij de ver dachte S. V., die als heler bij deze af faire het meest schuldig moest worden geacht volgens de officier. Hij eiste een gevangenisstraf van één maand. Ver dachte kwam er deze keer nog af met een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes weken met een proeftijd van drie jaar. In gebouw „Domi" te Overveen hield de Ned. Alg. Bond van Postdüivenhou- ders, afd. Haarlem, Zaterdag en Zon dag j.l een tentoonstelling. Er was een prachtige collectie van ongeveer 360 duiven. Een groot aantal belangstellen den bezocht de tentoonstelling. Eige naren spraken hier met elkaar over de beste verzorging van duiven en het wel en wee bij de vluchten van deze die ren. Als de schoonste duif van de tentoon stelling werd geprezen de oude doffer van de heer L. ten Berge. De schoonste oude duif van J. H. Staphorst, de mooi ste jonge doffer van J. Th. Bakker en de schoonste van dezelfde. Als bijzondere attractie was aan de ze tentoonstelling een speciale dames- klasse verbonden. Iedere vrouw of ver loofde van een duivenliefhebber kon 'n duif inzenden welke werd gekeurd door een vrouwelijke jury. Verschillen de banketbakkers uit Haarlem hadden voor de mooiste duiven, welke de dames op de tentoonstelling brachten, een taart uitgeloofd. Alle betrokken banket bakkers zal een aardige herinnering aan deze tentoonstelling worden gestuurd. Na het overweldigende succes, dat het ballet van Sonia Gaskell kort geleden in een uitverkochte Stadsschouwburg ten deel viel, zal Zaterdag 20 December op zeer veelvuldig verzoek nog één enkele herhaling worden gegeven. Alle dan sers, die op de laatste voorstelling heb ben medegewerkt, zullen ook nu weer optreden. FILMS: Rembrandt: „De fidele Boer". Paul Hör- biger. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Leger-show in Tokio". In technicolor. Betty Grable. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De drum". In technicolor. Sa- bu. Toegang: IQ jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim and the skelet men". Johnnie Weissmüller. Toegang: 14 jaar. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 u. Lido-Theater: „Misdaad op bestelling". Humphrey Bogart. Toegang: 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Maandag t.m. Donderdag: „Johnnie Belinda", Jane Wyman. Toegang: 18 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Maandag t.m. Donderdag: „Johnnie Belin da", Jane Wyman. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jungle goud". In technicolor. John Payne. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva-Theater: Vrijdag 12 t.m. 15 De cember: „Dokter Holl". Dieter Borsche, Ma ria Schell en Heidemarie Hattheyer. Tij den: Maandag 2.30 en 8.15 uur. Maandag 15 December StadsschouwburgAmsterdams Toneel gezelschap „Driekoningenavond", aanvang 8 uur. Dinsdag 16 December Stadsschouwburg: Amsterdams toneelge zelschap:-„De liefde van vier kolonels", 8 u. Gem. Concertgebouw: Haarlemse Orkest- Vereniging o. 1. v. Toon Verhey, 8 uur. Minerva-Theater: „La Belle et la Béte", 8.15 uur. Advertentie Onverwacht is overleden zr. Maria Ida Velzeboer, die meer dan 25 jaar verloskundige in Haarlem was. Deze katholieke - verloskundige heeft meer dan vijfduizend maal een moeder in haar moeilijke uren bijgestaan en mede in de blijdschap om het nieuwe leven gedeeld. 16 Januari vierde zij onder grote be langstelling. haar zilveren jubileum. Een comité uit de moeders bood haar teen een bromfiets aan. Een schat van bloe men en andere geschenken bewees haar populariteit en vertolkte de sympathie van de Haarlemse bevolking. Men zal haar zeker nu niet in het gebed verge ten. Woensdagmorgen om half tien zal voor haar zielerust in de St. Joseph- kerk de plechtige Requiemmis worden opgedragen. Om kwart voor elf heeft de begrafenis op St. Barbara plaats. 94 Va 93 95 95 95 94% 14812 151 Va 97 117-/2 147 Va 149 V2 176V4 176 200 158% 159% 308% 310 Va 78% 77% 129 132% 122% 121 Va 31% 66% 65 V2 Waarom plaatsen wij deze foto van daag? Daar is een bijzondere reden voor, omdat de laatste oud-koetsier van de Haarlemse paardentram, de heer H. Piet, in de leeftijd van 91 jaar is overleden. Men ziet hem hier in de glo riedagen van het paardenvehikel en er was toentertijd geen Haarlemmer of hij kende Piet. Deze laatste der Mohi kanen is enige weken in het ziekenhuis St. Johannes de Deo verpleegd, alwaar hij aan ieder, die het horen wilde, de waarde van zijn koetsierschap uiteen zette. De oudere generatie zal bij het lezen van dit bericht even met wee moed terugdenken aan de Grote Markt, toen de paardenhoeven het vuur uit de keien sloegen en de bel van de tram de reizigers tot spoed maande. De jon geren zullen wellicht zeggen: was dat een tram? Ze vergeten dan, dat er veel meer romantiek in schuilde dan in de he dendaagse zakelijke autobus. Hedenavond half 9 leidt de geestelijk adviseur kapelaan H. v. d. Plas een re collectieavond in de kapel der Eerw. Broeders op het Nagtzaamplein. Het „gelijke monniken, gelijke kap pen" ging gisteren in het Haarlemse hockey-milieu niet op. want waar de Ever Swift dames en heren thuis kon den mijmeren over hun afgelaste wed strijden tegen Zandvoort, daar togen de heren van Alliance welgemoed naar Den Haag en vertrok de damesploeg van HBS naar Amersfoort. Overigens niet om veel winst te behalen, want alleen Alliance kon er in slagen één puntje bij de verzameling te voegen. Toen Alliance zich klaar maakte om de begin-bully te nemen in de wedstrijd tegen HGC 3, was het met de wetenschap dat het elftal slechts uit 10 leden be stond. En met die tien man werd direct stevig van leer getrokken. Knutschke had het eerst succes door na ongeveer 10 minuten spelen, 'n strafcorner te be nutten. Vlak voor rust echter zorgde HGC voor de gelijkmaker. Inmiddels was het aardig gaan sneeuwen, werd de wedstrijd zelfs een twintig minuten ge staakt, maar niet zo gauw was 't droog of men begon aan het vervolg op een wel iswaar glad maar toch behoorlijk te be spelen terrein. De tweede helft werd een getrouwe copie van de eerste, alleen met dit verschil dat het tempo hoger lag en het spelpeil mede ook opgevoerd werd. Ook nu weer nam Alliance de leiding, waarvoor Bonarius een voorzet van Willemsvloet uitstekend benutte (1-2) en ook nu weer zorgde HGC tegen het einde voor de gelijkmaker. De HBS-dames speelden een goede partij tegen Amersfoort. In zoverre dan, dat zij tot rust de stand dubbel blank wisten te houden. Maar deze taak bleek na de hervatting te zwaar. Uit een straf corner wist Amersfoort te scoren en toen deze eerste over de dam was volgde de tweede om dè overwinning zeker te stellen. Advertentie Amsterdamse va art 20 tel. 11053 De 42-je'rige Zweedse zee.nan H. P. J„ die Zondag met de Zweedse tanker „Sveaiard" uit Rotterdam was vertrok ken, had reeds rijkelijk aan Bacchus geofferd, toen hij, op zoek naar meer, het kastje van een collega openbrak- Hij vond daarin een flesje met een hel der vocht, waarvan hij een glaasje dronk. Bij het tweede glas zeeg hij in een Het bleek dat hij zich te goed had gedaan aan trichloor-aethyleen. Toen het schip ter hoogte van IJmuiden was gekomen, begaven dokter C. H. de Jonge, de heer A. P. Bakker en de po litie zich aan boord. De Zweed werd met de loodsafhaler Geep naar de wal gebracht en de ongevallendienst trans porteerde hem naar het St. Antonius- ziekenhuis. Dinsdag 16 December Hoog water: 2.49 u. en 15.05 u. Laag water: 10.50 u. en 23.07 u. Zaterdagmiddag kwam een klein aan tal belangstellenden aangesloten bij de B.O.S.K., bond van ouders van spas tische kinderen, bijeen teneinde de vooruitgang te bespreken bij de genees wijze van deze kinderen, die aan eer. hersenverlamming lijden en nog nier zonder steun rechtop kunnen zitten, lopen en praten. Deze verlamming is geen gevolg van ziekte of erfelijkheid maar een afwijking, direct bij de ge boorte ontstaan. Een klein gedeelte van de hersenen wordt tijdens de geboorte beschadigd en daardoor kan het kind zijn spieren niet gebruiken als andere kinderen, zelfs niet om te praten. Toch is het kind, zoals de meesten van zijn ongeveer tienduizend lotgenoot jes, geestelijk geheel normaal. Een groot aantal uitgebreide psychologische proe ven hebben duidelijk bewezen dat twee derde van alle; in leven blijvende spas tische kinderen over vrijwel' normale geestelijke vermogens beschikken. Dr. J. S. Luypen van der Horst, kin derarts te Wassenaar, gaf een inleiding op een film, welke bij Brinkmann werd vertoond en geheel handelde over de verzorging van de spastische kinderen !n Californië. Hoewel men enige jaren geleden in Amerika nog niet wist welke methode bij de geneeswijze toe te pas sen, is er thans op neuro-chirurgisch gebied reeds ontzaglijk veel gepresteerd. Dr. Philps uit Baltimore past een ortho- paedische methode toe en dr. Bobath te Londen de heilgymnastische Thans wordt er overal naar een ge- Het oratorium- en operakoor „Haer- lem" geeft op Maandag 22 December een concert in de Begijnhofkapel. Aan dit concert, dat onder leiding staat van de heer Anton de Beer, wordt o.a. me dewerking verleend door Annie Oos- terwijk, sopraan en declamatrice. Aan vang 8 uur. Het vrouwenkoor „Z.I.G.E.A.", onder leiding van de dirigente Rie Schouten, geeft Dinsdag 23 December een kerst uitvoering in het gebouw van de H. J. M. V. met medewerking van het ka merorkest „Melophilia". Aanvang 8 uur. De Haarlemse Postfanfare geeft op Zaterdag 20 December in het Concert gebouw een concert met medewerking van het komisch duet Pander-Fientje Meester en de boerenkapel „De Hooy- schelf". Aanvang 8 uur. In het Waaggebouw geeft het genoot schap „Kunst zij ons doel" een kamer- muziekavond op Vrijdag 19 December. Uitgevoerd zullen worden strijktrio's van Purcell, Boccherini Ditters von Dittersdorf en fluitkwartetten van Mo zart. Het kwartet bestaat ui Marius Ruysink, fluit; Joop la Court, viool; Jan van Leeuwen, alt-viool; Joop Koopman, cello. Aanvang 8 uur. Omdat het Vioolconcert van Dvorak, dat Zondag in het Concertgebouw te Amster dam op het programma stond, niet tot dé meest geijkte repertoirenummers behoort kreeg het bij voorbaat onze geïnteresseerde aandacht. Johanna Martzy, de Hongaarse violiste, gaf dit in vele opzienten aantrek kelijke, romantische concert zuiver en transparant van toon. Het muzikale beeld dat zij oproept is helder en omlijnd, de weergave van 't eerste deel zelfs iets te strak van contour, zodat de rhapsodische vorm aan uiterlijk schoon moest inboeten. He+ OTkest, dat zich maar al te graag tot grote symphonische begeleiding wil lenen, moest door Fricsay kennelijk onder druk gehouden worden. In het Allegro Giocoso kón de di rigent de voorzichtige teugel laten vieren en bracht de muzikale souplesse het ver langde artistieke hoogtepunt. Jammer genoeg werkte het weer voor de niet-Amsterdammers, om wie deze middag speciaal begonnen was, niet mee. De meer dere lege plekken in de zaal waren daar van zowel gevolg als bewijs. Mochten de luisteraars door de niet meer dan matige weergave van Mozart's Haffner Symphonie niet al te zeer getroffen zijn, de Balletsuite Petrouchka van Strawinsky heeft hun ruim schoots de vonk gebracht die ze van het Amsterdams Concertgebouworkest mochten verwachten. T. Vr. paste omgeving gezocht om deze kinde ren te behandelen, b.v. internaten, waar deze kinderen een regelmatige behande ling krijgen. De film bracht duidelijk naar voren, welke grote vorderingen men reeds heeft gemaakt met de ver schillende methodes, die werdeji toege past. Het verloop in de Volleyballcompetitie waarborgt nog een groot aantal aantrek kelijke wedstrijden. In de eerste klasse dames maakte Ve- lox een goede beurt door met 3-1 van VCR te winnen dank zij een technische meerderheid. Ook de reserves van deze club deden goed werk want zij klopten in de tweede klasse het leidende BGV met 3-1 en klommen daardoor naar de derde plaats. VCR 3 startte met een forse 4-0 over winning op Leonidas in de derde klasse. HBC 3 won met dezelfde cijfers van Ve- lox 3 vooral door goed serveren terwijl HBC 2 tegen koploper PSVH 3 een ver dienstelijk gelijk spel wist te boeken. Bij de heren behaalde leider Velox in de tweede klasse een gemakkelijke over winning op een verzwakt CIOS en had tevens nog voordeel van het gelijke spel van nummer twee der ranglijst, Rapi- ditas tegen VCR 2. In 2B bond HBC dit maal Velox 2 aan de zege-kar en behield daarmee zijn goede positie aan de kop. De uitslagen waren: Dames le klas: VeloxVCR 3-1. 2e klas: Die Raeckse 2—Ramplaan 4-0, BGV Velox 2 1-3. 3A: LeonidasVCR 3 0-4, HBC 3—Velox 3 4-0, PSVH 3—HBC 2 2-2. Heren le klas: HVS 2—PSVH 1-3, CIOSBrandweer 0-4. 2A: PSCB Brandweer 2 3-1, VCR 2—Rap. 2-2, CIOS 2—Velox 0-4. 2B: HBC—Velox 2 4-0. 3A StamDersPWN 2 3-0, Rap. 3Ramnlaan 0-3, VCR 3—OVRA 2 3-1. 3B: HBC 3— Die Raeckse 3 0-4, Rap. 4CIOS 2-2, Die Raeckse 2Sportief 0-4. Geslaagd te Utrecht voor röntgenla- borante mej. A. M. Bekker en mej. E. Peerboom, beiden woonachtig in Haar lem. Bij werkzaamheden in de staalfabriek van Hoogovens stootte de kraanhulp L. Huysstede uit IJmuiden een hijsjuk om en kreeg dit op zijn linkeronderbeen. Het been brak, zodat de heer Huysstede ter verpleging naar het St. Antonius- ziekenhuis moest worden overgebracht. De bankwerker L. Keessen uit Be verwijk was in het Benzolgebouw een reparatie aan het verrichten. Hierbij had hij een waterafvoerleiding die in een rioolput uitkomt onderbroken. De uit het riool opstijgende gassen stroom den door de opengebroken buis naar buiten.. K, geraakte hierdoor bewuste loos en is ter verpleging in het Uoode Kruis-ziekenhuis opgenomen. 29, 30 en 31 December wordt in café restaurant Brinkmann het 17e schaak- tournooi om het scholieren-kampioen- schap van Haarlem gehouden. Er zal gespeeld worden in een hoofdtournooi en bijtournooien, terwijl elke scholier uit Haarlem en omstreken zich hier voor kan opgeven. Gestort bij de Twentse Bank: J. de J> f 1; F. G. f 10; Jo F. f5; N. N. f2.50; J. C. D. en mevr. f 100; N. N. f 10; J- H. M. f2.50; J. F. K. f5; K. W. K. L. f H H. de H. f2.50; J. W. D. f 10; mej. E. H. J. B. f 10; A. P. J. de G. f 2.50; H. K. f2.50; A. J. de B. f2.50; mej. J. P. E. f5; mevr. S. E. J. f2.50; P. S. f5; M. de G.—M. f2.50; W. J. S.—W. f5; mevr. G- J. G. v. O. f 2.50; A. E. f 10; J. F. f 5. Advertentie Mobilofoonservice. Dag en nacht. Zoals elders in dit nummer wordt ge meld, heeft de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur vandaag te Haarlem een vergadering gehouden. Na de rede van de voorzitter ging men over tot het kiezen van twee leden van het hoofdbestuur. De aftredende heren C. v. Dijk en T. A. Valkering waren niet terstond herkiesbaar. De vacatures, daardoor ontstaan, werden ingenomen door de heer L. Hoek uit 's-Gravenzande en de heer A. Nijssen, die met 281 stemmen werd gekozen. Langdurig werd gediscussieerd over het handelsreglement. Vooral van de zijde van de irissènkwekers kwamen grote bezwaren tegen een artikel, opge nomen in het reglement. Zij verlang den, dat dit eruit gelicht zou worden en de bespreking over deze kwestie aan te houden tot de vergadering in het voor jaar van 1953. De voorzitter pleitte voor aanneming van het reglement in ver- .band met technische moeilijkheden. Bovendien was het uitlichten van het bedoelde artikel niet mogelijk. Mr. Spreij, voorzitter van het scheidsge recht, zei dat de opzet van de wijzi gingen in het reglement voortsproot uit de gedachte om technische verbeterin gen aan te brengen. De kwestie Over Advertentie Tel. 13009 Met het spelen van de tweede klas se watemolowedstrijd VZV 1—Haarlem 2 is Zaterdag de laatste competitie avond in 1952 begonnen. In een aardig gespeelde wedstrijd hebben de Velsena- ren een overwinning van 31 binnen gehaald. Voor de rust nam VZV door een doelpunt van Swier de leiding en was het Schoone die kort na de her vatting de VZV-voorsprong op 2—0 bracht, waarbij Haarlem twee spelers mindei in het water had. Uit een voor zet van Van Dalen wist Huël hierna de achterstand te verkleinen, maar was het ten slotte Swier die de overwinning voor VZV veilig stelde. Hierna gingen de VZV-dames, voor de tweede klasse dames, tegen de Haar lem dames te water. Met haar harde schoten was ook nu weer Nanny Fran ke de gevaarlijkste schutster bij Haar lem en eindigde de wedstrijd met een 40 overwinning voor de Haarlemse dames. Voor de centrale winter-competitie bond HVGB 1 vervolgens de strijd aan tegen Zwemlust 1 uit Utrecht. De jon ge en snelle ploeg van Zwemlust, waar in echter een goede schutter ontbrak, maakte het de HVGB-ers niet gemakke lijk, maar At Rol wist steeds weer on heil te stichten .in de Zwemlust-verde- diging. Rol bezorgde HVGB in de eer ste speelhelft een voorsprong van 10. Na de rust voerden Rol en Vosman deze voorsrong op tot 3—0. Hierna wist Advertentie In verband met de te verwachten drukte voor de komende feestdagen wordt U, om teleurstellingen te voorkomen, dringend aangeraden bestellingen VROEGTIJDIG TE DOEN. De Brandstoffenhandel kan anders niet garanderen, dat alles op tijd geleverd kan worden. Federatie van de Brandstoffenhandel Haarlem en omstreken. Hoewel in tegenstelling met de berichten, welke doorgaven dat de K.N.V.B. en de afdelingen het programma voor Zondag hadden afgelast, scheen zulks niet betrekking te hebben op de wedstrijden in de Haarlemse Voetbalbond. De velden van de meeste HVB-clubs verkeerden in uitstekende staat en er zou zeker ge voetbald zjjn, wanneer een geweldige sneeuwbui Zondagmorgen om 9 uur de pret niet had komen bederven. Nu kwam er tenslotte niets van voetbal, maar Zaterdag was er naar hartelust gespeeld. Een bewijs, dat de HVB-velden zeker bespeelbaar waren. Maar hoe het ook zij, er is weer een Zondag verloren gegaan en het HVB- bestuur heeft besloten het programma van gisteren 14 December te verschui ven naar Zondag 21 December. Het reeds in de Officiële Mededelingen ge publiceerde programma van 21 Decem ber wordt verplaatst naar Zondag 4 Ja nuari; terwijl voor Zondag 28 Decem ber een nieuw programma wordt vast gesteld, waarbij het de bedoeling is spe ciaal inhaal-wedstrijden vast te stellen. De vrije Zondag benutten we om een blik te werpen naar de lagere R.K. standaard-elftallen. In de derde klasse A heeft TZB een flink stuk van zijn kansen verspeeld door verleden week van EHS 2 met 42 te verliezen. DSOV is thans de grootste concurrent van EHS 2, terwijl Geel Wit 2 en TZB nu iets op de achtergrond komen. EHS 2 Geel Wit 2 DSOV Halfweg 2 TZB 6—10 8— 9 6— 8 7— 8 7— 8 WH 2 Vog.zang 2 VVD 2 DSB 2 7— 8 9— 8 8— 4 8— 3 In 3 B heeft BSM 2 iets van zijn voorsprong moeten prijsgeven, maar dit kwam vooral DIOS ten goede en hoewel THB 2 zich gevaarlijk tussen de R.K. elftallen heeft gevoegd, zijn de kansen op een kampioenschap voor on ze elftallen bijzonder fraai te noemen. BSM 2 v. Nispën THB 2 DIOS H'stede 2 7—11 8—10 6— 9 5— 7 7— 7 Ripp. 3 DSK 2 Sp.stad 2 ETO 2 6— 5 9— 4 7— 3 3— 2 In de overige derde klas afdelingen nemen R.K. ploegen zeer goede posities in. Onze Gezellen 3 leidt nog steeds in 3 C met 14 punten uit 7 wedstrijden, maar EDO 6 volgt met 12 punten uit 6 wedstrijden op de voet. Velsen 3 heeft in 3 D nog uitstekende kansen, maar voorlopig leidt hier nog Kinheim 3 met 13 punten uit 8. Velsen 3 telt 10 pun ten uit 7 wedstrijden. HBC met 79 kan aardig meekomen in 3 E en Geel Wit 3 vormt met 710 in 3 G een bedreiging voor Haarlem 8 en RCH 8, die de twee bovenste plaat sen bezetten met resp. 811 en 610. DSS 4 staat bovenaan in 3 F met 14 punten uit 8 wedstrijden, maar wordt ernstig bedreigd door Haarlem 7 (7 10) en RCH 7 (6—9). Onze Gezellen 4 bezet een eervolle derde plaats in 3 H, maar we zien in deze ploeg geen seri euze kanshebber. In de vierde klas afdelingen tellen we nog twee R.K. standaard-elftalleh, die het eveneens uitstekend doen. SHS bezet de bovenste plaats in 4 C met ge ringe voorsprong op twee ernstige con currenten en het laatste woord is hier nog niet gesproken. SHS Sp.vogels 2 SVY 2 NAS 3 VVD 3 7—13 7—12 7—11 8— 9 7— 6 DIOS 2 v. Nispen 2 Sp.stad 2 DSK 3 7— 5 8— 4 8— 4 7— 2 Ook Alliance bezet in zijn afdeling de bovenste plaats, maar moet deze de len met Waterloo 3, zodat ook hier de spanning groot is. Bovendien liggen er nog meer kapers op de kust. De stand in 4 D luidt: Alliance Waterloo DSB 3 SVY 3 T2B 2 7—11 7—11 7—10 8—10 7— 9 BSM 3 8- N. Vennep 2 9- H'stede 3 8- Sp.dam 3 7- Den Daas bij een verwarde situatie voor het HVGB-doel de eer voor Zwemlust te redden. Nadat voor de derde klasse heren was gespeeld de wedstrijd HVGB 3— DWT 2, met als eindstand 21, werd' als laatste wedstrijd gespeeld de ontmoe ting HPCHaarlem voor de centrale wintercompetitie. Zoals te verwachten was heéfr li'èt 'aaft spatinirfg bijdè2? wedstrijd niet ontbroken. HPC als pas gepromoveerde eerste klasser deed met het door haar vertoonde spel niet onder voor de hoofdklassers. Aan beide kan ten wisten de verdedigers in het begin de aanvallen goed af te slaan en gevaar te keren, totdat Bijlsma met een hard schdt voor Haarlem de score opende Kort hierna wist de HPC-d'oelverdedi- ger Vrugt een hard schot van interna tionaal Bijlsma te keren en was het Bouwman, die na de bal goed toege speeld te hebben gekregen, onhoudbaar de Haarlem-doelverdediger wist te pas seren (1—1). Tot ver in de tweede helft kwam er geen verandering in de stand Toen was het Bijlsma die op een han dige wijze wederom Haarlem de lei ding bezorgde. Het was echter van kor te duur, want Bouwman bracht de ba lans weer in evenwicht. Hierna zetten beide partijen alles - op alles om het winnende doelpunt te scoren. Uit een aardige combinatie tussen Bijlsma en IJzer was het laatstgenoemde die voor Haarlem de stand op 32 bracht. Verder zijn nog gespeeld voor de eer ste klasse heren: Nereus 1HVGB 1 en moesten de Haarlemmers de punten in Zaandam laten, de eindstand werd 75 In de vierde klasse heren heeft HVGB 5 met 60 gewonnen van VZV 2. In de afdeling jongens won DWT met 32 van Haarlem a. In een snelle en zeer aantrekkelijke wedstrijd heeft Haarlem 1, Zondagmid dag in het Sportfondsenbad te Amster dam. in de wedstrijd tegen Het IJ, een benauwde 4-3 overwinning binnenge haald Beide ploegen waren vrijwel aan el kaar gewaagd en er ontwikkelde zich al spoedig een snel spel, waarin Sindorf, na een mislukte boogbal van Jansen, voor Het IJ de score opende. De vreug de van de Amsterdammers was echter van korte duur, daar Bijlsma kort hier op de balans in evenwicht bracht. We derom nam Het IJ het initiatief in han den doordat Sindorf zich vrij wist te maken. Ook nu weer volgde spoedig de gelijkmaker en was het Braasem die, na er met het leder van door te zijn gegaan, de IJ-doelverdediger liet vissen. Bijlsma zorgde er voor dat de rust met een 3-2 voorsprong voor Haarlem inging" Jh de tweede helft was het Jansen die de stand op 3-3 bracht. Bijlsma kreeg hierna ge legenheid om Haarlem de leiding te be zorgen met het nemen van een straf- worp. Het liep echter anders daar de IJ-doelverdediger het schot van Bijlsma op meesterlijke wijze stopte. Kort voor het einde had de Haarlemmer Hofman echter succes en stelde de overwinning voor Haarlem veilig. A-klasse; ADO ITelescoop 44, KR IIDWO 62, OostenCentrum 62, KampervestADO II 44, Zandvoort KR I 44. B-klasse: CentrumH. West 6—2, Kennemerl. II—ADO I 4—4, ADO II Kennemerl. 62, Duvelshoek—Oosten 44, C.-klasse: TelescoopKampervest 5—3, H. West—Centrum 4—4, BW—Du velshoek 2—8, KRZandvoort 26. D-klasse: H. WestCentrum 41, BW DWO 1 8—0, DWO II—ADO I 2—6, ADO IITelescoop 62, E-klasse: ADO ■Hi West 80, Kampervest—ADO II 44, KennemerlandKR 26, Oosten BW 4—4. de irissen en hyacinten gaat verder dan de bedoelde technische' verande' ring. Hij gaf ih overweging het regie ment aan te nemen uit een oogpunt van noodzaak. Daarna kwam het regle ment in stemming. Het werd met 276 stemmen voor en 156 tegen aanvaard. Het voorstel van enige Noordholland se afdelingen betreffende de heffing voor algemene vakdoeleinden voor bij' goedartikelen werd door de desbetref fende afdelingen ingetrokken. In prin cipe zou het hoofdbestuur accoord ge gaan zijn met het voorstel, doch he» zou het toch afgewezen hebben. Immers, de bijgoedartikelen dienen bij te dragee in de algemene vakverheffing, niet meer doch ook niet minder. Het heffingspercentage bijgoedarti kelen bracht de gemoederen nog al i° beweging. Het hoofdbestuur stelde vod aan het bedrijfsschap te adviseren voor de bijgoedartikelen een. percentage te heffen, dat gebaseerd is op een zodanig0 bijdrage van deze artikelen als redelij kerwijs van de kwekers hiervan mag worden gevraagd, in verband met wat daarvoor door wetenschappelijk onder zoek en onpersoonlijke reclame ten koste wordt gelegd. Het voorstel werd aange nomen. De begroting voor het jaar 19" werd zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Zaterdagavond omstreeks kwart ovei acht ontstond er in de achterkamer var perceel 10 aan de Brouwersstraat eer brand, welke nogal enige schade aan richtte. Het huis werd bewoond dooi twee weduwen, een van 79 en een var 77 jaar. Vermoedelijk is de brand ont staan doordat de 77-jarige dame hel drie-pits-oliekacheltje, waarop men melk aan de kook wilde brengen, mei haar voet heeft omgestoten. De brand weer was spoedig ter plaatse. Er ont stond enige waterschade. De vloerbe dekking en verschillende meubelen gingen door het vuur verloren- De voorzitter van de P.1JÏX, Sidik Dj®' josukarto, heeft gezegd dat de fignuf van de sultan van Djocja voor hen1 minstens even onaanvaardbaar is *'s voor vele anderen, die menen dat de sul tan niet langer als minister van Defensie kan worden gehandhaafd. Over de besluiten van het P.N.I.-con- gres te Surabaja kan inmiddels nog wor den gemeld, dat een nieuw strijdpro- gramma is opgesteld met als eerste punt het verkrijgen van het de facto gezag over West-Nieuw-Guinea. Aneta vernam- dat het de bedoèling is een bestuur voor het gebied van Nieuw-Guinea in te stellen. Over de buitenlandse betrekkin gen wordt in dit strijdprogramma o.m- gezegd, dat het opzeggen van de Nedel' lands-Indonesisehe Unie indien nodig unilateraal diept te geschieden. Op Ü- nancieel-economisch terrein zal worden gestreefd naar een wet, waarbij de na tionale ondernemingen worden be schermd tegen buitenlandse concurren tie. Omtrent culturele aangelegenheden wordt gezegd, .dat zal worden getracht de buitenlandse pers in Indonesië ie verbieden. Over defensie-aangelegenheden wordt gezegd, dat de werkzaamheden van de Nederlandse militaire missie ten spoe digste moet worden beëindigd en dat de missie naar Nederland moet worden te ruggestuurd. In Surabaja is van de zijde van de Brawidjaja-divisie aan Aneta medege deeld, dat men in kringen van dez0 divisie de handhaving van de sultan van Djocja ais minister van Defensie nie* langer kan aanvaarden en wel als g0' volg van het standpunt van de minister/ die, naar men zei, niet bereid is gene- raal-majoor Simatupang van zijn functie van chef-staf der strijdkrachten te ont heffen. Het kabinet-Wilopo blijft in zijn hui dige vorm gehandhaafd en de beslissin gen van het P.N.I.-congres beïnvloeden de positie van de ministerraad niet, b1' dus heeft de minister van Voorlichting" Mononutu, na afloop van een kabinets vergadering medegedeeld. Intussen wordt het in politieke krin gen in Djakarta zeer waarschijnlijk ge' acht, dat kolonel Bambang Sugeng b0' noemd zal worden tot chef-staf van de landmacht. Advertentie Plein 33 Telef. 17000 Donderdag 16 December wacht de ouden van dagen een vrolijke bonte avond in „De Weyman" waar zullen optreden een goo chelaar, twee jongens met een guitaar, een boerenkapel en een Tirolerkapel. Het belooft een bijzonder mooie avond te worden, die mogelijk is geworden dank zij de spontane medewerking van een aantal leden van de Haarlemse Postfanfare. Zaterdagavond heeft de Kinheim-sUP' portersvereniging Geelzwart haar leden en de leden van de V.V. Kinheim zel1 een feestavond aangeboden in de boven zaal van Het Centrum te Beverwij*'- De belangstelling hiervoor was zodanig' dat het heel veel moeite kostte, all®"' behoorlijk een plaats te verschaffen. VEEMARKT AMSTERDAM, 15 Dec. ASj' gevoerd 525 runderen, le soort f 2 80 2e soort 2.65—2.75, 3e soort 2.50—2.60 P- Kfi gesl. gew„ 394 varkens, le soort 2.342.36, soort 2.30—2.32 per kg. gesi. gew., 19 nuC„e tere kalveren 1.30—1.45 per kg. lev., 2 vei kalveren, geen notering, 1 schaap, geen nu tering. In de Kerstweek worden de groent'r.' veilingen gehouden 22 en 23 V)ecemoe In de Nieuwjaars week veilt men 29 30 December en 2 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2