Robert Schuman in Tilburg: in: samen- Nu zijn land dienen houdt werken aan een Verenigd Europa Zevenduizend Nederlanders kunnen naar Australië Kabouter is derfesée txnteg OMHEINING OM TUINTJE BOVEN VRIJHEID rolt fotieh plakt brandt JTfab De eenzame Reizig er Jacob Marisprijzen 1952 Mogelijkheid tot samenwerking met K.C.E.S. onverlet In eerste helft van het volgend jaar /Export is ondanks zorgen toch nog meegevallen Raad van leraren protesteert Prijs voor schilderkunst gesplitst Bezorgdheid rond Stone of Scone' J 2 HAANDAG 15 DECEMBER 1952 /AGINA 2 f I s. Rede prof. Cobbenhagen voorgedragen '.DBnjn Agrariërs onbeperkt naar Nieuw Zeeland ^aarschuwing tegen kettingbrieven in SCHOTTEN EN TILBURGERS Alg. Ver, voor Bloembollencultuur vergaderde "papiE^ Neem dus nooit zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE door ANTONIA WHITE Vertaald door i. W. HOFSTRA A VM0 dreigt met afbreken van overleg Critiek op uitlatingen van de minister Bernhard L. Lampe t W. Vogt directeur techn. dienst N.R.U. G. van Raay t Verhoging loongrens verzekeringswetten W. A. van Berfeel overleden Overleg „Pater Maas-schema" .50; H. fi; E. K. v de t G. (Van onze Brabantse redactie) Met enige hartelijke en eenvoudige ^oorden richtte Robert Schuman zich Zaterdagmiddag tijdens de receptie op het paleis-raadhuis te Tilburg tot «e jeugd. De praeses van het studen tencorps „St. Olof", de heer J. Mem bers, had daar de nieuwe ere-doctor van de Katholieke Economische Ho geschool een enorme promotietaart, gesierd met het. Vikingschip, de vlag gen der West-Europese landen en de Zinvolle spreuk „per institiam ad pa- eem" aangeboden. Dr. Schuman ver- Zekerde de jongeren, dat de ouderen, hie zich nog geenszins oud voelen, "en gaarne zullen helpen bij het bou ten aan een nieuwe toekomst. Het zijn immers de fouten der ouderen geweest, waarvan de jeugd het slachtoffer is geworden. Met deze woorden knoopte dr. Schu man aan bij de rede, die hij had uitge broken tijdens de ere-promotie 'smor- °S"s in de Metropole-schouwburg. Deze Plechtigheid werd o.m. bijgewoond door ?gr. P. Giobbe, de pauselijke nuntius, "oor mgr. W. Mutsaerts, door de minis- 'srs Drees, Beel, Luns, Zijlstra en Witte, j*e staatssecretaris Veldkamp, door de !leer J. Garnier, de Franse gezant in jwderland en de buitengewoon gevol machtigd ambassadeur, mr. Van Boet- plaer van Oosterhout, door de voorzit- L6rs van de beide Kamers der Staten- j'.eneraal, alsmede door talrijke deskun digen van het Schumanplan, vertegen woordigers der andere hogescholen, Universiteiten en standsorganisaties en ;0°r curatorium, sehaat, studenten en '"gestudeerden der Katholieke Econo mische Hogeschool. In deze rede wees dr. Schuman er op, dat de opvattingen omtrent Euro- Pees recht zich in de loop der jaren nebben gewijzigd, mede door de er- Varing, die spr. het dagelijks voedsel Van de politicus noemde. Alles wat ons wordt geleerd, noemde spr. be trekkelijk, slechts de christelijke mo raal is absoluut. „Nadat spr. was ingegaan op de na- '■onalïstische strevingen van voorheen, ?'e in zich edel waren, maar die toch '°t de afschuwelijkste misdaden hebben °eleid, betoogde hij, dat men thans een «heel nieuwe weg moet volgen. Zijn and dienen betekent thans geen eng nationalisme meer, maar het houdt in, men samenwerkt met andere lan- ?en. Daarvoor moeten wij niet alleen *rgeven, maar zelfs de hand reiken aan onze vroegere vijanden om samen een verenigd en sterk Europa op te bouwen. Deze politiek moet niet berusten op sentimentele gevoelens. Wij moeten de oorlog zijn reden van bestaan ontne men. Daartoe zullen de staten een deel van hun vroegere souvereiniteit moeten opgeven. Vertrouwend op de goede wil der volkeren moet in het belang van de jeugd een verenigd en sterk Europa worden opgebouwd, gebaseerd op chris telijke verbroedering. Een langdurig en enthousiast applaus gaf de gevoelens van instemming weer, waarmee de toehoorders deze rede had den aanhoord. Vervolgens overhandigde de promotor, prof. H. Kaag de doctors bul, terwijl prof. dr. W. Heere de jon ge doctor de cappa omhing. Tijdens de drukbezochte receptie bood drs. A. Tummers, voorzitter van de Til- burgse Academische Economische Kring, dr. Schuman het lidmaatschap met alle daaraan verbonden rechten, maar zonder de plichten, van de T.A. E.K., die geen ereleden kent, aan. Met een exemplaar van de statuten over handigde hij dr. Schuman ook de bun del „Economische wetenschap en eco nomische politiek", het jubileumge schenk van de T.A.E.K. aan de hoge school. „De werkelijkheid van de hogeschool gemeenschap is nog nooit zo sterk tot uiting gekomen als nu", zei drs. A. Tum mers later in de feestvergadering, die de officiële viering van dit vijfde lus trum besloot. Spr. ontveinsde zich niet, dat na al de belangrijke gebeurtenissen van de afgelopen dagen, het houden van deze zitting moeilijk was, dit te meer, waar de „vader der hogeschool gemeenschap", prof. Cobbenhagen ont brak. Een donderend applaus onder streepte de hartelijke groeten en wen sen tot spoedig herstel, die de praeses van de T.A.E.K. via de geluidsband tot de afwezige richtte. Spr. noemde het een blijk van echte gemeenschapszin, dat prof. dr. F. v. d. Ven zich bereid had verklaard de rede van prof. Cob benhagen over „25 jaar Katholiek Eco nomisch Onderwijs" te vertolken. Prof. v. d. Ven zei, dat op de feest vergadering van deze dag het woord werd verwacht van de man uit wiens conceptie de hogeschool is gegroeid en Advertentie Niet te scherp, niet te heerlijk pittig en... niet duur Zoals we Zaterdag nog in een deel van onze oplage konden melden, heeft de commissaris voor de emigratie medegedeeld, dat tussen de Australische en Ne- ^*landse regeringen overeenstemming is bereikt omtrent het emigratieprogram- uit V°°r de eerste helft van het komende jaar. Ruim zevenduizend Nederlanders Mie beroepsgroepen zullen naar Australië kunnen vertrekken. In overeen- e®Uning hiermede is een vervoersprogramma opgesteld. .Een nieuwe mogelijkheid tot emigra- e is opengesteld voor hen, die buiten Australisch-Nederlandse migratie- een komst emigreren en niet over ®h huisvestingsverklaring kunnen be- n"'kken. Deze zullen door de Neder- «hdse emigratiedienst in Australië, in samenwerking met de Austraii- -71® immigratiedienst, kunnen worden Vo i z«' die over een huisvestings- „""klaring beschikken, zullen een „lan- ï;nS permit" ontvangen, indien zij ter f'aatse van hun vestiging over een re- beschikken, v pnder de Australisch-Nederlandse ^•'gratie-overeenkomst kunnen in de ®rste helft van het volgend jaar emi- J^cren: agrariërs, geschoolde metaal- - "eiders en enkele andere categorieën jpsehoolde werkers, vrouwelijk huis- "Udelijk personeel en ongeschoolden. Het aantal personen, dat in de eer- *'e helft van 1953 als ongeschoolden geclassificeerd onder de overeenkomst kunnen emigreren, is beperkt tot r_200. Het aantal van hen, voor wie de ■Nederlandse emigratiedienst als ^sponsor" zal optreden, is beperkt tot *•500. Agrariërs, vrouwelijk personeel, geschoolde metaalbewerkers en emi granten, die in eigen huisvesting voor den en over een relatie beschikken, gorden zonder beperking in aantal- 6n. toegelaten. Uiteraard dienen alle emigranten aan de algemene toela- pögsvoorwaarden van Australië te v"ldoen. ïussen de Nieuw-Zeelandse en Ne- /Uandse regeringen is overeen geko- dat de emigratie naar Nieuw- Vj,*'and, al dan niet onder auspiciën jjj® de Nieuw-Zeelandse regering, in 3 openstaat voor ongehuwde en ge- j(,,xvfle agrariërs, enige categorieën ge- v "OQlfln an nnuae/ihnnlil» ««nvlrnrC 7h. "Joolde en ongeschoolde werkers, zo- voor j°nSe vrouwen en meisjes. el"k*e aantaHen agrarische en vrou- emigranten werd geen beper- g. gesteld. de industriële sector zullen voor- tlg S slechts geschoolde arbeiders uit ta, bouwvak- en metaalbewerkings- ,rieën in aanmerking komen. In algemeen zal een verhouding van ?nSesch°°lde werkers op één ge- W de aangehouden worden. Perso on' die geschoold zijn op ander gebied b6v de bouwvakken en de metaal- erking, zullen niet als ongeschool- (Van onze correspondent) *thuw?tJoningen heeft men gewaar- aaar tegen een kettingbriefactie, die v 1 eling is gaan opleven Aller- ^erzoet8611 kregen een brief met het «ed» K een novene te houden voor de een ,®staande uit een Onze Vader fhster„ Weesgegroet per dag. De eerw. '°h (ij _van de H. Franciscus te Bos- ,egd j zijn deze actie, naar ge- k?" elk begonnen. De vierde dag 5jer fgg novene krijgt iedere deelne- v zo „,J°Hnst °I genade, een gunst, die i rdt. t gemeld altijd verleend deven "kMen moet dan de novene >.agen fer overschrijven en binnen vier i ,teraarrfan zeven kennissen sturen. 1, Izaam 1S ^et bidden voor de vrede Zal i„jen zeHs noodzakelijk, maar •^"gelijj-. ciereen duidelijk zijn dat een 6rkt on v. actle slechts stimulerend °P net bijgeloof. de kunnen emigreren. Voor alle emi granten uit de agrarische en industriële sector geldt, dat zij kerngezond moeten zijn en bereid en in staat tot het ver richten van zo nodig zware lichamelijke arbeid. Meisjes, die zich met het oog op haar huwelijk met Nederlandse emigranten naar Nieuw-Zeeland wensen te bege ven, zullen hiertoe toestemming ver krijgen, indien zij voldoen aan de alge meen voor immigratie in Nieuw-Zee land geldende voorwaarden. die er het rhythme aan heeft gegeven. Daarom wilde spr. de speech van prof. Cobbenhagen uitspreken. Op sublieme wijze droeg spr. daarop deze rede voor, waarin prof. Cobben hagen allereerst een schets gaf van de opbouw van het economisch hoger on derwijs in Nederland. Na Rotterdam en Amsterdam kwam Tilburg in 1927 met een hogeschool, die reeds dadelijk haar aandacht gaf zo wel aan de economische als aan de so ciale wetenschap en die bovendien het confessionele element invoerde. Spr. vermeldde met grote waardering de medewerking en het begrip, dat men van den beginne af heeft mogen ont moeten bij Rotterdam en ook bij Nij megen. Zich afvragend hoe het Katholiek Economisch Onderwijs haar taak heeft vervuld, wilde prof. Cobbenhagen voor al twee facetten daarvan schetsen: de wetenschapsbeoefening en het onder wijs. Hij prees de wetenschappelijke Tijdens het déjeuner ten huize van prof. dr. W. R. Heere werd door Ro bert Schuman de toga gepast, die de toekomstige doctor honoris causa tijdens de plechtigheid om zijn schouders moest dragen. 'Nadat bleek, dat de maat juist was, vroeg Schuman wanneer hij de toga moest teruggeven. In Edinburgh had hij namelijk na afloop van de erepro motie zijn toga weer moeten over handigen. Prof. Heere antwoordde hem echter, dat hij deze toga, hem m Tilburg gegeven, mocht behouden. arbeid van de afgestudeerden, die zich voornamelijk op de practische proble matiek heeft gericht. Waar de nadere bespreking van de publicaties werd aangekondigd, brak de rede af, wat prof. v. d. Ven de op merking ontlokte, dat men hiermee reeds nu de toezegging had van prof. Cobbenhagen, die dus op de eerstvol gende hogeschooldag de toehoorders zal kunnen toespreken over „26 jaar Ka tholiek Economisch Onderwijs". Met een hartelijk dankwoord tot de „componist" en tot de „herschepper" van deze rede werd de feestvergade ring besloten. Advertentie Maandagmorgen kwamen in het Ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem de afgevaardigden bijeen der afdelingen van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur. De voorzitter, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden herdacht allereerst de overleden vakgenoten, de heren J. W. Lefeber, M. Kuijper, N. Beumer, P. J. Koop, W. Zandbergen, J. Neelissen en E. M. Ludwig. Als ik vandaag, vervolgde de voorzit ter, een terugblik werp op het thans ten einde lopende jaar 1952, zou ik dit willen kenschetsen als een jaar, waarin het bloembollenvak moeizaam, ondanks zorg en onzekerheid, toch nog een redelijk goed resultaat heeft weten te bereiken. Ondanks handelspolitieke belemmerin gen, onzekerheid over de omvang der contingenten, vertraging daardoor en door oponthoud aan enkele grenzen ant- staan, zal het totaal cijfer van de export en het aantal kilogrammen niet zozeer tegenvallen als aanvankelijk wel werd gevreesd. Ook het surplus heeft daardoor niet die afmetingen aangenomen, die de aanvankelijk vastgestelde kortingsper centages deden voorzien, al behoeft het geen betoog dat al deze omstandigheden het verloop van de handel in het bin nenland geen goed hebben gedaan. Ge middeld hebben de kwekers daardoor met een matige tot redelijke prijs genoe gen moeten nemen, terwijl speciaal voor irissen en gladiolen de uitkomsten voor lopig zeer onbevredigend moeten worden genoemd. Als een der belangrijkste gebeurte nissen van het afgelopen jaar mag wel worden vermeld het wedervoeren van ae teeltbeheersing voor hyacinten. Het is moeilijk te beoordelen of de omstan digheden en vooruitzichten voor dit artikel zulks reeds thans noodzakelijk maakten. De twee zegswijzen: „vrees is Advertentie 84 Aardig plaatsje hè?" Hij praatte zo eigenwijs en bezittersachtig, dat Clara neiging kreeg om te lachen. „Dat „je" zou ik er maar aflaten. Charles." „Het is niet zo enorm als Crickleham, maar de Hughes-Folletts hebben dat maar in huur. Maryhall is al eeuwen ons eigendom. En dit formaat is beter te on derhouden. Natuurlijk hebben Mammie en ik een harde dobber om alles tiptop te houden nu Pappie weg is. Die is nog al pietluttig, trouwens ik ook." En als om dit te bewijzen riep hij naar een jongen met één arm die appelen aan het plukken was: „Hé, Johnson, d'r zit een kapotte ruit m de kleine kas. Je mag Baines wel eens zeggen dat hij dat in orde maakt. De Majoor kan ieder ogenblik met ver lof komen." „Komt in orde, jongeheer Charles." „Ik denk dat Archie vandaag of mor gen wel komt." „Wie is Archie?" „Archie Hughes-Follett. Ik had het daarnet over ze. Een reuze vent." „Van jouw leeftijd?" „Kan je begrijpen. Veel ouder. Nog een stuk ouder dan U. Hij zit op orders te wachten. Hij is thuis met zieken verlof. Heeft een ongeluk gehad. Hij maakt altijd brokken. Mammie nodigt wel eens een paar heren uit voor de jacht. Maar Archie vindt daar niets aan. Hij speelt liever met mij. Hij komt alleen voor mij hier". „Wat doen jullie dan?" «O, we halen geweldige stunts uit. Meestal spelen we spionnage. We ver zinnen alles zelf. De meeste grote men sen vinden Archie nogal een sukkel Zijn vader vond het ook." „Vond?" „Hij was in de Schotse Garde. Hij is al gauw gesneuveld." „Wat tragisch voor Archie." „Dm vond het niet erg. Hij kon niet met zijn vader overweg." „Zo. Maar zijn moeder vond het toch wel erg?" „Dat weet ik niet. In elk geval heeft ze Archie nog, net als Moedér mij zou overhouden. Mijn vader is in de Gold- stream. Het regiment van mijn grootva der. Ik hoop dat de oorlog zolang duurt dat ik ook mee kan doen. Vader zal natuurlijk willen dat ik in zijn regi ment kom. Maar ik wil vliegen." „Je zal toch achttien moeten zijn. Zou je heus willen dat de oorlog nog acht jaar duurde?" „Dat is nog wel een ellendig lange tijd. Ik kan me niet veel herinneren van voor mijn vierde jaar. En dat is nog maar zes jaar geleden. Practisch mijn hele leven. Ik ben bang dat ik er niet eens door van school zou kunnen blijven." „Het mag dus, wat jou betreft, vrede worden?", „Als er dan tenminste maar weer een fatsoenlijke oorlog komt als ik groter ben. Met duizenden vliegtuigen die alle kanten op snorren. En geweldige bom men. Zoals ik heb uitgevonden. Zo een die de hele kathedraal van Worchester een slechte raadgeefster" en ;,gouver- ner s'est prévoir" staan hier tegenover elkaar en de keuze wordt door tal van factoren bepaald. Merkwaardig was in de gang van zaken, dat vele jonge en nieuwe hyacintenkwekers reeds thans de beschuttende omheining van de maatregelen om hun tuintje verkozen boven de vrijheid. Moet hierin méér worden gezien dan een beslissing op grond van toevallige belangen of wijst dit naar een kentering van het inzicht dat, met en zonder sa nering, goede en slechte jaren elkander aflossen? Dat door het wederinvoeren van dergelijke maatregelen op een be paald tijdstip tal van moeilijkheden ont staan, is voldoende gebleken. Het is immers onvermijdelijk dat door een alge mene regeling in individuele gevallen onbillijkheden ontstaan, welke, zonder de deur te openen voor tal van misbrui ken, door algemeen geldende uitzonde ringen niet kunnen worden opgeheven. Wij hopen dat een rechterlijke inciden tele beslissing hen kan helpen, die ook door het B.V.S., ik wil dit uitdrukke lijk vaststellen niet te helpen waren. De „Flora", waaraan tal van onze af delingen en leden kosten noch moeite hebben gespaard, en waaraan door de organisatoren met opoffering van avon den en soms nachten wordt gewerkt, zal half Maart haar poorten openen en aan de vakgenoten en bloemenliefhebbers uit Nederland en de gehele wereld tonen wat de Nederlandse Sierteelt, en het bloembollen vak in het bij zender, aan vooruitgang in kwaliteit en sortiment te bieden heeft. Welhaast allen, die de Flora 1953 in opbouw bezoeken, getuigen reeds thans van de grootscheepse opzet en wij hopen van harte dat het doel, een grote pro paganda voor ons product, ten volle moge slagen. Als waardige manifestatie ten behoeve van ons zo bij uitstek nationale good-will product is de Flora 1953 een aangelegen heid van grote betekenis voor ons land en ons gewest. Laat ieder lid van onze vereniging, zonder uitzondering, mede-propagandist zijn voor de eigen „Flora 1953", dan zal het waarachtig wel gaan. Het hoofdbestuur van de Alg. Vereniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs A.V.M.O. heeft tot Raad van Leraren en de regering de mededeling gericht, dat het, ge zien de ergerlijke wijze waarop de regering ie onderhandelingen met de lerarenorgani saties slepende houdt, heeft besloten om, in dien bij de thans lopende besprekingen in de Staten-Generaal aangaande de begroting van O., K. en W. geen concrete toezegging van de minister kan worden verkregen om trent de datum waarop verbetering in de positie van de leraren mag worden tegemoet gezien, zich genoodzaakt zai zien tot terug trekking van zijn vertegenwoordigers in het „overleg" met de regering. Het hoofdbestuur geeft uiting aan zijn mening, dat dit overleg beneden de waar digheid van de leraren Met een klap de lucht in doet gaan." „Ik wist niet dat je bomen uit vond?" „Ik doe uitvinden op ieder ge bied," zei Charles ontzagwekkend. „Ik heb een schema waar alles op staat. Milburn laat me wel eens aan het stuur van de auto zitten. Ik rijd heel aardig En een stuurknuppel is veel eenvoudi ger te hanteren. Voelt U iets voor de oorlog, Joffer?" „Als ik een man was wel." „Voor vrouwen is de oorlog maar een saaie bedoening. Moeder houdt er he lemaal niet van. Pap boft natuurlijk ge weldig dat hij nu eindelijk echt mag vechten. Ik moet iedere avond bidden dat hij niet sneuvelen zal." „Natuurlijk zal hem niets overko men." Clara's gedachten waren er een ogenblik niet bij. Die jongen, Archie Hughes Folletts, was ouder dan zij en zijn vader was in de oorlog gesneuveld. Zijn vader moest dus ongeveer even oud zijn als de hare. „Ik hoop het ook niet," zei Charles opgewekt. „D'r sneuvelen natuurlijk massa's vaders van jongens. Als hij het deed en het V.C. kreeg, dan zouden ze mij de medaille geven, denk je niet? En dan zou ik Sir Charles zijn. Hoewel ik bang ben dat ik zelfs dan nog maar niet zou mogen doen waar ik zin in had voordat ik een en twintig was." Clara besloot maar geen verbazing of afkeuring te tonen. „Wat zou je het liefste willen van alles?" „Een eigen vliegtuig hebben natuur lijk. Op de Zuidelijke paardenwei zou ik wel kunnen landen, denk ik. Eer lijk gezegd heb ik al een luchtzak ge maakt. Zal ik U eens leren hoe je moet landen?" Hij rende in de rondte het geluid van een motor nabootsend en een onzichtbare knuppel hanterend. „U Zaterdag heeft de Raad van Leraren aan de Tweede Kamer een telegram verzonden, waarin hij mededeelt met hevige verontwaardiging kennis te hebben genomen van enkele passages uit de memorie van antwoord op het voorlopige verslag over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Men kan, aldus de Raad van Lera ren, die spreken van een overleg, dat nog gaande is, wanneer er in meer dan een jaar niet meer dan twee ver gaderingen hebben plaats gevonden, waarvan een zuiver informatief en een tot punten van ondergeschikt be lang beperkt moest blijven. De hoop van de minister, dat het overleg tot algehele overeenstemming zal leiden, is ijdel, zolang Zijne Excel lentie van oordeel blijft, dat de bezoldi ging der leraren bij het V.H.M.O. be zien in het licht van de salariëring van het gehele overheidspersoneel aan re delijke eisen voldoet, aldus de Raad van Leraren. Hierbij wijst de Raad op burger leraren aan militaire onderwijsinstellin gen, op ingenieurs met extra-verhogin gen, op inspecteurs L. O. en op de lera ren M.N.O. Pijnlijk is de Raad getrof fen door het feit, dat de minister het nodig acht zich er op te beroepen, dat de leraren uit roepingbesef meewerken aan de vernieuwing. Het telegram is getekend door de heren A. la Fleur, voorzitter, en S. Redenburg, secretaris. In Huis ter Heide is op 67-jarige leef tijd overleden de heer Bernhard L. Lampe, firmant van Gebr. Lampe's mo demagazijnen, die in verschillende ste den gevestigd zijn. In de Vrijdagmorgen gehouden vergade ring van het bestuur der Nederlandse Radio Unie is het volgende besloten: Ter vervanging van de heer W. Vogt zal mr. A. H. van der Veen worden belast met het commissariaat voor de techniek, waarbij deze dan aftreedt als commissaris voor personeels- en sociale zaken. In af wachting van de benoeming van een nieuwe commissaris voor personeels- en sociale zaken zal drs. G. J. Ligthart tijde lijk dit commissariaat waarnemen. De heer W. Vogt is benoemd tot directeur van de technische dienst, terwijl de heer E. Bomli zal optreden als jii^ecteur van de program- madienst. Bovenstaande mutaties zullen in gaan op 1 Januari 1953. In het Gemeentemuseum in DenHaa^ reikte Zaterdagmiddag burgemeester v\'. F. M. Schokking de Jacob Marisprijzen 1952 voor de schilderkunst en voor de grafische kunst aan een aantal Haagse kunstenaars uit, waarvan de inzendin gen door een jury voor bekroning in aanmerking komend werden geacht. De hoofdprijs voor de grafische kunst werd toegekend aan Herman Berserik, voor diens ets „Zwangere vrouw". Her man Berserik heeft in 1950 reeds een van de materiaalprijzen van de Jacob Marisstichting gewonnen, terwijl hem in 1949 een eervolle vermelding werd toe- ■-! X» Vw. De schilder W. Hussem met zijn bekroonde schilderij „De Dans". gekend. De twee materiaalprijzen in deze afdeling gingen naar mevrouw Jenny Dalenoord: en Herbert Beekman. De twee materiaalprijzen voor de schil derkunst werden gewonnen door Toon Wegner en T. van Eysden. Het bleek voor de jury een zware opgave het beste schilderij aan te wij zen. De suggestie om deze prijs dit jaar dan ook niet toe te kennen, werd lang durig besproken, maar tenslotte achtte de jury dit tegenover de stichting niet verantwoord. Na ernstige overweging werd besloten deze keer de hoofdprijs te splitsen en toe te kennen aan de schilders R. Draayer en W. Hussem voor resp. „Haring- t vliet" en „Dans." De materiaalprij zen bestaan uit f 300 elk, de hoofd prijzen uit f 1000. Het aantal inzen dingen voor de Ja cob Marisprijs, al dus de heer Jan van Heel, bestuurs lid van deze stichting in zijn voorwoord, be weegt zich in een dalende lijn. Het ligt in de bedoe ling, het aantal werken, dat niet bekroond wordt, maar wel voor ex positie in aanmer king komt, te ver hogen, waarmee men hoopt een grotere inzending te verkrijgen. De jury voor de grafische kunst be stond dit jaar uit mevr. J. V. C. Bak kerHefting, en de heren prof. Kuno Brinks, Dick Eeffers Harry Verburg en Jan Wiegers; de ju ry voor de schil derkunst was sa mengesteld uit de heren Bob Buys, Jan van Heel, H. H. Kamerlingh On nes, Mark Kolthoff en K. E. Schuur man. v. H. moet haar neus in de wind houden. Zo!" Hij kneeo met zichtbare inspanning zijn wenkbrauwen samen. „Whoa, rustig. Ah, daar raakt ze de grond." Er ver scheen een triomphantelijke glimlach op zijn gezicht. „Bijna de grond in ge boord. Had U last van de wind?" „Het valt nogal mee voor de eerste keer dat ik in de lucht was." „U mag altijd mee als U zin heeft. Misschien kan ik U wel opleiden voor navigator." „Dan zou ik me nog eens ernstig moeten oefenen in het kaartlezen." Zich plotseling herinnerend dat ze nu gouvernante was, voegde ze er aan toe: „We zouden wat aardige routes op kunnen stellen bij een aardrijkskunde- „Die beroerde lessen. Maar ik moet zeggen dat het beter daarover kan gaan dan over export en import. Als iets me interesseert kan ik het wel le ren, maar de meeste dingen vervelen me direct." „Intelligent, maar lui, zei je moeder." „Stil, Joffer. Daar gaat een grijze eekhoorn." Hjj wierp een steen eh de eekhoorn schoot weg als een bliksem straal. „Maar goed dat je hem niet geraakt hebt." „Doe niet zo flauw. We moeten im mers strijd voeren tegen grijze eek hoorns". „Dat weet ik wel, maar toch ben ik blij dat je miste." „Ik mikte ook niet goed." Hij wees op een hek, dat toegang gaf tot de velden. „Zo gaan we naar de kerk als we niet met de auto gaan." „Hoever is het?" (Wordt vervolgd). Op 72-jarige leeftijd is overleden de heer G. van Raay, hoofdbestuurslid en mede-oprichter van.de Ned Kath. Vak bond van de textieldetailhandel „St. Willibrordus". Hij was begiftigd met het Pauselijk erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" en het zilveren kruis van de N.R.K.M. Politieversterkingen begaven zich Zaterdagavond in allerijl naar de West Minster Abbey nadat Scotland Yard een tip ontvangen had volgens welke Schotse nationalisten opnieuw de hand op de kroningssteen, de „Stone of Scone", zouden willen leg gen. In de abdij zijn nu gedurende de nacht de lichten ontstoken. Alle deuren zijn gesloten en bij het Noor delijke portaal staat een agent op wacht. In de abdij worden needs voorberei dingen getroffen voor de kroning van Koningin Elizabeth II op 2 Juni. De politie van Glasgow had Londen ge waarschuwde op haar hoede te zijn. De oude relikwie heeft 'n symbolische betekenis bij de kroning van de Britse vorsten. Op Kerstdag 1950 is de steen door een groep Schotse nationalisten uit de abdij gestolen. Op last van Koning George VI is toen een uitgebreide jacht op de daders gevolgd. In April hebben de nationalisten de steen toen in twee stukken in de ruïnes van de Arbroath Abbey in Schotland voor de politie gedeponeerd. Miss Wendy Wood, de 58-jarige leidster van de Schotse patriottische beweging, verklaarde Zaterdagavond, dat Schotse patriotten liever zouden zien dat de steen „aan gruizelemen ten" ging dan dat hij gebruikt zou worden bij de kroningsplechtigheid, „waarbij de onderworpenheid van Schotland aan Engeland tot uiting wordt gebracht". Aan de memorie van antwoord op de Rijksbegroting voor Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Tweede Ka mer, ontlenen wij, dat de minister het in beginsel alleszins wenselijk acht, dat ia de loongrenzen van de verschillende sociale verzekeringswetten gelijkheid wordt gebracht. In dit verband merkt de minister op. dat op korte termijn bij de Kamer een wetsontwerp zal worden ingediend, waarbij wordt voorgesteld de loongrens van de invaliditeitswet, de ziektewet en het ziekenfondsen-besluit van f 4952 te brengen op f 5025. De verhoging houdt verband met de m.i.v. 1 Juli 1952 verleende compensa tiebijslag voor het werknemersdeel in de premie voor de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering. De heer W. A. van Berkel, oprichter en gedurende vele jaren hoofddirecteur van de Mij. Van Berkel's patent N.V., is op 83-ja- rige leeftijd in Zwitserland overleden. 12 December had in de werkkamer van minister Suurhoff een bespreking plaats tussen de minister en de heren G. W. Kampschöer en mr. T. Brouwer, resp. voorzitter en secretaris van de Katholieke Centrale Emigratie Stich ting. Bij dit onderhoud was de commis saris voor de emigratie, mr. ir. B. VF. Haveman, aanwezig. Van gedachten werd gewisseld over de moeilijkheden, welke zich rondom het z.g. „Father Maas-schema" hebben voorgedaan. Vastgesteldwerd dat de eerste tenuitvoerlegging van dit „sche ma" te overhaast is geschied, zodat, af gezien van andere omstandigheden, er op een bepaald punt een misverstand heeft kunnen rijzen tussen de hierbij betrokken instanties. Tenslotte werd wederzijds vertrou wen uitgesproken, dat het voorgeval lene de mogelijkheid tot samenwerking tussen de overheidsorganen en het be stuur van de Katholieke Centrale Emi gratie Stichting onverlet heeft gelaten. Deze samenwerking is noodzakelijk, 10- wel ten behoeve van de emigratie in het algemeen als voor de verdere ont wikkeling van het emigratieprogTamma van pater Maas. Het bestuur van de Katholieke Centrale Emigratie Stich ting zal de voorlichting en de voorbe reiding in het kader van dit program ma in voed* banen lelden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 3