a 8 duizend jongeren vragen bijzondere steun Ruim een derde van katholieke afkomst Feestelijke voorstelling van Driekoningenavond Mgr. B. van Leeuwen overleden HERKENNEN IS MOEILIJK Economische structuur Haarlem de van Belangrijk rapport, waarin industrie belicht wordt Pater Duxnstee schetst de nood en doet beroep op hulp en stejun Amsterdammers in Haarlemse Stadsschouwburg AGENDA Inbraak in de Haarlemmermeer De gladheid LAATSTE ZOUAVEN-PASTOOR Het verschil tussen ravenzwart en blond haar.... Vergelijking met Nederland Katholieke Sociale Jeugdzorg in Haarlem Informatieve contact avond Krijgt ITlogé's? In hoger beroep acht jaar geëist Wat zal ik nemen 'vCIWeeXb ANGELUSKLOK VAN DE KATHEDRAAL Morgenavond heeft wijding plaats „HAARLEM LICHTSTAD" STILLE ARMEN PROFITEERT VAN ONZE KERSTREGLAME Kolenverduisteraars op het matje "TI, V" DINSDAG 16 DECEMBER 1952 PAGINA 12 Amusement Situatie in Haarlem HAARLEMS MATR ASSENHUIS VOO« DE BABY Burgerlijke Stand Werkbureau: Wilhelmina' straat 49 Donderdagmarkt in Noord Kath. Vrouwenbeweging V olleyball-programma Van heden af tot 24 December geven wij bij aankoop van 1 paar KOUSEN, SOKKEN, SKISOKJES het 2e paar met LEZING OVER ZIEKEN- FONDSBESLUITEN Voor leden van de St. Vincentius Conducteur bewusteloos op de weg aangetroffen Groei van de industrie Met de auto van de baas op stap Beurs van Amsterdam Irb j De katholieke sociale Jeugdzorg in Haarlem heeft gisterenavond een oriën teringsbijeenkomst belegd voor een groot aantal belangstellenden, onder wie burgemeester Cremers en zijn echtgenote, van wie velen de heer H. W. M. van Os in zijn openingswoord mocht betitelen als de exponenten van sociaal en charitatief Haarlem. Dat de bijzonder grote opkomst tot voldoening stemde, moge misschien vanzelfsprekend zijn, de Interessante en deskundige inleiding van aalmoezenier Duynstee over de Jeugdzorg in het algemeen en 'die in Haarlem in het bijzonder, maakte, dat deze avond meer was dan men tegenwoordig van dergelijke bijeenkomsten mag verwachten. Het auditorium werd als het ware dwingend geconfronteerd met de nood der straatjeugd en de inleider stelde de feiten van zijn ervaring nuchter, maar met een warm hart voor de jeugd van de straat, vast. duivel uit met Beëlzebub. Wij willen ze behoeden voor de nivellerende in vloed van het moderne leven, waarin ook alle en vooral de ontspanning en ontwikkeling collectief gebeuren. En wij brengen hen daartoe over naar onze eigen vormingsfabriek, naar on ze collectieve modelboerderij en be handelen hen daar feitelijk evengoed en masse. Tegen dit gevaar bestaat slechts één middel: de juiste instelling van de jeugdleider. In goede handen zijn al de ze middelen goed, in ongeschoolde han den uiterst gevaarlijk. Het enige uitsluitende doel van ons werk is: opvoeding tot persoonlijkheid. En dat kan alleen gebeuren dóór onze persoonlijkheid en met eerbied voor de persoonlijkheid van elke jongen en van elk meisje, ook voor de minst aanzien lijke en minst aantrekkelijke. Daarom bepleitte pater Duynstee een intensieve leidersvorming. Het is brood nodig, zo zei hij, dat de officiële weten schap zich haar het leven dienende taak ook op dit terrein zo spoedig mo gelijk bewust wordt en alles in het werk stelt om de practische werkers zo snel mogelijk de nodige steun te geven. En van haar kant zou misschien de over heid dan de mogelijkheid van uitste kende, volgens bestaande behoeften ge- Pater Duynstee karakteriseerde deze jeugd kort en bondig aldus: zij heeft geen idealen, hoogstens illusies, ik zou haast zeggen filmülusies. Haar strevin gen gaan niet verder dan onmiddellijk te bevredigen begeerten als eten en drinken, met als supplementen snoepen en roken en volkomen passieve ver- stroooiing: bioscoop, gokken, dagdieverij en „het meisje". Een tehuis wordt alleen aangedaan als onderdak bij regen en als warmte in de winter, niet vanwege de gezelligeid of huiselijkheid. Groepsvor ming als zij er is, ontstaat uit lotsver bondenheid en bende-instinct, niet uit vriendschap. Arbeid wordt alleen ge voeld als loonslavernij, waaraan van wege de ping-pirtg niet te ontkomen is. Moraal is een politie-aangelegenheid en godsdienst een fopspeen of erger nog: een dwangmiddel van het gewraakte kapitalisme. Pater Duynstee stelde vast, dat dit beeld er somber genoeg uitziet, maar de ervaring had gelukkig geleerd, dat ook hier het wonder der natuur onder een dikke korst ijs nog de kiemen van het goede, het schone en het ware weet te redden. Maar de ontdekking daarvan vraagt van de leidster en de leider bij de sociale jeugdzorg een persoonlijke inzet tot het uiterste, vooral omdat het hier zeker niet op de eerste plaats een kwestie van vrije tijdsbesteding betreft, maar van vorming. Het is niet zozeer de organisatie, zelfs niet de methodiek, maar de persoon van de leider of leid ster, waarmede het jeugdzorgwerk staat of valt. Wat deze jeugd nodig heeft, is de bezieling van het voorbeeld. Zij moet zich aan een volwassene kun nen optrekken. Uitvoerig ging pater Duynstee ver volgens in op het milieu van deze jonge mensen en, waarbij hij een scherp beeld gaf van het gezin, waarin zij moet op groeien.. De spanningen zijn daar mees tentijds hevig en juist waar spanningen groeien, is expansiemogelijkheid nodig, betoogde hij. Waar deze ontbreekt, volgt noodzakelijk de ene explosie na de andere. En met elke ontlading brokkelt weer een stuk van de nog niet verharde constructie van het kinderkarakter af. Dat bracht hem tot de opmerking, dat men er nog niet mee klaar is deze jeugd in een bepaalde organisatieveband bij een te brengen. Nog afgezien ervan, dat daar de tijd van beïnvloeding, door de bijeenkomsten dus, in verhouding zeer gering is. omdat meestal een geheel voorafgegaan leven moet geredresseerd worden, valt de jeugdige van deze bij eenkomst toch weer terug in een omge ving, die er maar al te gemakkelijk in slaagt om de goede invloed daarvan weer snel teneutraliseren. Clubhuis- en dorpshuisactiviteiten mogen nog zo belangrijk zijn, vooral als trefplaatsen met de leider, als ze niet gesteund worden door een goed gerichte bewerfking van het milieu, halen de directe vorming en beïnvloeding meestal zeer weinig uit. Daarom zal bij deze jeugdzorg de buurt of de wijk moeten worden ingeschakeld. Dat kan al direct twee grote hiaten beginnen op te vullen: het doel een appèl óp het gemeenschapsbesef en leidt zo tot ge meenschapsvorming, en het regenereert langzaam aan het verantwoordelijk heidsgevoel, doordat het kinderen en ouders zelf bij het werk betrekt en in schakelt. De inleider behandelde tenslotte het enorme vraagstuk van het amusement en de vrije tijdsbesteding. De regeling van die bestemming noemde hij zeer zeker van het allergrootste gewicht. Maar er is niets gewonnen, als men niet verder komt dan het verschaffen van de mogelijkheden tot gepast amusement, resp. nuttige bezigheid. Hoe meer wij van onze jeugd kasplanten maken, hoe eerder zij het in de koude grond zal be sterven. Wij mogen trachten hen voor al te felle kou en striemende buien te behoeden, zij moeten zelf groeien. Het grootste gevaar bij al onze jeugdbemoeiingen is, dat wij alles zelf willen doen. Ongemerkt en onbewust trachten wij al onze jongens en meis jes te stansen naar onze eigen opvat ting van het ideaal en drijven zo de differentieerde en voor de betrokkene ook financieel realiseerbare opleidingen kunnen bevorderen. Juist waar zij (en zeer terecht) in het sociale werk zo te velde trekt tegen dilettantisme en de eis van deskundigheid ook in de particulie re sector voortdurend benadrukt, moet dit een logische conclusie uit haar standpunt geacht worden. Deskundigheid vergt echter meer dan alleen juiste inzichten. Ook bepaalde karaktereigenschappen vallen daaronder en op de eerste plaats komen dan wel tact en doorzettingsvermogen. En dat laatste zal gezien de voortdurende te leurstellingen, die de zorg voor deze jeugd met zich meebrengt alleen kun nen bestaan als dit werk niet gezien wordt als beroep, maar als een roeping. Volgens een voorlopige en zeer voor zichtige raming mogen wij aannemen, dat in Haarlem minstens 7 a 8 duizend jeugdigen tussen 7 en 17 jaar maatschap pelijk en godsdienstig bedreigd worden. Ruim een derde daarvan is van katho lieke afkomst. Verdeeld over diverse wijken komen de cijfers voor het katholieke Jeugd zorgwerk ongeveer als volgt te liggen: 500 jongens en meisjes in het centrum, 500 in Rozenprieel en Leidse Buurt sa men, 500 in Haarlem-Oost (met Thor- becke-buurt) en 500 benoorden de Jan Gijzenvaart. Daarvan wordt in de drie clubhuizen, Zoeterstraat, Koudenhorn en Haarlem-Noord, nog geen tiende deel opgevangen. Voor het protestants-chris telijk en neutrale buurthuiswerk liggen de cijfers al even ongunstig. En men moet met alle recht vrezen, dat deze cijfers in een meetkundige reeks zullen toenemenTenzij twee problemen op zeer korte termijn opge lost worden: financiën en medehelpers voor de hele breedte van het front, in allerlei functies. Alleen universele en enthousiaste medewerking is de sleutel tot deze oplossing. Na deze inleiding, die met de grootste aandacht was gevolgd, vroeg de heer Van Os aller belangstelling voor een folder, die in Januari met een grote oplaag zal worden verspreid. Henk Zoutendijk besloot de avond met een poppenkastvoorstelling, waarin de bekende Cenodoxus weer ten tonele werd gevoerd. FILMS: Rembrandt: „De fidele Boer". Paul Hör- biger. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Leger-show in Tokio" In technicolor. Betty Grable. Toegang: alle leeftijden. Tijden: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De drum". In technicolor. Sa- bu. Toegang: 18 jaar. Tijden: 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim and the skelet men". Johnnie Weissmüller. Toegang: 14 jaar. Dinsdag 1 avondvoorstelling om 8 u. Lido-Theater: „Misdaad op bestelling". Humphrey Bogart. Toegang: 18 jaar. Tij den: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Maandag t.m. Donderdag: „Johnnie Belinda", Jane Wyman. Toegang: 18 jaar. Tijden 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Jungle goud". In technicolor. John Payne. Toegang: 14 jaar. Tijden: 2.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 16 December Stadsschouwburg: Amsterdams toneelge zelschap: „De liefd'e van vier kolonels", 8 u. Gem. Concertgebouw: Haarlemse Orkest- Vereniging o. 1. v. Toon Verhey, 8 uur. Minerva-Theater: „La Belle et la Béte", 8.15 uur. Woensdag 17 December Minerva-Theater: De Heemsteedse Kunst kring met het Nieuw Hollands Strijkkwartet. Stadsschouwburg: Toneelver. „Gijsbert Japicx": Oh.... Professor (dil.) 8 uur. Advertentie Onze bekende COMBINATIES 1 pers. Ledikant met matras en kussen samen voor 78.60 1 pers. Divanbed met verende matras en kapok kussen samen voor 96.80 1 pers. Opklapbed met matras en kussen samen voor 73.80 Wollen Dekens vanaf 19.85 Alléén bij H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 Telefoon 11485 Een 62-jarige Haarlemse transportar beider heeft met een ex-S.S.-er in de nacht van 4 op 5 April j.l. een inbraak gepleegd in een boerderij aan de Aals- meerderweg in de Haarlemmermeer. De poiitie was echter van tevoren gewaar schuwd en zat de inbrekers op te wach ten. Bij de arrestatie van de transport arbeider heeft deze laatste een politie man bloedend verwond met een breek ijzer en getracht ook een andere poli tieman te mishandelen. De Haarlemse rechtbank legde hem deswege zes jaar gevangenisstraf op met aftrek van het voorarrest. Vanmorgen stond de transportarbei der in hoger beroep voor het Amster dams gerechtshof. De procureur-gene raal eiste de maximum straf van acht jaar. Uitspraak 30 December. Advertentie een wiegje of ledikantje, een wiegje is zo leuk en zo heerlijk warm. Maareen ledikantje is zo prac tised 't gaat zo'n tijd mee en die kinderen kunnen er tot 3 a 4 jaar in liggen. Komt U eens vrijblijverd ons advies vragen. Wij hebben in beide een grote sortering. Anegang 46 - Grote Houtstraat 116 Geboren: D. van den Aardweg—van der Heijden, z.; M. H. AllersmaBrandon, z.; C. G. BroekhofNolet, z.; W. J. Teunissen Huiting, z.; H. Koopman—Stam, z.; A. K. M. Oud—Balm, d.; H. Tutjnvan Wijk, d.; H. Wittebol—Smits, d.; G. van HoftenWa- gemaker, d.; J. M. de RoverHooijen, d.; M. van HeijningenDoorn, d.; IJ. M. Bij- rij—de Boer, d.; P. de Graafvan der Kwast, d. Overleden: M. I. Velzeboer, 61 j., Park laan; E, KoksOudshoorn. 79 j„ Linden- straat; H. J. Lenaarts, 76 j„ Ripperdapark; P. Preijer. 58 j., Spaarne; J. Dijkstra 73 J., P'evipierstraat H. Piek. 91 j-, Generaal de Wetstraat; J. A. Ramakers, 78 j„ Maerten v. Heemskerkstraat. De abonnementhouders, die gister avond de Haarlemse Stadsschouwburg vulden, hebben genoten van een zeer goede voorstelling, die het A. T. G. gaf van Shakespeare's „Driekoningen avond". Dit feestelijke stuk, dat in het vorig seizoen reeds een zwierige verto ning beleefde en daarna in de rolver deling gewijzigd werd, moest thans weer een gedeeltelijk andere bezetting krijgen door ziekte van Paul Huf en Mary Smithuyzen. Er was geestdrift op de planken en in de zaal om de onnozele Bibberwang van Ben Groenier, die doorlopend stond te trillen van naïeve en mis plaatste ondernemingslust, om de Mal- volio van Kees van Iersèl, die de op geblazen hansworst zijn vleugje deer nis niet onthield; en evenzeêr om de onvermoeibare dronkelap To bias van Van Dalsum, die er uiterlijk een soort Falstaff van maakte en samen met Groenier enige onvergetelijke duetten ten beste gaf, oorzaak van open doekjes, welverdiend en spontaan ge geven. Gijsbert Tersteeg als de nar had rake accenten en zong zijn lied: „De wereld staat al zo menig jaar" eenvoudig en in de juiste kracht, maar was op an dere momenten meer acteur dan nar. En ook ditmaal heeft Annie de Lange Viola beminnelijk en genuanceerd ge speeld, terwijl Marie Hamel als de ka merjuffrouw meer gulheid aan de dag legde dan Shakespeare kan bedoeld hebben en Elise Homans de gravin waardige gestalte gaf. En voorts hield Johan Schmitz een dromerige hertog op de been en trok v. Gasteren rond borstig en in de goede toon van leer als de zeekapitein. Het figuurtje van Se- bastiaan werd door Johan Walhain ele gant afgewerkt. Gabrielle Destrée danste alle toneelveranderingen en de storingen, die daarmede gepaard gaan, lenig uit de ruimte weg. De muziek van Humperdinck was op de plaat opge nomen. De toneelliefhebber heeft in alle op zichten waar voor zijn geld gekregen. Een volle en geestdriftige schouwburg heeft getuigd, hoe genoeglijk het was Nadat van Zondagavond 19 uur tot nachts 1 uur de zandstrooiers aan de ilag waren geweest om de gladheid te bestrijden, is Maandagmorgen om on geveer 10 uur de strijd tegen de sneeuw ter hand genomen. De aanhoudende sneeuwval belemmerde de werkzaam heden in grote mate. De voet- en rij wielpaden, welke voor een groot ge deelte van de sneeuw waren ontdaan, werden een half uur later weer met een laag van ruim 5 cm. bedekt. Tevens werd: begonnen met een mengsel van zand en zout te strooien. Deze maatre gel had hier en daar wel succes, doch op diverse hoofdwegen bleek dit niet voldoende en moest helaas worden overgegaan tot het inschakelen van de motorsneeuwploeg. Hierdoor werd wel iswaar bereikt dat een bredere rijbaan ontstond, doch daarnaast geraakten de goten vol sneeuw, waardoor de afvoer van het water bij dooi wordt belem merd. Maandag om zeven uur 's avonds is mèt tien zandstrooiers het werk voortgezet ter bestrijding van de glad heid. De commissaris vsn politie deelde ons nog mede dat zeer slecht gehouden is aan de politieverordening, waarin op straffe van boete is bepaald, dat de be woner voor zijn huis het trottoir dient te ontdoen, met vrij houden van de goten. De plicht van burgerzin dient intus sen nog sterker te gelden dan de poli tieverordening. Nadat mgr. B. van Leeuwen, pastoor der St. Joseph-parochie te Hillegom, gis termiddag van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden was voorzien, is hij hedenmorgen omstreeks tien uur in de ouderdom van 73 jaar rustig overleden. Met mgr. van Leeuwen is een bijzondere figuur van de Haarlemse clerus heen gegaan, terwijl hij over het gehele land bekendheid genoot als adviseur en vu rig strijder voor de Bond van Zouaven. Met hem is de laatste Zouavenpastoor gestorven. Pastoor Van Leeuwen werd geboren te Rijpwetering, 25 September 1879. Hij werd priester gewijd 16 Augustus 1903 en was achtereenvolgens kapelaan te Haastrecht, Egmond, Zwaag, Ouddorp, Scheveningen, Rotterdam en Amsterdam. 18 Juni 1921 werd hy benoemd tot pastoor van de St. Josephkerk te Hillegom, alwaar hy tot aan zyn dood, dus niet minder dan 31 jaar, herder is geweest. Eem bijzondere onderscheiding viel hem 26 Juni 1947 ten deel, toen Z. H. de Paus hem wegens zijn verdiensten voor de Bond van Zouaven benoemde tst ere-geheimkamerheer. Deze onderscheiding werd hem toen door de Pauseiyke Nuntius, mgr. Paolo Giobbe, uitgereikt. Op plechtige wijze zal Woensdag avond om half acht de Angelusklok van de Kathedrale Basiliek gewijd worden. De klok werd op 22 November door prof. dr. A. Smijers gekeurd op de werkplaats van de gieter N. V. Eys- boutsLips te Asten. De versiering is van de hand van Genia Lücker en het opschrift luidt: „Wanneer Gabriel ge luid wordt, worde de lof van Maria verkondigd". Het geld voor het klokje, dat een gewicht heeft van 254 kg., is door grotere en kleinere giften van de parochianen bijeen gebracht. De plannen voor de versiering en verlichting van Haarlem gedurende de Flora 1953, nemen steeds vastere vor men aan. Vrij algemeen komt de zakenwereld tot de conclusie, dat deze unieke gele genheid om gedurende de internationale bloemententoonstelling, Haarlem i~v het brandpunt van de nationale en inter nationale belangstelling te plaatsen, met beide handen dient te worden aange grepen. Het getuigt van gezond zakeninzicht van vele winkeliers, dal zij de kosten voor de straatverlichting niet als een offer beschouwen, maar als een voor schot, dat veelvuldig zal worden terug ontvangen. Veel is echter nog te doen. Druk wordt er vergaderd en de organiseren de Stichting „Haarlems Bloei" heeft handen vol werk. De kantoorruimte van „Haarlems Bloei" bleek niet in staat een derge lijke drukte te kunen verwerken. Daar om heeft het Initiatief Comité 1953 van „Haarlems Bloei" tijdelijk haar tenten opgeslagen op de eerste verdieping van perceel Wilhelminastraat 49 te Haar lem, waar de heren J. Kraakman en M. Spoor de scepter zwaaien. Hier rinkelt de telefoon (no. 12028) bijna onafgebroken en ratelen de schrijf machines tot vaak diep in de nacht. En ontwerpers en tékenaars met een rust om jaloers op te zijn, bezig steeds nieu we ideeën te ontwikkelen, detail- en werktekeningen te vervaardigen; hier vinden ook de vele licht-technische be sprekingen plaats met ir. Daamen van de Philips Fabriek te Eindhoven en ir. Kouwenhoven, directeur van het G.E.B. te Haarlem, die de heer Kraakman ter zijde staan met hun licht-technische ad viezen. Kortom, in deze heksenketel van zeer uiteenlopende werkzaamheden, die el kaar echter zo nauw raken, wordt „Haarlem Lichtstad" geboren. Ir. Daamen vindt het prettig aan het object „Haarlem Lichtstad" mede te kunnen werken: „Haarlem wordt fan tastisch" is zijn mening. Laten wij hopen, dat deze „Lichtman" het bij het juiste einde heeft. In elk ge val zullen wij met meer dan gewone belangstelling de evoluties van de Haar lemse winkelstand gade slaan bij haar pogingen Haarlem werkelijk tot een lichtstad te maken. B. en W. hebben bepaald, dat het des Donderdags van 9 tot 18 uur verboden is voertuigen te doen of te laten staan anders dan gedurende de tijd, die no- dig is voor en gebruikt wordt tot het onmiddellijk in- of uitstappen van personen of voor het onmiddel lijk laden of lossen van goede ren: op de Westelijke weghelft van het gedeelte van dé Atjehstraat tussen de Obistraat en de Ceramstraat en van de Molukkenstraat tussen de Obistraat en de Floresstraat. De afdeling Haarlem van de Katho lieke Vrouwenbeweging houdt op Woensdag 17 December om half acht haar bezinningsavond in de kapel van Sancta Maria in het Florapark. Voor de groep „Gilde" zal een pa ter Montfortaan in het gebouw aan de Raamsingel een lezing met lichtbeel den houden over het onderwerp: „Het land, waar Jezus leefde". Aanvang 8 uur. Tevens is er een tentoonstelling van de Monica-naaikrans, terwijl de leden bovendien het binnengekomen breiwerk voor de Kerstactie kunnen bezichtigen. Woensdag 17 December. Dames le klas: PSVH—Pap., Die Raeckse—OSS, PSVH 2— Velox; 2e klas: OVRaRap 2, Ramplaan VCR 2, BGVHBC: 3B: Die Raeckse 4— OVRA 2, MHSV—Spaarnestad, HB 5Ramp laan 2. Heren le klas: HVS—OSS, CIOS—VCR; 2A: VeloxVCR 2; 3A: Brandweer 3—PWN 2, HBC 2Stampers, Rap 3VCR 3; 3B: Die Raeckse 2—HBC 3, Rap 4—Sportief, Ramp laan 2Leonidas. Mgr. B. van Leeuwen t Op ons bureau zijn bezorgd of op on' ze girorekening zijn gestort de volg®0" de bijdragen ten bate van de KerstaO* tie voor de stille armen: A. v. L. f 1.J. P., Santpoort f 10.-ó D. S. f 3.—; A. C. f 10.—; A. G. f 2.50! N: N. f 5.—. Giften kunnen worden bezorgd op °n® bureau Smedestraat 5, Haarlem, of ge' stort op onze postrekening 143480 name van de Nieuwe Haarlemsche CoU' rant. Een directrice van een school in Aer- denhout moest zich gisteren voor de Amsterdamse politierechter verantwoor den, omdat zij op 18 Mei 1951 een auto op de Haarlemmerweg zou hebben be stuurd zonder in het bezit te zyn van een wegenbeiastingkaart. Twee belas tingcommiezen hadden haar geverbali seerd. De directrice ontkende echter ten stel ligste, dat ze met de auto had gereden. Haar man, met wie ze een echtschei dingsproces voert, zou de auto met al haar papieren, ook haar rijbewijs, heb ben meegenomen. En bovendien legde ze een verklaring van een garagehouder over, dat de auto tussen 6 Mei en 6 Juni Advertentie 10°/o KORTING (Het 2e paar behoeft niet hetzelfde te zijn). ANKLETS, effen 1.78 ANKLETS, geblokt 1-95 WOLLEN SOKKEN 2.45 ENKALON KOUS 2.95 ENKALON Pracht Kous 4.25 NYLON, fantasie hiel en zwarte naad 4.95 PAULETTE, de solide wandel nylon 5.45 ONDERKOUSEN, katoen 1.38 ONDERKOUSEN, wol 2.85 "ANEGANG 25 TELEF. 19644 Ook verkrijgbaar bij WICO - Sluyvesanlplein Na het succesvol optreden in 1951, zal het duo Simon Halie, piano en Jaap Engelberts, voordracht, wederom op Tweede Kerstdag in de Renaissance- zaai van het Frans Halsmuseum een programma brengen, getiteld: „Woord en Klank rond het Kerstgebeuren". Albert van Dalsum jonker Tobias en Marie Hamel de kamerjuffrouiv. Voor een bijna voltallige vergadering hield de heer J. P. J. Sens gisteravond voor de leden van de Conferentie van de H. Vincentius, parochie H.H. Elisa beth en Barbara, een zeer interessante lezing over het onderwerp; „Zieken- fondsbesluiten". Op zeer bevattelijke wijze werd dit belangrijke onderwerp door de spreker behandeld en de talrijke vragen, welke na afloop hiervan nog onder de loupe werden genomen, bewezen ten duide lijkste, dat deze avond voor 100 pet. was geslaagd. Zeer terecht deelde spr. mede, dat de nodige kennis van de di verse sociale wetten van zeer groot be lang is bij het huisbezoek, omdat der gelijke vragen hieromtrent meerma.en aan de orde komen en onmiddellijk een afdoend antwoord kan worden gegeven. De bedoeling is, dat nog meer onder werpen op het programma staan, als werkloosheidsverzekering e.d., opdat de leden straks geheel paraat zijn op dit gebied. Dankbaar en onder applaus werd de toezegging van spreker aanvaard, dat hij nog enige malen dergelijke onder werpen voor de leden zal behandelen. Vanmorgen vroeg omstreeks half ze ven heeft een voorbijganger op de Leidsevaart nabij de Schoutjesbrug, een man aangetroffen, die bewusteloos op' de rijweg lag. In de nabijheid lag een fiets welke aan deze man toebehoorde. De politie werd gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. Vermoedelijk is de man wegens het gladde wegdek komen te sluippen. Het was de 59-jarige A. v. d. G., conducteur van de N.Z.H. Per ziekenauto werd de man naar de Mariastichting vervoerd, alwaar bleek, dat hij een hersenschudding h«d opge lopen. Het Nederlands Economisch Instituut te Rotterdam heeft een rapport samen gesteld voor de economische structuur van Haarlem aan de hand van de beroeps- en bedrijfsconstellatie. Het geven van een verklaring, beoordeling of prognose ten aanzien van deze verschijnselen is in het rapport achterwege gebleven. Op tweeërlei wijzen is aan het feitelijk overzicht enig relief gegeven door de ont wikkeling van de structuur sedert het einde van de vorige eeuw te verwerken en door anderzijds enige vergelijking met de Nederlandse ontwikkeling te trek ken. Het feit, dat een deel van de beroepsbevolking van Haarlem zijn werk plaats buiten de gemeente heeft liggen (woonforensen), terwijl anderzijds in de Haarlemse bedrijven ook personen van buiten de stad werkzaam zijn (werk- forensen), verooorzaakt, dat beroeps- en bedrijfsstructuur niet met elkaar overeen behoeven te stemmen. Tezamen geven zij echter een vrij volledig beeld van de economische activiteit van de bevolking en het bedrijfsleven binnen de gemeente. Voor het maken van enige prognose is dit beeld onontbeerlijk. king is geweest. De tweede plaats wordt ingenomen door de huiselijke diensten, handel en de maatschappelijke diens ten. Het beeld in 1947 is niet geheel zuiver, omdat de oorlog zijn invloed nog danig liet gelden. De handel, waartoe alle winkels gerekend worden, is de tweede plaats blijven behouden. In 1899 verdienden hun brood in de nij verheid 11.492 personen op een totale bevolking van 61.702. In 1930 waren de ze ciifers respectievelijk 22.222 op 119.700 en in 1947 26.854 op 156.856. Percentagegewijs waren in de drie perioden in da Haarlemse nijverheid werkzaam 18,63, 18.56 en 17,12 der be volking terwijl voor Nederland gold 12,83, 15,57 en 14,83, Nijverheid en Han del namen over de gehele periode voor Haarlem een belangrijker plaats in de beroepsbevolking in dan voor Neder land, al neemt het verschil af. De sta tistiek wijst verder uit, dat de huiselij ke diensten afnemen en maatschappe lijke diensten toenemen. Vcor deze laat ste categorie golden in de drie perioden de percentages 3,02, 4,79 en 7,11. Het cijfermateriaal voor een over zicht van de samenstelling van de be roepsbevolking is geënt op de beroeps tellingen van 1899, 1930 en 1947. De samenstellers van het rapport hadden daarbij onmiddellijk te maken met de annexatie in 1928. De bevolkingsom vang van de geannexeerde gebieden in 1899 kan ten opzichte van de toenma lige Haarlemse bevolking worden ver waarloosd, waarbij nog geldt, dat de geannexeerden bijna uitsluitend in de landbouw werkzaam waren. In de periode van 1930 tot 1947 is een voortdurende groei van de beroepsbe volking voor alle bedrijfstakken te zien, met uitzondering van de huiselijke diensten. Het valt op, dat de Nijverheid verreweg de belangrijkste bron voor de werkgelegenheid der Haarlemse bevol- Een overzicht van de ontwikkeling, die de verschillende bedrijfstakken doormaken, wordt verkregen door voor elke bedrijfstak te berekenen het ge middelde jaarlijkse groeipercentage, dat aangeeft de gemiddelde toename van het aantal personen, werkzaam in een bepaalde bedrijfstak. De tabel wijst uit, dat in de peri odes van 1899 tot 1930 de beroepsbe volking van alle bedrijfstakken in Haarlem zich sneller heeft ontwik keld dan in Nederland Tussen 1930 en 1947 is dit slechts het geval ge weest voor de nijverheid, het verkeer en de maatschappelijke diensten. De ze laatste hebben zich 'sneller dan de bevolking ontwikkeld. Tenslotte blijkt uit de vergelijking, dat zowel voor Haarlem als voor Nederland de ver schillende bedrijfstakken uitgezonderd maatschappelijke diensten afnemen. De samenstellers van het rapport hebben zich verder beziggehouden met het aantal inwoners van Haarlem, werkzaam in de industrie, wederom in de drie genoemde perioden en de groeipercentages voor Haarlem en Ne derland. Het rapport besluit met de volgende conclusies: Slechts de grafische nyverheid en de kleding- en reinigingsindustrie bliiken een meer dan evenredige concentratie in Haarlem te vinden. Deze ontwikkeling kan aanleiding zijn tot het trekken van minder optimistische conclusies ten aanzien van de huidige en toekomstige ontwikkeling van het Haarlemse be- dryfsleven. De samenstellers van het rapport onthouden zich daar echter van, omdat een beoordeling van de huidige en toekomstige ontwikkeling een aan vulling noodzakelijk maakt met een onderzoek naar de economische bedry- vigheid in de omliggende gemeenten, naar de aard en omvang van migratie en forensenwezen, naar de fetoren, die de vestiging van bedrijven in Haarlem bepalen. Slechts nadat al deze ver schijnselen in onderlinge samenhang zyn onderzocht, zal het mogelijk zijn een definitieve beoordeling en verkla ring te geven van de feitelyke ontwik keling. zoals die in het rapport werd aangeduid. ter reparatie in zijn garage is gestald £e' weest. De commiezen, die als getuigen gehoor® werden, hadden de naam en het adie van de bestuurster van de auto en va® het rijbewijs overgeschreven, dat hu® destijds was getoond. En het automer» en nummer waren ook terstond bij aanhouding van de wagen overgeschre' ven' 4e De ene commies meende, dat hij in verdachte wel de bestuurster van de aU' kon herkennen al gaf hij later, toen politierechter hem nog eens vroeg hij haar nu beslist herkende, toe, dat 0 bestuurster blond haar had. En de ver* dachte, die voor de rechter stond be* ravenzwart haar.... De andere commies durfde niet Pef nent zeggen, dat verdacht de bestuU ster was geweest, Het was immers al B,g derhalf jaar geleden, dat hij de had aangehoudena0 Verdachte vermoedde, dat haar w een rtndere vrouw de auto. had laten sturen en deze vrouw naar CcT.w.z. va" verdachte gestolen) rijbewijs had %e' toond. j. De Rijksadvocaat vond, dat in iea geval vaststaat, dat het de auto van ve dachte is geweest, die destijds werd aan gehouden, want dat blijkt uit het Bh® mer en het merk. En voor de rest ac"Lj hij ook wel bèwijs aanwezig, zodat 10 boete vroeg. Maar de rechter meende, dat men ze® voorzichtig moet zijn met herkenningen- Hij had zelfs eens een Duitser „herkend i die over de grens was gezet en toch wee over de grens zou zij"n terug gekomeI*j Toen de Duitser op zijn verzoek ver aangehouden bleek de rechter, dat een volkomen, onschuldige Nederland? had laten aanhouden, die sprekend op Duitser leek. Daarom achtte de rechter het beWJ) niet geleverd en sprak de verdachte vr9' Voor de tweede maal verschenen teren in de beklaagdenbank voor fy Haarlemse politierechter twee verdacn ten, die zich in September van dit ja.® hadden schuldig gemaakt aan verdub tering van kolen op het goederenel1 placement aan de Westergracht. Beide verdachten gaven het hun telJ laste gelegde feit toe. Na het gebruike' iijke verhoor achtte de officier va" Justitie het feit bewezen en eiste f boete en 1 maand voorw. Zij ware»' aldus de officier, niet zo schuldig a' de vorigen in de lange reeks van kole® verduisteraars, aangezien hier geen k° len waren achterover gedrukt over eL grote termijn, z'oals bij de anderen he geval was geweest. Gezien de omstandigheden gaf de P®' litierechter hun nog een milde straf. veroordeelde hen tot 1 maand voorw' met een proeftijd van 1 jaar. De 18-jarige W. C. K. uit Hilleg°£ wilde een goede indruk op zijn gelie' de maken en haar eens laten zien toe hij al zo in staat was. 19 Nove»' ber j.l. nam hij de auto van zijn P troon, teneinde een toertje in e zeischap van zijn meisje te - Hem werd ten laste gVegd diefstal v» een auto en benzine. Het was een1 et zijn bedoeling geweest de auto weie terug in de garage van zijn patroon zetten na afloop van het gezellige tps De Officier achtte in ieder geval ó1? e stal van benzine en olie bewezen- enige kwalificatie is dat het een g stige kwajongensstreek was, dus geen misdadig geval, aldus zijn vet diger mr. Ali Cohen. De politierechter veroordeelde dachte tot 2 maanden hechtenis, wa® van één maand voorwaardelijk. (Niet-offlcieie koers) 3(4 Nederl. 1948 92+8 3(4 pCt. Nea. 1950 92(8 q4 3-3 (j Nederland 1947 94(8 3 eJNId. 62-64 bej.-fac. 9414 Inschr. Grtbk 48 3 pCt 94 \i Ned. Handel Mij eert. 148+4 A.K.U. 152 Van Berkels Patent 97+4 Calvè-Delft eert. 117 Van Gelder 147'i Kon. Hoogoven» eert. 150 Unilever eert. 175% Ned. Kabel 203 Philips 159% Kon. Petroleum 310'+ „Amsterdam" Rubber 77ij Holl. Amerika Lijn 129 Kon. N. Stoomb. M 132% Ned. Scheepv. Unie 122'4 H.V.A. 80% Deli Mij. eert, 66(4 17» 10"' 311* 77 l32(i 121

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1952 | | pagina 2